Diocesane jaarvergadering in De Leeuwerik Zandvoort nam afscheid van korpschef Yreman Jan Musch nam als Harpagon afscheid in Heemstede jonge K.R.O. ging de dirigent een kruideniersboekje rond Bij de met BLIKSEMAFLEIDERS Ingang station Kennemerplein Burgemeester schonk zilveren medaille „voor uitnemende diensten m Enthousiasme in Minerva-theater Piet Lustenhouwer over de kinderjaren van de radio Wij moeten er trots op zijn.dat de maatschappij ons op zovele plaatsen nodig heeft HERINGA WÜTHRICH Plan tot actie in het zakenleven Raadslid met proces verbaal DE WEELDE VAN EEN AUTOTOCHT 25 JAAR BIJ DE OMROEP Professional sloeg weer zijn slag Nieuw marinehospitaal te Heemstede? rf OENSDAG 8 OCTOBER 1952 PAGINA 2 VROUWENGILDE IN BISDOM HAARLEM B.AB.. opent winterseizoen Burgerlijke Stand £%rouwels Kadlo-verkoop en Oaderhoud Koninginneweg Biljarten Brand in Karei Doorman- school i Haarlemmer denkt er in de cel over na Aanbesteding Waterstanden Op pagina 5 vindt U Te veel show ineens DE AARDAPPELTEELT IN DE ZANDVOORTSE DUINEN HET CARAVANKAMP TE ZANDVOORT Haarlemse Politiekapel geeft taptoe te Heemstede Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork DODELIJK ONGEVAL TE BLOEMENDAAL 18-jarige garagebediende viel door dak Landgoed „Eikenrode" reeds aangekocht DE NIEUWE PENSIOEN- WET Vergadering in Heemstede Electriciteitsstoring in Noord-Holland Voor de eerste maal kwam het dio cesane gilde van de Katholieke Vrou wenbeweging in het bisdom Haarlem als zelfstandig orgaan ln De Leeuwerik te Haarlem bijeen Van de zeer vele genodigden die de vergadering bij woonden, noemen wfl mevrouw Cre- mers, de echtgenote van Haarlems bur gemeester. In haar openingswoord memoreerde de diocesane voorzitster, mevr. B. Kor- tekaas-de Haan, met voldoening de zelfstandigheid van het gilde. Op haar voorstel werd besloten een telegram van trouw te zenden aan Haarlems bis schop. mgr. J. P. Huibers. Met enkele woorden herdacht zij vervolgens me vrouw Steenberghe-Engeringh, die kort geleden is overleden en die vooral op internationaal plan zo bijzonder veel werk heeft verzet in het belang van de vrouwenbeweging. Mevrouw Kortekaas wees daarna op het programma van het gilde, dat zovele facetten heeft, dat ieder punt voldoende zou zijn om een heel seizoen mee te vullen. Misschien zal men opmerken, zo zeide hij, dat het programma een overbelaste kapstok is geworden. Maar het is nu eenmaal zo, dat de Vrouwenbeweging een belang- riike taak heeft te vervullen. In kerk, gezin en maatschappij valt er enorm veel te doen. Zij noemde o.a. bejaardenzorg, gezinszorg en legde vooral de nadruk op de oudereomité's voor de scholen, op welker instelling het episcopaat heeft aangedrongen. Mevrouw Kortekaas vroeg daarvoor de volle aandacht, opdat de vrouw in die comité's een juiste vertegenwoordiging zou krijgen. Ook op politiek terrein ligt er nog veel braak, want nog steeds ne men daar de vrouwen, die 55 pet van het kiezerscorps uitmaken, nog niet die plaats in, waarop zij recht hebben. Ove rigens stelde zij wel vast dat het moei lijk blijkt de vrouwen bereid te vinden de verschillende functies te bezetten. „Toch moeten wij er trots op zijn", aldus spr., „dat de maatschappij ons on zovele plaatsen nodig heeft. Daarom moeten wij gezamenlijk onze maat schappelijke activiteit beleven". Na een kort woord van de diocesane penningmeesteresse, mevr. De Vetter, sprak prof. W. Nolet, pastoor in Am sterdam, over het herstel van de ker kelijke hiërarchie in Nederland. Op duidelijke wijze vertellend (en doce rend) zette hij de historische achter gronden uiteen, welke tot dat herstel hadden geleid. Uit de rijke stof, die hem als kerkhistoricus ter beschikking staat tastte hij de meest markante ge beurtenissen. die er toe hebben bijge dragen dat het katholicisme in Neder- Advertentie HAARLEM Naar wjj vernemen, bestaat er in ver schillende kringen het plan om een actie te voeren tot het verkrijgen van een volledige stationsingang aan het Kenne merplein. Nu het derde perron wordt aangelegd, acht men dit een uitgelezen gelegenheid om, ten gerieve van de meer dan 50.000 Haarlemmers, die