Grens van Amerikaanse defensie in Stille Oceaan ACHESON KEERT EISENHOWER Woorden in de mond gelegd die nooit zijn gesproken ZICH TEGEN RIJDENDE DIERENARTS Zesde verslag ENQUETE-COMMISSIE EISENHOWER'S ASSISTENT O D Wensen bij een lustrum Mr. Kranenburg naar Korea Schacht adviseert Egyptenaren Vóór 15 October wapenstilstand Tot hoofd en hart New York Times naar Amsterdam Twee en veertig inbraken gepleegd Kinderverlamming Het weer BAANVAK ARNHEM-ZUTPHEN MET ELECTRISCH MATERIEEL Clementie-kwestie opgeschort Bouw van 32 mijnenvegers jH J /T\ yjjM uiuuf ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25492 Voor bezoek aan Nederl. eenheden A rbeidsdiensf' ARRESTATIES IN SAN SALVADOR Luchtlijn Europa— VS. via de Noordpool m fe il? Hoofdstad biedt betere mogelijkheden dan Parijs Dader in arrest Ook de oud-B.S.-ers protesteren Tegen gratieverlening aan Lages Nieuwe beschuldigingen tegen Andre' Marty 86 nieuwe gevallen Radio Stofzuigers Televisie Wasmachines Wringers Vloerwrijvers 3POFTROKKENSWEATERS Met ingang van 5 Januari a.s. DE WEEK VAN NIXON In het Oosten V eiser-affaire Eis in civiel geding tegen „De Volkskrant" Contract met Wilton- Fijenoord getekend O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hét recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPR13S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. heeft Eisen hower er gisteren van beschuldigd, dat de Republikeinse candidaat voor het presidentschap de feiten geweld heeft aangedaan wat betreft een in Januari 1950 door Acheson uitgesproken redevoering. Acheson vertelde aan de pers, dat Eisen hower in zijn redevoering, die hij Maandagavond over de buitenlandse politiek hield, Acheson woorden in de mond heeft gelegd, die hij nooit had uitgesproken. De Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de Nederlandse eenheden die deelnemen aan de krijgsverrichtingen van de Ver enigde Naties op Korea. Hjalmar Schacht, de voormalige minis ter van 'Financiën van het Derde Rijk die zoals gemeld in Egypte is geweest om van advies te dienen, heeft volgens een Egyptisch persbericht de regering aangeraden een „arbeidsdienst" van een jaar in te stellen voor alle valide Egyp tenaren en deze arbeidsdienst grote irri- gatiewerken te laten uitvoeren. Schacht zou verder als zijn mening te kennen gegeven hebben, dat geen der grote vraagstukken van het Midden- Oosten opgelost zou kunnen worden zo lang voor de Perzische oliekwestie geen oplossing is gevonden. Naar aanleiding van een opmerking ever geruchten, dat Duitse officieren aan de revolte in Egypte zouden hebben deelgenomen, zeide Schacht volgens het Aangehaalde krantenbericht: „Hoe zou men iets dergelijks kunnen geloven. De Duitse officieren doen hun plicht als soldaat en anders niet. Zij zijn geen samenzweerders. Hei mislukken van de staatsgreep welke sommigen van hen in Juli 1944 tegen Hitier ondernamen heeft dat duidelijk bewezen". Acheson had gezegd dat de grens van de Amerikaanse defensie in de Stille Oceaan loopt van de Aleoeten naar Japan, vervolgens naar de Rioe-Kioe eilanden en vandaar naar de Philippij- nen. Acheson nam Korea niet binnen deze grens op, doch zei dat enig land dat werd aangevallen eerst zichzelf moest verdedigen en vervolgens op de vrije wereld moest vertrouwen. De defensie-grens die ik beschreef was de lijn die toen door onze eigen militaire autoriteiten getrokken was, zo verklaarde Acheson nu. En hij voegde hier aan toe: Ik kan niet ge loven dat Eisenhower thans te ver staan wil geven dat Korea door mij had moeten worden opgesomd binnen de defensiegrens en bezet had moeten worden met Amerikaanse troepen. Als stafchef van het leger was dit abso luut zijn mening niet en was hij het volledig eens met de verklaring