Bodem der internationale goederenmarkten schijnt bereikt Basis blij ft echter nog steeds labiel blijft Bonn ratificeert verdragen niet vóór volgend jaar Sigarenbandjes- album Waarom de kachel niet branden wou De stad HAARLEM Dominicus en de slag bij LEPANTO ïEKENcursus JOKARI s c Engels commandant ere-burgei van 's Hertogenbosch O A R FIN ANCIEN EN ECONOMIE Fins kabinet De E.D.G. en de Conventies NATO financieel sterk genoeg Kamerleden pro en contra R.Y.D. De stad herdenkt bevrijding ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 PAGINA 9 Deze week: Grondstoffenprijzen Geen wijzigingen St. Nicolaaspakjes voor opvarenden van oorlogsschepen Manuscript van Paganini gevonden Ridgway verklaart: Wens van C.VP. Eén christelijke volkspartij Spionnage bij het V.HM.O. sS&mB De recente ontwikkeling op de we reldgoederenmarkten maakt het interessant eens een algemeen overzicht te geven van het prijsverloop ^an de wereldgrondstoffen. Een verloop, hat als gevolg van vele internationale factoren, met name de oorlog in Korea he daarop gevolgde defensie-inspan- ®lrigen van de Westerse landen felle en bewogen fluctuaties te zien heeft gege ven. Het prijsverloop van de wereldgoe- oerenmarkten is steeds een nauwkeurige barometer geweest van de economische bonjunctuur in de wereld, een functie Welke deze nog steeds vervult, zij het oan dat de conjunctuur momenteel meer ®n meer beïnvloed wordt door interna tionaal politieke factoren. In het kort samengevat kan men t.a.v. bet prijsverloop opmerken, dat de voor naamste wereldgrondstoffen reeds tijdens oe afgelopen wereldoorlog maar vooral toch direct daarna tot een veelvoud van die van 1938-'39 stegen. Direct gevolg van enerzijds de heersende schaarste maar Voornamelijk toch van de aanmerkelijke Verzwakking van de verschillende mun ten. Verzwakking, die ook de dollar niet onberoerd heeft gelaten. Geleidelijk werd uit de prijsontwikke ling het element van schaarste geëli mineerd, waardoor een ontspanning op de wereldgoederenmarkten kon optreden, doch welke ontspanning op ruwe wijze tverd verstoord door het uitbreken van bet Korea-conflict, welk conflict, de te genstellingen tussen Oost en West ver scherpte en de Westerse landen deed besluiten tot intensievere defensiemaat- regelen. Strategische voorraadvorming, grondstoffendistributie, hamsteraankopen door het bedrijfsleven en het publiek tvaren het gevolg, alle evenzovele fac toren, die de grondstoffenprijzen tot een ongekende hoogte opstuwden, waarbij opgemerkt moet worden, dat de vrij onbeheerste strategische voorraadvor ming door de V.S. de opgetreden prijs stijgingen meer hebben geactiveerd dan noodzakelijk was. Men heeft na deze kortstondige doch hevige kunstmatig Verwekte schaarste de terugval kunnen bonstateren, die de goederenmarkten zo- tvel als het bedrijfsleven in ernstige mate heeft beroerd en verstoord. Men kan zich thans afvragen, hoe de situatie op de wereldmarkten is. Voor op moet worden gesteld, dat verschillen de factoren ofwel zijn verdwenen ofwel San kracht hebben ingeboet, zoals pa niek-a ank open en wilde strategische Voorraadvorming. Niet verdwenen echter is de noodza kelijkheid van defensieproductie, die in feite eerst thans op gang komt, en die ongetwijfeld vele grondstoffen met na me strategische metalen zal blijven op feil. Daarnaast heeft men-in-de laatste HM kunnen constateren, dat internatio naal de koopkracht weer enigermate is toegenomen, waarop een opleving in de bedrijvigheid van de industrie voor °Onsumptiegoederen is gevolgd. Het bedrijfsleven heeft sedert zijn voorraadvorming eerst geleidelijk: en de laatste maanden iets snel ler cp zijn grote voorraden ingeteerd, Sodat voor sommige industrieën de tijd leeds is aangebroken en voor andere biet ver meer is, om zich opnieuw tot de grondstoffenmarkten te wenden ten- binde de voorraden aan te vullen. Men bioet hierbij echter wel in het oog hou den, dat, aangezien men allerminst ze ker is, dat de huidige opleving duur zaam zal zijn, men niet mag verwachten, dat de industrie op enigszins omvang- üjke schaal tot voorraadvorming zal Overgaan, Men zal in het algemeen on getwijfeld slechts mondjesmaat kopen ®n hoogstens iets meer dan zijn directe behoeften dekken. Aan de hand van enige cijfers van het Srijsverloop van enkele voorname grond- doffen kan men constateren, dat voor heel wat grondstoffen de -bodem reeds ls bereikt en dat de prijzen van deze goederen zich weer in opwaartse rich- 'lcg bewegen. Zeer duidelijk valt dit op bij het brijsverloop van de verschillende meta- j®n. De tinprijs fcijv., die na een record hoogte omstreeks Februari 1951 geleide- hjk aan is teruggelopen tot het pre-Ko- reaanse niveau, heeft zich in enkele Het Finse coalitiekabinet van dr. Urho Hekkonen is gisteravond te Helsinki hoor president Juho Paasikivi opnieuw gbïnstalleerd. De regeringscrisis, die Veroorzaakt was door economische mo-ei- 'ijkheden, is tot een oplossing gebracht. heeft acht dagen geduurd. Het kabinet trad op 17 October af, badat de socialisten gevraagd was de Prijzen van de landbouwproducten te bevriezen. Een vrij groot gedeelte van öe agrarische partij zelf verzette zich tegen dit plan. t>e agrarische premier Kekkonen heeft gisteren persoonlijk tijdens een bezoek ?ah president Paasikivi de ontslagaan- rage van het kabinet ingetrokken. Er is geen enkele wijziging gekomen in de Samenstelling van het kabinet bestaande mt zeven vertegenwoordigers van de -gfarische partij, zeven socialisten, twee <nveden en één partijloze deskundige. De Overeenkomst, die gisteren tussen de grarische partij en de socialisten be- mkt werd, bestaat hierin, dat de prijzen er landbouwproducten onder toezicht aiï de regering zullen worden geplaatst. maanden tijds weer duchtig opgewerkt en bevindt zich thans weer ongeveer 50 pet. boven het laatstgenoemd niveau. Zowel katoen als wol vertonen een soortgelijk verloop, met dien verstande evenwel, dat de wolprijzen tijdens en na de Koreahausse veel heftiger fluctuaties te zien hebben gegeven dan katoen. Uit het overzicht blijkt echter wel, dat niet alle grondstoffen zich reeds weer herstellen van hun prijsdaling. Met name is dit het geval bij het pro duct rubber. Hier kampt men nog steeds met een overproductie, alhoewel uit de jongste cijfers van de Intern. Rubber Studio Groep is gebleken, dat het wereldverbruik langzaam toeneemt. Tot uitdrukking komt dit echter nog niet in de prijzen, omdat de productie altijd nog groter is dan het verbruik. Dat althans voor het moment de bo dem van de wereldgoederenmarkten in het algemeen wel bereikt schijnt, kan ten overvloede nog blijken uit de ont wikkeling van het verloop van Moody's index voor de groothandelsprijzen, die nadat het pre-Koreaanse niveau om streeks Juni 1952 weer bereikt was, zich thans weer boven dit niveau beweegt. Ten slotte moet opgemerkt worden, dat men bij het trekken van zijn con clusies uit deze cijfergroepering nauw keurig in het oog dient te houden, dat nog tal van factoren hetzij