Haarlemse Wereldfederalisten bijeen Italiaanse Opera in Haarlem met Rigoletto DE WEEK IN STAD EN STREEK H In Santpoortsal binnenkort R.Ü Jeugdhuis gebouwd worden „De volken niet oorlogszuchtig, staten wel oorlogs Vrouw opgelicht voor 4000 gulden JANNES VOOR DE HAARLEMSE POLITIERECHTER Films van deze week in Haarlem DEBORA EN BOUKJE LAND IN CONCERTZAAL Bouwkosten baren grote zorgen HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 PAGINA 2 Schipper, verdacht van chantage, in arrest Tot oude liefde teruggekeerd Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 4/5 NOV '52 AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Cinema Palace Frans Hals Minerva-theater Lido City Spaarne-theater Rembrandt en Luxer AFSCHEID MR. WESSTRA Waterstanden DE RUSTIGE MAANDAGMORGEN WONINGINRICHTING MODELKAMERS B EVE RW'.IK Burgerlijke Stand IJmuidens muzikaal gezin bij Ger de Roos Met Baby op reis VOOR DE BABY Vierhandig pianorecital Beurs van New York Sportagenda H.H. Missen op Zondag Snelste vlucht Canada Nederland HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Zondagsdienst Ne Ter gelegenheid van het zevenjarig oestaan van de U.N.O. kwam gister avond in hotel „De Leeuwerik" de aid. Haarlem van de Nederlandse Wereld federalisten Beweging bijeen. De spre ker, die ingeleid werd door de voor zitter. de heer B. Deen. was pater Jos. Creighton S.J., die in het begin van zijn rede zei, dat het niet de regeringen zjjn, die een vrede kunnen handhaven, doch dat deze plicht slechts rust bij de vol keren. „De volkeren zijn nooit oorlogs zuchtig. de staten altijd wel oorlogsge vaarlijk." Immers, de regeringen zijn ingesteld om de belangen van bepaalde groepen te behartigen, hetgeen kan lei den, dat deze belangen staan tegenover die van andere volkeren. Spreker po neerde een stelling, waarin het heette, dat de vrede niet verzekerd is zolang staten zich verenigen. Als conclusie lag daarin besloten, dat de volkeren voor het tot stand brengen van de vrede niet kunnen rekenen op de staten, maar het vertrouwen in zich zelf hoog moeten houden. Unaniem zijn de federalisten het er dan ook over eens, dat het mobiliseren van de publieke opinie een noodzakelijk belang van de eerste orde is. Pater Creighton onder streepte zijn woorden met die van Trygve Lie. toen deze op een vergade ring van de wereldfederalisten zei: „Of schoon de wereldbeweging een breder idee dan de U.N.O. voorstaat, is het de publieke overtuiging, die uit moet ma ken. of de U.N.O. een dusdanige gestalte zal aannemen, dat zij de wereldvrede zal kunnen handhaven." In de critiek, die steeds op de Ver enigde Naties wordt uitgeoefend, meen de spreker een onrechtvaardigheid te vinden, immers, daar waar de Verenig de Naties een beweging van volkeren is. „ware het beter en verstandiger, indien wij meer zelfcritiek aan de dag legden." Om federalist te zijn is het niet vol doende, dat men overtuigd is van het belang van een wereldorganisatie, zo vervolgde hij, want aan die overtuiging moet uitdrukking worden gegeven; het De politie te Amsterdam heeft een 49- jarige schipper aangehouden, die kans heeft gezien een vrouw in de hoofdstad op zeer dubieuze wijze 4000 afhandig te maken. De vrouw was via een huwelijksad vertentie in contact gekomen met de schipper, vader van twee kinderen. Toen zij enige tijd na de eerste kennismaking zonder werk kwam adviseerde de schip per haar steun aan te vragen en bij haar aanvraag te verzwijgen, dat zij zich de bezitster van vierduizend gulden mocht noemen, waar de schipper inmiddels lucht van had gekregen. De vrouw ging tot deze practijken over mede omdat de schipper haar een spoedig huwelijk in het vooruitzicht stelde. Na enige weken steun ontvangen te hebben werd de vrouw er door de schipper op attent gemaakt, dat wat zij gedaan had éigen- lijk geenszins deugde. Hij begon haar bang te maken en speelde het spel ten slotte zo hoog, dat hij haar vertelde, dat zij bij „het steun" verraden was, maar dat hij met geld de zaak wel zou kunnen sussen. De vrouw is toen begonnen hem geld te geven. Hij heeft echter zoveel bedreigingen weten te fantaseren, dat de vrouw hem beetje voor beetje haar vier duizend gulden heeft afgestaan. Toen zij eindelijk