Amerika spreekt met nadruk de geruchten tegen Fransen werpen nieuwe linie op McCarthy tekent Stevenson als begunstigde van communisten m Tussen neus en lippen KESSELRING voorzitter van de „Stahlhelm Vijf dagen na zijn vrijlating wegens ziekte JOEGOSLAVIË IN ECON. EN SOCIALE RAAD Immorele Zondags bladen in Engeland Amerikaanse interventie als rood China te hulp zou komen Droevig slot van ruzie Stoten onder de gordel in antwoord op vuilighcidscampagne Tot hoofd en hart Amerikanen geven „De Haakprijs Kolentrein gedeel telijk ontspoord m Ambonees in N-Guinea in arrest Auto in botsing met truck Anderhalf jaar voor spion Krantz es HUftKio oefmycu oiuj! Het weer Regen en wind DINSDAG 28 OCTOBER 1952 76ste JAARGANG No. 25518 Van Amerikaanse zijde zijn nadrukkelijk de geruchten tegenge sproken over pogingen, die achter de schermen van de V. N. louden worden ondernomen, om'de impasse in de Koreaanse Lestandsbesprekingen te doorbreken. De Amerikaanse delegatie bij de Algemene Vergadering der V. N. heeft de volgende ver garing uitgegeven: „Er is geen grond voor de in omloop zijnde geruchten, dat er besprekingen over de Koreaanse kwestie gaande zijn of gearrangeerd worden, direct of indirect, tussen Vertegenwoordigers van de V. S. en van het Sovjet-blok.'r En de Woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Michael McDermott, heeft voorts persberichten tegenge sproken, volgens welke de V. S. in principe een Brits voorstel hadden aanvaard, om de Koreaanse bestandsonderhandelingen Ie hervatten. Kardinaal Griffin: NA SUCCESSEN VAN DE VIET-MINH t»,?p verscheidene punten aan de Oos- 'e'ijke oever van de Zwarte Rivier is aet gisteren tot gevechten gekomen Jhssen oprukkende Viet-Minh-opstande- J1hgen en Franse troepen. Iraaks parlement ontbonden Mr. Kranenburg inspec teert Ned. detachement W oonwagenbewoner doodgestoken De strijd in Korea Op weg naar Korea Vliegdekschip bestrijdt opstandelingen op Malakka Mijnwerkersstaking in de V.S. geëindigd Openingsvlucht Mexico Feestelijke ontvangst op Shannon (Ierland) Op emplacement van station Winterswijk Winkelsluitingswet Ook koper strafbaar bij overtreding? Gaat notaris Q in Brussel wonen? Verzetsleider bleef ageren Band gesprongen? Twee personen gedood Het Rode Kruis helpt Schoonebeek FALCON MANTELS-JASSEN Voorl. Nederl. Elftal samengesteld O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Geen geheim overleg over Korea? De aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin. heeft tijdens een preek in St. Edward in Londen een oproep gericht tot alle Engelsen, zowel katholieken als niet-katholieken, om ge zamenlijk de strijd aan te binden tegen de immorele Zondagsbladen. Deze bla den hebben, zo zeide de Kardinaal, vol slagen onverschilligheid voor openbare zeden en fatsoen aan de dag gelegd. „Als de goede verkoop van hun krant het enige argument is waar de eigenaars naar willen luisteren, dwing hen dap aan uw wensen te voldoen door hun bladen niet meer te kopen", zo luidde de aansporing. Terzelfdertij d brak de Kardinaal een lans voor de persvrijheid en voor de nationale Zondagsbladen, die hun best doen om de openbare zeden op hoog peil te houden, zelfs op het gevaar af abonné's te verliezen. De Kardinaal riep alle weldenkende mensen op juist deze bladen in hun pogingen te steu nen. Ondertussen blijven de geruchten hardnekkig aanhouden. Mevrouw V. L. Pandit, leidster van de delegatie van lijdia bij de V.N., heeft gisteravond ge dineerd met Vysjinsky, de Sovjet-mi- hister vanBuitenlandse Zaken, en dat heeft de geruchten weer in aantal en kracht doen toenemen. Zoals bekend heeft mevrouw Pandit sedert haar aan komst in New York, met vele diploma- Ten besprekingen, naar verluidt, over Korea gevoerd. Zij heeft ook enige ma- Ten met Vysjinsky gesproken. Joegoslavië, dat gesteund werd door Amerika, heeft Tsjechoslowakije, ge steund door Rusland, verslagen bij de stemming over een zetel in de Eco nomische en Sociale Raad van de V.N. Na 13 verhitte stemmingen was net resultaat 4018, een