Drie oorlogsmonumenten onthuld Te Amsterdam, Amersfoort en s-Hertogen bosch Alleen God het voorwerp van ons volkomen geluk 25 jaar practische psychologie Het Katholiek Genootschap te Utrecht bijeen COEBERGH'S rDe eenzame Rcizig er Beste j foto van het jaar in ons goodwill- land PAUL SPAAK als ambassadeur K.A.B.-congres „De weg naar geluk Reeds 284.000 bezoekers Bisschop van Munster als gast Contact over bijdrage aan het Noodfonds voor Kinderen BESSEN JENEVER MAANDAG 27 OCTOBER 1952 PAGINA 3 wmffinfa#-J slgJ «m% mmM*. mmk mm •- A-A - A A>' Amersfoort 's-Hertogenbosch Succesvolle invalster in Covent Garden Laboratorium van prof. Waterink jubileert Nieuw provinciehuis voor Zuid-Holland Kosten12 millioen Benoemingen bisdom Haarlem Jfook -fimrikaans^-rook De Hoge Veluwe Ondanks matige zomer T Ticecu** oogst f.5.70 Gezichtsvermogen van De Valera is slecht Ir. P. BAKKER SCHUT OVERLEDEN door ANTONIA WHITE V. Qnderwijs-nota Rutten Nieuwe brochure van de KJ.B. Generaal Dürst Britt neemt afscheid Van voormalige 7 Dec.- divisie Mukarto hij mr. Beyen Victor van Vriesland gehuldigd sycfc&v- «p K -,'y' a> f" - De onthulling van de gedenkplaat in Amersfoort. Generaal Coleman onthult het gedenkteken voor de gesneuvelden van de Welsh- divisie in Den Bosch Zaterdagmiddag is op de Apollolaan Amsterdam een verzetsmonument ont- hur op de plaats, waar 29 Nederlanders *cht jaar geleden werden gtefusilleerd als teprresaille voor de liquidatie van de Duitser Oelschlagel. De vlag, die tot nog toe op de plek halfsotk hing en op die taanier de herinnering aan de fusillade 'evend hield, bedekte Zaterdag het nog ®'*t onthulde monument, ontworpen door de Amsterdamse beeldhouwer J. "averman, dat drie beelden voorstelt: «Vastberadenheid, verbeteenheid en doffe berusting". Rond de plek stond *en erewacht van oud-B.S.-ers ge- 'ohaard. Het woord voerden mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis en Mariekerke na- J^ens het comité voor oorlogsmonumen ten te Amsterdam en de heer C. Mor relt namens de commissie van de drie ^erzetsverenigingen. Burgemeester Arn. d'Ailly onthulde vervolgens het mo nument. Hij hield hierna een korte toe maak, waarin hij zei, dat de gemeente Amsterdam blij is met dit monument ®u er gaarne de zorg voor zal dragen. Nament H.K.H. Prinses Wilhelmina ^as mevr. L. Th. de Beaufort aanwe- 2lg, die als eerste een krans neerlegde. Ter nagedachtenis aan de gevallenen van de school voor reserve officieren der cavalerie is op het voorterrein van de Prins Willem III kazerne te Amers foort een gedenkplaat onthuld. De Plechtigheid geschiedde Zaterdagmiddag ltl het bijzijn van de vertegenwoordiger ^an H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hernhard, majoor J. J. L. baron van tanden, de minister van Oorlog, ir. C. Staf, de chef van de generale staf, luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman, de mspecteur der cavalerie, kol. C. F. Pa- uud de Mortanges en de commandant Van de school ritmeester J. K. L. Koch. .Kol, Pahud de Mortanges verzocht Ritmeester Koch allereerst het doden- aPpèl af te nemen, waarna deze de na- 5jen van de 51 gesneuvelden voorlas. ~sarna ging de inspecteur der cava lerie over tot het onthullen van het RPonument. Het Wilhelmus werd daar- fta ten gehore gebracht door het trom- Pettercorps van de Huzaren van Bo- ieel onder leiding van kapelmeester Keinhoudt. In zijn toespraak wees kol. °ahud er vervolgens op, dat dit mo nument een uiterlijk symbool is „op- uat wij de dapperen nooit zullen ver aten". Ook richtte hij zich met enkele fsvoelvolle woorden tot de