Enorme belangstelling voor gouden feest van HBC Na Be Fair verrast Laren kampioen HH YC 0—0) s c De CANBERRAis geen knots maar een rapier Wolves behoudt leiding ondanks gelijk spel (3-3) Wé- Janus van der Zande verbetert record 25 kilometer Succesvol overleg tussen Egypte en de Soedan O A R Grootse receptie met toespraken en aanbieding van geschenken Acht voetballen... Lenstra's ster schittert Een bommenwerper met de wend baarheid van een jager 'sWerelds duurste speler reserve Bevan's voorbeeld vindt navolging MAANDAG 27 OCTOBER 1952 PAGINA 6 Be Quick acht maal gepasseerd (8—1) Commodore Reynierse Chef luchtverdediging Togo heeft nu twee punten voorsprong Alleen SCHC Mgr. Schoenmaeckers bisschop gewijd Coadjutor van bisdom Mechelen Comet bij noodlanding zwaar beschadigd Prentbriefkaarten uit Engeland II a Officieren in congres bijeen Lagere opbrengsten personele belasting? Slijkhuis wint Singelloop te Leiden In Noorse Arbeiderspartij Het gouden feest van HBC begon Zaterdagmiddag met een grootse receptie. De aard van deze receptie droeg niet slechts een feestelijk, maar ook een enthousiast en daardoor ook sportief karakter, hetwelk vooral te danken was aan de uiterst vlotte wijze, waarop de voorzitter, de heer J. A. A. Elsenburg, de spreker beant woordde. De zeer prettig ingerichte zaal van het Parochiehuis Anno Santo was ver sierd met een ongekende weelde aan bloemen, want niet minder dan 17 bloemstukken zorgden voor een feeste lijke aanblik. Er waren bloemstukken o.a. van het gemeentebestuur van Heemstede, directie en redactie Nieuwe Haarlemsche Courant afd. Haarlem van de Ned. Tafeltennisbond, Katholieke Middenstandsbond, afd. Heemstede, Po- litiesportvereniging „Heemstede" en van vele zusterverenigingen. Zeer groot was het aantal belangstellenden en dat men moeite noch kosten had ge schroomd om persoonlijk van zijn be langstelling te getuigen, bleek wel uit het bezoek van het bestuur van „Quick" uit Oldenzaal. dat een lange reis had gemaakt om de jubilerende vereniging te mogen complimenteren met het gouden feest. Als eerste spreker trqd de burge meester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard naar voren die zijn vreugde uitsprak over dit gouden feest, omdat het hem in de gelegenheid stelde, het bestuur van de vereniging dank te brengen voor het zeer vele dat zij in het belang van de jeugd had ge daan. De burgemeester dankte namens de gehele gemeente voor de goede zor gen aan een groot deel van de Heem- steedse jeugd gewijd en sprak de hoop uit, dat daarmede, al moge het dan op ander terrein niet zo voorspoedig gaan, toch in elk geval wordt doorge gaan. Een daverend succes oogstte het al lerjongste elftal, dat voor het bestuur verscheen en het was Kees Wester- veld die met een heldere stem een aar dige toespraak hield en als bewijs van erkentelijkheid een splinternieuwe voet bal aanbood. Daarna werd nog gesproken door de heer N. J. v. d. Linden in zijn dubbele kwaliteit van oud-voorzitter van H.B.C. en voorzitter van de afdeling Heemste de Katholieke Arbeidersbeweging; de heer H. v. Turnhout sprak namens niet minder dan 35 aangesloten verenigin gen uit Haarlem en omgeving wier bes te wensen hij overbracht en tevens het gezamenlijk geschenk, een envelop pe met inhoud, overhandigde. Een zeer belangrijke toespraak hield de heer G. Kruyver, hoofdbestuurslid van de K.N.V.B. De heer Kruyver wees ir. zijn toespraak op de zeer nauwe re laties die tussen de jubilerende vereni ging en hem sinds 33 jaar bestaan en die dus dateren uit de tijd, dat prac- tisch geen enkele overheidsorgaan zich met de sport bemoeide en de vereni gingen maar wat liet doen. Hij memo reerde daj deze lacune sinds geruimen (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN Abe Lenstra is na afloop van Be QuickHeerenveen, door Groningen hartelijk toegejuicht. Dank zy