stem meer dan de Vereiste twee-derde meerderheid. Communistisch China en Noord-Korea hebben gisteren toestemming verzocht Voor het zenden van vertegenwoordi gers naar de Algemene Vergadering, ten einde klachten over de Amerikaanse „bacteriologische oorlog" voor te leg gen. De eisen zijn vervat in telegram men uit Peking en Pyongyang aan de Voorzitter der Vergadering, de Canadees IJ«Ster Pearson. Sedert negen dagen geleden de be langrijkste buitenpost Nghialo ver oren ging zijn de Franse troepen bezig geweest met het aanleggen van verster- y'hgen op de Westelijke oever van de Warte Rivier. De Fransen worden oor middel van een luchtbrug bevoor- «ad. Zij werken nu aan een tweede erdedigingslinie enige kilometers meer haar het Zuiden. In een communiqué van het leger her Viet-Minh wordt gezegd, dat de gehele commandostaf van de Fransen •h de sector van Nghia Lo bij de jong de verovering van de stad gevangen 's Eenomen. Het Franse opperbevel heeft ver klaard, dat de onder communistische eiding staande Viet-Minh, het grootste ?®el van haar troepen schijnt te ge- hfuiken in Noord-West-Indo-China ten Ojnde te trachten met inspanning van r»lo krachten het Thai-gebied te- be machtigen in plaats van een recht streekse aanval te wagen op het be- angrijkste Franse defensiebastion in de Jta van de Rode Rivier. Het opperbevel heeft voorts meege- hoeld. dat commando-overvallen en Waarnemingen uit de lucht geen resul- ®at opgeleverd hebben aangaande con- ehtraties van formaat van Viet-Minh- troepen buiten de rand van de delta van de Rode Rivier. Deze zouden even tueel een voorbode kunnen zijn van de vijand om het hart van het defensie- bolwerk aan te vallen. Dit bolwerk vormt niet alleen de toegang tot geheel Indo-China, maar mogelijkerwijze tot geheel Zuid-Oost-Azië. Schout bjj Nacht Arthur Radford, die het bevel voert over de Amerikaanse Pacific-vloot, is vandaag in Saigon aan gekomen voor een vijf-daags bezoek. Volgens welingelichte kringen is het voornaamste doel ter plaatse een tech nisch onderzoek in te stellen wat be treft de mogelijkheid van interventie door Amerikaanse zeestrijdkrachten, in dien Chinese legers de Viet-Minh te hulp zouden komen. Bij Koninklijk decreet is gisteren het Iraakse Parlement ontbonden. Binnen zestig dagen zullen algemene verkiezin gen worden gehouden. Vandaag hebben de vier politieke par tijen van het land afzonderlijke petities aangeboden aan de Regent, zoals het afschaffen van het Engels-Iraakse ver drag en verwerping van het defensiepact voor het Midden-Oosten. In Den Haag is momenteel het Europees Jeugd, Parlement bijeen, dat in de welwillende aandacht staat van de „echte" politici. De Italiaanse premier De Gasperi vaardigde in ieder geval zijn doch ter af, de 21-jarige Caecilia. V. I. n. r.: Sj. Jonker, mej. Talcucci (Italië), Caecilia de Gasperi, Van Moock (AJC-Ned.), Paul Henri Spaak en J. A. Hes. De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, heeft Maan dag een bezoek gebracht aan een Zuid- Koreaanse marine-academie en een opleidingsinstituut voor legerofficieren te Tsjinhae in de buurt van Poesan. Mr. Kranenburg arriveerde Zater dagavond in Poesan voor een inspectie reis van twee dagen in het gebied ach ter het front en besprekingen met Zuidkoreaanse functionarissen. Hij in specteerde Donderdag j.l. het Neder landse detachement bij de Amerikaanse tweede divisie in Korea. Enige woonwagenbewoners te Steen- wijk, die Maandagavond enkele café's hadden bezocht, zijn, toen zij in het kamp terugkeerden na een onenigheid slaags geraakt. Het droevige slot was, dat de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink werd doodgestoken. Hij werd in de hartsteek getroffen en is waar schijnlijk onmiddellijk na het toedienen van de steek overleden. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Er zijn twee arrestaties verricht. Het .slachtoffer was vader van acht kinderen. ■j, en van de meest omstredfen figuren Da "e Amerikaanse verkiezingscam- MnV' de reI)Ublikeinsc senator Joseph din„,fi 'lepH gisteravond in een ra dios die. door alle Amerikaanse ra- dem,f ?