Op bezoek bij mr. Th. Wesstra, de scheidende gemeentesecretaris Hoe Haarlem en het werk in 32 jaar onder vier burgemeesters groeiden M "■■■■■■■■■■ai Erian De werkzame beul van het goede Haarlem Man kon het vele werk niet meer af H eel schuchter klinkt in deze dagen, wanneer het vroeg donker wordt, het Ongerustheid over annexatie in Kennemerland B CENTRALE VERWARMING A. J. KAAN GROEN Co. „De Kersentuin van Anton Tsjechow in betoverende sfeer Bureaucratie geen modern verschijnsel SLEUTEL WEG? Misdaad en straf HAARLEMS MATRASSENHUIS ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 PAGINA 7 Stad- en streekgenoten vertellen Maar zelden belandt de bezoeker van hei Haarlemse siadhuis, die verruk! is over de historische hal der graven van Holland en de bijna precieuze oude raad zaal, in hei vertrek van de gemeente-secretaris. Dat is jam mer, want deze kamer mei het houten iongewelf, eertijds verblijf der Justitie, is hei bekijken waard. Het voor naamste sieraad is de gebeeldhouwde witmarmeren schoor steen, waarvan de boezem mei een schilderij prijkt, voor stellende de „Zeven Hoofdzonden, geslagen door de straf fende hand der Gerechtigheid". Een prozaïsche school- vulkachel doet de houten lambrizeringen knappen van genot. Op lange kloostertafels staan geleerde boeken en op een breed bureau in het midden van hei vertrek prijken twee lampen op smalle koperen standaard. In deze omgeving om van ie houden en thuis ie ver gelen zitten we tegenover mr. Th. A. Wesstra, die na een ambtsperiode van twee en dertig jaar afscheid gaat nemen, geenszins geslagen door de straffende hand van de ouderdom, maar simpel door die van de wet der pensionnering. De zwijger met het ambtelijk geweten HEEFT Uw DOCHTERTJb BREINEIGINGEN? Wol voor beginnelingen BLOEMENDAAL TEL. 22143 „MEISJESLYCEUM" Alberdingk Thijm onder regie van Henk Schaer Jubileum R. Zuurendonk De Haagsche Comedie in Stadsschouwburg Voorstelling van formaat voor G. en W. Bijeenkomst Instituut Bestuurswetenschappen in Haarlems stadhuis „DE SLEUTELSPECIALIST" 6 „Het Witte Paard" Trou wan to's Maatkleding en Patronen naar maat Subsidie van Bussum voor Haarlems orkest HEEMSTEDE RjK. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE SPAANSE COPLAS MET HUN MELODIEëN Hendrik de Vries voor de H.K.G. Zes weken voorw. voor v. d. Waals' verdediger In I dag retour!! Indien gemeentegrenzen gewijzigd worden, zal dat nog jaren duren Mr. Wesstra heeft nog de vitaliteit van een man in de kracht van zijn leven en men zou dus kunnen zeggen, dat het heengaan door het bereiken van de 65- Jarige leeftijd gevolg is van een over bodige voorzichtigheid van de wetge ver Men zou kunnen zeggen, want de secretaris is zelf wijs en openhartig ge- bc-eg om de maatregel alleszins goed te achten. In het hedendaagse roezige le ven, zegt hij, kan een man van 65 jaar niet meer zo open staan voor allerlei nieuwigheden. Er zijn stromingen en opvattingen, die hij verstaat en op Waarde kan schatten, doch niet met enthousiasme kan volgen. En dan doet onze gastheer een uitspraak, die teke nend is voor zijn nuchter denken: je overweegt bij jezelf, dat je het tempo Wel bijhoudt, maar is niet alleen een ander in staat om daarover te oordelen? Neen, het is goed zo, hoezeer mijn func tie mij ook lief is. Onmiddellijk dient daaraan toegevoegd te worden, dat ik Wel bijzonder gezegend werd, want Practisch ben ik al die jaren niet ziek geweest. Wij stellen dan de vraag hoe vooral binnen het raam van het gemeente bestuur ener grote stad de functie van secretaris gezien moet worden. Het publiek constateert namelijk tijdens de openbare raadsvergaderin gen, dat hij passief blijft en ook wei nig doet wat de secretaris is voorbe houden. omdat daar de stenografen voor zijn. „Mijn mening is" luidt het ant woord „dat een secretaris, die zijn .functie alleen ambtelijk opvat, geen juiste opvatting van zijn taak heeft. In een politiek college van burge- meelter en wethouders, dat dus een bepaalde lijn volgt, kan bij dreigende Verlating van die lijn wel