Beroepskeuze-bureau bestaat 25 jaar KROUWELS-RAMO EEN FILM De Slagbo VAN LUIGI ZAMPA jugoslavijo Koningin Juliana reikt onderscheidingen uit VELE AUTOBUSLIJNEN KRIJGEN 12-MINUTENDIENST Bij goed weer ook in de winter naar Bloemendaalse Strand Jubelstraat Feestelijke receptie in de Zijlstraat CONCERTEN IN MUSEUM- EN CONCERTZAAL Erian Hoe spelen de R.K. clubs? Winterdienstregeling N.Z.H. m m m 'e toonkunstenaars voor het voetlicht Jongt 6 - Tel. 14024 Vanaf Vrijdag in Minerva-theater Verzetsstrijders tijdens plechtigheid in Paleis op de Dam posthuum geëerd DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PAGINA 2 Winterkleding feestelijk binnengehaald Nuts-Spaarbank te Haarlem mmMrwïm I M lp Chopin-avoni Maatkleding en Patronen naar maat J J. Schmitt onderscheiden Een artikel van vertrouwen Verkoop en onderhoud rfc TM HEEMSTEDE AFSCHEID JAN MUSCH OPNIEUW KANS VOOR G.T.T.G.? „DE NIEUWE VEEARTS'' Rokato opent een nieuw seizoen Orde van Advocaten Biljarten VERDUISTERING VAN EEN GOUDEN BROCHE Uitspraak rechtbank Jubileum J, Timmers Beurs van Amsterdam Beurs van New York no Sabena maakt winst De winterdienst die 5 October ingaat van de NZHVM vertoont vooral wijzi gingen in de frequentie, daar de bus lijnen in de stad grotendeels een 12- minutendienst krijgen. De regeling ziet er als volgt uit: Lijn Leiden-Haarlem: Ongewijzigd. HaarlemHillegom v.v. zal naar de omstandigheden dit vragen met 4, 5 of meer eenmansbussen worden bijgere den. Lijn Den HaagNoord wijkHaar lem: Evenals het vorig jaar des avonds tussen Noordwijk aan Zee en Haarlem na 19.00 uur een uurdienst. Overigens ongewijzigd. Het is wel mogelijk en waarschijn lijk, dat de winkeliers van de Generaal Cronjéstraat de vin dingrijke zakenkoppen bij elkaar heb ben gestoken om hun vijftigjarige straat een flinke geldbuidel te doen opbrengen. Het jubileum werd dan als aanleiding gekozen om weer eens een verkoopstunt aan stad en ommelanden te laten zien. Door saamhorigheid kon een groot scheepse versiering, verlichting en re clame-campagne worden opgezet, in de vaste overtuiging, dat het daarvoor ge offerde geld wel dubbel en dwars zou terugkomen. Men is daar in die hoofd straat van het Noorden ook niet van gisteren. Dat de dagbladen zoveel aandacht aan de geschiedenis van de nog maar een halve eeuw oude straat wijden, moet echter een reden hebben met een meer algemene betekenis. Het is namelijk voor de paarlemse gemeenschap van het grootste belang, dat onze winkelstraten springlevend zijn, met de tijd meegaan, hoe snel die zich ook steeds weer moge vernieuwen; dat daar de polsslag van het leven duidelijk voelbaar is en het in wezen allerprettigst idee te kunnen kopen het hoogste rendement kan opleveren. De eerbiedwaardige Grote Houtstraat, welke de eeuwen trotseerde, verjongt zich telkens als een nieuwe dag en voor al dit jaar zijn achter houten schuttin gen ware kunststukken met een tover staf verrezen, zodat de volbloed Haar lemmer terecht een beetje trotser op zijn stad mocht zijn en de nieuweling tot de conclusie moest komen, dat het "hier in de winkelstraten bijzonder ge zellig is, waardoor een reis naar elders luxe genoemd mag worden. De eerbiedwaardige met de blonde lokken der jeugd heeft echter in Haar lem-Noord een kleindochter gekregen, die weliswaar Abraham pas ziet, maar wijs genoeg is om haar eigen boontjes te doppen en in te zien, dat een bevolking van 50.000 zielen benoorden het station, ook wel eens in de eigen buurt wil rond kijken. Het karakter van de Gen. Cron jéstraat verschilt belangrijk met dat van de winkelstraten in het centrum, maar juist daardoor vullen de functies elkan der aan, eindigt het roezemoezerige le ven van een stad met meer dan 165.000 inwoners niet op de Grote Markt met een wijde cirkel daaromheen getrokken. Wijkbuurten met bloeiende winkels zijn onmisbaar, zoals de kern van een stad het hart is dat het levensbloed stuwt naar strategische