„Lasterlijke aanvallen op de Sovjet-Unie MOSKOU VERTOORND OP DE AMERIKAANSE AMBASSADEUR Onmiddellijke terugroeping geëist van G. Kennan Bisschop en drie paters ter dood veroordeeld Zware straffen in proces te Sofia «Brunsbuttel" bij hoog water weer vlotgekomen Wi Engeland verheugd over geslaagde atoomproef MacArthur's politiek losgelaten RHI Erger dan oorlog O Op Tot hoofd en hart Vloedgolven in Japan Plan voor Europese belastingunie Vliegende schotels in Geleen Brandstichting in maalderij? Invoerrecht voor montagewoningen K.L.M.-dienst op Mexico Het weer w nuftftio oefwyou uujf Gissingen omtrent de aard van de explosie Geen Nobelprijs voor de vrede ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 76ste JAARGANG No. 25498 I Acheson wijst Russisch protest van de hand Stakingen in Argentinië Studenten demonstreren tegen verplicht politiek onderricht Roomboter 15 cent per pakje goedkoper Beklaagden zouden schuld bekend hebben het laatste moment tros in de schroef Drie schepen vergaan 24 vissers vermist Eigenaar in arrest Maatregel Australische regering Met ingang van 27 Oct. Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vioerwrijvers SPORTROKKEN SWEATERS Jongetje vermist Week der Japanse verkiezingen O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2X548 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. L XfJ. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Russische regering: heeft van Amerika gisteravond geëist, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George F. Kennan, uit zijn functie te ontheffen en hem naar de V.S. terug te roepen, daar hij niet langer aanvaardbaar is voor de Sovjet- Unie. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky, heeft gisteravond een nota overhandigd, waarin te kennen werd gegeven, dat Kennan „onmiddellijk" diende te worden teruggeroepen. Kennan verblijft op dit ogenblik in Zwitserland. Hij is Donderdag in Genève aangekomen, waar zijn dochtertje studeert. Zijn vrouw en zijn twee jongste kinderen vertoeven nog in de Russische hoofdstad. De Pravda, het orgaan van de Russi sche communistische partij, heeft on langs Kennan gecritiseerd wegens op merkingen, die hij in Berlijn over toe standen in de Sovjet-Unie heeft ge maakt. Hij heeft toen de omstandigne- den, waaronder buitenlandse diplomaten te Moskou leven, vergeleken met de be handeling, die diplomaten onder het Hitler-rcgiem te verduren hadden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft mee gedeeld, dat de Russische regering in haar nota de uitlatingen van de Ameri kaanse ambassadeur lasterlijke aanval len op de Sovjet-Unie in de vorm van 'n grove schending van de algemeen er kende gebruiken van internationaal recht" noemt. Minister Acheson heeft verklaard, dat zijn regering de beschuldigingen van de Sovjet-Unie van de hand wijst. „Degene, die erkende gebruiken schendt, is de Sovjet-Unie, die de toe stand geschapen heeft, zoals deze vol komen juist in de door Kennan te Berlijn afgelegde verklaring wordt beschreven. De Russische regering zal dit worden meegedeeld." Op desbetreffende vragen antwoordde de minister, dat zijn ministerie op het ogenblik niet voornemens is, de terug roeping van de Russische ambassadeur te Washington. Zaroebin, te vragen. Hij voegde hieraan toe, dat niet wordt over wogen, de diplomatieke betrekkingen te bemoeilijken. Naar Acheson zeide, zal .Kennan nog tijdelijk in Europa blijven, waarna hij men S,Verle§ naar Washington zal ko- den egeven de huidige omstandighe- MoAZai kb echter in geen geval naar Van terugkeren. Over de benoeming n een nieuwe ambassadeur is echter niet gedacht, aldus de minister. Kennan werd in April te Moskou be noemd. Hij is een van de opstellers van de Amerikaanse politiek van „vreed zame inperking" van de Soviet-Unie en oen vooraanstaande deskundige op het gebied van Russische aangelegenheden. £hj spreekt het Russisch vloeiend. In de kwestie naar aanleiding van de ge- Wraakte uitlating te Berlijn heeft mi nister Acheson de