Herdenking in Ridderzaal OVER DROMEN EN DROMERS &Uc &1totrcman:^£efutini vim dit$hca$Xd/t' de shs^l Ernstig plichtsverzuim van kapitein? WASSERIJ „KLEVERPARK" HILLMAN OMROEPERS Bij een goede gezindheid kunnen wonderen worden verricht Hij had normaal aangegeven route moeten bevaren Westerling is Nederlander Emigrantlaat grote schuld achter ALBA w maar. ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 PAGINA 6 Dag der Verenigde Naties Wasserijen protesteren tegen omzetbelasting Adres aan Tweede Kamer Medisch standpunt Glazen wassen of... glazen drogen... Na vergaan van de „Peto" Prof. Langemeijer Generaal Tans verlaat militaire dienst Sportvlieger Willem van Graft verdronken Crediteuren om de tuin geleid Dr. Poels-monument komt voor diens huis Het warmste pp m'n bed na: JUfc een haard-kachel van de £TNA Liturgische weekkalender U zult de prima behandeling toch blijven appreciëren Aflevering en ons daarom steeds recommanderen met 3 dagen De wagen met de grote prestaties Vraagt proefrit en demonstratie en de lage onderhoudskosten HAARLEM, N.V. Amsterdamse Rijtuig Mi). Plein 21 per m.m.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziehimtrumentep Te huur aangeboden Woningruil Pemi rwns Lessen Haarden Haardkachels Had'o- en Televisie toestellen Wasmachines Stofzuigers Ambachten Huwelijken Diversen Ih de Ridderzaal te 's-Gravenhage is Vrijdagavond een door de Haagse af- deling van de Vereniging voor Inter nationale rechtsorde (Viro) belegde bij eenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat de organisatie der Ver enigde Naties zeven jaar geleden tot stand is gekomen. Na een inleidend woord van de vice-voorzitter van de vereniging, mr. J. van Zwet, heeft de heer P. Vermeylen, lid van de Belgische senaat en vice-president van de Belgi sche zustervereniging, gesproken over de kleine volkeren in de Verenigde Naties. Hij bepleitte de noodzakelijkheid het wantrouwen en het scepticisme weg te nemen. Prof. dr. W. J. A. Kernkamp, mi-_ nister van Uniezaken en overzeese rijksdelen betoogde, dat het voor de christen noodzakelijk is te komen tot organisatie van de eenheid der- wereld Na ingegaan te zijn op wat het charter der V. N. met betrekking tot de niet-zelfbesturende gebieden bevat zei spr., dat er ontzaglijk veel is, dat samen gedaan kan en moet worden in de minder ontwikkelde gebieden. Overleg en uitwisseling van ervaringen zijn daarbij van belang. Bij een goede gezindheid kunnen gezamenlijk wonderen worden ver- richt, die in de V.N. moeten worden nagestreefd. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn gaf te kennen, dat er een hopeloos tekort aan technische hulp is. Prof. G. H. L. Zee- gers schilderde tenslotte het vluchte- lingenleed en betoogde, dat haat en angst moeten worden uitgebannen. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, heeft Vrijdagmid dag in de „Cercle Gaulois" te Brussel aan een lunch aangezeten, die hem werd aangeboden door de Belgische vereni ging voor de Verenigde Naties. Hij hield daarbij een rede; „De Verenigde Naties gezien vanuit de Benelux", waar bij hij in het bijzonder wees op de nood zaak voor België. Nederland en Luxem burg ook op internationaal gebied tot een nóg nauwere samenwerking te ge raken. Ter gelegenheid van de „Dag der Ver enigde Naties" heeft de heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, een radiorede gehouden. Hij sprak daarbij de vurige hoop uit dat de V.N. geleidelijk het instrument worden voor de vestiging en de bescherming van een wereld, waarin onderlinge afhanke