Wat Haarlem bezoekers van Flora zal bieden Fantastisch lichtlint Zuid naar Noord Gemeente en bedrijven moeten kostenplm. 1.5 van tonsamen delen Goed of niet H.B.C. gaat zijn gouden feest vieren Ledenvergadering R.K. EH.B. O. afdeling Heemstede In Haarlem-Lichtstad is vertier onontbeerlijk SPORTNIEUWS M, DOUWMA ZOON Allen voor allen AGENDA Oudste katholieke club in Nederland Later sluitingsuur van café's en winkels overwogen Hoe spelen de R.K. clubs? p BRAND GESTICHT IN EIGEN FABRIEK TWEE JEUGDIGE DIEVEN OP PAD DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 PAGINA 2 TWEEDJASSEN prima Engelse stoffen 55.— lot 135 WINTERJASSEN „Brixon", zéér mooi. JEKKERS zuiver wol 57.50 Kolenverduisteringen Weer zes Haarlemmers gearresteerd Magazijnbediende ver duisterde kruidenierswaren Janine Andrade soliste bij de H.O.V. „VICTORIA EN HAAR HUZAAR" Diogé viert derde lustrum Bach-concert Burgerlijke Stand II 1 II Textielmachines Reading te Almelo Uitspraak rechtbank Eis: een jaar en zes maanden Eén van hen ontvlucht uit gevangenis Feestprogramma d Finale 4e klas biljarten Biljarten Wedstrijd K.N.B.B. Volleybal JOEGOSLAVEN WON NEN IN HAARLEM ZAND VOORl De R.K. toneelvereniging „Het Voetlicht" Beurs van Amsterdam F De voorbereidingen, welke de stichting „Haarlems Bloei" treft om de stad tijdens de Internationale Flora 1953 te Heemstede mede in het brandpunt der belangstel ling van landgenoten en vreemdelingen te stellen, zijn thans zover, dat enkele concrete mededelingen gedaan kunnen worden. De voornaamste is, dat het ge meentebestuur bereid is voor een grandioze verlichting van 15 Maart tot 15 Mei gelden te voteren, indien het bedrijfsleven daar dezelfde bedragen tegenover stelt. Voor een groots opgezette, maar ook artistieke verlichting van historische bezit tingen der stad en een feestelijke illuminatie van onze voornaamste winkelstraten is mét de kosten voor collectieve reclame, een bedrag van ongeveer anderhalve ton gemoeid. Daar staan geen inkomsten tegenover, zodat alleen de overtuiging, dat Haarlem hier een goodwill-slag kan slaan voor vele jaren, de duiten op tafel moet brengen. Kordaat klinkt de mededeling, dat de campagne goed moet gebeu ren of in het geheel niet en dat het eigenbelang moet wijken voor dat van ons ajlen. In die geest werd gisteravond ook door de voorzitter van het „Initiatief comité Haarlem 1953", de heer D. Geluk, gesproken tot de velen, die een voor bereidende vergadering in hotel „de Leeuwerik" bijwoonden. Geruime tijd heeft „Haarlems Bloei" zich afgevraagd, wat er in het voorjaar van 1953 zal moeten gebeuren om pro fijt te trekken van de honderdduizen den, die de bloemen gaan kijken. De eerste steen werd gelegd in Groenen- daal, waar goede samenwerking met het hoofdbestuur van de „Flora" werd vastgelegd. Bij het organiseren van feestelijkhe den stuitte men op de moeilijkheid, dat er veel geld uitgegeven zou moe ten worden zonder dat daartegenover directe baten konden staan. Tentoon stellingen en grote vermakelijkheden zijn niet dienstbaar geacht, zodat de activiteit geheel geconcentreerd zal worden op de verliching van de stad door middel van een lichtlint van Blauwe Brug tot Juliana-park. Onder voorzitterschap van jhr. dr. J. C. Mollerus werkt een speciale com missie reeds maanden aan een groot verlichtingsplan, waartoe onder andere besprekingen met Philips hebben plaats gehad. De historische rijkdom van onze stad leent zich uitermate voor het verlich ten van veertig punten waardoor de architectuur der oude gebouwen mooier dan ooit te voorschijn zal komen. Het gemeentebestuur zal de kosten voor die verlichting moeten dragen. B. en W. hebben zich bereid verklaard, om de raad een crediet te vragen van f 60.000 plus een toeslag in de kosten voor de collectieve reclame, mits het bedrijfs leven in de brede zin van het woord een zelfde bedrag ter tafel brengt. Mocht dit geld niet gevoteerd kunnen worden, dan ligt het niet in de bedoeling een kleiner plan tot uitvoering te brengen, maar de opzet te laten varen. Nadat in het begin van dit jaar mr. M. A. Menalda was aangesteld om de festiviteiten voor te bereiden is de heer Jan Kraakman reeds enige tijd als aesthetisch adviseur bezig met hel ontwerpen van een harmonisch ver lichtingsplan voor de gehele stad en vele avonden heeft hij met diverse straatverenigingen geconfereerd over de mogelijkheden om bepaalde plan nen uit te voeren. Hij stelt zich voor bij de Blauwe Brug een erepoort op te richten met een toepasselijke wel komstspreuk. Op het Houtplein denkt hij een lichtmonument op te richten met de hulp van de Aannemerspa troonsbonden. Hij heeft kunstige mast- versieringen met overspanningen over de straat getekend en vooral voor de bruggen interessante en sprookjes achtige ontwerpen