Nijmegen dankt Haarlem tijdens de receptie van „St. Bernward Voor spontane hulp in 1945 Negerrevue in Haarlem AUTO-RADIO Improvisatie-wedstrijd in de Grote Kerk Verkeer Noord-Zuid minder door stadscentrum B. en W. op het matje Prestaties van wijd uiteenlopende hoedanigheden VOORZITTER SWENS TREEDT AF EN STELT ZICH NIET MEER HERKIESBAAR Hoe spelen de R.K. clubs? Wilhelminastraat schakel tussen Wagenweg en Delftlaan i DINSDAG 7 OCTOBER 1952 PAGINA 2 Katholieke loodgieters en fitters in het zilver Fraaie wandborden aangeboden Om het consultatie bureau t.b.c. Gunning Burgerlijke Stand Priesterfeest kapelaan E. Duym TWEE FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN Demonstratie-avond van R.K. kappers Begrafenis slachtoffers Rijn-ongeluk Inbouw- en Service Station H. J. Maertens N. V. Maria-congregatie in het zilver Commissie „Volkszwem feest" „Het Witte Paard" Stadsbibliotheek en Leeszaal van Haarlem Haarlemse Kamer van Koophandel Begin Januari zal opvolger gekozen worden Voor eik gezin, komt BRAND IN RAADHUIS. STRAAT Parochiehuis van St.Liduina beschadigd „WAAROM JOK JE CHéRIE?" Jaarfeesten K.A.B. Uitzendingen Vijfde Symphonie Badings De heer J. F. Hille overleden Voetganger getroffen door vallende bloempot Beurs van Amsterdam - Beurs van New York 70-jarige man aangereden Zandvoortse Reddings brigade vierde feest Collecte Dierenbescherming HEEMSTEDE K.A.B. SANTPOORT Actie voor parochieel Jeugdhuis f Wanneer wjj schrijven, dat het zilve ren jubileum van de R.K. Bond van werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair installatiebedrijf „St. Bern ward", afdeling Haarlem, met veel luis ter is gevierd, dan zou het onvolledig zijn, wanneer niet het hoogtepunt geme moreerd werd, waardoor dit jubileum zo'n treffend cachet kreeg. Want treffend en ontroerend was bet ongetwijfeld, toen tijdens de feestelijke receptie van gister middag vertegenwoordigers van de Nij meegse collega's aan de Haarlemse lood gieters en fitters hun grote dank betuig den voor wat de Haarlemmers in 1945 hadden gedaan. Door oorlogshandelingen namelijk wa ren veie Nijmeegse loodgieters en fitters van goed en bedrijf beroofd. Hun Haar lemse collega's sloegen toen de handen ineen, brachten gereedschappen bijeen en stelden zo hun getroffen Nijmeegse collega's in de gelegenheid op beschei den wijze hun zaak weer op te bouwen. Op de receptie van „St. Bernward" nu, verschenen gistermiddag de heren F. Ehren en J- Trautig uit Nijmegen, van wie eerstgenoemde de Haarlemse afde- Drs. J. J. Voogd, lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Partij van de Ar beid, heeft aan het college verzocht in de raadsvergadering van 8 October vra gen te mogen stellen over de oprichting van een nieuw consultatiebureau. 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de verslagen in de dagbladen van 29 September j.l. over de receptie van Brederode Duin, volgens welke de ge neeskundig inspecteur voor de Volksge zondheid in Noord-Holland en Utrecht gezegd heeft, dat de komst van een tweede t.b.c.-arts in Haarlem afstuit op het gebrek aan plaatsruimte, veroorzaakt door het uitblijven van een nieuw con sultatiebureau? 2. Was deze inspecteur genoodzaakt deze opmerking in het openbaar te ma ken omdat stappen zijnerzijds inzake deze kwestie bij B. en W. zonder resul taat zijn gebleven? Moet hieruit dus de gevolgtrekking gemaakt worden dat van de zijde van B. en W. niet voldoende medewerking is verleend? 3. Is het juist, dat de komst van een tweede longarts wacht op de stichting van een nieuw consultatiebureau en dat om deze reden de volksdoorlichting niet kan plaats vinden? 