■S3 Twee arbeiders vallen in bouwput PORTUGEES VAARTUIG VERGAAN Van bijna 100 opvarenden tot nu toe slechts 12 gered Pleegouders moeten afstand doen van 12-jarige Joegoslaaf Snelle straaljagers kmmen met veilig landen AMERIKAANSE CRITIEK OP FRANSE LUCHTBASES Startbanen of te zacht of te brokkelig Grote reparatiekosten nodig John Cohb omgekomen Tussen neus en lippen m Ondersoek naar manipulaties van fabrieksdirecteur r Wordt koloniaal weer troef? f%JÊ Eén hunner aan verwondingen besweken Amerikaans gerechtshof komt terug op sijn eerst genomen besluit Tot hoofd en hart Opnieuw poging Raceboot springt uiteen Mgr. Huibers en het kapittel naar Gent Veel regen op komst DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25494 Ernstig ongeval bij tunnelbouw te Veisen Britten lichten V.S. in over atoomproeven Van belang voor vaststellen van explosies in Rusland Onrustig Venezuela tot opstand onderdrukt Generaal Naguib over Britse bezetting Grote overwinning voor de linkervleugel van de Labourpartij Ontploffing bij Lago op Aruba Ter gelegenheid van feest van St. Bavo Nieuw vak op O.-Duitse scholen: karabijnschieten DAMESPANTALONS Brand in werkplaats te Den Haag Ronde van Nederland 25—31 Mei 1953? 55 Loonadministratie niet in orde? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 5? De tijd, dat men Nederland interna tionaal er een bitter verwijt van maakte koloniale bezittingen te hebben, schijnt voorbij. Er is ook zo goed als geen concrete grond meer voor, want Engeland en Amerika hebben zich beijverd om de uitgeputte kleine Neder landse bondgenoot na de wereldoorlog ro spoedig mogelijk van zijn rijkste en meest welvarende en grootste koloniale bezit te ontdoen, daarbij geholpen, althans nauwelijks weerstreefd door de na-oorlogse Nederlandse regeringen. Dat het daardoor levensgevaarlijk ge amputeerde Koninkrijk der Nederlanden met zware financiële dollar'Dloedtrans- fusies op de been moest worden gehou den was een consequentie, die nolens nolens moest worden aanvaard. Met deze gang van zaken voor ogen zal men het ons moeilijk euvel kunnen duiden, wanneer wij met een ietwat schampere glimlach kennis nemen van het voorstel, dat door de vijftien leden- staten van de Europese Assemblée te Straatsburg met algemene stemmen werd aanvaard. Dit welvaartsplan voor Europa beoogt West-Europa onafhanke lijk te maken van de Amerikaanse dollarhulp o.a. door gebruikmaking van de hulpmiddelen van alle bij de Raad van Europa aangesloten landen voor de uitrusting en ontwikkeling van kolo niale gebieden, door schepping van markten in Europese staten voor de producten uit koloniale gebieden en door bevordering in de koloniale gebie den van industrieën, teneinde op die wijze de levensstandaard in die gebie den te verbeteren. Het beveelt aan om het privé-initiatief in de overzeese ge bieden volledige kans te geven. Daarbij zou het initiatief uit die landen, die zelf geen overzeese gebieden hebben, niet mogen worden achtergesteld. Dit voorstel ging vergezeld van een economisch rapport, dat veelbetekenend door de Duitfee afgevaardigde Johannes Semler werd aangeboden, want Duits land, dat na de eerste wereldoorlog zijn koloniën verloor, zodat Hitler van het Duitse gebrek aan „Lebensraumeen effectieve politieke slogan kon maken, ziet met instemming van Groot-Brittan- nië in dit voorstel een kans om zonder koloniën een koloniaal economisch bezit van belang te verwerven. Hij gaf daarbij duidelijk te kennen, dat het gaat om het scheppen van een economisch zelfstan dig Europees-koloniaal blok, dat niet voor de economische macht