Haarlems begroting 1953 zal moeten sluiten met tekort van 8 2 ton Bescherming Bevolking zal ruim 270.000- vragen De Koopman van Venetië Liggende muze in eon knekelhuis DIRECTEUR C. BAKKER NAM AFSCHEID VAN DE P.T.T. Behandeling op 28 Januari Hartelijke huldiging in postkantoor j Kant en klaar 52 cent per kg. Volkswagens zonder chauffenr Eerste Nederlandse cursus voor beensnijders HERINGA WUTHRICH AUTOSTALLING MAANDAG 27 OCTOBER 1952 PAGINA 2 'n TIP VAN BOOTZ Vertegenwoordiger ver duisterde 100 gulden Gevonden damestas werd 'niet aangegeven 3-jarig jongetje viel in het water Wakkere vrouw redde het kind Aanrijding op de Amsterdamsevaart Beschonkene gooide ruit in Jubileumvoorstelling „St. Genesius" Burgerlijke Stand ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES WASSERIJ DUYN HAARL. REDDINGS BRIGADE DEMONSTREERT Waterpoloprogramma Wees een Heeren scheer U iedere morgen met Nederlandse Gomedie in Stadsschouwburg Johan de Meester kleurde voor Shakespeare TAXI 13000 - Plein 33 - Telefoon 13000 en 17000 /Bonkenfieken" ere hersteld AMSTERD. RIJTUIG MÜ. Indien TEMPO Uw VERHUIZING doei is hei voordelig en goed Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek HALFWEG Rode Kruis-oefening uitstekend geslaagd HEEMSTEDE SUBSI DIEERT H.O.V. Vergroting podium „Minerva" Ledenvergadering „De Eendracht" Dammen in Kennemerland Beverwijk neemt de leiding WATERPOLO HVGB 1—DWR 1 (dames) 1—5 HVGB 1HPC 1 1—0 Haarlem 1Nereus 1 82 Haarlem 2DWR 1 05 Gunning Waterstanden In Februari van dit jaar moesten B. en W. van Haarlem bij het indienen van de gemeentebegroting: 1952 hun spijt uitdrukken, dat zij er niet in ge slaagd waren de begroting op een vroeger tijdstip te doen uitkomen. Zij beloofden echter beterschap en wjj kunnen thans melden, dat die belofte wordt ingelost, want reeds over veertien dagen is de officiële indiening van de begroting 1953 te verwachten. Zij heeft de verschillende instanties reeds gepasseerd en B. en W. hebben haar verleden week Vrijdag vastgesteld, zodat nu het woord voorlopig alleen nog maar aan de drukker is. Zijn wij wel ingelicht, dan bedraagt het tekort ongeveer 700.000,Nu zijn wij aan die tekorten wel gewend eh jaar op jaar blijkt, dat het later nogal meevalt, maar wanneer men in aanmerking neemt, dat het begrotingstekort dit jaar 400.000,bedroeg, is de conclusie niet moeilijk, dat er van een vooruitgang nog geen sprake is. Evenals verleden jaar zal een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds het grootste deel van dit tekort moeten dekken. Het is niet meer dan billijk, dat het Rijk de grote steden extra te hulp komt, wanneer datzelfde Rijk zoveel gemeentelijke bronnen van In komsten tot zich trekt. De vroege samenstelling heeft het tevens onmogelijk gemaakt de uitgaven onder het hoofdstuk „Onderwijs" precies vast te stellen. Door de grote toename van het aantal leerlingen op de lagere scho len zijn zeer vele maatregelen nodig ge weest en nog in uitvoering, welke het hoofdstuk belangrijk zwaarder belasten. Schat men deze op een bedrag, dat ligt tussen f 75.000.en f 90.000.dan zou het tekort meer dan acht en een halve ton moeten bedragen, waarmede B. en W. dan ook rekening zullen moeten houden. Het algemeen begrotingsbeeld biedt maar zeer weinig nieuws, hetgeen nie mand verwonderen zal. omdat o.a. kapi- taalswerken slechts uiitgevoerd worden, telkens wanneer er toestemmingen zijn tot uitvoering. Het is bekend, dat de gemeente Haar lem er „warmpjes" bijzit, hetgeen wil zeggen, dat er geld in overvloed is en dat zelfs rente betaald moet worden voor kapitalen, die geleend zijn voor een doel, dat eerst in begin van realisatie is. Men moet echter niet vergeten, dat de kosteri van rente en afschrijving en soms exploitatie van een nieuw openbaar gebouw op de Gewone Dienst komen te drukken, waardoor het tekort van de begroting dan weer verhoogd zou moe ten worden. De vroege termijn van samenstelling der nieuwe begroting is enerzijds toe te juichen, maar anderzijds zijn er ver schillende factoren aanwezig, die het beeld bij het verschijnen reeds onzuiver maken. Men heeft de vorige week kun nen lezen, dat B. en W. geneigd zijn om aan de raad voor te stellen een crediet van f 60.000.tot f 70.000 te verle nen voor de verlichting der stad tijdens de Flora 1953, zij het onder de voor waarde, dat het bedrijfsleven een gelijk bedrag ter tafel brengt. Dit kapitaaltje is