maar vluchtelingen konden situatie niet overzien en begrijpen om te kunnen oordelen Onvolledig oordee Conflict bij „De Ommelanden uitzichtloos Verzorging van gevangenen in Duitsland was verre van eenvoudig r Enquête-rapport toont medaille aan twee zijden „j Men moet weten om te kunnen begrij Kaf onder koren der vluchtelingen KcrStCTlWaardevolle fantast A.N.A.B. stelt scherpere maatregelen in het vooruitzicht London Committeevan Rode Kruis echter te spoedig voldaan over eigen prestaties In me mor ia m pater A. v. d Maagdenberg Olie-raffinaderijen in Sumatra Wij luisteren naar V.. J ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Hei heden verschenen zesde verslag van de Parlemen taire Enquêtecommissie is minder fascinerend dan een rapport als de commissie heeft uitgebracht over bijvoor beeld hei ,,Englandspiel". Hei nieuwe verslag is echter wel zeer leerzaam, omdat het namelijk duidelijk aantoont, dat verschillende kwesties, die men kort na de oorlog vrij wel uitsluitend in de kleuren wii-zwari zag afgeschilderd, niet zo simpel hebben gelegen als men het destijds meende ie kunnen stellen. 55 VLUCHTWEGEN TIJDENS DE DUITSE BEZETTING DUITSE CONCENTRATIE KAMPEN WAARIN NEDERLANDERS VERBLEVEN V POLEN >-r Dubbele nationaliteit door ereburgerschap van 1323 Vergoeding Japanse oorlogsschade Advies van commissie dient afgewacht Mr. J. G. Kist assistent- Secretaris-Generaal op Buitenlandse Zaken Kath. Bond van Bloemist winkeliers Bekend retraiteleider Kolenproductie eerste halfjaar 1952 Gregorius de Grote voor dr. L. v. d. Meerendonk Protest tegen zeelieden monument te Rotterdam Dr. Philipse chef van de Buitenlandse dienst f Tekortkomingen bij autoriteiten, In zijn verantwoording van het bui tenlands beleid zegt cud-minister mr. E. van Kleffens ergens onder de bijlagen van dit rapport: men moet weten om te kunnen begrijpen en men moet be grijpen om te kunnen oordelen. Zeven jaar na de bevrijding is men toe aan dit rustiger oordeel en dan krijgt de lezer na kennisneming van dit Enquête rapport eens te meer de indruk, dat er bij Nederlandse autoriteiten te Londen, Dp de diverse gezantschappen en soms ock in de niet-bezette Rijksdelen te vaak een manco is voorgekomen aan doortastendheid, aan het uitgroeien boven onderlinge meningsverschillen tussen de verschillende functionarissen en vooral aan het juiste begrip voor de psychologische gesteldheid van hen, die dcór de Nazi-terreur verdrukt werden af er zo pas van bevrijd waren. Maar daarnaast wordt ook duidelijk, dat die zelfde autoriteiten vaak gehandicapt zijn in hun activiteit door allerlei moeilijkheden, waar zij ook niets aan konden doen en dat zij voorts veel goeds tot stand hebben gebracht, waar de critici en wie behr orde daar niet toe in die dagen minder oog voor hebben gehad dan voor de negatieve asDecten. Van de andere kant behoeft er, wan neer men de gegevens, die thans op tafel zijn gelegd, overziet, geen twijfel meer over te bestaan, dat er ook bij geëvacueerden, gevangenen, gedepor teerden en vluchtelingen kaf onder het koren heeft gescholen: dat het bij cle actieve tegenspelers van de Duitsers in bezet gebied ook lang niet altijd even eendrachtig is toegegaan en dat er bij vele door de oorlog getroffenen een overigens zeer begrijpelijke verbit terde stemming heeft geheerst, welke een vruchtbare voedingsbodem was voor heftige, maar niet altijd gerecht vaardigde critiek. Wre dit nieuwe Enquêterapport leest ervaart dan ook heel sterk, dat er aan menige zaak twee kanten zit ten: men krijgt telkens eerst de lezing van de ene kant voorgezet en die lijkt dan vaak alleszins overtui gend doch daarna geeft de tegen partij hciar visie en die is men dik wijls ook geneigd te delen. Het totale beeld is gecompliceerd. Een duidelijk voorbeeld hiervan vormt direct bij cle inzet van dit ver slag reeds de paragraaph, welke gewijd is aan het beleid ten aanzien van de Nederlandse uitgewekenen in Portugal. De situatie aldaar was al spoedig ZO, dat men een visum moest hebben voor een ander land om er binnen te komen en dat men zoiets als een numerus clau- sus aanhield voor het aantal vluchtelin gen: er