K.V.P. in Limburg protesteert tegen veroordeling van mgr. Bossilcoff Betoog van pater Stanislaus Prins Bernhard opent Europees forum politieke jongeren Bticdeïloüzmani LAXEER AKKERTJES hun Handelsreizigers wensen beroep beschermd De Gasperi zond zijn dochter Cecilia naar Den Haag Vervelend is dat Actie-comité opgericht Spaak: Jeugd moet de ouderen stimuleren v> NATO moet ook eenheid brengen in niet-militaire aangelegenheden Inschakeling bij uitvoering van de P.B.Ö. bepleit MAANDAG 27 OCTOBER 1952 PAGINA 7 Het warmste pp m'n bed na: een haard-kachel van de opleidingscursus politie school gesloten Dr. F. Kosters neemt afscheid Als chirurg te Deventer Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Lord Ismay in Den Haag: Schijn bedriegt. Mr. Kranenburg te Poesan Werf J. Smit Czn. gemoderniseerd Drs. Bogaardt en mr. Hens onderscheiden R.P.S. ondervindt invloed van lage rente JONG EUROPA IN DE RIDDERZAAL 742 emigranten naar Zuid-Afrika Minister Snurhoff doet hen uitgeleide zo'n kwitantie-loper aan de deur. Als U een giro-rekening hebt is dat gemakkelijk te voorkomen door het abonne mentsgeld automatisch van Uw rekening op de onze te laten overschrijven. Bovendien bespaart het U incassokosten. Indien U dit wenst, zullen wij U gaarne 'n machtigings formulier toezenden. De Administratie Examens MARKTBERICHTEN (Van onze speciale verslaggever) aansluiting op protesten uit Amerika, Italië, West-Duitsland en andere landen 'ebben een vijfhonderd tal bestuurderen van afdelingen van de K.V.P. in Limburg 'jdens een vergadering, in Roermond gehouden, een verontwaardigd protest ge- z°nden aan Valko Tsjernkoff, president van het hoogste gerechtshof in Sofia, in- zake de berechting van Mgr. Eugenius Bossilcoff, bisschop van Nicopolis in Bul- &arUe. In de ter dood veroordeling van deze bisschop en de berechting van vele 'ödere katholieke Bulgaarse burgers zien de ondertekenaars van dit protest een agrante schending van de rechten van de mens. Het voorstel van het Tweede- Kamerlid de heer Peeters, om dit protest te verzenden, werd staande de ver gadering unaniem aanvaard. In een Bulgaarse vertaling is het telegrafisch naar of'a gezonden. Volgens de jongste berichten uit het Vaticaan staat het nog niet vast of de executie van dit vonnis reeds is vol trokken. Dit is echter geen zekerheid; men kan slechts hopen en afwachten of de protesten uit de gehele wereld tegen dit monsterlijke vonnis moge lijkerwijs de Bulgaarse regering zullen weerhouden dit vonnis te voltrekken. Aan de hand van verslagen in Bul gaarse kranten heeft pater Stanislaus, die zelf door de Bulgaarse regering uit zijn parochie is verdreven en vele malen met de veiligheidspolitie m aan raking is geweest, een indruk gegeven van de wijze waarop het proces tegen mgr. Bossilcoff is gevoerd. Evenals Kardinaal Mindszenty en mgr. Stepi- nac moet mgr. Bossilcoff als een ge broken man voor zijn rechters zijn ver schenen. Hij beschuldigde het Vaticaan ervan openlijk aan de zijde van Ame- rik; te staan en dit land daadwerkelijk te ondersteunen om de wereld te ver overen, Rusland te verslaan alsmede de landen van de volksdemocratie. Ten slotte legde hij een bittere zelfbe kentenis af. „Ik schaam mij werkelijk om hier voor U te verschijnen als een misdadige.. Ik heb een grote misdaad bedreven tegenover mijn vaderland door spionnage te verrichten voor het Vaticaan. Ik heb echt berouw over de misdadige handelingen die ik bedreef' Tevoren heeft pater Stanislaus, pro- "lciaal der paters Passionisten in Ne tland en ordebroeder van de veroor- selde bisschop, een vlammend betoog phouden, waarin hij de onmenselijk st! van het monsterproces in Sofia vee>" scherp tekende. Pater Stanislaus erbleef tot 1949 in Bulgarije en was b'm-pastoor in het bisdom van mgr. Ossilcoff, die hij zeer goed gekend jkeft Mgr. Bossilcoff, die in 1900 in ffllgariie geboren weid, bezocht van s'4 tot 1919 het Klein-Seminarie van Paters Passionisten in Mook. Van ip0 tot 1923 verbleef hij opnieuw in 5°ok en studeerde er toen philosophie. Ill 1947 werd hij benoemd tot bisschop v?.h Nicopolis. Een jaar later bracht een bezoek aan Limburg. Op vele ''aatsen droeg hij Pontificale Missen P en vrienden en bekenden van hem ,'adden hem aan niet naar Bulgarije te keren. De bisschop wenste Jenwel zijn post niet te verlaten. Op Juli j.l. werd hij gearresteerd en op October j.l. ter dood veroordeeld. (Van onze Haagse redacteur) Een groot aantal leden van het kabinet Wij zagen de heren Drees, Beyen, ^ansholt, v. Thiel, Cals en staatssecre- '4rls Veldkamp leden