natuurlijk nog niet in de begroting verwerkt en daar er geen inkomsten tegenover staan, zal bij goedkeuring door de raad het te- korf er mee verhoogd moeten worden. Advertentie Voor de uitwendige mens is t te hopen, dat elk nu in dikke kleren kan jopen. Voor de inwendige mens is het ieder's wens Bootz' Oude Genever en Tip te kopen. Inz. Hr. R. L., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Gistermiddag werd door de Haarlemse recherche van de politie te Velsen over genomen de 28-jarige vertegenwoordiger A G. uit Heemstede. In de maand Augustus zou hij een da mes-schoudertas, inhoudende honderd gul den. hebben gevonden in de tram, die van Haarlem naar Amsterdam rijdt. A. G. had van deze vondst geen aangifte gedaan, maar de tas behouden en het geld uitge geven. Zondagmiddag omstreeks kwart over drie viel plotseling de 3-jarige B. uit de Spaarnwouderstraat, die met meer kinderen aan het spelen was op de leuning van de Gravenstenenbrug, in het water van het Spaarne. Op het hulpgeroep van de kinderen snelde de 32-jarige mevr. Van der Mee, wonende aan het Donkere Spaarne, toe en sprong gekleed te water om het kind van een wisse verdrinkingsdood te redden. Het gelukte de moedige Vrouw al zwem mende het knaapje op het droge te brengen. Volgens de huisdokter heeft het dren- kelingetje geen nadelige gevolgen op gelopen. Afgelopen nacht omstreeks twaalf uur had een aanrijding plaats op de Amster damsevaart bij de oversteekplaats nabij de Bakhuizen v. d. Brinkstraat. De 58-jarige mevr. C. R., rijdende op een bromfiets weifelde bij het oversteken van de weg met het gevolg, dat, zij wercf aangereden door een juist passerende auto, welke uit de richting Amsterdam kwam. Zij werd tegen de weg geslingerd en liep daarbij een hersenschudding op en enige bloedende hoofdwonden. Per zie kenauto werd zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Afgelopen nacht omstreeks half twee werd in kennelijke staat van dronken schap aangehouden en ingesloten de 24- jarige loswerkman G. B. uit Haarlem. Een surveillerende politieagent bemerk te dat de jongeman een tamelijk diepe snij wonde aan de linker middenvinger had. Bij onderzoek bleek dat G B. even te voren een ruit van een sigarenwinkel aan de Zijl weg met een straatklinker had ingegooid en daarna uit de étalage enige pakjes sigaretten had weggenomen. De aandacht van de bezoekers van de ub ileum voorstelling „De Fluwelen Hand schoen'' hedenavond in de Stadsschouw burg door de R. K. Toneelvereniging „St. Genesius", wordt er bij deze nogmaals op gevestigd, dat de voorstelling zal begin nen om half acht, alsmede dat er op wordt vertrouwd dat een ieder dan ook aanwezig zal zijn. In de Vishal te Haarlem zal de Hobby club een show geven van werkstukken, die door de hobby-clubs in Nederland vervaardigd zijn. Deze tentoonstelling wordt Vrijdag 31 October 's avonds om acht uur geopend. Gehuwd: A. G. J. van 't Hof en M. M. J. Bulk: J. E. Rudolphy en J. F. Brass. Geboren: C. M. EichhomHoomans z.: Th. E. van HielHuijboom z.; A. Engel- Keur z.; M. C. van der PeetVan der Kroft d.: C. A. WieringMantz d. Overeden: A. S. ToberTomasoa 54 Nieuwe Groenmarkt; J. van der Molen 68 j.. TuinwijklaanR. J. M. Haver 8 mnd., Rönstraat; J. OskamVan Reeuwijk 73 j., Hazeoaterslaan; E. LefversKiema 78 j Leidsevaart; C. C. Hazekamp 77 jj., Scho tersingel: H. DijkstraDijkstra. 91 j.. Kamperlaan; J. J. Jacques 78 j.. Zijlweg. Niettemin moet het in de bedoeling van B. en W. liggen om bijvoorbeeld met grote werken als de bouw van de Prinsenbrug en het eerste deel van de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie zo spoedig mogelijk te beginnen. Wij vernemen, dat het bouwvolume reeds door de hogere autoriteiten voor een nieuw politiebureau is toegezegd, zodat Openbare Werken zich nu druk bezig houden met het ontwerp van dit hoofdbureau, dat uiteraard ook een re presentatief karakter moet dragen. Is dit ontwerp eenmaal door verschil lende instanties goedgekeurd, dan rest nog de financiering. Verleden jaar was de post „onvoorziene uitgaven" op ruim f 555.000 gesteld, waarvan ruim de helft zou moeten dienen voor rente en af schrijving voor uit te voeren kapitaals- werken. Deze post zal in de nieuwe be groting nog een ton hoger moeten lig gen, omdat de uit te voeren kapitaals- werken, die voorkomen op de indertijd gepubliceerde lijst van dringend ge wenste werken, een dergelijk