ambassadeur altijd Volledig gesteund. George F. Kennan heeft gisteravond te Genève tegenover de pers verklaard, dat hjj in dit stadium „absoluut niets" kon zeggen. Toen men hem vroeg naar zjjn toekomstplannen, zei Kennan: „Ik voer mijn plannen uit, alsof er niets ge beurd is. Zondagavond ga ik naar Frank furt en in Berlijn hoop ik mijn gezin te ontmoeten. Ik neem aan, dat ze tenge volge van deze geschiedenis, daar heen zulien gaan." Studenten in geheel Argentinië zijn gis teren voor een dag in staking gegaan, uit protest tegen het door de regering ver plicht gestelde politieke onderricht en ter ondersteuning van studenten in de filo- sofiê te Buenos Aires, die om dezelfde re- den reeds eerder in staking waren gegaan. De politie dreef een aantal protestdemon straties uiteen en arresteerde enige stu denten. vijf duizend metaalarbeiders, die Don derdag staakten nadat het algemeen vak- haH de administratie van hun vakbond «aa overgenomen, hebben het werk gis- en weer hervat. In de winkels kan men thans room boter tegen een met vijftien cent per 250 gr. verlaagde prijs kopen. Deze ver laging vloeit voort uit de grote hausse in de boterexport, die tot een prijs van ƒ5.30 per kilo leidde, hoog genoeg om de belangstelling van buitenlandse zijde voor onze boter weer te doen verflau wen. Van de „overgangstoestand" kan de consument nu waarschijnlijk voor niet al te lange tijd profiteren. ÉMilWi Het vaartuigje, dat hier de Theems bij de Tower Bridge opvaart'is een dwerg- duikboot, die een informeel bezoek aan Londen brengt, na als een dappere dwerg te hebben deelgenomen aan de vlootoefening „Ma'in Brace". Links op de ach tergrond ligt het moederschip, dat een „wakend oogjeop haar kleintjehoudt. De twee schepen hebben tezamen 42 opvarenden. De command ant van de dwerg duikboot is It. H. T. Verry. Dwergduikboot XE 8 behoort tot de kleinste oor logsschepen ter wereld Tijdens het proces van een Bulgaars gerechtshof tegen acht en twintig ka tholieke geestelijken, die tezamen met twaalf andere Bulgaren te Sofia terecht hebben gestaan op beschuldiging van spionnage en tegen de staat gerichte activiteit, zijn, volgens een bericht van het Bulgaarse persbureau, bisschop Sjiskof en de paters Jonkof, Djidjof en Bosilkof veroordeeld tot de dood door de kogel. Dr. Sariski, voormalig directeur van een seminarie, en een priester uit de stad Stalin, Baroef genaamd, kregen twintig jaar gevangenisstraf, terwijl zes beklaagden tot 15, twee tot 14 jaar en elf tot twaalf jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. De overige beklaag den werden eveneens tot gevangenis straffen veroordeeld. Een vrouw /kreeg vijf jaar en een andere drie jaar gevan genisstraf. Eerder heeft het Bulgaarse pers bureau medegedeeld, dat de acht en twintig geestelijken schuld hadden be- kend. De beklaagden zouden volgens dit be richt, om „een rechtvaardige bestraffing en clementie" en een kans om hun „schuld jegens de natie goed te maken" Joens inPi?itanten van de strandpavil- plezier bewfUJden hebben maar weinig de mist „i van de gistermorgen in tendTL^» hijna 3.000 ton me- zou trouwinJ i „Brunsbuttel Het te beweren ri tez*'den de waarheid zijn reeds brommen r/-1^ in h,ln verbeelding strand za»en trekfceUWssierigen naar strand za„en trekken, want algemeen was men van overtuiging, dat de Zuiger hoog water gemakkelijk vlot te krijgen mM„Zijn" knifda,t iS ^"gek°n>en ook. Des middags half dne behoefden de slepers Jonan en Hollander I maar even in de stevige trossen te gaan hangen of de terwaawCh00f "Cht als cen ve«tje ach- element k af weer in z«n mSler'hTeft°rieHeCtC-r Va? Bureau WiJs" vanhet,u?c slmpele ontknoping li verhaal met eens afgewacht. nier on lddaS reed een vrachtauto Met oio 5 O stevige stalen trossen. Met een sloep werden deze naar de Brunsbuttel gebracht en daar op het achterschip vastgemaakt. Aan de andere uiteinden beten de sleepboten Jonan en Hollander I van de Amsterdamse Ballast Maatschappij zich er in vast. De hoog ste waterstand behoefde