Program viering eeuwfeest Bisschoppelijke Hiërarchie Nobelprijs voor geneeskunde voor ontdekker streptomycine Dr. DREES leidt actie voor vluchtelingenhulp in CHIEF WHIP 100 Virginia moei Uw sigaret zijn, wani hei is de besie voor Uw gezondheid! Willem Andriessen 65 jaar BE! rDe eenzame Reizig er Niet duur Spoedige oprichting Raad voor de emigratie HONDERD JAAR KROMSTAF Grote manifestaties in Utrecht Historische optocht van kinderen V Politie-inspecteur mishandeld Een deel der gelden voor Intern. Kinderfonds der V.N. Een kunstenaar die de muziek hartelijk eerlijk en onopgesmukt bemint KITS Mogen emigranten in de toekomst meer bezittingen meenemen? Kon. Subsidie voor zes jonge schilders KRE0FLAV0N J VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 PAGINA 3 Sïe Dr. S. A. Waksman Streptomycine wordt thans op de 'hbgf Wereld ter bestrijding van de Uurgloed ten Westen van Den Helder 'ngelse oorlogsschepen h oefenden Tien maanden geëist tegen vijf Groningers Carbidketel uit elkaar gesprongen Geen gewonden Nieuw Tweede-Kamerlid LI Nieuw Mariabeeld voor Maastricht Minnaar van het mooi gevoelsmoment voorkomt en geneest V. door ANTONIA WHITE Het warmste pp m'n bed na: een haard-kachel van de èthK Jongen na half jaar in arrest gesteld Uit observatiehuis ontvlucht Blanke slavinnen-affaire Ook echtgenote van de „dikke Ollander" in arrest TWEE KINDEREN VERDRONKEN In een met water gevulde kuil &et programma voor de landelijke ^ermg luidt: °fcNSDAG 13 MEI. ?e feestviering wordt plechtig onder je bescherming van de H. Willibrord «esteld. )Aan de vooravond van de f eestelij k- de'en.. welke officieel op 14 Mei begin p,> is te Utrecht v, Bfojecteerd, tijden Vj,j ,en .kernachtige rede de betekenis een bijeenkomst tijdens welke in een ernac' de H. Willibrord voor Nederland toegelicht. Het eeuwfeest plechtig onder Zijn patronage worden. Het ligt in het voor- 'ieh -n a^e deelnemers aan deze plech- Sïa t d in een fakkel-optocht naar de tf«kk V3n de b«eenkomst te doen op- tal ^orden tdan «steld De wijze, waarop katholiek Nederland het volgend jaar het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie zal vieren, is in de hoofdlijnen R vastgesteld. Het meest spectaculaire deel van de viering is in de week na Hemelvaartsdag 1953 14 Mei te Utrecht geconcentreerd: daar worden de Seote landelijke manifestaties gehouden. In de maanden die daaraan vooraf gaan, •haar vooral in de maand April, wil men trachten een grondig overzicht te geven *ao het gehele katholieke leven in de afgelopen eeuw. Dat zal geschieden in J^ngressen en bijeenkomsten, die verscheidene katholieke organisaties zullen be- eSgen met de bedoeling een critisch overzicht te geven van wat er in de laatste °nderd jaar geschied of achterwege gelaten is op het terrein, dat de bepaalde ®rSanisatie bestrijkt. Enkele van dergelijke bijeenkomsten zijn reeds vastgelegd, aiaeljjk die over het Katholiek Onderwijs in Nederland, die over de Katholieke •H'ssie-actie en die over de Katholieke Actie, dit laatste onderwerp wordt behan- e'<l in een studiecongres over: de leek in de Kerk van Nederland in de afge- °Pen eeuw, nu en in de toekomst. 11 de vijf diocesen zal het eeuwfeest ook afzonderlijk herdacht worden, voor of a de landelijke viering. Daar volgen later nog mededelingen over. betekenis van het herstel der Kerke lijke Hiërarchie voor geheel Nederland. Tijdens deze bijeenkomst zal ook het speciaal voor deze gelegenheid door Marius Monnikendam gecomponeerde „Domine, salvum fac regem nostrum" worden uitgevoerd. Nationale liederen zullen volgen. Tot slot zal een boodschap van aan hankelijkheid en trouw aan H.M. de Koningin worden verzonden. 'S AVONDS: Het programma voor de avond zal nog nader worden bekend gemaakt. VRIJDAG 15 MEI. Dag van het gezin, de schooljeugd en de charitas. 'S MORGENS: een manifestatie, waar bij door diverse organisaties de betekenis van het gezin en de relatie tussen het gezin en de Kerk belicht wordt. 