Omvangrijke lectuur in behoefte aan de wolken Kieskeurigheid van lezer op niet minder 7 Mgr. een BOSSILKOV liet zich niet tot schisma dwingen Een onderhoud met een van zijn vroegere medewerkers li Emigratiedeskundigen beantwoorden critiek van bisschoppelijk commissaris Twee rapporten over de jeugd Het papieren front van de service Oplossing politie- vraagstuk Te eenzijdigte nadrukkelijk en te generaliserend Jonkers paraderen in wolkbreuk ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 PAGINA 5 ■Lucht-sandalen- Wens van Kamerleden De grote hond en de kleine kat 5¥ Bezoek van Lord Ismay Vakbeurs voor leder te Utrecht in 1953 Smaldeel 5 der marine weer in actie ond de ef' Het feit, dat luchtreizigery wanneer zij lang in dezelfde houding zitten opzwellende voeten krijgen, mag een euvel worden genoemd. Verschillende luchtvaartmaatschappijenhebben daarom reeds proeven genomen met sloffen en sokken, die zij op hun lange vluchten ter vervanging van de knellende schoenen verschaften. De K.L.M. komt nu met het nieuwste snufje, dat op de intercontinentale lijnen zal worden ingevoerd. Een speciaal ontworpen kartonnen sandaal met banden van stof zal, naar ver wacht wordt, voorgoed een einde aan de knellende misère maken Een stewardess haalt bijna elk ge vraagd blad onmiddellijk met de bijbehorende glimlach te voor schijn (Van onze speciale verslaggever) Het karakteristieke plaatje van een comfortabel vliegtuig is sinds jaar en dag een aantal passagiers, dat zich met vriendelijke gezichten in een krant of tijdschrift heeft gestort, li kent het van de advertentiepagina; de lucht vaartmaatschappijen verwachten er zelfs hun welvarendheid mee te kunnen bewijzen. Maar afgezien van dit reclame-tafereeltje blijkt de behoefte aan nieuws ®n foto's in de wolken een grote realiteit te zijn. Een realiteit, die op onze lucht haven Schiphol meer dan tien mensen dagelijks handen vol werk geeft. Want tienduizend meter hoog is de kieskeurigheid van de lezer niet geringer dan in de 'uie stoel op de huiselijke begane grond. En het spreekt vanzelf, dat iedereen, dank zij de onstuitbare service van de K.L.M. en de uit verschillende overwegingen *1 even noodzakelijke strijd tegen de verveling, zijn eigen lijfblad of geliefd tijd schrift krijgt, uiteraard vergezeld van een gedienstige glimlach. Ogenschijnlijk Vormt de aanwezigheid van de gevraagde krant een zeer onschuldige situatie. Re stewardess komt er zo vanzelfsprekend mee aandragen, alsof zij het stuk dagelijks nieuws juist uit een kiosk heeft gehaald. Maar in de wolken zijn geen kiosken en dit kennelijke feit noopt de heer G. van Hulsen, chef van de afdeling Reisvoorzieningen Vluchtverzorging Civiele Dienst, een omvangrijke titel voor een man met omvangrijke bezigheden om bijvoorbeeld vijftienhonderd abonnementen op dagbladen van de meest uiteenlopende soort te onderhouden. De heer Van Hulsen resideert in een klein vertrekje aan de r.-.nd van het platform op de hoofdstedelijke luchthaven. Hij vormt bij wijze van spreken het voorgeborchte van een super-kiosk, waar zijn naaste mede- Werker, Van Dongen, de scepter zwaait. Ongeveer 350 kleine vakjes herbergen hier een ongeloofwaardig assortiment, van opiniebladen tot „moppentrommels", van kranten van Veertig tot kranten van zes pagina's. Zes lieden sjouwen er onder de con trolerende blikken van chef Van Dongen. die we een van de merk waardigste krantenbezorgers ter we reld zouden kunnen noemen, mee van en naar de luiken voor inkomende of uitgaande lectuur. Ieder blad wordt genoteerd en de