lijkheid tot steeds grotere samenwerking kan leiden en een bron zal worden van kracht inplaats van zwakheid, van vei ligheid in plaats van angst, van recht vaardigheid in plaats van de overwin ning van de machtigsten en de meest onverdraagzamen. Advertentie MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wassen en ehemisch reinigen De Bond van Wasindustriëlen in Ne derland, de Ned. Protestantse Bond van Wasindustriëlen, de R.K. Bond van Wasindustriëlen en de vakvereniging van werkgevers in de chemische wasse rijen en stoffenververijen hebben een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer. Hierin maken zij hun bezwaren kenbaar tegen de 4 pet. om zetbelasting voor dienstverlening aan particulieren en tegen de verhoging van 4 op- 5 pet. van de omzetbelasting voor het verrichten van diensten ten behoe ve van ondernemers, zoals voorgesteld in het ontwerp van wet op de omzetbe lasting 1952. Met klem aldus het adres bren ger. wij onder uw aandacht, dat onze bedrijven nog aan een zeer groot aan tal arbeidskrachten, onder wie vele mannelijke, werkgelegenheid kunnen bieden, indien van regeringszijde ons de helpende hand wordt geboden in ons streven naar verlaging der prijzen door afschaffing resp, vermindering van omzetbelasting voor onze dienstverle nende bedrijven c.q. wegneming van storende concurrentieverhoudingen. In een vorig Medisch- Standpunt-artikel werd aannemelijk gemaakt, dat dromen géén bedrog zijn en werd de aandacht geves tigd op het wenselement van de droom, dat van on bewuste oorsprong is, en op de symbolische betekenis van de droominhoud. Uit het gegeven voorbeeld bleek niets van" een voor spellend karakter zoals in de dromen van de Egyptische pharao en Alexander de Grote. De aan U voorge stelde dromer wenste, dat zijn vader „het hoekje om- ging". Alhoewel ook deze vader ongetwijfeld een sterfelijk wezen is, mag die droom toch niet als een voorspelling worden geduid, ware het slechts op grond van het feit, dat bedoelde papa zich momenteel, d.i. et telijke jaren later, nog steeds in bloeiende welstand bevindt. Andere onderzoekers dan Freud bedoeld worden Jung, Maeder, Aeppli, e.a. menen, dat de wensdroom niet de enige duidings mogelijkheid is. Carl Jung noemt elke drcom een psychische eenheid, die zeker niet alleen ver staan mag worden als een openbaring over een ogen blikkelijk bestaande span ning in het onbewuste van de dromer. Hij kent aan sommige dromen een op voedkundige strekking toe: hierin „ziet" de mens een belichaming van een laak bare eigenschap en wordt al ziende geprikkeld tot een I verandering van zijn gedrag in gunstige zin. Jung gaat nog verder en houdt het voor mogelijk, dat een droomvisioen van ontzag wekkende betekenis is voor de gehele mensheid. De dromer is dan een expo nent van de zgn. wereld ziel en beleeft een „open baring", die niet alleen voor hem persoonlijk, maar voor alle mensen van belang is. Deze zgn. grote dromen komen vrijwel alléén voor bij paranormale artistiek be gaafde persoonlijkheden en zijn altijd reden voor de dromer om deze droom- belevenissen wereldkundig te maken. Hij is dan tegelij kertijd ontvang- en zend station. Terwijl de individu ele situatiedromen vaak uitermate vluchtig zijn eu zeer vlot weer uit de her innering verdwijnen, blijven de grote dromen tot in alle bizarre détails in het geheu gen kleven. Zonder op alle in de literatuur beschreven droomsoorten in te gaan, noem ik in dit ver band toch nog wel de echte voorspellende dro men. Wanneer een vrouw uit eer. angstige droom ont waakt, haar