hem, konden 15.000 mensen met pret tige gevoelens aan de strijd terugden ken. Want de Groningse favorieten lie ten weinig zien. dat het genieten waard was. Hun huidige zwakte werd door Heerenveen met sprekende cijfers aan getoond: 18. De les van Heerenveen begon reeds na vier minuten. Abe Lenstra sprong gretig naar een voorzet van Brandsma. De reactie van Flieringa was een se conde te laat. (01). Voordat Abe weer terug zou komen, hadden beide ploegen hun capaciteiten uitgestald. Met een duidelijk voordeel voor Heerenveen. De Friezen kwam over alle linies tot een betere samenhang en hoger tempo en ook opbouwend bleef Be Quick verre ten achter. Lugthart mocht dan al aar dig actief zijn en handige manoeuvres uitvoeren, hij had te weinig steun vaD zijn mede-aanvallers, om het de goede Friese defensie moeilijk te maken. En juist aanvallend had Heerenveen zijn geduchte vorm teruggekregen. In het laatste kwartier voor de rust ging Be Quick neer. Eerst benutte Abe Len- tra weer een voorzet van Brandsma (02) en even later bracht een schit terende solo-actie een hattrick op zijn naam. (03).Dat Appel uit een straf schop de stand op 13 bracht, was eigenlijk onbelangrijk. Na de hervatting ging Heerenveen onmiddellijk door. Nu door Hofma, andermaal via Brandsma (14). En de actieve rechtsbuiten kreeg toen zelf zijn beloning. Drie maal achtereen sprintte Brandsma fel bij Havinga weg. Met drie geduchte schoten werd .Fliermga kans loos geslagen (11). Twee minuten voor het einde mocht Hofma nog van een pass van Brandsma profiteren (18). Kolonei-vlieger-waarnemer W. J. Rey nierse, die, zoals bekend, 1 November de functie van commandant luchtverdedi ging zal overnemen van commodore vlieger-waarnemer J. v. d. Werff, is met ingang van dezelfde datum benoemd tot Commodore. tijd is opgeheven, doch hij vond het jammer dat thans de belangstelling van de overheid culmineert in het stre ven om de sport op Zondag zoveel mo gelijk tegen te werken en te streven naar een verplaatsing op Zaterdag. Spreker betreurde het dat de heren politici helaas de sportbonden niet hebben gekend in dit streven, dat hij niet alleen als een groot gevaar voor de sport maar ook voor de maatschap pij en het maatschappelijk leven acht te. Daarna bracht hij de goede wensen van de K.N.V.B. over en overhandig de het gebruikelijke geschenk, de K.N.V. B.-wimpel. die nog geen half uur later een der wanden van de zaal sierde. Verder werd nog het woord gevoerd door Tie voorzitter van de H.V.B., de heer G. J. Athmer, oud-voorzitter, de heer de Geus met het voltallig bestuur van R.C.H. die getuigde van de uitste kende verstandhouding tussen beide verenigingen, ondanks de „inwoning", maar die H.B.C. graag spoedig een „eigen huis" toewenste en als bewijs van waardering een nieuwe bal aan bood door de heer C. A. Schipper, di recteur van het Heemsteedse Sportpark, en door vele anderen. Spartaan uit Amsterdam schonk een vaantje, R.K.A. V.I.C. uit Amsterdam kwam haar oud voorzitter, de heer Elsenburg. geluk wensen met dit feest en schonk ook 'n vaantje, een deputatie van de „oude garde" schonk niet minder dan vier nieuwe voetballen en zowel het Sport- huis H. v. Gastel te Haarlem als de heer C. Warmerdam deden er elk nog een prima bal bij en nadat namens een aantal actieve leden door de heer J. v. d. Horst symbolisch twee nieuwe doel- netten waren overhandigd, deed een deputatie van dames het enthousiasme ten top stijgen. Namens 'n groot aantal vriendinnen van H.B.C. deelde mevrouw Warmerdam mede, dat zij de opdracht had, een spaarbankboekje te overhan digen, waarop een bedrag van f 300. was gestort, door de dames in storm en regen opgehaald. Dit was het feestelijk slot van deze wel zeer feestelijke receptie en eerst te 7.15 uur keerde de rust op de Achter weg terug. Zondagmorgen werd in de St. Bavokerk aan de Herenweg de Hoog mis opgedragen voor de levende en overleden leden van H.B.C. door de geestelijk adviseur, kapelaan C. Bak ker. Onder de Hoogmis hield kapelaan J. v. Roes een toespraak over de nood zakelijkheid van Katholieke Sportver enigingen en sprak de hoop uit dat het de jubilerende vereniging ook in de toekomst goed zou gaan. Te 12 uur werd op het H.B.C.