Regering erkent zelfbeschikkingsrecht van Suriname en Ned. Antillen LITTLE MORETON HALL, een huis uit de tijd van Elisabeth I E CABALLEROConstants Kwaliteit! Bisdom Münster heeft tekort aan priesters Schoolstrijd in Nedersaksen rDe eenzame Reizig er Ervaring VERZORGING VAN KAMERPLANTEN O Elk Rijksdeel beschikt of nieuwe structuur acceptabel is Lectuurvoorziening ten plattelande Bedevaart naar Beauraing Interview met Mgr. Keller „Time" voorbarig Plantencombinaties ©P Dlf A Ch,or°phyn J DINSDAG 28 OCTOBER 1952 PAGINA 3 Geen rapporten meer aan de VN. Ook R.K. Leeszalen vóór rapport der C.V. Profdr. Jos. J. Gieten: Slechts 19 procent der academici zijn katholiek Rede bij zilveren jubileum R.K. Lyceum Alkmaar Om Zuurbranden P de maag te blussen: of twee Rennies nemen. «miB w'kar* tandpasta Tanden w o n d e rw H en altijd frisse adem In gebruik neming nieuwe kapel door bisschop van Namen Vorstelijk bezit van de „National Trust" „Half-timber work" -•••: Prentbriefkaarten uit Engeland III j^door ANTONIA WHITE Inhalen verloren werktijd Bij vrij-af op Zaterdag na Kerstmis Ir. L. A. H. Peters Burgemeester van Bergen op Zoom WILLEM VAN GRAFT BEGRAVEN Drie populieren voor Kon. Wilhelminafonds m j Zoals gemeld, heeft de minister voor uniezaken en Overzeese Rijksdelen de landsregering van Suriname in een brief uitgenodigd, een vertegenwoordiger te jenden naar de algemene vergadering xr ereni§de Naties. Naar wij uit Paramaribo vernemen leeft de landsregering vorige week in een communiqué verklaard, dat in deze nrief o.a. wordt medegedeeld, dat Ne derland er geen bezwaar tegen heeft, dat de vertegenwoordiger van Suriname, jbdien zulks nodig wordt geacht, ver klaart, het standpunt van het Konink- *yk der Nederlanden t.a.v. het niet- apporteren aan de V.N. over Suriname, te verdedigen krachtens het zelfbeschik kingsrecht. De vertegenwoordiger wordt dus gemachtigd te verklaren, dat het koninkrijk zich op het standpunt van 0et zelfbeschikkingsrecht stelt. Het communiqué van de Surinaamse landsregering besluit als volgt: .-.De Nederlandse ministerraad heeft niermede dus het zelfbeschikkingsrecht der West-Indische rijksdelen, hetgeen een essentieel punt van de besprekingen °P. de R.T.C. was, erkend." Naar aanleiding van dit communiqué ontvingen wij van Nederlandse officiële ?'Jde de volgende uiteenzetting: „Zoals bekend heeft Nederland het vorige jaar na overleg met de landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen de rapportage gestaakt, waartoe een be herende mogendheid ex artikel 73e van het Handvest der V.N. verplicht is. De rapportage betreft niet-zelfbesturende Sebiedsdelen en beperkt zich tot sociale culturele en economische aangelegen heden. Deze aangelegenheden worden door de Rijksdelen in de West volkomen Autonoom behartigd, zodat Nederland daarvoor geen verantwoordelijkheid "teer draagt. In de V.N. heeft dit standpunt het vo- hig jaar aanleiding gegeven tot een ge- daehtenwisseling met als resultaat een tesolutie, volgens welke de behandeling van deze kwestie werd uitgesteld tot de Vergadering van dit jaar. Men wilde n.l. hiet het uitspreken van een oordeel ^achten tot de resultaten van de confe rentie Nederland-Suriname-Ned. Antil len bekend zouden zijn. alhoewel de Ne derlandse delegatie, mét de vertegen woordigers van de West, zich op net standpunt stelde, dat afgescheiden van die conferentie, de autonomie in deze Njksdelen t.a.v. sociale, culturele en eco nomische aangelegenheden reeds vol ledig bestaat. He kwestie van het al of niet rappor- toren komt ook dit jaar in de Assemblée ®an de orde, hoewel de conferentie Ne- .Op een te Utrecht gehouden vergade- JtUg van de Centrale Vereniging van Hpenbare Leeszalen en Bibliotheken, die alle dus ook de R.K. Openbare Lees talen omvat, is met 1005 tegen 10 stemmen het door deze vereniging op gestelde rapport aangenomen inzake het Plattelandsbibliotheekwezen. Dit rap- Port bedoelt een toekomstbeeld te ge- *ven van de organisatorische structuur der plattelandslectuurvoorziening en een Richting aan te geven waarin volgens de Centrale Vereniging zal moeten wor den gestreefd. Aanvankelijk waren van katholieke zijde verschillende bezwaren 'egen dit rapport gerezen, omdat de Principieel katholieke belangen niet heilig gesteld leken. Het hevigst verzet kwam daarbij van de zijde der K.C.V.L. De R.K. Leeszalen hebben zich even wel gisteren vóór het rapport uitge sproken, nadat enige technische amen dementen waren aangebracht, doch