ten Noorden van het station wonen, aan het Kennemerplein een ingang te bou wen, welke niet alleen de gehele dag geopend is, maar waar ook plaatskaar- ten te verkrijgen zullen zijn. Zowel uit het zaken- als uit het organisatieleven wil men nn pogingen in het werk stel len om dat verlangen tot werkelijkheid te maken. In deze geest zal vermoede lijk een adres naar B. en W. van Haar lem, de Kamer van Koophandel en de directie der Nederlandsche Spoorwegen verzonden worden. De vereniging „Buurtbelang Aerden- hout Bentveld" opent op Donderdag 9 October het winterseizoen met een bij eenkomst in Restaurant „Boekenrode" Op deze avond houdt de heer H. Bloem, leider van het bureau der Nederland- Zuid-Afrika-vereniging een voordracht over „Voortrekkersidealen en heden daags Zuid Afrika", welke met geluids films zal worden toegelicht Ook hier zal het aan belangstelling niet ontbre ken. GEBOREN: L. E. ElskampHeim. z. M. Ph. J. Nederstigt—der Weduwe, z G. van DammeBarendregt z. Chr. van SinderenFlipphi. z. E. KuijkMarchand, z. Th. van SteenJaspers, z. L. J. J. Schra- maHendrikse, d. A. M. Meijer Gruter, d. E. VerweyLatenstein, d. ONDERTROUWD: C. van der Zwart en W. Dijk R. Roosjen en J. M B Hooijen J. N. Koutstaal en E. Enge lenberg F. R. te Welscher en M. A. Th. G. van der Meij. GEHUWD: A. Rijlaarsdam en P. Huis man OVERLEDEN: G. de Mol, 85 j. Wil genstraat A. M. HuijbensBeke, 63 J Zuider Tuindorpslaan W. Lans schuit 81 j., Scheepmakersdijk. land levend bleef en dat ons land van missiegebied weer een volwaardige kerkelijke provincie werd. Nadat enkele vragen waren beant woord, die uit de afdelingen aan het diosecane bestuur waren gesteld, sprak de algemeen diocesaan pre sidente van de Katholieke Vrou wenbeweging, mevrouw S. Nuwen- huisv. d. Rijst een propagandistisch woordje onder het motto: houdt de fak kel brandende. Zij merkte daarin op, dat er nog veel katholieke vrouwen buiten de beweging staan. Zij vroeg zich af of het licht van de organisatie door de leden wel voldoende verspreid werd. Zij wees dran ook op de noodzaak om overal belangstelling te wekken voor de beweging en op de zelfontwikke ling der leden. Dat laatste noemde zij een belangrijke factor. Al te veel heb ben de vergaderingen het aspect der gezelligheid. Vrouwen zijn eenmaal ge zelligheidsdiertjes, zo zeide zij. Maar de organisatie is geen amusementsvereni ging. Steeds zal er enige tijd uitgezocht moeten worden om bepaalde onder werpen nader te belichten en uit te die pen. Toen in 1871 de eerste vrouw in Nederland toegelaten werd tot de uni versiteit, zou het nog 28 jaar duren eer de eerste katholieke vrouw haar uni versitaire studie begon. De katholieke vrouwen hebben altijd nog een achter stand in te halen. Spr. hoopte derhalve dat het kader zou kunnen worden uitgebreid waardoor verschillende belangrijke voorposten zouden kunnen worden bezet. Met dit propagandistisch woordje werd de och tendbijeenkomst besloten. Advertentie Donderdag 9 October FILMS Rembrandt: „De mijnen van koning Sa lomo". In technicolor. Toegang: alie leef tijden: Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „I'll see you in my Dreams". Doris Day, Danny Thomas Toe- gang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor prolongeert (derde week): „Klok slag twaalf" (High Noon) Gary Cooper. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen. Frans Hals: „Cz irdasfürstin". Kleuren film. Johan Heesters. Toegang: alle leef tijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Czardasfürstin". Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Geheime wapens" (Flying Mis sile). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp" en „Ge vaarlijk spel". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: De beste jaren van ons leven, 's middags 2.30 uur en 's avonds om 8.15 uur. Woensdag 8 October Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven": „Jong zijn we maar eenmaal", 8 u. Grote- of St. Bavokerk, Grote Markt. Orgelconcert door de leden van de Jury (Or gelconcours), 8 uur. Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestr. 13. 