Mexicaans staatsburger te Rotterdam in arrest Abdijkerken te Middelburg uit puin herrezen s c Gevallen stoottroepers in Leeuwen herdacht 1953 MEDEDELING O A R Mgr. Keiler naar ons land Avonturenboeken zijn nog steeds het best geslaagd T ALADDIN ,,'T IS MAAR BETREKKELIJK" ENERGIEK PERSOON (MNL.) A. E. Ruys Co's papiergroothandel KOKS EX »E JONG EXPOSEERT ALADDIN gesneden velours? BEDSTELLEN AUTO-FINANCIERING GLASPLATEN GIEBELS IJZERHANDEL N.V. Bekwame en aankomende MEISJES gevraagd WOLLEN DEKENS f2.50 van de Nederlandse Bakkerij Stichting MAANDAG 13 OCTOBER 1952 PAGINA 6 Fraude bij militaire leveranties? Evenals Ned. burger keurmeester Kath. Vrouwenbeweging en emigratie Aantal faillissementen in September Raad van toezicht Orde van Advocaten bij Hoge Raad Onderscheiden Klokken van „Lange Jan" luiden weer iP'N? liLWbéiiÉii Congres Kath. Instituut V olkshuisvesting Lectuur voor de jeugd Studie-weekend voor weten schappelijke film West-Duitsland „uiterst bezorgd" Scherpe aanval op V.S. over guerillastrijders-kwestie TURFMARKT GLASINDUSTRIE A. KUIJPERS STADSSCHOUWBURG Op grooi fabriekskantoor wordi gevraagd: voor order-adminisiraiie en al les wal daarmede samenhangt. Moet ook mei afnemers kunnen omgaan en daarom over ver kooptalenten beschikken. Leeftijd 28 lof 32 jaar. 5-jarige HBS-diploma vereist. Uitsluitend zij, die in Haarlem of naaste om geving woonachtig zijn, gelieven uitvoerige inlichtingen te verstrekken onder no. 84349. SHELL BUTAGAS en PROPAANGAS BUTAGASCOMFOREN STRAALKACHELS PROPAANSOLDEERBOUTEN KARWEIKACHELS elc. WASSERIJ G. RHEE Zn. Op 16-17 OCT. a.s. in het gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, Haarlem Geopend van 10 nor v.m.23.30 uur n.m. TURFMARKT Stoffen om op te stoffen Sedert 5 Juli j.I. bevindt de 62-jariire koopman D. S., een Mexicaanse staats burger, die te Den Ha3g woont, zich te Rotterdam in arrest. Tegen hem zijn verdenkingen gerezen van frauduleuze handelingen bij leveranties van textiel- en legerwaren aan Nederlandse leger en luchtmachtinstanties. Ook een Ne derlandse burger-keurmeester, tegen wie de verdenking bestaat, dat hij geld zou hebben aangenomen om S. ter wille te zijn, bevindt zich in gevangenschap De Rijksrecherche heeft het onderzoek in handen. De Mexicaanse gezant te Den Haag heeft in opdracht van zijn regering zijn bevreemding uitgesproken over de duur van dit onderzoek. Hij betoogt, dat dit orderzoek reeds meer tijd gevergd Enige tijd geleden wijdde het Katho liek Sociaal Tijdschrift een geheel num mer aan de emigratie. Thans heeft ook hef Bulletin van de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging een „Emi gratie-nummer" uitgegeven, dat opent met een oproep aan de katholieke vrou wen om „onze verantwoordelijkheid in zake de emigratie te helpen dragen" en zich eventueel op te geven als „local leader" (is daar nu nog geen Nederland se term voor?), als spreekster of spreek uurleidster, als contact-persoon of ex pert ten behoeve der documentatie. Wie bedenkt, dat van de 37.000 emigranten, die in 1951 Nederland verlieten, ruim 10.000 katholiek zijn, en zich daarbij realiseert dat emigreren, met name van de vrouw die in een nieuw vaderland begint, zéér veel vraagt, die begrijpt dat de Katholieke Vrouwenbeweging zich op alle mogelijke wijzen inzet om de emigrerende vrouwen te helpen bij de voorbereidingen en haar zo voiledie mogelijk aangaande het nieuwe lever te oriënteren. Hoe de Katholieke Vrouwenbeweging dat tot nu toe doet, in nauwe samenwer king met de bestaande