mochten evenveel nieuwe uit gewekenen dit land binnen komen als er scheep gingen naar elders. Daar moésten grieven uit ontstaan. Maar de Nederlandse autoriteiten hadden deze situatie nu eenmaal niet zelf in de hand en zij hadden ook te kampen met een gebrek aan afvoermogelijkheden. De meeste uitgewekenen, sterk geoccu peerd met hun eigen geval, hebben deze situatie in haar geheel niet kun nen overzien. Dit neemt echter met weg dat de Nederlandse gezant, mr. Sille'm bijwijlen zeldzaam ongelukkig voor de dag is gekomen. Hij verklaarde namelijk eens blij te zijn, dat zijn zoon niet naar Portugal was gekomen: die moest maar leren onder de Duitsers te leven. Gelukkig heeft men de heer Sil- lem in 1941 aangezegd zijn congé te nemen. E en al even heterogeen beeld bieden de affaires, welke zich in de oorlogsjaren hebben afgespeeld in Spanje. Hier lagen de kaarten lange tijd nog ongunstiger dan in Portugal: de heer Hannxma thoe Slooten, die veel met vluchtelingenzaken te maken heeft gehad, heeft verklaard, dat eerst in de allerlaatste maanden van de oorlog de houding van de Spaanse regering, die tevoren volkomen „nazi ■was geweest, iets gemakkelijker is ge worden ten opzichte van in het land binnengekomen vluchtelingen. De Ne derlandse vertegenwoordiging in Madrid moest met dit gegeven werken en dat was niet eenvoudig. Mr. Linthorst Ho- man de huidige Commissaris der Konin gin in Friesland, die in 1943 in Spanje terecht was gekomen, heeft bovendien verklaard, dat men vanuit Londen nooit positief te kennen heeft gegeven veel prijs te stellen op eau spoedige doorreis van EngelandvaardersIn deze situa tie valt het niet te verwonderen, dat velen, die in Spanje zijn aangekomen, uitermate gedesillusionneerd zijn door hun ervaringen aldaar. Maar daar is ook nog een andere verklaring voor. De commissie-Cleveringa, die 'al eerder deze zaken onder de loupe heeft genomen en met welker conclusies de Enquête commissie grotendeels instemt, consta teerde tekortkomingen van het Neder landse gezantschap in Madrid en wel niet vanwege boos opzet, zoals kwaad willigen geïnsinueerd hebben, doch door een gebrek aan de juiste gezind heid en aan vermogen om zich in oor logstijd aan nieuwe en zware eisen in dienst van het vaderland aan te passen. OVERTOCHT MET KLEINE SCHEPEN Engeland LONDEN COMPtEG NE AN Cr PARI Frank. Krijk-Jgz* V/CMT H t. ANNENCY VERBODEN ZONE SPAANSE KAMPEN MADRID Spanje V.PELT DUITSE GEVANGEN KAMPEN WAAR GE STRANDE VLUCHTE LINGEN WERDEN OPGESLOTEN In het verslag van de Parlementaire Enquêtecommissie zijn dertig blad zijden besteed aan een beschouwing over de persoon van Medizinalrat E. A. F. Kersten, de vroegere lijfarts van Himmler, die, naar men weet, in 1950 benoemd is tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Als een onverdeeld sympathieke figuur komt deze Finse arts uit de ver schillende verklaringen, over hem afgelegd, niet te voorschijn. Men moet nu wel aannemen, dat hij er inderdaad in geslaagd is bij Himmler de vrijlating van vele, met name ook Nederlandse gevangenen te bewerkstel ligen. Opmerkelijk is echter, dat men vrijwel nergens oprechte bewon dering voor zijn prestaties ziet eerder soms het tegendeel. Inmiddels heet het, dat Kersten de uitverring van een in 1941 opgezet plan om het gehele Nederlandse volk naar Oost-Europa te deporteren zou hebben voor komen. Deze moeilijk op zijn juiste waarde te schatten figuur is niet onver dienstelijk getypeerd door een der getuigen, die zegt, dat zijn geëxas- pereerde zucht tot erkenning van zijn werkelijke verdiensten hem heeft gevoerd tot fantastisch aandoende beschouwingen over wat hij nog meer zou hebben kunnen doen. De heer A. v. d. Vlugt, Nederlands gezant te Helsinki, zegt over Kersten op gezag van een Finse bron: hij is een fantast, maar hij heeft tijdens de oorlog zeer waardevol werk verricht. Door zijn fantasie bestaan zijn mededelingen uit „Wahrheit und Dichtung (Van onze correspondent) De staking bij de Coöp. Melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden" te Gro ningen, die nu al vijf weken voortduurt, is thans geheel uitzichtloos geworden. De zoveelste