„De Sierkan" krijgt nieuwe waterpomp Stofzuigers In memoriam pastoor G. van Niekerk Een priester naar Gods hart Nieuwe luidklokken in Haarlem De Ander comedie van het geluk in ontroerende versie Het tehuis voor bejaarden te Zandvoort lil mciteit van 60.000 liter per uur Capi Rijbewijs voor vier jaar ingetrokken Meisje geschaakt DE BABYDAG Voor Nieuwe Kerk, Amsterd. Poort en Bakenesserkerk Ben van Frank jubileert HAARLEMS MATRASSENHUIS Toegejuichte première in Stadsschouwburg; Terugkeer van Rika Hopper bracht publiek tot ovaties Goede greep van „Comedia" Hoe spelen de R.K. clubs? Allerwegen grote belangstelling -v J DINSDAG 21 OCTOBER 1952 PAGINA 2 H. J. Maertens N. V. V erstokte dronken automobilist Daders tot zes weken veroordeeld BEDE-TOCHT VAN DE R.K. VROUWENBEW. Joegoslaven komen naar Haarlem BAZAR CHR. MILITAIR TEHUIS BRACHT 4000 OP ZIJN WIJ TE VEEL? qéTUJeeKb VOOR DE BABy 40 jaar op Haarlemse markt Verzekering van B. en W. bij ziekte of ongeval UITBREIDINGSPLAN ZUID-WEST Wijziging door bouw van kleuterschool Gemeentezaken Klaverjassen voor „Mgr. Mutsaers" P. J. Veen-Zuil-tournooi In 1 dag retour!! H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 55 Burgerlijke Stand Bejaarde man, onder invloed van drank, viel tegen rijdende auto PIANO-RECITAL MYRA HESS Subliem spel van hoogste orde „Koopman van Venetië" heemstede HET FEEST VAN DE K.A.B. Vf Beurs van Amsterdam •St Reeds enige weken is men bij de „Sier kan" druk bezig met het slaan van een nieuwe pomp, en wel van een bijzonder soort, namelijk een onderwaterpomp, die het water naar boven perst. Grote hopen zand en stalen buizen lig gen in het voormalige kantoortje opge slagen, terwijl werklieden druk doende zijn met de put steeds dieper te maken. Met een buitensporig gemak drijft een hydraulische pers stukken buis van on geveer twee meter de bodem in. Op het ogenblik „zit" men op een diepte van ruim 60 meter. Men weet echter niet hoever men zal gaan, omdat zulks af hangt van de samenstelling van de grond. Geschat wordt echter, dat de pomp een diepte zal hebben van 80 tot 85 meter. Dieper kan men zeker ook niet gaan, want dan stuit men op zeewater. Tot nu toe draagt het werk nog een voorlopig karakter, hoewel een leek dat niet zou vermoeden. De voorlopigheid schuilt hierin, dat de stalen buizen er later weer uitgehaald zullen worden,, want houten kokers zullen tenslotte hun plaats in gaan nemen. De reden hiervan is dat het beukenhout, waarvan de ko kers zijn gemaakt, minder onderhevig zijn aan corrosie. Rondom de koker wordt grind aangebracht, dat dienst zal doen als „filter". Als het werk gereed is heeft de „Sier kan" er een pomp bijgekregen met een capaciteit van 60.000 liter per uur, ter wijl de overige drie pompen, die het be drijf reeds in gebruik heeft, gezamenlijk zorgen voor 140.000 liter per uur. U zult zich waarschijnlijk afvragen waarom er zoveel water nodig is, maar laat u dan voldoende zijn, dat voor koeling van 5000 liter melk ongeveer 10.000 liter wa ter nodig is. Bovendien vraagt elke com pressor per uur 30.000 liter. De hoeveelheid water, die de melkfa briek in de wintermaanden per dag ge bruikt, is ruim 2% millioen liter, terwijl in de zomermaanden dit getal nog hoger ligt, namelijk 444 millioen. De drie pompen, die op het ogenblik in Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Een 45-jarige viskoopman uit IJmui- den, die reeds herhaaldelijk, doch meestal nog voorwaardelijk, was gestraft wegens het onder invloed van sterke drank een auto besturen, is vanmorgen door het Amsterdams gerechtshof op nieuw veroordeeld. Voor een ongeluk op 20 Maart, waarbij hij in Haarlem een wielrijder aanreed, werd hem een maand gevangenisstraf opgelegd en bovendien werd zijn rij bewijs hem voor 2 jaar ontzegd. Voor een tweede ongeluk waarbij echter geen ander de dupe werd, kreeg hij nogmaals een maand gevangenisstraf en eveneens ontzegging van zijn rijbewijs voor 2 jaar, zodat hij de eerstkomende vier jaar ze ker niet meer achter het stuur mag zit ten. Dit tweede geval speelde zich af op 17 Maart, toen hij in beschonken toe stand een vrachtwagen over een berm in een