die ik heb afgelegd. Eisenhower had Maandag verklaard: In Januari 1950 verklaarde onze minister van Buitenlandse Zaken dat Amerika's defensiegrens gebieden op het Aziati sche vasteland zoals Korea uitsloot. Acheson heeft met zijn gisteren af gelegde verklaring feitelijk voor net eerst aan de Amerikaanse verkie zingsstrijd deelgenomen. De democratische candidaat voor het presidentschap in de V.S., Adlai Steven son, heeft bekend gemaakt, dat hij van daag of morgen de lijst zal publiceren van de acht of negen personen, die geld hebben ontvangen uit zijn omstreden fonds voor onmisbare ambtenaren. Don derdag verklaarde Stevenson nog, dat hij er niet aan dacht deze lijst te publi ceren, maar blijkbaar is hij in dit. op zicht bezweken onder de aanhoudende beschuldigingen van Republikeinse zijde. „Als het een misdaad is goede ambtena ren te helpen in hun onderhoud te voor zien, dan ben ik schuldig" verklaarde Stevenson gistermiddag tegenover de pers. Ook beloofde hij de namen bekend te zullen maken van de zeer velen, die tot bet fonds hebben bijgedragen. Hij heeft met al deze mensen gesproken over de toegezegde publicatie van gege vens betreffende dit fonds. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Vandaag heeft de Parlementaire Enquêtecommissie, welke thans onder waarnemend voorzitterschap staat van het Tweede Kamerlid de heer J. Schilthuis, haar zesde verslag gepubliceerd. Dit nieuwe rapport beslaat met de verhoren en bijlagen bijna 1800 pagina's in twee kapitale boek werken. Behandeld zijn ditmaal de punten L en M van het Enquêtebesluit: „de vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland en de behartiging der Nederlandse belangen aldaar" en „de mate waarin en wijze waarop de hulpverlening aan Nederlandse krijgsgevangenen en civiele gedetineer den heeft plaats gevonden". Het serste punt is met meer in den brede onderzocht, omdat rj 1-~iwtrr verschillende as- oecten ervan reeds llUlpVCrlCTling aajl eerder aan de orde zijn gekomen. Bij het tweede punt is o.m. ook aandacht fSJprjprl rTPDnïlflCnCTl geschonken aan de repatriëring en aan gCUUIlgC'"'" het Nederlandse Rode Kruis in de oorlogsjaren. Bij dit laatste 6/2 VlUCtltell/lgCTl onderwerp is met name aan de orde gekomen een rap port, dat kort na de bevrijding werd opgesteld door de commissie-Vorrink, ook wel Pakkettencommissie geheten. In bedoeld rapport werd een vrij ernstige blaam geworpen op verschillende personen. De Enquêtecommissie is echter tot de conclusie gekomen, dat enige oordeelvellingen der Pak kettencommissie niet ten volle verantwoord zijn en andere zelfs onjuist; het is namelijk aan de aandacht der Pakkettencommissie ontsnapt, dat sommige der voor haar afgelegde verklaringen bezijden de waarheid waren. Aan dit zesde verslag van de Parlementaire Enquêtecommissie is toege voegd een Memorie uit Maart 1948 van de hand van Mr. E. N. van Kleffens over het buitenlands beleid in oorlogstijd. Voor nadere bijzonderheden over het rapport zij verwezen naar pag. 7- De regering van de Midden-Ameri kaanse republiek San Salvador heeft Vrijdag een aantal communistische lei ders laten arresteren, op verdenking van samenzwering tegen de regering. Er zijn plannen gevonden voor het vermoorden van regeringsfunctionarissen, het aan stichten van ongeregeldheden en brand stichting. Bij huiszoekingen zijn volgens de autoriteiten talrijke wapens, granaten en militaire uitrustingsstukken gevon den, alsmede documenten over organi satie en opleiding van communistische stoottroepen in de afgelegen bergstreken van La Libertad. De staat van beleg schijnt te zijn afgekondigd. De Scandinavian Air Lines heeft gis teren plannen bekend gemaakt voor een eerste luchtlijn van Californië naar Europa via