sluimerend dan wel actief aanwezig zijn, die aan de verschillende markten een labiele basis geven. Soort Rubber Londen loco 1 Huiden New York Reuzel Chicago Katoenolie N. York loco Talk extra id. loco Schellak id. loco Koper el. loco Tin Londen loco Tin New York loco Blik Pittsb. Lood New York loco Wooltop Antwerpen Koffie New York loco Suiker id. 4 loco Cacao id. Bahia loco Katoen id. loco Tarwe Chicago Mais id. Haver id. Moody's index (Koreahausse) 15/6'50 13/2 '51 23% sh. 19.95 9.62 15— 5% 38— 22.50 602— 77.50 7.30 12— frs. 191— 49.50 4.16 - 27.50 34.47 209— 142% 77% 392.0 73 19.62 26.40 1814 5114 24.50 1560— 183— 8.45 17— 365— 56.75 4.80 37.62 260% 183% 10214 532.9 13/3 '52 14/6 '52 22/10 '52 33% 23% 22% 16.90 20.37 15.30 12.58 11.22 8.82 14.64 15.48 16.34 5% 5% 5% 27— 38— 21.— 27.50 22.50 34.90 978% 605 953% 121.50 78— 120.85 8.45 7.30 8.70 19— 12— 13.50 146— 191. 203.— 55.75 49.50 46.00 4.33 4.16 4— 38.37 28— 33.62 41.05 34.67 36.85 253— 210— 236% 182% 144(4 80% 166% 89% 85% 436.4 393.7 414.6 Het West-Duitse parlement kan de ratificatie van de Conventies van Bonn en het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap niet vóór het vol gende jaar voltooien, aldus heeft dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, gisteren te Bonn verklaard. Dr. Ehlers deelde mede, dat het de bat in de Bondsdag voorlopig is vast gesteld op 25 a 28 November, doch deze datum geldt nog slechts als een streefdatum en de socialistische fractie heeft zich er nog niet mee accoord verklaard. Dit houdt volgens Ehlers in, dat de Bondsraad de verdragen wel niet meer vóór Kerstmis zal kunnen behandelen. Dr. Adenauer had het de bat nog aan het einde van deze maand willen houden, doch de behandeling van de verdragen in de commissies vergt langere tijd dan verwacht werd, mede doordat vele leden der. rege ringspartij liever niet al te snel te werk willen gaan. Dr. Ehlers, die voor Kort tot tweede voorzitter van de CDU werd herko zen en in deze partij het protestantse element vertegenwoordigt, zeide dat hij met dr. Adenauer overeenstemt in de overtuiging, dat Duitsland de ver dragen zo snel mogelijk zal moeten ratificeren. De president van de Bondsdag grond- Gedurende de periode van 27 October tot 6 November kunnen St. Nicolaas- luchtbriefpakjes worden verzonden aan opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein" in de Koreaanse wa teren. (Maximum gewicht 500 gram. Frankering acht cents per 50 gram. Mi nimum frankering 50 cents). Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", welk schip 14 November naar de Ko reaanse wateren vertrekt ter aflossing van Hr. Ms. „Piet Hein", zal zeepost mee nemen voor opvarenden van deze tor- pedobootjagér. Deze zeepost dient uiterlijk 11 November acht uur te Am sterdam aanwezig te zijn. Post voor opvarenden van Hr. Ms. „•Johan Maurits van Nassau", uit te rei ken tijdens de uitreis, dient voor de hierna te noemen sluitingstijden te Am sterdam aanwezig te zijn. Voor uitrei king te Malta: 20 November 22 uur; te Beirouth: 3 December 9 uur; te Colom bo: 20 December 9 uur en te Singapore: 29 December 9 uur. Omtrent sluiting te Amsterdam voor post uit te reiken te Aden en Hongkong volgt nader bericht. Post voor opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Boeroe" op thuisreis van Meuw-Guinea naar Nederland moet vóór de hierna te noemen sluitingstijden te Amsterdam aanwezig zijn. Voor uit reiking te Singapore: 1 December 9 uur; te Colombo: 13 December 9 uur; te Mal ta: 14 Januari 