greppel reed. De man is reeds gevangen gezet, om dat hij bovendien nog 6 weken, die hem vroeger voorwaardelijk waren opgelegd en thans zijn omgezet in een onvoor waardelijke straf, moet ondergaan. Ten slotte hangen hem nog 7 dagen boven het hoofd van 'n tweede voorwaardelijke veroordeling, waarvan de proeftijd even min verstreken was. Twee volwassenen, die een minderja rig meisje aan de over haar gestelde voogdij van Hulp voor Onbehuisden te Amsterdam hadden onttrokken, zijn van morgen in hoger beroep door het Am sterdams Gerechtshof ieder tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn de moeder van het meisje, de 53-jarige mevrouw V. uit Haarlem, die in eerste instantie door de rechtbank met 2 maanden was gestraft en de 33- jarige metaalbewerker B„ eveneens uit Haarlem, die door de rechtbank tot een maand was veroordeeld. De moeder, die drie keer is geschei den, was reeds 17 jaar geleden, toen het meisje nog een baby was, uit de ouder lijke macht ontzet. In Augustus van het vorig jaar was zij samen met de metaal bewerker in een auto naar Amsterdam gereden en had toestemming gekregen haar dochter mee te nemen onder het voorwendsel dat zij voor haar een paar nieuwe sehoenen wilde kopen. Het tweetal nam het meisje echter mee naar Haarlem, waar de metaalbe werker haar achtereenvolgens op twee adressen onderbracht. Uiteindelijk was het meisje eigener beweging naar Am sterdam teruggekeerd, waar zij tegen over de politie verklaarde, dat haar moe der haai had meegenomen met de be doeling haar aan de metaalbewerker te koppelen. Voor de vierde maal trokken de le den van de K. V. B. uit Haarlem te voet naar de kapel van Maria van Fa- tima, teneinde Maria's voorspraak af te smeken voor het behoud van de vrede. Het winterprogramma van de K. V. B. staat dit jaar geheel in het teken van de vrede, immers Z. H. de Paus heeft alle katholieke vrouwen opgedragen zich voor de vrede.in te spannen. Het was evenwel teleurstellend, dat niet alle leden aan de oproep van het bestuur hadden gehoor gegeven. De afd. Haarlem van de NeVoBo heeft het Joegoslavische volleybalteam dat in ons land nog ongeslagen is, uit genodigd een demonstratie wedstrijd te komen spelen. De wedstrijd zal Woens dagavond om 9 uur in het Krelagehuis gespeeld worden. VHH uit Amsterdam, die tweede werd in de strijd om het landskampioenschap zal de buitenlan ders partij komen geven. De competitie wedstrijden, die zijn vastgesteld voor 7 en 8 uur. vinden gewoon doorgang, de wedstrijden voor 9 uur komen te ver vallen. Gezien de grote propagandisti sche waarde voor de volley ba lsport zal de toegangsprijs voor die avond niet ver hoogd worden. werking zijn, zijn niet de enige, die men in de fabriek kan vinden. Reeds twee andere hebben een roemloos einde ge vonden: zij zijn verzand. Ook de nieuwe wacht een dergelijk lot, maar over 20 tot 25 jaar zal zich zulks pas voltrokken hebben. Het is dus wel begrijpelijk, dat het slaan van een pomp een kostbare geschiedenis is, die telkens terugkeert. Over ongeveer drie maanden hoopt men met het werk klaar te zijn. De bazar ten bate van het Chr. Te huis voor Militairen, bij gelegenheid van het 70-jarig jubileum gehouden, heeft f 4000.opgebracht. Dit bedrag zal worden aangewend voor gedeeltelijke aflossing van hypo thecaire schuld. Woensdag 22 October zal mr. E. M. Santen voor de Haarlemse K. J.M. V. een lezing houden over het onderwerp „Zijn wij te veel?'. Deze bijeenkomst ie belegd in Brinkmann, des avonds om 20 uur. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Derde week) „King Solomon's Mines" (De mijnen van Koning Salomo). In technicolor. Stewart Granger, Deborah Kerr. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Padace: „711 Oceandrive". Ed- mond O'Brien, Joanne Dru. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „The African Queen". In techni color. Humphrey Bogart, Catherine Hep burn. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Peking Express". Joseph Cotton, Corinne Calvet en Edm. Gwenn. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Dwars door de vuurli nies". Jeff Chandler. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Peppino" Italiaanse film Vittorio Manunta. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", Roy Ro gers en „Oorlogsbandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 21 October Gem. Concertgeb. 20 u.Haarl. Orkestv concert o.l.v. Toon Verhey. Solist: Willem Andriessen, piano. Programma: 2e Sympho- nie van L. van Beethoven; Pianoconcert, Grieg; Piet Heinrhapsody, Peter v. Anrooy. Minerva: Toneelgroep Johan Kaart: „De appels van Eva". 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. B. M. I. Delf- gaauw spreekt over: „Algemene inleiding m wijsgerige problemen" (V. U. laatste le zing in serie van vier, 8 uur. Woensdag 22 October StadsschouwburgOperettevereniging „Diogé" „Victoria en haar huzaar", 7.45 u. Frans Hals Museum: Mevr. Dr. C. C. KokVan Alphen over: „Hoornvliestrans plantatie (V. U.) 8 uur. Minerva: Beethovenconcert door dte Christelijke Oratoriumvereniging m. m. v. de Haarlemse Orkestvereniging o. 1. van George Robert. Solist: Sas Bunge, piano. Programma „De Mis in C-dur van L. van Beethoven", 8.15 uur. In het rustige St. Liduinahuis te War mond is Zondag jX na een langdu rige ziekte overleden pastoor G. van Niekerk, die gedurende 22 jaren herder was van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen. Pastoor van Niekerk was een mar kante persoonlijkheid. Zijn rustig, even wichtig optreden, zijn beheerst spreken, zijn gelijkmatigheid in handelen, ver borgen een grote wilskracht en scherp gevormd oordeel. Nimmer liet hij zich verleiden tot on doordachte uitlatingen, wie hem ont moette zag in hem een volkomen be heerst mens. Maar tevens een mens met gioot doorzettingsvermogen. Er zijn parochianen, die herhaalde lijk met hem in contact waren geweest en hem na anderhalf jaar nog niet dóór hadden: Het was een gesloten figuur. Wars van elk uiterlijk vertoon miste hü het brillante van de apostel. Hij scheen huiverig voor elke vernieuwing. Maar wie hem van nabij kende eerst na veelvuldig samentreffen onder kende in hem een priester met grote belangstelling voor het wereldgebeuren, kunstzinnig, zuiver van smaak en proe vend Gods schoonheid in de natuur en de scheppingen der kunstnijveren. Als zielzorger was hij een voorbeel dig priester, zeer vroom en met grote belangstelling voor de hem toevertrouw den. Nimmer drong hij zich op, maar wie hem raad of geestelijke leiding vroeg, vond in deze vrome man een uiterst zorgvuldige leider, wie het „charitas Christi urget nos", „de liefde van Christus dringt ons" zonder men selijk opzicht de juiste lijnen van christelijk leven deed uitstippelen. Bij zijn komst te Overveen in 1925 vond hij de St Lambertusstichting in grote financiële moeilijkheden. Ge holpen door deskundige parochianen werden deze gelijdelijk overwonnen, zó dat hij in 1934 het bekende parochie huis „Domi" kon bouwen. Bij de in richting ervan kwam zijn goede smaak hem te stade. Zeer muzikaal, durfde hij in de jaren dertig aan de moderne op vattingen in de kerkmuziek een ruime kans te geven en de zin van de litur gische schoonheid deed hem gaarne de kerkelijke plechtigheden met uiterste verzorgdheid vieren. De luister van het huis des Heren ging hem ter harte. De inwendige verbete ringen, kort na zijn komst in 1926, en de verfraaiingen van het stemmige kerkgebouw in 1942 getuigen van zijn opvattingen van evenwichtige schoon- heidsvormen, wars van het brutaal-mo- deme, maar openstaand voor het scho ne, dat de nieuwe tijd biedt. Ook hierbij was hij de voorzichtige, aftastende figuur. In 1947 werd hij vol komen blind, 'n Groot leed voor de man, die zo genieten kon van de zon en de bloemen in het schone Overveen. Maar zijn gerijpte ziel aanvaardde dit lijden in volkomen overgave. „Welke was uw eerste gedachte, pas toor, toen u bemerkte, dat u blind was?" „Ik heb gezegd: de Heer heeft gege ven, de Heer heeft genomen, de naam Advertentie valt deze maand op 27 October. Wanneer wordt Uw baby geboren? Anegang 46 - Tel. 14651 Grote Houtstr. 