heden voor Te weinig lichaamsconditie om 90 min. voluit te spelen Beperkte moge lijk- de keuzecommissie Intern. Sportconferentie in Haarlem geopend SPIEGELBEELD HENGELAARS Oefenen in LIEF EN LEED het ..casten" KJ\VB waarschuwt HAARLEM-S TOR M VOGELS met belangrijke inzet v._ M^->:b. r J Alleen Tebak als debutant? ADO in goede vorm Hoe wordt het Nederlands Elftal? Deelnemers uit negen Europese landen A SJAREL KRIJGT EEN REPRIMANDE SPORTAGENDA WIL DIAMANT", ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 PAGINA 4 Grote belangstelling voor kampioensrit RINUS SCHAAP NAAR „RACING CLUB DE PARIS" i n TAND MALS AGIO A T A P NIER LAVA DORPLUSPAR LONT UNIE KAASTERASP ANTI AULA atol SLAG SILO PAGE Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Dr. Fokke Bosch rijdt niet meer in wedstrijden Sportflitsen Schaakrubriek Damrubriek K.N.A.C. lierfsttocht D.E.M.Wijk a. Z*e Programma R.K.N.H.B. HET BESTE GEK&BELDE STAALDRAAD MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) Allerlei gissingen doen de ronde over de samenstelling van het Neder lands Elftal, dat de volgende week naar Antwerpen gaat om te trach ten revanche te nemen voor de jongste, 42, nederlaag. Het zullen voorlopig nog wel veronderstellingen blijven, want Maandagavond pas zal de kenzecommissie een besluit némen en de ploeg bekend maken. Laten ook wij ons eens verdiepen in de mogelijkheden, die het driemanschap Ver- leghMommers—de Vries heeft om tot de definitieve samenstelling te ko men. Voorop willen we dan stellen, dat we er niet in geslaagd zijn door te dringen tot het vertrek, waar de heren hun voor de buitenwereld geheime gedachten aan elkaar meedelen. Wèl weten we, dat ook nu diverse voet angels en klemmen op het pad van de K.C. liggen. Het mag vreemd klinken in een periode, waarin de mogelijkheden beperkt zijn. Beperkt, omdat er slechts enkele spelers zijn, die de capaciteiten bezitten om aanspraak te kunnen maken op het Oranjeshirt. Maar daar wringt nu juist de schoen. Uit de veelheid van middelmatigen moet tenslotte een keuze gedaan worden in de hoop om het ietwat „on-parlementair" uit te drukken op het juiste paard gewed te hebben. Maar voor we de mogelijkheden nader gaan bezien, moeten we toch eerst nog even naar een ander hoofdstuk, dat een niet te verwaarlozen factor is om tot de uiteindelijke keuze te komen. We schreven er Donderdag reeds over in onze beschouwing van de oefenwed strijd tegen de Wolverhampton Wande rers. We constateerden, dat het ongetwij feld een grote verdienste geweest is van de voorlopige ploeg om deze Engelse profs, die tweede staan op de ranglijst van de eerste divisie, in bedwang te houden. Ook schreven we, dat de uit stekende eerste helft gevolgd werd door een minder goede tweede, die enkele zwakke plekken in de ploeg aantoonde. En dan bedoelen we er in de eerste plaats niet mee het min of meer onze kere spel van Kraak. De Umuidenaar zal waarschijnlijk wel te kampen hebben gehad, laten we het tenminste hopen, met een wat ongelukkige dag, die op zich niets verontrustends inhoudt. Slechts éen helft Het gaat ons in hoofdzaak om het feit, dat het Nederlands Elftal momenteel slechts één helft op volle toeren kan draaien. Dat is gebleken in Turku, tegen de Brazilianen, het kwam overduidelijk tot uiting in Kopenhagen en nu weer tegen de Wolves. Er «Ijn diverse oorza ken aan te wijzen, maar in hoofdzaak komt het er volgens ons toch op neer, dat uiteindelijk de mindere klasse er de reden van is. Vijf en veertig minuten optornen tegen een sterkere tegenstan der, die diverse onderdelen beter be heerst, is mogelijk, maar dan moet toch de weerslag komen. Ogenschijnlijk is het alsof de tegenstander overschakelt op een hoger tempo en met meer accurates se te werk gaat, in feite komt het er echter op neer, dat de weerstand van de nationale ploeg verslapt en dat zij steeds meer terrein moet prijsgeven. Men denkt, dat de combinaties, die in de eerste helft zo wonderwel klopten, In de tweede speelperiode abrupt eindigen, omdat het ineens tegenzit en de ene bij voetbal niet te verwaarlozen factor, een klein beetje geluk, aan de ploeg ont houden wordt. De oorzaak is echter, dat men niet in staat is 90 minuten lang zo veel techniek op te brengen om accuraat te combineren, om het verband tussen de linies in stand te houden. Tenminste als die eerste helft in een tempo ge speeld wordt, dat boven de grens van het normale kunnen ligt. Gezien het verloop van de laatste wedstrijden kunnen we niet anders con cluderen, dan dat de Nederlandse ploeg zelf niet precies weet, waar die grens ligt. Of men dwingt de tegenstander in het begin een tempo op, dat voor de eigen spelers te hoog is, öf de te genstander zelf speelt in een hoger tempo, dat men dan wil benaderen. Maar