Tweede-rangs- landen Anti-communistische activiteit in W°st-Berlijn TSJOEKOF EIST SLUITING VAN „SPIONNAGECENTRA" Nota aan de drie Westerse Hoge Commissarissen Tienduizend dollar liggen op Nederlander te wachten VIJF EN VIJFTIG CHINESE KRIJGS GEVANGENEN GEDOOD ,RAPIDO" uit rails gelopen bij Reggio Emilia Mgr. Huibers en het kapittel in Gent Tussen neus en lippen I Tot hoofd en hart u Organisaties met name genoemd Worden Satellieten Sovjet-republieken Erfgenaam moet vóór Maandag a.s. zijn verblijfplaats bekend maken Amerik. onderdrukken demonstraties in kamp op eiland Tsjejoe Voorkeur voor conservatieven Sovjet-nota aan Deense regering Vier doden en 24 gewonden 850 doden en 190 gewonden LUISTERRIJKE VIERING VAN FEEST VAN ST. BAVO Eén millioen voor Rode Kruis w nvmixiu oeymyca m/f Het weer DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 76sfe JAARGANG No. 25496 Het hoofd van de Russische controlecommissie in Berlijn, gene raal Tsjoekof, heeft gisteravond in een nota aan de drie Westerse Hoge Commissarissen de sluiting geëist van „spionnage- en ter roristencentra" in W.-Beriijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" te gen Oost-Duitsland en Oost-Berl Faroek's IJzeren Garde voor de rechter ïjn. Verkiezingen in Japan Korea en de V.N. Acheson: Nog geen besluit over eventuele stappen Nederlander omgekomen bij brand in Zuid-Amerika Staatsloterij OP DEZELFDE PLEK ALS IN 1949 Gerichte projectielen bij Amerikaanse marine Lancering van duikboten en kruisers Gevolg van terrorisme op West-Java A.VJR.O. wordt gedagvaard Wegens ontslag aan drs. Jonker WIND JACKETS-SWEATERS Weer ongeregeldheden in Venezuela O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Er heerst ongerustheid onder het Nederlandse volk, omdat er de laatste tijd enige publicaties men denke aan het geruchtmakende artikel van de New York Times zijn verschenen, al of niet gebaseerd op ge ruchten en indiscreties, die de indruk wekken, dat men in de hoogste mili taire regionen met de idee rondloopt bij een eventuele Russische aanval op West-Europa enkele landen, o.a. Ne derland, hetzij na enige vertragingsge vechten, hetzij in het geheel zonder verdediging, aan hun lot over te laten en daarmee prijs te geven aan de aan valler. Deze ongerustheid is eind Augustus reeds tot uiting gekomen in enige vra gen van prof. Romme aan de Regering en zij is dezer dagen opnieuw ter spra ke gebracht in de Raad van Europa door de militaire specialist van de K.V.P., luitenant-kolonel J. J. Fens. Prof. Romme kreeg, nadat de Rege ring zich drie weken in stilzwijgen ge huld had, een antwoord, dat de katho lieke fractie-voorzitter in de Tweede Kamer, naar het schijnt, wel bevredig de, maar toch ook weer niet o volko men, dat hij hiernaast geen behoefte zou gevoelen aan een uitdrukkelijke en ondubbelzinnige uitspraak over het ge lijke recht van alle Nato-landen op verdediging en over hun dienovereen komstige behandeling. Het antwoord van de Regering kan dan ook het ge voel van ongerustheid bij het Neder landse volk niet wegnemen. Daarom ook heeft de heer Fens er te Straats burg nogmaals op aangedrongen dit gevoel van onbehagen, dat bij ver schillende kleine landen heerst, niet te negeren. „De Raad van Europa moet het be staande onbehagen wegnemen, door ronduit te verklaren, dat alle landen die deel hebben in de gemeenschappe lijke verdediging en daarvoor offers brengen, ook een gelijk recht hebben op de verdediging van hun eigen grondgebied", zei de heer Fens- „Een grote zaak als de verdediging van de vrijheid en de vrede kan nooit worden gewonnen, als wantrouwen de grond slag van de gezamenlijke inspanning ondermijnt". Hoe diep de ongerustheid reeds is geworteld bleek ook wel uit de eis, die de heer Schmal stelde, namelijk dat wij de garantie zouden krijgen, dat na een eventueel conflict ons grondgebied aan ons algeheel zal worden teruggege ven. Het is te betreuren, dat bij de enor me militaire en financiële inspan ning