Toneelmeester Yoskuiler heeft de touwtjes in handen Eerste Vrijdagavond-concert van H.O.V. in nieuwe seizoen DE WEEK IN STAD EN STREEK Stad en streekgenoten vertellen Hoofdrolspeler achter de coulissen in stadsschouwburg IJscoventer maakte reclame Geen staatsgreep in Indonesië In 1 dag retour HAARLEMS MATRASSÏNHUIS ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 PAGINA 2 PARADIJSJE VAN DE SCHIJN „Winst": 14 dagen zitten Rijbewijs drie jaar ingetrokken Bedetocht Kath. Vrouwen beweging Burgerlijke Stand Opbouwenafbreken Solist: Byron Janis RADIO NOORS AERDENHOUT FANCY-FAIR TEN BATE VAN HET JEUGDWERK GEOPEND la ligne Panache R.K. Speeltuin Santpoort wordt gesloten Zondagsdienst Spreekuur wethouder O DE OPEN DEUR Verduistering op grote schaal St. Adelbertusvereniging opent nieuw seizoen Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek HEEMSTEEDSE CHR. ORATORIUM VER. ZANDVOOR1 K.V.P. Aldus minister Rum GEMORSTE AETHER VLOOG IN BRAND Magazijnbediende liep brandwonden op Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 4/5 NOV '52 H.H. Missen op Zondag Laat het geen model van een moderne schouwburg geweest zijn, het was toch een gezellig intiem theatertje, die oude schouwburg daar aan de Jansweg, ik geloof dat menige Haarlemmer nog met een tikje weemoed en heimwee terugdenkt aan die ouderwetse hoefijzer-zaal met het rode pluche en de kleine loges, die zo genoeglijk tegen elkaar waren geplakt. Ik heb er maar een jaar gewerkt, maar ik denk er nog met plezier aan terug. Móóie dingen hebben we daar beleefdOp een keer bijvoorbeeld, werd er door een toneelvereniging een thriller gespeeld. Eén van de sensationele hoogtepunten werd geleverd door een moordenaar, die zo sinister mogelijk binnensloop en instanteljjk zijn wapen op het slachtoffer richtte. Maar het pistool ketste. Twee keer achter elkaar. Waarop de bandiet simpelweg een pistool pakte uit de brandkast van het slacht offer, al kon hij, de moordenaar, daarvan niet op de hoogte zjjn. Op dergelijke kleinigheden kun je dan niet letten. Maar laat dat andere pistool nu ook weige ren! Het slachoffer stond al die tjjd maar rustig op zijn dood te wachten, de moordenaar raakte een beetje in de war, en het personeel achter begon het mach tig interessant te vinden. Tussen de coulissen werd gefuisterd „Wurg 'm!", het geen de moordenaar niet hoorde of niet snapte, waarop de aanwijzing werd her haald enfin, op het laatst werd van alle kanten, zeer goed hoorbaar, geroepen: „Wurg 'm dan!" Het aanstaande lijk deed zelf flink mee. Hjj kreeg tenslotte zijn zin en werd netjes gewurgd. Als ik me goed herinner, heeft de zaal zich best ge amuseerd". Dit is nog maar een greep uit het rijke arsenaal van herinneringen, waaruit de heer H. C. Voskuilen, toneelmeester van de Haarlemse Stadsschouw burg, met zoveel vreugde kan putten. Hij is waarlijk „de man achter de coulis sen', maar in onze rubriek „Stad- en streekgenoten vertellen", laten we gaarne ook hem eens voor het voetlicht treden. En dan dat geval van die dilettanten- operettevereniging zo gaat hij voort toen de lieden van het koor zo bar nerveus waren. Het decor schudde, zo stonden die lui op hun benen te trillen. Ze hadden grote laarzen met wijde schachten aan, een van ons vond de kans té mooi en goot alle laarzen vol met water. De zangers merkten het niet eens, en tsiep-tsiep ging het, toen zij even later naar het voetlicht stommel den. De laarzen waren nog lek ook, een waterstraaltje liep overal met de kunstenaars mee. Zes gereedstaande parasols hebben we toen ook maar vol gegoten; toen een stel aanminnige meisjes het toneel ophuppelde, tegelijk de parasols openend, kregen zij prompt een flinke douche. We hadden het al leen maar gedaan, omdat de lui zo ze nuwachtig waren, en ze konden niet be weren, dat ze geen succes hadden. De taal lag flauw." Elke schouwburgbezoeker heeft wel eens rare situaties op het toneel mee gemaakt, iedere speler, beroeps of amateur, weet er van mee te praten, hoeveel te meer dus degenen die achter Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 95 Wij weten, dat er allerlei manieren zijn om reclame te maken voor eigen zaak, maar nimmer hebben wij ver moed, dat koolzuurijs ook een bepaald reclame-object zou kunnen zijn. Wij dachten zo van niet, maar de 22-jarige ij sco ven ter P. H. V. uit