deze tegenstander speelt niet boven zijn krachten en heeft door be tere lichaamsconditie, verkregen na een training, die van amateurs niet ge vergd kan worden, zelfs nog zoveel reserve, dat men ook in de tweede helft op hetzelfde niveau kan door gaan en als het moet de mogelijkheid heeft over te schakelen op een nog hoger tempo. Nederland is nu eenmaal, hoewel v. d. Leek merkbare vorderingen heeft be reikt, niet zo ver gevorderd een schande behoeft dat heus niet te zijn zodat men bij voorbaat weet bij de sa menstelling van een nationale ploeg hoe de zaken staan. En wie gaat er ons dan betere spelers aanwijzen, dan zijn die momenteel het Oranjeshirt dragen of candidaat zijn voor een plaats in het Nederlands Elftal? We weten het, men kan urenlang debatteren over de vraag of er werkelijk geen betere doelman is dan Kraak. Och, een Landman zal on getwijfeld niet van mindere klasse zijn, maar de Spartaan heeft nu eenmaal pech dat Kraak de vruchten plukt van een reeks van bijna dertig officiële wed strijden met daar nog bij de tientallen oefenwedstrijden. Wij zien Kraak dan ook voor Deurne weer gekozen. Meer mogelijkheden biedt de verdedi ging. In de eerste plaats is het nog de vraag of Odenthal zijn we wel inge licht, dan speelt hy morgen weer voor het eerst na de blessure, die hem voor de reis naar Kopenhagen uitschakelde meteen weer zijn oude vorm te pakken heeft. Zo ja, dan zijn diverse variaties mogelijk. We geloven niet, dat Boskamp wordt opgesteld, ook verwachten we niet, dat op Alberts wordt teruggegre pen. Dan zijn er nog drie mogelijkheden. Een achterhoede met Tebak en Terlouw op de backplaatsen, of de combinatie Tebak-Odenthal, of Odenthal-Terlouw. Tebak of Odenthal, in hun club links back, zullen dus op rechts moeten ope reren. Met de middenlinie zijn we spoe dig klaar. Die blijft in dezelfde formatie als tegen Denemarken en Wolverhamp ton Wanderers, hoewel het er toch haar uitziet, dat de keuzecommissie naarstig speurt naar een remplagant voor Wiertz. Niet dat de Amsterdammer onvoldoende is, maar een tekort aan snelheid gaat hem toch parten spelen. Dat bleek Woensdag duidelijk. En tenslotte de voorhoede. Ook daar zijn de mogelijkheden beperkt. Er blijft voor de K.C. niets anders over dan een keuze tussen de voorhoede van Kopen hagen, dus met Clavan, of die van de oefenwedstrijd in Rotterdam, met Len stra op de vleugel. Sparta's rechtsbuiten Van Ede, opgenomen in de Nederlands Elftalclub, kan natuurlijk op de linker vleugel opgesteld worden. Waarschijn lijk lijkt het ons echter niet. Voorlopig lijkt het ons toe, dat Maandagavond een elftal uit de bus komt met Tebak als de enige nieuweling, of de heren moesten morgen op hun laatste speurtocht enke le opzienbarende ontdekkingen doen, die toch nog zullen leiden tot het aanbren gen van wijzigingen in het elftal, dat ze in hun kladboekje hebben opgeschreven. In de raadzaal van het Haarlemse Stadhuis heeft Vrijdagmiddag wethou der D. J. A. Geluk de internationale sportconferentie, die tot en met Dinsdag in Haarlem en op het C.I.O.S. te Over- veen wordt gehouden, geopend. Vrijwel alle deelnemers aan deze conferentie, waarop de sociale aspecten van de sport beoefening In de West-Europese landen behandeld worden, waren reeds aanwe zig. Naast vele Nederlanders, die direct of indirect bij de sport zijn ingeschakeld, bevinden zich onder de deelnemers ver tegenwoordigers uit de twee andere Be- nelux-landen, Frankrijk, Engeland, De nemarken, Zweden, Oostenrijk, Duits land en Hongarije. De openingsplechtig heid werd o.a. bijgewoond door dr. J. Miedema, chef lichamelijke opvoeding van het departement van O., K. en W., de burgemeester van Haarlem, mr. F. O. F. M. Cremers. Na het welkomstwoord van de heer Geluk, die o.a. het tot stand komen van De belangstelling in motorrijderskrin gen voor de tweedaagse Kampioensrit van de K.N.M.V. is vrij groot, want reeds ruim honderd deelnemers hebben zich gemeld. Deze betrouwbaarheidsrii, gaat hoofdzakelijk over secundaire we gen in Limburg en Noord-Brabant, waarbij ook terreingedeeltpn zijn ingelast, alsmede een acceleratierem proef. In de verschillende klassen van de junioren starten 32 deelnemers; bij de Senioren 43 en in de zijspanklasse zes ploegen. Elf politiemannen verschijnen op solo-motoren, terwijl er negen politie- zij spannen uitkomen. Er werden negen merkenteams inge schreven, waaronder twee op Puch, twee op C.Z. en een op Matchless, Maico, Ja- wa, B. S. A. en D. K. W.. vier club teams en drie politieteams, na melijk van de Verkeerspolitie Rotter dam, de Rijkspolitie uit Bilthoven en de Haagse politie. Alleen voor de senioren (vier klassen) politie-zijspan en poiitie- solorijders zijn kampioenstitels beschik baar. Rinus Schaap heeft Dinsdag