welke ons volk zich getroost, zulke woorden gesproken moeten wor den. De herinnering aan 1940 en de daarop volgende Duitse bezetting ligt de meeste Nederlanders nog zo vers in het geheugen, dat hun geen offer te zwaar zal zijn om een reprise hiervan te voorkomen. Maar daartoe moeten zij op hun bondgenoten volstrekt kunnen ver trouwen: op Amerika, op Engeland, op Frankrijk. Is het gerechtvaardigd thans dit vertrouwen te koesteren? Deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoor den. Men weet immers niet, of, wanneer en waar de eventuele vijand zal aan vallen. Zowel aanval als verdediging berust op hypotheses. Men kan voor alle eventualiteiten plannen maken, meer niet. Hoogstens kan men dan ook rekening houden met waarschijnlijk heidsfactoren. Bovendien zullen de mi litaire leiders het onderling vrijwel nooit nauwkeurig eens zijn over de te volgen strategie. Iedereen weet, dat tij dens een oorlog, zelfs wanneer de grootste gevaren dreigen, nog tal van ernstige geschillen onder de bondgeno ten voorkomen. Duidelijk is dit weder om gedemonstreerd in de jongste twee wereldoorlogen. Wij hebben dus aller eerst met plannen te maken. En zo zijn er voor de verdediging van West- Europa twee plannen, die nogal eens ter sprake komen, n.l. het plan Rijn- IJsellinie en het plan-Speidel. Bij het eerste plan zou men bij een aanval zich op de grote rivieren terugtrekken. Het tweede plan houdt eveneens rekening met een eventueel terugtrekken, maar dan op verspreide bastions, die men dan later weer voor tegenaanvallen wil gebruiken. In beide gevallen zou een groot deel van ons land evenwel aan de aanvaller worden prijsgegeven. De Amerikaanse generaal Bradley Is minder somber en acht een stevige defensieve linie een eind ten Oosten van de Rijn mogelijk wanneer West- Duitsland een leger zal hebben opge bouwd. Hiermede raakt hij waarschijnlijk de kern, waar heel de defensie van West-Europa om draait: de op bouw van het Duitse leger, de schrik van Frankrijk weliswaar, maar een re aliteit waarmee Engeland en Amerika zich reeds lang hebben verzoend. Wan neer binnenkort het reeds goedgekeur de verdrag van de Europese defensie gemeenschap door de respectieve rege ringen van de zes Europese landen zal zijn geratificeerd, kan de opbouw van het Duitse leger beginnen. De Ame rikanen rekenen er mede, dat deze op bouw reeds in 1954 grotendeels voltooid zal zijn. Eerst dan is waarschijnlijk een hechte barrière gevormd, waarop een Russische aanval zou kunnen doodlo pen. Eerst dan is de bewapening van West-Europa in een zodanig stadium ge komen, dat een zeker evenwicht is be reikt. Maar terwijl van de ene kant de herbewapening dan haar hoogtepunt heeft bereikt, nadert van de andere kant de grote crisis, die over oorlog of vrede zal beslissen. Een sterk Duitsland zal dan, daar kan men van overtuigd zijn, zijn eisen stellen, hetgeen op zich waarschijnlijk weer allerlei nieuwe ge varen zal wakker roepen. Dit zijn de vooralsnog weinig bemoe digende perspectieven. Een ander alter natief schijnt er niet te bestaan. Dat deze strategische perspectieven nauw verband houden met de politieke behoeft geen betoog. Veel van wat zich thans in Straatsburg afspeelt moet men be zien tegen deze achtergrond. Eerst dan wordt de politiek van Engeland, Frank rijk en Amerika minder onduidelijk en voor de leek ook ongecompliceerder. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat in dit harde spel der grote mogendhe den de rol van een klein land als Ne derland ondergeschikt blijft. Maar deze ondergeschiktheid mag niet inhouden, dat zijn recht om zichzelf te verdedi gen en door zijn bondgenoten tot het uiterste verdedigd te worden, erkend dient te worden. Anders heeft zijn deelgenootschap aan tal van internatio nale verdragen geen zin. Nederland is een volwaardig partner, die zich kwijt van zijn verplichtingen, maar daarvoor op zijn beurt mag eisen, dat ook de an deren hun verplichtingen zullen nako- Kortelings