Roemruchte avonturen met de electrische ..Atax DE WEEK IN STAD EN STREEK F Hoe J Boeree visite reed door Haarlem en omstreken De schimptechniek van Vondel Dr. Dominicus voor Haarlemse W.M. en Arka De oude foto aan de muur Magistrale voordracht van prof. dr. W. Asselbergs Visserijgolf „De Vrijmetselarij STAD- EN STREEKGENOTEN VERTELLEN ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 PAGINA 2 55 AUTORULES bi) v. d. ZEE beteken! RIJBEWIJS OKé Burgerlijke Stand „DE VRIJE TIJD" Plaatjesdief aangehouden HAERLEMS STUDENTEN GILDT „GELOOF EN WETENSCHAP" 40-JARIG JUBILEUM W. FLOOREN rn ma H.H. Missen op Zondag SANTPOORT Zondagsdienst Waterstanden Bevorderingen bij Velsense politie 1Ö3 geen ongave, WLA 68 thét 12o kantjes, Dudock met 295 kantjes. WLA 69 met 150 kantjes, SWI 106 met 185 kantjes, GDY 106 met 133 kantjes, GDY 101 met 1-600 kisten verse en 124 kantjes, GDY 105 met 1.000 kisten verse en 80 kantjes, GDY 83 met 100 kisten verse, Woli Waxz met 1000 kisten verse en 120 kantjes, SWI 104 met 780 kant- HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Beurs van New York We ontmoetten hem in een klein hokje van anderhalve bij een meter in een catacombe. Het hokje was goed verlicht, zodat wij goed konden zien, dat hij zo om de zeventig was geworden in de buitenlucht. Aan de wand hing een foto. vergeeld van ouderdom. Daarop prijkte de man, die wat vertellen kon, in vol ornaat met „Atax" op zijn chauffeurspet. Meester was hij van het vehikel, dat electrische automo biel heette, omdat er nu eenmaal geen paard voor stond. Herinnering aan veer tig jaar geleden, toen de electrische tram de romantiek van de paardentram ver drong. De man in het kleine hokje weet veel over die dagen te vertellen aan zijn huidige klanten, die een fiets of hoog stens een brommer komen stallen om een bezoek te gaan brengen aan een zieke in het Grote of St. Elisabeth's Gasthuis. En hij verteldevan het visite rijden, waarbij de deftigheid van de stad bij voorkeur met het hier afge beelde rijtuig haar opwachting maakte hij kennissen, die, als zij niet thuis wa ren, door middel van een kaartje dat door de chauffeur aan een kraakheldere en echte Hollandse dienstmeid was af gegeven in kennis werden gesteld van een vergeefse reis van „de familie van Dalen-van Oppenheim". Van deze min of meer conservatieve tafereeltjes kan men geen glimlachende getuige meer zijn, immers de voort schrijdende techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat men per telefoon iemand inviteert, of op de. hoogte brengt, dat Jantje kinkhoest heeft en dus een be zoek vanavond voor eigen risico is. De man in het hokje, de heer Boeree vermeldt de burgerlijke stand, zet de klok nog eens graag een tiental jaren terug om zich te vermeien in de heer lijke sfeer, die destijds rondom het leven van een taxi-chauffeur hing en om de pittige herinneringen zowel letterlijk als figuurljjk te proeven, waarvan hg zo zegt hjj zelf een dik boek zou kunnen schrijven. De wagens, waarmee de „Atax" was i uitgerust, reden niet op benzine, maar op batterijen, die elk ongeveer 350 kilo wogen. Na verloop van tijd waren ze leeg en moesten dus vervangen worden door nieuwe. Dat was allemaal niet zo erg, maar er zat een vervelende kant aan: wanneer de „stroombronnen" bijna leeg waren, dan gingen strijk en zet de „vette hapjes" je neus voorbij, vertelde de oud-taxichauffeur, die er nu nog spijt van heeft, dat hij een goede klant niet naar Hillegom kon brengen en dit kar weitje aan een collega moest overlaten, die na de tocht een ruime fooi kreeg. .Jen keer is het gebeurd dat ik lo pend terug beh'gekomen". Boeree had namelijk een aantal "bon-vivants naar de Veflser pont gebracht, met tegenzin even wel, want hij kon de tocht vice-versa niet maken. Halverwege de terugweg was het bed verder af dan ooit, want, wat hij vermoed had was gebeurd: de batterijen waren leeg. De enige mogelijkheid was dan ook uitstappen en duwen. „Als ik nu nog chauffeur was, dan zouden ze mij dat gijntje niet meer lappen". En aan de uitdrukking van 's mans gezicht konden wij zien dat het hem rrnst was. Evenals tegenwoordig