Nieuw-Vennep, die gistermorgen voor de politierechter moest verschijnen, had daaromtrent een andere mening. In Juli van dit jaar had hij aan een veertienjarig meisje een ijsje beloofd, wanneer zij een stuk je droog ijs koolzuurijs een halve minuut zou vasthouden. Het meisje deed zulks en het gevolg ervan was, dat het een paar fikse blaren opliep, terwijl de dokter een verbranding in de twee de graad constateerde. „Ik begrijp jou niet," zei de politie rechter, „want je wist dat een ander, hij wie je hetzelfde had gedaan, vijf a zes weken ongeschikt voor zijn werk is geweest." „Ik deed het uit oogmerk van recla me, om mensen naar mijn wagen te trekken," was het knullige antwoord van de verdachte. „Je jaagt ze weg", mengde de Officier van Justitie zich in het gesprek. „Ik heb het zelf ook wel eens ge daan", voerde de voormalige ijscoven- ter aan. „Maar natuurlijk niet te lang. Zo gek was je niet," meende de politierechter. De Officier sprak in zijn requisitoir, dat V. kennelijk de wil heeft gehad om iemand letsel toe te brengen. Hij eiste dan ook tegen hem een maand gevangenisstraf en deze ontzegde hem het recht voortaan het beroep van ijsco- venter uit te oefenen. De rechter meen de dat veertien dagen gevangenisstraf op zijn plaats was. De A'damse rechtbank heeft gister morgen een 43-jarige chauffeur uit Haarlem veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid om een motorvoertuig te besturen voor drie jaar. Op 17 December 1951 heeft deze Haar lemmer des avonds met zijn zware trek ker met oplegger op de Middenweg te Amsterdam twee trampassagiers ge schept, die zwaar gewond werden. De Ned. Kath. Vrouwenbeweging groep Gilde en K. A. V. roept alle vrouwen en meisjes op deel te nemen aan de jaarlijkse bedevaart te voet naar de kapel van O. L. Vrouw van Fa- tima te IJmuiden-Oost. Deze bedetocht zal gehouden worden Zondag 19 Octo ber.- De deelneemsters uit Oost en West vertrekken om half zes van het viaduct aan de Zijlweg, die van Cen trum en Noord om kwart voor zes aan de Rijksstraatweg bij de kerk van O. L- Vrouw van Zeven Smarten. GEBOREN: M. H. B. Duineveld— Koreman; H. HuisHermus; L. Soeter- manAvis; I. R. L. LefeberDamm, A. A. DeïstMooij, allen een z; C. M. Th. v. AmelsfmortBierens; Ch. A. E. DeknatelBoom; A. H. VinkKroon van Diest, allen een d. OVERLEDEN: H. J. M. Hogeman— Janzen, 78 j„ Zijlweg; P. M. Geerevliet, 86 j.. Saenredamstraat; J. de Lugt, 63 j., Maarten van Heemskerkstraat; H. J Davids, 64 j., Nassaulaan; M. Tjepke- ma, 71 j„ Wagenweg; P. J. Koop, 80 j., Kamperlaan. het toneel hun dagelijkse arbeid vin den. „In Amersfoort ben ik begonnen", vertelt de heer Voskuilen, „en na een korte tussenlanding in Baarn ben ik in 1932 naar Haarlem gekomen, naar de Janswegschouwburg. Een jaar later overgestapt naar de Stadsschouwburg, waar ik in 1940 toneelmeester ben ge worden. En waarom ik dit vak heb ge kozen? Omdat ik er veel voor voelde." Een ander antwoord hadden wij niet verwacht. Het personeel, dat achter de coulissen voor een vlotte gang van za ken zorgt, moet bestaan uit vakmensen timmerman, stoffeerder, electricien, enzovoort. De raarste karweitjes moeten soms opgeknapt worden, een technische knobbel is onmisbaar. Maar dat is niet voldoende. De toneelmeester en zijn medewerkers kunnen het niet stellen zonder een flink ontwikkelde handig heid om een gek probleempje vlug en vlot op te lossen. Kalmte is eveneens gewenst, men heeft achter het doek toch wel eens met zenuwachtige mensen te maken.... En fantasie. Eén dwaas kan meer vragen dan tien wijzen kans zien te beantwoorden en een regisseur kan voor een dilettantenvoorstelling meer verlangen dan tien schouwburgen bij elkaar kunnen leveren. Het is nu eenmaal bekend, dat het. personeel van de Haarlemse schouwburg niet zo gauw verlegen is; dat betekent een complimentje, maar het schept ook verwachtingen, waaraan men toch weer graag wil voldoen. Maar als iemand een kaperschip nodig heeft, hetgeen niet bepaald een gangbaar artikel is, en de schouwburg zegt: „Ik heb het niet" en die iemand het schip wel ergens anders zal bestellen; en als dan blijkt, dat het niét besteld is.... dan zegt de toneelmeester een uur vóór de voorstelling waarschijn lijk: „Vooruit, lui!", en met handig heid en artistieke fantasie komt het schip wel op stapel te staan. En de regisseur zegt waarschijnlijk: „Ziet u wel, dat u een kaperschip hebt." Maar wat vooral niet gemist kan worden, dat is de liefde voor het vak. De werktijd is keurig ingedeeld, om beurten heeft ieder een vrije dag per week; er zijn gemakkelijke voorstellin gen, maar er zijn ook zware dagen, het avondwerk begint altijd om zeven uur. en eer de voorstelling is afgelopen, het decor afgebroken en in de vrachtauto is geladen, is het al gauw middernacht en later. Zware dagen waren er bijvoorbeeld de afgelopen week, toen de generale repetitie van „De koopman van Vene tië" samenviel met de voorstellingen van het A.B.B.