Opnieuw in het brandpunt Grote opschudding rond het Amerikaanse memorandum PINAY NU „DE STERKE MAN" YAN FRANKRIJK GENOEMD BRANDWEER OP ZEE1 Wilde Franse premier zijn eigen positie versterken V Frankrijk houdt pleidooi voor wereldstrategie KREMLIN WIL OORLOG REKKEN Gezonde belangstelling Diplomatieke fout van ambassadeur? Memorandum aan Nato Met andere buitenlandse verplichtingen moet rekening worden gehouden Tot hoofd en hart Kind door trein gegrepen Aantal doden tot 106 gestegen Tien ton kolen verduisterd Het weer w. rlurvKio oejoieycu my DE WEEK VAN KOREA ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 76ste JAARGANG No. 25504 CDDCC nationale producten N "I"- Op onbewaakte overweg Op slag gedood 5 - r-~' tÈsÊËÈSli¥iiÊ Na Britse treinramp Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers Vijf Haarlemmers in arrest Mijnenveger „Ternate" naar Nieuw-Guinea BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W.'A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severlrt. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.J0 uur 's avonds tel. 21544. Als' niet alle tekenen, bedriegen zul len de vertegenwoordigers van de Indonesische regering te Lake Success over enkele dagen op de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties het vuurtje over de kwestie der souvereiniteit over West Nieuw-Guinea weer gaan oprakelen. Parallel hiermede loopt het onlangs tot de Nederlandse regering door Djakarta gerichte ver zoek, dat Den Haag inmiddels reeds heeft ingewilligd, om de besprekingen tussen Nederland en Indonesië, die in Februari van dit jaar waren vastge lopen, te hervatten. Zo komt dus de kwestie, die acht maanden lang veilig in de ijskast was opgeborgen, weer in het middelpunt van de nationale en in ternationale belangstelling. Dit is verre Van aangenaam, want we zijn heel erg bang, dat, eenmaal uit de ijskast, dit omstreden laatste overblijfsel van ons Rijk in het Verre Oosten spoedig tot bederf zal overgaan. De standpunten van Den Haag en Djakarta zijn elkander sinds het Voorjaar immers in geen enkel opzicht genaderd. Integendeel, zij liggen verder dan ooit uit elkaar. President Sukarno heeft nog zeer onlangs op een rondreis overal de bevolking in hartstochtelijke bewoordingen de leuze voorgehouden: „Nieuw-Guinea behoort aan Indone sië". Negentig procent van deze bevol king heeft weliswaar geen flauwe no tie, waar Nieuw-Guinea ligt en de an dere tien procent Indonesiërs zouden niet weten, wat ze nu eigenlijk met dit gebied zouden moeten beginnen, maar Sukarno wil het revolutionnaire vuur brandend houden. Nieuw-Guinea is Voor hem immers uitstekend materiaal om dienst te doen als afleidingsmanoeu vre tegenover de zich steeds uitbrei dende moeilijkheden op politiek en eco nomisch terrein. Het zou ons niet be vreemden als Sukarno zelfs uiteinde lijk een soort Mossadeq-politiek tegen over Nederland zou willen gaan voeren om zijn eisen inzake Irian ingewilligd te krijgen. Schreef niet het Indonesische blad „Siasat" onlangs, dat Indonesië voldoen de buitenlands kapitaal moest aantrek ken. opdat de rol van de Nederlanders op het gebied der productie zou kunnen worden geneutraliseerd door andere machten? Een voorproefje van wat Nederland te Lake Success te wachten staat kregen wij een goede week geleden reeds, toen de kwestie van de souverei niteit over Nieuw Guinea ter sprake kwam in de commissie der Ver. Naties voor inlichtingen over niet zelfbestu- rende gebieden. De Nederlandse rege ring had een rapport over West Nieuw Guinea overgelegd en daarin o.a. ver klaard: „De souvereiniteit over Neder lands Nieuw Guinea berust bij het Koninkrijk der Nederlanden". Hierte gen protesteerde de Indonesische afge vaardigde Tajibnapis op scherpe wijze en kwam weer met het oude argument aandragen, dat bij de