organisaties, waarlangs de emigratie verloopt, wordt in genoemd Bulletin-nummer uitvoerig behandeld. Eveneens vindt men er een opsomming van de emigratie-organisa ties in ons land (een vrij ingewikkeld samenstel) en voorts alle adressen van het emigratiewerk dat de Nederlands" Kath. Vrouwenbeweging verricht in de verschillende provincies. Hoe de voorlichting aan vrouwelijke emigranten in-spe geschiedt wordt uit voerig verteld, en na verschillende flit sen uit de praktijk volgt tenslotte een en ander over het leven in de verschil lende emigratielanden. Een lijst van boeken voor emigranten besluit dit nummer, dat veel zakelijke gegevens bevat over een zeer actueel probleem A. Bgh heeft, dan dat tegen zes Nederlandse zeelieden, die in de afgelopen zomer in Mexico van doodslag werden verdacht. Op een kade te Rotterdam, waar de heer S. 5 Juli twee Amerikaanse vrien den van de boot wilde halen, werd hij gearresteerd. In het Rotterdamse Huis van Bewaring werd hem te kennen ge geven, dat hij onder verdenking staat een Nederlandse burger-keurmeester in Engeland te hebben omgekocht, alsmede, dat hij opzettelijk ondeugdelijke goederen zov. hebben afgeleverd. De keurmeester moest in Engeland uit grote partijen dumpgoederen datgene sorteren, wat voor aankoop door Nederland in aan merking zou komen. Bij levering door S. in Nederland werden deze leger- en textielgoederen opnieuw gekeurd. S. kccht de goederen in Engeland op voor waarde van goedkeuring vanwege de Nederlandse autoriteiten. S. voert thans aan, dat hij de onkosten voor de keurmeester, vijf pond sterling per dag, moest terugbetalen. Hij voegt daaraan toe, dat deze keurmeester fi nancieel niet uitkwam en dat hij, om hem te helpen, hem in de loop der tij den nog ongeveer f 4.000 extra heeft gegeven. Hij ontkent de opzet tot om koping te hebben gehad, omdat hij daarbij geen belang zou hebben, gezien de koop- en leveringsvoorwaarden. De verdenking van opzettelijke leve rantie van ondeugdelijke goederen be treft een restantpartij van ongeveer 3500 oude en nieuwe patroontassen, na dat al voor bijna twee millioen gulden geleverd was. S. beweert nooit klachten gehad te hebben en gearresteerd te zijn, vóórdat deze restantpartij gewassen en geverfd kon worden afgeleverd. Totaal aantal uitgesproken faillissemen ten over de maand September 1952 156 (133). In de provincie Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) 20 (21), Amsterdam 21 (18), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 13 (17), Den Haag 8 (22), Rotterdam 10 (12), Utrecht 18 (12), Gel derland 17 (18), Noord-Brabant 24 (29), Limburg 7 (9), Zeeland 0 (4), Friesland 5 (5), Groningen 4 (7), Drente 2 (0), Overijsel 7 (9). Totaal aantal uitgesproken faillissemen ten van 1 Januari 1952 tot en met 30 Sep tember 1952 bedraagt 1410 (1425). Tussen haakjes geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1951. In verband met de inwerkingtreding van de advocatenwet is een nieuwe Raad van Toezicht voor de Orde van Advocaten bij de Hoge 'Raad der Ne derlanden samengesteld. De zittende leden zijn onder het dekenaat van mr. O R. C. Wijckerheld Bisdom herkozen met uitzondering van mr. E. J. M. H. Bolsius, uit Leiden, die zich om ge zondheidsredenen niet verkiesbaar stel de. In zijn plaats werd gekozen mr. W. de Clercq, uit Leiden, terwijl als nieuw lid in de Raad werd benoemd mr. G. J. Scholten uit 's-Gravenhage. Tijdens zijn verblijf in Kopenhagen ter gelegenheid van de jubileumzitting van de Internationale Raad voor het Onderzoek der Zee, welke