Besit van eigen huis Geallieerde stellingen bij Tsjorwon doorbroken ONVERWACHT OFFENSIEF DER CHINEZEN OP KOREA Maken van krijgsgevangenen blijkbaar hoofddoel Rapport van Malenkov unaniem goedgekeurd Vreselijke treinramp bij Londen Minstens 50 doden Kastekort van f 23.000 bij een woningbouwvereniging MOSSADEQ VERANDERT ZIJN HOUDING Tot hoofd en hart Tussen neus en lippen Op Man overvallen en mishandeld? Beria doet felle aanval op de VS. Penningmeestervoor ondersoeknaar psychiatrische inrichting Gunstige reactie op de jongste Britse en Amerikaanse nota s cu km! ee nuftwo ocfvtcycu muf Het weer nieuw regen en wind Mr. Stokvis treedt uit C.P.N. HOOFDWEG NAAR SEOUL BEDREIGD Jeugdige onverlaten in arrest Verenigde Staten willen V.N.-handvest wijzigen Congres der Russische communistische partij DRIE TREINEN OP ELKAAR GEREDEN LEIDS STUDENT GEARRESTEERD Ruimte-pak voor hoger sferen WOENSDAG 8 OCTOBER 195z o 76ste JAARGANG No. 25501 Gei lichten over ex-koningin Narriman onjuist Chinese troepen, die sinds Maandagnacht hun grootste offensief van dit jaar uitvoeren, zijn er vanmorgen vroeg in geslaagd de geallieerde stellingen voor Tsjorwon, in de West-Koreaanse front sector, te doorbreken. De geallieerde infanterie levert thans slag om communistische vorderingen in de richting van haar belang rijke stellingen op de „Witte Paard"-berg ten Noord-Westen van Tsjorwon te stuiten. De bezitter van deze stellingen beheerst de hoofdweg naar Seoel. Sinds de grootscheepse Chinese aanval Maandagnacht is begonnen hebben de roden reeds zeven ge allieerde voorposten onder de voet gelopen. De verliezen aan manschappen onder de communisten zijn evenwel groot. «Hl Kolendampvergiftiging in Santpoort Diefstal van ruim f 2500 uit kast in sociëteit MET GROOT VERLOF MALENKOV SPREEKT - STALIN LUISTERT WXNDJACKETS-SWTA1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Steen voor steen" en „Samen bou wen" zijn de suggestieve slagzin nen op de overigens minder ge slaagde omslag van een rapport, zo juist uitgebracht door de Commissie Bouwsparen van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, in welk rap port op gedegen en heldere wijze" de mogelijkheid wordt onderzocht van de verwerving van een eigen huis door Werknemers, die ernstig van plan zijn zich offers te getroosten om voor hun spaarzaamheid de beloning te oogsten van duurzaam eigen bezit. De uitdruk king „bouwsparen" moge de taalgevoe- ligen pijnlijk treffen, het verkiezen Van het woord „bezitsvorming" boven „bezitsspreiding" in hetzelfde rapport naag met instemming worden gesigna leerd door alwie de term „bezitssprei- ding" besmet acht door de socialistische Zucht tot. economische nivellering. De zakelijke hoofdtrekken van het rapport werden reeds dezer dagen in °ns blad weergegeven. En daarbij zal het onmiddellijk zijn opgevallen, dat opnieuw (het gebeurde ook al eens van Werknemerszijde) de gelegenheid te baat is genomen om een reëel en cri- tisch onderzoek naar de mogelijkheid Van bezitsvorming in de plaats te stel len van de vage leuzen waarmee dit zelfde onderwerp, meestal onder de benaming „bezitssoreiding", behande ling pleegt te vinden in de gechargeer de wensdromen van politieke program ma's. Dat ditmaal het bezit van een eigen huis werd vooropgesteld als een der voornaamste vormen van bezit, valt redelijk te verklaren uit het be ginsel. dat de in eigendom te verwer ven duurzame gebruiksgoederen (ge steld tegenover vluchtige consumntie- goederen) moeten dienen tot verhef fing en ontwikkeling der menselijke Persoonlijkheid, tot stabilisering van bepaalde geestelijke en stoffelijke ver