„TRESLONG" Peppino en Violetta, een Joegoslaven dansten en zongen Haarlems Stadsschouwburg Openluchttheater werd node gemist in In memoriam Jan Willem Lucas De schoolmeester „in fijne vleeswaren Een brokje contemporaine geschiedenis T „STEUN WETTIG GEZAG" IN HAARLEM EN OMGEVING CHARMANTE ITALIAANSE FILM Deze week in City Staalkaart van volkskunst Kath. Emancipatie Viering van 60 jarig bestaan K AB. HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 PAGINA 6 Speciale avond op 29 October in Concertgebouw EEN BRIL VAN K EIP DAT IS GOED GEZIEN AFGESLOTEN WEG BIJ BROUWERSKOLK Natuurwacht bemiddelt bij ir. Burdet REÜNIE TRINTTEITS- LYCEUM Dr. Klay leider der Natuurwacht Ongelukken hier en daar Wim v. d. Sluis dam- kampioen v. N.-Holland Orkest Henk van Maanen IN DE HECTORSTRAAT GING DE VLAG IN TOP Rembrandt Lido Minerva-theater Cinema Palace Luxor Frans Hals Spaarne Karakteristiek door prof. mr. L. G. A. Schlichting in Haerlem's Jaarboek AUTORULES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS HEEMSTEDE Met herdenking ingezet Bontdiefstal in Heemstede R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Burgerlijke Stand 4 r* 4,5 jS. Over „Steun Wettig Gezag" is de laat ste jaren reeds zoveel geschreven en gesproken, dat zelfs de meest goedwil lende vaderlander geneigd is te zeggen: ik weet er nu wel genoeg van. Toch blijkt, dat velen de waarde en de grote betekenis van deze organisatie nog niet voldoende begrijpen. In Haarlem en om geving is het gelukkig thans wel zo ge steld, dat het aantal aanmeldingen in het eerste halfjaar van 1952 drie maal zo groot was als over een gelijke pe riode in 1951. Dat neemt echter niet weg. dat „Steun Wettig Gezag" ook in dit rayon nog zeer vele krachten kan ge bruiken en verwacht mag worden, dat de jongelui en onder hen vooral de zgn. buitengewoon dienstplichtigen niet aan de kant zullen blijven staan. De Provinciale Commissie van „Steun Wettig Gezag'' heeft nu besloten een bij zondere avond te beleggen, waarop iedere belangstellende kennis kan ne men van al wat deze organisatie ten doel heeft. Deze avond wordt in de grote zaal var. het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gehouden op Donderdag 29 October. Deze bijeenkomst zal dan uiter mate geschikt zijn om het contact tussen de vrijwilligers te verstevigen en om anderen de gelegenheid te geven zich op te geven. Het woord zal o.m. gevoerd worden door de kapitein Ben M. Koster, die als oorlogscorrespondent in Korea werk zaam is geweest. Hij zal in zijn causerie kunnen putten uit een rijk arsenaal er varingen, die hij in Korea heeft opge daan. Waar ook de vrouw zeker indirect veel te maken heeft met S.W.G. zal ook de landelijk voorzitster van het T'.Y.V. spreken. Zij heeft tot onderwerp: de plaats en de taak van de vrouw in het heden. Na de pauze voert de Reserve Grens bewaking uit Arnhem het spel van de Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXO 1 i 1 1 2 1 f De Natuurbeschermingscomm. Zuid- Kennemerland heeft zich met een brief tot ir. W. Burdet gewend over het slui ten van de weg tussen Kraantje Lek en de Zandvoortselaan te Overveen. De commissie schrijft, dat zij het stand punt ten volle kan begrijpen (er heb ben teveel vernielingen door het publiek plaatsgevonden), doch zij betreurt het in hoge mate, dat een groot aantal rustige natuurliefhebbers thans niet meer kan genieten van een der mooiste wandelin gen in deze omgeving. Dit zou echter veer mogelijk kunnen worden door van het. sedert kort afgesloten gebied uitslui tend de weg open te stellen voor het publiek. Van de zijde der commissie zal gaarne bevohlerd worden dat de Natuurwacht door speciaal toezicht wangedrag voor komt c.q. vermindert. De commissie koestert de hoop, dat ir. Burdet in het belang van de echte natuurliefhebbers, die zich zullen gedragen naar de alge meen geldende maatregelen, alsnog zal willen besluiten de weg toegankelijk te stellen. De oud-leerlingen van het Triniteits- lyceum worden nog eens herinnerd aan de reünie. Vrijdag 31 October komen de oud-lyceisten bijeen des avonds om 8 uur in „Brinkmann". Het hoogtepunt van de raünie is ongetwijfeld Zaterdag 1 No vember. Met een feestelijke avondbij eenkomst, wederom in „Brinkmann", wordt de dag besloten. In de zomer heeft zich onder leiding van de Natuurbeschermingscommissie voor Zuid-Kennemerland een Natuur wacht gevormd. Er hebben zich reeds twee en zeventig dames en heren opge geven die op het ogenblik in Haarlem en naaste omgeving werkzaam zijn. Ge tracht