Dag der Ver. Naties KABINET FIGL AFGETREDEN Socialisten eisen 400 milln. meer voor huisvesting en soc. zaken i HP De demonstratie te Djakarta 4 L l Commandant van Indon. divisie van zijn functie ontheven Tussen neus en lippen (Tmmum Tot hoofd en hart Aftreden een grote verrassing Krakatau dreigt Yietminh rukt op met drie divisies Britse chèque in fles aangespoeld Mau Mau pleegt nieuwe moord wt> Ambtenaren der V.N. ontslagen Felle oliebrand te Doesburg Het weer Zacht herfstweer te»*, DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 o 76ste JAfRCANC No. 25514 gtenW" VNVLOED VAN DE VER. NATIES IN HET DAGEL'JKSE LEVEN Gevaar voor uitbarsting toegenomen Niet zo gevaarlijk als twee jaar geleden" Aan strand te Noordwijk Majoor maakt grap met millioen pond sterling KIND IN VIJVER VERDRONKEN Oosterhuis naar V.N.- vergadering Verdacht van spionnage Exprestrein Parijs- Rome ontspoord Andere commandant heeft inzinking Nieuwe vlaggen aan H.C. aangeboden Toestand prof. Bast en de heer Neher zeer goed Huizen van Maastrichter notaris verkocht Tienduizenden guldens schade Sukarno naar Sumatra OPLICHTING IN DORDRECHT BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Morgen is het zeven jaar geleden, dat het charter van de Verenig de Naties door de meerderheid üpr deelnemende landen werd geratifi- c®era. Op die dag viert de wereld de '■bag der Verenigde Naties". Behalve enige zeer officiële herdenkingen van "e zijde der regeringen merkt de we- 'ald er weinig van. Korea blijft slag veld, de wereld blijft het slachtoffer een koude strategie tussen Oost en «est. Het is typerend, dat alleen het poli- !*ek nog lichtelijk jeugdige volk der Verenigde Staten zich opmaakt deze ®ag te vieren als een internationaal leest. De overige volken stellen di< n'eugde blijkbaar liever uit tot daa. ■neer reden voor is. Voorlopig geeft men voorkeur aan een weinig geïnspi- eerd afwachten. In de zeven jaren van haar bestaan Jjeeft de Organisatie der Verenigde Na- ï'es niet veel resultaten bereikt die tot feeststemming noden. De wereld is in JfVee delen uiteengevallen en de V. N ?®bben het niet kunnen verhinderen. In ■V'Orea wordt gevochten op leven en food en de V. N. hebben de strijd niet ï?t een eervol einde kunnen brengen, jele problemen van wereldomvattende "«tekenis konden door de Organisatie for Verenigde Naties niet tot een be ledigende oplossing worden gebracht. .Dat alles maakt, dat de wereld niet oester veel vertrouwen meer heeft in f® organisatie, en dit is een mentaliteit, Qlp hoe begrijpelijk overigens ook l®vaarlijke gevolgen kan hebben. De Verenigde Naties hebben ten doei, in edestij d datgene te volbrengen, wat ?6 geallieerden in oorlogstijd hebben pereikt: het samengaan van de volken jfet als doel de wereldvrede. Maar wij Pergeten wel eens, dat de vrede niet af- 5abgt van de V. N. althans niet van 6 V. N. met hun huidige tot feitelijke fhrr.acht doemende structuur en werk- jfijze .maar de V. N. van de vrede. f?et zijn immers de verschillende rege- ;jngen, die de V. N. vormen, d.w.z. na- honaal-souvereine eenheden, die ieder "Up eigen belang nastreven. Dit begin- is uitdrukkelijk vastgelegd in het nandvest der V. N. Binnenlandse aan gelegenheden kunnen niet door de Or ganisatie worden behandeld. De wer ing van de V. N. is dus mede afhan kelijk gesteld van de mate, waarin de eSeringen bepaalde problemen als bin nenlandse aangelegenheden wensen te "«schouwen én van de mate, waarin zij «"bs zien dit standpunt te verdedigen te handhaven. Kleine landen vallen ?aar automatisch buiten, zoals wij in Verband met Indonesië hebben kunnen «''Varen. Het Handvest kan daarom al- yen maar uitkomst brengen, wanneer "e beschuldigde partij beleefd of zwak Senoeg is om toe te geven. En waar be leefdheid in het internationaal verkeer slechts een om haar toevallig nut be oefende formaliteit is, moet men wel lot de conclusie komen, dat de feitelijke 'Oachtsverhoudiregen tenslotte de maat Vsn internationale samènwerking be- andere ontbrekende schakel in de «hüsoir gebleven) wereldgemeenschap .'a6 worden gezien in het recht van v6to, althans in de wijze waarop het ?