Veraart 's klaagzang Debatten in de bestuurscommissie van de V.N. SAMENSTELLING VAN AGENDA LOKT HEFTIG VERZET UIT Tunis, Marokko, Oostenrijk en rassenpolitiek blijken tere problemen Portretstudies vanPausPiusXIl Motortrawler ALLAN WATER pikte onbemand passagiersscheepje op Schipper Huig Ouwehand bracht zijn vijfde sleep binnen Tussen neus en lippen 'Ji Tsjech ontvlucht in kolentrein Dispensatie in de winkelsluiting Jee MORRIS ftejcteyeu &u/f Het weer Duclos en Marty beschuldigd mi Snelverkeer eist twee doden Tot hoofd en hart In ijzeren kist vier dagen onder lading verborgen Perzische studenten in hongerstaking Fraude bij P.E.N. te Bloemendaal Algemene amnestie in Egypte Viet-Minh-offensief in Indo-China N. DONDERDAG 16 OCTOBER 1951 o 76ste JAARCANC No. 25508 De agendacommissie van de V. N. heeft gisteravond besloten de kwesties Tunis, Marokko, de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, Oos tenrijk en Korea op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Dit besluit, dat nog door de voltallige Algemene Ver gadering bekrachtigd moet worden, heeft bij de behandeling in de commissie reeds hevige debatten veroorzaakt. Alleen het Koreaanse probleem heeft nu nog weinig moeilijkheden met zich meegebracht. De Russische afgevaardigde Andrei Gromyko heeft slechts verzocht de behandeling van de kwestie Korea voorrang te verlenen. Zij neemt thans de derde plaats in na de kwesties van de collectieve maatregelen en de ontwapening. De Franse afgevaardigde heeft verklaard dat Frankrijk alle debatten over de Franse politiek in Noord-Afrika zal boycotten. In gebouw van Perzische missie te Stuttgart In bisdommen Utrecht en Haarlem SPORTSOKKEN-SWSATURS HOE VERSTAAN DE AFGEVAARDIG DEN VAN DE VER. NATIES ELKAAR -SpIEU Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2X543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk'. Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IXmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De teleurstellende uitslag der jong ste Kamerverkiezingen voor de Kath. Volkspartij houdt, heel be grijpelijk, nog steeds de gemoederen be zig. De eerste, vaak ietwat te spontane, feacties mogen geluwd zijn, de leiding der partij zou in haar taak schromelijk tekort schieten, als zij niet alles in het ^'erk stelde om allereerst de oorzaken van de „klap" van 25 Juni nauwkeurig ha te speuren, te bestuderen en te ana lyseren, teneinde aan de hand van Juiste conclusies de afgebrokkelde een heid te herstellen. Gemakkelijk zal dit liet zijn. Want de oorzaken van de aan de K.V.P. toegebrachte slag liggen niet W de onmiddellijk aan deze verkiezin gen voorafgegane gebeurtenissen, hoewel deze natuurlijk ook wel het teleurstel lende resultaat beïnvloed hebben, maar liggen verder terug in het verleden. Er is niet zo maar één oorzaak aan te lijzen, er is een heel complex van oor zaken liggend zowel in het morele, reli gieuze en politieke, als in het sociaal- economische vlak. Er woekerde in het K.V.P.-lichaam reeds jaren een ziekte- Proces, dat velen reeds lang onderken den, maar waarvan de partijleiding en de politieke kopstukken niet wilden horen. Men weigerde te luisteren of men kon niet luisteren, want goed luisteren is ook een kunst. Men werd zelfs niet Zelden boos als anderen op de feilen van de K.V.P. en de fouten van het politieke heleid van haar vertegenwoordigers in de Kamer wezen. Wij behoeven hier thans niet verder op in te gaan. Voor ^ie geregeld onze hoofdartikelen in de haoorlogse jaren gelezen heeft, was de bitslag van Juni 1952 in ieder geval geen verrassing. Laten wij op het ogenblik volstaan met te constateren, dat het K.V.P.