Aantal bezoekers aan Kath. Leeszaal steeg 60 pet. Jeugdige avonturiers zochten het geluk in den vreemde BALLET RECITAL opnieuw een schone openbaring m Gerard Wijdeveld droeg voor uit eigen werk en dat van anderen Haydn 's Jahreszeiten uitgevoerd door Christelijke Oratorium Vereniging Onprettige ervaringen in het Y reemdelingenlegioen Pastoor P. Poppen overleden Haarlemse politie bleek een goede vangst gedaan te hebben ZELDZAME UITVOERING IN STADSSCHOUWBURG Ni Nationaal Ballet moet mogelijk zijn VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 f AGIN A 2 Haarlemse rechtbank AUTO TEN ONRECHTE VERKOCHT Biljarten Burgerlijke Stand Omvorming van de H.O.V. Speciaal concert voor burgemeesters en raadsleden Vermoedelijk op 21 Oct. in Haarlem P. van Niel betrekt een nieuw pand Volleybal Auto-diefstal bij Stadsschouwburg Vroeger bekend adviseur in Haarlem OFFERBLOK GELICHT Het gemeentelijk energie bedrijf Ook Haarlemse sigaren- winkeliers boos Kath. Kruideniersbond WINKELSLUITING ZANDVOORT In seizoen kopen tot 22 uur Het korps Luchtwachtdienst Wieer we ds tr ij dén eri winkels Inbreker was professional Onderscheidingen voor 36-jarige dienst Jonge toonkunstenaars Schilderijen van Knip „De nieuwe veearts" Verenigde Kath. Dammers De iepenziekte Reddingsbrigade 30 jaar Het aardappelteeltverbod in de Duinen SANTPOORT Het witte legioen HEEMSTEDE Jeugd wordt actief De biljartwedstrijden Burgerlijke Stand Beurs van New York Beurs van Amsterdam Op de vergadering van de R. K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, welke gis teravond in een van de zalen van het Bisschoppelijk Museum werd gehouden, gaf de bekende Haarlemse dichter Gerard Wijdeveld een voordracht uit eigen werk. Haast eigen gedichten liet hij ook door hem vertaalde werken horen o.a. van Louis de Léon, een Spaans dichter uit de zestiende eeuw en van Calderon. Deze eminente katholieke dichter, die zich vooral op het lyrische terrein van de poësie beweegt, heeft voor het kaholieke volksdeel zeker niet aan waarde inge boet, integendeel. Men kan zeggen, dat zijn gedichten, die veelal naar vorm en Zinsbouw onder invloed van de klassie ken staan, steeds mannelijker trekken gaan vertonen dan tot nu toe op te merken viel. Sterk enerverend was zijn „Ballade van Bogota", een werk uit 1948 dat hij naar aanleiding van de Pan- Amerikaanse conferenties in die stad ge houden, heeft geschreven. Daarentegen was de cyclus van veertien gedichten over het thema van de Kruisweg boeiend Gistermorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de Haarlemse koop man P. J. G., die op 6 Mei in staat van faillissement was verklaard, doch op 15 Mei een vrachtauto, die nog in zijn bezit was, op een markt in Utrecht voor 2000 had verkocht. Dit geld had hij niet aan zijn curator afgedragen, doch in Am sterdam verbrast. De president, mr. Fer- werda. kon niet begrijpen dat iemand in tijd van vier dagen 2000 kon opmaken, waarop de verdachte repliceerde: ,.De een ziet er wel kans toe en de ander niet". De getuige, de curator J. P. M. H. uit Den Bosch, verklaarde voor de recht bank dat de totale schuld 1800 bedroeg, zodat met de gelden, die de vrachtauto had opgebracht, de schulden gemakkelijk hadden kunnen worden voldaan. De officier van Justitie sprak in zijn requisitoir het vermoeden uit, dat ver dachte de auto niet verkocht heeft, doch deze heeft laten onderduiken. En zo hij hem wel verkocht had. dan in ieder ge val de gelden verborgen hield. Hij vond het een ernsti.g feit en eiste tegen G. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. Uitspraak is bepaald op 9 October. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 55-ja- rige M. S. die.in de nacht van 20 op 21 Mei te Overveen in de Koningin Wil- helminaschool had ingebroken en daar een klok, tweehonderd gulden en ver schillende gereedschappen voor handen, arbeid had weggehaald. De officier van Justitie eiste toen een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van voorarrest. Gistermorgen veroordeelde de rechter M. S. tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Eveneens stonden op die dag terecht de 24-jarige perser C. R. uit Haarlem en zijn stadsgenoot de 22-jarige P. S. C. R. had uit een regenjasconfectie bedrijf een regenjas weggehaald en deze aan P. S., hoewel deze gewaarschuwd was, verkocht voor 24 gulden. De perser hoorde tegen zich eisen een gevangenisstraf van 7 maanden, waar van 4 voorwaardelijk. P. S. kwam er af met een geldboete van 25 gulden. Gistermorgen was de uitspraak tegen C. R. 7 maanden met aft.rek, waarvan 4 onv.w. en 3 v.w. en tegen P. S. conform de eis. Zes maanden met aftrek hoorde de 38-jarige los-arbeider L. H. S. uit Lisse 14 dagen