Conclusie uit rapport en rede van Malenkov POGINGEN VERWACHT OM V.S. van bondgenoten te isoleren Het Centraal Werkcomité Vacantie richt zich tot de regering i: Y Tussen neus en lippen §M Wafd-partij geeft zich volledig gewonnen Rede Malenkov O Tot hoofd en hart Van Amersfoort naar Broadway cfe"MORRIS"tt ACHESON: Sovjet-Unie zal militaire macht blijven uitbreiden ook al worden spijkerlaarzen door zachte pantoffels vervangen Ernstig voedsel tekort f 20.000 gestolen? Het Naam van Nahas met die van enkele anderen van bestuurslijst verdwenen Spaans Kardinaal over Amerikaanse critiek „VACANTIESPREIDING DREIGT IN EEN SLOP TE GERAKEN" J Sjah van Perzië stelt zich achter Mossadeq Ontvluchte psychopaat achterhaald Frankrijk antwoordt op Adenauer's voorstel weer Nederlands carillon voor Lima (Peru) STERLIN.GRESERVE SLINKT SNEL Algemene Vergadering zal zich over leger der V.N. beraden Spoedig verkiezingen in Griekenland DINSDAG 7 OCTOBER 1952 76ste JAARGANG No. ZPPUU In Tsjechoslowakije Communistisch blad hekelt de situatie Waarschuwing van Ache son Door beste omroeper van radio Moskou voor de microjoon dramatisch voorgedragen Sen toS^fPvr T ^a- Vader en zoon verdacht van diefstal ingesloten Met vals paspoort tot Genua gekomen De Saarkwestie TERW'JL U DIT LEEST.... BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant, ömuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ,DVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ho'ogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. -7ondort wii-71 oon lriinnf Nadat Georgi Malenkov, de plaatsvervangende premier, het rapport van het Cen trale Comité van de communistische party had beëindigd, is gisteren in het Krem lin het grote debat begonnen tussen de deelnemers aan het partijcongres. De rede, waarin Malenkov zoals gisteren uitvoerig is gemeld de grote lijn heeft aangegeven, die de communistische partij in Rusland zal volgen, en waarin verder de internationale toestand en de sociaal-economische toestand van de Sovjet-Unie werden behandeld, nam vijf uur en tien minuten in beslag. De eerste acht sprekers, die tot nu toe aan het woord zijn geweest, zeiden niets dan goeds van Malenkov's toespraak. Volgens radio-Moskou roemden zij allen het uitvoerige rapport. De sprekers, aldus de Sovjet-radio, merkten op, dat het Russische volk met het rapport van Malenkov „een grandioos programma voor de strijd ten behoeve van de verdere groei van de macht van de Russische staat gekregen had". Ook hadden alle debaters een vriendelijk woord voor Stalin's recente tydschriftenartikel over de economische problemen van het Russische socialisme. „De gedelegeerden we zen met nadruk op de grote betekenis van het nieuwe klassieke werk van ka meraad Stalin", aldus radio-Moskou. De eensgezinde debaters waren de kamera den Grishin, Patolichev, Melikov, Bagirov, Lyova, Snieckus, Mikhailov en Pu- zanoy. Waarnemers zijn van mening, dat thans vrijwel vast staat, dat Malenkov de opvolger van Stalin zal zijn. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de rede van Ma lenkov eerj „grootscheepse diplomatieke en propagandistische poging" van de Sovjet-Unie aankondigt, om de Verenigde Staten van hun bondgenoten te iso leren. De rede geeft volgens waarnemers de aanwijzing, dat de Sovjet-Unie in het vervolg eerder geneigd zal zijn met Groot-Brittannië, Frankrijk en andere Westerse landen samen te werken dan met de Verenigde Staten. Het voedseltekort in Tsjechoslowakije wordt steeds ernstiger. Zelfs in de com munistische fabriekscantines zijn haast geen brood, vlees of aardappelen te krij gen, aldus melden officiële Tsjechische persberichten. In diplomatieke berichten uit Praag werd kort geleden gesproken over hongerdemonstraties in verschillen- Tsjechische