Hevige strijd om de macht in de partij duurt voort Vakbonden dreigen met een eigen groepering Reorganisatie Voogdijraden vergt f 800.000 per jaar Magazijnchef steelt voor f 25.000 aan cigaretten broches Bijvulverbod voor automaten funest voor vele bedrijven SCHEEPVAARTBERICHTEN K ru iswoord raadsel Jeugdelftallen wedstrijd spelen in Utrecht r Labour-conferentie in Morecambe Wetsontwerp bij Kamer ingediend Rotterdamse politie doet goede vangst Geheime ongerustheid van vele vrouwen naar J DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PAGINA 5 Moeilijkheden voor Labour-Katholieken „De Ommelanden Directie roept jonge mensen op „Met goede schoolopleiding en karaktervastheid" Baakse Overlaat binnen vier jaar dicht Staatsmijnen gebruiken plastic leidingen Drie tweelingen in vier jaar Advertentie-acquisiteur aangehouden Wegens oplichting in alle delen van het land Virainia no. voor I Hu van t- I voor 80 cent Auto tegen boom gebotst Oud-wethouder van Den Bosch omgekomen TT-races op 27 Juni? Sportflits Het warme hapje in gevaar Request en vragen gericht aan minister MARKTBERICHTEN Examens „A" wint van „B" met 42 PRINS LAATSTE T elex-schaakwedstrijd John Langenus over leden Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag z u L.+ Vs. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zoals voor de hand lag heeft het succes van de Bevan-groep bij de verkie zingen voor het hoofdbestuur van de Labourpartij de inwendige verdeeld heid van de partij vergroot. Gisteren verklaarde de leider van Groot-Brit- tannië's machtigste vakvereniging, Arthur Deakin, secretaris van de Trans portarbeidersbond en vice-voorzitter van het Trade Union Congress, de oor log aan Bevan en de zijnen. De situatie was niet zonder ironie. Deakin vervulde namelijk de officiëlé jaarlijkse ceremonie van het overbrengen van de „broederlijke groeten" van de vakverenigingen aan het congres van socialisten. Deakin echter maakte dit jaar gebruik van knuppels voor deze ceremonie. Herhaaldelijk onder broken door gejoel, geschreeuw en gezang, verklaarde hij in een rede, die volgens bestaande tradities zich niet had behoren in te laten met onder werpen van dispuut, dat slechts weinig socialisten bereid zijn te geloven, dat de verdeeldheid binnen de partij zijn eigenlijke oorzaak vindt in me ningsverschillen over het herbewapeningsprogram en dat de meeste socia listen van mening zijn, dat het in werkelijkheid gaat om een hevige strijd om de macht binnen de partij. Deakin eiste, dat de Bevanianen op zouden houden met het organiseren van een eigen groep binnen de partij. En hij verklaarde, dat twee dit spelletje kon den spelen en dat de vakverenigingen op hun beurt een campagne zouden or ganiseren tegen de Bevanianen. „Wij weigeren," alsdus Deakin, „de huidige positie te aanvaarden als een laatste hoofdstuk." En hij eiste, dat de Bevan- groep op zou houden met de scheldpar tijen in het weekblad „Tribune". Hoe groot de verdeeldheid is bleek uit het feit dat vrijwel iedere spreker van gisteren zorgvuldig zijn positie uiteen zette met betrekking tot het bestaande schisma en tot de groep waartoe hij zichzelf gerekend wenste te zien. Deakin was niet de enige die moeite had zich gisteren verstaanbaar te maken. Richard Crossman, de prominente Bevaniaan, die bij de verkiezingen van Maandag een zetel veroverde in het hoofdbestuur, werd rondweg uitgejouwd dank zij een van de verrassende en onbegrijpelijke blunders welke deze overigens begaaf de persoon zo dikwijls maakt. Toen hij een rede begon over bui tenlandse politiek, zei hij dat hij, nu hij in het hoofdbestuur gekozen was, zijn oorspronkelijke rede die aan de felle kant was niet zou houden, doch in plaats hiervan een meer gematigde rede zou uitspreken. En daar had je de poppen aan het dansen. De zaal jouwde hem uit en het duurde enige minuten voordat de voorzitter erin slaagde de vergadering te kalmeren. Vandaag vormt het herbewapenings program het hoofdpunt van het debat en het is zeer wel mogelijk dat er opnieuw een storm zal losbarsten. Want dit is het officiële geschilpunt tussen de Be vanianen en de rest