Onderwijscongres geopend &tic deJUotmdn: maar... f 5.000 boete voor directeur van autobedrijf Bestaan van West-Duitse ondergrondse bevestigd Partijen slaan politieke munt uit onverkwikkelijke affaire Van Daumier tot Steinberg Spotprenten in Haags Gemeente-museum GRAZIANI fascistische Goederen van verbeurd organiseert bijeenkomst ex-maarschalk verklaard WITTE PAARD wisselt zeven maal van bezetter Oud-minister Rutten aanwezig ter bespreking van zijn plan W. A. Grollenberg 65 jaar Bondskanselier Figl naar ons land Zeventig wagensna revisie niet opnieuw geëxporteerd Chinezen brengen 16.000 man reserve troepen bijeen Prof. Langeveld waar schuwt tegen defaitisme (SCHEEPVAARIBERICHÏEN J Eveneens bezoek aan België en Luxemburg Waar is de eerlijke vinder? Bij onderzoek van Duits-Amerikaanse commissie .Ik droomdedat ik voor export bestemd was Prinses Sibylla van Zweden naar ons land Compleet met uniformen en liederen Zware gevechten in Korea C.G.T.-leider meldt zich bij politie ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 PAGINA 5 Veertig jaar op vooraan staande plaats in reclamewezen ?ulks LZfr°?achtzaamde- E" bij kon '"stellino j- ZÜ zijn persoonlijke K N 1 Naar oplossing noodtoestand psychopatenzorg Gratieverlening Lages Verzoek tot opheffing van parlem. onschendbaarheid (Van onze Utrechtse correspondent) Het onderwijscongres, dat de Vereniging het Nederlands Cultureel Contact op "Qudschoten te Zeist heeft belegd-ter bespreking van het onderwijsplan-Rutten, is Bistermiddag door de voorzitter dr. J. de Koning geopend met een woord van "■crtelijk welkom op de eerste plaats aan de ontwerper van het plan zelf, prof. Ratten, die de eerste algemene inleidingen heeft bijgewoond. Deze inleidingen opening van het congres werden voor een groot aantal vertegenwoordigers "it alle geledingen van 'het Nederlandse onderwijs gehouden door prof. dr. M. J Langeveld en prof. dr. W. Banning. Hierna splitste het auditorium zich in groe- om in vijf verschillende sectievergaderingen enkele belangrijke facetten *n het. onderwijs afzonderlijk aan de orde te stellen, te weten: de aesthetische vorming, de levensbeschouwelijke vorming, het onderwijs voor meisjes en jonge vrouwen, de leraren- en onderwijzersopleiding eri het nijverheidsonderwijs. Frof. Langeveld bracht, na een sum- Were onderstreping van enkele der be- 'angrijkste passages in het door hem uitgebrachte praeadvies over de indivi- Qtteel-paedagogische zijde der onder- Vijsvernieuwing, nog in het bijzonder ■Vee gedachten in het midden. Hij acht- 'e het goed erop te wijzen dat het on- "frwijsplan bij de besprekingen niet kloet worden beschouwd met de con crete vormen van onderwijs als ach tergrond; dat het plan-Rutten dus niet 2°zeer wordt gezien als een hervorming {kaar als poging om te voorzien in de behoeften die de huidige maatschappij kenmerken. Slechts op deze wijze is {ben in staat distantie te nemen van een bestaand schooltype, een distantie, die "ringend nodig is om de discussies niet 'e vertroebelen. Vervolgens wilde prof. Langeveld Waarschuwen tegen een zekere moe deloosheid, een bepaald defaitisme, dat soms dreigt op te komen zodra het °ver onderwijsvernieuwingen gaat. Is het immers niet zo dat de „parle mentaire" geschiedenis van de Ne derlandse onderwijsvernieuwing min °f meer een lijdensweg genoemd kan Worden? Oud-minister Bolkestein beeft het dezer dagen gekwalificeerd els een historia calamitatum. Telkens, els de verwezenlijking van een plan In een kritiek stadium verkeert, treedt de minister af of gebeurt er iets an ders dat een vlotte afwikkeling remt. Hoe begrijpelijk een reactie van lus teloosheid hierop ook is, zij is niet juist, en dient met kracht te worden bestreden, juist omdat het hier gaat °m een primaire aangelegenheid, Waarbij het belang van het gehele Ne derlandse volk is gemoeid. Wij moe- ben blijven pogen onze kinderen het beste te geven dat bereikbaar is. In v heer W. A. Grollenberg, directeur i n