in Oost-Duitsland gevoer de processen tegen „terroristen ën twee drachtzaaiers" hebben aangetoond, dat deze opdrachten en gelden van genoem de centra hadden ontvangen, aldus Tsjoekof. De beboelde spionnage-orga- nisaties verscholen zich achter namen als „Strijdgroep tegen Onmenselijk heid", „Commissie van Onderzoek van Vrije Juristen", „Vereniging van Vluch telingen" en „Oostelijk Bureau van de Christen-Democratische Unie", zo ver klaarde de generaal, die hier aan toe voegde, dat het de bedoeling van deze groepen is, de „vreedzame wederop bouw" van Oost-Duitsland te verstoren. Amerikaanse functionarissen zijn van mening, dat de Russische nota een antwoord vormt op een verzoek van de Amerikaanse Hoge Commissaris, Donnelly, om nadere inlichtingen over de beschuldigingen van terreur en sa botage, welke generaal Tsjoekof bij Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Rey- nierse, de opvolger van commodore- vlieger-waarnemer J. van de Werff als commandant luchtverdediging. Commodore Van de Werff zal zijn func tie neerlegen wegens het bereiken van het aantal pensioengerechtigde jaren. Kolonel W. J. Reynierse was, nadat hij de functie van commandant vliegbasis Leeuwarden had neergelegd, twee jaar verbonden aan SHAPE. Sinds lang hebben Westerse diplo maten het vermoeden, dat de Sovjet- Unie van plan is zijn Oost-Europese satellieten volledig tot Sovjet-repu blieken om te vormen. Gisteravond echter kreeg men van deze veronder stelling zekerheid, toen „Associated l'ress" een uitzending van Radio-Sofia opving, waarin de Bulgaren werd aangeraden spoedig Russisch te gaan leren in verband met „de toekomstige nauwe samenwerking tussen de Bul garen en de Sovjet-burgers, welke de assimilatie van Rulgarije zal voltooien en van het land een Sovjet-republiek zal maken". Wanneer Bulgarije en ongetwijfeld dan ook de andere Oost-Europese staten een Sovjet-republiek zal worden, is natuurlijk nog een open vraag. Het is mogelijk, dat bedoelde radio-uitzending alleen maar een proefballonnetje is ge weest om de reacties van het Westen te vernemen. In Juli werden ook uit Roe menië berichten ontvangen, dat de be volking bevreesd was, dat Rusland van Roemenië een autonome Sovjet-repu bliek wilde maken. In andere Satelliet staten bestaat een dergelijke angst even zeer. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van het Egyptische leger heeft gisteravond te Cairo medegedeeld, dat twaalf leden van ex-koning Faroek's voormalige „ijzeren garde" binnenkort terecht zullen moeten staan op beschul diging van moord en het aanzetten daartoe. De woordvoerder zeide dat een door de geheime dienst van het Egyptische leger ingesteld onderzoek heeft aange toond, dat deze „ijzeren garde" kort na het uitbreken van de Palestijnse oor log werd gevormd. Haar opdracht was elk verzet tegen Faroek te breken. Overeenkomstig deze opdracht zijn verscheidene personen, die een bedrei ging voor de Egyptische troon werden geacht, uit de weg geruimd of op an dere wijze onschadelijk gemaakt. hun eerste ontmoeting in begin Sep tember heeft geuit. In de Sovjet-nota wordt voorts de be schuldiging geuit, dat West-Berlijnse fir ma's de „agenten" bommen, zwavelzuur, krachtige vergiften en onzichtbare inkt leveren Vooraanstaande leden van de genoem de West-Beriynse anti-communistische organisaties hebben herhaaldelijk ver klaard, dat haar activiteit is beperkt tot het verzamelen, controleren en de ver breiding van nieuws over Oost-Duits land, maar twee groepen hebben onlangs gemeld, dat zü verscheidene personen met valse papieren uit Oost-Duitse ge vangenissen hadden gehaald. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIliillilll IIIIIIIIIIIIIIHIIMIIIIIII III III llllll IIIMI III IIIIIIIIIIIIHIIIIIUIIIIlllllHIIIIIMHMIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIinil Als Dietrich Herman Becker, een 51-jarige Nederlander, vóór Maandag a.s. num mer Bryant 97070 in New York belt en zijn verblijfplaats bekend maakt, kan hij er zeker van zijn, dat in de Amerikaanse hoofdstad een erfenis ter grootte van tienduizend dollar op hem ligt te wachten. Indien Theodore Roth, een Ameri kaanse deskundige in het opsporen van vermiste personen, Maandag evenwel nog niets van de heer Becker gehoord heeft, dan krijgt de Nederlander geen (dollar-) cent meer en zal de erfenis onder anderen worden verdeeld, aldus meldt A.P. Roth heeft verklaard, dat iemand, die hij niet bij name noemde, in 1945 is over leden en het geld aan Becker heeft nagelaten op de voorwaarde, dat hij zich vóór 6 October 1952 gemeld moet hebben. Becker werkte eens voor de Koninklijke Nederl. Stoomboot-Maatschappij in New York. In 1923 woonde hij in het tehuis voor zeelieden in Hoboken (New Jersey). Daarna vertoefde hij in Boston (Mas sachusetts). men en niet sommige partners als twee- de-rangslanden zullen beschouwen. Tweede-rangslanden, die misschien na jaren van bezetting weliswaar bevrijd zouden worden, maar welker bevolkin gen óf niet meer zouden bestaan, óf er gens in Siberië een langzame honger dood zouden moeten sterven. Amerikaanse wachtposten hebben gisteren 55 Chinese krijgsgevangenen gedood en 110 andere gewond bij het onderdrukken van een uitdagende verboden viering van de derde verjaardag van de Chinese volksrepubliek op het eiland Tsjejoe. Twee Amerikanen werden licht gewond by deze nieuwe demonstratie onder de rode krijgsgevangenen. De Chinezen, die openlijk communistische spandoeken vertoonden en rode liederen zongen, vielen de Amerikanen aan toen twee pelc- tons ongeveer 70 man de omheining binnen gingen om de demonstratie de kop in te drukken. Ongeveer 500 Chinese communisten waren binnen de omheining toen de_ ge allieerde soïcTatërT binnëïidröhgën. Af deling 7, waar de botsing plaats vond, is gesplitst in vier separate omhei ningen waarbinnen zich in ieder 500 man bevinden. In de andere vakken van deze afdeling bleef het rustig. De geallieerde autoriteiten hebben meege deeld, dat de meeste gewonde gevan genen zijn overgebracht naar een hos pitaal voor krijgsgevangenen te Poesan Dekking zoekend achter de vier voet hoge stenen funderingen van hun nieu we winterkwartieren vochten de Chi nezen met stenen, met prikkeldraad omwikkelde stangen en scherp geslepen tentpalen. De autoriteiten hadden daags tevoren gehoord dat de gevangenen misschien zouden proberen de verjaar dag van de stichting van de Chinese volksrepubliek te vieren. Onmiddellijk werden demonstraties verboden. Het incident heeft plaats gevonden slechts twee dagen nadat kolonel Richard Boeren te Tsjejoe het bevel op zich had genomen. De vijfde Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de berichten tegengespro ken, dat geallieerde straaljagers Zondag per abuis Griekse treepen zouden heb ben gebombardeerd. Uit een onderzoek is gebleken, aldus de 5e luchtmacht, dat geen geallieerde bommen zijn te recht gekomen op de stellingen van de Grieken. De 5e luchtmacht baseert de tegenspraak op verklaringen van artil leriewaarnemers en een vlieger-waar nemer, aldus meldt U.P. Hoewel de uitslag der gisteren in Japan gehouden verkiezingen nog niet helemaal bekend is, blijkt toch wel, dat hei Japanse volk in meerderheid zich heeft uitgesproken voor de conserva tieve regering. Er zyn nu ruim 450 van de 466 zetels geteld. Daarvan kregen de Liberalen er tot nu toe 237. De Progres sieven onder de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, behaalden 88 zetels. Er is tot op heden een lichte verschui ving naar het centrum merkbaar. De Liberalen verloren een aantal zetels, de Progressieven wonnen er enige. De Communisten verloren al hun 22 zetels. De strijd in de liberale partij tus sen de huidige premier Josjida en de leider van de oude garde, Hatoyama, die enige jaren niet aan het politieke leven heeft mogen deelnemen op grond van de zuiveringsbepalingen van de bezettende macht, verloopt tot dusver ten gunste van Josjida. Zijn groep kreeg tot nu