zal worden het aantal natuur- wachters uit te breiden. Als leider van de Natuurwacht trad de heer E. Vogelenzang te Bloemendaal op. Hij heeft het voorbereidende werk verricht. Het is aan hem te danken, dat dat Natuurwacht in actie is gekomen en hier en daar nuttig werk heeft verricht. Wegen? verhuizing naar Velp heeft de heer Vogelenzang zijn functie moeten neerleggen. In zijn plaats is tot leider beijoemd de heer D. Klay. Er is een commissie van toezicht op de Natuurwacht samenge steld, waarin zitting hebben drs. H. J. Jonker, drs. E. C. Kolvoort. ir. E. C. M. Itoderkerk en de heer M. Deutekom. Donderdag omstreeks kwart vóór één werd in de Romolenstraat een 3- jarig jongetje aangereden door een motor. De oorzaak was dat het jonge tje al spelende van het trottoir de rij weg opliep. Met een bloedende wonde aan het voorhoofd kwam het kind er verder nog goed af. Omstreeks half drie geraakte een 12- jarige fietser op de Leidsevaart, nabij de remise, met het voorwiel van zijn fiets klem in de tramrails, juist op het moment dat een auto wilde pas seren. De jongen viel naar links en werd door de auto aangereden. Hij lkp daarbij een kneuzing op aan de linker enkel en een bloeduitstorting aan de linkerkuit. In de Ceramstraat werd dezelfde mid dag nog een 3-jarig jongetje door een wielrijder aangereden. De oorzaak was dat het jongetje een ballon, waarmee het speelde, op de rijweg achterna liep. Het knaapje brak zijn linkeronderbeen. Door zijn laatste partij tegen Fostma In een stand met groot overwicht, remise te geven werd de jeugdige ODV-er Wim van der Sluis damkampioen van Noord- Holland. Na een opwindende strijd om de hoofdstedelijke damtitel, welke hij na een barragematch met J. A. Ansems en J- H. Beeke aan de G.S.-er moest af staan, heeft deze talentvolle speler dus de Noord-Hollandse damtroon beklom men. Daardoor mag hij deelnemen aan de hoogste titelstrijd, het damkampioen schap van Nederland. De laatste ronde van het tournooi om de Noord-Hollandse titel welke te Haarlem wordt verspeeld is nu alleen nog van belang voor de tweede aanko mende. die eveneens uit mag komen in het nationale kampioenschap. secretaris Gewest Veluwe, de heer D. G. Sanders, op, dat tot titel heeft mee gekregen: Waar vrijheid eeuwen stond. De avond wordt muzikaal omlijst door de drumband van de Nationale Reserve uit Amsterdam. Verwacht wordt, dat vele autoriteiten deze avond zullen bij wonen, te meer daar dan officieel af scheid wordt genomen van de lt.-kol. H. W. Lenderink, districtscommandant bij de Nationale Reserve (Noordholland- Zuid). Ongetwijfeld zullen velen uit Haarlem en omgeving die avond, waarvoor de kaarten gratis worden verstrekt, in het Concertgebouw acte de présence geven. Noordholland telt weliswaar 141 afdelin gen. maar het kan nog beter, werd ons verzekerd. Advertentie sas HILIEGOM CACÉ-RESTAURANT Tuil P-BA/GRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN CONGRÊSZAAt 1200 ZITPLAATSEN MODERNE TONEEL- EN celuiosinstallatii Gistermiddag om twee uur ging bij de 42 nieuwe woningen aan de Hector - straat de vlag in top. Het was dus feest. De voorzitter van „De Kleine Middenstander", de heer J. W. Daniels, wees in zijn toespraak op de vele moei lijkheden, welke aan de bouw van deze 42 woningen waren voorafgegaan. Hij zei, dat het vooral aan de arbeiders te danken was, dat de bouw zo'n vlot ver loop had gehad. Eensgezind is hier een prachtwerk geleverd'. „Geef ons meer bouwvolume en wij zullen voor de kleine middenstander een tweede blok kunnen zetten", sprak de heer J. Th. W. Fibbe, toen hij het woord voerde, waarin hij dank bracht aan al len, die bij de bouw betrokken zijn ge weest. Voorts wees hij nog op de voor delen, die een bouwvereniging oplevert voor de leden, die erbij zijn aangeslo ten. De heer B. v. d. Zande, de aannemer, dankte de architect, de heer van Vel- zen, en hoopte, dat hij in de toekomst nog meerdere woningen voor „De Klei ne Middenstander" mocht afleveren. Het is, naar men zegt, een waar ver haal, dat de film Peppino en Violetta vertelt. Peppino is een weesjongetje en zijn ezeltje heet Violetta, die vrachten voor zijn meester vervoert, waarvoor hij zich goed laat betalen, hetgeen hem is geleerd door een Amerikaanse sergeant, die hem een poosje heeft geadopteerd, nadat zijn ouders in een bombardement gebleven zijn. De jongen is gek met zijn ezel, die, als we hem geloven mogen, kan glimlachen. Als Violetta ziek wordt, weet hjj geen raad. De veearts evenmin trouwens, maar aangezien Peppino in Assisië woont, gaat hij te rade bij St. Franciscus. Als Violetta het graf van de Heilige ook maar eens kon bezoeken en daar vriendelijk glimlachen, dan kwam het allemaal wel in orde. Maar dat kan niet, omdat de trap te smal is en een brede deur. die toegang geeft tot het graf, al honderd vijftig jaar dichtgemet seld zit. De hoogste autoriteiten onder de geestelijken, de Franciscanen vooral, kunnen hem niet helpen tot hun spijt. Dat zou alleen de Paus kunnen. Het ge loof. dat bergen verzet, vaart in Peppino en hij vertrekt naar Rome, na Violetta De film „De mijnen van Koning Sa lomo" wordt wederom geprolongeerd. 