4. Kunnen B. en W. mededelen of bin nen afzienbare tijd de stichting van een nieuw consultatiebureau tegemoet gezien kan worden? Het betonwerk in de nieuwe tuinstad Slotermeer te Amsterdam is voor een bedrag van f 300.000,opgedragen aan Oddens Betonbouw te Haarlem. Van daag werd de eerste paal in de grond geslagen. Geboren: J. Zomer-van der Tuin, z. M. van der Hoeven-van der Stad, z. L. van Staden-Kops, z. C. M. Th. Straathof- Menke, z. M. M. Dïjks-Wessels, z. P. J. Knijnenburg-Flipsen, z. M. C. Pijper- Walter, z. G. Pérukel-Schmidt, z. A. A. M. Neuvel-Duijn, z. M. C- Eerens-Jans- sen, z. H. A. R. Noordam-Hokwerda, z. A. C. A. Joosten-van Dijk, d. R. L. Wils- haus-van der Zee, d. S. Turkenburg-Ja- kubenko, d. A. Zwier-Schmidt, d. R. Jo- Fierlier, d. Chr. M. Gommans- van der Raaij, d. Ondertrouwd: W. Brijl en J. G. Buur, N- van Laar en E. Smit, P. D. Spaargaren en M. H. Danko, P. van Andel en J. Met- tau, S. Klinkenberg en J. Schraal, G. Spanjaard en Ch. M. Jansen, H. F. W. Arentz en G. Schipper, H. N. Serné en E. Coule, W. de Waal en J. van Alten, C. Kuyper en H. G. de Vries, J. W. Weener en L. Hinlopen, E. M. Verbeke en P. M. van den Berg, G. H. van Haas ter en M. C. Eising, J. A. Hesseling en C. J. M. Veldhuizen, F. A. Hollenkamp en G. Dolfing, H. M. F. M. Schnitger en Th. H. F. van Amerongen, C. A. van Beek en J. G. de Leth, J. den Otter en R. A. Schouw, B. Schrijers en A. C. Lem mers, M. F. Voorneman en M. A. de Roza- rio, H. R. Smink en M. G. van der Mark, M. A. Schipper en A. Koning, P. W. M. Kalse en C. A. M. de Brouwer, J. C. A. Groeneweg en M. J. van der Steen. Getrouwd: J. van der Brugge en C. M. Brouwers, Ch. M. Grammetia en C. ■SV. M. Ooms, R. Puik en A. D. H. van Velzen, B. J. Huijgen en H- P. van der Meij, P. W. Spijker en W. J. van Broek huizen, N. Blonk en Th. E. de la Rie. J. Ham en A. M. van El, C. F. Muller en M. E. Werkhoven, A. Blinkhof en A. M Jagt, J. Th. Habich en H. Benjamins. Overleden: J. Araelink, 85 j. Spaarn- dammerweg; A. M. Mesman-van Doorn. 75 j., Kamperlaan; M. H. Groen-Ver- schoor. 94 j„ Gen. Bothastraat; P. J. Kee- sen, 56 j., Voortingstraat. Ten teken van dankbaarheid overhan digde Nijmegen gistermiddag tijdens de feestelijke receptie van „Sint Bern ward" een fraai wandbord. Ook de afdeling van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons ontving een soortge lijk geschenk. ling complimenteerde en tot aller ver rassing eën fraai wandbord in Delfts blauw overhandigde als dank vooj de hulp in 1945. Het bord stelde de St. Bavo-kathedraal voor met op de achter grond de Waalbrug. Dé tekst, die er bo ven was aangebracht, maakte in haar vertaling alles duidelijk: gratias agunt amici Noviomagensis (uw vrien den uit Nijmegen brengen u dank). Op de achterzijde stond vermeld, dat het bord werd aangeboden door de sa menwerkende Nijmeegse loodgieterspa troonsorganisaties. Op deze receptie was ook aanwezig de voorzitter der afdeling Haarlem van de Bond van Loodgieters- en Fitterspa troons, de heer G. Rekoert. Deze werd eveneens in de dank betrokken en het was de heer Trautig, die hem een derge lijk bord overhandigde. Zowel de heer Rekoert als de voor zitter van de katholieke Haarlemse or ganisatie. de heer A. Müller, bleken ge troffen door deze Nijmeegse geste en met nadruk betoogden beiden,, dat de actie van 1945 een plicht was, omdat daarmede de getroffen collega's gehol pen konden worden. Dit gewaardeerde intermezzo werd voorafgegaan en gevolgd door talloze ge lukwensen, die relaties en vrienden brachten. Om slechts een greep te doen: de heer L. van Berkel, voorzitter van de Haarlemse katholieke middenstands vereniging, hield een hartelijke toe spraak, waarin hij verklaarde trots te zijn op de loodgieters en hun organisatie, omdat deze zo hecht is en blijkbaar goed gesoldeerd. Hij hoopte' dat alles zo be stendigd zou blijven. De algemene bondsvoorzitter, de heer J. W. M. Rijbroek, sneed allereerst een vaktechnisch probleem aan en herinner de er vervolgens in zijn gelukwens aan hoe hij dertien jaren lang zijn krachten had mogen geven aan de Haarlemse af deling. Hij dacht daaraan nog steeds met plezier terug en namens het hoofdbe stuur bood hij tenslotte een voorzitters hamer aan met inscriptie. Van de overige aanwezigen, die van hun belangstelling blijk gaven, noemen wij nog de heer J. W. van Donselaars, hoofdinspecteur bij het Haarlems Water bedrijf, de heer Van Naersen namens het P.W.N., de heer H. J. L. Klein Schip horst, vice-voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel, de directeur van het gasbedrijf in Bloemendaal, en de heer van Arkel namens het Energie bedrijf (afd. gas). Talrijke fraaie bloemstukken sierden de muziekzaal van Brinkmann, waar de receptie werd gehouden, en de voorzit ter van de Haarlemse afdeling kon met recht