Verkiezingsshow in de V.S. Onvriendelijkheden over en weer Pater Bonaventura Kruitwagen zestig jaar kloosterling &uc de Hotrvman :^ei£efuUm van dt&zaMd^ Meesterproeven der schoenmakers UITBAGGEREN VAN DE „COCKBURN SOUND" rDe eenzame Reizig er Truman: „I like Ike"; Eisenhower „een moeizaam, orthodox denker zonder verbeeldingskracht" TWEE MEISJES OVERREDEN Auto door trein gegrepen Via televisie in onze huiskamers Verkoudheid Ned. kustvaarder gezonken „De Nederlander is eigenlijk te arm om zich de weelde van confectie-schoenen te kunnen veroorloven Werk van drie en een half jaar N. J DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PAGINA 3 Beiden op slag gedood Op onbewaakte overweg Eén zwaar gewonde wmË Kroning Koningin Elizabeth Plannen in vergevorderd stadium van ontwikkeling K-L.M. NAAR SANTIAGO Broers krijgen f 29.000.- boete Huiden verkocht zonder vergunning Grap viel niet in goede aarde Ned. regering accoord Hervatting bespreking met Indonesië VQ.eniu\xenif idenen*)09 YlootomVove"' Uns Drie opvarenden vermist, vijf gered Verklaring van de A.V.R.O. Orthopaedisch schoeisel verbluffend Opdracht voor Hollandse Aannemings Mij. door ANTONIA WHITE TZook -Amerikaans ^N-rook H. Mis aan boord van de „Willem Ruys" Men is het er in Amerika over eens, dat president Truman zich op zijn verkiezingsveldtocht nog meer inspant dan in 1948, toen hij streed voor zijn eigen verkiezing. In zijn speciale trein toert de president door de V. S. en tussen iedere stopplaats bedenkt hij nieuwe slagzinnen om zijn toehoorders te bewegen niet op de republikeinse candidaat Eisenhower te stemmen. „Ik houd van Eisen hower" (I like Ike), zo verklaarde hij bijvoorbeeld gisteren tijdens een opont houd te Belton in Montana, „doch alleen als opperbevelhebber van de strijd krachten. Als president moet ik hem niet". Advertentie wondert, kloven, geschaafde huid imm Een vrachtauto heeft gistermiddag bij het dorpje Oude Bildtzijl in de ge meente Het Bildt twee acht-jarige meis jes overreden; zij werden op slag ge dood. De meisjes, Frederika Roodenhuis en Doetje van Dijk, resp. wonende aan de Nieuwe Bildtdijk en te Oude Bildt zijl, reden samen op één fiets en be gonnen op het moment dat met matige snelheid een vrachtauto haderde door tot nu toe onbekende oorzaak te slinge ren. Zij vielen daarbij op straat en kwamen precies voor de wielen van de auto terecht, die over hen heen gingen. De trein van Stavoren naar Leeuwar den heeft gistermiddag op de onbe waakte overweg tussen Hindeloopen en Workum een personenauto gegrepen en volkomen vernield. De bestuurder, de heer W. Kleijn uit Haarlem, inspecteur van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij., en zijn zoontje liepen geen noemenswaardige verwondingen op; zijn echtgenote kreeg een zware hersenschudding. In een nabijgelegen boerderij werd eerste hulp verleend. De auto, waarmee de heer Kleijn, die on derdelen voor de reddingsboot in Hin deloopen had. weggebracht, reed, sloeg na de botsing enkele malen over de kop en werd zwaar beschadigd. En deze mening steekt de Ameri kaanse president niet bepaald onder stoelen of banken. Hij heeft Eisenho wer achtereenvolgens „een stroman voor particuliere belangen", „een bok- kenschieter" en „een militaire geest" genoemd. En als we A. P. mogen gelo ven, dan heeft de Amerikaanse presi dent met een opmerking tijdens de openingsplechtigheid voor de aanleg van een dam alle voorgaande bewe ringen naar de kroon gestoken. Truman stak een spade in de grond en bracht vervolgens een hoeveelheid dynamiet tot ontploffing, waardoor een grote zuil