j.l. zijn wedstrijd bij „Toulouse" gespeeld en is nu overgegaan naar de „Racing Club de Paris". Hij heeft reeds enige weken ge leden een oefenwedstrijd met dit Pa- rijse elftal tegen „Arsenal" gespeeld en daarbij goed voldaan. Er zijn in onze taal veel woorden, welke, zowel van links naar rechts als van rechts naar links gelezen, gangbare Nederlandse woorden zijn, bijv. ROOD en DOOR. Dergelijke woorden zouden dus eikaars spiegelbeeld genoemd kun nen worden. In twee kolommen is hieronder van twintig zulke „spiegelbeelden" de bete kenis gegeven. In de eerste kolom is dus telkens de betekenis van een bepaald woord ver meld, terwijl de betekenis van het „spiegelbeeld" van dat woord in de tweede kolom voorkomt. AUe woorden bestaan uit vier letters. Bij juiste oplossing vormen de laat ste letters der woorden van de eerste kolom, nadat deze letters in de juiste volgorde zijn geplaatst, de naam van een plaats in Noord-Holland. Ook de begin letters der woorden van de tweede kolom, indien eveneens in de juiste volgorde geplaatst, vormen dezelfde plaatsnaam. 1. gezwind 2. plaats in Noord- Holland 3. wisselborgtocht 1. troubadour 2. beminnelijk, innemend 3. eerbaar, on bevlekt 4. dorsvloer 5. wonde 4 vluchtheuvel 5. lichaamsdeel 6 vulkanische stof 6. grondsop, bezinksel 7. op zekere tijd 8 misslag, gebrek 9. nauw steegje 7. larve 8 springstok 9. genoegen, vreugde 10. deel van een fototoestel 10. smart, verdriet Plaats de woorden van de beide ko lommen zodanig dat de laatste letters der woorden van de eerste en de be ginletters der woorden van de tweede kolom van boven naar beneden de naam van de gevraagde plaats in Noord- Holland vormen. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 20 October aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Oplossing 27 Sept.; Nota-Bene: Het rechter-bovenvier- kant en het linker-ondervierkant kun nen onderling verwisseld worden. Na loting wonnen de prijzen: Mej. v. d. Kletersteeg, Liebergerweg 2, Hilversum; Mej. L. van Duren, Land- scheidingkade 10, Amstelveen- J. Kna- pen, Iepenstraat 8. IJmuiden-Oost. VROOM PARI A O PO S KA N NA MOTTO I K DAL POT OKE ERI N-fK GOOR LOSt-OMA ROS IN SMART NM N+ÏL N IN I GRAAF FLUIT deze conferentie en de betekenis er van memoreerde, spraken nog de heer van Dam van Isselt, vertegenwoordiger van het Benelux-comité, prof. dr. ir. J. P. Mazure namens de Engels-Nederlandse sportorganisatie, en de directeur van het Nederlands Olympisch Comité, drs. W. van Zijll. Het gemeentebestuur van Haarlem ontving daarna de deelnemers aan de conferentie, waarbij burgemees ter Cremers wees op de taak van de overheid ten opzichte van de sportbe oefening. maar ook gewaagde van de grote moeilijkheden, die soms onoplos baar zijn. Op het terrein van het C.I.O.S. gaven leerlingen van dit instituut hedenmorgen enkele demonstraties om een beeld te geven van een aantal oefenvormen uit verschillende takken van sport. Onge veer tachtig personen namen deel aan de opmars en vlaggengroet, die gevolgd werden door vrije oefeningen. Met een causerie over het C.I.O.S. werden de morgenuren besloten. Hedenmiddag zal prof. dr. H. Plessner een inleiding hou den over de betekenis van de sport in de Westerse maatschappij. In de Centrale Sportcommissie van de K.N.M.V. is dr. C. Fokke Bosch uit Am sterdam als lid benoemd ter vervanging van de heer H. Burik, dié sinds 1 Aug. optreedt als secretaris van de K.N.M.V. Dr. Fokke Bosch, die verscheidene ja ren aan snelheidswedstrijden in ons land deelnam en de naam „vliegende dokter" veroverde heeft de racerij aan de kant gezet en zal zich voortaan wijden aan de organisatie van en het toezicht op mo torwedstrijden. De turner Jan Linde uit Hengelo, vele jaren lid van het Nederlands keur corps. zal naar Zuid-Afrika emigreren. Dinsdag 14 October zal te Putte aan de Nederlands-Belgische grens het weg- seizoen voor professionals besloten wor den met de z.g. grote .sluitingsprijs, een course over 135 km., waarvan het tra ject gedeeltelijk over Belgisch, gedeel telijk over Nederlands grondgebied loopt. October-opgave 2. Probleem van Drs. Th. C. L. Kok. Wit geeft mat in 2 zetten. Wit: Kg7 De2 Ta5 Td3 Lf8 Pb3 Ph3 pionnen c6 e7 f2 f6 g4. Zwart: Ke6 Da8 Tb7 Tgl Lg3 Pd8 Ph7, pionnen a6 e4 f5 g6 h2. In een van de vele bekerwedstrijden welke de R.K. Schaakclub „De Pion" te Amsterdam organiseert, werd het volgende interessante „Siciliaanse Vier- paardenspel" gespeeld: 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cd4: 4 Pd4: Pf6 5. Pc3 e6 Zwart speelt hier de klas sieke variant. Veelal wordt hier a6 ge speeld om Pb5 te verhinderen. 6 Pb5 Lc5? Het juiste antwoord was d6 waar na zwart echter een gedrukte stelling krijgt. 7. Pd6f Ke7 Na Ld6: Dd6: staat wit uitstekend. 