van de Ver enigde Staten en voor die van de Sovjet- Unie behoeft onder te doen. Een soort van economische en daardoor ook poli tieke derde wereldmacht dus. Noch aan de samenstelling van dit rapport, noch aan de voorbereiding van dit rapport in de subcommissies hebben Nederlandse deskundigen deelgenomen en bij de behandeling ervan heeft geen enkele Nederlander zich in het debat gemengd. Wij kunnen ons dat indenken, want voor zover zij niet door ge wetenswroeging over de na-oorlogse politiek ten aanzien van Indonesië met sfnmheid waren geslagen. zuil c n zij Stomverbaasd zijn geweest over de wel haast cynische verklaring, dat Nederland dat zovele generaties koloniale ervaring heeft en dat thans nauwelijks nog kolo niën over heeft, aan dit plan moet medewerken. Wat er in de practijk van dit groot scheepse plan, als het ooit tot uitvoering komt, zal terechtkomen, staat nog te bezien. Engeland met zijn Gemenebest, dat door middelpunt vliedende krachten is en wordt geteisterd, is er een voorstander, zo niet de auctor intellec tualis van. Maar de wijze, waarop net de Perzische en Egyptische nationale machten van zich heeft weten te ver vreemden en in Afrika bezig is sympa thie en prestige te verspelen, wettigt geen al te goede verwachtingen voor de toekomst. Ook Frankrijk, dat in het Verre Oosten hardnekkig oorlog moet voeren om zijn overzeese gebied in de gepantserde vuist te houden, verkeert niet in de gunstigste positie om langs deze weg te redden, wat het langs een andere dreigt te verliezen. Alleen Duitsland dat een merkwaardig goede entree heeft bij alle zelfbewust geworden Aziaten, kan er alleen maar bij winnen, omdat het niets te verliezen heeft. Nederland zal verstandig doen zich niet afzijdig te houden, als er in werke lijkheid iets van dit plan zou komen, al zal het daarbij nooit kunnen vergeten, dat dit welvaartsplan voor Europa be langrijk betere vooruitzichten zou heb ben gehad, indien men met ontijdig zijn exemplaire koloniale arbeid had afge broken. Trouwens, de vooruitzichten van dit plan zullen ook in hoge mate afhan kelijk zijn van de wijze waarop de V.S. de Sovjet-Unie en wet m de laatste plaats de overzeese gebieden zelf op het streven naar een Europese economische en paedagogische wereldmacht-vorming Zullen reageren. Het jongste verleden stemt nu niet bepaald tot argeloos opti misme. Frankrijk is verantwoordelijk voor de gebreken in de nieuw aangelegde start banen op drie luchtbases in Frankrijk voor de Amerikaanse luchtmacht, zo is in een communiqué van Shape, het militaire hoofdkwartier in Europa van de landen van het Atlantisch Pact, verklaard. In het communiqué wordt gezegd, dat krach tens het Noord-Atlantisch Verdrag de verantwoording» voor de aanleg van vlieg velden berust bij het land, waarin het vliegveld gelegen is. De velden met door de Fransen aangelegde betonnen startbanen, die of te zacht of te brokkelig zijn voor het gebruik door straalvliegtuigen, liggen, volgens mededelingen van officieren der Amerikaanse luchtmacht, te Chaumont en Toul-Rosière in het Oosten van Frankrijk en te Laon-Couvron in het Noord-Oosten van Frankrijk. De Amerikaanse 126ste wing ge bruikt de basis te Laon-Couvron slechts voor lichte bombardementsvliegtuigen met zuigermotoren van het type B-26. Maar volgens Amerikaanse officieren is het beton te brokkelig en kan het niet door Amerikaanse straalvliegtuigen ge bruikt worden. Amerikaanse officieren hebben verder verklaard, dat de zachte betonnen startbanen te Chaumont en Toul-Rosière het noodzakelijk gemaaxt hebben de Amerikaanse