„Levenslang moet levenslang blijven" Wiesje Bouwmeester jubilerend &Uc de1Ummanifud£ie{&uni wn Exportcontrole heeft Russische militaire opbouw vertraagd VOORZITTER BUND DEUTSCHER JUGEND ALS COMMUNIST ONTMASKERD s c Kruiswoordraadsel Minister Donker geeft jachtige Verdediging van zijn beleid S KETCH D.DD. O A R uit Djakarta terug Sovjet-blok heeft acuut gebrek aan non-ferro metalen Aantal partisanen ongeveer duizend Gratieverlening aan Lages in de Kamer Indrukwekkend betoog van K.V.P.-lid Peters DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 PAGINA 5 Kon schietvereniging „De Vrijheid Vrn*°Cht had- dat de 50eplet houdende toneel- 'eUisr'YY.Pevuester-csba- .êl• or, lesje Bouwmees- jaar Augustus dertig ?®leden met de plan tas aanraking kwam, Ook le speciale reden er Prof. Mijsberg ridder Nederl. Leeuw Eduard Flipse naar Munster Examens Bond van hogere politie ambtenaren 50 jaar Nieuwe sensatie in partisanen-kwestie k Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag n+teems+m Tournooi lussen instituten voor lichamelijke opvoeding „Flush Royal" wint Cesarewitch SCHORSING VAN BUN OPGEHEVEN Prins speelt remise Luchtpost-enveloppen AmsterdamSantiago pss-. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De behandeting van de interpellatie-Burger over de gratieverlening aan "Pes, welke gistermiddag in de Tweede Kamer plaats vond, heeft minister vonker de gelegenheid gegeven tot een krachtige verdediging van zijn beleid, zulks al niet gebleken ware uit het feit, dat de minister direct na zijn optr'c- de knoop heeft doorgehakt in deze netelige affaire, dan kon men hier con stateren, dat er eigenlijk voor het eerst sedert minister Van Maarseveen weer e®n bewindsman van formaat zetelt op het departement vgn Justitie. Zoals blijkt uit hetgeen gisteren in een deel van onze oplage reeds gemeld "'"ei, nam dr. Donker als uitgangspunt de volledige erkenning, dat Lages een teer ernstig oorlogsmisdadiger is. Hij zei voorts, dat de aandrang van Duitse *'jde op gratiëring vanwat men in plaats van oorlogsmisdadigers thans pasgevangenen belieft te noemen, van geen enkele invloed was geweest op ?yn beslissing en kwam dan tot deze verantwoording: dat een overheid twee loar solt met een veroordeelde is in strijd met een behoorlijke rechtsopvatting; hebben niet tegen de bezetter gestreden om diens methodes zelf te gaan toe- fessen. Aan deze uiteenzetting was voorafge gaan de rede van mr. Burger (P.v.d.A.), die op ietwat nare wijze met de com munisten in debat trad over het feit, /lat niet de heer Gortzak, doch hij in terpelleerde en die verder een aantal vragen tot de bewindsman richtte, waar in hij o.m. het falen van het na-oorlogse berechtingsbeleid uitgesproken wenste te zien. Meer indruk maakte 't later van ver schillende zijden met respect bejegende betoog van de heer Peters (K.V.P.), die verklaarde zelf in de oorlog voor een vuurpeleton te hebben gestaan en zeide te wensen, dat iedere gezagsdrager, die over dood en leven heeft te beschikken, een dergelijke ervaring zou hebben. Spr, deed zich kennen als tegenstan der van de doodstraf. Het is practisch uitgesloten, dat ze als boete-element waarde zou hebben en- de idee van ver gelding kan niet aanvaard worden in het strafrecht. Hij erkende echter, dat de prudentie van een bestuurder strenge straffen kan eisen. Een ander aspect van deze aangele genheid is, dat zware dwangarbeid nog zin heeft voor het herstel