en reden dank zeggen voor di/ enorme belangstelling. Het feest, dat de dag tevoren reeds was ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel van de Zusters aan de Koning straat, kreeg gisteravond een feestelijk besluit in een programma van klein kunst Zondag 16 November zal kapelaan E. Duym van de St. Jan-parochie zijn 12V2- j.arig priesterfeest vieren. Hoewel kape laan Duym nog niet zo lang in de paro- cie werkzaam is, zal het hem op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Voor dit doel is er een speciaal feest comité samengesteld, dat reeds druk be zig is met de voorbereidende werkzaam heden te regelen. Maandag 13 October treedt de bekende negerrevue „Black Rhapsody" voor het voetlicht in het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem. Dat gaat onder leiding van Roy Carr. terwijl het gezelschap be staat uit twintig kleurlingen uit Afrika (Goudkust), Z. Amerika (Brazilië), Antil len .Haïti), Jamaica enz.) Een origineel ne gerorkest zal de voorstelling begeleiden. De leider, Roy Carr, is voor het Neder landse publiek geen onbekende. Velen zul len zich hem nog herinneren als eerste dan ser in het Negerballet van Berto Pasuka. Deze tengere Haitiaan, die zich steeds meer ontwikkelt tot een danser van wereldfor maat, heeft nu een eigen gezelschap ge vormd, bestaande uit dansers en danseressen uit Trinidad en Jamaica, die, aangevuld en begeleid door een Latijns-Amerikaans or kest, een vrolijk, gevarieerd en licht ver teerbaar programma laten zien. FILMS Rembrandt: „De mijnen van koning Sa lomo". In technicolor. Toegang: alle leef tijden: Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „I'll see you m my Dreams". Doris Day, Danny Thomas Toe- gang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor prolongeert (derde week): „Klok slag twaalf" (High Noon) Gary Cooper. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen. Frans Hals: „Czardasfürstin". Kleuren film. Johan Heesters. Toegang: alle leef tijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Czarclasfürstin". Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Geheime wapens" (Flying Mis sile). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp" en „Ge vaarlijk spel". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 7 October Gem. Concertzaal: Concert vóór orgel en orkest, Haarlems Orkestvereniging o. 1. van Toon Verhey. Solist Albert de Klerk (or gelconcours), 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr. B. M. I. Delf- gaauw spreekt over: Algemene inleiding in wijsgerige problemen, 8 uur. Stadsschouwburg: „Nieuw Leven": Jong zijn wij maar eenmaal (dil.) 8 uur. Minerva-Theater: Jan Musch in „De Vrek" afscheidsvoorstelling van de hoofdrolspeler, aanvang 8.15 uur. Woensdag 8 October Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven": „Jong zijn we maar eenmaal", 8 u. Grote- of St. Bavokerk, Grote Markt. Orgelconcert door de leden van de Jury (Or gelconcours), 8 uur. Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestr. 13. 8 uur: Populair Concert door de'Mariniers kapel der Koninklijke Marine o.l.v. Kapitein Gijsbert Nieuwland, t.b.v. het Marine Sana toriumfonds. Solisten: Anneke v. d. Graaf, sopraan en Bert van 't Hoff, tenor. Pro gramma! werken van Von Weber, Gounod, Verdi, Enescu, Tschaikowsky, Lincke, Gan- ne, Boekei. Lehar, Tansman, Prokofief. Minerva-Theater: De beste jaren van ons leven, 's middags 2.30 uur en 's avonds om 8.15 uur. Gisteren, in de loop van de dag, werd op verzoek van de Haarlemse politie door de politie in Amsterdam aange houden als verdacht van diefstal van een rijwiel de 45-jarige J. M., los werk man, wonende te Amsterdam. Enige dagen geleden had verdachte een rij wiel in Haarlem gehuurd en dat in Amsterdam aan een onbekende ver kocht voor 52(4 gulden. De fiets is. nog niet opgespoord. Eveneens werd gisteren als verdacht van diefstal van een fiets aangehouden de 44-jarige G. H. H., fabrieksarbeider. 