In 1951 inspecteerde Haarlemse keuringsdienst 22.811 bedrijven Aantal proc.-verbaal met 40 gestegen A Weer een molen aan het Spaarne? Bushavens op Rijksstraatweg Feestelijke en levende voorstelling van „De Fluwelen Handschoen" Over het algemeen: gunstig resultaat KAAN m - LERAAR IN DE NATUURKUNDE BRACHT HAARLEM EERSTE ELECTRISCHE CENTRALE StGenesius besluit zilveren jubileum Hoe spelen de R.K. clubs? COLD WAVE?? HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. MERKLAP 5 „DE WOLBAAL" MOLENDIJK'S KAPSALONS F. DAMIAANS ZN. °S3f DINSDAG 28 OCTOBER 1952 PAGINA 2 Voordal U Holland gaal verlalen: Kom dan eerst mei Damiaans pralen SPLITSING VAN WONINGEN Opnieuw arrestaties in zake kolenverduistering I UW KINDEREN LASTIG??... Interessant jubileumboekje bij dubbel gouden feest van Energiebedrijf WERELDSPAARDAG Attractie van Nutsspaar- bank Burgerlijke Stand Als er maar geld was.... Biljarten 55- Verrassende vertolking Huldiging GONGERTEN VOOR SCHOOLGAANDE JEUGD Marinus Adam dirigeert op 25 November Beurs van Amsterdam 14L Beurs van New York Postduivenhouders in dienst van de t.fe.c. ZANDVOORf Spreekuur burgemeester HEEMSTEDj Ledenvergadering K.V.P. B.V.G. Bloemendaal In het kort Dat het keuren van waren vóór alles nodig en verantwoord is, moge blijken uit het verslag van de Haarlemse Keuringsdienst, dat deze week op onze tafel verscheen. Het totaal aantal inspecties van winkels, bedrijven, opslagplaatsen, markten en middelen van vervoer bedroeg 22.811. In 1950 was dit aantal 28.285. Deze teruggang in aantal inspecties is door meerdere oorzaken te verklaren. In de eerste plaats werd door het ontslag van de keuringsveearts het aantal perso nen, dat regelmatig inspecties verricht, van acht op zeven teruggebracht. Steeds meer wordt er tijdens de inspectie de nadruk gelegd op de hygiëne bij de bereiding, verwerking, opslag, vervoer en verkoop van de waren. Het geven van duidelijke voorlichting op dit gebied is zeer tijdrovend; hierdoor zal de kwantiteit van het aantal inspecties teruglopen, hetgeen echter de kwaliteit ten goede komt. niet vergeten, dat het keuringsgebied voor de aanvoer van verse vis gunstig gelegen is en dat ook het publiek in de kuststreken zijn eisen voor vis wat hoger pleegt te stellen, dan elders het geval is. Bij het Staatsvissershavenbedryf wer den in de hallen, waar de afslag plaats vindt, 70.893.628 kg. vis gekeurd tegen 57.283.173 kg. in 1950. Er werden 227 par tijen of 114.325 kg. vis afgekeurd, dit is 0.16% van de totaal aangevoerde hoe veelheid. Bij deze inspecties bleken 1016 par tijen van een zodanige slechte kwaliteit te zijn, dat zij ter plaatse voor consump tie werden afgekeurd. In het vooraf gaande jaar bedroeg dit aantal 1050. In de meeste gevallen is een te lange of een ondeskundige bewaring van de levens middelen de oorzaak. Het aantal inspecties van kuideniers- winkels e.d. liep enigermate terug. Het aantal geïnspecteerde eet- en drinkge- legenheden steeg echter van 871 tot 1122 in 1951. Bij de verkoopplaatsen op het strand en kampeerterreinen en bij consumptie kiosken. werd de aansluiting op het watemet, zoveel als mogelijk was, be vorderd. De medewerking van de ge meentelijke autoriteiten en waterleiding bedrijven was in deze niet altijd even groot. Bij inspectie van de melkverkopers- bedrijven werd nog al eens geconstateerd dat de spoellokalen ook voor andere doeleinden werden gebruikt. Dat schep pen uit melkbussen verboden is wordt nog al te vaak veronachzaamd. In het jaar 1951 werden 1752 bezoeken aan bakkerijen gebracht. Hierbij werd van 31981 broden het gewicht gecontro leerd. In 764 gevallen gaf deze controle aanleiding het brood voor een nader onderzoek naar het laboratorium mee te nemen, terwijl herhaaldelijk aan bakkers waarschuwingen moesten worden gege ven de bedrijfsruimten schoon te houden en noodzakelijke vernieuwingen aan te brengen. Aan de inspectie van poeloersbedrij- ven werd dit jaar veel aandacht be steed. In de eerste tijd werden vrij veel kippen vernietigd, daar zij voor de con sumptie ondeugdelijk bleken. Later nam dit aantal geleidelijk af, doordat de handel met de strengere eisen reke