Sociale Zaken in het geval be trok bleek deze instantie volledig on kundig te zijn van „verraad" ten op zichte van haar. Nadat zij haar fout met Sociale Zaken had geregeld is de schip per niet lang buiten schot gebleven. middel, dat hiervoor in aanmerking komt, was een groot ledenaantal, waar door de mogelijkheid geschapen wordt een macht op te bouwen, die noodza kelijk en eigenlijk vanzelfsprekend is. Ten aanzien van de tegenstanders der Beweging, die in zekere zin de belang rijkste mensen zijn. meende pater Creighton, dat dergelijke personen zoda nig bewerkt moeten worden, dat zij een besluit kunnen nemen, dat zich ken merkt door zijn evenwichtigheid. Na de rede van pater Creighton voer de de heer A. M. Teerling het woord, waarin een zeker pessimisme te bespeu ren viel. Hij spoorde zijn toehoorders aan hun plicht als wereldfederalist te kennen, daar het gaat om een grote zaak, waarvoor ieder mens verantwoor delijk is. „Laat het niet zo zijn, dat wij na een eventuele derde wereldoorlog, moeten zeggen: wir haben es nicht gewuszt." Voor de heer P. H. Meyer, uit Vel- sen-Noord in 1924 werd aangesteld als chef verver aan de Hoogovens, na voor dien 4 jaren als uitvoerder aan dit be drijf te zijn verbonden geweest, had hij vele jaren het eerzame beroep van timmerman en molenmaker, uitgeoefend in zijn geboorteplaats Bergen. Na zijn pensionnering is de heer Meyer, zij het dan alleen uit liefheb berij, tot zijn oude liefde terugge keerd. Hij heeft nu n.l. een water- windmolen geconstrueerd, zoals deze vroeger bijna uitsluitend in Noord Hol land werd gebruikt, een z.g. boven kruier. Het water wordt, als de wieken draaien. opgevijzeld, doch komt door een ingenieuze constructie, steeds weer terug. Het is een keurig staaltje van vak manschap en het trekt dan ook in de tuin, voor de woning van de heer Meyer, vooral als de molen draait, veel belangstelling van de talrijke voorbij gangers. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Advertentie Telef. 17355 FILMS: Cinema Palace: „San Francisco". Clark Gabie, Jeannette McDonald, Spencer Tra cy. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ik maak je gelukkig". Heinz Rühmann. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Morgen begint een nieu we dag". Pier Angeli. Toegang: 18 jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Zamboanga". Toegang: 14 jaar. City: Vrijdag, Zaterdag en Zondag: „Vallei der adelaars". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag t.m. Donderdag: „De rode schoentjes". Kleurenfilm. Anton Walbrook, Moira Shearer. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet zonder recht" en „Abbott en Costello": Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 7 en 9.15 uur. Zondag 2 en 4.15 uur: „Jeugd- matinée". Minerva-Theater: Vrjjdag 24 tot en met Maandag 27 October: „On Moonlight Bay". Doris Day. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Luxor: De films, welke in deze theaters worden gedraaid, zijn door de K.F.C. voor katholieken afgekeurd. Zaterdag 25 October Stadsschouwburg: De Nederlandse C'o- medie: „De koopman van Venetië, 8 uur. Zondag 26 October Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die: „De Koopman van Venetië", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ned. Reisvereni- ging. Gezelschap Menton: zang, dans, mu ziek, film, 8 uur. Maandag 27 October Frans Halsmuseum: Drs. A. L. Constand- se over: „Wereldgebeuren van thans" (V.U. eerste lezing in serie van twee), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, (ingang Kamperlaan). Derde jaarlijkse tentoonstel ling van werken van Jacobus van Looy. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur (t.m. 16 November). Teylers Museum, Spaarne 16. Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst uit 3 eeuwen. Geopend op werkdagen (behal ve Maandag) van 11—15 uur, 's Zondags gesloten, behalve de eerste Zondag van de maand, geopend van 11—15 uur. APOTHEKEN De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waarge nomen door Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15 tel. 10539; Fa. C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Schoter- bos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondagsdienst van dokter Egberts ver valt. Inplaats van deze arts neemt dokter Drijver de Zondagsdienst over. Tijdens de eentonige afdoening van de gewone zaken, die de Haarlemse po litierechter in ruime mate krijgt te be handelen, zorgden de gebroeders B. uit Warmer voor een feestelijke afwisse ling, waarin het eafé-rumoer nog na klonk. Op 18 Augustus namelijk waren Jannes, Klaas en Geert in het café van Sint. Het bleek een café te zijn, dat met zijn tijd meeging, want behalve de dranken, die gereserveerd werden, kon de dansliefhebber zijn voeten over de vloer laten gaan. En Jannes wilde van deze goede gelegenheid gebruik maken, doch de dame, die hij vroeg, wees hem af met de boodschap, dat zij niet wenste te dansen met een dronken kerel. Van morgen gaf Jannes haar groot gelijk, maar toen bepaald niet, want teleurge steld en ontevreden pakte hij de tafel, waarop de consumpties stonden, en keerde die pardoes ondersteboven. De monurrientale catastrofe, die San Francisco aan het begin van deze eeuw trof en de stad in enkele minuten tot een volslagen ruïne maakte, gaf voor de oorlog reeds voldoende stof om er een film van te maken. De film „deed" het en daarom verwondert het ons niet, dat weer een nieuwe versie is verschenen op dat oude verhaal. San Francisco" heeft grote indruk op ons gemaakt en wij kunnen feitelijk moeilijk zeggen waarom. De film is geen hoogvlieger, maar de regisseur heeft zijn onderwerp met zo'n grote rust te midden van al die chaos behandeld, dat de toeschouwer wel onthutst, maar niet overdonderd, toeziet bij de ramp, die op magistrale wijze in beeld wordt ge bracht. De liefdesverwikkelingen tussen dat alles door blijven reëel en dank zij weel de voortreffelijke creatie van Spencer Tracy de typisch Amerikaanse pries ter krijgt de film een diepere bete kenis dan men aanvankelijk zou vermoe den. Aanbevolen Achttien jaar Hier draait deze week „Ik maak je ge lukkig" een Duitse rolprent, waarin Heinz Rühmann, de echte komiek zoals hij vroeger was in Zoölogica en de Broeken Piloot, wederom zorgt voor enige kostelijke ontspanningsuurtjes. Humor, liefde en ruzie wisselen hier el kaar af. Heinz Rühmann speelt de hoofd rol als journalist. Hij krijgt het eerst van alle verslaggevers voor elkaar een vorst uit het Verre Oosten te intervie wen, door als kapper op te treden van Zijne Hoogheid. Hij wordt als chef redacteur aangesteld na dit gloedvol succes, doch alles schijnt voorgoed in duigen te zullen vallen als Barbara, de dochter van de directeur, in het spel komt, hem gelukkig wil maken, maar door allerlei domme streken hem steeds verder van huis brengt. Het geheel is een zeer koddig spel, dat u niet moet laten voorbijgaan om te zien. A.l. Deze week draait er in Minerva de amusante Amerikaanse film „On moon light Bay", waarin de hoofdrol door de gevierde Doris Day wordt vervuld. Reeds bij het begin proeft men, dat men met een Amerikaanse film te doen heeft, want de rolprent is gedoopt in het sui kerzoet van technicolor. Zulks wordt nog versterkt, door de typische naïeve grapjes van Doris en haar vriendje. Het verhaaltje heeft niet veel om het lijf; de zang- en droomland-opnamen doen de toeschouwer vergeten dat hij in een bioscoop zit. Voor hen, die een paar gezellige uurtjes aangenaam willen doorbrengen, is deze film uitermate ge schikt. (A.l.) Het is in dit theater, dat de bioscoop bezoeker geconfronteerd wordt met de Italiaanse filmkunst, die sinds de be vrijding schouderhoog boven het gemid delde uitsteekt en uitmunt door haar realistische onderwerpen. De film „Morgen begint een nieuwe dag" behandelt het probleem van de zelfmoord. Een jonge vrouw wil een einde aan haar leven maken, doch wordt nog bijtijds door een dokter gered. Ze vergezelt de dokter op diens tochten naar slachtoffers, die zelfmoord hebben gepleegd. De camera laat dan vervolgens de motieven zien, die aanleiding zijn geweest tot zulk een daad. Het slot komt dan ook als een verlichting, wanneer de vrouw het leven weer recht in de ogen durft te zien. Een fascinerende film, waarin men soms wel te snel overgaat tot de mis daad. Overigens kan men niets dan lof hebben voor de wijze, waarop de Italia nen het thema hebben uitgewerkt. De