degelijk 'n waarschuwing van de secretaris op haar plaats zijn. Een goed secretaris dient een vraagbaak en een adviseur te zijn, hij is de continuïteit in een steeds wisselend college en in mijn geval heb ik vier burgemeesters en twintig wethouders meegemaakt. Toch mag een secretaris niet domine ren, van hem wordt verwacht, dat hij zijn plaats weet." „Daarin schuilt dus juist zijn autori teit." voegen wij er aan toe. Mr. Wesstra gaat voort: de gemeente-secretaris is ook de chef van het secretarie-perso neel. Toen ik in 1920 benoemd werd, Vond men mij wel wat jong 33 jaar thaar ik kon de heren geruststellen met de mededeling, dat dit euvel elke dag Zou verminderen. Er waren toen 50 tot 60 ambtenaren onder mijn leiding, maar hu zijn het er 175, waarbij overwogen h'icet worden, dat de kantoormachines het werk van heel wat personeel heb ben overgenomen. De verhoudingen zijn altijd uitstekend geweest eri het corps afdelingschefs mocht en mag er zijn. in dit verband herdacht onze gastheer de heer Meeusen, die een bijzondere intelligentie bezat. „U heeft wel een zeer sterke groei van Haarlem meegemaakt" merken wij op, hm een ander aspect van dit rijke amb telijke leven aan te snijden. „De grootste groei kwam tot stand ha de annexatie in 1927. Van ruim 80.000 inwoners sprong Haarlem op 113.000 en ik weet nog heel goed, dat ik de eerste week na het officiële ingaan Van de grenswijziging drie nachten hiet naar bed ging; niet uit vreugde, hiaar om orde op zaken te stellen. ■En nu zijn het er 165.000. Het is Io nisch, dat een secretaris van zo'n stad zich niet meer kan bezighouden met za ken, welke hij in de dagen van de goe de provincie-beslotenheid tot zich trok. Dat verdriet me en het zou me zeer bioeilijk vallen om bijvoorbeeld afstand te doen van mijn gewoonte, die ik als een plicht voel, om elke uitgaande brief Keiezen en beoordeeld te hebben, voor aleer hem te ondertekenen. De taal is blij dierbaar en voor het juiste gebruik stond ik altijd op de bres." „Wordt er nog overleg gepleegd bij bet overnemen van het secretariaat?" „Neen, dat is geen gewoonte. Mr. Phaff heemt mijn zetel in, als ik hem ver toten heb en hij kiest zijn eigen werk methode, welke natuurlijk veranderin gen kan brengen." r. Wesstra heeft al eerder zijn ze tel moeten verlaten. Op 13 Juli 1943 werd hij uitgenodigd voor bespreking in het Kenaupark met jle Duitsers. U gaat op reis, zei men en bat betekende een kamp, waarin hij j®t September 1944 moest verblijven. y&t was jammer, want in de dagen van t lekker was de secretaris niet de zwij gende, al wist hij toen beter dan ooit ®ar zijn plaats was. Als Plekker her- Advertentie Geef haar dan een knot wol 100 gram 99 cent „DE WOLB4AL" Oen. Cronjéstraat 129 Haarlem-N. ■■■•■■■■■■■■■■■•■■■■■■a haaldelijk struikelde, dan klaagde hij zijn nood bij mr. Wesstra, die er niets van begreep, maar het valletje gezet had. Het was dan ook geen wonder, dat hij verdwijnen moest. „Toen ik terug kwam" aldus onze gast heer „voelde ik me als een vreemde ling op het stadhuis. Ik had niet begre pen wat er allemaal gebeurd was." Al pratende worden wij ingewijd in een taak, die de secretaris in vroeger jaren ook de zijne moest noemen. „Dezer dagen", vertelde hij, „ben ik hier en daar wat gaan opruimen. En bij die gelegenheid heb ik stapels rede voeringen gevonden, die werden afge stoken bij officiële ontvangsten. Het was vroeger de gewoonte, dat de se cretaris de rede, die de burgemeester zou houden, gereed maakte. Honder den zette ik op schrift de pers kreeg een doorslag en publiceerde de copie met het hoofd „Dames en heren" en al waarbij allerlei handboeken en soms encyclopaedieën te hulp moesten wor den geroepen. Tenslotte moesten we toch blijk geven iets te begrijpen van het werk van onze gasten. Ja, dat ging vroeger zo. Nu spreken de leden van het college a l'improviste en in de taal, die bij wijze van spre ken maar gewenst is, en het is er niet minder om". De gebruikelijke vraag: wat gaat u nu doen?, mocht ook in dit geval niet ach terwege