aarde en stenen de lucht in vloog. „Hetzelfde gaan wij met Eisenhower doen", zei hij toen door de luidsprekers. Op deze aanvallen van Truman heeft Margaret Truman speldt haar vader een Stevenson-speldja op tijdens de propagandatournee, die Truman voor de democratische candidaat maakt. de New York Times gereageerd met een hoofdartikel onder de kop: „Goed koop, mijnheer de President". Het Republikeinse Nationale Comité heeft bekendgemaakt, dat een vliegen de „Waarheidsbrigade" van Republi keinse senatoren president Truman op zijn verkiezingstournee zal volgen. Ar thur Summerfield, landelijk voorzitter van de Republikeinse partij, zei, dat Truman de Republikeinen tot deze „ongehoorde maatregel" gedwongen had. „Wanneer de president van de Verenigde Staten zijn ambt verlaagt voor het uitvoeren van hakbijloperaties waarbij hij zich van verdraaiingen, on verantwoordelijke laster en, ik betreur het te moeten zeggen, politieke dubbel zinnigheden bedient, dan is het tijd om handelend op te treden", zei Summer field. Ondertussen heeft Eisenhower het verbruid bij de studenten van de Co lumbia Universiteit te New York. Zijn vroegere leerlingen zijn tot de conclusie gekomen, dat de republi keinse president getoond heeft „een moeizaam, orthodox denker te zijn zonder verbeeldingskracht". Wellicht hebben zij de vroegere pre sident van de universiteit in zekere zin onderschat,want een van Stevenson s voornaamste aanhangers heeft ver klaard de bewijzen in handen te heb ben van het bestaan van een republi keins plan, om twee millioen dollar te steken in een „blitz-programma", dat in twaalf belangrijke staten elk uur over de radio zal worden uitgezonden, om te trachten die staten voor Eisen hower te winnen. De democraten heb ben nu gebelgd verklaard, dat de repu blikeinen geen normale verkiezings campagne op touw hebben gezet, maar ten koste van mil- lioenen dollars een „super-kolossaal" programma bren gen, „waarmede zij op dezelfde wijze als zeep, tandpasta, haarwa ter en kauwgum een ontoereikend partij programma aan het publiek willen verkopen". Tussen de vele kwalijke sketches in de Amerikaanse verkiezingsshow is gouverneur Adlai Stevenson met een sportief nummer voor de dag geko men. Hij heeft alle staatsambtenaren, die onder zijn ju risdictie vallen, vandaag een uur vrijaf gegeven, op dat zij in Spring field een verkie zingsbijeenkomst van generaal Eisen hower zouden kun nen bijwonen. Bij de terugkeer van Stevenson van zijn verkiezing stournee zijn de bureaux ook allemaal geslo ten geweest. Ste venson heeft ver klaard, dat hij de ambtenaren niet de gelegenheid wilde ontnemen om ook zijn grote rivaal eens te zien. Plannen om het volgend jaar de kroningsplechtigheid van Koningin Elizabeth van Engeland via de televisie in Nederlandse huiskamers te brengen, zijn thans in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Mr. J. W. Renge- link, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting heeft medegedeeld, dat het plan bestaat- een keten van verschillende relayeer-stations in te richten, waardoor Frankrijk, België, Nederland en misschien West-Duits- land en Denemarken als het ware in een Europees televisienet zijn opgeno men. „Hoe dan ook, Nederland zal de kro- ningspechtigheid op de televisie kun nen ontvangen", zo verklaarde mr. Rengelink met nadruk. „De methode volgens welke de ontvangst verzekerd zal zijn hebben we nog niet vastgesteld, maar door de technici wordt daaraan hard gewerkt". Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om in de eerste week van November de ienst AmsterdamRioMontevideo uenos Aires door te gaan trekken naar Santiago. De lijn op de Chileense hoofd stad zal éénmaal per week gevlogen worden, terwijl de K.L.M. zoals tot nu toe tweemaal per week op Buenos Aires blijft vliegen. De noodzakelijke goedkeuringen met betrekking tot de nieuwe lijn moeten nog verkregen worden. Pater dr. Bonaventura Kruitwagen, die morgen zijn zestig-jarig professiefeest viert wellicht te kort na zijn gouden priesterfeest en zijn 75ste verjaardag in 1949, toen hij zeer hartelijk werd gehul digd, om nu opnieuw aanleiding te wil len geven tot veel feestvertoon is in ternationaal vooral als mediaevist be faamd. Zijn roem geldt dan meer be paaldelijk zijn uitgebreide en gedegen kennis van de incunabelen en de post incunabelen. Hij is evenwel eveneens thuis in de gebieden van de paleografie en de paleotypie, van geschiedenis en liturgie, van kalendalia en grammatica lis. Hij is een autodidact, die zich we tenschappelijk wonderlijk veelzijdig heeft ontwikkeld en die ook nooit zijn soepelheid van geest heeft verloren, zo dat hij daadwerkelijk in de actuele za ken belang bleef stellen. Daadwerkelijk, want zij deden hem dikwijls naar de pen grijpen, ook, zoals vermoedelijk de meeste kunstredacties met de onze tot hun genoegen ervaren zullen hebben, als het hem niet zozeer om publicatie te doen was dan om blijk te geven van zijn belangstelling of van zijn altijd behar- tenswaardige critiek, en zo nu en dan deed hij dat zelfs in versvorm. Intussen maakte hij ook in het openbaar over velerlei zaken zeer steekhoudende op merkingen over sociaal-economische on derwerpen even goed als over missio nering in Indonesië, over de academi sche opleiding van de journalist zo goed als over aflaten en windhozen, over de katholieke hekjeszetterij zo goed sis over prae-romaanse bouwkunst, en daar mede zijn dan zeker nog lang niet alle onderwerpen genoemd, waarover hij een behartenswaardige mening verkondigd heeft. Als de priester, die hij bij alles bleef, heeft hij zich altijd zeer verdraag zaam betoond, bezield met de ware oecu menische geest, altijd bereid om de me ning van anderen te begrijpen en te waarderen, zonder dat iemand aan zijn goede katholieke gezindheid kon twijfe len. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft de vijf gebroeders R-, te Harlingen, veroordeeld tot een gezamenlijke boete van f 29.000, wegens het kopen en be waren van runder- en schapenhuiden, zonder daarvoor in het bezit te zijn van een vergunning van het Rijks bureau voor Huiden en Leder. De Leeuwarder rechtbank had verdachten veroordeeld tot f 59.000 boete, terwijl de procureur-generaal een boete van f 100.000 had gevorderd plus verbeurd verklaring van het in beslag genomen zwarte geld tot een bedrag van ruim f 18.000. De wachtmeesters van de S.R.O.A. in Breda, die uit de gebouwen van de K.M.A. bij wijze van grap de befaamde Citadel van de K.M.A. ontvoerden, heb ben nun buit in alle stilte met enkele mannen teruggebracht. De grap was bij de K.M.A. niet in goede aarde gevallen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken en het Hoge Commissariaat van In donesië delen mede." De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, Susanto Tirtoprodjo, heeft onlangs namens zijn regering het voorstel gedaan de besprekingen tussen beide landen, die in Februari 1952 wa ren onderbroken, te hervatten. De minister zonder portefeuille, mr. Luns, heeft Woensdagmiddag aan de waarnemend Hoge Commissaris van In donesië medegedeeld, dat de Nederland se regering hiertoe in principe bereid is en hem tevens in kennis gesteld van de