-Cabaret. Overdag stond het decor voor De Koopman, na de re petitie gauw afbreken en even gauw het decor opzetten voor de première van het cabaret. Na afloop afbreken, want de volgende dag moest De Koop man weer gerepeteerd worden, daarna het decor voor het cabaret opzetten, afbreken weer, en zo door, drie dagen achter elkaar. Dat zijn behoorlijke werkdagen, vindt u niet? Tja, comedie spelen doet men gemeenlijk des avonds, het tech nisch personeel is er 's avonds dus ook bij. Het vak brengt mee, dat er van gezellig verkeer in de huiselijke kring niet veel terecht komt; dat is verve lend, deze of gene zoekt dan ook wel Opbouwen en afbrekendat is het dank bare devies van iedere toneelmeester. Dat de heer Voskuilen inderdaad de touwtjes in handen heeft, moge deze plaat wellicht ten overvloede demonstreren. eens een andere werkkring, maar na korte of lange tijd komt hij toch terug. Wie door en voor het toneel gevangen wordt, komt er niet meer van los, maar de ambitie voor het vak brengt je ook over de bezwaren heen. „Die liefde voor het werk", vertelt de Haarlem toneelmeester, die zich vooral interesseert voor de mogelijkhe den van de moderne verlichting, „moet samengaan met een speciale fee ling, die je evenmin kunt missen. Waar schijnlijk brengt het een het ander mee, komt de feeling voort uit de am bitie. Ik heb in mijn leven wel knappe vakmensen achter het toneel meege maakt, die vlug en handig een karweitje konden opknappen, maar zij misten toch luist dat vleugje fantasie of juist in zicht, dat we bij ons werk nodig heb ben En voor de rest moeten wij niet als losse medewerkers naast elkaar staan, maar in alle opzichten een geheei vormen. Teamgeest is onontbeerlijk, allen moeten goed op elkaar ingespeeld zijn, anders kan de zaak niet soepel rollen. De toneelspelers moeten er zeker van zijn, dat alles niet alleen gebeurt, maar dat het ook op tijd gebeurt." Het is bekend, dat deze teamgeest, gepaard met ambitie en vakkennis, van het Haarlemse schouwburgpersoneél al om zeer gewaardeerd wordt. De Haar lemse dilettanten weten, dat zij in de Stadsschouwburg keuze kunnen maken uit een ruime voorraad decors, meu belen en andere requisieten, en dat ook een bekwame en goed ingespeelde staf klaar staat. Velen laten dan ook alleen weten, in welke omgeving hun stuk speelt, „voor de rest weet u het zelf wel." Dat betekent dat de staf dan wel eens enkele problemen moet op lossen. maar het is ook een blijk van vertrouwen, dat niet misplaatst is. De beroepsgezelschappen, die niet over een eigen schouwburg beschik ken, komen niet voor niets het liefst in Haarlem hun generale repetitie hou den. Zij voelen zich er thuisen zij ne men dan graag een grapje op de koop toe. Zoals bij een van de voorstellingen van „Jongenslyceum", waarin de spe lers op laatst zoveel plezier kregen, dat zij allerlei gekkigheid gingen uithalen. „Dan mochten wij ook wel meedoen, vonden we", vertelt de heer Voskuilen, „en bij een van de voorstellingen in Haarlem hebben we Han Bentz, v. d. Berg te pakken gehad met het kistje champagne, dat hij op een gegeven ogenblik moest opbergen. Wij hadden het volgestopt met ijzeren blokkeri, hij heeft ermee gesjouwd als een post paard. En de baarden, waarmede de leerlingen zich in de klas tooien, had den we aan de binnenkant met zwarte verf ingesmeerd. Toen de baarden af gingen, begreep niemand van de artis- ten, dat zij meer succes in de zaal had den dan met het hele baardenspelletje zelf." Het programma van het eerste Vrij dagavond-concert dat de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey ons in het deze week begonnen seizoen bracht, bestond uit twee standaardwerken van het or kest en concert-repertoire. Het