vijftig jaar geleden te Stockholm werd opgericht, heeft de vice-voorzitter, onze landge noot ir. G. J. Lienesch, directeur der visserijen bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening twee buitenlandse onderscheidingen ontvangen. De heer Lienesch werd be noemd tot Officier in de Daneborg- orde van Denemarken en tot Officier der orde van Maritieme Verdiensten (Merité Maritime) van Frankrijk. Ruim twaalf jaar na de verwoesting door Duitse bommen zijn de Abdijker ken te Middelburg opnieuw in gebruik, genomen. Onder leiding van de archi tecten, ir. L. H. H. van der Kloot Meijburg uit Den Haag en ir. A. Rot huizen uit Middelburg, zijn zowel de uit de veertiende eeuw daterende koorkerk als de in het verlengde daarvan gele gen grote en indrukwekkende, in de vijftiende eeuw gebouwde Nieuwe Kerk gerestaureerd. De daaraan verbonden kosten werden geheel door het Rijk gedragen. De ingebruikneming van beide ker ken geschiedde in de Nieuwe Kerk, waar bijna twaalfhonderd genodigden een plaats hadden gevonden. De plech tigheid werd ingeluid met klokgelui. Voor deze gelegenheid had men reeds de beide grote luidklokken in de Abdij- toren, de „Lange Jan", waarvan het herstel eerst volgend jaar wordt vol tooid, aangebracht. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, zegde de regering dank voor de steun. Hij verklaarde dat het hem zeer had aangegrepen, toen hij na zo lange tijd de klokken van de „Lan ge Jan" weer had mogen beluisteren. Namens de ministeries van O., K. en W. en van Wederopbouw en Volkshuis vesting sprak mr. F. P. T. Rohling, die deze dag een „vreugdevolle dag" noem de, niet alleen voor Middelburg, maar ook voor geheel Nederland, omdat een monument, zoals ons land er maar wei nig heeft, uit het puin is herrezen. Ontroerd bood hierna mevr. S.' C. de Casembrootbaronesse Van der Felts, Casembrootbaronesse Van der Feltz, nigin en presidente van de twee comi- té's uit de burgerij, enkele geschenken van de Middelburgers aan. 1 IJ'': Velen zijn Zondag naar Leeuwen beneden gegaan om de gevallen stoot troepers te herdenken. Niet alleen oud- sloottroepers en familieleden der ge vallenen, maar ook vele vertegenwoordi gers van landen, die in de oorlog met Nederland samen gestreden hebben, wa ren in het Maas en Waalse dorpje aan wezig om hen te eren, die voor de vrij heid hun leven hebben gegeven. In de parochiekerk droeg de oud-aalmoezenier, pater Goosens, een plechtige H. Mis op. In de stoet die daarna, voorafgegaan door de drumband van het regiment stoottroepen onder leiding van kapitein Van Yperen, naar het kerkhof trok, gin gen o.a. mee generaal-majoor J. G. War- ringa, sous-chef van de generale staf, die de minister van Oorlog vertegen woordigde en vertegenwoordigers van de minister-president en van de ambas sadeurs van Frankrijk, Engeland en Ca nada. Na een kort inleidend woord door de voorzitter van de bond van oud- stoottroepers, de heer B. W. J. Arts, sprak op het kerkhof generaal-majoor b.d. J. A. A. Sitsen, oud-commandant van hét derde militaire gewest. Hij her innerde aan het offer, door de gevalle nen gebracht en spoorde zijn toehoor ders aan zich paraat te maken, om als zulks nodig is, de zo zwaar bevochten vrijheid te verdedigen. Sjef de Groot, voorzitter van de „Stich ting herdenking gesneuvelde stoottroe pers", hield ook dit jaar de herdenkings- Het katholiek genootschap voor geeste lijke vernieuwing zal 25 October in Utrecht bijeenkomen. Op deze bijeenkomst voert de bisschop van Münster, Mgr. dr. M. Kel ler, het