souvereiniteits- vverdracht de volledige souvereiniteit pVe.r geheel Indonesië, inclusief Nieuw was overgedragen. In ieder ge- Val Was volgens hem over de status Van „Irian" nog niet beslist en derhalve Vas Nederland niet gerechtigd het ge- eenzijdig uit te oefenen. Palar, de Permanent gedelegeerde van Indonesië bij de Ver. Naties, vroeger afgevaardig de in de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, zal nog wel meer hout Bandragen om de kwestie tot een fiks vuurtje te doen oplaaien, mede tot nauw verheelde vreugde van zekere mogend- beden, die ook dit laatste restje van het vroeger Nederlandse imperium oiet ongaarne zullen zien verdwijnen. Er is, gezien tegen deze internationale achtergrond, weinig fantasie voor no dig om te begrijpen, dat er geen reden bestaat hoopvolle verwachtingen te koesteren over het resultaat van her nieuwde onderhandelingen over de ver- Vanging van de Nederlands-Indonesi sche Unie door een stelsel van verdra gen en het brengen van Nieuw-Guinea onder de souvereiniteit van Indonesië. Weliswaar zou het eerste punt niet zo heel veel moeilijkheden behoeven op te leveren, daar de Unie tóch nooit meer Is geweest dan een phantóom,. maar de Indonesiërs zullen waarschijnlijk eyerl" als bij de besprekingen in Februari 1.1. beide kwesties niet onafhankelijk van alkaar wensen te beschouwen. Boven dien zal Djakarta alles in het werk stel len om de kwestie-Nieuw-Guinea in de internationale sfeer te betrekken, terwijl Nederland juist het tegenovergestelde Wil. Is er een uitweg uit deze impasse? Het huidige kabinet s c h ij n talthans te oordelen naar de Troonrede, het been stijf te willen houden. En ook öe Kamer zal het kabinet hierin wel ^leunen. Het Vrije Volk constateerde 'snminste dezer dagen, zij het ietwat SPbtig, dat „hoewel de fractie van de partij van de Arbeid na de verkiezingen versterkt in de Tweede Kamer is weer gekeerd, er waarschijnlijk ook nu in ons Parlement geen meerderheid te vinden va' zijn voor de internationale oplossing jlan het geschil". Toch zijn wij niet ge- V®®1 zeker van een onwrikbare houding het kabinet. Het verleden heeft ons zoveel teleurstellingen gebracht en wP? zo vaak weken de na-oorlogse ep betten voor internationale pressie nn,.°.°k voor interne druk van partij- htieke instanties, dat we wel min of ov Wantrouwend moeten staan tegen- v.fr verklaringen van de Regering. Bo- kaK n vragen wij ons af, of het nieuwe nj-t net- waarin overigens dezelfde mi- son s yhting hebben, die ook bij de u Veréiniteitsoverdracht zulk een be- duiari1ke ro1 gespeeld hebben, reeds een kk omschreven standpunt in de ty, ®stjp-Nieuw-Guinea hebben ingeno- gp„i wij hebben de indruk, dat de Re eg zich onzeker voelt. het v,deze onzekerheid vloeit voort, dat Zelf bestuursbeleid op Nieuw-Guinea We] onzeker en wisselvallig is. Zo de iv,'u0r bestuursambtenaren als door bel 'li SEn -wordt vee] critiek op het njet uitgeoefend en naar het schiint merlrei", onrechte. Dit verzwakt aan- Na !l'k Nederlands positie. Wikir„i-aren is er n°g steeds geen ont- hea 'ngsplan voor West,-Nieuw-Gui- vkati wat er geschiedt, is impro- moee^u far intussen zitten de andere ee, u- jen niet stil. Nieuw-Guinea is nalQ waar heel wat internatio- srh Politieke, strategische en economi- een„HeJ„al?g,en e,"f.ander kruisen. Slechts nop- Vf .