Thunderjet- straaljagers in Duitsland te houden tot de herstelwerkzaamheden, waarmee men nu bezig is, gereed zijn. Het hoofd kwartier voegde aan deze verklarm^ evenwel toe overtuigd te zijn, dat dt. Fransen volkomen in staat zijn de tech nische gebreken, welke bij verharding De Italianen gebruiken op het ogenblik dit zeildoeken gevaarte, om zich op hun scooter te beschermen tegen het slechte weer. In minder dan een minuut km het geheel op de scooter worden beves tigd. Voor ongeveer f 48.zit nu de Italiaan droog; daarbij komt nog, dat men zijn keuze kan doen uit vele kleu ren. van de betreffende vliegvelden zijn ont staan, te verhelpen. Het communiqué is uitgegeven op verzoeken van de zijde van de pers. Gisteren heeft een aantal journalisten generaal Matthew Ridgway bezocht. De opperbevelhebber zei, dat het Wes ten zelfs het volgend jaar zomer het uiterst minimum aantal benodig de vliegvelden voor de defensie van Europa nog niet zal hebben en hij weet de achterstand in het NATO- program aan bureaucratie in Frankrijk en andere landen. Zijn critiek op Frankrijk was de scherpste, die se dert generaal Dwight Eisenhower be gin 1951 zijn hoofdkwartier oprichtte tegen een van de Shapeleden is uitge sproken. Hij stelde ook de Franse traagheid aan de kaak wat betreft het beschik baar stellen van grond voor vliegbases en andere militaire bases en voor een vitale oliepijpleiding en de „wetten en houding van Franse vakbonden met be trekking tot werkuren, overwerk enzo voorts, welke ook problemen zijn". Kidgway'u verklaring viel samen met een geschil tussen de Fransen en de Amerikanen betreffende de Ame rikaanse beschuldigingen, dat de eerste drie gevechtsvliegvelden, die in dit land aan de Amerikaanse luchtmacht zijn toegewezen, onbruikbaar zijn. In Franse militaire kringien noemt men deze be schuldigingen overdreven en zegt men dat de aankomst van nieuwe escadril les niet langer dan drie weken vertraagd is. Zij gaven echter toe, dat „verschei dene tientallen millioenen francs" aan reparaties nodig zijn, voordat snelle Amerikaanse straaljagers de velden kunnen gebruiken. Maandagmorgen omstreeks 10 uur is bij de tunnelbouw te Velsen een ern stig ongeluk gebeurd, tengevolge waar van 2 arbeiders met ernstige kwetsuren in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden- Oiist opgenomen moesten worden. Op last van de Arbeids-Inspectie was onlangs rond de bouwput, waarin de Ulet Portugeese vaartuig „Joao Costa", dat op weg was van Newfoundland naar Portugal, is zeven dagen geleden in de avonduren ten Zuid-Oosten van de Azoren vergaan, to is eerst thans bekend geworden. Aan boord bevond zich een bemanning van kleine honderd kopp. i. Hiervan zijn er twaalf, die zich op drie kleine vletten bevon den, door het Amerikaanse schip „Compass" opgepikt. Nog ongeveer tachtig opvarenden bevinden zich °P zee. De gezagvoerder van de „Compass meldde aanvankelijk geen hulp nodig te hebben bij de reddingspogingen. Hij voegde hieraan echter toe, dat zijn Zes maanden was de thans elfjarige Ivan Perecnik, toen de Duitsers in zijn vaderland Joegoslavië hem, na zVn v,a~ der te hebben doodgeschoten en zijn moeder naar het concentratiekamp van Auschwitz te hebben gezonden, in een meeshuis deden opnemen. Doch hij bleef daar niet lang. Een kinderloos Su- deten-Duits echtpaar nam hem weldra in huis en voedde hem op als hun eigen zoon. De oorlog kwam ten einde, het Sudeten-Duits echtpaar Sirsch moest naar West-Duitsland uitwijken en Ivan's moeder, de thans 42-jarige Pavla Pe recnik, stelde, via het Rode Kruis, alles in het werk om haar kind op