het advertentiebureau A. de la Mar ■n Amsterdam, wordt Maandag a.s. 65 «ar. £n dat Ujkt ons een geschikte ge meenheid om de aandacht te vestigen b de man, die bijna veertig jaar lang en vooraanstaande plaats inneemt in et zakenleven en met name in die wijd vertakte branche daarvan, die men wel e' reclamewezen noemt. j. He heer Grollenberg, zoon uit een °tarisgezin, begon zijn loopbaan als ambtenaar op de gemeente-secretarie jU Heerlen en later nog werd hij ge- 'leentc-secretaris in Meerssen. In 1913 hij dan over naar het reclame- Wen- ^00r een ieder zou die overgang miicht een te schokkende zijn ge- leet?*' Hiet echter voor de heer Grol- nberg, die een voor een reclame-man ^"{bisbare kwaliteit in hoge mate van tUre bezat, n.l. organisatie-vermogen. re e.r viel het een en ander te organise- 'n het wankele phenomeen dat des- s- vlak voor het uitbreken van de beett6 wereldoorlog, het reclamewezen bon. °ok De la Mar was toen en aiie bpg niet anders wezen dan een del^pelst bureau, dat zijn bemid- kraJ*§ verleende tussen advertentie en of weekblad. De heer Grollenberg eh aa zaken echter krachtig ter hand; ben bem is het ongetwijfeld te dan- IVtar b het advertentiebureau De la banto Segroeid is van het eenvoudige Uiter ?rbje tot het veelomvattende en Veelzijdige bedrijf, dat het nu is. he?°S ligt de voornaamste taak van Vert reau °P dit terrein van de ad- eent tie-reclame, die negenitg pro- Uitiv, Yan de reclame-markt is blijven heP„ r?en- Maar op initiatiefvan de gehr- r°Henberg w°rd De la Mar uit- v0o,eid met een speciale afdeling huit bentoonstellingsbouw. Voor ternfnreclame stichtte hij een doch- Verv atschaPPy <Publex) en voor het d0p,.aardigen van reclamefilms en op ventaires richbbe hij „Cefima" hióeip "InteSrex" zal zich gaan be- bernot^ rnet bet vervaardigen en (in- siefijj{{°naaD uitwisselen van televj- Vooruit ,01 Grollenberg is immer een Zin, ritu-end mens geweest in die °ver vfi. onbevangen stond tegen- g°ede nieuwe, zonder dat hij het korven reeds bestaande en ver- den Pr,f' ondanks zijn vastbera- °Penhot.t1Sie' van een beminnelijke en genon ru- u vriendelijkheid bleef. De- Ieren ooib iets nader hebben Zullen Weten zulks. Maandag Van hPt m™lssarisse:n en personeel Hrollenb ada n"^iebureau de heer van st Ir- 6 H'dder is in de Orde Orde van Gregonus en Ridder in de hard van ,,!'anbe Nassau, een door Ber- Portret -,a„u{ j en Yan bem geschilderd 5ave onze h^ik" voeSen bi-i deze bescheiden gelukwensen. dit licht bezien is wellicht juist de lange reeks van mislukkingen iets waarop wij een beetje trots mogen zijn, zo besloot prof. Langeveld zijn uiteenzetting. Prof. Banning heeft hierop de sociaal- paedagogische zijde van de onderwijs vernieuwing nader belicht. Hij deed dit tegen de achtergrond van het moderne maatschappij beeld. Onze huidige maatschappij stelt, aldus prof. Banning, een viertal eisen die meer direct bij een onderwijsstelsel meespelen: 1. onze maatschappij is die van het moderne industrialisme, waarin een overwegende betekenis wordt g ehecht aan de techniek en aan de daartoe op leidende z.g, beta-wetenschappen. Bij een polledig tot zijn recht doen komen van deze eis dient toch te worden ge zorgd voor een opvoeding van meer geestelijke orde, die de totale mens be treft; 2. de huidige, met name de Wes terse, maatschappij vertoont een funda mentele democratisering, die de eis stelt dat iedere begaafde dezelfde kansen krijgt; 3. onze maatschappij is geken merkt door talloze bedreigingen, zowel in het persoonlijk leven als in de maat schappelijke politieke en culturele ver houdingen. Men denke hier bijvoorbeeld aan het ontstellend verschijnsel der massificatie. Men verwacht van het on derwijsstelsel dat het zoveel mogelijk ruimte geeft aan vorming van de per soonlijkheid; 4. de tegenwoordige maat schappij heeft een dringende behoefte aan integratie op alle terreinen van het leven. Op het volledig en naar juiste rang ordenen der verschillende functies in