ning ging houden; zo werden veel ver beteringen in de slachtplaatsen aange bracht. Voor de inspectie van visverkopende en -verwerkende bedrijven werd een speciale keurmeester aangewezen. De kwaliteit van de in de viswinkels, -hallen en -markten aangetroffen vis was in het algemeen bevredigend. Hierbij mag men Advertentie ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Ter bestrijding van de woningnood is het van het allergrootste belang, dat alle ruimte die voor bewoning in aanmerking komt, eventueel na verbouwing, ook als zodanig wordt benut. Teneinde dit te bereiken stelt men van overheidswege een premie beschikbaai voor het wijzigen zogenaamd „splitsen" van woningen, hetgeen er op neer komt, dat van één woning twee volwaardige wo ningen worden gemaakt. Eveneens wordt voor het verbouwen van een bergplaats, schuur, garage, enz., in het algemeen een gebouw, dat geen woning is, tot woning, ook een premie verleend. In beide gevallen bedraagt de premie ten hoogste f 2100.Ook stelt de overheid, daartoe door enkele particulieren in staat gesteld, een premie beschikbaar voor het verbeteren van woningen. Deze bedraagt maximaal 1400.per woning. Indien de werkzaamheden, zowel voor de splitsingsgevallen als voor het aanbren gen van verbeteringen, tussen 1 October 1952 en 1 April 1953 worden uitgevoerd, kan op de toegekende premie nog een sub sidie worden verkregen van 1/6 deel van de begrote totale kosten. Iedere belanghebbende wordt aangera den zich zo spoedig mogelijk voor het ver krijgen van nadere gegevens te wenden tot de dienst van het Bouw- en Woningtoe zicht, Kruisstraat No. 45, kantooruren van 912 uur. De Haarlemse recherche heeft vier mannen, die reeds eerder op 13 October 1.1. werden gearresteerd en later weer op vrije voeten werden gesteld, op nieuw aangehouden en ingesloten als verdacht van kolenverduistering. Het zijn de 48-jarige P. F. de N. en de 61- jarige M. J. S, beiden brandstoffen- bewerkers. Voorts de 57-jarige loswerk- man B. V. en zijn zoon. de 26-jarige J. V., chauffeur. Zij worden er van ver dacht ongeveer 4 ton brandstoffen te hebben verduisterd ten nadele van hun patroon, de Haarlemse kolenhandelaar v. V., en deze te hebben verkocht aan de 34-jarige heler S. V., een Haarlemse expediteur. In totaal werden 15.984 monsters on derzocht, 219 monsters tegen betaling. Deze laatste betroffen in hoofdzaak mon sters, genomen uit partijen, welke voor export bestemd waren. Van de genoem de monsters voldeden 2385 of 14.75% niet Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15230 aan de gestelde eisen; het vorig jaar was dit percentage 13%. Op grond van het bij de onderzoek verkregen resultaten was het noodzake lijk 39 partijen aan de handel te ont trekken. In tegenstelling met de bij de inspectie afgekeurde partijen, waar de oorzaak veelal gezocht moet worden in ondeskundige of te lange bewaring, is hij afkeuring na onderzoek van een monster de fabricage meestal de oor zaak. In 1949 was het aantal afgekeurde partijen nog 138, in 1950 bedroeg dit aantal 72, zodat het aantal monsters wel ke ten gevolge van de fabricage ernstige tekortkomingen bezitten, zich in dalen de lijn beweegt. In het jaar 1951 werden 151 proces sen verbaai opgemaakt, waarvan 47 op grond van verrichte inspecties, de overige naar aanleiding van de resul taten bij het onderzoek van de mon sters verkregen. Voor het eerst sinds 1947 is hier een stijging in het totaal opgemaakte processen-verbaal te zien, immers het vorige jaar bedroeg het aantal 111. Het aantal waarschuwingen dat bij inspecties werd gegeven, be droeg 2021, terwijl het onderzoek aan leiding gaf tot het geven van 1463 waarschuwingen. Verder lezen wij in het verslag, dat bij gebak of snoepgoed nog herhaaldelijk het woord „room" of „boter" wordt ge bruikt, terwijl slechts weinig melkvet in verhouding tot andere vetten wordt gevonden, en ook de gebruikte hoeveel heid room of boter zeer gering blijkt te zijn. Bij informaties werd er herhaalde lijk op gewezen, dat de woorden „room" en „boter" slechts dan mogen gebruikt worden, wanneer geen andere vetten bij de bereiding van de waren worden toegevoegd. In 