Smart en verbittering in Frankrijk gewekt OOK DEMONSTRATIES IN BANDJERMASIN (BORNEO) Frans—Duitse besprekingen over Saarkwestie afgebroken Ramcke: Geallieerden zijn ook oorlogsmisdadigers Kraak breekt kuitbeen SJAH VAN PERZIË bekrachtigt de ontbinding van de Senaat Voormalige electrische centrale geheel vernield r Tot hoofd en hart TUNIS EN MAROKKO OP AGENDA V.N. President Vincent Auriol uit zijn verontwaardiging bij in gebruik neming van stuwdam Ook hier spoedige ontbinding van parlement geëist „S.S. heeft nooit voor de nazi's gevochten" Nieuwe leden in Veiligheidsraad "N Communistische demonstranten gearresteerd Viet-Minh trekt over Zwarte Rivier Kikoejoes trekken naar de bergen Weekeinde bracht zwaar weer Verkiezingen in Polen Het weer J MAANDAG 27 OCTOBER 1952 7ósfe JAAI 3 ANC No. 25517 Europese eenheid wordt bedreigd Zilveren bestaansfeest Kath. Ec. Hogeschool Ex-SSers in Verden bijeen De commandowisseling in Oost-Java h; pONKERrAFR!KA< ceheime; neger-organisaties^ ZAT O PEK LEGT ZIJN GELOOFSBELIJDE NIS AF: Drie nieuwe wereldrecords In verschillende delen van de wereld Staatsloterij Na de windhoos te Schoonebeek Vijf huizen zwaar beschadigd •UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaclusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. In aanwezigheid van tal van hooggeplaatste autoriteiten, onder wie zich met de Heren Herriot en Pinay een 40-tal ambassadeurs bevonden, heeft de President van de Franse Republiek Vincent Aurioi de nieuwe waterwerken in de Rhone bij Uouzère/Mondragon geopend. Deze nieuwe stuwdam moet de energie leveren voor «en fabriek, die per jaar twee milliard Kwh kan voortbrengen. Het is de zevende in een serie met een effectief van 14 milliard Kwh; de helft van de totale Franse productie. Een kanaal van 17 km. lang en 145 meter breed is hiervoor gegraven, Waarvoor o.m. gebruik gemaakt is van een speciaal uit Nederland gekomen reuzenkraan. Voor de fabriek is een 200 meter lange en 25 meter diepe sluis aan gebracht. Dit geweldige werk is te vergelijken met hetgeen verricht is in Ten nessee. De plechtige ingebruikneming van deze nieuwe fabriek, heeft de President van de Republiek de gelegenheid ge boden een redevoering uit te spreken, die in betekenis verre uitgaat boven deze gebeurtenis zelf. In zijn rede heeft de President namelijk uitdrukking ge geven aan de ontstemming en teleur stelling van het Franse volk over de laatdunkende houding, die in de Euro pese en internationale organisaties ten overstaan van Frankrijk wordt inge nomen. Er mag een ernstige waarschu wing in gelezen worden aan verschil lende verdrags- en onderhandelings partners op verschillend gebied: Saar- kwestie, Europese Defensiegemeenschap, onbegrip van de Atlantische mogend heden voor de Franse inspanning in Indo-China, inmenging in de Afrikaan se politiek enz. Heriot verklaarde vervolgens, dat deze gigantische onderneming een duidelijke tegenspraak was met de beweringen van hen, die Frankrijk miskennen. Hij constateerde, dat Frankrijk, blijkens dit grote werk, noch zijn energie, noch zijn techni sche bekwaamheid en tenslotte geens zins zijn morele kracht verloren heeft. Dit laatste in antwoord op de indertijd aan Eisenhower toegeschre ven uitlating over de Fransen. De president van de Franse Repu bliek betoogde dat Frankrijk voorheen *»eds de machtigste hydro-eiectrische fa briek van West-Europa bezat, maar ook hu nog de diepste sluis van de wereld bezit. De Fransen kunnen hierop trots Zijn en als degenen die hiervan profi teren solidair zijn, besteden zij een deel van dit profijt om het weer opnieuw te investeren. Dan zal Frankrijks herstel snel een feit zijn. Na dit verwijt aan het egoïsme van de Fransen zelf richtte de president zich tot het buitenlandse ge zelschap en besprak de in het buiten land bestaande twijfel aan Frankrijks wil tot medewerking in het internatio nale werk. Zich tot Duitsland richtend zeide de president geen haat te koeste ren jegens degenen die hen zoveel heb ben doen lijden, maar wel diep gekwetst te