nabestaan- Hen. Onder dankzegging aanvaardde ir. C. Staf het monument. Hierdoor, zo zei ue minister, zullen wij altijd weer her- RUnerd worden aan de dappere daden van dappere mannen, die hun leven °fferden voor Koningin en vaderland. Zaterdag is te 's Hertogenbosch aan de kostelijke ingang van de stad met groot Ceremonieel het oorlogsgedenkteken onthuld, dat werd opgericht door de leden van de 53ste Wels Infantery Division, welke in October 1944 's Her togenbosch bevrijdde. De onthulling geschiedde door major general C. F. C. Coleman, destijds een der brigade-com mandanten van de divisie; het monu ment werd ingewijd door de lord bishop of Saint Asaph .Wales), dr. Bartlett. Aanwezig waren de Britse ambassa deur in Nederland, Sir Nevile Butler, generaal-majoor J. G. Warringa, namens de minister van Oorlog en Marine, lui tenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de commissaris van de Konin- ging in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en Mgr. F. N. Hendrikx, als vertegenwoordiger van de bisschop van 's Hertogenbosch. In zijn toespraak memoreerde generaal Coleman de strijd van acht jaar gele den. Hij verklaarde, dat de Engelse soldaten er trots op gaan, deel te hebben mogen némen aan de bevrijding van Nederland, dat zich zo dapper tegen de Duitse overweldiger had verweerd. De generaal hoopte, dat de vriendschaps banden tussen de divisie en 's Hertogen bosch altijd zullen blijven bestaan. Drie hoornblazers van de Britse divisie bliezen na de inwijding van het monu ment „The last Post" en daarna de „Re veille". De Braziliaanse sopraan Constantina Araujo heeft Zaterdagavond in Covent Garden in Verdi's ,,Het gemaskerde bal", grote successen gevierd om twee redenen: omdat zi] prachtig had gezongen, maar ook, omdat zij in allerijl met een vlieg tuig van Milaan naar Londen gereisd, op het allerlaatste ogenblik was ingevallen voor Helene Wurth, de ster van de Ham- burgse Opera, die met een keelinfectie te bed lag. De directie van Covent Garden had naar Nederland, België, Frankrijk en Duitsland getelefoneerd om een vervang ster te lf rij gen voor de rol van Amelia, maar alle zangeressen waren ziek of ver hinderd en pas in Milaan had men suc ces. Mevrouw Araujo wilde en kon komen en met taxi's en vliegtuigen arriveerde zij ook nog tamelijk op tijd. Op het vliegveld van Londen zei me vrouw Araujo: „Ik heb de rol het laatst in Juni in La Scala gezongen". Toen zij met de auto naar het theater reed, nam zij haar rol vlug door met de muziekin- tendant. Zodra zij in het theater was haal de zij enkele keren diep adem en zei: „ik ben klaar". Een overzicht tijdens de onthullingsplechtigheid van het monument op de Apollo-laan te Amsterdam. Op het verbondscongres van de Ne derlandse Katholieke Arbeidersbewe ging, dat vandaag en Dinsdag in Belle- vue te Amsterdam wordt gehouden, wordt het onderwerp behandeld: „De weg naar geluk" (de elementen van en de voorwaarden en middelen tot men selijk geluk). Hierover wordt een viertal inleidingen gehouden. In de eerste inleiding wordt ter algemene oriëntatie gesproken over het wezen en de elementen van het geluk, waar na in een drietal volgende inleidingen de voorwaarden en middelen hiertoe worden nagegaan. De eerste inleiding werd vanochtend gehouden door dr. A. A. Olierook, di recteur van het A C. de Bruijn-insti- tuut 'het vormingsinstituut van de K Aan de Vossiusstraat in Amsterdam, vlak bij de brug over het Von delpark, Is in een oud herenhuis het laboratorium voor Toegepaste Psy chologie gevestigd. Er is een feestelijke reden om dat te berichten, want van daag