116 - Tel. 13339 Pastoor G. van Niekerk, vlak voor hij zijn parochie te Overveen ging verlaten. des Heren zij gezegend". Dit voorval tekent deze priester. Het is wellicht het vruchtbaarste apostolaat geweest van zijn leven, de vijf jaren doorgebracht in de donkerte van een eindeloze nacht, waarin hij vreugdevol verklaarde veel aan God te kunnen aanbieden voor het heil der zie len, zonder één klacht. „Ik voel mij thans meer priester dan ooit". Enige tijd geleden bezocht een jong theolo gant de blinde priester op zijn ziekbed; hij was toen reeds gedeeltelijk ver lamd. „U zult wel regelrecht naar de hemel gaan" meende de godgeleerde-in-de-dop. „Zo, is dat uw mening", sprak de wij ze priester, „ik ben daar nog niet zo heel zeker van." Overveen bewaart aan het pastoraat en het ziekbed van pastoor Van Nie kerk een schone herinnering: hij was een priester naar Gods hart. TH. VAN GALEN, pastoor. In het jaar 1943 zijn de luidklokken van de Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein en de Bakenesserkerk aan de Vrouwestraat, alsmede de klok uit de Amsterdamse Poort door de Duitsers weggevoerd. Deze klokken zijn niet teruggevonden. B. en W. achten het zeer gewenst dat nieuwe klokken wor den aangebracht. Op de verloren gegane klokken waren de volgende randschriften aangebracht: luidklok Nieuwe Kerk: Me fecit cy- rianus Crans Jansz Amstlodami anno 1749; luidklok Bakenesserkerk: Verbum domini manet in aeternum Henricus Meurs me fecit anno 1641; klok Amsterdamse Poort: Vox mea grata Alardus Meurs me fecit tutrecht 1637. Het zou niet juist zijn deze inscrip ties zonder meer op de nieuwe klokken aan te brengen; de connectie met de makers van de oorspronkelijke klokken is immers met het verloren gaan daar van teniet gedaan, hetgeen niet zou blijken indien de inscripties weder on gewijzigd zouden worden aangebracht. Teneinde de band met het verleden te bewaren achten zij het gewenst, dat zeer in het kort de geschiedenis van de klokken in de inscriptie tot uitdruk king wordt gebracht. De volgende inscripties brengen deze gedachten op de eenvoudigste wijze in woord: luidklok Nieuwe Kerk: 1749 Crans Jansz-; 1943 weggevoerd door Duitsers; 1953 vervangen. luidklok Bakenesserkerk: 1641 Henri cus Meurs; 1943 weggevoerd door Duit sers; 1953 vervangen, klok Amsterdamse Poort; 1637 Alar- Vandaag wordt een bekende Haar lemse marktkoopman 58 jaar. Op zich zelf is dit geen aanleiding om Ben van Frank een plaatsje te geven in onze re dactionele kolommen. Dat zulks toch geschiedt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Ben zoals zijn vrienden hem noe men gisteren veertig jaar achtereen een bekende verschijning is op de Haar lemse markt. Een deputatie van de Centrale Vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel toog gistermiddag naar het textielkraampje op de Gedempte Oude Gracht om Ben van Frank in de bloemen te zetten. De heer F. Mastman, tweede voorzitter van de vereniging, sprak de jubilaris kort, maar hartelijk toe, terwijl hij tevens het feit in herin nering riep, dat de heer Van Frank een van de oprichters is geweest van c.» vereniging. Het marktterrein van de heer Van Frank ligt nu uitsluitend in Haarlem en Haarlem-Noord, in tegenstelling met vroeger, toen hij zijn textiel verkocht op de markten van Noord-Holland er zelfs op die van Middelburg. De mooiste herinnering, die hij heeft, is wel, dat de marktmeester na de oor log zijn óiide plaats óp 'de markt had opengehouden. Zo langzamerhand vindt de jubilaris het tijd worden, dat hij de markt gaat verlaten. De ouderdom gaat zich doen gelden, en daarom heeft hij in Haarlem- Noord een winkel ingericht. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1952 is in een van de afde lingen de vraag gesteld, of ten aanzien van de risico's van ziekte en ongeval len van de wethouders wel een bevredi gende regeling aanwezig is. B. en W. antwoordde dat deze zaak in studie is en thans komen zij met een voorstel een ongevallenverzekering te sluiten met een geldelijke uitkering naar een dag loon van f 25.Kosten van een zie kenhuis e.d. zullen dan gedekt zijn. De premie bedraagt f 6.per f 1000.