van het corps "plomatique, parlementsleden en tal van autoriteiten waren hedenmorgen in fle Ridderzaal bijeengekomen om de "Pening bü te wonen van het Europees Eorum der Politieke Jongeren, waarbij 'chtereenvolgens het woord is gevoerd 'o0r de burgemeester van Den Haag '"„F. Schokking, Prins Bernhard, Fran- ï(),s flfe Menthon, president van de Con- '""atieve Vergadering van de raad van ropa, en Paul-Henri Spaak. t>e Prins, met applaus begroet door de "°'le Ridderzaal, gewaagde in zijn ope- Jl'Pgstoespraak tot het Jongerenparle- ®ht van het grote belang, dat de jon- zich met de problemen der Euro pe eenwording occuperen. De Europe en gaan zich, aldus Prins Bernhard, ®a!iseren, dat zij een gemeenschappe- Jke erfenis te verdedigen hebben. Mén ?a§ hopen, 'dat zij erin zullen slagen ge- JPhenlijk te bereiken datgene, waarvoor v k der Europese landen afzonderlijk te °rt moet schieten. be Prins moest zich na zijn redevoe- fltlg spoedig verontschuldigen vanwege vertrek naar Mexico. Het ging alle- ^al nogal vlot en ongedwongen toe in Ridderzaal. De vergadering" stond on- öer voorlopige leiding van de Duitser E. tonica. ^rangois de Menthon schetste de si- Uatie, dat zij die de Europese eenwor- nastreven zich tegenover onver- Pjhiliigheid en stilzwijgen gesteld zien. eh moet, zei hij voorts, bij de huidige Pf°blematiek wel onderscheiden het ®ezonde patriotisme en het enghartig 'Üonalisme. -Spaak hield een van zijn vuurwerk- adevoeringen, doch het was nog wel at meer dan vuurwerk alleen. Hij zei -'gerust te zijn over de eenwording ,.atl Europa; de eigenlijke strijd moet °g beginnen. Men ziet nu van allerlei J:a'ten opposities overigens van zeer heenlopend karakter komen. Als fi'J hu niet verder gaan, dan is al het- én bereikt werd echter verloren, "ij vroeg zich voorts af of de min- Aaverte ntie Zaterdag is de eerste tweemaande- Ikse opleidingscursus in de politie- chooi „De Haven" te Wassenaar offi- gesloten. De plechtigheid werd ^'gewoond door de commissaris van Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. esPer, en de heer B. W. van Mourik br°ekman, hoofd van de afdeling open- - aje °rde en veiligheid van het bureau 'tie van het ministerie van Binnen- 'dse Zaken, k 6 voorzitter van de commissie van cei®er, de heer P. J. van Mulbregt, ^otnmissaris van politie te Delft, hield tij1 toesPraak, waarin hij er aan herin- e> dat het oprichten van deze school, ^aar adspirant-agenten uit kleinere ge- cjoeejnten centraal worden opgeleid, be- kp. ls als oplossing van de moeilijk- cn, die in die kleinere gemeenten jjj. de opleiding werden ondervonden, liti deelde mede, dat het in de bedoe- Jf 1 Januari a.s. met een nieuwe shs te beginnen. öoordH3t onder leiding van de docenten 0retL u curslsten proeven van hun-the- tvern bekwaamheid waren afgelegd, houd V°°r het §ebouw «;en défilé ge- ■koni?1- voor de commissaris van de lp u Km en een demonstratie gegeven ®rePep, toePassen van enkele jiu-jitsu- derheid, die thans aari de eenwording van Europa werkt, niet te klein is Wanneer men dadelijk met de reële plannen ter tafel komt was hij bevreesd voor de reactie. j Hij vond het inmiddels ongehoord, dat het de oudere generatie is, die, de jongeren moet meeslepen en bond deze vergadering van jongeren op het hart de ouderen op te drijven. Tenslotte bracht de Italiaanse minis ter Fanfavi een boodschap over van minister-president De Gasperi. Dan betuigt mgr. Bossilcoff zijn dank baarheid voor de goede behandeling uoor de veiligheidspolitie en zegt nog maals dat hij zich vergist heeii en hij vraagt de kans om zijn leven te bete ren. Tater Stanislaus wees er met grote droefheid op dat de mensen achter het ijzeren gordijn niet eens meer als mens, als christenmens mogen sterven. Op de meest geraffineerde wijze wo dt ge tracht de Kerk en haar gelovigen het martelaarschap te ontnemen door hun te beletten te getuigen en hen als mis dadigers te laten bekennen. HU gaf een beschrijving van de toestanden in Bul garije en hoe het volk aldaar lang zamerhand verbitterd raakt en slechts hoopt op een oorlog die hen zal be- vrjjden. Het verwonderde hem overigens dat de Bulgaarse regering het doodvonnis van mgr. Bossilcoff had bevolen daar in dit land de communistische wetten, gedicteerd vanuit Rusland, altijd op een vrij gematigde wijze werden uitge voerd Na dit proces hebben de 57-UU0 katholieken in Bulgarije vrijwel geen enkel contact meer met het Vaticaan. In Limburg neeft zich nu een actie comité gevormd om overal waar dit mogelijk is protesten tegen deze von nissen te stimuleren. Leden