Weersta in den beginne RUST TE DJAKARTA TERUGGEKEERD Twee nieuwe West-Duitse partisanengroepen SUKARNO: Nationale revolutie pas voor de helft voltooid Yamin in arrest Sukarno dringt aan op geduld Wijdvertakte rechtse ondergrondse in Beierenarrestaties in Hamburg Vrouw in slaap door brand verrast aan Kustvaarder op mijn gelopen Mooi herfstweer Uee nUKKIO beftwycu Dmj 70sfe JAARGANG No. 25510 ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 Meer parlementsleden onder bescherming Met ernstige brand wonden in ziekenhuis te Heerlen Nog 32 gevallen van kinderverlamming In Korea gesneuveld V er gif tigingsgeval te Zeist Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers DE WEEK VAN PERZIË Radium voor het Kon. W ilhelminaf onds Me lpt oe bisschop KSKtiEM BCUtveH.' CD DCC NATIONALE producten tnnCd VAN WERELONAAM Verlang dit merk van Uw handelaar BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45,tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. (Van een bijzondere medewerker) Dat onderwijs en onderwijsvernieu wing volop in het teken van de belangstelling der deskundigen staan, is buitengewoon verheugend. Vo rige week Vrijdag en Zaterdag waren bijna 400 deskundigen uit alle richtingen van het onderwijs, van het Ministerie van O.. K. en W., van Kunstenaarsver enigingen en sociale organisaties bijeen, met het doel zich te bezinnen op wat kortweg wordt genoemd: „het plan- Rutten". Aan het begin van deze ver gadering deed zich een voor niet-inge- wijden gedenkwaardig incident voor. Men zag een paar katholieken zich naar de voorzitterstafel begeven om daar een brief te overhandigen. In zijn openings woord las de voorzitter deze brief voor, waarbij bleek dat de brief afkomstig was van een aantal katholieken, die voor-beraad hadden gehouden. De on dertekenaars waren allen bekende fi guren uit het katholieke sociale leven. Tijdens de slotzitting werd weer een brief voorgelezen, nu ondertekend door drie van de vier katholieke bestuurs leden van de organiserende instantie, het Nederlands Cultureel Contact. De eerste brief bevatte een standpunt ten aanzien van een van de grondgedachten van het congres, of liever gezegd, het wenste aan het congres duidelijk te ma ken dat iets dat tot onderdeel van het gesprek was gemaakt door de congres- leiding. door de katholieke onderteke naars niet als onderdeel, maar als basis van het gesprek gezien wenste te worden. De reactie van de drie katholieke be stuursleden van het N.C.C. (er zijn er vier, maar de vierde was afwezig) kwam op de slotzitting. Over geen van beide brieven werd in de vergadering zelf ge discussieerd, maar dat ze reacties ge wekt hebben in het denken van de deel nemers is zonneklaar. Wij hadden het voorrecht deel te mo gen nemen aan het voor-overleg, waar de brief werd geconcipieerd en gete kend. We hadden eveneens het voor recht te mogen deelnemen aan dit hoogst belangrijke congres. We beken nen ons ook te horen tot de onderteke naars van de brief, en hebben derhalve ook over ons laten komen de verwijten, die de grote katholieke dagbladpers openlijk en bedekt aan deze onderteke naars heeft gericht. Als we in deze af faire iets betreuren dan is het vooreerst dat het innemen van een standpunt door een aantal ernstige lieden, die zeer gewetensvol zijn te werk gegaan, op het congres zelf door andere katholieken werd gekwalificeerd, niet alleen als in opportuun. maar vooral als principieel onjuist. Daarnaast betreuren wij het ten zeerste dat sommige dagbladen er, of wel een persoonlijke kwestie van een van onze voortreffelijke Nederlandse ge leerden in hebben gemeend te mogen zien, ofwel de zaak min of meer be lachelijk te hebben voorgesteld. Het is goed, dat iedereen weet, waar het nu eigenlijk om ging. De congresleiding had op een grote stapel prae-acrviezen, die pas op het allerlaatste moment aan de deelnemers waren toegezonden, een toelichting geschreven, waarin onder andere de volgende alinea voorkwam: „Hoewel in het complex mens-maat schappij de levensbeschouwing is ge ïntegreerd. dient dit aspect nog eens apart en duidelijk te worden geaccentu eerd als belangrijk element in de indi viduele vorming." (Cursivering van ons). (VertJOlo op pag 3 Van de zijde van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver neemt Aneta, dat de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, de heer A. Th. Lamping, vanochtend een bezoek heeft gebracht aan de secretaris-generaal van dit ministerie, dr. Darmasetiawan. Dr. Darmasetiawan bood bij deze ge legenheid nogmaals namens de Indone sische regering excuses aan betreffende de vlag-incidenten tijdens de demon straties van Vrijdag. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken voegde men hier aan toe, dat de heer Lamping uitdruk king heeft gegeven aan zijn tevreden heid over het correcte optreden van de Indonesische autoriteiten en de leden van de Indonesische machtsapparaten, die na de incidenten bescherming heb ben verleend. Te Brunssum is gisternacht brand uit gebroken op de slaapkamer van mevr. S., vermoedelijk tengevolge van kort sluiting. Door het vuur in haar slaap verrast, riep mevr. S. om hulp. waarop haar dochter en weldra ook haar zoon toesnelden. Mevr. S., die in brandend nachtgewaad haar kamer afliep, werd in een vloerkleed gewikkeld, waardoor het vuur verstikt werd, maar zij was dus danig met brandwonden overdekt dat zij naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden overgebracht. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Doordat de deuren en ramen van haar slaapkamer dicht waren is wellicht de brand kunnen be perkt worden tot de slaapkamer. Het vuur hadden enkele politie-agenten in bedwang weten te krijgen zodat de snel ter plaatse verschenen brandweer slechts nablussing behoefde te verrichten. Perzië heeft Zweden in verband met het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië verzocht zijn belangen in Engeland te behartigen. Het verzoek, dat gisteren door de regering-Mossadeq op de Zweed se legatie in Teheran is overhandigd, is in overweging genomen, maar de Zweed se regering heeft tot dusver nog geen beslissing in deze kwestie kunnen ne men. De Zweedse premier, Tage Erlan- der, neemt namelijk deel aan een inter nationaal socialistisch congres in Milaan, terwijl de minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, in verband met de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. in New York vertoeft. Vandaag wordt in ieder geval geen beslissing meer verwacht. Ondertussen wacht Perzië met onge duld deze beslissing af omdat het land vóór het afbreken van de betrekkingen met Engeland eerst een ander land be reid gevonden Wil hebben om de Perzi sche belangen verder in Groot-Brittannië te behartigen. Om deze reden heeft Per zië Engeland nog steeds niet officieel van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen in kennis gesteld. De Per zische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft om dezelfde re den nog moeten weigeren te zeggen of de breuk volledig of gedeeltelijk zal zijn Aan de Britse zaakgelastigde, George Middleton. heeft Fatemi gisteren daarom meegedeeld, dat een beslissing over de wijze waarop en de mate waarin het afbreken zal geschieden nog niet geval len is. Aan de andere kant heeft Engeland om dezelfde reden contact opgenomen met Bern. En de Zwitserse regering heeft zich reeds bereid verklaard de Britse belangen in Perzië te behartigen. Blijkens de in de Staatscourant voor komende opgaven van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziekten zijn over de week van 5 tot en met 11 October in totaal twee en der tig gevallen van kinderverlamming aan gegeven. De Nederlandse regering maakt be kend dat tot haar leedwezen tijdens ac ties in Korea op 10 October 1952 is ge sneuveld korporaal J. Rijs, legemum - mer 200225004. Korporaal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren, hij was on gehuwd en afkomstig uit Amsterdam. Hij behoorde tot het regiment stoottroe pen De familie is reeds gewaarschuwd. Hij ruste in vrede. Voor de Utrechtse rechtbank hebben Vrij dag terechtgestaan de 37-jarige C. M. van E. te Zeist en de 40-jarige J. J. van der K., stoffeerder van berope, uit Utrecht. Eerst genoemde wordt verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot. De tweede verdachte zou medeplichtig zijn geweest wegens het verschaffen van vergift. De Officier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de tweede verdachte vijf jaar gevan genisstraf met aftrek. hij verbond aan die concessie onmiddel- Jljk de voorwaarde, dat de Anglo-Iranian op korte termijn de 49 millioen pond sterling zou betalen, die Perzië ontvan gen zou hebben gedurende de laatste oroductie-periode van de maatschappij in Perzië, indien dr. Mossadeq zou heb ben ingestemd met de door de Anglo- Xranian voorgestelde wijziging van het contract van 1933. Nu was het natuurlijk zonderling, dat Perzië, weigerend zich te houden aan een contract, dat het hoe dan ook in 1933 heeft ondertekend, van Engeland de naleving eiste van een gewijzigd contract, dat nooit onderte kend is en dus in feite nooit bestaan heeft. De tweede voorwaarde van dr. Mossa- deq luidde, dat de schadevergoeding be perkt zou moeten blijven tot de materi ele