is het vijf en twintig jaar geleden, dat het werd gegrondvest. Toen was het nog Psychotechnisch laboratorium van de Vrije Universiteit, waarmede het overigens, al is het sindsdien dan ook een zelfstandige stichting geworden, nog steeds nauw verbonden is, al zou het alleen maar zijn in de persoon van haar president-directeur, prof. dr. J. Wate rink, die aan de V. U. hoogleraar is in de paedagogie en de kinderpsycho logie. Zijn laboratorium dient nog al tijd ook voor de opleiding van studenten van protestants-christelijken huize en uiteraard wordt het verworven mate riaal ook wetenschappelijk verwerkt. Prof. Waterink was nog maar een jaar hoogleraar toen hij zijn laboratorium stichtte, omdat hij er behoefte aan had de theorie, die hij doceerde, aan het le ven zelf te toetsen. Aanvankelijk hield men er zich alleen bezig met kinder psychologie. „Eén kind per week was toen nog regel en zelfs een gunst en toen er in 1928 twee kinderen op één middag verschenen was dat aan leiding tot opgetogenheid. Op het ogen blik worden er 4000 personen per jaar onderzocht. Het aantal medewerkers toen was er naast de professor al leen nog de studente mej. N. W. van Dijk, thans psych.dra en vijf en twin tig jaar assistente is gegroeid in het terrein der werkzaamheden, dat zich gaandeweg heeft uitgestrekt tot de af wijkingen bij kinderen, de beroepskeu ze, de arbeidspsychologie, de psycho techniek, de bedrijfspsychologie en de conflicten van volwassenen. Wat de be roepskeuze betreft kent men er een schoolpsychologische dienst die een hele klas test om een wetenschappelijk ver antwoorde keuze voor de verdere op leiding mogelijk te maken. De bedrijfs- psychologische dienst, die op het ogen blik omtrent 50 pet. van het totaal der werkzaamheden op zijn schouders heeft, houdt zich met verschillende zaken be zig: met de selectie van personeel, waarbij wordt onderzocht, welke per sonen voor een bepaalde functie ge schikt zijn; met de inventarisatie van personeel, waarbij wordt onderzocht welke mogelijkheden er voor een be drijf in het aanwezige personeel schui len; met moeilijkheden tussen functio narissen in een bedrijf; met de moge lijkheden voor een bedrijf in een be paalde plaats in verband met de daar aanwezige arbeidskrachten, kortom met alles wat betrekking heeft op de mens en de menselijke verhoudingen in sen bedrijf. Het is wellicht tekenend voor de aard van prof. Waterink, dat Zijn wetenschap- Uit de begroting voor 1953 van de provincie Zuid-Holland blijkt o.m. dat in de naaste toekomst belangrijke in vesteringen moeten plaats vinden voor de uitvoering van werken aan rivieren, kanalen, sluizen, bruggen enz., voor de aanleg van rijwielpaden en voor de bouw van een nieuw provinciehuis. Het laat zich aanzien, dat de uitvoering van laatstbedoeld project binnen afzienba re tijd ter hand zal kunnen worden ge nomen. pelijke arbeid van de eerste tijd al lang is uitgegroeid tot de bewuste ver vulling van een sociale functie. Wij hebben hem over dit alles horen ver tellen, een uur lang wellicht. Zijn stem lijkt een ietwat noordelijke klank te hebben en er schuilt iets onverzettelijks in, waarin men toch warmte hoort en mannelijk idealisme. Daar zit een we tenschapsman, voor wie de wetenschap wezenlijk een dienst aan de mens is ge bleven. Hij spreekt over zijn levens werk en suggereert zelfs niet, dat het zijn werk is; hij spreekt over de tonnen, die er jaarlijks mee gemoeid zijn, maar stelt het geld zonder enige ophef onder de goede menselijke verhoudingen; hij houdt onkreukbaar vast aan zijn prin cipiële waardebepalingen en bij