blijven. Mr. Wesstra blijft in Haarlem wonen en hij zal beginnen met het lezen van boeken, omdat daar in de lange reeks van jaren maar heel weinig tijd voor over is gebleven. Het grote ver schil met nu en straks is, zo verklaart hij, dat ik nu nog werk heb en straks bezigheid. En.... zoveel bezigheden, zo veel liefhebberijen. Het ambt van ge meentesecretaris in Haarlem leidde van zelf tot het zitting nemen in de bestu ren van talrijke instellingen en organi saties. Zo blijft de heer Wesstra direc-, teur van Teylers Stichting, regent van het St. Elisabeths Gasthuis en van de gevangenis, voorzitter van de bioscoop commissie, voorzitter van maatschappe lijke zorg voor zieken en van verschil lende doopsgezinde instellingen, Mr. Wesstra zal dan over enkele da gen ambteloos burger zijn in een stad, waarin hij 37 jaar ter gemeentesecretarie verbleef. De grote groei van Haarlem, de uitgroei van provinciestad tot in wer kelijkheid de vijfde stad des lands, heeft hij meegemaakt. In verschillende opzich ten mocht hij er het ambtelijk hart van genoemd worden. Gedegen kennis van zaken, hulpvaar- dighej^i en vriendelijkheid, zeker ook jegens journalisten, hebben hem ge maakt tot een figuur, die in de historie van Haarlem meer dan een herinnering zal zijn. Wij wensen hem een gezegend otium cum dignitate. Advertentie Op 12 en 14 November treedt de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de stadsschouwburg voor het voet licht met „Meisjeslyceum", een spel van Ladislaus Fodor, waarmee het beroeps toneel reeds zoveel successen heeft ge oogst. De regie is in handen van Henk Schaer, hetgeen de verwachting mag wekken, dat de voorstelling op een hoog plan zal staan. Op Maandag 3 November hoopt de heer R. Zuurendonk de dag te herden ken dat hij voor 40 jaar in dienst trad als magazijnmeester van de N.V. Elec- trische Luxe Broodfabrieken van de fa. H. Franken Jr. in de L. Margaretha- straat te Haarlem. De betoverende sfeer, die Anton Tsje chow oproept in zijn spel „De Kersen tuin", heeft ons gisteravond diep in het hart gegrepen. Wekt de titel reeds het vermoeden van een zekere charme, het spel zelf ontplooit die in alle kleuren, van het weemoedige tot het uitbundige toe. De dichterlijke sluier, waarin het verhaal ligt gehuld, moge dan eens ge licht worden om ook de brute zakelijk heid haar kans te geven, steeds weer waakt Tsjechow er voor, dat de fragiele draad van zijn vertelling want dat is zijn spel toch feitelijk niet gebroken wordt. HU doet dat met een feilloze meesterhand, de karakters in een juiste verhouding tegen elkaar afwegend en zich hoedend voor het grove sentiment, In het stadhuis van Haarlem hield het Instituut voor bestuurswetenschappen Vrijdagmiddag een bUeenkomst waarin mr. J. Bierens de Haan, algemeen secre taris van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel, een inleiding hield over het onderwerp: „Bureaucra tie". De bureaucratie is geen modern ver schijnsel; in het Romeinse rijk kende men bijvoorbeeld reeds een omvangrijke Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Mr. Th. A. Wesstra in zijn fraaie werk kamer op het stadhuis. bureaucratie en was deze 'n teken van de nadere ondergang. Men onderscheidt 'n dienende bureaucratie, die noodzake lijker is naarmate het maatschappelijk leven gecompliceerder wordt en een bu reaucratie die van de onmisbare positie gebruik maakt om macht uit te oefenen. Onze gecompliceerde en geordende maatschappij voert een dubbel bestaan, dat van het werkelijk leven en dat van het papieren. Ook elk individu heeft een papieren leven. Ditzelfde geldt voor dfc ondernemingen en in nog sterkere mate voor de staat. Het aantal ambtenaren neemt sterker toe dan de bevolking en de kenmerkende eigenschappen van de bureaucratie zijn het formalisme, ratio nalisme, streven naar perfectie en spe cialisme en overheersing van het onper soonlijke element. Dit alles kan leiden tot corruptie en dwang op de burgers en een gevaar voor de persoonlijke vrij heid. De tendenz tot uitbreiding der bureaucratie