8. Pc8:t. Sterker was Lf4 met de dreiging e5. Zwart is nu gedwongen e5 te spelen, waardoor d5 verhinderd wordt. Na Ld6: Ld6:; Ke8 Pb5 gaat de toren verloren. -Tc8: 9. Ld3 d5 10. ed5: Pd5: 11. Pe4 Lb6 12. c3 Pe5 13. Lc2 Pf6? Hier had h6 moeten gebeuren, waarna het nog niet zo ge makkelijk was geweest voor wit. 14. Lg5 Pg6 Nog was h6 het beste. 15. Df3 (Wit maakt schitterend gebruik van zwart's zwakke zetten!) -Dd5 16. Lf6:t gf6: 17. Df6: Kf8 18. Pd6! (het of fer mag niet aangenomen worden; op Dd6: volgt Lg6: hg6: Dh8;t en wint) - Tc7 19. Lg6: Dg2: 20. Dh8:t Ke7 21. 0-0-0-! hg6: Nu kondigt wit mat aan in 3 zetten, en zwart geeft op. 22. Pf5t Op gf5: volgt Dd8 mat. Op ef5: volgt Dd8t Ke6 Dd6 mat. Een fraai slot. Oplossingen van de October-öpgaven kunnen tot 15 November ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam. Probleem no. 1986 van Joh. v. d. Boo gaard te Nuland; voor geoefende oplos sers. Zwart 14 st. op 6, 8, 9, 10, 12 ,15, 17, 18 19 22, 28, 32, 33, 45, dam op 14. Wit'16 st. op 11, 16, 23, 25, 26, 30, 31, 34, 36, 37,. 40, 41, 43, 44, 47, 50. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing: van no. 1978 van Jac. v. Velzen te Voorburg. 36-31, 22, 30, 17, 28. 38, 30 en wint. Aardig stukje slag werk in goede stand en zonder figuratie. De ontleding is niet moeilijk doch toch nog verrassend. VOOR BEGINNERS. No. 226 van Th. de Zwart te Sassen- heim. Zat ik gisteravond rustig thuis een beetje aan een hengeltje te prut sen. toen Sjarel kwam bin nenstuiven, opgewonden met een krant zwaaiend. Ik ge voel nooit ergernis, wanneer ik de jongen zie, omdat ik hem graag mag lijden. Maar dit keer stelde ik toch wel een ietsje spijtig vast, dat het met mijn rust gedaan zou zijn. Wat dan ook heel precies uit kwam. Fel als slechts jon gens kunnen zijn, gaf hij een paar opmerkingen ten beste over fabrieken in het alge meen en over een zekere aardappelmeelfabriek in het bijzonder. In dat krantje stond namelijk te lezen, dat vrijwel een geheel meer weer eens stonk van het water. Om het in duidelijker taal te zeg gen: „Dat vrijwel een heel meer verontreinigd was door toedoen van die fabriek". Of tewel executie van vis, hen- gelvis, sportvis, op grote schaal. Onze vis, wel te ver staan. Daar gaan ze, Jan! En wat of ik nu wel dacht dat er zou gebeuren. Deze vraag werd mij gesteld op een toon, waarvan je het ergste moest vrezen. Zoiets van de knoet, of de zoutmijnen. Wat toch ook wel weer een beetje erg zou zijn. Zelfs voor viswater- verknoeiers. Daarom ant woordde ik dan ook dat ik dacht dat de Hengelaarsbond zich in verbinding zou stel len met de Burgemeester van de desbetreffende gemeente, om zodoende aan het euvel paal en perk te stellen. Te trachten dit te doen althans. Want Aken en Keulen zijn nu eenmaal niet op één dag ge bouwd. Jawel, goeiemorgen, dat kon je denken! Dit was de heetgebakerde jongeman helemaal niet naar de zin. Hij was van mening dat er veel straffer moest worden opge treden. Zoals onlangs met die boete van vier mille en dan liefst nog wat meer. Zulks was koren op zijn molen. Die taal verstond hij. Ik heb gepoogd hem ook de andere kant van de zaak duidelijk te maken. Dat bijvoorbeeld een zo zware boete voor een wellicht niet grote fabriek de eigenaar ervan tot sluiten van die fabriek zou kunnen no pen. Waardoor er heel wat mensen zonder baantje zou- Hij begrijpt nu, dat iemand, die op het droge aardig zui ver en nauwkeurig zijn werpgewichtje op een schijf kan leggen, zo'n vijf, zes keer achtereen op twintig meter ter nimmer zijn. Ook al zal elke hengelaar er misschien niet direct iets voor voelen. Een voetballer speelt immers ook niet mee in een korfbal team. En toch is voetballen afstand, dat die aan het water wel een aardige sport ook vast geen gek figuur zal slaan. Dat je van die nauw keurigheid heel wat genoegen kan beleven, omdat je de bes te plekjes kan bereiken, die menig ander moet overslaan, omdat het spinnertje daar net niet wil neerkomen. En dat zo'n precisie-artist heel wat minder spinnertjes zal ver spelen aan riet en andere wa terplanten. Juist die halve den komen te staan. Wat toch ook geen pretje zal wezen. Het kan toch allemaal ook weer niet zomaar ineens voor elkaar komen. Sjarel kal- meter naar links of naar rechts, die doet het hem maar al te vaak. En dat een wer per, die met zijn gewichtje regelmatig over de honderd meerde wel wat. maar hy meter komt> by het viswa_ bleef toch maar doorgaan met ter zover niet behoeft te mopperen. Helemaal ongelijk gooien om doelmatig te kun- had hy natuurlijk ook niet. nen vissen, doet aan de zaak Hij ging nog niet direct niet af. In ieder geval zal hij naar huis en keek toe op mijn kunnen vissen overal waar hengel-opknapperij. En zei hij wil. Wat niet gezegd kan geen boe af