-S is Serelayeerd, getracht de dent cfat,sche candidaat voor het presi- len Vn een kvvaad daglicht te stel ten' n°T verk'aren dat de communis- den un „volledige steun" zou- tisch hi !T*L toeSezegd. Het communis- «huniJj a,ly Worker" heeft de com- Sen e" Se,nstrueerd bij de verkiezin- klaarde McCarthy. Stemmen' zo vel" inïhitC!lStilleerde dit uit een Publicatie Eens ?ommunistische dagblad, dat vol- fiisenhn? zeggen ne8en dagen geleden Senh°wer „verdoemde" en te kennen gaf dat het ook Stevenson niet zo bijzon der mocht, maar vervolgens verklaarde dat het goed was als de communisten op Stevenson wilden stemmen". McCarthy sprak de beschuldigingen uit in zijn lang verwachte rede onder de titel „Het verhaal over Stevenson". Hij had aangekondigd dat hij in deze rede de connecties van Stevenson met beken de communisten en communistische doelen zou bewijzen. Enkele weken lang heeft hij hiervoor materiaal laten ver zamelen en de laatste dagen heeft hij in afzondering aan zijn rede gewerkt. In een rede voor twee duizend inwo ners van Quincy (Massachusetts) heeit Stevenson gisteren verklaard: „Van avond zult u. wanneer de jonge senator van Wisconsin de verkiezing voor de republikeinen ial trachten te redden, de grootste vuiligheden van alle tijden ver nemen". De menigte reageerde met ge- jouw en liet duidelijk zijn afkeer voor McCarthy merken. Toen gouverneur Stevenson riep: „Ik maak me geen zor gen. U?", werd uit de menigte „nee, nee", geroepen. Over de reactie in de V.S. op de rede van McCarthy is op dit moment nog niets bekend. Een beschuldiging van gouverneur Stevenson, dat de republikeinen te elfder ure een vuiligheidscampagne zouden be ginnen, heeft in het kamp van de repu blikeinse candidaat generaal Eisenhower, de verklaring ontlokt, dat de democra ten een reeks „stoten onder de gordel" zullen gaan uitdelen. Zwakke lieden zijn altijd vreesachtig en bijgelovig j Amerikaanse mariniers hebben gisteren in gevechten van man tegen man de top van een belangrijke heuvelstelling aan het Westelijke front in Korea her overd op 1500 Chinese communisten, maar moesten zich na het invallen van de duisternis onder hevig artillerievuur terugtrekken. In berichten van het front wordt meegedeeld, dat de communisten meer dan 17.000 granaten losten op een stel ling, die bekend staat als De Haak, het is een 1.5 kilometer lange rots, die de belangrijkste geallieerde linies be schermt 16 tot 20 kilometer ten Noord- Oosten van Pan-Moen-Jon. Seafuries en Fireflies van het Britse vliegdekschip „Glory", dat voor de derde maal op weg is naar Korea, heb ben gisteren communistische schuil plaatsen in de wildernis van de staat Selangor in Centraal Malakka gebom bardeerd. Het doel was de overblijfselen van de bende van de guerillaleider Lieu Kon Kin The in het gebied Koeala Langat in Zuid-West Selangor te vernietigen. Lieu is enige maanden geleden door een of ficier neergeschoten en gedood. Een woordvoerder voor de vloot heeft later meegedeeld, dat hutten, die in de wildernis werden waargenomen, volkomen door de bommen vernield werden. De Glory passeerdde de Straat van Malakka en onderbrak de reis voor drie uur om de vliegtuigen te kunnen uitzenden. John Lewis heeft gisteren de staken de mijnwerkers in de V.S. het parool gegeven het werk te hervatten. Lewis zond telegrammen aan alle districtsleiders van zijn bond. waarin hij verklaarde te menen, dat het werk, in afwachting van een nieuwe over weging van het regeringsvoorstel, om de door hem geëiste loonsverhoging van f 1,90 dollar per dag te besnoeien, moet worden hervat. President Truman had rechtstreeks een beroep op Lewis gedaan om de staking te doen beëindigen. Hij deed dit Zondagavond tijdens een onderhoud in het Witte Huis. Lewis heeft toen =zijn medewerking-toegezegd. België In 1953 zullen er 55.000 Bel gische dienstplichtigen worden opgeroe pen. Dit is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst van het Belgische kabinet. Het