inzichten van de Nederlandse regering omtrent de basis en de wijze waarop de besprekingen volgens haar zullen kun nen worden hervat. Advertentie van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met 36. Orm deinst verschrikt achteruit, wanneer een magere, totaal vervuilde gestalte zich uit de schemer losmaakt. „Wow doet de spookachtige gedaante geheimzinnig, de roerganger vol trots zijn lege vuist tonend. „Ikik heb een mes, ziet ge welHa, ha, een echt mes heb ik! Maar ge moogt het niet verklappen, hoor? Het is voor Kara... Voor Kara, begrijpt ge welWow, een goed, scherp mes voor KaraDat is slim, nietwaar?" Hij komt loerend nader door het zwarte water. Trillend als een net waggelt Orm terugmaar de vreemde verschijning stort zich plotseling piepend op hem en zwaait bestraffend de vinger onder zijn neus. tl. „Neen, neen niet weglopen niets verklappen 3 kakelt hij bezwerend, „ik ken u ik doorzie u Maar ik ben te slim voor uw streken, hoor! Veel te shm... ha, ha, ha „Ga toch wegstottert de roerganger hulpeloos. „Ik heb u nooit eerder ge zien ik „Ik ken uik ken hem ik ken iedereen." De ander laat zijn stem makken tot een schril gefluister. „Ge moogt het niet verklappen, dat ik een mes heb, hoor... het is voor Kara Als Kara hier ooit komt dan zal ik Hij heft dreigend zijn lege vuist op, alsof hij toe wil stoten, maar schijnt zich dan ineens te bedenken. „Neen, neenik zeg u niet wat ik dan doen zalDaar ben ik te slim voor Veel te slim..." „Wees niet bang, Orm," zegt de Noorman rustig. „Ge ziet toch zelf, dat ny in het geheel geen wapen bezit." Er glijdt een triomfantelijke uitdrukking over het ingevallen gelaat van de arm* man. „Ge ziet geen mes, nietwaar?" giechelt hij sluw. „Wow Dat is goed Want het is onzichtbaarhet is een onzichtbaar mes begrijpt geanders zou mijn zusje het merken en het mij afnemen Neen, neen, dit is een onzichtbaar mes, slim nietwaar?" Hij draait zich plotseling om en rent weg door het waterde armen stijf op de rug geklemd. „Ha, ha, niemand is zo slim als ik. „Ge moet maar niet veel aandacht aan hem besteden, heer, mompelt een van Eric's mannen zacht. „Hij is de halfbroer van Kara. De heks heeft hem hter ve.e jaren geleden opgesloten, toen hij zich tegen haar probeerde te verzetten. Arme dwaasHij huivert. „Soms vrees ik, dat wij allemaal zo zullen worden, heer. Niemand blijft lang bij zijn verstand in deze hel In de verte schieten een paar ratten weg in de duisternis. Advertentie \_.\nnde« Vertegenwoordigers van Lloyds te Cherbourg hebben Woensdagavond me degedeeld dat Dinsdagavond de Neder landse kustvaarder „Luctor" tussen Kaap Levi en Barfleur is gezonken. Drie op varenden worden vermist. Vijf leden der bemanning, onder wie de kapitein, zijn Woensdagavond door de Franse trawler „Louis Leon" opgepikt en in Barfleur aan land gezet. De „Luctor" was met een lading steen onderweg van Guernsey naar Londen. Vermist worden: de stuurman R. Da- tema, 30 jaar, uit 's-Gravenhage, tweede machinist J. J. van Oosten, 30 jaar, uit Rotterdam, matroos M. J. Aarnoutse, 18 jaar, uit Dordrecht. Gered zijn: kapi tein J. Wensing uit Haarlem, machinist J. Visser uit Vlaardingen, kok A. M. Knijff uit Rotterdam, matroos A. Kom- merowsky uit Cuxhaven en matroos T. de Blom uit Rotterdam. Uit de schaarse berichten, die tot dus ver bij de rederij zijn binnengekomen, is niet duidelijk geworden wat er precies met de „Luctor" is gebeurd. Nadat het schip begon te zinken, hebben de boven genoemde vijf leden van de bemanning vermoedelijk hun heil kunnen zoeken in de reddingssloep van de „Luctor". Daar mede hebben