geleden tegen zich eisen. Uit een garage aan de Wagenweg te Heem stede had hij een bromfiets weggenomen en tufte er mee naar Lisse. Een taxi chauffeur wilde hem niet meenemen omdat L. H. S. onder invloed van drank was. Gisteren werd L. H. S. veroor deeld tot 8 maanden met aftrek. Onder de reglementen van de Kon. Ned. Biljartbond district Haarlem werd de volgende wedstrijd voor de „Willem Houtkooper"-beker gespeeld tussen de biljartclubs „Groenendaal" en „Haar lem". J. Omolee H. Faase S. Leuven L. Kuyt W. v. d. Berg A. de Jong F. Jansen Schuurmans C. J. J. J. H. v. Beem Flick Wester F. Jansse 31 31 37 6 0.83 34 27 37 5 0.72 96 96 39 13 2.46 95 83 39 10 2,12 86 86 32 11 2.68 82 61 32 10 1.90 76 26 22 7 1.13 76 76 22 22 3.45 75 48 29 13 1.65 73 73 29 12 2.51 70 68 34 10 2.— 67 67 34 9 1.97 53 53 39 8 1.35 59 57 39 7 1.46 166 166 29 24 5.72 142 83 29 12 2.86 Th. de Groot D. Timmers J. Kooyman L Tentor Totaal aantal punten: Groenendaal 10, B.C. Haarlem 6. GEBOREN: Z. TerhoevenJansen, z; M. W. van der PeetBeers, z; Th. E. HutHogerheijde, z; M. W. H. Regout Blans, z; G. T. Tollenaarde Korte, z; A. J. HartogSpierings, z; J. H. Kaper Franssen, z; C. ZijlstraSteiger, d; C. M. J. BestenbreurWitteman, d. OVERLEDEN: J. Brijker, 45 j„ Ver- gierdeweg; P. SpruitPrins, 80 j., Grote Houtstraat; J. Harkink, 68 j„ Klaren- beekstraat; H. van Wort, 57 j., Raamvest. GEBOREN: M. HooglandVan den Bogaerde, z; C. SchuilBoerée, z; R. G. de Groot—De Koster d; B. Meulenberg Nierse d; J. VoogesKunst d; H. M. ZijlstraMathot d; W. CasseeSchrama d; M. C. A VlasveldOckeloen, d; A Luijsterburg—Schoor!; L. Lindberg Johansson. GEHUWD: J. G. M- Assendelft en G. Th. M. Rooijers; W. C. 't Hoen en C. J. van Bakel; J. M. Houben en P. M. Thomas; T. P- A. Post en A. Th Ver- zeilberg; J. L. van Stein en A. H. van Zonneveld; S- Inpijn en P. Bloem; A. C. Roest en M. M. Schols; L. van Loij en A. M- A. Mesman; E. Gieske en J. M. Beelen; A. Maasdam en M. A. ter Weijden; A- P. J. van Lent en A. van der Weide; W. Hartendorp en A. M. Koelman; H. A. J. Huibers en J. W. P. Koster; E. J. Schaap en C. van Bilder- beek; J. van Zeggeren en A. Y. Th. Leyh; R. B. Maas en A. J. M. Spring- veld; A- Riedijk en J. Bijl; E. Schut en M. D. de Vos; G. J. van de Veenbrink en M- A Baelde; G. de Jong i D. M. Postma: J. F. Hartman en C. Boon. GETROUWD: B. Reitsma en H. Prins; Th. Venings en S. W. van Teeseling; A. Venema en S. L. H. Feitsma; W. Klein en C. A. Kuipers; H. Kroes en A. M. Steiger: C. Hom en I. L. Boot. OVERLEDEN: L. J. Glazemaker, 82 j., Weverstraat; A. J van Leeuwen, 68 j.. Vrouwehekstraat: H. van den Bel Meeter, 73 j., Bellamystraat; M. E. van WeesZwaneveld, 80 j., Hertzogstraat. en vol gewijde klank; zij liet niet na op het auditorium een diepe indruk te maken. Gerard Wijdeveld is nog steeds de lyrische dichter van weleer, die in zijn werken naar oplossing en het waarom vraagt. De vergadering, die daarop volgde, toonde duidelijk aan in welke moeilijke financiële positie de R. K. Leeszaal en Bibliotheek zich bevindt. In het finan cieel verslag konden wij twee dingen be luisteren: namelijk de wens om het aan tal belangstellenden op te voeren en tevens de hoop, dat de gemeente Haar lem spoedig haar inzichten voor wat de subsidie betreft zou herzien. Een nieuwe subsidie-regeling mag men naar alle waarschijnlijkheid op zeer korte termijn verwachten, deelde de voorzitter, de heer Jac. van Velsen mede, doch zij zou op het ogenblik meer nadeel dan voordeel bezorgen, omdat de vereniging aan be paalde eisen niet zal kunnen voldoen. Uit het jaarverslag van de directrice, mevr. M. Boeren-Versteegh, bleek, dat het aantal leden was toegenomen met een percentage van 10, daarentegen vermeerderde het boekenbezit met weinig meer dan vier procent. In totaal werden 35089 boeken zowel aan de leden als aan de instellingen uitge leend. De leeszaal werd door 4236, de studiezaal door 816 personen bezocht, terwijl de jeugdleeszaal een aantal mocht noteren van 1460 kinderen. Hoewel het ledental ruim 10 pet. groei de en de boeken voorraad slechts 4 pet., steeg het totaal der uitleningen met 34 pet. en het totaal der bezoekers met 60 pet. Hieruit blijkt wel duidelijk, hoe frequenter het boekengebruik, maar ook hoe zwaarder de dienst is geworden. De toename van het aantal bezoekers is grotendeels op rekening te schrijven van de aantrekkingskracht van de jeugdlees zaal. Voor wat betreft de boekenkeuze moet worden gewezen op het merkwaar dige feit, dat de vraag naar sudieboeken elk jaar relatief en absoluut groter wordt. Ook de belangstelling voor huis houdkunde. sport en spel nam aanzien lijk toe, maar techniek liep gevoelig achteruit. Bij acclamatie werd tot penningmeeser benoemd, mr. P. J. Baar. directeur van de Nederlandse Crediet Bank, die hier mede de heer H. Loerakker als zodanig opvolgt. Aan het slot van de vergadering deel de de voorzitter mede, dat eind October de heren Gofried Bomans en Harry Pre- nen een Dickensavond in de Concertzaal zullen verzorgen. Dan zal de heer Ber nard Verhoeven tevens spreken over de belangrijkheid van een kaholieke lees zaal en bibliotheek. FILMS: Rembrandt: „Douane Boem". Nils Poppe. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Een onvergetelijke melodie". Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: „Het kind der zonde", Madeleine Robinson. Toegang: 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (tweede week): „Klok slag twaalf" (High Noon). Gary Cooper. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Za terdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen, waaronder voetbal wedstrijd DenemarkenNederland. Frans Hals: „Burcht van de haat" (Lorma Doone). In technicolor. Barbara Hale, Ri chard Greene. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 915 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lldo-Theater: „Eva". Eva Stilberg. Toe gang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Met Scott naar de Zuid pool". Toegang: alle leeftijden. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 36 tot en met Maandag 29 September: „De gesluierde Ma- ja". Maria Litto. Toegang: alle leeftijden. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30, 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7, 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 2 October, 20.15 uur: „Rigoletto". Toegang: 14 jaar. Vrijdag 26 September Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- riie: „Ifigeneia in Taurië" uitsluitend voor de Vereniging van G. en W., 8 uur. Vlees- en Vlshal: De kunst in de banket bakkerij, 10—5 en 7.3011 uur. Zaterdag 27 September Stadsschouwburg: 20 uur: Het Vrije To neel: „Het witte schaap van de familie". Zondag 28 September, 20 uur: Idem, idem. Gem. Concertgebouw. 20 uur: Cabaret avond (Ver. tot behartiging der belangen van T.B.S.-patiënten in Nederland). In verband met de plannen om de H.O.V. om te zetten in een provinciaal orkest bestaat het voornemen om de H.O.V. een symphonie-concert te laten geven, waarbij zullen worden uitgeno digd alle burgemeesters en raadsleden van de bjj het plan betrokken gemeen ten. Vermoedelijk zal het concert gegeven worden op Dinsdag 21 October in de concertzaal te Haarlem. Dirigent Simon Jansen werd in 1948 de leiding toevertrouwd van een bekend Haarlems gemengd koor. „Door Zang Vriendschap" genaamd, dat zich reeds een enkele maal aan een Oratorium- werk had gewaagd. Alhoewel de uitvoe ring er van niet op voldoend niveau stond, ging dirigent Jansen toch in dit genre door en bracht bij zijn eerste op treden Haydn's „Die Jahreszeiten" ten gehore. Niet ten onrechte noemde dit koor zich vanaf die wedergeboorte orato rium-vereniging, want direct voldeed het als zodanig in vele opzichten. Niet dat het koor ogenblikkelijk aan de top stond van de vele Haarlemse koren, maar een hechte grondslag was gelegd, waarop een gestadige ontwikkeling kon volgen. Hierop wijzen de uitvoeringen, die-di rigent Jansen na die tijd heeft gegeven, niet het minst die van Brahms' niet ge makkelijk te weergeven Requiem. Van zelfsprekend was er ook een stijging in de vertolking bij deze tweede uit voering van Haydn's onvergankelijke uitbeelding van de jaargetijden te be speuren. Het koor zong vrijmoediger en zelf bewuster en tevens klankrijker dan te De Grote Houtstraat heeft in de loop der tijden de nodige en soms on nodige veranderingen ondergaan. Van een zwaarwichtige allee met in drukwekkende patriciërshuizen is zij de laatste decennia een druk winkelcen trum geworden. Dat daaraan de nering doenden het meeste hebben bijgedra gen, spreekt welhaast vanzelf. Tot de oudste getrouwen onder hen behoren ongetwijfeld de leden van de fam. Van Niel, wier klokkenwinkel in vroegere jaren in het pand no. 90 gevestigd was. De zaak breidde zich uit en de oude heer Van Niel verhuisde een paar num mers terug, naar 86. Maar het geschied de nu. dat een zijner zoons, de heer P. van Niel, met zijn echtgenote een win kel in parfumerieën begon en daartoe zijn intrek nam op nummer 90, het ouderlijk huis. Dat was in 1914. Ver schillende malen werd het pand daarna verbouwd, in 1922 werd de diepte van 4 op 10 meter gebracht en enige tijd later werd de voorgevel gemoderni seerd. Het kleine „zaakje" groeide echter steeds meer uit, het aantal artikelen, dat in de handel kwam, werd enorm en de heer Van Niel zag uit naar een ander pand, waarin hij zijn vleugels