Moskou tracht wig te drijven tussen landen van AtL Pact m Koningin doet „levende muur" wijken Eerste uitvoering van orgelwerken met orkest Reizig er Kennan zag en wist te veel w Tuinstad-Slotermeer officieel geopend m „Omstreeks 1968 hebben we 1 of 2 atoomvliegtuigen" Breakfast rDe. eenzame Chrisje gaf H.M. een koekje Dr. Hesman lot K.LM.-personeel Bisdom Luik gaat klooster bouwen In Augustus 4591 woningen gebouwd De „Lufthansa" herrijst Grote waardering voor werk en uitvoering J lést Krimpen van pijn WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 rAGINA 3 DE WOLF EN DE ZEVEN GEITJES Tan Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Russisch sprookje ImÊmÊmmÈ ,,100 millioen per stuk Omzet in 1954 meer dan 300 millioen Oostpriesterhulp Hoge eierprifsen normaal seizoenverschijnsel Ruim 30 M.T.S.-ers naar T. H. Sir Hugh Robertson overleden Uitgebreid net van luchtlijnen VAN DELFT'S K. Wat aan de Sowjetnota, waarin de terugroeping van George Kennan, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, naar Washington Wordt gevraagd, een bijzonder karak ter verleent is het feit, dat dit onvrien delijke verzoek juist is samengeval len met de opening van het negentien de congres van de communistische par tij in de Sowjet-Unie. Gezien de nogal twijfelachtige gronden, waarop de Sow- jetregering dit verzoek, dat in feite een eis is en impliceert dat aan George Kennan geen inreisvisum voor de Sowjet-Unie zal worden verstrekt, heeft gebaseerd, is het niet twijfelach tig, dat de Russische regering bij de aanvang van het communistische partij congres een demonstratie heeft willen geven van haar vijandige gezindheid tegenover de Ver. Staten. Dit valt des te sterker op nademaal de Sowjetregering haar best doet om de ambassadeurs van andere Westelijke landen, met na me die van Frankrijk en Engeland, met zekere égards te behandelen, zonder hun daarom overigens meer vrijheid van beweging te gunnen dan hun Ame rikaanse collega. Men kan iri dit onderscheid van be handeling de practische toepassing zien van het streven van de Sowjet-Unie om een wig te drijven tussen de voor naamste landen van het Atlantisch Pact. Deze politiek is niet nieuw; zij schijnt echter nog meer dan voorheen geaccentueerd te zullen worden. De bedoeling ervan is duidelijk. Men zoekt in de West-Europese landen de indruk te wekken, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van de Sowjet- Unie een provocerend karakter bezit, dat de Sowjet-Unie van haar kant be sloten heeft tot een periode van conso lidatie binnen de tegenwoordige gren zen van haar invloedssfeer en dat er derhalve van haar kant geen gevaar voor agressie te duchten valt. Stalin heeft, zoals men weet, in zijn geruchtmakend artikel, verleden week gepubliceerd in „Bolsjewiek", weder om de nadruk gelegd op de klassiexe communistische theorie, volgens welke de kapitalistische wereld gedoemd is aan haar eigen inwendige tegenstellin gen te gronde te gaan. Zulks door de zich toespitsende klassenstrijd in de ver- Advertentie Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! schillende landen afzonderlijk en door de onvermijdelijke militaire botsingen tussen imperialistische staten, die el kaar van de wereldmarkt pogen te ver dringen. Nu is dit natuurlijk niet meer dan een theorie, waaraan men weinig betekenis behoeft te hechten. Het is al thans bijzonder onwaarschijnlijk, dat de militaire botsing tussen de voor naamste democratische mogendheden, die Stalin voorziet, zich in de practijk zal voordoen. Maar voor de communis tische leiders blijft deze theorie toch een van de voornaamste dogma's van hun geloofsleer. En al beschouwen zij de botsing tussen de z.g. imperialisti sche staten als natuurnoodzakelijk, dat