de luchtbasis Thule bij de Noordpool. De regeringen van de Ver. Etaten, Denemarken en Canada hebben uun goedkeuring gehecht aan het ma- Een van verkenningsvluchten over de uitermate korte poolroute, aldus maak- v9n functionarissen van de S.A.S. be- end. De eerste twee verkenningsvluch- hJn. zullen in November gemaakt wor- De Amerikaanse senator William Jen- ner, uit de staat Indiana, heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aanstuurt op een wapenstilstand op Korea tegen 15 October. Jenner heeft tijdens een Repu blikeinse bijeenkomst gezegd: „Ik heb juist uit kringen die weten wat er gaan de is bericht ontvangen dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken koortsachtig bezig is te trachten ongeveer 15 Octo ber een wapenstilstand op Korea tot stand te brengen. Indien de regering deze herfst een wapenstilstand tot stand kan brengen, zou zij dit een jaar ge leden ook gekund en duizenden Ameri kaanse lev.ens gered hebben. Indien vóór 4 November, de daum der verkiezin gen, een wapenstilstand tot stand komt, zal dit een Russische wapenstilstand zijn en deze zal alleen dienstig zijn voor campagnedoeleinden. Zo gauw de ver kiezingen voorbij zijn zal Rusland weer toeslaan. - V Zelfs de meest afgelegen boerderij in Engeland kan tegenwoordig doktershulp krijgen voor de dieren. Het „Animal Health Trust's Mobile Laboratory", een rijdend laboratorium, helpt de boeren met het vaststellen van ziekten en het genezen daarvan. De foto toont het onderzoek van vogels, die er verdacht uitzien, op vogelpest. Er zijn veel tekorten in deze wereld, maar er is nooit een tekort aan haat (Van een onzer verslaggevers) De internationale editie van de New York Times, die thans in Parijs wordt vervaardigd, zal zeer binnenkort in Am sterdam worden gedrukt en vandaar over de andere landen worden verspreid. Dit is het resultaat van een bezoek, dat de „European Manager" van dit bekende Amerikaanse blad, Edward Jenks, kort geleden aan ons land heeft gebracht. Naar wij vernemen zal het eerste num mer van de „Amsterdamse" New York Times op 1 November in de hoofdstad worden gedrukt. Dit zal gebeuren op de persen van de N.V. Rotatiedrukkerij Voorburgwal, waar o.a. ook reeds Het Parool, Trouw en de Telegraaf worden gedrukt. Evenals dit thans het geval is zal de krant in New York worden gezet. In plaats van naar Parijs zullen de ma trijzen thans echter van de V.S. per vliegtuig naar Amsterdam worden ver voerd. De heer Jenks heeft Amsterdam ver kozen boven Parijs nadat hij de situaties en de mogelijkheden van de beide hoofd steden nauwkeurig had bestudeerd. De conclusie was dat Amsterdam zeer vele voordelen had boven de lichtstad. Bij deze gevolgtrekking hebben overwegin gen gegolden als de kosten, het stabiele karakter van de arbeidsverhoudingen in ons land en vooral de snelheid van ver spreiding. Bij deze laatste en belang rijkste factor is de snelle service van de K.L.M. van doorslaggevende betekenis geweest. De internationale editie van de New York Times wordt in meer dan zeventig landen gelezen. De oplaag bedraagt on geveer twintigduizend exemplaren. Costa Rica President Otilio Ulate van Costa Rica is gisteravond afgetreden en heeft het bewind overgedragen aan de vice-president, Alberto Oreamuno. Het is nog niet bekend welke zijn be weegredenen waren. Vorig jaar Augustus werd inge broken in het huis van het hoofd der school te Haskerdijken. Bij onderzoek vond de districtsrecherche te Heeren veen een vingerafdruk. Deze vingeraf druk is de dief noodlottig geworden, want dezer dagen heeft de politie hem, de 30-jarige J. V. uit Leeuwarden, gear resteerd. Uit het verhoor bleek dat V. de dader is geweest van tal van kleine inbraken, de laatste maanden op het Friese platteland gepleegd. De ene keer miste men linnengoed, de andere keer was het een bromfiets en de derde keer waren, het. kippen en konijnen. In totaal heeft V., die reeds een paar maal eerder met de politie in aanraking is geweest, 42 inbraken gepleegd. Door deze arrestatie zijn de tot fiusver onop gehelderde inbraken o.m. in Grijpskerk, Oranjewoud en Smallingerland tot een oplossing gekomen. De Nederlandse bond van oud-B.S.