1951 werden 101 klachten, die op eet- en drinkwaren betrekking hadden ingediend tegen 58 in 1950. Ook nu bleek weer, dat ongeveer de helft van dit aan tal, n.l. 48 gegrond was. FILMS: Cinema Palace: „San Francisco" Clark Gable, Jeannette McDonald, Spencer Tra cy. Toegang: 14 Jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ik maak Je gelukkig" Heinz Rühmann. Toegang: alle leeftijden. Tijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avond voorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Morgen begint een nieu we dag". Pier Angeli. Toegang: 18 Jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Maandag t.m. Donderdag: „De ro de schoentjes". Kleurenfilm. Anton Wai- brook, Moira Shearer. Toegang: alle leef tijden. Tijden: 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet zonder recht" en „Abbott en Costello". Toegang: 18 jaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 24 tot en met Maandag 27 October: „On Moonlight Bay" Doris Day. Tijden: Maandag 2.30 en 8.15 u. Rembrandt en Luxor: De films, welke in deze theaters worden gedraaid, zijn door de K.F.C. voor katholieken afgekeurd. Dinsdag 28 October Gem. Concertzaal: *20 uur: Haarlemse Orkest Vereniging. Concert (D-2) o. I. v. Toon Verhey. Soliste: Janine Andrade, viool. Programma: Schubert, Mozart, Ra- vei, de Falla. Stadsschouwburg: Kon. Letterk. Ver. J J. Cremer", „De Grote Race" (dil.), 8 uur. Frans Halsmuseum: Prof. dr. W. P. Wertheim spreekt over: „Ontwakend Azië" (V. U. Eerste lezing in serie van vier). Minerva: Jubileumviering „H. B. C.". Woensdag 29 October Stadsschouwburg: Italiaanse Opera: „Ri- goletto", aanvang 8 uur. Minerva-Theater: Jubileumviering „H. B. C.". Koningin Emmaschool (ingang Raaf- straat Haarlem-N.) Dr. H. M. Merkelbach. Lezing met lichtbeelden en gramofoonpla- ten over: De melodie van Montmartre (V. U.). Advertentie Stuur ze naar voor een m Gen. Cronjéstraat 129, Haarlem-N. S a - ü-X vv ''V i ik? - 'y' v - - v tg» Zoals bekend viert het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Haarlem een dubbel jubileum. Op 1 Januari zal de Gemeen telijke Gasvoorziening 50 jaar bestaan en op 1 Augustus j.l. was het een halve eeuw geleden, dat de Electrische Cen trale van de gemeente in gebruik werd genomen. Ter herdenking van beide ju bilea zal op Zaterdag 8 November in café Brinkmann een receptie worden ge houden. Het maandblad voor het personeel, getiteld „Energie", is met een zeer goed verzorgd jubileum nummer verschenen, dat rijk geïllustreerd is, talrijke her inneringen ophaalt en van enkele sta tistieken voorzien is. De wethouder van de Bedrijven, de heer W. F. Happé, heeft een voorwoord geschreven, waarin hij er op wijst, dat ieder die bij het Energiebedrijf werkt, mede verantwoordelijk is voor de onge stoorde -voorziening in de behoefte aan gas en electrische stroom. Voor de een betekent het zwaar licha melijke arbeid overdag en soms ook des nachts, voor de ander het zorgvuldig be waken van de technische installatie met inzet van al zijn kennis en „ervaring. Voor een derde het administreren van wat er omgaat, daarmede de onmisbare gegevens vastleggend voor een beheer. Maar allen tezamen dienen zij de ge meenschap en verzekeren zij de levering van de energie, zonder welke een mo derne maatschappij niet kan leven. In de toekomst moge, aldus besluit de wet houder, de menselijke factor in het pro ductie-proces ook op harmonische wijze in betekenis blijven groeien, opdat ook hierin tot uitdrukking kome, dat de "hniek belangrijk is, maar de mensno" belangrijker. De inleiding, die daarna van de direc tie volgt, wordt besloten met een woord van dank aan de samensteller van het jubileum-nummer de heer J. G. A. Ter poorten. In het historisch overzicht wordt er aan herinnerd, dat de heer J. Blom op 1 Februari 1900 tot directeur van de te bouwen „Lichtfabrieken" werd benoemd De raad verleende een crediet van bijna 3% milioen gulden. In deze som waren begrepen de kosten voor aankoop van alle terreinen, waaronder die nodig voor aansluiting aan de Hollandse Spoorweg, de bouw van de fabriek, alle machines leidingen, buizennet etc. Tot de bouw van de