van de door de misdadiger geschonden orde, doch dat de doodstraf hiertoe zinloos is. Dan kan men verder spreken van de noodzaak om het individu, dat van wege zijn - onwaardigheid geen deel meer mag uitmaken van de maat schappij, uit die maatschappij te ver wijderen, doch indien wij, aldus de heer Peters, het wezen van de eer on zer maatschappij in het oog houden, dan raakt en deert ons de aanwezig heid van een man als Lages niet eens. In deze principiële afwijzing van de doodstraf ging niet de gehele fractie van de K.V.P. met haar woordvoerder mee, doch wel was men van oordeel, dat door de aaneenschakeling van fouten in net berechtingsbeleid de overheid haar recht op het voltrekken van de dood straf heeft verspeeld. Wat van C.P.N,-zijde bij deze gelegen heid te berde werd gebracht kan men wel raden; het bleef echter nogal kalm. Het woord werd gevoerd door de heren Advertentie Vl Hg voorkennis en medewerking van 2," nationaal instituut „Steun Wettig is aan de schietvereniging „De Vrijheid" het praedicaat „Koninklijke" j^rleend. De statuten zijn goedgekeurd, «e vereniging erkend. Het doel van de vereniging is de weer- "aarheidsgedachte in den lande te pro- ageren en de werving en propaganda voor reservediensten te stimuleren. Muriloff biedt de jubilerende Wiesje Bouwmeester een ruiker roze anjers "h. Rechts van Wiesje haar echtgenoot, G. Staal, en links Hella Faassen. <Van onze speciale H verslaggever) et was gisteravond op Schiphol een al- bp, ,leszins artistieke (j0,,oen'ng. Wachtkamer en V^negebiéd wemelden bu storren en sterretjes Pieter Ariens en Johan Spiers langs vele B.P.M.- ers in de Oost hadden ge maakt. mocht een ietwat AVRO-achtige affaire he- „ft'Y sterren en sterretjes tocht rijk van Neerlands tal P11™. die een vijf- hai.^0toega's kwamen af- 'tobis -^aar aangezien de h,:! ."taar aangezien ae aa»Teis van een tournée di» mdonesië tegenwoor- °°to al geen exclusieve de p tenis meer is, moest twaanweligheid van een \rej "iponelijke plannen en geti,; b0Ssen bloemen op- redp„e schare andere s'hd« hebben. Welnu, va„ -<1een hoofdcontroleur bitpp B-P.M. op Medan Het - acn van twee en ^iesip lVe maand. dat la PaLbouwmeester, Hel lassen, Jan van Ees, Jongste dochter van de grote Louis dertig jaar op de planken ten. Daarom was Frans Muriloff tot ceremonie meester van het lichtmu- zige huldigingsfestijn ver koren. Hij opende des wege het ritueel van de collegiale omhelzing, ca- barettiers bij voorkomen de gevallen eigen. Hij bood deswege bloemen aan en deelde daarna de door de douane verlangde accijns-bankbiljetten uit. Inmiddels dromde de wachtende schare onder aanvoering van Toon Her mans schertsenderwijs bij een aan de grens, die de opmerking „EXIT" tussen de wereld en douanege bied plaatst. En toen de jubilerende jongste doch ter van de gróte Louis Bouwmeester deze grens overschreed, was het hek van de artistieke dam. Er werd gekust, met bloemen gegoocheld, en beroepsma tig spontaan gedaan. Het slot van de ceremo nie speelde zich in het hoge dakrestaurant af, waar Wiesje Bouwmeester een persconferentie moest geven. Deze tak van be schaving bleek haar sterk ste zijde niet. maar wij zijn toch 't een en ander aan zgn. kakkerlak-ver- halen en wat daarmee sa menhangt te weten geko men. Overigens bleek de ju- bilaresse en de omrin gende verzameling tot enkele geschiedkundige uitlatingen in staat. Zodat wij ons geluk kig prijzen u te kunnen vertellen, dat