WEDEROM ALARMTOESTANDCAIRO WAFD-PARTIJ Nahas niet trotseert Naguib De lessen van „Hold Fast opzij reorganisatie-aanvraag wordt niet ingediend KERSTPAKKETTEN VOOR MILITAIREN 1954 gevaarlijkste jaar „Alle NATO-landen hebben gelijke rechten op verdediging grondgebied'' Motie van Fens te Straatsburg Tot hoofd en hart „Egypte blijft een monarchie" Woning geheel uitgebrand Nieuwe voorstellen gedaan in Korea Gelegerd in KoreaNieuw-Guinea Suriname en Onderzeeboten bij Zuid-Celebes Vrouw vergiftigd Half Nederland Auto door trein gegrepen Dominee opgelicht SPLITSING IN DE WAFD MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25493 5? Zaterdagavond Is te Caïro bekend gemaakt, dat de Wafd- partij besloten heeft haar leider Moestafa El Nahas niet opzij te zetten en dat het bestuur van de partij ook besloten heeft geen reorganisatie-aanvraag in te dienen. In Egyptische politieke kringen is verklaard, dat de^ Wafd beschouwd zal worden als niet bestaand, indien zij zich niet laat inschrijven wanneer de nieuwe wet op het partij wezen op 6 October van kracht wordt. De Wafd zou dan hetzij alle politieke activiteit moeten staken of zich „in de illegaliteit" moeten begeven, aldus genoemde kringen. Auto gebouwd in vrije tijd Loonsverhoging in de landbouw Met ingang van heden Acht personen dakloos Tragische vergissing van Amerikanen VAN THUISFRONT-ORGANISATIES Auto vliegt tegen een boom Een dode en een zwaar gewonde Echtgenoot in arrest Franse douane negeert vriendelijkheid Groninger koeken in beslag genomen ging niet met vacantie Ondanks gesloten bomen Twee gewonden bij vreemd ongeluk Kapitale boerderij in de as gelegd j Verklaart Bradley Landbouwprijzen gestegen Dader in arrest Zandvoort profiteerde van mooie Zondag Gestrande boot te Den Helder binnengebracht BONTGEVOERDE JEKKERS Een Europees hoog gerechtshof Bijzonderheden over de dood van Von Lama Schrijver over Therese Neumann Amerik. belangstelling voor Perzische olie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Ridactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nahas, de leider van de Egyptische Wafdpartij, wiens afzetting door pre mier Naguib was geëist. Zaterdag heeft de Wafd-partij' besloten Naguib te trotseren en haar leider niet opzij te zetten. De vorige week in West-Duitsland geëindigde geallieerde militaire oefening „Hold Fast" is in ze kere zin en tot op zekere hoogte een vooruitlopen geweest op de Europese Defensiegemeenschap, op de totstand koming waarvan nog altijd het wach ten is. Voor de eerste maal immers zijn legercorpsen van verschillende nationaliteiten onder eigen staven en bevelvoerders betrok*ken geweest bij deze oefening, de grootste en meest intensieve die sinds het einde van de oorlog in Europa zijn gehouden. Dat op zichzelf is een bemoedigend feit. Het algemeen karakter van deze oefe ning en het welslagen van de strate gische opzet er van zijn evenzeer be moedigend omdat zij hebben aange toond, dat de verdediging van West- Europa practisch te verwezenlijken is, mits de West-Europese landen er voor zorgen te beschikken over een vol doend aantal getrainde en in geval van nood onmiddellijk beschikbare divisies. Deze laatste voorwaarde is essentieel en wie daaraan zou willen tornen op grond van welke economi sche of humane motieven dan ook loopt het ernstige risico, dat hij er toe meewerkt alle offers, die West-Europa zich voor zijn defensie getroost, tever geefs te maken. Men zal zich met name moeten realiseren, dat de op richting en instandhouding van een legermacht nooit berusten op econo mische overwegingen, maar op een besef van harde en bittere noodzaak. En voorts, dat als men deze noodzaak aanvaardt, het alleen maar logisch is dat men er voor zorgt, dat het mili taire apparaat een maximum bezit aan efficiency en geoefendheid. Oók wanneer de onmiddellijke consequen tie daarvan