wil natuurlijk niet zeggen, dat zij er tegen op zullen zien de natuur een handje te helpen, wanneer deze zich onvoorzien niet overeenkomstig de leer zou gedragen. In dit opzicht is de actie tegen Geor ge Kennan kennelijk ook bedoeld als een voorbeeld voor de West-Europese mogendheden, die volgens de reeds ge noemde communistische leer geprae- destineerd zijn tot een conflict met de V. S. om militair-politieke en econo mische redenen. Om er voor te zorgen, dat deze les in West-Europa zal wor den begrepen en ter harte genomen heb ben Molotov en Malenkov zich Zon dag j.l. bij de opening van het commu nistische partijcongres te Moskou be ijverd haar nog eens uitvoerig toe te lichten. Nu is er natuurlijk niemand, die zal willen ontkennen, dat zich in de rela ties tussen de democratische landen moeilijkheden, wrijvingen en zelfs ab surditeiten voordoen. Het chronische ge brek aan dollars, waarmee vrijwel alle West-Europese landen te kampen heo- ben, de Frans-Amerikaanse stekelighe den in Marokko en de enorme energie en kapitaalverspilling die inhaerent is aan het feit, dat Engeland en de V. S. onafhankelijk van elkaar, en de resul taten voor elkaar geheim houdend, wer ken aan de verdere ontwikkeling van de atoomenergie, zijn daar voorbeelden van. Maar wie daaruit de conclusie zou trekken, dat er in de toekomst minder inplaats van meer samenwerking tus sen de democratische landen nodig zal zijn, zet de zaken op hun kop en speelt het spel, waarvan Stalin de kaarten schudt en uitdeelt. Wil men het com munisme ooit „bedwingen", dan is vol ledige eensgezindheid en samenwerking onder de vrije landen daarvoor de eer ste voorwaarde. Er schuilt dus wel enige symboliek in het feit, dat de Sovjet-regering de ban bliksem van haar toorn heeft gericht tegen de man, die, als goed kenner van Russische interne verhoudingen, de ont werper is geweest van de bedwingings- politiek. De Amerikaanse regering had zich geen betere vertegenwoordiger in Moskou kunnen denken dan George Kennan. Maar om diezelfde reden is Kennan dan ook in wezen nooit per sona grata geweest in de Russische hoofdstad. Men heeft zijn komst daar allerlei belemmeringen in de weg ge legd en toen die eenmaal overwonnen waren heeft men hem het leven zo zuur mogelijk gemaakt. „....Rusland zal militaire macht blijven uitbreiden; ook al worden de spijkerlaarzen door zachte pantoffels vervangen". Dean Acheson in een rede. De verklaring, die Kennan daarover onlangs in Berlijn heeft afgelegd en die de Sovjet-regering aanleiding heeft ge geven hem tot persona non grata te be stempelen, zou in een tijd waarin staats lieden en diplomaten zich onder alle omstandigheden op „diplomatieke" wijze plachten uit te spreken, inderdaad uit de toon zijn gevallen. Doch vergeleken met wat sommige Russische diplomaten en politici zich in dit opzicht veroorloofd hebben kan men moeilijk beweren dat Kennan zijn boekje te buiten is gegaan. Kennan's heengaan wordt afgedwongen omdat hij een te goed kenner en waar nemer van de Russische toestanden is. En wellicht ook omdat men in Moskou door Kennan uit te schakelen de V.S. hoopt te drijven tot een zo onverzoenlijk positie kiezen, dat de West-Europese lan den zich gedrongen zouden voelen er zich van te distanciëren. Voor de Atlan tische mogendheden is het zaak zich door het Kreml in geen enkele positie te laten dringen, die zij niet zelf uit volle overtuiging hebben gekozen. Israël Het Israëlische persagent schap Itim meldt dat te Nazareth de ruïne van een kerk is blootgelegd, die naar men meent uit de eerste eeuw van het Christendom afkomstig is. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren is de eerste van de vier tuinsteden, die in het uitbreidingsplan van Amsterdam zijn opgenomen de tuinstad Slotermeer officieel door Koningin ^uliana geopend. En het is een blijde, met veel vlagvertoon en bazuingeschal gepaard gaande plechtigheid geworden; i'j bereikte haar hoogtepunt, toen de „levende muur", ge- vormd door 120 met vlaggen „gewapende" meisjes en jon- Oens, „in naam van Oranje" uiteen week en Hare Majesteit de eerste schreden zette in het gloednieuwe stadsdeel, dat °verigens nog voor het grootste part in wording is. Dit kleu- rige en fleurige tafereeltje werd gadegeslagen door enkele duizenden Amsterdammersdie zich aan de rand van de stad tot boven op de Ringdijk hadden opgesteld. Vóór dit joyeuze gebeuren zich af- •peelde, hadden zich in een nabij de ..levende muur'" opgetrokken tent tal rijke autoriteiten verzameld. Daar waren •ie minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. S. J. Witte, de Commissaris van de Koningin in Noord holland, mr. dr. E. J. baron de Vos van Steenwijk, mr. J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw, vrijwel het volledige Amsterdamse stadsbestuur en talrijke andere bekende Amsterdamse persoon lijkheden. Zij allen verhieven zich van htm zetels toen Hare Majesteit vergezeld hoor een klein gevolg binnentrad. Nadat. °e burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. d'Ailly een kort welkomstwoord «ad gesproken, hield mr. J. J. van der Velde, Amsterdams Wethouder van Pu blieke Werken en Volkshuisvesting een hitvoerige rede. De wethouder memoreerde hoe in het Algemeen in het uitbreidingsplan 1935 *jan de hoofdstad de grondslagen voor j!e stedebouwkundige ontwikkeling van Amsterdam tot het jaar 2000 zijn aan- ~egeven. „Daarbij is men er van uitge- gaan, dat de uitleg buiten de Ringspoor- sL?a.n in de vorm van tuinsteden zou ge- hieden". bJfervolgens bood mr. v. d. Velde een «kwerk over de Tuinstad-Slotermeer VqIJ de Koningin aan en ook zette hij e r Hare Majesteit aan de hand van „pi maquette en van foto's de wordings- Sj?chiedenis en de toekomst van het ehwe stadsdeel uiteen. H. M. de Ko ningin onthult op de brug na bij de Ring- spoorbaan een gedenkplaat. Naast H. M. bur gemeester d'Ail ly- Toen begaf het gezelschap zich naar buiten waar de officiële openingsplech tigheid zich voltrok op de manier, zoals wii die in de aanhef van ons verslag omschreven. Op het moment dat de Koningin de Tuinstad betrad werd zij met bloemen tegemoet getreden door de heer en mevrouw Vesseur, een jong echtpaar dat kort geleden zijn intrek heeft genomen in de nieuWe stadswijk. Op de brug bij de Ringspoorbaan ont hulde de Koningin een gedenkplaat en vervolgens begaf zij zich naar een van da nieuwe woningen. De familie Reusch aan de Walraven van Hallweg no. 7, viel de eer te De Koningin op de thee bij de familie Reusch aan de Walraven van Hallweg te Amsterdam. Het „koekje bij de thee" werd Haar aangeboden door de kinderen Ma rijke (5 jaar) en Chrisje (3 jaar). Flipje onderging het grote gebeu ren in de kinderstoel. Naast H. M de Koningin mevrouw Reusch. beurt van het vorstelijk bezoek. Dat er heel wat feestelijke opwinding te weeg bracht zult u zonder meer kun nen begrijpen. Toen de Koningin de woonkamer betrad, ging zij bij de radio zitten; Flipje Reusch, een 1-jarig knaapje, begon van louter plechtige gevoelens luidkeels te huilen, maar toen was Marijke er direct bij om heur broertje met een koekje tot be daren te brengen en zij presenteerde er toen de Koningin ook meteen maar een. Hare Majesteit dronk een kopje thee en praatte op ongedwon gen wijze met de heer Reusch wagenbestuurder bij de Amsterdam se Gemeentetram en diens echtge note. Vervolgens bezichtigde Zij samen met haar secretaresse, mevr. Smit-Avis, en wethouder v. d- Velde de hele wo ning en toen bracht Zij nog een