een totaliteit, dient het onderwijs te zijn gericht. Het antwoord op de vraag hoe men tot het stellen van genoemde eisen aan een onderwijsstelsel komt, gaf prof. Ban ning in een tweetal schematische voor stellingen van het economische en poli tieke maatschappelijke beeld. Wanneer men deze schemata vergelijkt met het nieuwe onderwijsplan van prof. Rutten, dan zijn er bij de zeer talrijke goede voorzieningen gedeelten die niet worden gedekt Leemten zijn er nog ten aanzien van een wijsgerige en algemeen-socio logische scholing in de opleiding voor topfuncties en mediale functies. Voor de beide laatste verticale groeperingen is tevens heel in het bijzonder nodig een goede voorlichting met betrekking tot de beroepsethiek. Dit, en wat men met een lelijk modewoord burgerschapskun de noemt, behoort in de opleidingen ver plicht te worden gesteld, aldus prof. Banning. Bij het bestuur van de Vereniging het Nederlands Cultureel Contact is een schrijven binnengekomen van een aan tal katholieke organisaties, die buiten het specifieke terrein van het onderwijs liggen," zoals o.m. de R.K. Boerinnen- bond, de Kath. Werknemende Midden stand en de Kath. Arbeidersbeweging. In dit schrijven, dat bij de opening van het congres door de voorzitter is voor gelezen, wordt gezegd dat de leiding van het Nederlands Cultureel Contact geen bepaald standpunt heeft willen innemen ten aanzien van vragen van levensbe schouwelijke aard en dat het daarom niet de levensbeschouwing als de kern van het onderwijs aan de orde stelt. Deze ver klaring ig op voorstel van de voorzitter van het Nederlands Cultureel Contact niet in openbare discussie gebracht. Advertentie Brei niet tangen voor de vraat- luchtige motten, nu U volop geMI Tl Niseer de, motvrije wol kunt kopen .»S CO» HAKTEN TOONDE* STUWOI 44. „Ik stak hem recht door het harteindigt Kol zijn verhaal. „Dat hadt ge niet gedachtdwerg. Daar staat ge van te kijken, hu? Spreek opWaar zijt ge? Wat!" De plaats waar Pum-Pum zo even nog stond, is leeg. „De de rat!" briest de reus driftig, zijn zwaard uit de schede rukkend. Altijd streken! Altijd slimmigheidjes Maar bij de Bijl van Goffre, ditmaal ontkomt hij mij niet meer. Ik vertel hem het mooiste verhaal dat ik ken en hij luistert niet eensho, ho hij zal leren hoe Kol over ondankbaarheid denktEn met hevig geklos van zijn zware laarzen draaft hij rood van drift naar de keldertrap. De dwerg heeft de laatste treden juist bereikt, wanneer hij hoog boven zich zware voetstappen hoort. Angstig blijft hij staan en luistert. „Kom hier, rattenjöng!" scheurt een bulderende stem door de stilte. ,jHier zeg ik blijf staan! Kom terug of Doch de dwerg heeft zich reeds van de laatste treden gehaastEen ogenblik blijft hij aan de voet van de trap staan en staart angstig om zich heen. Een donkere gang strekt zich voor hem uit, waaruit een duffe kelderlucht hem tegenslaat. Ter- wijl het zweet hem van alle kanten uitbreekt, glijden zijn oogjes zoekend langs de vochtige muren, op zoek naar een schuilplaats Hij weet dat hij in deze gangen waar hij de weg niet kentgeen kans heeft om Kol te ontlopen. Alleen als hij zich kan verschuilen, heeft hij een kans „Dat kost hem de huid!*' zweert Kol somber, terwijl hij stommelend de trap af daalt. „Bij de Bijl, hij zal nooit weer gelegenheid krijgen voor zulke streken als ik eenmaal met hem klaar ben! Hier!" Zijn schaduw valt dreigend de gang binnen als hij de voet van de trap bereikt heeft en grimmig zoekend rondkijkt. „Probeer u niet te verschuilen, wurm! Niemand ontkomt aan Kol!" In de schemering van een paar zware muurstutten, hoog tegen de wand van de gang, drukt een kleine gestalte zich dicht tegen de stenen en houdt zijn adem in, terwijl zijn hartje angstig bonst Bondskanselier Figl van Oostenrijk zal in de tweede helft van October een be zoek brengen aan Nederland, België en Luxemburg. Dit gebeurt op uitnodiging van de regeringen der drie landen. Op 16 October wordt de heer Figl in