10 uur en te Gibraltar: 24 Januari 12 uur. De sluitingsdatum te Amsterdam voor de te Aden uit te rei ken post wordt nader bekend gemaakt. Een voddenraper in Milaan heeft tus sen een hoop oud papier het ontbrekende gedeelte gevonden van een onuitgegeven concert van Nicolo Paganini. De voddenraper zag de handtekening van Achille Paganini, de zoon van de be roemde violist, op het manuscript staan en ging er mee naar een muziekkenner. Maestro Natale Galini, die het gehavende mauscript kocht, zei, dat het 't ontbre kende gedeelte vormde van het vierde concert in d. kl. terts, dat voor de eerste maal door Paganini zelf in 1831 in de Parijse opera werd uitgevoerd. De zoon van Paganini heeft het manus cript op zékere dag uitgeleend aan een violist, met wie hij bevriend was. Toen hij het terug kreeg, ontbrak bovenge noemd gedeelte. W.W.V.VA', Mwfiawfcwi Wij ontvingen een fraai album voor het inplakken van sigaren bandjes. (Uitgave N.V. G. Kolff- en Co., Prinsengracht 691, Am sterdam). Er zijn een heleboel tekeningen van Nederlandse si garenbandjes in afgedrukt. Voor beginners is dit een leerzaam album. Jullie zult er zeker plezier in hebben om de siga renbandjes, welke je tot hu toe zo maar los bewaarde, over zichtelijk op te plakken. Van alle bekende Nederlandse siga renfabrieken zijn afbeeldingen van bandjes opgenomen. Je moet ook eens naar de sierlijkheid van sigarenbandjes kijken. Som mige hebben van die mooie omrandingen. Meen niet dat er altijd mooie gekleurde bandjes om de sigaren hebben gezeten, want dit gebruik bestaat nog niet zo erg lang; pas van het eind van de negentiende en begin twintigste eeuw. En de sigaren zelf? Het roken is veel en veel vroeger bekend geweest. Reeds Columbus heeft medegedeeld, dat leden van zijn bemanning Indianen hadden ontmoet, die opgerolde bran dende kruiderijen in de mond hadden en daar rook uitzogen, die ze weer uitbliezen. En in boorlingen van het eiland Haïti rolden tabaksbladeren in een maïsblad, staken het ene eind van het rolletje aan en trokken met de mond aan het andere einde rook er uit. De Spaanse matrozen noemden dat „Cigara" en zo kwamen de eerste „ciga ra" naar Spanje. In de acht tiende eeuw was het roken nog niet overal zo bekend en aan het eind van de negentiende eeuw deed het sigarenroken als mode zijn intrede in Frankrijk en Duitsland. Sindsdien nam het roken een enorme vlucht en speciaal de Nederlandse si garen worden nog steeds in het buitenland graag gerookt om de deze overtuiging op de ervaringen, die hij enkele weken geleden heeft op gedaan, toen hij de synode der Evange lische kerk in Elbingerode in O.-Duits- land bijwoonde. „Het contact met de mensen uit de Sovjet-zone heeft mij er van doordrongen, dat wij snel moeten ratificeren", zeide Ehlers. „Het is mijn indruk, dat de mensen In het Oosten met ongeduld wachten op voldongen feiten van onze kant. De toenemende nood en terreur versterkt daar bij velen de verleiding om op een militaire be vrijding te gaan rekenen." Generaal Ridgway, geallieerd opper bevelhebber in Europa, heeft gister avond te Londen, tijdens een reünie van El Alamein-strüders, verklaard dat de veertien Nato-landen financieel gezien een voldoende sterke strijdmacht op de been kunnen brengen om zichzelf te verdedigen tegen een eventuele Russi sche aanval. „We beschikken echter op het ogenblik nog niet over deze strijd macht", voegde hij hieraan toe. „We zijn er van overtuigd dat het op de been brengen van het vereiste troepenaantal niet boven