18 jaar. Deze week draait in dit theater de film „Dwars door de vuurlinies". De titel doet vermoeden, dat heftige bombarde menten het essentiële onderdeel van de film vormen. Niets is echter minder waar. Het is een verhaal van de chayf- feurs van het bevoorradingsleger, die voor de brandstof en de munitie van de tanks van Generaal Patton moeten zor gen. In 1944 is deze generaal met zijn „duivelstrijders" zo ver Frankrijk bin nen gerold, dat er moeilijkheden ont staan zijn in de de bevoorrading. De be faamde „Red Ball Express" wordt dan in het leven geroepen. Ondanks het feit, dat de oorlog het onderwerp van de rol prent is, kan men toch met een bepaald genoegen luisteren naar de rauwe hu mor, die zich van de chauffeurs heeft meester gemaakt. Voor hen die van een spannende film houden is een gang naar Lido de moeite waard. 14 jaar. De Amerikaanse regisseur Burgess Meredith heeft van de roman „La Tête d'un Homme" van Georges Simeon een spannende film gemaakt onder te titel „De man op de Eiffeltoren". Het is de geschiedenis van een intellectuele mis dadiger. die men terwille van de span ning beter kan zien dan dat men er over leest. De regisseur heeft de taal van de film uitstekend verstaan, met name aan het slot wanneer de misda diger van de Eiffeltoren wil springen. De man wordt opgejaagd bij zijn klim partij. door het feit. dat de politieinspec- teur hem met de lift volgt. Hi-i geeft geen gehoor aan zijn zucht voor bra- vour, die een sDrong van de Effeltoren reeds eerder in het verhaal in het voor uitzicht heeft gesteld. De politieman, die de hyperintelligente misdadiger kent, ziet aankomen dat de man zijn plannen zal uitvoeren en aangezien hij hem le vend in handen moest krijgen, laat hij plotseling de lift stoppen en dalen. Dat is het sein voor het trieste held om alle bravour te laten varen en de moed te verliezen: hij geeft zich over en moet het hoofd onder de guillotine leggen. Dit ene voorbeeld is kenmerkend voor de hele film. De regisseur heeft voort durend rekening gehouden met de in tellectuele misdadiger, die altjjd op zijn geraffineerde spitsheid een geestelijke depressie ziet volgen De kleur is in deze film vrijwel onopvallend. Charles Laughton speelt de inspecteur, Franchot Tone de moordenaar en Burgess Mere dith zelf de pseudo-moordenaar. Een spannend geval voor de echte filmlief hebbers. Ze draalt in Minerva. 18 jaar. De Amerikaanse onderwereld vormt blijkbaar al een sénsatie op zichzelf om op de film te worden vastgelegd. In „711 Ocean Drive" maakt de toeschou wer kennis met een beruchte bookma- Kersorganisatie, maar hij moet stalen zenuwen bezitten om zich niet van de wijs te laten brengen. Achttien jaar. aan de goede zorgen van een vriendje te hebben overgelaten, wiens zieke poes, naar het schijnt, niet zonder succes bij St. Franciscus is geweest. Peppino zwerft door de H. Stad en het Vaticaan, maar weet niet door te dringen tot de Vader der Christen heid. Hij zal hem dan maar een rui kertje sturen van voorjaarsbloemen, met een briefkaart erbij, waarop St. Franciscus en een ezel staan afgedrukt en een potloodkrabbel de Paus duide lijk moet maken, dat Peppino hem per se spreken moet. Langs veel omzwèr- vingen komt het boeketje heus bij de Paus terecht en dan bestaan er geen moeilijkheden meer. Hij wordt toege laten en de dichtgemetselde deur moet open. En wat vindt men daar, terwijl het jochie met Violetta in het gat ver dwijnt? Een stukje touw, symbool der nederigheid, een bloem, symbool van de natuur, een veertje, symbool van de vlucht naar de Hemel. Alles tot stof vergaan. De schat van Franciscus. Het testament van de armste, die de rijkste was. En dat is de clou, want wat er verder met Violetta gebeurt mag bijzaak heten.... Een aardig verhaal, juist ook, omdat het echt is. maar bovendien eenvoudig verteld in goede beelden, zonder senti mentaliteit en met een vaardig