steden. Het officiële communistische blad Hravda, dat in Bratislava uitgegeven ivordt, gaf gisteren een overzicht van de tekorten in twee Slowaakse steden, Handlova en Prakovcie. In Handlova be vinden zich o.a. de grootste kolenmijnen Van Slowakije, waar duizenden arbei ders werken. „In Handlova" aldus de Pravda, „is het vaak onmogelijk om brood te krijgen, niet alleen in de winkels maar ook in de fabriekscantines. En als er brood is, is de helft niet te eten. De broden zijn dikwijls bijna 100 gram lichter dan zij moeten zijn. Vlees is vaak niet te krijgen en er is een tekort aan aardappelen en groenten. Van 13 tot 19 September kon men op de aardappelbonnen geen aard appelen krijgen. Wij ontvangen genoe" broodgraan van de Sovjet-Unie, er is genoeg bloem, wij hebben genoeg bakke rijen, er is distributie en toch is er te kort", zo schrijft het blad. „In Prakovcie kan men slechts twee maal per week, op Maandag en Vrijdag, brood krijgen. Maar het brood voor Maandag is dik wijls pas 's Woensdags te krijgen", aldus de Pravda. Kardinaal Segura van Sevilla heeft zich 'n een tweetal Herderlijke Brieven ge- tra te.gen de katholieke Amerikaanse Jdschriften, die zijn Herderlijk schrij- Ka* a'-an -M-aart j'l. hebben gecritiseerd. 0, dinaal Segura had daarin geschreven p ®.r de gevaren van de opleving van het lp?,,:.'sme In Spanje. Tegenover het hii "^"-tijdschrift „America" merkt dat tP' da* hi.i er zich over verwondert heeft e^Hleten, wier Stichter toch zoveel Re„i! .Jgedragen tot de bevestiging der Ven W SPanJe, een Herderlijk Schrij- Zelfs an een Kardinaal beoordelen en het .S'spen. Voorts verklaarde hij, dat de geime^ikaanse artikel verwarring bij ovigen had teweeggebracht. Men vestigt er in Britse kringen de aandacht op, dat Malenkov onmiddellijk nadat hij de V.S. had aangevallen ver klaarde, dat de Sovjet-Unie bereid is met kapitalistische landen samen te wer ken om een „langdurige, vrede" te ves tigen. Hij vulde dit aan door met nadruk te verklaren, dat de meningsverschillen tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittannië anderzijds, steeds meer in een gevaarlijker toestand komen. Uit de verklaringen van Malenkov trekt men de conclusie, dat de Sovjet- Unie een politiek van afwachten zal gaan voeren en hoopt te kunnen toe kijken hoe de Westerse wereld uiteen valt onder haar economische moeilijk heden. Tegelijkertijd zal Rusland, naar men verwacht, elke poging aanwenden om door middel van diplomatie en propaganda de neutrale stromingen te steunen, teneinde een breuk met de Verenigde Staten aan te moedigen. Ook Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ongeveer op gelijke wijze op de rede van Malenkov gereageerd. „Het is duidelijk dat het Kremlin, nu de zaken niet gaan zoals verwacht was, van tactiek gaat veranderen", zo verklaarde hij gister avond in een rede. „In 1947 verwachtte de Sovjet-Unie dat geheel Europa en Azië op het punt waren voor de Russi sche druk zo nodig ondersteund met geweld te bezwijken. Deze verwach ting is echter verijdeld door de kracht, waarmede de vrije wereld zich tegen de Russische dreiging teweer heeft gesteld. De groeiende kracht van de niet-com- munistische wereld heeft het Kremlin gedwongen zyn tactiek van geweld, waarmede het aanvankelijk de wereld- Het Russische volk heeft de rede van Malenkov „uit de tweede hana moeten vernemen. Malenkov sprak nl. niet zelf voor de microfoon, maar zijn rede werd voor de radio voorgelezen door de beste omroeper van radio Moskou, de zoetgevooisde Joeri Levitan, die al zijn bekende dramatiek in de voordracht legde. Levitan declameerde in zijn eigen aan millioenen Russische luisteraars welbekende stijl, waarbij hij de hoogtepunten van de uitvoerige uit eenzettingen van Malenkov op de beste