lijvige boekhouding correspondeert volmaakt op de lijsten en kaartsystemen, waarmee de heer Van Hulsen zijn stappen ten behoeve van de lezende luchtreizigers op over zichtelijke wijze bijeen houdt. Want overzichtelijkheid is de enige „red ding" voor de mannen van de super kiosk, die omstreeks half twee in de middag ook de K.L.M. kent een Spitsuur koortsachtig slepen met de grote tassen vol kranten en volle tijd schrift-omslagen. die het expeditie- Personeel met wagentjes komt halen en brengen. Iedere seconde is op dit tijdstip, waarvoor de hele staf al van af 's morgens vroeg sorterend en bij- Vullend in de weer is geweest, van belang. Een enkele fout zou een on tevreden opmerking van 'n passagier kunnen betekenen en wanneer wij goed ingelicht zijn is dit het ergste Wat een steward of zijn vrouwelijke collega kan overkomen. Het daadwerkelijk resultaat van de "eer Van Hulsen's abonnerend streven 5s vooral in elk binnenkomend toestel hiet bewondering gade te slaan. Een blik }h de DC 6, die dezer dagen uit Djakar- a kwam, leverde een stilleven van •.stukgelezen" dagbladen op. De lezer zal t(ch waarschijnlijk de gedragingen van lJu lijfblad, wanneer het langzaam maar Zeker door de handen van al zijn huis genoten gaat, wel kunnen herinneren. ^■anvankelijk blijft het bij enkele lichte {Veukels en vouwen. Iets later steekt het binnenblad hardnekkig enkele centi meters buiten de rest uit, om tenslotte ?6n plaats buiten het bestek van adver sities en de voorpagina te vinden. Na ^eelvuldig lezen en bevingeren van kin derverhalen en tandpasta-reclames wordt h® krant tenslotte weer in vieren gevou wen en gladgestreken. Ietwat gescheurd als geheel de indruk makend van een goor-gewassen en nog niet gestreken ^hssensloop kunt U dan van Uw krant eggen, dat ze stuk gelezen is. Van deze ®kemplaren lagen er tientallen over loer en zitplaatsen verspreid. En hoe hcsolaat hun toestand ook was, zij vorm- h®n voor de heer Van Hulsen en voo is een bemoedigden aanblik Heel wat beter zijn tijdschriftomsla- er na elke reis aan toe. Dank zij ver nuftige maatregelen, die onder andere het aanbrengen van een niet door de passagiers te verwijderen miniatuur-slot en veel beschermend plastic inhielden, blijven de 175 duizend exemplaren van Life, Newsweek, Panorama en al hun 120 broertjes en zusjes behouden, totda zij plaats maken voor hun nieuwe num mers. Chef Van Dongen heeft op zijn Uitgebreid schema 3200 van deze omsla gen staan en zorgt er stipt voor, dat de passagiers zich van de laatste luchtige of gewichtige verhaaltjes in twaalf verschil lende talen op de hoogte kunnen stellen. Ook voor de terugreis Uit het bureau van de heer Van Hul sen komen nog meer voortvloeisels van de service- en concurrentiedrang van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Want de zorgdrager voor "het geestelijk en materieel natje en droogje" van de passagier tijdens de vlucht zoals hij zijn werkterrein betitelt laat het niet bij het nemen van abonnementen op bla den in Nederlands, Engels, Frans, Duits, Deens, Italiaans, Spaans, Zweeds, Portu gees, Zuid-Afrikaans, Hebreeuws en Noors. Vooral nu de heer Van Hulsen het met de uitbreiding van het aantal dagbladen, dat in 1951 reeds meer dan één miliioen exemplaren omvatte ook via de tussenstations komen kranten het toestel binnen welletjes vindt, gaat hij zich uitvoeriger met andere zaken bezighouden. De laatste stap, die de heer Van Hulsen voor zijn krantenlezende passagiers heeft gezet, is het versturen van pakketten nieuwsbladen aan de naar ons land terugkerende