-bestuur hereid is de harde waarschuwing van Juni 1952 ter harte te nemen. Het heeft Zeeds toegegeven, dat de situatie van de K.V.P. onbevredigend is en heeft in yerband hiermede zich gewend tot het Kath, Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, opdat dit bureau het initiatief zou nemen voor de bestude ring van het vraagstuk der sociale en Politieke eenheid onder de katholieken 'n Nederland. Men kan er over discus siëren of het niet beter was geweest al lereerst de hand in eigen boezem te ste ken. dan dit probleem aan een commis sie „uit te besteden", hoofdzaak is voor °ns. dat men in de hoogste K.V.P.-krin- gen erkent, dat het politieke beleid in het verleden op belangrijke punten Zeer ernstig gefaald heeft, dat men al te vaak de greep op de realiteit heeft ver loren en maar al te gemakkelijk ge vlucht is in het ideële, waardoor de koers veel wisselvalligs kreeg. Belang rijk is tevens, dat men zo spoedig moge lijk met concrete reorganisatieplannen komt, welker verwezenlijking het her stel der eenheid kan bevorderen. Men mene ook niet, dat het vertrou wen in de K.V.P. hersteld zal kunnen Worden door het uitgeven van schone brochures over de positie van midden- ve°v>en' etc- overigens allemaal na de rkiezingen maar men kome met "Icrete daden. Daarnaar zal, p. ehals in het verleden, het werk der "P. beoordeeld worden. Terwijl bestuur en commissie zich thans dus rustig aan het „bezin nen" zijn over de situatie, komt Plotseling een brochure van prof. J- A. Veraart deze uiterlijke Zbst niet weinig verstoren. „Mi serere van de Katnolieke staatkunde in Nederland" luidt de titel. Wie de oude felle politicus prof. Veraart maar enigs- Zins kent weet dat deze, Michaél onder de •"lichaëlisten gaarne het zwaard han- ^ert en gaarne geduchte houwen uit belt. Zijn brochure staat dan ook ge heel in dit teken. Men kan terecht cri- •*.ek, ernstige critiek, hebben op het K-V.P.-beleid der afgelopen na-oorlogse laren, maar een afbreken van alles, wat Pc K.V.P. deed en doet, op een wijze als n deze brochure geschiedt, gaat buiten a"e proporties. De 25ste Juni 1952 is vol- gens hem de noodlottige datum van „de J^aarlijk gigantische mislukking van de katholieke staatkunde". Elders spreekt hij over een catastrophe. Duynstee, Wel- ler zijn zijn „bêtes noires", maar ook peenberghe krijgt een onaangenaamheid verduren. Over het verleden spreken rii maar niet, want zoals de lezer wel Ingrijpen zal, ook Nolens, Aalberse en /®n Wijnbergen deugden niet. Homme r'ordt geaaid en gekrabd. „Van staat kundige opvoeding van het volksdeel is pen sprakeDe gulden middenweg a de glad' verkeerde weg.... De beide aatkundige eenheidsopvattingen: n.l. ke simplistische en de lichtvaardige deu- pn nietMet onze verkiezingsma- pinerie zijn we de risée van het ?Pd.In de twee grootste na-oorlogse Waagstukken, Indië en de Belasting- Poiitiek, faalde de K.V.PVoor de ®lding van de katholieke staatkunde in Nederland na de bevrijding kan alle ar,dacht geconcentreerd worden op v °rnine; een ander of wellicht een groep °Pit niet in aanmerking." t deden slechts een greep. In deze ant gaat zijn schrijven 't hele boekje °or, Wahrheit und Dichtung. Het is er uit wijs te worden. Nu eens j,5nkt men, dat hij de kern der kwestie zpkt, het volgend ogenblik derailleert tfO redenering weer geheel. „Belangrijk actaat over katholieke staatkunde of vrolijke keuken, waar een trefze- j, re, doch 'rancuneuze hand alle potten, „pWjPen en vaatwerk, dat maar in het Lp'oht stond, in gruizels gooide?" vroeg Zin -id zich gisteren terecht af na le- ta;f der brochure. Een belangrijk trac ts* 's deze brochure o.i. echter zeker ziin a' komt Veraart aan het