extra- bezoek aan het belendend perceel, waar de familie Poelgeest woonde. Tenslotte maakte Hare Majesteit met de genodig den een rijtoer door het reeds -oltooide deel van de Tuinstad-Slotermeer. Op de 33ste verjaardag van de K.L.M. heeft president-directeur dr. A. Ples- nian voor een aantal leden van het vlie gend personeel een rede gehouden, waarin hij met grote vrijmoedigheid over de toekomst van onze nationale luchtvaartmaatschappij sprak. Gelijk bij dergelijke gelegenheden de gewoon te is, gaf de „feestredenaar" een uit voerige beschrijving van de groei der K.L.M., die „met een goedkoop vlieg tuigje van veertigduizend gulden be gonnen is". „Omstreeks 1968 zijn we na het aanschaffen van toestellen van zes, acht en straks twaalf millioen aan vliegtuigen van honderd millioen per stuk toe", aldus dr. Plesman. Even later voegde hjj hieraan toe: „die atoom vliegtuigen, want dat zijn deze dure „knapen", waarvan we er in 1975 één of twee in gebruik zullen hebben, bren gen zestig millioen per jaar op." En tegen het einde van zijn toespraak tot het vliegend personeel, dat wegens het bereiken van 20.000, 15.000 en 10.000 vlieguren met resp. gouden, zilveren en bronzen medailles werd geëerd, ver klaarde de president-directeur van de K.L.M. nog, dat „die atoomvliegtuigeu op zestigduizend voet hoogte vliegen". Hij merkte dit op in zjjn betoog tot de vliegers, die de omstandigheden, waar onder zij moeten werken, steeds veran derd zien en „op 60.000 voet hoogte helemaal niemand meer tegenkomen". De K.L.M.-directeur sprak zijn hier boven letterlijk weergegeven woorden in aanwezigheid van vertegenwoordigers uit luchtvaartkringen we merkten o.a. de chef Luchtnachtstaf, generaal I. A. Aler op pers, radio en film. De heer Plesman liet zich eveneens onomwonden uit over de financiële po sitie van zijn bedrijf. Ook al is onlangs de helft van de schuld aan de Staat voldaan, zo zei dr. Plesman, uit de fi nanciële zorgen is de K. L. M. nog lang niet. „We willen alles nog beter en nog sneller hebben, maar we moeten dit kunnen financieren", aldus de heer Plesman. „Onze omzet is nu 265 millioen gulden. In 1954 komen we zeker over de 300 millioen", aldus de pre sident-directeur, die als vergelij king de 180.000 gulden noemde, waarom de K. L. M. 33 jaar geleden draaide. Het overige deel van de uitvoerige toespraak werd in beslag genomen door de nadere beschouwing van de veran deringen, die de groei van de K. L. M. voor het vliegend personeel heeft mee gebracht en nog zal meebrengen. De heer Plesman noemde de eisen, die aan een gezagvoerder worden gesteld, „steeds stijgende". Tot commodore J. J. Mol en gezagvoerder G. J. van Messel, die bei den een gouden plak in ontvangst hon den nemen, betoogde de grijze bestier der van onze nationale luchtvaartmaat schappij, dat de kilometers aan het de valueren waren, maar de vlieguren in belangrijkheid stegen. „Vlieguren ziin denkuren en zorguren", aldus dr. Ples man, die hierna overging tot uitreiking van de 75 gistermiddag te verdelen medailles. We mogen het bewonderens waardige feit constateren, dat de heer Plesman bij elk van de gedecoreerden, onder wie zich ook de „Snip-vliegers Hondong en Van Balkom bevonden, een persoonlijk woord wist te vinden. Namens de gemedailleerde schare sprak commodore J. J. Mol een van erkente lijkheid overlopend dankwoord, waarin hij op de atoomvliegtuigen terug kwam en hoopte bij die technische vooruit gang nog eens een „platina medaille" te bemachtigen. Advertentie Hade iron sun-kissed" tobacco» De Bisschop van Luik, Mgr. Kerkhofs, heeft Zondag j.L in een Herderlijk Schrijven opnieuw een beroep gedaan op zijn diocesanen in verband met het werk der Oostpriesterhulp. In zijn Brief stelt hij voor een