bah. Dat duurde worden van iedere henge- zo een minuut of tien en toen laar, die een werphengel had hij het voor elkaar. Toen hanteert. En wat ligt nu meer had hij het uitgebroed. Waar voor de hand dan dat indien ik al bang voor was. ook al je gaat vissen met een paar wist ik nog niet waarover het vrienden, je eens probeert zou gaan. wie eigenlijk het best met „Nu snap ik pas goed waar- t^e werphengel kan omgaan, pen om de Hengelaarsbond begint Wie er nu de grootste Piet met die castingbeweging is. Kijk en dat is in feite het waar ze over schreven in hun begin van wedstrijd-werpen, blaadje. Net als in België zal En waarom bijvoorbeeld in hier by ons al het water ook het besloten seizoen, wan- wej naar de maan gaan en neer je toch niet in het zoet- aan moeten we wel op het watergebied terecht kan, niet „r°®e, gaal? i;?stenmet de eens je krachten meten erphengel. Want dan is er met een ander. Hoogstens toch geen visje meer te van- verlies je en kan je wat van ??ia en niks de ander leren. Misschien an. Aldus mijn jonge vriend, win je en moet je maar af- loen ben ik kwaad gewor- wachten wat er nog te leren valt. Belachelijk kan het ech- Er bestaat echter een ele mentair verschil tussen hen gelen en casting. De hengel sport heeft tot doel het ver schaffen van sport door mid del van het vangen van vis en alles wat dat kan inhou den. Het werpen met de een of andere aassoort is daarbij inbegrepen. Maar bij casting, de zuivere werpsport, gaat het er om door middel van de werphengel een ideaal te bereiken in zuiverheid en af stand van de worp. Meer niet! Goed gezien is dus de ene sport een onderdeel van de andere. Wat ook inder daad tot uiting komt als ja bedenkt dat een goed caster een streepje voor heeft op anderen, wanneer hij aan het vissen is. Omdat hij nu een maal beter werpen kan. Maar omdat dit slechts een onder deel is van wat wij onder hengelen of vissen verstaan, staat het daarom nog lang niet altijd vast, dat de beste caster tevens de beste visser is. Het is dus helemaal niet gezegd, dat hij ook het meest zal vangen. Helemaal niet zelfs. Maar dat streepje, dat hij voor lag, dat ligt hij nog voor. In ieder geval totdat de anderen ook beter gaan wer- Het is voor een grote kerel natuurlijk geen kunst een kleine jongen van de kaart te praten. Neen, helemaal niet. Ik ben er dan ook niet zo bij zonder trots op dat Sjareltje zich bij die casters wil aansluiten. Trots niet, maar tevreden ben ik er wel ove.v Tot hij verder en gaat gooien dan ik. beter dei% JAN DE HENGELAAR ?5 Het bestuur van de Almelose eerste klasser „Heracles" heeft een schrijven van de KNVB ontvangen, waarin ver zocht wordt, de huidige speelwijze van het eerste elftal te herzien. Voorts heeft de KNVB meegedeeld zich genoodzaakt te zien de scheidsrechters te instrueren nauwlettend toe te zien op de speel wijze van de Almelo'ers en onmiddel lijk maatregelen te nemen, indien zij zich bezondigen aan ruw spel. Deze terechtwijzing heeft de voetbal gemoederen in Almelo nogal in bewe ging gebracht. Het bestuur van Heracles is niet alleen ten hoogste verwonderd over deze maatregelen, maar noemde het optreden van de KNVB wei zeer ondiplomatiek. „Dat de bond optreedt tegen spelverruwing kan niet anders dan toegejuicht worden, doch dan moet dat over de gehele lijn gebeuren", aldus het bestuur van Heracles. „Dóór het huidige optreden van de KNVB wordt stemming gekweekt en worden reacties opgeroepen, die beter vermeden hadden kunnen worden". Dat de speelwijze van Heracles reden geeft tot zulk een scher pe terechtwijzing wordt door het be stuur van de Almelose vereniging met beslistheid van de hand gewezen. Het bestuur erkent, dat in de laatste wed strijd tegen RCH te hard is gespeeld, „Maar het gaat niet aan hiervan He racies alleen de schuld te geven", zo verklaart men. Merkwaardig „vindt het bestuur van Heracles het verder, dat één van de Almelose spelers na afloop van de wed- Wit speelt en wint; oplossingen van de nummers 225 en 226 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 November a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 222 van W. Soutberg te Zuilen. 