gebruik van documentaire beelden in en buiten het Vaticaan. Bovendien een bemoedi gende verbeelding van wat er aan goed vertrouwen in een kind kan huizen. Ezel en knaap zijn handig in de gang der beelden opgenomen. Het manneke speelt nauwelijks. Hij is er maar en hij doet maar en we geloven in zijn hardnekkig vertrouwen, dat zijn kinderlijkheid weet te bewaren. De film draait in City. Iedereen kan er heen. De titel African Queen is de naam van een oude motorboot, waarmede een sinds jaar en dag in Afrika rondreizende man samen met de zuster van een door de Duitsers in de eerste wereldoorlog vermoorde zendeling een lange en ge vaarlijke tocht maakt om aan de wilde mannen te ontsnappen. De reis zelf is het thema van de film en de bedoeling is, het harde leven in en de meedogen loosheid van de jungle te tekenen. Dat aan het slot de twee mensenkinderen man en vrouw worden, ligt in de eerste honderd meter al in het verschiet en dat hun huwelijk door een vijandelijk scheepskapitein wordt ingezegend, is een toegift, die nu weer eens duidelijk maakt, dat de film voor niets staat. Waar het om gaat is dus Afrika en zijn droogte, zijn moordende „greep" op mens en dier, zijn harteloosheid, zijn mysterie. En wat dat betreft, heeft Huston hier en daar beklemmende beel den te voorschijn getoverd, waarin de wanhoop tot voelbare werkelijkheid wordt. Op die plaatsen is de film supe rieur. maar het blijft toch een raadsel, wat Huston kan bewogen hebben, die twee mensen midden in zulk een natuur te plaatsen, want, dat het karakter van Afrika wezenlijk ingrijpt in die twee levens kan men niet helemaal volhou den. Alles bijeen toch een indrukwekken de film. die zeker uitsteekt boven het gangbare product. Men kan de film zien in Luxor. 14 jaar. De film, die men in Frans Hals aan schouwen en horen kan, is door William Dieterle gemaakt, de vervaardiger van „Frisco", een opmerkelijk werk, dat in 1938 ontstond en nooit meer door hem geëvenaard is. Dieterle is een handig vakman, die in zijn films over Zola en Pasteur ook nog enige sociale bekom mernis heeft gedemonstreerd, doch daarna niet verder meer is gekomen dan een kundig verteld filmverhaal, waar aan weinig overtuiging is te pas ge komen. In „Peking-express" tracht hij een beeld te vinden van de huidige tegen stellingen in het z.g.n. Nieuwe China, door in de trein een aantal personen Amerikaanse dokter, een Frangaise met een duister verleden, een jonge commu nist, een missionaris en en rijke ban diet bij elkaar te brengen, die stuk voor stuk een bepaald aspect van de politieke situatie vertegenwoordigen. Uit de conflicten, die al dus ontstaan, moet dan een bepaalde Amerikaanse en anti-communistische opvatting oprijzen, maar dat wil niet helemaal lukken, daar het avontuur het betoog overwoekert, zonder zelf een betoog te worden. Een kwestie van concessies, zou men kun nen zeggen. De film is onderhoudend, maar irriteert door 'n hevige en larmoy ante muzikale illustratie, die tevergeefs probeert dramatisch te doen en alleen maar overbodig lawaai maakt. Alhetgeen niet wegneemt dat een totaalbeeld uit de film ontstaat, dat enige indruk maak, maar waarvan men niet zeggen kan, of het met de werkelijkheid strookt of niet. Achttien jaar. De vele vrienden van Roy Rogers kun nen hun „fan" bewonderen in „Roded in vlammen", een "film waarin de gebrui kelijke sensatie niet ontbreekt. De span ning is minstens even groot in „Oorlogs bandieten", waarin tenslotte het goede overwint. Veertien jaar Niemand gelieve het als een onvriendelijkheid te beschouwen jegens de Joegoslaven, die gisteravond in de Stadsschouwburg optraden, wanneer wij nu schrijven, dat juist door hun optreden de herinnering aan de voorstelling van het Nationaal Danstheater van Joegoslavië deze zomer in het Bloemendaals Openluchttheater nog schoner is opgebloeid. Onvriendelijk kunnen wij niet Zijn, want ook de troep, clie gisteren een voorstelling gaf voor de Haarlemse Kunstgemeenschap, demonstreerde een overrompelende techniek, liet de oude folklore van haar land in velerlei schoonheid herleven en leverde wellicht ten overvloede het bewijs, dat de volksdans per se niet een ten dode opgeschreven stuk cultuur hoeft te zijn. Maar wil die dans zich ongestoord ten volle ontplooien, dan is de ruimte van de openlucht onontbeerlijk. Op die zeldzame Juni-avond in Bloemendaal kregen de Joegoslaven de volle ruimte, vloéide de dans samen met de natuurrijke omgeving en kreeg de muziek een klankvoller effect. Die entourage moesten wij in