alle waardering, die hij ondervindt, is nij een oprecht eenvoudig man gebleven. Het laboratorium van prof. Waterink is, na dat te Utrecht, het grootste in den lande. Er zijn nog verscheidene andere bij de universiteiten. Nijmegen heeft er b.v. een dat onder leiding staat van prof. Rutten. Zij zijn evenwel niet alle op eendere wijze georganiseerd. Het jubileum is hedenmiddag ge vierd met een receptie in het I. C. C. in het Vondelpark van 3 tot 5 uur. Z. H. Exc. de Bisschop van Hjftrlem heeft op zijn verzoek, om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. H. van Kessel. die pastoor was te Kudelstaart. Tot pastoor aldaar is benoemd de weleerw. heer A. A. Trouwborst: tot pastoor te Tholen, de weleerw. heer J. C. M. Velzeboer, die kapelaan was te Loos duinen. Tot kapelaan te Dordrecht (O. L. Vrouw), de weleerw. heer H. J. M. van der Lee: tot kapelaan te Wormerveer, de weleerw. heer E. Vereecken, die assistent was te De Rijp Advertentie Made irom "sun-kissed" tobaccos Op de negende Hoge Veluwe dag, die in het restaurant Rijzenburg te Schaars- bergen gehouden is onder voorzitter schap van de heer J. H. ftfemelink, heeft de directeur van het Nationale Park, ir. J. H. van Tuil, enkele mede delingen gedaan over de nog steeds groeiende belangstelling voor Neder lands grootste natuurreservaat. In weerwil van de matige zomer en het bepaald ongunstige herfstweer wer den tot en met 18 October j.l. 284.000 bezoekers genoteerd, waarmede het eindtotaal van 1951 reeds met 18.000 overschreden is. Het jachtslot „St. Hu- bertus" werd door 58.000 personen be zichtigd, het Rijksmuseum Kroller-Mul- ler te Otterlo ontving 63.000 bezoekers, wat reeds 8000 meer is dan het aantal van het vorige jaar. Een nieuwe mijlpaal werd bereikt op het gebied der donaties: voor het eerst in de geschiedenis van het Nationale Park steeg het aantal donateurs tot 4000; medio 1951 was het nog 3000. Aan Nederlandse beeldende kunste naars zal verzocht worden een ontwerp te maken voor een affiche, bedoeld als propaganda voor het Nationale Park. In Utrecht heeft het „Katholiek Ge nootschap voor geestelijke vernieuwing" Zaterdagmiddag zijn jaarvergadering ge houden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het Genootschap, ir. J. B. G. M. ridder De van der Schue- ren met 'n hartelijk woord van welkom tot de bisschop van Mlünster Z. H. Exc. dr. Michaël Keiler, die de internationale samenwerking der katholieken in inter nationaal verband, kenschetste als een zware maar alleszins lonende taak. Uit het omvangrijke jaarverslag van de secretaris van het Genootschap dr. K. J. Hahn, waarin een overzicht gegeven werd van de activiteiten van het afge lopen jaar, bleek duidelijk hoe intensief de contacten weer zijn geweest tussen Nederland en Duitsland. Het K. G. heeft ook dit jaar weer bemiddeld bij de uitwisseling van priesterstudenten. Be halve contacten tussen Nederlandse en Duitse bibliotheken en musea t.a.v. de uitwisseling van wetenschappelijke wer ken en voorwerpen van Christelijke Kunst, heeft het K.G. in enkele gevallen studies van Nederlanders in Duitsland mogelijk gemaakt. Tot de gewone taken van het K.G. is reeds gaan behoren de uitzending van Nederlandse sprekers naar Duitse con- Advertentie 0. Ptxt/mt 0 gressen, terwijl voorts weer verschillen de lezingen-tournées werden gearran geerd. Enige van deze lezingen, o.m. van prof. Van der Ven, prof. Strasser en van dr. Hahn, werden in Duitsland gepubli ceerd. Volgens de statuten traden dit jaar af dr. K. J. Hahn en Mgr. F. van de Loo. Ter vérvulling van de vacature van Mgr. van de