breder zou kunnen uitslaan. Hij slaag de er invbeslag te leggen op het pand no 92, waar vroeger de koffie- en thee handel van Westerveld was gevestigd. Na een verbouwing van 2y, maand zijn zowel het exterieur als het interieur ingrijpend veranderd dank zij het werk van de architecten F. M. Kramer en J. M. Balebrega en de aannemers Kroon van Diest. De kooplustigen, onder wie de dames uiteraard in de meerderheid zijn, hebben nu meer de ruimte dan vroeger en met behulp van zijn echt genote, twee zoons en drie assistenten hoopt de heer Van Niel in het pand met de fraaie klokgevel nog menig jaartje vooruit te kunnen. Vandaag is de zaak officieel heropend. Programma voor 1 October, steden- wedstrijd HaarlemZaandam. Het nieuwe seizoen zal worden ge opend met een ontmoeting tussen de teams van de afd. Haarlem en Zaandam. De heren spelen om 8 uur en de dames om 9 uur. Het programma luidt verder: Dames: 7 uur PSVH 2—VCR; OVRA— Velox 2; 8 uur: BGVRamplaan; HBC GIOS; 9 uur: OSS—PWN. Heren: 7 uur: BrandweerPSVH; PSVH 2—HBC; Brandweer 3—HBC 2; Die Raeckse2Ramplaan 2; 8 u.: PSCB —CIOS 2; BGV—Rapiditas 2; HBC 2- PWN2; 9 uur: VCR—OSS: Velox— Rapiditas; PWNBoru; Stampers VCR3. voren. Bijzonder viel de totaalklank van het toch niet groot bezette mannenkoor tegen die van de veel talrijker dames op. Wel ging het enkele malen, vooral bij de sopranen, een tikje overmoedig, wat enige schade aan de klank, het meest aan die in hoge ligging berok kende. Werd de tekst goed aangevoeld en veelal sterk uitgebeeld, het refrein van Hanne's verhaal stelden we ons echter lichter voor vanwege de intieme omge ving, waarin het verhaal geschiedde. Tot de mooiste momenten behoorde de zang van het solo-trio: Corry Bijs ter, Han le Fèvre en Herman Schey. Die was over de gehele linie indrukwek kend van typering en verrukkelijk van klank, zowel bij afzonderlijk als bij ge zamenlijk optreden. Het enigste moment in de solozang, dat ons zeer bevreemdde, was het aan gebrachte accelerando aan het slot van het liefdesduet. De waardigheid van dit duet ging aldaar te loor. Dirigent Jansen verhaastte trouwens ook aan het slot bij sommige koren te sterk opvallend, het tempo, wat wel het effect verhoogt, doch geenszins een eis is. .Daartegenover stond een iets te traag Allegro-tempo in het tweede Ter zet met koor. De uitnodiging aan „Mad- chen" en „Bursche" en de aanvaarding daarvan klonk nogal bedeesd. Overigens lof voor de technische be heersing van het koor, dat alleen van het Lentekoor enkele momenten onze ker was. Mede lof voor onze H.O.V., die in „strijk" en „hout" als zeer fraai spel gaf. De zaal was bijna geheel bezet met aandachtige luisteraars, die zich uiterst voldaan toonden. O.K. Het was op een avond in April van dit jaar, dat de 20-jarige J. P. en zijn bijna evenoude vriend J. F. W. al wan delend door de stad plannen beraamden om liftend naar het buitenland te trek ken, teneinde daar hun geluk te beproe ven. Hier was niets gelukt en beiden za gen de toekomst somber in. De eerste wilde in Frankrijk werk gaan zoeken en nummer twee zocht het in Noord- Afrika de streek, die eens Hannibal op de Carthagers veroverde bij het Vreemdelingenlegioen. De kans om te liften, was niet zo een voudig als zij zich aanvankelijk hadden voorgesteld. Op een prachtige lenteavond echter liepen zij getweeën op het Wil- sonsplein en zagen voor de Stadsschouw burg een auto staan. Zij stapten er op af en wilden er mee weg rijden. Doch dat was niet zo eenvoudig want de portieren waren afgesloten. Een schroevendraaier deed goed werk en spoedig waren de dieven op weg naar Frankrijk. Op de Wagenweg tankten zij benzine bij, later weer in Ossendrecht en zij reden toen door naar Putten. Daar zetten zij de wa gen in een garage en gooide de tank vol met benzine. Aan de garagehoi/der vroegen zij of de wagen er niet een week kon blijven staan. Dat werd goed bevonden. Zij meenden dat de politie het wel in de gaten zou krijgen en de auto aan de rechtmatige eigenaar terug zou bezorgen. Zelf gingen zij door naar Pa rijs waarna J. F. W. doorreisde naar Noord-Afrika en J. P. door zijn vader werd teruggehaald. Gistermiddag moesten beide knapen voor de Haarlemse rechtbank verant- Vandaag is te Schoonhoven op vijf en vijftigjarige leeftijd overleden pastoor P. Poppen, sedert 1949 herder van de St. Bartholomeus-parochie aldaar. Pas toor Poppen werd op 21 September 1897 te Wieringen geboren. Na zijn priesterwijding op 21 Mei 1921 was hij achtereenvolgens kapelaan te Groote broek, Heemskerk en Rotterdam (H. Joseph). Op 18 Augustus 1934 werd hij benoemd tot kapelaan van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem, waar hij ruim zes jaar werk zaam was. Op 31 