FOKKER KRIJGT VERMOEDELIJK DE OPDRACHT Plan tot bouw van 400 „Swift"- straaljagers bevestigd Amerika draagt 42 millioen dollar bij voor productie in Nederland en België Spanningen in de Benelux T Gezin ternauwernood aan vuurzee ontsnapt Hevige brand in loods in de hoofdstad Lugthart nieuwe man in voorhoede Oranje-team Koreaanse kwestie de hoofdschotel in New-York Op slag gedood Tussen neus en lippen pjpr«% Bende doet trein ontsporen Zwanen Ontbijt op bed Felle brand te Zaandam f.4 Tebak en Alberts backsTerlouw weer spil en Lenstra op buitenplaats VS. vóór plaatsing kwesties Tunis en Marokko op de agenda Tot hoofd en hart Grote geallieerde aanval in Korea Zeer koud weer Het weer W riUKKIO befmycu kuj! DINSDAG 14 OCTOBER 1952 76ste JAARCANC No. 25506 Dertien doden in Indonesië Koninklijk Paar enkele dagen naar Frankrijk voor Santiago Houtbootje behouden in IJmuiden ln korte tijd tweemaal in moeilijkheden Jongen door auto over reden en gedood Mr. J. S. L. Aghina t Sleepboot verliest sleep Zevende algemene vergadering der Y.N. begonnen F Natte sneeuw in Brabant FALCON MANTELS-JASSEN Lichte treinbotsing in orden O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Zondagmorgen heeft een bende de 'erste trein van Purwokerto naar Pru- ïuk tot ontsporing gebracht, waardoor dertien personen werden gedood en drie 'Waar gewond. De spoorweg werd over «onderd meter opgebroken, waardoor een locomotief, een bagagewagen, drie per sonenwagens en negen goederenwagens «antelden. Op het ogenblik, dat de trein ontspoorde, opende de bende het vuur, daarna de passagiers werden beroofd. Het leger heeft inmiddels een zuive- hngsactie ingezet. A, p bericht uit Djakarta, dat in "ledan,' dat altijd beschouwd werd als van de rustigste gebieden van In donesië, drie terroristen met rode hem den waarop sikkel en hamer-emblemen gearresteerd zijn na een aanval op een Particulier huis. President Auriol heeft Koningin Ju- l'ana en Prins Bernhard uitgenodigd een lachtpartij bij Parijs bij te wonen en 'ovens als zijn gasten een rustig week- ^>d door te brengen. Het Koninklijk aar zal Vrijdag 17 October naar Frank- Wk vertrekken en de daarop volgende baandag naar ons land terugkeren. Het Oezoek draagt een strikt privé-karakter. In de .kazerne van de Ameri kaanse strijdkrachten in Triest kwam vanmorgen een officier op de tenen binnen, schoof de luiken weg, iuekte de soldaten en serveerde hun het ontbijt op bed. En wat meer is, de soldaten mogen zelf de officier voor dit baantje uitzoeken. Deze onverwachte dienstvaardigheid vormt een onderdeel van een inza meling voor een liefdadig doel. Elke "oidaat, die tien dollar bijdraagt, *rVgt een week lang zijn ontbijt op bed. En het geld stroomt binnen..,. Het Bureau voor wederzijdse beveiliging, de M.S.A., heeft in Parijs bijzonder heden bekend gemaakt van een aankoopprogram ter bekostiging van de productie van 1400 voor Europa bestemde Britse en Franse straaljagers tot een totaal bedrag van 400 millioen dollar. Volgens deze bekendmaking, die een bevestiging wordt van de berichten van onze Haagse redactie, die wij korte tijd geleden hebben ge publiceerd, verkeert het programma nog in een stadium van voorbereiding. Het voorziet in een Europese bijdrage van 175 millioen en een Amerikaanse van 225 millioen dollar. Het oorspronkelijke plan, dat door gestegen kosten iets zou wor den beperkt, voorzag o.a. in de vervaardiging van 500 „SwifF'-straaljagers in licen- tiebouw in Nederland en België. Fokker zal de vliegtuigen bouwen en de motoren zullen in België worden vervaardigd. Dit aantal zal naar alle waarschijnlijkheid met hoogstens honderd toestellen worden verminderd, waardoor Fokker dus, naar men aanneemt, opdracht zal krijgen tot het vervaardigen van minstens 400 Swiits. Voor de vervaardiging van de Britse straaljagers in Nederland en