woord. Hij Zal dan de taak, che de katholieken hebben bij de internationa le samenwerking, behandelen. Dr. K. J. Hahn, secretaris van het ka tholiek genootschap voor geestelijke ver nieuwing, heeft te kennen gegeven, dat hij zijn functie als secretaris van het ge nootschap wenst neer te leggen. De heer R. F. J. Vink te Breda zal hem opvolgen. rede. Nadat generaal-majoor Warringa nog het woord had gevoerd sloot de bur gemeester van Wamel, de heer G. H. B. Ditters, deze plechtigheid. Het katholiek instituut voor volks huisvesting houdt 30 October in Musis Sacrum te Arnhem zijn vierde natio nale congres. Gesproken zal worden ovqr de positie der woningcorporaties en de woningdifferentiatie. elkens wanneer er weer een nieuwe se rie jongensboeken op onze tafel verzeild raakt, is onze nieuwsgie righeid gewekt. Te veel immers hebben we uit de lectuur voor de jeugd van de laatste jaren kun nen constateren hoe moei lijk het is een gezond en onbevangen boek voor de jeugd te schrijven; een boek dat niet leraart, of het leven voorstelt als een mooi gekleurd plaat je, maar dat eerlijk en meeslepend en graag ook met een beetje humor dingen vertelt die de jeugd werkelijk interesse ren. En dat die dingen dan tevens vertelt op een manier welke het kind ook inderdaad pakt. Tot nu toe is de les telkens weer dat de schrijvers en schrijfsters in de avonturenboeken als regel het best voor de dag komen; hetgeen be grijpelijk, maar voor de schrijfsters en schrijvers niet altijd een compli ment is. Wij zullen niet beweren dat het boek „Om het bruine monster" van Pieter Nierop (uitga ve Kluitman, Alkmaar) het bij de sportminnende jeugd niet zal doen. Wij zullen ook niet beweren dat het zonder meer ir reëel is, maar toch is ook dit sportieve jongensboek nog te veel opgeschroefd en geforceerd. „Ruud de sportheld" van Kees Spie- rings (Uitgave Malmberg, Den Bosch) mag men wel iets hoger aanslaan, on danks de dubieuze titel, maar het mist toch ook weer dat onbevangene en spontane, dat het opvoed kundige en leerzame )n dit boek met een water val van sprankelende le vendigheid tot „het" jon gensboek omvormt. Neen, dan bedient het avonturenboek onze jon gens toch inderdaad nog het best. Zo zal de acht ste druk van Been's „De drie matrozen van Mi- chiel de Ruyter" (Uitga ve Kluitman, Alkmaar), spannend verhaal uit de glorietijd van de Neder landse zeevaart, ook nu wel weer aftrek hebben, evenals het nieuwe boek van Malmberg's Arends oog-serie, „Arendsoog en de verdwenen rivier" van J. Nowee. Een goed fi guur slaat ook de uitga ve van Cantecleer in Utrecht „De kinderen van het Nieuwe Woud", van Captain Marryat, een spannend en romantisch verhaal van ridderlijk heid en moed in de tijd dat Engeland de strijd be leefde tussen Koning Ka- rel II en diens „Cavalie- ren" enerzijds en Crom well met zijn Roodkop pen anderzijds. Voor de zelfde uitgeverij schreef Nienke van Hichtum een boekje met dierenverhaal tjes dat „De vertellingen van Oom Remus" heet en dat nu aan zijn tweede druk toe is. Puur avon tuurlijk is uiteraard het boek met de belevenissen uit de radiostrip-voor-kin- deren-van-8-tot-80-jaar „Monus de man van de maan", van A. D. Hilde- brand in de uitgave van Meulenhoff te Amster dam. Onze zoon van ne gen was ook heel goed te spreken over „Kaas kop Co" van Chr. Meijer. Zijn moeder niet. Die had alle moeite om hem 's avonds aan de in vloedssfeer van de gebo ren zeeman Peter Have naar en diens belevenis sen te ontrukken om hem te brengen in die van Morpheus, ook wel Klaas Vaak