België verwacht, waar hij drie dagen zal blijven. Hierna volgt een tweedaags be zoek aan Luxemburg. Tenslotte zal de bondskanselier op 22 en 23 October de gast zijn van de Nederlandse regering. Hij zal pogen, de steun van de Bene- lux-ianden te winnen voor een resolu tie, die Brazilië op de a.s. bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. wil indienen en waarin de wereldorga nisatie verzocht wordt, er bij de „Gro te Vier" op aan te dringen om een staatsverdrag met Oostenrijk te sluiten. Terwijl honderden belangstellenden zich Zondag 17 Augustus naar het cir cuit te Zandvoort begaven, waar die dag de autoraces om de Grote Prijs van Nederland werden verreden, vond een van de toeschouwers juist voor hij via de hoofdingang het terrein op ging een aantal bankbiljetten. Zonder zich te be denken en tevens ten einde geen tijd te verliezen, overhandigde deze eerlijke vinder vlak bij de cassa de gevonden bil jetten aan een wachtmeester van de rijkspolitie. Intussen heeft de eigenaar van dit geld zich gemeld, doch helaas is de oorspronkelijke vinder onbekend ge bleven. Hem wordt thans verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeente politie te Zandvoort of, zo hij niet in Zandvoort woont, met de gemeente po litie van zijn eigen woonplaats. Met betrekking tot het kort geding van de zes in het Huis van Bewaring te Utrecht gedetineerde ter beschikking van de regering gestelden, vernemen wij, dat één dezer zes, zonder in een psychopateninrichting te zijn geweest; voorwaardelijk is ontslagen. De andere vijf zijn in diverse daartoe geschikte inrichtingen opgenomen. Mede in ver band met de ernstige pogingen van de regering op korte termijn tot een op lossing te geraken van de noodtoestand op het gebied van de psychopatenzorg, hebben bedoelde zes gedetineerden het ingestelde hoger beroep geroyeerd, na dat de Staat hun de kostenveroordeling van de eerste instantie had kwijtge scholden. Het dagelijks bestuur der Nederland se Federatie van Kunstenaars heeft in een telegram aan de minister geprotes teerd tegen de gratie, die aan Lages is verleend. Advertentie Voor de Arnhemse economische poli tierechter heeft Vrijdagmiddag de Nij meegse automobielgroothandel de N.V. v. C.'s Automobielbedrijven in de per soon van de directeur terecht gestaan, wegens het ontduiken van de voor schriften voor de invoer in Nederland van tien z.g. sloopwagens uit Duitsland en voorts wegens het niet weer doen uitvoeren van een zeventigtal Dodge- auto's, die waren ingevoerd onder de voorwaarde, dat zij, na hier te lande te Het onderzoek van de Amerikaans-Duitse commissie heeft tot nu toe de ver klaringen van Zinn, premier van Hessen, over het bestaan van een ondergrondse organisatie, voor het grootste deel bevestigd, aldus meldt D.P.A. De Amerikanen zullen hun standpunt bepalen als het onderzoek afgesloten is. De West-Duitse oppositie heeft ondertussen de wens te kennen gegeven ingelicht te worden, of de organisatie ook gelden van de regering van Bonn heeft ontvangen. De „Bund Deutscher Jugend" (B.D.J.) heeft Erhard Peters, die door Zinn werd genoemd als leider van de door hem beschreven geheime organisatie, als lid geroyeerd. Het bondskabinet heeft veel van zijn vergadertijd besteed aan de kwestie. Een regeringsfunctionaris heeft ver klaard, dat de regering het zou be treuren, indien thans, zeven jaar na de oorlog, zou blijken, dat geheime wapen opslagplaatsen aangelegd en geheime ondergrondse groepen opgericht waren zonder voorkennis van de regering. Het was de regering een jaar geleden ter ore gekomen, dat in Beieren geheime wapenopslagplaatsen waren aangelegd. Zij had de zaak echter overgelaten aan de regering van de deelstaat. Zij had evenwel pas eind September medede lingen in de zin van die van premier Zinn ontvangen. De „Bund Deutscher Jugend", zo be vestigde een regeringswoordvoerder, had voor de internationale Pinksterbij eenkomst van dit jaar 10.000 mark ont vangen, evenals andere