België wordt van Amerikaanse zijde een bedrag van 42 millioen dollar bijgedragen. Voor welk bedrag Nederland zal moeten bijdragen is niet bekend gemaakt. De Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker zal het algemene contract voor Nederland en België uitvoeren. Fokker za' de motoren onder licentie gebouw de Britse „Avon Rolls Royce" straalmo toren aanbesteden bij de Belgische „Fabrique Nationale d'Armes" en de vliegtuigen zelf vervaardigen. De M.S.A. heeft toezegging ge daan, dat van de veertienhonderd straaljagers de eerste binnen achttien tot vier en twintig maanden de fabrie ken in Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland zullen verlaten. De laatste zullen in 1957 worden afgeleverd. Van de gebouwde jagers zullen er „vele'' in de landen blijven, waar ze gecon strueerd werden. Sommige toestellen zullen aan andere Nato-landen wor den toegewezen en het is mogelijk, dat een deel naar niet bij de Nato aangesloten landen zal gaan. die aan de verdediging van het Westen wen sen deel te nemen. Uit de verklarin gen van de M.S.A. kan men de ge volgtrekking maken, dat de Neder landse luchtmacht met ongeveer tweehonderd Swifts zal worden uit gerust. Volgens het oorspronkelijke program ma zouden er 1700 jagers gebouwd wor den. Dit aantal is echter tot 1400 ver laagd. Het geld dat men daardoor heeft uitgespaard zal nu gedeeltelijk voor de vervaardiging van reserve-onderdelen en gedeeltelijk voor de levering van in stallaties ter verzorging van de vlieg tuigen op hun bases besteed worden. In Knokke is vandaag de ministers conferentie van de Benelux be- gonnen. Niet minder dan zeven Vaderlandse ministers nemen er aan fleel. Een onmiddellijk opzienbarend Resultaat mogen wij niet verwachten, 's ons reeds verzekerd. Intussen doet hoop ook Benelux leven. Een extra "°sis hoop ware niet onwelkom, want *r zijn spanningen tussen de deelge noten. De Belgen klagen over Nederlandse Concurrentie. Er worden op de Belgi- ?che markt tegen lage prijzen artike- *®n verkocht, waartegen de Belgen j^et hun veel hogere loonkbsten niet *hnnen concurreren. Derhalve roept Con deel van de Belgische industrie Chi beschermende maatregelen in de Jorm van invoerrechten en contin- Sooteringen. De Nederlanders waarschuwen, dat JÜke maatregelen het einde van de Benelux zouden betekenen. De moei- 'Jkheid, die voor de Belgen is ont man, wordt hier niet ontkend. Maar /''J hebben er geen schuld aan. Met ?.fote offers hebben wij onze produc- ?'ekosten laag gehouden en zo onze i^Portppsitie verbeterd. De Belgen „ebben, voor de wind zeilende, een M lang ons als partners gedisqualifi- jCerd omdat wij een ongunstige beta- ngsbalans hadden. Nu die, door onze hinige consumptie, maar ook door .hdere oorzaken, eindelijk wat beter Wordt ons verweten, dat wij op de ^arkt onder bi eden. j. Zoals wij op 4 October j.l. op onze hanciële pagina reeds hebben uit- jCpgezet, zou het de Belgen weinig -®lpen en ons daarentegen zeer jCbaden als wij ons kostenpeil ver legden. Want het Belgische kosten- gp}*. ligt ongunstig hoog óók in ver- jpbiking met het Duitse en Engelse. Pien wij onze betalingsbalans gin- v P bederven, zouden de Belgen daar- V P hauwelijks enig nut hebben. Bo- ,yPPien zijn onze Nederlandse lonen g et de enige verklaring van onze lage v Portprijzen. Ook buiten het gebied t h de lonen zou de Belgische indus- i)ae °P vele punten door rationalisatie 5r kosten kunnen verlagen. >^en. Pe jongste tijd heeft dan ook de stj.P'Pg veld gewonnen, dat recht- ,eks contact tussen de Belgische en Viflandse industrie meer uitzicht iqv dan de wanhoopsmaatregel van van°eïrbelemmering ter bescherming bap Belgische industrie. Het schep- Dor-VaP een enkelvoudige markt ver- Bit nU eenmaal verschuivingen, ia jq41,?t,men van te voren, toen men Pa not- sl°ot tot de vereniging van Wv,: ale