— pre- mieloon. Ook de burgemeester dient bij deze verzekering betrokken te worden. dus Meurs; 1943 weggevoerd door Duit sers; 1953 vervangen. De kosten van de klokken bedragen f 10.800. Voor de sierranden, opschrif ten, de klepels, alsmede voor montage enz- is nog nodig een bedrag van f 1.200. In totaal derhalve f 12.000. Van het verloren gaan van de klok ken is destijds als oorlogsschade aangif te gedaan. B. en W. bieden de raad ter vaststel ling aan het uitbreidingsplan Zuid-West, omvattende de gronden begrensd door de Pieter Wantelaan, de Ramplaan, de Brouwersvaart en het Rollandspad. Te gen het ontwerp zijn geen bezwaren in gediend. De wijziging is noodzakelijk teneinde de bouw van een kleuterschool in het woongebied Tuindorp-Overveen mogelijk te maken. In verband met het zich verder ont plooien van het wijk-initiatief in- dit rayon en de daaruit voortvloeiende be hoefte aan een verenigingsgebouw, is de grond, waarop zich de opstallen van een voormalig bollenbedrijf bevinden, be stemd voor buurthuis. Overigens regelt het uitbreidingsplan, de bouw van ge zinswoonhuizen en een aantal winkels. De Firma Betonbouw, gebrs. Schipholt, te Enschede, heeft opnieuw een gedeelte grond tussen de Nijverheidsweg en de Industriehaven in huur gevraagd. Het betreft hier 2696 m2 met een huurprijs van 90 ct. per m2. De huur wordt ge vraagd tot en met 28 Februari 1954, doch met de mogelijkheid haar met een opzeg termijn van een maand te beëindigen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de pa ters der H.H. Harten te Sint Oedenrode om toekenning van een subsidie van f 150.per jaar voor de twee uit Haar lem afkomstige leerlingen, die op dit klein-seminarie studeren. Er worden echter geen subsidies aan de te Haarlem gevestigde bijzondere scholen voor mid delbaar onderwijs verleend, omdat de financiële toestand der gemeente dat niet toelaat. Er bestaat volgens B. en W. geen aanleiding om ten aanzien van de school van verzoeker een andere ge dragslijn te volgen. Voorgesteld wordt aan de raad het bedrag van deelneming aan de waar- borgingsregeling van de Fraude-risico- onderlinge van gemeenten met ingang van 1 Januari 1953 te verhogen van f 100.000.— tot f 300.000.—. De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerpersoneel „St. Raphael" houdt ten bate voor zijn herstellingsoord „Mgr. Mutsaers" een klaverjaswedstrijd op Dinsdag 28 October in gebouw St. Bavo om 8 uur. Zij die willen deelnemen gelieven zich vóór 25 October op te geven bij de heer J. G. J. Rijssemis, Floresstraat 95. Deze klaverjaswedstrijd ls individu eel. De finale die deze week plaats vond tussen L. Coster 1 en HSM 1 is een prachtige sportieve wedstrijd geweest en werd door L. Coster met 126120 gewonnen. De eindstand is: L. Coster 4 p., HSM 3 p., DKC 2 p. en Johez 1 p. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Geboren: M. de Jagerde Vries z„ R PraaningSchuitevoerder z„ C. van VeenVrolijk z„ M. JansenDecker z.t P. A. van der VeekGroeneveld z„ M. E. J. MesmanBornebroek d„ W. H. P. BuijsSchaap d.. A. BruinsVrugt d„ C. H. ReuversWiersma d„ M. A. Hui- keshovenMoolenaar d„ W. A. Verzeil- bergHaamans d., Ch. ChangWongd., J1. S. W. A. WilbrinkEgging d., E. Peu- te—de Doelder d., O. E. H. van Zee land—de Laater d. Ondertrouwd: E. J. M. Mientjes en .1 G. de Man, A. Hamelink en E. T. Leene. Gehuwd: A. L. Stoelman en A. I. Th van Assema. Overleden: H. van Wijk, 75 j„ Kin- derhuisvest; J. in 't Velt, 64 j., Haze- paterslaan; C. van SantéSnoek, 76 j.> Papentorenvest. Gisteravond omstreeks half zeven had in de Hertenkamplaan een aanrijding plaats tussen een voetganger en een per sonenauto. De 72-jarige voetganger, die kennelijk in staat van dronkenschap ver keerde, viel tijdens het oversteken van de rijbaan achterover tegen de auto. die juist passeerde. De bejaarde man liep enige verwondingen op en klaagde over pijn in de rug. De moderne Spaanse schrijver Alexander Casona, die in 1937 zijn vaderland ver liet en thans in Argentinië woont, behandelt in zijn stukken bij voorkeur proble men van het persoonlijk geluk, dat hem als grondslag voor een gelukkiger wereld onontbeerlijk lijkt. Hij is een humanist en hij heeft van zijn ongetwijfeld eerlijke overtuiging blijk gegeven in zijn toneelspel „Los Arboies mueren