Loo, die zich niet herkiesbaar stelde, is Mgr. D. J. A. Geerdinck be noemd. Dr. Hahn is afgetreden als secre taris van het Genooschap. maar is her benoemd als lid van het bestuur. Na het onverwachte uitstel van de terugkeer van de Ierse minister-presi dent, De Valera, die in het Ooglijders- gasthuis te Utrecht door prof. dr. H. J. M. Weve voor een oogaandoening wordt behandeld, zijn er nog geen verande ringen in de toestand van de patiënt ingetreden. De Valera besloot op de dag van zijn vertrek het advies te vol gen van prof. Weve, om nog enige tijd in het Ooglijdersgasthuis te blijven. Het gezichtsvermogen van de heer De Valera Is slecht. Afgewacht moet wor den of nog een gedeelte van diens ge zichtsvermogen behouden kan bljjven. In zijn woning te 'i-Gravenhage is Za terdag overleden ir. P. Bakker Schut, oud directeur van de Dienst voor Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting van 's-Gra- venhage en oud-directeur van de Gemeen telijke Dienst van de Wederopbouw. Vertaald door i. W. HOFSTRA Ongeveer een jaar geleden heeft „de atholieke Jeugdbeweging" de brochu- A "Vernieuwing van het Onderwijs" sChgegeven, waarin een uitvoerige be bouwing werd gegeven over de nota n minister Rutten ever de vernieu- hc2& van llet onderwijs. Deze brochure om voorai aanvankelijk, veel critielc irnoet. Daarom heeft de leiding van deameUgd':)eweging het nuttig geoor- etcl een tweede brochure te doen tih waarin een nadere uiteenzet- tji g w°rdt gegeven over de beginselen, chi 1J schrijven van de eerste bro- heKu6 tot richtlijnen van het betoog het fediend; beginselen, die naar hio lnz t van de schrijver bij de ver- dinUWlng van het onderwijs in het ge- v- g ?ljn' deze tweede brochure is Sen. hand Van dr' A' J' M' c°melis- 43 Toen het licht weer op ging, zagen zij en Claude elkander aan alsof ze beiden uit de verlokkende droom ont waakten. „Nu?" „O, Pap!" Hij knuffelde haar hand. „Daar ben ik blij om. Ik hoopte zo vurig dat je mijn gevoelens zou delen. Ik heb wel eens een betere Tannhauser gehoord. Maar wat hindert dat? In de hemel zal Jean de Reszke hem wel voor me zingen. Tot zolang maakt een beetje fantasie heel wat goed." Hij begon over het genie te praten, dat zo volmaakt in de muziek het con flict tussen de beide kanten van de menselijke natuur tot uitdrukking had weten te brengen. „Iedere man heeft zowel Wolfram als Tannhauser in zich." zei hij. „Bij vrou wen is het anders. Die zijn öf Venus öf Elisabeth." Clara luisterde met open mond en stralende ogen naar zijn uiteenzetting. Ze voelde, dat ze werd ingewijd in een nieuwe wereld en gaf zichzelf geheel over aan deze buitengewone, zo geheel andere vader. Ze dacht met zijn geest, hoorde met zijn oren, totdat zowel zijn woorden als de muziek, die ze zo even had gehoord een onthulling van iets tegelijkertijd subtiels, opwindends en diepzinnigs schenen. Plotseling, midden in een zin, hield hij op. „Ik dacht er helemaal niet meer aan, dat je nog een kind bent." „Blijf dat astublieft vergeten," Hij schudde glimlachend het hoofd. „Laten we even een rondje gaan ma ken en de wilde dieren bekijken." Schoorvoetend volgde ze hem naar de foyer. Betoverend geklede vrouwen, die vrolijke tropische vogels leken naast eksterachtige chic van hun be geleiders, fladderden kwetterend heen en weer of wuifden zich koelte toe met haar waaiers, terwijl ze door hun face a mains gluurden. Clara vond haar van dichtbij minder prachtig dan in de omlijsting van haar loges. Toen haar vader haar alleen liet om wat limonade te gaan halen, bleef ze wat mistroostig tegen de muur leunen, enigszins