^achti^ beleid zal misschien land katzy? dit £ebied voor Neder- iedpro i>mn Iedere aarzeling, tcrnationaai6SS-e' °m de kwestie op in- derW:1 "J-Veau te bron sen. zal Ne- ken P°sitle onmiddellijk verzwak- ee?stoUW"?Uinea kon wel eens een mpn »test-caseworden, waarnaar i®. innerlijke kracht van het nieuwe kabinet kan beoordelen. Advertentie CnnLw VAN WERELDNAAM Verlang dit merk ran Uw handelaar I Van officiële Amerikaanse zijde is bevestigd, dat de Franse premier Antoine Pinay geweigerd heeft een niet-officieel Amerikaans memorandum <te aanvaar den, omdat daarin niet alleen een aanbod werd gedaan om in de komende twaalf maanden 525 millioen dollar militaire hulp te verstrekken, maar tevens getracht is de Fransen voor te schrijven hoe. groot hun begroting 1953 moest zijn om de militaire krachtsinspanning van Frankrijk voldoende te kunnen opvoeren. Ame rikaanse autoriteiten hebben haastig overleg gepleegd nadat bleek dat de kwes tie zeer veel opschudding veroorzaakte in de Franse pers, ook nadat van de zijde van de V. S. de feiten ontkend waren. Uiteindelijk heeft men besloten de zaak uit de doeken te doen, omdat in vele persberichten de kwestie al erger werd voorgesteld dan zü in werkelijkheid was. Volgens A. P. heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Parijs op een persconferentie verklaard, dat hij geen verklaring kon geven van het feit dat de ambassade Donderdagavond had verklaard, dat er geen nota was overhandigd en gisteravond min of meer het tegenovergestelde beweerde. In Amerikaanse kringen is men van mening, dat Pinay zo krachtig gereageerd heeft om de positie van zijn regering tegenover de Franse partijen te versterken. "H Het feit 'dat Pinay de Amerikaanse ambassadeur, James C. Dunn, de op steller van het memorandum, bij zich heeft ontboden en het hem heeft terug gegeven met de opmerking, dat de om vang van de begroting een kwestie vormt waarover Frankrijk zelf te be slissen heeft, heeft groot opzien gebaard In de Franse pers. In enkele bladen wordt Pinay afgeschilderd als „de sterke man, die weet hoe tegen de Ameri kanen neen gezegd moet worden." „Le Monde" beschouwt het incident even wel als gesloten. Ondertussen blijven er rond de kwes tie nog wel enige vraagtekens bestaan. Donderdagavond werd van de zijde van de Amerikaanse ambassade aan de pers mededeling gedaan, dat ambassa deur Dunn het verzoek mondeling had gedaan. Gisteravond echter deelde een woordvoerder van de ambassade aan de correspondenten mee, dat gesproken moest worden over een „mondelinge nota". Het verzoek was eerst voorgele zen en daarna overhandigd. Zowel van Franse als van Ameri kaanse zijde wil men zich ongaarne uit laten over de inhoud van de nota. De woordvoerder van de Amerikaanse ambassade verklaarde, dat de nota fei telijk een soort verzoek aan de Fransen was, om op hun eerstvolgende begro ting voldoende gelden uit te trekken voor een werkelijke krachtsinspanning, teneinde 's lands aandeel in het verde digingsprogramma van de NATO te kunnen bijdragen. De nota is opgesteld na beraadslagingen tussen het departe ment van Buitenlandse Zaken en het bureau voor de wederzijdse beveiliging. Zowel Franse als Amerikaanse woord voerders gaven duidelijk te kennen, dat de nota enkele tamelijk scherpe ver klaringen bevatte verklaringen van een soort, welke van de hieer ronduit sprekende generaals op het Pentagon afkomstig zouden zijn. In enkele van die verklaringen zou uiting gegeven worden aan de mening, dat Frankrijk zich voor de defensie onvoldoende in spant. De nota werd door de ambassade ontvangen in de vorm van een tele gram met instructie van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, haar aan Pinay voor te lezen. Toen Dunn naar het ministerie van de premier ging, bleek Pinay bezet te zijn en daarom las Dunn het voor aan Pinay's staatssecretaris. Daarop vroeg deze staatssecretaris, volgens Amerikaanse woordvoerders, om de tekst. „Soms worden mondelinge no ta's overhandigd en soms worden zij alleen maar voorgelezen," verklaarde de Amerikaanse woordvoerder. Deze De vroegere ambassadeur van de Verenigde Staten in Mos kou, George Kennan, is met zijn echtgenote en twee kinderen op het vliegveld van Frankfurt a/Main aangekomen. Op de foto de familie Kennan bij het verlaten van het vliegtuig. Mevrouw Kennan