bedrag extra vragen. Vraagt men zich af, waarom het te kort zoveel hoger is dan dit jaar, dan is het niet moeilijk om een vergelijking te trekken met het particuliere leven. De meeste hoofdstukken der begroting sluiten met een hoger bedrag aan uit gaven. Men dient ook rekening te houden met de Dienst Bescherming Bevolking, die eerst nu op dreef zal komen en waar voor bijna het dubbele geraamd moet zijn van hetgeen dit jaar uitgetrokken was, hetgeen dan neer zou komen op een bedrag van ruim f 270.000. Onderwijs en cultuur zijn grote finan ciële zorgenkinderen, die andere ge meentelijke telgen wel wat in verdruk king kunnen brengen. Men kan met re den toejuchen, dat voor cultuur-doelein den vergeleken met vroeger enorme be dragen worden uitgetrokken, maar men dient toch ook de economische sector in het oog te houden De Haarlemmer vindt het wel prettig, wanneer er voor hem op het gebied van de Muzen en de sport goed gezorgd wordt, maar hij wil toch ook graag, dat b.v- de straatbedekking de toets der critiek kan doorstaan. En nu is het maar zo jammer, dat alleen het strikt noodzakelijke kan gebeuren en dat het wenselijke speciaal buiten de hoofdwegen, dus in de wijken achter wege moet blijven. Wij zullen moeten afwachten, hoe de wethouder van financiën zijn begroting met toelichting straks zal indienen. Be paald opgewekt zal hij niet kunnen zijn, maar wanneer men de uitslag ziet van vorige dienstjaren, is er toch wel zo veel licht te bekennen, dat er geen aan leiding is om het hoofd in de schoot te leggen. Bij informatie is ons gebleken, dat de begroting reeds in de eerste dagen van December in de afdelingen behandeld zal worden en dat op 28 Januari 1953 drie maanden eerder dan dit jaar, de openbare behandeling zal kunnen ge schieden. Advertentie HAARLEM Bij alle bedrijvigheid, die een drukke Zaterdagmorgen met zich meebrengt, waren op het grote Post- en Telegraaf kantoor te Haaïlem de directie en al het personeel bijeen gekomen /om afscheid te nemen van directeur C. Bakker, die na een diensttijd van 46 jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als zodanig heeft moeten neerleggen. De heer A. Dekker, chef van de direc tie, sprak aan het begin van de huldi gingsplechtigheid een kort welkomst woord tot de scheidende functionaris. De heer L. Kersten, chef van het in spectiebureel, schetste daarna het karak ter en het vruchtbare werk van de heer Bakker. „Met grote voldoening zien wij terug," aldus spreker, op die jaren, wel ke u in Haarlem werkzaam waart. Voor jong en oud was u een voorbeeld en een toeverlaat in moeilijkheden. Zowel de uitvoering van de dienst, als de ge hele outillage van het kantoor droegen uw persoonlijke stempel." Na deze woorden werden de heer Bakker de bronzen afscheidspenning, een oorkonde en een afscheidskalender overhandigd. Namens de commissie van beroep sprak de heer A. van Gessel. Mevrouw J. C. van Orderde Vos, die reeds 28 jaar de kinder- en zomerzegels ver koopt, dankte eveneens de scheidende directeur voor de medewerking, welke hij haar altijd had geschonken. De heer J. M. Walkers, als vertegenwoordiger van de dienst Luistervergunningen, voegde hierbij tevens hartelijke woor den van dank voor de vlotte samenwer king. Namens het Haarlems Postaal Man nenkoor sprak de heer A. v. d. Veldt. Hij dankte de heer Bakker voor de sym pathie, welke hij deze vereniging altijd had toegedragen. Vervolgens sprak de heer H. C. Kranenveld nog enige woor den van dank. Namens het personeel bood de heer Dekker de scheidende directeur 'n elec- Advertentie AMSTEKD \MSEV.\ARt20 TtL.11053 De Haarlemse Reddingsbrigade zal Woensdagavond om half acht een in structie-avond organiseren in het Wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht. De bedoeling van deze avond is, door middel van enige films een indruk te geven van de moeilijkheden en moge lijkheden, die zich kunnen voordoen wanneer men wet een auto te water raakt Na afloop hiervan zal in het Sportfondsenbad de practische toepas sing gedemonstreerd worden. Woensdagavond wordt in Stoop's bad gespeeld, voor de afdeling jongens, de wedstrijd Haarlem bHVGB. Het pro gramma voor Zaterdagavond in het Sportfondsenbad luidt: 4e kl. heren: DWT 4—VZV 2: 2e kl. dames: VZV 1—HPC 1; 3e kl. heren: DWT 2DWR 2; 3e kl. dames: HVGB 2 Haarlem 2; 4e kl. heren: HVGB 4 DWT 3. trisch apparaat aan ter verwarming van zijn biljart. De heer