gemaakt, dienstig voor gas, zowel als electriciteit. De decoraties zullen niet in 't teken van de bloem staan, omdat men die op de „Flora" in natura kan zien, maar van de Ned. provincies. Zo kan er een Utrechtse straat komen, een Bra- Advertentle GEN. CRONJéSTRAAT 42—44 Haarlem-N. - Telefoon 15438 De Haarlemse recherche heeft deze week opnieuw enige arrestaties verricht van zes mannen, die er van verdacht worden kolen te hebben verduisterd in dienstverband. Het zijn de 54-jarige los- werkman W. H., de 58-jarige J. T„ de 51-jarige G. S., de 49-jarige A. W. en de 30-jarige P. B. Deze laatste drie zijn allen Haarlemse brandstoffenbewerkers. Zij worden er van verdacht brandstoffen tot een gezamenlijke hoeveelheid van 4 ton ten nadele van hun patroon te heb ben verduisterd. Zij maakten gebruik van één heler, te weten, een 34-jarige Haarlemse expediteur. Allen werden zij ingesloten. Vervolgens heeft de Haarlemse recher che Woensdag aangehouden als verdacht van poging tot verduistering van brand stoffen, in dienstbetrekking, de 59-jarige S. R. en de 40-jarige J. V„ beiden kolen- bewerkers uit Haarlem. Zij worden er van verdacht enige dagen geleden vijf mud kolen ten nadele van hun patroon uit een wagon aan het goederen-station aan de Westergracht te hebben wegge haald, om daarna deze brandstoffen bij andere kolenhandelaren te verkopen, die daar echter niet op ingingen. De kolen werden zodoende weer in de wagon te ruggestort. Tegen S. R. en J.V. werd proces-verbaal opgemaakt, eveneens regen de- 24-jarige Th. R., zoon van eerst genoemde. Dinsdagmorgen j.l. heeft de Haarlem se recherche aangehouden als verdacht van verduistering in dienstverband de 25-jarige magazijnbediende D. de J. uit Haarlem. Hij wordt er van verdacht pakken radion ten nadele van zijn patroon, een grossier, zonder betaling te hebben af gegeven aan een klant, de 31-jarige B. K„ die deze pakken weer verkocht aan anderen. Bij onderzoek bleek dat op deze manier nog meer kruidenierswaren zijn verduisterd en wel tot een bedrag van 90 gulden. De magazijnbediende en de heler B. K„ werden ingesloten. De bekende Franse violiste Janine An drade zal als soliste medewerken aan het 2e concert serie D, dat op Dinsdag 28 Oct. a.s. zal worden gegeven. Dit concert wordt wederom geleid door Toon Verhey. Het programma vermeldt vóór de pauze de Vijfde Symphonie van Schu bert en, met Janine Andrade als soliste, het Vioolconcert in A-dur van Mozart. Het 2e optreden van de soliste volgt na de pauze, dan met „Tzigane" van Ravel, waarna het concert zal worden besloten met een uitvoering van El sombrero de tres picos (De driekante steek) van De Falla. Vrijdagavond 24 October van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité „Oud-Scho ten" weer een spreekuur voor de bewo ners der wijk in de Kleuterschool Tes- elschadestraat 1. Het Dilettanten Operette Gezelschap Diogé viert deze maand zijn derde lustrum en dat is terecht aanleiding ge weest om met een grootscheepse voor stelling op de planken te komen. De keuze viel ditmaal op „Victoria en haar huzaar", en gisteravond waren zeer vele vrienden van Diogé naar de Stads schouwburg getrokken om te delen in de feestvreugde. Zij hebben er onge twijfeld veel pleizier aan beleefd, al was het alleen maar aan de fraaie show, die er de gehele avond vanaf straalde. Het verhaal draait om Victoria, een Hongaars meisje, dat trouwt met een Amerikaan, nadat zij heeft gehoord, dat haar verloofde in Rusland is gesneu veld. Het huwelijk is gelukkig, maar wanneer blijkt, dat de verloofde niet is gesneuveld en weer terug komt, blijven de conflicten niet uit. De Amerikaan bezit tenslotte de grootmoedigheid zich te laten scheiden van zijn vrouw om haar gelukkig te maken met haar oude liefde. En zo ge schiedt dat met veel muziek. Nu kunnen wij die grootmoedigheid niet erg vatten en ze komt ons zelfs ab normaal voor, maar in een operette komt dat er blijkbaar niet zo op aan. Hoe het ook zij, Diogé zong er lustig op los en wanneer wij enkele critische opmerkingen willen laten volgen, dan zijn het deze: de minder goede articu latie maakte het spreken soms onver staanbaar en door het minder attent zijn op de dirigent was een klein dé raillement niet te voorkomen. Het ge heel in het kader van een fraai décor getuigde van een goede teamgeest en van de individuele prestaties zouden wij gaarne die van Leni Cramer (Victoria). Suze Spoelder (Riguette) en Jaap Kaan (Koltay) willen noemen. De anderen sloten zich zingend en acterend daarbij uitstekend aan en vooral het verrassende laatste bedrijf, dat na de Egyptische duisternis zo fees telijk opbloeide, had bij de toeschou wers een enorm succes. Daarin mochten uiteraard de algemeen leider Henk Steenkist, de regisseur J. de Veer, Rie Boes, die