wijze tot hun recht liet ko men en zelfs het applaus vermeldde. Malenkov heeft vijf uur en tien minuten achtereen het woord moe ten voeren, maar Levitan werd af gelost door andere omroepers. Hij keerde evenwel terug om het slot voor te dragen en een beschrijving te geven van de toejuichingen der afgevaardigden, die opsprongen en „Lang leve onze leider en leer meester kameraad Stalin" riepen. iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiitiiiiiMiiihiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiitiiiiiii beheersing wilde bereiken, te wijzigen, zo verklaarde Acheson. Doch laten wij één ding goed begrijpen. Indien Rusland er al toe zou overgaan om, uit tactische overwegingen, in plaats van met de sabel te kletteren, op verzoenende wijze over stabilisatie en de mogelijkheid van het „op vreedzame wijze naast elkander kun nen voortbestaan der communistische en kapitalistische stelsels" te gaan praten, zal dit niet het minst veranderen aan de fundamenteel vijandige instelling van dit land tegenover de niet-communisti- sche staten". Minister Acheson vervolgde: ..De Sov jet-Unie zal haar militaire macht blijven uitbreiden, ook al zou zij haar spijker laarzen verwisselen voor zachte pantof fels. Wij kunnen toenemende commu nistische pogingen tot ondergrondse actie, het zaaien van verdeeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten van de wezenlijke moeilijkheden, waartegen over deze staten zich gesteld zien, ver wachten. Dit is de onmiskenbaar duide lijke waarschuwing, welke Stalin's jong ste schriftelijke verklaring en de rede voeringen op het congres te Moskou van de communistische partij voor ons in houden. En zelfs, indien de Russen daadwer kelijk hun tot nu toe gevolgde tactiek De heer Ceder te Heiloo heeft zijn vrije tijd besteed om een auto te bouwen. Hiernaast staat het resultaat van zijn zwoegen: een sierlijk open wagentje, 1.60 meter breed en ruim 3>ft meter lang. Het autootje heeft drie wielenaan de voorkant twee, die worden aangedre ven door een 10 P.K.-motor. Het achterste wiel dient voor de besturing. Het wagentje biedt plaats aan vijf per sonen, maximum snelheid: 80 kilo meter, De bouwer zorgde er voor, dat het gewicht niet te groot werd. Met zijn 260 kg, valt het nog juist in de be lastingklasse van een motorrijwiel. u Het heeft "ce« inCee«aa! Werkeomité Vacantie bepaaj, o™nd met due vaêantiéspreidhagen in Wk£ T°Cht' Aangezien de ont- slop dreiet te vacantlesPreiding in een comité de geraken, geeft het werk te saan t„tin. overweging, over missie bil ï*lstelling van een com- sie, wélke w", een Staatscommis- tot taak zou moeten hebben: totTe hefPtmefenn 0Ver de gelijkheid wijziging van ri Y"", maatreëelen ter menten in Ho iAt"ng, van andere ele- structuur van het"118?. orfe'anisatorische aiructuur van het schoolwezen hier te lande, waardoor het schoolwezen niet langer een onoverkomeijlke belemme ring vormt voor een r^Ve ^el- Voorts te rapporteren over wense lijkheid en mogelijkheid tot het stel len van voorschriften resp. het treffen Van maatregelen ten aanzien van de zomervacantie-periode, in het bijzonder van de scholen voor lager onderwijs. In een toelichting op het verzoek deelt het Centraal Werkcomité Vacan tie o.m. nog het volgende mede: .