32-27, 21x32, 36-31, 26x37,48-42, 37x48, 40-35, 48x30, 35x4, 23x34, 4x30 en wint. Na de verschillende vrij lastige stukjes van de laatste tijd weer eens een tamelijk gemakkelijke opgave waar mede de oplossers niet veel last gehad hebben. Een der aan historie rijkste autosport- ritten in Nederland, de K.N.A.C. herfst- tocht, wordt dit jaar in de nacht van Vrijdag 14 op Zaterdag 15 November ge houden. Gestart zal worden te Laren (N.H.) terwijl de finish te Nijmegen Is opgesteld. Het mag een unicum in de Haarlemse voetbalgeschiedenis heten, dat alle Haar lemse eerste klassers plus een club uit de naaste omgeving na vier competitie- dagen de eerste plaats ln hun resp. afdelingen bezetten, c.q. delen, Haarlem en Stormvogels zijn met een gelijk aantal punten lijstaanvoerders, terwijl EDO en RCH samen met nog twee gegadigden de eerste plaats delen in hun afdeling. Is het wonder, dat men in de Spaarnestad uitermate tevreden is met het compe titieverloop en men vooral voor de komende Zondag de wedstrijden met meer dan gewone belangstelling tegemoet ziet? In dit verband heeft de ontmoeting Haarlem —Stormvogels wel zeer bijzondere betekenis gekregen, maar wordt ook het resul taat van de wedstrijd Ajax—RCH als uiterst belangrijk beschouwd. Maar niet slechts onze eerste klassers spelen hun voorname rol, ook ln de lagere regionen „doen" de Haarlemmers het uitstekend en hoewel b.v. HFC Zondag j.l. danig teleurstelde, is de grote strijd van de good old tegen het hier zo populaire Volendam van het allergrootste belang. Voorts treffen we bij de R.K. ploegen diverse interessante wedstrijden. We noe men o.m. HillegomTYBB, DEM—Wijk aan Zee en DSS—ETO. Wedstrijden, waarvan het resultaat van Invloed is op de bezetting van voorname plaatsen. Al met al een voetbal-Zondag, welke het praedicaat „belangrijk" ten volle waard ls. wanneer de puntjes naar Haarlem gaan. Het zal er spannen in de hoofdstad. EDO gaat de moeilijke reis naar Heracles maken en dient minstens zo goed te spe len als tegen VSV, wil men met de hele of halve buit huiswaarts kunnen keren. En VSV achten we wel in staat van NEC te winnen. Dat wordt dus aan de Jan Gijzenvaart een uitverkocht huis. Haarlem—Storm vogels houdt al enige dagen de gemoe deren bezig, want met zeven punten uit 4 wedstrijden hebben beide ploegen be wezen tot de sterkste in de afdeling te behoren. Vooral het debuut van Piet Kraak en zijn mannen is veelbelovend en het gaat er naar uitzien, dat de 1J- muidenaren hun prestatie van het sei zoen 1923/24 herhalen, toen zij als piep jonge eerste klasser zo maar ineens kam pioen werden. Ook nu in het eerste sei zoen een kampioenstitel? Het zou ons waarlijk niet verbazen, maar dan zullen de stormpieten toch eerst morgen het Roodbroeken-team een nederlaag moeten toebrengen en zulks zal om de drommel niet meevallen. De Haarlemmers zullen waarschijnlijk weer met de oude ver trouwde opstelling in de achterhoede spelen en dan moet de IJmuider voor hoede van goeden huize zijn om de balans in het IJmuider voordeel te doen over hellen. De reis van RCH naar Ajax is al even eens belangrijk. Na de zware nederlaag der vorige week moet Ajax juist van kampioenscandidaat RCH weten te win nen om „bij" te blijven, de Racing zou zich van een lastig concurrent ontdoen, Zoals gezegd, is de ontmoeting HFC Volendam van groot belang, omdat de HFC-ers hebben getoond over een sterke ploeg te beschikken. De zware neder laag tegen Zeeburgia behoeft de Haar lemmers niet te ontmoedigen. Iedereen heeft wel eens een off-day en de kansen zouden weer volledig terugkeren, indien Volendam met een nederlaag naar huis werd gezonden. Zover is het evenwel nog lang niet, daarvoor kennen we de wijdbroekon .te goed, maar het zal een harde strijd worden in de Haarlemmer hout. Schoten krijgt het tegen Zeeburgia op eigen terrein o.i. te moeilijk om ook maar één puikje te veroveren. Maar Kennemers kan de halve misstap van de vorige Zondag in Alkmaar goed maken en z'n positie aan de kop der ranglijst door een zege over AIcmaria Victrix weer verstevigen. De semi-plaatselijke strijd in Bever wijk tussen DEM en Wijk aan Zee is voor beide zeer belangrijk, al staan er verschillende belangen op het spel. We houden het op een zege voor DEM en in dezelfde afdeling moet Velsen in staat zijn van BKC te winnen. Hetgeen ook wel zal geschieden. Vitesse echter krijgt het in Hoorn tegen Always Forward las tig genoeg en gaat waarschijnlijk een nieuwe nederlaag tegemoet. De derde klassers uit District II, TYBB en HBC, komen voor moeilijke proble men. TYBB moet het in Hillegom op nemen tegen de club van die naam en aangezien de Hillegommers danig in vorm zijn en blijkbaar grootse plannen koesteren, zullen zy er weinig voor voe len iets van de kostbare buit aan TYBB af te staan. Ook HBC krygt het zwaar te verantwoorden tegen LFC, maar is toch niet helemaal kansloos. In de vierde klas-afdelingen zijn het ADO en DSS, die de volle aandacht vra gen. ADO vooral is uitnemend in vorm en boekt tegen De Pionier de vierde zege. DSS echter zal z'n beste spel moe ten spelen tegen ETO. Alleen dén kan de volle winst in Bloemendaal blijven, hetgeen ondertussen nodig is wil DSS z'n plaats als „runner-up" handhaven. Voor Onze Gezellen is het te hopen, dat de voorhoede morgen wat schotvaardi- ger is. Anders ziet het er donker uit 'tegen DJK. USVU krijgt het tegen ZAP ook