zij bijna een ganse dag rondgedreven voor zij werden opgepikt. Op een persconferentie van de A.R.V.O heeft de voorzitter van het bestuur de heer G. de Clercq o.m. de volgende ver klaring afgelegd: Het algemeen bestuur heeft besloten, zich op hoog niveau te doen voorlichten over de vraag, welke voor de A.V.R.O. de meest aanbevelenswaardige organi satievorm moet worden geacht en welke de rechten harer leden behoren te zijn Het algemeen bestuur is voornemens, drie hoogleraren aan Nederlandse uni versiteiten uit te nodigen, over bedoelde aangelegenheden gezamenlijk van advies te dienen. Het ligt in de bedoeling, het aldus uit gebrachte advies te publiceren. De Nederlander is eigenlijk te arm om zich de weelde van confectieschoe- - nen te kunnen veroorlovenzei ons glimlachend een van de deelnemers - m aan de nationale vakwedstrijd voor maat- en orthopaedisch schoeisel, die onder de sierlijke titel „De gecroonde Leersse" dezer dagen in Utrecht gehou den wordt De bedoeling van deze wonderlijke paradox was duidelijk: maat- schoeisel lijkt duur, maar is goedkoop.' Het is minder onderhevig aan slijtage, want het is speciaal voor uw eigen voet gemaakt. Men heeft bovendien ae vorm, en het materiaal maar voor het kiezen, en de ambachtsman maakt er een kunst stuk van. Dikwijls echter is men tot aanmeting van het schoeisel wel verplicht: in die gevallen namelijk waarin afwijkingen aan de voet of aan het onderbeen dit noodzakelijk maken. Hier heeft de schoen een corrigerende, of aanvullen de functie. Het is daarom zonder meer verheugend op de expositie te Utrecht behalve het fraaie luxe maatwerk, ook de zeer bijzondere meesterproeven te zien van de Nederlandse orthopaedisch^ schoenmaker. Men heeft natuurlijk vol komen gelijk wanneer men bij de dege lijke, mannelijke en toch lichte wandel schoen bewonderend toekijkt; wanneer men als man zelfs genoegen krijgt in de voor dames ongetwijfeld ravissante avondschosntjes. die tot aan de laatste grenzen zijn verfijnd; wanneer men de weloverwogen en soepele contouren van rijlaarzen bij zichzelf met niets dan lof bekroont. Maar men begaat een vergissing wanneer men de werkstuk ken voor de minder volmaakte, of zelfs n.ismaakte, voet onverschillig voorbij gaat. De orthopaedische schoeisels zijn met inzicht, zorg en kunde vervaar digde producten, die een gebrek dik wijls op verbluffende wijze volledig maskeren, die een normale beweging mogelijk maken en die dit doen zon der enige pijn te veroorzaken. In vroe- Ravissante avondschoentjes ger jaren werd hierbij vooral de na druk gelegd op de statiek, de laatste tijd steeds meer op het tevens berei ken van een functioneel volwaardig resultaat. Een voorbeeld ter toelichting: Het is bekend dat als blijvend gevolg van de kinderverlamming nog al eens be paalde spiergroepen uitvallen, met name die spieren, die de beweging van de voet verzorgen. Resultaat is dan zeer vaak een in de enkel zeer slappe voet, met beperkte of eenzijdige bewegings mogelijkheden, een voet die er willoos „by hangt". Vangt men deze voet nu op in een schoen of prothese, welke de enkel geheel vastzet of fixeert, dan geeft men de nodige stevigheid om deze slappe voet te maken tot een „stelt", met het oog op de stabiliteit, doch dit heeft veelal een verslechtering van de bewe gingsfunctie tengevolge. Verstijving van de voet betekent immers verloren gaan van de nog aanwezige functies Indien er dus nog mogelijkheden res ten, is het zaak deze te behouden en uit te buiten. Dit nu is het streven van de moderne orthopaediscne schoenmakerij: te trach ten, naast het geven