Augustus 1940 werd hij benoemd tot pastoor in Bergschen- hoek; vervolgens te Vlissingen en ten slotte in Schoonhoven. Zeer vele Haarlemmers zullen zich pastoor Poppen herinneren, daar hij destijds algemeen adviseur was van de R.K. Volksbond, R.K. Vrouwenbond en R. K. Middenstandsvereniging. Zijn voorliefde ging uit naar de^ commissie voor de geestelijke belangen van de R.K. arbeiders en hij was een der ini tiatiefnemers van de jaarlijkse herden king op Allerzielendag, georganiseerd door de R.K. Arbeidersbeweging. woording afleggen over hun ondoor dachte daden. Hen werd ten laste gelegd diefstal van een auto in vereniging. Op de vraag van de president waarom zij dit hadden gedaan, antwoordden bei den. dat zij geen andere kans zagen om weg te komen dan deze, aangezien zij niet over geld beschikten. Rechter: „Wat was jullie plan dan?" Eerste verdachte: „Ik wilde in het bui tenland mijn geluk gaan beproeven, om dat ik hier weinig kans zag vooruit te komen in de maatschappij". Tweede verdachte; „Ik had allerlei prachtige verhalen gehoord over het Vreemdelingenlegioen en wilde mij daarbij aansluiten". Rechter: „De dienst viel je zeker niet erg mee wel? Werd je daar niet meerde re malen flink getuchtigd en geslagen?" Tweede verdachte: „Jawel edelacht bare, en behoorlijk ook!" De Officier van Justitie vond het hele geval een onberaden kwajongensstreek. Bovendien hadden zij zich een auto on rechtmatig toegeëigend, al bleek uit de eerste ondervraging, dat zij deze niet hadden willen behouden, doch er alleen maar gebruik van hadden gemaakt om weg te komen. De Officier achtte dit een misplaatste sportieve stunt en eiste voor beiden zes maanden met aftrek. De raadsman, mr. Junge, vroeg aan de president te willen volstaan met de straf die zij al eerder hadden gekregen n.l. vijf maanden. Zijn cliënt J. F. W. had reeds genoeg straf aan den lijve onder vonden ginds in Afrika. Mr. Kherer de raadsvrouw van J. P. vroeg eveneens om clementie. De uitspraak werd be paald op Donderdag 9 October. Tot nog toe onbekende daders heb ben gistermiddag kans gezien in de Sint Liduinakerk een offerblok open te bre ken en er met de inhoud vandoor te gaan. Het is echter niet bekend, hoe groot het bedrag is, dat zij hebben mee genomen. Zij hebben nog gepoogd een ander of ferblok open te breken, doch daarin zijn zij niet geslaagd. De politie stelt thans een onderzoek in. Het gedrukte verslag van het gemeen telijk energiebedrijf te Haarlem over 1951 kan, nu dit jaar al weer voor drie kwart verstreken is, weinig actueel nieuws meer opleveren. Hoewel ook in het verslagjaar nog een stijging van de omzet van electriciteit en gas kan wor den vastgesteld, is deze kleiner dan in 1950. Het aantal verkochte kWh steeg met 5,2 pCt. en in 1950 met 14.3 pCt., terwijl het aantal verkochte kubieke meters gas steeg met 4.3 pCt. (jaar te voren 7,9 pCt.). De overeenkomsten voor levering van gas aan de gemeen ten Bloemendaal en Zandvoort zijn met verlengd. In afwachting van een nieuwe regeling geschiedt de levering op de oude voorwaarden. In het bedrijf waren totaal 460 ambtenaren werkzaam. Er kwamen 138 ongevallen voor, waarvan meer dan de helft geen werkverzuim veroorzaakten. De grootste hoeveelheid electriciteit, die in één één etmaal werd opgewekt, bedroeg 327.900 kWh op 5 Januari 1951. De opbrengst der ver kochte stroom bedroeg ruim zes mil- lioen gulden tegen vijf millioen in 1950. De Haarlemse sigarenwinkeliers slui ten zich aan bij de actie, die de bon den georganiseerd hebben tegen een tweetal sigarettenmerken, waarvan de fabrikant de prijs verlaagde en waar door de sigarenwinkeliers verlaging van hun winst moeten gedogen. Deze actie wil zeggen een boycot van de betrok ken merken. De kring Haarlem van de Ned. Kath. Kruideniersbond houdt op Dinsdag 30 September in café Brinkmann een le denvergadering. De bondsvoorzitter, de heer J. Hovenier, zal spreken over „Brandende kwesties in de kruideniers branche". De heer H. van Beek zal als voorzit ter van de kring aftreden en in zijn plaats wordt als candidaat voorgesteld de heer A. van der Weijden, Stuyve- santplein. De Zandvoortse raad komt Dinsdag 30 September in vergadering bijeen. De commissie van advies ingevolge de woonruimtewet zal opnieuw worden be noemd (de aftredende leden worden weer aanbevolen)Machtiiging wordt ge vraagd om in 1953 ten hoogste f 3.000.000 kasgeld op te nemen. Aan de raad is een nieuwe regeling voor winkelsluiting aangeboden. Het belangrijkste is wel de seizoenrege ling. Van 1 Mei tot 15 September zul len alle winkels op werkdagen tot 22 uur en op Zaterdag tot 23 uur open mo gen zijn. Op Zondagen zullen dan de winkels in souvenirs, foto-artikelen, fruit, bloemen, kleine