economieën. Het is alleen urbaz ^nde^m®We^iend' dat men in beide kin„ ernstig naar de verwerkelij- kertiirGu enelux strevende, tegelij- Vero ,\5 toegelaten, dat de twee eP men v°lkshuishoudingen meei ?.eheel ruteengroeiden door een zo *tiek versckiHende economische po- u WorPt ingezien, dat een ge- rT<jetnscdaPPelijke economiscne te®ds mi! nodig is, zitten wij net een zo verschillend levens niveau, dat een economische vereni ging nog slechts met enorme verschui vingen gepaard kan gaan. Hier zijn twee oplossingen logisch: de ene is, dat Benelux wordt opgegeven, de tweede is, dat er nu voortaan hard gewerkt wordt aan de vereniging van de 'economische politiek van België en Nederland. De derde oplossing, welke weliswaar mogelijk is, maar noch lo gisch, noch doeltreffend, zou kunnen worden gezocht in het stilletjes laten verzanden van Benelux, onder het prevelen van formele en tot niets ver bindende gelukwensen. Een hoogst kortzichtig beleid zou dat zijn. Onder degenen, die zich actief met de Benelux-politiek bezig houden, is de overtuiging groeiende, dat een ge meenschappelijke economische poli tiek op den duur slechts kan worden bereikt door de instelling van supra nationale organen op sociaal-econo misch gebied voor de drie deelgenoten van Benelux. Zulke supra-nationale organen zouden nodig zijn zowel op regeringsniveau als op parlementair niveau. Daarmede zouden de bestaan de acute problemen niet worden opge lost, doch de voorwaarden voor een gemeenschappelijke economische poli tiek voor een latere en langere toe komst zouden zijn geschapen. Het be wustzijn, dat deze organen eigenlijk reeds te laat komen, mag geen reden zijn tot nieuw uitstel. De ministers conferentie, welke heden begint, zal slechts de eerste stap kunnen zetten op deze lange weg. Het is echter, ook uit psychologisch oogpunt, van belang dat die eerste stap wordt gezet. wijfel aan het nut of aan de le venskans van Benelux is twijfel aan de mogelijkheid van Euro pese integratie. Wat op beperkte schaal niet mogelijk is, zou op grote schaal wel mogelijk zijn? Nederlands groeiende bevolking heeft behoefte aan wijd-open deuren. Politiek op lange termijn voor ons volk kan slechts een politiek zijn, die streeft naar steeds grotere markten. De eer ste stap is Benelux. Bij de wording van een Europese integratie betekent noch Nederland, noch België, noch Luxemburg veel. Tezamen verenigd tot een economische eenheid, samen werkend op internationaal terrein, vormen zij een mogendheid, d.w.z. een bron van creatief vermogen. Indien daartoe tijdelijk offers moeten worden gebracht, motiveert het einddoel wel enige kleine inconveniënten. Deze offerbereidheid moge aan twee zijden bestaan. Aan de Belgische zijde zullen de offers noodzakelijkerwijze het grootst moeten zijn, daar in België de economische toestand, niet alleen ten opzichte van Nederland, maar ten op zichte van vrijwel het gehele buiten land, de meeste correctie behoeft. Ook aan Nederlandse zijde moet ech ter de politiek op lange termijn de overhand hebben op overwegingen van onmiddellijk gemak of ongemak. Offervaardigheid dus ook aan onze zijde, doch slechts in zoverre zij aan het eindelijke doel ten goede komt. Met zinloze offers is niemand gebaat. Volgens de oorspronkelijke toewijzing die dus met driehonderd vliegtuigen verminderd zal worden zou de Ame rikaanse bijdrage voor de bouw van de jagers naast de opdracht aan Nederland en België, als volgt verdeeld worden: Frankrijk 86.000.000 dollar voor 300 „Mystère IV" straaljagers. Groot-Brittannië 69.000.000 dollar voor 500 „Armstrong Vickers Swifts". Italië 20.000.000 dollar voor 300 tot 400 „Venoms", Britse nachtjagers, die, behalve aan de piloot, ook plaats bie den aan een bemanningslid, dat de ra- darapparatuur bediend. Uit de opgave van de M.S.A. blijkt, dat Engeland voor de