be, iddelingspoging is mislukt en het ziet er niet naar uit dat de partijen „Ommelanden"-directie enerzijds en Algem. Ned. Agrarische Bedrijfsbond anderzijds tot elkaar ge bracht kunnen worden. De afgelopen twee weken heeft de directeur-inspec teur van het Gem. Arbeidsbureau te Groningen drs. W. van der Mast bemid delingspogingen ondernomen, doch gis' teravond laat deelde hij ons mede, dat hij in zijn poging niet is geslaagd, om dat niet beide partijen zijn concreet voorstel tot wegruiming van de gerezen geschillen meenden te kunnen accepte ren. Drs. v. d. Mast had voorgesteld, dat „De Ommelanden" eerst alle stakers terug zou nemen en daarop al het over tollig personeel (overtollig geworden door verandering van de structuur van deze melkproductenfabriek) zou kun nen worden ontslagen. Ook het tijdens de staking nieuw aangenomen perso neel zou dan ontslagen moeten worden. De A.N.A.B. kon zich hiermede ver enigen, doch „De Ommelanden" kon SOB/BOR A Ll/BtX srurrNof NEUENGAMME —VROUWENKAMP "wESTEMORK BREMEN C BERGEN BEL SEN \merLort qERU'VN C' l VERNIETIGINGS KAMP ravensbruck WARSCHAU sachs'enhausen (Oraniénburg) BRESLAU VJGHT DORTMUND GROSS ROSEN BUCHENWALD MANNHEIM FRANKRIJK NATZWEILER S*k 1 k THERESIENSTADT" AUSCHWITZ .- V.PEtTl523V4l f" ecoseenbu% TSJECHO' SLOWA KIJF ,r sa o*ENEN DACHAU G MAUTHAUSEN MÜNCHEN 1 OOSTENRIJK Kampen voor politieke gevangenen Jodenkampen Het Enquêterapport voegt hier aan toe, dat onze toenmalige gezant en gezant- schapsraad in Madrid, hoewel er wel goede wil is geweest, niet opgewassen zijn geweest tegen hun taak en tekort zijn geschoten in effectieve hulpverle ning aan de Nederlandse uitgewekenen. Minder scherp valt het oordeel uit over de Nederlandse autoriteiten, die in Vichy-Frankrijk de belangen der vluchtelingen hebben behartigd. Men vindt hier bijvoorbeeld een zeer waar derend oordeel over het werk van de consul Kolkman, die later gevan gen is genomen en in Buchenwald overleden. Daarnaast staat echter een figuur als Jhr. v. Lennep, die getracht heeft zijn taak zo goed mogelijk te verrichten, doch daarin niet in alle opzichten is geslaagd: hij heeft vaak een onaangename indruk op de uitge wekenen gemaakt. Er hebben even wel ook andere factoren gespeeld. Er was financiële steun nodig voor de vluchtelingen, omdat zij anders zeker in kampen terecht zouden komen en waarschijnlijk gedeporteerd worden. De Regering in Londen heeft zich niettemin op het formele standpunt geplaatst, dat er geen gelden mochten worden gezonden naar bijna-bezet ge bied; de Enquêtecommissie verwijt haar dan ook een gebrek aan voort varendheid. Voor wat Zweden betreft is het inte ressant het accent eens even aan de an dere kant te leggen. Ook hier moeilijk heden, klachten en vrij lang een ietwat negatieve instelling bij de Nederlandse autoriteiten. Maar het is ook wel eens nuttig kenis te nemen van het z.g. Zwarte Boekje, dat de heer De Jong, die zich hier met vluchtelingenzaken heeft bezig gehouden, open doet. Hierin worden maar liefst 115 Nederlandse uit gewekenen vermeld met aantekeningen als: verrader en spion, SS, Duitse Dienst, legde valse verklaringen af, Germaanse Landdienst, niet bereid als vrijwilliger te vertrekken etc. Over de heer de Jong is de Enquêtecommissie overigens tot de conclusie gekomen, dat een eerder uitgebracht advies om hem niet voor te dragen voor bevordering tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau niet gerecht vaardigd is. Ten besluite op dit chapitre een aparte opmerking over de houding der Rege ringen van Suriname en Curasao inzake de toelating van Nederlandse uitgewe kenen. Het Enquêterapport zegt het te betreuren, dat deze Regeringen de eerste aanvankelijk en de laatste bij voortduring een afwijzende houding hebben aangenomen in deze aangele genheid en dat men in Londen met het oog op de rampspoedige gevolgen, die daaruit konden voortkomen, hiertegen niet krachtiger is opgetreden. Een van de merkwaardigste geschie denissen in het jongste rapport van de Enquêtecommissie is die van de dubbe le nationaliteit van Jhr. C. H. C. Flugi van Aspermont, die zich in de oorlog verdienstelijk heeft gemaakt