OLLENHAUER keert zich tegen plan voor het kleine Europa De aarde is een hofje Naaste toekomst voor Nederl. hotelier is onzeker Internationale strijd over tweehonderdduizend dollar Ambacht moet onderzocht worden op efficiency Een groot probleem opgelost radicaal Overheidsdeelneming in tot stand komen van nieuwe hotels? Handelsraad beledigd Nederl. socialisten niet eens met houding t.o.v. plan-Schuman Betrekkelijkheid der Westerse beschaving naast de Oosterse VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 Voorzitter „Horecaf Enorme druk van fiscale lasten De P.B.O. Overgehouden reis- deviezen 'Aanbieding in het algemeen niet verplicht Universitair kanker centrum Groningen Tegen vertegenwoordiger weer een maand geëist Twee Jacob-Maris- prijzen 1952 Civiel geding voor Amsterdamse rechtbank Jubileumcongres Kon. Ned. Middenstandsbond Overheid moet ontwikkeling der zelfstandige krachten in Middenstand stimuleren Drie directeuren-gen. bij Buitenl. Zaken. Dr.Winsemius naar land van Maas en W aal Voor onderzoek naar de industriële mogelijkheden Inaugurale rede t<wi Hendrik Andriessen Zeepost naar Oost en West Hoogleraar te Delft Ir. G. T. Heikens overleden Kamerleden naar Eindhoven Max Rodriguez als solist Examens Professor Duyvendak op Oriëntalistisch congres Op het gisteren in „Seinpost" te 's-Gravenhage gehouden congres van „Horecaf" heeft de bondspresident, de heer G. J. Meijer, een rede gehouden over de kernproblemen van de Nederlandse hotelier. Hy noemde het beeld van de bedrijfstak voor de naaste toekomst onzeker. Er bestaan geen betrouwbare aanwijzin gen, waaruit de gevolgtrekking zou kun nen worden gemaakt, dat de bestaans voorwaarden niet verder zouden kun nen worden aangetast. De factoren, die dit punt beheersen, heeft men maar zeer ten dele in eigen hand. Immers de hotelerie verkeert, meer dan b.v. het productie bedrijf, in een afhankelijke positie, om dat haar taak er een is van het ver lenen van diensten, waarop al dan niet een beroep kan worden gedaan. De hotel-, café- en restaurantbedrij ven voorzien niet in de eerste levens behoefte van de mens en vervullen geen primaire functies in de maatschap pij, al zou aan de andere kant hun afwezigheid ondenkbaar zijn. Hij noem de het opmerkelijk, dat in de jaren se dert de tweede wereldoorlog de hotel- problematiek in alle West-Europese lapden en in de Verenigde Staten on geveer dezelfde is geworden. Men staat overal voor gelijksoortige vraagstukken en de middelen, die overwogen worden om de problemen op te lossen, zijn vrij wel van dezelfde aard. De bezettingsgraad dient over het ge hele jaar (of het gehele seizoen) meer gelijkmatig te zijn, aldus de voorzitter. Belastingfaciliteiten zijn het eerst nodig om de kosten te drukken. Hotelvernieu wing noemde spr. noodzakelijk, maar deze is onfinancierbaar uit eigen mid delen. Tenslotte noemde hij de toeris tische propaganda een levensbelang voor de hotelerie. Op nationaal gebied probeert de hotelerie zich staande te houden onder een enorme druk van fiscale en sociale lasten. Op internationaal gebied is zij ge wikkeld in een ongekend scherpe concurrentiestrijd op de toeristische markt. Het is het vreemdelingen- bezoek, dat de exploitatie-uitkom sten in het overgrote deel der Europese hotelerie de gunstige doorslag geeft. Van eigen landge noten moet weliswaar het grootste deel der inkomsten komen, maar dat is toch veelal ontoereikend om de rekening sluitend te maken en zo mogelijk een overschot te behalen. Nederland mag niet klagen als het zijn inkomsten beziet uit het vreem de toerisme verkregen. De A.N.V.V. doet ten aanzien van de propaganda in het buitenland ongetwij feld wat in haar vermogen is binnen het kader dat het budget van 500.000 's jaars tot nog toe stelt. Onder luid applaus deelde spr. mede dezer dagen vernomen te hebben, dat de vereniging voor 1933 de beschikking zal krijgen over een re geringssubsidie van ƒ940.000 's jaars. Er bestaan bij de A.N.V.V. reeds concrete plannen, die vooral voor de hotelerie interessant zijn. Men wil namelijk o.a. met spoed de instelling ter hand nemen van logies-informatiebureaux in de drie grootste steden en verder bij de