is latent aanwezig en wordt ook bevorderd door de noodzakelijke samenwerking in internationaal ver band; er ontstaat nu ook een interna tionale bureaucratie. Grote waakzaamheid is geboden ter bescherming van de menselijke persoon lijkheid. De niet-ambtelijke maatschap pij en de ambtelijke wereld moeten naar elkaar toegroeien en in wederzijds be grip eikaars fouten verbeteren. In onze samenleving is geen plaats voor de ouderwetse liberale ondernemer, even min als voor de verstokte bureaucraat Het bedrijfsleven zal zelf moeten doen wat mogelijk- is om de ambtelijke be moeiingen zoveel mogelijk te beperken en de ambtenaren zullen moeten streven naar decentralisatie, en afzien van per fectionisme; zij moeten hun bureau meer zien als een onderneming waarin zo snel en zo goed mogelijk moet worden gewerkt. Op deze inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. De competitie-uitslagen waren: Groep 1: Reeuwijk Sr.-Hoogland 0-1, H. Happel-Klein W. Happel-v. d. Velde 1-0, Klein-v. d. Velde &->/„. Groep 2: Bïeekemolen-Th. Happel 0-1. Groep 3: Holtkamp Jr.-v. Straaten 0-1, Holtkamp Sr.-Rosenhart 1-0, v. d. Berg-Baas 1-0, Huyboom-v. Straaten 1-0, Lunenburg-Holtkamp Sr. 14-M. Groep 4: Stevens-Goedemans 0-1, Cornelissen-v, d. Putte 0-1, Bosland- Huneker 0-1, Overdijk-de Vos 1-0. Beker: Bakker-Klein 0-1, Goedemans- Holtkamp Jr. 0-1, v. d. Stoop-Reeuwijk Sr. 0-1. Advertentie Amsterdamsche Rijtuig Mij - Haarlem Advertentie COUTURE CHAPEAU Wilhelminastr. 16 Tel. 16884 Hoewel het directe belang van Bus sum bü het bestaan van de Haarlemse Orkest Vereniging niet groot is, zijn B. en W. van de gemeente Bussum van oordeel dat het in stand houden van een provinciaal orkest toch van alge meen belang is en zij hebben daarom bij de raad een voorstel ingediend om een jaarlijks subsidie van f 757 be schikbaar te stellen. Maandag. 8 uur repetitie „Laudate Dominum", 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag. 8 uur repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël", 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor, 8 uur vergadering Pluimveevereniging „De Eendracht". Woensdag. 2.30 uur repetitie Kath. Kinderkoor, 7.30 uur clubavond Dam club "St. Bavo", 8 uur ledenvergadering Kath. Volkspartij. Donderdag. 8 uur Volksdansgroep ..Het Blijde Leven", 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria, 8 uur St. Vin- centius. Vrijdag, 8 uur toneelrepetitie H.A.T. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 26 October 1952 waargenomen door dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: ingaande Zater dag 18 uur. Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206-208, tel. 38320. kinderstemmetje, zingend, dat wie zoet is lekkers krijgt, maar wie stout is de roe. De moeders hebben het iets gemakkelijker de jeugd tot gehoor zaamheid te brengen, want Sint Nicolaas en zwarte Piet luisteren ieder jaar vroeger en wee, het stoute kind, dat met roede en zak kennis zal moeten maken. Moderne paedagogen mogen dan het wijze hoofd schudden en de braafheid-om- de-roe-te-ontlopen verafschuwen, wanneer de Pater Redemptorist ons de afgrij selijkheden van de hel in felle kleuren schildert en het vagevuur is ook niet alles dan is de straf van God dikwijls een beter argument voor onze zwak heid om in het rechte spoor te blijven, dan het beroep op Diens onmetelijke liefde. Waarmee gezegd is, dat de vrees voor de straf goede dingen weet te be werken. De middeleeuwse magistraten hebben ten aanzien van de rechtspleging ongetwij feld dezelfde gedachte gehad. Zij mogen in moderne ogen slechte paedagogen zijn geweest hun manier van recht-doen komt ons inderdaad wel een weinig onmenselijk hard voor ontzag hebben ze zeker in hoge mate ingeboezemd. Hoe strafte men in het oude Haarlem de misdaad? In dit opstel willen we daar over een en ander vertellen. Men zal zich herinneren, dat we in het opstel over Quirinus Talesius heb ben verteld, dat hij, voor zijn executie, werd opgesloten in de „dievenkelder" in de Barteljorisstraat. Nu mene