electrische centrale werd beslo ten, omdat de gasfabriek voor het drij ven van haar kolentransportinrichtingen een eigen centrale nodig had. Er werd indertijd niet op gerekend, dat deze electrische centrale onmiddellijk voor delen voor de gemeente zou afwerpen en niemand zal wel vermoed hebben, welke verstrekkende gevolgen aan het beslutr van de gemeenteraad verbonden zouden zijn. Café-restaurant „de Kroon" aan de Grote Markt was de eerste afneemster van stroom. Van 1900 tot 1911 bleven zowel het electriciteits- als het gasbe drijf onder één leiding n.l. van de heer Blom. In het jubileum-nummer is verder nog de volgende historische bijzonder heid te. lezen. Aan het eind van de vorige eeuw liep dr. P. M. Heringa. leraar in de natuurkunde aan een Haarlemse H.B.S., met plannen rond om in de gemeente Haarlem electriscb licht aan te brengen. Het lukte hem niet de nodige gelden hiervoor ter be schikking te krijgen; evenmin als voor zijn andere plan, de Haarlemse paar dentram te electrificeren. Toch slaagde dr. Heringa erin in een stal aan de Schoutensteeg een der eerste blokcen- trales in Nederland te stichten, waar mede een huizenblok begrensd door Grote Markt, Smedestraat en Bartel- jorisstraat verlicht kon worden. Op 1 Januari 1912 werd het electriei- teitsbedrijf onder leiding gesteld van ir. J. A. Reus en het gasbedrijf bleef tot 1916 onder directie van de heer Blom, die in 1916 werd opgevolgd door de heer J. Ochtman.- Daar thans Haarlem-Lichtstad 1953 voor de deur staat is het interessant te herinneren aan de lichtweek, welke m 1931 werd gehouden. Toen werden alle architectonische gebouwen verlicht en ook de winkelstraten werden feestelijk geïllumineerd. Toen ir. J. A. Reus in 1941 overleed werd hij opgevolgd door ir. J. J. de Bruin, die op zijn beurt in 1946 werd opgevolgd door ir. C. A. Doets, terwijl thans de directie in handen is van de heren J. H. Steinkamp en ir. J. H. Kou- wenhoven. De leiding van het gasbedrijf werd na de pensionnering van de heer Ocht man in handen gegeven van dr. A. J. den Holander, die twee jaar later reeds overleed, waarna de heer J. H. Stein kamp tot waarnemend directeur oe- noemd werd. In het slotwoord van het jubileum nummer wordt vastgesteld, dat het gas als lichtbron het veld moest ruimen voor de electriciteit en dat een eresaluut ge bracht dient te worden aan „het perso neel", van wie de namen daarna volgen. Traditiegetrouw wordt ook dit jaar weer op 31 October de bekende Wereld- spaardag gehouden. Deze dag werd in gesteld in 1924 ter gelegenheid van de eerste algemene vergadering van het In ternationaal Instituut voor het Spaar wezen te Milaan. De Nutsspaarbank te Haarlem reikt ter gelegenheid daarvan op Vrijdag 31 October aan een ieder, die een inleg doet op het hoofdkantoor en de bijkan toren een kalender uit. Deze is vervaar digd door de bekende kunstschilder Jan Voerman. Aan de bezoekers van de J'eugdspaarbank worden op Woensdag middag 29 October als attractie geïllus treerde boekjes uitgereikt, de z.g. Ge- luks.cent. Misschien dat velen de mening zijn toegedaan, dat sparen niet veel zin meer heeft, nu de sociale zekerheid de men sen zoveel zorg wegneemt voor later. Het is echter veeleer zo, dat het indivi duele sparen er juist te aantrekkelijker door geworden is. Voor velen zou het een krachttoer, om niet te zeggen een wanhopige taak vormen, hun sociale ze kerheid en de verzorging van de oude dag geheel op zelf sparen te moeten grondvesten. Nu het noodzakelijk minimum verze kerd is, is het een veel dankbaarder taak door eigen aanvullend sparen een grotere economische bewegingsvrijheid te verwerven. De mening, dat het spa ren van een appeltje voor de dorst uit de tijd is, is daarom niet juist. GEBOREN: J. Ch. Keetlaer-Daniëls, J. Hoogeterp-Ter Wee, M. Smit-van Doorn, A. Ramakers-Huzemeier, J. Knol-Ver schoor, A. Mul-Trcmp, Chr. Huijzer- Herbermann, W. van VuerenHeems kerk, M. Janssen-Wessel, M. van De- venter-Bras, J. de Graaf-Snoek, G. Zonneveld-Hendriks, B. Wijtkamp-van Kleef, L. Knol-Boes, B. v. d. Veen- Kloosterboer, J. Roose-van der Reep, A.Vader-Vlaanderen allen een