8 uur: Populair Concert door de Mariniers kapel der Koninklijke Marine o.l.v. Kapitein Gijsbert Nieuwland, t.b.v. het Marine Sana toriumfonds. Solisten: Anneke v. d. Graaf, sopraan en Bert van 't Hcff, tenor. Pro gramma: werken van Vo» Weber, Gounod, Verdi, Enescu, Tsehaikowsky, Lincke, Gan- ne, Boekei, Lehar, Tansman. Prokofief. Donderdag 9 October Minerva-Theater: H. van der Leeuw spreekt over: „Hellas, Joego-Slavië en Tsjeeho-Slowakije" (V. U. Tweede lezing in serie van drie), 8 uur. Frans Hals-museum: Wouter Paap spreekt over: „Het verstaan van moderne muziek" (V. U. 2de lezing in serie van drie), 8 u. Hof van Holland ontving gisteravond Rembrandt uit Amsterdam. De uitslagen zijn als volgt: Tel. 14024 Vernout 80 80 21 18 3.80 Turfreijer 85 24 21 6 1.14 Scholten 180 149 21 38 7.09 Auerhaan 145 145 21 17 6.90 v. d. Nouwland 70 61 31 11 1.96 Appelboom 85 85 31 11 2.74 v. d. Veldt 130 104 26 14 4.— Roeg 130 130 26 19 5.— v. d. Hoek Sr. 250 250 37 33 6.75 Bachra 250 168 37 44 4.54 Agema 300 300 20 47 15.— Koster 250 250 20 116 12.50 Stand 57 voor Rembrandt. Heden avond worden de wedstrijden vervolgd. De Zandvoortse raad kwam Dinsdag middag in buitengewone zitting bijeen in verband met het afscheid van de Korpschef van politie, de heer Vreman. Tot de genodigden behoorden mevrouw van Fenema, de oud-burgemeester en mevrouw van Alphen en de hoofden van takken van dienst. Burgemeester van Fenema opende de vergadering met een bijzonder woord van welkom tot zijn echtgenote (die na vier jaar weer een raadsvergadering bijwoonde) en tot de oud-burgemeester en diens echtgenote en memoreerde hoe Zandvoort nog steeds dankbaar is voor het beleid, door spr.'s voorganger gedurende lange jaren gevoerd en waaruit zoveel initiatieven zijn voortgevloeid, waarvan Zandvoort nu nog profiteert. Spr. deelde vervolgens mede, dat B. en W. hebben besloten aan de heer Vreman. gezien zijn vele verdiensten voor de gemeente, de zilveren ere penning der gemeente toe te kennen. De heer Vreman toesprekende, zeide de burgemeester, dat contact tussen po litie en raad vrij zeldzaam is, omdat de raad de burgemeester, niet ter verant woording kan roepen voor het politie beleid. Maar de raad verheugt zich nu de scheidende korpschef in zijn midden te hebben, want waar zou dit afscheid beter plaats kunnen vinden dan temidden van de vertegenwoordigers der bevol king? Spr. schetste vervolgens de zeer gecompliceerde taak, welke de heer Vreman gedurende meer dan dertig ja ren heeft vervuld, o.a. de handhaving van de voorschriften betreffende de openbare orde en goede zeden op het strand en in het duingebied, om vervol gens stil te staan bij hetgeen de heer Vreman voor de burgerij is geweest in de moeilijke bezettingsjaren, toen hy voor vrijwel ieder een toevlucht en een steun is geweest. Spr. overhandigde ten slotte de medaille met de inscriptie „voor uitnemende diensten". Het oudste raadslid, de heer Siegers door ziekte verhinderd had schriftelijk zijn wen sen aan de burgemeester kenbaar ge maakt en als voorzitter van „de Hanze" een geschenk gezonden. Dit werd door de burgemeester overhandigd. De tijde lijke nestor, het raadslid Weber, sprak woorden van waardering tot de schei dende korpschef hoewel hij met een proces-verbaal in de zak liep! en wenste hem vele goede jaren. De heer Vreman dankte voor de on derscheiding voor de eerste maal in Zandvoort toegekend! en de tot hem gesproken woorden. De handhaving van het gezag is niet gemakkelijk geweest, maar spr. meende, dat zijn verdiensten werden overschat Spr. dankte ook de wethouders, de raadsleden en de secre taris voor de ondervonden medewerking en vriendschap. De vergadering werd hierna gesloten. In het politiebureau nam de heer Vre man vervolgens afscheid van het corps 55 en de autoriteiten en instanties waar mede hij heeft samengewerkt. Het woord werd gevoerd door de burgemeester, de oud-burgemeester, de heer H. van Al phen, mr. van den Burg, substituut-of ficier van Justitie, mr. ReiJinga, oud commissaris van politie te Zandvoort, de heer Fontyne, hoofdcommissaris van po litie te Haarlem, overste Meijer, gewes telijk commandant van de rijkspolitie, de heer Ederveen namens „St. Michael", de inspecteur Buré namens de Zand voortse politie, en vele anderen. Daarna vond een afscheidsreceptie plaats, waar bij talrijke deputaties en particulieren de korpschef kwamen begroeten. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor brand in de Karei Doormanschool. Er bleek kortsluiting te zijn ontstaan en het begin van brand kon door het on derwijzend personeel worden geblust. Telegrafisch overgebrachte foto van de verschrikkelijke treinramp, die hedenochtend in Londen plaats vond. Ambulance-auto's u'it het gehele graafschap Middlesex trok ken op naar de plaats van de ramp. Dinsdagmiddag heeft de recherche in zijn woning als verdacht van verduiste ring van een fiets aangehouden, de 25- jarige rijwielhersteller H. W. G. Op 28 September j.l. heeft verdachte van een Haarlemse chauffeur een rijwiel ge leend, waarmee hij na een paar uur weer terug' had moeten zijn, volgens de af spraak. Hij stapte echter met het kar retje naar een autoverhuurder en gaf de fiets als waarborg voor de huur van een auto. Verdachte heeft, louter voor zijn genoegen, met deze auto, een Chevrolet, een flinke tocht van zes da gen door het land gemaakt, met ge bruikmaking van opcrediet geleende benzine, welke hij op verschillende plaatsen liet tanken. In het geheel leg de H. W. G. 1350 km. met deze Chevro let af. Maandagavond j.l. kwam hij in Haarlem terug en zette de wagen in de nabijheid van de woning van de auto verhuurder. Hij liet de auto daar on beheerd achter, zonder de eigenaar te waraschuwen, tevens zonder fiets terug te halen, aangezien hij geen contanten had om het verschuldigde bedrag voor de huur te vereffenen. H. G. W. is nu door de Haarlemse poli tie ingesloten en kan in de cel nog eens rustig van zijn heerlijke tocht door het land nagenieten. De Aanbesteding voor het «maken, van rioleringswerken en het ophogen van wegen op het terrein ten Oosten van de Javalaan en ten Noorden van de Meer weg te Heemstede, welke vanmorgen plaats had, had de volgende uitslag: hoogste inschrijver was L. P. de Geer uit Leiden met f 49.700, laagste de fir ma Verheul en Brouwer uit Haarlem met f 29.800. De gunning is aangehou den. Woensdag 8 October Hoog water: 6.32 u. en 18.53 u. Laag water: 2.17 u. en 14.29 u. Donderdag 9 October Hoog water: 7.19 u. en 19.40 u. Laag water: 2.54 u. en 15.09 u Met een verrukkelijke vitaliteit heeft Jan Musch gisteravond de oude Harpa gon van Molière op de planken gezet. Dat was in het Minerva-theater te Heemstede, waar Jan Musch op zijn af- scheidstournée met een blijmoedig ge zelschap „De Vrek" van Frankrijks grote blijspeldichter bracht. Een uitverkocht theater bracht de scheidende acteur heel veel hulde en dat werd waarachtig niet gedaan, om dat men bij een afscheid nu eenmaal vriendelijk pleegt te zijn. Want Jan Musch heeft als in de kracht van zijn leven al zijn energie en ta lenten uitgebuit om de figuur van Harpagon het volle pond te geven. In zoverre was hij dus allesbehalve de vrek. Hij speelde overigens in de letterlijke zin van het woord de hoofdrol; niet dat hij de andere leden van de troep vol komen wegspeelde, maar wel dat deze mensen hun kansen niet genoeg wisten uit te buiten. Zij vertraagden de vaart soms aanmerkelijk, mede omdat het hun vaak aan bezieling ontbrak. Zij deden het natuurlijk wel pleizierig en kennelijk met een vrolijk hart, doch zonder het vuur van Jan Musch zou er aan het geheel niet zo heel veel te be leven zijn geweest. Maar goed, het was per slot van za ken om de oude Harpagon te doen en aan deze onsterfelijke figuur behouden wij mede door Jan Musch een onverge telijke herinnering. In die geest liet ook Heemsteeds burgemeester zich uit, toen hij na af loop de scheidende acteur toesprak en huldigde. Hij memoreerde naast Har- Advertentte Gisteravond heeft de gemeenteraad van Zandvoort officieel afscheid genomen van de korpschef der politie, de heer Vreman. Burgemeester v. Fenema drukt de potuieman de hand ent de gemeentesecretaris, de heer Bosman, kijkt toe. Zondag 23 October 1927, de zender Huizen komt in de