'S MIDDAGS: historische optocht van kinderen. Schoolkinderen uit Utrecht en omgeving zullen nadat hun gedurende de maanden van voorbereiding door de onderwijzers verteld is over de geschie denis der laatste 100 jaren die ge schiedenis op hun eigen wijze uitbeelden. Veel aandacht zal daarbij worden be steed aan de Missie. Zaterdag 9 Mei 1953 is immers de Kindheidsdag en uit de optochten, welke dan door de school kinderen in verschillend^ plaatsen van ons land gehouden worden, zullen groe pen worden uitgenodigd om naar Utrecht te komen. De jeugdorganisaties zullen bij deze optocht voor afzetting zorg dragen. 'S AVONDS: Spel van het Gezin, ge schreven door A. Coolen. Voorts zullen in het gehele land cha ritatieve verenigingen deze dag voor de aan hun zorgen toevertrouwden tot een bijzonder feestelijke maken. Iedere Ka tholiek zal worden aangespoord op deze dag een medemens, die in nood ver keert, gelukkig te maken. Een dag dus van practische charitas. ZATERDAG 16 MEI Dag van de jeugd, de vrouwenbewe ging en de standsorganisaties. 'S MIDDAGS: „meeting" in het Jaar beursgebouw, waar de standsorganisaties en de vrouwenbeweging aan het Hoog waardig Episcopaat resoluties zullen aanbieden over de Christelijke sociale orde. Deze resoluties zullen op studie congressen worden voorbereid en de sqlidariteit der standen tot uitdrukking brengen. Op een nog nader te bepalen tijdstip zullen alle jeugdorganisaties in gesloten gelederen langs hun Bisschoppen trek ken. De bewoners van de Utrechtse Wijk C. zullen in de loop van de dag in open lucht een min of meer humoristisch spel „Sta op je Stand" uitvoeren. ZONDAG 17 MEI Aanbieding van het huldeblijk. Dag van geheel katholiek Nederland. 'S MORGENS: Pontificale H. Mis in het Utrechtse stadion met volkszang en algemene H. Communie. 14 MEI (Hemelvaarts- jj MORGENS: In alle kerken van tjj5herland zal, zoveel mogelijk gelijk- -Jcll§, een H- Mis van dankbaarheid ^ONDERDAG Officieel begin der landelijke viering; ag van het Nederlanderschap. 's MORGENS: In alle kerken rland zal, z Vn;> een H- Mi tfaen opgedragen, gum li uur zullen de Hoogwaardige p. schoppcn in Hun eigen diocees een «en cale H' Mis °Pdra2en. Tijdens ba= Van deze Pontificale H. Missen zal, g ar wij hopen, een door Jurriaan An- llj;essen gecomponeerde H. Mis worden •gevoerd. Ze H. Mis zal door de K.R.O. wor- o uitgezonden. v«et is de bedoeling, dat de- H. Missen a« Dankbaarheid voor alle gelovigen een zodanig tijdstip worden gehou- f, h, dat ieder desgewenst óf de Ponti- uCale H. Missen in de Kathedrale Ker- If- zal kunnen bijwonen, óf de radio- 'Zending van de K R.O. zal kunnen V%en. v'S MIDDAGS: Op een nog nader te ?«palen terrein vindt te Utrecht een Manifestatie plaats, waarbij de Katho- jjken van Nederland hun Nederlander- Sap belijden, JS*t katholieke volksdeel, in al zijn Wringen en groeperingen, trekt in de fc'fmdag op en vormt rond het Kruis je,1'' (waarvoor een prijsvraag is uit schreven) een levend mozaïek. Wan- Vur dit mozaïek gevormd is en tegen Sa Uur de Bisschoppen en andere hoge V»!teh zijn ontvangen, komen vanuit «tc-u,,, in het land föphillende plaatsen s ^schappers van de jeugd-groeperm- binnen. Zij dragen de in estafettes W,''gegeven huldebetuigingen van de JClieke jeugd, tjjjhwelijks hebben zij hun taak ver- Vaat' of de verschillende organisaties tip die jeugd treden binnen en vullen bu '°t dan toe in het mozaïek openge- tMVen ruimten- Hierna zal een korte i„ evoering worden uitgesproken, waar den toelichting gegeven wordt op de ,e Nobelprjjs-1952 voor de geneeskun- Is voor de ontdekking van het strep- "tn5°'ne en bet effect van dit middel bberculose toegekend aan dr. Selman if, )^aksman van de Rutgers universiteit e Amerikaanse staat New Jersey. IV culose gebruikt. SC. Prijs voor de geneeskunde ter V°0r Van 171.134.70 kronen is dit jaar ?6 N u e maal sinds de oprichting van ?