jeugdorganisa ties. De bondsregering had echter geen redenen aan te nemen, dat de B.D.J. een neo-fascistische organisatie was. Er zullen de komende weken door het Haags Gemeentemuseum bezoekers rondlopen, die vele malen moeten glim lachen en het is zelfs waarschijnlijk, dat deze mensen 's avonds bij het in bed stappen nog eens na zullen grin- neken waarmee dan het bewijs ge leverd is, dat ze ware 'Lumor geproefd hebben. Deze voorspelling lijkt misschien riskant, doch ze is het niet, omdat nu eenmaal niet aan te nemen valt, dat iemand tegen niet minder dan drie honderd goede spotprenten op zou kunnen. Men heeft namelijk in dit museum ter gelegenheid van de Haagse Kunstmaand, die in het teken staat van „Schoonheid en Scherts", een tentoonstelling ingericht van Meesters van de Spotprent: van Dau mier tot Steinberg. He', is geen be staande verzameling, die hier wordt geëxposeerd; men heeft de collectie zelf gemaakt en dat was vanwege het karakter van eendagsvlieg, dat de „YES A TIGER GOT POOR LITTLE MAUD OUTSIDE KARACHI". (Ronald Searle in „Lilliput") spotprent nu eenmaal heeft, niet be paald een eenvoudige taak. Er is gegrasduind in „La Caricature", in „Simplicissimus", in „Punch" en in de „New Yorker", er is gesnuffeld naar het werk van Heine, Caran d'Ache en Thurber en er is tenslotte een heerlijke tentoonstelling ontstaan. De italogus bij deze expositie bevat een overpeinzing van Godfried Bomans, die zich o-m. bezig houdt met beant woording van de vraag waarom de eer ste bewuste caricaturisten Engelsen en geen Fransen zijn geweest. Hij zegt: de sociale caricatuur ontstaat uit veront waardiging. Welnu, in Frankrijk barst te de ergernis los in een daad: de Fran se revolutie. Het heeft echter geen zin om spotprenten te maken op adel en geestelijkheid, als men beiden onthooft. Men ging hier verder dan de ironie, Engeland bleef in het voorportaal staan: de sociale spotprent is het span ningsverschijnsel, dat aan de daad vooraf gaat. Verder schrijft Jos de Gruyter inte ressante dingen over de geschiedenis van de spotprent: moraliserende pren ten, honende, optimistische, pessimisti sche - ze zijn er in alle toonaarden ge weest en vandaag aan de dag blijkt bijzonder in te slaan het type prent, dat helemaal geen standpunt inneemt, doch alleen maar de draak steekt met de menselijke dwaasheid. Lezenswaardige analyses en wie op de tentoonstelling rondneust vergeet ze toch weer bijna helemaal: het vermaak, dat de spotprent u verschaft is nooit onder woorden te brengen. Daar is de piloot, die op een dashboard vol meters en handles een knopje aanwijst: en dit is voor de Coca-Cola. Daar is het plaat je van de zeug, die haar biggen voedt, met dat ene biggetje, dat tegen het moeder-varken zegt: nee, dank u, ik drink niet. Daar is de badgast, die naar zee rent met een zwemring en achter hem aan zit een hotelbediende in fraai (Sprod/Punch 1952) uniform, die roept: deze ring is uitslui tend voor gasten van het Grand Hotel - maar de man in badpak is vlak bij de zee. Er is een mijnheer, die in het bad huis een cabine voor een kuipbad bin nengaat met een speelbootje onder zijn arm. Er is de dame, die tegen de dokter niets anders zegt dan: vannacht droom de ik, dat ik voor export bestemd was. Er is de geestelijke, die na de meute gezegend te hebben, uit wroeging ook de vos opzoekt ter zegening. Er is zo veel en het is allemaal zo heerlijk dwaas- Duidelijk blijkt inmiddels bij deze hedendaagse „cartoons", dat Amerika thans toonaangevend is, zoals in het verleden achtereenvolgens Engeland, Frankrijk en Duitsland het geweest zijn. Wat deze oudere prenten betreft, over Daumier, Hahn en Brakensiek is al vaker geschreven, zodat we in dit be stek op het voortreffelijk werK van deze meesters, die met hoon en sarcas me hun tijd gehekeld hebben, niet in zullen gaan. Men ga deze expositie, op welke de humor in alle vormen droog, uitbundig, wrang, spottend hoogtij viert, zien. Ze duurt tot 23 No