de schouwburg nu eenmaal missen en ivaar een schouwburg niet gebouwd is als concertzaal, kon het niet anders, of het geluid van zang en muziek werd min of meer geabsorbeerd. gepolijst, tot een waar feest. De tech niek. die deze mensen zich meestor- lijk hebben eigen gemaakt, blijft bo vendien middel, waardoor het accent niet op de show valt. En hoe gemak kelijk zou er aanleiding bestaan tot show wanneer men ziet, in welke fraaie costuums deze Joegoslaven zich steken. Dat is feitelijk weer een verhaal apart, want de bedrevenheid met de naald heeft Indrukwekkende staaltjes van borduurkunst opgele verd. Desondanks hebben wij bijzonder veel genoegen beleefd aan de voorstelling, die deze danstroep van de universiteit van Beograd presenteerde. Zoals ook Joegoslavië een samenstelling is van vele vroeger zelfstandige staatjes welke leder kunnen bogen op een eigen traditie, zo weerspiegelde het program een mengeling van folklore in dans, zang en muziek. In de loop van de eeuwen hebben die staten een ver schillende invloed ondergaan, die haar stempel heeft gedrukt op de cultuur. Een treffend voorbeeld geeft daarvan de bruiloftsdans van de Sniptaren, die door haar monotoon maar exotisch karakter de sfeer van het Oosten markant naat voren brengt. Maar juist door die ver scheidenheid kreeg de gehele voorstel ling een fleurig en verrassend beeld, dat tot in de kleinste details het merk teken van de volkskunst droeg: primi tief en hartstochtelijk, feestelijk en weemoedig, hartelijk en pretentieloos. Het plezier-om-de-dans straalde er Terugkerend tot het programma zelf memoreren wij de „Dans der Vrijge zellen", waaraan wij de prettigste her innering bewaren. Het grandioos voe tenwerk, dat de mannen met hun rin kelende laarzen ten beste geven, vraagt een enorm uithoudingsvermogen, maar zij maken hun razendsnelle passen, op gezweept door de muziek, alsof zij niets anders gewend zijn. In deze soort dansen, waarin het gemeenschapsele ment nadrukkelijk op de voorgrond treedt, kreeg het volkse karakter ove rigens de meeste kleur. Dat bleek on der meer in de „Linjo" uit Dalmatië en de dansen van de Nishava en uit Kroa tië. In die wervelwind van rhythme en beweging was het, of alle kansen om vrijelijk te improviseren dankbaar vanaf en dat maakte ieder nummer, I werden gebruikt. Èr werd gedanst met ook al was het niet tot het uiterste een vurigheid, alsof er geen einde aan Gisteren is het jaarboek 1951 van de vereniging „Haerlem" verschenen, waar in o.m. verschillende prominente figu ren, die in 1951 overleden, worden her dacht. Wij laten hier de karakteris tiek volgen, die prof. mr. L. G. A. Schlichting geeft van de heer J. W. Lucas. „Een zeldzaam rechtljjnig leven werd afgesloten, toen Jan Willem Lucas op 19 December 1951, op negen en zestig jarige leeftijd, overleed. In 1882 te Haarlem geboren, vestigde hij zich, na een akte Middelbaar Boek houden behaald te hebben, als jong ac countant in zijn geboortestad, waar hij zou blijven wonen. In een snel groeien de practijk bleek spoedig, dat hij het juiste arbeidsveld gevonden had voor zijn buitengewone gaven. In 1909 trad hij in dienst van de N.V. Amsterdams Trustees Kantoor als lei der van een op te richten afdeling voor accountancy, welke hij tot snelle en hoge ontwikkeling bracht. Tot zijn dood toe is hij met dit kantoor, achtereen volgens als administrateur, directeur, commissaris en gedelegeerd commissaris verbonden gebleven. In 1914 kreeg Lucas als accountant Advertentie Telef. 17355 oen Quirinus Talesius, een groot Haarlemmer, in de dagen van de belege ring der stad. terwille van zijn principieel vasthouden aan het Katholieke Geloof smadelijk om het leven was gebracht door eigen stadgenoten, was voor de katholieken een periode begonnen van vervolging en achterstelling. Tijd van de schuilkerken en menigmaal betrapte „paapse stoutigheden". En al volg de hierop een tijd van zekere verdraagzaamheid, soms vieren we in deze dagen jubilea die er zeer duidelijk aan herinneren, dat de katholieke emancipatie eigenlijk nog maar van zeer recente datum is. Onlangs werd in Beverwijk het gouden bestaansfeest herdacht van de eerste katholieke jongensschool. Het eerste hoofd van die school was de heer Beeke- laar, die in 1902 van Haarlem naar Beverwijk kwam, enkele jaren later kwam ook de heer van Lent uit Haarlem over. Is het katholieke onderwijs in Haarlem dan zoveel ouder? We vonden het intéressant, vooral omdat de jongeren levend in het besef van katholieke vrijheid zich dit alles