genoemd.... De volgende uitgave valt hierbij wat uit de toon. Kolf en Co. te Am sterdam heeft namelijk voor verzamelaars van sigarenbandjes een album laten vervaardigen, waar in de jeugdige bandjesja gers hun trophee-model kunnen opplakken. Wij herinneren ons de roman tiek van ons gekreukeld en beduimeld school schrift, waarin de band jes zonder systeem door elkaar zaten. Maar zoals in dit sigarenbandjes-al bum, gerangschikt naar soort en afkomst, is bet natuurlijk overzichtelij ker en mooier! C. Enige maanden geleden werd de Ne derlandse Vereniging voor de weten schappelijke film opgericht om coördi nerende en stimulerende arbeid te ver richten in de verschillende wetenschap pelijke sectoren, die van het filmmedium gebruik maken of kunnen maken. Ver scheidene vooraanstaande personen en belangrijke lichamen zijn intussen toege treden. Op 8 en 9 November a.s. zal de ver eniging een weekend houden in het conferentie-oord „Drakenburgh" bij Hil versum. Er zullen lezingen worden ge houden door prof. dr. H. M. Dekking, de heer H. de Lang, dr. Frederic en ir. J. M. Unk. Voorts zullen enkele films worden vertoond, terwijl een selecte hoeveelheid apparaten zal worden ge ëxposeerd. De West-Duitse commissaris voor de veiligheid, Hans Egido, heeft een scher pe aanval gedaan op de Amerikaanse autoriteiten die in Duitsland een ge heime anti-communistische partisanen- organisatie in het leven hebben geroe pen om de Russen te bestrijden. Egidi, die in twee wereldoorlogen als officier in de Wehrmacht heeft gediend, zeide tot verslaggevers; „Wij betreuren het zeer en het maakt ons uiterst bezorgd, dat, zeven jaar na de oorlog en terwijl iedereen spreekt over gelijkheid voor de Duitsers, in West-Duitsland een par- tisar.engroep zou kunnen worden ge vormd zonder medeweten van de fedo- rale autoriteiten". Na twee dagen lang het stilzwijgen te hebben bewaard heeft de West-Duit se regering tenslotte Egidi naar voren geschoven om commentaar te leveren op de verklaringen, die de socialistische premier van Hessen, August Zinn, Woensdag in het parlement van de staat Hessen heeft afgelegd. Het West- Duitse kabinet heeft de kwestie be sproken, maar een woordvoerder deelde mee, dat een protest bij de V.S. niet in het voornemen ligt hangende een onderzoek naar de aangelegenheid. D« Heer en Mevrouw K. MERCX-EYKELEN geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun dochter PIA Amsterdam, 12 October 1952. Amsteldijk 89. Op de feestdag van Ma ria's Moederschap, 11 Oc tober, overleed na een langdurige ziekte, gesterkt door de laatste H.H. Sa cramenten, WILHELMINA SOPHIA RINGS Echtgenote van Jacobus Jozef Terpstra in de ouderdom van 42 j. J. J. Terpstra Anneke Isabella Ria Atie Utrecht, 13 Oct. 1952. Burgem. Reigerstraat 4. De H. Uitvaartdienst wordt gehouden in de parochie kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, Biltstraat, op Woensdag 15 October om 10 uur. daarna heeft de begrafenis plaats van uit de kerk op het R.K. Kerkhof aan de Prinses- selaan. Heden overleed, voorz.en van de laatste H.H. Sacramenten, onze dierbare medebroeder, de Zeereerwaarde Pater SIMON REIJNENBERG O.Carm. in het 52ste jaar van zijn Relig. Professie, in het 48ste jaar van zijn Heilig Priesterschap en in de ouderdom van 73 jaar. Metten der overledenen Dinsdagavond 6 uur en de plechtige Requiemmis en Uitvaart Woens dag 15 October 10 uur in onze kloosterkerk. Oss, 12 October 1952. P. Christophorus Verhallen O.Carm. Prior. 