invals poorten van het toerisme naar ons land zoals b.v. Maastricht, Breda, Arnhem, Enschede enz. Getracht moet worden een verande ring te brengen in de wijze van vgcan- tiebesteding bij grote groepen der bevol king. De getalsverhouding: 58 pet. ver blijft bij familie of kennissen en 9 pet. in hotel, toont aan dat er op het gebied der binnenlandse gastenwerving nog wel wat te doen is. De organisaties van werkgevers en werknemers in onze bedrijfstak, aldus In de Staatscourant van 25 Septemper is een bekendmaking opgenomen van de Ned. Bank, waarbij de aanbieding en eigendomsoverdracht van goud en bui tenlandse betaalmiddelen wordt gere geld. De verplichting voor uit het buiten land terugkerende ingezetenen om over gehouden buitenlandse betaalmiddelen luidende in Belgische francs, Luxem burgse francs. Zwitserse francs, Duitse marken bij een deviezenbank in te le veren is ingetrokken. Deze verplichting bestaat thans nog uitsluitend voor overgehouden Canadese en U.S.-dollars, die steeds bij een de viezenbank moeten worden ingeleverd. Krachtens de deviezenbeschikking 1949 is de ingezetene, indien hij veer tien dagen na het verkrijgen van reis- deviezen Nederland nog niet heeft ver laten verplicht als reisdeviezen verkre gen buitenlandse betaalmiddelen onver wijld te koop aan te bieden aan de Ned. Bank of een deviezenbank. Op Maandag, 29 September 1952, zal ten overstaan van notaris F. Gouveme te Groningen worden opgericht de stich ting „Universitair Kankercentrum te Groningen". Stichters zijn: het college van curatoren der Groningse Rijksuni versiteit, de medische faculteit van deze universiteit, het algemeen provinciaal stads- en academisch ziekenhuis te Gro ningen en de stichting „Koningin Wil- helminafonds". Het doel van de nieuwe stichting zal kortweg zijn: de bestrijding van de kanker. Het centrum zal zich bezighou den met de behandeling van patiënten, lijdende aan kwaadaardige gezwellen, met het na-onderzoek van zodanige patiënten en met het wetenschappelijk onderzoek en de opleiding van kanker specialisten. Het Koningin Wilhelminafonds heeft voor de direct nodige apparatuur voor JLit nieuwe centrum een bedrag van 125.000 gevoteerd uit het bekende Haak-In-fonds. Ook de jaarlijkse uitga ven zullen ten laste van het Koningin Wilhelminafonds komen. De stichting vertrouwt dat de regering bereid zal zijn in deze kosten tot een bedrag van 15.000 bij te dragen. De stichting van andere universitaire kankercentra zal binnenkort volgen. de voorzitter, hebben dit voorjaar de beslissende stap gedaan en een bedrijfs organisatie aangevraagd. Inmiddels is de procedure tot instelling van een hoofd bedrijfsschap verder geschreden met de bedoeling dat de zaak op het einde van dit jaar haar beslag krijgt. In de organi- satorischee leiding van de bedrijfstak spreken van dat ogenblik af de werk gevers hun woord mee op gelijke voet met de werknemers. Wij hebben dit te aanvaarden, aldus de heer Meijer, waar bij wij tevens in overweging dienen te nemen dat de intrede van de werkne mers-vertegenwoordigers in het bestuur van het hoofdbedrijfsschap hun mede verantwoordelijkheid oplegt voor de be vordering van een bedrijfsbelang en dat der gemeenschap Tenslotte besprak spr. het logiespro- bleem in Nederland. Dit is niet opgelost met de capaciteit, die na de voltooiing van het Marshall-schema zal zijn be reikt. Wij moeten gaan uitzien naar over heidsdeelneming in het tot stand komen van nieuwe hotels. Hierna spraken dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in algemene dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, over de Europese samenwerking en de heer L. Neher. dir.