2 Oct. j l. heeft verdachte uit de Schag- chelstraat een fiets meegenomen. G. H. H. reed naar het Zuiderbuitenspaarne, leende van een bewoonster aldaar een schroevendraaier, sloopte de koplamp van de fiets en gaf deze aan de vrouw, zeggende, dat haar mah deze lamp van hem had gekocht en reed verder. De politie heeft de fiets opgespoord. Ver dachte is in bewaring gesteld. Met een demonstratie-avond heeft de Haarlemse afdeling van de R.K. Technische Ontwikkelingsclub van dames- en heren kappers gisteravond in een van de zalen van gebouw „Cultura" het seizoen geopend. Twee dameskappers, de heren J. Sterk en J. Kerner, beiden uit Amsterdam, traden als gasten op en lieten op het gebied van dag en avondkapsels vakkundige staaltjes zien. De heer P, Schultheis uit Haarjem wps de derde, die op dit gebièd goed vakwerk liet zien. Aan de andere kant van de tafel demon streerden drie Haarlemse herenkappers en wel de heren Steevenhaage, Goossens en Van Koestel. De begrafenis van de heer en me vrouw Wempe-v. Luyken, die Zondag middag zo jammerlijk om het leven kwamen, doordat hun auto de Rijn in reed, is vastgesteld op Donderdagmid dag om 2 uur op de nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Vergierdeweg. De stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw Best-Verslages worden op de zelfde begraafplaats ter aarde besteld op Vrijdagmiddag om 2 uur. De vijfde omgekomene, de bakker bezorger P. Gortzak, was katholiek. De uitvaartdienst zal Woensdagmorgen ge schieden in de parochiekerk van O. L. V. van Zeven Smarten en H. Bavo aan de Rijksstraatweg, waarna de begrafe nis op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De Maria-congregatie voor jonge da mes in de parochie St. Jan gaat Zondag 12 October haar zilveren feest vieren Deze congregatie heeft dan 25 jaar ze genrijk werk onder de vrouwelijke jeugd verricht. Er is alle reden om dit feest kerkelijk en openbaar te vieren. Hedenmorgen kwart voor zeven, was er een H. Mis voor de vrouwelijke jeugd. Vanavond na het October Lof komen allen in het jeugd- gebouw tot bijwonen van de klucht „Drie is te veel", te geven door de bouwfonds toneelgroep. Donderdag 9 en Vrijdag 10 October na het Lof Triduum, te geven door de weleerw. zeergeleerde heer A. Eyckelhof. Zondag 12 October kerkelijke viering van het 25-jarig jubileum met een plech tige H. Mis mèt algemene H. Communie. 's Avonds grote Maria-avond in het Gem. Concertgebouw voor katholieken van Haarlem en omstreken, waar ais spreker zal optreden pastoor H. A. J. Drost, voordracht door Joop Biekman. Muzikale omlijsting onder leiding van Albert de Klerk. Wegens een sterfgeval zullen de on derlinge zwemwedstrijden die waren vastgesteld voor Donderdag 9 Oct. geen doorgang vinden. Deze wedstrijden zijn uitgesteld tot Donderdag 16 October a.s Op Donderdag 9 October bestaat alsnog gelegenheid tot inschrijven voor de wedstrijden De uitslagen van de competitiewed strijden waren: Groep 1: Reeuwijk Sr. Comans 10; v. d. VeldeHoogland 10; Stolvoortv. Emmerik 01. Groep 2: De LangeReeuwijk Jr. Y?Y>\ Th HappelSpoor 10; v. d. Valk—Blee- kemolen 07. Groep 3: BaasBlom 10; v. StraatenHoltkamp Sr. }4'A; v. d. BergHoltkamp Jr. l/<lA\ Hol- 8orp—Rosenhart 10. Groep 4: Stevens de Vos 01; Huneker—-Cornelissen 10. Al was het aantal Nederlandse orga nisten, dat zich voor de Improvisatie wedstrijd 1952 aanmeldde, niet bijzondei groot na een tentamen werd Piet Post, opvolger van Georg Stam te Leeuwar den, aangewezen om met de winnaar van de vorige wedstrijd, Louis Toebosch, ons land te vertegenwoordigen het blijkt toch, dat onder de jonge organis ten belangstelling voor de reeds oude improvisatie-kunst bestaat. Deze kunst wordt het meest door or ganisten in practijk gebracht, omdat zij door het algemeen gebruikelijke inlei den en afsluiten van godsdienstoefenin gen met orgelspel daarvoor in de gele genheid zijn. Lang niet elke organist be zit echter een natuurlijke aanleg voor improviseren of kan zijn kennis hierom trent door studie verrijken en Blijven onderhouden. De vijf deelnemers aan de wedstrijd, behalve de genoemde Nederlanders: An ton Heilier, Oostenrijk; Tage Nielsen, Denemarken en Pierre Labric, Frank rijk, ontvingen de door Flor Peeters ge maakte en door de andere juryleden Pier re Segond en Albert de Klerk goedge keurde thema's vlak voor hun optreden. Twee thema's voor het eerste deel van de improvisatie in hoofdvorm en een voor de finale. Voor het middendeel werden de candidalen inzake