Capucijnen-kiopster en -kerk te laten bouwen in Bebra in het bisdom Fulda. van waaruit dan de kloos terlingen de diaspora in kunnen trekken om hun apostolische arbeid te verrich- ten temidden der 5 a 6 millioen ont heemde katholieken in West-Duitsland. Mgr. Kerkhofs citeert in zijn schrijven prof. Arnold Tübingen's werk „De Ka tholieke Kerk in Duitsland" met de woorden: De verjaagden uit het Oosten zullen beslissen over het lot en de toe komst van de Christenheid in Duits land, ja zelfs van het gehele Westen. Het zal de eerste keer zijn, dat een heel Bisdom zich eensgezind inspant om deze ontzaglijke nood te lenigen. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek v> erden in Augustus j.l. 4.591 woningen opgele verd. Hierin zijn begrepen 157 duplex- woningen, zodat in die maand door nieuwbouw in totaal voor 4.74S gezin nen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de eerste acht maanden van 1952 werden 33.686 woningen voltooid, waar van 1.263 als duplexwoningen werden gebouwd, zodat in die periode voor 34.949 gezinnen woonruimte beschik baar kwam. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot eind Augustus 1952. 230.059 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 12.295 düplex-woningen, zodat voor 242.354 gezinnen nieuwe woon ruimte werd gesticht. De vakgroep „Groothandel in eieren" wijst er op, dat de huidige hoge eier- prijzen een gevolg zijn van een nor maal seizoenverschijnsel. Een groot deel van de pluimveestapel wordt om deze tijd van het jaar verjongd, d.w.z. de oude hennen worden door jonge vervangen. Dit heeft ten gevolge dat het aanbod van-grote eieren belangrijk terugloopt en de prijzen stijgen. Daar tegenover staat een op het ogenblik be langrijke aanvoer van jonge heneieren (klasse 5, 6 of 7). Deze eieren zijn van prima kwaliteit en komen door het ge ringere gewicht op een aanzienlijk la gere prijs per stuk. Het aantal MTS-ers, dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de col leges aan de T. H. te volgen, varieert tussen de dertig en de veertig. Thans wordt nagegaan in hoever hun ontwik keling aansluit bij het onderwijs aan de T. H. Sir Hugh Robertson, die het wereld beroemde koor Orpheus oprichtte en leidde, is gisteravond te Glasgow op 78-jarige leeftijd overleden. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.38. Nu moet u na mijn stuk je van gisteren niet den ken dat die Engelsen zo'n bar onvriendelijk volk zijn. Integendeel. Reeds in de boottrein, die mij in het grauwe ochtendglo ren van Harwich naar Londen vervoerde, werd ik opgezogen in die uit voerige hoffelijkheid, die typisch Brits schijnt te zijn. Ik doel nu op de voor treffelijke obers, die mij in de restaura tie-wagen hun folkloristisch „break- tast" voorschotelden. Nog nimmer heb ik door zoveel zonnige vriendelijkheid omringd ontbeten. Liet ik een vork val len dan kwam een der witjassen haas tig toegesneld om mij te verzekeren dat het zijn schuld was en de ..please sir's" en de „excuse me's" waren eenvoudig niet van de lucht. Daar was een ober, die met grote behendigheid een stukje worst op mijn bord mikte, hij werd terstond gevolgd door een collega die er met sierlijk gebaar een plakje ham aan toevoegde en daar was er tenslotte ook nog één voor de roereieren. Later heb ik begrepen dat de Engelsen heel hun rudimentair, culinair instinct in hun ontbijt uitleven: maar daar vertel ik u nog wel van. Nu, toen het „Break fast" dan vast was gelopen in een kopje aanstootgevende koffie, bracht de ober mij de rekening, zo discreet alsof hij het eigenlijk een pijnlijke overbodig heid vond. „Er is geen haast bij. sir", fluisterde hij mij met geloken ogen toe. Maar betalen moest ik tenslotte natuur lijk wél. Toen raasde de