heel weinig reali seren de geschiedenis daarvan na te gaan. De eerste katholieke jongensschool in Haarlem kwam nog geen 75 jaar geleden, in 1878 tot stand. De geschiedenis van onze emancipatie is een contemporain verhaal! Dit verhaal is er een van veel goede cfferzin en doorzetten. Sinds het man dement der Bisschoppen in 1868 werden door het gehele land katholieke scholen opgericht, soms mooie gebouwen, die de naam school verdienen, maar ook verbouwde paardenstallen of koets huizen. De situatie immers was zeer moeilijk. De katholieken moesten ten volle meebetalen in de belastingen, waaruit het openbare onderwijs bekos tigd werd en mochten dan daarnaast, geheel uit eigen middelen, hun katho lieke scholen stichten en in stand hou den. In Haarlem was men in 1878 zover, dat aan de bisschoppelijke wensen van 1868 gevolg kon worden gegeven. De eerste katholieke jongensschool werd gesticht aan de Gcrtsteeg. „De school aan het Gortje", zoals men het gebouw gewoonlijk noemde, omdat daar zich dp toegangspoort bevond. Het gebouw zelf stond op een terrein achter de Bank van Lening. Op initiatief van de heren Beynes en v. d. Pigge werd het voor die dagen monumentale schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht in 1884 gesticht. Ar chitect Cuypers ontwierp de gevel. Jarenlang waren deze beide gebouwen de enige Kath. onderwijsinrichtingen voor de jongens niet alleen van Haar lem, maar ook van de omgeving. Leer lingen kwamen .van Overveen, Heem stede, het toenmalige Schoten en Sant poort. Zij kwamen van Schalkwijk, Haarlemmerliede, Spaarndam. Het eerste hoofd van de school aan het Gortje was de heer Odenwald, die werd opgevolgd door de heer Zwetse- laar. Enkele jaren later werd deze hoofd van de katholieke school in De venter en kwam de heer M. L. van Gemert uit Alkmaar naar Haarlem. Een bekende onderwijsman, die tot in 1908 de scholen heeft gelpid. Een zeer zwa re en uitgebreide taak, die in 1891 iets gemakkelijker werd doordat beide scholen ieder een eigen hoofd kregen (de heer Tushuizen in 't Gortje, de heer Van Gemert aan de Oude Gracht. Het Gortje heeft nog twee andere hoofden gehad, de heren Speller en Jan sen. Bij dit alles moet men bedenken, dat de 15 onderwijzers en de kwekelingen die aan deze scholen werkten, voor zeer grote klassen stonden, soms voor meer dere klassen en een salaris ontvingen van f 600 per jaar, met een beloning van f 100 per jaar voor de hoofdacte en f 50 voor de andere acten. Wilde dan ook zo'n onderwijzer in het huwelijk treden, dan moest hij maar zelf zien of bijverdien sten het hem mogelijk maakten een be hoorlijk inkomen te verwerven. De ka tholieken deden wat mogelijk was, maar de lasten waren te hoog. Vergeleken bij collega's van het openbaar onderwijs, waren de katholieke onderwijzers dus maar krullenjongens, die in een winkel tje in kruidenierswaren of textiel de mogelijkheden moesten zoeken hun ge zin te onderhouden. Het is tenslotte de gelijkstelling van onderwijs geweest, die de noodzakelijke uitkomst bracht, want het kon zo niet doorgaan. Met grote bewondering wordt men vervuld voor de onderwijsveteranen meerderen van hen zijn nog in leven die te Haarlem, te Beverwijk, te Lisse en elders, onder zulke moei lijke omstandigheden de stoot gaven tot de bloei van het Bijzonder Onder wijs. Allengs is met de groei van het katho lieke leven in de stad, de toename van het aantal parochies, ook het aantal ka tholieke scholen toegenomen. Het is alle maal heel snel gegroeid, in een kort tijdsbestek. Hoe lang is het geleden, dat de onderwijzers op het einde van de maand naar oom Piet Lijdsman gingen „café, annex slijterij" aan het Spaarne op de hoek van „het smalle Grachtje" om hun salaris te halen. Oom Piet was namelijk penningmeester van het school bestuur. En kwamen ze half Juli, wan neer de grote vacantie begon, dan was oom Piet gul bereid „een voorschot" te geven. Oom Pi^t werd opgevolgd door de heer L. A. Lawrey, die in het St. Jacobsgodshuis zijn kantoor had. Het zijn maar enkele herinneringen, die door de oudere stadgenoten met tien tallen kunnen worden aangevuld. Zo jong is deze geschiedenis eigenlijk nog. We zijn nog maar kort aan het inhalen, aan het herstellen, van wat wij in de tweede helft van zestiende eeuw verlo ren. Jan B. een eerste regeringsopdracht, waarop in de loop van de eerSte wereldoorlog een reeks van steeds belangrijker ta ken voor de Ministeries van Landbouw, Handel en Nijverheid, van Buitenland- Se Zaken en Financiën volgde. In 1918 werd hij chef