had de taxi chauffeur uit die dagen een vrij ongere geld leven, zodat de warme kost er dik wijls genoeg bij inschoot. Indien echter dit gevaar dreigde, kwam moeder de vrouw met een pannetje warm eten naar de standplaats bij het station, waar zij dan vaak genoeg te horen kreeg, dat manlief nog niet lang geleden naar Heemstede of naar Bloemendaal met een vrachtje was gegaan. Zoals de lezer op bijgaande foto zal zien, waren de rijtuigen niet voorzien van een cabine voor de chauffeur, zociat deze des winters in de kou zat. Om zich nu met Koning Winter te meten trok de heer Boeree drie dikke jassen in die periode aan, maar na een anderhalf uur op de bok te hebben doorgebracht „was je als een klomp ijs". Gewone ongelukjes, waarvoor de te genwoordige lezer zich niet meer inte resseert en die vaak onder „gemengde berichten" zjjn te lezen, gebeurden toen ook reeds in zeer rijke mate en allerlei schakeringen. Doch deze konden zich altijd in een behoorlijke belangstelling verheugen, immers de entourage rond om een ongeval was destijds voor de aandachtige lezer reeds een nieuwtje. De heer Boeree- is ook wel eens in een sloot gereden, terwijl hij een adellijke passagier uit Aerdenhout in het rijtuig had. Maar pittoresker wordt het toch, wanneer je als chauffeur des nachts een paard vangt, dat rustig op straat loopt te flaneren. De nachtelijke wandelaar, die kennelijk veel van paardenmoppen had gehoord, werd gestrikt en gevan kelijk weggevoerd naar het politie bureau. Als wij hem vragen waf hij thans van het vak in het algemeen vindt, dan is zijn antwoord: „Er is niet veel meer aan". En inderdaad in bepaalde opzichten heeft hij gelijk, want hij feesten, waar en hce deze gevierd Werden kon niet schelen, maar de taxichauffeur was er bij of werd er althans bij uitgenodigd. Die min of meer nonchalante familiariteit was er mede oorzaak van, dat de feeststem- Eens zat Joop Boeree trots als een pauw op de bok van de „Atax" en ging met de deftigheid van Haarlem uit visite-rijden, en nu.... Telef. 17355 GEBOREN: J. J. KosterLandwehr Johann; J. M. Blei—Zieren; H. J. Co- kart—Frederiks; C. G. van der Schuit van Meurs; R. H. HofsteeLugtmei- er (2 d.)C. J. SiezengaGroenendijk, allen een dochter. C. van KeekenVoorthuijsen; E. H. Knevel—Herwig; W. M. Heeremans— Sanders; L. M. Koningsvan der Ploeg, allen een zoon. ONDERTROUWD: J. E. Rudolphij en J. F. Brass. GEHUWD: A. G. A. Dekker en G. B Maas. OVERLEDEN: P. J. van Baak, 70 j„ Kruistochtstraat; H. Korsuize, 44 j„ Maerten van Heemskerkstraat; A. van NiehWink, 31 j. Zijlstraat. ming er niet onder leed, integendeel. Immers een chauffeur, die dagelijks langs de weg zit, is een vlot en ami caal causeur, die de sterke verhalen uit zijn mouwen schudt en zich gemakke lijk kan aanpassen. In die dagen wist de burger zulks te waarderen. Boeree vertelde als bewijs hiervan een aardig voorval. Als palfrenier maakte hij in zijn beginperiode een trouwtje mee; de voornaamste taak die hij had, was de familie waarschuwen, dat de wa gens voorgereden stonden. Toen hij zich van deze niet in het minst be langrijke taak gekweten had, bracht hij direct een toast uit op hef paartje, dat nog naar het stadhuis gereden moest worden. En hij bleef niet al leen, maar ook zijn collega's mochten even met Bacchus rond de tafel zitten Ja, dat was ,.de goeie ouwe tijd", zucht Boeree, die daar met bijzonder veel ple zier aan terugdenkt en voor wie het een zekere trots moet zijn, dat hij dat aan een jongere generatie kan vertellen. Wat de diensten betrof: deze waren af en toe flink bezêt. Het gebeurde wei eens. dat de chauffeurs 18 a 20 uur ach tereen in bedrijf waren, terwijl in die tijd een salaris gold van f3.50 per week. Dit was een soort basisloon, want reden tot klagen hadden zij niet, immers er viel altijd nogal veel uit de hand van de passagiers, die over het algemeen gul van harte waren, in ieder geval meer dan thans, verzekerde de heer Boeree. Ongeveer 25 jaar is hij in dienst ge weest van de Amsterdamse Rijtuig Maat schappij; vlak voor de oorlog werd hij namelijk afgekeurd omdat hij een oog operatie had ondergaan. Dat er aan