slot van 22?, boekje wel tot enige, overigens clusie <i0°r de K v'p- overgenomen, con- enUeze brochure bewijst aan de K.V.P. jj aan de katholieke kiezers geen dienst. e« nodige wat de K.V.P. thans trap? is vertrouwen. Veraart's het v - draagt er alleen maar toe bij ^wantrouwen te vergroten, bioete ons tot deze conclusie te churPni,r°men na ]ezing vah deze bro king* V weten- dat ieder vogeltje SaarnPZ° h.et gebekt is en houden er nniv mede, dat prof. Veraard vorpit:' .us altÜd een zeer bijzonder ter v la geweest. Het komt ons ech- °P het L„al,d,e cri?is- waarin de K.V.P. reVoli,t,v!i verkeert bij de Anti- hike sitii=t:^lren d°et zich een soortge- en Prudervt'' Y°?r met grote kieshéid Anders behandeld moet worden, •baakt en ,ef n6g meer brokken ge- chure van laatste geeft de bro- aanleiding. raart al te gemakkelijk ^.hbHjkt^w!1? zijn visies deraille- z'jn behandèr00 d heel duidelijk bij leraart VEn e Indië-kwestie. «ehreef, toeiTh- ,n w.a! hij in 1923 c lieden v=J i a Pac'fist optrok met Mt>«»ówerkeliikpet Pbrokan geweertje: 1Jke ontwapening, in plaats Arbeiders, die te Arzberg in Duits land een wagon Tsjechische kolen los ten, hebben onder de kolen een half- verhongerde Tsjech in een zwarte me talen kist aangetroffen, die op deze manier voor het communistische regiem in zijn vaderland gevlucht was. De vluchteling, een een en twintigjarige arbeider, vertelde dat hij zich met de metalen kist en wat voedsel in de wa gon verborgen had vlak voordat deze 's avonds geladen zou worden. Hij kreeg frisse lucht door gaten, die hij in de vloer geboord had. Na vier dagen rij den raakte hij buiten bewustzijn. Hij kwam weer bij toen de Duitse arbeiders de kist opzijschoven. Deze opnamen van de Paus zijn op 12 October gemaakt, toen h'ij vanuit Castel- gandolfo een eendaags bezoek bracht aan Rome. De foto's werden gemaakt in Prenestina, de arme wijk, waar de nieuwe kerk van S. Leo staat, die onlangs aan Zijne Heiligheid is aangeboden. Acht en dertig Perzische studenten, die in het gebouw van de Perzische mis sie te Stuttgart een hongerstaking be gonnen zijn, hebben de waarschuwing gekregen, dat zij door de Duitse politie verwijderd zuilen worden tenzij zij het gebouw voor hedenmiddag verlaten zou den hebben, De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, had hun gisteren eerder op de dag in een telefoongesprek uit Teheran ver zocht een einde aan de protestdemon stratie te maken. De studenten willen de Perzische regering bewegen hen Duitse marken tegen de goedkopere offi ciële koers te laten kopen en niet zoals óp het ogënblik volgens de nieuwe Perzische wet vereist wordt tegen de veel ongunstiger vrije koers. Zij begon nen hun hongerstaking Zondag 1.1., nadat Zij reeds wekenlang in het gebouw ge bivakkeerd hadden. Bij het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland te Bloemen- daal is een geval van fraude ontdekt. Gedurende enige jaren zou de gehuwde magazijnknecht G. M. van B. zich enke le duizenden guldens toegeëigend heb ben. Hij zou zich bij de verkoop van eiectrische apparaten een deel ten eigen bate hebben aangewend. Het onderzoek in deze zaak is nog niet beëindigd. Aangenomen wordt, dat de kopers van de apparaten te goeder trouw zijn geweest. van een leger een goed geoefende en goed uitgeruste staatspolitiemacht; in plaats van een oorlogsvloot enige sche pen voor vlagvertoon en politie"? Neen, deze brochure van Veraart is een verkeerde zet van een gepassion- neerdr speler op het politieke schaak bord. Naar het K.N.P. verneemt hebben de Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht en de bisschop van Haarlem voor de feest dag van Allerheiligen, op 1 