van de accountantsdienst van eerstgenoemd ministerie, welke functie hij vervulde tot1926, toen hij tot accountant voor speciale opdrachten werd benoemd. Onder de vele gewich tige opdrachten, die hij voor het Rijk uitvoerde, zijn te noemen de reorganisa tie der P.T.X., van 1923 tot 1926, de li quidering van diverse rijksbureaux, het financieel /toezicht op de Zuiderzeewer ken. Van 1906 dateren zijn eerste relaties met de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, toenmaals een zwakkelijk bedrijf, dat wélvoer bij zijn adviezen, die o.m. aan leiding gaven tot een technische ver nieuwing in 1914 en een administratie ve reorganisatie in 1918. Dit uitgeversbe drijf trok hem steeds meer aan; in 1918 werd hij commissaris en in 1931 gedele geerd commissaris-directeur van de on derneming, waaraan hij sindsdien het leeuwendeel van zijn talent en werk kracht heeft gewijd en die merendeels door zijn leiding tot een grafisch bedrijf van de eerste rang en grootte in Ne derland is uitgegroeid. De hechte positie, die dit bedrijf op het terrein der periodieke pers innam, kon in de crisis der eerste jaren-der tig steun bieden aan een belangrijke sector van de katholieke dagbladpers, waaronder het Amsterdamse dagblad De Tijd, weljce hij reorganiseerde en in stand hielp houden. Zijn toewijding en kunde op dit ter rein vonden een sprekende erkenning toen hij in 1947 werd aangezocht om advies uit te brengen over de economi sche positie van de katholieke pers in het na-oorlogse Italië. Het verblijf in Italië in de hete zomer van dat jaar heeft misschien de reeds verzwakte ge zondheid van deze rusteloze werker geknakt. De laatste vier jaren van zijn leven waren een taaie eindstrijd tegen een pijnlijke kwaal, die zijn lichaaams- krachten langzaam afbrak, maar zijn geest tot het laatst toe moedig heeft gevonden. „Orde op zaken stellen" is levenslang Lucas' werk geweest, waarvoor talent en karakter hem gelijkelijk schenen bestemd te hebben. Al in 1920 werd hij in een nota van de Regering aan de Tweede Kamer gekenschetst als „een rechtschapen man van grote bekwaam heid, die met prijzenswaardige ijver zijn taak vervult en op wiens adviezen door de Regering hoge prijs wordt ge steld." Daarmee is zijn persoonlijkheid ten dele al getekend: een onvermoei bare werklust, die in de moeilijkste op gaven de meeste voldoening vond; een doordringend verstand, dat wars van vaagheden steeds tot op de grond ging; een strenge rechtschapenheid, die recht en plicht naaar ijzeren regels on derkende en onderhield. Maar deze kenschetsing blijft uiter aard min of meer ambtelijk. Lucas was allerminst een man van cijfers alléén. Hij had een sterk temperament en een groté levenslust, die vooral als werk lust tot haar recht kwam. Zelf in stren ge zelftucht gevormd, hield hij van wat helder en hard was, Strijd heeft hij nooit geschuwd; hij voelde die veeleer als een vruchtbaar element en ik denk, dat de stoot van metaal op metaal hem nu en dan bepaald goed deed. Het zij ne bleek meestal het hardste, maar hij was ook een goed verliezer. Moeilijk heden pakte hij altijd van voren aan. Dat hij de laatste jaren niet meer zo actief kon zijn, als hij wilde, is voor hem een zwaardere beproeving geweest dan de pijnen, die hij met Spartaans geduld verdroeg. De ouderwetse eenvoud, die hij graag betrachtte, zijn familiezin. en zijn stoe re plichtsbesef steunden op een diep geloof. Tegen sentiment verweerde zich zijn gedisciplineerd karakter, maar hij had echte zorg voor iedereên in zijn omgeving. Voor zijn vrienden ging zijn strenge oprechtheid samen met een ge voelige trouw en een onzelfzuchtige hoffelijkheid. Daarom zullen velen deze strenge man niet alleen met respect, maar ook met genegenheid indachtig zijn. mocht komen. Het einde kwam soms al te spoedig en een herhaling kon niet uitblijven. Wij hebben uit het programma slechts een greep gedaan en naar aanleiding daarvan onze indrukken weergegeven. Over de oorlogsdansen fel en geladen schreven wij bij een vorige gelegen heid reeds uitvoerig. Maar men zou het ons ten kwade duiden, als wij niet de twee meisjes noemden, die met haar liedjes de nummers uiterst charmant afwisselden. Bescheiden en met oprecht pleizier zongen zij die typische volks liedjes, welke naar gelang de staat van herkomst boeiden door hun elegische of vrolijke wijs. Het orkest tenslotte onvermoeibaar en onuitputtelijk met zijn variaties op eenzelfde thema zorgde er voor, dat het vuur van de dans verwarmend werkte op dansers en pu