«Van het begin af was de campagne voor vacantiespreiding geremd door haar ge bondenheid aan de schoolvacanties. Slechts met de grootste moeite kon daarna een spreidingsschema binnen het tijdvak half Julieind Augustus worden ontworpen. Alle gemeente- en alle schoolbesturen hebben de. vrijheid zich aan adviezen over de vaststelling der zomervacanties in hun scholen te onttrekken. Men maakt van deze vrij heid een ruim gebruik. Soms geeft de commissie een van het spreidings systeem afwijkend advies, maar wan neer ook dat advies niet unaniem wordt opgevolgd, is men alleen maar verder van huis. Kortom, zelfs deze bescheiden poging is tot mislukken gedoemd. De spreiding binnen het tijdvak half Juli— eind Augustus beoogde de top weg te nemen, die zich in de eerste weken van Augustus (dus nog binnen deze ,.spits"-welcen) had gevormd. Het advies van de scholen beoogde ouders (resp. bedrijven) in staat te stellen hun va- cantie-week bijv. op half Juli of de vierde week van Juli te projecteren doordat hun kinderen dan ook vrij zou den zijn. Het is duidelijk dat, waar het be drijfsleven (de ouders) zich ging rich ten naar dit advies, het telkens stuitte op de scholen, welke niet met de voor hun sector geadviseerde spreiding mee deden en waar dus de kinderen nog naar school moesten, terwijl de ouders hun vacantie zouden hebben. Het is verder duidelijk, dat, indien er geen advies kan worden opgesteld waaraan het gehele schoolwezen met des noods een incidentele uitzondering zich houdt, van deze spreiding binnen de reeds overvulde „spits"-weken hoe langer hoe minder terecht komt. Terwijl het bedrijfsleven, na enige jaren, vóór spreiding gewonnen is en bereid is deze toe te passen, is deze situatie thans ontstaan", aldus de toelichting. Met beleid brengt men veel meer tot stand dan door geweld. zouden wijzigen, kunnen wij er zeker van zijn dat de methode van de open lijke aanval onverwijld zou worden hervat, indien de niet-communistische landen zich in slaap zouden laten wiegen, zich zouden overgeven aan gevoelens van zelfvoldaanheid of ook maar in het minst zouden verslappen bij het opbouwen van een verdedigen de macht". „De Sovjet-Unie", aldus Acheson, „zal zich thans mogelijk vooral gaan toeleg gen op net zaaien van verdeeldheid tussen de niet-communistische staten en pogingen om deze staten van binnenuit uiteen te doen vallen. Haar vorige tac tiek van geweld, die zij in Birma, de Philippijnen, Japan en Frankrijk heeft toegepast, heeft gefaald. De communis tische invloed in West-Duït'sland, Zwe den, Nederland, en elders ter wereld is afgenomen. De dbmmunisten zoeken thans naar nieuwe jniddelen om hun doeleinden te verwezenlijken en wij weten nog niet precies wat nu hun tac tiek zal zijn. Doch een ding staat vast: de hoop en de verwachting van het Kremlin om zijn doel te bereiken, door het zaaien van verdeeldheid en het aan wenden van pogingen om inwendige ontbinding in niet-communistische lan den te veroorzaken, zullen evenzeer ijdel blijken als zijn tot nu toe gevolgde werkwijzen om te pogen de Westerse tegenstand te breken". Georgi Malenkov heeft ook bekend gemaakt, dat nog meer gunstelingen van communistische leiders zullen worden weggezuiverd. Malenkov, die eens de echtgenote van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, V. M. Molotov, ontslagen heeft uit de goede betrekking' van hoofd van de Sovjet schoonheids middelentrust, verklaarde op het 19e partijcongres: „Een van de grootste te kortkomingen (van de partij) is het feit, dat leidinggevende personen op econo misch gebied en in de partij niet worden gekozen op politieke basis maar op de basis van familiebetrekkingen en vriend schap". Hij gaf verder ook toe, dat er nog ondergronds verzet tegen de Sovjet hiëralchie bestaat en zeide: „Wij zijn nog onvoldoende beveiligd tegen de in vloed van vijandelijke ideologieën uit het buitenland oY de overblijfselen van vijandige ideologieën in het binnenland, die nog niet zijn uitgeroeid. Waar een organisatie zwak is, worden steeds door anti-Leninistische groepen pogingen ge daan om er de leiding van te krijgen" Het Presidium dat'bij de opening van het communistische partijcongres is ge kozen is het Presidium van het partij congres zelf en' itre t het Presidium -van het