°rdt gehanteerd: niet overeenkomstig f® motieven, welke bij de opstelling ;ah het Handvest tot de invoering Jpb dit recht hebben bewogen, fpaar als een machtsmiddel van poli- '®ke willekeur. Een beschouwing hier- 0v'er zowel als over de onmogelijkheid tot een machtsapparaat te komen het treffen van wezenlijk gemeen- /-"appelijke sancties, vormt echter een "ofdstuk apart. T an overheersende feitelijke bete- V kenis is op het ogenblik, dat de spanning tussen Oost en West de y^ïeld en dus ook de Organisatie der verenigde Naties in tweeën heeft ge- Phtst. Want niet alleen ontbreekt daar- °or voldoende mogelijkheid om de raagstukken objectief te zien, men is "vendien gedwongen partij te kiezen j, het conflict, waardoor alle vraagstuk- -jeh aan dit ene, grote vraagstuk on dergeschikt zijn gemaakt. Een reëel ^'"agstuk van internationaal belang dat •et rechtstreeks voortvloeit uit hel ^hflict tussen Oost en West, wordt er k' 'ndirect mee in verband gebracht, öf '«maal niet behandeld, ïat n is ëenei8'd om bij deze stand van s!:*;en zich af te vragen of de Organi- e:'.le der Verenigde Naties nog wel (."'Se zin heeft, of zij ons vertrouwen (jffS wel waard is. Bij de beantwoor- g'bg van deze vraag mag men niet ver- het ('at 'T'T instituut toch nog altijd tel -forum 's' waar de politici der we ermachten elkaar kunnen treffen, U ar zij zich althans kunnen uitspre- V-*} zonder direct binnenlands prestige- jjj hss, terwijl de aanwezigheid van 0Lp(?) regeringen hen tot een zekere ■tfotiviteit noopt. 6e 5*1 groter belang in positieve zin is Qjp rganisatie der Verenigde Naties in sectoren van het openbare leven, i)0pke niet rechtstreeks politiek ge- s05tïl(i kunnen worden, met name in de se;}a'e, de culturele en de economische ()e toren. Men kan daarbij denken aan Echtelingen hulp, de hulp voor eco- «1 k s°h ten achter gebleven gebieden Pon werk van de U.N.E.S.C.O., waar- Vjj:r de V. N. zich op beslist gunstige Vn van haar voorganger, de Volken- h;onderscheiden. De resultaten, die werden bereikt, zijn van niet te hg) 'schatten betekenis. Daarom ware »llé-0n3uist het oordeel over de V. N. eh te baseren op haar politieke re- De Oostenrijkse coalitieregering, die zeven jaren lang een van de meest stabiele regeringen van Europa is geweest, is gisteravond afgetreden. Het Kabinet, dat be stond uit leden van de conservatieve volkspartij en de linkse socialisten, trad kort voor middernacht af, toen bleek, dat de beide partijen het niet eens zouden kun nen worden over de uitgaven in het komende jaar. Het kabinet had het parlement tegen middernacht een nieuwe begroting willen voorleggen. Toen kanselier dr. Leopold Figl's volkspartij en vice-kanselier dr. Adolf Schaerf's socialisten er niet in slaagden een compromis te vinden, maakte de regering bekend, dat zjj haar ontslag zou aanbieden aan president dr. Theodor Koerner. Verwacht wordt dat president Koer ner dr. Figl als hoofd van de meerder heidspartij zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Als Figl faalt kun nen uiteindelijk nieuwe verkiezingen nodig zijn. Deze verkiezingen hadden oorspronkelijk in April 1953 gehouden zullen worden. Staatssecretaris Ferdi nand Graf deelde gisteravond aan de pers mede, dat de volkspartij er voor stander van was zo spoedig mogelijk verkiezingen te houden. De kabinetscrisis ontstond toen de socialisten 400.000.000 schilling, meer eisten dan op de ontwerp-begroting van de tot de volkspartij behorende minister van Financiën, dr. Reinhard Kamitz, voorkwamen. De socialisten zeiden het geld nodig te hebben voor de onder socialistische leiding staande ministeries van Huisvesting en Sociale Zaken. Kamitz zei, dat zijn begroting ten doel had een inflatie te voorkomen en dat hij de nieuwe socialistische eisen niet kon inwilligen. Het aftreden van het kabinet was een grote verras sing. Politieke waarnemers hadden verwacht, dat Figl en Schaerf te elf- De Scheveningse logger SCH 236 van schipper De Graaf bracht Dinsdagavond naast een hoeveelheid haring ook nog een indrukwekkende haai een z.g. appicol naar de afslag in de thuis haven. Het