vorm en thema-aanwending geheel vrijgelaten. Al hadden de vijf candidaten hetzelfde thematisch materiaal te verwerken en was er voor het eerste deel een bepaalde vorm voorgeschreven, toch bleef er ge legenheid genoeg over om op de impro visatie een persoonlijk stempel te druk ken. Dit bijzonder inzake de vormge ving, de ontwikkeling van de thema's en bovenal de muzikale smaak. En bij de beoordeling spreken het technisch spel en de registratie vanzelfsprekend ook mede. Het verschil in muzikale uitdrukking bij de candidaten wees duidelijk op eigen persoonlijke inzichten en gevoe lens, maar nogal verschillend in waarde Zo was de vormgeving bij de een veel degelijker en sprekender dan bij de an der. Het Allegro energico kwam slechts bij enkele candidaten duidelijk uit, als mede de tegenstelling tussen de 2 the ma's voor het eerste deel. Van de Maes- toso-finale misten we enige malen het grotendeels Dorisch Karakter en slechts eenmaal hoorde men in het Intermezzo een driedelige maat. Polyphonische te genstemmen vielen bijna alleen In de fuga-finale op, wel meerdere malen in de andere delen goed getroffen imitaties. Dat de registratie soms nogal tegen viel moet men toeschrijven aan de meer of mindere bekendheid met de dispositie van het orgel o.a. weinig of niet doelma tig gebruik van Mixturen. Niet allen zorgden voor voldoende dynamische af wisseling, slechts een tweetal bereidden hun hoogtepunten goed voor. Dat tweetal, zelfs door leken opge merkt, gaf een goed opgebouwd, drie delig geheel. Wie de prijs verkrijgt? Evenals verle den jaar schrijven we: de pers wikt en de jury beschikt. Ter juiste oriëntatie zij medegedeeld, dat om de volgorde was geloot. Jury, pers en publiek bleven geheel onkundig hiervan. Daarom zijn bij deze bespre king van de prestaties geen namen ge noemd. De uitslag wordt eerst Woens dagavond na afloop van het jury-concert in de hal van het stadhuis bekend ge maakt. OL. KOOP In September 1952 werden de volgen de aantallen boeken uitgeleend door: De Prinsenhofbibliotheek 12.205. Het filiaal „Huis te Zaanen" 4903. De uitleenpost Spaarrrdam 248 De muziekbibliotheek 831- Tezamen werden uitgeleend: 24.261 boeken (v.j. 21.816). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: De Prinsenhofbibliotheek 5483. Het filiaal „Huis te Zaanen" 562. De Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 425. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6.470 bezoekers en bezoeksters (v.j. 5-991). In de eerste week van Januari komt de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken in haar nieuwe samenstelling bijeen en bij die gelegenheid zal een nieuwe voor zitter gekozen moeten worden, daar de heer J. J. Swens zich, naar wij verne men, niet herkiesbaar zal stellen. De heer Swens Is de tiende voorzitter van de Kamer en volgde de heer G. J. Droste in 1936 op. Dat wil niet zeggen, dat hij gedurende zestien jaar de hamer gehanteerd heeft, want tijdens de be zetting heeft hij zich teruggetrokken, toen de Kamer een filiaal werd van Amsterdam. Na de bevrijding heeft hij zijn functies weer aanvaard. Bij het honderdjarig bestaan van de Kamer in Mei van dit jaar werd reeds opgemerkt, dat de heer Swens gaarne zijn functie aan een jongere zou willen overdragen de scheidende voorzitter is thans 71 jaar maar dat dit een pro bleem was, omdat de industrieel, die geheel belangeloos een dergelijke taak op zijn schouders neemt, zich in deze dagen wel zeer grote offers moet ge troosten. De heer Swens was vooral de repre sentatieve voorzitter en bij gelegenheid van zijn zestigste verjaardag werd ovei hem gezegd, dat hij zijn functie met giote toewijding, met de hem eigen be daardheid en voorkomendheid vervul de De industrieel, die zijn taak gaat overnemen, blijkt thans gevonden te zijn, ook al zal de benoeming pas in Januari kunnen geschieden. Bij talrijke officiële gelegenheden, die vooral in de na-oorlogse jaren door de groeiende industrie in ons rayon de aandacht vroegen, was de heer Swens de waardige vertegenwoordiger van de Haarlemse Kamer van Koophandel. Hij Advertentie In de afgelopen nacht omstreeks vier uur ontdekte een melkbezorger, die door de Raadhuisstraat in Haarlem-Noord reed, dat er brand