muziek bijvoorbeeld is een essentieel onderdeel van de film, want steeds wanneer de man of de vrouw met de gedachte rondloopt, dat zelfmoord de enige uitkomst is, geeft de muziek die gedachte weer. (18 jaar) „Vallei der Adelaars" is een rolprent, waarin wij kennis maken met het lot van een geleerde, die zich zo in de we tenschap verdiept en er zo in op gaat, dat hij zijn levenspartner geheel ver waarloost. Terwijl hij voor een groot aantal geleerden een demonstratie geeft met een van zijn nieuwste vindingen gaat zijn vrouw met zijn assistent er vandoor. Zij nemen belangrijke instru mentaria, alle vindingen van haar man, mee. Thuisgekomen ontdekt de geleerde de grote chaos, die in het hele huis is aangericht. Spoedig wordt een achter volging ingesteld. Met een inspecteur van politie gaat hij zijn echtgenote ach terna. Het wordt een moeilijke tocht over bergen en door sneeuwstormen in het poolgebied. Waar de vrouw met de assistent zelf voor hun eigen ondergang zorgen. In deze film zijn de natuurop namen zeer aantrekkelijk. 14 jaar. „Wet zonder recht" in dit theater is een bewogen tragedie van het Ameri kaanse gevangenisleven. De opstand der gestraften tegen de meedogenloze tyran- nie van hun beul, realistisch en met dankbaar gebruik van alle voor de hand liggende effecten tot gestalte gebracht. Burt Lancaster speelt de hoofdrol als Joe Collins, de erkende leider van een aantal gevangenen. Joe wil de gevange nis ontvluchten, als hij hoort dat Ruth, het meisje, dat hij liefheeft, weigert een operatie voor kanker te ondergaan tenzij hij terug is. Alles wordt door Joe aan gewend om te kunnen ontsnappen. Alles wordt met rijp overleg in elkaar gezet. Joe sterft echter voor hij de poort kan openen, na de beraamde overval op de bewakers etc. Alle opstandelingen van Joe's groep komen om door verraad. Als tweede hoofdfilm draait hier „Abbott en Costello". 18 jaar. De films, welke hier deze week wor den gedraaid, zijn door de K.F.C. voor katholieken afgekeurd. Daarop ontstond handgemeen met een zekere B., die aan het tafeltje zat. Al gauw moest de cafébezoeker het onder spit delven, omdat Jannes assistentie had gekregen van zijn broer Geert, die allengs overging tot' het „afdrogen" van de man. Voor de geslagene kwam ech ter hulp opdagen in de vorm van diens vrouw, die resoluut en niet bang zijnde, aan de haren van Geert begon te trek ken met gunstig resultaat. Op het mo ment, dat de heer B. een slagvrije stel ling kon innemen achter een stoel, ver scheen de marechaussee, die bij het zien van het tumult direct de gummistok trok, omdat „schreeuwen toch niet hielp", zoals hij gistermorgen terecht opmerkte. Klaas voorzag in deze spon tane geste moeilijkheden ten aanzien van Geerts hoofd en belemmerde de mare chaussee in het uitoefenen van zijn plicht. Nadat de politiebeambte gedreigd had zijn revolver te gebruiken, distan- cieerden de gebroeders zich gedrieënlijk. De politierechter vond het maar ma tig. Hij sprak een vermanend woord van de volgende strekking: „Jullie moe ten toch een beetje bedaren, anders gaat het verkeerd". De officier eiste aan het slot van het relaas tegen Jan f20, Klaas hoorde 10 dagen gevangenisstraf en Geert f30 boete tegen zich eisen. De rechter vond het alleszins noodzakelijk de broertjes over één kam te scheren en veroordeelde hen tot f 20 boete. Met een joviale groet en goede beloften voor de toekomst stommelden zij het gebouw uit. De gemeentesecretaris en mevrouw Wesstra zullen Vrijdag 31 October a.s. des avonds van 8 tot 10 uur in de hal van het stadhuis (ingang Koningstraat) aan autoriteiten, besturen en particulie ren gaarne gelegenheid geven afscheid van hen te nemen. In de rubriek „Stad- en streekgenoten vertellen" is vandaag de scheidende ge meente-secretaris aan het woord. Wij verwijzen daarvoor naar pagina 7. Zondag 26 October Hoog water: 8.41 u. en 21.15 u. Laag water: 3.55 u. en 16.23 u. Maanstand; eerste kwart. 