toestellen, zodat bijvoorbeeld de inzittenden van het toe stel uit Djakarta Dinsdag j.l. al in de Nederlandse kranten het een en ander over de ongeregeldheden konden lezen. De „andere zaken" hebben een bonte verscheidenheid. Zij variëren van atlas sen en menu's voor een bijzondere vlucht tot speelgoed voor lastige kinde ren en achttalige kaartjes „gereserveerd". De atlassen, die sinds 1 Januari j.l. aan alle passagiers van de intercontinen tale lijnen worden aangeboden, vormen een hoofdstuk apart, niet alleen vanwe ge hun uitzonderlijk perfecte uitvoering, maar ook omdat zij voor de heer Van Hulsen een hobby betekenen. Op dit moment zijn er reeds twee edities Frans-Engels-Nederlands en Spaans- Duits-Portugees en in Februari van het volgend jaar komt daar nog een af levering in Italiaans, Arabisch en Afri kaans bij. In dit boekwerk van ongeveer vijf-en-zeventig pagina's, dat bij tien duizenden. exemplaren wordt gedrukt, treffen de passagiers verhalen over hun toestel, bemanning en vliegroutes aan. Talrijke wenken maakt het denken eer lijk gezegd overbodig, want dat hebben de hersenen van allerlei vliegdeskundi- gen al gedaan. De kaarten met lucht- routes, die in de kleurige atlas staan aangegeven de K.L.M. nodigt trou wens al haar passagiers langs vele we gen met klem uit, te weten, waar zij zich in de lucht bevinden. hebben vele vervaardigers van atlassen niet gering verbaasd. Elk gebied wordt sinds kort eerst in maquette vervaardigd, daarna gekleurd en vervolgens gefotografeerd. Het resultaat is zodanig, dat geen enkele luchtreiziger vergeet ota het boek waarin hij bovendien postpapier en een zakje voor bij luchtdrukverschil lekken- In het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over dé Rijksbegroting 1953 voor Binnenlandse Zaken spreken zeer vele leden er hun voldoening over uit, dat de ambtsperiode van de minister na de jongste kabinetswisseling werd gecon tinueerd. De verwachting wordt uitge sproken, dat deze continuïteit een gun stige invloed zal hebben op de voortva rendheid. waarmede tal van kwesties, die reeds jaren slepende zijn, tot een oplossing zullen worden gebracht. In dit verband worden met name genoemd het politievraagstuk, de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten en het probleem der gemeenteclassificatie. Enkele leden wijzen er op, dat de ze den in Nederland schrikbarend onder mijnd zijn en worden door beeld en ge schrift, door Zondagsontheiliging en door vertoningen in allerlei amusements inrichtingen, waaronder ook de biosco pen. Nu de Hoge Raad in zijn arresten in zake de politieverordeningen van Sit- tard en Tilburg heeft uitgesproken, dat de gemeenteraden niet bevoegd zijn het verspreiden van prikkellectuur te ver bieden, zijn vele leden van oordeel, dat van hogerhand ter zake een voorziening moet worden getroffen. Verscheidene leden constateren met voldoening, dat mede door de aanhou dende propaganda Steun Wettig Gezag weerklank vindt bij de bevolking en dat in de laatste tijd het aantal vrijwil ligers aanzienlijk toeneemt. Verscheide ne andere leden menen dat de toetre ding nog zeer te wensen overlaat en vragen maatregelen om deze te stimu leren. I 'h?pr« u "T/ ------- Samen op de kamermat In minder dan één minuut wordt de binnenkomende lectuur van de wagentjes geladen'. de vulpennen aantreft mee naar huis te nemen. Hetgeen overigens allemaal niet wegneemt, dat de uitvoerders weer nieuwe verbeteringen in hun hoofd heb ben en, naast een nieuwe omslag, ten be hoeve "van reizigers op Indonesië waai ers-als-bijlage