besluit moet door de beide Kamers van het parlement bekrachtigd worden. Intussen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren ver klaard, dat de wettigheid van de or ganisatie voor het verlenen van steun aan oud-leden der „Waffen-S.S." en hun nagelaten betrekkingen thans op nieuw wordt bezien in het licht van de rede, die de voormalige Duitse ge neraal Ramcke Zondag op het congres van oud-S.S.'ers te Verden heeft ge houden. De Britten, die voor de gang van za ken in Beneden-Saksen verantwoorde lijk zijn, maken zich kennelijk zorgen over het incident. Egn woordvoerder heeft verklaard, dat de Britse Hoge Commissie, de Bondsregering en de regering van Be neden-Saksen nauwlettend het oog hou den op de beweging van de oud-strij ders, waarvan de rechtspositie zeer duis ter is. Britse en West-Duitse politie ambtenaren hebben de bijeenkomst in Verden bijgewoond. ALLEEN VOOR RIJKE KLEINE MEISJES De poppen, d'ie dit Amerikaanse meisje bekijkt, lijken ons een aardig en ge schikt St. Nicolaascadeautje voor uw dochtertje. Het zijn ideale poppen, gekleed in tulen jurken en nertzjasjes. Uw dochtertje zal enthousiast zijn wanneer StNicolaas haar vertelt, dat hun haar zelfs kan groeien. U kunnen wij wel vertellen, dat dit komt doordat zij een veertje in haar hoofdje heeft, maar uw „kleine meisje" moet u dit maar niet verklappen. De poppen zullen te koop zijn in de Verenigde Staten, waar zij werden tentoongesteld op een speelgoedten toonstelling. De prijs van die poppen zal voor u geen bezwaar zijn u heeft toch 'immers „alles" over voor de kleine? want die bedraagt slechts 300 dol lar, zo ongeveer 1100 gulden.... Faroek ook verzamelaar van lucifersdoosjes De Britse vereniging van verzamelaars van lu cifersdoosjes heeft een van haar beroemdste le den verloren en dat alles om zeven en een halve gulden. Het be roemdste lid was koning Faroek en de zeven en een halve gulden moet jaarlijks betaald worden voor het lidmaatschap. De secretaris van de ver eniging deelde tijdens het congres mede, dat ex- koning Faroek dit jaar helaas zijn contributie niet had voldaan, maar hij voegde et aan toe, dat het mogelijk was dat Faroek andere din gen aan zijn hoofd had gehad. Faroek had, naar verluidt, 14.500 verschil lende lucifersdoosjes in zijn verzameling, maar hij heeft alles in Cairo moe ten achterlaten „Dankbaar" Het Bulgaarse tijd schrift „Strshel" publi ceert zonder enig com mentaar het volgende te legram aan het Bulgaarse ministerie van Verkeer. Het telegram was gete kend door 400 „dankbare" arbeiders, die dagelijks met een extra-trein van Sofia naar het naburige Dimitrovo reizen voor de bouw van een fabriek. „Wij danken U hartelijk. Thans zullen wij in staat zijn zonder in tijdnood te geraken ons werkprogram uit te voeren, omdat ar- beiderstrein 508 van So fia naar Dimitrovo voor het eerst in een maand niet te laat is geweest." Gloeiende zoen l'oen de 22-jarige Angelo Mellini uit Modena (Ita lië) zijn vrouw Maria gauw 'n zoen wilde geven, terwijl hij op een stoel stond om een electrische leiding te repareren, ont stond kortsluiting. Het werd een gloeiende kus, waaraan eerst een einde Vierduizend leden' van de vroegere S. S. waren Zondag j.l. in reünie bijeen te Verden. Drie generaals liepen aan het hoofd van de stoet, die door het oude West-Duitse stadje trok. V. i. n. r.: Ex-generaal van de Duitse parachutisten Ramcke (naast wielrijder), de S.S-generaals Felix Steiner en Herbert Giile. De voormalige veldmaarschalk Albert Kesselring, die vijf dagen geleden in verband met een ernstige ziekte uit de gevangenis is ontslagen, heeft zich on danks zijn slechte gezondheid bereid kunnen verklaren het voorzitterschap op zich te nemen van de „Stahlhelm", dc West-Duitse organisatie van veteranen. De bond heeft hekend gemaakt, dat hij de functie heeft aanvaard. De eerste en tweede voorzitter van de „Stahlhelm" hebben in het afgelopen week-einde met Kesselring een bespreking gevoerd in het ziekenhuis van Bochum, waar de ex-veldmaarschalk wordt