voor de toiletten zorg droeg, en het orkest ten volle delen. Op Vrijdag 24 October zal in de Nieuwe Kerk des avonds om 8 uur een Bach-avond gegeven worden, waaraan medewerken het Haarlems Kamerkoor onder leiding van Dolf Hendrikse. mej. Nelly Groenevelt, sopraan en Dolf Hen drikse, orgel. Toegang vrij. De kerk is verwarmd. GEBOREN: G. Geldof-Jemngi., z-; M- Maan-Wijnmalen, z.; A. Th. van der Slot-van koenen, z., W. E. Lammerse- Koelemeijer, z.; G. S. Hosman-Smits, z.; H- S. Bouman-Oomen, z.; W. Ver- Kerk-Woudstra, d.; M. van den Berg- Kamp, d.; J. J. Mooie naar-Ham.enDerg, d.; Chr. G. de Vries-Metzelaar, d.; N. van den Brink-Beennakker, d-; N. Hai- derman-Schellingerhout, d.; A C. de Graan-Sorber, d.; E. van Riessen-Lipke, d. ONDERTROUWD: C- Verhoek en G. Kuiper, C. E. Cool en U. Scherwatzki, T. Jonker en Th. J. van Steijn, J. N. Hasenpflug en H. C. Postma, E. M. D- Korzelius en M. J. Duijn, J. Rademaker en C. van Es, F- Visscher en E. M. Zonneveld, M. E- M. Duffels en R. M. M. Franken, J. Smit en J. M. van Leeuwen, J. de Vries en J. van Leeu wen, C- J. Kompier en C. J. W- van der Wiele, H- A. Horneman en H. M. M. van den Hoek, W. H. Linsen en M. M. Bioemsma, W. H. de Vos en F. Wij- ker, D. Bieeker en W. J. van der Breggen, G. K. Wiersma en M. J. Fa- ber, J. Beuming en M. J. E. Winter. GEHUWD: B. Schrijers en A. C. Lammers, J. J. Ruijter en J. M- van Bruggen, J. A. Hoffman en P. A. M. Verdam, P. W. M. Kalse en C- A. M. de Brouwer, F. R- te Welscher en M. A. Th. G. va.r der Meij, M. A. Schip per en A. Koning, C. E. Schram en C. Nootenboom, D Lodder en J. A. Roo seboom de Vries, N. de Jong en M. restner, F. B. Wassing en M. van Es sen, A. Groot en M. J. Koppen, C- Meinema en C. H- Bakker. OVERLEDEN: C. G. M. van Maris- Cassée, 77 j., Westerhoutpark. bantse weg etc. De heer Kraakman stelt zich tevens voor om voor het eerst in de straatversiering de vele plasticmogelijkheden uit te buiten. De gemeente zal moeten zorgen voor een verlichting van de Blauwe Brug tot aan het Houtplein en daarna is het woord aan de bedrijven en de organi saties. De Grote Kerk zal straks "an top tot teen een bijzondere verlichting krijgen, waardoor dit machtige historische bezit als een lichtend bouwwerk boven de stad zal rijzen. Teneinde passanten reeds vroeg te wijzen op wat er in Haarlem te zien zal zijn, zullen de Nieuwe St. Bavo en de Amsterdamse Poort eerder verlicht worden. Het Frans Halsmuseum zal men ook in de avonduren kunnen bezoeken, In één zaal zullen de mooiste bezittingen bijeengebracht worden. De binnen plaats met oude tuin komt in het teken van bloemen en licht te staan. De be doeling is, dat de naar Haarlem geko men gasten er even zullen vertoeven om dan weer hun weg door de feeste lijke straten van de stad te vervolgen. De vergadering verliep bijzonder prettig. Na de uiteenzetting van de heer Geluk lichtte de heer Kraakman zijn plannen nader toe en liet de ont werpen voor talrijke straten en pleinen circuleren. Het bleek, dat nagenoeg al le straatverenigingen in het centrum reeds haar besluit hadden genomen. Ook de Ged. Oude Gracht wenste men in het lichtlint te betrekken. Een wan deling door versierde en verlichte straten zal ook gemaakt kunnen wor den naar Haarlem-Oost. Men stelt zich namelijk voor de versiering van de Anegang en Lange Veerstraat door te trekken naar de Damstraat, opdat het publiek aan het Spaarne bij de Graven- stenenbrug zal kunnen genieten van de verlichting der historische gebouwen aldaar met weerspiegeling in het wa ter. Als gevolg daarvan wil ook de Spaarnwouderstraat in het plan wor den opgenomen, omdat ook de Amster damse Poort een zeer bijzondere ver lichting zal krijgen. De winkeliers in de Amsterdamsestraat hebben daarna besloten om ook hun straat in de licht- keten te schakelen. Het ziet er naar uit, dat het grote plan zal slagen en dat Haarlem inder daad in het komende voorjaar in het „brandpunt" der belangstelling zal staan, Hoog boven de feestelijke stad zal de oude Sint Bavotoren weer uitsteken als het verlichte trefpunt voor stad en ommeland. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Derde week) ..King Solomon's Mines" (De mijnen van Koning Salomo). In technicolor. Stewart Granger, Deborah Kerr. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „711 Oceandrive". Ed- mond O'Brien, Joanne Dru. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen". In techni color. Humphrey Bogart, Catherine Hep burn. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Peking Express". Joseph Cotton, Corinne Calvet en Edm. Gwenn. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Dwars door de vuurli nies". Jeff Chandler. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Peppino" Italiaanse film Vittono Manunta. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo In vlammen", Roy Ro gers en „Oorlogsbandieten". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 23 October Stadsschouwburg: Operetteveren. „Diogé": „Victoria en haar huzaar", 7.45 uur. Minerva: Beethovenconcert door de Christelijke Oratorium Vereniging m.m.v, de Haarlemse Orkest Vereniging o. 1. van George Robert. Solist: Sas Bunge, piano. Programma: ,,De Mis in C-dur" van L. van Beethoven, 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann: De heer A. van Aernebergen: Lezing met film over steenkoolwinning (instituut voor Arbei dersontwikkeling), 8 uur. Frans Hals Museum: (Expositiezaal) Drs P. Huygens over: Jacobus van Looy" (V. U.). Vrijdag 24 October Gem. Concertgebouw: Plano-avond door Boukje en Debora Land (4-handig). Pro gramma: Mozart, Hindemith, Flothuis, Ra- vel, Schubert, aanvang a uur. Waaggebouw (Spaarne, hoek Damstraat) Causerie door Hendrik de Vries over: „De Spaanse Copla's met hun melodieën, 8.15 u. Stadsschouwburg: „Haagse Comedie", „De Kersentuin", voor de leden van G. en W., 8 uur. Door de Business Corporation „Textile Machine Works" te Reading (Pennsyl vania) en John McConaghy is opgericht de Textielmachines Reading N.V. te Al melo, ten doel hebbend de uitoefening van het industrieel en handelsbedrijf. Het maatschappelijk kapitaal is vastge steld op f 4.000.000. Geplaatst zijn 800 aandelen, waarvan 799 bij genoemde Textile Machine Works. De volstorting geschiedt door deze laatste door inbreng van een gedeelte van haar vordering op de kousenfabrie- ken Hin N.V. te Haarlem en wel voor een bedrag van f 355.000. Hedenmorgen sprak de Haarlemse rechtbank vrij de 48-jarlge stoker B. v. B„ uit Haarlem. Veertien dagen geleden moest hij terechtstaan als verdacht van heling en diefstal van een fiets. De Officier van Justitie had toen een jaar gevangenisstr geëist. Nauwelijks zijn de feestklanken van diamanten feest van de Katho lieke Arbeiders Beweging ver storven, of opnieuw klinkt een gouden lied over Heemstede. Ditmaal is het de Heemstede-Berkenrodecom binatie, de good old onder de katho lieke voetbalclubs, die voor zovele an deren uit den lande een lichtend voor beeld is geweest, omtrent de noodzake lijkheid van niet alleen sportbeoefening in katholiek verband, maar ook van katholieke sportbeoefening, vele malen triomfator in de I.V.C.B. en de gevrees de tegenstander in West II, waar het eens een eer gold van H.B.C. te kunnen winnen. De Heemstede-Berkenrodecombinatie is een voortzetting van de voetbalver eniging „Heemstede", die op 29 October 1902 werd opgericht en de voetbalver eniging „Berkeiyode", die 10 jaar later, op 1 Augustus 1912, het levenslicht aan schouwde. „Heemstede" was een neutrale ver eniging en „Berkenrode" een volstrekt katholieke club. In 1917 gingen beide clubs een fusie aan en zo ontstond de naam H.B.C. Op 12 Juli 1920 werd het predicaat R.K. aangenomen en in datzelfde jaar kwam de bisschoppelijke goedkeuring. In 1921 werd de vereni ging Koninklijk goedgekeurd. H.B.C. werd in de derde klasse van de N.V.B. opgenomen. Daar ontmoette het V.S.V., Stormvogels, R.C.H. e.a. In 1918 waren de zwartwitten dat wer den de kleuren van de nieuwe vereni ging, zodanig in de running, dat het een nek-aan-nek-race werd met V.S.V. De gecombineerden echter struikelden en V.S.V. promoveerde naar de tweede In 1921 deed H.B.C. een zeer grote stap, die vooral principieel van het grootste belang was; hét trad met vijf elftallen toe tot de Katholieke Voet balbond en kwam daar in de over gangsklasse. In 1926 werd in deze klasse het kampioenschap gehaald. H.B.S. had toen onder haar spelers de vermaarde Jan v d. Vlugt, die de schone bijnaam droeg van Rosamunde. Even bekend waren zijn broer Leo, Frits Moeren, Tinus v. Deursen en de vier gebroeders Warmerdam, waarvan naar wij menen thans minstens twee nog steeds als bestuurslid of juniorenleider de belangen van HBC dienen. Later glorieerden Willem Toledo, Kees Ruig- rok en doelman Jan Driessen. Zeer bekend was en is nog Arie Martin, thans de trainer van HBC, die altijd veel voor HBC heeft gedaan en een zeer trouw maar vooral "actief lid was. Zo stonden de zaken in 1932 toen het zesde lustrum werd gevierd. Dank zij De afdeling van bovengenoemde ver eniging hield een goedbezette vergade ring in het parochiehuis onder voorzit terschap van de heer N. M, Oud. Na een hartelijk woord van welkom werden eerst nog enige eènheidsdiploma's uitgereikt aan dé heren C. Berkhout en G. Th. Dellemare die een afzonderlijk examen hadden afgelegd en geslaagd waren. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer W. van Polanen en de penning- meesteresse, mej. W. Jansen, bleek dat de afdeling in het eerste jaar van haar bestaan een grote activiteit had ontwik keld en dat de kas een klein batig saldo aanwees. De contributie werd vastge steld op f 4 per jaar. Als nieuwe be stuursleden werden aangewezen de da mes W. Brouwer en M. Leuven, die bei den de benoeming aanvaardden. Besloten werd op 2 November deel te nemen aan de wedstrijden welke te Breda worden gehouden en er zal zeker vooraf duchtig worden geoefend om Er zullen geen vermakelijkheden ge organiseerd worden, omdat de .stad zo mooi is en de winkelstraten zo aantrek kelijk zijn. Wanneer de winkeliers zich door middel van hun straat-verenigin gen grote offers voor de versiering ge troosten. dan rijst de vraag, waaruit de baten zullen moeten voortkomen. De feesten, die in de afgelopen zomer in Breda plaats vonden, hebben de omzet ten van de winkeliers met zes mit- lioen gulden verhoogd, waarvan twee millioen voortkwam uit de avondver koop. Nu zullen in onze stad de café- en restaurantbedrijven, eethuisjes, sou venir-, sigaren- en fruitwinkels wel licht het meeste profijt van het grote bezoek trekken, maar in Breda is be wezen, dat daardoor weer anderen een grotere omzet hadden. Wie meer verdient geeft meer uit. Bovendien mag niet vergeteft worden, dat de vacanties beginnen als de „Flora" geëindigd is, zodat onze gas- Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 57-jarige fabrikant J. Q. uit Bennebroek. Op 18 April had hij in zijn knopenfabriek aan de Benne- broekerlaan brand gesticht met behulp van een gastoestel. Tot deze daad was hij gekomen omdat hij steeds door de belastingen werd lastig gevallen; hij was namelijk aangeslagen voor 23.000 gulden, welk bedrag later tot 9.500 gulden was teruggebracht. Teneinde, uit de misère te geraken, meende hij dat brand de enige oplossing kon bieden, te meer daar de fabrieksoutillage voor 'n bedrag van 40.000 gulden was verzekerd. Hij verklaarde vanmorgen in de rechtszitting dat hij in een zekere rade loosheid had gehandeld. De Officier van Justitie memoreerde in zijn requisitoir dat dergelijke gevallen steeds meer voorkomen. „Men zit in de knoei en dan moet de verzekeringsmaatschappij er maar voor opdraaien". Bovendien heeft J. Q. het meer dan eens geprobeerd. En lukte het niet, dan wellicht de volgende keer beter. De hoge autoriteit eiste een iaar en zes maanden. De verdediger mr. Beets, bracht in zijn pleidooi naar voren dat verdachte zich niet kon ver enigen met de gedachte dat hij zich later zou moeten wenden tot Sociale Zaken en hij vroeg uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. ten naar huis dienen te gaan met de gedachte: wat is Haarlem een mooie stad en wat is het daar prettig win kelen. In verband daarmede over weegt het gemeentebestuur of het mogelijk is zowel het sluitingsuur voor de café's als voor de winkels later te stellen. Een en ander moet in het kader van de nieuwe winkel sluitingswet en het bijzondere séi- zeen voor de stad afgewogen wor den De commissie voor de vermakelijk heden onderzoekt of het café- en res taurantbedrijf in onze stad de drukte zal kunnen verwerken. Het is noodza kelijk dat er voldoende muziek en klein amusement in verschillende zaken is en ook dat men zijn hongerige maag na het zwerven op de „Flora" op niet te dure wijze en vlug tevreden zal kunnen stellen. Deze commissie heeft vooral tot taak om de lijfspreuk: „In Haarlem slaapt idereen na negen uur des avonds" althans gedurende deze acht weken volkomen ongegrond te doën zijn. Bovendien zal de vriende lijkheid zonder daartoe een speciale actie te beginnen tijdig gepropa geerd worden, want' het moet niet al leen mooi, maar ook prettig in Haar lem-Lichtstad zijn. Overwogen wordt om in de Vleeshal een oud-Hollandse taverne in te rich ten met enig passend kort vermaak, ter wijl de Vishal zal kunnen dienen als een soort snackbar. De Stadsschouwburg en de Concert zaal worden niet bij het feestplan be trokken, omdat in het vroege voorjaar talrijke contractuele verplichtingen be staan. Niettemin wordt er naar ge streefd althans enige bijzondere uitvoe ringen in de bloemenperiode te ver krijgen. Een groot probleem is dat van het verkeer en de parkeerterreinen. De heren Brauckmann en Hetem, respec tievelijk hoofdinspecteur van de ver keerspolitie en chef vervoer van de N. Z. H. zullen daar o.a. hun hoofd over breken. In het „Initiatief-comité Haarlem 1953"' hebben zitting de leden van het dagelijks bestuur van „Haarlems Bloei", de wethouders Bakker en Hap- pé, vertegenwoordigers uit de midden stand, van- het grote winkelbedrijf en 'de grootindustrie, van de politie, ge meentelijke bedrijven, Horecaf, en amusementsleven. Naast dit algemeen comité is een werkcomité doende, bestaande uit wet houder D. Geluk, voorzitter, mr. M. A. Menalda, secretaris, jhr dr. J. C. Mol lerus, P. Leffelaar en W. van Willige. daar een zo goed mogelijk figuur te slaan. Aan de orde kwam vervolgens het aanschaffen van materiaal en verbar.d- kofférs én'het uitzetten van "posten. Het vervaardigen van de koffers ondervindt door bepaalde omstandigheden enige stagnatie, doch de toezegging is gedaan, dat de vijf bestelde exemplaren voor 1 November afgeleverd zullen worden. Ten aanzien van het uitzetten van posten, deelde de voorzitter mede, dat dienaan gaande reeds overleg bestaat met de afdeling Heemstede van de Ned. Ver. voor E.H.B.'O. en dat er reeds een uit stekende verstandhouding bestaat. In tussen sprak de voorzitter de wens uit, dat in Heemstede spoedig een goed ge organiseerde ongevallendienst zou ko men; beide E.H.B.Q.