15 jaar f R garantie p. w. hoek Kampervest motoren - bromfietsen - tractors enz. SCHREURS, J a va laan 61, Tel. 38497. Door het verbindend worden der enige uitdelingslij st is het faillissement van J. van Heerden Sr., Spijkermanslaan 21 te Haarlem, geëindigd. Haarlem, 13 October 1952. Kruisweg 61 rood. De curator: Mr. K. A. F. J. Pliester. Voor woning of bedrijf. Essenstraat 27 - Telcf. 13460 Donderdag 16 Oct. 8 u. - „HAAGSE COMEDIE" FIE CARELSEN en CEES LASEUR samen in een BLIJSPEL van NOEL COWARD met o.a. ANNIE VAN DUYN, JAN RETèL, THEO FRENKEL, PIET BRON. Pr. 1.tot 3.50 (alles inb.) Coupons geldig. Voorverk. vanaf Dinsdag 103 u. Tel. na 12 u. voor morgen ■ta Ter gelegenheid van de officiële in gebruikneming van ons nieuw pand Kleine Houtweg 16 te Haarlem zullefi onze kantoren, magazijnen en fabricage afdeling op 15 October a.s. gesloten zijn. Receptie 15-1 7 uur te onzen kantore Haarlem, Kleine Houtweg 16 Tel. 1 3950 (4 lijnen) Bijkantobr Amsterdam, Keizersgracht 704, Tel. 31381-35289 Vanaf heden; Uit voorraad te leveren door GED. OUDE GRACHT 57, tegenover Postkantoor - Telefoon 11304 Blekersvaartweg 57 Heemstede a flatteuze waszijden blouse met plooigarnering, Valenciennej- kant en briljantknoopjes, maten 40-48 Modehuis VOLKSWAGEN 16-17 OCT. a.s. Let ook op onze volgende p. W. hoek Kampervest Daar noemt U ook watGe sneden velours I Het neusje van de zalm onder de winterstoffen. Eigenlijk is het dubbel fluweel maar dan in wol. En het bij zondere is: in dat wollen flu weel is een patroon geweven, dat bij het afscheren van de stof naar voren komt. Dat patroon blijft er dus altijd in. Zon win terjas (of mantel) van gesneden velours is dus niet alleen warm als bont door zijn donzig op pervlak, hij staat ook sportief en geeft Uw verschijning een vlotte, jeugdige toets. Maar denk er wel aan, dat een jas van gesneden velours een beetje ruim moet zitten. Anders staat hij niet. Van het gewicht zult U geen last hebben: ge sneden velours is verwonder lijk licht. Overigens is dat een kwestie die de kleermaker moet bekij ken. En... een jas die slecht zit, lijkt altijd zwaar, ook al is hij van de fijnste gesneden ve lours. Ga daarom naar een kleermaker, die Pejeha-stoffen verwerkt. Dan bent U bij een vakman. U krijgt bij hem per fect werk geleverd met de edel ste stoffenstoffen van Pejeha, Neeriands grootste stoffenleve- rancier. U herkent ze altijd aan de label aan de rol stof. PEJEHA STOFFEN) BEST FABRICS ONLY In een bulletin, dat door Vermaat's Bakkerijen N.V. bij een groot deel van het publiek is bezorgd, wordt ten onrechte medegedeeld, dat, aangezien door de Coöperatie dit jaar geen divi dend zal worden uitgekeerd, dienten gevolge geen enkel bakkerij bedrijf te Haarlem door de Nederlandse Bakkerij Stichting te 's-Gravenhage wordt toe gestaan dividend uit te keren. De Nederlandse Bakkerij Stichting verklaart, dat gezien de lage broodprijs te Haarlem, welke geen dividend toelaat, het besluit om geen dividend uit te keren is genomen door ALLE bakkerij bedrijven te Haarlem, zowel particuliere als coöperatieve zon der uitzondering. m Voor ons atelier te Velsen vragen wij een ASSISTENT VAN DE BEDRUFSCHEF Leeftijd 22 jaar; minstens MULO-B-niveau;' enige adm. kennis; tactisch optreden. Spoedige indiensttreding gewenst. Eigenhandig, niet met kogelpen, geschreven brieven met opgave van leeftijd, loopbaan enz. richten aan de Personeelsafdeling der KOUSEN- FABRIEKEN HIN N.V., Zijlweg 144, Haarlem. Zij, die reeds solliciteerden, behoeven niet te reflecteren. *o'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6