«t pClstichting in 1901 toegekend door Va ar°lina-instituut voor de genees- Vo0t Het is de vijftiende Nobelprijs Artler- be geneeskunde, die aan een ;aan ten deel valt. Jb j. Weede candidaat voor de prijs was Sh AdolPb Krebs van de universiteit i e«ft die zich faam verworven «tip °°r zl-'n uiteenzetting, hoe weefsel c'us 'Sic veranderd wordt, de z.g. „cy- 4^atl Krebs". f. W11?® Gustaaf Adolf van Zweden zal jpsman de prijs uitreiken tijdens Sto Sheid, welke op 10 December «kholm zal plaats hebben. wjnnaars van de Nobelprijzen «cheiv letterkunde, natuurkunde en bej^unde zullen op 6 November de j'1 "gemaakt worden. Voor de twee rn tv?1 sinds de oorl°2 zal dit iaar ï'eii.i N°belprijs voor de vrede uitge- Worden. >.6«st ^Vaksiuan is een van 's werelds '■in u,. y°°raanstaande microbiologen, ctragen tot de kennis van de hi Held savond wel'd ten Westen van «pi HioÜr een vuurgloed waargeno- Vi, 8e or, 0ver bestond aanvankelijk hi)yrSloeifeiustb Later bleek deze vav,Ve^band te houden met oefe- mem- gelse oorlogsschepen. De Vh hhi van g van deze vuurgloed «a^Stuio jeen naar Schiphol komend microben in bodem en water worden buitengewoon geacht. Dr. Waksman heeft jarenlang minu tieuze onderzoekingen met ruim duizend verschillende teelaardecultures moeten verrichten voordat hij er in 1943 in slaagde het streptomycine te isoleren. Dr. Selman Waksman is op 2 Juli 1888 geboren in het plaatsje Prilski in de Oekraïne. Zijn vader was daar koopman. In 1910 emigreerde hij naar de Ver. Sta ten en in 1918 kreeg hij aan de universi teit van Californië zijn doctorsgraad. Sinds 1930 is hij hoogleraar in de micro biologie aan de Rutgers universiteit. In de officiële motivering wordt ver klaard. dat hem de prijs toegekend is „wegens de ontdekking van streptomy cine. het eerste doeltreffende anti bioticum tegen tuberculose". 'S MIDDAGS: Uitvoering van een „Spel", met als hoogtepunt het aanbie den van het huldeblijk. Het spel eindigt met een liturgische plechtigheid, Pause lijke Zegen, Te Deum en Christus Vincit. 'S AVONDS: In Tivoli gala-uitvoering van een declamatorium. dat speciaal voor deze gelegenheid zal worden ge maakt. In verschillende delen van de stad opvoering van één-acters door het Katholiek Amateur-toneel. Optreden van harmonieën etc. MAANDAG 18 MEI Dag van de wetenschap. 'S MIDDAGS: Academische zitting te Nijmegen, georganiseerd door de R.K. Universiteit, de Economische Hogeschool te Tilburg en het Thijmgenootschap. Voor deze zitting zullen naast het Hoog waardig Episcopaat ook de katholieke professoren van de niet-katholieke Ne derlandse universiteiten en hogescholen worden uitgenodigd. TENTOONSTELLINGEN Tijdens de feestelijkheden zullen te Utrecht in het Aartsbisschoppelijk Mu seum en in het Museum voor Moderne Religieuze Kunst tentoonstellingen wor den gehouden. 1. Historische tentoonstelling, welke een overzicht geeft van de ontwikkeling van het katholieke leven in de afgelopen 100 jaar. 2. Kunsttentoonstelling, "welke een over zicht geeft van de ontwikkeling van de Nederlandse religieuze kunst in de afge lopen 100 jaar. Harmonieën en zangkoren zullen worden uitgenodigd om gedurende de feestelijkheden in Utrecht te concerteren. Alle bijeenkomsten, optochten en festi viteiten worden geplaatst onder de titel „100 jaar kromstaf". (Van onze correspondent) Voor de Groninger Rechtbank hadden zich gisteren vijf Groningers te verant woorden wegens mishandeling van een politie-inspecteur. De avond te voren had een van de verdachten ruzie gehad met een ander over een meisje, waarop hij meende recht te hebben. De politieman greep in en liet deze verdachte met de surveil lancewagen naar het bureau brengen. Dit voorval zette kwaad bloed en de volgende avond, toen ze de inspecteur ditmaal in burger in een automatiek zagen, grepen ze de politieman aan en sloegen er op los. De inspecteur werd danig toegetakeld. De automatiekhouder draaide het licht uit om een einde aan de