-ers heeft aan de minister van Justitie het volgende protesttelegram gezonden in zake de gratieverlening aan Lages: „Protesteren uit naam van zijn hon derden slachtoffers en van onze gevallen kameraden krachtig tegen gang van za ken in proces tegen Lages, ten slotte eindigend met gratieverlening aan deze notoire oorlogsmisdadiger". Het telegram is namens het hoofdbestuur van de Ne derlandse bond van oud-B.S-ers onder tekend door secretaris A. Verburg te Amstelveen. Het Franse communistische weekblad „France Nouvelle" meldt dat Léon Mau- vais, een der organisatoren van de com munistische partij, André Marty, toen deze uit het partij secretariaat werd ge zet, er van beschuldigd heeft dat hij „overal saboteurs en politieagenten" zag. Hij beschuldigde Marty er ook van een hevige aanval te hebben gedaan op de partijleiders Maurice Thorez en Jacques Duclos, daar zij verkeerde leiding zou den hebben gegeven. Ook werd Marty's houding tegenover de Sovjet-Unie ge laakt en gezegd dat hij de strijd tegen generaal de Gaulle's partij belangrijker vond dan die tegen het „Amerikaanse imperialisme in Frankrijk". In de week van 14 tot en met 20 Sep tember zijn in het gehele land 86 geval len van Kinderverlamming aangegeven. Deze waren als volgt verdeeld: Noord oostpolder twee, Groningen vier, Fries land zes, Overijssel tien, Gelderland dertien. Utrecht drie, Noord-Holland achttien, Noord-Brabant vijf en Limburg acht gevallen. Verenigde Naties. Het Europese re gionale comité van de Wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Na ties heeft gisteren te Lissabon, met 14 tegen één stem, besloten samen te wer ken met de Raad van Europa. Advertentie r p Q r Q NATIONALE PRODUCTEN CnnUO VAN WERELDNAAM Verlang „dit merk van Uw handelaar f Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Noord-West. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. ZONDAG: Zon: 6.3618.22. Maan op: 16.24. MAANDAG: Zon: 6.38—18.22. Maan: 16.47—0.39. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 In de nieuwe reisgids der Neder landse Spoorwegen die Zondag 5 Oct. van kracht wordt en waarmede de tot en met 16 Mei 1953 geldende winterdienstregeling wordt inge voerd, valt een mededeling inzake de treinenloop op Zaterdag 27 Dec. a.s. op. Het feit, dat de Kerstdagen dit jaar op Donderdag en Vrijdag vallen hebben waarschijnlijk tot ge volg, dat op Zaterdag 27 December het bedrijfsleven voor een groot ge deelte zal blijven stilliggen. Daar de N.S. vervoer van enige omvang op deze dag niet verwachten, zullen de treinen rijden als op Zondag. Een tweede mededeling bevat de nieuwe dienstregeling op de pagina's waar de tabellen van de dienst iWjme- gen—Zwolle v.v. staan afgedrukt. In gaande 5 Januari 1953 zal namelijk het baanvak ArnhemZutphen in elec- trische exploitatie worden genomen. Het baanvak Nijmegen—Zwolle krijgt 5 Januari a.s. ten gevolge van deze electrificatie een gewijzigde dienstrege ling, die reeds in de nieuwe reisgids van 5 October zal zijn opgenomen. Op de „oude lijn" AmsterdamHaar lemRotterdamDordrecht worden enige verbeteringen in de treinenlcop ingevoerd en krijgen voorts enige zeer zwaar bezette treinen ter ontlasting een trein vóór zich ingelegd. Op het tra ject Hoek van HollandMaassluis Rotterdam worden enige treinen op geheven, wegens