5.04 u. Maandag 27 October Hoog water: 10.03 u. en 22.46 u. Laag water: 5.09 u. en 17.47 u. Advertentie biedt U een prachtige gelegenheid om eens een bezoek te brengen aan onze modelkamers en eens kennis te nemen van de nieuwste ontwerpen op meubelgebied. Onze afdelingen gordijnstoffen en vloerbedekking komen met veel nieuws voor de dag, dat de moeite van het bekijken ten volle waard is. U doet nieuwe ideeën op. Ook op andere dagen bent U natuurlijk wel kom, maar op Dinsdagmiddag moeten wij gesloten zijn Opnieuw is de Italiaanse Opera, de Compagnia d'Opera Italiana, in ons land. Ditmaal maakt zij een tournée met Verdi's Rigoletto. Dinsdagavond 7 Oc tober gaf zij (ie première in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. De zaal, die meer dan 2000 zitplaatsen biedt, was uitverkocht- Woensdagavond 29 October a.s. komt het gezelschap naar Haarlem. Het is voor een niet-gesubsidieerde onderneming als de Concertdirectie. In ternationale stellig een moedige daad, een opera als Rigoletto, die een vrij grote bezetting eist, in alle delen van ons land te doen opvoeren. Vooral de plaatsen, die altijd van voorstellingen van de Nederlandse Opera verstoken blijven, zullen het waarderen, dat de Italianen komen met een volledige voorstelling van een der bekendste wer ken van Verdi, met een gezelschap, dat in totaal meer dan zestig mensen om vat! Ook elders echter, in de grote ste den, zijn de Italiaanse zangers bijzon der welkom; dit is in Den Haag wel ge bleken. De hoofdrollen worden vertolkt door zangeressen en zangers van naam: de sopraan Magda Piccaroli, die ook op trad in de Barbier van Sevilla en in La Traviata en die nu de rol van Gilda zal uitbeelden, voorts Ruggero Schileo (de Hertog van Mantua), Vittorio Benetti (titelrol), Egidio Casolari i'Sparafucile), Sylvia La Monaco (Maddalena) en an deren. Verscheidenen van hen traden op ir. de Scala of in het Teatro Nuove te Milan; bovendien kwamen allen in vele andere bekende operatheaters van Italië en in het buitenland voor de voet lichten. De muzikale leiding berust bij Maestro Gino Barsanti, die ook de suc cesvolle voorstellingen van de Barbier van Sevilla en van Traviata dirigeerde. De regie wordt gevoerd door Alberto Ciulli, die zelf de kleine rol van Borsa zingt. De muzikale voorbereiding was in handen van de dirigent van de Hoofd stad-Operette, Fredy Salten. De cos- tuums zijn ontworpen door Ditta Chiap- pa uit Milaan; de décors door onze landgenoot Wim van Hemert. Geboren: E. Looijen-van der Werf, z. C. J. Nederstigt-Heemskerk, d. E. J. A. Reus-Hooghoudt, d. Gehuwd: J. W. Weener en L. Hinlo- pen, Ph. H. W. van der Linde en W. J. Schreuder. Overleden: A. Verhaar-de Rijk, 70 j. Kamperlaan. L. Dom, 74 j. Gen. Joubert- straat. H. A. van der Meij-van der Post, 67 j. Kamper laan. Vittorio Banetti, die in „Rigoletto" titelrol speelt. Velen in IJmuiden en naaste omge ving weten, dat het gezin Vrijhoef ge klasseerd kan worden bij de „muzikale gezinnen", zoals zij onlangs door Ger de Roos en diens Orkest Zonder Naam werden uitgenodigd hun kunnen te to nen. En daarop heeft dit gezin direct geschreven, met tot gevolg, dat er on langs een brief van de K.R.O. kwam, waarin zij werden uitgenodigd naar Hilversum in de studio te komen om er, na een kwartiertje repeteren, opnamen te maken. Het ensemble wordt gevormd door Theo, Ger en Dick, die alle drie accor deon spelen, Ali aan de piano en Jan en Elly met guitaar. Zij willen een gooi wagen in de strijd naar de titel „het meest muzikale gezin in Nederland" en hebben daarvoor op hun repertoire staan „Estrellas", „Gua Pita" en „Greet- je van het Veer." Vandaag moesten zij in de studio verschijnen om de opnamen te maken en dan zal tevens bepaald worden (welk(e) nummer(s) voor uit zending in aanmerking komen. Het is nog niet bekend wanneer men het gezin Vrijhoef via de radio zal kunnen beluis teren, maar zodra de datum is vastge steld, zullen wij de lezers hieromtrent inlichten, vereningt. Advertentie in een TEDDY REISZAK prijs f 23.50 Opvouwb. REISWIEGJE f 39.75 Anegang 46 - Grote Houtstr. 