van Labour. Doch aangezien geheel Engeland, met inbegrip van mijnheer Churchill, nu Bevaniaan is op dit punt, is het voor Bevan moei lijk geworden nog langer zijn werkelijke motieven te bemantelen, namelijk zjjn honger naar de macht. Attlee speelt muisje Attlee speelt muisje. Hij tekent dag in dag uit, zoals hij dit ook pleegt te doen in het Lagerhuis, poppetjes en figuurtjes op de agendapapieren. Er zijn reeds stemmen opgegaan dat Attlee verzuimd heeft Bevan tijdig op zijn nummer te zetten en dat het nu te laat is. Wij zul len zien. Attlee is een opmerkelijk man, en, als in November de Bevanoorlog aan kracht zal winnen doordat Bevan nu zal moeten proberen ook een paar zetels te winnen in de leiding van de Lagerhuis- fractie, is het zeer goed mogelijk dat Goliath Bevan een alleronaangenaamste ontmoeting zal hebben met David Attlee. Intussen zien de Katholieken in Enge land, die zich bij Labour hebben aange sloten, zich voor grote moeilijkheden geplaatst, zo meldt het K.N.P. De zwaai naar links, veroorzaakt door de over winning van Bevan, kon wel eens een terugkeer betekenen naar de Marxis tische leer. Deze was door Labour reeds lang verlaten en daarvoor in de plaats waren de Christelijk-humanistische be ginselen gekomen. Dit schonk echter od de duur geen voldoening en men zocht naar iets positief nieuws. Daardoor ont stond een vacuum, dat Bevan heeft we ten te vullen. Lord Pakenham is echter niet al te som ber gestemd en ziet nog mogelijkheden het Katholieke sociale systeem zelfs onder Bevan tot werkelijkheid te 'bren gen. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Witte Sociëteit werd gistermiddag op het Plein te Den Haag door de Raad van Com missarissen van de Sociëteit een receptie 'gehouden- De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonk man, bood zijn gelukwensen aan de voorzitter van de Raad van Commissarissen, jhr. H. J. Repelaer van Driel, aan. In mededelingen aan de melkleveran- ciers en in advertenties in de Groninger bladen heeft de directie van de coöpe ratieve melkproductenfabriek „De Om melanden" te Groningen jonge mensen opgeroepen „met een goede schooloplei ding en de nodige karaktervastheid alsmede ook vooral van huis uit inge steld tegen de revolutie", die bij geble ken geschikheid vast werk bij „De Ommelanden" kunnen krijgen. Verder deelt de directie van „De Ommelanden" mede, dat èn de directeur èn de voor zitter van deze fabriek zich gaarne be schikbaar stellen voor spreekbeurten op vergaderingen van boeren, alsmede van melkleveranciers van andere fabrieken, op welke plaats en op welke tijd men dit ook zal wensen. Tijdens een voordracht voor de Gel derse kring van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft de Arnhemse wa terbouwkundige, ir. Benoit, medege deeld, dat men met het door de provincie Gelderland opgedragen millioenenpro- ject tot dichting van de zogenaamde Baakse Overlaat in de Gelderse Achter hoek in 1955 of 1956 gereed hoopt te komen. In 1949 heeft men een begin met het aanvankelijke vijfjarenplan gemaakt, maar het ziet er naar uit, dat het wel een zevenjarenplan zal worden.De kosten bedragen rond zeven millioen gulden. Twee derde van het totale grondwerk is nu gereedgekomen. Het omvangrijke waterbouwkundige werk omvat de aanleg van dijken, kanalen, wegen en tal van voor de waterkering noodzakelijke objecten. (Van onze correspondent). Een jaar lang hebben de verschillende fabrieken van het Stikstofbindingsbe- drijf thans voor verscheidene doelem- aen plastic leidingen gebruikt in plaats van de vroegere half-edele metalen lei dingen. Men kan thans zeggen, dat het gebruik voor bepaalde doeleinden zeer goed heeft voldaan. Plastic wordt in het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmij nen toegepast bij leidingen, kranen en afsluiters in diverse fabrieken en afde lingen. De plasticsoort heet polyvinylchloride, en dient niet op de eerste plaats ter vervanging van de vroeger en ook thans nog gebruikte materialen, maar als een welkome aanvulling. De prijs is lager dan die van de halfedele metalen. De verwerking ervan lassen, boren, buigen en draaien is veel eenvoudi ger en gemakkelijker. Bovendien is het materiaal in hoge mate chemisch be- standbaar. In Amsterdam-Noord is bij de familie Ruisendaal aan de Heggerankwcg een tweeling geboren: Elly weegt drie en half pond en Annie vier. Niets bijzonders, maar wel als men weet, dat Elly en Annie al drie zusjes en een broertje hebben, die ook tweelingen zijn. Willy en Rietje wer den 21 Augustus 1948 geboren en ruim een jaar later kwamen Cor en Joke- Een dag na de geboorte van de laatste twee vierde mevr. Ruisen daal haar 27e verjaardag. In Huizen (N.