was uitgebroken in het perceel dat aan de St. Liduina- parochie behoort en waarvan de bene denverdieping is ingericht als bibliotheek terwijl de bovenverdieping voor ver gaderingen gebruikt wordt door de Dr. Nolens-stam der Verkennersbeweging. De brand bleek ontstaan te zijn in een houten kastje, waarin verschillende papieren waren opgeborgen. Het behang, plafond en een gedeelte van de vloer van de bovenverdieping werden door de brand zwaar beschadigd. Ook zijn enige boeken uit de bibliotheek door het vuur aangetast. De grootte van de schade is nog niet geheel te bepalen. De brand weer was spoedig ter plaatse en had in korte tijd de brand geheel bedwongen. In de Stadsschouwburg bracht de to neelgroep „Comedia" gisteravond de muzikale comedie van Hans Lengsfelder en Siegfried Tisch „Waarom jok je ehérie?" weer voor het voetlicht. Wij schreven over deze vertolking reeds uitvoerig bij de première. Gisteravond echter was er een belangrijke wijziging gekomen in de rolbezetting. De rol van Suzanne, eerst vertolkt door Georgette Hagedoorn. was overgenomen door Bep Dekker. Yda Andrea verving op haar beurt weer Bep Dekker als Erszi Kór- mendi. Misschien dat een vergelijking tussen de voorstellingen met veranderde bezetting in het voordeel uitvalt van de eerste, maar wij willen toch met genoe gen vaststellen, dat Bep Dekker zich uitstekend van haar taak heeft gekweten en dat het pleizier er zeker niet minder om is geweest. Acht avonden lang zullen de jaarfees- ten van de Haarlemse K..A.B. als een traditie gegeven worden. Gisteravond trad de eigen toneelgroep voor het voet licht in gebouw Sint Bavo met „De vreemde bezoeker", welk stuk dan ook acht maal vertoond zal worden. De voorzitter, de heer A. Angenent, wees er in zijn voorwoord op, dat het optreden van de club een experiment is. De oprichting is een feit geworden, om dat de eigen toneelgroep een geheel zelfstandig bestaan ging leiden. Vervol gens belichtte de voorzitter het werk van de K.A.B., de doelstelling en de practische beleving van de idealen in het belang van Kerk en gezin. Hij wekte de aanwezigen op deel te nemen aan het werk in de afdeling en kringen. Speciaal beval hij de collecte voor „hulp in nood" aan. Op de vertolking van „De vreemde bezoeker" komen wij nader terug. Donderdag 9 October a s, zal de Vijf de Symphonie van Henk Badings, uit gevoerd door de Haarlemse Orkest Vereniging o. 1. v. Toon Verhey, door de N. C. R. V. worden uitgezonden. Op Vrijdagavond a.s. dirigeert Marinas Adam ditzelfde werk te Brussel met het Symph orkest van de Belgische Nationale Radio Omroep. Gisteravond is te zijnen huize aan de Zaanenlaan overleden de heer J. F. Hille, hoofdboekhouder bij de gemeeti- tereiniging. De heer Hille is 56 jaar ge worden en was sinds 11 Augustus 1919 in dienst bij de gemeentereiniging. Na .verschillende functies in de boekhoud- afdeling te hebben vervuld, werd hij op 1 Januari 1938 benoemd tot hoofd boekhouder. Maandagmorgen omstreeks elf uur werd de 53-jarige voetganger A. S. uit Haarlem, die door de oinnenstad liep, bij een perceel op de Botermarkt op onaangename wijze verrast. Onver wachts kreeg hij een bloempot, welke kort tevoren door een 27-jarige dienst bode in het kozijn van de bovenver dieping was geplaatst, op zijn hoofd. Door de felle rukwinden viel de bloem pot naar beneden. Bij onderzoek bleek, dat de man een diepe snijwond aan het hoofd had opgelopen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Diacones sen Ziekenhuis vervoerd. heeft een periode van grote industriële activiteit meegemaakt. Bovendien hau hij de de leiding van de zeepfabriek „Het Klaverblad". In 1932 werd hij reeds lid van de Kamer voor de afdeling „grootbedrijf" en hij was o.a. voorzit ter van de commissie „uitverkopen en opruimingen". Verscheidene jaren was hij lid van het bestuur van het departe ment Haarlem van de Maatschappij vcor Nijverheid en Handel. In de sport wereld is hij jarenlang een bekende figuur geweest als speler in het eerste elftal van H.F.C., van welke club hij thans ere-lid is. en als cricketer. (Zondag 12 October) KinheimGVO VelsenBKC Alw. ForwardVitesse HBCLFC HillegomTYBB DSSETO DJKOnze Gezellen ADODe Pionier Graaf Willem IILisse TeylingenConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is. 3 Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Nu de werkzaamheden aan de Wilhel minastraat zo goed als klaar zijn, is Haarlem in de Zuid-Noord verbinding een schakel rijker geworden. Vooral uit verkeerstechnisch oogpunt is de huidige Wilhelminastraat belangrijk, omdat bij gebruik van dit tracé het verkeer in de binnenstad aanmerkelijk ontlast zal wor den, indien de bestuurders van zware vrachtauto's, die naar het Noorden moe ten en niets in de binnenstad te maken hebben, gebruik zullen gaan maken van de route Wilhelminastraat, Kenaupark, Verspronckweg, Delftlaan, Rijksstraat weg. Deze verbinding is des te aantrekke lijker, nu de Wilhelminastraat een van de modernste, hoewel niet de schoonste, straten van Haarlem is geworden. De slechte bestrating destijds was mede oorzaak, dat het zware vrachtverkeer de verbinding met het Noorden zocht in de binnenstad, die beter begaanbaar was. Van een algeheel verbod voor zwaar vrachtverkeer in de binnenstad kan geen sprake zijn, want door zulk een maat regel zouden de leveranciers, die in het centrum hun winkels en bedrijven moe ten bedienen, gedwongen worden lich tere en kleinere wagens aan te schaffen. Het wordt hier dus inderdaad een kwes tie van: „wees een heer in het verkeer" Intussen zou het omleiden zeey ver gemakkelijkt kunnen worden, als het verkeer komende van de Wagenweg in da richting stad, om het, misschien enigszins te verkorten, Florapark zou kunnen worden gedirigeerd. Op het kruispunt FloraparkWagenwegIor- denstraat zou dan een verkeersver- deling moeten plaats vinden, door mid del van een cirkel of lichten. De chauf feurs worden dan als het ware van zelf naar de Wilhelminastraat verwe zen. Wat de NZH betreft: deze overweegt de interlocale bussen door de Wilhelmi nastraat te leiden, terwijl men tevens de verwachting koestert dat te zijner tijd lijn drie door de Wilhelminastraat zal gaan rijden. De NZH is dan ook voor nemens dit aan het college van B. en W. voor te stellen. In de volgende raads vergadering zal de rotonde op de Rijks straatweg ter sprake worden gebracht. Indien dit voorstel wordt aangenomen en dus de hele rotonde zal worden afge- Eigenlijk gaat dit plaatje meer om de duif dan om de man, die het beestje m de hand heeft, hoewel de heer J. Kupe- rus een reus is in de duivensport. Deze duif is wel een paar honderd gulden waard, want zin ts een groot prijzen- winnares met zeer goede capaciteiten. Van de vele prijzen, die zij voor de baas gewonnen heeft, noemen wij: een nieuwe fiets, keukenuitzet, een thee servies, bekers en medailles. De heer Kuperus is kampioen van de Vitesse- club, afdeling Haarlem, en behaalde sinds 1945 vrijwel alle kampioenschap pen van zijn club „Columba". (Nlet-oïfieiële Koers) Vorig Opening slot 7/10 3% Nederl 1948 89 IS 3% pet Nea 1950 89% 3-3% Nederland IH47 91ftgl 91 ft 3 Neo 62-84 hel -fnc 92% lnschi Grthl: 48 3 pC) 91 Ned Handel Mti eert 142% A.K U 152 152V4 Van BerKels Pateni 92-%gb Calve-Uelft eert 114% Van Ueldei 145% Kon Hoogovens eert 149-,4 Unilever eert. I73%gb YIZV* Ned. Kabel 192 Philips 153gb Kon Petroleum 319-4 3I8V4 „Amsterdam Rubber 74% Holl Amerika Hln 142 >4 Kon N Stoomb. Ml) 130% 130% Ned Scheepv Unie 120% 119 ft H.V.A. 85% 84 Dell MD eert 61 %gb 62 3/10 'i/10 Anaconda Coppei 40% 40 Vb Hetnleliem Steel 49% 49 Chryslei Corp 83% B3% General Uectric 63% 63 V2 General Motors 60 60 dudsoD Motors 15% 151/4 Kennecott Copper 73% 73l/4 Montgomery Ward 57 57 North American Can 22% 22% rtadio Corp 27% 27 Republic Stee) 39 38% Shell Oi) 681/4 69 Southern Pacific 41% 4014 Southern Railway 66% 65% I'tdewatei 20% 19% U S. Steel 38% 38% ex div. bouwd, is er in de toekomst een inten siever gebruik van de Delftlaan vanuit het Noorden naar het Zuiden te ver wachten. Immers nog steeds maken zeer veie chauffeurs gebruik van de Rijks straatweg, die naar het station leidt, ter wijl het even gemakkelijk is de Delft laan te nemen; en zeker voor hen, die in de binnenstad moeten zijn. Maandagmiddag omstreeks half drie werd in de Grote Houtstraat, nabij de Anegang, de 70-jarige voeganger K. door een auto aangereden. De oorzaak was, dat de voetganger in liet geheel niet op het verkeer lette en plotseling de zij weg overstak op het moment dat een auto naderde. De 70-jarige E. K. liep tegen de rechterzijde van de auto op, werd tegen de straat geslingerd en liep daarbij een lichte hersenschudding op. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd. De Zandvoortse Reddingsbrigade vier de Zaterdagavond in „Zcmerlust" haar dertigjarig bestaan. De voorzitter, de heer P. v. d. Mije gaf in zijn openings woord een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van de brigade; en hoe daarin steeds een geest van vriend schap, eendracht en liefde voor de medemens heerst. Burgemeester Van Fenema gaf uiting aan zijn waardering voor het- uit stekende werk van de brigade, die alles doet om het verblijf op het Zandvoort se strand zo veilig mogelijk te maken. Doelend op het verleden, toen de Zand- voor+«rs bij een schipbreuk het eerst om de buit dachten, maakte de burge meester een geestige woordspeling door te zeggen dat men van „reddend jutten" tot jüttènd redden" was gekomen. Namens de leden werd aan de brigade door een een drietal dames een stel van drie werpboeien aangeboden. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer Jung, namens het Ned. Rode Kruis. Een keur van artisten zorgde er voor, dat deze feestavond, die door talrijke notabelen werd bijgewoond, uitstekend is geslaagd. De j.l. Zaterdag te Zandvoort ge houden collecte voor de Vereniging tot bescherming van Dieren heeft ƒ526. opgebracht. Men verzoekt ons, mede te delen, dat overeenkomstig de ingevulde formulie ren in de loop van deze week aan be langhebbenden de aangevraagde kaarten voor de diverse feestelijkheden zijn ver zonden en verwacht mag worden, dat de leden alles in goede orde hebben ontvan gen. Zij worden verzocht, een en ander te controleren en bij eventuele abuizen zich ten spoedigste te wenden tot het secretariaat, Rijnstraat 40, Heemstede. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de Herdenkingsavond geen kaarten zijn uitgegeven, zodat de toe gang voor de leden en dus ook voor hun vrouwen vrij is. In elk geval wor den de echtgenoten van de jubilarissen verwacht. De zaal gaat na het triduum open en men wordt verzocht, direct uit de kerk naar het R.K. Verenigingsge bouw te gaan. Zeer belangrijk is de geboden moge lijkheid om de kaarten voor de toneel avonden welke, gelijk men weet, ver zorgd worden door de toneelgroep „Puck" onderling te ruilen. Dit onder linge ruilen kan geschieden op Woens dag 8 October in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg en op Don derdag 9 October in het Parochiehuis Anno Santo aan de Achterweg. Het be stuur kan niet garanderen, dat alle rui lingen zullen slagen, maar in elk geval wordt de mogelijkheid geboden en de kans om met succes een poging te doen is dus aanwezig. Voor beide gelegenhe den zijn de uren van 19.30 tot 20.30 uur vsstgestGld. Ook aan de slechtshorenden is gedacht. Zij, die slechthorend zijn en toch de to neelavond willen bezoeken, kunnen een speciale plaats krijgen, mits zij dit tij dig opgeven. Op dezelfde uren en plaat sen als voor het ruilen van kaarten kan dit geschieden; belanghebbenden moeten echter hun kaarten medenenien. Tenslotte mag een aansporing om het triduum en de plechtige Hoogmis bij te wonen, niet ontbreken. Het feest van de Kath. Arbeidersbeweging kan slechts sla gen, wanneer het op de juiste wijze wordt begonnen en dit is hat goeda be- Sedert enige tijd wordt in de paro chie van O. L. Vrouw van Altijdduren de Bijstand' te Santpoort een intensieve actie gevoerd om te komen tot de bouw van een parochieel jeugdhuis. Hiertoe werd bij het jubileum van pastoor A. F. J. Goossens de eerste stoot gegeven en vanaf dat moment is de gedachte hieraan levendig gebleven. De bouw van een dergelijk huis vergt echter enorme bedragen en daarom heeft de pastoor onlangs de mogelijkheid ge opend om op een lening van f 30.000 in te schrijven. Het is een safe geld belegging, op korte termijn, met bil lijke rentevergoeding enmee te werken aan de uitbouw van het paro chiële leven moet toch ook een ruime voldoening schenken aan hen, die daar toe financieel in staat zijn. dr0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2