van voldoende steun, een functioneel zo goed mogelijk resultaat te bereiken, door het uitbui ten van alle nog aanwezige functiemoge- l'jkheden en met gebruik te maken van hulpmiddelen, die deze functie kunnen aanvullen en verbeteren. Zoals gezegd. „Da gecroonde Leersse" is een vakwedstrijd. Men reept hiermee een edele traditie wee: ten leven. In^ het verleder werd door Keizer Karei V in uitzonderingsgevallen aan een schoenmaker de gunst verleerd de Kei- Volmaakte rijlaarzen. zerlijke kroon boven zijn leersse" op het uithangbord aan te brengen. Mi- chiel de Zwaan vertelt erover in zijn Vastenavondstuk „De verheerelijckte schoenlappers of de gecroonde leersse". Thans is het een zeer critische jury die de vervaardiger van het fraaiste maat- schoeisel, dat op een nationale vakwed strijd wordt ingezonden, die hoge eer zal waardig keuren. De winnaar ont vangt namelijk voor twee jaar in leen een zilveren wapenschild, dat is ontwor pen en uitgevoerd door de edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom te Utrecht. Te vens ontvangt hij in eigendom een gou den draaginsigne. In 1950 werd deze vakwedstrijd voor het eerst georgani seerd. De onderscheiding viel toen ten deel aan de firma Buch en Frielink te Amsterdam. De regering van West-Australië heeft bekend gemaakt, dat zij het uitbaggeren van de „Cockburn Sound", ten Zuiden van Fremantle, heeft gegund aan de Hollandse Aannemings Maatschappij te 's-Gravenhage. De „Cockburn Sound" is de toegangsgeul tot Kwinana, de plaats waar de „Anglo Iranian Oil Com pany" een nieuwe zeer grote raffina derij zal laten bouwen ten bedrage van circa 32 millioen pond sterling. Deze toegangsgeul moet bevaarbaar worden Vertaald door J. W. HOFSTRA 22 Er was niets waar ze niet aan gehecht was, van het potje muskus op het bam boe tafeltje voor het hermetisch geslo ten raam tot de vlekkerige staalgravure van de terechtzitting van Strafford bo ven het buffet toe. Toen ze echer dacht aan de vreemde ogen die straks alles cri- tisch zouden opnemen overviel haar schuwheid haar weer. In paniek voelde ze het verlangen bij zich opkomen om weg te hollen en de hele boel in >de steek te laten. Toen bedacht ze zich dat Isabel en Clara er zouden zijn en haar moed keerde terug. Dat waren haar lievelingen; ze hield zelfs nog meer van Isabel dan van Clara nu dat kind in eens zo groot werd. Ze vond de vrouw van Claude de belichaming van een heldin uit haar romannetjes en Isabel beloonde haar toewijding met een on- critische genegenheid die ze tegenover niemand anders aan de dag legde. Isa bel zou haar bijstaan en die schreeu werige Batchelors, die „vooruit" geko men waren in de wereld en de neiging hadden om haar en Leah tot voorwerp van hun spot te maken, de pin op de neus zetten. Ze wierp een blik op de oude groot- vadersklok, die een wijzerplaat had die groenig was als eendeneieren en vol zat. met kleine barstjes. De wijzers wezen bijna één uur. De begrafenisstoet zou nu elk ogenblik kunnen thuiskomen. De klok had iets menselijks gehad in haar ogen toen ze nog klein was en trou wens nu nog; zijn zwaar resonerend ge tik klonk door het gehele huis als het kloppen van een hart. Verleden Maan dag was 's avonds zomaar ineens een van de grote loden gewichten met een klap naar beneden gekomen. Zij en Leah waren er wakker van geworden. Zij had geen oor willen hebben voor Leah's „wetenschappelijke" verklarin gen; het was haar vaste overtuiging dat de klok op het ogenblik van Fred's dood was stil blijven staan. Was hij de avond dat moeder stierf ook niet op de zelfde geheimzinnige manier stil