Een- dubbele onderscheiding voor N. J. v. d. Linde Lekenapostolaat: Dwingende noodzaak Pastoor H. Wennen ten grave gedragen Parochie Aerdenhout krijgt eigen jeugdhuis Demonstraties te Semarang De Hyacintvergaderde in Hillegom AFSCHEID DIRECTEUR P.T.T, BEDRIJF HAARLEM Belangstelling uit alle kringen Kapelaan A. v. d. Burg legde gisteren de eerste steen Kant en klaar 52 cent per kg. j Morgen radiorede Wilopo van mr. Motie tegen „nuttig areaal" met 173 tegen 172 stemmen verworpen HERINGA WUTHRICH HHBMHR MAANDAG 20 OCTOBER 1952 PAGINA 2 Belangrijke gebouwen verbeteringen bereidde hij voor AFSCHEID DOKTER VAN BEEK Talrijke geschenken aangeboden Haagse grossier bewoog Haarlemse drukker waardebonnen te drukken Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Burgerlijke Stand TOKKEL-ORKEST „CAECILIA" K.A.B. VAN HEEMSTEDE VIERDE ZESTIG-JARIG BESTAAN 55-jarig huwelijksfeest Cursus R.K. E.H.B.O. „De barmhartige Samaritaan" OVERVEEN Em. pastoor G. v. Niekerk t Waterstanden WASSERIJ DUYN TAXICHAFFEUR VOOR 30 GLD. OPGELICHT Portefeuille met 1400 gulden gestolen H.Z. P.Z. won wederom Vrijheidsbokaal DWT 1Nereus 1 (dames) 3-2 'n TIP VAN BOOTZ Beurs van Amsterdam 134 ït 117 Bollenkwekers opnieuw in het geweer Voetballer tijdens wedstrijd gewond H h Op 25 October zal de heer C. Bakker, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en na een diensttijd van 46 jaar zijn functie als zodanig moeten neerleggen. Hij trad 1 November 1906 te Rotterdam in dienst, deed achtereenvolgens alle examens, die voor een geregelde bevordering worden geëist. Na de Hogere Post- en Telegraaf- school te Rotterdam bezocht te. hebben werd de heer Bakker geplaatst op het Telegraaf- en Telefoonkantoor te 's Her togenbosch. om daarna, via het inspec tiebureel, belast te worden met het ver vullen van een aantal directies in het Zuiden. Van 's Hertogenbosch volgde verplaat sing naar het Hoofdbestuur alwaar hij met zijn rijke vakkennis en ervaringen werd toegevoegd aan de Directeur-Ge neraal totdat het Postkantoor Amsterdam hem riep om de moeilijke functie van chef afdeling bestelling te bezetten. Deze taak was tijdens de bezetting bijzonder zwaar, maar door een zeer strenge dienstopvatting en groot rechtvaardig heidsgevoel heeft de heer Bakker met vaste hand dit beleid gevoerd. Op 1 Maart 1949 volgde zijn benoe ming tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem en op die jaren wordt met voldoening door hem teruggezien. Zowel de uitvoering van de dienst als de gehele outillage van het kantoc* droegen zijn persoonlijk stempel. Jammer dat de voorgenomen ver bouwingen van het hoofdkantoor als- Zondagmiddag hebben talrijke patiën ten van het stadskwartier „Oud Scho ten" van de gelegenheid gebruik ge maakt om hun scheidende geneesheer en raadsman, dokter Van Beek, te hul digen en te danken voor het vele en mooie werk, dat hij heeft verricht in Haarlem-Noord. In de hal van de R.K. meisjesschool aan de Eemstraat kwamen kerk- en schoolbestuur, tevens de leden van het feestcomité, en de kapelaans der paro chie bijeen om dokter Van Beek een grootse hulde te bereiden. Pater Vlaar, prior van het Augustijnen klooster aan de Zijlweg, nam naast zijn oud-leerling en familie plaats. Mevr. F. van Kordelaar bood de echt genote van de dokter bij het begin van de huldiging een bouquet bloemen aan. De heer A. Peeters hoofd van de school, noemde de dokter nu zelf een patiënt tegen wil en dank. Een koortje gevormd van schoolkin deren gaf o.l.v. de heer J. v. d. Meer enige vrolijke canons ten beste. Daarna sprak. kap. Schipper uit naam van pas toor A. v. Eeden, die enige dagen tevoren ziek was geworden, zijn dank uit voor de 18 jaren trouwe vriendschap, welke de pastoor met de medicus had mogen delen. Dokter Van Beek, die een popu laire figuur in Oud-Schoten is geworden, heeft zich niet alleen verdienstelijk ge maakt als arts, doch ook als sociaal werker, o.a. was hij lid van het kerk- en schoolbestuur. Vooral de kinderen lagen hem het meest na aan het hart. Uit naam van het kerkbestuur over handigde kap. Schipper de dokter een projectiescherm, om hierop zijn eigen filmopnamen af te draaien, en een prachtige leunstoel. Twee schoolkinderen boden vervol gens een bureaulamp aan, uit naam van het schoolbestuur. In een keurige sa menspraak werd het vruchtbare werk van de dokter geschetst. De heer J. Larsen vertolkte de dank van alle patiënten, die in deze achttien jaren aan de zorgen van de scheidende dokter waren toevertrouwd De patiën ten boden een stijlvol schrijfbureau en een schrijfmachine aan. De dokter, diep onder de indruk van al deze huldebetuigingen, sprak hierna een dankwoord. Na deze officiële hulde kwamen nagenoeg alle patiënten ter reeeptie. Bij de huldiging waren even eens tegenwoordig kapelaan Van Hou ten. oud-kapelaan van de parochie, broeder Wirenfridus, overste van de broeders van het ziekenhuis St, Joannes de Deo en broeder Probus. Zondagmorgen werd door de Haagse recherche naar het politiebureau te Haarlem overgebracht de 36-jarige F. R.. grossier in groenten en fruit. F. R. werd in zijn woning te