echtgenoot wak ker maakt, hem vertelt in haar slaap gezien te hebben hoe haar zoon met de auto in een diep ravijn stortte, en tien dagen later verneemt, dat de zoon, die een zaken reis door de Balkan maakte, inderdaad de dood gevonden heeft in het gebergte, dan kan men werkelijk spreken van een voorspellende of proscopische droom. Fre quenter komt voor, dat een mens op het moment, dat een geliefde persoon door een ongeluk getroffen wordt, een droombeeld beleeft, dat met de verongelukte grote gelijkenis vertoont. Een der gelijke coïncidentie is als het ware een versterkte uit gave van de wijze, waarop een moeder ook 's nachts de geluiden en de bewegingen van haar zuigeling volgt, en mag beschouwd worden als een bewijs van de onbewus te wezensverbondenheid van mensen, die elkander zeer na staan. Dat deze lotsverbon denheid zich op nóg eviden ter wijze kan uiten, blijkt uit een geschiedenis, die in vele parapsychologische boeken wordt geciteerd. Zeeman Wilmot voer in October 1863 op de „City of Limerick" tussen Liverpool en New York. In de eerste rustige nacht na een hevige storm zag hij in de droom zijn vrouw in nachtgewaad de hut binnenkomen, bij het bed neerknielen, hem kus sen, over het haar strijken en weer verdwijnen. De vol gende ochtend vroeg zijn slapie hem argwanend: „Zo, ontvang jij hier damesbe zoek?" en vertelde wat hij gezien had en wat geheel met het droomgebeuren Van Wilmot overeenkwam. Bij aankomst van het schip in New York hoorde Wilmot van zijn echtgenote, dat zij enige dagen geleden, toen het zo gestormd had, zeer be zorgd over hem geweest was en omstreeks vier uur in de nacht het gevoel had gehad „of zij uitging om haar man te zoeken". Zij was over een stormachtige zee gegaan en aan boord van een zwart geverfde stoomboot doorge drongen in de kajuit van het achterschip, waar ze hem slapend had gevonden naast ben sommige dromen een aanmerkelijke duur. De meeste dromen, hoe lang ze ook schijnen, spelen zich echter af in de weinige se conden, die iemand nodig heeft om te ontwaken. Dit zijn de wekdromen, naar aanleiding van aller- hand wekprikkels, zoals een aflopende wekker, een don derslag, benauwdheid door een verkeerde houding in de kussens, de aanraking met koud *rater of een schudden de hand, en zo meer. De wekprikkel manifesteert zich in de droom op een symbo lische wijze, achtereenvol gens (zie boven) bijvoor beeld als beierende klokken explosie van een bom, te pletter gedrukt worden onder een lawine, verdrinking, vechtpartij. Ook in de wek- 56'. Een ogenblik aarzelen de krijgers en staren verbluft naar de eenzame figuur, die hun met ontbloot zwaard tegemoet treedt. Maar thans in het volle besef van hun overmacht, dringen zij schreeuwend naar voren en een half dozijn zwaarden bedreigt het hoofd van de Noorman. „Ge beschikt over meer dronkemansmoed dan behendigheid, slaven van Kara!" Het zwaard van de Noorman beschrijft een bliksemsnelle halve cirkel, en met een kreet tuimelt de voorste krijger achteruit. „Sneller!" zegt Eric spottend, terwijl hij zich de drie voorste tegenstanders van het lijf houdt. „Wie is de volgende?" Het is met opzet dat hij hen tot het uiterste tart. Hij weet echter zo goed als zij, dat dit niet lang volgehouden kan worden door hem. Voetje voor voetje wordt hi) achteruitgedrongen in de richting van de valdeur, maar het gaat er om de doorgang zo lang vrij te houden tot Halfra en zijn mannen de top van de ladder bereikt hebben. Door zijn tegenstanders op te winden verhindert hij hen een gesloten aan val op hem te