November a.s., dispensatie verleend in het verbod tot verrichten van slafeljjke arbeid ten behoeve van de winkelbedrijven. Deze dispensatie is gegeven, omdat dit jaar de feestdag van Allerheiligen op Zaterdag velt en op grond van het ge mengd karakter der bevolking in beide bisdommen. Daar in de Zuidelijke bis dommen de omstandigheden anders lig gen, wordt het niet nodig en niet wen selijk geacht ook daar een dergelijke dispensatie te verlenen. De bisschoppen dringen er echter ten zeerste op aan, dat zij, die van deze dis pensatie gebruik maken, aan de.bedrijfs- genoten alle gelegenheid zullen geven de H. Mis bij te wonen. Advertentie ARTELJORISSTRAAÏ ZO TEL. I343S Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buiten. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit Noorde lijke richtingen. Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Mr^-gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.08—17.42, Maan: 5.30—16.46. Over de kwestie van het op de agen da plaatsen van Tunis en Marokko is niet gestemd, omdat niemand in de commissie op stemming aandrong. De voorzitter, Pearson, verklaarde tenslotte de beide problemen tot agendapunten. Zowel de Franse politiek in Noord- Afrika als de rassenpolitiek in Zuid- Afrika zullen besproken worden. Tot het laatste werd eveneens zonder stem ming besloten. De Zuid-Afrikaanse af gevaardigde G. P. Jooste protesteerde wel, maar hij stond niet op een stem ming. De Franse gedelegeerde protes teerde met verontwaardiging tegen de tegen Frankrijk gerichte beschul digingen. De Franse regering, zo zeide hij, kon geen inmenging dulden ir haar eigen zaken. Het werk dat Frankrijk in de afgelopen eeuw in Noord-Afrika had verricht en de voordelen. die de Noord-Afrikaanse gebieden door zijn politiek ten doel waren gevallen „zouden alleen al vol doende zijn om Frankrijk van derge lijke aanvallen te vrijwaren". Gromyko protesteerde namen de Sovjet-Unie tegen het op de agenda plaatsen van het Oostenrijkse probleem dat, naar hij betoogde, uitsluitend onder de bevoegdheid van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier valt. Verder verklaarde Gromyko, dat deze kwestie nierWtaThÜhkëlijk'va'n dé kwestie-Triëst kon worden beslist. „Triest," aldus Gromyko, „is geworden tot een illegale Brits-Amerikaanse ba sis. Wij hebben geen waarborg dat Oostenrijk niet een tweede Triest zal worden." De Sovjet-Unie, zo zeide hij, is „nog altijd bereid" een verdrag met Oostenrijk op korte termijn te sluiten. „Ongelukkigerwijze zijn de anderen ons niet halverwege tegemoet gekomen," zo vei klaarde Gromyko. De regering van generaal Naguib heeft een algemene amnestiewet aangenomen, waardoor verscheidene honderden Egyp tische en buitenlandse politieke gevan genen op vrije voeten komen. De wet geldt voor politieke vergrijpen in de periode van 1936 tot de staatsgreep in Juli van dit jaar, de regeringsperiode van ex-koning Faroek dus. £>e Franse Krijgsraad heeft opheffing van de parlementaire onschendbaarheid gevraagd van de communistische leiders Jacques Duclos, André Marty en ande ren. Men wil een proces tegen hen aan hangig maken in vebband met de com munistische actie om het moreel van het leger te ondermijnen. Duclos heeft sedert het vertrek van Maurice Thorez naar Moskou de Fran se communistische partij geleid. Marty is de onlangs in rang gedegradeerde mili taire leider van de partij. Toen Winston Churchill zijn woning aan Downing Street 10 verliet, om zich naar het Lagerhuis te begeven, dat in vergadering bijeen was, ontmoette hij een aan tal vrouwen met grote borden, waarop zij hun wensen aangaande volkomen gelijkstelling met de mannen ook in het loon