Centrale Comité, dat in de plaats komt van het voormalige Politbureau. Deze verkiezing, een van de voornaamste gebeurtenissen van het congres, moet nog geschieden. De Sjah van 'Perzië heeft gisteren de derde zitting van de Perzische se naat geopend. Hij verklaarde in te stemmen met en bewondering te heb ben voor „Mossadeqs pogingen om de olie-industrie te nationaliseren en de Perzische rechten te handhaven". Volgens politieke waarnemers is de ze verklaring bedoeld als tegenspraak van de berichten, volgens welke er wrijving zou bestaan tussen de Sjah en zijn Premier. Intussen zyn drie technici van de Krupp-fabrieken in Perzië aangeko men om de mogelijkheden na te gaan van het bouwen van hoogovens die voldoende kunnen produceren voor binnenlandse behoeften. Zij hebben verklaard, dat de hoogovens Perzische kolen en ijzer zouden gebruiken en dat zij van plan zyn tijdens hun bezoek van veertig dagen de mijnen te bezoe ken. De bezoekers zullen ook nagaan wat nog gered kan worden van de onvol ledige hoogoven die Krupp begon te bouwen in Karaj, ten Westen van Te heran, kort voordat de oorlog begon. De Belgische politie heeft, naar Bélga meldt, in een hotel aan de Jacquemain- laan te Brussel twee Nederlanders, de 46-jarige A. V. en de 25-jarige A. V. aangehouden en opgesloten in de gevan genis. Naar het A.N.P, van de Utrechtse do- litie verneemt, betreft het hier een va der en zijn zoon. Zij worden ervan ver dacht uit de woning van de pleegvader van V. Jr., een Utrechtse koopman, een bedrag van f 20.000 te hebben gestolen. (Van onze correspondent) De politie te Genua heeft de man gearresteerd, die twee weken geleden kans heeft gezien de ambtenaren van het Bureau Bevolking in Breda te bedrie gen, door zich een paspoort te verschaf fen op naam van een Bredanaar. Omdat hij een uit een gesticht ontvluchte psy chopaat is, zal hij naar ons land worden teruggebracht. De man had, in priester kleren gestoken, een tweetal Bredase chauffeurs het verhaal op de mouw ge speld, dat hij in opdracht van z'n overste naar Rome moest. George Kennan, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, die onlangs door de Russen werd uitgewezen, bij zijn aankomst in Frankfort. Over enige da gen zal hij naar Berlijn vertrekken om zijn vrouw en kinderen af te halen, die daar per vliegtuig uit Moskou zullen arriveren. (Van onze correspondent) New York, 2 Oct. our bus operator is Jan van Gent from Holland" kondigt een groot plakkaat aan de voorkant van een der Broadway-bussen in New York aan. Dit is een var. de duizend bussen die da gelijks uit de van benzi nedamp walmende gara ges van de Third Avenue Transit System aan de 129e Straat komen gerold En jawel hoor, achter het stuur zit in zijn keurige grijze Amersfoortse chauf feursuniform de twee en dertigjarige Jan van Gent, die door het Amersfoort se publiek werd uitgeko zen cm een maand lang New Yorkers naar win kel, kantoor of huis te rij den. Maar dat gaat zo maar «iet. Voordat een Amers- foorter met een. bus van 12 ton (de Amërsfoortse stadsbussen zijn 8 ton) op Times Square wordt losgelaten, moet hij bij zonder zware rij-examens afleggen. Van Gent heeft eerst acht dagen „indoor- training" gehad en is daarna vier en twintig uur met een instructeur in een verder lege bus door New York gereden. Volgens zijn instructeur heeft men hem toen allermoeilijkste examens laten doen. Maar Jan heeft alles niet alleen met vlag en wimpel ge haald, doch zijn examina tors zeiden dat Van Gent tot de allerbeste chauf feurs behoort. „Zo'n man als Jan zouden we hier direct in dienst flemen," zei zijn tijdelijke baas. En dus verdween ook het laatste beetje angst van Amerikaanse en Neder landse verslaggevers en fotografen, toen ze, na in het grauwst van de och tend te