doen. Woedend dringen zij verspreid naar voren, en keer op keer schiet het lange zwaard van de Noorman uit en doet een der m,annen ineenzakken. Zo wijkt hij langzaam terug tot hij het donkere keldergat vlak achter zich heeft. En juist als hij vreest, dat hij de strijd tegen de overmacht niet lang zal volhouden, duikt een briesende gestalte uit het gat omhoog en overziet de toestand met een veldheersblik. „Te wapen, mannen," schreeuwt heer Halfra met stentorstem. „Volg mij! Voor Noorwegen en de koning!" Een verward geschreeuw uit de diepte is het antwoord. De aanvalschreeuw galmt door de gangen van de burcht, en doet de slanke vrouw, die ergens in het duister gespannen naar het geluid van de strijd staat te luisteren, zich krampachtig terug trekken. „De mannen van de Noorman!" fluistert Kara hees, zich op de lippen bijtend. „Zij zijn vrijik moet vluchten Advertentie Mk een andere man. Kortom: de drie verhalen klopten op merkelijk. Laat ons echter weer wij ken uit het rijk van de para psychologie en ons nog even bepalen tot de droom. Er zijn mensen, die in hun slaap hardop praten en zodoende de buitenwereld een spre kende indruk geven van hun droombelevenissen. Blijkens deze luidruchtigheden heb- dromen worden echter vaak innerlijke spanningen afge reageerd in betekenisvolle voorstellingen, al dan niet gebruikmakend van gebeur tenissen uit het recente ver leden van de dromer. Overigens herinner ik hier nog aan de eindexamen- droom. die half Juni in deze rubriek werd behan deld. J. M. De Raad voor de Scheepvaart, onder voorzitterschap van mr. A. Dirkzwager heeft een onderzoek ingesteld naar het vergaan van het 350.77 b.r.t. metende motorschip „Peto" op 22 Augustus 1952 nabij het vuurschip Terschellingerbank. De „Peto",' een nieuw schip, liep daar vermoedelijk op een mijn en zonk enige uren later. Kapitein E. M. uit Groningen werd bij de ontploffing gewond en ver liet met zijn vrouw, kinderen en enige leden van de bemanning het schip. Een paar uur later, even voordat het schip zonk, gingen ook de overige leden van de bemanning in een reddingboot. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, dat het gebied bewesten het vuurschip Terschellingerbank nog lang niet vrij van gevaar is. „Wanneer ik de navigatie van de kapitein aanhoud, dan moet het schip gezonken zijn op 1 1 y, mijl afstand van het vuurschip; maar dat is niet waar, want het schip ligt ruim 6i4 mijl van het vuurschip af." Hij concludeerde dat het schip tijdens de ontploffing een heel andere positie heeft ingenomen, dan die, door de ka pitein aangegeven. „De manier, waarop iet schip is verlaten de kapitein was niet dermate gewond, dat hij niet aan de reddingspogingen had kunnen blij ven deelnemen is niet hartverhef fend", zo zei de heer Metz en hy be sloot: ,Er is hier sprake van een ernstig plichtsverzuim zonder enige noodzaak, waarbij de leden van de bemanning, schip en lading in gevaar zijn gebracht. De kapitein had de normaal aangegeven route moeten varen". Hij stelde de Raad voor de kapitein de bevoegdheid té ont nemen om als kapitein te varen voor de tijd van achttien' maanden. Op grond van het feit, dat door In donesië de uitlevering is verzocht van de voormalige kapitein van het KNIL, Westerling, heeft, zoals bekend, deze aan de Hoge Raad verzocht uit te ma ken of hij het Nederlanderschap bezit. Deze zaak is door de Hoge Raad in raadkamer behandeld. Het ANP verneemt thans, dat de ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. Langemeijer, een schriftelijke con clusie aan het college