de jubile rende radio-actrice op der tien-jarige leeftijd bij haar vader op de planken kwam te staan. Het stuk heette „Voerman Hen schel", Wiesje speelde Kareltje en ze vond 't erg vervelend Gortzak en Haken en het nieuwe com munistische Kamerlid, de heer Reuter (uit de E.V.C.) hield zijn maiden-speech over het geval-Lages. Niet onvermake lijk was, dat de heren bij gebrek aan ondersteuning niet in behandeling kon den krijgen een motie hunnerzijds om een wettelijke voorziening te treffen, teneinde te bereiken, dat Lages nooit in vrijheid zal worden gesteld. Dat heeft men ervan, wanneer Paul de Groot en Gerben Wagenaar in Moskou vertoe ven.... Over de communistische agitatie in deze affaire deed minister Donker nog een interessant boekje open. Op zijn de partement hadden zich dezer dagen zes jongelieden van 13 tot 18 jaar vervoegd met een protestlijst van handtekeningen. Deze waren verzameld op een vergade ring van scholieren, welke in Amster dam gehouden was in een door een com munist gehuurde zaal. De bewindsman sprak er zijn afkeuring over uit, dat men de schooljeugd betrekt in de beoorde ling over gratiëring van. een terdood- veroordeelde. Verder is deze middag het woord ge voerd door freule Wttewaal van Stoet wegen (C.H.U.), wier standpunt neer kwam op deze uitspraak: men execu teert niet meer bijna tien jaar nadat een misdaad bedreven is. De heer Oud voorspelde, dat Lages uiteindelijk vrij zal komen en die be duchtheid was ook aanwezig bij de heer Bruins Slot (A.R.). De fractie leider van de V.V.D. vreesde en ook uit andere hoeken hoorde men dit ge luid dat bij een eventuele nieuwe bezetting gespaarden zoals Lages een gewillig instrument zullen zijn voor de nieuwe overweldiger. Mr. Oud be treurde dan ook de beslissing van de bewindsman en zo was deze rede het eerste oppositionele geluid van de V.V.D. in de Kamer. Ds. Zandt beriep zich op het woord uit de Schrift, dat men het bloed moet vergieten van diegene, wiens bloed ver goten dient te worden. Milder uitte zich de heer Bruins Slot. die sprak van fou ten in het beleid, die we ons allen kunnen aantrekken en 's ministers daad betreurde, doch er aan toevoegde, dat hij die misschien zelf ook gesteld zou heb ben. Van alle kanten is het beleid in het verleden, waardoor deze zaak zo lang slepend is gebleven, gelaakt en van alle kanten is ook de mening uitgesproken, dat de levenslange gevangenisstraf nu ook werkelijk levenslang dient te blijven. De kardinale moeilijkheid op dit laatste punt is, dat de huidige minister dit ook stellig beoogt, doch zijn opvolgers niet kan binden. Een wettelijke voorziening ten deze zou indruisen tegen het grond wettelijke principe van gratie als recht voor de Koning. De heer de Kadt (P.v.d.A.) heeft ech ter inzake die zekerheid voor de toe- komst geformuleerd, wat de heer Peters reeds impliciet had uitgesproken: het is de wil van alle partijen in het parle ment, dat de straf van Lages nu niet verder verminderd zal worden. In de aula van de Utrechtse Rijksuni versiteit is Woensdagmiddag prof. dr. W. A. Mijsberg gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig hoogleraarschap. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. mr. W. J. A. Kern kamp, deelde de jubilaris zijn benoeming mede tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en reikte hem het ere teken persoonlijk uit. Prof. dr W. A. Mijsberg werd op 16 Augustus i927 hoogleraar aan de genees kundige hogeschool te Batavia. In 1946 ging hij naar Nederland terug, waar hij in 1948 tot opvolger van prof. dr. A. J. P. van den Broek werd benoemd als hoogleraar in de anatomie en de embry ologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In de aula van het universiteitsgebouw hebben prof. dr. A. J. P. van den Broek, voorzitter van het huldigingscomité, de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen namens de regering en als oud-collêga, jhr. mr. M. L. van Holthe tot Echten namens het college van cura toren, prof. dr. J. Severijn namens de rector magnificus, prof. dr. C. D. de Langen namens de medische faculteit van Utrepht en van de voormalige hoge school van Batavia, de jubilerende hoog leraar toegesproken. Er werd ook een van grote waardering getuigend felicitatieschrijven van de oud-assistenten uit Batavia voorgelezen, en er werd een geschilderd portret aan. geboden, vervaardigd door de Utrechtse kunstenaar Kees Boeke een zoon van de oud-rector magnificus van de Utrechtse universiteit prof. dr. J. Boeke. Dinsdag 21 October a.s. zal Eduard Flipse. de dirigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, in Munster een concert diri geren, dat in het teken zal staan van cul- tuiele uitwisseling tussen Nederland en Duitsland. 48. „Een avond om nooit te vergetenverzekert Halfra nog eens met nadruk, als zij eindelijk de voet van de trap bereikt hebben, en de angstaanjagende reus hem naar een deur leidtdie in de muur is aangebracht. In het licht van een laag brandende muurfakkel schieten enkele ratten weg en de muren ziin ingevreten door het bocht, maar niets kan de ridder storen in zijn rozige gemoedsgesteldheid. „Voor waar, ik neem aan dat dit de deur van mijn slaapvertrek is?" „Zo zoudt ge het kunnen opvatten," gromt Kara's dienaar met een grijns. „Ik hoop dat ge rust moogt vinden, he, he, he!" Heb dank, vriend, heb dank! Waarlijk, het spijt mij dat wij samen niet een beker wijn geledigd hebben. Maar morgen if" „Ik zou vooreerst niet aan morgen denken," mompelt Kol hoestend. „Ga nu maar naar binnen, he, he he „Vaarwel dan. Het was een genoegen mij door u te laten leiden." De ridder opent heftig de deur en maakt nog een buiging voor zijn gids. „Ik hoop u spoedig weer te zien Ziin stem slaat plotseling over in een verschrikte kreet. Voor hem gaapt een donkere kuil. doch eer hij een stap terug kan doen voelt hij een stoot (n run ruQ en met een schreeuw stort Halfra omlaag in de duisternis Kol blijft in de deuropening staan tot een slag, gevolgd door een gekreun en het geplas van water uit de diepte opstijgt. Dan wendt hij zich om en sluit de deur. „Die val werkt altijd," grijnst hij goedkeurend, ..He, he Ku eerst het water gat open en dan moet ik zien dat ik die ellendige dwerg nog te pakken krijg Hi1 verdwijnt grommend in de schemering. Maar zijn stappen zijn nog niet geheel verstorven in de verte of een kleine'gestalte maakt zich los van de muur en sluipt schichtig op de deur toe. Pum-Pum is de beide mannen gevolgd en hoewel hel angstzweet hem op het voorhoofd staat, waagt het kleine mannetje thans zijn leven om te weten te komen, wat er met heer Halfra gebeurd is. „Groot gevaar!! Groot gevaarmompelt hij huiverend, terwijl hij op de deur toesluipt. „Mij wensen dat meester Eric hier thans zijn Advertentie N.V. Koninklijk* Phormoeoutlicho Fabrieken Wh BrocaSea -Slkaaman At,Pharmacia AMSTERDAM (V. U.). Cand. psychol.: mej. A. v. d. Hoeven, Den Haag. AMSTERDAM. Cand. geneesk.: R. Berg mans, C. de Geus, J. Hankckx, E. v. Herk, J. Joubert, S. Liem, S. v. Minde. P. Pop pers, H. Reynders, J. Sard, Ph. Willensky, allen Amsterdam; J. Bruinsma, Velsen; J. Herben, Haarlem en de dames P. Coster, E. Kuiper en G. Rooswinkel, allen A'dam. AMSTERDAM (V. U.). Doctoraal rech ten: J. Sprey, Amsterdam, J. Verheul. Voorburg en L. Luyendijk, Maassluis. LEIDEN. Cand. geneesk.: de dames G. Fukking, Den Haag; E. v. Lamoen, Pijn- acker; mevr. A. ThalheimerPeljak, Den Haag; idem de heren H. Alferink, Oegst- geest; J. Bakker, Den Haag; H. de Boer, Wassenaar; A. Bom. Den Haag; P. Brou wer, Heerenveen; H. Bijvoet, Heemstede: R. Colthoff, Den Haag; F. Engel, Den Haag; D. Frowein, Zandvoort; F. Gerrit- zen, Wassenaar; J. Grubben, Maasbree (L.H. Hartgrink, Egmond a. Zee; H. Heering, Zierikzee; A. Ingelse, Voorburg; G. v. d. Lingen, De Lier; J. van Oei. Delft en C. Sparling, Den Haag. Doctoraal ge neesk.: de dames C. Franken, Rotterdam; J. v. Koppen, Delft; idem dc heren J. Noov v. d. Koiff, Den Haag; M. Osten, Den Haag, A. Slotemaker, Wassenaar; L. Stoop, Rot terdam: K. Tuinstra, Rotterdam en J. v Waardhuizen, Rotterdam. Semi-artsexamen J. Groen, Scheveningen; G. den Hartoog. Rijswijk en J. Windhorst, Leiden. Artsexa men: mej. N. Tuijl Schuitemaker, Wasse naar en H. Havinga, Voorburg. Cand. ge schied.: C. Arriens, Oegstgeest. Doctoraal psychol.: L. Harvard, Leiden. Doctoraal Ned. taal- en lett.: J. v. Westenbroek, Den Haag. Doctoraal Ned. recht: mej. J. Nobel Leiden en mevr. E. FischerKeuls (cum laude), Leiden. UTRECHT. Cand. geneesk.: J. Blom, Hil versum; G. Bossers. Amsterdam; C. Din- genouts, Ossendreeht; M. Huisinga, Apel doorn: J. James, Oosterbeek; J. Lekkerker- ker, Utrecht; A. v. d. Linden, Utrecht; A. Meyer, Driebergen- A. Oomen, Rotterdam; J. Rijken, Boekei (N.-B.); G. Rijksen, Zeist; Th. v. Schaik, Bilthoven; mej. C. So Djiang Nio, Utrecht; W Wiltink, Doetinchem. Doet. geneesk.: L. Alma, Oss, mej. Y. Bastiaanse, Zwolle- P. Kramers, Vught; H. Layendecker, Rotterdam; H. Peeters, Venlo, P. v. d. Sches, Zeist, G. Stekelenburg Utrecht- P. v. d. Wielen. Garderen. Semi- arts: mej. J. v. Lange, Woerden; O. Bjor- gaas, Utrecht. Arts-ex.: mej. T. Klumpenaar, Woudenberg: G. Kamphuijs, Nijmegen, P. v. d. Mee. Helvoirt. Cand. sociale geogr.: Ph. Daniels, Utrecht; H. Klijn, Zeist. UTRECHT. Doet. psychologie: J. Bremer Utrecht. Cand. wis- en natuurk. A.: J. On derstal (cum laude). Ede; D.: mej. N. v. d. Graaf, Utrecht en A. Bosch, Utrecht; K.: C. Janssen, Arnhem en J. Blommestein, Utrecht. Doet. dierkunde; W. v. Utrecht en mej. A. Kremer, Bussum. Doet. wisk.: S. Beentjes, Utrecht. Veearts-examen: mevr. C. BirnieHeringa, Utrecht; P. v. d. Kerk, Hoogeveep- J. Staal, Assen: J. Koopman Berkhout- 'P. v. d. Eynde, Mierlo (N.-B.); J. Wcchgelaar, Eek en Wiel; H. Ottevan- ger, Utrecht-, mej. G. Reinheid, Heemstede: D. Smallegange. Goes; J. v. d. Vlerk. Zut- phen; J. v. Wijhe, Capelle a. d. IJssel. Cand. rechten: J. Hensgens Helmond; H. Eweg, Utrecht; J. Geerlings, Utrecht; W. Roosdorp, Oosterbeek. Averell Harriman, directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, de M.S.A., heeft een rapport gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de weigering der be langrijke industrielanden van de vrije wereld strategische goederen te verkopen, de militaire opbouw van de Sovjet-Unie vertraagd heeft. Ongetwijfeld