vervaardiging van vijfhonderd „Swifts" 27 miliioen dollar meer ontvangt van de Ameri kaanse financiële bijdrage dan ons land, dat samen met België eenzelfde aantal straaljagers van hetzelfde type zal ver vaardigen. De Mystères vragen de meeste dol lars De reden, dat de in Frankrijk ver vaardigde jagers duurder worden, is volgens de M.S.A., dat de „Avions Mar cel Dassault" nog niet over de nodige installaties beschikt. Het dubbele doel van het program is het verkrijgen van vliegtuigen voor de Nato en het bereiken van eigen, blij vende vliegtuigproductie in Europese landen, aldus de bekendmaking. Als eenmaal een voorlopige overeenkomst zal zijn bereikt, zuilen definitieve con tracten worden geplaatst door de aan koopmissies van de Amerikaanse lucht macht in Europa. (Van onze correspondent) Een felle vuurzee heeft In de afge lopen nacht in minder dan een half uur tijd een woonhuis en twee werkplaatsen aan de Prinsenstraat te Zaandam vol komen in de as gelegd. De bewoonster, mevr. Jongh, werd daarbij zo plotseling door vuur en rook verrast, dat het een wonder mag heten dat zij op tijd met haar drie kinderen Reina, Reintje en Hanna wist te ontsnappen. De brand brak door nog onopgehelder de oorzaak iets over twee uur heden nacht uit in de werkplaats van de heer V. Hattum aan het einde van de Prinsen straat. Door de vele brandbare mate rialen in de naaste omgeving, zoals verf, poppenkoppen en hout in de daarachter gelegen oude hooischuur, heeft het vuur bliksemsnel om zich heen kunnen grij pen, zo snel dat op het ogenblik dat de buren wakker werden door intense vuurgloed, die tegen de nachtelijke he mel oplaaide, mevrouw Jongh in het woonhuis op nummer 108, dat het verst van de werkplaats van de heer Van Hattum af is gelegen, reeds gevaar liep door de rook verstikt te worden. Op dat moment werd mevrouw Zeeman, die juist tegenover de familie Jongh woont, wakker door het razen van het vuur. „Wie schiet er nou zo?'" vroeg ze, maar haar oudste dochter riep: „Moeder, er is brand!" Op dat moment werd mevr. Jongh, die met haar kinderen op de boven verdieping sliep, wakker en haar eerste gedachte was dat het hagelde, maar tegelijkertijd merkte ze dat zij bijna geen adem meer kon halen. Dikke rookwolken drongen reeds het huis binnen. Op datzelfde moment was de heer Jongh, die als musicus van de Melodykings in Bakkum een avond had verzorgd, naar Zaandam onderweg. Toen hij bij de Burcht kwam. zag hij een brandweerman rennen en de schrik sloeg hem om het hart toen hij op zijn vraag waar de brand was ten antwoord kreeg: „Achteraan op de Prinsenstraat". Weinige minuten later had hij ze kerheid. Van zijn huis en werkplaats viel niets meer te redden, doch vtouw en kinderen waren veilig. Wij troffen een diep verslagen familie Jongh aan in de woning van de heer Zeeman. Mevrouw Jongh hield haar twee jongste kinderen dicht tegen zich aangedrukt. Ondertussen had de heer Zeeman eveneens kans gezien het bran dende houten huis binnen te dringen. Daar was namelijk de dichtst bijzijnde telefoon. De brandweer moest gewaar schuwd worden. De brandweer kwam met zeer veel materieel, maar toen Rring 1, 6 en 7, kring 4 en kring 10 bijna gelijktijdig arriveerden, was er noch aan de werkplaatsen noch aan het woonhuis meer iets te redden. Men kon er alleen voor zorgen dat de belendende percelen gespaard bleven. Het was moeilijk voor de brandweermensen om erdoor te ko men. De rook was zo ontzaglijk dik dat men bijna geen adem meer kon halen. De heer Jongh was verzekerd tegen brand, maar hij was bang dat de schade wel niet geheel gedekt zou kunnen worden. (Van onze speciale verslaggever) Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtverbin- ding met Santiago een drietal Ne derlandse zwanen te schenken voor het stadspark ter plaatse. Het zullen zijn de zwaan K, de zwaan L en de zwaan M, aldus herkenbaar aan let ters op hun nekbanden. De dieren reizen op 5 November met het eerste officiële K.L. M.