Den Haag gearresteerd, aangezien hij er van verdacht wordt in Haarlem een drukker te hebben willen bewegen waardebonnen te drukken, wel ke gebruikt worden en in circulatie zijn bij een Haagse fustencentrale. Deze bonnen hebben een waarde van drie tot dertig gulden en worden gebruikt bij de verkoop van fusten. De Haarlemse drukker is er echter niet op ingegaan. F. R. zit thans opgesloten op het bureau van politie: F. Arnoldi: Maskers en marionetten, schimmen en schaduwen; handleiding voor de vervaardigiging en opvoering van ma rionetten-, masker-, handpoppgn-. poppen kast-, schimmen- en schaduwspelen. J. P. A. Brandt: Kantklossen. Dingen om ons heen serie: de woning, 12 deeltjes. M. Euwe, M. Blaine en J. F. S. Rumble Scbaak met verstand; een leergang voor schakers, die vooruit willen komen. Gelegenheids-postzegels, betrekking heb bende op de posterijen en de postzegels 1840 tot en met 1991. Geertruid de Graaff: Leerwerk. A. W. H. van Haaren en J. E. van der Hoek Jr.: Het biljartspel. Hoe worden postzegels gemaakt? G. J. Peelen: Postzegels schrijven geschie denis van de tweede wereldoorlog. L. Prins: Leer schaken! Handleiding voor beginnelingen. G. van Schalck Zillesen: Hoe bouw ik een kano. G. van Schaiek Zillesen: Zelf «en zeil boot bouwen. Geboren: J. J. Maandag—Ruijs, z A. E M. D:ikemaLuitiens. z. J. M. Dekker Heerens. z. H. R. LooijestijnMeinen, z. C. Weijers—Vlaming, z. E. C. J. Vermolen— van der Veldt. z. Ondertrouwd: 18. Oct. C, M. Ruyter en H. M. J. L. Kerstholt D. Zonneveld en T Welch. Gehuwd: 18 Oct. L. Duits en J. Chr. Vester: C. Kuyper en H. C. de Vries Overleden: 17 Oct. S. Braunius. 78 jaar, Rozeopr-eelstraat: F. A. L. Braad, «6 jaar. Vergierdeweg; H. C, van Arum. 89 jaar Schutterstraat: IS Oct. J. C. Weber—Du- pont, 34 j„ Van N'esstraat: M. Koelemeijer 65 jaar, Schreveliusstraat; 17 Oct. K. J. J. Boers. 83 jaar, Leidsestraat; 18 Oct. E. M. HoenderdosDuijs, 33 jaar. A. L. Dyse- nnckstraat. mede het stationspostgebouw. waar van de plannen reeds in vergevor derd stadium verkeren, niet meer ambtelijk door hem worden medege maakt, want zijn zeer belangrijke ad viezen hebben in belangrijke mate bijgedragen tot verwezenlijking van deze noodzakelijke verbouwing. In dit verband is het ook voor het publiek van groot belang te weten, dat het in het voornemen ligt, als de verbouwing tot stand zal zijn geko men, een volledig bijkantoor in het .stationspostgebouw te vestigen. Tenslotte is de heer Bakker jaren achtereen lid geweest van verschillende examencommissies, terwijl hij ook zit ting gehad heeft in de permanente com missie van beroep voor P.T.T.-perso- neel, zodat de beëindiging van zijn werkzame lange loopbaan hem dit niet gemakkelijk zal vallen. De scheidende ambtenaar zal per soonlijk (op de kantoren en burelen) afscheid nemen van zijn medewerkers, maar er bestaat Zaterdagmiddag a.s. om kwart over één voor eenieder op het hoofdkantoor gelegenheid hem de hand te drukken. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Derde week) „King Solomon's Mines" (De mijnen van Koning Salomo). In technicolor. Stewart Granger. Deborah Kerr. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „711 Oceandrive". Ed- mond O'Brien, Joanne Dru. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Q.ueen". In techni color. Humphrey Bogart, Catherine Hep burn. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Peking Express". Joseph Cotton. Corinne Calvet en Edm. Gwenn. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9,15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: ..Dwars door de vuurli nies". Jeff Chandler. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Peppxno" Italiaanse film. Vittorio Manunta. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", Roy Ro gers en „Oorlogsbandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 17 tot en met Maandag 20 October: „De man op de Eif- feltoren". Charles Laughton, Franchot To ne. Toegang: 14 jaar Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Maandag 28 October Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia: „De ander", 8 uur. Concertgebouw: Pianoavond door Myra Hess, 8 uur. Dinsdag 21 October. 20 uur: Haarlemse Orkestvereniging, concert o.l.v. Toon Verhey. Solist: Willem Andriessen, piano. Programma: 2e Sympho- nie van L. van Beethoven; Pianoconcert, Grieg; Piet Heinrhapsody, Peter v. Anrooy. Minerva: Toneelgroep Johan Kaart: „De appels van Eva", 8.15 uur. In de tuinzaal van het Concertgebouw vond .Zondagavond een concert plaats, dat aangeboden werd door het Amster dams Tokkel-orkest „Caecilia", onder leiding van Chris Mouter. De liefheb bers van dit soort muziek hebben kun nen genieten van een keurig verzorgde avond, met menigmaal verrassende muzikale prestaties. De dirigent, Chris Mouter is zeer muzikaal, getuige zijn uitstekend verzorgde rythmiek en dy namiek in het orkest. Ook zijn directie is soepel, en al met al toch leidend. Een grote verdienste van deze uitvoering mag genoemd worden dat de gespeelde werken over het algemeen ruimschoots de moeite van het aanhoren waard waren. Op deze