draagt de 5y2 maand oude Wendy Antonia; de heer Kennan heeft zich over zijn 4-jarige zoon Christopher ontfermd. (Telefoto). Frankrijk heeft officieel gepleit voor een strategische financiële en herbewa- peningspool van de leden van de Nato. Het Franse voorstel is vervat in een memorandum dat op 22 September naar het secretariaat van de Nato gezonden werd, aldus verneemt A.P. van semi- officiële zijde. In het memorandum wordt aangedrongen op een wereld strategie. In het kort komt het hierop neer, dat wanneer de defensienoodzaak van Nato-leden bestudeerd wordt, ook rekening gehouden moet worden met andere buitenlandse verplichtingen. In het memorandum werden Frankrijks eigen verplichtingen genoemd in Indo- China, die van Engeland op Maiakka en de Amerikaanse op Korea. Wat de economische kant betreft, hebben de Fransen voorgesteld dat de militaire eisen en de financiële moge lijkheden van de veertien leden van de Nato samengevoegd moeten worden en als één geheel gezien in plaats van land voor land. De Fransen voorzien een leemte in hetgeen de landen ncdig heb ben voor hun defensie en dat wat het merendeel ervan kan produceren om aan deze behoeften te voldoen. Frank- Verborgen offers zijn dubbele rijk stelt daarom de Nato voor een be roep te doen op Amerika om hulp of ander: bepaalde papieren over te dra gen Van het ene land aan het andere Dit stemt overeen met het vcorstel dat Frankrijk in 1950 gedaan heeft voor een gemeenschappelijk Nato-budget. Wat de herbewapening betreft wordt in het Franse memorandum aangedron gen op een systeem van geïntegreerde Atlantische productie waardoor Europa's afhankelijkheid van Amerikaanse mili taire hulp verminderen zou. Het memo randum zal besproken worden op de komende zitting van de Nato die op 15 December zal beginnen. Toen Vrijdagmiddag tegen kwart voor twee een drietal kinderen uit het gezin Bresse de onbewaakte spoorwegover gang bij de Burgvlietkade te Gouda overstak trok de vierjarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep terug, de overgang over, juist toen de RheinMain-expresse deze overweg met grote snelheid pas seerde. Het kind werd door de trein ge grepen en gedood. Eerst vlak voor het Goudse station kon de machinist de trein tot stilstand brengen. t '^v-^ Engelands meest moderne reddingboot, die de snelste is van de boten van dat type, die in Europa worden gebruikt, is ontworpen voor de Royal Air Force, en zó ingericht, dat men zowel reddingswerkzaamheden kan verrichten bij scheeps rampen als bij vliegtuigrampen, wanneer deze laatste op zee gebeuren. De boot is van hout vervaardigd en geheel „vuurvast", zodat men door brandende olie zou kunnen varen om slachtoffers op te pikken. Er is een brandbluëinstallatie aan boord. Men heeft de beschikking over reddingslijnen en zoeklichten en alle apparaten, die men verder nodig heeft bij het redden op zee van overlevenden. In de ziekenboeg is plaats voor 10 patiëntenEén van de nieuwe reddingboten tijdens een demonstratie. werd overhandigd, opdat Pinay uit de eerste hand van de volledige tekst zou kunnen kennis nemen. In Franse en Amerikaanse kringen is men het er niet helemaal over eens of dit een diplomatieke fout van de Amerikaan se ambassadeur geweest is. Zodra het stuk zich echter in handen van de Fransen bevond, ging de zaak aan het rollen. Een Franse woordvoerder heeft er op gezinspeeld, dat Pinay de gelegenheid ook te baat genomen had om Dunn er van in kennis" te ""Stellen, "dat Frankrijk bezwaar koesterde tegen de Amerikaan se pressie inzake de kwestie van de bestuurshervormingen in Tunis en Ma rokko. Later corrigeerde de woordvoer der dit met de opmerking, dat op de conferentie van Pinay en Dunn alleen over militair-economische kwesties ge sproken was. In Amerikaanse kringen ziet men hierin een bevestiging van