met Rode Kruisbezigheden in Zwitserland. Het verhaal begint in 1323 toen de familie der Flugi's het ereburgerschap van St. Moritz verwierf. Dit bleef in het geslacht automatisch in de man nelijke lijn doorgaan zolang de fami lie niet te kennen gaf geen prijs meer te stellen op het Zwitsers "burger schap. In 1942 heeft Jhr. Flugi van Aspermont uit familietraditie _een brief geschreven aan de burgemees ter van St. Moritz met de vraag of hij en zijn familieleden nog in het Blirgerregister waren opgenomen. Als antwoord kwam er een Zwitsers pas poort! Daar heeft hij overigens niet veel aandacht meer aan geschonken, tot een bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis hem op het hart bond van dit in die dagen uiterst kostbaar document een nuttig gebruik te maken door voor het Rode Kruis te gaan werken in Zwit serland.i Op vragen van het Tweede-Kamerlid Ritmeester (VVD) in verband met ver goeding van oorlogsschade aan hen, die door de oorlog met Japan zijn getroffen heeft de heer Kernkamp, minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen o.m. geantwoord, dat van een volledige ver goeding van oorlogsschade nimmer sprake is geweest. De minister brengt onder de aandacht, dat in het zittings jaar 19501951 een motie door de Twee de Kamer is aangenomen die er toe leidde het vraagstuk van de vergoeding van materiële oorlogsschade mede te be trekken in de opdracht aan de commis sie, welke de achterstallige uitbetalin gen van vorderingen van uit Indonesië gerepatrieerden op de Indonesische overheid zou bestuderen. Op dit ogenblik kan geen vrijheid worden gevonden vooruit te lopen op de door de regering eventueel te nemen beslissingen naar aanleiding van het door die commissie uit te brengen ad vies. Frysk bloed tsjoch op! Een van de vele Friese vlaggen gaat omhoog rondom het monument op het Rode Klif, opge richt ter herden king van de Friese „Guldensporenslag" bij Warns, waar op 26 September 134 5 de Henegouws-Hol landse riddermacht door .Friese boeren werd verslagen en Graaf Willem IV uit het Henegouwse Huis gesneuveld is. Vrijdagmiddag is hier voor de acht ste maal sinds de bevrijding de Frie se Beweging sa mengekomen en hebben verschillen de sprekers in vaak hartstochtelijke taal hun wensen gefor muleerd: zichzelf te zijn binnen het Ne derlands staatsver band. De vlag, die hier op de foto ge hesen wordt, is ver sierd met de geel zwarte wimpel van de kring Sneek van het Selskip vo ar Fryske Tael en Skriftekennisse. Onder meer in verband met de over gang van de behandeling der Indonesi sche aangelegenheden van het MINUOR naar het niimste.1 ie van Buitenlandse Zaken, is op laatstgenoemd departe ment, als assistent-Secretaris-Generaal voor Administratieve Zaken aangewe zen mr. J. G. Kist. De nieuwe functio naris was tevoren Raad bij het Hoge Commissariaat te Djakarta. Te Utrecht is de oprichtingsvergade ring gehouden van de Nederlandse Ka tholieke Bond van bloemist-winkeliers. De voorlopige ledenvergadering wees als voorlopige bestuursleden aan de he ren M. van de Brule Jr. uit Rotterdam, JanssenGeurts uit Tilburg, Van Drie uit Amersfoort en Koomen uit Hilver sum. Het secretariaat zal voorlopig wor- uen waargenomen door de heer H. No- Haag0111' ^an Van Nassaustraat 10, Den (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Midden in de oorlog kwam bij het Rode Kruis in Genève een regu binnen, dat een gevangene uit een Duits kamp had teruggestuurd ten bewijze van ontvangst voor een levensmiddelenpakket en waarop deze Haftlinghad ge bubbeld: „Nu geloof ik weer in God". In dezeene zin ligt opgesloten wat pakketten zowel voor de Krijgsgevangenen als voor de slaven van Hitler's con centratiekampen betekend hebben. Nu ligt er het feit, dat zo niet alle, dan toch tal van gevangenen uit Duitsland zijn teruggekeerd met de mededeling, dat hun lotgenoten van andere nationaliteiten veel beter voorzien zijn geworden van pakketten dan de Nederlanders. Deze zaak was en is te belangrijk om haar onuitgezocht te 'laten. Meer echter nog dan ten aanzien van de behandeling, die vluchtelingen hebben ondervonden, geldt bij deze materie dat men