blijven staan, en ook niet maar even voor zij hoorden dat Bertiè Hoadley, die knappe neef, die zich de ongenade van de fa milie op de hals had gehaald en naar de oost gestuurd was over boord geval len was en verdronken? Toen de wijzer versprong kreeg ze het eensklaps be nauwd bij het idee dat ze de volgende twee uren en misschien nog langer op gesloten zou zijn in een kamer vol rook, mensen en wijnlucht. In paniek draafde ze naar de keuken, stapte in haar klompen en glipte door de achter deur de tuin in. Ze kletterde over het natte bakstenen pad, 't leek wel of de hoefjes van een klein paardje er over gingen, en snoof de frisse lucht op. Het had 's ochtends geregend en heldere droppels vielen van de bomen op haar gezicht en haren, 't Was half Maart; van deze tijd van het jaar hield ze het meest. Na weken van zware sneeuwval was de wind plotseling gaan luwen; de dooi was snel ingetreden, gevolgd door twee zoele zonnige lentedagen. Bomen en heggen kon je bijna zien uitlopen, hoewel er nog hoopjes sneeuw bleven liggen op de verdorde dolle kervel in de greppels en in beschutte hoekjes van het dak. Vlokkige of languitgeveerde wolkjes dreven aan een helblauwe, bijna door zichtige hemel; hoog in de lucht tuimel de een leeuwerik en juist boven haar hoofd vloog een lijsterpaar nijver af en aan bij 't verzamelen van twijgjes voor hun nest in de grote noteboom. Met de tegelijk nuchtere vreugde van een tui nier lette zij op elke spruit en alle zwel lende knoppen. Onder de oude appelboom waren haar crocussen uitgekomen en er stonden nog wat sneeuwklokjes bij de heg van de moestuin. Ze vergat helemaal dat ze haar beste zwarte japon aan had en dat de grond vochtig was, want ze knielde neer om ze te betasten. De wind woei haar weinig zachte haren, die ze voor de gelegenheid keurig had opgemaakt, helemaal los. Ze plukte een paar sneeuwklokjes voor Isabel vol bewon dering voor hun smetteloos witte kleur en hun tere groene kelkjes. Isabel hield van bloemen en wat meer zei, ze keek er naar. dat was meer dan je van de meeste mensen kon zeggen. In de zo- mervacanties ging Sophy voor het ont bijt altijd vlug de tuin in om een roos, een viooltje of een takje tijm te plukken om naast Isabels bord te leg gen. Toen ze in haar zak naar een stukje raffia zocht om haar boeketje bij elkaar "te binden, realiseerde zij zich plotseling' dat ze niet haar huisjurk. maar haar beste aan had en dat ze de gehele begrafenis vergeten had. En dit was nog wel het ogenblik, waarop men misschien de verse aarde aanstampte op het graf van een man, die ze bijna vijftig jaar gekend had en op wie ze eens op haar eigen schuwe manier ge neigd was geweest verliefd te worden. Ze vond het lelijk van zichzelf maar hier buiten waar de wind woei en het gras blonk, kon ze haar gedachten niet bij de dood houden, hoezeer ze ook zou willen. Het was haast de eerste goede dag van het jaar om in de tuin te wer ken; ze zou tussen de perken willen scharrelen om te zien waar ze deze len te het zaad zou kunnen uitzetten. Zou dit Fred's aandenken meer bezoedelen dan het eindeloos zitten in een benauw de kamer met het oog op die vreselijke neef van Fred, Horace, die zich natuur lijk zou overeten, en luisterend naar die bespottelijk jammerklachten van Louie? Echt in de tuin werken ging na tuurlijk niet, maar ze kon het toch niet over haar hart verkrijgen om niet nog een rondje te maken over de zo geliefde halve are, de sneeuwklokjes zo voor zichtig vasthoudend alsof het vlinders waren. Het was een revolutionnaire daad, want Leah zou onderdehand wel klaar zijn met haar