Bakker, getroffen door zo veel belangstelling, sprak hierna enige oprechte woorden van dank en vroeg het personeel de nieuwe directeur de heer van Schaik een even groot ver trouwen te schenken, als hij van hen had mogen genieten. Hij heette de heer van Schaik hartelijk welkom in zijn nieuwe functie en sprak hierbij de wens uit dat de dienst in een goede samen werking zou doorgaan en dat de omgang met het personeel even harmonieus zou blijven, zoals dit altijd is geweest. Advertentie In scheervlucht Uw baard er af. Recla Studios Ruim een week na de première van Shakespeare's „De Koopman van Vene tië" door de Nederlandse Comedie in Amsterdam heeft deze groep een drietal voorstellingen van dit blijspel in de Haarlemse Stadsschouwburg gegeven. Daarbij was de vraag belangrijk of de regisseur, Johan de Meester, zich in be paalde opzichten zou hebben gestoord aan de critiek, welke neerkwam op het verwijt, dat hij te veel voor het oog en te weinig voor het oor had geboden. Aan „De Koopman" kleven voor de ouderen twee begrippen: de vertaling van dr. Burgersdijk en de creatie van Louis Bouwmeester. De jongeren zullen de nieuwe vertaling van Bert Voeten toejuichen, omdat deze beter en natuur lijker spreekt en meer overeenkomt met de literaire verlangens van deze dagen. Maar daaruit volgt, dat een moderne regisseur als De Meester, een knap vak man met durf o.a. in het gebruik van licht en kleur, deze tekst plaatste in een geheel andere omgeving dan waarin men vroeger die van Burgersdijk dacht. Niet ontkend kan worden, dat Shakespeare daardoor minder op de klassieke troon zetelt, maar anderzijds blijkt uit de mo dernisering de onsterflijkheid van de grootste figuur in de toneelliteratuur. In de voorstelling van de Nederlandse Co medie overheerste de show. Temidden van een verrassend, even suggestief als doel matig décor met fel-kleurige draperin gen voor scène-afbakening, bewogen zich de figuren in de feestelijke costuums van Nico Wijnberg, een weelde voor het oog en daarom van het Woord afleidend. De tafrelen met de drie kastjes zo uit de inventaris van een dure gooche laar kregen de allure van een revue scène en de rechtzitting werd meer een apotheose van het kijkspel dan van de kostbare tekst. Toch mag bij de voorstellingen in Haarlem niet gezegd worden, dat de meeste spelers onverstaanbaar waren zo wel in het vers als in het proza. Integen deel, het Woord kwam goed tot zijn Advertentie te huur Shylock (John Gobau) in de rechtsscène uit de Koopman van Venetië tegenover de als rechtsge leerde verklede Portia (Ank van der Moer) en de als haar klerk verklede dienares (Ellen Vogel). recht, misschien zelfs wat te nadrukke lijk daar waar het ongekuist was. Het vers moest echter in deze voorstelling wel in de verdrukking komen, het was als sterk contrast tot de omgeving kleur loos. Alle hulde voor John Gobau, die met weinig moeite een zeer romantische Bouwmeester-Shylock had kunnen ma ken, maar zich dermate bedwong, dat de figuur door niet uitgesproken span ningen,- houding en mimiek de intelli gente verdorvenheid accentueerde. Van Ank van der Moer (Portia), Ellen Vogel (Nerissa), Han Bentz van den Berg (Antonio) en Ton Lutz (Bassanio) mocht men verwachten, dat zij deze hoofdfiguren het volle leven zouden ge ven. Zij speelden het blije spel inderdaad met de juiste geest. Met de van hem bekende bravour, in het laatste bedrijf iets te nadrukkelijk, gaf Fons Radema kers als Gratiano Shakespeare het volle pond. Johan Fiolet schonk de Marok kaanse Prins een indrukwekkende ge stalte en Henk van Ulsen stoof als de malle Lancelot allergrappigst over het toneel. Merkwaardig was, dat Lous Hen- sen (Jessica) en Allard van der Scheer (Lorenzo) heel weinig indruk wisten te maken. Er werd knap gespeeld, wat niet te verwonderen is met de krachten van dit gezelschap. Ook de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen hebben „De Koopman van Venetië" in een speciale voorstelling kunnen zien en horen. Het laat zich begrijpen, dat zij Johan de Meester éen kunstenaar van formaat vonden en Shakespeare niet zo moeilijk als in de boekjes. De bewonde ring ging vooral uit naar Gobau, die overdonderd werd met applaus. Een col lecte onder de pauze bracht bloemen en rookgerei op en het was niet alleen daarom, dat een der actrices opmerkte: wat is het toch heerlijk om voor de jeugd te spelen. De leden van Geloof en Wetenschap