-gen. van de P.T.T., over de menselijke factor van het bedrijf. Met een gala-diner in de grote zaal van het Kurhaus werd het congres besloten. Aanwezig waren hierbij de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst en de gouverneur van de residentie, gen. majoor Tans. Tijdens het diner trad het ballet der Lage Landen op. De dansers en danse ressen oogstten natuurlijk grote bijval Advertentie Wegens opzettelijke belediging van de handelsraad der Franse ambassade, de heer F. Malgrat te Den Haag, doormid del van een brief, heeft de procureur- generaal bij het Gerechtshof te Amster dam Donderdag bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse politie rechter gevraagd, nl. één maand gevan genisstraf, voor de 55-jarige Amster damse vertegenwoordiger H. G. M. Deze M. had de handelsraad een brief toegezonden met een aantal beledigende passages. O.m. schreef hij: „Uw vorig schrijven deed mij herinneren aan 19401945 en aan de Duitse Gestapo" en even verder „toen wist ik tenminste, dat wij nog geen Frans bezettingsgebied waren en dat de Franse ambtenaren hier maar vreemdelingen, en als ze een erg grote mond opzetten ongewenste vreemdelingen zijn". Op een vraag van de president waar om verd. in hoger beroep was gegaan antwoordde deze, dat hij niet zozeer de bedoeling heeft gehad de handelsraad te beledigen, als wel de man min of meel sarcastisch op de tenen te trappen. De raadsman van verd. verklaarde dat zijn cliënt niet heeft geweten, dat de handelsraad ambtenaar is: hij heeft ge meend dat de man een particuliere functie van een Franse firma in Den Haag bekleedt. Spr. vroeg vermindering van de straf. Het Hof zal 9 October arrest wijzen Voor 1952 is een tweetal Jacob-Maris- prijzen uitgeloofd, één voor de schilder kunst en één voor de grafische kunst. Het ligt in het voornemen daarnaast voor elk der beide kunstuitingen een tweetal materiaalprijzen toe te kennen. Inzendingen (van kunstenaars uit Den Haag en omgeving) dienen van 24 tot 28 November te worden bezorgd aan het Haagse gemeentemuseum, Stadhouders laan 41; het daarbij behorende inzend - biljet dient vóór 20 November te worden gezonden aan het bestuur van de Jacob- Marisstichting, Lijnbaan 32. De jury schilderkunst bestaat uit: Bob Buys, Jan van Heel. H. H. Kamerlingh Onnes, Mark Olthoff en K. E. Schuur man; de jury grafische kunst uit. mevr dra. J. V. C. BakkerHefting, Dick Dif fers, prof. Levigne, H. Verburg en Jan Wiegers. Een bedrag van bijna 200.000 dollar, dat by de inval der Duitsers in Mei 1940 met spoed van Londen uit naar New York werd overgemaakt, is Don derdag in een civiel geding voor de Amsterdamse rechtbank, gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman, vier uur lang het onderwerp van gesprek ge weest. Als eisende party in deze zaak traden op de twee curatoren, die het faillissement behandelen van de enkele jaren na de bevrijding wegers schulden van ruim tien millioen gulden in 1948 gefailleerde handels- en financierings maatschappij de N.V. Comfin te Am sterdam. Deze curatoren, mr. O. A. Veenstra en mr. K. Jansma, stelden ter zitting als pleiters de eis, dat de ge daagde partijen het bedrag van 200.000 dollar aan hen ter beschikking zouden stellen, zodat de vele crediteuren van de voormalige N.V. Comfin althans nog zeven procent van hun vorderingen zou kunnen worden uitbetaald. Gedaagde partijen waren de Overseas te New York en de directeur van deze Deposit and Trustcompany te Londen, de November Realisation Corporation firma s, de heer Alfred Kallir. Ter zit ting. was de heer Kallir zelf aanwezig. Hij werd bijgestaan door een raadsman, mr. S. J. van Royen. Volgens de heer Kallir is deze zaak uitgegroeid tot een internationale strijd om 200.000 dollar. Hij zegt, dat de Nederlandsche Bank zich geheel achter de curatoren van de Comfin stelt in de hoop, dat de dollars naar Nederland zullen worden overge maakt (hetgeen de eisende partij ca tegorisch tegensprak) en dat de Bank of England de zaak met bijzondere be langstelling, zij het zonder medewer king aan hem, volgt, terwijl tenslotte de Amerikanen niet teleurgesteld zoudpn zijn. indien het geld uiteindelijk hele maal niet zou behoeven te worden overgemaakt. RjSV.n?erejd. werd uit de pleidooien duidelijk, dat de 200.000 dollars vol doende zijn om de vele crediteuren van de Comfin ieder nog zeven procent van hun vorderingen ter hand te stellen. Mocht het uiteindelijk worden toegewe zen aan de Overseas Company in Lon den, dan zouden veertien schuldeisers vrijwel geheel schadeloos kunnen wor den gesteld, maar dan zouden de schuld eisers van de Comfin niets meer krij gen. Dat de Overseas Company, die nog bestaat, er prijs op stelt zijn