de pie", waar van „Comedia" gisteravond in de Stadsschouwburg onder de titel „De Ander" de Nederlandse première gaf. Het is een stormachtig succes geworden, speciaal voor onze lieve oude Rika Hopper, die na een minutenlange ovatie aan het slot der door Joris Diels voortreffelijk geregiseerde voorstelling, niet kon en niet mocht nalaten 'n kort woordje te zeggen tot het Haarlems publiek, dat haar al zo dikwijls heeft toegejuicht en haar terugkomst zozeer waardeerde- „Ik ben erg vermoeid," zei ze, „maar ik ben ontzettend gelukkig, dat ik weer heb mogen spelen." En temidden van een schat van bloemen stond daar de zo menselijke grootmoeder uit de comedie van het geluk, steunend op haar ebbenhouten stokje met zilveren knop, om nogmaals de dank, waarvoor de handen van de toeschou wers niet toereikend waren, in ontvangst te nemen. Het was een onvergetelijke toneelavond, recht in het hart priemend, voor ons niet alleen de illusie achter latend. zien van het verloren schaap, met zo'n lief vrouwtje getrouwd. De comedie dreigt herhaaldelijk te stranden en het herwonnen geluk van de grootmoeder te verstoren. De spanning stijgt ten top wanneer de werkelijke kleinzoon het huis betreedt en zich ontpopt als een gangster en afperser. Als een lafaard druipt hij af en ondanks de bittere des illusie zegt de snikkende grootmoeder, dat zij de mooiste dagen van haar leven heeft meegemaakt omdat de schijn haar werkelijkheid leek en omdat de reali teit van het geluk in haar woning was door de liefde van het intussen niet meer pseudo-echtpaar. Dit toneelspel biedt vele mogelijk heden tot mislukking, omdat sentiment en eerlijke ontroering zo dicht bij el kander liggen. Joris Diels wist de regie echter zo strak te houden, dat de ont wikkeling der tot de laatste scène ver rassende gebeurtenissen bleef impone ren, al kan men zeggen, dat de auteur met de fielt in het verhaal niet zo goed raad wist. Het spel heeft een -lange proloog, waarna reeds de pauze volgt. In de twee bedrijven daarna wordt de intrige uit gewerkt op de basis van het voorspel, dat de toeschouwer brengt in het kan toor van een merkwaardige directeur, die in een even merkwaardige omgeving leeft. Deze man neemt mensen in dienst om anderen de illusie van het geluk te geven en zo maakt men kennis met een pseudo-dominee. die even later een mu zikant aan de haven is, een goochelaar, een Tiroler, een oude heer en een in het leven teleurgesteld meisje. De groot vader vertelt, dat zijn kleinzoon twintig jaar geleden het huis heeft verlaten en dat zijn vrouw nog leeft voor een weer zien. Daarom schreef hij valse brieven en maakte hij een geslaagde man van de mislukkeling. Kan de directeur de quasi- lerugkomst van het kleinkind enscene ren? Deze wil het zelf proberen mét het teleurgestelde meisje. In het tweede be drijf ziet men dan het ontroerend weer- Rika Hopper als de grootmoeder speelde weer met die verwarmende en zo diep-natuurlijke accenten, welke wij uit haar optreden der laatste jaren kennen. Enerzijds is zij de vertegen- Een der twee toegiften waarmede Myra Hess haar piano-recital gister avond besloot, was een sonate van Scarlatti. Indien wij slechts dit enkele werkje door deze kunstenaresse bij de gratie Gods hadden horen vertolken, was onze gang naar het concertge bouw piet tevergeefs geweest. Dit ene moment heeft ons een muzikale erva ring rijker doen worden, die misschien eens in de zoveel jaren voorkomt. Juist omdat het hier een ogenschijnlijk zo eenvoudig werkje van Scarlatti betrof, greep het ons des te meer. Niet alleen de werkelijk volmaakte technische ver tolking want die was er méér op deze avond, maar ook deze aesthetische su per-visie moet wel iedereen gegrepen hebben. Er was echter meer te genie ten. Van 'n soort koninklijke allure was Myra Hess' opvatting in de f moll va riaties van Joseph Haydn. Boeiende muzikaliteit en grote intelligentie werd ten toon gespreid in Schuberts Bes dur Sonate. Welk een prachtige muziek dit opus posthumus van de eeuwig zin gende lyricus Schubert is, kon men er varen, gedurende deze vertolking. Het intense muzikale spel van Myra Hess, verwekte