vechtpartij te maken en dat gelukte, want de aanvallers sloegen al gauw op elkaar lös. De inspecteur wist een van de belhamels te paken te krijgen. Het politie-apparaat kwam in werking en spoedig waren de aanvallers gegrepen. De ofifcier van Justitie karakteriseerde deze mishandeling als ergerlijk, laf en laaghartig en eiste tien maanden gevan genisstraf met aftrek voor ieder van hen. Op het terrein van de constructie werkplaats Bruna te Enkhuizen is Don derdag een ketel, waarin carbidgas wordt aangemaakt, uit elkaar gesprongen. De ketel, die buiten de hoofdwerkplaats stond, en met een slang verbonden was aan het gebouw, ontplofte met grote kracht, toen in het gebouw de kraan werd afgesloten. Delen ervan werden tientallen meters weggeslingerd. Enige arbeiders, die zich in de omgeving be vonden, kwamen met de schrik vrij. Een aantal ruiten van de werkplaats werd vernield. De minister-president, dr. W. Drees, heeft Donderdagavond voor de zender Hilversum I medegedeeld, dat met in gang van vandaag op het gehele Neder landse volk een beroep zal worden ge daan een bijdrage te leveren, om het lot te verzachten van de millioenen vluch telingen, verspreid over een groot deel van de aarde. Dr. Drees zei, dat de Ne derlandse hulp alleen niet voldoende zal blijken, om de geestelijke en materiële steun te verlenen, die zij behoeven, doch, wat wij in ons land uit vrije wil en in volle overtuiging doen. zal materieel voor een aantal hunner steun en even tueel de rehabilitatie mogelijk maken, terwijl de geestelijke impuls ongetwij feld invloed zal hebben ook op de daad kracht van andere volken. In haar opdracht aan de nationale commissie voor vluchtelingenhulp heeft H. M. de Koningin o.a. gezegd: „Het is natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat, doch wij zullen allen, zoals wij hier bij elkaar zijn, alles willen doen om zoveel mogelijk te bereiken. Zowel in nationaal als in internationaal verband. Dat neemt niet weg, dat men ook in eigen kring moet werken om de mens heid meer en meer van deze ellende be wust te maken." Dr. Drees zei tenslotte, dat op de dag van de herdenking van de stichting der Verenigde Naties vandaag een be gin zal worden gemaakt met de inzame ling van gelden voor vluchtelingenhulp. Een deel van de gelden zal in bijzonder worden beschikbaar gesteld voor het Internationale Kinderfonds der V.N., dat sinds 1949 aan circa drie millioen kin deren, verspreid over de gehele wereld, zijn zegenrijke hulp heeft kunnen ver lenen. Nu mr. A. M. Joekes, die voor de Partij van de Arbeid lid van de Tweede Kamer is, zitting zal krijgen in de Raad van State, komt er een vacature in de Tweede Kamer. Op <ïe desbetreffende lijst komt als opvolger van mr. Joekes voor de heer J. Bommer te 's-Graven- hage. Zondagmiddag zal Mgr. Lemmens, Bisschop van Roer mond, te Maastricht op de hoek van de Stationsstraat-Wil- helminasingel een nieuw Mariabeeld onthullen, dat door de beeldhouwer Al- bert Termote uit Voorburg is ge maakt en bij Brons gieterij Binder te Haarlem is gegoten. Het beeld dat op een zuil komt te staan, wordt geflan keerd door vier Bisschoppen. Advertentie De oudere muziekliefhebbers zullen zich nog de lang vervlogen periode van ons muziekleven herinneren, waarin er feitelijk slechts twee prominente pianis ten in Nederland bestonden: de ene was Dirk Schafer, de andere was Willem Andriessen. Het was in de eerste helft der twintiger jaren, en Willem Andries sen was derhalve een eindje in de der tig. In die tijd was het nog gewoonte, dat musici van betekenis zich geregeld enige malen per seizoen in de kleine zaal lieten horen. Tegenwoordig is dit in vele gevallen een te ondankbare onder neming. Maar in die tijd gaf Dirk Schafer drie piano-avonden gedurende het seizoen in de kleine zaal, en Wil lem Andriessen gaf er ook drie. Dat kon hij zich' toen al veroorloven. Schafer was een gevestigde grootheid van een oudere generatie, maar