bezittingen van de Anglo-Iranian in Perzië. Beide voorwaarden zijn, zoals uit de pas te Londen gepubliceerde tekst van het Britse antwoord op dr. Mossa- deq's ultimatum blijkt, voor Engeland onaanvaardbaar. Tot goed begrip diene, dat het bij de laatste voorwaarde gaat om enorme kapitalen. Gaat het om de vergoeding vap materiële installaties, dan zou het bedrag te overzien zijn. De waarde van de raffinaderij in Abadan wordt geschat op 300 millioen pond ster ling, hoewel zij in de boeken van de Anglo-Iranian lager gewaardeerd wordt. Maar zou Perzië ook compensatie moe ten geven voor de door de Anglo-Iranian tussen 1951 en 1993 te derven winsten, dan komt men tot een totaal van rond twee milliard pond sterling. En aange zien Perzië alleen in olie kan betalen zou dat oetekenen, dat Engeland in een andere vorm zijn aanspraken op de Per zische olie gehonoreerd zou krijgen. De vraag rijst, of ook hier weer niet gesproken moet worden van een streven naar het onbereikbare. Want het is na tuurlijk hoogst onwaarschijnlijk, dat En geland of de Anglo-Iranian een vorde ring van dergelijke grootte op Perzië zal kunnen incasseren. Inmiddels gaat dr. Mossadeq voort voor een publiek van sceptische Britten en niet helemaal ge ruste Amerikanen schrikbeelden op te roepen van een pro-communistische koers in Perzië. De Zondag j.l. in Tehe ran gedane mededeling, dat Perzië zijn beste diplomaten niet meer naar de Wes terse landen maar naar de Sovjet-Unie en de Aziatische landen zal sturen, moet deze suggesties versterken. „Bluf en chantage" zeggen de Engelsen. Maar sommige Amerikanen houden rekening met de mogelijkheid, dat dr. Mossadeq's spelen met vuur inderdaad brand zou kunnen veroorzaken. En zij hopen in stilte, dat particuliere zakenlieden te elfder ure nog zullen kunnen slagen, waar juristen en politici gefaald hebben. Verwachting tot Zondagavond: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist; overigens droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige Ooste lijke tot Zuid-Oostelijke -wind. Plaatselijk lichte nachtvorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. ZONDAG: Zon: 7.X1—17.37. Maan: 8.01—17.14. MAANDAG: Zon: 7.13—17.35. Maan: 9.21—17.35. Advertentie MOSSADEQ (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Na een vergadering van het Belgische kabinet die meer dan vijf uur geduurd heeft en waarin de ministers de resulta ten der jongste gemeenteraadsverkiezin-' gen hebben overwogen en o.a. vergele ken met die van de voorafgaande ver kiezingen in 1946. 1949 en 1950, heeft de regeringVan Houtte besloten haar taak overeenkomstig de democratische principes van de Belgische instellingen voort te zetten. Op het verzoek van de oppositie, om algemene verkiezingen te houden, zal dus niet worden ingegaan. In politieke kringen word deze beslissing verwacht. Men verwacht ook niet, dat het parlement vóór de gewone datum van de tweede Dinsdag van November zal worden byeengeroepen. De Nederlandse kustvaarder „Noach" is vannacht nabij het lichtschip „Ter schelling" op een mijn gelopen. Het schip heeft veel water in de machine kamer en maakt zware slagzij, maar blijft drijven op de houtlading. Zowel de reddingboot van Terschelling als de sleepboot „Holland" hebben de „Noach" bereikt. Onder begeleiding van de „Holland", die niet heeft vastgemaakt, is de kust vaarder „Noach" op eigen kracht onder weg naar Amsterdam. (Van onze weerkundige medewerker) Van Noord-West-Rusland over West- Europa tot de Alpen strekt zich een krachtig hoge drukgebied uit, waar wij al weken lang naar hebben uitgezien. De afgelopen week mag buitengewoon koud zijn geweest en veel regen hebben gebracht, voor half October zelfs record lage dagtemperaturen, deze tweede hc-lft zal schijnbaar veel goed maken. Zendag kunnen wij de regenjassen thuis laten. Het weer zal een rustig en tij dens perioden van zonneschijn een mooi herfstkarakter hebben, 's Nachts kan op vele plaatsen nachtvorst optre den en zal zich hier en daar mist vor men. De wind is naar Oostelijke rich tingen gedraaid en blijft voorlopig zwak. Overdag komt de temperatuur even boven de 10 11 gr. C. Van 1 September af mogen wij eindelijk eens van een belangrijke weersverbetering spreken, welke ook na Zondag nog kan voortduren. Het Kon. Wilhelminafonds heeft uit België een zending van 1,395 gram ra dium ontvangen, ter waarde van f 125.000. Deze hoeveelheid zal in zeer kleine hoe veelheden over de centra en subcentra worden verdeeld voor de bestrijding van kanker. Velen ivillen een vriend hebben, doch weinigen trachten er een te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1