van dit comité zijn: Het Tweede-Kamerlid de heer Peeters, de secretaris van de KVP in Limburg, de heer Dolmans, en de heer M. Debats, leider van het infor. matiebureau van de KVP. Op wel zeer originele wijze hebben duizenden ingezetenen van Deventer en inwoners uit omliggende gemeenten Zaterdag afscheid genomen van dr. P S. R. Kosters, die, na een 31-jarige loop baan als chirurg in het St. Geertruiden- gasthuis te Deventer zijn praktijk heeft neergelegd. Een huldigingscomité ont ving dr. Kosters en diens familie in de feestelijk versierde grote zaal van de schouwburg, waar o.m. de leden van het gemeentebestuur, die van het zieken huisbestuur en van de ziekenfondsen aanw.ezig waren. De burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, hield o.m. een toespraak. Namens patiënten en oud-patiënten, waarbij die van de senatoria te Hellen- doorn en Almen, overhandigde de heer Van der Gronden aan dr. Kosters een bedrag van f 3150.—, waarvoor dr. Kos ters. naar bekend werd, bij het door hem betrokken andhuis te Epse (gpm. Gorssel) een schuur 'zal doen bouwen. - JN 57. Met verdubbelde kracht slaat Eric er op los. De krijgsknechten zijn als van woede verblind zodat zij alle besef van veiligheid verliezen, en daardoor valt de ene na de andere onder de beheerste stoten van Eric's zwaard. Orm is ondertussen uit de kelder geklommen en bij gebrek aan een wapen, duwt hij met handen en voeten de opdringende krijgsknechten de kelder in, waar zij onder schelle angstkreten plonzend in het water storten. Skulle, de waanzinnige. heeft een toorts gegrepen en luid kraaiend van pret steekt hij het vuur aan de zware lange gordijnen. Ondertussen loopt het gevecht naar zijn einde en Eric maakt zich tos en sluipt de gang in. Plots hoort hij een gerucht en verstrakt. Zwaar hijgend van angst staat daar de misdadige Kara. Zij weet, dat de rollen thans omgekeerd zijn en voor een verschrikkelijk einde bevreesd, wacht zij thans af wat er zal gebeuren. Advertentie „Elk land, dat lie is van de Nato, heeft zijn eigen problemen, maar alle landen hebben een gemeenschappelijk probleem; sommigen denken namelijk dat de Nato alleen is georganiseerd om eenheid te verkrijgen in militaire aan gelegenheden, maar dit is niet juist. De Nato is er ook om eenheid te brengen in sociale, politieke en economische aangelegenheden", alaus sprak Lord Is may, de secretaris-'.eneraal van de Nato, op een Zaterdagavond in Den Haag gehouden persconferentie. Lord Isma; is momenteel op een tournee door verschil'ende bij de Nato aangesloten landen. Nederland is het vierde land dat door hem wordt be zocht. Hiervoor heeft Lord ismay een bezoek gebracht aan Kopenhagen, Oslo, Lissabon en Rome. Dit is overigens de eerste keer, dat Lord Ismay in Neder land is. De Zaterdagmorgen heeft de secretaris-generaal doorgebracht met premier Drees en de drie Nederlandse ministers, die speciaal betrokken zijn bij de Nato-problemen. Het was een zeer vriendschappelijk ondernoud. aldus deelde Lord Ismay mede. Verschillende vraagstukken van Nederland in Nato- verband hebben we beschouwd- Lord Ismay heeft Zaterdag tevens een be zoek gebracht aan H.M. de Koningin en deelgenomen aan een door Prins Bernhard gegeven jachtpartij. Het belangrijkste aspect van de Nato noemde Lord Ismay de eenheid onder de verschillende deelnemende landen. In dit verband was de secre taris-generaal van mening, dat de rati ficatie van de Europese Defensie Ge meenschap zo spoedig mogelijk zou moeten geschieden. De eenheid in ma ritieme .aangelegenheden noemd Lord Ismay geen droom meer, maar een realiteit. Hij grondvestte deze mening op de z.i. gunstige resultaten, die de ge combineerde vlootoefeningen in Nato- verband hebben afgeworpen. Over de standaardisatie van wapens was Lord Ismay minder best te spre ken. De procedure is wel goed, meen de hij. maar het geheel verloopt toch erg langzaam. Dit zag hij voornamelijk door het feit, dat ieder land een grote zelfstandigheid heeft behouden en dat door de Nato geen orders van bovenaf kunnen worden gegeven, iets wat hij in een ander verband juist weer een van de grootste voordelen van deze organisatie noemde. Prins Bernhard heeft Zaterdagmorgen aan de secretaris-generaal van de N.A.T.O lord Ismay, een jachtpartij aangeboden op het buiten „Raaphorst" te Wassenaar. De Prins beeft daar met lord Ismay en nog enkele andere gasten gejaagd op eenden Na afloop van de jachtpartij hebben de Koningin en de Prins op het jachtslot „Terhorst" geluncht met lord en lady Ismay. Advert entte Als U denkt, dat