knooppunten. De Haarlemmers, waar zij ook wonen, verheugen zich daarom met de feest vierenden tussen Frans Hals- en Soen- daplein. De bevorderaars voor de bloei van Haarlem verheugen zich in het bij zonder, omdat de initiatieven, welke de laatste jaren vooral door het bestuur van de Gen. Cronjéstraatvereniging ont plooid zijn, anderen leiden, misschien zelfs dwingen naar actie. En actie is voor een levende oude stad onontbeer lijk. De Jubelstraat gaat nog een prachtige toekomst tegemoet. Zij moge over eeu wen ook eerbiedwaardig zijn met de blonde lokken der jeugd en de blos van gezond zakendoen op de wangen. De firma NederlandKattenburg was de mening toegedaan, dat het arriveren van de eerste zending van winterkleding met feestelijk genoeg kon geschieden. Zij achtte dit feit „te groot" om dit zo maar „saai-zakelijk" op een geheim uur te laten gebeuren. Muziek hoorde daarbij en de vrolijke kleuren van bloemen en Vlaggen. Zo waren gistermiddag dan vele Haar lemmers getuigen van een niet alledaags schouwspel. Om half drie arriveerde op de Baljuwslaan een vrachtwagen met de winterkleding, bestemd voor Kattenburg. Vier fraaie, met bloemen uitgedoste be stelauto's van deze firma namen de warme wolletjes, dassen, pakken, jassen en wat dies meer zij over. Met druipende vanen en slaande trom men ging het Amsterdams Brandweer Muziekcorps, trots de felle regenbuien, de stoet vooraf door Haarlems straten. Kwade handlangers van Prins Herfst en Koning Winter, zoals Rinus Griep, Kobus Koudewind, Manus Modder- sneeuw en Dorus Duurte werden ge boeid in kooien op een wagen meege voerd. Rinus Griep stond hevig te kuchen. Kobus Koudewind in zijn grillig pakje blies overal de herfstbladeren in het rond, Manus Moddersneeuw gooide met iets dergelijks en Dorus Duurte poogde het publiek een slechte voorlich ting te geven betreffende de prijzen. Sportieve jongens en meisjes van de gymnastiekvereniging „Bato" sloten met hun band de aardige stoet. In de maand September is bij de Nutsspaarbank ingelegd een bedrag van f 844.761.44, waaronder via de ophaal dienst f 45.638.67 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 2.571.43. Terugbetaald werd f 790.454.83. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 479. Daar naast hebben zich 230 nieuwe deelne mers bij de Jeugdspaarbank aange meld. Op 30 September 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 65343 met een tegoed van f 24.097.437,58. Lijn HaarlemIJmuiden: Dienstrege ling gelijk aan de zomerdienst, doch zonder doorrijden naar het strand. Lijn HaarlemBloemendaalse Strand Zandvoort: Reed deze dienst vorige winter alleen op Zon- en Feestdagen bij gunstig weer of drukte, deze win ter, zal dit ook op werkdagen kunnen geschieden. Haarlem Lijnen 1 en 2 Heemstede Haarlem Noord: De thans geldende 12 minutendienst blijft gehandhaafd, met dien verstande, dat de frequentie naar de Glip is verminderd, lijn 2 op Zon en Feestdagen eerst om 13.00 uur gaat rijden en Maandag t/m Vrijdag de avondritten om het half uur Station Valkenburgerplein, tussen 20.00 en 24.00 uur zijn komen te vervallen. Haarlem Lijn 3 HeemstedeBloe- mendaalVelserend: Is geheel omgezet in een 12 minutendienst. Naar en van Velserend dus om de 24 minuten.. Haarlem Lijn 4 Chr. Huygensplein— Planetenplein: Is geheel omgezet in een 12 minutendienst. Haarlem Lijn 5 Amsterdamsebuurt Haarlem Noord: De gehele dag een 10 minutendienst.. Haarlem Lijn 6 PijlslaanEkster straat: Geheel omgezet in een 12 minu tendienst. Haarlem Lijn 7 StationSpaarndam: Niet gewijzigd. Overwogen wordt de route van de buslijnen LeidenHaarlem en Den HaagHaarlem in Haarlem Stad te wijzigen. Uit het Zuiden komende zou moeten worden gereden Tempeliersstraat, Wil li elminastraat, Zijlvest, Kinderhuis- vest, Kenaupark Z.Z., Parklaan, Jans- weg terwijl van het Station vertrek kende, de bestaande route, Rozenstraat, Kenaupark enz. gehandhaafd blijft. Lijn 