-terrein een wedstrijd gehouden tussen de Vete ranen van H.B.C. (kampioenselftal '35) en Velsen (vroeger R.K. Santpoort en een geweldige tegenstander). De gas ten wonnen hier met 42 en na afloop bood een woordvoerder van Velsen een. zeer mooi vaantje aan. Te 2.15 werd de erewedstrijd •ïjd H.B.C.Volendam gehouden, welke muzikaal werd geïllustreerd met pitti ge marsen van de R.K. Harmonie „St. Michaël". Voor de aanvang van deze wedstrijd, die zeer veel belangstelling trok, de grote tribune was bijna ge heel gevuld met vrienden en vriendin nen, bood de voorzitter van Volendam, de heer Mühren een foto in lijst aan voorstellende twee echte Volendammer jochies. Over de wedstrijd zelf, menen we wel te mogen opmerken, dat, in tegen stelling met vroeger, H.B.C. veel van Volendam heeft kunen leren. Het com binatievermogen van de wijdbroeken was buitengewoon goed en doelman Warmerdam, die feitelijk tegen zijn taak was opgewassen, had het zeer zwaar te verantwoorden, want niet minder dan 7 maal moest hij de bal uit het net halen. Niettemin heeft het jon ge H.B.C. goed partij gegeven en het was S. de Reus die de uitstekend spe lende doelman Keyzer één keer liet vis sen. H.B.C. zouden we willen aanraden te trainen en bovenal te zorgen voor de goede geest, zonder welke nu eenmaal niets bereikt kan worden. Voor de tweede maal heeft een van de lager geklasseerde ploegen tegen HH1JC voor een verrassing gezorgd. Ook tegen Laren bleven de landskampioenen weliswaar ongeslagen, maar verder dan een 00 gelijk spel brachten ze het niet. TOGO staat nu reeds twee punten voor. Ook in de B-afdeling nog slechts één leider. SCHC overleefde de Stichtse derby; 't Gooi daarentegen leed zijn eerste nederlaag. In het Zuiden bleven HTCC en Venlo aan de winnende hand, evenals in het Noorden Groningen en Meppel. De belangrijke wedstrijd in het Oosten tussen DKS en Union eindigde tenslotte met een krappe zege voor de districts kampioen, dat nu alleen de leiding heeft. Laren, uit drie wedstrijden gekomen met de allesbehalve florissante doelcij- fers 110, heeft Togo wel een grote dienst bewezen met het gelijk spel. Te meer daar de Hagenaars zelf met 02 bij Be Fair zegevierden. Hilversum schijnt de nederlaag tegen HHIJC alles behalve aangenaam gevonden te heb ben, getuige de overwinning (20) op Groen Geel. De draw tussen BMHC en Amsterdam kwam niet onverwacht. Westen A: Be Fair—TOGO 0—2, Hilver sumGroen Geel 20, BMHCAmsterdam 1—1, HHYC—Laren 0—0. TOGO HHIJC Groen Geel Amsterdam Hilversum BMHC Be Fair Laren De grote krachtproef tegen HDM is 't Gooi toch te machtig geweest. De cijfers (31) wijzen het tenminste duidelijk uit. Een zelfde uitslag liet SCHC voor zich noteren en dat is in een plaatselijke ontmoeting zeker niet slecht. Victoria behaalde zijn eerste overwinning. De Delftse studenten wa ren het slachtoffer. Obk voor HGC II was het eerste winstpuntje weggelegd. Het was tegen grote broer HGC I. De gecombineerden kwamen echter toch op de laatste plaats Westen B: Delftse StudentenVictoria 0—1. HCG II—HCG 2—2, HDM—Gooi 3—1, KampongSCHC 13. SCHC 4 3 Gooi 4 HDM 4 5 Kampong 3 3 HGC Victoria Delftse Stud. HGC II HTCC en Venlo HTCC en Venlo wedijverden gisteren om de hoogste score. HTCC ging met de 71 tegen hekkesluiter Breda met de eer strijken, maar ook de overwin ning van Venlo (5—1) tegen Geel Zwart mag niet onderschat worden. Zwart Wit distancieerde zich van de middenmoot door MOP geen kans te geven. Eindho ven daarentegen werkte zich door de zege op