-organisaties willen daaraan gaarne medewerken. Uit een viertal modellen voor een ver- enigingsvlag, alle ontworpen door de heer N. Booms, werd een model geko zen en zodra de vlag gereed is, zal een beschrijving worden gegeven. Nadat de geestelijk adviseur, pastoor C. van Mierlo, een woord van geluk wens tot de vereniging had gericht haar aanleiding van de behaalde resultaten en de grote deelname aan de nieuwe cur sus, sprak hij de verwachting uit, dat de uitstekende verstandhouding tussen bestuur en leden bestendigd moge blij ven, zodat de kinderziekten, waaraan elke organisatie nu eenmaal min of meer lijdt, spoedig overwonnen zullen wor den. Stellig zal dan de afdeling Heem stede in alle opzichten een waardig lid blijken te zijn van de landelijke R. 14. E. H. B. O. Na een breedvoerige uiteenzetting over hét Ontstaan van bloedtransfusie en de wenselijkheid bepleit te hebben, dat zo veel mógelijk donorg zich opgeven aan het Rode Kruis, besloten alle aanwezige dames en heren, zich daartoe ter be schikking te stellen. Het noodziekenhuis van het Rode Kruis aan de Paviljoens laan te Haarlem kan dus binnenkort een lichte invasie van Heemstede ver wachten. Na een zeer drukke rondvraag sloot de voorzitter eerst tegen half twaalf deze in alle opzichten geslaagde bijeen komst die duidelijk liet zien dat in deze afdeling een uitstekende geest heerst. Op 23 Juni van dit jaar begaven zich twee jeugdige personen van Amsterdam naar Overveen. In Overveen aangeko men verschaften zij zich in een van de villa's aan de Elswoutlaan toegang en haalden er tafelzilver, een fototoestel en een regenjas weg. Bovendien heeft een van hen, de 24-jarige S. S. uit Rotter dam, daarna in Santpoort nog een kraakje gepleegd en wederom tafelzilver en een regenjas benevens sigaren en si garetten tot zijn eigendom gemaakt. Vanmorgen werden zij door de Haarlem se rechtbank voor hun daden ter ver antwoording geroepen. De president vroeg aan S, nadat hij van het omvangrijke strafblad van ver dachte had kennis genomen, wat deze van plan was wanneer hij weer op vrije voeten zou rondlopen. De ver dachte repliceerde: „Als ik zeg dat ik ga werken, gelooft u dat toch niet. Het lijkt mij daarom beter niets te zeggen maar om te doen". De tweede ver dachte, de 25-jarige schilder R. E. uit Haarlem, had de inbraak gepleegd na dat hij uit de gevangenis van Vught, waar hij een straf van drie jaar uitzat, v«as ontsnapt. Hij zei: „Laten ze mij ergens naar toe sturen, waar ik niet meer ontvluchten kan, want als ik de kans tot ontsnapping krijg, dan pak ik deze weer met beide handen aan". De officier van juètitie vond beide gevallen nogal tragisch. Ten aanzien van S. meende hij dat diens handel wijze voort kwam uit zijn slappe ka rakter. Hij eiste tegen ieder van hen een gevangenisstraf van twee jaar. De uitspraak in de zaak R. E. zou heden middag nog geschieden, terwijl die van S. bepaald is op 6 November. de steun van het kerkbestuur en vooral van pastoor v. d. Tuyn werd dit feest gevierd in een waardige omgeving. De grasmat van het terrein was geheel vernieuwd en aan de Westzijde kwam een overdekte tribune van 50 m. lengte, die beschutting gaf bij regen. Verder was het terrein voorzien van een ge heel nieuwe afrastering en HBC was dus wat men pleegt te noemen inge spannen. De kroon op het werk werd gezet door het bouwen van een nieuw kleedlokaal dat in eigen beheer werd gesticht door J. Boot, Th. v. d. Horst en H. v. d. Vcssen. Al deze nieuwigheden en vooruitgang werkten nogal stimule rend op de activiteit, want naast de voetbalclub verschenen een gymnastiek- en athletiek-afdeling. Beide afdelingen was echter geen gemakkelijk leven be schoren; de laatste afdeling ging tot tweemaal toe ter ziele en de gymnas- tiekafdeling heeft zich tot heden weten te handhaven. In de jaren 1933'34 kwam HBC voor zeer grote moeilijkheden te staan. Allereerst was er een „technische cri sis", want 't eerste elftal verloor prao- tisch alle wedstrijden en kon zowel uit als thuis geen „been meer aan de grond krijgen". Daarnaast was er een