houdingen in de samenleving en tot verhoging van 's mensen verantwoor delijkheidsgevoel. Inderdaad is, theore tisch beschouwd, daartoe geen beter middel denkbaar dan de verwerving in e>gendom van het beschuttend kader, Waarbinnen de hoogst persoonlijke sa menleving die in gezinsverband zich blijvend „thuis" kan weten. Zoals men heeft kunnen lezen zien de samenstellers van genoemd rapport voornamelijk de volgen de twee mogelijkheden tot verwerving Van een nieuw te bouwen woning: één mogelijkheid op langere termijn na een vóór-spaarperiode en één op kor tere termijn met behulp van de be staande „premieregeling Woningbouw" In beide gevallen staat terecht voorop, dat de werknemer zelf spaart om een eigen kapitaaltje bijeen te brengen, resp. rente en aflossing te betalen van een hvpotheekerediet en/of van een rC'v," ^c' werkgever verstrekt voor- Daarnaast wordt in het rapport 0;C beroep gedaan op de werkgever Voor zover de economische toe- j "d van zijn bedrijf het toelaat, tot Jmmoediging en verlichting van de Paaractiviteit der werknemers b.v. ï/P jaarlijkse loontoeslag te verstrek- cp. j)e „commissie Bouwsparen" ont- "°udt zich terecht en wijselijk van een °rdeel over de vraag in welke be- vf'ifstakken of bedrijven zulk een toe- f'ag tot de economische mogelijkheden Pehoort. Evenmin gaat de commissie ,ervan uit. dat het wenselijk zou zijn Pkraak aan ieder werknemer de voor gestelde financiële faciliteiten voor de verwerving van een eigen huis te ver enen. Nadrukkelijk zegt zij, hier hechts een geselecteerde groep Werknemers op het oog te hebben, die door diensttijd en gedrag zekere Waarborgen biedt met betrekking tot kredietwaardigheid (en die, zouden wii daaraan willen toevoegen, blijk heeft gegeven van een ernstig en berede neerd voornemen om te volharden in een spaaractiviteit. waarvan de zin Wordt begrepen en welker consequen ties worden aanvaard als evenzovele offers, noodzakelijk voor het door zelf werkzaamheid te verwerven bezit van een eigen huis). In het bijzonder zal in Psychologisch opzicht aan de bouw- spaarder-op-lange-termijn de eis moe ten worden gesteld van bestand te zijn tegen een lange spaarperiode, zonder dat het begeerde woningbezit daardoor aan aantrekkingskracht gaat inboeten. Het valt buiten het bestek van de ze korte kanttekening om de zakelijke details van het rapport te releveren en daarop nader in te gaan. Volledigheidshalve zij nog gezegd, dat de technische verwerkelijking van het met oningewikkelde spaarsysteem vol- het oordeel der commissie zal moeten lopen over bouwspaarkassen, elke instellingen zich immers quali- ate qUa. bezig houden met de financie rs van particuliere woningbouw via gespaarde gelden. De commissie heeft goed aan gedaan, rekening te hou- en met bepaalde variabele omstandig- ®den bij de uitwerking en becijfering 2j.n concrete mogelijkheden. Zo heeft gin likens een eventuele huurverho- g en de meerzijdige consequenties in haar berekeningen betrok- (j:^®t rapport blijkt met grote deskun- grieid te zijn samengesteld en dient v Worden gezien als een uitvloeisel zit feit' dat het onderwerp „be- 2jSVorniing" jn de kringen der katho- siet werkgevers de laatste tijd inten- hie„ aan de orde is geweest. Werden rin 0D de algemene ledenvergade- geh„ der AKWV, in Juni te Nijmegen liin den. alvast de principiële hoofd- O E iur behandeld door dr C. Hentzen heefi en drs. J. H. Derksen, thans gee 111611 daaraan concrete uitwerking 7 jj?Ven op een zeer belangrijk punt, dat v, e,en wei"kstuk biedt het voordeel, geeno een zakelijk houvast geeft voor recht«Ztns .