Tilburg juist in deze groep. Zuiden: TilburgEindhoven 13, Bre da—HTCC 1—7, Geel Zwart—Venlo 1—5, MOP—Zwart Wit 0—2. HTCC Venlo Zwart Wit Eindhoven 4 8 4 8 4 6 4 3 Geel Zwart MOP Tilburg Breda Ook Union zwicht Ook Union heeft DKS niet van het voetstuk kunnen stoten. Met 21 ble ven de kampioenen baas in eigen huis. Nijmegen heeft zich nu naast Union op de tweede plaats genesteld en tevens Deventer nog vaster naar de laatste positie verwezen. Wageningen stelde enigszins teleur door thuis van Arnhem te verliezen, maar ook van PW hadden we meer verwacht dan het gelijke spel tegen Hengelo. Tenminste als PW nog illusies koesterde. Oosten: Nijmegen—Deventer 30, DKS Union 21, WageningenArnhem 13. Hengelo—PW 1—1. DKS Union Nijmegen PW 4 7 4 5 4 5 4 4 Arnhem Hengelo Wageningen Deventer 4 4 4 4 4 3 4 0 Meppel wint in Assen Dat Meppel het tegen HVA niet ge makkelijk zou krijgen was te voorzien. Het heeft zich echter niet laten ver rassen. Groningen deed het evenmin in de thuiswedstrijd tegen LHC, zodat beide ploegen nog in puntental gelijk staan. Daring bereikte thuis een op merkelijk royale overwinning op GHBS en staat slechts een punt achter op de leiders. Ook nu was voor GCHC nog geen winstpuntje weggelegd, zodat de positie van de Groningers wel pre cair begint te worden. Noorden: Groningen—LHC 30, GCHC Groningse Studenten 03, DaringGHBS 5—2, HVA—Meppel 1—2. Groningen 4 6 LHC 3 3 Meppel 4 6 GHBS 4 3 Daring 4 5 HVA 4 3 Gron. Stud. 4 4 I GCHC 3 0 (Telefonisch van onze Belgische correspondent) In de St. Rombouts Kathedraal te Mechelen werd Zondagmorgen door Z.Em. Kardinaal Van Roey, aartsbis schop van Mechelen, de bisschopswijding verricht van de nieuwe hulpbisschop van zijn bisdom, mgr. Paul Schoen maeckers. De Kardinaal werd geassis teerd door mgr. De Smedt, de vroegere hulpbisschop, die de onlangs overleden mgr. Lèmiroy als bisschop van Brugge opvolgde, en door mgr. Suenens, de tweede hulpbisschop van het bisdom Mechelen. Ook de Pauselijke Nuntius, mgr. Cento, woonde de plechtigheid bij. Mgr. Paul Constant Schoenmaeckers werd in October 1914 te Antwerpen geboren als tweede zoon van een gezin van zeven kinderen en is pas acht en dertig jaren oud. Hij studeerde op het St. Jan Berchmans college in zijn ge boortestad en vervolgens op het Klein en Groot Seminarie te Mechelen, om na zijn priesterwijding in 1938 aan de Leuvense Universiteit de leergangen te volgen van de faculteit van Wijsbegeerte en Letteren. Na zijn promotie werd hij leraar en later directeur van het St. Pieters College te Leuven. In 1949 werd hij door de Kardinaal aangesteld tot president van het Klein Seminarie te Mechelen en in dat zelfde jaar werd hij ook benoemd tot ere-kanunnik van het Metropolitaans Kapittel van St. Rom bouts. Mgr. Schoenmaeckers zal als vicaris- generaal van het aartsbisdom de func ties overnemen van zijn voorganger, mgr. De Smedt, en o.m. belast zijn met de kerkenbouw. Op het vliegveld van Rome heeft Zondag een Brits straalvliegtuig van het type „Co- met" onmiddellijk na het opstijgen een noodlanding uitgevoerd, omdat een der vier motoren weigerde. Het toestel werd zwaar beschadigd. Geen der 42 inzittenden 56 passagiers en 6 bemanningsleden werd gewond. De gezagvoerder van het toestel ontdekte de motorstoring toen de „Cornet" nog geen halve meter van de grond was en besloot onmiddellijk een buiklanding te wagen. De „Cornet" kwam met een snelheid van 200 km. per uur 20 meter buiten de startbaan terecht en trok een diepe voor in de door regen doorweekte grond. Binnen enkele seconden was de brandweer van het vlieg veld ter plaatse en werd het toestel bespo ten om uitbreken van brand te voorkomen. Er ontstond geen paniek. Dit is het eerste ongeluk met de „Cornet", het viermotirge straalvliegtuig dat met zijn recordpogingen op passagiersvluchten zo veel naam heeft gemaakt. (Van een