lucht. De piepjonge K.R.O. zint op een goede start en en gageert het trio, dat in een café aan de Kalverstraat goede naam maakt. Een zekere Piet Lustenhouwer, Otto Hen driks en Heinrich Scboll spelen er da gelijks de zoete melodieën uit de ope- retten van Stolz, Abrahams en Lincke. Directeur Speets heeft zich eens onder de toehoorders gemengd en zyn oor deel geeft de doorslag. Om half een zit het trio in de eerste studio van de K.R.O., een kamer van het kantoor Herengracht 46. en wacht op een omroe per, een technicus of een andere vrien delijke ziel, die hen wegwijs zal maken, Niemand komt opdagen en daarom gaan ze maar op de voorgeschreven tyd spelen. „Wij hadden geen droge draad meer aan het slot", vertelt Piet Lustenhouwer nu. „Geen publiek, geen enkele reactie, alleen maar stilte zo gauw we ophiel den met spelen". Halverwege kwam ge lukkig pastoor Perquin met een kist sigaren onder zijn arm binnen en knikte aanmoedigend. Heinrich Scholl, de cellist, trok de stoute schoenen aan en vertelde het kwam bulderend door, want hy sprak vlak voor de mi crofoon welk nummer er nu ge speeld zou worden. Aan het slot van het concert zaten drie geroutineerde musici verslagen te kijken, totdat er iemand kwam binnenstormen en riep dat het voortreffelijk was doorgeko men. Dat was 25 jaar geleden. Piet Lusten houwer l ijkt nog eens weemoedig in zijn plaxboek, waar een boeiend stuk K.R.O.-leven in vastligt. De eerste briefkaarten om verzoek nummers. Het verzoekprogramma is het oudste programma van de radio en pastoor Perquin ging van het stand punt uit, dat geen enkel verzoek mocht worden geweigerd, al vroeg men nummers, die alleen door groot orkest konden worden uitgeverd. Men arran geerde tot in het oneindige, zelfs de „Slag bij Waterloo" werd de lucht in gestuurd. Alles wat toen door de luid spreker kwam, ging er in. „Weten de jongeren nu nog wat er voor die K.R.O. in het begin gesjouwd is In die dagen toen liberale katholie ken een eigen omroep te veel van het goede vonden. Pastoor Perquin vocht op alle fronten tegelijk". Hij stuurde Piet Lustenhouwer met zijn musici de provincie in tot in de kleinste gehuchten. Er werd gespeeld en in de pauze ging Piet Lustenhouwer met zijn kruideniersboekje rond om de nieuwe abonné's in te schrijven. Men was de radio wel gezind, maar bij de fabrikanten in het Zuiden, die veelal meer voor de A.V.R.O. voelden, werden harde noten gekraakt. We bladeren verder. Enthousiaste verslagen. Piet Lustenhouwer zucht even verontschuldigend. „Het was soms moeilijk om je zelfcritiek te bewaren. Alles scheen plotseling mooi te zijn. En wij wisten, dat wij nog niets bijzon ders presteerden. Maar de radio haalde wonderen uit, vooral in de provincie". Piet Lustenhouwer kijkt even naar buiten, waar natte herfstbladeren met de regen omlaag komen: „Vanavond start de K.R.O.-tournée weer. De jon gens zullen weer dood-zenuwachtig zijn. Ik ken die angst vlak voor het optreden. Zal het inslaanZe wilden dat ik meeging, maar ik durf het niet aan met dit weer,Ik begin een dagje ouder te worden", voegt hij er verontschuldigend glimlachend aan toe. Ik weet niet mer wanneer het was qp tournee, ergens in de dertiger jaren. We hadden een kostelijk shownummer in elkaar gezet met Alfred Burckhard, de drummer. Hij zou een nummer splen op een collectie potten en pannen, „De vrolijke keuken", en miste alleen nog een pan met een a-klank. De hele Hema is ie doorgegaan met zijn stemvork om een goede pan te vinden. De verkoop sters dachten, dat ie gek was, maar Al fred redde er zich uit en vond de pan. Maar wij hadden bovendien een prach tig slot: on het laatste accoord trapte hij op een pedaal en dan viel het hele klokkenspel in elkaar met hem er on der. De Dremière kwam, met de baas in de zaal. Alfred is een beetje nerveus en trapt te vroeg op het pedaal. Hij wordt bedolven, maar ook de trompet tist krijgt een deel op zijn trompet. Het orkest schrikt en ik, om het nummer te redden, maak een touche met de over gebleven krachten. Het publiek loeit en de baas komt my later complimente ren. Alleen vroeg hij hoe wij toch zo magnifiek verslagen hadden kunnen kijken. Dat was vakwerk, voegde hij er tevreden aan toe." Ja de directie beoordeelde toen nog het succes van een nummer naar het gelach in de zaal. We deden soms de gekste dingen met 'n mombakkes. De zaal lachte zich krom en de arme luisteraar vroeg zich af, waar die pret nu in zat. Uit het trio groeide een sextet en toen de KR O.