-vliegtuig, dat op Chileense bodem wordt verwacht. Hier zal de heer R. Vogels, als een moderne Lohengrin, het levende ge schenk namens de K.L.M. overhan digen. Zondagmiddag omstreeks zes uur is in de Middensluis te IJmuiden gemeerd het 720-ton grote houtbootje ..Marvic" van de Zeeuwse Kustvaart Maatschap pij. dat met een lading hout onderweg was van Jakobstadt in Duitsland naar Amsterdam. Enige dagen tevoren was dit bootje in het Kieler kanaal aan bakboordzijde in aanvaring gekomen met een passerende Russische passa giersboot van naar schatting 7000 tot 8000 ton. De .Marvic", onder comman do van kapitein F. W. Fekkers uit Groningen, liep daarbij op lager wal en sloeg met de schroef in de stenen, waardoor zowel de voortstuwing als 't roer onklaar raakten. Dit is in korte tijd de tweede maal. dat de „Marvic" in moeilijkheden is gekomen. Een vijf tal weken geleden liep het scheepje n.l. omhoog bij de Noordpier bij IJ muiden. Maandagmiddag is het zevenjarig zoontje van de familie Van W. te Blari- cum onder een vrachtwagen gekomen en aan de bekomen verwondingen overle den. Johan, die na schooltijd met enkele kameraadjes op het erf van de boerderij der fam. De. J. aan het spelen was, pro beerde onder de wagen, waarvan bieten werden gelost, door te kruipen, juist toen de chauffeur deze aan het rijden bracht. Premier Naguib van Egypte heeft medegedeeld, dat het leger kolonel Rasjid Mehanna heeft ontslagen, het enige militaire lid van de Regentschaps- raad. De kolonel zou Zich schuldig heb ben gemaakt aan schending van de grondwet (hij zou zich met de politiek hebben ingelaten) en aan corruptie. Omstreeks twee uur brak gistermiddag een felle brand uit in de gemeenteloods P aan de de Ruyterkade te Am sterdam. In de loods lagen o.m. opge slagen olievaten, ijzerwaren en scheeps- benodigdheden, terwijl er ook een fiet senstalling ondergebracht was. De goe deren behoorden aan de firma v. d. Linden en de firma Geveke. De houten loods stond vrijwel onmiddellijk in lichter lae. De brandweer was spoedig met groot materieel aanwezig. De drijvende brandweerspuit „Jason" kwam met zijn waterkanon in actie. Enorme hoeveel heden water werden in de fel branden de loods geworpen. Door de hitte-ontwikkeling ploften de opgeslagen olievaten uit elkaar en werden als brandende fakkels in de lucht geworpen. Omstreeks kwart over drie was de brand in de loods vrijwel bedwongen. De brandweer had toen nog wel veel werk aan de nablussing van de steiger, waarop de loods is gebouwd. Intussen was de ijsbreker „De Ijsbeer" de drij vende spuit „Jason" met drie stralen te hulp gekomen. In totaal is alleen ai drie ton aan lijnolie een prooi van het vuur gewor den. Slechts een klein gedeelte der in de loods opgeslagen scheepsartikelen kon gered worden. Een der firma's is verzekerd. De belangstelling van het publiek was uiteraard enorm. Te 's Hertogenbosch is, tachtig jaar oud, overleden mr. J. S. L. Aghina, oud-auditeur-militair bij de Krijgsraad en ridder in de Orde van de'Ned. Leeuw. LUGTHART De Duitse sleepboot „Buelk" heeft gistermiddag geseind, dat zij voor de Engelse kust ter hoogte van Huil een 200 ton metend onbemand passagiers schip en nog een andere schuit, die zij beide op sleeptouw had. heeft verloren. De losgeraakte vaartuigen drijven in Noord-Westelijke richting. Het Nederlands elftal, dat Zondag 19 October te Antwerpen tegen België speelt, is door de keuzecommissie van de, K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse); Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); Voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem II), Bennaars (DOSKO) en Lentra (Heeren veen). Reserves: Landman (Sparta), Hen driks (Vitesse), Kuypers (Volewijckers) en Clavan (ADO). Als aanvoerder zal Biesbrouck optre den. Het Belgische elftal is: Doel: Boogaerts (Standard CL); Achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse SK); Midden: Mees (Antwerpen FC), Carré (Luik) en Maertens (Antwerpen FC); In het enorme gebouw van de Ver enigde Naties aan het einde van de 42ste straat op Manhattam, New York, is van middag om vijf uur de zevende algeme ne vergadering van de V. N. begonnen. Nadat de verschillende formaliteiten van de openingszitting vervuld zijn, zoals het benoemen van een president vermoedelijk de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester B. Pearson en van de presidenten van de verschillende commissies zullen ver schillende gedelegeerden welkomstwoor den richten tot hun collega's, die dit jaar voor de eerste maal aan de debat ten deelnemen. Daarna wacht de gedelegeerden een lange rij van sprekers, van wie als een Wie zijn leven niet aan anderen I kan wegschenken, zal zijn leven verliezen.j van de eersten Dean Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, het woord zal voeren. Hij zal ae Amerikaanse zienswijze van het Ko reaanse probl,eem uiteenzetten. Men ver wacht dat het Koreaanse conflict de hoofdschotel op de agenda van deze zitting zal vormen en dat het daardoor de moeilijkste sinds het bestaan van de V. N. zal worden. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bjj de V. N. heeft ondertussen verklaard dat de Verenig de Staten vóór het plaatsen van de kwesties Tunis en Marokko op de agenda van de Algemene Vergadering zullen stemmen. Gisteren zijn met de Queen Elizabeth Andrei Visjinsky en Andrei Gromyko in New York aangekomen om aan de Algemene Vergadering van de V. N. deel te nemen. Zij werden door een honderdtal demonstranten verwelkomd met spandoeken en kreten, die de Sov jet-gedelegeerden o.a. voor „moorde naars" uitmaakten. De beide Russen vertrokken onmiddellijk in wachtende auto's naar de stad. Geallieerde infanteristen zijn vandaag tegen zonsopgang aan het centrale front op Korea een nieuwe aanval begonnen op een punt, dat 26 km. ten Oosten van de berg het Witte Paard gelegen is Vol gens de eerste berichten van 't front werd de aanval ingezet met een vernietigende barrage van artillerie en tanks. Het is de zwaarste geallieerde aanval sinds die, welke een jaar geleden op Heartbreak Ridge werd uitgevoerd. De aanval, die ten Noorden van Kumhwa is ingezet, is gericht tegen „Triangle Hill", een krachtige commu nistische stelling in het gebied van de IJzeren Driehoek, waarin geruime tijd geleden zware gevechten zijn geleverd. De Chinese stormloop op de berg het Witte Paard, die de belangrijke Chor- woncorridor naar Seoel beheerst, is gis teren geluwd. De Zuid-Koreanen houden tweederde van de berg bezet, nadat zij Zondag de top van communisten gezui verd hadden en daarna tot Maandagoch tend toe zeven aanvallen hadden afge slagen. Voor: Reyniers (RC Mechelen), Bensch (Beringen FC), Mermans (Anderlecht). Anoul (Luik) en Lemberechts (FC Mechelen). Reserves: Seghers (La Gantoise), Sae- ren (Luik), Van der Auwera (RC Me chelen) en Coppens (Beerschot). TEBAK (Van onze weerkundige medewerker) Zeer laag bleef de temperatuur giste ren in ons land, namelijk 6 a 7 gr. C., wat een bijzonderheid mag worden ge noemd. In de namiddag viel er in Bra bant hier en daar enige natte sneeuw. Ook de komende dagen zal het weer nog koud blijven met af en toe enige lichte regen. Een depressie trekt van daag van Engeland over België naar het Oosten. In het Westen en Oosten van ons land viel vrij veel regen. Ypenburg meldde 14 mm en ook op Twente viel 14 mm. Vooral in het Noorden blijft het nog zeer koud. Hedenmorgen om zeven uur meldde Groningen 3 gr. C. tegen Vlissingen 9 gr. C. Het voor mid den October zeer koude en sombere weer kan nog enige dagen voortduren. Tot nachtvorsten komt het hierbij niet, zoals gisternacht het geval was toen plaatselijk nog zware nachtvorst op trad. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind krimpend van Noord-Oost naar Noord-West of West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 7.04—17.46. Maan: 3.07—16.24. De bijna 65-jarige R. Ritzema uit Pei- ze (Gr.) is gistermorgen op de Paters- woldseweg te Groningen, toen hij met zijn fiets de rijweg wilde oversteken, gegrepen door een auto, bestuurd door van D. chauffeur in dienst van De Om melanden. De auto vervoerde werkwil ligen naar de fabriek. Het slachtoffer werd op slag gedood. Te Borgercompagnie vond een aanrij ding plaats tussen een autobus van de fa. S. en een 65-jarige wielrijder de heer G. Steendam uit Borgercompagnie. De heer S. stak dicht bij zijn woning on verwacht de weg over, pardoes onder de autobus- Hij werd vrijwel op slag ge dood. Op het station te Vorden is de reizi gerstrein. die Maandagavond om 20.09 uur uit Zutphen naar Winterswijk was vertrokken, achterop een stilstaande goe derentrein gereden. Naar wij van de N.S. vernemen werd de bagagewagen van de goederentrein in elkaar gedrukt en tot ontsporing ge bracht. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De reizigerstrein, waar van de locomotief slechts licht werd beschadigd, kon de reis naar Winterswijk met enige vertraging voortzetten. De treindienst wordt normaal uitgevoerd. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Nagellak Te Wallawalla in de staat Washington liep een lange man naar het schrijfbu reau van een ambtenares van de Kumer van Koop handel. Hij boog zich over haar heen en zei zacht: „Hebt u een beetje nagel lak voor me?" Toen de juffrouw „neen" zei, dacht de man even na en haalde een revolver uit zijn zak. „Ik zal nog even kijken", zei het meis je haastig en binnen enke le seconden vond ze een flesje met het helder rode spul. Zorgvuldig Smeerde de vreemdeling er een beetje van op de korrel van zijn wapen en zei vriendelijk: „Zo kun je beter mikken". Toen wan delde hij rustig weg. Woedende stier De stier van boer Ri- naldo Gaetano zag iets roods en dies viel hij aan. Bij de daarop volgende botsing brak de stier zijn horens. Verder kreeg hij nog een flink gat in zijn kop. Hij had een rode autobus met vijftig toeris ten geattaqueerd. De stier was bet enige slachtoffer. Vlaggestok-zitter Aluin Kelly, de uitvin der van het „vlaggestok- zitten". is in het centrum van New York dood op het trottoir neergevallen. De man, voor wie tienduizen den zich de nekspieren uitrekten om hem op zijn vlaggestokken te kunnen zien zitten, trok ook bij zijn dood een menigte be langstellenden. Toen hij op het trottoir ineenzak te stond er alras een grote mensenmenigte om hem heen. HU had een knipsel- boek bij zich, dat de titel droeg ,J3e gelukkigste dwaas op aarde". De po litie verklaarde, dat hij het laatste halve jaar in een pension gewoond had. In 1930 klom hij op de spits van een torentje van een hotel aan Broadway, waar hij precies 13 dagen, 13 uren en 13 minuten bleef zitten. Hij snapte de mop niet Te Chicago liepen twee negers een café binnen en schreeuwden voor de grap: Handen omhoog". De kastelein snapte de mop niet, trok een revolver, doodde de een en ver wondde de ander. Blafsysteem tegen wilde zwijnen Wilde zwijnen plegen per jaar in de gemeente Büchelsberg 20.000 gulden schade aan de oogst roe Te brengen. Vindingrijke dorpsautoriteiten hebben thans een automatisch blaf-systeem uitgedacht, dat de zwijnen moet ver jagen, terwijl het tevens de stemmen van de dorps honden spaart. Zestien luidsprekers laten thans 's nachts om de twintig minuten een geweldig hondengeblaf horen, dat telkens twee minuten aan houdt. Het geblaf is keu rig op een magnetische draad opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1