nog niet eens afgewacht te worden. Precies een uur voor hoog water kwam er beweging in en al gauw ging het in een vaartje ach terwaarts. Op dat moment dreigde een nieuw ge vaar. Het schip kwam met de achterste ven angstwekkend dicht naar de pier toe. Het ijlings uitgeworpen anker kon geen houvast vinden op de harde bodem. Pas op het laatste moment gelukte het de vaart van het schip te stuiten. Even wijdig aan de Zuidpier zocht de zuiger toen achteruit stomend de open zee op. De sleepboot Nestor van Bureau Wijs muller, die in de buurt gebleven was om zo nodig toch nog hulp te kunnen bie den, pakte toen ook maar zijn biezen en koerste de haven weer binnen. En toch was de hopperzuiger Bruns buttel nog niet uit de moeilijkheden. Want juist voordat het schip zou zwen ken om naar binnen te stomen, kreeg het een tros in de schroef en opnieuw moest het anker uitgeworpen worden. In volle zee werd opnieuw een tros uit gebracht en om kwart over vier sleepte de Jonan de hopperzuiger de pieren bin nen om hem naar de Bergingshaven te brengen, waar de tros uit de schroef gehaald zou worden. Critiek is vaak eigen lof langs omwegen. gevraagd hebben. Zij zouden verklaard hebben misleid te zijn geweest door het Vaticaan en leden van de geheime dien sten van buitenlandse mogendheden. De beklaagden waren oorspronkelijk beschuldigd van spionnage ten gunste van het Vaticaan „ter voorbereiding van een, imperialistische oorlog tegen de Sovjet-Unie". (Italië Hèt dodencijfer van het treinongeluk van Woensdag bij Reggio Emilia is tot vijf gestegen. De politie heeft een seinhuiswachter gearresteerd, nadat de Italiaanse spoorwegen had den verklaard, dat hij en nog twee anderen voor het ongeluk verantwoor delijk zijn. Ten gevolge van vloedgolven en stor men, die gisteren de kust van het Japanse eiland Hokkaido geteisterd hebben, zijn drie schepen vergaan en worden 24 vissers vermist. Gevreesd wordt, dat negen van hen onmiddellijk verdronken zijn nadat hun schepen ge kapseisd waren. Vijftien anderen zijn waarschijnlijk meegesleurd naar de Stille Oceaan. Tachtig huizen en 23 vissersboten werden beschadigd. De golven bereikten een hoogte van vier meter. Het noodweer volgde op een typhoon, die bij het eiland heeft ge woed. De Franse bond van middelgrote en kleine ondernemers wil half October aan de openbare mening een plan voor leggen voor een Europese belasting unie. Naar de bond heeft meegedeeld, wordt door de organisatie naar een uniiqume Europese belastingwetgeving gestreefd, waarbij het zwaartepunt van de belastingheffing zou liggen by de grondstofindustrieën en de energie productie. Door op elkander gelijkende belastingsystemen in de afzonderlijke landen zullen, zo betoogt de bond, de bestaande ongelijkmatige belastingdruk en de daardoor bestaande prijsverschil len in grote mate gecompenseerd wor den. Daardoor zou men ook een stap nader komen tot de vrije inwisselbaar heid der valuta. De 17-jarige Hubert Odekerken en de 18-jarige Tini Hesselink, die Vrijdag avond van het station in Geleen komen de op weg waren naar huis, hebben aan de politie meegedeeld dat zij omstreeks acht uur twee /erschijnsels in de lucht hebben gezien, dat zij voor „vliegende schotels" houden. De door hen geziene voorwerpen had den een rode kleur. „Zij bestonden uit verscheidene cirkels" en bewogen zich met een „ontzettends vaart" van het Westen naar het Oosten. Het geheel duurde niet langer dan enkele seconden. Na de brand in de maalderij van W M. te Lierop, waarbij j.l. Dinsdag het gebouw met inventaris geheel in de vlammen opging, heeft de rijkspolitie uit Someren een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Dit heeft geleid tot de arrestatie van de eigenaar M„ die ervan wordt verdacht zelf de brand op de zolder der maalderij te hebben gesticht. Hij wordt heden, Za terdag, aan de Officier van Justitie te Den Bosch voorgeleid. Naar het commissariaat voor de Emi gratie meedeelt, beeft de Australische regering de vrijdom van rechten op de invoer