7 Haarlem zou de route van Lijn 5 volgen tot de Vondeiweg en zo ook te rugkomende van Spaarndam. De secretaris van het Kath. Centrum voor Beroepskeuze, drs. W. E. Beijers, wenst de jubilerende directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze, de heer W- F. Jansen, geluk met zijn 25-jarig jubileum. In de nog zo beperkte ruimte van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze in de Zijlstraat werd gisteren een fees telijke receptie gehouden ter gelegen heid van het vijf en twintigjarig bestaan van dat bureau. Waar die jaren het werk zich reeds concentreert rond de sympa thieke figuur van de heer W. F. Jansen, was het begrijpelijk, dat de zilveren ju bilaris ook dit keer in de festiviteiten met de meeste nadruk op de voorgrond geplaatst werd. Burgemeester Cremers, die met de vier wethouders en de ge meentesecretaris ter receptie verschenen, drukte het in zijn toespraak als volgt uit: het bureau is mijnheer Jansen en mijnheer Jansen is het bureau. De burgemeester kon niet anders dan woorden van lof spreken over het werk van de jubilaris, die in den beginne veel moeilijkheden en wanbegrip moest Het „comité voor jonge toonkunste naars" heeft zijn verdienstelijk werk wederom aangevangen en liet in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmu seum de declamatrice Mies van Waale wijn en de. pianist Hans Bik optreden. Wellicht vraagt men zich af: is een declamatrice toonkustenaar. omdat on der toonkunst doorgaans alleen instru mentale en vocale muziek wordt ver staan. Toch kan men o.i. declamatie on der toonkunst rangschikken, daar het treffen van de juiste toon bij het ge sproken woord terdege een kunst is. Vereist ook niet de gesproken taal kleurschakeringen en stembuigingen, is ook hierbij geen sprake van sentiment, voordracht en stijlbegrip? Mies Waalewijn maakte hier liaar de buut en direct vielen haar goed tekstbe grip en uitbeeldingsvermogen op. Kracjitig en volumineus kan men haar .stem niet noemen (de acoustiek van de ze zaal werkt niet bepaald mede). doch alles klinkt aangenaam en zeer duide lijk. Door een uitmuntende articulatie kon men tot achter in de zaal alles ver staan. Met de gedichten van Leopold, Boutens en de beide Roland Hoist's boeide zij haar auditorium. Haar voor dracht was, ondanks de wijduiteenlo- pende onderwerpen van de gedichten, steeds treffend. Hans Bik toonde zich een begaafd pianist, technisch en artistiek speelde hij lofwaardig. Wy hoorden van hem werken van Bach en Ravel (het twee de deel konden we niet bijwonen), die ons bepaald frappeerden. Een Partita van Bach door het fraaie, transprrar'e spel, het driedelige „Gaspard de la nuit" van Ravel door de mooi aange brachte stemmingsbeelden, mede door de goed getroffen z.g halftinten. Momenteel staat er in de Museumzaal een nieuwe, kleine Bechsteinvleugel, die qua klank en volume goed voldoet. De belangstelling voor dit concert was niet gering. De meesterpianisten-serie werd ge opend door de Poolse pianist Stefan Askenase en wel met een speciale Cho- pin-avond. Deze pianist is niet louter Chopin-vertolker, gaf meermalen Bach- recitals eens droeg hij zelfs in 4 avonden het gehele „Wohltemperierte Advertentie COUTURE CHAPEAU W ilhelminastr16 Tel. 16884 Klavier" stijlvol en met een feilloos ge heugen voor en behaalde met piano- concertwerken, zoals dat van Schumann, immer groot succes. Juist omdat de stijl van dit werk As kenase zo eigen is, verwondert men zich over de keuze van uitsluitend Chopin- werken niet. Hij speelt dit romantische genre met het vereiste gevoel, naar het zijn moet brillant of wel fijn getint, markant of licht deinend, gedragen of met sterke stuwkracht. En dit altoos zo als de compositie het verlangt. Bij Askenase is geen sprake van pron ken met technische hoedanigheden, van eigen inzichten boven die van de com ponist stellen of een onnodig zoeken van effecten. Zijn bewerkingen van Chopin- werken (in druk verschenen) zijn slechts nadere detailleringen van ver^ sieringen e.d. Het kunstwerk blijft in de kern onaangetast, wordt er door gepre ciseerd. op ii Impromptu. Mazurka's, Etudes, Wals en Polonaise, die we in het tweede deel hoorden vertolken. Daarnevens bemerk te men, dat al speelde Askenase in de grote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw, de meeste dezer werken toch als intieme kamermuziek aande den. Bijzonder subtiel van klank werden de Wals (opus 70 n. Ij en het aan de „Grande Polonaise brillante" vooraf gaande „Andante spianato" weergege ven. Zaal bijna uitverkocht, publiek onder indruk van het Chopin-spel, hartelijke bijvalsbetuigingen, één toegift, echter geen Chopin-, maar een Scarlatti-werk! O. K. overwinnen, maar die als een volbloed pionier rustig zijn gang ging en tenslotte van alle kanten waardering en samen werking mocht ondervinden. Spr. wees er op, dat honderden door het bureau de juiste man op de juiste plaats zijn geworden, dank zij de kennis en het goede inzicht van de heer Jansen. Hij herinnerde er voorts aan, dat op 7 October de jubilaris de pensioengerech tigde leeftijd zal bereiken, maar dat de jubilaris nog niet zal heen gaan, want aldus de burgemeester „wij kunnen u nog niet missen". Door de verhuizing van het Huisves tingsbureau naar het Proveniershuis, krijgt het bureau voor beroepskeuze meer ruimte en dat zal dan zoveel be tekenen als dat de heer Jansen aan zijn tweede jeugd begint. Mr. Cremers bracht tenslotte de dank en gelukwensen over van het gemeente bestuur en maakte zich daarbij tot tolk van heel de Haarlemse gemeenschap. Hij bood de jubilaris een oorkonde aan ter herinnering. De heer Jansen dankte zeer getroffen voor deze waarderende woorden en noemde het een wijs beleid van B. en W. dat het bureau in de crisisjaren van 1930 niet gesneuveld was. Hij zei dank baar te zijn, dat hij dat werk al die tijd had mogen doen en hij hoopte er in de zelfde geest mee door te mogen gaan. Vele autoriteiten en andere belangstel lenden feliciteerden nog de jubilaris en van de sprekers noemen wij dr. Van Dis en de heer Buist, die resp. spraken na mens de gemeentelijke en de christelijke scholen. Onder degenen, die nog persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbieden, was drs. W. E. Weyers uit Rotterdam, secretaris van de Kath. Centrale voor beroepskeuze en tevens secretaris van het Centraal Comité. Ten huize van pastoor P. van Diepen te Zandvoort.-Bad is het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt aan de heer J. J. Schmitt aldaar. Tot Juli van dit jaar wa« de heer Schmitt ingeze tene van Semarang, op Java. waar hij zich gedurende 20 jaar zeer verdienste lijk heeft gemaakt voor de katholieke zaak in het algemeen en, als lid van het kerk- en armbestuur van de pa rochie van de H. Familie te Semarang, voor deze in het bijzonder. Advertentie Luigi Zampa heeft een film gemaakt over het gebied van Triëst en met name de ellende geschilderd, die ontstaat, wanneer men mensen moedwillig «dooi een grens van elkaar scheidt. Triëst is het gebied, zoals men weet, waar van tijd tot tijd de hele wereld, althans de hele diplomatieke wereld, belang in stelt. Aan de ene kant Italië, aan de andere kant Joegoslavië. Aan de ene kant de demooratie, aan de andere kant de dictatuur. Met alle dra ma's, die er uit ontstaan. Die drama s geeft Zampa gestalte in gecondenseerde vorm. De handeling speelt zich af in een klein dorpje, dat op een kwade dag doormidden wordt gesneden door een brede kalkstreep, die de nationaliteiten gewelddadig verdeelt. Voor middernacht mag iedereen domicilie kiezen aan welke kant van de grens hij wil. Daarmede is dan zijn nationaliteit bepaald en voor goed. Zo wordt een boerderijtje doormid den gedeeld, een huis, een tuin kwaad willig in stukken gesneden, een speel plaats van kinderen gewelddadig ge schonden, gezinnen met verschillende sympathieën