schul den te voldoen, ligt voor de hand. De heer Kallir, die in zeker opzicht thans zelf de wrange vruchten plukt van de camouflage-methode, die de oprichting van de Overseas van de Comfin op zich heeft genomen, is thans ook te betalen met gelden, die in ieder geval vroeger van de Comfin waren. De rechters zul len uitmaken of dat nu nog het geval is. Worden de dollars aan de gefailleer de Comfin toegewezen, dan krijgt uiter aard de Overseas bij de verdeling over de vele schuldeisers ook hoogstens ze ven procent van haar totale vordering op de Comfin. Ook een proces te Londen De curatoren der Comfin hebben zich niet beperkt met het aanhangig maken van een civiel geding in Nederland. Zij hebben hetzelfde gedaan in Engeland, waar voor de Engelse rechter eveneens de drie gedaagden zullen moeten ver schijnen. In Engeland heeft men echter beslist, dat de behandeling van die zaak in afwachting van het resultaat in Nederland moest worden uitgesteld. Zo nodig en indien wenselijk, zullen de curatoren tenslotte nog in New York een proces, op dezelfde leest geschoeid, gaan voeren. De Amsterdamse rechtbank zal Dins dag 11 November uitspraak doen. COP MAwTÉN TOONOt* STUOIO i 31. „Er is niemand te zien b-bij dat v-vuur!" stelt Onn, ten zeerste verontrust, vast. „We moeten teruggaan, heer, ik zie er allemaal ellende van komen Zonder te antwoorden trekt Eric zijn metgezel mee in de schaduw van een berkenbosje. Langzaam glijden zijn scherpe Qgen over het terrein om zich dan vast te hechten aan het felle schijnsel van het laaiende vuur. Met een grimmig gezicht stelt de Noorman vast, dat zijn besluit, daar boven op de torentrans, toch juist geweest is Volg mij," fluistert hij de roerganger toe. „Als ge niet zo verblind waart door uw onzalig bijgeloof, zoudt ge misschien begrijpen wat hier aan de hand is. Wilt ge echter uw kop niet verliezenblijf dan dicht achter mij en zwijg. Kom nu!" Lenig glipt Eric door de bosjes; zijn aandacht verslapt geen ogenblik en geen geluid, hoe gering ook, ontgaat zijn geoefend oor. Zij zijn het grote vuur dicht genaderd, als Eric eensklaps de adem inhoudt en ingespannen luistert. Meegedragen op de bries dringt flauw het geluid van een menselijke stem tot hem door. In een oogwenk staat Eric overeind „Snel!" bijt hij de verbijsterde roerganger toe. „De schurken staan op het punt een nieuw slachtoffer te maken!" Met panter achtige sprongen stormt Eric tegen het duin op. Woedend poogt hij met zijn hakken de knetterende houtblokken uitéén te slaan, doch tegen deze helse vuurgloed staat hij machteloos. Dwars door rook en vlammen springt hij naar voren en terwijl de begerige tongen zijn haren zengen, schalt zijn luide stem over het water in een waarschuwing aan 't schip, daar op zee, dat reeds gevaarlijk dicht onder de kust is en ieder ogenblik op een zandplaat kan stoten Met een wilde ruk doet de stuurman het kleine vaartuig zwenken. Een dodelijke bleekheid overtrekt zijn gezicht. „Ik heb het u gezegd, Hage," bijt hij de naast hem staande zeeman toe, „dat vuur deugde niet! Ge ziet het nu zelf Enwnet een binnensmondse verwensing kijkt hij naar de eenzame, donkere gestalte met de fladderende haren, die vanaf het hoge duin hun aftocht gadeslaat. Met een grimmige blik kijkt Eric het kleine vaartuig ria, dat door de nachtelijke duistemiê snel aan zijn blikken onttrokken wordt. „Ik begin ineens een boel te begrijpen, heer!" klinkt Orm's grommend stemgeluid naast hem. a „Ge zijt er een beetje laat meevriend!" zegt Ene, „maar Een zacht lachje onderbreekt zijn woorden en terwijl de Noorman zich snel omwendt, valt een spottende stem in: „Beter laat dan nooitnietwaar? Hoewel het verstandiger geweest ware u meteen onschadelijk te maken (Van onze verslaggever) De tweede dag van het Jubileumcon gres van de Kon. Ned. Middenstands bond, dat in Dén Haag is gehouden, stond in het teken van de ernstige moei lijkheden, waarvoor de middenstand zich geplaatst zag. Een tweetal hoog leraren lichtten in een inleiding enige problemen in deze zin toe. De eerste inleider, de Tilburgse prof. dr. W, R. Heere, schetste uitvoerig het dagelijks leven van omstreeks 1813 en wees in verband daarmee