gaan aanschaffen. Gastenboek vol lofzang De waardering voor al deze vindingen blijft allerminst achterwege. Dit blijkt uit de drukgebruikte gastenboeken, die in elk toestel van de K.L.M. te vinden zijn. Lijvige verdichtselen op „M" en „maatschappij" blijkt veel te rijmen! wisselen losse opmerkingen als „de sherry was goed, maar de Bols was be ter" af. Dit blijkt ook uit de minder hartgrondige, maar desondanks niet te miskennen ijver, waarmee hoog in de lucht gepoogd wordt uit vijf stukjes kar ton een vierkantje te leggen. En naast deze urenlange aantasting van veler gevoel voor eigenwaarde die overigens binnen afzienbare tijd ver rijkt zal worden met een nieuwe puzzle, bestaande uit acht stukjes, waaruit de letters „Fly KLM" moeten voortkomen overtuigt de heer Van Hulsen zich elke dag van het succes, dat de „eve naar-certificaten" opleveren. Reeds duizenden hebben na het bezoek van Aeolus, de beheer ser der winden" het zeker voor inlijs ting vatbare luis tervolle bewijs van hun verre reis aan gevraagd en dage lijks gaan er een aantal kartonnen rollen met certifi- caat-plus-handteke- ning-van-Plesman naar alle windstre ken. (Van onze correspondent) Op 4 October 1952 werd in Sofia Mgr. Dr. Eugenius Bossilkov, bisschop van Nicopoulis in Noord-Bulgarije, ter dood veroordeeld na een profes dat vier da gen heeft geduurd. Enkele weken na deze veroordeling, die door de Osservatore Romano een moord met voorbedachten rade werd genoemd, heeft Pater Stanislaus, Provinciaal van de Nederlandse provincie der Passionisten, ons in een persoon lijk gesprek de achtergronden van deze veroordeling uiteengezet. Pater Stanislaus resideert in Mook (L.) in hetzelfde huis, waar eens Mgr. Eugenius Bossilkov als veertienjarige jongen zijn eerste opleiding ontving. Mgr. Bossilkov, die in 1900 werd gebo ren, werd namelijk in 1914 naar Neder land gezonden om daar zijn priester studies te beginnen. In Bulgarije zelf was geen seminarie, reden waarom de Passionisten priestercandidaten uit hun missie in Noord-Bulgarije wel buitens lands moesten zenden. Slechts één jaar onderbrak de jonge Bossilkov zijn verblijf in Limburg om in België in een ander huis van de Passionisten zijn noviciaat te maken. Pater Stanislaus getuigt, dat Mgr. Bossilkov niet alleen de Nederlandse taal vloeiend sprak, maar dat hij ook het Limburgse dia lect machtig was en zich er gaarne van bediende hij vrienden in Mook en Roer mond. Tot 1923 bleef Mgr. Bossilkov in Limburg. Daarna ging hij naar Ro me, waar hij aan het Oosters Instituut doctoreerde. Pater Stanislaus heeft het genoegen mogen smaken jarenlang met Gastenboek, puzz les, atlassen, certi ficaten en stukgele zen kranten zvjn ruimschoots vol doende om de vin dingrijkheid van de chef der Afdeling Reisvoorzieningen op de been te hou den. Deheer Van Hulsen heeft zich in de vier jaar van zijn loopbaan als hersen van de ser vice der K.L.M. van sterke zijde getoond. Maar „welletjes" mag hij het niet vinden, zolang de strijd om de passa giers nog voor het doorslaggevende deel huiten de cockpit wordt ge voerd Chef Van Dongen kijkt de tijdschriftenmappen vóór hun vertrek nog even in. Ondertussen wordt de zending uit voerig op lijsten vastgelegd. de latere bisschop van Nicopoulis te hebben samengewerkt. Samen preekten zij, samen missionneerden zij en samen trokken zij door de grote streken van Noord-Bulgarije. De Bisschop van Nicopoulis was des tijds de eveneens bekende Limburger, Mgr. Damianus Theelen uit Beesel.. Na de dood van Mgr. Theelen in 1946 werd Mgr. Bossilkov eerst