manier zijn publiek op te voeden is van zeer grote betekenis. Het is mij niet mogelijk het gehele programma op te noemen- Wel vermeld ik het tweede werk van het programma van K. Wölki „Die Unterdrückten"- Het bleek grotendeels suggestieve muziek te zijn, waarbij veelal oude kerktoonaar den om de hoek kwamen kijken. Mou ter zorgde er voor het nodige relief in de uitvoering aan te brengen. Ook uit de guitaar-solo's, door Chris Mouter ge speeld, sprak duidelijk zijn muzikali teit. Hetzelfde kan gezegd worden van zijn composities, die hier en daar ver rassende harmonische gangen vertoon den. Aan het tokkelconcert was een fagot, saxophoon, piano en contrabas toegevoegd. Samenvattend: een succes volle avond, die zeker meer publieke belangstelling verdiend had J. L. De viering van het 60-jarig bestaan van de Katholieke Arbeidersbeweging in Heemstede is Zondag grandioos gesloten met als hoogtepunt een dubbele onder scheiding voor de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden. Van Z. H. Paus ontving hU de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" en van H. M. de Koningin de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De dag begon met een plechtige Hoog mis in de St. Bavokerk aan de Heere- weg door pastoor C. van Mierlo, met assistentie van de kapelaans J. van Ros- sum en J. Agterof. De feestpredicatie werd gehouden door rector J. Th. Kraakman, die allereerst de leden van de afdeling van harte gelukwenste met dit schone en zeldzame jubileum. Hij herinnerde aan de grootse taak, waar voor ook de katholieke arbeider zich in deze moeilijke tijden ziet geplaatst, n.l. actieve deelname aan het lekenaposto laat in eigen milieu. In het R. K. Verenigingsgebouw ver enigden de leden en hun dames zich daarna aan een feestelijk ontbijt. Het ensemble Nibbering zorgde voor gezelli ge muziek. De voorzitter van het jubi leum-comité. de heer G. Willemse, heet te de vele gasten welkom, onder wie pastoor C. van Mierlo, kapelaan J. van Rossum, rector J. Kraakman, wethouder E. J. van Lent, vertegenwoordigers van de K.V.P. raadfracties en standsorgani saties. Oorspronkelijk zou de heer De Bruijn het woord voeren, maar nu hij minister is geworden achtte hij het be ter hiervan af te zien. Nu sprak de heer J. A. Middelhuis, algemeen secretaris van de K.A.B. Hij feliciteerde namens het Verbondsbestuur de jubilerende af deling en speciaal de jubilarissen. Hij greep terug in de geschiedenis, huldig de de voortrekkers, die de spits hadden afgebeten en allen, die de helpende hand boden om de K.A.B. groot te maken. De voorzitter van het jubileum-comité heette daarna speciaal welkom de bur gemeester van Heemstede, die voor de eerste maal met de Heemsteedse K.A.B- kennis maakte. Vervolgens voerde pastoor C. van Mierlo het woord, die er op wees. dat de Kerk volledig meeleeft met Haar ar beiders en als bewijs daarvan deelde hij mede, dat het Z. H. de Paus had be haagd de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden te onderscheiden met het gou den erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice." Toen hgt donderend applaus wat be daard was, kreeg de burgemeester het woord, die ln zijn rede duidelijk liet blijken hoezeer hij zich verdiept had in de motieven, welke er 60 jaar geleden toe hebben geleid, dat de katholieke ar beiders zich gingen organiseren. Vervol gens schetste de burgemeester de kwa liteiten en het uitstekende werk van de heer v. d. Linden, die voor de gehele samenleving in Heemstede zich grote verdiensten heeft verworven. Het is daarom, dat hij namens H. M. de Ko ningin mocht mededelen, dat de voor zitter de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was geschonken. Opnieuw trilde het gebouw op zijn grondvesten en het enthousiasme vond tenslotte uiting in het zingen van het Wilhelmus. De heer v. d. Linden, diep onder de indruk van deze dubbele hulde, was zijn ontroering niet meester en dat was ook het geval met velen in de zaal. Voor een deel kwam dat ook door het onverwach te van beide onderscheidingen, want al hoewel de eerste in zeer kleine kring bekend was, bleek al gauw dat letterlijk niemand de Koninklijke onderscheiding had verwacht. Nog vele sprekers voerden daarna het woord; eerst was het de lieer P. Zeg- waart, hoofdbestuurslid van de K-A.B.O. die ondeugend opmerkte daaruit bleek dat niemand de koninklijke onderschei ding had verwacht dat de burgemees ter de regie helemaal in de war had ge stuurd. Niettemin was dat voor deze spreker geen bezwaar een boeiende uit eenzetting te geven van wat met recht verwacht mag worden van alle leden der beweging. Hij eindigde met de afde ling èn de voorzitter van harte geluk te wensen met de beide hoge onderschei dingen. De heer Th. Verhoeven, voorzit ter van de K. V. P.