op de enor me tempoversnelling tengevolge van de technische vooruitgang, die de mens over het hoofd is gegroeid. Vandaar de toenemende belangstelling voor sociolo gie en psychologie, die de mens zelf tot studie-object hebben. Nader ging spre ker in op de moeilijkheden, waarmee vooral het ambacht te kampen heeft. Er zijn in ons land 140.000 ambachtsbedrij- ven en 400.000 ambachtslieden, die tal van belangen gemeen hebben. Er moet een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkhe den, die het ambacht op dit ogenblik heeft. Het zal moeten worden aange past aan de eisen van deze tijd. In vele gevallen zal moeten worden overge schakeld naar verkoop of reparatie. Men zal het ambacht op zijn efficiency moe ten onderzoeken. De scholing der am- bachtsliedn zal moeten worden gewij zigd. In het gehele onderwijs zal trou wens meer nadruk moeten vallen op de aesthetische ontwikkeling, die het per soonlijk element doet herkennen en waarderen. Voorlichting en bemiddeling zijn noodzakelijk. Voor het souvereine bedrijf zijn daarvoor de kosten te hoog. Daarom is samenwerking een eerste ver eiste. De komende vijftig jaar zullen voor de ambachtsman en voor de gehele mid denstand de juiste middenweg kenbaar moeten maken tussen behoud van zelf standigheid en samenwerking. Dan lig gen er voor het ambacht talloze mo gelijkheden en een goed ambacht en een goede middenstand zijn van nood- Advertentie Wasdag is plezieriger geworden! De meeste vrouwen be schouwen wasdag vol strekt niet als een uit spanning, ook al zijn zij nog zo sportief. Maar toch wordt er op het ogenblik met veel meer plezier aan de was be gonnen dan vroeger. Het grote probleem van de vlekken is tenminste radicaal opgelost. De vuil ste gezinswas verliest ter stond en zienderogen alle vlekken in het vette, we lige en zo veilige sop van het blauwe pak Castella. Vlekken vluchten voor Castella! Het Actief Wit, dat in Cas tella (alleen in Castella!) is verwerkt, zorgt ervoor, dat de ontvlekte was vele malen helderder en zach ter wordt dan met andere wasmiddelen te bereiken valt. En ondanks zijn fa belachtige waskracht kost Castella niet meer dan 47 ct. (dubbel pak 90 ct.). Voor de fyne was is na tuurlijk een speciaal alka- Iivry wasmiddel nodig. Steeds meer vrouwen ver trouwen haar jumpertjes, nylons, lingerie etc. dan ook alleen toe aan de vol komen alkalïvrye Castella Wolwas (in het rose pak: 41 ct.). Alles, ook baby's kleertjes, gaat dan vier maal zo lang mee. Zo klinkt dus alom de naam Castella op wasdag! In een gisteren te Dortmund gehou den rede, op het vijfde na-oorlogse congres van de West-Duitse socialisti sche party, heeft de waarnemend voor zitter van de party, Ollenhauer, aange drongen op een onmiddellijk te houden viermogendhedenconferentie over Duits land, „omdat de verdeling van Duits land de verdeling van Europa en de wereld betekent". Ollenhauer keerde zich voorts tegen het plan-Sehuman, omdat het een steeds in omvang toene mende wig tussen de landen op het vasteland aan de ene kant en Groot- Brittannië en de Scandinavische landen aan de andere kant zou dryven. „Wij verwerpen dit kleine Europa, omdat wy een heel Europa verlangen". De eerste ervaringen met het parlement van het plan-Schuman waren volgens Ollen hauer teleurstellend geweest. Carlo Schmidt, vice-voorzitter van de Bondsdag, zeide onder meer, dat de Verenigde Staten van Europa slechts een goede uitwerking zouden hebben, indien de werkende massa werkelijke kansen op vrijheid, gelijkheid, broeder schap en sociale zekerheid zou hebben. Met algemene stemmen is gisteren de volgende motie aangenomen: „De West-Duitse sociaal-democratische partij zal, indien de huidige Bonds dag met meerderheid van stemmen de door de Bondskanselier onderte kende verdragen goedkeurt, strijden voor een grondige herziening dezer verdragen door nieuwe onderhande lingen op een nieuwe basis. In de motie wordt opnieuw verzocht om viermogendheden-besprekingen, in plaats van onderhandelingen met de So vj et-Russische bezettingsautoritei ten. In een andere resolutie verklaart de S.P.D. zich solidair met de „broe- ders en zusters in de Sovjet-Russi sche bezettingszone van