bovenstaande schuine lijnen niet evenwijdig lopen, komtU net zo bedrogen uit, als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan her Bayerkruis. Mr. Kranenburg is Zaterdag te Poesan aangekomen. Hij was in gezelschap van de heer Ketel. Nederlands vertegenwoordiger in de commissie der Verenigde Naties voor de hereniging en het herstel van Korea. Aangezien de N.V. schcepsinstallatie bedrijf „Nederland", gevestigd te IJssel- monde, in het bezit is van alle aandelen van de N.V. werf Jan Smit Czn. te Ai- blasserdam. werd in de commissarissen- vergadering van laatstgenoemde N.V. de heer C. Verolme, directeur van de „Nederland", benoemd tot gedelegeerd commissaris en lid van de directie van de N V werf Jan Smit Czn. te Alblaésef- dam. Deze werf wordt thans geheel ge moderniseerd en uitgebreid, waardoor het mogelijk wordt belangrijk grotere schepen dan voorheen te bouwen, onder meer zullen tankschepen tot 24.000 ton dw. kunnen worden gebouwd. Raimonda Ciano, de 19-jarige dochter van graaf Ciano, Musso lini's minister van Buitenlandse Zaken, is in het huwelijk getreden met de 23-jarige Alessandro Giun- ta, een afstammeling van Lucien Bonaparte, de broer van Napoleon. Mgr. A. E. J. Albers O. Carm., apos tolisch vicaris van Malang, heeft Zater dag op het Centraal Indisch Missiebu reau te Den Haag de pauselijke onder scheiding van commandeur in de orde van de H. Silvester uitgereikt aan drs. A Th. Bogaardt, oud-secretaris van Staat, hoofd van het departement van Sociale Zaken, thans burgemeester van Rijswijk (Z.H.), en aan mr. W M. Hens oud-president van de K.P.M. De H. Va der heeft deze hoge onderscheiding vei- leend op voordracht van mgr. P. J. Wil lokens S.J., oud-apostolisch vicaris van Djakarta, wegens de grote verdiensten van beiden voor de katholieke kerk in Indonesië. In een korte toespraak bracht mgr Albers de grote verdiensten naar voren van drs. Bogaardt voor kerk en missie in Indonesië als voorzitter, resp. secre taris van verscheidene katholieke cha ritatieve instellingen en verenigingen, als b.v. de Pastoor Verbraak Stichting vcor de katholieke militaire tehuizen, het jongens weeshuis Lenteng Agung enz Van mr. Hens prees mgr. Albèrs de verdiensten als voorzitter van het be stuur van het Sint Carolus-ziekenhuis te Djakarta, zijn hulp om de missie na de oorlog allerlei schaarse goederen te verschaffen en zijn prachtig voorbeeld als principieel katholiek. In het verslag van de P.T.T. over 1951 wordt o.m. opgemerkt, dat het saldo tegoed van rekeninghouders van de giro dienst per uit. 1951 f 1.094 millioen heeft bedragen. Het tegoed van inleggers bij de Rijkspostspaarbank is in 1951 met f67 millioen teruggelopen tot f 1.298 millioen. Het gemiddeld tegoed daalde van f352 tot f327. Dat het gemiddeld spaartegoed bij de andere spaarbanken belangrijk hoger is, komt door de sa menstelling van het spaarderscorps; ook het lage rentegevend maximum van de R.P.S. speelt hier een rol, aldus het ver- In het Jaarbeursrestaurant heeft Zater dag de Unie handelsreizigers, gevormd door de bond Mércurius en de katholieke en christelijke handelsreizigersverenigingen, een congres gehouden ter bespreking van het onderwerp: De handelsreiziger in zijn be roep, zijn plaats in de samenleving en zijn vooruitzichten. De secretaris van de algemene bond Mér curius, de heer M. Pop, behandelde als eerste inleider: de handelsreiziger en de coJlectieve arbeidsovereenkomst. Hij is van mening, dat door de onvoldoende wettelijke bescherming van zijn positie de handelsrei ziger nog steeds de dupe wordt van allerlei misstanden. Ofschoon de vakbeweging deze misstanden bestrijdt, worden er nog bijna uitsluitend individuele arbeidersovereen komsten afgesloten. Collectieve arbeids overeenkomsten maken een grotere rechts zekerheid voor de reiziger mogelijk, omdat de arbeidsvoorwaarden aan contróle zijn onderworpen. De nieuwe voorzitter van de katholieke vereniging St. Christoffel, de heer P. J. de Graaf, die de plaats van de handelsrei ziger in de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie besprak, zei zich aan te sluiten bij allen die aandringen op spoedige doorvoe ring van de P.B.O. Het is volgens de heer De Graaf gewenst, dat de organisaties, welke in de Unie samenwerken, rechtstreeks betrokken worden bij voorbesprekingen voor de te vormen product-, hoofdbedrijf- en be drijfschappen. De handelsreiziger kan naar zijn mening een groot aandeel leveren tot een goede functionnering van de P.B.O. zo dat de heer De Graaf hoopte, dat daarmede rekening zal worden gehouden met Ce