zou zijn, dat van de dienstplichtigen meer wordt geëist dan men in sommige landen om politieke of andere redenen meent te kunnen doen. Want men make zich geen illu sies: alle concessies die men doet op het gebied van de training, wreken zich onmiddellijk en onherroepelijk wan neer de proef op de som moet worden genomen, hetzij bij manoeuvres, hetzij in de genadeloze test van een oorlog. „Hold Fast" heeft wat dat betreft geleid tot zeer duidelijke bevindingen, die natuurlijk nog nader door de mili taire autoriteiten zullen worden uit gewerkt en geformuleerd. En al is het compliment, dat de ontwerper van deze oefening, generaal Sir John Har ding, Dinsdagmorgen j.l. in Senne- lager heeft gebracht aan de militairen die aan de manoeuvres hebben deel genomen zeker geen gelegenheids- phrase geweest, het is ook duidelijk gebleken, dat de graad van geoefend heid der manschappen in verschillen de gevallen nog aanmerkelijk kan en behoort te worden opgevoerd. Er zijn n.l. tijdens de beslissende slotphase van de oefening vrij algemeen en op vrij grote schaal fouten gemaakt, die door de Britse opperbevelhebber te velde, Generaal Sir Richard Gals te recht als niet te verontschuldigen zijn gekenschetst. Tot die fouten behoorde de somtijds bijna demonstratieve ver waarlozing van de camouflage, die in het begin van de oefening, op enkele verbazingwekkende uitzonderingen na, weinig te wensen had overgelaten. Daarbij kwamen in enkele gevallen staaltjes van infanterie-ontplooiing, die onwillekeurig de indruk maakten van collectieve zelfmoordpogingen. En bepaald zeer onvoldoende is in vele gevallen de samenwerking van lucht macht en leger geweest, in het bij zonder wat het waarschuwingssys teem betreft. En dit tekort viel des te meer op, aangezien een van de grondtrekken van de oefening juist de voortdurende vermenging van de operaties te land en in de lucht was. Bezien in groter verband kunnen dan ook de volgende practische con clusies uit het verloop van de oefe ning „Hold Fast" worden getrokken. f VervolQ op vaq 3) Beheers uw gemoed, als gij niet wilt, dut het u zal beheersen Ibrahim Farag, oud-minister in een Wafd-kabinet, verklaarde, toen hij na drie uren de gewichtige vergadering ver liet: „De Wafd heeft alles wat mogelijk was gedaan om met het leger samen te w-erken". De Wafd had toegegeven aan de eis van de regering, dat het oude be stuur door een nieuw zou worden ver vangen. „Toen kregen we te horen, dat nog veertig andere leden van de Wafd moesten verdwijnen. Toen daarna werd geëist, dat ook Nahas moest aftreden, begrepen wij, dat de opeenvolgende aderlatingen de partij zodanig zouden ver zwakken, dat zij niet langer actief zou kunnen optreden". Een communiqué van de Wafd, Za terdagavond aan de pers verstrekt, ver klaart, dat de regering van Naguib „er op uit was de Wafd te vernietigen"; om die reden, aldus het communiqué, heeft het bestuur van de Wafd besloten, zich niet aan Naguib's nieuwe wetten betref fende de politieke partijen te onderwer pen. Sinds 1922 is de Wafd zes malen aan de macht geweest als regerings partij een maal onder Zaghloei, vijf malen onder Nahas, die Zaghloei in 1927 na diens overlijden opvolgde. „Wafd" is Arabisch voor „delega tie". De naam werd gekozen ter her innering aan de delegatie naar de vredesconferentie te Parijs in 1919, die bestond uit Zaghloei en twee aan hangers en opdracht had op de con ferentie onafhankelijkheid voor Egyp te te eisen. Minister van Staat, Fathy Radwan, De heer W. Cedee te Heiloo, auto monteur van beroep, heeft een goed deel van zijn vrije tijd besteed aan het monteren van een auto. Het re sultaat van zijn G. 75754 is een sier lijke open driewieler, 1.60 meter breed en 3.60 meter langDe beide voorwielen worden aangedreven door een 10 P K. Fn-motor. Het ach terste wiel dient voor de besturing. Ondanks het lage