hoor en wederhoor moet toepassen. De commissie-Vorrink, die deze aan gelegenheid kort na de oorlog onder zocht heeft, is tot het harde oordeel ge komen, dat zowel in Den Haag als in Londen tengevolge van een gemis aan de juiste mentaliteit en van formalisme en bureaucratie duizenden Nederlan ders het leven hebben verloren, die naar menselijke berekening bij tijdige hulpverlening hadden kunnen worden gered. In het jongste rapport van de Parle mentaire Enquêtecommissie komt men tot een evenwichtiger uitspraak. Aan getoond wordt namelijk, dat verschil lende verklaringen van ex-gevangenen voor de z.g. Pakkettencommissie niet houdbaar zijn. Bovendien zijn er bij het zenden van pakketten aan Neder landse gevangenen belemmerende fac toren geweest, die de belanghebbenden zich bepaald niet hebben kunnen reali seren. Daar was bijvoorbeeld het feit, dat het „London Committee" van het Ne derlandse Rode Kruis nooit door de Duitsers is erkend. Voorts konden an dere nationaliteiten putten uit een gro ter voorraad, omdat zij zich van meet af aan hadden ingesteld op een groter aantal krijgsgevangenen; het aantal Nederlandse krijgsgevangenen was in de eerste jaren echter gering en een grote uitbreiding was niet te voorzien. Verder hielden de Britten scherp vast aan de blokkade. Op grond van deze en andere over wegingen kan de Enquêtecommissie zich niet plaatsen achter de verwijten van de Pakkettencommissie, die te eenzijdige conclusies heeft getrokken uit constateringen van gevangenen. Wel echter stelt het Enquêteverslag, dat noch de regering, noch het „Lon don Committee" van het Nederlandse Rode Kruis voldoende doordrongen schijnen te zijn geweest van de naam loze ellende in de Duitse kampen. Er is niet voldoende initiatief en vast houdendheid betoond; men is te spoe dig voldaan geweest over eigen pres taties en heeft zich te snel bij de te leurstellende gang van zaken neerge legd. Waardering wordt in het verslag ge uit voor verschillende particuliere acti viteiten- Met name wordt gewag ge maakt van het werk van vier Neder landse dames, die, hoewel niet bepaald in volledige onderlinge harmonie, zich voortreffelijk geweerd hebben bij de hulpverlening aan gevangenen. Een hunner is er zelfs in geslaagd tot in een kamp door te dringen en te bereiken, dat de gevangenen, die stonden aange treden voor het appèl, konden inruk ken! Wat het zenden van levensmiddelen naar het bezette Nederland betreft wordt in het Enquêteverslag een criti- sche opmerking gemaakt: er zou vanuit Mevrouw L. van Overeem was tij dens de oorlog hoofd van de Dienst voor Speciale Hulpverlening van net Roode Kruis. Zij slaagden er in met de hulp van medewerkers om de ge vangenen regelmatig levensmiddelen en medicamenten te bezorgen. Portugal meer bereikt hebben kunnen worden, wanneer er van een vroeger tijdstip af met groter energie en vooral met meer deskundigheid te werk was gegaan. Het rapport besluit met beschouwin gen over de repatriëring, waarvan als samenvattende indruk kan worden ge geven, dat te laat de onvermijdelijk heid van militarisering der functio narissen is ingezien, waardoor er twee instanties naast elkaar zijn komen te werken. Voorts heeft men zich bij de opzet der repatriëring onvoldoende ge realiseerd, dat het enige verlangen van de vrijgekomen gevangenen het terug keren naar huis was. Verdienstelijk werk is verricht door de repatriërings missie Boon in Oost-Europa. Het nieuwe Enquêteverslag bestaat voor een aanzienlijk deel uit onderzoe kingen op détailpunten van de genoem de onderwerpen. De betekenis er van wordt bepaald door het feit, dat er vrij wel steeds mensenlevens mee gemoeid zijn geweest. In de nacht van Zondag oo Maandag j.l. is te Rotterdam overleden Pater A. H. v. d. Maagdenberg. De lange jaren, dat hij werkzaam was in de Retraitehuizen van Seppe, Zenderen en Bergen van welk laat ste huis hij tevens directeur is geweest gaven hem een algemene bekendheid als een bekwaam retraiteleider. Het waren echter vooral de priesters en religieuzen voor wie hij een gezochte leidsman was. Dit jaar nog leidde hij de retraites voor de geestelijkheid van het bisdom Haarlem. En