beest had een lengte van ongeveer zeven meter en woog rond 4 ton. Het destructiebedrijf te Son (N.Br.) heeft het kadaver voor 60 gul den opgekocht. sulfaten. De Organisatie der Verenigde Naties heeft zeker niet voldaan aan de verwachtingen, die ieder van ons er in die optimistische tijd na de tweede wereldoorlog van had, maar de bereikte resultaten zijn op bepaalde gebieden aanzienlijk. Door internationale samen werking op hoog niveau is men begon nen aan de uitvoering van een groot project van sociale, culturele en econo mische aard. Dit te erkennen moet het verloren vertrouwen enigermate her stellen en kan leiden tot het besef, dat door internationale samenwerking de wereld tot grote prestaties in staat blijkt. Wanneer wij door onze teleur stelling over het falen der V. N. in de politieke sector dit besef zouden ver liezen, wanneer de volken in deze tijd, die internationale samenwerking eist, hieraan zouden gaan wantrouwen, dan zou onze wereld een voor lange tijd niet te herstellen verlies zijn toegebracht. Daarom is er ondanks alles nog altijd wel enige reden om de „Dag der Ver enigde Naties" te herdenken. AFRIKA nganyi 24 Och1945 w het handvest der VN.van kracht Onderwas aan Embleem der Ver Naf: evordering ng v. moderne landbouw mefti. •eden khve veeziek Hulp aan kinderen Bevordering erslTekken v. moderne. «den Bestrijding v.d van leningen iwer Uitwisseling van weerkundige evens van de vrouw Samenw Veiligheid in luchtverkeer ulpaan vluchtelingen der ure een compromis zouden sluiten. Op een persconferentie gaf Schaerf gisteravond Kamitz de schuld van de val der regering. Hij betoogde, dat Ka mitz de socialisten eerst gisteravond in zage van de volledige begroting verleend had. Schaerf zei, dat de socialisten de coa litie gaarne zouden willen handhaven. Hij zou een nieuwe coalitie met de volkspartij toejuichen als Figl de socia listen om deelneming zou vragen. Als verkiezingen nodig zouden blijken te zijn, zou Schaerf deze zo spoedig moge lijk gehouden wensen te zien. De vulkaan Krakatau, op het eilandje van die naam tussen Java en Sumatra gelegen, doet weer van zich spreken. Nadat onlangs was gemeld, dat de vul kaan weer actief was, heeft thans de resident van de Lampongse districten aan de gouverneur van Zuid-Sumatra gerapporteerd, dat er aan de buiten zijde van de vulkaan geen activiteit meer te zien is, hetgeen er op wijst, dat de bovenzijde van de vulkaan geheel door aslagen is afgedekt. Het gevaar voor een uitbarsting is hierdoor toege nomen, aldus dit rapport. In de Lam- pongs hebben de autoriteiten voorzorgs maatregelen genomen om in geval van nood de bevolking te kunnen evacue ren. De gouverneur van Zuid-Sumatra is Woensdag naar de Lampongs ver trokken, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. René Pleven, de Franse minister van Defensie, heeft gisteren op een kabinets vergadering verklaard, dat tot dusver geen belangrijke Franse reserves in Indo-China in de strijd zijn geworpen. De opstandelingen rukken met ongeveer drie divisies op, terwijl de „bezettingen van kleine forten in het gebied van Thai zich onder leiding van koloniale parachutisten hergroeperen", aldus Ple ven. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie voor de verbonden staten van Indo-China heeft gisteravond verklaard, dat de Franse strijdkrachten onder de druk van het huidige offensief van de Vietminh wellicht andere posten in het Noorden van Indo-China zullen moeten ontruimen. „De toestand is echter min der gevaarlijk dan tijdens de twee jaar geleden ondernomen aanvallen van de Vietminh, toen wijlen maarschalk De Lattre de Tarbgny naar Indo-China werd gezonden", aldus de woordvoer der. Hij voegde er aan toe, dat het Franse opperbevel van mening is, dat het huidige offensief een afleidings manoeuvre kan zijn en de eigenlijke stoot op de Tonkinese delta, waar op het ogenblik slechts patrouille-activiteit heerst, gericht wordt. Een inwoner van Noordwijk heeft enige tijd geleden aan het strand een fles gevonden, waarin een cheque ter waarde van een millioen pond sterling was gesloten. Achter op de cheque