betrof Beethoven's derde symphonie „de Eroica" en het bekende pianoconcert in bes van Tschaikowsky. Over de Eroica is reeds veel geschreven en gesproken. Dit keer wilden wij ons dan ook eens niet verdiepen in allerlei details van tech nische en historische aard. We hebben ons neergezet om te luisteren en de mu ziek zelf zonder meer laten spreken. En deze heeft intussen gesproken. Telkens valt het weer op, bij het aanhoren ervan welk een grootse schepping er hier aan een menselijk brein ontsproten is. Dat wij hiervan zó konden genieten was in niet weinige mate te danken han de uitvoering zelf. Het leek alsof de H.O.V. een geestelijk overwicht over dit werk had gekregen, waardoor de overtui gingskracht in reproductie tot in alle details tot uiting kwam. Zelfs dreigde door deze overtuiging nu en dan gevaar, in de verhoudingen tot de tegenwoor dige acoustische omstandigheden van de concertzaal. Intussen kon men het suc ces bij de toehoorders afmeten naar het spontane en langdurige applaus. Na de pauze vertolkte de jonge Ame rikaanse pianist Byron Janis het reeds genoemde pianoconcert van Tschaikow sky. Wat deze pianist aan technisch kun nen presteerde overtrof alles wat wij tot op heden op dit gebied hoorden. Tot in de kleinste bijzonderheden was het raak. Met recht kunnen wij hier spre ken van een pianistisch phenomeen Ziin muzikale zeggingskracht staat waar schijnlijk nog in verhouding tot zijn jeugdige leeftijd, dit wil zeggen dat dezo PHILIPS RADIO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14K09 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Kapelaan A. Th. v. d. Burg heeft gisteravond de grote fancy-fair ge opend in de „Hazelaar" aan de Aerden- houtsduinweg, die voor deze gelegen heid welwillend is opengesteld door de familie Heerkens Thijssen. De fancy- fair heeft ten doel de bouw van een eigen jeugdhuis te financieren, dat in deze groeiende parochie geen overbodi ge luxe zou zijn. En dat men met de gelden uit de fancy-fair een eind op de goede weg zal geraken, moge wel blij ken uit het feit, dat tijdens de feeste lijkheden nog de eerste steen gelegd wordt. Deze plechtigheid zal plaats heb ben aanstaande Zondag na de Hoogmis. De eerste avond mocht de fancy-fair zich in een uitermate grote belangstel ling verheugen; de verschillende stands zoals: ballen gooien, ringen werpen om attractieve prijzen, het rad van avon tuur, trokken de aandacht. De bar en het gezellige zitje beneden zijn er spe ciaal voor om op verhaal te komen. Velen zullen ongetwijfeld dezé gele genheid aangrijpen om enige dagen ge zellig en hopelijk „kwistig" door te brengen met vrienden en bekenden. De fancy-fair duurt tot Maandagavond, zo dat men ruimschoots de tijd heeft, zijn steentje bij te dragen aan het nieuw te bouwen jeugdhuis. Advertentie rentré de Pans vous propose, Mesdames coiffure 1953 Wagenweg 29, Tél. 20518 Haarlem. Vandaag 18 October wordt de R. K. Speeltuin aan de Dinkgrevelaan tp Santpoort gesloten. Het nieuwe bestuur ziet terug op een zomer, waarin de her rezen speeltuin zijn bestaansrecht be wezen heeft, waarin ook ervaringen zijn opgedaan, die men voor de toekomst goed kan gebruiken. Het gesloten seizoen, de periode, dat het weer toch niet toelaat buiten te spelen, zal benut worden voor herstel van de speeltuigen, welke een veilige bergplaats zullen krijgen, zodat, als het volgend voorjaar de tijd weer komt voor heropening van de speeltuin, de jeugd deze als vernieuwd zal terug vinden. Het bestuur van de speeltuinvereniging heeft tot nu toe zeker geen reden tot klagen gehad over de medewerking, die van vele zijden werd ondervonden. Daar was eerst de periode van een grondige revisie van het materiaal, waaraan de tand des tijds geen goed had gedaan. En toen dan tenslotte deze zo mer de speeltuin heropend kon worden, bleef de noodzaak van regelmatig on derhoud. Tal van ingezetenen van Santpoort hebben hieronder hun schou ders gezet en het bestuur hoopt, dat de prettige samenwerking ook in de toe komst zal kunnen blijven bestaan. Het is niet de bedoeling, dat het be stuur tijdens de wintermaanden gaat genieten van een dolce far niente. Het wordt namelijk als een bezwaar ge voeld, dat men zich gedurende de zo mermaanden volledig inzet om het kind een aangename en verantwoorde verpo zing te bieden, om het dan in de win termaanden geheel aan zijn lot over te laten. Daarom zullen binnenkort plan nen ter tafel worden gebracht, welke beogen ook in de loop van de winter nog het een en ander voor de jeugd te organiseren. Zodra deze plannen vas'eie vorm hebben aangenomen, zullen na dere mededelingen volgen. ArtsenM. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 8249. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethondei van Sociale Zaken en Huisvesting var, de gemeente Bloemendaal, zal op 21 October geen spreekuur houden. Eens in het jaar, zo omstreeks deze tijd, wordt er in ons land een staaltje van organisatie geleverd, waarvoor men de hoed mag afnemen. Dat is de dag, waar op in de scholen de enveloppen voor de verkoop van kinderpost zegels worden uitgegeven. „Kinde ren, doe je best" zegt de onderwij zer en hij voegt er bij, dat de klas welke de hoogste opbrengst heeft, 'n extra schoolreisje krijgt. Nau welijks had deze week in de katho lieke scholen het „amen" geklon ken of de jeugd stoof naar huw met een snelheid die anders alleen met verjaardagen bereikt kan wor den. De jongen uit de Duvenvoor- destraat dacht er niet aan naar de Wagenweg te trekken om de voor- eieiwpi lopig papieren buit binnen te halen en die uit Heemstede sprong niet op de fiets naar Bloemendaal. Tollen en knikkers werden verge ten, zelfs een glimmende kastanje of 'n fikse eikel, waarmede je zo lekker kunt gooien zonder stukken te maken, werden over 't hoofd ge zien. En zie hier nu het wonder. Binnen 'n uur was de hele stad afgewerkt en in de randgemeenten was het dito. Geen huis werd overgeslagen en bijna niemand stelde de ijverige jeugd teleur. Ik sprak 'n aardig klein meisje, dat tegen het inval len van de duisternis bij een huis bleef wachten, in de hoop, dat er spoedig iemand zou thuiskomen. Op de voordeur was nog niet het „bewijs van deelname" geplakt en dus konden er nog zaken gedaan worden. Ooms en tantes, groot ouders, vrienden van vader en moeder ontkwamen niet aan de intekening voor een serie en dit gehele zo sympathieke stormach tige optreden bracht in één slag over het land berekend 'n paar millioentjes voor „het kind" op. Als een verarmd land zonder een millionnair zou moeten tobben, is dit de methode om er in enkele uren 'n paar te maken. Er zit iets avontuurlijks in dat ene kwartje wat we allemaal wel kunnen mis sen en dat bij een goed georgani seerde inzamelingsmethode 'n droom ineens werkelijkheid zou kunnen maken. Maar waarom U en U wel de opbrengst en Spaarne- babbelaar niet, gesteld, dat U daar aan al niet reeds gedacht zoudt hebben bij het lezen van deze re gels? Er zou moord en doodslag van komen en daarom is het maar goed, dat een liefdadig doel ten voordele van het Nedérlandse kind, dat op een of andere wijze hulp behoeft, gekozen is. Hoewel.... je moet er gewoon niet aan denken' TT~\ en liefdadig doel heeft ook de ri. verpleegster, maar dit bete- kent niet, dat zij, na een lever hard werken, aan de liefdadigheid zou moeten worden prijsgegeven. Toch zijn er ongeveer duizend run- tende verpleegsters in ons land, die geen enkele vorm van pensioen hebben en van 'n klein spaarcentje moeten trachten het leven te hou den. In Haarlem is daarvoor alarm geblazen, zoals U onlangs hebt kunnen vernemen uit het verslag van een persconferentie bij dr. Heeres, de directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis. De hulp gaat alweer over millioenen en daarom moeten er verschillende acties on dernomen worden om het geld bin nen te krijgen. De zuster, die nu haar carrière begint, weet waar ze aan toe is. Het Rijk heeft een groot aantal re gelingen gemaakt, pensionnering op 55-jange leeftijd betekent geen armoede meer en de salariëring is zodanig, dat het veelal zware werk behoorlijk gehonoreerd wordt, ook al moeten hier en daar de kantjes nog wat geveild worden. Niemand zal deze zorg onjuist en niet nood zakelijk achten, maar anderzijds moeten de jonge vrouwen hun be roep als een roeping blijven begrij pen. En daarbij denk ik aan de wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis, zuster Gerrits,die haar pa tiënten in het Amsterdamse kwar tier niet meer zal bezoeken, omdat ze gaat rusten, een rust, die helaas met ziek-zijn begonnen is. Deze week heeft een dames-comité haar namens vierhonderd of misschien nog