toe bijna twee maal zoveel zetels als de aanhangers van Hatoyama. Premier Josjida werd zelf met grote meerderheid herkozen. De officiële uitslagen van de verkie zingen worden niet voor vanavond ver wacht. De verkiezingen zijn onder slechte weersomstandigheden gehouden. Desondanks zijn zeer velen ter stem bus gegaan. Er waren ongeveer 46 mil- üoen kiezers. Over het algemeen zijn de verkiezingen regelmatig verlopen, hoewel 4.120 personen zijn gearresteerd wegens overtreding van de kieswet. Men verwacht, dat de politie nog enige personen zal arresteren, wanneer hun wegens de verkiezingscampagne gel dende immuniteit zal zijn opgeheven. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, met nadruk verklaard, dat de V.S. nog geen vaststaand besluit genomen heb ben over de voorstellen, welke aan de Algemene Vergadering der V.N., welke 14 October geopend wordt, voorgelegd zullen worden. Hij zei, dat de geruch ten, dat de regering besloten had een nieuw plan of een gewijzigd plan voor Korea voor te leggen absoluut niet waar zijn. Acheson bevestigde evenwel dat bij het voorbereiden van de zitting overleg met de andere leden was gepleegd over de stappen, die op ver schillende terreinen genomen zullen worden. In de grootste olieraffinaderij van Zuid-Amerika de Puntacardon raffi naderij van de Shell op het schiereiland Paraguana heeft een grote brand ge woed, waarbij een Engelse ingenieur en een Nederlandse voorman, de 38-jarige D. Slotboom uit Rotterdam, om het leven zyn gekomen. Oost-Duitsland. Het Oost-Duitse parle ment heeft eenstemmig een door de rege ring ingediend wetsontwerp aanvaard, waar bij alle maatregelen tegen voormalige na zi's en officieren van de Wehrmacht on gedaan worden gemaakt. De wet is niet van toepassing op oorlogsmisdadigers. Op nr. 14995 van de 517e Staatslote rij, eerste klasse, tweede lijst is f 20.000 gevallen. In een in vrij scherpe bewoordingen gestelde nota aan de Deense regering, heeft de Sovjet-Unie gisteren geprotes teerd tegen het laten gebruiken van Deense bases door vreemde mogendhe den, hetgeen volgens de nota een be dreiging is voor de Sovjet-Unie en de andere Baltische staten. De nota ver wijst naar vroegere verzekeringen door de Deense regering en verklaart de hui dige onderhandelingen met de Ameri kaanse regering in strijd daarmee. De volle verantwoordelijkheid voor deze kwestie legt de Russische nota op de schouders van de Deense regering. Amerika is momentee-l in onderhande ling met Denemarken over het gebrui ken van Deense bases door N.A.T.O.- partners. Doordat de moderne electrische snel trein van Rome naar Milaan gisteren bij Reggio Emilia uit de rails gelopen is, zyn vier personen om het leven geko men en 24 gewond. Ongeveer 200 meter buiten het station liepen twee van de zes rütuigen uit de rails door het wei geren van een wissel. Het is de tweede maal in drie jaar tijds, dat deze moderne trein de „Ra- pido", die met een snelheid van 140 km. per uur tussen beide steden heen en weer rijdt uit de rails is gelopen. Op 1 Augustus 1949 werden tientallen pas sagiers gewond, toen de trein op de zelfde plek derailleerde. De bestuurder, de conducteur, de adjunct-bestuurder en een passagier voor Rome kwamen gisteren om het leven. Volgens de autoriteiten zal het spoorwegverkeer ter plaatse tenminste De Amerikaanse marine heeft de be schikking over een aantal vaartuigen, dat gebruikt wordt voor het lanceren van raketten en gerichte projectielen. Bij die vaartuigen komen twee duik boten voor de „Cusk" en de „Carba- nero" die vele jaren lang gebruikt zijn voor proefnemingen met het lan ceren van gerichte projectielen. Het voormalige moederschip voor water vliegtuigen „Norton Sound" is ver bouwd tot laboratoriumschip voor ex perimenten met raketten voor operaties op grote hoogte en gerichte projectie len. In het voorjaar zijn twee kruisers van 13.600 ton de „Boston" en de „Canberra" van de Westkust naar werven aan de Oostkust overgebracht, waar