bliek! Dat laatste tenminste had aan het einde van de voorstelling enkele minu ten nodig om zijn enthousiasme uit te klappen. De Haarlemse Kunstgemeen schap heeft met de organisatie van deze avond veel eer ingelegd. W. H. Advertentie Vrijdagavond vond in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg een indrukwekkende herdenkingsplechtig heid plaats als voorbereiding voor de viering van het 60-jarig bestaan. Dank zij het harde werken van de Technische Staf heeft de grote zaal een feestelijk kleed gekregen. Overal zijn toeven wit te chrysanthen aangebracht en aan de beide brede muren zijn twee grote schilden bevestigd met het embleem van de KAB en de jaartallen 1892 1952 waaronder het wapen van Heem stede. Op het podium was een groot wit kruis opgesteld, geheel gemaakt van witte chrysanthen en omgeven door groen. De avond werd geopend door het versterkte Melodia dat op keurige wij ze een Requiem zong. Daarna hield de geestelijk adviseur, kapelaan J. v. Rossum een herdenkingsrede waarin hij hulde bracht aSn degenen die voor het behoud en de ontwikkeling van de afdeling hebben gestreden en geleden. Tot slot las hij het gebed voor dat de Kerk bidt in de Mis voor overledenen. Na passende muziek van het ensembla Jan Nibbering declameerde de heer Gerard Willemse een gedicht uie „Jaar getijden" van Guido Gezelle. Daarna werd voor de zielerust van alle overle denen gebeden. Na een korte pauze werden niet minder dan 53 jubilarissen gehuldigd, die resp. 50, 40 en 25 jaar lid van de Kath. Arbeidersbeweging zijn Aan 5 jubilarisen die een halve eeuw de be weging hebben gediend. werden een gouden herinneringsinsigne overhan digd, met de gebruikelijke oorkonde, de overige jubilarissen kregen resp. een zilveren of een bronzen insigne. Zij allen werden op hartelijke wijze toegesproken door de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer N. J. v. d. Linden. Hier zorgde de R.K. Har monie „St. Michaël" voor enige opge wekte marsen. De voorzitter van het jubileumcomi té, de heer G. Willems bracht een woord van dank aan allen die er toe hadden bijgedragen dat deze eerste avond van de feestelijke herdenking zo buitengewoon geslaagd kan worden ge noemd. Hij sprak de verwachting uit, dat velen ook de kerkelijke herdenking op Zondagmorgen zouden bijwonen en liet daarna tot slot het „Aan U, O Ko ning der eeuwen" zingen. In de avond van 16 October tussen 19 en 23 uur is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in de villa aan de Adriaan Pauwlaan te Heemstede, waarbij enige bontmantels en sieraden werden ontvreemd. De waarde wordt geschat op ongeveer f 23 000.Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Zondag, 8.45 Gemeenschappelijk ont bijt leden K.A.B.; 10.30, herdenkings bijeenkomst leden K.A.B.; 15.30 17 uur receptie K.A.B.-bestuur. Maandag: 8 uur, toneelvoorstelling voor leden K.A.B., door de Toneelgroep „Puck", opvoering van „De Wijze Ka ter"; 8 uur, repetitie „Laudate Domi- num", 8 uur; Missienaaikrans; 8 uur, bestuur H.B.C. Dinsdag: 8 uur, herhaling voorstelling leden K.A.B.8 uur, repetitie Kath. Ge mengd Koor. Woensdag: 2.30, repetitie Kath. Kin derkoor; 2.30, filmvoorstelling voor kin deren leden KA.B. leeftijd 1015 jssri 7.30 clubavond Damclub „St. Bavo"; 8 uur filmvorstelling kinderen leden K.A.B leeftijd van 16 jaar af. Donderdag: 8 uur, Volksdansgroep „Het Blijde Leven"; 8 uur repetitie dameskoor „Viva Maria'8 uur, St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur. toneelrep.etitie H.A.T.. 8 uur, bestuur K.V.P. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 19 October waargenomen doof dr. J Laeijendecker, Raadhuisplein tel. 38103 en dr. A. L. C. van Lier. F; Aertslaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging- Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo* theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden' hout Apotheek Zandvoortselaan 164, ten 26772. ONDERTROUWD: G. J. du Pau— M. Beuk, N. A. Santing—D. J. William»- GETROUWD: J. C. Booms—M. van a* Weele, R. de Wilde—A. M. Strijbos, A- Martin—C. Brouwer, L. L. Vermeij— T. L. van Kesteren. r GEBOREN: G. Koopman en J. J. B° d; C. J. Vessies en C. J. Koelemij H. J. van Santvoort en M. C. Janssen M. J. van Dorp en A. Houwers d; Roosma en L. van Alphen z. OVERLEDEN: C. Koelemij—Bras. j; L. Haje—Reisig 64 j; A. N. W. Com mandeur—de Groot 75 j; F. P. R*Uik, swaaij. 73 j; C. H. Sombeek—Hcndrm- 82 j; M. J. Roozenvan der Weiden, "o n kf'hci tet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6