heeft overge legd. In deze conclusie deelt hij mee, dat op grond van gegevens, afkomstig •van het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken, aan het Nederlan derschap van Westerling niet kan wor den getwijfeld. Bij K. B. is aan generaal-majoor ir. M. Tans op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst onder dank zegging voor de veeljarige en belang rijke diensten door hem aan den lande bewezen. Generaal-majoor Tans was commandant van de Koninklijke mare chaussee en tevens gouverneur van de residentie. Beide functies zal hij thans neerleggen. Zijn opvolgers zijn nog niet benoemd. Als nieuwe commandant van de Ko ninklijke marechaussee wordt wel ge noemd de kolonel W. Kist, op het ogen blik chef staf van het korps. Met ingang van 1 November is voorts eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan generaal-majoor J. Kok onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Generaal Kok was in specteur der genie en directeur gebou wen, werken en terreinen. De bekende sportvlieger Willem van Graft is Woensdagavond, waarschijn lijk misleid door de duisternis, in de Vliet te Rijswijk gelopen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd Donderdag opgehaald. Willem van Graft werd 14 April 1891 geboren. Zijn eerste contact met de luchtvaart had hij in 1920, toen in ons land een z.g. vliegend circus vertoefde. Later kocht hij een Albatros B 2 Met dit toestel heeft hij zich verder be kwaamd, zodat hem 15 December 1920 een brevet kon worden uitgereikt. Al spoedig gaf hij vliegdemonstraties. In 1923 werd hij op Schiphol chef van de startploeg van Fokker. DU bleef hij evenwel niet lang, n.l. tot 1926'. In 1923 volgde zijn benoeming tot instructeur bij de in 1927 opgerichte Nationale Luchtvaartschool op Waalhaven; in 1946 werd hij belast, met de heroprichting van de vliegdient der N.L.S. Tot 1943 bleef hij bij de school. Toen ging hij met pensioen. 1 1 1 c (Van onze correspondent) Een 30-jarige 'textielhandelaar en za kenman in Maastricht, die al geruime tijd grote schulden had, heeft vorige week al zijn crediteuren uitgenodigd Maandag bij hem hun vorderingen te komen incasseren. Toen de fabrikanten en grossiers bij de woning van de tex tielhandelaar arriveerden, kwamen zy tot de pijnlijke ontdekking dat de schul denaar tezamen met zijn vrouw juist die dag per boot naar Canada was„ge ëmigreerd". Pogingen van de politie om hem in Hoek van Holland nog van boord te halen mochten geen resultaat hebben. De afzonderlijke schulden van de emi grant-oplichter variëren van 200 tot 4.000 gulden en de totale schuld wordt op tienduizenden guldens geschat. Gelijk wij reeds hebben bericht, zal het volgend jaar het op initiatief van de K.A.B. ontworpen standbeeld van dr. Poels, Venrays grootste zoon, worden onthuld. De plannen dienaangaande ver keren in een vergevorderd stadium van uitvoering. Het beeld zal worden ge plaatst vlak voor het huis, waar dr. Poels heeft gewoond. De inzameling van de ontbrekende gelden zal eerstdaags beginnen. Het is de bedoeling dit monu ment op de dag, dat het vijf jaar gele den is, dat dr. Poels stierf, te onthullen. Deze dag. zal tevens te Venray worden gehouden de Limburgse Credo Pugno- dag, waar men 1500 Credo Pugno-man- nen verwacht. Advertentie prefatie v. evangelie v. d. ZONDAG 26 October. Christus-Koning (21ste Zondag na Pinksteren); eigen Mis; 2 gebed v. d Zondag; Credo; Christus-Koning; laatste Zondag; wit. MAANDAG: Vigilie v. d H.H. Simon en Judas; eigen Mis; 2 tot. de H. Maagd; 3 voor Kerk o£ Paus; gewone