zijn loopbaan op die manier een einde moest komen, vond de heer Boeree minder leuk. Toch, zo zegt hij' zelf, zou hij niet gemakkelijk meer op een wagen klim men, hoewel hij nog met de nieuwste wagens gereden heeft. Ook daar heeft hij verstand van, want nog niet zo lang geleden kon één van de doktoren van het gasthuis zijn wagen niet op gang krijgen. Wat er ook geprobeerd werd, het lukte niet. Boeree zag dat schouw spel zo eens aan vanuit zijn domein waarin hij alleen maar met fietsen, hoogstens eens met bromfietsen te ma ken heeft. Hij ging er heen. en na ver loop van tijd kon hij de monteur, die inmiddels was gearriveerd, van dienst zijn, want, terwijl deze zo in de motor keek, had de oud-taxi-chauffeur uitge vist, dat de starter vast zat. Boeree is een vat) die figuren, die het .Jeu de l'amour" voor het vak in hun hart warm blijven houden. Met een ze kere weemoed kijkt hij nog naar het vergeelde plaatje, terwijl een gloed nieuwe slee het terrein van het gasthuis oprijdt: hij leeft eigenlijk in twee we- ïelden, en van elke houdt hij evenveel, maar dikwijls toch is het moeilijk keus te maken, vooral wanneer hij denkt aan de gelegenheden waarop hij genood werd een borrel te komen drinken Deze week belegde de commissie. „De Vrije Tijd" van de St. Vincentiusvereni- ging haar eerste contactavond van dit seizoen. Ofschoon er ongeveer vijf en zestig mensen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, wees de heer A. Gi van Luxemburg er in zijn openings woord op, dat hij toch nog niet zo te vreden was over de opkomst. In het bij zonder sprak hij een woord van welkom tot rector van der Zalm, die in deze kring wel geen onbekende is, maar die toch speciaal uit Alkmaar was gekomen om zijn praatje te houden. Naar aan leiding van het herstel der hiërarchie in Nederland, waarvan het eeuwfeest in 1953 wordt gevierd, sprak rector van der Zalm over de katholieke historie, die daaraan voorafging. Dat ook Haarlem niet ongeschonden bleef in die historie, toonde hij aan uit verschillende droe vige gebeurtenissen, die ook in Haar lem het katholicisme op de achtergrond drongen. De strijd van de Zouaven van Paus Pius IX werd evenzeer gememo reerd en tenslotte belichtte spr. enkele grote figuren uit ons katholiek leven: dr. Schaepman, Alberdingk Thym enz. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een druk gebruik gemaakt. De heer van Luxemburg sprak een dankwoord, waarin hij de hoop uit sprak, dat rector van der Zalm op de sluitingsavond terug zou komen. Gisteravond heeft de Haarlemse re cherche in zijn woning als verdacht van diefstal aangehouden de 25-jarige expe ditieknecht R- G. uit Haarlem. R. G. heeft ten nadele van een grafische in dustrie, gevestigd hier ter stede, waar hij in dienst was, honderd platen waar op ieder 140 foto's van filmsterren ston den afgebeeld, gestolen. In zijn woning werden de platen, welke tezamen een waarde van vijftig gulden hebben, op gespoord. R. G. zit thans opgesloten. De Raedt van het Haerlems Studenten Gildt heeft zich voor het Gildtjaar 1952'53 als volgt samengesteld: J G. de Jong Hzn., Meester Deken; A. Rühl Jr., Geheymschrijver; R. G. Greve, Schatbewaerder; Th. P. M. Peters, Groot- zeghelbewaerder; R. van der Burg, Breuckmeester. De Geheymschrijverij is gevestigd: Alberdingk Thijmlaan 71, Heemstede, telefoon 27136. ....is hij de vertellende rijwielbewaar der uit de stalling van het Grote of St. Elisabethsgasthuis. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (tweede week) „King Salomon's Mines". (De mijnen van Koning Salomo). In technicolor. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zondag 11 uur: „Een onvergetelijke me lodie". Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: „La Paloma". In kleu ren. Hans Albers, Ilse Werner. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „New Mexico". Kleurenfilm. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen. Frans Hals: „Rue des Saussaies" (Mis daad zonder pardon). Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstel ling om 8 uur. Lido-Theater: „S.O.S., kind vermist" (Hunted). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Met Scott naar de Zuidpool Toegang: alle leeftijden. City: „De tijger Akbar". Harry Piel. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado". Cassl- dy. Way-out West". Stan Laurel en Oli ver Hardy. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater. Vrijdag 10 t.m. Maan dag 13 October: „Het kind dat haar gege ven werd" (Mrs. Mike). Toegang: 14 jaar. Tijcfen: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 11 October Stadsschouwburg: A.B.C. Cabaret „Bibi- lonië", aanvang 8 uur. Zondag 12 October Stadsschouwburg: A.B.C. Cabaret „Bibi- lonië", aanvang 8 uur. Gem. Concertzaal: Maria-Congregatie, Par. A'damstraat. Koor: Haarl. Motettenkoor o. 1 v. A. de Klerk. Spreker: Pastoor H. Drost. Declamatie: Joop Biekmann. Orgel- besp.: Bern. Bartelink. Maandag 13 October Stadsschouwburg: A.B.C. Cabaret „Bibi- lonië", aanvang 8 uur. Gem. Concertgebouw, Lange Begijne straat 13: Maandag 13 October, 20.15 uur: Neger-revue „The Black Rhapsody", o. 1. v. Roy Carr, bestaande uit 20 danseressen, dansers, zangeressen en zangers. Tevens origineel negerorkest. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Schilderijen en tekeningen van W. A. Knip. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t. m. 14 October). Teylers Museum, Spaarne 16. Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst uit 3 eeuwen. Geopend op werkdagen (behal ve Maandag) van 1115 uur, 's Zondags gesloten, behalve de eerste Zondag van de maand, geopend van 1115 uur Theeschenkerij „Het BTouwerskoIkje": Herfsttentoonstelling, georganiseerd door de Buurtvereniging „Het Ramplaankwar- tier". Geopend Zaterdag 1422 uur. Zon dag 1022 uur. Gebouw „Olympia": Op 12 en 13 Oc tober zal achter het gebouw „Olympia" aan de Kinderhuissingel de 60 ton we gende vinwalvis, die ten N.W. van het eiland Hitra (Noorwegen) werd gevan gen en aldaar geprepareerd is, te bezich tigen zijn. APOTHEKEN De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken worden waarge nomen door: apotheek Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19 tel 11000; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. In een magistrale voordracht heeft prof. dr. W, Asselbergs gisteravond in de Stadsschouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" de schimp techniek van Vondel ontleed en aan de hand van enkele markante voorbeel den belicht. Met evenveel recht had men deze voordracht een college mogen noemen, dat echter door de levendige trant van doceren en de rijkdom van taal een zeer uiteenlopend gehoor van begin tot eind wist te boeien. In korte trekken en uiteraard in alle soberheid geven wü hier de visie van prof. Assel bergs weer, zoals die met zoveel over tuiging naar voren werd gebracht. Spreker citeerde bij wijze van aan loop Henriëtte Roland Holst, waar deze over Vondel's werk zegt: „de ader van de humor stroomt niet door zijn werk". Nu stelde prof. Asselbergs ook wel vast, dat men bij het lezen van Vondel's werk nu niet direct in de lach schiet. De ernst is namelijk een van zijn merk waardigste kenmerken. Vondel is bij uitstek een ernstig dichter, die zo als hij zelf getuigde zijn vermaak vindt in het treurig toneel. In die ernst ontdekt men echter toch steeds het spelelement. Wie de vijf grootste hekel dichters uit onze Nederlandse letter kunde of de tien grootste uit de wereld literatuur zou moeten noemen, zou daartoe niet in staat zijn, als hij Vondel Op 16 October hoopt de heer W. Flooren de dag te herdenken dat hij voor 40 jaar bij de P.T.T. werd werk zaam gesteld. De jubilaris heeft vanaf de intrede in het bedrijf tot nu toe zijn hart verpand aan de sociale belan gen van de ambtenaren en ondanks dit moeilijke terein veel vruchtbaar werk tot stand gebracht. Als propagandist voor de kinderpost zegels heeft hij, van de eerste uitgifte af, een doorzetting aan de dag gelegd ter stimulering van de verkoop der ze gels. Van de verschillende fondsen in het bedrijf is hij als correspondent op het kantoor vertegenwoordigd en is dan te vens voor velen een grote vraagbaak geweest, terwijl nimmer een vergeefs beroep op hem werd gedaan. De