onder de indruk van al die schelle of kwij nende stemmen en het geschitter van juwelen en lovertjes. Ze had zich nooit meer een buitenstaander gevoeld dan hier, tussen die kakelende, paraderende menigte, waarvan iedereen elkaar scheen te kennen. Plotseling legde iemand een hand op haar arm en een bekende hese stem sprak: „Zeg, wil je me niet zien?" „Nicole!" „Ik ben 'm gesmeerd. De halve Duit se ambassade is onze loge binnenge drongen en ik kan Duitsers niet uit staan. Wat een geluk om jou hier te vinden." In een geraffineerde rose avondjurk, met een paarlen kam in haar ongewoon keurige haren, leek Nicole wel vijf jaar ouder. Ze droeg het prachtige toilet echter even nonchalant als haar school uniform. Ze was kennelijk door een kamenier gekleed, maar er begonnen al wat pieken uit haar bewerkelijke kapsel te steken en er was een haakje van haar jurk los. Ook de camelia's op haar schouder zagen er wat verfom faaid uit. Haar gemanicuurde en kunst matig blank gemaakte handen zochten tevergeefs naar zakken die er niet wa ren en ze zette haar voeten, niettegen staande de zilveren schoentjes, net zo jongensachtig neer als altijd. „Ik voel me net een circuspaard bij zo'n gelegenheid," zei ze. „Ik ben geen type om in het publiek te verschijnen in witte mousseline en loshangende haren. Jij weet van zoiets een succes te maken, Claar. Het toonbeeld van de Engelse jeune fille. Met wie ben je?" „Met mijn vader. Maar ik zie hem nergens." „Als je hem ziet, moet je hem voor stellen," zei Nicole. „Je weet hoe graag ik die parent terrible van je wil leren kennen. Was je ook bij de Meister- singer vorige week?" Clara bloosde. „Dit is de eerste keer van mijn leven, dat ik in de opera ben." „Jatrrmer, dat je het dan zo ongelukkig treft. Ik ben niet gek op Wagner, zelfs niet op zijn best, maar de Tannhauser moest verboden worden. Muzikaal ge sproken is die gewoon onfatsoenlijk. Na de volgende acte gaan we gelukkig weg". „Zeg dat maar niet tegen mijn vader", zei Clara in doodsangst. „Hij vindt het verrukkelijk." Ze durfde er niet voor uit te komen dat ze het zelf ook verrukke lijk vond. Nicole haalde haar schouders op. „O, nou, ieder zijn meug. Ik begrijp die hartstocht van de Engelsen voor Wag ner niet. Het komt natuurlijk, omdat ze net als de Duitsers nooit echte bescha ving gekend hebben." Clara maakte het gebaar van een ré vérence. „Merci bien." „Gek, ik bedoel jou niet. Bovendien, als puntje bij paaltje komt, heb ik zelf een Duitse grootvader." Tijdens hun gesprek wendde Nicole zich een paar maal af onr tegen een ken nis te lachen of met haar waaier te groe ten. „Vreemd om je hier te zien", zuchtte Clara. „Je kent natuurlijk honderden van de mensen, die hier zijn." „O, je komt die lui overal tegen." „Ik niet." „Nou, je mist er niet veel aan. Ge lukkig gaan we overmorgen naar Frank rijk." „Geluksvogel. Ik vraag me af of ik nog wel ooit in het buitenland zal ko men." „Wat heb je, mon vieux? Ik schijn een deprimerende invloed op je uit te oefe nen. Je ziet er zo opgejaagd uit, of je elk ogenblik opgepakt kan worden." Ni cole had de spijker op de kop geslagen. Clara was doodsbenauwd dat haar vader zich bij hen zou voegen. Je wist nooit of hij genade zöu vinden in Nicole's ogen. „Ontrouw wezen. Je doet net of je helemaal niet blij bent de vriendin uit je kinderjaren terug te zien." Clara vouwde haar handen met een gebaar van hulpeloosheid. „Dat ben ik wel, Nicole, heus. Als al die mensen er maar niet waren. Ik voel me net als een kat in een vreemd pak huis en zo stom. Als je eens wist, hoe ik je hebt gemist. Het lijken