-raadsfractie hield een zeer geestige en niet minder har telijke toespraak die begon met de vro lijke mededeling* dat de heer v. d. Lin den niet bevreesd behoefde te zijn voor een derde decoratie; er was trouwens op de revers van zijn jasje toch geen plaats meer voor. Deze spreker prees de voorzitter van de jubilerende afde ling als een zeer bedachtzaam en wijs man. die alle vraagstukken waarmede hij te maken kreeg, eerst peilde alvo rens er een oordeel over te vellen. Spr. bood daarna een kist sigaren aan Daarna werd het woord geyoerd door districtsbestuurder v. d. Meer die na mens het Diocesaan Bestuur in het bisdom Haarlem niet alleen de felici- taties overbracht, maar bovendien een cheque om nieuwe plannen te helpen uitwerken. Na al deze sprekers kwam de heer v. d. Linden aan het woord, die in zijn dankwoord allereerst zijn met bloemen begiftigde vrouw prees. Dank baar was hij voor de onderscheidin gen, die hij beschouwde als te zijn ge schonken aan de gehele afdeling. Wat hem betrof, meende hij, dat hij slechts zijn plicht, maar dan ook alleen zijn plicht had gedaan en anders niet. Het slotwoord werd gesproken door de voorzitter van het jubileum-comité, de heer Willemse, die allereerst mede deelde, dat zo juist een der oudste leden; de heer v. Kimmenade, was overleden. Voor zijn zielerust werd een gebed ge stort en daarna dankte hij achtereen volgens ieder die zich op de een of andere wijze aan het welslagen van dit feest had medegewerkt. Tot besluit van deze ochtend werd het derde couplet van het strijdlied gezongen en het was reeds tegen half twee toen men zich naar huis spoedde. Dezelfde middag werd, wederom in het R.K. Verenigingsgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats, welke door afgevaardigden van verschillende afdelingen uit de omgeving o.a. Haar lem, Hoofddorp, Overveen, Bennebroek en Vogelenzang werd bezocht. Er wer den toespraken gehouden en velen had den bovendien fraaie bloemstukken ge zonden, als evenzovele bewijzen van waardering en hulde. Onder de aanwe zigen waren o.m. de wethouders H. Dis selkoen en A. J. v. Houten en wethouder Disselkoen sprake mede namens zijn collega een hartelijk woord van geluk wens, niet echter alleen als wethouder maar ook als voorzitter van de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid, in welke hoedanigheid hij constateerde dat er vele trefpunten waren, die zeker geleid hebben tot beter begrip en grotere waardering. Persoonlijk was het wet houder Disselkoen een voorrecht, de heer v. d. Linden met wie hij nu al meer dan 25 jaar als raaslid samenwerkte, geluk te mogen wensen, met de hem verleende onderscheidingen die hij zeker ten volle heeft verdiend. Nadat aan het slot van deze receptie, die ook door vrijwel alle vertegenwoor digers van onderafdelingen was bezocht, de heer v. d. Linden een slotwoord had gesproken, kwam er nog een klankvolle verrassing in de vorm van een serenade, die gebracht werd door de R.K, Har- Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELETOfN-INSTALLATIES monie „St. Michael" onderafdeling van de Kath. Arbeidersbeweging te Heem stede. Het was tegen zes uur toen einde lijk de receptie besloten werd en bestuur en jubileum-comité vermoeid maar vol daan over het prachtige verloop van deze dag eindelijk huiswaarts konden gaan om wat uit te rusten van deze schone maar uiterst inspannende en daardoor vermoeiende dag. Maandagavond wordt het feest voort gezet met een veelbelovende opvoering van het toneelspel „De Wijze Kater" eenmaal de glansrol van Jan Musch. De opvoering geschiedt door de toneelgroep „Puck" en de honderden leden met hun dames kunnen dus op een mooie avond rekenen. Vandaag herdenkt het echtpaar P. H. Welters en H. Eskens zijn 55-jarig hu welijksfeest. De bruid is 85 jaar en de bruidegom „nog maar" hl. Acht-en-der- tig jaar lang wonen zij op het Res No vaplein 25 te Heemstede en wilt ge nog meer getallen, dan mogen wij er bij voegen, dat zij evenlang op onze krant geabonneerd zijn als zij echtjaren ken nen. De bruidegom moet de krant ech ter voor zijn bruid voorlezen, daar zij het licht der ogen sinds enige jaren mist. De omwonenden zullen het aan goede wensen niet laten ontbreken. Het bestuur van bovengenoemde vereni ging verzoekt ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat de reeds eerder aange kondigde cursus thans definitief gaat be ginnen op Vrijdag 24 October, des avonds te 8 uur prgcies in het R.K. Jeugdgcbouw aan de Herenweg. Als medisch leider zal optreden dr. J. Duynstee. Verder wordt de aandacht gevestigd op de vergadering, welke morgen, Dinsdag, des avonds te 8 uur in het parochiehuis „Anno Sancto' aan de Achterweg wordt gehouden en waarop alle leden zonder uitzondering worden verwacht. Zij, die alsnog zich willen opgeven voor de cursus, kunnen dit doen aan het secre tariaat: Oude Posthuisstraat 17, alhier, tet de avond waarop deze gaat beginnen. In Huize St. Liduina te Warmond is, 73 jaar oud, overleden de zeereerw. heer G. van Niekerk, sinds Augustus 1947 rustend pastoor van Overveen. Pastoor Van Niekerk, die in 1902 pries ter werd gewijd, was achtereenvolgens kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius) en te Hoorn. 