uit elkaar gerukt. De trieste gevolgen blijven niet uit. Wie' aan de communistische kant woont scheldt over de slagboom heen de vroegere dorpsgenoten uit voor reactionnair; wie aan de Italiaanse kant woont, gilt bij wijze van scheld woord de kreet „Gepeoe" over de kalk streep. De enigen, die op de duur de situatie niet nemen, zijn de kinderen. Vroegere boezemvrienden zijn vijan den geworden en zij voelen, dat die toestand niet deugt. Op een avond ruk ken zij een grenspaal uit de grond. De volwassenen rechts en links van de streep krijgen er ruzie over en staan gewapend tegenover elkaar. Twee 'jongemannen, die ruzie hebben om een meisje, schieten en daar begint de ellende. Tot een der knapen de grens paal terugbrengt, hetgeen hem het leven kost, maar de gemeenschap tot het besef brengt, dat men maar beter in vrede met elkaar kan leven. Met dit besef eindigt de film, die daarmede overigens suggereert, dat een afdoende oplossing niet is gevonden en niet kan gevonden worden, zolang de kalkstreep macht over de mensen heeft. Zampa heeft van dit verhaal een boei ende film vervaardigd, die naar het leven gemaakt schijnt, verteld in de bekende trant der Italianen, dat wil zeggen zonder veel toneelmatigheid, met gul gebruik van mensenmassa's en met een bijzonder gevoel voor het saillante détail als accent in de gang der beelden. De woordenrijkdom is misschien wel groot en de muziek wel overvloedig, maar op bepaalde punten heeft die mu ziek althans betekenis van dramatische aard. De film past in alle geval in het uitgebreide en verdienstelijke Italiaanse repertoire. De film draait vanaf Vrijdag in Minerva. Onder deskundige leiding van de nieuw- bakken commissaris schelden „commu nistische" jongetjes hun gewezen vriend jes aan de overkant uit voor fascisten. Uit de film „De Slagboom" van Luigi Zampa. FILMS: Rembrandt: „Douane Boem". Nils Poppe. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het kind der zonde", Madeleine Robinson. Toegang: 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (tweede week): „Klok slagtwaalf" (High Noon). Gary Cooper. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen, waaronder voetbal wedstrijd Denemarken—Nederland. Frans Hals: „Burcht van de haat" (Lorma Doone). In technicolor. Barbara Hale, Ri chard Greene. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstel ling om 8 uur. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2 15, 4.30, 7, 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghls Kahn". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: De film, welke hier deze week draait, is door de Kath. filmkeuring afge keurd. Donderdag 2 October Minerva: Verdi's meesterwerk „Rigo- letto", 14 jaar. Stadsschouwburg: „Haarlemse Haw. Muziekvereniging afd. Toneel" „Crompie" 8 uur. Frans-Hals Museum: Wouter Paap spreekt over: „Het verstaan van moderne muziek" (V. u. Eerste lezing in de serie van drie). 8 uur; Expositiezaal ingang KI. Heiligland. Minerva: 20 uur H. van der Leeuw spreekt over „Hellas, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije" (V. U. Eerste lezing in serie van drie). Rembrandt-Theater: Haarlemse Kunst- Gemeenschap, 9.15 uur. Eerste vertoning in Haarlem van „Dr. Knock", in het voorpro gramma „Les feuilles mortes" Vlees en Vishal: De Kunst in de ban ketbakkerij „De soete inval in Vis en Vleeshal". Geopend van 1017 en van 19.30 23 uur tot en met 6 October. Vrijdag 3 October Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette": „G'Schichten aus dem Wienerwald", 8 uur. Op Dinsdag 7 October zal de toneel speler Jan Musch een afscheidsvoorstel- ling geven in het Minerva-theater. Met nog enkele weken voor de boeg zullen wij ditmaal een voorzichtige blik werpen, op de kansen die de aanstaande competitie voor de R.K. verenigingen heeft. In de eerste klasse zal G.T.T.C. het dit jaar niet gemakkelijker hebben dan verleden jaar, maar is het een lichtpunt, dat