zetel verdeling in de onderdelen van de P.B.O. De voorzitter van de christelijke beamb- tenbond, de heer H. J. Vermeulen, leidde het onderwerp: De bescherming van her handelsreizigersberoep in. Bij de bescher ming van het handelsreizigersberoep gaat het, volgens deze spreker, om de gezondheid van het. beroep. Het beroep is te lang open geweest voor iedereen, waardoor velen zich gewaagd hebben aan een taak, waarvoor Tii niet geschikt waren. Naar sprekers mening dient gestreefd te worden naar het bedrijfs- takgewijze vaststellen van minimum-eisen waaraan de handelsreiziger behoort te vol doen. Deze minimum-eisen zouden betrek king moeten hebben op zijn algemene han dels- en wetskennis, zijn verkoopkunde en zijn warenkennis. Hij meent, dat voor de verwezenlijking van deze gedachte aPereerst samenwerking nodig is tussen de werkge versorganisaties en de vakorganisaties van handelsreizigers. Hij achtte de medewer king van de overheid of van de in te stel len publiekrechtelijke bedrijfslichamen, dan wel van beide, noodzakelijk. Op deze wijze (Van onze Haagse redacteur) Niets maakt zo oud als de ijver jong te schij nen. Uw verslaggever moest wel even aan dat gezegde denken, toen hij, vanmorgen de opening van hei Europees Forum der Politieke Jongeren bijwonend, daar gedele geerden zag, die bepaald de dertig al gepasseerd waren. Maar van de an dere kant: er waren ook deelnemers aan dit Jon geren-Parlement dat tot en met Vrijdag onze sta tige Ridderzaal bevolkt, wie het jeugdig élan oni zo te zeggen uitstraalde er zijn nog landen in Europa, waar jongeren zelfs onder de twintig jaar vooi de éénwording van ens werelddeel warm lopen en zij komen er nog voor naar Den Haag ook. Schrijver dezes heeft een diep gewortelde scep sis ten aanzien van de werkelijke betekenis van congressen, maar met be trekking tot een interna tionale vergadering over Europese kwesties in Den Haag mag men een tik keltje milder zijn. Toen m 194b op dezelfde plaats vier dagen en halve nach ten achtereen het Con gres van Europa was ge houden, zag het er nu ook niet zozeer naar uit, dat na dit congres voor het eerst eigenlijk in de ge schiedenis van het Euro pese federalisme en die dateert al van 1305, lezen wij in een rapport voor dit jeugdig forum men van alleen-maar-dis cussies naar daden zou overstappen. Het is er toch van ge komen; dat wil zeggen het zou enige moeite kos ten om enthousiasme op te brengen over de lot nog toe bereikte resulta ten, maar men verkeert tenminste niet helemaal meer in het stadium van de schema's op papier. De wieg van de telg, met wiens kinderziekten wij thans kampen en die wij zeker slechts met moeite in leven zullen houden. heeft stellig daar in 1948 in de Ridderzaal gestaan. Wanneer dus nu een paar honderd jongeren uit verschillend politiek mi lieu van een hele reeks landen naar Den Haag ko men daar is b.v. de 21- jarige dochter Cecilia van de Italiaanse minister president De Gasperi bij dan is dat nog zo gek niet. Men moet er niet di rect frappante resultaten van verwachten, doch, zo zegt prof. H. Brugmans bij deze gelegenheid, het gaat er niet zozeer om de Europese eenheid te be vorderen" als wel een Europees burgerschap aan te kweken. Dit laatste klinkt bijna even mooi als het eerste, maar het heeft toch meer betekenis. Dit uiterst heterogene gezelschap heeft slechts zén band, namelijk Euro peaan te zijn, en het is och wel wat waard op jrond daarvan overleg te plegen. W\j namen van- norgen de proef op de :om door bij de kennis- naking met een Frans man, die vroeg naar de nationaliteit van uw re- lacteur. te antwoorden: Europeaan". Zijn glim- ■ach was niet eens mee warig. Stel u dat een paar iaar geleden eens voor Het Forum is vanmor gen nog al aardig vroeg >r zijn bier niet zoveel zongressen, die om negen uur al aan de slag gaan geopend. Dat lag overigens misschien minder aan een •eugdig vroeg uit de ve- •■en zijn als wel aan het 'eit dat Prins Bernhard, He de opening zou ver dichten, vandaag nog naar Mexico moest. De Ridderzaal is voor deze gelegenheid voorzien jan een simultaan-vertaal- installatie, waardoor dus het gesproken woord van uit b.v. het Engels tege lijkertijd in het Frans en Duits kan worden beluis terd. Het lijkt net echt. Maar men moet zich niet vergissen: het is ook echt. Ten bewijze daarvan een enkel woord over een nog al boeiende figuur in het jeugdige Forum, de 26- jarige Poolse secretaris van het initiatiefcomité, Ren- cky. Hij spreekt in bij zon-der rus-tig Engels, maar in zijn knoopsgat steekt een decoratie als herinnering aan een bij zonder bewogen verleden: hij heeft in de oorlog in Warschau op de barricades gestaan. Neen, het zou niet juist zijn de schouders op te halen over de jon geren, die over de toe komst van Europa hun ge dachten laten gaan. Ren- cky weet waarvoor hij komt en hij it niet de enige. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. de heer J. G. Suurhoff, is voornemens morgen, Dinsdag 28 October een bezoek te brengen aan de „Zuider kruis", die dan uit Amsterdam met emi granten naar Zuid-Afrika vertrekt. Ook de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika en mevr. Hoogenhout zullen bij het vertrek aanwezig zijn. Met de „Zuiderkruis" vertrekken 270 ge zinseenheden, in totaal 742 personen. On aer hen zijn 183 geschoolde vakarbeiders, 221 vrouwen en 338 kinderen. Van een aan tal gezinnen bevindt de vader zich reeds in Zuid-Afrika. „Qldenbarnevelt" terug van emigrantenreis Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" wordt van een emigrantenreis naar Austra lië via Indonesië morgen, Dinsdag 28 Oc tober, in Amsterdam verwacht. De ont scheping van de 330 passagiers zal Dins dagmiddag omstreeks één uur geschieden aan de Javakade te Amsterdam bij de Maatschappij „Nederland". Tweehonderd van deze passagiers zijn repatriërenden, die ressorteren onder de dienst Maatschappelijke Zorg. Zij zullen in de diverse opvangcen tra in ons land worden ondergebracht. worden de te stellen minimum-eisen erkend en vereist, zo eindigde de heer Vermeulen zijn betoog. De aan het einde van het congres opge stelde resolutie spreekt zich uit voor de vervulling van de wensen, die de diverse sprekers hebben geuit. AMSTERDAM. Doctoraal eeon.: K. V Verhey en Liem Tiang Soen iAmsterdam; Cand. economie: A. Hoogwout, J. Souten- dijk (Amsteroami. K. G. Oey (Naardenj en H v. d. Wees (Driehuis). Doctorail Frans: mej. H. Bordewijk (Hilversum) en cand. rechten: mej J. de Bruin en de heren C. H. Verstegen en E. J. Goudsmit 1 A:vi=iei- dam). Doctoraal rechten: mej. E. Kalkei en J. Bos (Amsterdam) en cand. theologie L. Koopman (Amsterdam). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift Over de prophylaxe van polyarthritis rheu matics acuta bij kinderen": S. Kafiluddi geb. te Paramaribo. - (V.U.). Cand. econ.. J. Tamminga (Leeuwarden). LEIDEN. Prop. Godgel.: A. de Vos, Lei derdorp. Doet. Franse taal en lett.: mej. J W. v. d. Walle, Den Haag. Cand. klassieke taal en letterk.: mej. A. L. F. M. Scheilert, Voorburg. Cand. geneesk.: de dames W. A. Adams, Den Haag; M. J. de Koningh Strijen; M. N. M. Planteijdt, Noordwij k K. Pomes, Den Briel; M. N. Wolterbeek Den Haag; idem de lieren C. Boelhouwer Bloemendaal; C. E. M. G. Caminada, Rijs wijk; A. Colenbrander, Leiden; H. J. Doc- ter, Den Haag; M. P. Hennink, Brummen. A. Hensen, Bodegraven; A. van Hilten, Den Haag; W. F. J. v. d. Kolk, Den Haag; H. G. E. van Leersum, Rotterdam; H. v. d Loos, Haarlem; J. 3. Lunter, Eindhoven; J Meilof, Den Haag; J. Mets, Rotterdam. H. F. Meyer, Schiedam; G. A. J. van Olden Vogelenzang, H Oving, Leiden; A. Prins, Hoek van Holland; H. J. Savalle, Den Haag H. v. d. Schaap. Rotterdam; F. A. van Spanje, Noordwijk-Binr.en; J. Vermeijden Den Haag; K. M. de Vos, Ooltgensplaat er L. van Wijk, Eindhoven. Doctoraal geneesa. dames M. H. J. Koops, Dordrecht; D. W Moerman, Rotterdam; de heren M. H. J van Andel, Ede; l C. Hekker, Warmond A. P. E. Koning, Leiden; J. Verhoeven Noordwijk; K. W. i. Vijgen, Boskoop en H G. Zijlstra, Naarden. Semi-arts: de dame? M. M. Bouwes Bavinck, Den Haag; P. van Hilten, Den Haag; A. Swagerman, Den Haag en de heren K. Maltha, Leersum; - Dijkstra, Leiden en D. Pott Hofstede, Sant poort. Artsexamen: R. v. d. Esch, Dordrecnt D. A. Koster, Boskoop en G. J. H. den Otto- lander. Den Haag. Cand. Ned. recht: <le dames H. J. Bos, Den Haag; M. v. d. Kee mei, Rotterdam; E. M. van Eik, Delden; E. A. Boumeester, Der Haag, L. Klumpers Scheveningen; Ivf. A. van Gelder, Dordrecht idem de heren H. Lodder, Den Haag; D. W W. Hoogendijk, Amsterdam; B. M. P. Kuijs- ten, Oegstgeest; H. L. G. van Winkel, Den Haag; K. F. Creutsberg, Overveen; H. F Heerkens Thijssen, Bloemendaal; J. W. Ver steeg, Wassenaar; J. R Carp, Aerdenhout; M. J. Barendrecht, Den Haag; A. H. M v. d. Berg. Berkel; H. Goeman Borgesius Amsterdam. DELFT. Cand. aiviel-ingen.: D. Kleve- ring, 's-Gravenhage. Cand. werktuigkundig ing.: C. W. de Jong, Rotterdam; T. C Leeuwendal, 's-Gravenhage; H. A. Takken Deventer. Cand. vliegtuigbóuwk. ing.: W. Eckhaus, Amsterdam. Cand. scheik. ing. G. J. F. Stijntjes, Enschede. Ingenieurs- examen civiel-ingenieur: Y. van Dijk, 's-Gravenhage. Prop. werktuigkundig ing. J. W. H. van den Bergh, Bloemendaal en M. A. H M. Kockeu, Breeda. AMSTERDAM. (V.U.). Doet. theol.: F. Burger (Stellenbosch. Zuid-Afrika). 