zal, ao voegde hij hieraan toe, de Sovjet-Unie in staat zijn, ook zonder handel met de vrije landen, voort te gaan met de bewapening. Vele West-Europese en Aziatische landen, aldus Harriman, hebben invoer uit de communistische landen nodig en onder de tegenwoordige omstandigheden zou een totaal embargo door de Nato-landen in helangrijke mate hun mogelijkheid verminderen bij te dragen tot de defensie-inspanning van de Xato. De Ameri kaanse regering is zich ten volle bewust, dat enkele westelijke landen met het Sovjet-blok in enkele niet-strategische goederen handel moeten drijven. Volgens een Amerikaanse wet, wel ke sedert Januari van dit jaar van kracht is, moet de Amerikaanse hulp aan landen, welke opzettelijk goederen van primaire strategische betekenis verzenden naar onder toezicht van de Sovjet-Unie staande landen, worden gestaakt, tenzij de president der Ver enigde Staten beslist, dat beëindiging van deze hulp nadelig voor de veilig heid van de V.S. zou zijn. Harriman, die met de uitvoering van deze wet belast is. stelt voor dat ter bereiking van het tweeledige doel van de wet schade toebrengen aan het oorlogspotentieel van de Sovjet- Unie cn versterking van de Verenigde Naties, de veiligheidscontrole, die in 1951 de plaats innam van de ECA bij de hulpverlening aan Europa, De bond van hogere politie-ambtena- ren in Nederland heeft Woensdag in Amsterdam het vijftigjarig bestaan ge vierd. Des morgens kwamen circa 260 leden bijeen in Krasnapolsky waar een feestelijke vergadering werd gehou den. Hier werd o.m. het woord gevoerd door commissaris B. W. van Mourik Broekman, hoofd van het bureau poli tie van het ministerie van Binnenland se Zaken namens de minister, mr. A. M. E. A. Bakker namens de minister van Justitie, de heer P. A. Ravelli. voorzit ter van het ambtenarencentrum en de bondsvoorzitter, commissaris C. M. van Veen, die de herdenkingsrede uitsprak. Na een gezamenlijke koffietafel trok ken de congressisten naar het Amstel Hotel, waar een receptie werd gehou den. De viering Werd besloten met een diner in Krasnapolsky. aangevuld zal worden door pogingen om nieuwe leveringsbronnen in over zeese gebieden en minder ontwikkel de landen tot ontwikkeling te bren gen. Ook 3telt hij voor pogingen te doen de handelsbarrières tussen de vrije landen te verlagen en het dol lartekort in Europa te verminderen. Harriman erkent in zijn rapport, dat „sommige gewetenloze zakenlieden" voortgaan strategisch belangrijke goe deren naar Rusland te smokkelen, soms door ze via niet minder dan vijf landen te verzenden. De V.S. zijn de laatste vier jaar tegen meer dan 200 Amerikaanse ondernemingen en perio nen opgetreden wegens overtreding van de controlevoorschriften. Harriman deelde mede. dat dergelijke ongeoor loofde handel door de medewerking van bevriende regeringen de laatste maanden „belangrijk is verminderd". De plaatsvervangende uitvoerder van de wet, Seymour Rubin, heeft tegen over verslaggevers verklaard, dat men er door de wet in geslaagd Was belang rijke strategische goederen voor het Sovjetblok onbereikbaar te maken. Ds Sovjetlanden, zo zeide hij, hebben een acuut gebrek aan non-ferro metalen, werktuigmachines, precisie-instrumen- ten en electroniiche uitrusting Agen ten van de Sovjets waren bereid om, ter verkrijging van deze goederen, prijzen te betalen, veel hoger dan de normale kostprijs. Prins Bern hard is Bisterochtend zijn tweedaags bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren begonnen. Aan de Veerhaven te Kruiningen werd de Prins verwelkomd door burgemeester, wethouders en gemeentesecretaris van deze gemeente. Geheel rechts de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. De Casembroot. Advertentie Krabben en peuteren maant aa WlTïtfl- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep liltSlslO in de poriën door, zuivert, ont- J smet en geneest de huid. smet en geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De ontdekking van de illegale partisanengroep in West-Duitsland, die met Ame rikaanse steun gevormd werd, neemt meer en meer sensationele vormen aan. Zij vormt in deze dagen in Bonn het gesprek van de dag en wordt algemeen beschouwd als een hoogst pijnlijke zaak, niet alleen voor het Amerikaanse be stuur, doch ook voor de Duitse regering, die evenals aan andere verenigingen financiële steun gegeven heeft aan de „Bund Deutscher Jugend", de organi satie uit wier ryen de Duitse partisanen werden gerecruteerd. De jongste sensa tie is, dat de voorzitter van deze jeugdbond, Paul Lueth, nu ook nog ontmaskerd is als' lid der communistische partij. Hij is in 1946 tot deze partij toegetreden en heeft aan bet Marxistische vormingswerk zeer actief deelgenomen. zijn studies aan de universiteit van Po sen had voltooid en om dit aannemelijk te maken heeft hij ook nog zijn leeftijd foutief opgegeven. De communistische partij heeft te Frankfort bevestigd, dat Paul Lueth lid van de partij is geweest. Hij trad in 1946 toe, maar zou in datzelfde jaar weer geroyeerd zijn, omdat hij geen partijwerk meer deed. Zijn jeugdorganisatie heeft aan de andere kant onder aanwending van zeer aanzienlijke financiële middelen, waarvan de herkomst nog steeds duis- Bovendien blijkt Lueth nog enige tijd een medische practijk te hebben uitge oefend, hoewel hij daartoe geen andere kwalificatie bezat dan dat hij als on derofficier bij de gezondheidsdienst van de Duitse Wehrmacht werkzaam was geweest. Hij heeft voorgegeven, dat hij ij ter is, een grootscheepse anti-commu nistische propaganda gevoerd. Zij heeft evenwel ook pamfletten uitgegeven tegen de uiterst rechtse groeperingen in Duitsland! alhoewel zij voor haar partisanengroep voornamelijk leden geworven heeft onder voormalige SS-ers. Volgens de weinige nog bekend ge worden details van het onderzoek, dat zoals gemeld gesloten is, hield de par tisanengroep er onder meer een „des kundige voor likwidering" op na. in wiens handen zich de lijsten van voor aanstaande socialistische politici be vonden, die door de partisanen waren uitgekozen om in geval van nood te worden „kaltgestellt". Volgens een ver klaring van de minister-president van Hessen, Zinn, zouden doorslagen van deze lijsten in handen zijn geweest van de Amerikaanse verbindingsman, die als geldschieter voor de groep fungeer de. een zekere mr. Garwood. Tussen Duitse en Amerikaanse instan ties wordt thans nog een strijd gevoerd om het bezit van een grote hoeveelheid documenten, die door de leider der par tisanen, Gerhard Peters, vlak voor zijn ontdekking in Amerikaanse handen zouden zijn gegeven. Peters had zijn partisanengroep gemaskeerd in de vorm van een houthandel, die maandelijks uit Amerikaanse bron 50.000 mark ontving. Hij had met dat geld een villa in het Odenwoud gekocht, waar de partisanen, die in heel Duitsland werden geworven, als employé's van de houtfirma kwamen „rusten". 