Duitsland". Koos Vorrink, voorzitter van de Par tij van de Arbeid, prees, aldus Reuter de S.P.D., dat zij „de Moskouse barba ren verhindert hun overheersing tot de Rijn uit te breiden". Volgens Vorrink is de Westerse beschaafde wereld collec tief schuldig aan het feit, dat Hitler in Duitsland aan de macht kwam, daar zij de Duitse socialisten in de steek heeft gelaten. „De sociaal-democratische par tijen zijn echter gedeeltelijk eveneens schuldig aan Hitler's misdaden tegen de mensheid. Vóór de oorlog stierven dui zenden slachtoffers in concentratiekam pen en toch deden de Westerse demo cratieën niets voor hen", aldus Vorrink. Hij beloofde de Duitsers de steun van de Partij van de Arbeid. Hij deed een beroep op de sociaal-democraten een gemeenschappelijke internationale poli tiek tot stand te brengen, ondanks alle meningsverschillen. Het plan-Schuman bijvoorbeeld vond steun bij de Neder landse, doch tegenkanting bij de Duitse socialisten. Toch hoopte hij, dat een op lossing zou worden gevonden. zakelijk belang voor een gezonde volks gemeenschap. De grootindustrie kan slechts een gering persoonlijk element bieden. Voor de vele toekomstloze boe renzoons en minder begaafde jonge mensen uit intellectuele milieux liggen in het ambacht betere en meer moge lijkheden om zich aan te passen dan in de grootindustrie. Deze laatste zal trouwens uit ambachtskringen haar voorlieden kunnen kiezen, omdat in het ambacht de werklieden het hele pro- ductiproces doorlopen. De verwezenlij king van al deze mogelijkheden zal ech ter afhangen van de vraag, zo besloot prof. Heere, in hoeverre het ambacht en de middenstand erin zullen slagen een hechte samenwerking te verbinden met het behoud van zelfstandigheid. In de middaguren voerde de fractie voorzitter der V.V.D. in de Tweede Ka mer. mr. P. J. Oud, thans buitengewoon hoogleraar in Rotterdam, het woord over de positie van de kleine onderne mer in onze samenleving. De inleider typerde de kleine ondernemer als de man die in het bedrijf geheel of nage noeg geheel het risico van de productie alleen draagt. Hij onderscheidde bij deze kleine ondernemers vier groepen en wel de kleinhandel, het ambacht, de kleine nijverheid en de dienstverrichting. Dit middenstandsbedrijf is van emi nente betekenis voor de kracht van ons volk door zijn eigenschappen van ver antwoordelijkheidsgevoel, "persoonlijk heid en creatief vermogen. Honderd jaar ontwikkeling der grootindustrie hebben het middenstandsbedrijf niet kunnen verdringen. De overheid dient deze waarde te erkennen. Zij moet doo: fiscale, sociale, organisatorisch-juridi- sche en economische maatregelen de ontwikkeling der zelfstandige krachten in de middenstand stimuleren. De mid denstand zelf zal echter kaar eigen vrije organisatie met kracht ter hand moe ten nemen, aldus besloot mr. Oud zijn inleiding. Na een vrijmoedige gedachtenwisse ling, waarbij de noden van de midden stand nog eens gedetailleerd naar voren kwamen, trokken de congressisten op excursie naar de Haagse miniatuurstad Madurodam. Het bondsdiner, waarbij vele woorden van lof en dank vielen, besloot tenslotte dit geslaagde jubileum congres, dat tegelijkertijd feestelijk en leerzaam is geweest. Zoals gemeld, ligt het in het voorne men de werkzaamheden van het rege ringscommissariaat voor het economi sche en militaire hulpprogramma over te dragen aan een nieuw directoraat-ge neraal bij het ministerie van Buitenland se Zaken onder leiding van drs. E. H van der Beugel, thans president-direc teur van genoemd regeringscommissa riaat. Bovendien zal worden ingesteld een directoraat-generaal voor Indonesi sche Zaken onder leiding van mr. C. W. A. Schurmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en tot voor kort plaatsvervangend Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta. Dientengevolge zullen binnenkort aan het ministerie van Buitenlandse Zaken drie directeuren-generaal verbonden zijn, namelijk de huidige directeur-ge neraal politieke zaken, jhr. O. Reuchlin. en beide bovengenoemden. Zoals bekend, heeft de minister van Economische Zaken enige tijd geleden de commissie onderzoek industriële ont wikkelingsmogelijkheden linker Maas- en