er naar onze mening een andere ernstige candidaat in het R.K- kamp is, n.l. Winfried 2. GTTC dan, zal dit jaar naast P. Sleper en Th. Blom ook R. v. Eyk op kunnen stellen, hetgeen onge twijfeld een belangrijke versterking be tekent. Ook Winfried 2 is belangrijk sterker geworden doordat thans R. Dui- neveld, die vorig jaar nog in het eerste team uitkwam, meespeelt, samen met P. Handgraaf en de Rotterdammer F. Kief. Er zijn echter meer candidaten, en wel zeer sterke. Als eerste hiervan noe men wij Heemstede 2, dat met P. v. Eyk, G. Oudt en H. Hazelhoff niet onderschat mag worden, en voorts TOG 2, dat onge twijfeld alles zal doen om de verloren gegane overgangsklasse plaats te her winnen en uitkomt met Altena, H. Beek, en W. v. Diepeveen. Wij zijn er ondanks dit van overtuigd, dat onze teams zeer zeker goede kansen zullen hebben. Voor de twee overige teams, n.l. Oranje Zwart en Rapidity zal het zeker weer zeer zwaar worden. Gezien echter de opvallende prestaties in de degrada tie-competitie van Rapidity geloven wij echter, dat wij de toekomst niet te som ber behoeven in te zien. Voorspellingen maken over de lagere klassen is altijd zeer gevaarlijk, zodat wij ons daaraan dan ook niet zullen wagen. Slechts willen wij wijzen op de tweede klasse, waar wij dit jaar TYBB, HBC 2, GTTC 2 en misschien Winfried 4 een zeer goede kans geven. Nog minder valt er te zeggen van de dames, waar Heemstede, Winfried en HBC, de drie belangrijkste teams van het vorig jaar, alle danig verzwakt aan de start zullen verschijnen. Een verras sing is hierdoor geenszins uitgesloten. Op Zondag 5 October Alkm. BoysVelsen V itesseZ aand ij k HalfwegADO SloterdijkDSS TYBB—HBC ASC—SJC LisseLugdunum VVSB—Gr. Willem II ConcordiaDOCOS DCOTeijlingen Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open Briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor ieder goede oplossine wordt één punt toegekend. (Van onze verslag gever) Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin aan de nabestaan den van achttien verzetsstrijders posthuum het ver- zetskruis uitgereikt. Om kwart voor 11 precies betrad H. M. Koningin Julia na de grote Bur gerzaal van het Ko ninklijk Paleis op de Dam te Amster dam, waar de fa milieleden van de gevallenen en vele genodigden aanwe zig waren. Wij za gen o.a. dr. W. Drees, de burge meester van Am sterdam, mr. d'Ail- ly en de commis sarissen van de Ko ningin van de pro vincies Friesland, Drente, Gelderland, Overijsel en Noord- Holland. Koningin Juliana heette allen van harte welkom op deze zo aangrijpen de plechtigheid en hoopte, dat in de harten van een ieder de dankbaar heid zou overheer- sen van hem of haar, die ons zo dierbaar zijn geweest. Het einde aan het leven van de gesneuvelden viel samen met het einddoel dat zij zich gesteld hadden. Trouw tot in de dood. zij heb ben getoond, dat het kon. Zij waren een lichtend voorbeeld; Nederland is aan hen eeuwige dankbaarheid verschuldigd. Luit. ter zee eerste klasse J. Stegeman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, las bij elk van de achttien gevallenen de overwegingen voor, die hebben geleid tot de posthume onderscheidingen. Zij omvatten transporten van wapens, spionnagewerk, het bevrijden van gevangenen, oprichting van verzetsorganisaties, hulp aan geallieerde vliegtuigbemanningen, organisatie van de spoorwegstaking en het plegen van sabotagedaden. De meesten van de oud-verzetsstrijders werden gefusilleerd', anderen sneuvelden of werden tijdens hun acties neergeschoten. Vervolgens reikte Hare Majesteit aan de nabestaanden de onderscheidingen uit. Na een plechtig Wilhelmus, dat door enkele hoornblazers van de Koninklijke Militaire Academie ten gehore werd gebracht, onderhield Koningin Juliana zich nog geruime tijd op ongedwonen wijze met de familieleden van de posthuum onderscheidenen. Mevrouw L. Beynen ontvangt uit handen van H. M. de Koningin het Verzetskruis. Met