de veronderstelling, dat de regering-Pinay met deze kwestie haar binnenlandse po sitie tracht te versterken. Het aantal dodelijke slachtoffers bij de treinramp, die Woensdagochtend plaats vond in Engeland, is sinds gistermiddag weer opgelopen tot 106. Bij de locomotief van de LondenSchotland-express wer den nog vier zwaar verminkte lijken ge vonden Vijf lichamen konden nog niet worden geïdentificeerd. Men vreest, dat er nog meer stoffelijke resten gevonden zullen worden. Onder de slachtoffers be vinden zich twee Amerikaanse militairen en de vrouw van een hunner. In totaal werden 151 personen zwaar gewond in de ziekenhuizen opgenomen. Vier en zestig personen konden inmid dels worden ontslagen. Verwachting tot Zondagavond: Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nacht vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrjj zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. ZONDAG: Zon: 7.00—17.53. Maan onder: 15.46 MAANDAG: Zon: 7.01-17.51. Maan: 0.45—16.01 Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13139 SPORTROKKEN-SWEATERS Naar aanleiding van een verduiste ring van tachtig ton brandstoffen, die ruim een maand geleden bij een Am sterdamse kolenhandelaar werd ont dekt, werd de eigenaar van een vracht wagen, Van den H., gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Thans is de man echter opnieuw gear resteerd en wel door de Haarlemse re cherche, die een soortgelijke verduiste ring, ditmaal van tien ton kolen bij een Haarlemse firma, onderzoekt. Ver dacht van deze verduistering heeft de Haarlemse recherche voorts vijf Haar lemmers. werkzaam of werkzaam ge weest bij de kolenfirma M.. gearres teerd. Het zijn de voorman J. van B., de knecht C. van M., vader en zoon v. K„ alsmede het vroegere personeelslid J. C. S. Volgens de politie zou zijn gebleken, dat personeel van de firma M. op het station te Overveen voor deze zaak be stelde kolen deponeerde op een vracht wagen van Van den H. H.M. Mijnenveger „Ternate" zal vandaag uit Den Helder naar Sorong in Nieuw-Gui nea vertrekken. De bemanning bestaat uit ongeveer 75 koppen. Na vijftien maanden van vergeefse besprekingen zijn de wapenstil standsonderhandelingen in Pan- moenjon eergisteren onverrichterzake sine die verdaagd. Zij zijn niet afgebro ken, doch de verwerping van de laatste voorstellen der Verenigde Naties inzake de Chinese en Noord-Koreaanse krijgs gevangenen door de bevelhebber van de Noord-Koreaanse troepen, generaal Nam II heeft geen enkele mogelijkheid tot discussie meer overgelaten. Van de zijde der Verenigde Naties is men zo ver mogelijk gegaan om de com munisten tegemoet te treden. De laatste voorstellen van 28 September j.l. maak ten het, zonder dat de essentiële men selijke rechten van de krijgsgevangenen er door werden aangetast, de Chi nese en Noord-Koreaanse onder handelaars gemakkelijk om hun ge zicht te redden. Die voorstellen beston den, zoals men weet, hierin dat de Chinese en Noord-Koreaanse krijgsge vangenen naar een neutraal gebied zou den worden overgebracht en daar vrij gelaten. Ieder van hen zou dan in vrij heid kunnen beslissen waarheen hij zich zou willen begeven. Deze oplossing be antwoordde ongetwijfeld ook geheel en al aan de geest van de Conventie van Genève, waarin het recht van krijgsge vangenen op repatriëring onvoorwaar delijk is geregeld. Bij het opstellen van dit aanbod zijn de onderhandelaars van de V.N. er van uit gegaan, dat de Chinezen en Noord- Koreanen evenzeer een einde van de strijd wensen als die landen, die troepen ter beschikking hebben gesteld van de UNO, op de eerste plaats dus de Ver enigde Staten, doch dat een bepaald Oos ters eergevoel hun verbood de strijd te staken voor zij inzake de repatriëring van alle krijgsgevangenen naar de landen van hun herkomst hun zin had den gekregen. Nu