administra tor apostolicus van het Bisdom Nico poulis en een jaar later ontving hij de H. Bisschopswijding. Vanaf die tijd zetelde Mgr. Bossilkov in Rousse, de residentie van de bisschoppen van Ni copoulis. Pater Stanislaus zelf was mis sieoverste geworden en hij bleef dit, totdat hij in 1949 tegelijk met alle an dere buitenlandse priesters uit Bulga rije werd uitgewezen. De na-oorlogse tijd is in Bulgarije voor de Katholieke Kerk altjjd gespan nen geweest. Toen Mgr. Bossilkov in 1948 Nederland en Limburg bezocht, zeide hij reeds tegen de toenmalige provinciaal van de Passionisten: „Als u later bij een eventueel proces tegen mij zoudt horen, dat ik die of die ver klaring heb afgelegd, geloof het dan niet. Wij zullen trouw blijven aan Ro me en trouw aan het geloof." Ondanks aandringen van zijn Lim burgse vrienden, die Mgr. Bossilkov wilden overreden in Nederland te blij ven, vertrok Mgr. Bossilkov toch naar Bulgarije. „Een bisschop is gehuwd met zijn bisdom. Wat mijn priesters en ge lovigen lijden, dat moet ik ook lijden sprak hij en alle goed bedoelde pogin gen om hem hier te laten blijven, mis lukten. Mgr Eugenius Bossilkov ging terug naar zijn land met de overtuiging, dat hij niet meer terug zou keren. H;j wist wat hem te wachten stond. Toen pater Stanislaus in 1949 Bulgarije moest verlaten wegens de wet op de buitenlandse priesters, gaf mgr. Bos silkov zijn vriend de volgende bood schap voor Rome mee: „Zeg in Rome, dat wij trouw zullen blijven. Wij hou den stand". De wet van 1949 is volgens pater Sta nislaus ook de aanleiding geweest tot de latere arrestatie en veroordeling van mgr. Bossilkov. Deze wet bepaalde na melijk, dat priesters en bisschoppen op geen enkele wijze contact' met het buitenland (d-i. Rome) mochten on derhouden. De rode machthebbers in Sofia wilden de Bulgaarse bisschoppen op deze wijze dwingen een nationale schismatieke kerk te vormen. Onmid dellijk na het van kracht worden van de wet protesteerden de katholieke bisschoppen bij de regering. Zij ver klaarden toen reeds zich niet te mo gen onderwerpen aan de bepalingen van deze wet. De Bulgaarse regering ging echter niet tot arrestatie van de bisschoppen over. Men wachtte tot een later tijd stip. (Van onze correspondent) In kringen van Limburgse emigratie deskundigen heeft men grote bezwaren tegen de zware aanvallen, die rector J. van der Hoogte, bisschoppelijk commis saris voor de emigratie, dezer dagen te Utrecht gedaan heeft o.a. op het beleid en het werk van de emigratie-instan ties Men oordeelt de critiek van de rec tor als te eenzijdig, te nadrukkelijk en te generaliserend; en al mogen er in de critiek vele feitelijke juistheden voor komen, zo redeneert men, het is zeker niet zo dat de voorlichting aan en. het voorbereiden van de emigranten over de gehele linie genomen gefaald heeft. Ook het rondweg in staat van beschuldiging stellen van de emigratie-organisaties is te algemeen en onverantwoord. Deze Limburgse emigratie-deskundi gen zijn van mening, dat de bisschop pelijke commissaris te zeer alle instan ties over één kam heeft geschoren. Zo zou bij het onder de loupe nemen van de verschillende emigratie-instituten m Nederland zeker blijken, dat er door enige organisaties het voorlichtings- en voorbereidingswerk zeer slecht ver richt wordt, of beter gezegd nagenpeg verwaarloosd wordt, terwijl andere or ganisaties toch zeker redelijk goed zijn te noemen en verantwoordelijk werken en hun taak allerminst licht opvatten. De eisen, die het land van opname aan taal, godsdienst, mentaliteit, vak