ston den naam en adres van de Britse afzen der vermeld en de vinder heeft de af zender, Majoor Evans, een brief gezon den om hem te vragen, wat hij met zijn vondst doen moest. Mevrouw Evans verklaarde tegenover Reuter, dat haar man in Juni, toen het gezin een dagje aan de Engelse Zuid kust vertoefde, voor de grap de cheque had uitgeschreven en in een fles in zee had gegooid. Zij vond Het „allemaal erg leuk" en had niet verwacht, ooit nog eens iets van de cheque te zullen horen. Woensdagmiddag bezocht mevr. W. uit Wassenaar met haar tweejarig zoontje de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Zij ging wat bloemen halen bij een der karretjes voor de begraaf plaats en liet het kind even alleen. Bij terugkomst zag zij het kind in een met kroos bedekte vijver liggen, het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind, J. W. A. M., was al verdronken De heer H. Oosterhuis, voorzitter van de Raad van Vakcentralen, is benoemd tot deskundige in de Nederlandse dele gatie ter algemene vergadering van de Verenigde Naties. Bij Nieri, op honderd kilometer ten Noroden van Nairobi, is een Inlands opperhoofd door leden van de Mau Mau doodgeschoten. Het opperhoofd stiet gisteravond in gezelschap van een in landse politieman op een grote plech tigheid van de Mau Mau. Zij werden, na gedood te zijn, in stukken gesne den. Britse troepen en inlandse politie hebben het betrokken gjebied omsin geld en trachten nü de daders op te sporen. Jessie Kariuki. een van de voornaam ste medewerkers van Jomo Kenyatta in de Afrikaanse Unie in Kenya, is zijn leider gisteren in ballingschap gevolgd. Twee Kikoejoe's zijn gisteren ter dood veroordeeld wegens moord op een ge tuige in een geding met betrekking tot de Mau Mau. Een derde verdachte werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft gisteren een be zoek aan Koningin Elizabeth gebracht ont haar op de hoogte te stellen van het laatste nieuws over de campagne tegen dc Mau Mau in Kenya. Lyttelton heeft meegedeeld, dat hij a s. Dinsdag per vliegtuig naar Kenya zal gaan om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder de troebelen veroorzaakt door de Mau Mau-organisatie hebben plaats gevonden. -V - >8 h> X - Gehelmde militairen met het geweer in de aanslag hebben een cordon getrokken rond het paleis van president Sukarno. Op de trappen van het paleis wacht een delegatie van de demonstranten op het verschijnen van Sukarno- Sukarno heeft zo juist de menigte toegesproken en verklaard, dat hij niet bereid is onmiddellijk verkiezingen te houden, zoals de demonstranten eisten. Hij be loofde echter in de nabije toekomst het parlement te zullen ontbinden. Zoals bekend is het tegenwoordige parlement niet door verkiezingen tot stand geko- Trten. Elke party heeft een vaa tevoren vastgesteld aantal afgevaardigden aan gewezen. Op de foto ziet men een van de leden der delegatie een beroep doen op de menigte om zich te verspreiden. Rechts president Sukarno. Een demonstrant met in zijn hand een speer het symbool van de Indonesische revolutie roept staande op het hek van het paleis van de president de menigte op zich bij de demonstranten te voegen. Aan de speer is een pamflet bevestigd, waarin de onmiddellijke ontbinding van het parlement wordt geëist. Om leed te vergeten, moet je in het leven werken De Secretaris-Generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft medegedeeld, dat hij twee Amerikaanse leden van het personeel der V.N. heeft ontslagen, om dat zij voor een Amerikaanse senaats commissie van onderzoek geweigerd hebben te antwoorden, of zij tegen Ame rika hadden gespionneerd. Nog tien Amerikaanse personeelsleden zijn op „speciaal verlof" gezonden, omdat zij geweigerd hadden op bepaalde politieke vragen te antwoorden, Lie zeide een groep vooraanstaande juristen te zullen raadplegen inzake het onderzoek van de senaatscommissie naar opstandige acti viteit onder het personeel van de V.N. Van de exprestrein ParijsRome zijn gisteren nabij het station Virieu-le- Grand (Z.O.