zijn over de manier waarop de Duit sers hun machtsbegeerte menen te moe ten rechtvaardigen door deze tegenover de vermeende Franse zorgeloosheid te stellen. Het lijkt wel alsof de agressor meer aanmoediging verdient dan het slachtoffer. Voor de Atlantische bondgenoten was het rekensommetje bestemd dat bewijzen moest dat de strijd in Indo-China Frank rijk tweemaal zoveel gekost heeft als de opbrengst van de Marshallhulp en van. het Verdrag van Atlantische Bijstand sa men. Tenslotte werd aan het adres van de Verenigde Naties en in het bijzonder aan Amerika gezegd, dat men onrechtvaardig is tegenover Frankrijk ofwel schijnt te vergeten welke offers Frankrijk voor de gemeenschappelijke zaak heeft gebracht door zijn waarschuwingen in de wind te slaan. Smart en bitterheid vervullen Frank rijk wanneer men voor het forum van de grote internationale instellingen de staf over dit land breekt. Frankrijk voelt zich zwaar beledigd wanneer men het in deze organisatie verwijt mensen en volkeren te onderdrukken. Aldus be sloot de president zijn rede, waaraan hij de opwekking verbond gelijke rechten te laten gelden onder de volkeren en te komen tot een billijke verdeling van de lasten. Men kan niet zeggen dat deze rede een agressieve toon of strekking had, maar wel is het duidelijk dat de Franse regering vastbesloten schijnt in de toespitsing van de conflicten met Duitsland en Amerika flink van zich af te bijten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over de oplossing van de Saar kwestie zijn afgebroken. De president van het Saarland de heer Hoffmann heeft op het eind van de vorige week overleg gepleegd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken over de mogelijkheid tot uitstel van de verkiezingen, die grondwettelijk voor het Saarland op 30 November en 7 December a.s. bepaald zijn. Uitstel zou alleen mogelijk zijn, wanneer de minister-president aan het parlement had kunnen mededelen, dat er tussen Frankrijk en Duitsland een overeenstem ming was bereikt. Het ontwerp van een gemeenschappelijke verklaring, waarvan de tekst door Duitsland was voorgelegd, heeft Frankrijk niet kunnen aanvaarden. Een laatste poging, dit weekend bij Adenauer gedaan tot wijziging van deze tekst, is mislukt. In deze omstandigheden heeft Frankrijk te kennen gegeven geen enkel bezwaar te hebben tegen het houden van deze verkiezingen. men beter midcjel vinden Frankrijk nog meer in het harnas te jagen? Dreigt er geen algemene crisis in de ontwikkeling van de Europese eenheid? Het ziet er wel naar uit. De voornaamste eis van Bonn is erkenning van de Duitsgezinde partijen in het Saargebied, welke erkenning voor de regering van het Saarland grondwet- lelijk is uitgesloten. De vraagstukken met betrekking tot het Saargebied tussen Frankrijk en Duitsland gerezen, zullen, Zo zegt het officiële communiqué, later ■Worden besproken. Het machtwoord van Europeanisatie is dus niet genoeg ge- ■Weest om deze zaak op te lossen. Frank rijk had laten weten dat zij er desnoods in toe zou stemmen de administratie van dit gebied toe te vertrouwen aan de organisatie van de Kolen- en Staalge meenschap. Frankrijk handhaaft echter de economische aansluiting met het Saar gebied met het oog op het evenwicht in deze zelfde Kolen- en Staalgemeenschap. Voor Duitsland is de vraag zuiver politiek. Het Oosten is reeds van Duitsland afgesneden en zolang deze toestand duurt kan de Saar niet ge amputeerd worden. De Saarlanders zelf blijven op het standpunt van autonomie staan. De verkiezingen eind November en begin December zullen moeten aantonen of dit inderdaad de wil van het volk is. Er is niemand die eraan twijfelt of de bestaande toestand zou voortbestaan. Slechts blanco stemmers zullen door Duitsland als kanhangers kunnen worden aange merkt en dan nog ten onrechte. Verleden Woensdag heeft Adenauer gezinspeeld op de Verenigde Naties, ter- "ijl wel vaststaat dat hij door de oppositie sedwongen zal worden een klacht in te «'enen tegen Frankrijk bq de Raad van uropa. Tegelijkertijd gaan er in