geringe bezetting in de winter. De Maandag tot en met Vrij dag rijdende beurstrein 496, thans Rot terdam D.P. vertrek 15.47 Gouda-Am- sterdam C.S. aankomst 17.04 kon later worden gelegd en gaat daardoor op een gunstiger tijdstip rijden, namelijk Rot terdam D.P. vertrek 16.16, Amsterdam C.S. aankomst 17.30. De halfuurdienst Rotterdam Hofplein Den Haag H.S. wordt, zoals gebruike lijk in de winterdienst, op werkdagen na 20 uur weer tot een uurdienst te ruggebracht. Van Maandag tot- en met Vrijdag gaat tussen Utrecht (v. 17.37) en Amersfoort (a. 17.51) een nieuwe sneltrein 1697 rij den ter ontlasting van trein 27 naar Twente. In de thans geldende dienst regeling reed al een voortrein 27 Utrecht—Amersfoort. Voortrein 612 Utrecht v. 7.38Den Haag S.S. a. 8.23, waaraan blijvende behoefte blijkt te ver het algemeen hoort men in het buitenland niet veel over de vice-president van de Verenigde Sta ten. Hoeveel niet-Amerikanen zouden de naam ken nen van de tegenwoordige vice-president? 1) Maar toch is het geen onbelangrijke functie; ai zou v het alleen maar zijn omdat de vice-president de president opvolgt als deze vóór het einde van zijn ambtsperiode overlijdt, zoals in 1945 is gebeurd, toen Truman plotseling de plaats van Roosevelt moest innemen. Maar de vice- president is bijvoorbeeld ook voorzitter van de Ameri kaanse Senaat, een bijzonder machtig college. Als op 4 November de 62-jarige Eisenhower winnaar zou worden van de presidentsverkiezingen, zal een 39-jarige jongeman het vice-presidentschap worden toegewezen, zo is op het grote congres van de Republikeinse partij, dat begin Juli te Chicago werd gehouden, vastgesteld. Die jongeman had die uitverkiezing te danken aan zijn uitzonderlijke poli tieke talenten, waarvan hij, aanvankelijk als lid van het Huis van Afgevaardigden en later als lid van de Senaat, heeft blijk gegeven, terwijl hij vooral bekendheid heeft gekregen door zijn ontmaskering van de verrader Alger Hiss. Deze politicus, Richard Nixon geheten, heeft echter, vóór hij in Juli candidaat gesteld werd voor de op een na hoogste functie in het land, een onverstandige daad be gaan, die hem deze week in grote moeilijkheden gebracht heeft. Nixon, die in de Senaat de grote en hoogst belang rijke staat Californië vertegenwoordigt, zag indertijd geen kans om de onkosten, die deze functie met zich meebrengt, uit de toelage die hij daartoe van staatswege ontving te dekken. Dit werd ook ingezien door een aantal welgestelde Californiërs, die bijgevolg gezamenlijk dit tekort aanvul den. Nixon heeft de aldus ontvangen gelden uitsluitend aangewend voor het doel waartoe ze bestemd waren en hij heeft er geen cent van gebruikt ten eigen bate. Maar men kan zich gemakkelijk voorstellen, hoe een dergelijke steun tot omkoperij kan leiden bij een minder rechtscha pen man dan deze senator, gn hoe gemakkelijk zelfs iemand als Nixon zich misschien onbewust zou kunnen laten verleiden zijn weldoeners te bevoordelen. Als de maxi male onkostenvergoeding van de senatoren niet toereikend is, moet daar niet in voorzien worden door particulieren, maar door een staatsfonds of een andere openbare instelling. Het stelsel zoals dit in het geval Nixon is toegepast'kan maar al te gemakkelijk tot corruptie lijden. Op een Nederlander moet de verkiezingsstrijd in Amerika wel een vreemde indruk maken. Het gaat er aan de andere kant van de Oceaan heel wat levendiger aan toe dan bij ons gebruikelijk is, zoals ook uit bovenstaand plaatje van Ike-supporters blijkt. agenlang heeft deze week de carrière van Nixon op het spel gestaan, maar Eisenhower heeft hem ge handhaafd. nadat de jonge senator Dinsdagavond voor de radio en de televisie uitvoerig en openhartig ver antwoording had afgelegd