zijn opgestaan om Jan's eerste busrit-met- passagiers mee te maken, in zijn Broadwaybus stap ten. Jan grijnsde maar eens om de flitsende lam pen en commando's van fotografen. Hij vond zich kennelijk niet zo belang rijk als Amerikaanse re porters hem vonden. Ter ere van de fotogra fen reed Jan een paar ,,Your bus operator is Jan van Gent from Holland" bushalten voorbij zonder passagiers op te nemen, maar tenslotte moest het daar van komen. Onder uitbundig gelach klom toen een zeer beteuterd jongetje met zijn vinger in de mond in de bus. De tweede argeloze passagier was een dame die, toen ze de batterij van foto grafen ih de bus gereed zag staan, van schrik haar parapluie naar hen op hief. Jan van Gent moest in tussen opletten of de dub beltjes ook betaald wer den door de binnenstro mende passagiers en tege lijk over het drukke Broadway rijden, waar altijd dubbel of driedub bel geparkeerd wordt en een Amerikaans chauffeur al een meester in zijn vak moet zijn om geen brok ken te maken. New Yor kers hebben er ook een handje van om midden op straat op de bus te gaan wachten of door rode lichten heen te lopen. Jan moest bovendien rekening houden met het van rechts passerende ver keer. En ook anders dan in Amersfoort, rijdt hij nu een wagen met auto matische versnelling, ter wijl hij anders aan het overschakelen met de hand gewoon is. Jan zelf valt het allemaal mee. Hij is al veertien jaar chauf feur geweest en de Bus maatschappij van Henry Nefkens in Amersfoort heeft hem al op tochten door heel Europa gezon den. „En als je eenmaal over die scherpe, bochti ge bergwegen hebt leren rijden" zegt Jan, „dan kun je niet veel meer bijleren. Het mag hier druk zijn, maar je hebt tenminste geen last van fietsers." Bij de 43e straat werd hij door de directeur van Netherlands Tourist Offi ce begroet. Ook werden hem bij wijze van herin nering een paar onnozele poppeklompjes aan een rose lintje overhandigd. En daarop reed Jan, be hoorlijk geïnaugureerd, verder. Intussen heeft hij al zes maal voor radio en tele visie gesproken en heeft in een programma een stel niéuwe kleren voor zijn dochtertje gewonnen. Hij zal nog enkele toespraak-, jes aan lunches houden, die hem worden aange boden. Bij al die eer blijft hij echter zijn kai- me bescheiden zelf: de Amersfoorters wisten wel wie ze naar New York stuurden. ijna even uitvoerig als in de Rus sische „Rrwwda", kan men aage- lijks.in „De Waarheid" ellenlange kolommen lezen over de geweldige in dustriële en technische 'prestaties va'h de Russische vijfjarenplannen en dc weergaloze vooruitzichten van het nieuwe, dat op het 19e Congres in de Sovjet-Unie wordt uiteengezet. Zo en thousiast als de heren Nederlandse communist zijn over al, wat er in het Russische moederland (of vaderland) geschiedt, zo zuur en recalcitrant zijn zij ten aanzien van de ontwikkeling in ons éigen land. Terwijl de industriali satie met tb ehulp van millioenen dwangarbeiders in de Sovjet-Unie hen met trots en blijdschap vervult, trach ten zij, gelukkig met gering succes, de industrialisatie en opvoering van de productiviteit te dwarsbomen door het verwekken van arbeidsconflicten en wilde stakingen. Maar deze houding is slechts in schijn paradoxaal, want voor here weegt alleen het Russische belang en dat belang is het meest gediend bij een zo groot mogelijke ontwrichting van het Westen. De zegeningen van het Russische vijfjarenplan en de troosteloosheid van de situatie in het Westen wordt in „De waarheia" uitgebeeld in een prent, waarop mert de aardbol in een lichte en een donkere helft ziet afgebeeld. De lichte helft wordt vastgehouden door een arbeider, die U.S.S.R. op zijn overall heeft staan, de zwarte door een demonische zwarte kapitalist met hoge hoed. De zwarte helft is