te sporen. Zodra zij wist, waar Ivan zich ophield, e'ste zij haar kind op. In eerste aanleg was haar eis door het gerechtshof van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in West-Duitsland ver- Worpen, waarbij twee van de drie rech ters zich uitspraken voor het doen blij- ven van Ivan bij zijn Duitse pleegouders. Peze uitspraak verwekte hevig rumoer tn de Joegoslavische pers, speciaal, toen °e voorzitter van het Amerikaanse ge- Ipphtshof, Clark, zeide dat zij gedeelte dat yas- gegrondvest op de overtuiging, soA jongen beter in het democrati- West-Duitsland, dan in het com munistische Joegoslavië opgevoed zou kunnen worden. Pavla Pirecnik verzocht hierop per soonlijk gehoord te worden en een nieuwe zitting van het gerechtshof werd uitgeschreven. Een der Ameri kaanse rechters was nu van mening veranderd en hij sprak zich uit voor het toewijzen van de elfjarige jongen die zelf te kennen had gegeven bij zijn pleegouders te willen blijven aan zijn moeder. De president-rechter, Clark, hield, nadat het oordeel van het hof bekend was gemaakt, een „persoonlijke" felle toespraak, waarin hij zich verzette te gen de mening van zijn beide mede- rechters en hieromtrent onder meer zei- de: „Nog nooit heb ik dergelijke onge zonde denkbeelden in zulke uitstekende bewoordingen horen uiten." Berusting effent de heftigste gemoedsaandoeningenj schip te langzaam was om het zeege bied, waarin de schipbreukelingen zich moeten bevinden, op doelmatige wijze af te zoeken. Later meldde de gezag voerder evenwel dat de „Compass" ten gevolge van machinestoring het zoeken heeft moeten opgeve—Het schip ver zoekt alle naburige schepen scherp uit te zien naar overlevenden van de „Joao' Costa" en het vraagt de vaartuigen in dit zeegebied koers te zetten naar hei toneel van de ramp. Van welingelichte functionarissen te Londen verneemt A.P. dat Engeland de V.S. heeft ingelicht over enkele ge heimen van de aanstaande atoomproe ven in Australië. Ofschoon er geen Amerikaanse waarnemers bij de proe ven zijn uitgenodigd, zijn de vermoe delijke datum en tijd van de explosie, alsmede de aard en kracht van de wa pens aan de Amerikaanse autoriteiten meegedeeld. Engeland heeft hiertoe besloten om de Amerikaanse geleerden in de gele genheid te stellen, nieuwe methoden te beproeven om op grote afstand atoomexplosies vast te stellen. Dit is van belang in verhand met eventuele atoomproeven in de Sovjet-Unie. De verbetering van de detectieme- thoden voor lange afstand zal het de geallieerden gemakkelijker maken, de Russische activiteit op het gebied van de atoomenergie te volgen. De Ameri kaans-Engelse uitwisseling van atoom geheimen werd in 1946 beëindigd, toen het Amerikaanse congress de McMa- hon-wet aannam. Deze wet verbiedt het uitwisselen van geheimen met an dere landen. De Britten zouden nu echter aan de Amerikaanse autoriteiten hebben meegedeeld, wat de kracht van de explosie zal zijn, hoe de explosie zal worden veroorzaakt, wat het wapen is, of het wordt uitgeworpen of van af een bepaalde plaats tot ontploffing zal worden gebracht. Het wordt thans waarschijnlijk ge acht dat de Britse atoomgeleerden op de Monte Bello-eilanden slechts een atoombom tot ontploffing zullen bren gen en dat daarna elders in de Indische Oceaan een tweede proef zal worden genomen. De mogelijkheid bestaat dat de tweede proefneming zal bestaan uit het per vliegtuig uitwerpen van een atoombom op een ander punt ter hoog te van de kust van Noord-West-Au- stralië. eerste tunneldelen zullen worden ge maakt, een omheining gemaakt. Maan dagmorgen bleef een