116 Haarlem Uit de geringe publieke opkomst bij het quatre-mains pianorecital van De- bora en Boukie Land, zou men de con clusie kunnen trekken dat dit soort mu siceren in de concertzaal bij het publiek slechts weinig belangstelling geniet. Dit is te betreuren. Ook op dit recital viel zoveel schoons te beleven, dat wij vei lig de tegengestelde conclusie als boven genoemd kunnen trekken: de wegblij vers hebben iets gemist. Het pianospel van Debora en Boukje Land is niet al leen technisch uitstekend, maar ken merkt zich tevens door een wederzijdse intense muzikaliteit. Bovendien bleek het stijlbegrip bij beiden volkomen te harmoniëren. De Sonate in C grote terts van Mozart werd dientengevolge een lust om naar te luisteren. Buiten het' juiste stijlbegrip, viel hier de zin voor muzikale phraseologie op en de minu tieuze verzorging der dynamische scha keringen. Van Mozart naar Hindemith is ongetwijfeld een hele stap. Dat wij ech ter direct in de ban waren van deze fas cinerende muziek, met haar treffends harmonische inventies, betekent mede een compliment vood de uitvoering hier van. De Valses Sentimentales van Marius Flothuis waren vlotte onderhoudende muziekjes, zonder opzienbarende ken merken. Niettemin deden zij in deze om geving zonder twijfel sympathiek aan. Dat Ma Mère l'Oye van Ravel ons niet helemaal bevredigde is meer een per soonlijke voorkeur Onzerzijds, die uit gaat naar de door de componist later zelf georkestreerde muziek van dit sprookje. O. i. heeft het orkest een gro ter kleurenpalet om de intenties der melodische lijnen te realiseren. De teer heid en uiterst subtiele emoties van dit melodische lijnenspel konden ons via de piano tenminste niet geheel en al be reiken. Tenslotte werd nog gespeeld de prach tige f moll fantasie van Fr. Schubert. Verrukkelijk van thematiek, éen en al speelsheid in modulatie en tenslotte een voor Schubert tamelijk modern slot in de vorm van liggende accoorden. Vooral met de vertolking van dit werk legden beide executanten een proef van grote muzikaliteit af. Een concert als dit had zeker een volle tuinzaal verdiend. Het succes was inmiddels bij alle aanwezigen groot. JAN LAARVELD 'et is toch wat met die arres taties van kolenknechten. Iedere dag komen weer nieu we feiten aan 't licht, hoewel moet worden toegegeven, dat de ver duisteringen van enkele tonnen te rug zijn gelopen tot een paar mud jes. De Haarlemse politie komt cel len te kort om het domme gezel schap te herbergen en straks zal de rechter met 'n boos of angstig streng gezicht spreken over „zeer ernstige feiten" en „gevoelige of voorbeeldige straffen". Ja, berouw komt na de zonde. Het maatschap pelijk kwaad komt duidelijk naar voren wanneer m,en bedenkt hoe veel mensen nu al tobben en zuch ten om het thuis 'n beetje warm te hebben. De weekhuur, welke een arbeider moet opbrengen, is over het algemeen minder dan de prijs van het mudje kolen. Breng het maar eens op. De kleinere brand stoffenhandelaren weten te vertel len met hoeveel moeite de kachel brandende wordt gehouden. Als de arbeider Vrijdags zijn weekloon heeft gehad, komen de mondjes- maat-bestellingen binnen en me nige oude van dagen of gepension- neerde komt zelf een zakje „warm te" haten, omdat niet eens 'n mud betaald kan worden. De vroege koude heeft dan ook al heel wat op haar geweten. De oude gewoonte om voor de eerste wintermaanden een voorraadje in huis te hebben gaat er uit, te meer daar er geen angst meer bestaat om gebrek aan brandstof en de benauwde huis vesting van zovelen het opslaan niet toelaat. Zo gaat de ene goede gewoonte van onze voorouders na de andere te niet, want werd er deze week niet in een of ander ai- tikel geklaagd over de toestand van de linnenkast in de heden daagse gezinnen, onder de kop: de linnenkast is een lorrenkast ge wordenMisschien is er een oor zaak voor te vinden: waar vroeger 'n kostbaar briefje van de Neder- landsche Bank tussen de linnen lakens of de handdoeken verbor gen werd, is nu een der vele be lastingbiljetten van de Nederland se Staat weggestopt, om te verge ten. Dezer dagen toch heeft een in breker deze ontdekking gedaan en hij vond het eeuwig zonde, dat een mooie traditie ten onder is gegaan. TT7 V vinden het niet minder 1/1/ jammer, dat het gemeente bestuur van Haarlem de inscriptie in drie nieuwe luidklok- ken voor de torens van de Nieuwe Kerk, de Amsterdamse Poort en de Bakenesserkerk zo koud en bruut geredigeerd heeft. Op de vorige, door de Duitsers geroofde klokken waren randschriften aan gebracht, die de naam van de gie ter vermeldden, soms met een toe passelijke spreuk. Op de klok van de