-H.) is de 37-jarige ad vertentie-acquisiteur K. M. uit Beek bergen bij Apeldoorn gearresteerd, die er van wordt verdacht zich in alle delen van het land aan reeksen kleine op lichtingen schuldig te hebben gemaakt, waarmede enige duizenden guldens zouden zijn gemoeid. De aanhouding is het resultaat van een onderzoek, dat werd uitgevoerd door de Rijkspolitie te Ouderkerk aan de Amstel, de districtsrecherche van de Rijkspolitie te Amsterdam en de ge meentepolitie te Huizen. Gebleken is dat M. enige maanden geleden wegens oplichting bij een uit geverij is ontslagen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bepa lingen betreffende de Voogdijraden voor komende in het burgerlijk wetboek en in verband daarmede wijziging van andere wetten. Hieruit blijkt, dat de voorgenomen reorganisatie, waarmede in het geheel naar globale schatting een bedrag van 800.000 per jaar zal zijn gemoeid, in belangrijke mate een zaak is van betere outillage en personeelsbezet ting. Het personeel van de raden zal met ongeveer 25 pet. moeten worden uitge breid. Voorgesteld wordt de verouderde naam „Voogdijraad" te vervangen en wel door „Arrondissementsraad voor de Jeugdbescherming". Waar de Arrondissementsraad voor de Jeugdbescherming is aangewezen als li chaam om beslissingen met betrekking tot het gezag over de minderjarigen voor te bereiden, zal hij niet onkundig mo gen blijven van het terrein van het z.g. preventieve werk, zijnde al datgene, wat dienstig is om te voorkomen, dat de rechter in de gezagsverhouding tussen ouders en kinderen ter bescherming van de laatsten moet ingrijpen. Een behoor lijk persoonsonderzoek zal, voorafgaand aan de rechterlijke beslissing, niet meer gemist kunnen worden: dit onderzoek behoort meer en meer de hoeksteen te worden van de toepassing der kinder wetten De Arrondissementsraden voor de Jeugdbescherming zullen voor hun ar beid moeten kunnen beschikken over een voldoende documentatie omtrent de mogelijkheden in het eigen ressort en daarbuiten. Verder dienen in nauwe sa menwerking met het particuliere initia tief, algemene problemen bestudeerd en nieuwe wegen gezocht te worden. De minister van Justitie meent, dat de raden voor een goede ver vulling van de taak, die de wet, zo als zij thans luidt en in dit ontwerp wordt aangevuld, hun opdraagt als volgt moeten werken: zich op de hoogte stel len van alle gevallen, waarin maatrege len met betrekking tot het gezag over of het instellen van een strafvervolging te gen minderjarigen overwogen dienen te worden; na onderzoek advies uit bren- tlJ At XT Een maand geleden bemerkte een ta baksgrossier uit het Noordelijk stadsdeel te Rotterdam, dat een voor verzending gereed staand pak sigaretten plotseling verdwenen was. Het kon wel niet anders of een jonge chauffeur had het meege nomen. Dit kwam al heel spoedig uit. De 19-jarige J. M. van de R., die door de politie aan de tand werd gevoeld, be- kende, maar voegde er aan toe, dat hij onder pressie van de magazijnchef bad gehandeld. De recherche trok daarop naar het magazijn om de bewuste chef te ondervragen. De man zag er nogal opgezwollen uit en geen wonder: zijn zakken puilden uit van de pakjes siga retten. Deze magazijnchef, de 41-jarige H. de V., viel door de mand en moest toege ven, dat hij sinds 1949 per week vijftig pakjes placht weg te nemen en boven dien nog twee pakken van 1000 of 2000 sigaretten buiten de zaak smokkelde. Hij had dit tot April gedaan met medewer king van een collega, die inmiddels ge- emigreerd was. Samen hadden zij voor ongeveer f25.000 aan