-Boys. Later kwamen er nog de K,R.O.-melodisten bij. De KR.O.-Boys wijdden zich meer aan het Engels-Amerikaanse genre, dat de zoete Duitse melodieën begon te ver dringen. De foto's in het plakboek worden steeds veelvuldiger. Met twee troepen trekt de K.R.O. door het iand. Herin nert u zich nog de Showboat in de jaren kort voor de oorlog? Elk jaar kwam men een stap verder Steeds meer leden en tenslotte de stu dio in Hilversum. De strijd was gestre den. Voor Katholiek Nederland is nu de eigen radio even vanzelfsprekend als de eigen pers en het eigen onder wijs. „Toen ik bij Winkels in de Kalver straat speelde, had ik al een aanbod van de A.V.R.O. in mijn zak. Maar toen di recteur Speets bij mij kwam, stapte ik onmiddellijk naar de K.R.O. Ik voelde intuïtief, dat ik daar thuis hoorde. Ik heb er nooit spijt van gehad. Maar de eerste 15 jaar, toen wij gezamenlijk vochten onder leiding van pastoor Perquin, waren de mooiste." Elke „Negen heit de Klok" zien de aanwezigen ln de studio een man met grijzende haren om de slapen, maar scherpe, rusteloze ogen naast de tech nicus in het „aquarium" zitten. Plet Lustenhouwer, die nu naar de melo dieën van een Amerikaanse show luis tert, maar die nog kan vertellen van zyn jonge jaren toen hij Pisuisse bege leidde, of met Cor Ruys ln een show zat, Nap de la Mar, Max Tak, Louis Davids, hy heeft ze allen van dichtbij gekend. De jaren na de eerste wereld oorlog 'toen er in het ryke Amsterdam voortreffelijk werk in het amusement werd geleverd. Piet Lustenhouwer kan ook een diploma als klassieke pianist tonen. Er lagen vele wegen voor hem open. Het werd de radio. Soms, op een auditie, ergens in het hoge Noor den of diep in het Zuiden, zal hij mis schien nog eens aan zijn jeugd denken als een jonge, ambitieuze pianist zich meldt. De radiopioniers komen in de jubileumleeftijd. Wie 25 jaar bij deze grillige, veeleisende en soms zo on dankbare dame er op heeft zitten, heeft reeht op een huldiging. pagon ook de Wijze Kater, de Spaanse Brabander en zovele andere toneelfi guren, waaraan de naam van Musch zal verbonden blijven. „Wij zijn u dankbaar", aldus de bur gemeester, „en tienduizenden zien u node gaan. Wij kunnen u feitelijk nog niet missen, want u hebt ons met uw spel gegrepen. Dit theater heeft geluk kig de eer gehad Jan Müsch te zien spelen". Onder luid» bijval van de aanwezigen overhandigde spreker een geschenk en buiten het langdurig applaus ontbrak het uiteraard ook niet aan bloemen. Met veel zwier nam Jan Musch al die hulde in ontvangst en even zwierig zwaaide hij zijn bewonderaars een af scheid toe. W. H. De Haarlemse kantonrechter heeft vandaag de zaak, waarin de kwestie van de aardappelteelt in het door de aard appelmoeheid besmette gebied van de Zandvoortse duinen werd behandeld, voor onbepaalde tijd aangehouden, om dat hij in deze het oordeel wil afwachten van het hoofd van de plantenziektekun- dige dienst. Nadat de ambtenaar van het O.M. tegen één der drie verdachten, de heer W. P., die ondanks het verbod aardap pelen had geteeld, 50 subs. 10 dagen had geëist, bracht de verdediger, mr. Cohen, naar voren, dat het telen van aardappels in de duinen reeds jaren lang gebeurt. TeVeris vond hij het onrecht vaardig, dat deze drie mensen waren bekeurd, terwijl honderden in Zandvoort steeds dit verbod overtreden. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Dé verwikkelingen rondom het cara vankamp te Zandvoort zijn nog steeds niet opgelost, want vanmorgen stond de eigenaar van het kamp, de heer M. Mole naar, voor de Haarlemse kantonrechter terecht. De verdediger mr, P. J. de Boer vroeg aan de getuige, het raadslid G. Tates, of de naam van de heer Molenaar in de gemeenteraad ter sprake was ge bracht. Getuige deelde mede, dat de raadsleden wisten, dat de eigenaar van het kamp gedupeerd zou zijn indien de politieverordening gewijzigd zou worden, doch ten dien aangaande was men wel genegen enige soepelheid te betrachten. Omdat de tweede getuige niet versche nen was, werd de zaak op verzoek van de verdediger tot 16 October des mid dags om twee uur aangehouden. Op Vrijdag 10 October zal de Haar lemse Politiekapel des avonds te 7.30 uur op het Raadhuisplein zich aan de Heemsteedse inwoners presenteren met een volledig uitgevoerde taptoe. Deze taptoe wordt gegeven door het corps met medewerking van het tamboer corps. Het geheel staat onder leiding van de heren L. D. Beumer, die het corps dirigeert en W. v. d. Peijl, instruc teur van het tamboercorps. Te ongeveer 715 uur zal het gehele corps zich bij de school in de Lanckhorstlaan opstel len en vandaar opmarcheren naar het Raadhuisplein. Wanneer nu het weer medewerkt en Pluvius die avond met vacantie is, zal het aan belangstelling met ontbreken. Amsterdam 7 October 1952. Op de aandelenmarkt zijn de koersver schillen vandaag van beperkte omvang ge bleven. Voor aand. Kon. Olie was de be langstelling heden weer afgenomen, waar bij het fonds 1% a 2% pet. moest prijs geven. De overige internationale fondsen ble ven merendeels prijshoudend van toon. Scheepvaartwaarden waren verdeeld met zeer kleine afwijkingen. (Niet-officiéle koers) Vorig Opening slot 8/10 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3 Va Nederland 1947 3 Ned 62-64 nel -fac insein Grthk 4» 3 pCt Neo. Handel Ma eert A.K.U Van Berkels Patent Gaivé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubber Holi Amerika L0D Kon N Stoomb Mtt Ned Scheep» Unie H V.A. Deli Mij eert. 89% 89% 91>/4gl 92%gb 91 142% 152%gb 92% 113% 145% 149 "'i 173% 192 152%gb 317% 77 141 130% 118% 84% 62% 91ft 151 174 318% 72% 130% 118% 83% 62% Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chryslei Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Car Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater C7.S. Steel 6/10 7/10 40% 40. 49 48% 83% 84% 63 Va 63% 60 60 15% 15% 73% 73% 57 57 22% 22% 27 27% 38% 28% 69 69% 40% 41 65% 65* 19% 19% 88% 38% Gistermiddag omstreeks drie uur had in de garage van de Gebr. Rotteveel aan dr Dr. Dirk Bakkerlaan te Bloemendaal een dodelijk ongeval plaats. De chef van de garage had de 18-jarige bediende J. A. Niersen uit Haarlem opdracht gege ven de goot boven de garage schoon te maken. Uit onbekende beweegredenen heeft de jongeman zich op het dak be geven, hetgeen zeer gevaarlijk was, aan gezien de bedekking bestond uit gegolf de asbestplaten. De jongen viel door de platen heen op de betonnen vloer van de garage. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het St. Elisabethsgast- huis vervoerd. Vermoedelijk heeft hij bij de val een schedelbasisfractuur op gelopen. Na aankomst in het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Gistermiddag heeft de Haarlemse po litie van de recherche te Heemstede overgenomen als verdacht van oplich ting de 41-jarige stoker G. W. C. uit Haarlem. Te Heemstede had deze op het kantoor waar hij zojuist ontslagen was nog vijftig gulden voorschot op zijn sa laris weten te krijgen. Ook bij de Haar lemse politie is de man geen onbeken de. Hij wordt er tevens van verdacht een Haarlemse garagehouder voor hon derd gulden te hebben opgelicht en zou als volgt daarbij te werk zijn gegaan: Hij wist dat een zekere dame hier ter stede van de garagehouder nog honderd gulden tegoed had. In haar plaats schreef hij een valse verklaring en ging ermee naar de garagehouder met de boodschap dat hij incasseerde voor de dame. De man gaf het verschuldigde bedrag en C. ging er met het geld van door. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting voor jaar 1952 (grond aankoop voor Marinehospitaal). In de memorie van toelichting deelt de mi nister van Marine o.m. mede, dat geen overeenstemming is bereikt over de aankoop van „Huize Duinrust" te Over- veen. Voor de eventuele bouw van een nieuw hospitaal is nu het oog gevallen, op het landgoed „Eikenrode" te Heem stede. Onder voorbehoud van goed keuring door de Staten-Generaal is „Eikenrode" inmiddels reeds aange kocht. Daar op de begroting 1952 niet in deze aankoop was voorzien, worden thans fondsen voor deze transactie aan gevraagd tot een bedrag van f 250.000. Mocht tot nieuwbouw op de reeds voorwaardelijk aangekochte grond wor den overgegaan, dan zijn de kosten van. bouw en inrichting van het hospitaal te ramen op circa f 5.000.000, welk be drag alsdan zal worden verwerkt in 1953 en volgende jaren. Over de aankoop hebben wij reeds eerder bericht. Dinsdagmiddag hield de afdeling Heemstede van de Algemene Ned. Bond van GeperiSïonnecrden een vet-gaaeri&g in het „Wapen van Heemstede De voorzitter, de heer C. Vis, opende de vergadering, verwelkomde de tal rijke aanwezigen uit Haarlem en om geving en in het bijzonder de heer C. J. M. Foppele uit 's-Hertogenbosch, die zou spreken over „De nieuwe Pen sioenwet". Daarna herdacht hij de le den, die sinds de laatste vergadering het tijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld, in het bijzonder de overle^ den secretaris van de afd., de heer A. J. Abrams. De voorzitter las daarna een verslag voor van de gehouden Bondsraadsver gadering te Breda. Daarna werd er gesproken over een „dag uitgaan" in de komende zomer. Dinsdag 25 November is voorlopig een bijzondere avond vastgesteld. Toen was het woord aan de heer Foppele, die een overzicht gaf van de „Nieuwe Pensioenwet", die waarschijn lijk dit jaar nog in behandeling zal worden genomen door de Tweede Ka mer. De meest dringende aangelegen heden zullen nu bij interimregeling dit jaar aan de orde worden gesteld. Daaronder is allereerst de wijziging van de Arbeidscontractanten. Zij zullen in het vervolg, na aanneming van de wet, beschouwd worden als ambtena ren en er zal dan ook een bedrag van hun salaris worden ingehouden als pen sioenstorting. Indien zij echter binnen de daartoe vastgestelde tijd, om voor pensioen in aanmerking te komen, zou den worden ontslagen, zal het door hen betaalde bedrag worden terugbetaald- Er zijn nu wel 100.000 arbeidscontrac tanten in overheidsdienst. Van dezen zullen er 40.000 in aanmerking komen voor de pensioenregeling. Dit zal een bedrag van inkoop groot f 80.000.000 vorderen en daarvan zal de Staat de helft voor zijn rekening nemen en het overige deel zullen de arbeidscontrac tanten moeten betalen, althans het Rijk zal dit kunnen vorderen, maar volgens het voorstel van de Commissie-v. Poelje is dit geen wet! Gezien echter de slechte toestand van 's Rijks kas zal dit wel verplicht worden gesteld en zal deze betaling voor de inkoop dan wor den verdeeld over 10 jaren. Dan bracht de heer Foppele de wachttijden (recht op pensioen) ter sprake. Voorgesteld werd voor invali diteitspensioen de tijd van 10 jaren te wijzigen in 7 jaren. De werkelijke dienst moet bovendien tenminste hebben bedragen 5 jaren; alleen voor invaliditeitspensioen is 4 jaren voldoende. De maxima van de pensioenen wor den belangrijk verhoogd, ook voor de weduwen en wezen. Van bijzonder be lang zijn de bepalingen terzake de be perking van, gelijktijdig genot van pen sioen en inkomsten uit of in verband met arbeid of bedrijf. Zo zullen, na aanneming van deze wet, inkomsten uit iedere bron in aanmer king komen voor mindering 0p het te ontvangen pensioen. Van deze extra inkomsten zal echter 50 pet. worden vrijgesteld en verder voor ieder jaar nadat pensioen is verleend 2 pet. extra- Bestaande rechten zullen echter wor den ontzien. De uiteenzetting van deze nieuwe Pensioenwet, door de heer Foppele op bijzonder interessante wijze voorge dragen, had tot resultaat, dat er ver schillende vragen werden gesteld, welke tot tevredenheid werden beantwoord. De storm heeft in de vorige nacht schade aangericht aan het provincial1 electriciteitsnet in Noord-Holland. Ten gevolge van de krachtige wind knapten enkele palen van het hoogspanningsnet af. Dit vond zijn terugslag op een trans formatorstation in Hoorn. Van half twe tot drie uur gisternacht zijn Hoorn en- enkele omliggende plaatsjes van electri" citeit verstoken geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2