Bakenesserkerk stond (ver taald) „Het woord des Heren blijft tot in eeuwigheid"; op die van de Amsterdamse Poort „Moge mijn stem voor iedereen aangenaam klinken". De vervangende tekst geeft alleen de zakelijke medede ling, dat de vorige klokken door de Duitsers weggevoerd werden en dat de vervanging in 1953 ge schiedde. Punt uit, zegt men tegen woordig graag. Maar moet dan alles zo zakelijk mogelijk klinken? Aan zo'n luidklok zit niets zake lijks, want als ze niet vervangen zou zijn, wel, wie zou er nog ooit naar getaald hebben? Terwille van de historie, de gezelligheid en ons innerlijk verlangen om toch nog vast te houden aan enige traditie.. wil de gemeente twaalf mille uit geven en er zij onmiddellijk aan toegevoegd, dat dit geld wel be steed zal zijn. Wij kunnen ons al thans niet voorstellen, dat de klok ken gekocht worden, omdat er nu eenmaal n bedrag als oorlogsscha de tegenover staat. Waarom dan niet 'n klein beetje poëzie op de sierranden? Het woord, des Heren blijft toch tot in eeuwigheid en de stem van luidklokken klinkt voor iedereen aangenaam. Heeft U nooit de ervaring onder vonden, dat U onder het werk plot seling getrokken werd door klok gelui? Dat simpele bim-bam, hoog of laag, van een klok ergens in da stad? Er wordt een dode begraven, veronderstelt U en even zijn Uw gedachten boven het alledaagse verheven. En hoe feestelijk spelen de klokkenklanken van de nieuwe St. Bavo haasje-over bij blijde ge beurtenissen. Ik stond eens op 'n mooie Zondagmiddag op 't Kopje te Bloemendaal, toen, voortgestuwd door de zuid-oosten wind, de he melse muziek van de klokken der Kathedrale Basiliek over de duinen rolde en terugkaatste, waardoor het zingen van een Magnificat wei- haast niet te onderdrukken was. Daarom zijn klokken lievelingen van de mensen, die van goeden wil 23/10 24/10 Anaconda Copper 38% 39 Bethlehem Stee) 46% 47 Chrysler Corp. 81)4 82% Genera) Electric 61 62 Genera) Motors 58)4 58% Hudson Motors 16 16 Kennecott Copper 69% 69% Montgomery Ward 56% 56% North American Can 22% 22% Radio'Corp 26% 26% Republic Stee) 37% 377/ Shell Oil 70 70 Southern Pacific 39% 4014 Southern Railway 6714 68 4 Tidewater isy2 ISli U.S Steel 37% 3714 Haarlem: EDO—RCH. TYBB—Alphen, Onze GezellenDe Pionier, EHSVDO. Heemstede: HBCVolendam (gouden ju* bileum HBC). Halfweg: Halfweg—DIO. Hoofddorp: ETOLijnden. HillegomConcordiaTHB. Lisse: LisseDocos. Bloemendaal: BloemendaalKBV. Santpoort: TerrasvogelsDCG. Velsen: StormvogelsVitesse. Beverwijk: BeverwijkOVVO, Kinheiifl" DEM, VVB—ADO. Uitgeest: US VU—HSV. Castricum: VitessePurmersteyn. (Ontleend aan Sursum Corda). AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Padua; 7.30, 11 uuf- Om 9 uur de Hoogmis; 4 uur Lof. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 uur de Hoogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra* ment. Dennenweg 17, Blocmendaal-NrJ" 7.30 uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 6 30, 7.30, 10, 11, 12 uur. Om 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en om 9 uuf dé Hoogmis. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45» 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, en 12 uur; 10.30 de Hoogmis. H. Joannes de Doper; 6.30, 7.30, 8.45 11 en 12 uur; 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6!45, 8 en 11 uur; 8.45 °e .Hoogmis. O. L. V. Rozenkrans en H. Dominions* 6.15; 7.30; 9 en 12 uur; 10 30 uur pt Hoogmis. O. L. Vrouw van Zeven Smarten cö H. Bavo: 6.30, 7 30, 10.15, 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndkm: 8 en 10 uur de Hoogmis. H. Liduïna: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30 uur, 9.45 uur de Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15 en 8.45 uur 10 u. Hoog' mis, en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart: 7 u„ 8.30 Hoogmis, 10.15 en 11.30 u. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7! 