van montagewoningen in Austra lië opgeheven. Door deze maatregel is thans een invoerrecht verschuldigd van 57 y2 pet. van de waarde. Slechts indien de emigrant ten genoegen van de Austra lische douane kan aantonen, dat de wo ning vóór 1 Juli 1952 werd besteld, zal een lager tarief, n.l. lZy2 pet. van de waarde, worden aangelegd. Overleg is nog gaande met de Austra lische regering om terug te keren tot de vroegere regeling, waarbij volledige vrijdom van invoerrechten op montage woningen werd verleend. Hun, die over wegen een montagewoning mee te ne men naar Australië, wordt aangeraden het resultaat van dit overleg af te wachten, alvorens tot aankoop te be sluiten. 27 October a.s. zal een geregelde K.L.M.-luchtdienst Amsterdam-Mexico worden geopend. Correspondentie, be stemd voor Mexico, waarvan blijkens de daarop voorkomende aanwijzing „Per K.L.M.-vlucht AmsterdamMexi co 27 October 1952" verzending met de ze vlucht wordt verzocht, zal op Schip hol worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel: „Opening K.L.M.-dienst AmsterdamMexico Schiphol 27 October 1952". Advertentie CDDCQ NATIONALE PRODUCTEN LNIlLW VAN WERELDNAAM Verlang dit merk van Uvr handelaarl Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met morgen op vele plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Minder koud des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZONDAG: Zon: 6.47—18.08. Maan: 1„23—9.36. MAANDAG: Zon: 6.49—18.06. Maan: 18.49—11.02. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Sinds Vrijdagmorgen wordt te Hoek van Holland de tweejarige Engelse jon gen Clifford H. vermist. Er is direct een onderzoek ingesteld. Een politie hond uit Rotterdam voerde de zoeken den naar de zogenaamde Kromsloot. Kokers in de dam werden direct afge sloten om te voorkomen, dat, wanneer het kind in de sloot zou zijn terechtge komen, het naar de Nieuwe Waterweg zou afdrijven. A-bomexplosiej ar win Monl-p Bello-eiianden AUSTRALIË Perth tllll» Gevaarlijkgebfed China ^AFRIKA A-bom is vervoerd DE WERKING VAN DE ATOOMBOM Loden ri Afschierapparaat nodig om hereon tAct rol sfand he Als deze 2 halve bollen ar raken vindt de exglojjeglaals p zichzelf is de uitslag van de Woensdag in Japan gehouden verkiezing voor de nieuwe Rijks dag niet verrassend te achten. De libe rale partij, die de laatste jaren onder leiding van premier Josjida het bewind gevoerd heeft, is wederom de sterkste gebleken en heeft, ondanks het feit, dat haar aanhang niet onbelangrijk is teruggelopen, wederom de absolute meerderheid behaald. Wat dat betreft ziet het er dus niet naar uit, dat het nieuwe bewind, dat op 15 October a.s. door de Rijksdag zal worden gekozen, zich essentieel van het vorige zal gaan onderscheiden. Al te veel peil kan men daarop echter niet trekken, want de Ja panse politiek wordt thans evenals vroe ger minder door partijen en programma's bepaald dan door personen. En het is dus niet zozeer van belang, dat Japan we derom een liberale regering krijgt in Japan is de term liberaal trouwens synoniem met conservatief dan wel welke liberalen voortaan aan de touwtjes zullen trekken. Misschien de meest opvallende ka raktertrek van de Japanse verkiezings strijd is geweest, dat er zo weinig wezenlijke verschillen vielen aan te wijzen tussen de programma's van de voornaamste partijen. Niet alleen de twee vleugels van de liberale partij vertoonden programmatisch een sterke overeenkomst, ook het programma van de z.g. progressieve partij, die de voor naamste oppositiegroep in het parle ment is, leek er in sterke mate mee verwant. Wanneer men nu constateert, dat de sympathieën van de Japanse kiezers voor het grootste deel zijn geconcen treerd op deze rechtse partijen, dient men dus, om te weten te komen in welke richting de hoofdtendenz wijst van de te verwachten Japanse politiek gedurende de eerstvolgende jaren, na te gaan, wat deze partijen verenigt. Dat is in ieder geval heel wat meer dan wat hen scheidt. Wat Josjida, de offi ciële leider van