zoon; E. Lips-Timmers, J. Lefeber-Maurits, C. Weijers-Stroombergen, A. Kensen-Hen- nen, J. Rumpff-Blom, M. Bakker- Nooij, J. Harren-van der Eem, C. Hoes van Goor, A. Zwaanswijk-van Til, al len een dochter. OVERLEDEN: F. Heerens-Voorder- hake 58 j„ van Marumstraat; A. van den Eijkhoff-Damen 85 j„ Westerhoutpark; A. Vink-Boers 83 j„ Adriaan de Jonge- straat; H. v. d. Mijl 61 j„ Klein Heilig land; S. van Kordelaar-van der Landen 80 j., De Ruijterlpein; F. Minsart 74 j Koudenhorn; C. van Schie-van der Lin den 97 j„ Zijlweg. Het molenmakersbedrijf K. Jonge- jans en Zn. te Westzaan heeft op dracht ontvangen de uit 1842 da terende houtzaagmolen te Alblasserdam, welke door de bouw van een nieuwe scheepshelling voor de fa. J. Smit in de weg komt te staan, af te breken. De molen, die tot 1950 in bedrijf is ge weest, zal zeer vermoedelijk' in Haar lem worden opgebouwd. De gemeente Haarlem kan de molen voor niets krij gen en voor de opbouw zou men de gel den kunnen besteden uit een fonds, dat ongeveer 15 jaar geleden gesticht werd na de brand van de molen „De Adriaan". De gemeente Haarlem heeft, behalve twee watermolens, geen enkele molen meer. De bedoeling is de voormalige houtzaagmolen in Haarlem als meelmo- len in gebruik te nemen. Naar aanleiding van dit bericht uit Westzaan vernemen wij ten stadhuize, dat het nog niet zeker is, dat Haarlem deze molen zal kunnen accepteren, om dat men nog geen garantie heeft dat men de kosten, die het overbrengen en op bouwen met zich zouden brengen, zal kunnen betalen. Er staat een actie op stapel, waarbij o.a. een beroep op de Haarlemse burgerij zal worden gedaan, teneinde bijdragen te ontvangen. Ook wordt onderhandeld met het genoot schap „De Hollandsche Molen", en bo vendien is er een beroep gedaan op het gemeentebestuur een subsidie beschik baar te stellen. Ruim een half jaar geleden bericht ten wij, dat het molen-plan bestond, maar dat de verwezenlijking om geld draait. Er schijnt wel een mogelijkheid te bestaan om met gemeentegeld iets te ondernemen. Op het verlanglijstje voor Openbare Werken staat onder het hoofd „dringend gewenst" een post van f 60.000 voor herbouw van „De Adriaan". Dit bedrag zou dan niet meer nodig zijn en eventueel gebruikt kunnen wor den voor de plaatsing van de molen uit Alblasserdam. Intussen is het jammer, dat reeds nu vanuit Westzaan een betrekkelijk posi tief bericht de wereld is ingezonden. Want de kwestie staat er zeker niet beter voor dan een half jaar geleden. Het is eenvoudig om te veronderstellen, dat de overheid en de burgerij wel wat voor een verfraaiing en een restauratie van het stadsbeeld over hebben, maar zo simpel ligt de zaak geenszins. De Adriaan werd op 23 April 1932 door het vuur verwoest en kort daarna was de tijd rijp om het vele Haarlemmers zo dierbare plekje aan het Spaarne de oude luister te hergeven. Het mocht toen niet lukken. De gelegenheid die zich thans voordoet om een andere, op de Adraan gelijkende molen aan het Spaarne te plaatsen is echter interessant genoeg om te over wegen. Wel. is het tijdstip, waarop man een actie wil beginnen, niet bepaald gun stig. De gemeente Haarlem staat voor een uitgave van 70.000 voor de Licht week 1953 en bovendien is de belang stelling en de financiële medewerking van stad- en landgenoten gevraagd voor de plaatsing van het Hildebrandmonu- ment in de Haarlemmerhout, een lieve wens van ruim een halve ton. die al moeite genoeg zal kosten om haar te verwezenlijken. Hoe het ook zij, hierboven plaatsen wij de molen „De Adriaan" (links) voor de ondergang in 1932 en daarnaast de gedachte remplagant in Alblasserdam, De verkeerstoestand op de Rijks straatweg tussen Soendaplein en Jan Gijzenvaart moet nog altijd zeer ge vaarlijk genoemd worden. Verschillende dodelijke ongelukken hebben plaats gehad, die echter helaas grotendeels aan de onvoorzichtigheid der slacht offers te wijten was. Dit neemt niet weg, dat de overheid er voor moet zorgen, dat de verkeersregeling zo doeltreffend mogelijk is. In de' toe komst zullen op. verschillende punten verkeerslichten worden aangebracht, die een zeer goede preventieve werking zullen hebben, omdat de grcte haast hebbende chauffeur, die