waardering voor dit vele werk is dan ook gebleken, toen de heer W. Flooren op 30 April 1950 de Ere-me- daile, in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau werd overhan digd. Daar de jubilaris die dag te zijnen huize afwezig is, zal de officiële huldi ging plaats vinden Donderdag van 10.30 tot 12 uur in het stationsgebouw der posterijen aan de Baljuwslaan. Ja, deze stad is waarlijk levend, dacht ik Woensdagavond, toen ik even rondkeek op de niet meer door voeten gepijnigde tegels vün mijn geliefd terras. Wat 'zou het heerlijk geweest zijn als een vroege Octoberavond in ons land het buiten zitten nog mogelijk maakte. Dan zouden wij, trotse Haarlemmers, de terrasbezoekers op zoveel leven' en schoonheid kunnenwijzen. De toren van de oude St. Baaf zweefde tot aan de transen als een majestueus werk stuk van banketbakkers in de donkere lucht, wakende over de lekkernijen aan zijn voeten. De gevel van de Vleeshal was drome rig verlicht, ter inleiding van de dromen der culinaire meesters die daarachter gestalte hadden gekre gen. De Vishal, verwaand optor nend tegen de grote, bewonderde zuster, maar innerlijk wetend hoe lelijk ze Vrijdag weer zou zijn, als haar facade van bordpapier „De Soete Inval" in slopershanden zou vallen. De Vleeshal leeft nooit bo |jl8 ven haar stand; de jonkvrouwe van Lieven de Key, hautain neerkij kend op Loutje, telg van een ge heel andere kaste. De Vishal kan wat lijken als handige lieden haar een kleurrijk jurkje aantrekken, 'n leuk hoedje met linten opzetten, wat poederen en schminken. Maar de oude St. Baaf beschermt haar, en houdt een moeder niet dikwijls het meest van het lelijkste kind? Er is nog meer romantiek op onze Grote Markt. Door de ramen van het oude stadhuis trilt kaarslicht, ge vat in glimmend koperen kronen. Wie zoud endaar binnen in hoofse kledij reverences maken en de charme strelen? De meesters van het orgel bleken er' bijeen te zijn met toegewijde bewonderaars en minnaressen van het oude instru ment. Hier vierde een der schoon ste uitingen van cultuur hoogtij. Er stond geen muziekcorps of Jan Plezier voor het stadhuis, er werd niet door een duizendkoppige me nigte gezongen „En d'r is geen club in Holland", er waren bewonde raars en geen supporters en toch was de uitreiking van de Zilveren Tulp aan de winnaar van het Inter nationaal OrgeLconcours een ge beurtenis, die alle Haarlemmers aangaat. Er is over geschreven in de buitenlandse bladen op een' wijze, die ons trots mag doen zijn. Op deze Woensdagavond straal de onze Grote Markt m al haar glorie en vergat men wat haar glo rie blijft behagen. Met ontembare onstuimigheid heeft het winterseizoen zijn intrede gedaan. De Stads schouwburg is weer avond aan avond bezet, in de Concertzaal eindelijk wat gezelliger en minder kil stappen Kunst en kunst of „wat 'n kunst" om beurten binnen; de toneelzaal van gebouw St. Bavo trekt niet minder belangstelling en overal waar maar zaaltjes zijn. wordt vergaderd, gerepeteerd of feest gevierd. Wie een agenda op maakt van alles wat er zoal op een avond in de stad te doen is en ook let op de twee voorstellingen in onze zeven bioscopen, mag zich af vragen wie er eigenlijk nog thuis is. Als we allemaal uitgaan en het regent, zoals het deze week deed, laten we fiets of brommer thuis en lopen naar de dichtstbijzijnde bus halte, beschermd door regenjas of parapluie. Om acht uur begint een uitvoering,maar omdat de komst van de bus niet op de minuut af te becijferen is, nemen we tien mi nuten speling. Het is echt gezellig bij de halte met het gele bord; geen mens zie je op straat, maar hier kunnen we wel drie bridge-troepen maken. Onder de druipende para- pluies dan. Na acht minuten iedere wachter kijkt elke minuut op zijn horloge en begrijpt niet, dat 'n minuut zó lang kan duren vraag je aan een der bridgers: „staat u hier al lang?" Deze zegt wat kor zelig„ja", 'n Juffrouw is wat spraak zamer en deelt mede, dat zij 'n kwartiertje regen heeft opgevan gen en dat er één bus vol voorbij ging. Na 'n korte stilte kijkt ieder weer op z'n horloge, maar niemand zegt, dat ie de pé in heeft. Als de uitvoering zal beginnen staan we nog bij het gele bordje en net als we de moed willen opgeven en be sluiten maar te gaan lopen, komt er in volle vaart een N.Z.H.