de jonge hoop van het pianistische vaderland was Wil lem Andriessen. Willem Andriessen, die Haarlemmer van geboorte is, wordt morgen vijf en zestig jaar en er zijn vele op merkelijke pianisten in Nederland op gestaan, doch Andriessen wordt alge meen erkend als de „primus inter pa res". De belofte van toen heeft hij rij kelijk ingelost. Hij is een uitmuntend pianist, die in zijn uiterst actieve leven drommen toege- gewijde toehoorders gekregen heeft, mensen die onder zijn leiding de schoon heden van het domein der muziek gaan verkennen, wanneer hij zijn piano avonden geeft. Geen virtuoos in de eer ste plaats, geen man die epateert door geweldige technische kundigheden, maar een kunstenaar die de muziek har telijk, eerlijk en onopgesmukt bemint. Hij is niet gevoelig voor de romantiek van een duivels virtuozendom. De tech niek is bij bem altijd ondergeschikt ge bleven aan de inhoud der muziek. Hij gaat doodbedaard achter zijn Bechstein zitten en speelt zijn stukken hij kent een enorm repertoire en zijn toehoor ders gaan met hem mee met gevoelens van diepe vertrouwdheid. Dit vertrou wen ontstaat, omdat Andriessen Beetho ven en Chopin en Brahms net zo weet te spelen als de eenvoudige liefhebbers ze zouden willen spelen. Zo simpel en klaar verstaat de liefhebber hen thuis achter zijn eigen piano. Dat zijn de beelden, die hij zich vormt maar natuurlijk nooit ge heel kan realiseren, omdat hij daarvoor niet voldoende kennis van het pianospel bezit. Willem Andriessen voltooit dit beeld voor hem. Hij is het complement van die liefhebber, die toch maar de rug- Advertentie Ï0 Vertaald door J. W. HOFSTRA uuur een vliegtuig ie ®n, afschieten. Later rees het posi'r zicb een sclup op de ge- echfi 111 no°d zou bevinden. Dit r hiet het geval te zijn. 41 ,,'t Is mijn oude witte mousselinetje maar," zei ze, niet op haar gemak. ,,'t Is jammer genoeg, dat U niet mee kunt. U moet maar zorgen gauw beter te worden". „Ik vraag me soms af of ik nog wel ooit beter zal worden," zuchtte Isabel. „Onzin," zei Clara hartelijk. „De dok ter zegt, dat U erg goed vooruit gaat." „Dokters weten ook niet alles." De grotere donkere ogen staarden haar hongerig aan. „Hoe het ook zij, het doet me goed je te zien. Ik heb altijd veel gehouden van alles wat jong en vrolijk en aardig was. Waarom is het leven toch zo wreed voor vrouwen? Maar zo moet ik niet praten tegen jou. die pas komt kijken. Kom, geef me maar een kus, lieverd." Clara deed het. Isabel, die anders altijd zo heerlijk fris en geparfumeerd rook, had nu een echt ziekenluchtje bij zich. „Je ziet er uit als een bloem en je voelt ook zo aan," zei ze, Clara's blote arm strelend. „Wat een heerlijk koele blanke huid heb je toch." De zachte stem van de zieke werd sterker. „Wordt niet te vlug volwassen. En wat je ook van plan bent, haast je niet te veel met trouwen." Clara lachte. „Er is veel meer kans dat ik een oude vrijster zal worden." Haar moeder lachte zwakjes. „Dat zie ik nog niet. Hoewel, ïnis- schien zijn die beter af. Het huwelijk kan op zo'n vreselijke teleurstelling uit lopen, als je maar een beetje romantisch bent." Zij zuchtte. „Ik was romantisch." Clara wachtte op het onvermijdelijk vervolg van het verhaal, hoe haar vader de eerste Kerstmis van hun huwelijk met een paar vrienden van Cambridge in de stad was gaan dineren en dron ken thuis gekomen was. Het kwam ech ter niet. In plaats daarvan zei haar moeder haastig, bijna schuldig: „Denk niet, dat ik Pap ergens van beschul dig. Nee, nee. Hij is veel beter dan de meesten. Het is het man-zijn wat het meebrengt, of het huwelijk. De natuur, als je wilt." Ze keek Clara betekenisvol aan. „Ik vraag me af, lieverd, of je enig idee van die dingen hebt!" Clara fronste haar wenkbrauwen en klemde haar vingers om de koperen knop. Ze had maar een heel vaag be grip van die „dingen." De nonnen spre ken er natuurlijk nooit over en 't was niet bon ton op Mount Hilary om er