velen zullen het betreuren, dat hij zijn reeks van priesterretraiten in dit diocees niet heeft mogen beëindigen. God riep hem mid den uit zijn werk. Het geheim van zijn leiding lag voor al in zijn sterk mannelijk geloof, dat sprak uit zijn fris theologisch denken en innig liturgisch beleven van een spiritualiteit, die de zielzorgers de juiste richting voor hun geestelijk leven wees. Daarom ook waren zijn medita ties en conferenties onvergetelijk voor een ieder, die onder zijn leiding de geestelijke oefeningen deed. Hij verwerkte on bewonderenswaar dige wijze de rijkdom van de theologie en plaatste haar in het drukke leven van de zielzorger. Daarbij bleef hij studeren tot aan zijn dood. Naast zijn bed lag het bekende werk van E. Mers S.J. „La Théologie du Corps Mystique", waarin hij tot het einde toe studeerde, getuige de vele potlood strepen en kanttekeningen. Wie hem gehoord heeft bij zijn re- traiten of wie beide lijdens-medita- ties over de K.R.O. beluisterd heeft, heeft dan ook de rijkdom van zijn gedachten bewonderd en is getroffen door de innerlijke bezieling van zijn woord, zijn gloedvolle zegging en zijn welverzorgde taal. De onderwerpen, die zijn voorkeur hadden, kwamen steeds meer te liggen op het terrein van de mysteries van Christus' leven, vooral zoals deze tegen woordig gesteld worden in de H. Li turgie. Voor de priesters in de zielzorg schreef hij zijn meditatieboek „Het Mysterie van het Kerkelijk Jaar". Voor breder kring schreef hij in meerdere tijdschriften o.a. de Volksmissionaris en Sanctissima Eucharistia. Het stoere in zijn gestalte en in zijn geloof bewaarde hij tot het einde toe. Midden in de nacht van 21 op 22 Sep tember voelde hij een herhaling van de hartaanval opkomen, die hem op 20 Augustus dwong zijn bed te houden. Hij verzocht zelf om de laatste H.H. Sacrarrienten, die hij met gelovig ver trouwen en diepe eerbied ontving. Hier uit putte hij de kracht voor een bewust en volledig aanvaarden van de dood, die onmiddellijk daarna intrad.^ Moge het Eeuwig Licht, dat hij steeds gezocht heeft, hem thans in volle heer lijkheid bestralen, TH. BERKHOUT C.ss.R. (Van onze correspondent) De gezamenlijke mijnen in Limburg hebbben in het eerste halfjaar van 1952 6.220.710 ton kolen geproduceerd. Het aantal arbeidskrachten ondergronds bedroeg in dezelfde periode per maand gemiddeld 30.000 man. De gemiddelde dagproductie was 41.089 ton kolen. De koleninvoer van Nederland over dezelfde periode bedroeg 2.142.985 ton, de uitvoer 9411 ton. de invoer van cokes 99.297 en de uitvoer van cokes 687.997. In het eerste half jaar van 1952 produ ceerden de gezamenlijke mijnen in Limburg 1.219.917 ton cokes en 508.128 ton steenkoolbriketten. Naar wij vernemen heeft Z. H. de Paus dr. L. v. d. Meerendonk te Horst wegens zijn grote verdiensten op het terrein van de katholieke gezondheidszorg, benoemd tot'ridder in de Orde van de H. Grego rius de Grote. De gezagvoerdersclub te Rotterdam heeft in een schrijven geprotesteerd tegen de uitvoering van het ontwerp van het monument dat te Rotterdam zou worden opgericht ter nagedachtenis van de in de laatste wereldoorlog omgekomen zeelieden. In het schrijven wordt gezegd, dat het monument tot niemand van de gezagvoerders spreekt. De omgekomen zeelieden, zo wordt gezegd, zouden zich in hun zeemansgraf omdraaien als ze het konden zien. Het schrijven toesluit: „Bespaar ons zeelieden in het bijzonder en de Neder landers in het algemeen dit monument, dat volgens ons spot met elke doelstel ling en aesthetiek". volgens een verklaring van de directie hierop onmogelijk ingaan. Wel was de directie van „De Ommelanden"^ bereid medewerking te geven ten aanzien van het thans stakende personeel in die zin, dat door bemiddeling van het Arbeids bureau opname in de sociale voorzie ningen mogelijk zou worden. De eis van de A.N.A.B. dat bij opheffing van de staking al de nieuw aangenomen men sen weer zouden moeten worden ont slagen, is echter naar de gevoelens van „De Ommelanden" een eis in strijd met recht en menselijkheid, welke men met wenst te aanvaarden. De A.N.A.B. deelde hedennacht mee, de onwillige houding