consumptiewa ren e.d- van 9 tot 22 uur mogen vérko pen. In de wintermaanden geldt een halve dag sluiting op Dinsdagmiddag, behalve voor slagers, vishandelaren, poeliers (Maandagmiddag) en groentenhandela- ren (Woensdagmiddag). Het sluitingsuur voor bloemenwin kels, sigarenwinkels en slijters wordt van 18 tot 19 uur verlaat om forensen nog gelegenheid te geven na aankomst in Zandvoort enkele inkopen te doen. Aan een koopavond bestaat in Zand voort geen behoefte. Evenmin wordt een verplichte vacantieregeling voorgesteld omdat B. en W. dit ter regeling aan het bedrijfsleven overlaten. Dit is mogelijk omdat de nieuwe winkelsluitingswet (in tegenstelling tot de oude wet) geen ver plichting tot het openhouden van win kels bevat. Tenslotte wordt nog voorgesteld het sluitingsuur op Tweede Paasdag en Ko ninginnedag te stellen op 22 uur. Het korps luchtwachtdienst mag zich pok wat Zandvoort betreft in een be hoorlijke belangstelling verheugen. De instructie-avonden zullen binnenkort een aanvang nemen. Het is de bedoeling Maandagavond 29 September a.s. nog maals een filmavond te houden in „Es planade", onder leiding van de kapitein waarnemer der luchtstrijdkrachten, de heer J. de Groot. Vertoond zullen wor den o.a. „Hier luchtwachtdienst", „De slag om Engeland" en „Wij leven vrij". Belangstellenden, vooral jonge men sen, zijn hartelijk welkom. In verband met de wielerwedstrijden welke Zondag op het circuit van Zand voort worden georganiseerd door de vereniging „Olympia" te Amsterdam, hebben B. en W. van Zandvoort onthef fing verleend van de winkelsluiting op die dag. Bij nader onderzoek der Haarlemse recherche is gebleken, dat de 39-jarige arbeider G. L., het laatst gewoond heb bende in Amsterdam, die er van ver dacht werd de inbraak te hebben ge pleegd aan de Wagenweg te Haarlem en daarbij een groot aantal vulpennen te hebben gestolen ter waarde van drieduizend gulden, benevens 65 gulden, een actetas en een fiets, die langs de weg stond, nog meer Inbraken op zijn geweten heeft. Bij het onderzoek ver klaarde verdachte ook te hebben inge broken in een fotowinkel aan het Stui- vesantplein en een achttal fototoestel- 'og geen jaar geleden, toen het Ballet Recital onder leiding van Sonia Gas- keil voor de Haarlemse Kunstgemeenschap optrad in de Stadsschouwburg, konden wij ons in een zeker enthousiasme uitschrijven over het goede perspectief, dat dit ensemble bood voor een nationaal ballet. Daar was toen veel om te doen tot nu toe is er vrijwel niets gedaan maar bij alle sombere geluiden stond het vast, dat deze groep rijk aan beloften was. Sonia Gaskell heeft daarna niet zo heel veel van zich laten horen; gelukkig, want daardoor kon zij voortbouwen rustig en doelbewust op een hechte basis, waardoor haar groep in staat zou zijn een programma te presenteren, dat zelfs de grootste zwartkijker zou overrompelen. Zij heeft dat klaargespeeld en honderden hebben haar gisteravond in de Stadsschouwburg een minuten lange ovatie gebracht, niet alleen omdat het allemaal zo mooi was, maar vooral, omdat het mooie zo'n schone openbaring bleek te zijn, waarop niemand nog durfde te rekenen. bij lange na nog niet bereikt, vooral omdat de kracht van deze groep vooral en zeer opvallend gedragen wordt door Marianne Hylarides haar vroegere naam Boedijn heeft zij maar laten val len en Jaap Flier. Doch deze twee jeugdige mensen slepen de anderen mee in een werveling van enthousiasme, dat de toeschouwer het vuur van de han den doet slaan. Dat deze twee zich volledig hebben ingeleefd in hun kunst en dat zij hun dansen volkomen doorleven, bleek wel in „Rhythme en klank", zoals zij dat gisteravond met Maria Huisman en Con rad van de Wetering voor het voetlicht brachten. Deze dans, op muziek van Bela Bartok, kreeg het vorig jaar een uitvoering, die technisch bijzonder knap was, ditmaal had alles bovendien kleur en leven, door een volkomen over gave en een weldadige zelfverzekerdheid Dat laatste vooral maakte b.v. „Le Cygne Noir" tot het hoogtepunt van de avond. Marianne Hylarides en Jaap Flier brachten dit klassieke nummer Maar het ongedachte is geschied. In ons land moet het dus wel mogelijk zijn een nationaal ballet in het leven te roepen en in stand te houden. Belang stelling en dan in grote kring is er voldoende en gezien de prestaties van gisteravond achtenwij ons werke lijk niet te enthousiast, wanneer wij vaststellen, dat ook ons land een pro gramma kan brengen, dat op interna tionaal plan lang niet het minste kan zijn. Het Ballet Recital heeft de prettige herinnering aan het vorig jaar gemaakt tot een nieuwe en stralende werkelijk heid. zo verrassend tevens, dat het falen op kleine onderdelen volkomen