gewicht 260 kg. (belastingklasse motorfiets) biedt het wagentje plaats aan vijf volwassen personen en kan het een snelheid van tachtig km. per uur bereiken. zei dat Nahas terecht zal moeten staan wegens politieke vergrijpen en beleids fouten. Andere functionarissen zijn van mening, dat Nahas en de andere leden van het hoofdbestuur van de Wafdpartij wegens corruptie kunnen worden ver volgd Nahas en zijn echtgenote zijn reeds' verhoord. Men verwacht dat de resultaten van dat verhoor over enke le dagen openbaar gemaakt zullen wor den. De militaire commandant van Caïro heeft Zaterdagavond een „alarmtoe stand" afgekondigd in de Egyptische hoofdstad na de bekendmaking van de besluiten van het partijbestuur van de Wafd. In een exclusief radio-interview met Columbia Broadcasting System heeft pre mier Naguib Zondag verklaard, dat Egypte een monarchie zal blijven, maar dat de gronden van de rijke pasja's on der het volk zullen worden verdeeld. Zo spoedig mogelijk zullen nationale verkie zingen worden gehouden. Ongeveer 400.000 hectare land zullen binnen vjjf jaren herverdeeld worden. De kwestie of Egypte zich zal aanslui ten bij een defensiepact voor het Mid den-Oosten of een Arabisch defensiepact, of beide, was naar hij zei nog in studie. De Soedan beschouwde hij als een deel van het Egyptische koninkrijk, maar of het Britse bestuur in de Soedan zal voortduren, was een vraag die beant woord moet worden door de Engelsen zelf. Het Egyptische leger zou worden uitgebreid naar verhouding van de de fensie-behoeften. Naguib verklaarde ten slotte te hopen, op Amerikaanse econo mische steun. Na overleg met het College van Kijks- bemiddelaars is besloten om de reeds eerder aangekondigde loonsverhoging in de lanubouw voor vakarbeider in de akker- en weidebouw en veehouderjj vandaag te laten ingaan. Zulks ge schiedt op dezelfde dag als het ingaan van de verhoogde p erties voor het be drijfspensioenfonds van de landbouw. Het invloedrijke Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft vandaag een bericht gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat 'n aantal jonge leden van de parlemen taire groep van ee Wafd-partij van plan is een verzoek tot de Minister van Bin nenlandse Zaken te richten om de Wafd: te mogen reorganiseren. Deze groep is, volgens het blad, van zins te'Wafd te zuiveren van corrupte en bezoedelde elementen. De groep wil haar identiteit niet bekend maken voor haar plannen gereed zijn. Door onbekende oorzaak is Zondag middag brand uitgebroken in de al leenstaande woning, toebehorende aan J. Weijkamp en bewoond door acht per sonen. Dank zij het optreden van de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, kon voorkomen worden, dat het vuur, door de felle wind aangewakkerd, oversloeg op de belendende percelen. Zij kon echter niet voorkomen, dat het gehele huis totaal uitbrandde. Verzeke ring dekt de schade. Het commando van de Verenigde Naties in Korea heeft Zondag drie nieuwe voorstellen gedaan over de kwestie van de uitwisseling van krijgs gevangenen, maar de communisten heb ben te kennen gegeven dat zij deze voorstellen niet zullen aanvaarden „aangezien zij niets nieuws bevatten". Hierop stelde het hoofd van de geal lieerde delegatie, generaal William Har rison, een 10-daags reces voor om de communisten tijd te geven voor „rijp en zorgvuldig overleg", met welk voor stel de communisten accoord gingen. De besprekingen zullen 8 October her vat worden. De geallieerden houden vast aan vrijwillige repatriëring. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meent men, dat 14.000 van de door de Verenigde Naties vastgehou den 20.000 Chinezen niet willen wor den gerepatrieerd en 34.000 van de 96 000 Noord-Koreanen. Griekse soldaten, behorende tot de V-N.