sigaretten ont vreemd en aan sigarenwinkeliers ver kocht. Na de emigratie van de handlanger had hij zich de medewerking verzekerd van de jonge chauffeur. Die had wel moeten toegeven, omdat hij door De V. ook gesnapt was bij het toeëigenen van sigaretten, hetgeen hij deed in samen werking met de 17-jarige collega G. H. Allen hebben nu met de politie kennis gemaakt. Tegen vier sigarenwinkeliers is proces-verbaal opgemaakt. gen dan wel maatregelen tot het aan hangig maken van een zaak bij de rech ter nemen in de daarvoor in aanmer king komende gevallen; in staat toezicht uit te oefenen op de uitvoering van maatregelen, voortvloeiende uit rechter lijke beslissingen, alsmede in alle ge vallen, waarin het gezag feitelijk niet door de ouders of de voogd zelf wordt uitgeoefend; te beschikken over een do cumentatie van de mogelijkheden, welke de jeugdbescherming in hun ressort biedt, en de activiteit op dit terrein te bevorderen. Bij elke voogdijbenoeming zal voortaan de Arr.raad voor de Jeugdbescherming geroepen worden om de rechter voor te lichten hetgeen tot nu toe slechts bij ont heffing, ontzetting en ondertoezichtstel ling het geval was. Advertentie De 61-jarige heer J. van der Velden, oud-wethouder van 's-Hertogenbosch, is gistermorgen onder Tilburg om het leven gekomen, toen zijn auto slipte en tegen een boom botste. De bestuurder van de wagen werd gewond. De heer Van der Velden, die hoofd van een ac countantsbureau te Den Bosch was, is daar tevens zes jaar wethouder van financiën geweest. Op het najaars-congres va nde Fédé- riation Internationale Motocycliste, dat van 27 t.m. 30 October te Parijs wordt gehouden, zal door de K.N.M.V. het voorstel worden gedaan om de TT-races te Assen op 27 Juni van de internatio nale kalender te plaatsen. De zesdaagse te St. Etienne is door het koppel Carrara-Senfftleben gewon nen. De einduitslag luidt verder: op éen ronde: 2. Godeau-Bouvard (Fr.) 1453 pnt., op drie ronden: 3. Piel-Logerot (Fr.) 1354 pnt., 4. Bareth-Monticelli (Fr.) 633 pnt., 5. Bakker-Lakeman (Ned.) 451 pnt. De gisteren in werking getreden Winkelsluitings wet 1951 dreigt de lief hebbers van een slaatje of een warm hapje in de avonduren in verlegen heid te brengen. Tenmin ste wanneer zij' deze ge neugten aan een automaat langs 's heren wegen of straten plegen te betrek ken. Het is n.l. niet onmoge lijk dat ingevolge art. 16 van de nieuwe wet de verkoop van z.g. koks waren door middel van automaten na 6 uur des avonds onmogelijk wordt gemaakt. Ook al beschikt het desbetreffend bedrijf over automaten, die mo gen uitverkocht worden na zes uur des avonds, de verkoop van kokswa ren zal uiterlijk 7 uur des avonds moeten worden gestaakt. Het z.g.. „bijvul- verbod" maakt n.l. ver vanging door verse arti kelen onmogelijk. Zou de hiervoor bedoel de interpretatie van art 16 van de Winkelsluitings wet inderdaad worden toegepast, dan zullen naast het avondpubliek, dat gaarne een warm hapje savoureert, circa 1500 automatenhouders, die dergelijke kokswaren verkopen, ernstig gedu peerd, in vele gevallen zelfs brodeloos worden gemaakt. Om nog maar te zwijgen over het lot van de werknemers in het automatenbedrijf, die dientengevolge ontslagen zullen worden en wier aantal ten minste op 1500 kan worden geschat. De Ned. Bond van Automatenhouders heeft reeds eerder als wij ons niet vergissen in 1949 in een request aan de Re gering en de Staten-Ge- neraal gewezen op de noodlottige consequenties van de thans in werking heer Stemkuehler (KVP) getreden wet voor hun heeft aan de ministers bedrijven. Het heeft niet van Economische Zaken mogen baten. Thans heeft en van Justitie de volgen- tie en Binnenlandse Za ken aan te dringen om tjjdens de overbrug gingstermijn geen pro cessen-verbaal tegen de bedrijfsgenoten te doen opmaken of vervolgin gen in te stellen. Vragen van Kamerlid Het Eerste-Kamerlid de de bond een request ge- de vragen gesteld: richt aan de minister van Is het de ministers be- Economische Zaken, kend, dat in de kring van waarin wordt verzocht op belanghebbenden grote korte termijn een zoda- bezorgdheid bestaat om- nige