verlo ren ging in de perfectie, waarmede de zwaarste nummers werden weggedanst. Men versta ons dus goed; de top is met waarlijk internationale allure. De fouetté's van Marianne Hylarides wa ren weergaloos en in haar partner trof zij een danser, die wist wat hij waard was. Was het wonder, dat het publiek het einde van deze dans moeilijk kon afwachten en tussentijds de ene ovatie op de andere liet volgen! Dat was ook het geval bij de „Sona te" op muziek van Jan Mul: ragfijn en toch soms op het simpele af, waarin dit tweetal de poëzie met het grootste bleek uit te spelen. Dat daarnaast de andere leden van de groep hun steentje hebben bijgedra gen tot dit verrassende succes, mogen wij niet ontkennen. Maar wanneer het gehele ensemble optreedt, zoals in het divertissement uit Doornroosje, dan is het toch weer het Rozen-Adagio van Marianne Hylarides en Jaap Flier, dat in uitvoering en afwerking ver uitgaat boven de andere onderdelen. Wij vol staan dan ook liever met te wijzen op het „Italiaans Concert" op muziek van J. S. Bach, dat de anderen volledig kan sen bood om hun kunnen te demonstre ren. En zij deden dat ongetwijfeld met veel vaardigheid, ondanks dat het the ma van de dans moeilijk en soms wat onbegrijpelijk in zijn uitwerking is. Zij beleefden kennelijk meer pleizier aan „Ragtime", waaraan de enerverende muziek van Igor Strawinsky een fasci nerend beeld gaf. De choreografie van Sonia Gaskell vormde daarmee een tref fende harmonie en het verwonderde ons niet, dat het na deze „Ragtime", het slotnummer, minuten duurde, eer net doek voorgoed neerviel. Bloemen zetten aan deze hulde extra luister en terecht mocht ook Peter Rester, 'die aan de vleugel voortreffe lijk begeleidde, in dat alles delen. Ónze indrukken hebben wij nog maar bescheiden kunnen weergeven, doch er zij tenslotte op gewezen, dat dit Ballet Recital om meer dan één reden de aan dacht van de overheid verdient! W. H. len te hebben weggenomen in de nacht van 20 op 21 Aug. j.l. In dezelfde nacht stal hij uit een schuurtje achter een perceel in de Spaarnbergstraat een fiets, uit een perceel aan de Duinmond- straat een fietstas. In de nacht van 11 op 12 Augustus heeft verdachte ingebroken in een kan toorboekhandel in de gemeente Amers foort en nam een groot Vntal vul penhouders mee. Te Beverwijk stal hij uit een winkel van foto-artikelen ze ven fototoestellen in de nacht van 1819 Aug. j.l. Het laatste brak hij in te Wor- merveer in de nacht van 5 op 6 Sept., wederom in een kantoorboekhandel. G. L. nam ook daar een groot aantal vulpennen weg en voor de variatie een radio-ontvangtoestel, benevens geld en een rijwiel. Vanmorgen werd op het voorterrein van de Ripperda-kazerne aan de adju danten onderofficier J. N. de Jong van het wapen der infanterie. H. Jansen van het dienstvak der administratie, H. F. van den Broek van het dienstvak der AAT de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt Onder de vele burgerlijke en militaire aanwezigen bevond zich de inspecteur van het verkeerswezen de generaal-ma joor Lagas. Na de militaire plechtigheid was er een parade onder commando van de majoor W. J. van Westerhoven, die door de garnizoenscommandant luit. kol. J. W. H. Stout werd afgenomen. Het comité voor jonge toonkunste naars te Haarlem heeft uitnodigingen verzonden voor een muziek- en decla matieavond op Woensdag 1 October in de met kaarsen verlichte renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Hans Bik zal als pianist optreden en Mies Waalewein declameert. In de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt wordt een tentoonstelling gehouden van schilderen en tekeningen door W. A. Knip. Deze expositie blijft tot 18 October. Het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" voert op Woensdag 1 October in de stadsschouwburg op het blijspel „De nieuwe veearts" door P. L. van Prooijen Bogaerds. Voor de onderlinge competitie werd gespeeld: Groep A: J. Lucas D. A. Rump 2-0, G. A. HesselmanTh. van Wort 1-1, G. Faaij—H. G. Rump afg„ A. MastelingC. Mul 2-0, C- Mul—R. Kok sf Groep B: W. Sweijen—G. Kraak 0-2, V AndringaP. Spanjaart 2-0. Van Woensdag 1 October af beschikt de vereniging over een nieuw clublokaal in Café „Tivoli", Doelstraat 7, Haarlem. De iepenziekte komt te Zandvoort vrij veel voor en het schaarse bomen-bezit der gemeente wordt steeds meer geha vend. Nu moeten aan de Koninginneweg weer talrijke bomen worden gerooid. Weliswaar zullen weer jonge bomen worden geplant, maar het dorpsbeeld zal de eerste jaren door het verdwijnen van de volgroeide bomen minder fleurig zijn. Van gemeentewegen wordt de laatste tijd veel zorg besteed aan de beplanting van straten en wegen. Door de nabijheid van