-er aan. Met zó'n vólle vaart, dat stoppen bij ons paaltje onmogelijk geacht moet worden. „Vol" staat er op de druipende voorruit en vol van ra zernij en wrok zijn wij bridgende ijsberen. De helft van het gezel schap valt nu af, niet eens fatsoen lijk goede avond zeggend tegen de achterblijvenden, met wie ze zo veel leed deelden. Nijdig klinken de zuigende stappen op de piassen- straten. Dan begint het te gieten, zodat we onze parapluies gezamen lijk inbrengen om niet te verdrin ken. De nijdige stappers zijn in een portiek gevlucht, zodat we hen weer terugzien als in de verte felle lichten en zwaar gebrom de komst van een andere Crossley aankondi gen. Even lijkt het alsof deze zal stoppen, maar onze hoop vervliegt spoedig in de rook van de uitlaat; zoiets van „mens, mens, wat heb ik met jullie een medelijden, wat ben je stom om te verwachten, dat je halverwege de route met dit weer nog kunt instappen." „Als we er na de pauze maar zijn, ben ik al tevreden" zucht een slachtoffer, die een fikse straal wa ter via de onderkant van de regen jas in zijn schoen voelt binnendrin gen. 'n Gezet echtpaar krijgt de grootste ruzie. Hij wil beslist niet lopend naar gebouw St. Bavo en zij past er voor om langer voor de gek gehouden te worden. Er broeit 'n scheiding. Twee verliefden onder één parapluie kijken elkaar alleen maar aan en zijn helemaal verge ten, dat het regent en ook dat ze op een bus staan te wachten. Na acht en dertig minuten besluit drie kwart van het gezelschap de open luchtbijeenkomst te beëindigen. Het is bij half negen en ergens in een warme zaal genieten mensen van toneel, muziek of film, om nog maar niet van de weelde eigen aan vergaderen te gewagen. Vier moe digen besluiten alsnog de plassen te trotseren. Als ze honderd meter verder zijn snort er een bus voorbij met als enige passagiers het laatste kwart van de parapluies-helden. En weer honderd meter verder hobbelt op z'n dooie gemak weer zo'n pronkstuk van de N.Z.H. over de straat. Hobbelt, want hij is leeg. De rust is hersteld tot laat in de opnieuw. Niet voor de resoluten. die naar huis gingen en van pure woede meteen onder de dekens kropen. Daarom 'n goede raad; ga niet per bus als het zeer slecht weer is. Dan krijg ik waarschijnlijk 'n kans om op tijd in de schouw burg te zijn SPAARNEBABBELAAR V 5TAT104» wilde passeren. En dan komt de lezer tot de paradox, dat het genre van het hekeldicht komisch is, terwijl de hekel dichten van Vondel zelf niet komisch zouden zijn. Op die grond meende prof. Asselbergs, dat dé mening van mevr. Roland Holst niet geloofwaardig is in zichzelf. Aan de hand van populaire voor beelden uit het dagelijks leven toonde spr. aan, dat Vondel onze grootste hekeldichter is, omdat hij steeds een schimp- of scheldwoord met dezelfde oorspronkelijkheid gebruikt als degene, die het voor het eerst gebruikte. Boven dien is hij bij uitstek een dramaticus, wanneer hij een schimpwoord gebruikt. Hij hanteert dat woord niet voor een ogenblik, maar hij dramatiseert het als in een tekenfilm van onze dagen. Daar in onderscheidt hij zich van de andere hekeldichters. Het korte gedichtje „Krachteloze Papenbliksem", waarin de predikant Bogerman flink onder vuur wordt genomen, gaf prof. Assel bergs alle gelegenheid om zijn woorden te staven en hij deed dat in een koste lijk betoog, waardoor het gedicht weer volkomen leefde als in de dagen, waarin het geschreven werd. Spreker sneed vervolgens de kwestie aan over het jaar, waarin Vondel zijn eerste hekeldicht schreef, memoreerde, hoe de een 1618, de ander 1625 als dat jaar verdedigde, maar bewandelde zelf een andere weg door er logischerwijs van uit te gaan, dat reeds in de eerste werken van Vondel aanwijzingen ge vonden moesten worden, die er op duiden, dat de hekeldichter in hem school. Die aanwijzingen meende hij gevonden te hebben en hij illustreerde die dan ook met enkele citaten uit Vondel's jeugdwerk. Daaruit bleek reeds Vondel's karakter om graag te