de namens de Ver enigde Naties gedane voorstellen, die de maximale consessies bevatten waartoe de landen die Zuid-Korea te hulp zijn gekomen in staat zijn, van de hand zijn gewezen door de tegenpartij, dient men zich af te vragen of de suppositie waar van men is uitgegaan wel juist is ge weest. Met andere woorden of de com munistische aanvoerders, die beslissen over voortzetting of beëindiging van de strijd, inderdaad wel tot vrede geneigd zijn. Het feit, dat de communistische troe pen juist aan het einde van de gestelde termijn, waarbinnen de beslissing moest vallen over de laatste voorstellen van de UNO-afgevaardigden, tot een nieuw, zij het beperkt, offensief zijn overge gaan, duidt er niet op, dat men die vraag bevestigend moet beantwoorden. Van de andere kant hebben de commu nisten evenmin als de vertegenwoordi gers van de V. N. de onderhandelingen in Panmoenjon afgebroken. Beide par tijen blijven op hun posities staan, zij zijn er klaarblijkelijk van overtuigd, dat het onder deze omstandigheden weinig z>n tieeft de besprekingen voort te zetten, maar geen van twee heeft verklaard, dat zij elkaar niet meer wensen te zien. Bovendien, hoe hevig de strijd in Korea plaatselijk ook is op gelaaid, men kan tot nu toe niet spre ken van een algemeen en groot opgezet In dit huis voeren de communistische afgevaardigden en die van de Verenigde Naties hun eindeloze onderhandelingen in Korea. De besprekingen over de uit wisseling van krijgsgevangenen hebben de wapenstilstandsbesprekingen op de achtergrond gedrongen, maar ook over de krijgsgevangenen kan men het niet eens worden. Wanneer de vergadering is beëindigd en de afgevaardigden het gebouw verlaten, doen zij dat door een eigen deur; de linkse is (natuurlijk.) gereserveerd voor de communisten, de rechtse voor de Verenigde Naties. offensief, waarvoor de Chinezen op het ogenblik overigens wel de mensen en het materieel zouden bezitten. Hieruit zou men dus op het ogenblik de conclusie kunnen trekken, dat men aan communistische zijde noch een wa penstilstand, noch een hervatting van de vijandelijkheden op grote schaal wenst, doch een voortzetting van de schemeroorlog, waarin de strijd in Ko rea sinds bijna anderhalf jaar is dood gelopen. Hiervoor moet een bepaalde reden bestaan. Maar welke? Dat het een zuiver militaire reden zou zijn, namelijk om een belangrijk deel van de Amerikaanse strijdkrachten permanent te binden aan een strategisch in een werkelijk grote oorlog niet goed houd baar en niet bijzonder belangrijk ge bied, is een veronderstelling, die lang zamerhand aan waarschijnlijkheid in boet. Ten eerste gaat deze stelling min der oj) naarmate de Amerikaanse her bewapening zich uitbreidt. Ten tweede is het een feit, dat de Amerikaanse oor logsorganisatie in Korea een zeer grote mate van efficiency heeft bereikt. Ten derde stelt het rouleersysteem bij het Amerikaanse leger het Pentagon in staat de recruten te scholen onder wer kelijke oorlogscondities tot getrainde soldaten, en ten vierde is het een feit, dat de communisten aan het front in Korea veel grotere verliezen aan men sen en materiaal lijden dan hun tegen standers. In de eerste vier weken van September hebben de Amerikaanse Sabrës acht en vijftig vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, zulks terwijl de maandproductie van de MIG's in de Sovjet-Unie tweehonderd bedraagt. Wanneer derhalve de Amerikaanse regering vurig vrede wenst in Korea, dan doet zij dit niet uit militaire nood zaak, doch omdat zij met het Ameri kaanse volk, in tegenstelling tot de com munistische propaganda, deze oorlog moe is en er een einde aan gemaakt wil zien. De Amerikaanse regering heeft daarvoor nog een ander motief, namelijk dat als het haar lukken zou deze maand een wapenstilstand in Korea te bereiken het bewijs