vember. T. E. De West-Duitse minister van Justi tie, dr. Dehler, heeft de Hessische premier Zinn er van beschuldigd zijn onthullingen over het bestaan van de geheime organisatie van toekomstige verzetsstrijders uit politieke over wegingen te hebben overdreven en voor de bekendmaking er van een dusdanig tijdstip te hebben uitgeko zen, dat hiervoor de socialistische doeleinden het meest zouden worden bevorderd. Dr. Dehler behoort tot de rechtervleugel van de vrije democra tische partij; Zinn is, zoals gemeld, sociaal-democraat. Minister Dehler verklaarde tegen over verslaggevers, dat Zinn's onthul lingen een poging der socialistische partij zijn om de buitenlandse politiek der West-Duitse regering in discrediet te brengen, waarbij het er vooral om gaat een West-Duitse bekrachtiging van het Europese defensie-verdrag en de andere met de Westerse verbonden ge sloten overeenkomsten van Bonn te voorkomen. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat hij stond on een onpartijdig onderzoek van Zinn's mededelingen en dat hij zelf gekant is tegen het bestaan van ge heime organisaties, zoals Zinn er een heeft beschreven Ondertussen trachten niet alleen de West-Duitse politieke partijen uit de onverwikkelijke affaire munt te slaan. In Oost-Duitsland heeft men deze ge legenheid dankbaar als een bruikbaar propagandamateriaal aangegrepen. Massa organisaties in Oost-Berlijn hebben de Berlijners opgeroepen tot het bijwonen van vergaderingen, om te protesteren tegen „moordcomplotten van fascisti sche jeugd". Volgens de Oost-Berlijnse semi-officiële „Berliner Zeitung" heb ben de Amerikanen „een vijfde co lonne" opgericht, „bestaande uit be taalde gangsters, die bereid zijn op ieder ogenblik daden van terreur te begaan". En het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft zich gehaast een lijst met namen te publiceren van personen, die in ge val van oorlog door de West-Duitse ondergrondse organisatie uit de weg zouden worden geruimd. Naast commu nisten komen op deze lijst ook socialis ten voor en een christen-democratische journalist. zijn gereviseerd, opnieuw zouden wor den geëxporteerd. Wat dit laatste feit betreft nam de politierechter verdachte zeer kwalijk, dat een aantal van deze grote partij auto's op de binnenlandse markt was verkocht. Verd. zou voorts zoals ter zitting bleek geprobeerd: hebben langs min of meer „slinkse" weg de tien sloopauto's als onderdelen in te voeren, nadat hem een importvergun ning was geweigerd. De douane nam daar geen genoegen mee. De betreffen de sloopauto's bevinden zich nog steeds in een dump bij Kranenburg. Verd. betaalde deze wagens reeds in vreem de valuta. De Officier van Justitie, mr. W. H. Folmer, achtte de Nederlandse Staat ernstig door verdachte's manipulaties benadeeld en vroeg f 20.000 boete of zes maanden hechtenis, benevens een voor- waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en pu blicatie van dit vonnis. De politierechter veroordeelde de fir ma tot f 5000 boete sul^;. twee maanden hechtenis. Prinses Sibylla van Zweden, die Za terdag 18 October aanwezig zal zijn bij de tewaterlating van het vlaggeschip van de Svenska—Amerika lijn te gis singen, wordt Vrijdag 17 October met de Scandinavië-express te Utrecht ver wacht; zij arriveert daar des morgens om kwart over negen. Prinses Sibylla zal zich dan direct naar Soestdijk begeven, waar zij met Koningin Juliana de lunch gebruikt. Des middags vertrekt de Prinses naar Zeeland. Zij zal de nacht in een der hotels te Middelburg of Vlissingen door brengen. AAGTEKERK 11 te Manüla. ADINDA 10 van Singp. n. Liencheu. ALCHIBA 11 van Sao Franc. 