spotten. In 1618 echter was hij klaar met zijn methode; er moest alleen iets gebeuren om hem als hekeldichter ten volle te ontplooien. En dat kwam. Was hii tot dan toe de eerbare rederijker, de grote strijd tussen Arminius en Gomarus, en het onrecht jegens Oldenbarnevelt maakten hem in de bewogenheid der tegenstellingen tot de sch#tpe hekel dichter. Het best meende prof. Assel bergs Vondel zo te kunnen tekenen döor diens Geuzenvesper tot besluit voor te dragen, dat felste schamperdicht uit onze letterkunde. (Ontleend aan Sursum Corda). AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Padua: 7.30, 11 uur. Om 9 uur de Hoogmis; 4 uur Lof. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 uur de Hoogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd: 7.30 uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 6 30, 7.30, 10, 11, 12 uur. Om 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, II uur en om 9 uur de Hoogmis. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. AHerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45,- 9 en 12 uur; 10 30 de Hoogmis; 7.30 Lof. H. Joannes de Doper: 6.30, 7.30, 8.45 11 en 12 uur; 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6.45, 8 en 11 uuh; 8.45 de Hoogmis. O. L. V. Rozenkrans en H. Dominicus: 6.15; 7.30; 9 en 12 uur; 1,0 30 uur pl. Hoogmis. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7 30, 10.15, 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndam: 8 en 10 uur de Hoogmis. H. Llduïna: 6.34, 7.30, 8.30, 11.30 uur; 10.45 uur de Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15, 8.45, 11.30 uur; om 10 uur de Hoogmis. O. L. Vrouw Hemelvaart: 7 uur, 10.15, 11.30, 8.30 de Hoogmis. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7; 8; 10.30; cm 9 uur de Hoogmis en 11.30 uur- ZANDVOORT H. Agatha: 8.30 uur en 10 uur de Hoogmis. Advertentie Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 —22181. IJMUIDEN Zaterdag 11 October Hoog water: 9-12 u. en 21.45 u. Laag water: 4.27 u. en 16.50 u. Zondag 12 October Hoog water: 10.35 u. en 23.12 u. Laag water: 5.38 u. en 18.07 u. Maandag 13 October Hoog water: 11.57 u. Laag water: 7.06 u. en 19.34 u. Bij de Velsense politie zijn bevorderd de heren J, W. van Buuren en P. Lan- saat van inspecteur-ambtenaar derde klas tot inspecteur-ambtenaar tweede klas. Na de abnormaal hoge prijzen, die practisch de gehele week in de afslag te IJmuiden gegolden hebben, was het te voorzien, dat hierin tegen het einde der week enige verandering zou komen. De noteringen kwamen Vrijdag dan ook op een lager niveau, wat echter niet wegnam, dat de vis over het algemeen nog beste prijzen opbracht. De grote tongen waren bijzonder in trek en be dongen f 4,60 per kilo, terwijl voor de overige soorten gemiddeld f 2,20 per kilo noteerden. Naar verhouding kwa men de grove slips dan ook wel heel duur uit de bus met een prijs van f 2,per kilo. Tarbot werd in geringe hoeveelheden in de markt gebracht en de meest gevraagde tarbot 2 bracht, voor zover dit bij de geringe aanvoer was na te gaan, ging voor f 85,tot f 80,— per kist van de hand. De grove schelvis, die Woensdag en Donderdag met gemak f 65,per kist opbracht, was nu aanzienlijk goedkoper met f 45,per kist en de braatschelvis liep terug tot f 28,per kist. De handel in schol was levendig. Schol 2 en schol 3 noteerden respectievelijk f 47,en f 22,per kist. De wijting ondervond de terugslag van de schelvis en kwam bij de laatste afslagen niet hoger dan f 19,per kist. In doorsnee werden Vrijdag weer goede besommingen gemaakt. De Antje RO 15 zag een 8-daagse reis gehono reerd met f 11.000.