-Frankrijk) de locomotief en vier rijtuigen uit de rails gelopen. Geen der inzittenden werd gewond. Het verkeer kon spoedig worden her vat over andere sporen. Het stafkwartier van het militair territorium Oost-Java maakt bekend, dat de fungerende commandant van de „Brawi-Djaja"-divisie, lt.-kol dr. Soe- wondho, met ingang van Woensdag van zijn functie is ontheven. Deze maatregel is genomen door een delegatie van de generale staf van het leger, die daartoe met een blanco volmacht Dinsdagavond te Surabaja was aangekomen. Tot fun gerende commandant der divisie is thans benoemd lt.-kol. Soedirman, tot heden regimentscommandant in Oost- Java. De territoriale commandant ln Oost- Java, kolonel Banbang Sugeng, die in verband met de situatie een hem ver leend ziekteverlof had onderbroken om de overste Soewondho bij te staan, heeft Dinsdag een inzinking gekregen en is in een ziekenhuis opgenomen. Soewondho had Dinsdagmiddag een dagorder uitgegeven, die Woensdag, blijkens een dagorder van die datum Begeerde straf De arbeider Schmidt uit de fabriek „Wilhelm Pieck.'' in Oost-Duitsland kwam voor de tweede maal 5 minuten te laat op zijn work en moest in een openbare vergadering van het personeel voor een comité van partijbonzen verschijnen „U bent een geniepige saboteureen vijand van het volk en de arbeiders klasse. U bent één van de giftige adders uit het Anglo-Amerikaanse agen tennest ive hebben dat spelletje door en zullen er een radicaal eind aan tn nlcpn Te laat komen betekent onze vredesindustrie rem men en is dus in het be lang van de oorlog. De vergadering van het per soneel zal het oordeel vel len. Kameraden! Wel ke straf moet Schmidt voor zijn misdaad onder gaan?" vroeg de Stalinees. Eerst was het doodstil, toen opperden enkele col lega's van de „beklaagde", dat het vergrijp toch eigenlijk helemaal niet ernstig wasmaar ze werden door de voorzit ter als „handlangers en slippendragers van een sabotagebende" tot zwij gen gebracht. Eindelijk beklom een oude arbeider het spreek gestoelte en stelde voor: Laten wij de beklaag de toch naar het Westen sturen. Zoals we allemaal weten wordt daar onbe-' schrijflijke armoede gele den, sterven de mensen als vliegen op straat van de honger, woont de bevol king in kippenhokken en aardholen en is het rate len van de machinegewe ren der Amerikaanse vuurpelotons daar niet van de lucht. Kortom laat deze man een paar weken in de hel van West-Europa, b.v. in het bloeddorstige Nederland, doorbrengen en hij zal voorgoed genezen zijn." Dit voorstel werd. door het personeel met een donderend applaus en grote vrolijkheid één stemmig aangenomen, de zaal stroomde leeg en achter bleven een paar bleke slavendrijvers aan de bestuurstafel. De volgende dag kwam het gehele personeel een uur Later op het werk. Vlotte dokter Een man in Nottingham is in het bezit van zijn eigen overlijaensacte en een tweede geboortebe wijs. Als jongen had hij eens op sterven gelegen, en de dokter, blijkbaar een vooruitstrevend man, had toen zijn overlijdens- acte maar alvast gete kend. Na vier uur toonde hij echter weer tekenen van leven. De dokter gaf hem toen een nieuw ge boortebewijs. Nieuwe geneeswijze Samuel Arthur Archi bald Johns, kruidenier in Redruth, Cornwall, meen de een nieuwe geneeswij ze voor blindheid ontdekt - c&fW- te hebben. Op een dag be sloot hij de deugdelijk heid ervan te bewijzen en sloeg zijn blinde nichtje Linda met een volle bier fles op haar hoofd. „Zo, liefje, nou kun je weer zien", luidde zijn bemoe digend commentaar. Maar ze zag niets, zelfs geen sterretjes. De rechter veroordeelde de kruidenier tot 15 maanden wegens het toe brengen van lichamelijk letsel en.... 15 maanden wegens oplichting. van de nieuwe fungerende comman dant, werd ingetrokken. De dagorder van Soewondho, die voor de radio te Surabaja is voorgelezen, gaf de order, eensgezind te zijn. „Indien het in de weermacht tot een versplintering komt, zal „balkanisatie" van het vader land niet kunnen uitblijven. Intussen moeten wij maatregelen nemen tegen ons zelf en tegen degenen, die heulen met opportunisten onder de politici, die er op uit zijn, mooie posities aan te bieden. Wij erkennen onze tekortko mingen. Wij zullen