over te praten, zelfs niet met je meest intieme vriendinnen. Ze had onlangs echter een paar boeken gelezen en die boeken hadden haar voor een raadsel gesteld. Haar moeder was echter de laatste persoon aan wie ze een derge lijk raadsel zou voorleggen. „Clara", kwam Claude's stem van be neden. Nooit was een onderbreking Cla ra meer welkom geweest. „Ik moet weg. Mam. U weet dat hij niet tegen wachten kan." Een vluchtige kus en „*t beste" en weg was ze. Toen ze naar beneden liep, voelde ze een niet goed verklaarbare wrok tegen haar moeder. Op een of andere manier had deze de avond voor haar bedorven. Toen ze haar vader echter in de hall zag 'staan en naar haar kijken met een ondeugende lach, als warenze samen zweerders, voelde ze zich ineens weer fris en vrolijk. „Ik ben blij dat je in het wit bent, kind," groette hij haar. „Dat staat je het beste." Van achter zijn rug haalde hij een corsage van rose anjers te voor schijn. „Hier heb ik iets wat prachtig bij je wangen kleurt. Ik heb zelfs de speld niet vergeten." „O, oh, dank U, Pap. U ziet er prach tig uit," zei ze hem vol bewondering aanziende en de bloemen op haar jurk speldend. Een avondcostuüm stond hem erg goed: hij leek blonder en langer zo. Ze had hem er nog nooit zo jong en knap gezien, dacht ze. Ze giechelde van heerlijkheid. „Het was nog niet bij me opgekomen, dat, als we samen naar de Opera gin gen, U dan ook in avondcostuum en hoge hoed zou gaan. Voel ik me even!" Hij bood haar zijn arm. „Je wagen wacht". Tot haar verbazing was het niet zo maar een gewone taxi, maar een huur auto met een chauffeur in livrei. Een huur-auto was de allergrootste luxe die er maar kon bestaan. Zoiets kwam al leen maar te pas bij bijzondere familie feesten, zoals soms op de trouwdag van haar ouders. Hij had er tevoren nog nooit een ter ere van Clara besteld. „Wat verwen je me, Pap," zei ze, zich tegen de dikke grijze kussens nestelend. „Ik verwen mezelf anders ook, hoor. Een enkele maal houd ik er wel eens van om me te verbeelden dat ik rijk ben." Ze knikte, want ze was veel te op gewonden om te spreken. De ontstoken lantaarns gleden voorbij in de schemer achtige Juii:avond. Het was net of Lon den te hunner eer verlicht was. „Mag ik een sigaret opsteken?" Het was de eerste maal, dat hij haar daarvoor permissie vroeg. „Natuurlijk. Of moet je in zo'n geval zeggen: „Natuurlijk niet"? „Ik zai maar aannemen dat ik je per missie heb." Hij haalde een gouden ko ker, een geschenk van een dankbare leerling, dat hij zelden gebruikte, te voorschijn. Hem een sigaret te zien ro ken, in plaats van zijn eeuwige pijp, verhoogde nog de verrukkelijke bijzon derheid van alles. Nu ze van opzij naar zijn gezicht keek, dat straalde van ge noegen achter de blauwige rookwolken, kon ze zich onmogelijk indenken, dat dit dezelfde vader was, die haar ver lamd had van angst. Hun laatste geza menlijke tochten in* een huur-auto, die vreselijke ritten naar en van haar grootvaders begrafenis, schenen haar even onwezenlijk als een nachtmerrie van iemand anders. Ze had nauwelijks in de gaten wat ze deed. toen zij haar arm door de zijne stak, zoals ze placht te doen toen ze nog een klein meisje was. Gedurende een paar minuten re den ze .in een weldadige stilte voort. Toen wendde hij zijn gezicht naar het hare. „Blij? Verveel je je al niet bij voor baat bij de gedachte aan een hele avond alleen met je oude vader?" „U vist zeker naar een complimentje," spotte ze. „Ik bijt toch lekker niet. Hoe komt U er bij, dat U oud bent!" Ze meende het ook nog. Het drong voor het eerst tot haar door, dat hij waarschijnlijk niet eens zo oud was. Tot nu toe hadden alle volwassenen haar zo ongeveer even oud geschenen. Zij wer den niet ouder zoals jezelf; ze behoor den alleen maar tot een ander soort menselijke wezens. Heel erg oude men sen, zoals haar grootmoeder, waren al leen maar weer een ander soort vol wassenen. Wordt vervolgd). Willem Andriessen