prefatie; paars. DINSDAG: H.H. Simon en Judas, apos telen: eigen Mis; Credo: prefatie v. d. Apostelen; rood. WOENSDAG; Mis v. d. 21ste Zondag na Pinksteren: 2 tot alle heiligen: 3 naar keuze; gewone prefatie; groen. DONDERDAG: als Woensdag. VRIJDAG: Vigilie v. Allerheiligen; eigen Mis; 2 tot de H. Geest; 3 voor Kerk o£ Paus; gewone prefatie; paars. ZATERDAG: Allerheiligen; eigen Mis; Credo; gewone prefatie; wit. ZONDAG 2 November: 22ste Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 Allerheiligen; Credo: prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. HAARLEM SANTPOORTERSTRAAT 41—49 TELEFOON 10131 r Telef. 10338 Plaatsing geschiedt a cent Opgaren kunnen geschieden aaa ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advert en tie-bureaux en aan i da erkende boekhandelaren. NETTE WERKSTER b.za voor alle dagen Br.: Prtn- sessestraat 30. Lisse. 3 R.K. ZUSJES b.z.a. als le en 2e meisje, met huiselijx verk., 16 er 22 j. Br. onde- no. MEISJE, 18 jaar, opl. H.B.S A. «tuderend, zoekt kantoor werk voor de middag. Br onder no. 88789 NETTE R.K. JUFFR., m. lft. b.z.a. als huishoudster ;n moederl. gezin. Br. no. 88849 R.K. BOERENKNECHT of knechtje terstond gevraagd; goed kunn. melken. Voorweg 1 A. Heemskerk. NETTE WERKSTER gevr. 2 ocht. In de week. Jud. Lijsterstraat 22. NET R.K. MEISJE gevr. per 3 Nov., v. d. of v. d. en n. V.g.g.v. 2e meisje voor de ochtenduren aanw. Mevr. Peeperkorn. Bleekersvaart- weg 42, Heemstede. FLINK R.K. MEISJE gevt. voor direct als hulp In de huish., v. d. en n. V.g.g.v Meerdere hulp aanw., c.v. Pers. of schrift, aanm. Spie- gelenburglaan 13. Aerden- hout, Tel. Haarlem 27050. NET FL. DAGMEISJE gevr. Mul, Floresstraat 33, Haar lem. Telef. 13593 R.K. HULP IN DE HUISH v. d. en n. gevr. wegens hu welijk van de tegenw. Haan appel, Iepenlaan 76, Bloemen- daal, telef. 23469. R.K. MrISJE gevr. uit Heem stede, ln kl. gezin met kl. huis. Tel. 27314 (Haarlem; of br. onder no. 88797. CHEF-BANKETBAKKER ge vraagd. prima vakman. Ban ket- en broodbakkerij Leo •lansen. Camplaan, hoek Dreef, Heemstede. PRIMA HULP IN DE HUISH. gevr. voor direct, in klein pension," wegens ziekte. V.g. g.v. Hoog loon. Veel verval. Pension de Dalhoeve, Lage Duin en Daalseweg 29, Bloe- mendaal. ZELFST. MEISJE gevr. in gezin van 2 pers. Zeer goed kunn. koken. V.g.g.v. Salaris f 30.Oliestookverv. Mevr. Polak, Hoge Duin en Daalse weg 16a, Bloemendaal. WERKSTER terstond gevr. voor 1 dag per week, tevens leesboeken te koop. J. J Meiier, Vijfhuizerdijk 3. Haar lemmermeer. Tel. K 2543225. NET EERLIJK MEISJE v. d. en n„ in gezin v. 4 volw. pers., eenv. koken, v.g.g.v. Salaris 70.p. mnd. Bloe mend.weg 224, Overveen. ENKELE MEISJES van 16-17 jaar met keurig, vast hand schrift en vlot muziek kunn. lezen, gevraagd op muziek- drukkerij, om te worden op geleid tot muziek-tekenares. Eigenhandig geschreven brie ven met gegevens over opl.. enz. onder no. 88845, GÊROUTIN. 2de STENO TYPISTE wordt met spoed gevraagd op Uitgeverijkan toor te Heemstede. N.V, Grafische Industrie, Van Os- tadeplein 1. EERLIJK ZELFST. MEISJE gevr. per 1 Nov. of later, v. d. en n„ voor zakenhuishou- dlng v. 3 pers.; Slansky. Camplaan 26 Heemstede, te). 38897. BOEKEN OP ELK GEBIED. Boekh. „Laurens Coster" Kruisweg 38 zw„ tel. 18963. KOPEREN DOOFPOT en zil veren sieraden. Adres te vern. of br. onder no. 88675. VELLEMAN KOOPT! Uw ge bruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Haar lem. Telefoon 14637. Overal te ontbieden. GEERTS KOOPT ALLES!! Meubilair, naaimach., antieke meubelen, gouden en zilve ren voorwerpen, zolderopr.. enz. Taxatie gratis op elk gebied. Overal te ontbieden. Telef. 