^wevende" discussies en evpnt, ,eks aanwijzingen bevat voor tijk. verwezenlijking in de prak- geimchten^'tei»1^6 zi-iden zijn gisteren koningin N£&nsproken- dat 6X" ziin %inh to i; n voornemens zou koninl Faroek tenoSCheiden van fx" die than, ïo t e vroegere vorstin, behaïdJw USanne onder medische uft FoJoïï n°emde de berichten maat? waarin melding werd ge- v^k Vvn aa,r P'annen. „geheel en al verklaarde, dat zij spoedig 66r naar haar echtgenoot, die in Italië ei toeft, hoopte terug te keren. Ook naaste familieleden van ex-koningin a rriman hebben de geruchten tegen- gesproken. Om zes uur vanochtend openden de Chinezen ten tweede male de aanval op de heuvelstelling en ongeveer tweedui zend communisten kwamen tegen de Zuid-Koreanen in actie. Een communis tisch spervuur op het achterland maakte aanvoer van geallieerde versterkingen onmogelijk. De geallieerde troepen slaagden er in een heuvelstelling te heroveren en waar schijnlijk is ook een tweede voorpost heroverd. De communisten gooiden vijf tienduizend man in de strijd en storm den in golven op de geallieerde stel lingen aan. De aangevallen Franse, Ame rikaanse, Zuid-Koreaanse en andere geallieerde troepen hielden stand tot hun machinegeweren roodgloeiend waren en weigerden te vuren. Daarna wierpen zij zich met handgranaten, bajonetten en zelfs met de blote vuist in de strijd. De Chinese gesneuvelden bedekten de hel lingen van de heuvels. Het achtste leger schatte het aantal vijandelijke gesneu velden op de twee heuvels alleen op 1900 man. Gisteren brachten de roden in de buurt van de heuvel Het witte paard weer Russische tanks in het veld. Een grote verrassing van de geal lieerden was de wijze wuarep de Zuid- Koreanen stand hielden in deze ge vechten. Bij vroegere gelegenheden sloegen zij meestal op de vlucht, wan neer de aanval hevig werd, maar dit maal bleven zij in hun stellingen en verdedigden zich tot het uiterste. Generaal Van Fleet heeft vandaag be lingen hadden moeten afstaan en zonder dat er een wijziging gekomen was in de frontlinie. Zjjn verklaring volgde op de verwarde geruchten die melding maakten van een bres in het geallieerde front in de hcu- velsteliingen in de omgeving van Tsjor won, waardoor de weg naar het Zuiden voor de communisten open zou liggen. Generaal Van Fleet verklaarde perti nent: De actie van de vijand is beperkt gebleven tot voorpostgevechten en de vijand is geen stap verder gekomen in dit offensief". Een geallieerde officier, wiens een heid een uiterst hevige communistische aanval heeft doorstaan, verklaarde na afloop, dat de Chinese infantensten vóór de aanval met bepaalde stimule rende middelen in een strijdlustige stemming waren gebracht. Flessen, die hiermede gevuld waren geweest, zijn op lijken van gesneuvelden aangetrof fen. De laatste stormaanval werd uitge voerd onder hoorngeschal en hij ging gepaard met een oorverdovend ge schreeuw. De geallieerde officier ver klaarde verder dat duidelijk is geble ken, dat de communisten er naar stre ven zoveel mogelijk krijgsgevangenen te maken. ngsong KOREA N00RD- APANSE EE Door de VN voorop stelde wapenshlsfends- Hwarsjoti* :38e B I Door N -Korea voorgestel-L |dewapenstilstandslijn is|oer>ts|on Bongtsjon ZUID-KOREA Hoofdstad van Zuid-Korea e De Eindhovense recherche heeft de hand gelegd op een drietal jongeman nen, de 21-jarige G. G„ de 20-jarige P. L. en de 19-jarige G. v. d. M„ allen uit Eindhoven, die reeds verscheidene ma len met de politie in aanraking zijn geweest. Het trio wor tdervan verdacht ongeveer een maand geleden nabij de Dommel in de Elzent een man te heb ben overvallen en mishandeld met het doel hem van zijn geld te