kenbaar maakten. Een bekend strijdster voor het vrouwenkiesrecht, Charlotte March, nam ook aan de demon stratie deel. Zij werd tegengehouden door een politieagent. Met een tevreden gevoel meerde schipper Huig Ouwehand, Katwijker van geboorte, maar sedert jaren woonachtig in IJmuiden, de motortrawler Allan Water IJM 34 in de Vissershaven van IJmuiden, vanwaar hij Maandag ter visserij was uitgegaan. Geen visje was er gevangen, maar toch konden hij en zijn mannen tevreden zijn. Een onbe mand passagiersscheepje hadden zij in zwaar weer weten te enteren en behou den in IJmuiden binnen gebracht. AI was het dan maar een bescheiden vlag getje, het rood-wit-blauw wapperde fier in de mast van de prooi, die zij op de zee hadden buitgemaakt. Maandag was de Allan Water naar zee gegaan en Dinsdagmorgen om een uur of tien zou op ongeveer 54 graden Noorderbreedte, in de omtrek van de Doggersbank, ongeveer 160 mijl van IJmuiden, het net in zee gaan. Schip per Huig Ouwehand zat juist beneden aan een kommetje koffie toen de wacht een drijvend schip meldde. Daar moest wat bijzonders mee aan de hand zijn want het lag dwars op de wind, die toen met een behoorlijke kracht woei. De visserij werd maar even uitge steld en de Allan Water zette koers naar het vreemde schip, waarop geen leven te bespeuren was. „Een paar keer zijn we er omheen gevaren", ver telt de echipper, „we hebben een keer of wat gefloten, maar er kwam geen -antwoord. Onmiddellijk werd de rede rij radio-telefónisch aangeroepen om instructies en toen deze goedkeurde, dat een poging ondernomen kon wor den om het schip te bergen, braken spannende uren aan. Matroos Leen Brom was wel voor dat karweitje te porren en toen een draad was ingegooid, waagde hij zich met een reddingsvlot in het woelige en onstuimige water. En hij klaarde het. Hij wist het scheepje te bereiken en aan boord te klauteren. Daar maakte hij de verbinding met de Allan Water stevig vast en toen de trawler een keer dicht langs zijn prooi voer, sprong matroos Piet Ou wehand uit Katwijk over. Met een lijn werd daarna proviand voor en kele dagen overgebracht: eten, water en ook kolen om een kacheltje te kunnen stoken. Dinsdagmiddag om 1 uur was de zaak voor elkaar en werd de koers op IJmuiden gezet. Het weer knapte wat op, maar de moeilijkheden waren nog niet ten einde. Want na een paar uur knabbelen aan de 160 mijl, die afge legd moesten worden knapte de tros. Een paar bolders gingen eveneens over boord. Maar met 2 man op het onbe kende schip, was spoedig een nieuwe verbinding tot stand gebracht. De wind had men niet langer tegen, maar Dins dagmorgen om half acht knapte op nieuw de tros, als was het een viool snaar. Gen wonder, want het lege scheepje rukte, dat het een geweld was. Weer werd de verbroken verbinding hersteld en zo om ongeveer half twee kwam de Allan Water met zijn buit voor de pieren van IJmuiden. De rede rij VEM stuurde zijn sleepboot „Ave- nir" ter assistentie, die binnen de pie ren vastmaakte en het transport veilig naar de Zuidzij loodste. En daar trok het natuurlijk direct veel belangstel ling, Ook van de strandvonderij, die Tweelingbroers Edwin en Fred zijn tweelingbroers en lijken op elkaar als twee drup pels water. Op zeer jeug dige leeftijd werden zij wezen en kwamen in een weeshuis. Na korte tijd verlieten zij echter het weeshuis en werden af zonderlijk bij particulie ren ondergebracht Zij verloren elkaar uit het oog en. hebben sindsdien nimmer meer contact met elkaar gehad, maar: zij werden allebei monteur bij de telefoondienst; zij trouwden in hetzelfde jaar en met vrouwen, die zeer veel op elkaar lijken; zij hebben allebei onge veer gelijktijdig