onze economische krachten zal gaan." De generaal noemde de Sovjet-Unie niet met name. Hij sprak over „een machtige agressor" en noemde die „sterk en meedogenloos". „Deze agressor zal ons beroven van alles wat ons dierbaar is, wanneer we ons zelf niet sterk ma ken. Totdat wij over voldoende strijd krachten beschikken, zowel te land, ter zee als in dé lucht en gesteund door behoorlijke reserves, die snel gemobili seerd kunnen worden en van voldoende materiaal voorzien kunnen worden, blijft het gevaar bestaan dat wij alles prijs moeten geven. Wanneer we over deze strijdkrachten beschikken, zullen onze kansen stijgen om de vrede te handha ven, onze vrijheid te verzekeren en de tegenpartij te dwingen te onderhandelen zonder politieke chantage". De Christelijke Volkspartij heeft aan alle afdelingen van de Anti-Revolution- naire Partij en de Christelijk Histori sche Unie, alsmede aan de jongeren groepen van deze partijen een oproep gericht. Na o.a. gewezen te hebben op de „les van de verkiezingen", wordt geconcludeerd, dat het grote verlies der christelijke partijen niet moet worden beschouwd als een voortgang van het proces van de door-braak, maar als „op zeggen van het vertrouwen door dui zenden uit de linkervleugels." De C. V. P. acht de voorstelling, dat de tijd voor eenheid, dus voor één chris telijke volkspartij, nog niet gekomen is, in strijd met de werkelijkheid. De over grote meerderheid wil die eenheid wel. De C. V. P. wil voorts koersverandering door terugkeer tot de door mannen als Kuyper, Talma en anderen aangegeven weg. Het bestuur van de C. V. P. zal een conferentie voorbereiden van ver tegenwoordigers van die afdelingen van de A.-R. P. en de C.-H. U., die de be doelingen van de C. V. P. in beginsel onderschrijven. Verscheidene Kamerleden vestigen in het Voorlopig Verslag over de begroting 1953 van Binnenlandse Zaken de aandacht van de minister op een ingezonden stuk van de rector van het Dordtse gymna sium in het weekblad van de A.M.V.O. (10 Sept. 1952) blijkens hetwelk deze in de greppels van tabaksplantages kan het overtollige water wegvloeien Ja, opoe werd oud. Met trots vertelde ze het! Vijf en tachtig jaar. En nog zo flink, hè! Ze dachtzelf, dat ze alles nog best alleen kon doen. Maar dat was heus niet zo! Al had ze haar bril Op, dan zag ze nog een heleboel dingen niet goed. Zo gebeurde het. dat er op e'en morgen iets leuks gebeurde. Opoe had al een heel tijdje in haar kamertje heen en weer. gescharreld en van alles ge probeerd. om het kleine ka cheltje aan het branden te krijgen. Maar het lukte niet. Ten einde raad besloot ze buurman boven er maar even bij te halen. „Och kom toch eens even, ■pKS Hüiiai De oude St. Bavokerk (Ingezonden door Jan Koele- meyer, Haarlem). Er bestaan vele veronderstel lingen over de betekenis van de naam Haarlem. Sommigen zeggen dat de naam afkomstig is van Earlheim d.i. Graven- heim. Hoogst waarschijnlijk is het tweede deel van de naam „heim" geweest, hetgeen woon plaats betekent en zo wordt Haarlem verklaard als een woonplaats op 'n stuk schrale tandgrond temidden van venen. Haarlem ontstond daar, waar sen der bochten van het Spaar- ne (waarvan de naam is afge leid van 't woord spier, d.i. riet; omdat het een zeer rietriik water was) het dichtst de grote heerweg naderde, die aan de Oostrand der dennen liep en waar een breed iets harder en hoger gelegen terrein ,,'t Zand" zich tot de rivier uitstrekte. Het Spaarne liep toen van de Haarlemmermeer naar het IJ. Ook was er een