geleverd zou zijn van de juistheid van president Truman's poli tiek en daardoor waarschijnlijk de stemming van het Amerikaanse electo raat beslissend zou omslaan ten gunste van de democratische candidaat Ste venson. Heeft de Amerikaanse regering dus naast andere ook sterke politieke redenen om vrede in Korea te wensen, het KremJ heeft klaarblijkelijk even sterke politie ke motieven om die wens niet in ver vulling te doen gaan. Het is niet onwaar schijnlijk. dat het Kreml. door er voor te zorgen dat de oorlog in Korea gerekt wordt, hoopt op een verkiezingsneder laag van de democratische partij en de door deze gevoerde politiek van bond genootschappen. Het weet heel goed, dat hei in de republikeinse politici, speciaal in het Verre Oosten, ongeduldige tegen standers zal vinden, sneller geneigd tot uitersten: tot het overlaten van de oorlog in Korea aan de Zuid-Koreanen, zoals Eisenhower heeft gesuggereerd, of, wat ook mogelijk is, tot een poging om de zaak te forceren door het gebruik van machtsmiddelen en door uitbreiding van het oorlogsterrein. Maar het weet ook, dat het in het laatste geval zou kunnen rekenen op grote spanningen onder de tegenwoordige bondgenoten in Zuid- Korea. En dat is precies het doel dat de Sovjet-politiek, zoals die op het partij congres in Moskou is omschreven, voor ogen staat aan de vooravond van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. (Van een bijzondere medewerker) Wat kon het toch eigenlijk mooi zijn in onze samenleving. Ter wijl we over tal van onbelang rijke competentiekwesties telkens op nieuw ruzie zitten te maken, blijkt van de andere kant toch ook weer hernaal- öe malen, hoe wij katholieken het in wezen met elkaar eens zijn. Deze consta tering groeide spontaan, toen we twee avonden achtereen in ons blad een be schouwing lazen over het rapport, uit gebracht door een commissie van de katholieke Werkgeversvereniging o.a. over het bouwsparen. Afgezien van de kanttekeningen, die onze hoofdredactie reeds bij dit rapport plaatste, achten wij het een belangrijk sociologisch winst punt. dat in katholieke werkgevers- kringen, thans niet voor het eerst, blijk wordt gegeven, dat ook daar volle ernsi wordt gemaakt met de bestudering van het vraagstuk van de eigendomsvor ming (eigendomsvorming lijkt ons een nog juister woord dan bezitsvorming, men kan n.l. iets „bezitten" zonder dat het eigendom "is). Overigens is deze opmerking onzer zijds slechts een aanloop om te komen tot een beschouwing over het feit dat de (volks)woning op een verheugende wij ze in het centrum van de publieke be langstelling wordt geplaatst. Want niet alleen verscheen van werkgeverszijde het hierboven bedoelde rapport, wij wa ren ook in de gelegenheid kennis te ne men van een rapport dat binnen enkele weken van werknemersziide het licht zal zien, en dat eveneens de Volkshuis vesting tot voorwerp van studie neeft genomen. Bovendien is juist dezer da gen in Den Haag een grote tentoonstel ling geopend, een beeld biedend van een halve eeuw ontwikkeling der wooncul- tuur Wij verheugen ons over deze be langstelling, omdat uit de wijze, waarop een volk woont, ziin beschavingspeil, maar in niet mindere mate ook zijn welvaartspeil vaak kan worden afgeme ten. Wie wel eens de gelegenheid heeft in het buitenland rond te neuzen, waant zich. zodra hii de Nederlandse douane achter zich heeft gelaten, hetzij naar het Zuiden, hetzij naar het Oosten, reeds in een volkomen andere wereld. Afge zien nog van het feit, dat de woonzeden, vooral in zuidelijke landen, geheel an- ders liggen dan in Nederland, hebben, we, vooral daar te constateren de sterke wisselwerking tussen de goede wonin- en het goed ontwikkelde gezinsleven. Het zou ten opzichte van het buitenland buitengewoon arrogant zijn te constate ren, dat het in Nederland allemaal