krijgen het stuk binnenkort ook te zien. Bij voorbaat kan gezegd worden, dat zij bij het naar huis gaan meer over Johan de Meester dan over Shakespeare zullen praten. Maar vroeger had men het alleen maar over Louis Bouwmeester. v. W. We zijn dezer dagen even binnengewipt in de toonzaal van de fir ma „Helta". op de Keizers gracht in Amsterdam. Daar wordt dit seizoen een tweetal cursussen gevolgd in het „bonkenfieken'» of beensnij- d«n, een oude Nederlandse volkskunst die tot voor kort zo goed als uitgestorven was. De lessen worden gegeven door de heer Ph. van Westen uit Rotterdam, die slagers vakonderwijzer van professie is en zich' in zijn vrije tijd onledig houdt met het be oefenen en propageren van het bonkenfieken. Hij is op dit terrein een erkende mees ter en sinds zijn werkstuk ken op de huis vlij ttentoon- stelling „Gouden Handen" ge- exposeerd werden, is de vraag naar onderricht juist in dit soort handvaardigheid enorm gestegen. Het tot de verbeel ding sprekende „ivoor" met zijn vele mogelijkheden die het de knutselaar biedt, heeft sinds zoveel waardering ge vonden, dat de heer Van Westen zijn vak wel moest doceren. Hij zowel ais de firma ;,Helta" dragen de handvaardigheid een bijzon der warm hart toe Ze pogen die zoveel mogelijk te bevor deren en de paedagogische achtergrond van hun be moeiingen is eerst en vóór alles het streven om het schoolgaande kind het idee te ontnemen, dat werken met de handen iets minder waardigs zou zijn. Vooral het in een beperkt opzicht qlthans minder begaafde kind zullen hiermee nieuwe mogelijkheden worden ver schaft, om zich naar behoef ten te laten gelden. Dé heer Van Westen vertrouwt er dan ook op, dat zijn vaardig heden via de ondei wij zers van de avondcursus en hun thuisblijvende collega's op de leerlingen van de diverse scholen zullen worden over gebracht. Van deze brede basis is bij de heer Van Westen echter weinig te merken, als hij in met zijn les bezig is. Met geen woord rept hij over leer, pa pier, mergel, pitriet en zo veel ander materiaal dat zich goed voor een verwerking door nijvere handen en vin gers leent. En als hij het even over „het levende hout" heeft, dan enkel om op te merken dat been daar heus niet voor onder hoeft te doen. Dit is het typische van de heer Van Westen, dat nij eerst begint, waar de gemid delde aardbewoner pleegt op te houden. Hoewel hij er niet naar uitziet het vlees te versmaden, denkt hij er niet aan het bot aan de vuilnis man mee te geven, zodra er de laatste voedingssappen aan zijn onttrokken. Hij vindt het zelfs te goed (te „edel" zegt hij zelf) om er knopen of gelatine van te laten maken, of beendermeel. Er is een menswaardiger be stemming. Het kan gestalte geven aan een menselijke idee, drager zijn van de geestkracht van een volk. Daarbij heeft hij niet direct het oog op beeldhouwwerk van hoge, artistieke waarde. Met vaardige, grappige ont werp j es die in scheenbeen of ellepijp een geëigende en fraaie uitdrukking vinden, is hij al vaak tevreden. Als er dan af en toe een echt kunst werkje tussendoor glipt, is dat echter nog niet zo erg. Alhoewel dat niet het directe doel van zijn bemoeiingen is. We veronderstellen dat de vaardige Rotterdammer in zijn jeugd de krachttoer van Samson maar gedeeltelijk heeft gewaardeerd. De rava ge door deze Bijbelse gewel denaar onder de Philistijnen aangericht zal hem aange grepen hebben als iedere jongen. Bij nadere bezinning moet hij zich ongetwijfeld afgevraagd hebben of met die slachting het verhaal wel werkelijk aan zijn einde was, want het ezelskakebeen moet in zijn oog nog meer moge lijkheden geboden hebben. Daarvoor omgeeft hij nu zijn verzameling merg- en vleu- gelpijpen, spaak-, sprong-, neus- en schedelbenen, zijn knieschijven, kootjes, ribben en gewrichten met te veel zorg. En hanteert hij voor zijn miniatuur-klasje met te veel omzichtigheid het reus achtige schouderblad dat hij ontvet heeft, gebleekt en ge polijst en dat nu een pracht- materie is om een stoute droom, een grootse verbeel ding in neer te leggen. Wat zal er uit groeien, als er zich zijn leerlingen straks met boor en beitel over heen bui gen? Een torero met pon jaard en capa, stier en pu bliek incluis? Een hermelijn die een haas tijdens de vlucht bespringt? Of een liggende Venus die vanaf haar sofa de wereld met haar schoon heid regeert? Waarschijnlijk niet, want al deze motieven hebben we reeds