'Schietoefeningen werden in de garage gehouden en verder hebben de deelnemers in totaal moeten er onge veer duizend zijn geweest een oplei ding op verschillende Amerikaanse vliegvelden ontvangen. Een openbare behandeling van de hele kwestie kan binnenkort tegemoet wor den gezien in het West-Duitse parle ment. Horizontaal: 1. te kennen geven; 4. momenteel; 8. titel (afk.); 10. voegwoord; 11. bekende motorwedstrijden (afk.); 13. lijfeigene; 16. lengtemaat; 17 waterkant; 19. ge wicht; 20. zandheuvel; 21. vogel; 22. rivier (Ind.); 23. godin van de dageraad; 24. vertragingsapparaat; 26. looimiadel; 27. onder het nodige voorbehoud (afk.); 28. rode kleurstof; 30. natuurkundige term (afk.); 31 momenteel; 32. lengte maat; 34. lofrede; 35. hijswerktuig. Verticaal; 1. plaats in Groningen; 2. voorzetsel; 3. badplaats; 5. tuin; 6. gereed; 7. plaats in Groningen; 9. plaats in Groningen; 12. berg in Palestina; 14. soort onder wijs (afk.): 15 spil; 16. god van de wind; 18. bloem; 20. dwaas; 24. noot; 25. noot; 28. insect; 29. achting; 31 wind streek (afk.); 33. noot. ONSTWEDDE DO LES DE ESP K+ SOL R4-OS-i-OP T DELFZIJL W LA-rOT V ALS B SUL FA GEK+TE E NODEN E LUTJEGAST In Amsterdam is gisteravond een tweedaags tournooi geëindigd, waaraan vier van de vijf Nederlandse instituten voor opleiding van leraren in de li chamelijke opvoeding hebben deelgeno men. Dit tournooi. dat op initiatief van de Christelijke Academie voor Licha melijke Opvoeding in de hoofdstad is gehouden, werd gewonnen door het In stituut voor Lichamelijke Opvoeding te Groningen. De tweede en de derde plaats werden gedeeld door de acade mies voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam en Den Haag en od de laatste plaats eindigde de organiserende Christelijke Academie uit de hoofdstad (van de Vrije Universiteit). Het zevenjarige paard ..Flush Royal", van de Schotse bookmaker GeOrge Maclean, heeft de Cesarewitch gewon nen, de klassieke race over 2'i mijl, welke dit jaar begiftigd was met «n eerste prijs van ruim 3000 pd.st. Jeu van Bun te Maastricht heeft Woensdag een schrijven van de beroeps commissie van de KNVB ontvangen waarbij hem werd medegedeeld, dat zijn voorwaardelijke straf per 18 October a.s. als geëindigd kan worden beschouwd. Dit betekent dus, dat Van Bun. die des tijds werd geschorst wegens zijn mede spelen in de missiewedstrijd te Sittara, ingaande Zaterdag 18 October weer ge rechtigd is om voor MVV te spelen. De afgebroken partij uit de 18de ron de tussen onze landgenoot Prins en de Jfus Averbach is na 77 zetten in remise geëindigd. De stand na de 18de ronde is: 1. Kotov (Rusl.) 14}^ pnt; 2. Petrosyan (Rusl.) 12 pnt; 3. en 4. Gelier (Rusl.) en Tai- manov (Rusl.) ieder 11H pnt; 19. en 20. Vaitonis (Canada) en Prins (Ned.) ieder 4 pnt Ter gelegenheid van de doortrekking van de K.L.M.-lijn AmsterdamBuenos Aires naar Santiago de Chile heeft de K.L.&l. een speciale luchtpostenveloppe ntworpen, waarop het adres van de K.L.M.-vertegenwoordiger in Chili is gedrukt. Deze enveloppen kunnen uiter lijk 3 November worden gepost. Da Nederlandse P.T.T. heeft voor deze eerste vluchten naar Santiago een spe ciaal poststempel laten vervaardigen. Bij aankomst in Chili zal deze enve loppe van een dagtekeningsstempel wor den voorzien. De P.T.T. zal de envelop pe wederrm aan de afzender terug bezorgen. Nadere Inlichtingen bij de K.L.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5