14672. Hoogstr.- 8 rd. STUIT OUDE ROTTE MEST. J.. B. Kok, Schalkwljkerweg 111, Haarlem, tel. 14741. POPPENWAGEN OF SPORT- WAGENTJE. Pr. Bernhardl. 290, Haarlem-O. KOPEREN, ZILVEREN EN GOUDEN MUNTEN. Br. on der no. 88873. PARTIJ GEMALEN ZWARTE GROND EN BAGGER. Fa. van Son Zn., Kmisweg 1168, Haarl.meer, tel. K 2548- 264. 2-PERS. OPKL.BED met omb.kast, 2-pers. bl. eiken toogled., 2-pers. w. dekens, gran. aanrecht m. kastjes. Haarlemmerstraat 16, Zand- voort. SAMOA KARPETTEN, 50.— en 47.—. Wol Holtap 39.—. Reparatie matrassen 12.50 en 15.Regulierstraat 1. KINDERFIETSJE 7.—. Pr Bernhardlaan 290, HTem-O. ALLE SOORTEN BONT MANTELS tegen engros- prijzen. Bonthuis Hélène, Snruitenbosstr. 2, Haarlem, telef. 19056. BROMFIETS- en MOTOR JEKKERS of -jassen, gelijk leer, v.a. f 32.85. Regenkle ding v.a, f 8.75. Ook broeken en pijpen. Ternatestraat 14. tel. 19065 (gesl. huis). HETELUCHTKACHELS Bec kers Bongers 90.N. Bes, Kloosterstraat 59. JONGENS W.JAS, lft. 14 jr 8.Jopper m. bontkr., lft, 10 jr. 5..tussen 25 uur. Zaanenlaan 101. VOOR SPOTPRIJS!!! Zeer goede sleestofzuiger, compl zware zuigkracht, z.g.a.n. en 2 jr. schrift. gar„ slechts 45.— II. Hogerwoerdstraat 26, H'lem-N. Ook Zondag. PERZ. KLEDEN, enkele fraaie Kirman Afshar tafel kleden, 150 x 200 375—/ 475 Mijer, Kinderhuisvest 19. ZEEVAREN f 1.25 per bosje, Polyp Sertularia Cupriseno, onmisbaar voor aquarium, ideale broedplaatsen en weer. voorspeller. Quick Hollandia Seamoss Comn., Soendaplein 31, Haarlem-Nrd. Tel. 19903 Zendt postwissel. TRIPLEX PAKKISTEN. Oost- wald, Zijlvest 9-11. ACCORDEON, 12 bas, met kast aangeb.; kinderfornuisje Godin en herenfiets. Pepijn- straat 6, Haarlem. PR. CASSETTE TAFELZIL VER, 40-dlg., nu met gar. van 280.— v. 180.—. Br onder no. 88839. MIDDENSTANDSWONINGEN in aanbouw zijnde, te koop, bev. grote kamer met eet- hoek, vestibule, gang en keuken, boven 3 slaapkamers met badkamer en balcon. daarboven flinke zolder, voor- en achtertuin met poort. Ge legen Meeuwenstraat te Haar lem. Koopprijs vanaf 13.500, Bevr.: W. J. Nagtegaal, Prins Manritslaan 95, Overveen, tel. 14004 en A. F. Creemers, Oranje Nassaulaan 42, telef 15139. KAPTEIN MOBYLETTE te koop, in prima staat. Na 7 uur: Jansweg 19. WINTERTARIEF. Verhuur zonder chauffeur. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers wagens met radio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g 23427. OCCASION! Geheel nieuwe Volkswagen 1952 de Luxe met roldak en originele fabrieks garantie. Ver onder nieuw prijs. Betaling ln o-verleg met koper. Kennemer Autohandel, Ign. Bisplncklaan 3 te Bloe mendaal. Tel. 22075, na 6 u 22852. Bezoekt vrijblijvend onze showroom. SP ART/,-MOTORRIJWIEL 1940, 125 c.c., in prima staat en matig bereden, te koop van particulier. Br. no. 88747 VOOR 'N GOEDE gebruikte AUTO is het adres: De Ken nemer Autohandel. Momen teel uit voorraad leverbaar, enkele zeer goede Volkswa gens '51-'50, in staat v. nieuw. Verkoop met 3 maanden dea ler garantie. Bezoekt vrij blijvend onze Showroom, Veie tevredenheidsbetuigingen ter inzage. Betaling in overleg met koper. Ign. Bispincklaan 3. Bloemendaal, tel. 22075, na 6 uur 22852. OCCASION. Volkswagen '50 model de Luxe. Prima staat Opel Kaptijn Sedan '50, pri ma, geheel als nieuw. Rij wiel en Autohandel Joh. C. Rustman, L. Herenvest 134 Haarlem, telef. 14383. SPOED. Pracht Bato H.r., compl. 85.