8; 10.30; om 9 uur de Hoogmis en 11-30 uur, ZANDVOORT H. Agatha: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur de Hoogmis. De K.L.M. DC 6 (PH—TP7V „Prinses Wilhelmina", gezagvoerder F. Peetoom, die Donderdag uit Montreal op Schip* hol aankwam, heeft tot dusverre d® snelste Vlucht van Canada naar Neder land gemaakt. De Vliegende Hollander legde de 6030 km. lange afstand af ITj tien uur en acht minuten met normaal motorvermogen. Gezagvoerder Peetoom kon deze zeer snelle vlucht maken darm zij gunstig navigeren en gebruik ma kend van een staartwind, die een snel' heid van 157 km. per uur had. Advertentie zijn en daarom zijn de titels op de sierranden waard om zorgvuldig en met een blij en dankbaar hart ge kozen te worden. SPAARNEBABBELAAR De R.K. Jeugdbeweging in Santpoort, staat op straat. Misschien nog niet let terlijk, maar dan komt dat alleen, om dat men in de parochie vn O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand bijna niet meer van een jeugdbeweging kan spre ken. Zo goed en zo kwaad als het gaat wordt met alle middelen geprobeerd de gidsen, welpen, verkenners, voortrek kers, jong-Kajotters en KAJ gaande te houden. Maar ondanks alle zwoegen van de aalmoezenier blijft het lapwerk, omdat de jeugd een eigen dak boven zijn hoofd moet missen. Voorheen bood Spaarnberg een pracht van een onder dak, maar het huurcontract was afge lopen en de Witte Paters konden hun eigen belangen niet gaan schaden door dit contract te verlengen. Dat was een onmogelijkheid. Maar al met al staat de jeugd practisch op straat en deze noodtoestand zal duren, totdat de bouw van een jeugdhuis, een eigen home, verzekerd en voltooid is. Figuurlijk gesproken werd hiervoor de eerste spade in de grond gestoken bij het 40-jarig priesterfeest van pas toor A. F. J. Goossens. Het feestge schenk van de parochie was een bedrag van f 3.500 als eerste bijdrage voor de bouw van een parochiehuis. Maar de bouw van een heel parochiehuis zal zoveel geld vergen, dat men voorlopig alleen maar denkt aan het gedeelte, dat voor de jeugd bestemd is, zodat men nu slechts spreekt over de bouw van een katholiek jeugdhuis, waaraan dan later het restant aangebouwd kan worden tot een volledig parochiehuis. En ook al krijgt dit jeugdhuis een sobere inrichting, dan nog zal hiermee een bedrag gemoeid zijn van rond f 45.000. Dat is, zelfs in deze tijd, geen kleinigheid. Maar voor dit geld zullen dan de verschillende jeugdgroepen ieder hun eigen appartement krijgen, iets, wat voor een goede jeugdbewe ging een dwingende eis is. Dan zal tevens gedacht kunnen worden aan verdere uitbouw van het jeugdwerk, want men kan er b.v. momenteel zelfs niet aan denken om een kaboutergroep te stichten. En wil men alle jongeren op de voor hen geëigende plaats gen, dan zullen alle geledingen van h® jeugdwerk in de parochie verteg®" woordigd moeten zijn. Een jeugdhuis is dus dringend nooj* in deze parochie. Daarom werd dan enige'tijd geleden hernieuwde activtt® ontplooid en werd een lening uit» schreven met de bedoeling op d® manier tegen billijke rente een drag van f 30.000 bijeen te brengen. l^e middels is al gebleken, dat voor bouw ongeveer f 45.000 nodig zal JU maar voor de lening zijn tot heden zeggingen gedaan tot een totaal bem van rond f 20.000. Daarnaast kent to de kerkbollen-actie, waarvan de brengst geheel ten goede zal ei> aan de bouw van dit nieuwe tehulS„et het behoeft dus geen betoog, dat van het allergrootste belang is, dat (j veel mogelijk bollen worden verk" De jeugd zal er wel bij varen. Maar er is nog iets anders. 26 October wordt overigens in <)fl stilte het 20-jarig bestaan van1 parochie herdacht. Het enige uit® vertoon op deze dag zal zijn een zondere collecte voor de bouw van j,. jeugdhuis. In de afgelopen 20 jaar rt ben de parochianen van Santp steeds getoond met het wel en hun parochie mee te leven, niet a :jn£ bij de bouw en de verdere verfr® van hun kerk, maar ook bij jrd*'\ acties, die voor de parochie gevoerd. Zondag wordt er dus 0P..,rip(Z aangeklopt, kunnen de Par0C*L hun dankbaarheid voor de zielzor*(gf' nen door van de collecte een f® veC schenk te maken, deze keer n'e bo»\ de kerk, maar uitsluitend voor ae „e van een parochieel jeugdhuis. "e. staat op straat; het jeugdhuis een dak boven het hoofd geven- Artsen: D. R. Mansholt, Vinkeï>sS Santpoort, tel 8320. Apotheken (ook nachtdienst) J**tpd1 De Wilde, Broekbergenlaan 42. &a pi tel. 8284 en Bloemendaalse Apotn©® P mendaalseweg 85, Bloemendaal, te —22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2