Waaloever ingesteld. Binnenkort zal deze commissie worden geïnstalleerd. De directeur-generaal voor industriali satie. dr. A. Winsemius, die als voorzit ter van deze commissie zal optreden, brengt dezer dagen een oriëntatie-be zoek aan het land van Heusden en Alte- na, de Bommelerwaard. het land van Maas en Waal, het Rijk van Nijmegen, het Maaskantgebied, de Brabantse- en Limburger peel en midden-Limburg. De bedoeling van dit bezoek is, dat de heer Winsemius zich persoonlijk op de hoog te stelt, alvorens de commissie haar taak aanvangt. De heer Hendrik Andriessen, door de Sint Radboudstichting benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de Muziekwe tenschap aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal op Vrijdag 3 October 1952, des namiddags te 4 uur, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken ener rede in de Aula aan de Wilhelminasingel. Na afloop receptie in het Aula-gebouw. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië en Nieuw-Guinea: m.s. W. Ruys (1 Oct.); Nieuw-Guinea (uitsluitend Hollandia): s.s. Tomini (4 Oct.); Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (30 Sept.); Suriname: m.s. Bonaire (1 Oct.); Unie van Z.-Afrika: m.s. Carnarvon Castle (27 Sept.); Canada: s.s. Rijndam (2 Oct.); Australië en Nieuw-Zeeland: s.s. Ranchi <30 Sept.); Zuid-Amerika: s.s. Alcantara (6 Oct.). Tot buitengewoon hoogleraar in de afde ling der werktuigbouwkunde, scheepsbouw- kunde en vliegtuigbouwkunde aan de Tech nische Hogescholo te Delft, is benoemd om onderwijs te geven in de scheepsbouwen de, dr. ir. W. P. A. van Lammeren, direc teur van de stichting ..Scheepsbouwkunig proefstation" te Wageningen. In de vacature .ontstaan door het over lijden van F. L. D. Strengholt, is benoemd tot lid van de televisieraad J. G. J. Bos man, directeur van de Nederlandse Bios coopbond, te Amsterdam. Te Utrecht is op 62-jarige leeftijd plotseling overleden ir. G. T. Heikens, directeur van de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij en lid van de directie van het provinciaal en ge meentelijk Utrechts stroomleveringsbe- drijf. De leden en plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer zullen, vermoedelijk Zaterdag 8 Novem ber, op uitnodiging van de president directeur van de Ned. Spoorwegen een excursie naar Eindhoven maken. Max Rodriguez, cellist van het Con certgebouworkest te Amsterdam, zal bin nenkort als solist optreden tijdens een concert van het Curagaos Philharmo- nisch Orkest. Hij zal enkele concerten in Panama en Venezuela geven en op zijn terugreis Curacao aandoen. GRONINGEN Doctoraal tandheel kunde G. Arkema en H. Frieling, Gro ningen; E. Salverda, Enschede; A. Wil- ïems, Roden (Dr.). Cand. geneeskunde* J. Rohmer en J. Glansbeek, Groningen; E. Fabels, Hengelo (O.); W. Bloemen, Venray; H. v. d. Velden, Hees; S. No- termans, Maastricht; M. Brasse, Heer len. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in geneeskunde op proefschrift, „Bijdrage tot het vraagstuk van de consumptie van eiwitachtige hormonen" M. Wsjnans, geb. te Tandjong Pandan (Indonesië), thans te Leiden. Doctoraal Ned. recht L. van Solkeme Den Haag, mej. Chr. J. Segboer Rijswijk (Z.H.). ROTTERDAM. Cand. econ. wetensch. mej. E. Hamburger, Rotterdam en A. van Blaaderen Hengelo, N. Ruizendaal, Naar- den, A. Tabak Rotterdam, G. Mosselman, Rotterdam, H. Jongedijk Wassenaar, P Boon, 's Gravenzande, P. Hoefnagel, Zoe- terfneer en J. Versluis, Rotterdam. TILBURG (R.K. Leergangen). Akte Nederlands M.O.A.: de dames M. Boyens, Eindhoven; Zr. J. v. d. Kun, Vaals; J. v Lokven. Veghel; Zr. Dionyse, Blerick en de heren: A. Geertjens, Maastricht; H. Hofstede pr., St. Oedenrode; P. Jan sen pr„ Wijnandsrade; M. de Jong Steenbergen; A. Kees, Eindhoven; C Maas, 's Hertogenbosch; T. Mateboer Krabbendijke: F. Mensink, Apeldoorn H. Niezink, Enschede; M. Oosterveld Enschede; F. Penders pr., Kerkrade; A Peters Hengelo; J. v. d. Sande. Deurne, Fr. Wulfram, Goirle; N. Wijngaards Utrecht; G. v. d. Zande, Eindhoven; Fr i Ludovico, 's Hertogenbosch. Arturo Toscanini zal, voor het eerst sinds 1933, weer in Londen dirigeren. Twee concerten van het Londens Phil- harmonisch