drag-line in deze omheining haken, sleurde deze weg en trok 2 arbeiders, de 45-jarige C. Geerts uit Harmeien (U.) en H- Bosma uit Velsen, die binnen de afrastering ston den, in de bouwput. De 45-jarige G-, die zich nog aan de afrastering vastgegrepen schijnt te heb ben, viel 8 meter diep op een betonnen ring aan de binnenkant van de dam- wand. Zijn collega, die vermoedelijk naar beneden gesprongen is, maakte een nog diepere val, doch kwam in het zand terecht. Met vele verwondingen zijn zij zo snel mogelijk door de Onge- vallendienst naar het Antonius-zieken huis in IJmuiden-Oost vervoerd. Voor al C. G. was er ernstig aan toe. Hij had diverse ledematen gebroken en vermoedelijk ook een schedelbasisfrac- tuur opgelopen. Zekerheid daaromtrent had men niet, omdat zijn toestand zo ernstig was, dat geen foto's konden worden gemaakt. Maandagavond was hij nog steeds diep buiten bewustzijn. Vanmorgen om half negen is de 45- jarige C. G. aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer is gehuwd en iaat een vrouw en negen kinderen achter. De regering van Venezuela heeft gis teravond in een communiqué medege deeld, dat zij een poging tot opstand heeft onderdrukt. Onlangs had de re gering de Democratische Actie Partij en de Communistische Partij buiten de wet gesteld. Leden van deze ontbonden partijen poogden nu gisteravond de uit drie man bestaande Junta, die sinds 1948 het land regeert, omver te werpen. De opstand begon op het vliegveld Boca del Rio in de staat Arragua. De leider, kapitein Omana, werd echter tot vluchten gedwongen. Gewapende burgers deden vervolgens aanvallen op Villa Bruzual en de collectieve nederzetting Turen. Deze aanvallen liepen echter dood toen de politie en het leger ter plaatse verschenen. Door deze poging tot staatsgreep hoopten de verboden extremistische partijen het herstel der constitutio nele instellingen, waarvoor op 30 No vember verkiezingen worden gehou den, te voorkomen. In October 1951 hadden dezelfde groe pen reeds een pogin'g tot opstand on dernomen, maar na een aanvankelijk succes, werden zij door het leger ver slagen. Het land is nu weer rustig en de regering garandeert normale door gang der verkiezingen. Generaal Mohammed Naguib heeft er gisteren bjj de Egyptenaren op aange drongen, hun onderlinge geschillen te vergeten en zich te verenigen, om een einde aan de Britse bezetting van de val lei van de Nijl te maken. De sterke man van Egypte, die een driedaagse rondreis door het Noorden van Egypte maakte, hield in de provinciale hoofdstad, Mehal- la EI Kobra, ongeveer 100 km. ten Noor den van Cairo, een redevoering voor enige duizenden mensen. United Press meldt, dat bjj de gisteren gehouden verkiezingen voor de Execu tieve Raad van de Britse Labour Party de aanhangers van Aneurin Bevan een grote overwinning hebben behaald, zoals vanochtend aan het congres werd be kend gemaakt. Zij hebben twee zetels bijgewonnen en bezetten nu zes van de zeven plaatsen. De uitslag van deze verkiezingen, die gehouden werden tijdens de eerste zit tingsdag van de Labour jaar vergadering in Morecambe, betekenen een verplette rende nederlaag voor de rechtervleugel van de partij, die wordt aangevoerd door de ex-premier Clement Attlee. De nieuw- gekozen leden van de Executieve Raad zijn Harold Wilson, die het destijds met Attlee niet eens was over de herbewa pening en Crossman. Van de rechter vleugel bleef alleen Jim Griffith, aldus meldt U.P. In het laboratorium van de Lago olie raffinaderij op Aruba heeft zich een ontploffing voorgedaan. Hierdoor wer den zes personen zo ernstig gewond, dat