niets dan een duistere vlek. waaruit de woorden „oorlog", „crisis", „armoede" wit oplich ten. Op de Russische helft, waarboven de vlag van het vijfjarenplan wappert, ziet men elevators, gashouders, hijs kranen, hoogspanningsinstallaties, fa brieken, silo's, een schaap, een koe, een speelgoedtreintje, een stoomboot en korenschoven. Maar géén kerk en géén kruis en géén kanon en géén vliegtuig en géén soldaat. Zo verdonkeremaant „De Waarheid" ook in beeld de waar heid om een leugen te verkopen, die alleen maar voor volslagen materialis ten een zekere aantrekkelijkheid kan hebben. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. heeft de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, gisteren zijn antwoord doen toekomen op de brief van de kanselier, waarin de Eropeanise- r:ng van het Saargebied werd voorgesteld. Over de inhoud van de brief is te Bonn nog niets bekend gemaakt. Men neemt aan dat Frankrijk niet met de West- Duitse voorstellen accoord gaat. Advertentie DAMES-HEREN DUFFELCOATS Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met hoofd zakelijk in het Noorden van het land enkele buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overi gens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.53—18.02. Maan: 20.12—13.29. De klokkengieterij van de gebroeders Van Bergen te Heiligerlee heeft de op dracht ontvangen een carillon te ver vaardigen voor de toren van Lima, de hoofdstad van de Zuid-Amerikaans? staat Peru. Het klokkenspel zal bestaan uit 32 klokken. De zwaarste zal 1250 kilogram wegen. Kunstmens Een Zwitserse robot, „Sabor" genaamd, heeft reeds tweemaal opschud ding verwekt op een ten toonstelling in Wenen. De eerste maal veroor zaakte de kunstmens een paniek, toen op een on gelegen ogenblik het loopmechanisme in wer king trad en de robot op een groep angstige kin deren inliep. Dezer dagen drukte een onbekende inbreker in het gebouw op een ver keerde knop, waardoor de robot 'in werking trad en drie schoten loste met een alarmpistool. De. door het lawaai gewekte om woners waarschuwden de politie, doch <te onbe kende dader bleek reeds verdwenen. 3000 opnamen per seconde Up een tentoonstelling in Oost-Berlijn is een filmcamera te zien, waar mee een foto kan worden genomen van een kogel in zijn baan. De camera, een product van de „Zeiss-I kon"-fabrieken voor optische instrumen ten te Jena, in Thüringen (Oost-Duitsland), kan tot 3000 opnamen per seconde makenWanneer de ca mera hiervoor gebruikt wordt, beweegt de film zich met een snelheid van honderd kilometer per uur er door. Van de ca mera wordt o.m. gebruik gemaakt voor het ver vaardigen van films op wetenschappelijk gebied. „Salt" is niet meer De olifant „Salt", die éinds een week ziek lag onder een tent op een stuk land bij Canterbury, is gestorven. Sinds veer tig jaar maakte hij deel uit van een klein reizend circus in Zuid-Eng eland. Het dier was zeer be mind, De afgelopen week zijn duizenden Engelsen hem komen „bezoeken'. Bedelaar In München is een be- m- ...besteedt Uw lichaam lAgedeelte van zijnener- qie aan het zien klopt Uw harf met een energie voldoende om een lift bmnen40 minuten tof .circuleren 22 milliard rode bloedlichaampjes door Uw bloed groei!" Uw haar meh een snelheid v. 0.000.0I3M perS ...ademt Ut16xpermm. di.11.000 t.luchf per dag .