ter plaatse kunnen bewonderen. Op de knoest van een mergpijp za gen we een sierlijk zeepaard je gemonteerd voor een zee waaier, op een diepte die we overal elders dan in een af gekloven bot zouden hebben gezocht. We hebben de Van Westen op zijn derde les verrast of beter gezegd: „hij heeft ons verrast met zijn zonderlinge leeropdracht en de wijze waarop hij er zich van kwijt. Hij ging gewoon door alsof er helemaal geen potten kijker te bekennen was. En toen we hem daar zo zagen staan met oen enorm schouderblad voor zijn klem maar aandachtig gehoor, hebben we ons afgevraagd wat er van de vrouwelijke verschijning, zoals ze in het huidige wereldbestel de man omgeeft, nog over zou zijn, indien de heer Van Westen bij de aanvang van de schep ping eens met de rib van Adam in het Paradijs had gestaan. Ongetwijfeld had den we dan nu in een we reld geleefd zonder harpijen, gifmengsters en intrigantes. In een wereld zonder min nenijd en liefdesdrama's, want uit de „gouden han den" van deze leraar waren dan enkel meisjes en vrou wen voortgekomen, die elk voor zich een volmaakt meesterwerkje geweest zou den zijn, mooi en lieftallig. Dat het nu anders is, merk ten we onmiddellijk, toen we de meester in het bon kenfieken toch even apart konden nemen en een praat je maakten dat op een ge geven moment te lang dreig de te worden. Enkele leer gierige meisjes begonnen de monstratief met hun vuisten op de werktafel te slaan. We zijn toen maar ijlings ver dwenen. want uit hun boze ogen begrepen we duidelijk, dat ze niet van zins waren hun leraar nog langer aan ons af te staan. FILMS: Cinema Palace: „San Francisco". Clark Gable, Jeannette McDonald, Spencer Tra cy. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ik maak je gelukkig" Heinz Rühmann. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avond voorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Morgen begint een nieu we dag". Pier Angeli. Toegang: 18 jaar Tijden: 2, 4.15, 7, en 9.15 uur. City: Maandag t.m. Donderdag: „De ro de schoentjes". Kleurenfilm. Anton Wal- brook, Moira Shearer. Toegang: alle leef tijden. Tijden; 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet zonder recht" en „Abbott en Costello". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 24 tot en met Maandag 27 October: „On Moonlight Bay". Doris Day. Tijden: Maandag 2.3»> en 8.15 u. Rembrandt en Luxor: De films, welke in deze theaters worden gedraaid, zijn door de K.F.C. voor katholieken afgekeurd. Maandag 27 October Frans Halsmuseum: Drs. A. L. Constand- se over: „Wereldgebeuren van thans" (V.U. eerste lezing in serie van twee), 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelvereniging ,,öt Genesius", „De Fluwelen Handschoen". Jubileumvoorstelling, aanvang 7.30 u. Dinsdag 28 October Gem. Concertzaal: 20 uur: Haarlemse Orkest Vereniging. Concert (D-2) o. 1. v. Toon Verhey. Soliste: Janine Andrade, viool. Programma: Schubert, Mozart, Ra vel, de Falla. Stadsschouwburg: Kon. Letterk. Ver. J J. Cremer", „De Grote Race" (dil. i, 8 uür. Frans Halsmuseum: Prof. dr. W. P. Wertheim spreekt over: „Ontwakend Azië" (V. U. Eerste lezing in serie van vier). Minerva: Jubileumviering „H. B. C.". Advertentie Centraal verwarmd. Dag en nacht geopend. PLEIN 21 Advertentie Alle transporten ondèr volledige garantie Telef. 20020 en 12525 Rozenstraat 13 Haarlem Piet Bakker, Kidnap; Godfried Bo- mans, De onsterfelijke Pa Pinkelman; Godfried Bomans, Pa Pinkelman in de politiek; Simon Carmiggelt, Poespas, alle kattenverhalen en nog veel meer; Her man Divendal, Harten en maskers, luchthartig dagboek van wijzen en dwa zen; Domien van Rietvelde, Toon Aver- mate; P. J. Risseeuw: Ik worstel en ontkom; P. H. Ritter Jr., Hemeltje- blauw; Harry Vencken, Rover-bisschop; Annie Westerman, Jansi Zaterdagmiddag j.l. werd een grote Rode Kruis-oefening gehouden op het fabriekscomplex van de Normi te Half weg. Daar had zgn. een ontploffing plaats, waarbij de brug over de Ring vaart onklaar raakte, tientallen „gewon den" vroegen om snelle hulp, die door de Rode Kruis-mensen werd geboden. In allerijl sloeg de technische dienst van het R. K. K. een steiger en een laad boom om de brancards in de sloepen te laten, die voor het vervoer zorgden naar het- nood-hospitaal, dat inmiddels was ingericht in de Julianaschool te Zwanen burg. De oefening verliep zeer vlot o.l.v. de plaatsvervangende korpscommandant