zjj in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen Zweven in de ruimte zonder gewicht De worsteling van twee witte muizen in een raket 38 mijl boven de aarde heeft de Amerikaanse luchtmacht er bijna van overtuigd, dat toekomstige ruimtepassagiers er geen last van zullen hebben, dat zij niets wegen zolang zij maar op hun stoel blij ven zitten. De luchtmacht heeft een film vrijgegeven over twee muizen en enkele apen, die veilig een reisje ge maakt hebben in de op- per-atmosfeer 200.000 voet boven het aardoppervlak op 22 Mei j.l. Op de film was een muis te zien, die in panische schrik spartelde in een plastic kooi, terwijl haar gewicht nul was. De muis dreef hulpeloos rond en kon zich nergens aan vast houden. In een andere kooi was een muis, die echter een plankje ter beschikking had en tijdens de ge wichtloze periode zich hieraan stevig vasthield en volkomen rustig bleef. Deze muis had volledige controle over haar lichaam en dreef niet rond. Deze proeven hebben het commando voor lucht vaart-onderzoek en ont wikkeling ervan overtuigd, dat een piloot tijdens een rdketvlucht in staat is op vrijwel normale manier zijn werkzaamheden te verrichten, wanneer de gewichtloze periode is aangebroken. Ofschoon men waar schuwt, dat er natuurlijk enig verschil bestaat tus- idffolW ni aan in i' Maandag 29 Sept. heeft de Engelsman John Cobb op het meer van Loch Ness in Schotland met zijn raceboot „Crusa der" een poging gedaan om het wereld snelheidsrecord le water op zijn naam te brengen. Bij de eerste mijl bereikte Cobb zelfs een snelheid van 240 mijl, d-i. 330.90 km. per uur. Na deze fortuin lijke inzet nam de race echter een tra gische wending. Plotseling vloog de „Crusader" de lucht in, om in enkele ogenblikken in het water te verdwij nen. Wel kon Cobb nog uit het water worden gered, maar hij overleed kort daarop op weg naar het ziekenhuis. Mevr. Cobb, die vanaf het strand het verloop van de race volgde, was van het ongeval getuige. 19 September be haalde Cobb met zijn „Crusader" een gemiddelde uursnelheid van 173 mijl op dezelfde boot. Het wereldrecord be droeg 178.4 mijl en was in 'Amerikaanse handen. Foto boven: Het vertrek van de boot voor de onfortuinlijke record poging. Rechts: John Cobb stapt in de raceboot. Onder: de explosie in het water. sen de reacties van een muis en een mens, menen de luchtvaartautoriteiten toch, dat het gebrek aan gewicht waarschijnlijk geen ernstige hinderpaal zal zijn voor normale func ties. Muizen en apen ver toonden geen schadelijke gevolgen van de vlucht, ofschoon zij niet alleen periodes hadden, waarin zij hun gewicht verloren, maar tijdens het opstijgen onderworpen geweest wa ren aan een kracht van ongeveer 15 maal hun eigen gewicht. De zware druk tijdens het opstijgen had hen op de grond gehouden, maar zij stonden zonder letsel op en reageerden volko men normaal toen de vlucht was afgelopen Vanmorgen om half tien zijn de ka nunniken van het kathedraal kapittel van het bisdom Haarlem met een reis wagen naar Gent vertrokken. Een uur later ondernam Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, per trein de reis naar het Zuiden. De bisschop en het kapittel zul len morgen in Gent het feest van St. Bavo meevieren, die zoals bekend zowel de Patroon van Gent als van Haarlem is. In vroeger tijden heeft er een drukke relatie bestaan tussen de bisdommen van Gent en Haarlem; later nam dat min of meer af, maar vier jaar geleden wer den de banden weer nauwer aangehaald, toen de bisschop ook met zijn kapittel naar Gent trok. Twee jaar geleden kwam de bisschop