beroven. Op het hhulpgeroep van de aangevallene hebben de onverlaten zich toen uit de voeten gemaakt. De verdachten worden ter beschikking van de Officier van Jus titie te Den Bosch gesteld. Vanmorgen omstreeks tien uur zijn de 65-jarige heer C. J. Verhoeven en zijn 63-jarige vrouw J. VerhoevenKetting in hun woning aan de Bruno Klauwers straat 9 te Santpoort door kolendamp bedwelmd geraakt. Zij werden in de huiskamer naast de haard op de grond gevonden. Beiden zijn door de gebroe ders Kloosterhuis naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-Oost vervoerd, waar om twaalf uur de man nog steeds niet bij kennis was en de vrouw na bij kennis geweest te zijn opnieuw het be wustzijn had verloren. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bestudeert een voorstel om het handvest van de V.N. te wijzigen teneinde de impasse, die ontstaan is door de houding van de Sovjet-Unie i.v.m. de toelating van nieuwe leden te doorbre ken. Volgens het voorstel zouden alle onafhankelijke staten, die niet in oorlog zijn met de V.N. voor het lidmaatschap van de V.N. in aanmerking komen. kend gemaakt dat de communisten in Noord-Korea over genoeg reserves be schikken om hevige beperkte aanvallen te doen op geallieerde stellingen in de voegde hieraan achter toe dat de vijand maanden Octdbër ëh November. Hij niet sterk genoeg was om een offen sief langs het hele front uit te voeren. Generaal Van Fleet maakte ook bekend dat de geallieerde troepen het grootste Chinese offensief van de afgelopen twaaf maanden tot staan hadden ge bracht zonder dat zjj belangrijke stel- Kort na acht uur vanochtend heeft een grote treinramp plaats gevonden nabij de Londense voorstad Harrow, op ongeveer vijftien kilometer van de- Britse hoofdstad. Drie treinen reden op elkaar, waarbij een der locomotieven zicli m het perron boorde, waar een groot aantal mensen stond te wachten om naai hun werk te gaan. Volgens de laatste berichten zijn er tenminste vijftig personen gedood, maar men vreest, dat dit aantal gedurende de bergingswerkzaamheden nog wel tot zeventig en zelfs tot honderd kan oplopen. Het ongeluk gebeurde, toen de Perth- Euston Nachtexpress uit Schotland van achter inreed op de ondergrondse, die ter plaatse bovengronds rijdt. Door de dichte mist, die vanochtend over het graafschap Middlesex hing, kon het spoorwegpersoneel niet aanstonds de omvang van de ramp overzien en daardoor kon niet meer voorkomen worden, dat de met grote snelheid uit Londen naderende Manchester-express op de ravage van de eerste botsing in reed. Dikke wolken stoom ontsnapten aan de locomotieven, waarvan er twee dwars over de spoorlijn kwamen te lig gen. Tal van wa "ens werden in elkaar gedrukt tot een vormloze massa ver wrongen staal- Het station leek een slagveld. Overal lagen gewonden tus sen de staalmassa's, die tot een hoogte van 12 meter werden opgestuwd. Door de enorme schok is ook een brug ingestort. Politie en brandweer waren vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Alle beschikbare artsen en het hele verple gende personeel van het graafschap werden naar de plaats van de ramp ge dirigeerd, maar nog moesten vrijwilli gers worden Ingeschakeld. Het aantal ziekenauto's was niet toereikend, zodat passerende vrachtauto's werden aange houden om de talrijke gewonden te ver voeren. De lichtgewonden werden per bus weggevoerd. In de nabijgelegen zie kenhuizen en parken werden bedden geplaatst om de gewonden tijdelijk on der te brengen. Bewoners van omliggen de huizen brachten thee en sandwiches naar de onheilsplaats. Het ongeluk vond plaats op een uur, dat iedereen zich naar ziin werk be geeft. De treinen waren vól met foren zen en men vreest, dat zich onder de slachtoffers ook een groot aantal school gaande kinderen bevinden. Tot nu toe zijn meer dan honderd gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd v v.