men niet, dat deze kelder een gevangenis was, zoals men die tegenwoordig kenl De opsluiting geschiedde meestal alleen in de vorm van een kort, wat we nu voorarrest zouden noemen. Er volgde geen gevangenisstraf op, tenzij in en kele gevallen. Men kende deze vorm van straf niet, althans paste deze zo goed als niet toe. De straffen waren in die tijd om het zo te noemen meer spectaculair. Ze waren ook in stijl met het vergrijp. Meermalen verliet een dief, die in de Barteljorisstraat had vastge zeten, de kelder met afgehakte vingers of zelfs zonder hand. Afkappen van de oren, splijten van de tong, ogen uitste ken en brandmerken waren de „gewo ne" straffen voor ernstige misdaden ot vergrijpen. Straffen even gevarieerd ei: huiveringwekkend als de doodstraf, die ook al in verschillende vorm werd vol trekken naar gelang de fouten, die wa ren begaan. Haarlem had reeds in 1291 de twij felachtige eer de beul van Holland te huisvesten. Eeuwen achtereen hebben deze in Haarlem gewoond. De beul had tot taak de executies in Holland te verrichten en ook de overtreders, mis dadigers en ander gespuis op de pijn bank te „examineren". Hij had zoveel werk, dat de stadsregering van Haar lem meermalen haar beklag deed over het feit, dat haar „ambtenaar" meer buiten dan binnen de stad verkeerde, zodat hij afwezig was, wanneer men hem te Haarlem dringend nodig had. De Amsterdamse schout moest meestal twee weken van te voren aanvragen, wanneer hij de diensten van de Haar lemse beul nodig had om er zeker van te zijn, dat hij niet elders een „af spraak" zou hebben. Tot op Texel ver richtte de Haarlemse beul zijn werk. Hij was een zeer gezien en achtens waardig man, ondanks zijn gruwelijk werk. In 1524 toen de dievenkelder te klein was geworden en niet over een pijnbank beschikte, kreeg de beul in de St. Janspoort zijn eximineerkamer en pijnbank. Bovendien werden hier enkele vertrekjes gebouwd voor het herbergen van gevangenen. Erg solide was deze gevangenis blijkbaar niet. want van buitenaf kon men contact met de gevangenen onderhouden. Er werd dan ook in 1528 een verbod tegen dit contact-opnemen uitgevaardigd. In 1570 braken vier gevangenen uit. De cipier ontkwam ternauwernood, met behulp van invloedrijke relaties, aan executie als straf voor zijn onoplet tendheid. Toch kon men de man niet zo heel veel verwijten, want van stads wege was men reeds in 1550, weer in de Barteljorisstraat, doende een twee de gevangenis te bouwen. Een echte kerker, waaromheen hoge muren wer den opgericht. Nu denke men niet, dat de Middel eeuwen alleen maar lijfstraffen kenden. Deze mogen ons zijn verteld als spreken de voorbeelden, een zeer groot gedeelte van de straffen was van heel andere aard. Zo was het zeer gebruikelijk, dat men kleine diefstallen uitboette door in de processies mee te lopen, in witte kle ren, met iets van het gestolene in de hand. Na het volbrengen van deze peni tentie moest men dan een of meerder waskaarsen offeren of stenen schenken voor de bouw van de kerk of andere gebouwen in de stad. Het kwam ook voor, dat men in het openbaar voor het stadhuis op de Grote Markt aan het ge recht op de knieën vergiffenis moest vragen. Een veel toegepaste straf was ook de verbanning uit de stad voor een bepaalde tijd. Haarlem raakte op deze manier minder gewenste individuen ge makkelijk kwijt. Hoe men er op het plat teland over dacht, daarmee werd in het geheel geen rekening gehouden. Intus sen kregen Velsen en Beverwijk dikwijls de last, want degenen, die uit Haarlem waren verbannen, behoorden dikwijls tot de onverbeterlijke individuen, die de omgeving onveilig bleven maken. In een der volgende opstellen willen we graag er bestaat veel literatuur over nog iets meer over het werl; van de beul verhalen en dieper ingaan met enkele voorbeelden uit de Mid deleeuwse geschiedenis op de toepas sing van het strafrecht. Maar zet u schrap: de werkzame beul van Haarlem gebruikte bij zijn executies niet de kogel. Hij moest zijn slachtoffers ofwel worgen, verbranden, levend be