financiële crisis, veroorzaakt door de heersende werkloosheid. Een trainings commissie werd benoemd, die meteen orde moest scheppen in de financiën en bovendien had te zorgen dat HBC in de eerste klasse van de IVCB bleef. De financiële crisis werd volkomen overwonnen en de trainer Bill Yates bleek een wonderman te zijn, want hij was nog maar kort bezig of HBC was niet meer te slaan. In het volgend seizoen werd HBC met vlag en wimpel kampioen van West II. zonder nochtans het lands kampioenschap te veroveren. Deze triomf werd cp daverende wijze ge vierd met een revue, die een geweldig succes oogstte. HBC sloeg de vleugels steeds wijder uit en op 1 October 1935 kwam voor de eerste maal het cluborgaan „De Weer klank" onder redactie en administratie van Jan Boot, uit. Gelukkig hield men bij H.B.C. het hoofd koel, niettegenstaande de grote vooruitgang op alle fronten, want het seizoen 1936'37 bracht opnieuw het afdelingskampioenschap, al leed de ver eniging een groot verlies door het ver trek van de Engelse trainer Bill Yates. Zo uitstekend waren zijn lessen ge weest, dat ook het volgend seizoen het afdelingskampioenschap geprolongeerd werd. Tot het landskampioenschap kon men het echter niet brengen en omdat men toch een trainer wilde hebben, en gageerde men de oud-Haarlemspeler Kick Smit, die niet alleen trainde, maar ook meespeelde. Daardoor was het mo gelijk dat ook in het oorlogsjaar 1940 voor de laatste maal in de I.V.C.B. het kampioenschap in West II werd behaald. In dat jaar kwam de fusie tot stand en H.B.C. werd in de tweede klasse ge plaatst, waarin het zich aanvankelijk goed wist te handhaven. Het gevolg van de bezetting is geweest, dat H.B.C. het zo vertrouwde eigen terrein, plus tribune kwijt raakte en terecht kwam in het gemeentelijk sportpark, een sym pathieke geste van het sportparkbestuur maar vooral van R.C.H. - In 1944 liep de hele voetballerij vast en in 1945 werd opnieuw gestart, dit maal inet 13 elftallen. Slechts met be hulp van Kick Smit- kon H.B.C. zich in de tweede klasse handhaven, om twee jaar later toch te degraderen naar de derde klasse K.N.V.B. Na deze periode kwam er een an dere geest onder vele aanhangers die, nu het met de voetbal niet zo goed ging, andere sporten onder de hoede van H.B.C. wilden stellen. Dat is gelukt met tafeltennis, handbal, volleybal en iawn-tennis. In ons blad verscheen rond (Zondag 26 October) Kinheim—DEM GVO—Velsen VitessePurmersteyn WSV—Wijk aan Zee TYBB—Alphen VVB—ADO '20 PancratiusDSS Onze GezellenDe Pionier LisseDOCOS ConcordiaTH.B Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlein- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem- Over de prijsvraag wordt niet g®' correspondeerd. Binnenkomende klacn ten over onjuistheden in de uitsias worden onderzocht en zo nodig ger® tificeerd. Meent men, dat de thuisclu" wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Vflor iedere goede oplossing wordt één pu» toegekend. deze periode een artikel van een m sider, waarin werd gepleit voor eei overkoepelend orgaan in H.B.C., zich met de andere sporten in het bu zonder zou bezig houden en dat bjga is gekomen in de vorm van een Spon In het seizoen 1947'48 deed het eer ste elftal onder leiding van traine» Rentenaar een forse poging om uit o. derde klasse naar de tweede te komen- Het eerste resultaat wës het afdeling kampioenschap en toen ging het er op ïiilrpn alsof de oude elorie zou herie de derd® lijken alsof de oude glorie zou ven. Van promotie was echter ge®1 sprake en tot heden toe vertoeft „good old" nog steeds in de klasse. De tijden zijn zorgvol; de financiële toestand van de vereniging kan moetil) rooskleurig worden genoemd en rioo steeds is het gemis van een eigen ter rein de voornaamste handicap voor n®^ terugwinnen van het zo nodige en oi\ misbare zelfvertrouwen, al doet o® heer J. Elsenburg als voorzitter van d vereniging door middel van een rntr*' tale training zijn uiterste best, de sP® Iers der diverse elftallen dit onmisbar zelfvertrouwen weer terug te gever1. Maar in H.B.C. zelf leeft de. vaste u>»' dat, wanneer men eindelijk de 9°ea weg heeft gevonden, deze nog jeugüiy^ vijftigjarige boven al deze moeilijkhe den uit zal stijgen en een nieuwe 9l°' rieuze toekomst tegemoet zal god"' Want zij heeft, juist in deze verwar rende tijden, een grootse taak te ve vullen Dat dit gouden feeèt niet onopg®' merkt voorbij mag gaan. spreekt voo zich en daarom is het volgende fees1' programma samengesteld: Op Zaterdagmiddag 25 October hou® het bestuur in het Parochiehuis Anri Santo aan de Achterweg, een recep'1 van 1517 uur. Op Zondag 26 October wordt d®° morgens een Hoogmis opgedragen vo® de levende en overleden leden van de vereniging door de geestelijk advise® kapelaan C. Bakker. Deze plechtighe) geschiedt in de St, Bavokerk aan Herenweg. Te 12. uur is er op R.C.H.