4 Mei 1920 gaf de bisschop hem opdracht een nieuwe parochie te stichten in Schermerhorn, waar hij op 4 September van dat jaar zijn benoeming tot pastoor ontving. In 1925 werd pastoor Van Niekerk overgeplaatst naar Over veen. Na aldaar ruim 22 jaar het pasto raat vervuld te hebben werd hem om gezondheidsredenen eervol ontslag ver leend. De begrafenis vindt Woensdag plaats te Overveen, na de plechtige H. Re quiemmis om tien uur in de parochie kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen. Morgen zullen wij een „In memo- riam" aan zijn vruchtbaar priesterleven in Óverveen wijden. Maandag 29 October Hoog water: 4.17 u. en 16.31 u. Laag water: 0.03 u. en 12.19 u. Dinsdag 21 October. Hoog water: 4.47 u. en 17.04 u. Laag water: 0.37 u. en 12.47 u. Na de Hoogmis in het St. Antoniuskerk- je aan de Sparrenlaan in Aerdenhout heerste er naast de kerk een ongewone drukte. Vgle parochianen wilden getuigen zijn van de plechtigheid, tijdens welke de eerste steen zou gelegd worden voor het jeugdhuis. Dgt de jeugd zelf op die frisse maar mooie herfstochtend niet afwezig was, moge vanzelfsprekend zijn. Gidsen, kabou ters, verkenners, welpen en jeugdige sportenthousiasten vormden een carré bij de drievoudige vlaggemast en nadat met enig ceremonieel de vlaggen waren gehe sen, werd zowel de gidsen- als de verken- nerswet gezegd. Onder aan de vlaggemast stond de forse grijze steen, waarin de em blemen van de jeugdbeweging en de da tum 19 Oct. 1952 waren aangebracht, en het was allereerst de voorzitter van het parochieel groepscomité, de heer H. Tuin der, die zijn vreugde uitsprak over de naderende voltooiing van het jeugdge- bouw. Hij memoreerde, hoe er twee jaren lang gewerkt is om de plannen tot werke lijkheid te kunnen brengen. Velen hebben in het begin misschien getwijfeld aan de verwezenlijking, maar dank zij de mede- Werking van de pastoor, het Kerkbestuur, de vicaris-generaal, het gemeentebestuur van Bloemendaal en de parochianen kon aan de bouw begonnen worden. De heer Tuinder was de jeugd dankbaar, dat zij sinds haar „dakloosheid" in 1951 heeft stand gehouden. Dat tenslotte het ideaal van een eigen huis werkelijkheid zou worden, meende htj vooral te mogen toeschrijven aan de onvermoeibare ijver van kapelaan v. d. Burg. die altijd voor de jeugd op de bres staat. Tenslotte merkte de heer Tuinder op, dat wellicht nu de indruk wordt gewekt, dat de financiering van de bouw helemaal in kannen en kruiken is. Dat bleek toch niet waar te zijn en daarom wekte hij iedereen op, de fancy-fair in De Hazelaar te bezoeken, die ook vanavond nog vele gasten kan verwerken. Kapelaan v. d. Burg betreurde het in zekere zin, dat nu gebeurde wat hij niet gedacht en gehoopt had. De eerste steen zou namelijk gelegd worden door pastoor Bosch, maar deze moest wegens ongesteld heid verstek laten gaan. Daarom was de kapelaan dat werk toevertrouwd en hij deed dat anderzijds toch met veel genoe gen. Misschien, zo zeide hij, stelt iemand de vraag of in Aerdenhout niet een of andere parochiaan het gebouw had kunnen laten zetten. Maar hij noemde het toch gelukkig, dat zulks niet het geval was geweest. De jeugd had haar gebouw dan lang niet zo kunnen waarderen als thans het geval Is, nu zij zelf ook heeft moeten ploeteren om tot dit resultaat te komen. Kapelaan v. d. Burg zag nu een van zijn vurigste weftsen in vervulling gaan, maar zou toch niet graag willen zeggen: „Laat nu, Heer, Uw dienaar gaan". Toeh zeker nog enkele ja ren hoopte hij met de jeugd van het eigen hui» te genieten. Na deze toespraak trokken allen naar de plaats, waar de grondvorm van het gebouw zich reeds duidelijk aftekende. Kapelaan v. d. Burg zegende de steen en poogde met evenveel vaardigheid de troffel met specie te hanteren. Het gelukte hem wonderwel en daarmede was de plechtigheid teneinde. Vóór Kerstmis nog hoopt men het jeugd huis in gebruik te kunnen nemen. Op deze gure herfstdag hebben de katholieken van Nieuw-Vennep pastoor H- A. C. M. Wennen ten grave gedragen. In het eenvoudige kerkje, waar de overleden herder lag opgebaard, wer den gisteravond de, zielevespers gezon gen, waarbij emeritus-pastoor Schip horst uit Alphen aan de Rijn ais agens fungeerde. Vanmorgen woonden vele parochianen de H. Requiemmis bij, die werd opgedragen door deken J. J. A. Kuilman uit Haarlem, met assistentie van kapelaan Dekleermaeker als diaken en pater Schiphorst O.P. als sub-dia ken. Het parochieel zangkoor zong de vaste en wisselende Gregoriaanse ge zangen. Ook vele pastoors en kapelaans uit de omgeving woonden de plechtig heid bij, voorts een belangrijke deputa tie van het hoofd- en dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Aanne mers Patroons Bond, waarvan pastoor Wennen da geestelijke advfseur was. Na het laatste Evangelie besteeg pater Gregorïus Jongman O.Carm. de preekstoel voer het uitspreken van de lijkrede. „Zestien jaar was hij als priester in uw midden" aldus richtte hij zich tot de parochianen „en nu heeft God hem geroepen om rekenschap af te leg gen over zijn leven, zijn daden, over alles, wat hem in grote mate in handen gegeven was om uit te delen in het voetspoor van de Goddelijke Zalig maker- Op de eerste dag van zijn pries terleven was het zijn grootste geluk te kunnen zegenen. En hoevele malen heeft hij daarna gezegend