zij tot schepen voor het lanceren van gerichte projectielen verbouwd zullen worden. Beide kruisers zullen na de verbouwing aan een der slag- vloten toegevoegd worden. Voor een dergelijke grote verbouwing is ge woonlijk een jaar nodig, aldus meldt A.P. uit Washington. China. De Chinese communisten heb ben gisteren in de centraal-Chinese provin cie Kansoe een 346 km. lange spoorweg van Lanchow naar Tuenshui voor het verkeer opengesteld, heeft radio-Peking bekendge maakt. De eerste trein arriveerde Dinsdag in Lanchow en Maong. De plechtigheden werden bijgewoond door Russische deskun digen. die bij de aanleg van de baan ge holpen hebben. 24 uur gestremd zijn. De rails is over een afstand van vijftig meter vernield. Het ongeluk gebeurde toen de trein met grote snelheid het station van Reg gio Emilia zou binnenrijden. De uit zes „Air Conditioned"-rijtuigen bestaande trein brak in tweeën, toen hij ontspoor de. Drie rijtuigen kantelden. Het eerste rijtuig kwam terecht tegen de laatste wagon van een lege goederentrein, die op het naaste spoor stond. Functionaris sen van de Italiaanse nationale spoor wegmaatschappij hebben zich in allerijl naar Reggio Emilia begeven voor het in stellen van een onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk. Onder de gewonden bevindt zich één buitenlander, een Zwitser. Alle andere gewonden zijn Italianen. Volgens officiële cgfers heeft het ter rorisme in West-Ja va gedurende de eer ste zes maanden van dit jaar 850 doden onder de burgerbevolking geëist; 190 personen werden gewond en 120 ont voerd. De schade, die in deze periode door brandstichting en plundering werd aan gericht, bedraagt in totaal twaalf mil- lioen Rupiahs (ongeveer 5.5 millioen gulden), aldus meldt A.P. Drs. H. J. Jonker, die jarenlang het hoofd van de afdeling „Het gesproken woord" bij de A.V.R.O. is geweest, is de vorige maand met onmiddellijke in houding van salaris ontslagen. In Augus tus was drs. Jonker reeds „voor drie maanden met vacantie gezonden". Aan drs. Jonker zou ten laste zijn ge legd, dat hij een uitlating van de voor zitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, gedaan bij het aanvaarden van het nieuwe Zaaiersbeeld op de gevel van de A.V.R.O. aan het landelijk comi té van actie zou hebben overgebracht Drs. Jonker ontkent deze beschuldi ging en ook het landelijk comité van actie heeft verklaard geen inlichtingen van drs. Jonker te hebben gekregen. Dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden zal nu op verzoek van drs. Jonker de A.V.R.O. doen dagvaarden en eisen dat dit ontslag nietig wordt verklaard en dat de A.V.R.O. drs. Jonker zal doorbe talen. Bovenstaande foto van de kapittels van Gent en Haarlem werd gisteren geno men op het binnenplein van het bis schoppelijk paleis te Gent. Rechts op de foto naast mgr. Huibers is op de eer ste rij gezeten de bisschop van Gent, mgr. C. JCalewaert; naast deze mgr. Joliet, hulpbisschop van Gent, die gis teren tevens zijn gouden priesterfeest Vierde. Tragiek van een olifant Salt, een oude circusoli fant van drie en een halve ton in Canterbury, is de zer dagen gaan zitten en weigert verder om op te staan. Zijn oppasser, die geen mogelijkheid zag het beest van de grond te krijgen, liet er een tent overheen bouwen om het dier te beschermen tegen het gure Engelse najaars weer. De olifant zat toen gezellig in de tent en bleef zitten. Hoe het alle maal zo gekomen is? Twee dagen geleden viel Salt op het circusterrein in de modder. Er moest een kraan komen om het dier op te trekken. Om het dier wat voor te verwarmen gaf men het drie injecties, maar door de gloed in het lichaam werd Salt slape rig en ging zitten. Toen gaven ze Salt een fles rhum. en ook deze dronk zij zittend leeg. Toen pak te de kraan haar en zette Salt op haar poten, maar zeven keer liet het dier de benen zwaaien en ging als het op de grond kwam weer zitten. De oppasser zei dat zij misschien nog wel vijf dagen zal blijven zitten. Veeartsen