trein plotseling langs vele stations, vuile fabrieken, huizen met gecompliceerde schoorstenen en daken met televisie-antennes. Dat was Londen. De West-Duitse minister voor Ver keer, dr. H. Chr. Seebohm, heeft gis teren te Keulen medegedeeld, dat het net der lijndiensten van de nieuwe West-Duitse luchtvaartmaatschappij, welke in het komende voorjaar met de exploitatie zal beginnen, zich zal uit strekken van New York en Rio de Janeiro in het Westen tot Calcutta en Bangkok in het Oosten. Als eerste luchthavens, die door de nieuwe Duitse verkeerstoestellen zullen worden aangedaan, noemde dr. See bohm, behalve de belangrijkste Euro pese hoofdsteden, New York, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Cairo, Karatsji, Calcutta. Bangkok en Teheran. Als vol gende doelen voor de uitbreiding van het luchtverkeersnet noemde hij de lijnen naar Johannesburg en Kaapstad, Indonesië en Tokio. De minister wees er op, dat de nieuwe maatschappij slechts zal worden uitgerust met het modernste en beste materiaal. Doordat de Commissie-Internationaal Orgelconcours 1952 haar werkzaamhe den heeft uitgebreid met het verstrek ken van opdrachten aan een drietal Ne derlandse componisten van naam voor het schrijven van werken voor con certorgel en orkest, is aan de bespelin gen van het Oude Baaf-orgel er één van het Cavaillé Coll-orgel der ge meentelijke concertzaal toegevoegd. Hierdoor worden de bezoekers van de kerkorgel-concerten in staat gesteld ook dit mooie romantische orgel en nog wel in combinatie met orkest te beluis teren. Deze combinatie maakt die be speling aantrekkelijker. Louter orgel spel schijnt men ter wille van de sfeer liever in een kerk te horen, daarente gen vereist een werk voor orgel en or kest juist de entourage van een con certzaal. Daarnevens bieden die nieuwe werken nog een belangrijk voordeel, namelijk de uitbreiding van het zeer beknopte repertoire voor deze combinatie van in strumenten. Handel schreef wel orgel concerten met klein bezet orkest, maar men verlangt thans ook werken te ho ren voor het in de romantische tijd ont stane orgel met een hedendaags, voltal lig orkest. Van de drie werken werden thans twee, die van Henk Badings en dr. An- thon van der Horst, uitgevoerd door Al- bert de Klerk en de HOV. Al moester. deze werken qua vorm, bezetting en duur aan bepaalde voorwaarden vol doen. toch verschillen ze wat schrijf wijze en bovenal wat het innerlijk ele ment aangaat. Dit laat zich gemakke lijk verklaren. Dr. v. d. Horst is zelf organist, een goed contrapuntist en componist in het bijzonder van orgel werken, Badings daarentegen is boven al componist van orkestwerken. Badings' werk is vooral als een sym- phonisch geheel gedacht. We kennen reeds door andere werken zijn rijk en fraai kleurenpalet, korte en krachtige opbouw en veelal treffende contrasten. Hiermede willen we niet beweren dat de orgelpartij secundair is. Geenszins. Meermalen treedt deze op de voorgrond, soms solistisch of in goed getroffen wis selwerking met het orkest. De eind indruk blijft echter toch een kleurrijk symphonisch werk met een belangrijke orgelpartij ter uitbreiding en verrijking van orkestapparaat, inclusief het slag werk. Een werk, dat de aandacht trekt, niet het minst door zijn grote kleur schakering. Hoort men in Badings' werk nogal eens zijn illustre voorgangers (geen be zwaar), het werk van dr. v. d. Horst draagt meer een eigen stempel. Dit nog niet zozeer door zijn knappe contrapun- tische schrijfwijze fugato I in het tweede deel! strenge vormen, goed berekende themabehandeling en het Advertentie Uw winkelier heeft ze in allerlei formaat! zuivere orgelkarakter van de solopartij, dan wel door het voornaam cachet van zijn iriuziek. Dit zelfs in de