Bonn geruchten dat Duitsland een Engels merikaanse bemiddeling verwacht. Wil (Eigen bericht) TTe viering van het zilveren bestaans- est van de Katholieke Economische ogeschool te'Tilburg, die aanvankelijk was vastgesteld op 21 en 22 November, s wegens bijzondere omstandigheden «"gesteld tot 12 en 13 December. President Auriol De correspondent van Aneta in Band jermasin meldt, dat in deze plaats de monstraties zijn gehouden, waaraan honderden personen deelnamen. De demonstranten eisten een spoedige ont binding van het parlement. Zij drongen er bij de parlementsleden, afkomstig uit Borneo, op aan Zich vrijwillig uit het parlement terug te trekken om de ontbinding van de volksvertegenwoor diging te bespoedigen. Voorts werd de cis gesteld, dat spoedig algemene ver kiezingen zullen worden gehouden voor de samenstelling van een nieuw parlement. De demonstranten eisten voorts de opheffing van de Nederlandse militaire missie. Een delegatie bezocht de gou verneur van Borneo, Murdjani, om de wensen kenbaar te maken. Murdiini zegde toe deze wensen te zullen voor brengen bij de regering in Djakarta. Politie en leger hadden voorzorgs maatregelen genomen voor de handha ving van orde en veiligheid. De afdeling Zuid-Borneo van de Partai Rakjat Indonesia heeft een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de demonstranten de toe stand in dit gebied slechts toespitst Het afgelopen weekeinde zijn ongeveer 5.000 voormalige SS-ers in Verden (Neder- Saksen) in congres bijeen geweest. De voormalige generaal van de Valschermjagers, Ramcke, de gast-spreker, eiste vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen. Hij beweerde o.m.: „Indien onze sol daten veroordeeld worden als oorlogsmisdadigers, dan was het ook een oorlogs misdaad, toen de geallieerden onbeschermde Duitse steden bombardeerden en dan is het ook een oorlogsmisdaad, dat de geallieerden nu atoombommen uitvinden." Deze opmerkingen ontketenden een luid gejuich. Een paar gewezen SS-mannen schreeuwden: Eisenhower is een Schweinhund. Het vorig jaar is Ramcke uit een Franse gevangenis-vrijgelaten. De vroegere SS-generaal Felix Stei- ner wendde zich na afloop haastig tot de verslaggevers en vertelde hun, dat Ramcke een gastspreker was en dat hij (Steiner) en de andere SS-veteranen zich niet wilden vereenzelvigen met Ramcke's beweringen. Steiner zelf had voordat Ramcke sprak zijn mannen op het hart gedrukt de plannen voor een verenigd Europa te steunen. Hij zei o.m.: „Wij SS-ers hebben nooit voor de Nazi-partij gevochten, maar voor ons vaderland, en daarom zijn wij geen oorlogsmisdadigers en niet beter of slechter dan de millioenen anderen die tijdens de oorlog voor hun landen hebben gestreden. Wij erken nen de democratische beginselen van het na-oorlogse Duitsland. De nieuwe democratie heeft de samenwerking van alle Duitsers nodig en wij, vroegere SS-soldaten, zijn ook van plan mee te helpen bij haar opbouw". Zaterdagavond werd er een bijeen komst gehouden bij fakkellicht De vroe gere SS-generaal Herbert Gille ver klaarde toen, dat burgers van alle Euro pese landen tijdens de oorlog onder dc kleuren van de SS gevochten hadden. Hij waarschuwde de mannen om zich niet door anderen te laten provoceren tot het verrichten van dingen die schande over hun SS zouden kunnen brengen. De we reld let scherp op u, daarom vraag ik u dezelfde discipline te bewaren en het zelfde goede gedrag te tonen dat gij tij dens de oorlog had. Gille verklaarde voorts, dat de oud-SS-ers de betekenis van een rechtsstaat en plie van de vrij heid van de enkeling konden waarderen. „De ervaringen uit het verleden zijn niet. zonder meer aan ons voorbijgegaan" meende Gille. Hij wees voorts radicalis me van links zowel als van rechts af en verklaarde, dat de oud-SS-ers niets uit staande hadden met geheime organisa ties of ondergrondse bewegingen. door hun acties. Naar de mening van de P. R. I. moet het parlement worden gehandhaafd tot de algemene verkie zingen zullen zijn gehouden. Tevoren had gouverneur Murdjani op een