wetswijziging te trent de inwerkingtreding, willen bevorderen, dat met name van die ver- vaststaat dat de automa- bodsbepalingen in de Win- ten, waarin uitsluitend kelsluitingswet 1951, wel- kokswaren worden ver- ke betrekking hebben op kocht, niet vallen onder de verkoopautomaten wel de gestelde verboden, ke zgn. „kokswaren" af- vervat in de Winkelslui- leveren en welke voor tingswet 1951, of anders het overgrote deel worden een zodanige bepaling in getroffen door het bepaal- het leven te roepen, dat de in het eerste lid van voormelde mogelijk fu- artikel 16 der wet? neste gevolgen voor deze Zijn de ministers niet groep van automatenhou- mèt de vragensteller van ders worden voorkomen, oordeel, dat voorkomen moet worden, dat deze Indien de minister in- automaatbedrijven en -be- derdaad bereid is een drijfjes met ondergang dergelijke wetswijziging worden bedreigd tot te bevorderen, wordt schade ook van het maat- hem verzocht bij zijn schappelijk nut. dat zij ambtgenoten van Justi- onmiskenbaar dienen? Naar aanleiding van een plan, dat werd geopperd tijdens een vergadering van Moeder Oversten van Kloosterorden, is er voor een Italiaanse orde nieuwe kle ding ontworpen, die Z. H. Paus Pius XII heeft goedgekeurd. De nieuwe kle ding (rechts) heeft een kortere rok en een eenvoudiger hoofdbedekikng en contrasteert wel zeer met het traditio nele model, dat stamt uit 1822. VELING TIEL 1 Oct. Appelen: Al- lingt. Pipp. verp. 2226, 1216, 610. Bloemee Stand. i719, 916, 48, 37, Bramley Seedling C8, 45, Bellefl dubb. 711, 46. Benderzoet dubb. 8— 11, 48, Cox Orange Pipp. stand. 30-- 32, 1530, 7—17, Goudreinetten 1417. 810 Gravensteiner 1618, 58, Gra ham Royal jub. 914, 57 Glorie van Holi. 6—13, James Grieve stand 30—36, 1528, Kaneelzuur 67, 5, Kesters Wijnzuur 69, Lemoen 912, 6—-8, 5 10, Laxton Superbe 1316, 5, Manks Codlin 10—14, 5—7, Notaris verp. 26, Stano. 15—18, 10—15, 5—7, 5—8, Princes- se Noble 810, Pater v. d. Elzen 58, Sterappel, stand. 2528, 1124, 610, 7ii, Wealthy 816, Zuur kroet 370 390, id. zoet 110. Peren: Beurre Hardy 1219, 918, Beurre Lebrun 35, Ban- ne Louise q'Avranche 823, 5, Confé rence 7—13, 3—5, 2—5, Doyen du Com- mice 10—17, Gieser Wildeman 1013, 48, Legipont stand. -1415, 613, 35. 3—6, Maagdepeer 3—6, 3. Pondspeer 5— 6 Sint Remy 6—8, 3—5, Triomphe de Vienne 5—7, Zwijndr. wijnp. 4—7, 34. Perenkroet 140. Bramen 83, Druiven 6571, kwetsen 68, noten zonder bol ster 95—130, id. p. 100 7—8.50. Groenten: Markt Leiden. 1 Oct. Vee. Notering: 30 melkkoeien ƒ8501100, 95 vette koeien 8751090, schoon gew. p. kg. ƒ2.20 2.80, 88 varekoeien 600—800, vaarzen ƒ650—900, pinken 370—550, 12 graskalv. 225375, 9 vette kalv. 250475, id. lev. gew ƒ2.10—2.65, 22 nucht. kalv. ƒ60 70, id. lev. gew. ƒ1.501.60, 200 vette schapen ƒ90—120, 250 vette lammeren ƒ70—85, 5 paarden ƒ850—110, 9 geiten 15—40, handel matig. Kaas: 30 partijen Goudse: le kw. ƒ2.43—2.47. 2e kw. ƒ2.40 —2.42. AMSTERDAM. (Gem. Universiteit) Bevorderd tot arts: de heren C. H. J Stockmann, C. A. M. Haanen, E. Dek ker (Amsterdam), B. A. Rijnsdorp en E. R. de Bij (Haarlem). Artsex. eerste ged de heren P. A. Vis, G. Losekoot, G. J. Veenemans, H. B. Symens (Amster dam). A. IJzerman (Haarlem) en 8. J. C. Smeets (Weesp). AAGTEKERK 2 te Singapore. AXELDIJK p, 2 Keywest n. Rotterdam. BOISSEVAIN 2 te Mauritius. BRITSUM 2 van Gibr. n. Alexandrië. CELEBES 2 te Genua. FAII^EA 2 te Fremantle. GAROET p. 2 Minicoy n. Aden. GROOTE BEER 2 te New York. GROOTE KERK 2 te Port Elisabeth. JAGERSFONTEIN 2 van Teneriffe n. Kpst. KOT A AGOENG 2 nm, V. Suez n. Priok. KOTA BAROE 2 van Suez n. Priok. KOTA INTEN 2 te Singapore. LEMSTERKERK 1 nm. te Damman. LINDEKERK 2 nm. van P. Said n. Rott. LUTTERKERK 2 te Bandar Shapur. MATARAM 1 te Bandar Shapur. MYONIA 1 van Balikpapan n. Melbourne. ONDINA 1 nm. van Malta n. Beyrouth. PHRONTIS 1 van Singp. 3 e Priok. POELAU LAUT 2 te Surabaja. POLYDORUS 1 nm. te Semarang. RONDO 2 te New Orleans. SAPAROEA 1 nm. te Damman. STR. BANKA 2 te Port Elisabeth. TARA p. 1 Anticósti-eil. n. Zweden. TEGELBERG 2 te Tj. Priok. TIBA p. 2 Bahama's n. Ned. WATERLAND p. 2 Kp. St. Vine. n. Z.Am. WILLEMSTAD 2 nam. te La Guaira. ZUIDERKRUIS 1 van New York n. A'dam. AGAMEMNON 2 te Curagao. BANDJERMASIN 2 te Singapore. BATOELA 1 te Taruna. CERAM (kustv.) 