— en de Limburgia IJM 54, die ook een 8-daagse visreis maakte, besomde hiervoor f 14.300, Ook de Norma Maria IJM 6 maakte eens reis op verse vis. In 10 dagen werd een besomming van f 22.900,— verdiend. Een 8-daagse haringreis le verde de Vikingbank IJM 183 een be somming op van f 15.300.en de Ber gen IJM 16, die 9 dagen op haring weg was, maakte hiervoor f 18.200,Ten slotte was er nog de Zeelandia IJM 33, die Vrijdagmorgen binnenkwairi en di rect loste, wat hem een besomming van f 5.800,voor een 6-daagse reis op leverde. Hoogste bij de loggers werd de Willem Cornells KW 16 met een be somming van f 4.820, Voor de Zaterdagmarkt kwamen van de trawlervloot in IJmuiden binnen de Eveline IJM 116 met 550 kisten ma kreel, 180 kisten schelvis en piepers, 110 kisten haai en rog, 70 kisten kool- vis, 60 kisten haring, 50 kisten diversen, de Catharine Duyvis IJM 60 met 1.700 kisten haring en de Mary IJM 61 met 1.600 kisten haring. Van de trawlervloot gingen Vrijdag weer ter visserij naar zee de Postboy IJM 35, Maria van Hattum IJM 10 en Bloemendaal IJM 71. Van de Poolse vloot koos de SWI 104 weer het ruime sop. Van de Poolse haringvloot kwamen in de afgelopen week in IJmuiden bin nen de GÖY 101 met 240 kantjes. SWI 3 es. Zondag, 2 uur: sluiting Volleybaltour- nooi H.B.C. Maandag, 8 uur: repetitie Laudate Do- minum; 8 uur: repetitie toneelgroep Ber kenrode; 8 uur: bestuur H.B.C.; 8 uur: Missie Naaikrans. Dinsdag, 8 uur: repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël"; 8 uur: repetitie Kath. Gem. Koor. Woensdag, 2.30 uur: repetitie Kath. Kinderkoor: 7.30 Damclub St. Bavo; 8 uur: vergadering Kath,- Vrouwenbewe ging. Donderdag, 8 uur: Volksdansgroep „Het Blijde Leven"; 8 uur: repetitie Da meskoor Viva Maria: 8 uur: St. Vincen- tius. Vrijdag, 8.30: Herdenkingsavond Kath. Arbeidersbeweging; 8 uur: toneelrepeti tie H.A.T. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 12 October waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Ge opende apotheek: ingaande Zaterdag 16 uur. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208. tel. 38320. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motor» HudsoD Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway 1'ldewatei U S Steel 9/10 40)4 48% 84% 63% 60% 15 73% 57% 22% 28 38% 70% 41% 67% 19% 10/10 39% 48% 84 63% 60% 15% 72% 57% 22% 28% 38% 70% 41% 68% 19% 38% Het was de voorzitter van de R.K. Werknemende Middenstand, de heer Van Donseiaar een grote vreugde te mogen constateren, dat op de eerste seizoen avond de leden in zo groten getale waren opgekomen. Hij drong aan op innige sa menwerking, Ja op toetreding van de Ar- ka-leden in het W.M. verband. De heer Til memoreerde in zijn korte toespraak het overlijden van pastoor Poppe, de eer ste geestelijke adviseur van de W. M. en beklemtoonde eveneens de band W.M. Arka. Hierna kreeg Dr. Dominicus, leraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar het woord. De Vrijmetselarij, deze geheimzinnig ge houden beweging, was zijn thema. Op een boeiende wijze wees hij de aan wezigen erop, hoe moeilijk het was over de Vrijmetselarij zekere gegevens te ver krijgen, daar er practisch geen boeken over bestaan. De gegevens beschreven in de bestaande boeken en de verhalen ver teld over de vrijmetselarij verwees hij met klem naar het rijk der fabelen. En toch is de Vrijmetselarij er en toch zet zij haar werk geheimzinnig voort. In Nederland alleen zijn er pl.m. 8700 leden, in Amerika 5 000.000. Wel hoeden wij ons, volgens de spreker, voor het communisme, doch even erg is dë Vrijmetselarij die ook beoogt de Stich ting van een wereldrepubliek met een we reldgodsdienst waarin het geloof aan een vaag opperwezen. De Vrijmetselarij ontziet zich derhalve niet in het omverwerpen van de koninklij ke macht en de openlijke bestrijding van de Kerk als zij de tijd daartoe rijp acht. Wij zagen het in Portugal. Wij zagen het in Oostenrijk. Door het werk van de Vrij metselaars werd in Portugal de Koning en in Hongarije de Keizer geliquideerd. Na op min of meer plastische wijze de toetreding als lid van de Broederschap te hebben getoond, liet Dr. Dominicus de leden na de pauze genieten van een serie exclusieve opnamen, betrekking hebbend op de Vrijmetselarij. De heer Loerakker vertolkte In zijn slot woord zeker het gevoelen van allen toen hij sprak over de bestrijding van dit an ti-godsdienstig genootschap door een die per geloofsleven. Namens de belde be sturen bedankte de heer Loerakker ver volgens Dr. Dominicus voor zijn vlot en boeiend betoog, waarna hij de bijeenkomst besloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2