graven, verdrinken (met een trechtertje aan de mond totdat de dood intrad), en indien het bijvoorbeeld valse munters betrof levend koken in een ketel met olie en water. Eenvoudiger was zijn werk, wanneer de veroordeelde onthoofd moest worden of opgehangen. Welterus ten, lezer. De beul van Haarlem is his torie en komt niet naast uw bed staan Overigens in 1522 moordde niet de beul maar werd de beul vermoord. Ook dat is een verhaal apart. Voor later. Jan B dat alleen maar banaal kan zijn. In deze Kersentuin, waar de tragiek het volle pond krijgt, maakt Tsjechow zijn toeschouwers gelukkig, omdat hij de betrekkelijkheid der dingen met zulke subtiele lijnen tekent en tevens bij dat alles de zon van de toekomst laat schij nen met de mildheid van het troostende woord. Daarom heeft de voorstelling van gisteravond, voor het eerst in Haarlem en gebracht door ..De Haagsche Come die" voor „Geloof en Wetenschap", ons gelukkig gestemd. Het verhaal is overigens dóódsimpel: de eigenares van een landgoed in Rus land is mede door een vijfjarig verblijf in Parijs financieel zo aan de grond ge raakt, dat zij haar bezit, waaronder de kersentuin een grote faam heeft, moet verkopen. Meer is er van de inhoud fei telijk niet te zeggen. De rest is min of meer bijzaak; zelfs de verrassende er varing, dat een vroegere onderhorige het goed gekocht heeft, is bijkomstig. Tsje chow benut echter alle kansen om zijn mensen in hun reacties dat karakter te geven, welks realiteit ook in die ..zwe vende" sfeer niet te betwisten valt. En zo kon hij met een gerust hart vier be drijven van formaat op eenzelfde thema uitspinnen zonder in herhaling of lang dradigheid te vervallen. Nu heeft Peter Scharov zich ook dit maal weer een bekwaam regisseur be toond, die bovendien van nature de in tentie van Tsjechow's spel aanvoelde en haar alle recht liet wedervaren. „De Haagsche Comedie" heeft hij tot een voorstelling van het eerste plan geïn spireerd, mede omdat hij beschikken kon over voortreffelijke knpchten. Daarom bewaren wij door deze voor stelling zo'n schone herinnering aan de weifelende, nimmer doortastende maar uiterst lieve landeigenares van Ida Was serman; heeft Myra Ward ook in die sombere rol van de pleegdochter weer zulk voornaam en indrukwekkend werk geleverd en wist Bob de Lange de boer se groothandelaar juist niet tot een ca- ricatuur te maken. En zo zagen wij ook de anderen: Johan Valk, oubollig en goedlachs, Paul Steen bergen, apathisch soms, maar dan plot seling in volle gloed om de kersentuin te behouden, en niet te vergeten de voortreffelijke lakei, die Henri Eerens ten beste gaf. en de onvervalste gouver nante van Willy Haak. Bij vorige voorstellingen was de stu- dentenrol in handen van Max Croiset, en het zou ons niet vreemd voorkomen, wanneer een vergelijking met Luc. van Gent, die gisteravond deze rol speelde, ten nadele van de laatste zou uitvallen. Dat zou misschien ook het geval zijn bij Carrie Rens, die de dochter-rol van Heieen Pinsenstel had overgenomen. Intussen heeft het gehele gezelschap een bekoorlijke voorstelling gebracht, die haar slot vond in een langdurig ap plaus en vele bloemen. W. H. Met grote belangstelling hebben vele leden van de Haarlemse Kunst Gemeen schap gisteravond in een der stijlvolle zalen op de bovenverdieping van het Waaggebouw genoten van het boeiend relaas, dat de dichter en essayist Hendrik de Vries gaf over gijn ervaringen, welke hij in Spanje, tijdens een langdurig ver blijf aldaar, had opgedaan. Deze hadden vooral betrekking op het muzikale leven der Spanjaarden, dat uiteraard bij dit Zuidelijk volk, met een sterk, bruisend gemoedsleven, veel verschilt vhn dat van de volken in de Noordelijke regio nen. De causerie was getiteld: „Spaanse Coplas met hun melodieën". De in alle streken van Spanje voor komende Coplas zijn kleine, uit één strofe bestaande gedichtjes, naar de vorm te onderscheiden in cuartetas 1 acht lettergrepige versregels) en sequidillas 'bestaande uit vijf of zeven lettergre pen!. Deze uit de Middeleeuwen date rende