gegraat van het hele muziekleven is, hij is de liefhebber zelf, de minnaar van het mooie, eerlijke gevoelsmoment in de muziek. En omdat hij zo ver staat wat de gemiddelde mens in de muziek zoekt, daarom doet hij zijn toehoorders het meeste plezier, als hij een concert met toelichting geeft, want Andriessen is een uitmuntend paeda- goog. Tientallen jaren heeft hij het leraarsambt beoefend. Vroeger als hoofdleraar voor piano aan het Kon. Conservatorium te Den Haag, thans alweer lang als directeur van het Amsterdamse Conservatorium. Daarbij komt natuurlijk ook zijn der de eigenschap voor de dag: de organi sator. Willem Andriessen is geen on practisch artist. Hij is heel simpel een pianist, zoals een ander boekverkoper of fabrikant kan zijn. Hij maakt er ook waarlijk geen drukte van. Hij stelt zich niet aan. Hij loopt niet met hoofd in de wolken. Hij leidt de gehele dag een groot en druk Conservatorium met alle besognes van leerlingen en leraren, die daarbij komen kijken, neemt examens af, geeft les, en gaat 's avonds uit piano spelen. Dit alles mitsgaders componeren heeft Willem Andriessen nu zijn levenlang ge daan, maar op zijn composities heeft hij zich nooit laten voorstaan. Stilaan door de jaren heen is hij gerijpt tot het meesterschap. Een onafscheidelijke fi guur van het Nederlandse muziekleven. Een benijdenswaardig evenwichtig en Tijdens het diner infor meerde mijn neefje Hans met ongekunstelde belang stelling of dat nou de aard appelen uit de kelder waren. Zijn moeder beantwoordde die vraag bevestigend. Toen wilde het manneke weten hoeveel dat voedsel nu wel kostte. „Twee gulden een hele zak", klonk het antwoord. Blij verrast keek Hans een ogenblik de tafel rond. „Da's niet duur", zei hij. „want dan worden wij allemaal voor twee gulden opgevoed". Advertentie zonnig mens. L. H. Een 18-jarige jongeman W. D. M. uit Hilversum, die een half jaar geleden uit het Rijksobservatiehuis „Overberg" in Amerongen was ontvlucht, is thans te Bussum gearresteerd. Na zijn vlucht was hij naar het buitenland uitgeweken, waar hij o.m. in Frankrijk verscheidene hoteldiefstallen heeft gepleegd. Voor kort keerde hij naar ons land terug, en vestigde zich in een Bussums pen sion. Aanvankelijk gaf hij bij zijn arrestatie een valse naam op, doch bekende spoe dig dat hij de gezochte was. M. ontkent de diefstallen gepleegd te hebben, hoe wel hij nog in het bezit van francs en marken bleek. Hij beweert aan de rou lette in Frankrijk f 70 000 te hebben ge wonnen. De jongeman is ter beschikking ge steld van de kinderrechter te Amster dam, die zijn opsporing had verzocht. (Van onze correspondent) Naar in Bilzen (Belgisch Limburg) verluidt is er thans een derde arrestatie gevolgd in de bianke-slavinnenaffaire van de „dikke Ollander". Nu is, nadat het heerschap L. H. en zijn schoonzus ter in hechtenis genomen waren, ook de echtgenote van H. te Bilzen aange houden en naar Tongeren overgebracht. Het schijnt allerminst uitgesloten te zijn dat nog meerdere arrestaties vol gen. Na de arrestatie van de „dikke Ollander" bleek zijn echtgenote het „bedrijf" verder te hebben geëxploi teerd. Het café is nu gesloten. In de „boekhouding" heeft de politie een foto-album gevonden met de foto's van liefst 47 jonge meisjes, vermoedelijk allemaal Nederlandse. Dat deze zaken zolang voortgang hebben kunnen vin den is voornamelijk toe te schrijven aan een waarschuwings- en bewakings systeem, dat H. handig in elkaar had gedraaid en waardoor de politie her haaldelijk achter het net viste. Maar nu H. ruzie met een van zijn buren had gekregen, kreeg de politie de be schikking over een prachtige observatie post die het begin van de oprolling" van deze affaire is geworden. Te Stadskanaal zijn twee kinderen, het 2-jarig zoontje van de familie van Galen en het even oude jongetje van de familie Kuipers verdronken. De kinderen wer den vermist en na enige uren vruchte- loo zoeken werden de