12 te Faranag. ALHENA 9 te Santos. ALKAID 11 te Calcutta. ALMDIJK 11 te Houston. ALNATI 9 te Montevideo. ALWAKI 11 te Santos. AMSTELSTAD p. 11 Kp. Race, 20 te Ai. ANDIJK p. 11 Azoren n. Antw. ARENDSDIJK 11 te Vittoria. ARENDSKERK 11 te Aden. 12 n. Rott. ARKELDIJK 11 te New Orleans. ARMILLA 10 van Pulu Sambu n Bangk. ARUNDO p. 10 Cp. Clear n. Montreal. ATLAS 11 te Valencia. AELDIJK p. 11 Azoren n. Rotterdam. BAARN p. 10 Sombrero Eil. n. Antwerpen. BALI p. 11 Massawah, 12 te Pt. Sudan. BLOMMERSDIJK 10 te Philadelphia. BLIJDENDIJK 10 te Temeuzen. BONAIRE 11 van Madeira n. Paramaribo. BOSKOOP vtr. 14 van Curasao n. Antw. CALT. DELFT p. 11 Lissabon n -Rott. CELEBES 11 nm. te A'dam. CLAVELLA 11 te Massawa. CORILLA p. 11 N.W.-Cape n. Onslow. COTTICA 22 te Plymouth verw. DANAE p. 11 Kp. St. Vine., 12 te Gibr. DELFLAND p. 11 Wight, 12 te Amst. DELFT 1 lte Paita. DONGEDIJK 11 te Rotterdam. DRENTE p. 11 Kp. Nao n. Rott. EEMDIJK p. 11 Ouessant n. Havanna. ELMINA p. 11 Kp. St. Vine. n. Dakar. ENGGAKO p. 11 Perim n. Amst. ERINNA p. 10 Formosa n. Nigata. ESSO HAAG p. 10 Terceira n. Aruba. ESSO ROTT. 10 van Aruba n. R dam. ETREMA p. 11 Jamaica n. Havanna. FELIPES 11 te Pladju. FRIESL. K.R.L. 10 van Semar. n. Mak. FRIESLAND SSM 11 te Rotterdam. GANYMEDES 11 te Atnwerpen. GAROET p. 10 St. John n. S'dam. GRAVELAND 10 van Rio Grande n. B. Air. HERMES 11 te Philadelphia. HOOGKERK 11 nm. van Aden n. Calc. INDRAPOERA 12 te Singapore verw. ITTERSUM p. 11 Kiel n. Lulea. JOH. v. OLDENB. 14 te Aden. 28 te A'd. KEDOE p. 11 Kp. Finisterre n. Rott. KOTA GEDE 11 te Semarang. LAWAK p. 11 Marcuseil. n. Manilla. LEERSUM 10 te New Orleans. LEOPOLDSK. 10 van Djedda n. Suez. LEUVEKERK 11 nam. te Marseille. LIEVE VROUWEKERK 11 nm. te Bahrein. LIMBURG 10 te Penang LINDEKERK p. 11 Gibr. n Hamburg. LISETA 11 nm.—12 te Bangkok. LOENERKERK 10 nm. te Rotterdam. LOOSDRECHT 11 nm.—12 te Genua. LUTTERKERK 11 te Basrah. MAAS p. 11 Kp. Bon n. Malaga. MAASDAM 11 te Southpt., 12 te Rott. MAASHAVEN p. 10 Las Palmas n. Dakar. MAASLAND 10 van Bahia n. Santos. MACUBA p. 11 Rasalhadd n. Mena Ahm'l. MACUBA 13 te Menael Ahmadi verw. MARKEN 11 te Belawan. MARPESSA 10 van Sydney n. Brisbane. MIRZA 10 van Balikpapan n. Sydney. NIEUW AMSTERDAM 14 te New York T. NOORDAM 11 van R'dam n. New York. ORANJE p. 11 Gibr. n. Southampton. ORANJE 14 te Southampton, 15 te Amït. ORANFONT. 10 van Kaapst. n. A'dam. ORANJESTAD 17 te La Guaira verw. ORESTES p. 11 Barbados n. N. Y. ORION 10 te Alexandrië. PLATO p. 11 Lissabon. 13 te Gibr. vrw. PR. J W. FRISO p. 11 Scillys n. Montr. PR. WILL. V p. 11 Wight. 13 te Hamb. PYGMALION p. 11 Kp. San Ant. n. Mol. RAKI 10 nm. te Colombo. RIOUW 11 te Noenoekan. ROEPAT 11 te Genua. RITA 10 nm. van Pladju n. Surabaja. ROTULA p. 11 nm. Malta n. Curacao. RIJNDAM 13 te New York verw. RIJNKERK 1 Ote Tanga. SALAWATI p. 10 Runsaljebel n. Muscat. SAPAROEA p. 10 Muscat n. Djeddah. SARANGAN 11 te Port Elisabeth. SIBAJAK 11 van Balbao n. Wellington. SIBAJAK 2 Nov. te Wellington verw. SLIEDR. p. 10 Pto. Alegre, 13 te Camp. ST. ALKMAAR p. 10 Aberdeen n. Narvik. STAD ARNHEM 11 nam. te IJmuiden. ST. LEIDEN p. 11 Dungeness 12 te Amst. ST. MAASTR. d. 10 Gibr. 11 te Casabl. ST SCHIEDAM p. 10 Utsire n. Narvik. STRAAT MAKASSAR 11 te Manüla. TEUCER p. 11 Kp. Finisterre n. Lïverpl. TIBIA 10 nam. te Hongkong. TITUS 10 van Bari, 12 te Venetië. TOMINI 11 van Southampton n. Priok. TROMPENBERG 10 te Charleston. VEENDAM 16 te Halifax. 18 te N. York. WAAL 11 te Algiers verw. WATERMAN 15 te Willemstad, 6 Nov. t« Wellington verw. WESTERDAM 11 van New York n. R'dam. WM. RUIJS 11 nam. van Suez. 24 te Priok. WILLEMSTAD 14 te Madeira. 20 te Amst. WINSUM 11 te Dakar. WONOSARI 9 nm. van N. Y. n. Calcutta. Het militaire gerecht van Rome heeft gisteren de verbeurdverklaring bevolen van de helft van de onroerende goede ren van de voormalige fascistische maarschalk Graziani, die de laatste tijd een steeds grotere rol gaat spelen in de neo-fascistische Italiaanse socialistische beweging. Het bevel tot verbeurdver klaring vloeit onmiddellijk voort uit de vroegere veroordeling tot gevange nisstraf. De openbare aanklager eiste toen de verbeurdverklaring van alle bezittingen van Graziani. Graziani's ad vocaten hebben verklaard bij het op perste militaire gerechtshof van Italië in