van De Omme landen ten aanzien van het voorstel van de bemiddelaar te betreuren. De sta king en het conservatoir beslag op Da Ommelanden zouden worden opgeheven, wanneer De Ommelanden het vroegere bedrijfsverband zouden herstellen door alle stakers terug te nemen en in overleg met de bemiddelaar overtollig personeel ontslag te verlenen. Voorts zouden De Ommelanden zich verplichten een pen sioenregeling te treffen zoals bepaald in de pensioenregeling voor het zuivelbe drijf. De pensioenen moeten dan worden ondergebracht bij een verzekeringsmaat schappij waarbij de vakorganisaties eens per jaar inlichtingen kunnen krijgen. Ook zouden De Ommelanden zich ver plichten vacantietoeslag uit te keren. De Ommelanden schijnen tegen vrijwel alle bepalingen bezwaar te hebben gemaakt, maar in het bijzonder tegen het ontslag dat aan de tijdens de staking aangeno men arbeiders moest worden verleend. De A.N.A.B. heeft thans scherpere maatregelen in het vooruitzicht gesteld. Alle beschikbare middelen zuilen wor den aangewend om het conflict voor de arbeiders tot een goed einde te brengen. De verschillende bij het N.V.V. aange sloten organisaties zullen worden inge schakeld en men hoopt op steun van de confessionele bonden. In verband met de mogelijkheid, dat de regering de olievelden in Noord- Sumatra aan de BPM zal teruggeven, heeft het parlementslid mr. Touku Hassan, die ook zitting heeft in het mijncomité, verklaard, dat als de rege ring dit zou wensen Indonesië stellig zelf de olievelden kan rehabiliteren en de productie opvoeren. Naar zijn mening zijn er voldoende Indonesische krachten om het bedrijf te voeren en als men buitenlandse des kundigen nodig heeft, kan men deze aantrekken. De productieverhoging, al dus mr. Touku Hassan, is geenszins moeilijk. Men behoeft daarvoor slechts de pijpleidingen te verbeteren, en pij pen zijn voldoende te krijgen. Dat de productie thans laag is, vindt voorts zijn oorzaak in het feit, dat pas enkele putten geopend zijn. Over de oprichting van raffinaderijen in Noord-Sumatra verklaarde mr. Touku Hassan, dat er reeds verschil lende aanvragen van Amerikaanse Franse en Duitse zijde voor de oprich ting daarvan zijn binnengekomen. (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van 1 October a.s. wordt de benoeming verwacht van dr.. A. H Philipse tot chef van de buitenlandss dienst op het ministerie van Buiten landse Zaken met de rang van Buiten gewoon Gezant en Gevolmachtigd Mi nister. Dr. Philipse was hoofd van de economische afdeling op de Neder landse ambassade te Washington. Advertentie MOTECHTHEiD blijft, óók na herhaald «rasse, en chemisch reinigen ZONDAG oude dag, causerie, 10.05 prot. pr. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 VARA: 10.20 gram., 10.30 voordracht, nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8.58 sport, 10-50 zieken, 11.40 alt en piano, 12.00 9.00 Langs ongebaande wegen, causerie, gram. 1.15 idem, 12.33 platteland, 12.38 9.10 kamerorkest, klein koor e.n solisten, gram., 13.00 nieuws, 13.15 commentaar, 9.45 Geestelijk leven, causerie, 10.00 13.20 orgel en zang, 13.55 middenstand, amusem.muziek, 10.30 Met en zonder 14.00 vrouw. 14.15 piano, 14.45 gram- omslag, 11.00 gram., 11.30 cabaret. 14.55 De heer van de Grote Berg. hoor- AVRO12.00 dansmuziek, 12.30 Even af- sPel- 16-00 Residentie-Orkest. 16.45 jeugd, rekenen, heren, 12.40 Krontjong ensem- 17.15 gram., 17.30 idem, 17.50 militair ble, 13.00 nieuws, 13.10 De Spoorwegen comm., 18.00 nieuws, 18.15 lichte muz., spreken, 13.20 gevar. muziek, 13.55 boek, 13.30 parlem. overz., 18.45 jeugd, 19.45 14.15 kamerorkest en solisten, 15.25 film, Landbouwrubriek. 