een zoon gekregen en zij hebben allebei een foxterrier, d'.e ze Frixie genoemd heb ben. Dit wonderbaarlijke vertelde een arts tijdens een bijeenkomst van ver pleegsters in Londen. Reukzin verloren Een huisvrouw in Bir mingham. die bij een ver keersongeluk haar reuk zin heeft verloren, heeft gerechtelijk een schade vergoeding van 16.300 gul den toegewezen gekregen. De rechter voerde o.m. aan, dat mevrouw Patricia nooit meer het voedsel zou kunnen ruiken, dat zij toebereidde. Modem Babyion Als er ergens op de wereld nog een Baby lonische spraakverwarring heerst, dan is dat wel in de zalen van de Ver. Na ties. Daar wordt welhaast iedere gangbare taal ge sproken. Hoe heeft men nu orde gebracht in deze spraakverwarring? Want het is toch belangrijk dat de afgevaardigden direct weten waar de Chinese af gevaardigde over spreekt, of waarover de Russische heer zich zo druk maakt. Brengen wij een bezoek aan de vergaderzaal der Ver. Naties. Daar zien wij vele afgevaardigden, met koptelefoons op, zitten. Als u op de tribune plaats neemt vindt u daar voor uw zitpaats ook een kop telefoon en een klein scha- kelkastje met 6 cijfers. Nu zet u de koptelefoon op en schakelt het apparaat voor u in op nummer 1. Nemen wij aan dat op dat mo ment minister Acheson het woord heeft, dan hoort u de stem van Acheson zelf. Zonder koptelefoon hoort u deze trouwens ook. Nu schakelt u het appa raatje op b.v. nummer 3 in. Onmiddellijk hoort u de woorden van Acheson in het Frans! Als u ver baasd alle andere cijfers probeert, hoort u de woor den van minister Acheson ook nog in het Russisch, Spaans. Chinees en Engels. De oplossing is betrekke- VOORZITTER SPREKER CABINES VAN |1 DE TOEKEN Chinees opsp roken woord il in bovenstaan de talen dox tolken vertaald De tolken vertalen de woorden van de spreker bijna gelijk tijdig AFGEVAARDIGDEN DER VER. NATIES TAALKIEZERS Elke afgevaardigde heefteen koptelefoon en een "taalkiezer". Met deze "taalkiezer" kan hij rechtstreeks op de spreker afstemmet\ of op een van de tol ken lijk eenvoudig. Het gehele verloop is op bijgaand schema duidelijk afge beeld. Voor de spreker en de voorzitter staan spe ciale microfoons, die in verbinding staan met de koptelefoons van tolken, die in verschillende cabi nes zitten. Voor de tolken staat weer een microfoon die in verbinding staat met de koptelefoons van de afgevaardigden en het apparaatje voor hen. Wat de spreker of voorzitter nu zegt, horen de tolken in hun koptelefoon en bij na gelijktijdig spreken zij de vertaling door de mi crofoon. Een snelheid die dus bewondering afdwingt. Als er dus van een won der sprake is, dan zijn dat wel de tolken, van wie sommigen wel 5 tot 6 talen spreken. Voor iedere taal is een apar te cabine en tol- kencorps. In ca bine nummer 3 b.v. hoort u dus gedurende de ge hele zitting niets anders dan Fran- fse vertalingen. Of de spreker in de zaal nu een Chi nees, een Rus, een Indiër, of een Pers is, in cabine nummer drie vertaalt men al deze redevoe ringen meteen in het Frans Evenzo geldt dit voor de andere nummers, waar men dan Spaans Engels of Chi nees beluistert. Het zal een ie der duidelijk zijn dat de tolken een zeer verant woordelijke po sitie bekleden en het behoeft dan ook geen betoog, ddt deze mensen tot de best be taalde functio narissen der V.N behoren. er direct een wacht op plaatste. Want „gevonden voorwerpen" op zee verval len aan de Staat. De naam op het scheepje was uitge wist, maar toch nog wel enigszins te lezen. „Nordan" staat er op en daaron der „Stockholm". Maar dat was dan ook alles wat men wist. Schipper Ou wehand heeft het bericht, dat Maan dag door een Duits kuststation werd