trouw zijn aan de legerleiding, ook, waar het gaat om wat men noemt „verbetering in de formatie en de leiding van de weermacht". Daar naast moeten wij begrijpen, dat thans het ogenblik is aangebroken, dat de TNI uitbuiting, op welke wijze en door wie dan ook. niet langer kan aanvaar den. Op grond hiervan geef ik op dracht, getrouw te zijn aan de leiding en waakzaamheid te betrachten tegen pogingen, om hier de publiek opinie te vertroebelen." Aldus de dagorder van Soewondho. Aan de Nederlandse Hoge Commissa ris te Djakarta zijn in diens ambtswo ning door de chef protocol van het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken nieuwe vlaggen aangeboden ter vervanging van de Nederlandse vlag gen, die Vrijdag vernield werden. De heer Lamping heeft zijn waarde ring voor dit gebaar uitgesproken. Naar wij vernemen is de toestand van prof. ir. G. H. Bast, buitengewoon hoog leraar in de electrotechniek te Delft en van de heer L. Neher, directeur-gene raal van de P. T. T., zeer goed. Beide heren geraakten Maandag gewond bij een auto-ongeval ter hoogte van Wad- dinxveen en moesten in een ziekenhuis te 's Gravenhage worden opgenomen. In opdracht van de eerste hypotheek houdster „De Westlandse Hypotheek bank" zijn, nadat door de rijksbelastin gen daarop beslag was gelegd, twee huizen van notaris Q. in Maastricht, verkocht. De verkoopsom bedroeg in totaal f 69.700. De huidige verblijfplaats van notaris Q., die, zoals men weet, ge ruime tijd aan boord heeft vertoefd van de „President Robert", die thans in South ampton te koop ligt. is niet met zeker heid bekend. Het gerucht gaat, dat hij voornemens zou zijn zich in Brussel te vestigen. Het schijnt, dat er nog een groot bedrag moet worden gevorderd uit de tijd dat de notaris bemoeienis had met de vereniging Particulier Initiatief, welke in staat van faillissement ver keert. Ook de erfgenamen van de heer S. te Maastricht hebben een vordering op notaris Q. Een gerechtelijke uit spraak zal over deze vorderingen die nen te worden afgewacht. In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn in de afdeling trekkerij bij de hardingsoven van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt Onmiddellijk werd de Doesburgse brandweer gealarmeerd, die vrij vlug ter plaatse verscheen, doch niet veel kon uitrichten, aangezien de brand weer er niet op ingericht is een olie- brand te bestrijden. De hulp moest wor den ingeroepen van- de brandweer te Arnhem. Het duurde uiteraard vrij lang voor deze ter plaatse was, zodat er een belangrijke schade ontstond. De Arn hemse brandweer bluste het vuur. De schade loopt in de tienduizenden. President Sukarno zal een tocht ma- k/n naar Zuid-Sumatra, die 12 No vember begint. Hij vertrekt reeds 10 November uit Djakarta, omdat hij eerst in Surabaja een monument voor gevallen helden zal onthullen. De Dordtse politie heeft gearresteerd de vertegenwoordiger A. de B., die in dienst van de firma A. V., een grote grossierderij, duizenden guldens zou heb ben verduisterd. De B. had o.m. tot taak kwitanties te innen. Hij zei dan, dat ze niet betaald waren en zou de geïncasseerde bedragen ten eigen bate hebben aangewend. Advertentie LEDEREN JASSEN f 125.- Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets zachter, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als v4hdaag. Zon: 7.20—17.27. Maan: 13.51—20.59. (Van onze weerkundige medewerker) Aan het regime der koude Oostenwin den is een einde gekomen. Na dertig tè koude dagen zal de temperatuur einde lijk weer eens normaal of mogelijk tot boven normale waarde stijgen, hetgeen te De Bilt in deze herfst van 1 Septem ber af nog maar op drie dagen het geval is geweest. Een diepe Oceaan-depressie trekt met regen en wind in Noord-Oos telijke richting. Vandaag zal er ook in ons land bij toenemende wind overal regen vallen, waarna de wind naar het Zuid-Westen draait en veel zachtere Oceaanlucht wordt aangevoerd. De tem peratuur kan hierdoor in de komende dagen weer tot ongeveer 12 a 15 gr. C. stijgen, tegen 6 a 7 gr. C. in de afgelopen dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1