in de stad moet zijn dan liever de nieuwe weg langs de Delft zal kiezen. Intussen is het nog niet zover. Maar Openbare Werken hebben thans op dracht ontvangen om een plan te ont werpen, dat een goede oplossing ge noemd mag worden, waardoor de bus sen, die bij de halte moeten stoppen iets naar rechts buigen. Er komt een vluchtheuvel vcor de uitstappende passagiers en de wielrijders zullén niet meer naar links behoeven om te bui gen om de bus te passeren (met alle gevaren van het achter hen aankomen de verkeer), maar zij kunnen dan ge woon het rijwielpad blijven volgen. Slaagt deze proef, dan zal met goed keuring van de Rijkswaterstaat want daar is de weg van nabij de Spaarnhovenstraat eenzelfde bushaven aan twee kanten van de rijweg ge maakt worden. BILJARTCOMPETITIE FBHO A-klasse: ADO 2Oosten 2-6, Kam pervest—K.R. 1 5-3, DWO—Telescoop 4-4, KR 2ADO 1 6-2, CentrumZand- voort 4-2. B-klasse: Kennemerl: 2ADO 2 2-6, ADO 1Kennemerl. 1 6-2, OostenH West 0-8, DuvelshoekCentrum 6-2. C-klasse: Kampervest—H. West 4-4. BWKennemerl. 8-0, K.R.Centrum 2-6, Duvelshoek-Telescoop 6-2. D-klasse: DWO 2—ADO 2 4-4. ADO 1— DWO 1 8-0, CentrumTelescoop 8-0. BWH. West 0-8. E-klasse: Kennemerl.BW 2-6, Kam pervestADO 1 0-8. ADO 2Oosten 0-8. H. West—K.R. 6-2. /n de Stadsschouwburg heeft de toneelgroep „St. Genesiusgisteravond de viering van het zilveren jubileum besloten met een kostelijke en springle vende voorstelling van „De Fluwelen Handschoen", een allergenoeglijkst blijspel van Rosemary Casey. De Genesianen hebben de afgelopen veertien dagen en gisteravond in het bijzonder talloze woorden van waardering en vriend schap over zich heen moeten laten komen, maar dat die woorden niet ijdel ge sproken' werden, hebben zij met hun spel overduidelijk bewezen. Van de reeks voorstellingen die van „De vreemde bezoeker" incluis is „De Fluwelen Handschoen" tot nu toe het hoogtepunt geworden en dank zij een goede team geest en vooral dank zij de bezielende en altijd experimenterende regie van John Kraay is het optreden van gisteravond een verrassend sluitstuk geworden van vijf en twintig jaar hard werden en een veelbelovend begin voor de komende kwart-eeuw Verrassend is het inderdaad geweest, Wij willen niet verhelen, dat wij een beetje ongerust deze voorstelling heb ben tegemoet gezien. Want al te levend was nog de herinnering aan de bril- lante vertolking, die „De HaagsChe Co- medie" het vorig seizoen bracht van Rosemary Casey's stuk. Die herinnering hadden wij dan ook veilig opgeborgen, maar het merkwaardige was wel, dat zij zich gisteravond telkens weer op drong, niet omdat „St. Genesius" een imitatie van de Comedle bracht, maar omdat de groep hetzelfde vuur deed ontbranden, dat ons destijds al zo wel dadig had verwarmd. Over de inhoud van „De Fluwelen Handschoen" schreven wij reeds uit voerig bij een vorige gelegenheid. In het kort komt deze hierop neer, dat de schrijfster een isoms wat geforceerd) conflict oproept tussen een bisschop en een jonge leraar aan het college van de Zusters. Een kwade genius heeft de bisschop er van overtuigd, dat de jon geman communistische sympathieën heeft en dat is de reden van zijn ont slag. De bisschop heeft echter buiten de waard, i-c. de nonnen, gerekend, want de zusters blijken de kunst van het ma- chineren uitstekend te verstaan. Tegen zoveel vrouwelijke list blijkt ook deze monseigneur niet opgewassen te zijn cn hij moet er wel in toestemmen, dat de leraar gehandhaafd blijft. Rosemary Casey heeft dit thema met een brutale charme uitgewerkt en dat uiteraard geheel in Amerikaanse sfeer. Het slot heeft ons nimmer kunnen be koren door de brute chantage, die er in feite op de bisschop wordt gepleegd. John Kraay heeft dat drastisch gewij zigd en wij moeten vaststellen, dat hij het een en ander op gelukkige wijze heeft afgezwakt. Hij heeft intussen zijn mensen ge ïnspireerd tot het uiterste en wanneer wij de gehele voorstelling nog eens doorlopen, mogen wij wel vaststellen, dat de dames vooral zich voortreffelijk hebben geweerd. Miep van Oostrom maakte van Moeder Hildebrand waarlijk de non, die in alle nederigheid en gehoor zaamheid haar