gebeden en haar natuurlijk in alle vertrekken zoeken. Ze liep rond het grote groentebed, waaromheen de bessenstruiken ston den en het pad af langs de schuur met het rieten dak. Tegen de muur daarvan waren een perzikboom geleid en een paar perelaren. Ze wrong zich door de opening tussen de kletsnatte laurier struiken en een gesnoeide arbor vitae heg en trad op het mossige pad aan het eind waarvan de notebom stond. Die had haar moeder geplant als jong meis je nu bijna negentig jaar geleden en nu spreidde hij zijn bemoste takken en twijgen vanuit zijn stam als een drie dubbele pilaar uit in een enorme halve cirkel. Elk jaar kreeg 'hij iets minder blad, maar toch vormde dit iedere zo mer een geweldige symmetrische groe ne wolk van groen, zodat men het huis op meer dan een mijl afstand kon lo- caliseren door de noteboom. de grootste van het dorp. De gedachte aan zijn langzaam verval kon ze bijna niet ver dragen. De laatste tijd braken de stor men 's winters droge takken af en was de weide voor het huis bezaaid met af gebroken twijgen. Sophy vroeg in haar gebed zelden iets voor zichzelf, maar ze smeekte vaak dat ze mocht sterven voordat de boom moest worden omgehakt. Zonder hem zou Paget's Fold nooit weer de oude zijn. Net als de klok was die boom haast een mens voor haar; de geest van de tuin. zoals de klok de geest van het huis was. Toen ze er onder door ging, gaf ze een klop je tegen zijn stam en rukte een slinger van de verstikkende klimop af. zoals een moeder een haarlok van een kind terug zou strijken. Achter de noteboom leidden een paar vervallen treedjes on der een wirwar van seringen en labur num naar de twee ongelijke grasveldjes voor het huis. Er tussen in liep een bakstenen pad van het hek in de ijzeren omrastering dat hen scheidde van de open plek voor de wankele houten ve randa die niet veel meer was dan een stut voor de jasmijn en Franse kamper foelie die deze geheel overwoekerden. gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Te bevoegder plaatse te Den Haag vernemen wij, dat er voor dit werk in schrijvingen waren binnengekomen uit Amerika, Duitsland, België en Neder land. Verwacht wordt, dat de werk zaamheden in de „Cockburn Sound" niet minder dan drie en een half jaar in beslag zullen nemen. Het zal voor het grootste deel worden uitgevoerd door het personeel dat thans voor de Hollandse Aannemings Maatschappij te New Castle aan de Oostkust van Aus tralië met het uitbaggeren van havens bezig is. Dit werk is bijna gereed; de daarvoor gebruikte zelfvarende hopper zuiger zal volgende maand naar de plaats van nieuwe werkzaamheid aan de Westkust van Australië varen. In de eerste helft van deze maand, vermoedelijk Zaterdag 11 October a.s., zal een andere zelfvarende hopper-zui ger Rotterdam verlaten om zich naar de „Cockburn Sound" te begeven. Van Nederland uit zullen nog circa acht werknemers naar Fremantle gaan om zich daar bij het andere Nederlandse personeel te voegen en deel te hebben aan het uitbaggeren. Advertentie Made frem "sun-kissed" tobaccos Hedenmorgen om tien uur is de jaarlijkse bijeenkomst van het Neder lands Medisch Missie Comité „Memi- sa" aan boord van de „Willem Ruys" begonnen met een H. Mis, welke werd opgedragen door Z.H. Exc. mgr A. E. J. Albers O.C., apostolisch vicaris van Malang. Hierbij was tevens aanwezig dr. M. J. Ondersteijn, prelaat van de Abdij te Berne en het volledig bestuur van de „Memisa". Na de H. Mis werd de jaarvergade ring gehouden in de aula van het Sf ("Wordt vervolgd). Franciscus Gasthuis in Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3