bij het aanhoren van deze Sonate een waarlijk grote ontroering. De minutieuze verzorging tot in de kleinste details was verwonderlijk. Vol poëtische overgave was voorts haar spel in Schumann's Papillons, opus 2, terwijl in de serie Capriccio's en Intermezzi van Brahms drama tische geladenheid zich afwisselde met grote innerlijke bewogenheid zoals respectievelijk in het Capriccio opus 116 no. 1 en het Intermezzo opus 116 no. 2. Na dit alles verwonderde het wei enigszins dat Myra Hess in de tweede toegift, een Air van Bach, waarschijn lijk in de bewerking van haar zelf, een weinig verviel in sentimentele ge voeligheid door het tempo dusdanig te rekken dat er van het oorspronkelijke gegeven niet veel meer over bleef. Wij hadden de gehele avond reeds genoten van een prachtig, en, wanneer dit no dig was, juist opvallend subtiel pianis- simo-spel. Dit behoefde Myra Hess in deze toegift niet meer te bewijzen. Het was jammer dat dit juist het slot moest vormen. Intussen willen wij deze be schouwing over Myra Hess' pianospel niet zo besluiten, daarvoor was er te veel moois. Helaas konden er niet meer mensen van genieten, gezien de ge ringe opkomst. Naar onze bescheiden mening was dit het gevolg van de- ho ge toegangsprijs, waardoor slechts een klein deel van muziekminnaars kon genieten van het inderdaad fameuze pianospel dezer beroemde pianiste., JOH. LAARVELD (Zondag 26 October) KinheimDEM GVO—Velsen VitessePurmersteyn WSVWijk aan Zee TYBB—Alphen VVB—ADO '20 PancratiusDSS Onze GezellenDe Pionier LisseDOCOS ConcordiaTHB Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem- Over ade prijsvraag wordtn iet ge* correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één Pun' toegekend. In het kader van het cultureel ver band van de scholen te Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede en Zandvoort, zal Zaterdag 25 October a.s. door de „Ne derlandse Comedie" een middag-voor stelling voor scholieren worden gege ven. Opgevoerd zal worden: „De Koop man van Venetië" van Shakespeare. Met het oog op de beschikbare ruimt® is de voorstelling uitsluitend toeganke* lijk voor leerlingen van de vierde en hogere klassen der middelbare scholen de leerlingen van kweekscholen voor onderwijzers en van opleidingscursus* sen voor kleuteronderwijzeressen, voor leerlingen der hoogste klassen der Ulo* scholen en voor leerlingen van nijver* heidsscholen, die tenminste 16 jaar ou® zijn. Als er ondanks deze beperking nog een te grote toeloop ls, dan zal bij 1°" ting worden uitgemaakt welke schole® of cursussen voor deze voorstelling i.n aanmerking komen. De scholen di® „uitgeloot" worden, hebben voorrang bij de volgende voorstelling. Teneinde in het kader van de cultu* rele ontwikkeling van de schoolgaand® jeugd stimulerend en coördinerend te kunnen optreden, heboen B. en W, van Haarlem een commissie van deskundi" gen ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeente en van d® daarvoor in aanmerking komende scho len. Muziekuitvoeringen en toneelvoor stellingen staan op het programma. 2® zal de H.O.V. vier jeugdconcerten geven; de toneelvoorstellingen zuil®® door beroepsgezelschappen worden g®^ geven. Op het terrein van de beelden* de kunst wil men werkzaam zijn dpor museumbezoek en het houden va lezingen. woordigster van het groot toneel uit het begin van deze eeuw, anderzijds weet zij de nieuwe generatie te boeien door een spel, dat uit een diep-mense- lijke overtuiging en een benijdens waardige eigen goedheid geboren is. Op haar hoge leeftijd nog zo'n rol, vast en sprankelend van leven te kunnen vertolken, is een begenadiging, die haar publiek buiten zichzelf van dank- baarheid brengt. Ook Enny Meunier, als de gewaande echtgenote, wist te ontroeren. Temidden van de wat te uitvoerige show in de proloog maakte zij met Guus Hermus (de directeur van het merkwaardige bu reau) een tafereeltje, dat reëel was in de illusie. De laatste haperde nogal eens, hoewel hij in het eerste deel van het tweede bedrijf zeer gaaf spel te zien gaf. Een prachtige, levensechte groot vader zette Johan Elsensohn op de planken: bezadigd en gelouterd door het leven, vechtend