bijeenkomst met vertegenwoor digers van de politie en de voorlich tingsdienst gezegd, dat tot dusverre op Borneo nog geen voorbereidingen zijn getroffen voor de komende algemene verkiezingen. In Medan zijn Zaterdagochtend pam fletten aangetroffen, waarin de ontbin ding van het parlement wordt geëist, alsmede het houden van algemene ver kiezingen. De nieuwe fungerende commandant van het territorium Oost-Java, overste Sudirman, die als zodanig werd be noemd nadat overste Soewondho uit deze functie was ontheven, heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat verscheidene hoge functio narissen in de leiding van de strijd krachten maatregelen hadden geno men, die ten doel hadden de volksver tegenwoordiging op te heffen. Verder wordt gezegd, dat deze maatregelen door de betrokkenen werden genomen „met gebruikmaking van de macht, die zij aan hun functie ontleenden", dat door deze maatregelen de democrati sche principes van de Indonesische re publiek werden geschonden en dat de strijdkrachten zich van dergelijke maatregelen dienen te onthouden, op dat er geen afbreuk zal worden ge daan aan de taak van de organen: het verdedigen van de ideologie van de staat. Vanochtend deelde de minister-pre sident Wilopo aan de pers mede, dat de centrale regering contact heeft opge nomen met Oost-Java. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Denemarken, Columbia en Liba non tot leden van de Veiligheidsraad gekozen. Deze landen zullen voor twee jaar de zetels bezetten, die de afgelopen twee jaar door Brazilië, Turkije en Ne derland zijn ingenomen. De zittingster mijn van laatstgenoemde landen loopt aan het einde van dit jaar af. Over de bezetting van de zesde zetel in de Vei ligheidsraad. waarbij het ging tussen Joegoslavië, dat de steun van Amerika en Tsjechoslowakije. dat de steun van de Sovjet-Unie heeft, werd na tien stemmingen geen beslissing bereikt Vanavond wordt opnieuw gestemd. De Sjah van Perzië heeft het Donderdag door de Majlis aanvaarde wetsontwerp, waardoor de ambtstermijn der senatoren wordt bekort, gisteren getekend. Het gevolg hiervan is, dat de senatoren thans in feite geen zitting meer hebben in de Senaat. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, die dit Zaterdagochtend aan persvertegenwoordigers mededeelde, voegde hieraan toe, dat de commissie, die bezig is met het opstellen van een nieuwe wet voor de verkiezing van de leden van de Perzische Tweede en Eerste Kamer, haar werkzaamheden binnenkort zal voltooien. Reeds twee dagen geleden heeft hij verklaard, dat de Perzische re gering de Senaat als opgeheven zal beschouwen vanaf het tijdstip, waarop het desbetreffende wetsontwerp door de Tweede Kamer zou zijn aanvaard. Toen senatoren Zaterdag poogden in hun vergaderzaal bijeen te komen, werd hun dit belet op grond van een speciale order van de waarnemende voorzitter der Perzische Tweede Kamer, Ravazi. Sommige senatoren mochten het parle mentsgebouw betreden, anderen niet. De vergadering werd toen gehouden ten huize van een senator te Teheran. In een communiqué verklaarden de se natoren, dat de Majlis heeft gehandeld in strijd met de grondwet door bij stem ming een eind te maken aan de huidige zittingsperiode van de Senaat. Het be sluit van de Majlis kan geen effect hebben en kan niet door de Sjah wor den ondertekend, tenzij het door de Se naat zou zijn goedgekeurd. Het commu niqué verklaart voorts, dat de Senaat bereid blijft zijn taak te vervullen en dat geen toekomstige besluiten van de Majlis geldig kunnen zijn, zonder aan een stemming in de Senaat te zijn on derworpen. De Sjah heeft Premier Mossadeq schriftelijk verzocht er naar, te stre ven, dat spoedig nieuwe verkiezingen voor de Senaat gehouden worden. Intussen zijn gistermiddag ruim honderd personen gearresteerd in het Amdjediastadion te Teheran, waar Wees mild, unjs en nederig; denk IJ altijd in de moeilijk heden van anderen in de jaarlijkse sportdemonstratie ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah, werd gehouden. De Sjah woonde zelf de