en nog steeds populaire versvorm is zowel literair als folkloristisch bij zonder interessant, omdat alle gemoeds uitdrukkingen en politieke gevoelens van het volk erin zijrr gekristalliseerd. Dit was dan ook duidelijk te bemerken in de muziek, waarmee de spreker zijn causerie illustreerde. Vele dansen en volksliederen, begeleid door de bekende Snaanse castagnetten, guitaren en andere tokkelinstrumenten kreeg men te horen. Reeds in de vorige eeuw begon men duizenden van dergelijke volksliedjes ie verzamelen. Door enkele Nederlandse dichters en wel speciaal door Hendrik de Vries zijn vele Coplas overeenkom stig de oorspronkelijke vorm met alle bedrevenheid vertaald. Spreker droeg zelf enige vertaalde Coplas voor. Het Haagse gerechtshof heeft mr. J. E. van der Starp uit Rotterdam, die inder tijd de spion Van der Waals verdedigde, veroordeeld tot zes weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. van der S. was ten laste gelegd, dat hij zich in zijn brochure over net England-Spie] aan smaad had schuldig gemaakt ten aanzien van de P R.A.-re- ehercheur J van den E. Mr van der S. had geschreven, dat deze rechercheur belangrijke verklaringen, die Van der Waal<- en diens broer hem hadden ge daan. niet in zijn processen-verbaal had opeenomen. Voorts, dat genoemde re chercheur Van der Waals en zijn fami lie mishandeld zou hebben. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 ij vele gemeentebesturen in Noora- stuursorgaan bestaat nu uit andere per- Holland heerst een zekere onge- sonen dan die er in 1941 deel van uit rustheid omtrent de mogelijkheid maakten. Gedeputeerde Staten staan nu van annexatie of ingrijpende wijziging geheel vrij tegenover het rapport der der gemeentegrenzen. Wat is immers het commissie en men vergete niet dat de geval? In 1941 stelde het .toenmalige commissie slechts adviezen aan Ge- college van Gedeputeerde Staten van copuleerde Staten uitbrengt en dat het Noord-Holland een commissie in, waar- van dit college afhangt of en zo ja m aan werd opgedragen de gemeen- welke mate daaraan gevolg zal worden telijke indeling van Noord-Holland in gegeven, studie te nemen. Deze commissie zette haar arbeid in de bezettingsjaren voort yziging vm gemeentegrenzen is en kwam in 1949 met haar eerste rap- VY ??.n zee5 belangrijke zaak waar- port gereed. Deze commissie bleek toen blJ gr?^ e" uiteenlopende be- van oordeel te zijn. dat de gemeentelijke langen zijn betrokken- De wetgever indeling van Noord-Holland rigoureus heeft daarvoor dan ook een procedure moet worden gewijzigd; het aantal Noordhollandse gemeenten zou - bij gehandeld J g nnnT-n-u-flin rt von VlOOT 17 fWt\5t#*1 1PI7 WVJrUUU geil cUIUC J.U.. Volgens de bepalingen der gemeente wet. moeten Gedeputeerde Staten gesteld dat zij het advies van de com missie geheel of gedeeltelijk willen worden verminderd van 121 tot 58! De gedetailleerde voorstellen met betrek king tot bepaalde gemeenten zouden in een tweede rapport worden vervat Des- aevln a Te tijds is in c'nsn^fss^wel de samensteL den te geen er&el katholiek en dat in standpunten van de gemeenteraden een provtncie waL de kathoUeken o" Gedeputeerde Staten, dan mét een piuvnn. e w e .i - hun eigen zienswijze ter kennis brengen geveer een derde deel der bevolking Minister van Binnenlandse Za- uitmaken) als de wijze waarop de con, dg phasg van de prQ. zag het vraagstuk vrijwel uitsluitend als fdure en de zaak wordt nu ten depar- een van wetenschappelijk, administra- temente beoordeeld met van Provinciaal tief-technische aard en lette te weinig ™ar van een algemeen landehjk stand- op de ideële belangen van de bevolking P1X111 Oordeelt de minister ongunstig der betrokken gemeenschappen) in cri- °Yex het voorstel, dan lokt hij een Ko- tisehe zin bespoken. De afdeling Noord- nmkj k B u w Holland van de Vereniging van Neder- .-"f1 net verzoek niet veraer m landse Gemeenten hield in December hehandelmg zal worden genomen cn 1949 een bijeenkomst waarin het alge- dan is de ko'usat.