van zijn beleid. Intussen was het een pijnlijk geval en van Democratische zijde was uiteraard politieke munt geslagen uit de affaire, ofschoon de Democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, zelf zich in deze zaak op bewonderenswaardige wijze afzijdig heeft gehouden. Die Stevenson trekt trouwens steeds meer de aandacht en het is opmerkelijk, dat de grote Amerikaanse bladen, die voortdurend Eisenhower gesteund hebben, en dit tenslotte ook zeker zullen blijven doen, toch langzamerhand steeds meer bewondering zijn gaan tonen voor de manier, waarop Eisenhower's tegen stander de verkiezingsstrijd voert. De verslaggevers, die de gouverneur van de staat Illinois, Stevenson, op zijn propa- ganda-reizen volgen, zijn onder de indruk geraakt van de meesterlijke redevoeringen die zij herhaaldelijk te horen kregen. Stevenson nad bij zijn verkiezing tot Democratisch candidaat in de Verenigde Staten niet die bekendheid die de Republikeinse generaal genoot, maar de gouverneus is hard bezig de achterstand in te halen. Zijn de vooraan staande en deskundige Amerikaanse journalisten die de verkiezingscampagnes moeten verslaan meer geïmponeerd door de scherpzinnige en concrete betogen van Stevenson dan door de soms wel wat vage maar door de voordracht meer pakkende uiteenzettingen van Eisenhower, het grote Amerikaanse publiek behoeft daarom echter nog niet op dezelfde wijze te reageren. Stevenson schijnt namelijk wel eens wat te hoog te grijpen, zodat zijn redevoeringen de Amerikaanse gewone man wel eens boven de pet gaan. Maar anderzijds zou men uit het feit, dat de beide grote Amerikaanse vakbonden zich kort geleden achter de gou verneur hebben gesteld, geneigd zijn af te leiden, dat die gewone man hem, als het er werkelijk op aan komt. maar al te goed begrijpt. 1) Alben W. Barkley. bestaan, wordt in de vaste dienstrege ling opgenomen. Voorts is ingelegd een dagelijks rijdende, veel gevraagde, sneltrein 651 Amsterdam C.S. v. 23.33 Utrecht a. 0.03. Stoptrein 1349, thans Amsterdam C.S. v. 23.48Utrecht, gaat te 0.00 van Amsterdam C.S. vertrekken met aansluiting uit de richtingen Den Helder en Enkhuizen. Op het baanvak UtrechtHilversumAmsterdam wordt nieuw ingelegd trein 2814 (alleen op Zon- en feestdagen) Utrecht C.S. v. 7.22 —Hilversum—Amsterdam C.S. a. 8.10, waardoor aansluiting wordt verkregen naar Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Enkhuizen. De electrificatie van het baanvak Arnhem—Zwolle, waarvan het gedeelte ArnhemZutphen op 5 Januari 1953 in gebruik werdt genomen, wordt zicht baar. Vanwege de electrificatiewerk- zaamheden tussen Olst en Zwolle moe ten van Maandag tot en met Vrijdag enige treinen worden opgeheven. Deze treinen blijven bezuiden Deventer nor maal rijden. Deze maatregel duurt tot en met 4 Januari 1953. Ter opvulling van het hierdoor ontstane hiaat in de Noord-Zuidverbinding wordt de dienst regeling der N.S. autobussen Zwolle Deventer v.v. aangepast. Op verschillen de trajecten worden door inlegging van nieuwe treinen of doorvoering van oude treinen verbeteringen bereikt. Zo zal Nijmegen nu een latere reisgelegenheid met het Westen krijgen op werkdagen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Het geschil over de clementie ten aanzien van collaborateurs, dat de laat ste weken de Belgen nog eens grondig tegen elkaar heeft opgezet, is voorlopig van de baan. In een communiqué heeft het Comité voor Beroep op het Land, dat de protestactie orkestreerde, laten weten, dat het zich tot na de gemeente raadsverkiezingen van 12 October te rugtrekt, teneinde niet betrokken te raken in de electorale actie van de po litieke partijen. Maar het comité nodigt zijn aanhan gers uit om zich gereed te houden op het eerste bevel de strijd te hervat ten. Na de samenvatting, die de nieu we minister van Justitie, Lagae, en kele dagen geleden in een interview omtrent de getroffen maatregelen had gegeven, was het comité voor de dag gekomen met een communiqué waarvan de ongelukkige formulering de regering verontwaardigde. Na be middeling door enkele C.V.P.