geestig ge schreven Finale en Allegretto capriccio- so. Uit deze muziek spreken intelligen tie en een grote beheersing. Wat het innerlijk element betreft, bepaald ge boeid zijn we door het middendeel met zijn Adagio's. In beide werken kwam de orkestpar tij op uitstekende wijze tot haar recht. Strijk en koper blonken uit. De diri gent heeft zich van zijn omvangniKi» taak (twee nieuwe werken binnen en kele weken) lofwaardig gekweten. Dat deze werken eens spoedig op de HOV- concerten herhaald worden! De solist Albert de Klerk heeft op nieuw door deze beide werken zijn gro te gaven als organist op ondubbelzin nige wijze getoond. Niet ten on reen te wees wethouder Geluk in ziin slotwoord op het voorrecht dat Haarlem in deze organist bezit! Twee nieuwe, zeer veel eisende werken op één concert te ver tolken is wellicht een unicum in de mu ziekwereld! De componisten bleken verrukt te zijn over directie en spel van solist en orkest. Zij betuigden allen hun dank. Het auditorium bracht hulde aan com ponist en uitvoerenden. Een teken, dat dit genre muziek voldoening schenkt. Het concert werd door de HOV ge- ooend met een goede vertolking van Bach's twee Suite. Het strijkorkest glo rieerde hiermede! OL. KÓÓP door ANTONIA WHITE Vertaald door J. W. HOFSTRA 27 Alle delen van zijn huid die voort durend blootgesteld werden aan zon en wind hadden de kleur van nieu we baksteen gekregen; het was net alsof hij voortdurend hevig bloosde van de wortels van zijn gele vlasharen tot zijn boordje toe. Vaak dachten de mensen dat hij daarom Blaze heette, maar hei- was zijn werkelijke naam. Zijn moeder was van Franse origine en had hem naar zijn grootvader, Blaise Meunier, genoemd, maar omdat ze geen Frans kende en de naam nooit geschreven had gezien, schreef ze Blaze en sprak het ook zo uit. Als hij op het veld werkte, mef zijn mouwen opgerold over zijn prachtige stevige armen, dan bood hij het verfrissende beeld van iemand die uitstekend in zijn omgeving past; maar nu met dat nauwe zwarte pak aan, waarvan de mouwen elk ogenblik naai boven kropen, zodat zün zware rode polsen en handen nog eens extra dui delijk te zien kwamen en met zijn ha ren glad geplakt bovenop zijn rode kop, bood hij een beeld van zielige ellende. Aan iedere kant van Clara zat een van zijn vele oudere zusters. Twee on miskenbaar knappe meisjes niettegen staande hun saaie zwarte jurken en werkhanden. Clara was van alle kanten beschermd door de Hoadley's en trachtte zich niets aan te trekken van het gesprek dat aan de andere zijde van de tafel gaande was. Zij zag Horace Batchelor en zijn aanhang zo weinig dat ze tot op de huidige dag niet beseft had wat een verschrikkelijke mensen het waren. Ze verging van schaamte als Horace zijn mond maar open deec. Voor het eerst van haar leven kon ze iets voelen voor haar moeders snobisme en ze putte zelfs kracht uit het familiewapen van de Maule's. Het kwam echter nooit in haar noofd op om critiek uit te oefenen op de Hoaaley's; die hoorden bij de ver rukkelijke zomervacanties, waarin je Londen en Mount Hilary totaal kon vergeten. Sinds haar vierde jaar kende ze Throcking al; het rondscharrelen bij de koestallen en op de velden met „Oom" John, het meehelpen met het voederen van de kalveren en de kip pen, het rondduikelen in het hooi in de schuren en de ritjes op de ruggen van de grote rustige paarden, dit alles be hoorde tot haar gelukkigste herinnerin gen. Binnenshuis verviel John Hoadley altijd in stilzwijgen, maar op het veld en in de stallen gaf hij op al Clara's vragen een heel precies antwoord. Hij legde haar het verschil uit tussen Shorthorns en Herefords en Friezen en wees haar op de kwaliteiten van de verschillende rassen onder het pluim vee. Soms vergat