heldere duin beek, die in het Spaarne uit mondde. De beek liep dwars door Haarlem heen en bij de monding was een dam gemaakt, vandaar Damstraat Er was ook op die hoogte een overzetveer; vandaar Veerstraat Ouderwetse tabakswinkel de degelijke kwaliteit. In het sigarenbandjesalbum is ook een artikel opgenomen over de fa bricage van sigaren. Met of zonder prachtige bandjes er omheen zijn sigaren over de gehele wereld bekend. buurman", riep ze aan de trap. „Ik kan die akelige kachel maar niet aan krijgen." „Maar dat is toch erg!" vond buurman. „Wil dat ding niet branden?" „Neen. dat wil ie zeker niet. Ik heb al hout en turf er op ge gooid en er wat petroleum overheen gegoten, maar bran den, ho maar." „Wat hoor ik daar opoe? Heh je weer petroleum gebruikt? Dat mag je toch niet? Moet 'je brand krijgen?" Buurmans toop klonk een beetje kwaad. „Wat doet een mens als de kachel niet branden wil", zuchtte opoe. „Nou stil maar", troostte buurman, „ik zal je eens gauw helpen." Hij stapte nu op de kachel toe. Ja ja, opoe was wel aan de gang geweest. Papier, hout en turf lag op de vloer om de ka chel verspreid. En daar, ja daar stond ook de petroleum- fles. Ineens begon buurman hard te lachen. Hij 'greep de fles, waar de brandbare vloei stof ingezeten moest hebben, hield die voor zich omhoog en riep: „Maar opoe! Nou kunnen we toch zien, dat je een beetje kippig wordt. Dit is de petro- leumfles niet. Dit is een fles met wijwater. Geen wonder dat je kachel niet branden wil!" Opoe lachte maar mee, hoe wel ze niet begreep, hoe ze zo dom had kunnen zijn. Als hier het Spaarne in oude tijden werkelijk afgedamd zou Jijn geweest, is het toch weer door stortvloeden later vernield. Waar ,,'t Zand" bet Spaarne laderde was het beste punt om ;ol te heffen van de schepen en de landsheer, de Graaf van Holland, had daartoe dan ook een gravesteen opgericht, een stenen gebouw of toren, waar van de grondvesten nog in 1863 gevonden zijn. Bij de weinige bewoners voegden zich langzamerhand vooral om .,'t Zand", de dam en de grote heerweg, koop- en handwerkslieden, die het daar goed kregen. Zo ontstond Haarlem. (Slot volgt) Twee fraaie oude gevels aan het Spaarne Je zou zo zeggen: Wat heb ben die twee dingen nu met el kander te maken. Dominicus leefde in het begin van de der tiende eeuw en de slag bij Le- panto had plaats in het jaar 1571. Trouwe lezers van onze rubriek snappen het gauw en die begrijpen dan meteen waar om we juist aan het eind van de Octobermaand daar nog even over praten. Want.... de Octo bermaand is de Rozenkrans- maand. Het was de H. Dominicus, die het eigenlijke Rozenkransgebed invoerde. En dat deed hij. op dringend verzoek van Maria zelf. De heilige had al heel veel gepreekt en gewerkt tegen een godsdienstige dwaling, die in Zuid-Frankrijk veel. aanhan gers telde. Maar het leek wel, of al zijn arbeid geen enkel re sultaat opleverde. Toen ver scheen hem volgens de legende Maria en deze leerde aan Do minicus, hoe de Rozenkrans ge beden moest worden. „Want", zo sprak Maria, „alleen door veel en vurig bidden kan de wereld bekeerd worden." Dominicus en zijn volgelin gen, die toch al vurige Maria- vereerders waren, begonnen meteen overal het bidden van de Rozenkrans in te voeren. Het was Paus Pius V, die heel de Christenwereld tot het vurig bidden van de Rozen krans aanspoorde, om het ge vaar van de dreigende Moha- medanen af te weren. Dat ge vaar werd gekeerd, want in de slag bij Lepanto werd de Turk se vloot door de Christenvloot totaal