-parle mentsleden uit de weerstand werd een paar dagen later toch een delega tie van het comité door de eerste minister ontvangen, welke ontmoeting tot hogergenoemd besluit heeft geleid. Intussen hebben de jongste gebeur tenissen grotelijks kwaad berokkend aan het moeizaam gekweekte klimaat, waardoor de C.V.P. langs normale poli tieke weg tot liquidatie van de repres sie hoopte te geraken, terwijl anderzijds, ondanks het tijdelijk terugtreden, in vloed van het comité op de aanstaande verkiezingen zo goed als onvermijde lijk is. Gistermorgen zijn in hoger beroep voor het' Amsterdamse Gerechtshof de plei dooien gehouden in het civiele geding, dat de heer Serphos te Rotterdam aan hangig heeft gemaakt tegen „De Volks krant" wegens een z.i. beledigend arti kel in deze krant over de Veiser affaire, waarin hij met name wordt genoemd. De heer Serphos eist een schadever goeding van f 25.000. De Amsterdamse rechtbank wees deze eis af. Namens de eiser pleitte mr. A. Borst, namens „De Volkskrant" mr. A. J. M. van Del. Uitspraak van het Hof- op 7 November. HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN t (Van een bijzondere medewerker) Een vijfjarig bestaan van een ver eniging. zaak of instelling gaat men als regel stilzwijgend voor bij. Wanneer van deze regel wordt af geweken. dan is er met de jubilaris of jubelaresse wel iets bijzonders aan de hand Zulks is ongetwijfeld het geval met de thans vijfjarige katholieke jeugdraad, die deze verjaardag dezer dagen op een voortreffelijke wijze te Nijmegen heeft gevierd. Is het gewoon te dat een jarige geschenken ontvangt, deze vijfjarige volwassene is begonnen met aan Nederland geschenken uit te delen Reeds vóór de datum van de feestdag hebben alle abonné's van het maandblad DUX een nummer ontvan gen. dat zowel naar omvang als naar inhoud aanmerkelijk van de ook ove rigens immer voortreffelijke presente ring afwijkt. Wij hopen, dat de adminis tratie van het maandblad zo zakelijk is geweest vele extra nummers te druk ken en dat deze extra nummers hun weg zullen vinden naar vele pastorieën, maar niet minder aandachtige ogen en harten zal trekken in besturen van ver enigingen en in huiskamers, waar zorg lijke ouders zich vaak afvragen, hoe het toch gaan moet met de moderne jeugd. Voor wie van historie houdt, kan zi.in hart ophalen aan een samenvatting van Drs Karei Peters, die in vier en twin tig pagina's tekst een historisch over zicht geeft van het jeugdwerk, zoals zich dat de laatste honderd jaar in bin nen- en buitenland heeft ontwikkeld. Mr. Custers, juffrouw Vendrik. drs Zwijenberg. mr. Middelweerd. aalmoe zenier G. Jansen, mevrouw Wijgerinck- Schelbergen en last but not least aal moezenier A. J. L. Verhoeven hebben vervolgens samengewerkt om in dit DUX- nummer 'n full-view te bieden niet zo zeer van de stand van zaken, uitgedrukt in cijfers en statistieken, maar van de ge hele problematiek van de jeugdbewe ging onder de Katholieken van Neder land. Dat in dit totaal overzicht de jeuedstandsorganisaties als de Kajotters, Katholieke Jonge, Middenstanders en Jonge Werkgevers geen aparte behande ling ondervonden is wel is waar als een manco te voelen, maar wordt voor een belangrijk deel goed gemaakt door het voortreffelijk betoog van drs J. H. D. Zwijenberg over de jeugdstandsorga- nisaties. Hoewel het verleidelijk is zonder meer een huldigingsartikel te schrijven en daarin de verdiensten, die