„. S Er Is bü de R. K. Woningbouwver eniging „Voor het huisgezin", die in het Westen en Zuiden van Rotterdam ongeveer 130 woningen beheert, een kastekort van ruim f 23.000 ontdekt. De 32-jarige penningmeester C. J. L., die bekend heeft geldsbedragen uit de kas te hebben geleend, ontkent, dat er van zulk een hoog bedrag sprake zou zijn. Op het beleid van de vereniging was in 1950 van gemeentelijke zijde critiek uitgeoefend, daar dit beleid niet voldeed aan de eisen, die gesteld zijn voor het beheer van woningwetwoningen. Er werd een ledenvergadering uitgeschre ven en het bestuur werd gereorgani seerd. De heer L., die in dienst was van een woningbureau, is toen tot penning meester benoemd, mede omdat hij een betrouwbare indruk maakte. Hij richtte toen zelf een administratiekantoor op. Bij controle had men de indruk, dat (Van onze correspondent) Door de recherche te Leiden is een Leidse student aangehouden wegens diefstal van f 2500 uit een kast in. de collegiumskamer van de studentenso ciëteit „Minerva". Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd en verblijft thans in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage. De dienstplichtigen van het regiment Technische troepen en van de 129ste Munitiepark-compagnie zullen einde dezer week met groot verlof gaan. De Perzische premier, Mossadeq, heeft Engeland en Amerika gistermiddag in nota's geantwoord op de Britse en Amerikaanse verklaringen, die, zoals gemeld. Zondag zijn overhandigd. De inhoud van de nota's die Mossadeq aan de Britse zaakgelastigde George C. Middleton en aan de Amerikaanse ambassadeur Lloyd Henderson tijdens afzonderlijke besprekingen heeft overhandigd, is officieel niet bekend gemaakt. Uit betrouwbare bron wordt evenwel gemeld, dat zij een gun stige reactie vormen op de jongste Britse en Amerikaanse nota's. A. P. meldt uit Teheran, dat het Perzische antwoord twee belangrijke punten bevat. Allereerst zou Mossadeq in de nota's zijn dank betuigen voor de „erkenning" van de rechten van Perzië tot nationalisatie van de olie industrie en het verkopen van olie zonder inmenging van het buitenland. En verder zou hy Engeland en Amerika om antwoord verzoeken op punten in de laatste Perzische voorstellen, waar aan voorbij gezien werd in de Britse nota en in de soortgelijke Amerikaanse nota. Deze punten behelzen Mossadeq's verzoek, om een betaling van 904 mil- lioen gulden in contanten, alvorens te beginnen met onderhandelingen voor het regelen van het oliegeschil. De officiële Perzische houding schijnt te zijn, dat de nota's van Zon dag een welkome opheldering vorm den van de vroegere voorstellen van Churchill en Truman en een succes vertegenwoordigen voor Mossadeq. De premier zou verstoord zijn op zijn olie-adviseur Kabem Hassibi, daar deze een aanval gedaan heeft op de Brits- Amerikaanse voorstellen en Engeland beschuldigd heeft van intrigues. Has sibi heeft er ook op aangedrongen de betrekkingen met Engeland te verbre ken. In de Teheraanse pers wordt thans echter nog ternauwernood melding ge maakt van de breuk met Engeland. Inmiddels zijn in de Amerikaanse en Britse pers berichten verschenen, dat tankschepen van onafhankelijke Ameri kaanse maatschappijen naar Perzië on derweg zjjn om olie in te nemen. Britse en Amerikaanse functionaris sen hebben evenwel verklaard, dat zij niet over inlichtingen