van Gent en diens kapittel naar Haarlem. Morgen wordt in de kathedraal van Gent een plechtige Hoogmis opgedragen, waarbij de kanunniken van Gent en Haarlem assistentie zullen verlenen. Tij dens het Offertorium zal het Haarlems kapittel een kaars offeren. Officiële West-Duitse woordvoerders hebben verklaard, dat karabijnschieten weldra tot de verplichte vakken op de middelbare scholen in Oost-Duitsland zal behoren. Verklaard werd, dat het plan afkomstig was van Heinz Hoff mann, inspecteur-generaal van het on derwijs in de Russische zone. Het nieu we „vak" zal ingevoerd worden voor jongens en meisjes van 16 en 17 jaar in de hoogste twee klassen der middel bare scholen. Het karabijnschieten werd tot dusver alleen beoefend door de le den van ae communistische Vrije Duit se Jeugd. AOvertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk regen en later enkele buien. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Iets hogere temperaturen in de nacht en ochtend. Zon: 6.41—18.18. Maan: 17.20—3.41. Door onbekende oorzaak is vanmorgen omstreeks half vijf brand uitgebroken in een werkplaats voor houtbewerking aan de Vaillantlaan in Den Haag. Het werk plaatsje heeft twee verdiepingen en meet ongeveer tien bij zes meter. De brand beperkte zich in hoofdzaak tot de be nedenverdieping, waar verschillende machines beschadigd werden en een hoeveelheid hout, die daar opgeslagen of in bewerking was. verbrandde. Om half zes was de brandweer het vuur meester. De organisatoren van de Ronde van Nederland hebben de Kon. Nederlandse Wielren Unie verzocht op de a.s. kalen dervergadering van de Union Cycliste Internationale de dagen van 25 tot 31 Mei 1953 te willen bespreken voor de zesde Ronde van Nederland Zulks houdt in, dat de Ronde evencis verle den jaar op Tweede Pinksterdag zal beginnen en zeven dagen in beslag zal nemen. Maandag is een begin gemaakt met een justitieel onderzoek naar mogelijke „wettelijk niet toelaatbare manipulaties op financieel gebied" van de heer H \V. D. Sr. te Bussum, directeur van een haardenfabriek en ijzergieterij. Het on derzoek heeft zich uitgestrekt over de haardenfabriek in Weesperkarspel, de N.V. „Cicero" te Hilversum de heer D. is van deze beide N.V.'s directeur het landgoed „Bantam" te Bussum, waar D. de „Cicero Internationaal" had ge vestigd en de villa te Bussum. die de heer D. bewoont. Aanleiding tot het onderzoek zou zijn geweest de wens in zicht te verkrijgen in de herkomst van de grote sommen gelds, die D. op veler lei wijze besteedde, en in een de politie ter ore gekomen onjuist gevoerde boek houding, meer in het bijzonder de loon administratie. Het pensioenfonds zou een onverklaar baar tekort van enige tienduizenden guldens tg zien geven. In de loonadmi nistratie zouden een aantal salarissen maandelijks zijn ingeboekt ten name van personen, die niet in het bedrijf werkzaam zijn. De politie, die met de rechter-com- missaris, mr. J. Heintz, het onderzoek heeft uitgevoerd, heeft diverse beschei den in beslag genomen. De heer D. vertoeft op het ogenblik in verband met zakelijke besprekingen in België. Vandaag zal een actieve depressie, die hedenmorgen over West-Frankrijk trok, ons land bereiken en langdurige regen brengen met veel wind. Wanneer in de komende nacht of morgen deze depres sie over de Noordzee wegtrekt, zal weer koudere lucht van de Oceaan ons land binnenstromen. Hierin kunnen weer regen- en hagelbuien voorkomen. De temperatuur blijft nog steeds te laag; zij is in September maar drie dagen boven normaal geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1