de Liberale partij, Ha- toyama, die nog steeds niet de hoop heeft opgegeven het minister-presi dentschap van de volgende liberale re gering machtig te worden en Shige- Japan's min'ister-president Josjida, de officiële leider van de liberale partij, die bij de Woensdag gehouden verkie zingen voor de nieuwe Rijksdag weder om de sterkste bleek. mitsoe, de leider van de progressieven onder verschillende benamingen en met onderlinge nuances in de formule ring het Japanse electoraat hebben herbewapening; 2e. een meer of minder duidelijke reactie tegen wat in het Ja panse leven nog over is van het bewind van generaal MacArthur en 3e. een meer of minder openlijke herleving van het Japanse nationalisme. Keert de Ja panse democratie dus geleidelijk aan terug van de door MacArthur geïmpor teerde schema's tot de traditionele vor men van het staatkundige leven in Ja pan, hoever deze reactie zal gaan, zal hoofdzakelijk afhangen van de omstan digheden en van de mensen, die leiding geven. De omstandigheden zijn, mede dank zij de op ruime schaal verleende Amerikaanse hulp en ook door het uit breken van de Koreaanse oorlog, gun stig geweest voor het Japanse bedrijfs leven. De vraag is voor welke econo mische problemen Japan zal komen te staan wanneer de Amerikaanse hulp verlening een einde zou nemen, de Amerikaanse bestellingen bij de Ja panse industrie ten behoeve van de oorlog in Korea zouden ophouden en Japan niet in staat zou zijn zijn emi- gratiegebieden te vinden voor zijn overbevolking en voldoende afzetge bieden voor zijn industriële productie. In dat geval zou de verleiding om de oplossing te zoeken in een extreem linkse of extreem-rechtse politiek waarschijnlijk onweerstaanbaar wor den. Over het algemeen zijn de gema tigde middengroepen bij het Japanse volk niet zeer in trek. Intussen staat het nog niet vast of Josjida dan wel Hatoyama aan het hoofd van de nieuwe Japanse regering zal op duiken. De jongste berichten uit Tokio geven te verstaan, dat Josjida's aanhan gers in het parlement talrijker zijn dan die van Hatoyama. De laatste heeft ech ter onlangs beweerd, dat het merendeel van de liberale candidaten achter hem stond. Wie er gelijk heeft, valt op het ogenblik niet uit te maken. Het zal trou wens spoedig genoeg blijken. In de Ja panse democratie zijn vele verrassingen voorgehouden is een program, gericht mogelijk. En de werkelijke beslissingen op de bevrijding van Japan van elke buitenlandse voogdij en het herstel van zijn politieke onafhankelijkheid. De middelen en wegen tot dit doel zijn wederom met verschillende nuan ces: le. een meer of minder versnelde hangen niet af van de kiezers, maar van de politici, die, eenmaal gekozen, in de Rijksdag door koehandel e.d. onder el kaar uitmaken welk karakter de vol gende regering zal hebben en welke po litiek zij zal voeren. De Britse bladen, die hun enthousias me over de geslaagde Engelse atoom- proef op de Monte Bello-eilanden, ter hoogte van de de Westelijke kust van Australië, niet bepaald onder stoelen of banken steken, verdiepen zich met vele wetenschapsmensen over de hele wereld in de aard van de atoomexplosie. Een opgetogen premier Winston Churchill, die op het ogenblik van de ontploffing een bezoek aan Koningin Elizabeth in Schotland bracht, zond onmiddellijk zijn gelukwensen naar de Britse geleerden, die de proefneming verzorgd hebben. Het was de 37e atoomontploffing op de wereld, welke bekend is geworden. Vol gens Britse bladen is het de krachtigste explosie geweest welke de wereld ooit gekend heeft. Wat er eigenlijk tot ontploffing ge bracht is. is officieel nog niet bekend. Britse bladen gewagen van een „bom" sommige zelfs van een waterstofbom. De minister voor de Bevoorrading. Duncan Sandys, de schoonzoon van Churchill, heeft gezegd, dat er geen verdere bij zonderheden bekend gemaakt zullen worden, voordat dr. W. G. Penney, de Britse geleerde, die bij de proef de wetenschappelijke leiding had, over on- .geveer twee weken in Londen zal zijn