zo voortreffelijk is. maar wie ons komt aandragen met de algemeenheid, dat b.v. de Parijse arbeider geen behoefte heeft aan een toonbare woning, omdat hij toch veelal „op straat en in het cafe leeft, krijgt van ons onmiddellijk te ho ren, dat het omgekeerde veeleer op- gaat. Deze arbeider leeft „op straat en in het café, omdat hij geen behoorlijke woning heeft. Hoe sterk ook daar de hang naar de beslotenheid van het eigen huis weegt, bewijst juist die Parijse arbeider, zodra hij kans ziet in een dorp te gaan wonen. Liefst sluit hij dan dat huis af met een hoge muur: daar toch is zijn domijn. Zo ontstonden in tal van Franse dorpen, die merkwaardige arbeidersbuurten, waarin men honderden meters lang sterk afge sloten voortuintjes ziet. Wie de gruwel der arbeidershuisvesting gezien heeft in de Borinage, of nog veel erger m Rome en Napels, die ondergaat, zodra m;i de frisse arbeiderswoonwijken in Neder land weer mag zien, een weldadig ge voel. We hadden nog geen gelegenheid de tentoonstelling „50 jaar wo nen" te bezoeken. We weten dus niet of deze tentoonstelling ook aan dacht schenkt aan het eigen initiatief dat sinds een grote reeks van jaren op het gebied van volkshuisvesting via wo ningbouwverenigingen werd ontplooid. Maar het rapport, waarop wij boven doelden en dat binnen enkele we®» gepubliceerd zal zijn, doet dit wel. gaat er zelfs van uit. dar de woning van be slissende betekenis is op de mense.ijke levenshouding. Hierbij wordt het woord van de be kende Duitse bioloog en socioloog ri. Muckermann S.J. geciteerd die zegt: ,,ln werkelijkheid is het vraagstuk van de huisvesting zozeer met de totale struc tuur van de levensproblematiek ven. dat het als wezenlijk beslissend be schouwd moet worden." Reeds herhaalde malen is na de oor log op het grote gevaar gewezen dat ae woningnood er toe zou leiden: le. dat de Overheid de zorg yoor de Volkshuisvesting zodanig aan zichi zou trekken, dat voor vrij-particulier initia tief geen plaats meer zou "uyen; 2e dat men zich bil de te voeren bouwpolitiek voornamelijk d"or de kwantiteitsvraag zou laten leiden en met door de kwaliteitsvraag. Inderdaad zijn deze gevaren nietdenk- beeldig gebleken. Er zijn voorbeelden in overvloed aan te halen van stadsuit breidingen en bouwplannen ten aan zien waarvan, naar onze innige «vertui ging na ons komende generaties de mensen van heden hevige verwijten Ril len maken. Het is onder deze omstan digheden dringend noodzakelijk, datde verenigingen voor Volkshuisvesting zich krachtig bezinnen op hun taak teneinde te bevorderen, dat ruimte gelaten wordt voor het eigen initiatief van de h'j de volkshuisvesting betrokkenen. We laten de sociaal-ethische fundering voor dit standpunt nu een ogenblik rusten, hoe wel het belangrijk genoeg is deze ge heel hierin te betrekken. Maar we u il- •len alleen wijzen op het reëel bestaande „evaar. dat te weinig aandacht wordt be steed aan de noodzakelijke in de woningbouw. Te veel komt het voor dat woningbouwplannen y °rdf? uitgevoerd, zonder dat. een onderzoek wordt ingesteld naar gezinsgrootte, leef tijd van de gezinnen en de te yens-ach ten gezinsontwikkeling. Te we mg wordt ernaar onze smaak aandacht geschon ken aan het feit dat de hoogbouw, die in toenemende mate wordt onverbiddelijk de noodzaak oproept naar meer recreatieruimte, zowel y?or kl" deren als voor volwassenen. Wij hebben zo maar enkele belangrijke PUoten Mar voren gebracht, maar het komt ons voor dat reeds deze enkele punten de bevordering rechtvaardigen van het totstandkomen van een kaöioliek re search-instituut ten dienste van het be staande katholieke Instituut voor Volks- Hier^igt5 een volksbelang van zo'n we zenlijke betekenis. dat F.®id®", dacht hieraan besteed altijd wel b steed zullen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1