-troepen in Korea, zijn Zondag per vergissing gebombardeerd door Ameri kaanse bommenwerpers, nadat zij met succes een aanval van de Chinezen had den afgeslagen van de Morl-heuve' aan het Noord-Westelijke front. Zondagochtend vroeg begonnen de Grieken een aanval op de heuvel en bereikten na zware gevechten de top. Toen de Grieken bezig waren zich in te graven verschenen vier Shooting Stars en lieten vier of vijf bommen op de Griekse verdedigers vallen, waarop de Grieken, tengevolge van zware verlie zen, zich moesten terugtrekken en de heuvel moesten prijsgeven. In het gebouw van het Rijksinkoop- bureau te Den Haag zijn vele handen thans bezig de Kerstpakketten gereed te maken, die naar onze militairen in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname zullen worden verzonden. Deze Kerstpakketten- actie is mogeljjk geworden door de samenwerking van het Katholiek Thuis front, het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, de Sectie Welzijnszorg van het ministerie van Oorlog en de Marine Cantinedienst. 1 October zal de eerste zending met de „Abbekerk" naar Korea worden verscheept; de laatste zending gaat 29 October met de „Oranje" naar Indonesië. Daar door het Rode Kruis Kerstpak ketten naar Korea worden gestuurd, zijn de Kerstpakketten, die door de samenwerking van deze organisaties naar Korea worden verzonden, aanvul lingspakketten. Zij bevatten: twee Onderzeeboten van onbekende natio naliteit zijn aan de Zuidkust v n Cele bes gezien, aldus melden volgens Reuter berichten uit Makassar. Vis sers hebben de onderzeeboten enige malen overdag en 's avonds ongeveer één km. van de kust af waargenomen. John Dale van de staf van de Britse am bassade in Den Haag is ten gevolge van een auto-ongeluk bij Verona om het leven ge komen. De heer Dale is 67 jaar oud ge worden. Zijn vrouw is zwaar gewond naar een ziekenhuis te Verona overgebracht Hun auto vloog tegen een boom doordat een band sprong. Bij gelegenheid van de propagandarit voor een tunnel onder het IJ werd de burgemeester van de hoofdstad een pe titionnement aangeboden met meer dan 20.000 handtekeningen, die zich in een doos bevonden, waarop in zilver een schep en een emmer waren aange bracht. De foto geeft het moment van de overhandiging- roomkaasjes, een blik sigaretten, drie blikken sigaartjes, een zaklantaarn, een zeepdoos en een zakmes. Det pakketten voor onze militairen in Nieuw-Guinea en Suriname bevatten een zakagenda, een zakmes, twee blikjes sigaretten, een blikje shag-tabak, een ballpoint, een blik chocolade, een aansteker, een zeep doos, een roggebrood in blik en een blik kaas. De inkopen er was een bedrag van f 100.000 nodig werden door ma joor A. G. Palmers, hoofd van de Sectie Welzijnszorg van het ministerie van Oorlog, gedaan in samenwerking met het Rijksinkoopbureau. De Rijkspolitie heeft te Berkel (Z.H.) beslag gelegd op het stoffelijk over schot van mevrouw O., een 28-jarige doktersvrouw, die onder verdachte om standigheden is overleden. Het onder zoek wees uit, dat zij door cyaankali vergiftiging om het leven is gekomen. In verband hiermede is haar man, een 36-jarige arts, verdacht van moord, ge arresteerd. Hij ontkent echter alle schuld. De vriendelijkheidsactie in Groningen in het kader van de algemene vriendelijkheids- maand in deze stad gedurende September had als een belangrijk hoogtepunt de laat ste dagen van de vorige week een grootse wielerestafette van Parijs, de vriendelijk- heidsstad nummer I naar Groningen, de 2e vriendelijkheidsstad, georganiseerd. Noor delijke wielrenners brachten een brandende vriendelijkheidsfakkel naar Gruno's veste. Op de heenreis naar Parijs hadden de Gro ningers 250 Groninger koeken meegeno men. Men had de bedoeling deze koeken uit louter vriendelijkheid uit te reiken aan armen en zieken. Maar in hun enthousiast vriendelijkheidsstreven hadden de Gronin gers buiten de waard gerekend, in casu de Franse douane, die maling had aan al die vriendelijkheid ende koeken heel onvriendelijk in beslag nam. De Groningers zijn vriendelijk gebleven en kwamen stra lend van vriendelijkheid in Parijs zij het zonder Grunneger kouke Op het eind van het vacantiesei- zoen heeft het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie gevraagd: „Wat heeft u dit jaar in uw vacan tie gedaan?" 