wel vijf jaren in plaats van vijf weken." (Wordt vervolgd). A. B.) te Doorn. Hij gaf een schetsma tig tableau van het wezen en de ele menten van het geluk. Hieraan is het volgende ontleend: De ervaring leert, dat alle mensen spontaan naar geluk streven. Het staat vast, dat de gescha pen goederenrijkdom. macht, aanzien, wetenschap, kunst, zingenot, gezond heid, deugd zelfs niet alle tezamen de mens volledig gelukkig kunnen ma ken. Alles, wat van deze wereld is, is uiteraard beperkt en eindig. We komen dus noodzakelijk tot de conclusie, dat alleen het absolute goed, het oneindige goed. God, het voorwerp van ons volko men geluk kan zijn. In dit leven kunnen we dit niet bereiken. Onze eerste taak is dus de geordende en harmonische ontwikkeling van onze natuurlijke en bovennatuurlijke vermogens. De mens is verantwoordelijk voor zichzelf- Hij is verantwoordelijk voor degenen, die onder zijn gezag gesteld zijn en, in zoverre het zijn aandeel be treft, voor het welzijn der gemeen schappen, waar hij deel van uitmaakt: gezin, kerk, staat, organisaties. Voor de katholiek brengt deze verantwoor delijkheid o.a. de plicht mede er toe mede te werken, dat in maatschappij en staat de katholieke beginselen op ma ximale wijze worden doorgevoerd. Practisch zal dit op de meest efficiënte wijze geschieden wanneer de katholie ken een vast aaneengesloten eenheid vormen. Reeds nu in dit aardse leven dragen wij God in ons. Naar het woord van Christus zelf wonen de drie Goddelijke personen in ons en vervullen ons met hun genade. Dit te weten moet voor ons een bestendige bron zijn van geluk. Wie zich dat levendig bewust is, zal te midden van de misères van het leven het ware geluk niet verliezen. Bij hem, die zijn geluk in God gevonden heeft, raken lijden en droefheid slechts de oppervlakte, maar ze zijn niet in staat het geluk in het diepste v»n zijn we zen te verstoren, aldus dr. Olierook. Na een reünie in Esplanade te Utrecht heeft de voormalige 7 December divisie, die in Indonesië streed, afscheid geno men van de oud-commandant, generaal- majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die de militaire dienst gaat verlaten. In Tivoli werd de generaal met zijn echtgenote ontvangen met het „7 December lied" met begeleiding van de Koninklijke Mi litaire Kapel. Hij werd toegesproken door de generaal-majoor B. D. E. En gels, die echter eerst een speciaal woord van welkom sprak tot de oorlogsinvali den en die daarna namens het vader land de gevallenen herdacht „Wij hebben generaal Britt nog wat te zeggen", zei generaal Engels, „n.l. waardering te uiten voor de zorg die hij voor de 7 December divisie had." Generaal-majoor H. M. G. J. Lentz sprak als een der voormalige onder commandanten, die erop wees, dat bet vertrek uit Indonesië van generaal Britt een dag van droefheid was. „Nu gij de dienst gaat verlaten, wacht u een andere taak, het waken voor de sociale en andere belangen van de oud-EM-ers." Mej. Anneke Benz, die ook deel uit maakte van de divisie, sprak namens de vrouwelijke divisieleden. Zij was het tenslotte, die namens de gehele voor malige divisie een schrijfmachine aan bood en enige geschenken voor mevr. Britt Generaal Britt dankte tenslotte met een kort doch hartelijk woord. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Mukarto, heeft Zaterdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan mr. Beyen op diens departement. Onze minister van Buitenlandse Zaken biedt Dinsdag in hotel Wittebrug een lunch aan, waarbij minister Mukarto, de waar nemende Hoge Commissaris van Indo nesië mr. Susanto en enige andere In donesische gasten zullen aanzitten. Het vertrek van Mukarto, dat aan vankelijk op Dinsdag was bepaald, is uitgesteld doordat het vliegtuig, waar mede hij naar de V. S. zou reizen, is volgeboekt. Fanny BlankersKoen, zo vele malen zelf het slachtoffer van de foto-journalist en, heeft Zaterdag in het Gildehuis te Amsterdam de Zilveren Camera uitgereikt voor de beste foto van het jaar. Sem Presser verwierf deze ereprijs met de hier gereproduceerde foto, gemaakt tijdens de laatste H. Mis in het kerkje te Tignes, voordat het dorpje onder water verdween. (Van een onzer verslaggevers) Morgen en Woensdag zal de Belgische politicus Paul-Henri Spaak met minister -president dr W- Drees en het ministerie van Buitlandse Zaken onderhandelingen voeren over de grootte van de volgende jaarlijkse bijdrage van ons land aan het Internationale Noodfonds voor Kinde ren. De heer Spaak heeft in deze organi satie van de V.N. geen leidinggevende functie, zo heeft men ons verzekerd. Hij volbrengt zijn missie in de gedaante van „goodwill ambassadeur" van het nood fonds. De ex-premier zal het programma van het noodfonds voor het volgende jaar aan de Nederlandse regering voorleggen, vergezeld van een begroting van de uit gaven, die men in die periode denkt te doen ten behoeve van één en zestig mil lioen kinderen in de minder ontwikkelde gebieden, o.a. ook Indonesië. Ons land heeft verleden jaar een vrijwillige bij drage van honderd duizend gulden afge staan en daarmee maakte het in vergelij king met andere kleine Europese lan den die niet alle lid van de V.N. zijn een enigszins povere indruk- De uitga ven van het noodfonds zullen volgend jaar ongeveer twintig millioen dollar bedragen, daarvan zal Amerika er zes tien millioen betalen zodat er voor Europa nog vier millioen overschieten In verband hiermede hoopt men dit jaar een hogere bijdrage van Nederland te kunnen ontvangen. De heer Spaak, die gisteravond ver gezeld van de Franse politicus Francois de Menthon op Schiphol arriveerde ,is niet onmiddellijk gaan ijveren voor de kinderen van het Noodfonds. Het doel van zijn bezoek aan ons land is twee ledig. Vandaag heeft hij in Den Haaf eerst zijn stokpaardje bereden in de Po litieke Assemblée van de Europese Jon geren, waarvan men elders een verslag van onze Haagse redacteur kan aantref fen. Voor hetzelfde doel vertoeft ook de heer De Menthon in ons land. Vorige week heeft de heer Spaak als ambassadeur van het Noodfonds good will gekweekt bij de Britse regering, waarvan hij Churchill, Eden en de mi nister van Financiën Butler heeft ge sproken. Van Londen is hij naar Parijs gevlogen, waar hij heeft deelgenomen aan de besprekingen over het handvest voor een Europese Confederatie. De tij dens deze conferentie gevonden midden weg tussen een sterk gecentraliseerd* federatie en een coalitie van souvereine staten noemde de heer Spaak „een uit stekend resultaat, waarmede een goed* basis is gelegd voor de verdere werk zaamheden". Zeer velen zijn Zaterdagmiddag bijeen geweest op de receptie in hotel de l'Europe te Amsterdam ter gelegen heid van de 60e verjaardag van de let terkundige Victor van Vriesland. Namens het huldigingscomité heeft daar mr. L. J. Plemp van Duiveland ge sproken, de tijd waarin Victor van Vriesland opkwam geschetst als net „Victoriaanse tijdperk" en een album met handtekeningen en opdrachten en een bundel brieven van Belgische let terkundigen overhandigd. Prof. dr. N. A Donkersloot heeft namens de Pen-club en de Vereniging van Nederlandse Letterkundigen ge sproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3