Orkest zullen onder zijv leiding gegeven worden. Zijn honora rium bedraagt 2800 pond, d.i. ongeveer 27000 gulden per concert, dat is het hoogste, dat Engeland ooit aan een di rigent heeft toegekend. Toscanini is per vliegtuig u'it Milaan naar Londen gereisd. (Van onze correspondent) Hoewel de positie van Nederland in het Oosten na de oorlog sterk veran derd is, blijft de betekenis van de Ne derlandse Oriëntalistiek van zeer grote betekenis, omdat zij diep geworteld is in de Nederlandse cultuur en men haar waarde niet mag afmeten naar het practisch nut, dat zij afwerpt. Dit be toogde Donderdagmiddag prof. dr. J. j. Duyvendak, voorzitter van het Oosters Genootschap, tijdens de opening van het 14e congres, dat in het Oosters In stituut aan het Rapenburg te Leiden wordt gehouden. Het is de Oriëntalistiek geweest, zo zeide spr., die de ogen heeft geopend voor de relativiteit van het naïeve Wes terse wereldbeeld; zij heeft ons de oude beschavingen doen kennen, waarin de klassieke cultuur van Jodendom en Christendom geworteld liggen. Zij heeft ons bovendien 'in aanraking ge bracht met Chinese en Mohammedaanse beschavingskringen, die eeuwenlang naast de Westerse beschaving hebben bestaan en haar op verschillende tijd stippen ver vooruit zijn geweest. Zij heeft ons ook de studie mogelijk ge maakt van de primitieve volkeren en ons vooral daardoor doen beseffen, dat de Westerse beschaving slechts één is uit de vele andere vormenDit relati- viteitsbegrip is nog belangrijker dan dat van Einstein, omdat zij haat; stem pel drukt op ons gedrag ten opzichte van onze medemensen, die wij niet langer in naïeve hoogmoed als onwe tende heidenen mogen zien. Dit inzicht is in beginsel wel verworven, maar ge meengoed is het nog niet geworden, zelfs nog niet onder de zogenaamde intellectuelen. Prof. Duyvendak wees in dit verband op een falen van ons onderwijs, dat de algemene geschiedenis nog te veel do ceert als de geschiedenis van West- Europa, in plaats van meer aandacht te besteden aan de beschavingsgeschiede nis van de mensheid en aan de onder linge beïnvloeding van de beschavings kringen. Daarom bepleitte spr. het in voeren van facultatief onderwijs in een Oosterse taal op de Gymnasia van de universiteitssteden, zoals dat thans reeds met het Hebreeuws het geval is. Oost en West zijn door het krimpen van de afstanden in veel nauwere aan raking tot elkaar gekomen en daaruit zijn problemen ontstaan, waarvan de oplossing een van de voornaamste ta ken van de tweede helft van de twin tigste eeuw moet zijn. De Oriëntalistiek kan in onze we reld een nieuw begrip brengen, nu de afstanden van maanden in enige uren worden afgelegd en de aarde een hof je is geworden, waarin iedereen zijn buurman dagelijks ontmoet. Door twee wereldoorlogen heeft het Westen in het Oosten aan prestige ingeboet en de Oosterse landen hebben zich vrij gemaakt van koloniale of semi-kolo- niale banden; zij verkeren met het Westen op voet van volkomen gelijk heid. Nog veel meer dan vroeger is het thans noodzakelijk, dat de Wester' ling de Oosterling begrijpt. Veel zullen de Oosterse landen van de Westerse techniek met haar machts middelen moeten overnemen om te blijven bestaan, maar hun eigen ka rakter kunnen noch willen zij daarbij prijsgeven. Hierbij zullen zich span ningen voordoen, die slechts door ge duldige studie overwonnen kunnen worden. In dit verband herinnerde spr. aan de oprichting van het Inter nationaal Academisch Instituut, dat zich aan dit probleem zal wijden, wel ke poging alleen kan slagen, wanneer zij op hoog niveau krachtig wordt ge steund door een bloeiende Nederlandse Oriëntalistiek. De overheid zal door het toekennen van studiebeurzen en het scheppen van wetenschappelijke posities begaafde studenten moeten aanmoedigen deze zware studie aan te vatten. In Engeland heeft men na de oorlog de bevordering der Oosterse studies krachtig aangemoedigd; ons na tionaal prestige eist, dat wij op dit ge bied niet ten achter komen. Na deze openingsrede werd het congres vervolgd met een causerie van de heer D. van der Meulen over zijn jongste reis naar Zuid-Arabië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5