omgeroepen en waarin melding werd gemaakt van de sleepboot Buelk, die een passagiersschip van 200 ton en een lichter verloren was, niet gehoord en ook ter rederij was men hiervan onkundig. Het is dus nog de vraag, of de Allan Water inderdaad dit passa- giersbootjè heeft opgepikt al wijzen de tekenen sterk in die richting. Men vermoed, dat het een passagiers scheepje is dat dienst deed op de Noor se fjorden, maar het kan ook dienst gedaan hebben tussen Denemarken en Zweden. Aan boord bevinden zich klei ne hutten voor eerste en tweede klasse en ook een kleine eerste- en een kleine tweede klasse salon. De gedachte, dat het scheepje wellicht voor de sloop zou zijn verkocht, vindt weinig hou vast. daar b.v. de keuken-inventaris practisch geheel nteuw is en ook el ders aan boord vernieuwingen zijn aangebracht. Bij aankomst in IJmuiden stond er ongeveer een meter water in het schip, dat door de sleepboot „Ave- nit" van de VEM uitgepompt is. Schipper Ouwehand is natuurlijk trots op zijn vangst, maar nieuw is een dergelijk karwei voor hem al lang niet meer. Het is al het vijfde schip, dat hij in zijn leven „opgebracht" heeft, In de oorlogsjaren sleepte hij een schip naar Engeland, de trawler Zwarte Zee werd eens door hem in Umuiden bin nengebracht. evenals een andere traw ler, waarvan hij zich de naam niet meer herinneren kan, en ook nog eens een logger. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de heer H. G. J. Heukers, districts chef van de Kon. Wegenbouw N.V. te Utrecht en wonende te Roermond, bij n autobotsing op de Rijksweg te Geleen dodelijk verongelukt. Hij bereikte de leeftijd van 33 jaar, was gehuwd en va der van twee kinderen. De heer Heu kers reed in een volkswagen komende uit de richting Maastricht achter een zware met mergel beladen transportauto. Uit de tegenovergestelde richting nader de een auto, die hij liet passeren, om daarna de voor hem rijdende vrachtauto voorbij te rijden. Daarbij kwam hij ech ter in botsing met een tweede transport- auto, die uit de tegenovergestelde rich ting naderde. De auto van de heer Heu kers werd totaal vernield. Op de weg van Vorden naar Hengelo (Gld.) is de 45-jarige smid Harmsen uit Hengelo (Gld.) met zijn motorfiets op twee wielrijders ingereden. H. werd te gen de grond geslingerd en was op slag dood; hy was gehuwd en vader van drie kinderen. De beide wielrijders werden gwond naar een ziekenhuis te Zutphen overgebracht. j Voorspoedige wind maakt geen De spookverhalen zijn de wereld nog niet uit, alhoewel ze sinds de dagert van de Vliegende Hollander zeldzamer zijn geworden. Een matrozenavontuur geoijt eigenlijk alleen maar onder een veelvoud van gebolde zeilen. Van een mo derne salonboot verwacht men niet, dat ze ergens stuurloos rond drijft, nadat de bemanning in haar geheel aan de Zwarte Dood is ten offer gevallen. En toch moesten we even aan deze lugubere moge lijkheid denken toen we verna men, dat de trawler Allan Water dezer dagen een salonbootje voor haar boeg zag opduiken, waarop geen enkel levend wezen te be speuren viel. De Allan Water heeft het maar op sleeptouw genomen en in IJmuiden binnengebracht, waar men inmiddels begonnen is het schip weer waterdicht te ma ken. De Viet-Minh is gisteren bij het aanbreken van de dag 't lang verwach te offensief begonnen. Het schijnt ge richt te zijn op de verovering van het uiterste Noord-Westelijke deel van Laos en op verdrijving van de troepen van de Franse Unie van de Chinese grens in het Noorden van Indo-China. goed matroos. In de 517e staatsloterij, tweede klasse, tweede lijst, is op lot no 10283 een prijï van f 20.000 gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1