teruggekeerd. Volgens een correspondent van Reuter is het eerste tot ontploffing gebrachte Britse atoomwapen „een bom van bij zondere aard", die naar men gelooft zo danig wordt afgeschoten, dat de dode lijke uitstraling vlak boven de grond wordt verspreid. Professor Saha, directeur van het instituut voor kemsplitsingsonderzoek, te Calcutta, heeft verklaard van me ning te zijn dat de Britten een atoom projectiel, voortgedreven door raket aandrijving en geleid door radargolven, tot ontploffing hebben gebracht. „Indien dit het geval is geweest, is een nieuw verschrikkelijk wapen uitgevon den", verklaarde hij verder. „Indien dergelijke wapens zouden worden ge bruikt, zou de atoomkrachtoorlog kun nen worden gevoerd vanaf veraf gelegen bases. Een druk op de knop zou dan voldoende zijn om grote steden aan een totale vernietiging prijs te geven, die door niets zou kunnen worden voor komen". Intussen acht men het niet onmogelijk, dat na het succesvol tot ontploffing brengen van het Britse atoomwapen, de Amerikanen hun atoomgeheimen nu met de Engelsen zullen gaan uitwisselen. Ja mes van Zandt, een republikeins lid van de Amerikaanse Congresscommissie voor atoomenergie, heeft reeds aapgedrongen op een nieuw onderzoek van de Ameri kaanse wet op de atoomenergie, die de uitwisseling van atoomgeheimen met Engeland verbiedt. Van Zandt zeide, dat Engelands eerste atoomontploffing aan leiding zou moeten zijn tot een vroeg tijdige bijeenkomst van de commissie ter bestudering van de wet, nu Enge land met eigen middelen een belangrijke mogendheid op het gebied van de atoom energie geworden was. Volgens een officiële bekendmaking zal dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede toegewezen worden. Voor de toekenning van deze prijs is een bijzondere commis sie van het Noorse parlement verant woordelijk. Het Nobel-comité geeft nim mer een motivering van zijn keuze, noch voor het eventueel niet-toekennen van de prijs in een bepaald jaar. Dit is de tiende maal, dat de jaarlijkse prijs VGOr de vrede niet wordt toege kend, sinds deze werd ingesteld krach tens het testament van Alfred Nobel in 1901. De prijs werd niet toegekend in de jaren 19141917. In 1917 kreeg het In ternationale Rode Kruis de prijs. In 1918 werd ook geen prijs toegekend even als in de jaren 1923, 1924, 1928, 1932, 1939 en 1948. Massa-deportatie- Valt dit nog onder het vermeldenswaardige nieuws"? Of betekent dit al veel minder dan een of ander ongeluk in de lucht of op de weg, de prestaties van onze 11 Oranjehemden in een inter land-wedstrijd. of het feit dat een Nederlands buschauffeur zijn wagen voor een maand ruilt met een Ameri kaans collega? Massa-deportatie! Vorige week werd het in de vrije wereld bekend. dat Tsjechoslowakije aan de beurt was. Het ging „maar" om 20 000 personen. En een krant schreef er bij: „De depor taties geschieden zo onopvallend mo gelijk, teneinde te voorkomen, dat in het buitenland beroering daarover zal ontstaan". Ongeveer een maand te voren luidde het bericht: „Kort vóór 23 Augustus werden te Boekarest 5000 a 6000 perso nen aangehouden". En: „Kortelings zouden te Brasow 450 personen zijn aangehouden". En begin Augustus vernamen wij: „Tienduizenden Tsjechische midden standers en „onbetrouwbare" grensbe woners zijn weggevoerd". Al is dan de manier waarop dit gebeurt onopvallend het feit zelf ls er niet minder schrikbarend door. Dat is binnen een tijdsverloop van twee maanden in drie landen een de portatie, waarbij duizenden en tiendui zenden mensen betrokken zijn. Mensen, die nu in een vreemde omgeving, met alleen de arbeidskracht waarover zij beschikken en het weinige dat zij mochten meenemen, moeten proberen, zich een nieuw bestaan te veroveren. Waarom? Om de promotors van een verderfelijk systeem woningen en com fort te verschaffen, en om het de on derdrukten nóg moeilijker te maken, zich door een eenzame vlucht aan dit onmenselijk systeem te ontworstelen. Nadat radio en pers deze berichten verspreid hebben, durft men er bijna