's-GRAVENHAGE. Wiskunde M.O. K V: P J. Konsten, Nieuwenhagen; D. R. de Viet, Vianen; T. W. G. Adams, Roermond; J. v. Mier, Den Bosch. Wiskunde M.O. K. I: P. J E. Jacobs. Maastricht en W. v. d. Spek. Breda. G. M. Dekker, Groningen en C. Muilwijk, Voorburg. Derde deel examen candidaat-notaris: F. A. G. Barbé, Philip pine (Z.); B. M. A. Batenburg, Zeist; N. J. Bunk, Rotterdam; jhr. P. A. van But- tingha Wichers, Den Haag: C. J. Goedhals, Middelburg; J. M. Grobben. Winterswijk. R. J. L. Haenen, Eindhoven; J. J. van Hest, Roermond; R. O. de Jong, Haren (Gr.); M. J. A. van Kerkhoff, Nijmegen; J. C. Klaassen, Warnsveld (Gld.); J. J. S Klerken, Nunhem, bij Roermond; B. A Malsch, Amsterdam- P. Mertens, Boxtel; A P. Th. Mostermans, Amsterdam; H. Nijen huis, Amsterdam; J. A. van Pesch, Den Haag; mr. J. C. F. Pons, Zandvoort; J. Pot hoven, Amersfoort- M. J. Schijns Mechelen Wittem (L.). mr. Th. Stubbé, Zeist; W. H Sijstermans, Valkenburg-Houthem; R. J. H van Terwisga, Sneek; A. H. F. Verhees, Den Bosch; J. G. Wortelboer, Westerbroek; J C. N. Zeelenberg, Rotterdam. UTRECHT. Semi-arts examen: J. H. Vij gen, Schaesberg. J. W. Imhof, Utrecht; mej Chr. M. Reitzema, Hilversum en mej. L. F Kater, Utrecht. Arts-examen: J. Blom, Zut- phen; J. Stumphius Amersfoort; P. R. Bar- kema, Driebergen en F. B. M. Verheii, Di- dam. Cand. Ned. lett.: mej. M. W. Wilkes- huis, Utrecht. Cand. rechten: J. F. Boddens Hosang, Utrecht. Doet. rechten: E. H. Vis ser, Hilversum. Doet. theol.: L. A. F. Ie Mat (cum laude), Zeist. Cand. veeartsenijkunde W. Th. Truyen, Roermond. Doet. geneesk. W. J. A. van Benthem, Den Bosch; W. Ek- 'ter, Den Haag; C. D Gemardt, Oss; mej J. L. Groeneveld, Well-Ammerzoden; mei C. L. van Oort, Bussum; D. Roodenburg- vermaat, Leiden; A. A. Söhnlein, Utrecht F. Ton, Utrecht en mej. C. Zanen, Gouda Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid: J. W. H. Leslie-Miller, econ drs. Indologie, geb. te Surabaja op proef schrift: „Het economisch aspect van het Nieuw-Guinea-probleem". VEEMARKT AMSTERDAM, 27 October. Aangevoerd 447 runderen, extra kwaliteit f 2.652.75. eerste kw. f 2.502.60, tweecie kW. 2.45—2.50, derde kw. 2.30—2.40 per kg. geslacht gewicht, 244 varkens f 2.492„«, lichte varkens 2.402.45, zeugen 2.152„>S per kg. geslacht gewicht. 3 vette kalveren 1.501.70 per kg. levend, 19 nuchtere kal veren 1.301.35 per kg. levend, 2 schapen geen notering. GRAANMARKT AMSTERDAM, 25 Oct. Granen. Het V.I.B. stelde de afgelopen week o.a. 5000 ton haver ter bescnikkmg van de handel. Voor buitenlandse granen op gronastof toewij zing bestond weinig in teresse en er bleef in de verschillende ar tikelen dan ook nog voldoende te koop» behalve maalmais en gerst. Vrije buiten landse granen hadden een kalm gestemde markt. De prijzen voqr vrije maalmais werden enigszins gedrukt door het aan bod van No. 2 yellow maïs. Voor vrije kippengeist en maalgerst bestond enige kooplust, doch het aanbod bleef gern.g. De prijzen van Portugees Johannesbrood waren door het grote aanbod en de gerin ge kooplust lager. Inlandse granen even eens kalm gestemd. Rogge 17 pet. werd gelaten voor x 29.40, terwijl voor doorsnee kwaliteit f 28.90 werd gevraagd. De De- langstelling was echter gering. Zomergertt werd gelaten voor f 35.— a f 35.75, 'al naar kwaliteit. Kippenhaver 54/55 kg. loco werd geoffreerd voor f 30.25, terwijl levering December werd gedaan voor 1 30/10, met verder verkopers voor die prijs. Fijne zaden. Karwijzaad had een luste loos gesterflde markt, mede als gevolg van onbevredigende exportvraag. De prijs liep hierdoor ca. f 1.terug. In blauw maan zaad ging weinig om, terwijl de notering vrijwel onveranderd bleef. In geel mosterdzaad ging alleen op monster wat om tegen iets lagere prijs. De handel in binnenlandse kanariezaad bleef zeer stil, door het aanbod van diverse partijen bui tenlands zaad. De notering liep ca. f 1. terug. Peulvruchten. In groene erwten ging het een en ander om op nagenoeg onverander de prijs. Van bruine bonen werd alleen het hoognodige gekocht tegen iets lagere prijs. Capucijners vrijwel onveranderd genoteerd, met kleine omzetten. De overige consump tiepeulvruchten noteerden onveranderd en de handel in deze artikelen bleef stil. Groenten- en fruitmarkten van 19 24 Oct. De nachtvorsten hebben tot nu toe geen schade veroorzaakt. Voor de