1 te Priok ENA 1 van Surabaja n. Balikpapan. HECTOR 2 te Piraeus. KASIMBAR 2 te Surabaja. LINGE 1 dw. Karlskrona. 4 te Zaandam. PR. WILL III p. 1 Cornwall-na. n. Montr. REIJNIERSZ 2 te Kwandang. ST. SCHIEDAM p. Gefle n. Rotterdam. TELAMON 1 van New York n. Curagao. TIBIA 2 te Pulu Sambu. TJIBODAS 2 te Yokohama. TONGKOL 1 van Colombo n. Priok. VAN HEUTSZ 2 te Semarang. VAN RIEBEECK 2 te Amboina. ZAAN p. 1 Dago-eil., 5 te Amsterd. ZEELAND K.R.L. 2 te Hamburg. AMSTELVEEN 2 te Bombay. ALETTA 2 te Pladjoe. AMPENAN 2 te Halifax, verbet. BANTAM p. 2 Guarctefui, 3 te Djibouti. CONGOSTR. 2 van Takoradi n. Winnebah. DOMBURGH 2 te Bordeaux. DRENTE 2 van Port Said n. R'dam. EOS 2 te Messina. FELIPES 2 te Haiphong. HELENA 2 te Guanta. KEDOE p. 2 Kp. d. Armi n. Marseille. LANGLEECLYDE 2 te Port Said. LISSEKERK p. 2 Finisterre n.. R'dam. i^OLENKERK p. 2 Gibr. n. Antw. \'ERO p. 2 Finisterre n. Oran. OVULA 2 te Stanlow. PYGMALION 2 te Maracaibo. RODAS 2 te Curagao. SLOTERDIJK 2 te Suez. ST. SCHIEDAM p. 2 Oland n. R'dam ST. DORD. p. 2 Finist. n. Palermo. ZIJPENBERG p. 2 Ouessant n. IJm OBERON 2 te Pto. Cabello. BREDA 2 te Hamburg. GANYMEDES 2 te Amsterdam. ARGOS 1 van Amst., 3 te Hamb. vw. AARDIJK p. 2 Aozren n. New Orl. ARIADNE p. 2 Bahamas n. N. Y. CALT. LEIDEN p. 2 Malta n. Rotterdam CLAVELLA p. 2 Kreta n. Suez. FRIESL. SSM. p. 2 Lissabon n. Casabl. KERTOSONO p. 1 Johnston-eil. MARPESSA p. 1 Toreestr. n. Sydney. METULA p. 1 Lacadiven n. Col.bo. MUIDERK. p. 1 Cp. Comorin n. Caic. NOTOS p. 2 Azoren n. A'dam. PAPENDR. p. 1 Rasfartak n. Rastan. POSEIDON p. 2 Landsend n Antw. PR. JOH. WILL. FRISO p. 1 Cp. Clear Rotterdam. SIGLI 1 te Tj. Priok. TJIKAMPEK p. 1 Natuna-eil. n. Priok. TROMPENBERG p. 2 Azoren n. Charlst. MUREN A p. 2 Ceylon n. Madras, verbet. ADMIRALENGRACHT 30 te Hango ARKELDIJK p. 2 Keywest n. Mobüe. AMOR p. 2 Oporto n. Huelva. BOREAS 2 te Limassol. DALERDIJK p. 1 Sombrero n. Cristobal. LIEVE VR. KERK p. 2 Perim, 3 te Aden. ROTULA 1 Kp. d. Armi n. Alexandrië. ALBERTO DODERO 1 te Monteviedo. AMSTELPARK 7 te IJmuiden verw. HATHOR 1 van Algiers n. Cartagena. NIOBE 2 te Mantyluoto. RAKI 30 te Belewan. CALT. DELFT p. 2 Kreta n. Sidon. CALT. HAGUE p. 2 Kanaal. 3 te Rott. CALT. UTRECHT p. 2 Kp. Roca n. Rott. FRIESL. SSM p. 2 Burlings n. Casabl. HERSILIA p. 2 Kp. Vincent n. Barbad. LARENBERG p. 2 Gibr., 3 te Casabl. LEOPOLDSK. p. 1 Rasalhadd n. Aden. LISSEKERK p. 2 Burlings n. Rotterdam. MAAS p. 1 Andros-eil. n. Triest. ROSSUM p. 2 Wight n. Sevilla. ST. MAASTR. p. 2 Balearen n. Savona. TANKHAVEN I 2 te Port Swettenham. WIELDRECHT 2 nm. te Pulu Bukom. ZEELAND SSM p. 2 Ouesst. n. Setabal. ALNATI p. 2 Fernando Nor. n. Rio. SCHIEDIJK 2 te Vera Cruz. SINGKEP p. 2 Algiers naar Antwerpen. BLITAR p. 2 Kp. Gata, 3 te Marseille. ELMINA 1 van Hamburg 3 te Antw. FRIESLAND KRL 2 te Semarang. JOH. v. OLDENB. 2 nm. te Semarang. KIELDRECHT 1 nm. van Kobe n Hongk. LANGOEAS p. 2 Kp. Gata n. Priok. RADJA 2 nm. te Beyrouth. AALSUM 2 te Cochin. ALCYONE 1 te Rotterdam. AMPENAN 2 te Halifax, verbet. AMSTELDIJK 2 te Rotterdam. BILLITON 27 te Astoria. COTTICA 1 te Paramaribo. GRAVELAND 1 van Ria Jan. n. Itajai. HER A 2 nm. te Quayaquil. ITTERSUM 2 nm. te Rotterdam. LOMBOK 27 te Portland O. LOOSDRECHT 2 te A'dam. LOPPERSUM p. 2 Wight n. Reggio MAPIA 29 te New York. PR. FRED. WILLEM 28 te Montreal. PR. MAURITS 27 van Montreal n. Chic. PR. WILL. II p. 2 Wight n. Montreal TARIA p. 2 Kp. St. Vinct. n. Hamburg. WONOSARI 30 te New York verbeter. ANDIJK 30 van Galveston n. R'dam. DIEMERDIJK 30 van San Franc. n. Rott. GANYMEDES 2 te Amsterdam. NOORDAM 7 te R'dam verw TEUCER p. 1 Elba Cp.. 3 te Suez verw. BURU p. 2 Point de Galle n. P; lok Woensdag is in het stadion te Utrecht een selectiewedstrijd gespeeld tussen twee jeugdploegen (leeftijd tot twintig jaar) om tot definitieve samenstelling te komen van het Nederlandse jeugd- elftal, dat op 19 October te Antwerpen tegen de Belgische jeugdploeg zal spe