demonstratie bij. Men gelooft, dat aanhangers van de pro-communistische Toedeh-partij waren begonnen met het gooien van stenen en het roepen van leuzen te gen de Sjah, waarna de politie tussen beide kwam. Drie demonstranten wer den gewond. Het personeel van de Britse Ambas sade zal Zaterdag 1 November groten deels per auto uit Teheran naar Irak vertrekken. Het wordt uitgeleide ge daan door de Zwitserse gezant in Per zië, Alfred Escher en èen vertegen woordiger van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, wordt het personeel van de „British Overseas Airways" in Teheran eveneens teruggeroepen en zullen de „Iraqi Airways" de maatschappij in Teheran vertegenwoordigen. De Britse zaakgelastigde George Middleton en zijn echtgenote, waren Zaterdagavond de eregasten op een af scheidspartij, aangeboden door de Ame rikaanse ambassadeur, Loy Henderson. De partij werd bijgewoond door de ge hele diplomatieke kolonie, met uitzon dering van Rusland en zijn satellieten. Onder de gasten bevonden zich de Iraanse minister van Buitenlandse Za ken, Hossein Fatemi, en de zoon van Mossadeq, dr. Gholem Hossein Mos sadeq. Iran heeft vandaag de Zwitserse lega tie medegedeeld, dat aan de Britse consul waarschijnlijk zal worden toegestaan in Teheran te blijven als attaché van de Zwitserse legatie om van dienst te zijn bij de behartiging van de Britse be langen. Voor de nationale doelman Piet Kraak is de wedstrijd Stormvogels Vitesse een minder prettige geschiede nis geworden. Even voor de rust van deze ontmoe ting stopte Kraak een schot van G. Jan sen; deze liep door en een botsing volg de met het gevolg dat Kraak zijn rech ter kuitbeen brak. Hij is onmiddellijk naar het St. Antonius ziekenhuis te IJmuiden vervoerd, waar hij enige da gen ter observatie zal moeten verwij ven. Zondagavond laat informeerden wij nog even bij het ziekenhuis en verna men dat onze doelman het naar om standigheden redelijk wel maakte. Over enkele dagen zal het been waarschijn lijk in het gips gezet worden, waarna het verder thuis zal moeten genezen. Van voetbal zal voorlopig dus wel geen sprake zijn. We wensen Kraak in middels een spoedig herstel toe. Op de foto: Verpleegsters bij het bed van Kraak, die zijn voetbaltrui nog aan heeft. Het Franse opperbevel heeft gister avond bekend gemaakt, dat contingenten van de Vietminh Zuidwaarts zijn door gedrongen tot over de strategisch be langrijke Zwarte Rivier in Noord-West Indo-China. De Vietminh overschreed de rivier hq Van Yen, 130 km. ten Noord-Westen van Hanoi. Van Yen werd op 22 October genomen. Alle verdedigingsposten ten Zuiden van de Van Yen hebben met succes weerstand geboden aan communistische aanvallen, ondanks toenemende druk van de vijand. In de Westelijke sector van het berg land van Thai, ten Noorden van de Zwarte Rivier, hebben hevige gevech ten plaats. Franse bommenwerpers blq- ven de communistische colonnes en aanvoerwegen met bommen bestoken. Zwaar geketend wachten deze negers, die gearresteerd werden bij de razzia's in Nairobi (Kenya) op hun transport. Zij zullen onderzocht worden op de zeven lid tekens, die een kenteken vormen van de Mau-Mau-leden. Opa =L^»">oé7T Algerië Uby* it 5 A' -H A R.^— Frans Wpsf Afrik* t Soedan Nigeria/ -ATLANT, OCEAAN BUgrach Kongo Angola*"—-.* Rhode?'-*-. ia KENta pKonai ranlpr-genootech Gebied van de Poroh Z. Afrik Gebied van de Mau-Mau Hoewel de toestand in Kenya op enkele minder belangrijke incidenten na, rustig te noemen is, achtte een woordvoerder van de regering het verontrustend dat grote groe pen Kikoejoes, in totaal ongeveer 1000 per sonen, naar de Aberdare bergen verhuisd zijn, die zich uitstrekken over een lengte van 96 km. tussen Mount Kenya en de Rift Vallei en ongeveer 4500 meter hoog zijn. Het staat vast, dat de Kikoejoes. waarvan vele leden tot de Mau Mau behoren. enKele weken geleden abnormaal grote hoeveelhe den levensmiddelen hebben gekocht en dat 't vee naar 4e bergen is gedreven. Daarnaast rapporteren de Europese boerderijen een exodus van jonge Kikoejoe-landarbeiders. De