lijkjes opgehaald uiteen diepe met water gevulde kuil bij de helling van de scheefswerf Holtman. Het gelukte niet meer de levensgeesten op te wekken. (Van onze correspondent) Waarschijnlijk nog deze maand, of anders begin November, zal in ons land de Raad voor de emigratie worden op gericht. Dit lichaam zal behalve uit door de Kroon benoemde leden ook uit vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de emigratie bestaan. Voorts is er reder, om aan te nemen, dat op zeer korte termijn een beslissing zal worden genomen over de vraag of men de emigranten niet zal moeten toe staan meer bezittingen uit het vaderland mee te nemen dan thans is geoorloofd. Dit zijn twee van de belangrijkste maat regelen voor emigranten waarvoor thans in ons land voorbereidingen worden ge troffen. zo heeft mr. ir. B. W. Have- man, de regeringscommissaris voor emi gratie, gisteren te Leeuwarden verklaard. Van hoe grote betekenis de emigratie voor ons land is blijkt ook uit het feit dat er in 1949 omstreeks 14.000 Neder landers emigreerden, terwijl het aantal emigranten dit jaar ruim 45.000 zal be dragen. Het aantal emigranten zal ook nog verder uitgebreid kunnen worden, wanneer Nederland zich aanpast aan d« door de ontwikkeling op de arbeids markt in de ontvangende landen be staande behoefte. Het zijn niet slechts Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. die in de toekomst verdere mogelijkheden bieden, maar ook Rhodesia begint de aandacht te vragen, terwijl waarschijnlijk ook Brazilië voor Neder land geschikte perspectieven zal gaan bieden, aldus verklaarde mr. Haveman. In Canada liggen de omstandighe den voor Nederlandse agrarische wer-, kers uitermate gunstig. Dat er goede kansen zijn om een eigen bedrijf te verwerven moge blijken uit de om standigheid, dat door de trek van het platteland naar de steden, waar de zich snel ontwikkelende industrie gro te aantallen arbeiders opneemt, straks 70 tot 80.000 eigenaars van bedrijven geen opvolger zullen hebben. Behalve agrariërs zal Canada in net komende jaar ook ongeveer 2000 niet- agrarische werkers uit Nederland toe laten. In Australië is de industrie weer over het dieptepunt heen en de vraag naar werkkrachten neemt weer toe. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat de om standigheden, die zich in de afgelopen maanden in Australië hebben voorge daan, niet stagnerend hebben gewerkt op de plaatsing vsn Nederlandse emi granten. De mogelijkheden voor emi gratie naar Australië zullen naar ver wacht wordt weer ruimer worden, zo verzekerde mr. Haveman. De Koninklijke Subsidie voor vrije schilderkunst is ditmaal toegekend aan zes jonge schilders. n.l. Co Westerik uit Den Haag, Rudi Bierman uit Amster dam, de Limburger A. Kater, thans in Amsterdam, Frans Nols uit Amsterdam, die de subsidie voor de derde maal ont vangt, de Limburger P. van Soest en H M. Op de Laak uit Amsterdam. De namen zijn gegeven in de volgorde, waarin de jury het werk gewaardeerd beeft. De leeftijdsgrens was ditmaal 31 jaar. Na de oorlog had men de grens, oor spronkelijk gesteld op 30 jaar, verscho ven naar 35, om de jonge schilders ge legenheid te geven de in de oorlog ver loren gegane tijd in te halen. Nadien heeft men die grens telkenmaal één jaar verminderd; het volgend jaar is zij derhalve weer op de oorspronkelijke 30 beland. De jury, door H. M. de Koningin aan gewezen, is 16 October met haar werk zaamheden begonnen. Gistermiddag, toen zij in de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam bijna vdtallig aanwezig was bij de officieuze inauguratie van de reis-tentoonstelling van werken van jonge kunstenaars, heeft zij bij monde van haar secretaris, Mark Koithoff, haar beslissing bekend gemaakt. Zij bestond verder uit: Mat- thieu Wiegmans, voorzitter; Jean Adams, Han van Dam. Ger Gerrits, Jan van Hal, E. Kleima, Tom Meyer, Jo Mulder en Jan Wiegera.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3