willetje kan doorzet ten; Elly Koning was een openbaring met haar feekse zuster Monica, de simpele ziel van zuster Lucy straaide Ans Caspers als het ware van haar gezicht af en Toos Bakker comple teerde het klavertje-vier met een har telijke zuster Athanasia. De secretaresse van Moeder Hilde brand kreeg van Gerda Elferink veel vlotheid mee en haar kattigheid en lieftalligheid vloeiden tot een won derlijk geheel samen. Als wij goed zijn ingelicht, gaat zij „St. Genesius" verlaten en is dit wellicht haar laat ste voorstelling geweest. Zij laat dan in ieder geval met deze secretaresse de prettigste herinneringen achter. Piet Kooiman had in de bisschop geen dankbare rol, maar waar het hem in het begin niet zo gemakkelijk „zat", ontwikkelde hij zich steeds beter tot een figuur van formaat, die excelleerde in het dispuut met de leraar. Jules van der Veldt gaf een sympathiek beeld van deze leraar. Jan Eichhorn en Ton Elfe rink (pater Benton en mr. Barton) de den het terecht heel bescheiden aan. Tenslotte noemen wij nog die heerlijke monseigneur Burke van Gé van Kes- sel, de alles begrijpende, de meelevende en oprechte priester. Een pracht ver schijning, welke met niets te zeggen al les zei. Het zal iedereen nu wel duidelijk zijn, dat donateurs en genodigden en thousiast waren en daarvan met veel zwier blijk gaven. In die hulde werd John Kraay natuurlijk betrokken en ongetwijfeld de man achter de coulis sen, de heer Voskuilen, die voor een fraai maar sober decor had gezorgd. W. H. De avond, door voorzitter Van Kes- sel met grote dankbaarheid geopend, werd afgesloten met een hartelijke hul diging van de toneelgroep in haar ge heel. De voorzitter van het ere. en jubileumcomité, de heer A. J. J. van dei Veldt, stak op ondubbelzinnige wijze de loftrompet op „St. Genesius". Hij gewaagde van een sterke vriendschap, waarvan hij hoopte, dat deze behou den, versterkt en uitgebreid zou wor den! De actievan het jubileumcomité mocht hij geslaagd noemen, want be halve dat dank zij de steun van dona teurs de viering van het jubileum mo gelijk was geworden, was er nog geld overgebleven, dat. het begin zou kun nen vormen bij de aanschaf van een wire-recorder. Hij bracht vervolgens „St. Genesius" dank voor alles, wat er in de loop dei- jaren en vooral deze avond geboden was. Terwijl de bloemen van alle kanten toestroomden, kregen voorzitter Van Kessel en regisseur Kraay een speciale bloemenhulde en mochten zij beiden een boek ten geschenke ontvangen. Jan Icas van Dijk, de voorzitter van „Kunst en Vermaak", merkte op, dat de zes grote katholieke amateurtoneel groepen in Haarlem en omgeving de belangstelling verdienen van iedere katholiek. Bij zijn gelukwensen aan de jubilerende vereniging vroeg hij ieder een deze verenigingen vooral te steu nen. Namens bet Katholiek Toneelcentrum sprak de heer J. Kruyver. Hij memo reerde, hoe de rivaliteit onder de ver enigingen een gezond streven was, want daardoor mocht men voorstel lingen verwachten van het beste ge halte. Die van deze avond was daar voor wel het beste bewijs. „Uw ver eniging", zo zeide hij tenslotte tot „St. Genesius", behoort tot de beste groe pen van ons toneelcentrum". De heer Van Kessel vond zijn rol van voorzitter nu niet zo eenvoudig, want hij was overrompeld door al die bewij zen van waardering. Hij dankte alle donateurs en vrienden en gaf de ver zekering, dat „St. Genesius' ook In de toekomst alles op alles zou zetten om het beste van het beste te geven. Toen viel het doek; maar dat er nog een paar gezellige uurtjes aan zijn vastgeknoopt, wil iedereen van ons wel aannemen. Het gaat er daar nu een maal hartelijk toe, zelfs als je als „vreemde bezoeker" zo maar komt bin nenvallen! (Zondag 2 November) HillegomHBC Zandvoortm.TYBB VelsenKinheim Wijk aan ZeeVitesse DEM—WSV ADO '20Onze Gezellen DSSHalfweg Teylingen—Lisse WarmundaConcordia SJC—DCO Inzendingen tot Zaterdagochtend ne' gen uur op open briefkaart aan Sportredactie van de Nieuwe Haarleni sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem* Over de prijsvraag wordt niet ge' correspondeerd. Binnenkomende klacli" ten over onjuistheden in de uitsla® worden