—, Gazelle D.r. compl. f 95.Hyacinten laan 37. FORD V 8 CABR., geh. ge reviseerd, benz. 18, prijs billijk, ook genegen te rui len voor bestelwagen. Te bez. Zondag 914 uur. Kloosterstraat 42 r. V, TON FORDSON BESTEL WAGEN, jaar 1950. prijs f 2900.Voorhelmstraat 53. Haarlem. PIANO 300.- no. 88867. Br. onder MUZIEKINSTRUMENTEN te koop gevr., ook ruilen, repa reren en verhuren. Joh. Kie kens, Smedestraat 27, telef 19775. ZOEK VAN PARTICULIER EEN PIANO, desnoods een vleugel, met goede toon. Br met merk en prijs onder no 88680. NET ARBEIDERSGEZIN vr. piano in bruikleen voor stud, kinderen, tegen kl vergoeding. Br. no. 88785. DUITSE PIANO te koop krulssn., eiken. Prijs billijk Hooimarkt 24. DUITSE PIANO, prijs f 300. Br. onder no. 88791, PIANO gevraagd voor stu die. Opgaaf prijs en merk. mevi. C, Paulides, Bergweg 76 B, Rotterdam-N. RUIME KAMERS m.-z. pens. of etage m. vr. keuken. Haar lemmerstraat 16, Zandvoort. STALLING voor auto's, aan hangers, trailers, enz. v.a. 7.50 p. mnd. Beeksteeg 29. HEEL HUIS aangeb.. best uit kamer en suite, keuken, 3 slaapk. en bergk. zolder, voortuin, gr. achtertuin, schuur. Gel. Joh. de Breuk straat, dicht bij station. Ge vraagd: huls met fl. suite, ong. zelfde grootte, tot 500.— per Jaar. Br. onder no. 88851. WELKE GOEDE MENSEN kunnen R.K. heer goed te- huls aanbieden? Geen be roeps. Br: onder no. 88787. GEMEUB. ZIT-SLAAPK. met voll. pension gezocht door heer, liefst te Heemstede. Br. onder no. 88829. SLAAPK. met. goed pension geen beroeps) aangeb. voor dame of heer, b.b.li.h. Brie ven onder no. 88837. MUZIEKSCHOOL ZWAAG. Les in chromatisch Mond orgel, Accordeon, Plano, Gui t-aar, enz. Instrumenten op condities, o.a. Guitaren f 5.— p. mnd. Accordeons, Trom petten, Clarinetten v.a. f 10.— p. mnd. Dagelijks geopend v<fn 29 uur. Kruisstraat 17 rd., ingang Ridderstraat, telef. 21679. AUTO. EN MOTORRIJLES. Keijzer's Rijschool. Auto- clubles 3.50 per uur. Motor 45.— per cursus. Iepen straat 3, Haarlem-Noord. GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN LEREN. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd. Heden aanm. van leerlingen. ENGELSE LES aangeb. voor emigr., Dinsd. of volgens af spraak. Br. onder no. 88795 of telef. 16469. OPL. PR. EXAMEN NED. EN DU. HANDELSCORR. door erv. Ier. M.O. Br. no. 88783. OPL. PEDICURE - VOET- KUNDE. De nieuwe avond cursus vangt aan Vrijdag 31 Oct., 7 uur. Er kunnen nog enige cursisten worden ge plaatst. Haarl. Kweekschool, Kl. Houtweg 39, tel. 17377. LEERT VLUG EN VEILIG MOTOR OF SCOOTER RIJ DEN, le Haarl. Motorrtjsch., Raamslngel 28, tel. 15.454. AUTORIJSCHOOL SUCCES, gedipl. Instruct. Tel. 25660- 24900. lepenlaan 18, Bloe mendaal. Tevens luxe auto verhuur. Grote Houtstraat 158 Telefoon 15426 I 6.— PERMANENTEN t 6.— Voo f 6— een prima olie- Sermanent bij P. L. van Dam, ioudenhorn 14, tel. 13028. VOOR Uw HUWELIJKSRE PORTAGE in stadhuis of kerk. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20083. Foto Walbrecht, Spaarnwou- derstraat 21 tel. 15.551. VOOR 'N MOOIE LAMP. Lasschuit, let op: Kl. Hout straat 46. Op elke vaas 'n kap. VAN SPIRAAL TOT DIVAN- rol- of opklapbed. Tamarin destraat 6, tel. 25028. TIMMERBEDRIJF Th. van Lieshout voor nieuw en onder houdswerk. Billtonstraat 39, telef. 18501, Haarlem. HUWELIJK. R.K. jongeman, 35 jaar, goede betrekking en goed bemiddeld, zoekt ken nismaking met opgewekt meisje, zacht karakter. Ge heimhouding verzekerd. Br. onder no. H-88755. HOOVER-WASMACHINE- VERHUUR 2— per keer. 's Avonds 1.50. Bosma, Vel- serstraat 89, tel. 17204. HOOVER-WASMACHINE- VERHUUR f 2.— en 1.50. Leidsevaart 128, tel. 13686.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6