geloven, dat het dier wel dood zal gaan Radicaal William L. Cartwright, de directeur van gen oude, zeer gerenommeerde verf- fabriek, riep zijn onder geschikten, zeventig in getal, bijeen en toonde hun een bus cartwright- verf. Op het etiket stond: light brunswick green (groen). Met behulp van een' munstuk lichtte hij vervolgens het deksel om hoog. De verf, die er af droop, was felrose. Zon der een woord te zeggen liep hij naar het medede lingenbord en prikte er een stuk papier op. Het personeel las even later dat Cartwright allen, zon der uitzondering, had ont slagen met een opzeg gingstermijn van een week. Vreemde belevenissen Miss Georgia Theodore, een boekhoudster in St. Louis, had dezer dagen een avontuurlijk lunchuur. Eerst vond ze een cheque van 2066 dollar, bestemd voor een beleggingsmaat schappij. Zij gaf deze aan een man, die even verder zenuivachtig in zijn zak ken stond te zoeken. Kort daarop zag ze een porte feuille liggen naast een geparkeerde auto. De eigenaar, die juist uit de wagen stapte, was blij zijn eigendom terug te krij gen. Twee straten verder, vertelde miss Theodore, zag ik een beursje bij een krantenkiosk liggen. „Dat was te veel voor me", zei ze. „Ik ben er gewoon voorbij gelopen." Op luisterrijke wijze is gisteren in Gent het feest gevierd van St. Bavo, de Patroon van het bisdom Gent en het bisdom Haarlem. De viering kreeg een bijzonder cachet door de aanwezigheid van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Hui bers en diens voltallig kapittel. Zoals wij reeds Dinsdag konden berichten, was het Haarlems kapittel die dag naar Gent vertrokken. In de St. Bavo Kathedraal van Gent werd een pontificale Hoogmis opgedra gen door de hulpbisschop van Gent, mgr. Joliet, die gisteren tevens zijn gou den priesterfeest vierde. Een indruk wekkende plechtigheid, welke door zeer vele gelovigen werd bijgewoond, ging aan de Hoogmis vooraf, toen na de Priem en de Terts gezongen door de ka nunniken van Gent en Haarlem, een grootse processie door de Kathedraal trok, waarin de relieken van Sint Bavo werden meegedragen. Aan het eind van de processie liepen mgr. Calewaert,'bisschop van Gent, mgr. Huibers en mgr. Joliet mee. Het koor van de theologanten van het Groot Se minarie van het Gentse bisdom zong de hymnen van St. Bavo. Toen de plechtige Hoogmis ten einde was, las mgr. Calewaert, gezeten op zijn troon, een persoonlijk schrijven van de Hoewel de precieze cijfers van alle afdelingen nog niet binnen zijn, staat thans wel vast, zo vernemen wy van de züde van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis dat de opbrengst van de Rode-Kruiscampagne 1952 het millioen heeft overschreden. djn Erger dan ondeugden zijn voorgewende deugden. H. Vader voor, waarin deze de ver diensten prees, die mgr. Joliet zich heeft verworven. De H. Vader verleende de jubilerende bisschop het recht om de Pauselijke Zegen, te verlenen met een volle aflaat. Mgr. Joliet gaf daarna de Pauselijke Zegen, waarna het Te Deum werd ge zongen; de plechtigheid werd besloten met het zingen van de Sext. In de loop van de middag keerde mgr. Huibers, die vergezeld was van secreta ris J. P. Solleveld, per trein naar Haar lem terug. De kanunniken volgden per reiswagen enige tijd later. Advertentie BaRTELGORISSTRAAT 20 TEL. 13-939 Verwachting tot Vrydagavond: Over het algemeen veel bewol king met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.44—18.13. Maan: 17.47—6.40. Nadat Maandag een militaire opstand was onderdrukt, is het gisteren in Ve nezuela weer tot ongeregeldheden ge komen, waarbij drie mensen gedood en dertien gewond werden. Onder leiding van een groep hoofdofficieren, maakten de opstandelingen zich gisteren meester van het hoofdbureau van politie te Maturin, de hoofdstad van de Oost- Venezolaanse staat Monagas. In de avonduren herstelden eenheden van het leger en de politie de orde. Het land is nu weer rustig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1