voor de geluksillu- sie van zijn vrouw, dromend in de door hem zelf geschapen onwerkelijkheid. Veder lieten John Soer, Joop Doderer, Steye van Branden berg aardige types zien. Kleinere da- mesrollen waren in handen van IJda Andrea, Annie van den Vorstenbosch, Clara Vischer en Bep Dekker. De goede verta ling was van David Koning en de twee décors van Lucas Wensing pasten bij de aard van de co medie. Intussen dient de toneelgroep „Co media" gelukge wenst te worden met deze zeer goede greep en welver zorgde voorstelling. Van harte mag „De Ander" (misschien niet suggestief als titel) bij alle lief hebbers van Toneel met een hoofdletter T worden aanbevo len. De reprise mo ge u niet ontgaan. v. W. ..-',1 ->*—4 Het blijkt, dat onder alle gezindten grote belangstelling bestaat voor even tuele opneming in dit tehuis of voor net huren van een der bescheiden wonin gen voor bejaarden. De regeling van de opname zal de taak zijn van de binnenkort in te stellen plaatselijke commissie van bestuur. Van katholieke zijde wordt er de aandacnt op gevestigd dat dit complex gunstig is gelegen wat de tramverbinding met Haarlem en Amsterdam betreft en ook ten opzichte van de bebouwde kom van Zandvoort De afstand tot de R.K. kerk te Zandvoort bedraagt ongeveer 1 k.m. Indien het aantal^ katholieke pension gasten daar aanleiding toe geeft, is het geenszins uitgesloten, dat (evenals dit nu reeds in de neutrale Clara-stichting te Zandvoort geschiedt) op gezette tijden in een lokaaltje van dit tehuis de H. Mis wordt opgedragen. Het bestuur van de Ned. centrale voor de huisvesting van bejaarden, Honthorststraat 34 I Amster dam, heeft namelijk de grootst moge lijke tolerantie toegezegd. Het architecten-bureau van Tijen en Maaskant te Rotterdam is met de voor bereiding der plannen reeds zo ver ge vorderd, dat binnenkort tot aanbeste ding van het complex kan worden over gegaan. Foto van de perspectieftekening V®f het tehuis voor bejaarden, dat te Zan*' voort zal worden gebouwd. Maandagavond werd het feest van afdeling Heemstede voortgezet met onberispelijke opvoering door de '0'i neelgroep „Puck" van Heijerman" boosaardig sprookje „De Wijze Kater Voor de aanvang van het spel werd®® gasten en leden onder de eersten b®' vond zich het bijna voltallige gemee® tebestuur, het kerkbestuur en de P8® toors van beide parochies in een ke® rige toespraak van de heer G. J. Wd lemse, voorzitter van het jubileum®® mité, verwelkomd. Onmiddellijk dasr na begon het spel. De toneelgroep „Puck", die zich "J Heemstede een burgerrecht gaat vej e® zii i" tot welke uitstekende dingen staat is. De spelers en speelsters zon< uitzondering verdienen lof voor de w'h ze waarop zij hun taak hebben vervt" en vooral Cas Baas, die de titelrol v®„, -o® vulde, heeft niet alleen 'n buitengeW®^ dat de zaal tot in de uiterste hoek®11 prestatie geleverd, doch wist het pub vulde, van begin tot einde te boeien- Ten aanzien van het spel zelf 8J*Ï wellicht worden opgemerkt, dat tal rv, „boosaardigheden" ook nu nog van e tekenis en toepassing zijn op de hul®'* toestanden. Aan de andere kant verk® - digt Heijermans theorieën, die nu nJj,, zo zonder meer in de kring van de K8 p Arbeidersbeweging aanvaard zuI e(i kunnen worden. Dat de waardering bewondering voor de wijze waaj „Puck" dit spel heeft gebracht, met min toch blijft spreekt vanzelf. -p Hedenavond wordt een herhaling dit spel gegeven. Gistermiddag heeft de Haarlemse cherche aangehouden ter zake van a-^ stal van een kindertruitje de 49-Ja dievegge M. J.G. uit Bloemendaab Enny Meunier en Rika Hopper in „De ander". (N let-offlciêle Koers) Vorig slot 3)'« Neder!. 1948 89% 3% pCt Ned 1950 90% 3-3)5 Nederlano 1947 92%gl 3 Ned 62-84 hei.-fac 92)8 Insctix. Grthk. 48 3 pCt 9) Nea Handel MIJ eert 140% A.K.U. 148gb Van Berkels Patenl 91gl Calvê-üellt eert 113gb Van Gelder 140)2 Kon Hoogoveng eert 14354 Unilever cert 170)2 Ned Kabel 190 Philips 113)2 Kon Petroleum 312 „Amsterdam Rubber 68% Holl Amerika Ltln 143 Kon N Stoomb Mtl 134% Ned Scheepv Unie llBligb H V.A 83 Dell Ml) eert. 62',2 ;in« 0)^ 14®^ eï>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2