30 pet. is thuis gebleven, 26 pet. heeft (nog) geen vacantie gehad. 44 pet. (ruim 2,6 millioen volwassenen) is wel op vacantie geweest, en wel: bij familie of kennissen 22 pet., in ho tel, pension of huurhuisje 9 pet., naar het buitenland 7 pet., reizen en trek ken in Nederland 6 pet. „En heeft u goed weer gehad in uw vacantie of niet?" heeft het NIPO. verder gevraagd. Dit zijn de antwoor den van hen, die vacantie hebben ge had: Prachtig weer 38 pet., gaat wel 42 pet., slecht weer 12 pet., geen ant woord 8 pet. De onlangs benoemde nieuwe ambassa deur van Rusland 'in de V. S. heeft 25 Sept. op het Witte Huis in Washing ton zijn geloofsbrieven aan president Truman overhandigd tijdens een koele en formele ontmoeting van pl.m. 3 min. Daarna legde hij een verklaring af aan de pers, waarin hij zei, dat zijn land er naar zal streven, om vriendelijke politieke, economische en culturele be trekkingen met de U. S. A. te blijven onderhouden. Zondagavond omstreeks half acht is een personenauto uit Rotterdam op de spoorwegovergang aan de Hogeweg te Amersfoort gegrepen door een uit de richting Apeldoorn komende electrische trein. De afsluitbomen waren gesloten. Slechts twee van de vier inzittenden de bestuurder J. B. en zijn echtgenote liepen lichte verwondingen op en wer den naar het St. Elisabethsziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De twee andere passagiers, het echt paar J. M., eveneens uit Rotterdam, konden na onderzoek in het ziekenhuis naar Rotterdam terugkeren. Het trein verkeer had tengevolge van het onge val een uur vertraging. Een man en twee kinderen, die vóór de overweg stonden te wachten, werden getroffen dopr de motorkap van de au to, die na de aanrijding werd wegge slingerd. Ook zij kwamen met de schrik vrij. Waarom de bestuurder van de auto de gesloten spoorwegovergang heeft wil len passeren, is nog niet bekend. De wagen, die uit de richting Hoevelaken kwam, is eerst een file auto's gepas seerd, die voor de gesloten afsluitboom wachtten. De auto werd geheel ver nield. De commissaris van politie te Amers foort verzoekt de bestuurders van drie of vier personenauto's, die getuigen wa ren van dit ongeval en onbekend zijn gebleven, zich met hem in verbinding te stellen. Het politiebureau te Amers foort is telefonisch te bereiken onder het nummer K 34904445. Een felle brand heeft een kapitale boer derij te Koekange (Dr.) in de as gelegd. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak Zaterdagavond brand uit in de boerderij van de heer S. te Koekange. De familie was al naar bed, toen de kinderen bemerk ten dat het achterhuis in brand stond. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners zich amper in veiligheid konden stellen. Een dochter liep nog verwondingen op en moest verbonden worden. De brand weren uit Koekange, De Wijk en Ruinen be streden de vuurzee uit alle macht, doch slaagden er niet in de vlammenzee te ke ren. De gehele boerderij werd in de as ge legd, alleen de schuur bleef gespaard. De volledige inboedel ging verloren en ook de gehele oogst. Enkele varkens kwamen in de vlammen om. De boerderij was voor f 70.000 verzekerd. Generaal Omar Bradley heeft Zater dag te Washington, verklaard dat, als Rusland zou aanvallen in Europa, de Westerse strijdkrachten zich waarschijn lijk zouden moeten terugtrekken achter de Rijn Indien Duitse strijdkrachten zouden worden toegevoegd aan de Europese Defensiegemeenschap, zei hij, kon een defensielinie worden gehouden ten Oosten