verpleegd. Kesselring. die wegens oorlogsmisdaden is veroordeeld, verklaarde het ijveren voor de vrijlating van de nog in gevangenschap verkerende voormalige Duitse soldaten als zijn eerste taak te beschouwen. In West-Duitse regeringskringen zijn gisteren de uitlatingen van Ramcke op scherpe wijze veroordeeld. Verklaard werd. dat zijn uitlatingen het aanzien van de Duitse soldaat in discrediet bren gen. Hieraan werd toegevoegd, dat Ram- cke's in scherpe bewoordingen gedane aanvallen op de Westerse verbondenen er niet toe zullen bijdragen het vertrou wen van het buitenland in Duitsland te versterken. Op zijn reis naar Mexico heeft de „Prinses Wiihelmina" een tussenlanding gemaakt op het vliegveld van Shannon (Ierland). Het vliegveld was feestelijk versierd met rode, witte en blauwe bloemen. Toen Prins Bernhard het toe stel verliet bood een vrouwelijke em ployé van de Ierse luchtvaartmaatschap pij hem een witte anjer, omgeven door een takje klaver (het zinnebeeld van Ierland) aan. Op het buffet in de wachtkamer van het vliegveld werd de ere-plaats inge nomen door een model van een Neder lands dorp in suiker, dat was vervaar digd door de chefkok Ryan. De Prins betuigde hem zijn bewondering voor het werkstuk Bij de post van de „Prinses Wiihel mina" bevinden zich ruim twintigdui zend speciale luchtpostenveloppen, uit- ;egeven voor deze vlucht. Maandagavond plaatselijke tijd is het vliegtuig waarmede Prins Bernhard naar Mexico reist, in Montreal aange komen. Omstreeks zes uur Maandagavond zijn te Winterswijk de tender van de locomotief en een drietal wagens ont spoord van een kolentrein, die uit de richting Duitsland binnenkwam. Het baanvak WinterswijkAalten was hier door enige tijd versperd. De dienst tussen beide plaatsen werd onderhou-, den met autobussen. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. De ontsporing geschiedde op het emplacement van het station. Daar de trein zeer lang was, heeft men in Win terswijk twee overwegen moeten slui ten, een naar de buurtschap Woold en een naar de Wamelinkweg. 10 September stelde de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch een verordening vast, waarbij ook de koper strafbaar gesteld werd bij overtreding der Win kelsluitingswet. Hangende het onderzoek naar de vraag of deze verordening in strijd is met de wet of het algemeen belang heeft de Kroon deze verordening geschorst tot 1 April 1953. Naar vernomen wordt, heeft de Maas trichtse oud-notaris Q. in Brussel een villa gekocht, aangezien hij voornemens zou zijn zich aldaar te vestigen. In fami liekringen van de inmiddels terugge keerde huishoudster, mevr. van Stipe- ien te Maastricht, heet het, dat de ge dienstige dan naar Brussel zal vertrek ken. Verder vernemen we. dat een gedeelte van het meubilair van de notaris onder de familieleden van Stipelen is ver deeld. kwam, toen Maria's moe der hen uit hun benarde positie verloste door de stroom uit te schakelen. Angelo en Maria liepen ernstige brandwonden aan lippen en gezicht op. Marteling zal korter duren Tijdens een bijeenkomst van de bond van tandart sen in Montreal is bekend gemaakt, dat thans nieu we boren geconstrueerd zijn, die zo snel werken, aat de patiënten slechts de helft van de tijd, bij een tandarts zullen behoeven aoor te brengen. vertrouwde t niet Een getuige voor de rechtbank van Old Baily te Londen werd gevraagd waarom hij twijfelde aan de echtheid van twee hem toegezonden vergunnin gen. Hij antwoordde, dat de vergunningen op de zelfde dag waren gepost en bezorgd en „dat is veel te vlug voor een ministe rie." Ir. J. A. Manusama, een van de leiders van het verzet der Ambonezen tegen de republiek Indonesië, die in Nieuw-Gui- nea asyl had verzocht en verkregen, is in hechtenis genomen. Manusama be hoorde tot de Ambonezen, die op het ei land Ceram de strijd bleven voortzetten van de zich noemende „Republiek der Zuid-Molkken" en die later naar Neder lands territoir zijn uitgeweken. Hun ver zoek om asyl in Nederlands Nieuw-Gui- nea werd toegestaan onder