de Jeugd raad zich in deze vijfjarige bestaanspe- riode, zowel naar binnen als naar bui ten heeft verworven, op een voetstuk te plaatsen, willen wij aan deze verleiding weerstaan teneinde tot de jarige een paar wensen te richten, die daar naar wij hopen volledig welkom zullen zijn. Voor wat de eerste betreft hebben wij op voorhand deze overtuiging De sport- adviseur van het Aartsbisdom aalmoe zenier G. Jansen levert n.l. in dit uit stekende DUX-nummer enkele critische beschouwingen over de kernproblema- tiek in de katholieke soortbeweging met betrekking tot de jeugd. Hij is de enige van de medewerkers, die aan het slot van zijn beschouwing een aantal con clusies opsomt, die heel wat meer dan het simpel overwegen waard zijn. Wij nemen hier conclusie twee over. „Even als het patronatensysteem van vroeger (jeugdzorg. jeugdbescherming) zich ontwikkeld heeft tot de bestaande vor men van jeugdbewegingen, waarbij het opvoedingselement op de voorgrond treedt, zo ook ontwikkelt zich de sport organisatie tot een vorm van jeugdbe weging." Deze stelling is ons uit het hart gegrepen en het verheugt ons bui tengewoon dat de schrijver het aan durft om de consequenties van deze stellingname volledig te aanvaarden Al te lang had de sportbeoefening voor de ouderen slechts de betekenis voor ont spanningselement om nu maar de onge zonde bijverschijnselen (vaak zelfs hoofd zaak) van sensatiezucht en wedstrijd woede voorbij te zien. Hoe lang hebben wij ouderen uit de voormalige jeugd bewegingen niet tegen ons zelf en te gen anderen gezegd, dat wij de jeugd dienden te grijpen in de eigen interes sesfeer en dan gingen wij maar weer vormen: kern na kern en groep na groep. Maar de massa der ongrijpbare groeide en verkommerde. Wii verbeugen ons oprecht, dat aalmoezenier Jansen ook een pleidooi levert voor een eigen katholieke sportschool. (Vervolg op pag. 5) In het gebouw Torenstraat te Den Haag, waar de hoofdafdeling Materieel van het ministerie van Marine is geves tigd, is heden het contract, betreffende de bouw van twee en dertig mijnen vegers voor de Koninklijke Marine, ge tekend door de minister van Marine ir. C. Staf enerzijds en door de oudste di recteur van Wilton-Fijenoord ir. S. van West anderzijds. Aanwezig waren o.m. de staatssecre taris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman, de vlagofficier Materieel vice-admiraal F. Stam, de secretaris generaal van het ministerie van Marine de heer J. J. van Houten, de vertegen woordiger der Amerikaanse Marine captain R. S. Hitchcock U.S.N, en kapi tein ter zee K. van Dongen, die met het toezicht op de aanbouw is belast. Wilton-Fijenoord fungeert als hoofdaannemer. De contracten tussen de hoofdaannemer en de overige deelnemende werven werden ter stond na de ondertekening van het hoofdcontract getekend. De werven zijn: N.V. G. de Vries Lentsch te Amsterdam, De Haan en Oerlemans te Heusden. E. J. Smit en Zn. N.V. te Westerbroek (Hoogezand), N.V. Gebr. Pot te Bolnes, N.V. Scheeps- bouwunie te Groningen, N. V. Werf Gusto te Schiedam, J. en K. Smit's Scheepsbouwwerf N.V. te Kinderdijk, L. Smit en Zn. te Kinderdijk, N.V. Arn hemse Stoomsleephelling-Mij. te Arn hem, Werf De Noord te Alblasserdam, Verschure en Co.'s Scheepswerf en Ma chinefabriek N.V. te A'aam, Scheeps werf De Groot en Van Vliet te Slikker veer en de Haarlemse Scheepsbouw-Mij. te Haarlem Na de ondertekening overhandigd' vice-admiraal F. Stam aan ir. S. van West een chèque ten bedrage van 10 pet van de tota!e bouwsom, die circa f 140.000.000.bedraagt. Van de 32 mij nenvegers worden er achttien ge bouwd voor Amerikaanse rekening, de overige veertien worden bekostigd uit het tegenwaarde-fonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1