20.00 nieuws, 20.05 15.40 lichte muziek, 16.00 amusem.muz., cabaret, 20.35 aetherforum, 21.10 gram., 16.30 sport. VARA: 17.00 amusem.muz., 21.20 Philh. Orkest, 22.05 Die Partei hat 17.30 jeugd 17.50 sport, 18.15 nieuws, immer recht, klankbeeld, 22.35 gram., VPRO: 18.30 prot. pr, IKOR: 19.00 jeugd, 22-45 Welvaartsplan N.V.V., causerie, 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 23-°° nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 or- operettemuziek, 21.05 Ontmoetingen met £cl> 23.45 gram. Christopher Blaze, hoorspel, 21.40 Ham- TTT,„„TT,, mondorgelspel, 22.00 cabaret, 22.30 strijk- HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 kwartet, 23.00 nieuws, 23.15 reportages, nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram., 23 25 gram. 7 45 Prot' Pr-« 8 00 nieuws, 8.10 sport, 8.23 gram., 8.45 idem, 9.00 zieken, 9.30 huis- HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 vrouw, 9.35 gram., 10.00 orgel, 10.30 prot. nieuws, 8.15 gram., 8.25 plechtige Hoog- Pr-» 11-00 piano, 11.30 gram., 12.00 idem, mis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. 1225 b°er en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 IKOR: 10.00 De Open Deur, causerie, klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte mu- 10.30 prot pr. NCRV: 12.00 muziek. KRC: ziek, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 12 15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 muziek, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconc., piano, 16.00 prot. pr., 16.30 gram., 17.00 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 kleuters, 17.15 banjomuziek, 17.45 Een bijeenkomst t.g.v. 4e eeuwfeest van het verpleegster uit Manokwari vertelt, 18.00 heilige afsterven van Sint Franciscus gram., 18.15 sport, 18.25 mannen in grijs, Xaverius, 16.00 gram- 16.10 thuisfront, groen en blauw, 18.30 gram., 19.00 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 nieuws. 19.10 gram., 19.15 Volk en Staat, prot. pr., 18.30 gram., 18.45 idem. 19.15 causerie. 19.30 gram., 19.40 radiokrant, strijkkwartet en solist, 19.30 Rondom 't 20 00 gram., 20.15 vocaal ensemble en Koningschap in Israël, causerie. KRO: solist, 20.45 De jongste Vlaamse Proza'is- 19.45 nieuws, 20.00 gram.. 20.25 de ge- ten. causerie, 21.00 kamermuziek, 21.30 wone man, 20.30 gevar. progr., 22.35 act gram., 21.50 In de Arabische wereld, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 22.00 strijkorkest, 22.45 prot. gram. Pr-» 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 ENGELAND. BBC Home Service, 330 m.: 15.40 orkestconcert, 18.30 symphonie- m.12.00 rhythmische muz., 13.10 lichte orkest en solist, 21.15 koorzang. muziek, 18.30 orkestconcert, 19.45 piano. BBC, light programme 1500 en 247 m.: BBC, light programme. 1500 en 247 m.: f"5 amusem.muziek 19\30 gevar' mu" 12.00 orgel, 12.30 dansmuziek, 13.00 BBC «ek. 20.30 Community hymn singing, Midland Light Orchestra, 13.45 lichte 22.45 orgel, 23.35 lichte muziek. muziek, 18.00 dansmuziek. 22.20 dans- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 23'2° Etr«kensemble en sollSte' 309 m.: 12.00 gevar muziek. 13.20 amu- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, sementsmuz., 16.30 dansmuziek, 18.00 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 orkest- symphome-orkest 22.30 dansmuz., 23.30 concert, 15.50 pianorecital, 16.15 orkest- lichte muziek, 1.15 gevar. muziek. concert. 16.40 rhythmische muziek. 17.45 nn.MTmrTtr z- i rhythmische muziek, 20.00 orkestconc., FRANKRIJK nationaal programma, 23.40 kamermuziek, 0.30 dansmuziek, 347 m.: 15.30 Hans, le joueur de flüte, l 15 gevar muziek opera, 18.00 symphonie-orkest en solist, 20,02 lichte muziek, 22.00 kamermuziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 Pomme d'Api, operette, BRUSSEL, 3<-4 m.: 12.34 gevar. muz., 13.18 omroeporkest en solisten, 14.30 vo- 13.15 gevar. muziek, 16.45 strijkorkest, caal kwartet en solist, 16.00 kamermuz- 23.05 dansmuziek. 20.02 symphonie-orkest. koor en solis- 484 m.: 12.08 omroeporkest, 20.00 om- ten, 2.50 Joegoslavische muziek, roeporkest, koren en solisten, 23.00 dans muziek. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 orkestconcert. 17.10 amusem.muziek, 18.00 Franse les, MAANDAG 20.00. Philharm. Orkest, 21.55 koorzang. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 22.15 orgel, nieuws. 7.18 en 7.30 gram., 8.00 nieuws, 484 m.: 12.05 gevar. muziek. 16.00 lich- 8.50 gram., 9.00 Onder de pannen, hoor- te muziek, 16.35 lichte muziek, 21.15 ka- spel, 9.15 gram. VPRO: 10.00 Voor de mermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7