wel meer „klantjes" vertroe teld en duidelijk laten blijken, hoe zeer het werk van de wijkzuster in het algemeen op prijs wordt ge steld. Als 'n kapelaan waar-wat in-zit de parochie gaat verlaten, lopen de beminde gelovigen te hoop om hem te danken en ge schenken aan te bieden. Zijn Eer waarde is dan hoogop vier jaar te midden van hen geweest, maar door het contact met de gezinnen,, waarmede hij lief en leed deelde die kapelaan waar-wat-in-zit is men hem gaan beschouwen als een vertrouwensman, een toe vlucht, een adviseur. Maar weet U, dat zuster Gerrits drie en twintig jaar in de stad Haarlem van de vroege morgen tot in de eerste tijd zeker de late avond sjouw de en tegen de kustwind tornde om in de gezinnen de zieken te ver zorgen? De wijkzusters van het eerste uur, die zij aan zij ploeter den met de nonnetjes voor even honderd gulden in de maand, een achterstand in de huisverple- ging moesten inhalen en het fun dament legden voor een organisa tie, welke nu haar collega's een goed deel van leven geeft, hebben op hun vijf en vijftigste jaar het leven geleefd in dienst van de naasten en zij verlangen slechts rust om over vele mooie herinne ringen te kunnen nadenken. Wat. is er van dat gezin geworden? Is dat die kleine jongen, voor wiens leven de dokter geen hoop meer gaf? Heeft Marietje, die als meisje van zeven jaar t.b. kreeg nu vijf gezonde kinderen? Weet je nog op die stormachtige avond, toen je in de plensregen naar het noorden fietste, omdat daar onmiddellijk hulp verleend moest worden. En hoe je van je handjevol geld zo dikwijls nog wat weggaf, omdat bij anderen nood heerste? Zo zullen die herinneringen zijn. Die zuster van de Kruisvereni ging stond verbaasd over de sala.- risregelingen en de pensioengrond slagen der laatste jaren. Zij gunde haar jongere collega's dit betere bestaan, maar zij vroeg zich af hoe het de' ouderen, voor wie de pen sioenpremie onmogelijk was op te brengen, zou vergaan. De patiënten hebben haar vertroeteld, haar be stuur doet dat op zijn beurt, in direct door geheel Katholiek Haar lem. dat de organisatie der 'katho lieke gezondheidszorg zonder on derscheid steunt. Bij het afscheid van een wijkzuster mogen we dat wel even vaststellen, met dank baarheid. ,„a_, SPAARNEBABBELAAR factor het vooralsnog af moest leggen ten opzichte zijner techniek. Gezien echter het feit, dat in Tschaikowsky's pianoconcert brille en schittering de boventoon voeren konden wij ons geen betere reproducent voorstellen dan in dit géval Byron Janis was. De H.O.V verdient alle lof voor de bewonderens waardige begeleiding. De confrontatie met de vele moderne en uiterst lastige partituren van de laatste tijd, heeft on getwijfeld haar vrucht afgeworpen. Het resultaat was op dit concert zonder twijfel merkbaar. Jan Laarveld. Wegens het steeds groeiend contact van katholieken met niet-kathclieken doet zich voor eerstgenoemden de nood zaak voor zich op bepaalde vraagstuk ken dieper te bezinnen De Open Deur wil daartoe de gele genheid verschaffen door in de win termaanden een cursus te openen voor ontwikkelde katholieken. Daarin zal o.a. behandeld worden; de katholieke Mariaverering, het kerkelijk leergezag, de macht van Rome, de opleving in het hedendaags protestantisme, de oecumenische beweging, het humanis me, het communisme, de getuigen van Jehova. In hoofdzaak is deze cursus opgezet cm uit de deelnemers krachten te wer ven voor het apostolaat voor de Open Deur. Dit laatste is echter geen abso lute voorwaarde om de lessen te vol gen. De gelegenheid tot inschrijving is geopend tot 25 October. De lessen wor den gehouden tweemaal per maand, Vrijdagavond 8.45 uur in de Open Deur, Gierstraat 14. Lesgeld f 2.50 per maand. Dinsdag maakten wij reeds melding dat n vijfenveertigjarige houtbewerker J. H., die twee radiotoestellen had ver duisterd, door de Haarlemse recherche was ingesloten. Na langdurig verhoor bleek deze man nog meer te hebben verduisterd en wel in de maanden Juli Augustus en September j.l. In het geheel verduisterde J. H. zeven radio-ontvang toestellen, drie stofzuigers, een dames rijwiel en een twee persoonsbedstel, welke hij alle in huurkoop bij Haar lemse firma's heeft gekocht en deze na betaling van de eerste termijn verkocht heeft o.a. ook te Amsterdam. Een klein gedeelte van deze verduisterde