van de Rijn. Op een persconferentie, waarop hij verslag uitbraent over zijn elfdaagse Europese reis, zeide Bradley: 1. de pe riode van het grootste oorlogsgevaar is 1954, maar de kansen op oorlog zijn thans geringer dan een jaar geleden; 2. De Verenigde Staten, gelooft hij. hebben in het afgelopen jaar wat de atoomwapens betreft grotere vorderin gen gemaakt dan de Russen.; 3. Som mige Europese naties hij noemde die niet bij name gebruiken de toene mende kracht van Amerika in de lucht en op atoomgebied als een excuus om hun eigen strijdkrachten niet op te bouwen; 4. Twee of drie jaar geleden waren wij bang, dat de Russen in een van hun manoeuvres in Oost-Duitsland zouden vergeten hun mensen opdracht te geven te stoppen en niet naar de Rijn te gaan. De toegenomen Westerse kracht zou dat spoedig, of misschien wel nu, onmogelijk maken. Volgens het C.B.S. steeg het land- bouwprijsindexcijfer (basis 1946/'47 1949/'50 100) van 123 in Juli tot 130 in Augustus 1952 (5,7%). Als gevolg van de daling van enkele prijzen in de groep kostenfactoren (voederstoffen en zaaizaden) verminder de het groepsindexcijfer van 135 in Juli tot 132 in Augustus (2,2%)'. De Groninger recherche heeft een zekere van 't H. gearresteerd die zich bij een pre dikant te Groningen vervoegde met het verhaal dat zijn vrouw net uit het zieken huis was ontslagen en dat, toen hij en zijn nog zwakke vrouw aan het Hoofdstation waren, voor het kopen van treinkaartjes naar hun woonplaats hun tas niet inhoud was gestolen. Het verhaal eindigde met het verzoek of de dominee geen geld wilde le nen voor de treinreis. Het gehele verhaal bleek gelogen te zijn. V f 1 Het onverwacht fraaie najaarsweer bracht Zondag veel bedrijvigheid in Zandvoort. Duizenden auto's kwamen langs de boulevards en op het door de strandbedrijven ontruimde strand flaneerden talrijke bezoekers. De wa tertoren kreeg vele kijklustigen in de uitzichttoren en in het dorp deden ver schillende winkeliers goede zaken. De „Sch 10", „Leendert" van de Gebr. Kiem. die gedurende slecht weer Woens dagnacht j.1. op een zandbank ten Zui- a en van Texel gevaren is, is Zondag- n*r ,00r de Amsterdamse sleepboot „Nestor losgetrokken. Het schip, dat vrij veel averij heeft bekomen, is de naven van Den Helder binnenge bracht. De bemanning had, gelijk bekend, net gestrande vaartuig Donderdag reeds verlaten. Op het te Dortmund gehouden jaar lijkse congres der socialisten is Zater dag met 357 van de 363 stemmen Erich Ollenhauer, als opvolger van Kurt Schumacher, tot partijvoorzitter geko zen Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krach tige wind, krimpend naar richtingen tussen Zuid en Oost. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.39—18.20. Maan: 17.05—2.10. De Nederlandse gedelegeerde J. J. Fens heeft Zaterdag te Straatsburg in een rede voor de Europese Assemblée gepleit voor „economische en strategische solidari- onder alle leden van de NATO ter garantie van gelijke réchten voor ieder lid op verdediging van zijn grondgebied. Economische solidariteit moest de Europese wapenproductie tot een doeltreffend gecoördineerd geheel maken dat de uitrus ting der Europese strijdkrachten, tegen minder kosteó, zou versnellen. De Europese Assemblée heeft Zater dagmiddag vrijwel unaniem de door Fens verdedigde motie aangenomen. Fens wees in zijn rede op de persbe richten, volgens welke Denemarken, Noordwest-Duitsland en het Noordelijk deel van Nederland zouden worden op geofferd ingeval van agressie. Fens oefende critiek uit op „de strategie van de tweede zone", die sommige delen van het continent zou afschrijven als buffel- tegen de eerste schok. „Wij beseffen, dat oorlogsgebeurtenissen tot evacuatie van delen van Europa kunnen dwingen, doch wat wij niet kunnen aanvaarden is, dat krachtens het oorspronkelijke operatieve plan deze delen aan de genade van de vijand zullen worden overgeleverd", zei Fens. Fens eiste, dat de Ver. Staten een politiek van integratie zouden volgen bij hun „off shore"-aankoopprogram- ma. Hij formuleerde een program van drie punten: 1). Een overeenkomst tussen de Europese naties om hun wapens en uitrustingen te standaardi seren. 