bekwaamheid en gezinsomstandigheden oplegt, moeten de criteria zijn waaraan emigratie, wil zij verantwoord zijn, moet voldoen. Vervolgens achten deze Lim burgse emigratie-deskundigen het on juist zonder meer over de steun en de activiteit van de standsorganisaties op het gebied van de emigratie niet te ge wagen. Bijna iedere avond worden voor lichtingslezingen gehouden voor de emi granten in spe en hoeveel volwaardige cursussen in zeven a acht vakken wor den er niet gehouden, zodat men na be ëindiging zou kunnen spreken van een man vakbekwaam in het emigreren. Een geloofsbewustwording en een per- soonlijke geloofsbelevenis is onontbeer lijk voor de emigrant. Daarbij moet de aspirant onderricht worden door de gees telijkheid, die niet altijd in voldoende mate meewerkt. Dat uitgezonderd op de boeren, op de emigrant in het algemeen zo'n scherpe critiek geleverd werd Is begrijpelijk door de verwendheid van de grootstadbewoner. Zijn leven is net jes verzorgd, omgeven door comfort, hij krijgt op tijd zijn ontspanning, geniet in alle omstandigheden en perioden van zijn leven zijn sociale voorzieningen en is gewend alles netjes thuisbezorgd te krijgen van de aardappelen tot het con fectiepak. Daardoor mist hij vaak in het „barre" emigratieland de zelfstandig heid en de handigheid van de platte landsbewoner. Ook moet men niet ver geten dat de emigratie zelf nog altijd in een groeistadium verkeert; daarom is de beschouwingswijze onredelijk, die naast gefundeerde en opbouwende cri tiek geen woorden van waardering voor de daden en de bereikte resultaten van hét emigratiewerk over heeft. Pas in 1952 begon de actie tegen de Katholieke Kerk. Mgr. Bossilkov werd gearresteerd en in September verscheen de acte van beschuldiging in alle Bul gaarse kranten. Deze beschuldiging nam twee volle pagina's in beslag. Zo als gewoonlijk in dergelijke processen werd mgr. Bossilkov beschuldigd van spionnage ten behoeve van het Vari- caan. Hij zou - zelfs de leider van een spionnage-organisatie zijn geweest. Op 1 October 1952 werd met het pro ces een begin gemaakt. Zoals men kon verwachten, verklaarde mgr. Bossilkov dingen, alsof hij ze van buiten had ge leerd, als een jongen zo zegt pater Stanislaus die zijn lesje opzegt. De methode was zeer eenvoudig. Om een markant voorbeeld te noemen: Men vroeg de bisschop, waartoe hij in de instituten was onderwezen. Mgr. Bossilkov verklaarde, dat zijn opleiding in Limburg en aan het Oosters Instituut er op gericht was geweest te strijden tegen het commu nisme, het marxisme en het leninisme. De procureur van Sofia trok daaruit onmiddellijk de voor de hand lig gende conclusie, dat de opleidings instituten van de Paters Passionisten (ook het huis in Mook) reeds in 1914 broeinesten waren geweest van anti communistische activiteiten! Zo was het dan ook geen wonder, dat mgr. Bossilkov ter dood veroordeeld werd. Zijn vonnis stond van te voren vast, zoals de vonnissen tegen mgr. Stepinac en tegen kardinaal Mindszen- Er bestaat echter geen zekerheid of mgr. Bossilkov ook werkelijk is te rechtgesteld. Er is een gerucht, dat de bisschop van Nicopoulis 24 uur na zijn veroordeling ter dood gebracht zou zijn. Zekerheid daarover bestaat echter niet. In Rome is tot nu toe geen be richt ontvangen. Daarom, zo besloot pater Stanislaus het onderhoud, hebben protestacties nog zin en betekenis. Het is eerder voorgekomen, dat protesten uit de vrije wereld iemands leven heb ben gered. Pater Stanislaus hoopt, dat katholiek Nederland vele protesten zal zenden naar de regering in Sofia. Hij