de zee is dat een lastig probleem, maar waar mogelijk zal de beplanting worden uitgebreid. In het najaar zullen de straten in de omgeving van de Wil- helminaweg en de Emmaweg worden be plant. De Zandvoortse reddingsbrigade welke jaar in jaar uit trouw belangeloos haar diensten verricht op het Zandvoortse strand, viert haar 30-jarig jubileum. Op Zaterdag 4 October a.s. zal een feest avond worden gehouden in „Zomerlust" waarbij bekende artisten zullen optre den. Er is in Zandvoort al heel wat te doen geweest over het verbod om in de dui nen aardappelen te telen. Er is zelfs een vereniging opgericht met het doel. dit verbod ongedaan te maken. Op 10 Sep tember j.l. heeft de minister van land bouw de gemeente Zandvoort echter wederom aangewezen als gebied waarop de teelt van aardappelen, tomaten, bloembollen en -knollen, koolplanten enz. is verboden. Deze maatregel houdt verband met de bestrijding van de zo genaamde aardappelmoeheid, welke ver oorzaakt wordt door aardappelaaltjes. De R.K. toneelvereniging „Getosa" te Santpoort opent Zaterdag 27 en Zondag 28 September des avonds om acht uur het nieuwe seizoen in de vernieuwde zaal van Böhm aan de Hoofdstraat te Santpoort met de opvoering van het to neelstuk „Het witte legioen" van de bekende schrijver Marten van Vught. Velen zullen zich de prestaties van deze amateurs herinneren. Vooral de opvoe ringen van „Maria Goretti", „Het gouden kalf" en „De familie Loberg" hebben destijds veel succes opgeleverd. Hoewel deze vereniging zich pas drie jaren op de planken beweegt, is reeds eerder opgevallen dat bij de keuze der stukken gestreefd wordt het publiek iets mee te geven. Ook de keuze van dit stuk doet weer iets goed verwachten en is een gang naar Böhm zeker waard. De voorstellingen zijn voor iedereen toegankelijk. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen: Terrasweg 63, Hya- cinthenstraat 54 en Voorplaats 8a te Santpoort alsmede vanaf 19 uur aan de Een groepje jongens en meisjes, die allen nog de school bezoeken heeft het aangedurfd in het Herv. Jeugdhuis een toneelstukje „Assepoester" op te voeren. Het geheel stond onder leiding van de 14-jarige Henk Nuijen en dat de aanwezige ouders en zeker de broertjes en zusjes zich hebben vermaakt, zal iedereen begrijpen. De in het stukje voorkomende dansen waren, evenals de tekst en de regie van de 14-jarige Leo Jansen. Mevrouw Fagel zorgde voor een passende begeleiding q# 40 piano. Het clubje dat de schone naam draagt „Door ons voor U". zal zich in de toekomst nog wel eens meer op het toneel wagen en wie weet wat daaruit nog groeien zal. Op de derde avond van de biljart wedstrijden om het persoonlijk kampi oenschap district Haarlem vijfde klasse, welke gehouden worden in „Het Wa pen van Heemstede", luidden de uitsla- gen: 0.78 Oosterling 32 41 5 0 Hooidonk 50 41 1.22 6 2 Bos 50 34 1.47 5 2 Goemans 40 34 1.18 6 0 Weber 50 35 1.43 6 2 Van Dam 28 35 0.80 4 0 Bos 50 30 1.67 10 2 Oosterling 24 30 0.80 4 0 Akkerman 50 45 1.11 4 2 Van Dam 40 45 0.89 7 0 De uitslagen van de tweede avond luiden: Goemans 50 50 38 1.32 8 2 Akkerman 50 37 38 0.97 5 0 Oosterling 50 31 38 0.82 5 0 v. Dam 50 50 38 1.32 5 2 Bos 50 50 31 1.61 0 2 Diependaal 50 34 31 1.10 12 0 Weber 50 50 39 1.28 8 2 Hooidonk 50 45 39 1.15 6 0 Akkerman 50 47 46 1.02 7 0 Diependaal 50 50 46 1.09 6 2 GEBOREN: G. M. Snoeks en J. S. Janbroers 2 d.; W. Prins en G. J. Wil- lemse, z.; R. H. Vester en A. P. Brands, d.; H. Cats en M. H. Koeleman, d. ONDERTROUWD: J. Ch. Booms en M. van de Weele; L. L. Vermeij en M. Th. L. van Kesteren. GETROUWD: H. Brink en J. J. Lans dorp; R. A. H. Rhodius en K. Bijleveld; A. A. Ruisbroek en E. Th. M. van der Asdonk; H. J. J. van der Moolen en C. Th. M. Stolten. OVERDEDEN: Wed. J. B. Fakker— Niesen, 84 jaar; H. de Graaff, 2 jaar. 24/9 Anaconda Copper 41',i Bethlehem Steel «1% Chrysler Corp. 85 General Electric €3Vf> General Motors 6014 Hudson Motors 16 Kennecott Copper 7314 Montgomery Ward 6014 North American Can 221, Radio Corp. 28% Republic Steel 39% Shell Oil 72 Southern Pacific 421» Southern RaUway 67% Tidewater 21 U.S. Steel 33%, ex div. 25/9 41% 49% 85 63% 60% 16 74% 59% 221-4 2714 40% 70% 42% 67% 21% 39 (Nlet-offlelële Koers) Vorig Opening slot 26/9 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. Inschr Grthk. 48 3 pCt Ned Handel M11 cert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kahel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika U1n Kon N Stoom b. Mil Ned Scheepv Utile H V.A Dell MU cert. 89% 89% 90% 90H 91% 143 15414 97% 112% 144 154% 173% 193 V, 154% 317% 73% 1461: 130% 121% 87% 66H 154 174% 153% 31814 131 12114 88% 65%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2