onderzocht en zo nodig ëereC? tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, °e' zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voo iedere goede oplossing wordt één pun toegekend. Der traditie getrouw zullen in dit wW' terseizoen wederom enige concerten wo- den gegeven, welke uitsluitend bestem zijn voor scholieren. - De Commissie voor Culturele Vorm"« van de Schoolgaande Jeugd (afdeling ziek), waarin zitting hebben vooraan staande personen uit de muziekwereld vertegenwoordigers van het onderwijs, bekendheid genieten op muziek-paedag" gisch terrein, heeft een dezer dagen he_ programma vastgesteld. Dit programma staat uit 4 concerten te geven door (Niet-officiële koers) Vorig slot 3*4 Nederl 1948 90* '2 3¥4 PCt Ned 1950 91 3-3M? Neder lanri 1947 92H 3 Ned 62-64 bel -fac 93 Inschr GrtbK 48 3 pCI 91 Ned Handel Mil cert 142 A.K U 150% Van Berkels Patent 92 Ja Jve- Delft eert 113 Van Geldei 140 ¥2 170A4 Kon Hoogovens eert. 149% 171 Vs Unliever eert. Ned Kabel 190 ■}qQ f Philips 148% Kon Petroleum 308% ..Amsterdam Rubber 73 */4 Holl Amerika Lijn 142l- i2i; 84'f Kon N Stoom b Mil 136 Ned Scheepv Unie 121% H V.A 84 63!'» Deli Mi) eert 63 24/10 Anaconda Coppei Bethlehem Stoel Chryslei corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward /North American Car Kadic Corp Republic Steej Shell Ob Southern Pacific Southern Railway Fide water U.S. Steel 47 82 ¥2 6^ 62 59 58% 16 16 69% d<2 Haarlemse Orkestvereniging in het <*6- meentelijk Concertgebouw. Het eerste cod' cert vindt plaats op 25 November. jeugdcoxicerten zullen in de regel begi*3' nen om half acht. Op het concert van 25 November zu*' len worden uitgevoerd: De Don Quichott® Suite voor strijkorkest en clavecimbel va1 Georg Philippe Telemann (16811767). Ma mère l'oye (de Sprookjes van Moe der de Gans) van Maürice Ravel (1875-" 1937) en Jeux d'enfants (Kinderspelen) V3 Georges, Bizet (18381875). De dirigent, de heer Marinus Adam, Wf dit concert bij de jeugd inleiden en verschillende onderdelen aan een korte be spreking onderwerpen. Hierin ligt een pa*^ dagogische waarde van niet te onder' schatten belang. De volgende concerten, eveneens gedifl' geerd en ingeleid door de heer Adam, wor den gegeven op lü Januari, 19 Februari efl 20 Maart a.s. Het programma van dcZ'J concerten zal nog nader worden bekehjj gemaakt. Indien de omstandigheden toelaten zal bij een der concerten een so list optreden. Behalve de H. O. V.-con certen zullen misschien nog een of tW®e recitals op het programma komen. Hior' over volgt nog nader bericht. De leerlingen van de scholen voOf voortgezet onderwijs in Haarlem en om geving wacht in 't komende winterseizoen dus nog een aantal genotvolle en leerza me avonden. Ruim duizend leden van "de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algernon® Bond van Postduivenhouders kwamen het Concertgebouw bijeen tot beshni va" een liefdadiglieidsdctie ten bate: van I sanatorium „Brederodeduin". Aan de voor- zittêr werd een bedrag- van f 7289.50 ovefj I handigd. Als blijk van erkentelijkheia 1 bood dr. Dijkstra aan de heren C. Ver donk en Neuman een fraaie pentekenin® van lighallen Brederodeduin aan. Vervol gens zorgden Willy Vervoort en zijn me dewerkers voor een goede feeststemming' De burgemeester van Zandvoort z op Woensdag 29 October geen spreek' uur houden. Woensdagavond a.s. houdt de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij ee ledenvergadering in het R.K. Verenigings gebouw. Reglementair treedt het gehel bestuur af, doch stelt zich wederom hef' kiesbaar. Ook de rest van de agenda van groot belang, zodat een massale op' komst van de leden zeker gewenst if. De voetbalvereniging B.V.C. Bloem et}' daal zal ter gelegenheid van het 50-jaris jubileum op Zaterdag 15 November hotel Zomerzorg te Bloemendaal recip1' eren van 3 tot 5 uur des middags. De burgemeester van Bloemends3' houdt Donderdag geen spreekuur. Wethouder D. A. Geluk zal Vrijd®^ 11.30 uur wederem zijn spreekuur h""' den. Advertentie Ja, maar SANTPOORTERPf.EIN 1. Tel. 1^ 27 li0 !!i» 5649 2219 26* 26% 38,, 37% 70!» 70 40 Yi 68% 18% 37%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2