uitdrukkelijk beding, dat zij de plechtige belofte zou den afleggen zich op Nederlands gebied van elke politieke activiteit te zullen onthouden. Ook Manusama legde deze belofte af. Inmiddels is echter gebleken en ook door hem zelf erkend dat Manusama de voorwaarde, waaronder hem asyl was verleend, niet is nagekomen. O.m. heeft hij in het in Nederland onder de Ambo nezen verspreide maandblad „Mena Mu- ria" een boodschap doen opnemen, waar bij de Ambonezen worden aangespoord, de strijd voor de onafhankelijkheid voort te zetten. Hij maakt hierbij onderscheid tussen de strijd met de wapenen en die op politiek terrein, voor welk laatste doel Manusama werd uitgezonden. Hij heeft derhalve welbewust de voorwaar de. welke voor asylverlening werd ge steld, overtreden, op grond waarvan tot zijn arrestatie is overgegaan. Maandagavond is op de Rijksweg nabij de veiling te Maasland een ernstig on geluk gebeurd. Een personenauto, ko mende uit de richting Vlaardingen, raakte, vermoedelijk door het springen van een band, in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De personenauto schoot onder de truck en werd geheel vernield. Beide inzittenden, de gebroe ders Rodenburg uit Honselersdijk, resp. 50 en 55 jaar oud, waren op slag dood. Hun stoffelijke resten zijn naar het zie kenhuis te Vlaardingen overgebracht. De gebroeders Rodenburg dreven een buiswagenfabriek in Honselersdijk. De Haagse Rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 34-jarige planoloog dr. D. E. Krantz tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Dr. Krant,- :s- schuldig bevonden aan het opzettelijk verstrekken van berichten en inlich tingen aan Tsjecho-Siowakije, die de veiligheid van de Nederlandse staat in gevaar brachten. Tijdens de rechtszit ting veertien dagen geleden was tegen dr. Krantz twee jaar gevangenisstraf geëist. De burgemeester van Schoonebeek, de heer W. F. P. Osse, heeft een oproep doen uitgaan tot hulpverlening aan de slachtoffers van de windhoos, die Vrij dag boven Oud-Schoonebeek heeft ge woed. Deze omroep had al meteen suc ces. De plaatselijke afdeling van het Ne- derl. Rode Kruis stelde zich n.l. in ver binding met het landelijke Rode Kruis, waaruit voortvloeide, dat zo vlug mo gelijk een achttal ledikanten met toe behoren werd geplaatst in de huizen, waar de slachtoffers een tijdelijk on derdak vonden. Voorts is nog een hoe veelheid ondergoed verstrekt. Het Rode Kruis zegde tevens toe een be drag in geld en giften in natura te zullen zenden. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 134139 Verwachting tot Woensdagavond: In de Oostelijke helft van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regen. Overigens wisselende bewol king met slechts enkele verspreid op tredende buien. Langs de kust nu en dan harde, overigens matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets koeler overdag. Zon: 7.29—17.17. Maan: 15.39—2.46 (Van onze weerkundige medewerker) Een zeer diepe depressie, die heden morgen ten Westen van Schotland was aangekomen, zal het weer over West- Europa een verslechtering doen onder gaan. Vandaag is een regengebied van West naar Oost over ons land getrokken. Het weer zal een onstuimig karakter krijgen. Hedenmorgen werd reeds voor harde wind gewaarschuwd. De aange voerde lucht is zeer zacht en kan over dag een temperatuur van 15 a 16 gr. C. geven, in Limburg en Brabant moge lijk tot 17 a 18 gr. C. Het weer zal ook de komende dagen een onbestendig ka rakter blijven houden met vrij veel wind en af en toe enige regen. De zonnige zijde hiervan is dat de temperatuur voor eind October flink boven normaal blijft. Door de keuzecommissie is voor de oefenwedstrijd tegen Saarbrücken het voorlopig Nederlands Elftal als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (D.W.S.), Terlouw 'Sparta), Biesbrouck (RCH). Voor: v. d. Kuil (V.S.V.), Lugthart 1 Be Quick), Van Roessel (Willem II), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heeren veen).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1