districtscommissaris van Nairobi deel de mede, 'dat de Afrikanen te Nairobi wat minder bezorgd gestemd zijn dan enkele weken geleden. Emil Zatopek heeft reeds een indruk wekkende recordlijst op zijn naam staan. Goed genoeg om als lid van de commu nistische partij toegelaten te worden. Tenminste, dat dachten wij. Maar het blijkt niet zo te zijn, want Zatopek heeft Zaterdag pas zijn sportieve com munistische geloofsbelijdenis afgelegd. Het bestond in het breken van drie wereldrecords. Dat was de „hoge" tol, die het met het kapitalisme verwante Finland moest betalen, want twee re cords van het Finse idool Hietanen werden gebroken. Over de 15 mijl liep Zatopek 1 uur 16 minuten en 26.4 sec. en daarna moest Hietanen's record op de 25 km er aan geloven: 1 uur 19 min. 21.8 sec. Tenslotte ontfutselde Zatopek de Rus Moskachenkov het wereldrecord 30 km in 1 uur 35 min. 23.8 sec. Het weekend heeft in verschillende delen van de wereld zwaar weer ge bracht. Talrijke plaatsen in Indo-China zijn Zaterdag door een hevige typhoon geteisterd. Uit Annam worden grote overstromingen genleld. Een nieuwe typhoon bedreigt de Phi- lippijnen van een punt, 700 mijlen ten Oosten van Leyte. De storm heeft een snelheid van 150 mijlen per uur. Hij be weegt zich in Noordelijke richting. Het aantal slachtoffers van de typhoon waar door Dinsdag en Woensdag het eiland Luzon werd getroffen, is gestegen tot 474 doden. 460 vermisten en 27 gewon den. Een half millioen mensen is dak loos. En tenslotte is de Caraibische orkaan die Vrijdag Cuba heeft geteisterd en Zondag de Bahama-eilanden passeerde, verder naar het Oosten getrokken, onge veer 150 km Oost-Zuid-Oost van Nassau, de hoofdstad der eilanden. De orkaan had een snelheid van 75 km per uur, maar er is nog geen schade gemeld. Vele inwoners van Nassau zochten hun toe vlucht in schuilkelders van het Rode Kruis. Gisteren zijn in heel Polen verkiezin gen gehouden. Om zes uur werden de deuren van de 348 stembureaux in War schau geopend. De meeste stemlokalen bevonden zich in scholen en kantoorgebouwen. Zq wa ren versierd met nationale en rode vlaggen, de portretten van President Beirut, Maarschalk Rokossowski en an dere candidaten en metbloemen en kleurige biljetten. In de 517e Staatsloterij, 3e klasse, le lijst is op het nummer 1312 een prijs gevallen van f 25.000. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met gedu rende de nacht plaatselijk lichte re gen, maar morgen overdag over wegend droog. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog iets hogere temperatu ren. Zon: 7.28—17.19. Maan: 15.25—1.19. Zaterdagmorgen is men op de grens van de gemeenten Emmen en Schoone beek, waar Vrijdagmiddag een hevige windhoos woedde, begonnen met de opruimingswerkzaamheden. Tevens kon toen een meer globale indruk worden verkregen van de schade, die was aan gericht. Deze was zeker niet gering. Vijf huizen zijn zwaar beschadigd, hoe wel niet onherstelbaar; enkele andere zijn licht beschadigd. Het kantoor van de Nederlandse Aardolie Mq. liep al leen glasschade op. Verreweg de grootste verwoesting is aangericht bq de Turfstrooisel Mq. N.V. Grientsveen. De voormalige electrische centrale van deze maatschappij werd vrqwel met de grond gelijk gemaakt. Verder zijn bij hetzelfde bedrijf nog een stenen schuur en een houten loods volkomen vernield. Van de gereed schappen die zich in de schuur en de ioeds bevonden zijn vele onherstelbaar beschadigd. Van de bij de maatschappij aanwezige arbeiders liep een drietal slechts lichte verwondingen op. De di rectie van het bedrijf raamt de mate riële schade op ongeveer 150.000. Naar één der lichtgewonden van de N.V. Grientsveen ons mededeelde, ging de windhoos met een enorm lawaai ge paard als vlogen er op dat ogenblik honderden straaljagers tegelijk over. Een geweldige neerslaande regen be geleidde dit alles. Het betrekkelijk kleine terrein waarop zich de cata strophe voltrok ziet er thans uit, alsof het door een bombardement is ge troffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1