^r^^^^bloed^ een snelheid v. 8cm. psec_ ademt Uslechts 1/2 liter luchtin, terwijl Uw longen 4a5liter kunnen bevallen lAlsUstraksdezepagina i omslaat, komen Uw ogen, zenuwen, hersenen en delaar gearresteerd, die er een chauffeur voor zijn eigen „Mercedes", en een huishoudster op na bleek te houden. De man, die beide benen m'ist, was speciaal voor de feeste lijkheden ter gelegenheid van de Octoberweek met zijn personeel uit Stutt gart naar München over gekomen. Bij de arrestatie bleek de huishoudster in het bezit te zijn van een be drag van 139 Mark aan klein geld, dat deze kam pioenbedelaar in enige uren tijds op het feestterrein bijeen had ge bedeld. Podium In het dorpje Ephara ta heeft president Truman het volgende verhaal verteld over een rede van Bryan in een plaatsje in Missouri, waar geen podium was voor de spreker. „Daarom re den zij een meststrooxer naar buiten", vertelde hij de menigte, „en Bryan klom op de strooier en zei: dit is de eerste maal in mijn leven, dat ik van een re publikeins po on um spreek". De Wafd-partij heeft zich gisteren volledig gewonnen gegeven en is teruggekomen op het aanvankelijke voornemen om zich te verzetten tegen Egypte's „sterke man", generaal Naguib, die een reorganisatie van de partijen heeft geëist en van de Wafd o.m. verlangde, dat de leider, Moestafa el Nahas, vervangen zou worden. De Wafd-partij, die de grootste in Egypte is, heeft zich gisteravond laten registre ren en de naam van Nahas was met enkele anderen van de bestuurslijst ver dwenen. Moestafa el Nahas is evenwel tot „erevoorzitter voor het leven" benoemd. De beslissing is genomen door het dagelijks bestuur van de Wafd. dat gisteren, zoals gemeld, bijeen is gekomen om de kwestie opnieuw te bespreken. Abdel Salaam Fahmy Gomaa, de op volger van Nahas, heeft het registratie- verzoek aan de minister van Binnen landse Zaken, Soleiman Hafez, over handigd. De nieuwe leider behoort tot de oude garde van de Wafd en is voor zitter geweest van de ontbonden Senaat. In het registratieverzoek wordt met klem gewezen op de „gemeenschappe lijke doelen van de partij en het leger". De Wafd zal blijven streven naar de „bevrijding van het Nijldal", zo wordt in het verzoek verklaard. Premier Naguib heeft zijn kabinet gistermiddag gemaand drastische maatregelen te nemen om 'Egypte's slinkende sterlingreserve te sparen. Twee uur na het begin van een spoed vergadering van de regering deelde de minister van Financiën, Abdel Guelil El Emary, aan de pers mede, dat het „kabinet belangrijke besluiten genomen had, die later bekend gemaakt zouden wordenDe besluiten omvat ten o.m., zo zei hij, een belangrijke besnoeiing op de importen uit alle landen in verband met de slinkende sterlingreserves van het rijk. Generaal Naguib had de onmiddellijke bijeenkomst van zijn kabinet gelast na een vergadering tussen de Britse ambas sadeur, Sir Ralph Stevenson, en de Egyptische ministers van Financiën en Buitenlandse Zaken. Tijdens deze ver gadering werd een boodschap gezonden aan generaal Naguib, waarop deze on* middellijk het kabinet bijeenriep. Een voorstel voor de werving van een reserveleger van de V.N. van"60.000 vrij willigers ter bestrijding van agressie, is gisteren door een commissie ter bespre king doorgezonden san de Algemene Vergadering. Verwacht wordt, dat de Russen zich fel tegen het voorstel zullen verzetten. Ook zijn er echter tekenen, dat de V. S. er niet veel voor voelen, aldus meldt A. P. Het voorstel is voor lopig goedgekeurd door de uit vertegen woordigers van 14 landen bestaande com missie voor collectieve maatregelen. Het idee is afkomstig van Trygve Lie, de secretaris-generaal der wereldorganisatie Koning Paul van Griekenland zal het Griekse parlement volgende week op aanraden van minister-president Plasti* ras ontbinden en nieuwe verkiezingen doen uitschrijven, aldus vernemen D.PA en Reuter van bevoegde zijde te Athene. Alle partijen zouden het er mede eens zijn dat de verkiezingen nog dit jaar gehouden worden. Vorige week is een nieuwe kieswet aangenomen waarby het systeem van eenvoudige meerderheid wordt inge voerd. Het aantal afgevaardigden wordt verhoogd van 258 tot 300-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1