onzer redacteuren) PRESTON, October. Misschien zie ik u straks nog", zei de lange, magere testpiloot, alvorens hij die middag met zijn zo juist afgebouwde bommenwerper de lucht in ging. Natuurlijk bedoelde de man er niets bijzonders mee, maar op zo'n ogen blik schijnt het accent op het eerste woord te liggen en krijgt die gemeenplaats iets sinisters. Tenslotte is het invliegen' van nieuwe toestellen een gevaarlijk kar wei. Op het vliegveld Salmesbury is men er echter aan gewend, en er wordt dan ook niet de minste ophef van gemaakt. Het is het eigen terrein van de fabriek, waar de vermaarde „Canberra" (accent op eerste lettergreep) wordt gemaakt. De fabriek zelf ligt enige kilometers meer Westelijk, in de stad Preston (Lancashire), Het is een imposante machine met een vleugelwijdte van niet minder dan twintig meter. Twee straalmotoren zor gen voor de aandrijving. Men staat ver stomd over de prestaties van het toe stel, als men het vrij zeldzame voor recht heeft om als belangstellende leek van dichtbij een demonstratievlucht mee te mogen maken. Het best zijn die verrichtingen van de „Canberra" gade te slaan van de hoge observatietoren aan de rand van het vliegveld. Van daar krijgt de testpiloot per radio zijn instructies. Het is een merkwaardige ervaring, een gesprek te horen tussen de piloot, ginds op de grasvlakte, en de leider van de observatiepost naast u. Plotse ling wordt het sein gegeven dat alles veilig is. In een oogwenk is het gevaar te los van de grond, de aanloop, van ongeveer een halve kilometer, wordt zó snel afgelegd dat de „Canberra" de lucht in is voor men het weet. Met donderend geweld scheert de bommen werper rakelings over de hangars, maar dan begint het spel pas goed. Eensklaps schiet het toestel bijna loodrecht om hoog, dan maakt de machine enige be wegingen om de lengte-as en beëindigt vervolgens een verticale lus in een angstwekkende duikvlucht. Met recht wordt dan ook van deze bommenwerper gezegd dat men er on geveer mee kan doen wat men met een jachtvliegtuig uithaalt. Een heel bijzon dere eigenschap is de hoge snelheid die op een hoogte van meer dan 15000 me ter kan bereikt worden, terwijl op die zeer grote hoogte ook de wendbaar heid nog aanzienlijk schijnt te zijn en NAC noch Feijenoord kon tot het maken van doelpunten komen. Een gevaar lijke aanval van Feijenoord wordt door doelman Van Vliet met een fenomenale duik tot staan gebracht. De ploeg, die Zaterdag in de Engelse League de meest opzienbarende uitslag heeft bereikt, is Preston North End. Dc meest merkwaardige wedstrijd is echter die tussen de Wolves en Middlesbrough geweest en de speler, die de grootste aandacht heeft getrokken dit weekend, is de duurste voetballer ter wereld, Sewell van Sheffield Wednesday. En dat, terwijl deze international niet speelde. Drie weken achtereen al niet. Vier October speelde Sewell voor Enge- lauds nationale ploeg. Zijn ploeg moest dus een vervanger zoeken. Het werd de 19-jarige Quixall, die zo goed speelde, dat men hem niet kon passeren. Het bleef goed gaan. Sheffield Wernesday won keer op keer, Sewell bleef reserve. Daarom heeft de Engelse international nu gevraagd hem maar op de transfer- lijst te plaatsen. Portsmouth leed na zeven weken z'n eerste nederlaag. Preston, reeds ge noemd, won met liefst 52, na de twee voorgaande weken een flinke nederlaag geleden te hebben. Men verving de doel verdediger en het resultaat laat aan twijfel niet over. De Wolves, behielden de leiding dank zij nederlagen van Blackpool en Liverpool, met twee pun ten voorsprong op Sunderland, dat on weerstaanbaar naar voren komt. De volle winst ontging de Wolves op hei laatste nippertje. Met nog negentig seconden te spelen leidde de ploeg van Billy Wright met 3—1toen werd Williams tweemaal kort achtereen ge passeerd en een dolgelukkig Middles brough verliet even later het veld. De laatste man, die onder de tribune ver dween, was Bert Williams, de „gewel denaar van Rotterdam". Arsenal heeft zich gerevancheerd van de nederlaag tegen Newcastle in de jongste Cup-finale. In een uitstekende wedstrijd wonnen de Gunners met 30 Lishman en Roper (2 X) maakten de doelpunten, maar Logie was weer de grote man in de Londense voorhoede. En dan te weten dat spelers van zijn formaat, waarvoor de clubs bij een transfer circa f 300.000 betalen, tevre den moeten zijn met een salaris van f 140 per week. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalNewcastle Un. 30, Aston VillaManch. City 00, Black pool—Sheff. Wedn. 0—1, Bolton—Stoke 2—1, CharltonWest Bromwich 00, Chelsea Tottenham 2—1, Derby—Cardiff 1—1, Man chester Un.—Burnley 1—3, Portsmouth- Preston 2—5, Sunderland—Liverpool 3—1, Wolves.Middlesbrough 33. Wolves Sunderland Blackpool Liverpool Arsenal W. Bromw. Burnley Charlton Chelsea Portsmouth 14 20 13 18 13 17 14 17 13 16 13 16 14 16 13 15 14 14 14 14 Sheff. Wedn. 13 14 Tottenh. Preston Bolt. W. Aston Villa Middlesbr. Newcastle Cardiff Manch. U. Derby Co. Stoke City Manch. C. 14 13 13 13 13 13 13 12 13 11 13 11 13 10 13 10 13 9 14 9 14 6 Tweede divisie: BarnsleyLuton 2—3, BlackburnRotherham 01, Brentford- Leicester 42, EvertonWestham 20. Hud- dersfield—Bury 2—0, Hull—Plymouth 0—1, Lincoln—Leeds 1—1, Nottingham—Fulham 0—1, Sheff. Un.Birmingham SwanseaSouthampton 12. City 2—2, Huddersf. 14 21 Nottingh. 15 13 Sheff. U. 15 19 Swansea 14 13 Plymouth 13 18 Brentford 14 13 Rotherham 14 18 Leeds U. 15 12 Leicester 14 18 Lincoln 14 12 Fulham 14 17 Blackburn 14 12 Everton 13 15 West Ham 14 12 Luton T. 14 15 Bury 13 10 Birmingh. 14 15 Southampt. 15 10 Notts Count. 13 15 Doncaster 13 Hull City 14 14 Barnsley 13 6 De Algemene R.K. Officierenvereni ging heeft Vrijdag een concres in Eind hoven gehouden. Tijdens de huishoude lijke vergadering werd luit.-kol. Van de Kroon van het Hoog Militair Gerechts hof tot voorzitter gekozen. De congres sisten zijn door de burgemeester mr. H Kolfschoten op het gemeentehuis ont vangen. 's Avonds zaten zij aan een diner aan. Zaterdagmorgen woonden de offi cieren een demonstratie by by de Van Doorne Automobielfabrieken. In de begroting voor 1953 van de pro vincie Zuid-Holland wordt de opbrengst van de personele belasting voor 1952 1953 lager geraamd dan voor 19511952. Gedacht werd juist aan een hogere op brengst i.v.m. de huurverhoging van 1 Jan. 1951 (15 pCt.), ondanks een lichte vermindering van de personele-belas- tingdruk. De minister van Financiën heeft op een desbetreffende vraag van Ged. Sta ten medegedeeld, dat op grond van de thans ten dienste staande gegevens moet worden verwacht, dat de als gevolg van de huurverhoging en de wetswijziging geschatte hogere opbrengst van de per sonele belasting niet zal worden be reikt. Dit resultaat kan enerzijds wor den. toegeschreven aan het feit, dat de factoren, welke ,op de verzwaring van de druk der personele belasting als ge volg van de huurverhoging een mati gende invloed hebben uitgeoefend, zijn onderschat en is anderzijds een gevolg van de bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp op de personele belasting in de Tweede Kamer gedane ministeriële toezegging, dat bij de schatting van de waarde van het meu bilair als regel niet hoger zou worden gegaan dan *120 pCt. van de waarde van 1940, zulks in afwijking van de oor spronkelijk aangenomen limiet van 150 piocent. een veel doelmatiger bomlading mee gevoerd kan worden dan indertijd met de gemiddelde zware bommenwerper in de Tweede Wereldoorlog het geval was. Vol trots wordt u na afloop van de de-, monstratie door een der directieleden van de fabriek verteld van de wereld records die reeds met de „Canberra" zijn behaald: Anderhalve maand geleden heeft een der collega's van de testpiloot, die