is er van overtuigd, dat men zich wel eens zal bedenken mgr. Bossilkov te recht te stellen als de christelijke we reld protest op protest zendt Het ge weten van deze lieden is nog niet ge heel dood. zegt pater Stanislaus. Er is 'n mogelijkheid, dat mgr. Bossilkov, die zulke nauwe betrekkingen met Neder land heeft onderhouden, gered wordt. Moge het zo zijn, besluit pater Stanis laus. (Van onze correspondent) Het bezoek, dat Lord en Lady Is may gistermiddag aan de K.M.A. ge bracht hebben, zal door de dertig ca detten, die op het voorplein van het Kasteel ter ere van de bezoekers oefeningen hielden, niet spoedig wor den vergeten. Toen de gasten arri veerden ontlaadde zich boven Breda juist een wolkbreuk. In de baaierd van water, wind en felle bliksem schichten excerceerden de jonkers in volmaakte orde. Maar de gasten haast ten zich het kasteel binnen; echter niet voor lang. Toen Lord Ismay ver nam, dat er ondanks het noodweer niet ingerukt werd, trok hij snel zijn regenjas aan en haastte zich in de stromende regen, vergezeld van de gouverneur van de K.M.A. en de an dere aanwezige officieren, naar de troep, die werd gepresenteerd. Druip nat kwam de hoge gast van deze troe- penschouw terug. In vrij vlug tempo werd daarna het Kasteel bezichtigd, omdat nog een be zoek moest worden gebracht aan de boerderij van de heer Bakes te Zeven- bergschenhoek, meer in het bijzon der aan het vee vn deze land bouwer. Lord Ismay bezit zelf een boer derij en heeft een grote belangstelling voor de veeteelt. Voor zijn bezoek aan Breda had Lord Ismay de lunch gebruikt op Anneville in Ulvenhout. waarbij de burgemeesters van Nieuw-Ginneken en Breda aanza ten, de gouverneur van de K.M.A., bri gade-generaal K. Puffius en het gevolg van Lord Ismay. In een te Utrecht gehouden vergade ring is besloten de tweede door de Jaarbeurs te organiseren vakbeurs voor de leder-, schoenen- en lederwaren- industrie „Interleder" van 29 Juni tot 3 Juli 1953 te houden. Deze tweede vak beurs zal evenals haar voorgangster, die een groot succes bleek, in de Jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg worden gehouden. Voorzieningen zijn getroffen dat de expositieruimte tot 6000 vier kante meter zal kunnen worden uitge breid. (Vervolg van pag. 1) Alhoewel we reeds lang de over tuiging hadden, dat het, om het maar populair te zeggen, lelijk mis is met de massajeugd in Nederland, zijn we van de wetenschappelijke be vestiging door middel van dit rapport toch wel ernstig geschrokken. Alhoewel ook het rapport erkent, dat het hier niet alleen een kwestie is van de arbei dende stand, is het toch duidelijk, dat de arbeidende stand het ergste slacht offer dreigt te worden, van wat we thans een verwilderde jeugd noemen. Over tien jaar vormt deze verwilderde jeugd een groot deel van de jonge ar beiders-gezinnen. Men denke zich in wat dit betekent. Niet voldoende, niet op de juiste wijze aandacht schenken aan dit probleem, is spelen met vuur. We hebben daarom met vreugde aan vankelijk het plan van het Nationaal Secretariaat van het Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk opengeslagen, en het daarna min of meer teleurgesteld terzijde ge legd. De grondgedachten die hierin worden weergegeven zijn voortreffelijk, maar we vragen ons in gemoede af. waarom onze Kath. Jeugdbeweging voor de meisjes niet gewacht heeft op dat rapport-Langeveld of op het rap port van het Mgr. Hoogveld-instituut. We moeten wel aannemen, dat men niet wist, dat deze rapporten in voorberei ding waren. Maar ligt hier nu niet een