beschikken om de berichten over de tankschepen te kunnen bevestigen. Bevoegde kringen te Londen zijn van mening, dat als de berichten juist blij ken te zijn, het oliegeschil in een nieu we en in ieder geval moeilijke fase komt. Onverschillig of het om Ameri kaanse dan wel andere tankschepen gaat, zo zegt men, de „Anglo-Iranian" is vastbesloten, de eigenaars van deze sche pen voor het gerecht te dagen, ten einde haar rechten op de Perzische olie te ver dedigen. I De herinnering is het enige dat I men ons niet kan ontnemen, j de boekhouding goed werd gevoerd en er rezen geen verdenkingen tegen hem van de zijde van zijn medebestuursle den. Omdat echter de kaspositie van de vereniging abnormaal hoog werd, waar uit de conclusie werd getrokken, dat er niet voldoende afdracht van de gelden plaats had, volgde er van gemeentelijke zijde een kascontrole. Toen kwam het tekort aan het licht. Na een psychia trisch onderzoek werd het opnemen van L. in een psychiatrische inrichting nood zakelijk gevonden. De Justitie heeft inmiddels de zaak in onderzoek. Het congres te Moskou van de Russi sche communistische party heeft gister avond unaniem het rapport goed gekeurd, dat Malenkov Zondag in zyn urenlange rede heeft ingediend. Een ontwerp-resolutie over het verslag van de plaatsvervangende Russische pre mier, die was ingediend door een afge vaardigde van de party-afdeling te Moskou, is door het congres met alge mene stemmen en onder luide toe juichingen goedgekeurd. In de resolutie wordt verklaard: „Het negentiende con gres van de Russische communistische partij keurt, na het door kameraad Ma lenkov, secretaris van de centrale commissie. uitgebrachte verslag te hebben gehoord en bestudeerd, het po litieke optreden en het practische werk der commissie goed". Lavrenti Beria, het hoofd van de gevreesde Russische geheime politie heeft gisteren in felle bewoordingen een aanval op de V.S. gedaan. Hij ver klaarde tijdens de zitting van het con- Twee invliegers van ie Boeing-vliegtuig- fabrieken controle ren voor de laatste maal, voordat zij „de lucht ingaan hun nieuwste mo del ruimtepak, dat hen in staat zal itellen te vliegen in iferen, waarin een zeer lage druk heerst, zonder dat zij daar nadeel van ondervinden. Door middel van de slan- ien aan beide zij den van het pak wordt de luchtdruk op peil gehouden. De helm-uit-één- stuk heeft een elec- trisch verwarmde gezichtsplaat, Wijn-overstroming Een ontploffing in een wijnhandel te Praticello, waarschijnlijk veroor zaakt door gas, afkomstig van fermenterende wijn, heeft tengevolge gehad, dat 75000 liter wijn de dorpsstraat instroom de. Over 800 meter stond de wijn tot aan de enkels. De wijnhandel werd ge heel vernield. Brandweer-rapport Uit een rapport over een brand bij een petroleum- maatschappij te Memphis (Tennessee): gezonden materieel: drie spuitwagens, twee radio wagens, de wagen van de commandant en de wagen van de distridtsbrand- meester. Oorzaak: broei in een hoop afval. Gebruikt materieel: een emmer water. Winstgevend wrak Een zekere Jack Brant uit Londen heeft met enkele vrienden het wrak gekocht van een Hermes-vliegtuig van de B.O.A.C., dat in Mei van dit jaar bij de Lebar- oase in West-Afrika is neergestort. De koopsom bedroeg 509 pond sterling. Brant is thans uit Lom den vertrokken om het wrak te gaan bergen. Men zegt, dat men at voor een bedrag van 8000 pond sterling aan orders voor onderdelen bij hem heeft geplaatst. Sigaren De hertog van Windsor, die voor de afdoening van particuliere aangelegenhe den een week in Londen vertoefd heeft, is weer naar Parijs vertrokken. Op het Victoria Sta