\<oelt de mimste:r van mene gedeelte van het rapport der Binnenlandse Zo ken echter v el voor commislie werd behandeld. De voorzit- «wigging van het verbek om gens ter Mr P. O F. M. Cremers, bur- ï.1Jzlglng.\ dan nodigt hij Gedeputeerde gemeester van Haarlem sprak toen een Staten uit om een wetsontwerp samen wijs woord: „Nu de gedetailleerde voor- te stellen en dit aan de betrokken ge- steüen der commissie nog niet bekend ZTZrtn v^lle^I zijn, is het nog mogelijk om deze be- ken worden dan op de verschillende langrijke zaak .sine ira et studio" te raadhuizen ter inzage gelegd en alle bespréken." Niettemin werd het rapport mwoners en ter plaatse gevestigde door de vergadering ernstig gecritiseerd rechtspersonen kunnen dani by Gedep. en met ijzige koelheid ontvangen. Iri Stoten bezwaren indienen. Dat kunnen 1951 verschenen de voorstellen der uiteraard ook de gemeenteraden en deze commissie betreffende de kop van borden boyendien in de gelegenheid Noord-Holland en Westfriesland en in gesteld om m een openbare vergadering 1952 die, betreffende de Vechtstreek en van Gedeputeerde Stoten door gemach- het Gooi en - naar verluidt - is spoe- Jigden hun bezwaren naar voren te dig het rapport over de gemeentelijke brengen. De individuele leden van de indeling van Zuid-Kennemerland te gemeenteraden kunnen in die vergade- verwachten. En nu begint de „ira" de persoon of door gemachtigden „studio" te verdringen. In de kop van van hun gevoelen doen blijken. Daarna Noord-Holland en in Westfriesland is f??11 file stukken en bescheiden naar de een gezamenliike actie der gemeente- Minister van Binnenlandse Zaken die. besturen ingezet en ook in het Gooi is "a zorgvuldige overweging van de m- beroering ontstaan In Zuid-Kennemer- houd van de stukken, moet beslissen of land wordt het rapport voor dat gedeelte hu aan de Koningin zal adviseren een der provincie met intense spanning ver- wetsontwerp tot wijziging van de ge beid meentegrenzen bij de Staten-Generaal Allerwegen hoort men de klacht, dat aanhangig te makemOver het lot van de commissie haar arbeid heeft ver- wetsontwerp wordt door de Tweede richt zonder zich officieel om inlichtin- Kamer en daarna door de Eerste Kamer gen tot de gemeentebesturen te wenden, beslist. De commissie heeft weliswaar vele bur- Zoals men ziet. een met vele waaiv gemeesters gehoord, maar met alle borgen omringde, maar daarom tija- respect voor deze gezagdragers men rovende procedure. Grenswijziging is zou wellicht een vollediger inzicht heb- dan ook een kwestie van vele jaren (de ben gekregen van de opvattingen wel- wijziging van de Utrechtse gemeente- ke bij de bevolking leven, indien men grens is reeds langer dan een jaar bij de zich zoal niet tot de gemeenteraden Tweede Kamer aanhangig). - dan toch tot de colleges van burge- Een tweede punt waarop wij de ean- meester en wethouders had gewend. De dacht willen vestigen is de grote invloed min of meer eenzijdige oriëntering is welke de minister van Binnenlandse Za- de waarde van de arbeid der commissie ken op de gang van zaken betreffende niet ten goede gekomen. grenswijziging heeft. Meestel wordt ter Uit verschillende reacties, welke ons zake nog interdepartementaal overleg bereiken, krijgen wij de indruk dat men gepleegd en het advies gevraagd van de zich soms een onjuiste indruk heeft ge- Rijksdienst voor het nationale plan. Zo vormd van de taak van de commissie daartoe aanleiding is treedt de Minister en dat de betekenis van haar arbeid van Binnenlandse Zaken over grenswij- overschat wordt. zigings voorstellen in nader overleg met Voor een goed begrip is het nodig er Gedeputeerde Staten, nog eens aan te herinneren dat de com- Moge het bovenstaande er toe leiden missie in 1941 door Gedeputeerde Staten dat omtrent de actuele betekenis van de van Noord-Holland is ingesteld Haar "annorten van de Noordhollandse com- rapport wordt uitgebracht aan Gedepu- missie voor de gemeentelöke indeüc. teerde Staten, maar dit provinciaal be- een juister begrip zal ontstaan!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7