al niet cadeau en in het Zuiden moet Concordia bij Teylingen op harde tegenstand rekenen. Maar een Hillegom- se zege zit er toch wel in. VVSB achten we wel in staat van Docos te winnen, doch Lisse zal de puntjes waarschijnlijk in Den Haag aan Graaf Willem moeten laten. En tot slot zal SJC in de thuis wedstrijd met Warmunda wel v°or een ovet winning kunnen zorgen. HAARLEM: Haarlem—Stormvogels, HFC —Volendam, Schoten—Zeeburgia, Ripperda —TOG, DIOSt. Pancratius, THBDCO. HEEMSTEDE: HBC—LFC. HILLEGOM: Hillegom—TYBB. SASSENHEIM: Teylingen—Concordia. NOORDWIJK: SJC—Warmunda. ZAND VOORT: ZandvoortmeeuwenBlauw Zwart. BLOEMENDAAL: DSS—ETO. SANTPOORT: Velsen—BKC. VELSEN: VSV—NEC. BEVERWIJK: DEM—Wijle aan Zee, Kln- heim—GVO. VVB—Halfweg. HEEMSKERK: ADO—De Pionier. CASTRICUM: CSV—Beverwijk. strijd tegen RCH nog een waarschuwing kreeg. „De betrokken speler moet zich thans verantwoorden, maar hoe kan hij zich verantwoorden als hem niet is meegedeeld, waarvoor hij de waar schuwing ontvangen heeft?", zegt het bestuur van Heracles. Het Heracles-bestuur heeft in ver- band met een en ander opheldering ge vraagd bij de KNVB. Dames. Diocesane kl.: OdosAmbon, TybbDCG, Vide-Leonidas. District Amsterdam. Ie kl. Wils- krachtsp.—VDO, The Victory—Thecla. Dop—DCG 2, Odin—Tob; 2e kl.: Spirit Martinus, Tob 2—Wilskr.sp. 2, Thecla 2—Otios 2, Ambon 2—DCG 3; 3e kl.. Ambon 3Sportlust, Wilskr.trn. 2— Jongleven, Roda—ROM, VDO 3—NEA: Junioren A: Odos—Tob, Vido—Thecla; afd. 2: TheclaThe Victory, Tob 2 Ambon, HEARODA, VDOSpirit. Heren. Diocesane klasse: HIOS— VDO, KDO—KWIEK, DCG—Wilhel mus, WingsWilskr.trn., Lodewijk DTS; le kl.: KDO 2Ambon, Jong Le venDCG 2, LeonidasVDO 2; 2e ki.: DTS 2—Ambon 2, Leonidas 2—VDO 3; Junioren: DCG—DTS, Wilskr.trn.— Lecnidas, KDOAmbon; adsp.: SVA TOB 2. Bekerwedstrijden: AdvendoSVA, HSV—SVA 2. District Kennemerland/Zaanstreek. le kl.: DSODIO, ZeevogelsMeervo- gels, AOG—Oranje Wit; 2e kl.: VBO— OG, SHS—PSCK, USVU—GVO; 3e kl. A: Ado 2—Geel Wit, Tybb 3—Velsen, Leonidas 2HBC; 3e kl. B: Adelbert AOG 2, HSVOranje Wit 2; 4e kl. A: Geel Wit 2—OG 2, Leonidas 3—HBC 2; 4e kl. B.: AOG 3—Adelbert 2„ VBO 2— HSV 2. Junioren: OGTybb, VelsenOranje Wit; afd. 1: HSV—Meervogels, Zeevo gels b—AOG b, VBO—Adelbert b) afd. 2; Leonidas bSHS, HBC—Leonidas a, Tvbb c—Geel Wit, Geel Wit b—Tybb b; Adsp.: Oranje Wit—HSV. AOG—VBO. Advertentie ff GRAANMARKT AMSTERDAM, 11 Oct. Granen. Voor buitenlandse granen heers te over het algemeen een vaste stemming. Van de distributiegranen bleven maalmais en Milocorn belangstelling trekken, zodat deze soorten thans practlsch geruimd zijn. De prijzen voor vrije buitenlandse granen daalden aanvankelijk, doch konden zich later herstellen. Meerdere zaken wer'den in deze artikelen afgesloten tegen regel matig oplopende prijzen, doch het aanbod was gering. In Johannesbrood kwamen re gelmatig transacties tot stand. Vooral voor stomende partijen bestond goede belang stelling. Paardebonen en N. Afrikaanse erwten bleven vast gestemd en ook in deze artikelen vpnden regelmatig afdoeningen Diaats. Inlandse granen hadden een onregeJ- matig verloop Zomergerst werd gelaflh bij f 35.75 a f 36.50 al naar kwaliteit, teï- wijl voor wintergerst f 34.50 werd ge vraagd. Rogge lag kalm in de markt, en werd met 17/18 pet. vochtgarantie te koop aangeboden bij f 30.— boordvrij, ter wijf voor spoorvrij levering 10 c. premie werd gevraagd. Kippenhaver 54/55 kg. werd ge offreerd voor f 31.25. Voor levering Novem ber werd f 31.75 betaald Fijne zaden. Karwijzaad onveranderd ge noteerd. Zowel de vraag als het aanbod lieten te wensen over. Blauw maanzaad werd circa f5.lager geoffreerd, zonder echter kopers te trekken. De omzetten be paalden zich tot kleinigheden. Geel mosterdzaad onveranderd in prijs en prac- tisch zonder zaken. Kanariezaad wederom iets lager in prijs, doch zonder zaken, daar het buitenland zaad in Nederland domi neert. Peulvruchten. Groene erwten waren zeer afwisselend in prijs, doch de slotno- teringen waren vrijwel gelijk aan die van een week daarvoor. Er ging het een en an der om. Bruine bonen noteerden ca. f 4.— hoger en ook in dit artikel ging het een en ander om. In de overige consumptie peulvruchten bleef de handel stil, terwijl de prijzen geen verandering ondergingen. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.10 gram., 8.25 plechtige Hoog mis. NCRV9.30 nieuws, 9.45 vocaal kwartet, 10.00 prot. pr„ 11.30 gram., 11.45 orgel en zang. KRO: 12.15 Over een be langrijk boek, causerie, 12.30 gram., 12.35 lichte muziek, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert, 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 piano kwartet, 15.00 kamerorkest en soiist, 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Ves pers. IKOR: 17,00 prot. pr„ 18.00 zang- dienst, 18.45 prot. pr. NCRV: 19.00 vo caal ensemble en solisten, 19.30 Gelooft u dat?, causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 gevar. progr., 22.35 act., 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ZONDAG gevar. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 reportage, 13.00 nieuws, 13.15 banjo-or kest, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 16.10 prot. pr., 16.30 sopraan, alt, bas en oia- no, 17.00 kleuters, 17.15 gram. jeugd. 17.30 Harlekijntje, hoorspel jeugd. 17.45 Over arbeid in Indonesife, 18.00 gemengd koor, 18.20 sport, 18.30 lichte muz„ 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws. 19.10 gevar. muziek, 19.30 Volk en Staat, causerie, 19.45 piano, 20.00 radiokrant, 20.20 salon- orkest, 20.45 Levensbalans, hoorspel, 21.35 geestelijke liederen. 22.00 Twee jaar JSederl. immigratie in Canada, cau serie, 22.15 gram., 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 ochtendgymn„ 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 9.00 Onder de pannen, hoorspel, 9.20 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. causerie, 10.05 Plot. pr. VARA: 10.20 voordraent, 10.40 zieken, 11.40 bas en piano, 12.00 HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8.57 sport, 9.00 Wat er groeit en bloeit, causerie,' 9.10 kamerorkest, klein koor en solis ten, 9.45 geestelijk leven, causerie, 10.00 -„rorrieonorkest en solist amusem.muziek, 10.30 Met en zonder 1320 omslag, 11.00 omroeporkest, 11.30 caoa- «2? ®,"w X-iL. commentaar l3 20 ret. AVRO: 12.00 lichte muziek. 12 30 HlfVloof en mano""^45 Even afrekenen, heren, 12.40 piano. 13 00 "f" vro"w, vlooi en piwio. Whoe0/10^3^ gram', 16.« jeïgT' l^d^uriek! orkest en solist, 13.55 boek, 14.15 De militair Pf)mm 1R45 ieued 19 45 filmdis6™' Instnunentaaf sextet16' 16 03 LandbouwrubriekGraslandverzorging in 17 00 de herfst, 20.00 nieuws, 20.05 In Holland amusem.muziek, 16.30 sport. VARA. 17.00 staat een huiSi hoorspel met muziek. strijkensemble, 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 jeugd, 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muziek, 21.15 gevar. muziek, 22.00 Disco-causerie, 22.35 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek, 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.25 gram. ENGELAND. BBC, Home Service 330 m.: 16.00 orkestconcert, 19.00 kameror kest, 21.15 symphonie-orkest, koor en solisten. BBC, light programme, 1500 en 247 m 13.15 lichte muziek. 18.30 dansmuz.. 21.00 lichte muziek, 22.15 piano, 22.45 orgel, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.20 om roeporkest, koren en solisten, 16.30 dans muziek, 18.00 Philh. orkest en solist, 20.00 La Fille du Régiment, opera. 21 10 pianorecital, 22.15 dansmuziek, 23.15 ge var. muziek, 0.10 symphonie-orkest, 1.15 gevar. muziek. nationaal programma, Hélène, FRANKRIJK, 347 m.: 15.30 La belle Hélène, opera, 17.45 orkestconcert, 22.35 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz„ 13.15 koorzang, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest. 15.00 groot symphonie-orkest en soliste, 17.10 dans muziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muziek, 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram.. 9.00 zie ken, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 20.35 Aetherforum, 21.20 Ernst Busch, een Duitse tragedie, klankbeeld, 21.50 Bene lux, een weg uit de moeilijkheden, cau serie, 22.05 Radio Philh. Orkest, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.30 gram., 23,45 24.00 idem. ENGELAND, BBC. Home Service 330 m.: 12.00 rhythmische muziek, 13.10 ge varieerde muziek, 18.30 orkestconcert, 22.30 pianorecital. BBC, light programme, 1500 en 247 m 12.00 orgel, 12.30 dansmuziek, 13.00 or kestconcert, 15.00 salonorkest en soliste, 15.45 Instrumentaal kwartet, 18.00 dans muziek, 22.20 dansmuziek, 23.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 gevar. muziek, 15.50 pianorecital. 16.20 gevar. muziek, 16.40 rhythmische muz„ 17.45 rhythmische rruz., 19.30 symphonie-or kest en solist. 23.30 kamermuziek, 0.30 dansmuziek. 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 13.18 Les deux biilets, opera, 15.00 orkestconcert, 18.00 kamermuziek. 20.02 orkestconcert en solist. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 piano, 14.00 Die Jahreszeiten, oratorium, 16.30 amu- sementsmuz., 17.15 lichte muziek, 18.1° Vlaamse muziek, 20,00 omroepork. en solisten, 2.15 Hammondorgelspel. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 13.10 amu- sementsmuz., 16.00 lichte muziek, 18-J® amusem.muziek, 19.00 pianorecital. 20 A" piano, 10.30 prot. pr., 11.00 gram.. 11.15 muzikaal progr., 21.15 omroeporkest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4