tion verscheen hij met een grote sigaar. Hij zei tegen de persfotografen: ,JDe sigaren d!ie Churchill rookt zijn langer, maar ik geloof, dat deze beter is". Hofproever De keizer van Japan, Hirohito, houdt er nog altijd een hofproever op na, om zich tegen vergifti ging te vrijwaren. Vliegend ei Twee ervaren bestuur ders van de Air France hebben gerapporteerd, dat zij in het luchtruim boven Zuid-Frankrijk 30 seconden een lichtend voorwerp gezien hebben, dat de vorm van een langgerekt ei had. De beide bestuurders, Frangois Caveasse en Michel Clement, zagen het voorwerp, terwijl zij een normale vlucht van Parijs naar Nice maakten Zij schatten, dat het voor werp zich 2 km. van hun toestel bevond, toen zij het voor de eerste maal zagen. Toen het een bocht maakte, liet het een witte rookpluim achter. On middellijk na de landing brachten de bestuurders rapport uit aan de com mandant van het vlieg veld te Nice. Caveasse betoogde, dat hij er aan gewend was meteoren te zien, maar dat het voorwerp, dat hij thans had waargenomen, beslist iets anders was. gres, dat Amerika de wereld in de af grond van een wereldoorlog drijft. Be ria volgens radio-Moskou „een van de beste wapenbroeders van de grote Stalin" zei o.a. dat de „Amerikaanse imperialisten, die tengevolge van twee wereldoorlogen in weelde baden, dron ken zijn van de dwaze gedachte hun eigen wereldregering te vormen". Hij verklaarde, dat de Amerikanen in de richting van de afgrond van een we reldoorlog dreven, „hoewel er hoege naamd geen twijfel bestaat dat zij, zo dra de oorlog ontketend is, hun eigen ondergang en onheil zullen verhaasten." Maarschalk Stalin is gisteren, toen hij de zitting van het congres bijwoon de, met luide en langdurige toejuichin gen begroet, aldus heeft radio-Moskou medegedeeld. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 TTRS| Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer. In het binnen land vannacht tijdelijk zwakke, overigens matige tot krachtige, langs de Waddenkust wellicht tot hard toenemende wind tussen West en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 6.5417.59. Maan: 21.12—14.21. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land blijft onder in vloed staan van een stroom van depres sies, waarvan de laatste twee van IJs land naar de Noordzee trokken en ons buiig weer met tijdelijk stormachtige v/inden bezorgde. Een rug van hoge- druk, die vanmorgen boven de Britse eilanden lag en een tijdelijke weersver betering veroorzaakte, wordt opnieuw gevolgd door een actieve depressie, die morgen haar invloed ook over ons land zal uitbreiden, zodat de wind en de regenkansen weer zullen toenemen. Doordat de depressies, die van IJsland naar de Noordzee trekken, steeds ge volgd worden door een uitval van kou de polaire luchtmassa's. blijven de tem peraturen bij ons beneden normaal. Maar niet alleen in ons land is het koud voor de tijd van het jaar. In Noord-Scandinavië b.v.. dat op het ogenblik geheel buiten de invloedssfeer van de depressie is gelegen, kon de lucht de laatste weken naarmate de zon aan kracht verloor, regelmatig verder afkoelen, zodat daar reeds volop winter heerst. Op sommige plaatsen Kbmt de temperatuur daar zelfs overdag niet meer boven het vriespunt uit. terwijl 's nachts al een vorst van tien graden werd gemeld. Mr. dr. Benno J. Stokvis heeft gis teren ter kennis van het partybestuur der C.P.N. gebracht, dat hy voor bet lidmaatschap der partij bedankt. Mr. Benno Stokvis is van 1946 af ge durende zes jaar lid geweest van de C.P.N.-fractie der Tweede Kamer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1