deze onderscheiding wordt haar man, die in April 1944 gefusilleerd werd, posthuum geëerd. Mevrouw Beynen, die Amerikaanse is, is voor deze plechtigheid speciaal uit Amerika overgekomen. „Rokato" heeft gisteravond in de Stadsschouwourg nagenoeg voor een volle zaal het nieuwe seizoen ingeluid met het aardige spelletje „De nieuwe veearts" van P. D. van Prooyen—Bo- gaerds. Regisseur W. J. Vogel heeft me1 üit spel een behoorlijke greep gedaan in de goede richting. Het spel, waar van zeker veel bekoring uitging, werd fris en vlot gespeeld. Acteurs en actri ces wisten de donateurs het gehele stuk door onafgebroken te vermaken. De contrasten in de karaktertrekken wer den rustig, doch dikwijls niet zonder enige humor uitgebeeld. Aan beide zij den van het voetlicht werd kennelijk met volle teugen genoten. Het verhaal speelt zich af op een welvarenae boerderij, waar een conflict tussen vader en zoon moet worden uit gestreden. De vader ziet zijn zoon na melijk later graag op de hoeve, maat de jongeman blijkt andere aspiraties te koesteren. Dat leidt tot enige wrijving, maar tenslotte wordt alles naar tevre denheid opgelost. Intussen heeft ook de liefde een woordje meegesproken, wan neer een der dochters liefde heeft op gevat voor de nieuwe veearts. Dat brengt de nodige plezierige verwikke lingen met zich mee, die haar oplossing vinden in een gebruikelijk „happy end", Wim de Hartog gaf een alleszins aan vaardbaar type van de boer Dirk Ver hoeve. Gerda de Mol, in de rol van de schoonzuster van Verhoeve, beeldde zeer aardig het karakter uit van een fijngevoelige, allesbegrij pende vrouw; jammer dat zij haar stem niet altijd mee had. Ria van Staveren als de 24- jarige dochter Hanny had soms wat meer hooghartiger kunnen zijn. Haar woorden gingen een enkele keer door al te vlug spreken in de zaal verloren. Ferd. van Zijp, in de rol van Dr. We- ringa tot Staveren, was dikwijls wel wat overdreven in de toon waarop hij sprak. Theo Krouwels speelde op sommige momenten voortreffelijk. Hij was het type van een echte schoolmeester, die nog steeds vrijgezel is gebleven en zich plotseling eenzaam gaat voelen. Zijn liefdesverklaring en later de bespotting van Dr. Werenga werden door hem. uit stekend gespeeld, alleen was het iets te betreuren dat zijn Friecj accent' meer ge leek op dat van onze Zuiderburen. Het werkte evenwel niet afstotend Jo van Lieshout speelde ongedwon gen en zeer vlot voor Miep. Haar was deze rol wel bijzonder toevertrouwd. De andere rollen waren bevredigend be zet, maar Wim Buters gaf een uitste kende creatie van Teun de oude knecht. Daar op 1 October de nieuwe advo catenwet van kracht is geworden heeft de Orde van Advocaten te Haarlem een vergadering gehouden, teneinde enige benoemingen te doen. Tot deken werd benoemd mr. A. Bruch. Tot leden van de Raad van Toezicht en Discipline wer den aangewezen mr. F. v. d. Goot, mr. F. I. D. Theyse, mr. dr. A. F. H. Schreurs en mr. C. Blankevoort. Gisteren heeft de Haarlemse recher che aangehouden als verdacht van ver duistering van een gouden broche een 27-jarige Haarlemse chauffeur. Verdachte had in 'de maand Juli op een sportveld de broche gevonden en deze prompt aan een opkoper te Haar lem verkocht. De broche is opgespoord en in beslag genomen. Tegen verdachte werd proces verbaal opgemaakt. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 61-ja- rige T. C. uit Haarlem, die in de nacht van 4 op 5 April een inbraak wilde ple gen op de boerderij van de alleenwo nende landbouwer H. v. d. H. uit de Haarlemmermeer. Doordat zijn maat S. de recherche had gewaarschuwd, liep C. in de val. De Officier van Justitie eiste tegen hem 10 jaar en 8 maanden, omdat hij van oordeel was, dat T. C. er niet voor teruggeschrokken zou zijn v. d. H. te vermoorden, omdat deze steeds zijn geld onder zijn kleding droeg. De rechtbank veroordeelde hem tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. Dinsdagavond