dr. A. Hoekstra te Zwanenburg, terwijl de res. pel. comm. sergeant H. v. Gelde ren met zijn mannen de voorbereidende organisatie regelden. De gewonden wer' den per motorvlet en. twee roeiboten over het water gezet, het vervoer over de weg geschiedde met twee ziekenauto's en een tweetal rijwiel-brancards. In het noodziekenhuis, werden de gewonden verzorgd. Daar aangekomen constateerde tnen dat de voedselvoorziening door de ramp gestagneerd was. Het R. K. zelf zorgde voor voedsel in het nood-hospi taal. Na afloop van de oefening voerde de commandant van het Korps Haarlem mermeer en districtscommandant van Kennemerland, dr. H. D. Nanninga, het woord. Spreker was bijzonder tevreden over de oefening, maar toonde toch nog enkele onvolmaaktheden aan. Uit Den Haag waren overgekomen luit.-kol. E. E. Meulman en kol. N. Vooren en Jonkvr. C. C. van Sminia. Eerstgenoemde roem de de prettige teamgeest van het korps, waardoor deze oefening buitengewoon vlot was verlopen. Namens de gemeente Haarlemmermeer waren aanwezig burg. Jansonius en de weth. Bos en Oudheus- den, namens de gemeente Haarlemmer- liede (Halfweg) de weth. Tabak. Onder meer merkten, wij nog op lt. Bönekamp De commissaris van het Shock-team uit Amsterdam van de Centrale Bloedtrans fusiedienst van het Ned. Rode Kruis, de heer K. Schutz en It. P. Klaassen, pers chef van het R. K, afd. Haarlemmer meer en Halfweg, die een uitstekende toelichting gaf. Het politiecorps uit Haarlemmermeer en Halfweg verleende op buitengewone wijze alle medewer king, hetgeen het vlotte verloop van de oefening ten goede kwam. Ook de gemeente Heemstede wil ten behoeve van het Provinciaal Orkest (H.O.V.) een subsdie verlenen, daar zij van mening is, dat het gemeentebelang daarmee gediend is. Deze bijdrage is volgens B. en W. alleen ten volle ver antwoord, wanneer vast staat, dat een aantal van b.v. vier concerten in de ge meente zal worden gegeven. De bijdrage was in het schema vastgesteld op f 2090.-, maar B. en W. willen dit bedrag dan verhogen tot f 3690.-. Door de concerten te Heemstede wordt de belangstelling voor goede muziek bij hen bevorderd, die niet in de gelegenheid zijn elders symphonische concerten bij te wonen. De concerten zullen in het Minerva- theater gegeven worden, maar dan moet het podium een uitbreiding ondergaan. Voor een bedrag van f 2000.kan dat op solide en eenvoudige wijze gebeuren. De raad wordt voorgesteld deze bedra gen ter beschikking te stellen. Dinsdagavond houdt de Pluimvee vereniging „De Eendracht" een leden vergadering in het R.K. Verenigings gebouw alhier. Uit de agenda blijkt, dat de voorzitter, de heer W. Koch zijn functie als zodanig neerlegt, zodat een nieuwe voorzitter gekozen moet wor den. De heer Koch heeft vele jaren de voorzittershamer gehanteerd en als zo danig veel gedaan voor de pluimvee fokkerij in het algemeen en voor „De Eendracht" in het bijzonder, zodat men hem slechts node zal zien vertrekken. Op deze vergadering, die ook voor belangstellenden-niet-leden toegankelijk is, bestaat tevens gelegenheid, in te schrijven voor de grote tentoonstelling in Beverwijk. Wethouder Disselkoen van Heemstede zal Woensdag 29 October geen spreek uur houden. Zoals te verwachten was vielen er in de afgelopen week enige verrassende uitslagen. Allereerst won Beverwijk de lastige uitwedstrijd te Hillegom niet overtuigende cijfers 146; Halfweg kon het tegen HDC II niet verder brengen dan een 812 nederlaag en VKD moest in eigen huis tegen Oosterkwartier li- met een voorlopige 810 genoegen ne men. De gecombineerden wonnen met 128 van DOS en Stabiel hield de punten thuis tegen Haarlem door met 119 te winnen. Na het beëindigen van enige afgebro ken partijen en uitgestelde wedstrijden is de stand van de ranglijst nu aldus: Beverwijk 3 3 0 0 6 3921 36—24 X 3327 42—38 29—41 27—33 X 25—35 X 25—35 X 2941 35—35 VKD HDC II Halfweg Stabiel Hillegom 2 3 4 4 3 Oosterkwartier II 3 KNC 3 Haarlem 4 DOS 4 x afgebroken partij. Als men de bordpunten eens bekijkt blijkt er wel weinig krachtsverschil in deze afdeling te bestaan; we vermoeden dan ook dat er nog heel wat spanning zal heersen alvorens de kampioen en de degradatiecandidaat bekend zijn. Voor de komende dagen staat er weef een interessant programma te wachten Zo gaat Hillegom naar Stabiel. Zullen de llillegommers wat bekomen zijn van de schrik en zich revancheren of zullen de Santpoorters