geweldig manco? Met alle respect voor wat door onze katholieke jeugdbewe gingen gebeurt, moeten we toch consta teren, dat men over het algemeen te weinig gefundeerd zijn concrete werk plannen maakt Ook dit plan is daar weer een bewijs van. Het plan zelf constateert dat slechts 20 pet. van de meisjes in enigerlei vorm van organi satie een aanvulling ontvangt op de gezins- en schoolopvoeding. Dat bete kent dat 80 pet. dus niet door een orga nisatie wordt bereikt. Nu zijn wij heus geen organisatie-maniakken, van oor deel dat we alleen via een organisatie in de Hemel kunnen komen, maar daar naast zijn we er evenzeer van over tuigd. dat speciaal de juist geleide jeugdorganisatie een voortreffelijk hulp middel kan zijn bij demassificatie van de jeugd. Dat hier confessionele jeugd beweging vereist i^ behoeft wel geen nader betoog. Zelfs niet, al lezen we in het rapport van prof. Langeveld een vingerwijzing in de richting van een te grote scheiding. „Elk tracht met aller lei middelen zoveel mogelijk kinderen te lokkeu, waardoor de onderlinge con currentie hoogtij viert." Mogelijkheden van interconfessioneel samengaan. achten wij uitgesloten. Maar ook de confessionele opbouw van onze jeugdorganisatie vereist, dat we het werk wetenschappelijk funderen en langs die weg tot juiste organisatie vormen komen. Ligt het nu niet voor de hand, dat onze katholieke jeugd raad zich met het Mgr. Hoogveld-insti tuut in verbinding stelt en voortaan pas plannen het licht doet zien. wan neer een onderzoek als thans blijkbaar gaande is, voltooid kan worden ge noemd? Wij durven daarnaast een be paalde gedachte nu reeds neer te schrij ven. Hoe het rapport van het Hoog- veld-Instituut ook zal uitvallen, het staat voor ons vast, dat de jeugd moet worden gegrepen in zijn eigen inte resse-sfeer en dat hier zeker het begin sel zal moeten worden toegepast, het welk Quadragesimo Anno voor een apostolaat onder de volwassenen reeds in 1931 aangaf en dat rechtstreeks heenwijst naar de jeugdstandsorga- nisaties Weliswaar constateert het „plan".'dat voor de jeugd boven de 17 jaar het vrouwelijk jeugdwerk o.m. ook kent de vrouwelijke katholieke arbeidersjeugd, *en de jong-boerinncn- bond, maar juist de vrouwelijke katho lieke' arbeidersjeugd, bestaat niet in de bisdommen Haarlem en Utrecht. Hat is ons bekend, dat juist in deze beide bisdommen een ernstige strijd gaande is over de vorm van de beïnvloeding der vrouwelijke arbeidende jeugd. Is dat nu niet gruwelijk: terwijl de jeugd verkommert, verwildert en massificeert, twisten de verantwoordelijke leiders over een organisatievorm. Dit is zonder meer onverantwoordelijk. Laat men in 's hemelsnaam uit het rapport-Langeveld de lering trekken, die daar voor het opscheppen ligt: „Er is nood onder de jeugd, laat ons omwille van een geeste lijk gezond Nederland aanpakken; _hoe dan ook. maar aanpakken en snel." Het oefensmaldeel 5 zal gedurende de komende maanden oefenen in het Ka naal en de Noordzee. Hr. Ms. fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zeehond" en „Tijger- haai" zullen medio November deze oe feningen beginnen bij Start Point, waar na Hr. Ms. torpedobootjagers „Ban- ckert", „Van Galen" en „Evertsen" derwaarts zullen vertrekken. Het gehele smaldeel 5 zal gedurende de tweede helft van November en de eerste helft van December een aantal oefeningen houden tezamen met vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst. Tijdens deze oefeningen zullen Britse en Nederlandse havens worden aangelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5