beroep te zullen gaan. De ex-maarschalk, üie tot het einde van 1945 een volgeling is gebleven van Mussolini, is twee jaar geleden tot ne gentien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens collaboratie. Het grootste deel hiervan werd hem door amnestie vrijgescholden en hij werd na een paar maanden op vrije voeten gesteld Ondertussen is bekend geworden dat Graziani in het afgelopen week einde op zijn landgoed te Arcinazzo bij Rome met andere verstokte fascis ten een bijeenkomst heeft gehouden. De minister van Binnenlandse Zaken, De bloedige slag om de strategisch belangrijke Koreaanse heuvel het Witte Paard is vandaag zijn zesde dag ingegaan met verwoede gevechten, die de zwaarste zijn van het afgelopen jaar. Onder hevig Chinees artillerie- en mortiervuur zijn de Zuid-Koreaanse troepen weer opge drongen tot 150 meter van de veelom streden bergtop, die deze week zestien maal van bezetter is verwisseld; gisteren alleen al zeven maal. In gevechten van man tegen man hebben de Chinezen de Zuid-Koreanen gisteravond van de berg verdreven. De Zuid-Koreaanse troepen hergroepeerden zich vannacht en begon nen vanmorgen een tegenaanval. De Chinezen hebben 16.000 man verse troepen bijeengebracht even ten Noorden van de berg. Officieren van de inlich tingendienst hebben medegedeeld, dat zij ieder ogenblik in de strijd geworpen kunnen worden. Op de lagere hellingen zetten commu nistische en geallieerde tanks hun duel voort. Geallieerde vliegtuigen lieten vannacht lichtkogels vallen om het slag veld te verlichten, want ondanks een hevige storm, die gepaard ging met slag regens, werd de strijd vannacht voort gezet. Geallieerde troepen hebben gisteren de grote Nori-heuvel weer in hun bezit gekregen. Het is een van de zeven heuvels die onder de voet gelopen wer den toen Maandag de communisten hun grote aanval inzetten. Mario Scelba, is gisteren door senato ren geïnterpelleerd over deze bijeen komst. Scelba heeft verklaard dat te gen 85 van de deelnemers een vervol ging is ingesteld. Hij zei verder, dat zij fascistische uniformen voor de bij eenkomst hadden aangetrokken en dat zij vervolgens door Graziana wer den geïnspecteerd. Ook waren fascis tische liederen gezongen, die buiten het landgoed gehoord konden worden. De minister deelde mede dat er geen goedkeuring voor de bijeenkomst ver eist was daar zij op particulier terrein werd gehouden. Maar het fascistische vertoon, al of niet op particulier ter rein, is bij de wet verboden en daarom heeft de politie in kunnen grijpen. Minister Scelba maakte voorts be kend, dat de regering nieuwe maat regelen bestudeert tegen eenieder, die deelneemt aan fascistische bijeenkom sten. Alain le Leap, secretaris-generaal van het Franse algemene vakverbond, C.G.T„ dat door communisten wordt beheerst, heeft zich gisteren bij de politie gemeld, nadat hij sinds de razzia's van Woens dag werd gezocht. Hij wordt beschuldigd van pogingen tot demoralisering van de strijdkrachten. Nadat hjj zich in gezel schap van zijn advocaat by de politie had gemeld is hij naar de Fresnes-ge vangenis overgebracht. De Franse regering heeft de Nationale Vergadering verzocht de parlementaire onschendbaarheid van elf communisti sche afgevaardigden op te heffen, ten einde hen te kunnen vervolgen wegens smaadschrift. Onder hen bevindt zich de 83-jarige directeur van het blad „l'Hu- manité". Ook is verzocht om opheffing van de communistische afgevaardigde Maria Rabate, om haar te kunnen ver volgen wegens het aanvallen van een politieman. Kenya in een buitenwijk van Nai robi hebben leden van de Mau Mau gis teravond een bejaard Brits echtpaar met messen en stokken zeer ernstige verwon dingen toegebracht. Het echtpaar werd door vijf mannen in de slaapkamer over vallen. De armen en gezichten van de slachtoffers, die beiden in de zeventig zijn, zijn door talrijke messneden zwaar verminkt. De echtgenote verkeert in levensgevaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5