ook nu de punten binnen houden? HaarlemKNC belooft even eens een spannende match te worden. DOS voelt er niet veel voor om hekken sluiter te blijven en zal stellig proberen om Oosterkwartier II minstens één puntje afhandig te maken. Tenslotte ontvangt VKD HDC II. Hier is het een strijd tussen de nummers 2 en 3 van de ranglijst; beiden hebben ef groot belang bij om niet verder op no. 1 ten achter te komen, beiden beschikken over een stel geroutineerde wedstrijd spelers. Hier zal stellig een van de mooi ste wedstrijden van deze afdeling gestre den worden en we verwachten dan ook a.s. Woensdagavond veel belangstelling in Doelenstraat 7. In Beverwijk hebben het 2e en 3e tiental de punten broederlijk gedeeld 1010; overigens geen uitslagen voor de 2e klas. Ook voor deze klas staan er deze week diverse aardige ontmoetingen op he' programma. Sportief gaat naar Hoofd dorp en zal het daar niet gemakkelijk hebben; VKD II gaat op bezoek bij HDC III en hier zal de jeugd het moeten op nemen tegen de ouderen DCY II ont vangt Beverwijk III en zal vermoedelijk de punten wel thuis weten te houden! tenslotte gaat Cruquius naar Beverwijk II en zal nu moeten tonen of het ernst is met hun plannen. Spelend zoals tegen de IJmuiden-reserves geven we ze we» een kansje. Voor dë eerste klasse dames werf Zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd HVGB 1—DWR.R Het was een aardige wedstrijd. HVGB verscheen met een invalster voor Mar* got Marsman. Er werd enthousiast ge speeld en het was Josta Jansen, die HVGB de leiding bezorgde. Hierna bleef DWR in het offensief en na twee doelpunten van DWR, gemaakt doof Riet ThuisVan Veen, ging met 12 de rust in. Na het draaien kregen de HVGB-dames geen gelegenheid meer een goed schot te lossen, terwijl DWR. door Riet Thuis en Greet Pennarts— Zieren, de overwinning op 5—1 bracht. De wedstrijd HVGB 1—HPC 1, eerste klasse heren, was wel de mooiste wed strijd van de avond. Goed en snel com binerend trokken de Heemstedenaren al direct na het begin op het HVGB-doei af, maar kregen zij geen kans het fiVGB-doel te doorboren. Geleidelijk aan wisten de HVGB-ers door goed o\ ernemen zich aan het snelle spel van de Heemstedenaren aan te passen en werd het een gelijk opgaande wedstrijd waarin aan beide kanten de doelverde- digers hun doel schoon wisten te hou den. Met de stand 0—0 ging de rust in- Ook na de hervatting bleef het spel ge lijk opgaan en was het tegen het eind van de wedstrijd dat er wat forser werd gespeeld. Een overtreding in de HPC- verdediging bezorgde Halsema een slrafworp die ingeschoten werd. Wel zetten de Heemstedenaren nog alles op alles om de stand in evenwicht te bren gen, de HVGB-doelverdediger gaf hun echter geen kans en de stand bleef 10 voor HVGB. Verder werd nog gespeeld: Heren derde klasse, HVGB 3—HPC 3 1—1. Af deling meisjes: DWRDWT 13: HVGB—HPC 7—0. Afdeling jongens: HPC—Haarlem a. 0—3. Voor de eerste klasse heren gingen hierna te water Haarlem 1Nereus Hel was geen aantrekkelijke wedstrijd- Al spoedig hadden de Haarlemmers door Hofman en Tettelaar een voor sprong van 20. Een strafworp, toege wezen aan Nereus, werd tegen de kee pen geschoten en Haarlem ging direct hierop op het Nereus-doel af. Wat al te fors optreden van de Nereus-verde diging bezorgde Bijlsma een strafworp. die in een doelpunt werd omgezet. De combinatie BraasemBijlsma deed de rust ingaan met 40. Na de rust was het kort na elkaar dat Nereus van en kele fouten in de Haarlem-achterhoede een nuttig gebruik wist te maken en de achterstand te verkleinen tot 41_ Tenslotte werd door doelpunten van Ten Berge. Bosma en Braasem (2) de eindstand 82. De wedstrijd Haarlem 2DWR tweede klasse heren, was een matig® wedstrijd. Met het ingaan van de rds had DWR, door Wisker, met 10 d leiding. Ook in de tweede speelhen gelukte het Haarlem niet een doelpd" te fabriceren, terwijl DWR de overwin ning op 50 bracht. B. en W. van Haarlem hebben aan Koopman, aannemer te Haarlem, gund het maken van een nieuwe w muur en betonbeschoeiing aan de Leid vaart. Aan dezelfde aannemer »e het gemeentebestuur van Amstero gegund het vernieuwen van 120 me walmuur onder en boven water aan O. Z: Voorburgwal te Amsterdam. Maandag 27 October Hoog water: 10.03 u. en 22.46 U. Laag water: 5.09 u. en 17.47 U» Dinsdag 28 October Hoog water: 11.35 u. Laag water: 6.49 u. en 10-20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2