2). Overeenstemming over de verdeling en locatie van wapenfabrie ken. 3). Instemming van Amerika met een Europees bewapeningsprogram op lange termijn, ondersteund door „off- shore"-hulp. De Europese Consultatieve Assemblée heeft Zaterdag voorts vrijwel eenstem mig niemand verklaarde er zich tegen en er waren slechts twee onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een Europees hoog gerechtshof ter be slechting van geschillen tussen de ver schillende continentaal-Europese ge meenschappen. De resolutie was inge diend door de Fransman Pierre-Henri Teitgen en de Belg Henri Rollin. In dezelfde resolutie wordt aange drongen op een Europese overeen komst krachtens welke internationale geschillen, waarin het internationale Hof van Justitie te Den Haag niet bevoegd is, door dit nieuwe Europese hof beslist zullen worden. De Belgi sche voorsteller Rollin verklaarde, dat een strikt Europees hof noodzakelijk is, omdat West-Duitsland en Italië zich niet bij het Haagse hof kunnen aan sluiten, zolang ze geen lid van de Uno zijn. Niemand kan volgens hem met zekerheid zeggen, dat ze ooit lid van de Uno zullen worden, gezien de hou ding van Rusland in deze kwestie. De Commissie voor Algemene Zaken van de Europese Raadgevende Vergade ring heeft de Nederlander Van der Goes van Naters gemachtigd een reeks onder zoeken ter plaatse in te stellen in ver band met het Saargeschil. Tot de slachtoffers van het Hitler-re- giem in Duitsland behoort ook de schrij ver en journalist Friedrich Ridder von Lama, wiens verzamelde werken onlangs opnieuw zijn uitgegeven door de Zuid- Duitse katholieke uitgeverij „Badenia". Zijn publicaties over Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Konnersreuth, hebben in vroeger jaren sterk de aan dacht getrokken. Uit een korte biografie in de nieuwe editie van Von Lama's werken wordt voor het eerst de sluier weggenomen van het tragische lot van deze katholieke pu blicist, die reeds in 1938 door de Gestapo was gearresteerd, omdat hij tegelijk met de toenmalige bisschop van Rottenburg, mgr. Sproll, openlijk had geweigerd aan de door de Nazi's geënsceneerde ver kiezingen deel te nemen. Ridder von Lama werd toen veroordeeld wegens hoogverraad maar kon later door bemid deling van invloedrijke vrienden weer uit de gevangenis worden bevrijd. Gedu rende de oorlog viel hij opnieuw in han den van de Gestapo, thans onder de be schuldiging van „Heimtücke" (politieke geniepigheid), aangezien Von Lama had geschreven dat in Duitsland de waarheid voor het volk verborgen werd gehouden. Nog eens lukte het zijn vrienden deze aanklacht en bagatelle te doen behande len, maar de Geheime Staatspolitie waar schuwde de onverschrokken strijder, dat bij een nieuwe botsing met het nationaal socialistisch regiem zijn leven onherroe pelijk verbeurd zou zijn. Inderdaad werd hij op 14 Januari 1944 opnieuw gearres teerd, omdat hij naar de Vaticaanse zen der had geluisterd. Nauwelijks drie Weken later, op 9 Fe bruari 1944. stierf hij. Het lijk vertoonde blauwe plekken aan de hals; hij was op een of andere wijze „geliquideerd". Samuel Nakasian, een Amerikaans petroleumdeskundige, heeft medege deeld, dat verscheidene Amerikaanse oliemaatschappijen in het geheim on derhandelen over de aankoop van Per zische olie in weerwil van de Britse olieblokkade. Volgens hem zullen en kele van die maatschappijen zeker za ken gaan doen in Perzië indien Groot- Brittannië het ultimatum van Premier Mohammed Mossadeq afwijst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1