niet meer op terug te komen- Het ls immers zo gewoon- Iets degelijks is al zo dikwijls gebeurd. Wij horen of lezen het. zijn misschien een ogenblik ver ontwaardigd, en gaan over tot de orde van de dag. Neen, wij mogen niet zo maar over gaan tot de orde van de dag! Zulk on recht moet blijven hameren in onze hoofden en moet uitgroeien tot één fel protest! Het gaat hier om meer dan 160 millioen mensen, die worden geknecht, miskend, vernederd, uitgemoord! Ook dit laatste woord is helaas niet te sterk gezegd. Men vergelijke slechts de brief die mgr. Bela Varga. voorzitter van de Hongaarse Nationale raad der Hon gaarse uitgewekenen, vorige winter stuurde aan alle landen der Verenigde Naties. De verschrikkingen van de oorlog liggen ons nog vers in het geheugen- Maar wat nu achter dat IJzeren Gordijn geschiedt, is nog erger dan oorlog. In een oorlog kan men. ondanks al het lijden en de onmenselijke verschrikkin gen, die er mee gepaard gaan. iets doen: men vecht, en leeft op de hoop op de overwinning, men strijdt in de overtui ging voor een gerechtvaardigde zaak te strijden, men levert prestaties van moed, dapperheid, uithoudingsvermo gen; deugden als gemeenschapszin en vaderlandsliefde komen tot ongekende hoogte. Maar deze mensen achter het IJzeren Gordijn kunnen niets. Deze mensen zijn lichamelijk en geestelijk gebonden aan talloze maatregelen, die hen stoffelijk ruïneren, geestelijk lam leggen, hun geloof ondermijnen, hen zuiver materialistisch willen doen den ken. En een ijzingwekkend verklikkers- systeem maakt elk protest en elk ver zet onmogelijk. Massa-deportatie! Telkens herhaalde massa-deportatie! Dit is erger dan oorlog! Kunnen wij daar niets tegen doen? Het schijnt dat de vrije wereld, ondanks al haar technische en wetenschappelijke vooruitgang, daar machteloos tegenover staat. Maar des te meer zullen wij, christe nen ons moeten vastklampen aan het gezegde: „Alleen in lijden wordt iet* groots geboren". Wij zien de waarheid hiervan bevestigd in het allervrucht baarste lijden van de Godmens Jezus Christus. Wij zien het ook (minstens achteraf! herhaaldelijk bewaarheid, waar God uit het lijden van éen of meer mensen iets goeds, iets heel goeds deed groeien. Wat mogen wij dan ook uit dit jarenlange, bijna uitzichtloze lijden van zoveel millioenen mensen, niet een goeds verwachten! Maar dan moeten wij, bezield door het geloof in de gemeenschap der heiligen, deze lij ders bijstaan, hen helpen en steunen door gebed en offer. Want ons gebed hetzij een aanbiddingsgebed of een kreet van een-mens-in-nood kan een brug slaan tussen God en de mens. Zo kan ons gebed ook een brug slaan tus sen ons en de mensen in Oost-Europa. De steun die wij hun bieden, kan niet weerhouden worden door een IJzeren Gordijn, door veiligheidsstroken, door met mitrailleurs voorziene uitkijkto rens door prikkeldraadversperringen of mijnenvelden. De hulp. die wij hun bieden, ligt in de geestelijke sector. Deze hulp mógen zij van ons verwach ten. Door ons gebed en offer moeten zij sterk kunnen zijn. opdat straks, op het moment dat God kent uit deze zee van ellende iets goeds geboren wordt Dat toch de geest van geloof in ons levendig blijft! Dan weten wij, dat wij door gebed en offer een zeer sterke en positieve bijdrage leveren tegen de machten der duisternis' en vóór het Stendom. Hierdoor wordt tevens voorkomen, dat wij na lezing van der gelijke onmenselijkheden maar gewoon overgaan tot de orde van de dag. Wij mogen niet zover afglijden, dat wij het onrecht „gewoon" gaan vinden en er ons bij neerleggen. Wij moeten diep overtuigd blijven, dat aan deze zijde van het IJzeren Gordijn vrijheid heerst en niét aan de andere zijde. Ons ge voel voor recht en menselijke vrijheid moet zich fel blijven verzetten- Dan zullen wij onder Gods leiding ook de wegen vinden om dit hemeltergend kromme weer recht te buigen- En meer dan 160 millioen mensen zullen ons er dankbaar voor zijn. P. GISBERTUS, OF.M. Cap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1