zojuist is opgetreden, in acht uur een retourvlucht over de Atlantische Oceaan gemaakt. De terugreis van Newfound land naar Ierland, werd indrie en een half uur afgelegd, met een gemid delde snelheid van bijna duizend kilo meter per uur. Toen 33 jaar geleden die tocht voor het eerst gemaakt werd, deed men er 16 uur over!!). De stad Preston, waar de „Canber ra", door de firma „English Electric" gefabriceerd wordt, ligt op het punt waar de rivier de Ribble uitstroomt fn de Ierse Zee, aan de Westkust van Engeland, veertig km. ten Noorden van Manchester en even ver ten Zui den van Morecambe, de badplaats die onlangs gedurende het sensationele Labourcongres zo de aandacht ge trokken heeft. Ook al begrijpt men niet veel van de technische wonderen die hier gewrocht worden, toch komt men diep onder de indruk van het ontstaan der „Canber ra's" in deze fabriek. Er heerst een oor verdovend geraas in de kolossale werk- Een plaatsen. Wat men zich na afloop van een wandeling door deze mierenhoop van metalen platen bewerkende arbei ders en arbeidsters herinnert, laat zich samenvatten in twee woorden: Gaatjes boren. Gaatjes langs de randen der on derdelen. Men zou de rondleidende be drijfsleider wel willen vragen hoeveel gaatjes er nu precies in 'n vlieg tuig nodig zijn. Maar een van zo veel on begrip getuigende informatie zou in de ze sfeer van verfijnde techniek ongepast zijn. Wèl kan men er praten over de productie, daarbij op meer vertrouwd terrein belandend; en in het daaruit voortkomende gesprek wordt u dan enig inzicht gegeven in de betekenis van, het werk dat hier verricht wordt. De „Can berra" blijkt op grote schaal te worden gefabriceerd: „English Electric" «naakt er gemiddeld drie in de week en de R.A.F. heeft er al heel wat in gebruik. Enkele weken heeft de „Canberra" een zeer goede indruk gemaakt bij „Exercise Ardent", een boven Engeland gehouden luchtmanoeuvre. De „vijandelijke" ja gers hebben het bij deze oefening her haaldelijk tegen de snelle, hoog vliegen de en wendbare bommenwerper moeten afleggen. De Britse opper luchtmaarschalk, Sir Guy Garrod, heeft de vorige maand in een artikel in „The Times" geschreven dat een moderne oorlog eerst gewonen kan worden nadat de luchtoorlog is gewonnen en dat dit formatie „Canberra's", de Britst tweemotorige straalbommenwerpers, waarvan er wekelijks gemiddeld drie voor de R.AF. worden gebouwd. laatste door de bommenwerper moet gebeuren. „De jagers vormen het schild", zo zegt hij letterlijk, „maar het schild is allerminst het belang rijkste deel van de uitrusting van een krijger" en in dezelfde „Times" sterf"* in een andere bijdrage over de lucht macht: „De bommenwerper is een ra pier en geen knots", een wapen dat snel, behendig en nauwgezet doel treft. En dat zijn vereisten waaraan de „Canberra" geheel voldoet. De conversatie drijft dan een ogen blik af naar de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog: het waren bom menwerpers, die in Juni 1944 de Inva sie mogelijk maakten, en als bommen werpers tegen het eind van dat jaar de brandstoffenvoorziening en het trans port in Duitsland niet zo grondig ge desorganiseerd hadden, zouden de ge allieerden heel wat meer tijd nodig heb ben gehad om de vijand tot overgave te dwingen. De fabrikant „English Electric", en de voornaamste afnemer, de R.A.F., kunnen met recht trots zyn op een zo voortref felijke bommenwerper als de „Can berra", die dan ook sinds korte tijd niet alleen in Engeland, maar tevens in Australië en zelfs in de Verenigde Sta ten, in licensie, wordt gebouwd. Tijdens de te Den Haag gehouden wedstrijd om het Nederlandse kam pioenschap 25 kilometer hardlopen is Van der Zande van Olympia '47 erin geslaagd het op zijn naam staande nati onale record te verbeteren. Van der Zande behaalde de titel in 1 uur 24 min. 42.