hij helemaal dat zij nog maar een kind was en wees haai er op dat ze vooral nooit een Jersey stier moest kopen en nooit een goed stuk weiland omploegen. Clara knikte dan ernstig en kauwde verder op een grassprietje. Ze gevoelde zich meer ge vleid wanneer John Hoadley zei: „Ik geloof dat je heel wat van het boeren- drijf afweet, Clara", dan wanneer haar móeder een beetje geërgerd haar „goe de hersens" prees. Op Throcking was ze een heel ander mens. Haar vader er moeder zouden haar daar niet herkend hebben. Ze verbeeldde zich soms dat ze altijd zo natuurlijk en ongecompliceerd zou willen zijn als ze zich daar voelde. Terwijl ze naar de gezichten van Horace en tante Louie en Sidney Gould keek. voelde ze een golf van genegenheid voor de Hoadley's over zich heen gaan Blaze mocht er dan in zijn krappe Zon dagse pak een beetje gek uitzien; hii was nooit ongemanierd. Ze bedacht wat een in-goede jongen hij was; zo harte lijk en oprecht. Zelfs toen hij nog maat een jongen was had hij nooit geschol den of opgeschept. Het was heus geen papkindje. Hij was de sterkste van alle mannen op de boerderij en als hii met zijn langzame zachte stem een opdrachi gaf, holde iedereen voor hem Hij stond voor zijn werk en hield er van; hij wil de eenvoudig niets anders zijn dan een goede boer. Clara had altijd van Blaze gehouden, al dacht ze nauwelijks aan hem als ze niet op Throcking of Pa get's Fold was. Ze keek in zijn richtinv en glimlachte tevreden dat ze hem kon waarderen. Hij had zijn blik op haar gericht maar hij glimlachte niet te rug. Hij was zo rood van zichzelf, dat je niet kon uitmaken of hij bloosde, maar toch had ze een idee dat hij zich niet op zijn gemak voelde. Dat bracht haar ook in de war en ze keek langs hem heen in de verweerde groenach tige spiegel van het dressoir. Ze voelde zich een ogenblik onzeker. Gedurende de gehele maaitijd had ze zich als van zelfsprekend als het enige kind tussen volwassenen gevoeld en met een schok realiseerde ze zich dat haar spiegel beeld niets kinderlijks had. Zou het al leen maar in de fluwelen jurk zitten dat ze er minstens twee jaar ouder uit zag en zo geheel anders dan anders? Zelfs in die slechte spiegel die alle kleu ren hun frisheid ontnam, behield haar haar zijn glans en stak haar huid bijzon der effectvol af tegen het zwart. Ze zei een beetje gepikeerd tegen Blaze; „Waarom zit je me aan te staren alsof je me niet herkent?" Ze wilde een schakel leggen 'usser die opvallen de verschijning in de spiegel en de Cla ra. die Blaze zo goed kende, een smoe zelig kind in een verfomfaaide linnen jurk met een glimmende neus en knieën val «chrammcn. Blaze hield zijn ogen neergeslagen. „Herkennen ioe ik je wel. Cara." zei hij met een Sussex accent. „Alleen, hoe zal ik het zeggen, je bent veel gro ter geworden sedert de vorige zomer. „Je bent een dame geworden." „Ik ben helemaal niet veranderd," pleitte ze, half oprecht. ..Hè, oom John? Iedereen maakt een oudere indruk in het zwart." De oude man nam haar eens op zijn gemak op. „Het doet me verdriet je in het zwart te moeten zien. kind. Maar Blaze heeft gelijk. Je bent geen klein meisje meer." Plotseling wilde ze niets meer met dat schepsel in de spiegel te maken hebben. „Maar daarom ben ik nog niet veran derd. Ik weet wel dat ik ouder ge worden ben. maar ik houd nog steeds van al dezelfde dingen." „Nou Clara." gekscheerde Violet. „Ik zou wel eens willen zien wat je deed als Blaze je in de kruiwagen ging rond rijden zoals vroeger!" Clara zuchtte. ,Ik geloof ook niet dat dat nog zou gaan Is het nog goed gegaan met het kalf van Heather. oom John? En heeft de eigenaar nog een nieuw hek laten maken tussen Sweetacre en de Bottom?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3