in vreugde en droefheid. De grootste zegening, die hij mocht brengen, was voor hem de breking des Broods. Gedurende bijna 45 jaar heeft hij dat mogen doen. En nu is hij, die zich volkomen uitleefde en alles voor allen wilde zijn, gevallen ln de hande van de oneindig rechtvaar dige en barmhartige God. Laten wij dan door gebed en offer zorgen, dat hij, mocht hij nog niet bij God zijn, heden nog hooft: „Engelen, geleid hem naar het paradijs". Zijn laatste wens was een nieuwe Rozenkrans. Hij heeft die gekregen op de dag van zijn sterven, opdat hij zijn Marialiefde in het bidden van de Ro zenkrans zou kunnen betuigen. Hij was een mens als wij allen, met alle mense lijke fouten en gebreken. Wij hebben echter veel aan hem te danken. Moge het niet zijn: uit het oog, uit het hart. Voor u, parochianen van Nieuw-Ven nep, zal dat niet het geval zijn, want hij kende uw noden en leefde daar Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 TEL. 11053 Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse recherche als verdacht, van oplichting aangehouden een 26-jarige loodgieter uit Haarlem. Enige dagen geleden liet de jongeman zich per taxi thuisbrengen. Voor deze rit was de loodgieter de chauffeur 30 gulden schuldig. Hij over handigde de chauffeur een cheque van 50 gulden. De chauffeur gaf hem 20 gulden terug. Later bleek de chèque niet gedekt te zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in een fotohandel aan het Sta- tenbolwerk ingebroken. Onbevoegden verschaften zich toegang tot deze win kel door aan de achterzijde een ruit in te drukken. Uit de lade van een schrijf bureau werd een portefeuille met 1400 gulden gestolen. volkomen in mee. „Beloon daarom met uw gebed zijn werken". Terwijl het „In Paradisum" klonk, werd het stoffelijk overschot van pas toor Wennen de kerk uitgedragen. Een lange stoet van priesters en parochia nen volgde de baar naar het kerkhof, op de weg waarheen de jeugd van de parochie een lange haag vormde. Op het kerkhof werd de absoute ver richt door emeritus pastoor Schip horst. Zondagavond werd in het Sportfond- senbad Haarlem door HVGB het jaar lijks waterpolo-tournooi voor hoofdklas sers om de zilveren Vrijheidsbokaal ge houden. In de finale klopte HZPC de nieuwe hoofdklasser Merwede uit Dordrecht en legde daarmede opnieuw voor een jaar beslag op de zilveren trophee. Als eerste wedstrijd ging de strijd tus sen HVGB en Merwede, welke door de Dordrechtenaren met 53 werd gewon nen. De wedstrijd HZPCMeeuwen, die door loting als tweede wedstrijd was vastgesteld, eindigde eveneens 53 en werd gewonnen door HZPC. Met deze uitslagen kwamen Merwede en HZPC in de finale en werd de strijd om de derde plaats gestreden tussen Meeuwen en HVGB. De Meeuwen eisten de derde plaats voor zich op door met 40 van HVGB te winnen. In de finale verstreek de eerste speelhelft met een 10 voor sprong, door een doelpunt van Van Dijk, voor de Hagenaars, Na de rust waren het Drost Van Dijk (2 x) en Smol, die de Haagse voorsprong op 50 brach ten, waarna Nijs Korevaar de eer voor Merwede redde. De 100 meter vrije slag dames leverde een verrassing, doordat Els v. d. Ploeg met handslag verschil Hannie Termeu- len klopte. De uitslagen zijn: Els v. d. Ploeg, ADZ, 1 min. 9,1 sec.; Hannie Ter- meulen, HDZ, 1 min. 9,2 sec.; Ria Vonk, HDZ, 1 min. 11,7 sec. De HPC-er Jan Bouman wist in de 100 meter vrije slag heren zijn clubge noot Geurtsen in de laatste baan voor te komen om als, eerste te eindigen in 1 min. 2,5 sec.; tweede werd Gerrit Dik- staal, Het IJ, 1 min. 3,1 sec:, en derde Wim Geurtsen, HPC, 1 min. 3,2 sec. De wedstrijd 10 x 66 2/3 meter vrije slag estafette heren won HZPC onbe dreigd in 6 min. 51,8 sec. en legde met deze overwinning voor een jaar beslag op de Afrika-beker. Haarlem volgde op de tweede plaats met 6 min. 58,7 sec. en waren de overige uitslagen: HVGB min. 5,8 sec.; HPC 7 bin. 7,5 sec. en DWT 7 min. 35 sec. Een afwisseling tussen de wedstrijden was het kunstzwemmen van De Meeu wen onder leiding van mevr. Iet Koster van Feggelen, welk optreden zeer in de smaak van het talrijk opgekomen pu bliek viel. Resumerend was het een goed geslaag de zwemavond waarbij het jammer is, dat een lichtstoring optrad, waardoor de afwerking van het programam vertraagd werd en het zwemfeest bijna vier uur duurde, wat wel wat lang is. In de wedstrijd DWT 1—Nereus 1, die Zaterdagavond in het Sportfondsenbad té Haarlem voor de eerste klasse dames werd gespeeld, viel er niet veel vgn te bemer ken dat een kampioensploeg de strijd aan bond tegen Nereus; weliswaar was er een invalster voor de keepster, die het toch ook nog niet zr> slecht deed. al liet zij in de tweede speelhelft een steek vallén in fi guurlijke zin, ofwel de bal in letterlijke zin waardoor de Zaandamse dames een doel punt cadeau kregen. Het was een wedstrijd waarin beide partijen vrijwel gelijk tegen elkaar opwogen, maar waarin de Zaan damse dames een wat vinniger partijtje speelden, waardoor zij nogal eens een vrije worp tegen zich kregen. Mia Prins, die in deze wedstrijd alle drie de DWT-doelpunten scoorde, wist