werd de heer J. Tim mers, die deze week 25 jaar secretaris is van het collectanten-college van de Kathedrale Basiliek, in het clubhuis aan de Leidsevaart gehuldigd. Bij deze ge legenheid werd de jubilaris toegespro ken door plebaan Agterof. Een bijzon dere verrassing was. dat de heer Stoe- linga, voorzitter van het college, die reeds lange tijd ziek was geweest, de heer Timmers kwam feliciteren. R. K. G. V. „Virtus". Met ingang van 3 Oct. a.s. zijn er iedere Vrijdag van 89 uur weer lessen voor gehuwde da mes in de Mariaschool, Koningstraat. AMSTERDAM 1 Oct. 1952 Evenals gisteren liet de handel ter beurze vandaag veel te wensen over. De stemming was daarbij zeer lusteloos. Aand. Kon. Olie lagen al dadelijk bij opening gedrukt in de markt met een koersverlies van circa 2 punten en moes ten zich later nog een verder licht koers verlies getroosten. De overige internationale fondsen Uni lever en Philips lagen met koersverlie zen van 1 VA pet. eveneens gedrukt in de markt. Aand. AKU boden vandaag goed weerstand en konden zich licht herstellen. (Nlet-offieiële Koers) Vorig Opening slot 2/10 3% Neder) 1948 89% 3% pCt Neo 1950 89 If 3-3% Nederland 1947 90% 91 3 Ned 82-84 oei fac 92 ft inschr GrthK. 48 3 pCt 91 Ned Handel Mi1 eert 142% A.K U 152% 153% Van Berkels Patent 92% Calvè-Delft eert 113 Van Gelder 143 Kon Hoogovens eert. 153 Unilever cert. 172% 172% Ned Kahel 191 Philips 152% Kon Petroleum 315% 316% „Amsterdam Rubber 72% Holl Amerika Li1n 143 Kon N Stoomb. MIJ. 129% 129'2 Ned Scheepv ünle 120% H VA 85% Deli M11 eert. 62% 60% ex div. 30/9 1/10 Anaconda Copper 40% 40% Bethlehem Stee) 49% 49 Chrysler Corp. 83% 83% Genera) Electric 63% 63% Genera) Motors 59% 59% Hudson Motors 15% 15% Kermecott Copper 73% 73 Montgomery Ward 58% 58 North American Can 22% 22 Radio COrp 27% 27% KepubUc Stee) 39% 39% 3hell Ul) 70 70% Southern Pacific 41% 41% southern Railway 66% 66% Tidewater 21 20% U.S, Steel 38% 38% Onder de reglementen van «Je K.N.B.B., district Haarlem, werd gister avond in „Die Raeckse" om de Willem Houtkooper-beker de wedstrijd ge speeld tussen B.C. „Benoorden het IJ" uit Amsterdam en de BC. „Haarlem". De uitslag luidde: H. J. te Nijenhi C. Schuurmans C. Boonakker L. Kuijt J. Lefebre J. Vaart D. Voorzanger C. de Jong J. A. v. Eeten W. Bosse A. Wilken D. Timmers A. M. Burbach D. Tentor D.Voorzanger J. Flick Totaal: „Benoorden het IJ" 8 winst punten; B.C. „Haarlem" 8 punten. Om het Hof van Holland-clubkam pioenschap werden de volgende wed- 78 78 31 12 2.51 76 56 31 11 1.80 133 121 41 14 2.95 95 95 41 15 2.31 48 48 27 8 1.77 53 38 27 6 140 79 74 28 7 2.64 82 82 28 10 2.92 82 63 20 7 315 92 92 20 18 4.60 63 63 33 7 1.90 60 52 33 7 1.62 145 145 21 64 6.90 142 70 21 27 333 79 51 25 8 2.04 73 73 25 8 2.92 Scholten 270 270 31 73 8.70 v. Zeist 330 231 31 53 7.45 v. d. Berg 200 196 36 18 5.44 Scholten 270 270 36 36 7.50 Nouwland 80 80 33 13 2.42 Loerakker 59 33 10 1.78 Rozenhart 90 90 32 16 2-81 Loerakker 110 70 32 9 2.18 v d. Berg 200 200 26 27 7-69 v. Koersel 160 120 26 16 4.61 v. Koersel 160 116 27 18 4.29 Dijkstra 270 270 27 51 10.— Klumperbeet 140 94 35 11 2.68 v. Koersel 160 160 35 26 4.57 v. Koersel 160 160 45 24 3-56 v. d. Veldt 190 155 45 18 3.44 v. Zelst 330 279 38 47 7.34 v. Koersel 160 160 38 18 4.21 Klop 160 160 29 31 5.51 Scholten 270 195 29 37 6.72 Scholten 270 183 31 42 5.90 v. Koersel 160 160 31 22 5.16 Agema 250 169 20 41 8-45 v. Rougen 250 250 20 59 12.50 Hoek Sr. 250 250 21 39 11.90 Nobels 250 176 21 32 8.38 Luiten 250 250 34 36 7.35 v. Koersel 160 145 34 14 4.26 De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena blijkt in 1951 een bruto winst gemaakt te hebben van ongeveer 68 millioen Belgische francs. Het vervoer van goederen heeft een grote vlucht ge nomen, aldus het jaarverslag. Het pas sagiers- en bagagevervoer steeg met 12 procent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2