len. In de samenstelling van beide ploe gen waren enkele wijzigingen gekomen, doordat de spil van A. Brusselers (PSV) vervangen was door Sannes (Be Quick uit Groningen). Deze moest na een kwartier wegens blessure weer op zijn beurt vervangen worden door Koopmans (Go Ahead). Voorts ontbrak in de B-ploeg de rechtshalf Van Woer den (Feijenoord), voor wie Harms (Ajax) in de plaats kwam. In dit elf tal had na de rust linksbinnen Tardy (Zwolse Boys) plaats gemaakt voor Mul (EDO). Het in het wit spelende A-elftal had met rust een achterstand van 02, doch wist door sterk aanvals- spel in de tweede helft een verdiende overwinning van 42 te behalen. In het begin was het B-elftal sterker. Na ze ven minuten nam het de leiding door La Croix (GVAV). Nadat een half uur was gespeeld kwam er een tweede doelpunt van de roodhemden, toen Van der Hoek (Feijenoord), die niet bijster op dreef was, het schot van De Wit (De Valk) van richting veranderde. De tweede helft gaf vier doelpunten van de A-ploeg. Het trio midvoor Schuman (PEC) met de linkervleugel Van der Wel (Ajax) en Rhijnvis (ADO) speelde een productief aanvallend spel. Schu man scoorde het eerste tegenpunt, na een half uur gevolgd door de gelijk maker van Meyers (NEC). In het laat ste deel van deze aantrekkelijke wed strijd vlotte het samenspel in de A-aan- val uitstekend. 'Het A-team was toen veel sterker en dit had nog twee doel punten tot gevolg. Schuman scoorde zijn tweede goal en Rhijnvis bracht de eindstand op 42. Na de tiende ronde van het interzo naal schaaktournooi te Stockholm Ifidt de stano: 1. Kotov <Rusl.) 8V» pt. 2-3 Stahlberg (Zweden) en Petros) an (Rus land) ieder 7 pt. 4-5 Geiler 'Rush) en Taimanov (Rusl.) ieder 6y, pt. 6. Szabe (Hong 6 pt. 7-8 Barcza (Hong. I en Gh- goric (Joegosl.) ieder 5 pt. uit 9 par tijen. 9-U Averbach <Rusl.), Pachmann (Tfjechosl.) en Sanchez (Col.) ieder 5 pt uit 10 part. 12-14 Matanovic (Joego sl.), Pilnik (Arg.) en Unzicker (W.- Dld.) ieder 4pé pt. 15-16 Eliskases (Arg.) en Stolz (Zw.) ieoer 4 pt. 17. Steiner (V. St.) 3% pt. uit 9 part. 13. Wade (N.- Zeel.) 3»/2 pt. uit 10 part. 19. Vaitonis (Canada) 2 pt. uit 9 wedstr. 20. Golom- bek (Gr.-Br.) 2 pt. uit 10 part. 21. Prins (Nederland) 1 pt. Zaterdagavond 4 October te 19.00 uur zal op het kantoor van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Den Haag een telex-schaakwedstrijd aanvangen tussen een tiental van De Bataafsche Petroleum Maatschappij en een van de Curagaose dochteronderneming, de Curagaose Petroleum Industrie Maat schappij. De zetten zullen worden over gebracht volgens het „telex over radio - (T.O.R.) systeem. Op 61-jarige leeftijd is Woensdag, na een zware operatie, te Antwerpen over leden de ook in Nederland bekende oud-internationale scheidsrechter John Langenus. In Belgische en in interna tionale voetbalkringen was Langenus een zeer geziene figuur. Ook op journa listiek gebied heeft hij zijn sporen ver diend. Hij was o m .de auteur van „Flui tend door de wereld" en van „Onze vro lijke voetballers". HORIZONTAAL: 1. spitsboog; 2. loden korrels; 8. voorzetsel; 10. voorzetsel; 11. lidwoord; 13. bekoorlijk; 16. noot; 17. badplaats 19. omroeporganisatie (afk.); 20. vlaktemaat; 21. zoogdier; 22. aange- zichtsrooü; 23. boom; 24. voorzetsel: 26. plantje; 27. deel van de Bijbel (afk.); 28. zich verbeelden; 30. persoonlijk voor naamwoord; 31. persoonlijk voornaam woord; 32. voorzetsel; 34 van smart ver steende moeder; 35. luister. VERTICAAL: 1. plaats in Friesland; 2 hetzelfde (afk.); 3. achting: 5. prelaat; 6 persoonlijk voornaamwoord; 7. plaats in Friesland; 9. plaats in Friesland; 12. made; 14. persoonlijk voornaamwoord: 15. windstreek (afk.)16. saai, vervelend; 18. Bijbels persoon; 20. bergweide; 24. familielid; 25. voorzetsel; 28 rag; 29. zandheuvel; 31. aldus; 33. familielid. I D W O L D E O N O R I A -p R M I -p K O R -P P A E N G -P K Z O T R R K M E -p O N Y E V E E N -p N U E L L E L S -P M -P T U I E S P U L I N U -P G E R E D D W E E R W I L L E Advertentie PROBLEEM MET EEN EENVOUDIGE OPLOSSING! Er is een ongerustheid, waarover 'n vrouw meest al met niemand