-terrein een veteranenwedstDJ® tussen het kampioenseiftal 1935 H.B.C. en té 14.15 uur- de grote ete' wedstrijd H.B.C.Volepdam, de olou*° rivalen, wier ontmoetingen altijd d® grootste belangstelling trokken. In 6 pauze wordt een Volleybalwedstrijd êe' speeld tussen H.R.C. en C.I.O.S. Op 28 October is er des avonds 19.30 een feestavond voor de jeugd 1 het Minerva-theater en op 29 Octob®r' de feitelijke jubileumdag, wordt avonds, eveneens in het Minerva-theat® te 20 uur een grote feestavond \^orga niseerd, waaraan medewerking wot® verleend door het N.K.B.-cabaret-eb' semble onder leiding van Ton Delmonte' De finale 4e klas van de K.N.N.B district Haarlem zal worden gespeeld in de week van 27 Oct.2 Nov. Dat er voor deze klas veel belangstelling bestaat, bewijst wel, dat uit de onlangs gehouden voorwedstrijden niet alleen finalisten komen uit Haarlem maar ook Heem stede, Beverwijk en Heemskerk. Door deze interessante indeling verwachten wij opnieuw zo'n strijd. De deelnemers zijn: F. Harting, B.V. Excelsior Bever wijk, C. de Bruin, B.V. Wapen van Heemstede, F. v. Kempen, B.V. Centrum Heemstede, J. v. d. Kroft, B.V. S.V.V. Haarlem, A. Pekel, BV De Zon Heems kerk, K. Hondong, BC Suisse Haarlem. D. Schoenmaker, BV Hof v. Heemstede en J. Gerritsma, BV Hof v. Heemstede. De eerste partijen beginnen op Maandag 27 October 's avonds om half acht in het clublokaal van de organiserende BV X.V.O., Westerstraat, hoek Westergracht. Hof van Holland speelde gisteravond de laatste thuiswedstrijden tegen Rem brandt. De uitslagen zijn: dé Leeuw Toepoel Katwijk v. Dam Lungenberg Hurkmans Berciou Hoenderdos Roodenburg Bouwmeester Heusschen Hooydonk Fontein v. Dam Hedenavond gaat Hof van Holland naar Rembrandt in Amsterdam. Stand is nu 37-29. Onder de reglementen van de KNBB kring Haarlem werd gisteravond in „Die Raeckse" een wedstrijd gespeeld om de „Willem Houtkooper-beker" tussen BC „Insulinde" te Haarlem en BC „Haar lem". M. v. Kuppeveld C. Schuurmans J. Wesseling A. de Jong B. Fottkamp D. Timmers M. W. Water H. Walt M. v. Deursen H. v d. Meer M. Spronk G. Reynen H. v. Doom L. Kuyt R. Christoffelt J. Flick Totaal: Insuli „Haarlem" 8 punten. 40 40 48 5 0.83 40 37 48 5 0.77 40 40 30 5 1.33 40 38 30 5 1.26 70 70 29 11 2.41 50 31 29 9 1.06 50 46 44 6 1.04 50 50 44 6 1.13 60 57 42 5 1.35 50 50 42 5 1-19 65 55 38 7 1.44 55 55 38 5 1.44 50 33 46 8 0.71 40 40 46 6 0-86 85 64 32 12 2.— 76 76 32 11 2.37 94 94 33 13 2,34 82 66 33 12 2 63 57 34 9 1,67 60 60 34 9 1,67 147 104 37 17 2,31 148 148 37 13 4.— 57 57 30 11 1,90 47 43 30 5 1,43 53 53 36 9 1,47 61 48 36 9 1,33 100 100 30 18 3,33 95 81 30 14 2,70 83 70 39 13 1,79 73 73 39 9 1,37 de 8 punten; B.C. Gisteravond speelde in het Krelag^ huis het Joegoslavische volleybal-team Locomotiva tegen VHH uit Amsterdam^' voor welke wedstrijd de publieke b?' langstelling ongekend groot was. P.. eerste game was al meteen de moois' van de avond, want VHH speelde j reet in topvorm en groeide daar bij Vu en wijle nog boven uit. Vol spann)®" golfde het spel over en weer en 6 stand bleef maar steeds gelijk opga® J Bij de stand 1414 was de spannm» voelbaar. Jammer was het dat de, rigens uitstekend leidende scheidsrec® ter zich toen in een moeilijke situa', vergiste en VHH een punt tekort de® De ploeg raakte even de kluts kwijt e dat was voor de Joegoslaven net gen(iy om de game met 1614 te winnen. Va beide volgende games werden door Vb, met groter verschil verloren en j kwam vooral het betere ploegverbaFj van Locomotiva tot uiting. Al bl® VHH goed partij geven, zij waren p'( meer tegen het geraffineerde spel Joegoslaven opgewassen. Zo werden tweede en derde game met 715 en 515 verloren. De R.K. Toneelvereniging „Het V® licht" zal a.s. Zondag in het patrona»^ gebouw te Zandvoort een revue °P ren onder de titel „Ging u ook zo «j vacantie?" Aan de voorbereiding g(- deze avond waaraan meer dan 40 P sonen zullen medewerken zijn fn°eta- noch kosten gespaard. De vorige VTe'eet ties van „Het Voetlicht" waarborgeb succesvolle avond. Het elftal van de Zandvoortse speelde in de politie-voeltbalcomP®^) tegen Haarlem II. Het resultaat 1—1. ti« (Nlet-olficiile Koers) Vorig slot 89% 901} 92% 921* 91 141 140(4 91Vzgb 114 143 149(4 172(4 19U 150(4 210% 72(2gb 114 137 119 34(4 63% jH i 3(4 Nederl. 1948 3('4 pCt. Ned 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned 62-64 dei -fac Lnscni GrthK 48 3 pC» Ned Bande) Mil cert A.K.U. Van Berkels Patent Calve-Delfl eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. KaheJ Philips Kon Petroleum ..Amsterdam Rudder Holi Amerika Win Kon N Stoomb Mil, Ned Sciieepv. Unie H V.A. Deli Mil. cert. j7« p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2