goederen werd slechts opgespoord. J. H. zit nog steeds opgesloten. De politie gaat met het onderzoek door. De commissaris van politie te Haarlem, hoofd jusitioële dienst, verzoekt dege ne, die in de maanden Juli of Augustus 1952 een gouden damesring met steen heeft verloren (of is kwijtgeraakt) in Haarlem-Noord in het gedeelte gelegen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, zich te melden aan het politiebureau Smedestraat, kamer 24. Prof. dr. R. Kuiters O.E.S.A. zal op Dinsdagavond 21 October voor de leden van de St. Adelbertusvereniging een causerie houden onder de titel „De geestelijke bruggenbouw tussen destan- den." Deze eerste bijeenkomst in het sei zoen 1952/53 zal gehóuden worden in het Adelbert-home, Ged. Oude Gracht 29, te Haarlem. Op dezelfde avond zal voorzitter Schippers enige mededelingen doen over het programma 1952'53. R. Biot: De gezondheid van de mens. W. B. Huddleston Slater, C. R. Zijerveld en H. Roosen: Medisch huisboek over het voorkomen, het aanvaarden en genezen van ziekten. L. Pagano: Helsinki 1952. Olympische reportage. K. Peereboom: Olympisch logboek 1952. M. van der Reis: Gezond en gelukkig leven. Gezond heidsleer en geneeskunst voor het da gelijks leven. G. Rompes: Cursus voet verzorging. J. P. Schreiner: Flitsend ny lon. Het eerste Nederlandse boek over het vissen met de werphengel, met kunst- en natuurlijk aas, in zoet en zout water. De H.C.O.V. geeft op 23 October een uitvoering van de „Mis in C-dur" en een „Koorfantasie" beide van Lud- wig van Beethoven. Dit concert wordt gegeven in gebouw „Minerva" aan de Binnenweg te Heemstede Medewerking verlenen: Het Neder lands Kamerkwartet, bestaande uit: Coby Frankendaal, sopraan, Akke de Vries, alt, Frans Müller, tenor en Emi- le Linssen., bas. Verder werken mede Sas Bunge, piano en de Haarlemse Or kestvereniging. Het geheel staat onder leiding van de heer George Robert, directeur van de H.C.O.V. Wegens de te verwachten belangstel ling heeft het bestuur besloten een vóóruitvoering te geven op Woensdag 22 October tegen gereduceerde prijs. Beide concerten vangen aan om 3 uur 's avonds. A.s. Maandagavond vergadert de werkgroep van de afd. Zandvoort van de K.V.P. in het patronaatsgebouw. De heer W. Bosman zal dan een inleiding houden over: „De gemeente en haar bestuursorganen." De Indonesische minister-president, mr. Wilopo, heeft vanochtend ten paleize besprekingen gevoerd met Sukarno. De minister van Buitenlandse Zaken, Rum, antwoordde op een vraag van Aneta, dat tussen het kabinet enerzijds en de vice-president anderzijds nauw contact w""dt onderhouden. Rum voegde hier aan toe, dat de situa tie nog ernstig is, maar dat er tekenen zijn die er op wijzen dat de moeilijkhe den kunnen worden overwonnen. De minister sprak categorisch tegen, dat er sprake zou zijn geweest van een coup d'état. Het leger blijft trouw aan de regering, zo zei hij. In Djakarta was het stadsbeeld van daag volkomen rustig. Het verkeer in de omgeving van het paleis, waar ter be scherming geschut is opgesteld, wordt nog steeds omgeleid. De telefoonverbin dingen zijn in de loop van vanochtend hersteld. Naar Aneta nog verneemt zijn van middag 12 uur de kantoren van het dag blad „Merdeka" en het weekblad „Ma- djallah Merdeka" verzegeld. Gistermiddag omstreeks half drie een kleine brand' ontstaan in het che- micaliënmagazijn in de Kleine Hout straat, behorende tot het Grote Gast huis. De 35-jarige magazijnbediende H. D. was bezig een hoeveelheid se™?.? over te hevelen in en vat. Tijdens dit werk morst hij een weinig van Je aether op de vloer. Toc-n hij een ijzeren dop op het vat wilde schroeven, liet hd deze op de vloer vallen. Vermoedelijk heeft een vonkje, dat uit de ijzeren dop spatte, de aether op de vloer doen ont branden. Ondanks dat zijn broek reeds vlam vatte, schroefde d'e magazijnbe- diends toch nog de dop op het aether- vat en sleepte hij een ander vat, dat met alcohol gevuld was, naar buiten. Omstaanders, die reqds waren toege sneld, beletten hem weer binnen te gaan, want hii wilde nog verschillende brandbare stoffen, die aanwezig wa ren, naar buiten halen, terwijl 2ijn kle ren meer en meer in brand geraakten. H. D. liep bij dit ongeval brandwonden op aan armen en benen. Ziin haar werd voor een groot gedeelte verschroeid: Hij moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De brandweer, die intussen ge alarmeerd' was, had binnen korte tijd de brand met een straal van de water leiding bedwongen. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Derde week) „King Solomon's Mines" (De mijnen van Koning Salomo). In technicolor. Stewart Granger, Deborah Kerr. Toegang: alle leeftliden. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur- Cinema Palace: „711 Oceandrive" Ed- mond O'Brien, Jeanne Dru. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „The African Queen". In techni color. Humphrey Bogart, Catherine Hep burn. Toegang- 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: „Feking Express". Joseph Cotton. Corinne Calvet en Edm. Gwenn. Toegang: 18 jaar. Tilden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Tlieater: „Dwars door de vuurli nies". Jeff Chandler. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Zaterdag 18 October, 23.20 uur nachtvoorsteiling: „De bruiloft van Figaro". Toegang 18 jaar. City: „Peppino". Italiaanse film. Vittono Manunta. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", Roy Ro gers en „Oorlogsbandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 17 tot en met Maandag 20 October: „De man op de Eif- feltoren". Charles Laughton, Franchot To ne. Toegang: 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zondag 19 October Gem. Concertzaal: Populair concert door het Amsterdamse Tokkel-Orkest „Cae- cilia", aanvang 8 uur (tuinzaal). Gem. Concertzaal: Grote zaal, Kinder- matinée: Watt en Watt, half drie nam. Bonte Avond: Jonglisto, 8 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie: „U spreekt met uw moordenaar", S uur Maandag 20 October Stadsschouwburg: .Toneelgroep „Comoe- dia": „De ander"/ aanvang 8 uur Gem. Concertzaal: Ned. Concertdirec tie J Beek, piano-concert door Myra Hess, 8 uur Fïans Halsmuseum: Prof Dr C c van Niftrik spreekt over: „De vraag- naar o. rhehs' (V.'U. laatste lezing in série' van drie). Zaterdag 18 October Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie: „U spreekt met uw moordenaar", 8 uur TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst uit 3 eeuwen. Geopend op werkdagen (behal ve Maandag) van 1115 uur, 's Zondags gesloten, behalve de eerste Zondag van de maand, geopend van 11—15 uur. Museum „Huis van Looy", De derde jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy (ingang Kamperlaan) van 18 Oct. tot en met 16 November. Geopend: 10—12.30 en 13.30—17 uur Zon dags 1417 uur. APOTHEKEN De' Zondags- avend- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt, waarge nomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler- Apotheek. Teylerplein 79, tel. 17946' Apo theek 't Gildenhuys, Koninginneweg 3, te lefoon 12038. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 119S0, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Advert en tie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen aühaaldienst. (Ontleend aan Sursum Corda). AERDENHOÜT (BENTVELD) H. Antonius van Padua: 7.30, 11 uur. Om 9 uur de Hoogmis; 4 uur Lk)f. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 uur de Hoogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd: 7.30 uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 6 30, 7.30, 10, 11, 12 uur. Om 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en om 9 uur de Hoogmis. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. Ailerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9 en 12 uur; 10 30 de Hoogmis; 7.30 Lof. H. Joannes de Doper: 6.30, 7.30, 8.45 11 en 12 uur; 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6.45, 8 en 11 uuh; 8.45 de Hoogmis. O. L. V. Rozenkrans en H. Dominicus: 6.15; 7.30; 9 en 12 uur; 10 30 uur pl- Hoogmis. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7 30, 10.15, 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndam: 8 en 10 uur de Hoogmis. H. Liduïna: 6.34, 7.30, 8.30, 11.30 uur! 10.45 uur de Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15 en 9 uur Hoogmis, 10-1® en 11.30 stille H.H. Missen. n O. L. Vrouw Hemelvaart: 7 u., 8.3U Hoogmis, 10:15 en 11.30 u. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 8; 10.30; im 9 uur de Hoogmis en U-3U uur. ZANDVOORT H. Agatha: 7 uur, 8.30 uur en 10 ud* de Hoogmis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2