— sec., waarmee hij aanzienlijk onder het oude record bleef, dat hij op 25 Mei van dit jaar met een tijd van 1 uur 25 min. 0.2 sec. te Halsteren maakte. De verdere uitslag is: 2. De Koning (Olympia '47) 1 uur 30 min. 53.—; 3. Moons (P.S.V.) 1 uur 32 min. 48,4. De onder grote belangstelling te Lei den gehouden jaarlijkse Singelloop, georganiseerd door „De Bataven", is in 'n overwinning voor Slijkhuis geëindigd. Met een tijd van 16 min. 58.1 sec over de 5800 meter ging Slijkhuis als eerste over de eindstreep, waarmee hij zijn stadgenoot Van Wieringen van het Haag se Vlug en Lenig, houder van de wissel beker, naar de tweede plaats verwees. Van Wieringen noteerde 17 min. 43.- sec. De verdere uitslag bij de A-klassers luidt: 3. Schrama (Estafette), 18 min. 03.-, 4. Van der Linden (Holland) 18 min 33.-, In de B-klasse toonde Van Driel (Trekvogels) zich in 18 min. 33.- de sterkste en bij de C-klassers was het Plug (Holland), zege behaalde. die in 19 min. 13,2 de Volgens een officieel communiqué is tussen Egypte en de Soedanese partijen die naar onafhankelijkheid van de Soe dan streven, „een toenadering van stand punten bereikt". De betekenis van deze zinsnede wordt in het communiqué niet nader toegelicht. De Egyptische pers berichtte gisteren, dat 'n definitieve overeenkomst met alle Soedanese partijen binnen twee of drie dagen gesloten zou kunnen worden. De Egyptische regering zal in het be gin van de week antwoorden op de ver klaringen, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, over de Soe dan in het Lagerhuis heeft afgelegd. In dit antwoord zullen de wijzigingen om schreven worden, die volgens Egypte in de ontwerp-grondwet van Soedan moe ten worden aangebracht teneinde haar voor alle partijen van Soedan aanvaard baar te maken. Egypte zal in het bij zonder er op aandringen, dat voor alle districten van Noord-Soedan recht streekse verkiezingen zullen gelden en dat niet-inmenging van de autoriteiten in de verkiezingen verzekerd is, met name in het Zuiden waar de verkiezin gen getrapt zullen zijn. Zege voor vs d. Veerdonck De door de Oisterwijkse atletiek vereniging „Taxandria" georganiseerde z.g. Vennenloop is gewonnen door van den Veerdonk (Prins Hendrik), die de 4500 meter in 13 min. 27.3 sec. af legde. Tweede bij de A-klassers werd Van den Wildenburg (EAV) in 13 min. 41 sec. en als derde eindigde Sonne- mans (HAC) in 13 min. 49.4 sec. In de B-klasse toonde Kune (DJA) zich in 14 min. 0.9 de sterkste en Van der Wiel (RKC) behaalde bij de C-klas- sers in 14 min. 23.9 sec. de zege Kluyskens heeft een 25 km wed strijd snelwandelen gewonnen. 2. Stol- ker (LAT) 2 u. 29 m. 30 sec; 3. Derich® (GAC) 2 u. 38 m. 10 sec. De Zuidslavische lange-afstandloper Mihalic heeft te Belgrado twee presta ties van wereldformaat gelev.erd. Op de 20 kilometer kwam hij tot eert^tijd van 1 uur 02 min 24,4 sec en in 1 uur wis» hij een afstand van 19,214 kilometer a te leggen, waarmee Mihalic de national® records op deze nummers op zijn naan» bracht. Tevens plaatste hij zich met deze verrichtingen als tweede op de wereld ranglijst voor de 20 kilometer (achter Zatopek en als derde op die voor I uur- Zatopek staat hier bovenaan, gevolgd door Heino. De leider van de linkervleugel van d® Britse Labour Party, Aneurin Bevam heeft Zaterdag in Cambridge een gehouden, waarin hij zijn oude P opnieuw heeft verdedigd. Donderdag h® de Labourfractie in het Lagerhuis eA motie tegen hem en zijn actie aanvaar Intussen vindt Bevan's voorbeeld "g volging in Scandinavië. Tegenstan" van de N.A.T.O. en neutralisten 111 Noorse Arbeiderspartij hebben zich v enigd in een groep, die zich verzet te®.ge de buitenlandse politiek van de N°° coalitieregering. ujt De groep zal een eigen weekt»®" „e gaan geven. Ook in Deense socialist1® n kringen verwacht men de vorm'g een dergelijke groep. ®Ur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6