verslagen. Dat gebeurde op de 7e October van het jaar 1571. Uit dankbaarheid werd toen de Octobermaand door Paus Pius V tot Rozenkrans- maand benoemd. En sinds die tijd, wordt in October over heel de wereld de Rozenkrans gebe den. Ook nu bedreigen weer al lerlei grote gevaren de Chris tenwereld. Ook nu is het dus weer van groot belang de Ro zenkrans veel en goed te bid den. Heb je dat in deze maand gedaan? Er resten nog enkele dagen, om zo nodig je achterstand in te halen. Maar.... doe dat dan ook! Want alleen het Rozen kransgebed kan de wereld red den. Nu de bladeren vallen, wil len wij deze gelegenheid be nutten om je er op te wijzen, dat behalve het verzamelen van bladeren (dat reeds op zich zelf zeer leerzaam is) je nog de bladeren kunt gebruiken voor tekenvoorbeelden. Daar is zoveel variatie bij, dat het de moeite loont om de mooiste of meest karakteristieke te te kenen. Jaren geleden hebben wij zelfs een hele serie als te kenvoorbeelden gegeven. De volgende keer willen wij de aardigste daarvan in onze te kencursus geven. Maar je kunt er ook nog iets anders mee doen, namelijk ze gebruiken als natuurlijke voorbeelden om aardige randen te ontwerpen, dus zelf tekenen naar eigen idee. Wij drukken hierbij een klein gedeelte van een eenvou dige randversiering af, verkre gen dpor twee soorten blade ren te tekenen. Telkens een groot naast een klein blad zet ten. Zo ontstaat een eenvoudig randje. Dat is werkelijk niet moeilijk hoor. Begin maar eens met e?n paar gemakkelijke bla deren. Wat is dat nu voor een vreemd woord, zullen velen van jullie zeggen. Dit woord is ei genlijk Baskisch (een oude spreektaal in Frankrijk) enbe- elastiek aan. Het slaghout komt er minder op aan. De jongen op het plaatje speelt zelfs met een oude kaasschaaf! Nu de spelregels: Het wed- strijdveld deel je door een lijn in twee helften laten we ze voor het gemak A en B noe men. De lijn (D) trek je in het midden tussen A en B. Nu zet Jokari, het nieuwe slagspel tekent niets anders dan „ik sla". Jokari dan is de naam van het spel, dat tegenwoordig door de jeugd veel op straat wordt gespeeld. Het bestaat uit een blok hout, een lang stuk elas tiek en een balletje; tennissen in. je eentje zou je kunnen zeg gen. Het spel blijkt al enige honderden jaren oud te zijn. Zelfs Philips de Schone beoe fende deze sport al. Als je het Jokari-spel moet kopen is het nogal duur, maar met behulp van vader of een grote broer kun je het ook wel in elkaar knutselen. Je neemt hiervoor een zwaar blokje hout. Aan de voor- of achter kant bevestig je (aan een ijze ren oogje) het elastiekje, dat je in elke goede speelgoedwin kel kunt kopen. Maar je kunt het ook anders doen. Je neemt een veer van een oud zadel en bevestigt deze boven op het blokje en bevestigt daar het je het blokje (ook wel anker genoemd) in veld A zo, dat; als je het elastiek languit over de grond naar lijn D legt, het balletje 25 cm. van D verwij derd is. Nu gaan we spelen. Meestal zul je het wel met een vriendje of vriendinnetje doen, maar het gaat ook heel goed alleen en zeker in het begin, als je het nog moet leren. We nemen aan, dat je tegenstan der begint. Hij laat bij het blokje de bal eenmaal stuiten en slaat hem dan in veld B. De bal komt razend snel terug en nu moet je gauw slaan. Dus het slaan gaat om de beurt. Als je je beurt voorbij laat gaan of de bal mist heb je een straf- punt. Je wisselt bijv. om de vijf strafpunten van beginslag. De bal mag, als je geslagen hebt, maar eenmaal in veld A