winterproducten bestond in binnen- en buitenland een levendige belangstel ling waardoor de prijzen opliepen. Rode kool 912.60, gele savoye 6.80 S.70, groene savoye kool 810, witte kool voor export 4.505.70 alles per 100 kg. Kroten voor export 13.6016.20, boe renkool il15 cent per kg, bloemkool voor export a 4057 cent per stuk, b 3654 cent, knolselderij 1217 cent per kg, bos- en waspeen 1018 cent per bos/ kg, grove breekpeen voor export 1213.80 per 100 kg. Kassla voor ex port 1027 cent per krop, andijvie tot 28 cent per kg voor export, voor het binnenland 10—20 cent. Geschoonde spruiten voor export 6575 cent per kg, ongeschoonde spruiten 3360 cent, uien 1623 cent per kg, witlof 6284 cent per kg, kasprincessebonen tot f 1.72 per kg met uitvoer naar België, kassnijbo- nen 1.201.45 per kg. Na de verhoging van de minimumex- poriprijzen van appelen en peren voor W est-Duitsland zijn de aanvoeren op de fruitveilingen aanmerkelijk gedaald. De noteringen voor de elite-rassen bleven prijshoudend, terwijl medio deze week de prijzen iets aantrokken. Ook de belangstelling voor de drui- vensoorten was iets gunstiger. Duits land en Zweden kochten de Alicante en de Gros Maroc aan voor 8795 cent per kg. Naar Ierland werd de Gros Colman verladen voor 8793 cent. OLIE- EN VETMARKT. 22 October. De prijzen op aflading uit het buitenland liepen in de afgelopen veertien dagen voor Copra en Cocosolie zeer sterk op. Voor de overige producten in de olie- en vetsector veranderde er niet veel, hoewel het slot toch prijshoudend tot vast is. In het binnenland blijft de afzet in grondstoffen voor de Margarine-Industrie zeer bevredigend. Cocos- en Palmpitoiie blijven schaars, met slechts enkele zaken. Het laatste artikel mag nu sinds kort met meer in de Margarine worden verwerkt. Het aanbod in Sumatra Palmolie is nog steeds ruim, met regelmatige kooplust, doch het percentage vrije vetzuren in de olie die momenteel afgeleverd wordt is zeer hoog. Tweemaal kwam een flinke partij semirefined Katoenzaadolie ter be schikking van de handel; beide malen werd deze in z'n geheel vlot geruimd, waarmede de ergste schaarste In iiquide olie tot het verleden behoort. De vetsmelters kochten opnieuw wat eetbare vetten op aflading van Noord- Amerika in vrije dollars en voor de bis cuitfabrieken was nog wat geraffineerde cocosolie te krijgen. Komende tot de technische bedrijven, dient allereerst vermeld te worden, dat voor een nieuwe partij Sumatra Palmolie met vrij veel vetzuur, waarover een ver laagde heffing van f 5.— per 100 kg. werd vastgesteld, absoluut geen animo bestond, omdat raffinage palmolievetzuren tot in teressante prijs werden gelaten en gekocht, Cocosvetzuren, met zeer beperkt aanbod, brengen de volle richtprijs op. Verder kon de zachte zeepindustrie weer de hand leg gen op enkele posten gedestilleerde vet zuren van buitenlandse origine. Enkele zaken in binnenlands technisch vet en minder regelmatige artikelen com pleteren dan de lijst van afdoeningen in de afgelopen veertiendaagse periode. Wat de heffingen betreft, die voor het binnenland werden iets verlaagd die voor uitvoer werden deels sterk verhoogd, ble ven anderdeels onveranderd en alleen maïs olie onderging een verlaging. VEEMARKT TE UTRECHT, 25 Oct. Aangevoerd 2964 st. vee. Runderen 1387, (w.v. 290 tbc-vrij), graskalv. 302, nuchtere kalv. 170, schapen en lammeren 901, var kens 56. zeugen 167, bokken en geiten 81. Prijzen: stieren f 600—900, kalf vaarzen 800— 1000, graskalv. 225—360, nucht. kalv. 36—47, pinken 400—680, melkkoeien 8001100, kalfkoeien 8001150, vaarskoeien 550825, schapen 70115, lammeren 65—90, zeugen 250375, bokken en geiten 10—45. AMSTERDAMSE WISSELMARKT 25 Oc tober. Londen contant 10.71—10.72. 15 Nov. 10.70 VI. 29 Nov. 10.69, 15 Dec. 10.67%, 31 De cember 10.66, 31 Jan. 10.62>i, 28 Febr. 10.61. Parijs contant 1.07701.0790. Cruzeiro: 31 Oct. 18.95 29 Nov. 18.95. IS Dec. 18.85 28 Febr. 18.40. Langedijker veilingen, 23 October. Prijzen van consumptie-aardappelen: voor goede soorten werd 10 tot 11 cent betaald. Witte kool tot 5.60, succeswitte liepen iets op met 6 cent als hoogste markt. De aanvoeren van rode kool waren niet groot, de prijzen konden hierdoor wat aantrekken, a-kool werd genoteerd tot 12.90 en voor de b-sorte- nng werd weer tot ruim 7 cent be taald. Voor middel-exportuien liep de prjjs op tot 21.70, terwijl de grove maat ruim 20 cent op kon brengen. Voor rode bieten a tot 16 ct. en voor b-bieten 10— 12 ct_, c-bieten 45 ct. Andijvie tusse- 12 en 13 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7