zich wel geregeld in een goede positie te plaatsen, om, geheel vrij liggend, een schot te lossen. Nadat zij DWT de lei ding had bezorgd, wist Ina Stöckel van een fout in de DWT-verdediging gebruik te ma ken om de stand in evenwicht te brengen waarna Mia Prins de stand op 2—1 bracht Na de rust wist Nel Hendriks uit een vrije worp de bal naar Mia te plaatsen en het werd 31. Hierna ontstond er weder om een gevaarlijke situatie voor het DWT? doel, waaruit Ria Nieuwenhuizen de bal ih de handen van de DWT-keepster schoot, deze liet echter de bal achter zich in het doel vallen en kwam het eindev met een 32 overwinning voor DWT, Advertentie Onlangs sprak mijn kleinzoontje Bob, Opa U zei: „Bootz staat steeds aan de top" Nu is U al zeven en zeventig Nog een maand, we zijn saampjes negentig En steeds geniet U van de Tip nog volop. Inz. Hr. J. H., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. Hedenmorgen zijn voor het gouver- ncurskantoor te Semarang demonstratie* gehouden voor ontbinding van het In donesische parlement. Ongeveer twee duizend demonstranten, hoofdzakeHi" bestaande uit leden van oud-strijder»* organisaties en een aantal havenarbei ders, namen hieraan deel. De demonstra- tic verliep zeer rustig. Er waren veel plakkaten met eisen inzake ontbinding van het parlement en leuzen ais „Leve Bung Karno, leve de Angkatan Peranl (leve de strijdkrachten en leve het p»r' lementarisme en de democratie). Leiders van de demonstratie hielden redevoeringen via door de Voorlich* tingsdienst geïnstalleerde luidsprekers. Ook de gouverneur van Midden-Java, Budijono, hield een rede. Hierin uitte hij zijn waardering voor het streven van het volk. Hij zei, dat er op het ogenblik geen kabinetscrisis is, zodat ontbinding van het parlement niet nodig is. Na Merdeka-gejuich en het zingen van het volkslied werd de demonstratie be ëindigd en gingen de arbeiders weef aan het werk. Er deden zich geen' i&' cidenten voor. De Indonesische minister-president Wilopo heeft aan de pers medege deeld, dat hij Dinsdagavond in een radiorede een uiteenzetting zal geven over de huidige toestand. Hij zei voorts, dat de aandacht van de rege ring thans gevestigd is op de pogin gen om de normale toestand te doen terugkeren. Desgevraagd deelde hij mede, dat de regering tot dusver niet was toegekomen aan de behandeling van kwesties, die verband houden met de debatten in het parlement. De leider van de demonstratie te Dja karta heeft zich nu „gemeld". Het is de kolonel van het Indon. leger, Mustofo Tegenover het dagblad „Sumber" heef' hij o.m. verklaard, dat hij „het volk er toe bewogen heeft spontaan de macht ir. handen van de president terug te geven." Wanneer het Indon. leger thans zoU bewijzen geen volksleger te zijn, da» „zal ik mijn lichaam en geest ter be schikking stellen om dit leger te be strijden en ik ben ervan overtuigd, dat ik en mijn volksleger zullen zegevieren Op een vraag naar de reden, waaroï» hij het Indon. parlement wilde „bevrie zen", zei Mustopo dat de stemmenver houding niet deugt, dat de parlements leden bezeten zijn van corruptie én ver deeldheid en dat het werkelijke resul taat van het parlement voor de opbouV van het land nihil is. „Op grond van dez« overwegingen heb ik het volk in bewe ging gebracht" om het parlement te „be vriezen" én schoon te vegen, want geen enkel orgaan qoch civiel noch militair kan gezuiverd worden, zojang degenen, die de wetten maken, zelf niet „schoon' zijn", aldus Mustopo. IN let-officiële 3)4 Nederl. 1948 3»A pCt. Ned 1950 3-3',i Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel -fac Inschr. Grtbk. 48 3 pCt Ned Hande) Mft eert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Geldei Kon. Hoogovens eert, Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika U,1n Kon N. Stoomb. Mt). Ned Scheepv. Unie H.V.A. Dell MIJ eert Koers Vorig Openin» slot 20/10 90% 92 92» 91 140 148 90 Va 112 141 147)4 169>4 190 149 309% 69 Vi 142 V 2 133 VI 116 81K 61 92)4 170 150 312 68)4 62 U In verband met de publicatie van het B.V.S- met betrekking tot de nieu we surplusregeling hyacinten, werd het door het bestuur van de vereni ging „De Hyacint" wenselijk geacht de leden in vergadering bijeen te roe pen en in die bijeenkomst de leden een zo duidelijk mogelijke uiteenzetting te geven van het systeem „Nuttig Areaal" waarop de nieuwe regeling was opge bouwd. Deze vergadering werd Vrijdagmid dag om twee uur te Hillegom in de Beurs gehouden. Toen de voorzitter, de heer Jae. Njeuwenhuis uit Lisse, de vergadering opende, waren ruim 350 leden present en dit grote aantal be zoekers bewees wel dat er voor het „Nuttig Areaal" grote belangstelling bestaat. Na een woord van welkom hield de voorzitter een korte inleiding De leden, aldus spi zullen zich wel weer de vraag hebben gesteld, wat hangt ons nu weer boven het hoofd Als antwoord gaf hij een uiteenzetting van hetgeen er gebeurd was. Er is een nuttig areaal, d.w.z. een te betelen op pervlakte nodig om aan de vraag naar bloembollen te voldoen, zonder dat er van een tekort of van meer dan een noodzakelijk gering overschot (surplus) sprake zal zijn. Beziet men het „nuttig areaal" in verband met teeltreeht, zoals dit in de verordening van het B.V.S. (Bedrijf schap voor sierteeltproducten) is vast gelegd, dan zou zonder tegenspraak kunnen worden verklaard, dat het de regelingen betreffende het teeltreeht onaangetast zou laten. Wanneer echter het begrip „nuttig areaal" in verband met de „surplusre geling", zou worden gebracht, welke zal zijn om de teeltbeheersing af te ronden, dan werd daarmede de moge lijkheid geschapen tot een billijke ver deling van de lasten, .welke onvermij delijk aan het surplusfonds zijn ver bonden. Aan een surplusregeling, van vitaal belang voor de goede ontwikkeling van teelt en handel, dienen de allerhoog ste eisen te worden gesteld. Verstarring diende te worden voor komen, maar uitwassen in de prijsvor ming van het product dienen binnen een kort tijdsbestek te worden gecor rigeerd, verspilling van land en arbeid te worden beperkt en bovendien de natuurlijke aanpassing van het areaal aan de afzetmogelijkheden te worden bevorderd. De surplusregeling moet zó zijn, dat elke kweker de verant woordelijkheid zal hebben te dragen van zijn inzichten en dat tevens wordt voorkomen dat hij de dupe wordt van een minder juist beleid van andere vakgenoten, Boor het begrip „nuttig areaal" deel te doen uitmaken van de „surplusre geling" zou aan de gestelde eisen voor een zeer groot deel, zo niet geheel, worden tegemoetgekomen. De leden was hiermede duidelijk ge maakt dat het „nuttig areaal" de te betelen oppervlakte teeltgrond is, be nodigd om de vraag naar bloembollen in binnen- en buitenland te dekken. De voorzitter had het volste vertrou wen in de te voeren besprekingen en het resultaat daarvan. Het wordt tijd om te komen tot het nemen van maat regelen nu deze reeds zijn vastgesteld. Men kan verschillen van idee over de houding van het bestuur in deze kwestie en de vraag stellen: „Had het bestuur wel het recht de voorgestelde maatregelen te ondersteunen?" Als antwoord daarop stelde spr. dat de le den dit bestuur hadden gekozen en daarmede vertrouwen hadden verleend. Na de toelichting kwamen de tongen los. Gebr. Wennekes verklaarden zich tegen alle maatregelen. Waar is im mers het einde! Zij wilden het een paar jaar zo proberen. De heer Kortekaas mist? in de toe lichting dat er niet gesproken werd over een verplicht areaal. Gebr. Schoorl hadden het beter gevon den dat men voordat men naar Den Haag was gegaan, de zaak eerst met de leden had besproken. De heer Seignette wenste de zaak in haar geheel te bespreken, hij vroeg, hoe de berekening zaJ zijn als iemand niet mee zou doen aan het „nuttig areaal". Alles zou blijvend wörden vol- gezet. De voorzitter gaf te verstaan dat het surplus verschillend zal zijn, dat zal wel worden uitgezocht in Den Haag. Met de tulpen had men iets dergelijks meege maakt, wie niet meedeed, betaalde enor me bedragen. Een precieze berekening was niet te geven. Uit de vergadering merkte men op> dat hoe langer men erover praatte, hoe moeilijker het werd. De heer Lefeber wees op het verle den, toen ieder voor zich het eigen surplus vaststelde en bepleitte een vrij willige deelname in de surplusheffing- De heer Seignette wees er op. dat deze vergadering door hem en anderen, die 't zelfde denken over de te nem'l] maatregelen, was aangevraagd. Met 1 zenden van 'n circulaire naar 't B.V.S'- komt niet alles in kannen en kruiken- De voorzitter, aldus de heer Seignette- kon zelf niet zeggen hoe het zou gaan en spr. was van mening, dat de lede» nimmer hun goedkeuring zouden kun nen geven zoals de situatie thans M' Hij vroeg dan ook, of het bestuur verantwoordelijkheid wel zou durve» aanvaarden voor de vastgestelde maatre gelen.. Er zat. volgens spr., geen eerlij»' heid in. Daarom stelde spr. de mot" die hier volgt voor: „De ledenvergadering van 17 Octob»;, 1952 van de vereniging ..De Hyaeinj gehouden in Treslong te Hillegom. stel* na ampele bespreking vast, dat matf? regelen tot „nuttig areaal" tot onbillijk' heden en onrechtvaardigheden kunne» leiden en dat de invoering van de ge adviseerde maatregelen moet worde ontraden; besluit, aan het bestuur har®, vereniging op te dragen, deze motie t"* kennis te brengen van Z. Exc. de nister van Landbouw enz. en aan bestuur van het B. V. S. te Den Haa£ De heren Douwes en van der Nat. y ontwerpers van de vastgestelde maatr® gelen, verdedigden het door hun ing nomen standpunt, - Dit werd door anderen vaak »ch,e(,- en soms op humoristische wijze bes»e den. Na drie uur van praten kwam de 6" tie Seignette in stemming. ,t De uitslag der stemming was dat motie werd verworpen met 172 vóór 173 stemmen tegen. y Daarna volgde sluiting van de verg dering. Zondagmiddag omstreeks had tijdens de voetbalwedstrijd half d ie kwam de 36-jarige L. v. B. uit lem in botsing met een der spelers, liep daarbij een oogwond op. Fer u8t kenauto werd het slachtoffer naar Grote Gasthuis vervoerd. N.A.S. op het sportveld aan de weg een ongeval plaats. Onder he* ki*ram Hp 3fi-iarif?p L. v R. lilt *ni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2