en eenmaal in veld B stuiten. En nu maar spelen. Veel ple zier hoorl rector bezoek had gekregen van een Hagenaar, die zich aandiende als amb tenaar van „een officieel Haags rege ringsbureau in de Javastraat". Deze stelde vragen over de politieke over tuiging van de rector en opperde voor zichtig de mogelijkheid, dat laatstge noemde een persoon uit zijn omgeving in het oog zou houden. Het stuk spreekt het vermoeden uit, dat er in de kringen van het V.H.M.O. zou worden gespion- neerd. Deze leden vroegen, tot welke be schouwingen deze publicatie de minis ter aanleiding geeft. gil OP*'O OWACfc In het verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over de Rijks begroting 1953 van Algemene Zaken wordt van verschillende zijden gevraagd, of de regering een overzicht wil geven van de werkzaamheden, en de werkwijze van- de Regeringsvoorlichtingsdienst. Verscheidene leden menen, dat deze dienst sterk kan worden ingekrompen. In oorlogstijd moge hij zijn nut hebben gehad, in deze tijden, zeker nu versobering nodig is, kan de voor lichting, welke de regering wenselijk acht, in beginsel weer gegeven worden aan de Staten-Generaal. Langs deze weg kan men immers ook het Nederlandse volk bereiken. Enkele leden, die zich hierbij aansluiten, gaan verder. Zij hebben tegen de uitgavén voor de R.V.D. principiële bezwaren, ornaat deze dienst huns inziens in wezen niet strekt tot voorlichting, maar tot beïnvloe ding van het publiek ten bate van de in zichten der regering. Andere leden kunnen deze critiek niet delen. Zij achten de R.V.D. een nuttige dienst. Hij dient niet alleen om in het bin nenland bekendheid te geven aan maat regelen der regering, maar ook om dat zelfde te doen in het buitenland. Intussen achten deze leden het nuttig, indien de re gering een uitvoerige uiteenzetting geeft over de werkwijze van de R.V.D. mede in verband met de personele samenstelling van de dienst, waarvoor aan salarissen een bedrag van meer dan i 300.000 is begroot. De vertegenwoordigers van de 52ste Welsh Infantry Division, die vandaag aanwezig zijn bij de onthulling van het oorlogsgedenkteken in Den Bosch, zijn gisteravond door het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch op feestelijke wijze ontvangen. Van Engelse zijde waren o.m. aanwezig de generaals C. F. C. Co leman, Bratshaw, Wilson en Dowse en van Nederlandse zijde o.m. de bevelheb ber van de derde militaire afdeling gen. maj. Warringa en de commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. In zijn welkomstrede memoreerde burgemeester mr. H. J. M- Loeff de ver scheiden commandant van de Welsh di vision, generaal Ross, onder wiens be vel de Engelse troepen in October 1944 's-Hertogenbosch hebben bevrijd. Mr. Loeff zei grote eerbied te hebben voor de gevoelens van solidariteit, welke in deze divisie aanwezig blijken, daar de leden van de divisie uit alle rangen de benodigde gelden voor het monument bijeen hebben gebracht. Burgemeester Loeff verleende namens het bestuur van de stad aan de divisie commandant het ere-burgerschap van s-Hertogenbosch in dier voege, dat zo lang de Welsh division zal bestaan haar commandant het ere-burgerschap zal be zitten. In de loop van de avond hebben de zes harmoniecorpsen van de stad een sere nade aan de Engelse gasten gebracht. In de middag hebben zij een bezoek ge bracht aan het Engelse oorlogskerkhof te Uden (N.B.), waar zij door het Neder lands Oorlogsgraven Comité werden ont vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9