spreekt en die haar toch bezig houdt. Dat is ongerustheid over haar beeld in de spiegel. over haar eigen uiterlijk. In de werkelijkheid be hoeft geen gezonde vrouw ongerust te zijn over haai teint. Natuurlijke schoon- aeid sluimert practisch in ie huid van iedere vrouw, ieder meisje. Men behan- dele de huid maar eens een week lang met een goede schoonheidszeep, zo als Castella. Deze zeep, met zijn diepreinigend. jacht schuim, bevat een ware rijkdom aan huid- verjongende oliën. De spierweefsels spannen zich. -VXoÜv te wijde of te grove poriën sluiten zich. Weldra blink U een gaaf. glad en jong gelaat, fris als de lente zelf, uit de spiegel tegen Natuurlijk behoren bij ee mooie huid ock mooie tar den. Maar daarvoor is er Zastella Tandpasta in de wereld (normale tube 4? ct„ grote tube 75 et.* Wittere tanden reeds t^a één enkele maal poetsen VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muziek, 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pl., 11.00 piano. 11.30 gram., 11.55 Metropole- orkest. 12.33 gram., 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 reportage, 13.25 amusem- muziek. 13.55 kamerorkest. 14.45 kamer koor, 15.15 voordracht. 15.35 gram., 16 00 Tweejarigen voor voorjaarsperken, cau serie, 16.15 gram., 16.30 Instrumentaal trio, 17.00 gram., 17.30 militaire causerie, 17.40 gram., 17.45 Fries progr., 18.00 gram., 18.10 idem, 18.15 idem, 18.30 chr. verenigingsleven. 18.45 kamermuz.. 1900 nieuws. 19.10 Verklaring en toelichting. 19.30 vocaal ensemble en solisten, 20.00 radiokrant. 20.20 Weense muziek. 20.50 reportage. 21.10 gram.. 21.30 Radio Philh. Orkest en soliste. 22.25 kunstrubriek. 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 Esue- 'ranto, 23.30 vocaal ensemble en solisten. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 ochtendgymo 7.33 gram.. 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8 50 de huisvrouw. 9.05 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, cau serie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram.. 10.30 schoolradio, 10.50 orgel en zang. 11.15 radiofeuilleton, 11.35 piano. AVRO: 12.00 lichte muziek, 12.33 sport. 12.48 gram., 13.00 nieuws. 13.20 Musette-orkest, 13.50 gram.. 14.00 vrouw, 14.20 vocaal kwartet, 14.50 voordracht, 15.10 Weense muziek, 15.30 dansmuziek. VARA: 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 17.00 gram.. 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties. 18.45 Denk om de bocht, 19.00 klein koor en koperkwartet. 19.15 orgel. VPRO: 19.30 Moreel Beraad, cau serie, 19.50 De Nationale Reclasserings- dag. causerie, 20.00 nieuws. 20.05 ooek. 20.15 Het zingende hart, 20.30 Benelux, causerie, 20.40 Lever, op de aarde, cau serie. VARA: 21.00 Metropole-orkest en solisten, 21.45 Het leven betrapt, 22.05 buitenl. overz.. 22.20 Swing-ensemble. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22 4„ prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 gram ENGELAND. BBC Home Service, 330 m.: 12.00 lichte muziek, 15.30 Schots oi kest, 19.00 gevar. muziek, 20.45 viool recital. 22.15 pianorecital. BBC. light programme. 1500 en 24i m.: 12.15 arbeidersorkest, 12.45 concertork 15.00 dansmuziek. 15.45 orkestconc.. 16 .0 orgel 17.30 variété-orkest en solisten. 22.20 dansmuziek, 23.20 Tango-orkest NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m. 12.00 gevar. muziek. 13.25 om roeporkest. 14.15 gevar. muziek. 15 5 omroeporkest, koor en solisten, pianotrio, 17.45 amusem.muziek, Der Barbier von Bagdad, opera, jazzmuziek. 22.30 gevar. muziek, lichte muziek, 0.30 dansmuziek, gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkestconcert. 13 15 orge.. 15.30 kamerorkest, koor en solisten. 17.10 dansmuziek. 20.15 symphonie-ork., 22.15 strijkkwartetten. 484 m.: 12.05 gevar. muziek, 16.3a lichte muziek, 17.25 kamermuziek. 18.30 film muziek, 20.00 omroeporkest en solister. 22.10 kamermuziek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journaal. Wintermode 1951 Weerbericht. Hongaarse muziek en -volksdansen. Dagsluiting. >1 16 15 19.30 22.05 23 50 MS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5