vooral, nadat de Centrale Vereniging zich bereid verklaard had, een verkla ring, opgesteld door de Bond van R.K. Leeszalen, als préambule aan het rap port te verbinden ten bewijze van daarmee in te stemmen. Die verklaring heeft als hoofdstrek king vast te leggen, dat het project der Centrale Vereniging op alle belangrijke Punten de principieel katholieke aan spraak op een volledige verticale orga nisatie op levensbeschouwelijke basis ten volle zal respecteren. Bij de viering van het 25-jarig jubi- m van het R.K. Lyceum St. Petrus t-anisius in Alkmaar hield oud-minister I*of. dr. Jos. J. Gielen een herdenkings rede. Hij herinnerde eraan, dat het katholieke en prot-chr. volksdeel uit een lekere vrees en met een laakbare kort zichtigheid geen gebruik gemaakt had ^an de mogelijkheid tot subsidiëring van ®et bijzonder V.H.M.O. die artikel 2 van Wet van Thorbecke van 1863 bood. r*ii herdacht vervolgens de pioniers van ftet katholieke V.H.M.O. dr. Schaepman, P*®f. Raaijmakers, dr. Poelhekke en dr. boller. Spr. noemde het jubilerende lyceum Pén van de vruchten van de activiteit d'e eerst na 1920 in dit opzicht werd Phtplooid. Spr. waarschuwde voor een zekere zelfgenoegzaamheid erop wijzende, dat iet katholieke volksdeel, dat 38 pet van de bevolking uit maakt, nog slechts 19 pet. der academici telt. Alleen al hieruit, aldus prof. Gielen, "hjkt het goed recht van het katholie ke V.H.M.O. Tenslotte betoogde spr., dat wanneer li bmaal de gelijkstelling over de gehele me bereikt zal zijn, gestreefd moet re°rC| naar bet bijzonder onderwijs als a Het openbaar onderwijs zal dan vullend kunnen werken. Advertentie n 20 kunt U dan weer zonder zorgen vri 1S eten w»1 u graag lust; zonder om TTV20r le brandende pijn. Kijk eens vr heen hoe tientallen mannen en een 1 gebruik van Rennies tot Sl," yasie. gewoonte maken. En met denri 3 weten met meer wat bran- uend maagzuur is! derland-Suriname-Ned. Antillen met het ontwerpen van een definitieve rechts orde nog niet gereed is gekomen. Ook nu stelt Nederland zich op het standpunt, dat de status van Suriname en de Nederlandse Antillen een zodanige is, dat een behandeling als niet-zelf- regerend land, zoals bedoeld in art. 73e van het Handvest, aan die positie te kort zou doen. Indien Suriname en de Nederlandse Antillen ook dit jaar tot aanwijzing van een deskundige in de Nederlandse dele gatie voor de algemene vergadering van de V.N. overgaan de landsregering van de Nederlandse Antillen heeft hier toe inmiddels besloten dan kunnen deze, aldus het standpunt van de Neder landse regering, mededelen, dat de be slissing hunner regeringen, om aan rap portage niet mede te werken, is geno men krachtens het zelfbeschikkings recht. Het spreekt van zelf, dat dit recht van zelfbeschikking moet worden gezien in het licht van hetgeen be paald is in het 14e hoofdstuk van de Grondwet. Volgens dit hoofdstuk dient elk der Rijksdelen de nieuwe rechtsorde vrijwillig te aanvaarden en elk rijksdeel zal dus zelf beschik ken of de nieuwe structuur van het Koninkrijk acceptabel is. In deze geest heeft de Nederlandse regering verklaard het zelfbeschikkings recht te erkennen. Het was voor haar niet mogelijk ver der te gaan, aangezien zij anders buiten haar grondwettelijke bevoegdheden zou treden. Een toezegging door de regering van wijdere strekking zou geen beteke nis hebben, aangezien daarvoor wijzi ging van de grondwet nodig is." Advertentie De ver.- „Nederlands Comité Pro Maria" organiseert 28, 29 en 30 Nov. een bedevaart naar het Belgisch Maria-oord Beauraing in verband met de plechtige ingebruikneming van de nieuwgebouw de buitenkapel door Mgr. Charue, bis schop van Namen. 29 November is te vens de twintigste verjaardag der eer ste verschijning van O. L. Vrouw van Beauraing. De buitenkapel maakt deel uit van de grote kapel, waarvan de bouw 22 Juli 1947 werd begonnen en die in de zomer van 1953 plechtig zal worden ingewijd. De nieuwe kapel wordt een rondboog gewelfd gebouw, een bouwstijl, gebrui kelijk in die streek van België- Het ge heel wordt opgetrokken uit arduinsteen, afkomstig uit de groeven van Beauraing. Pondróme en Yvoir. Zaterdag 29 Novem ber assisteert Mgr. Charue bij de plech tige eerste H. Mis, de eerste op het bui tenaltaar. Inlichtingen over deze bedevaart te verkrijgen bij W. H. Veenkamp, Voor straat 85, Poeldijk, en J. Th. Trossel, Brueghelstraat 92, 's-Gravenhage. De aanmelding staat open tot 20 November. (Van een onzer redadteuren) MANCHESTER, October, en van de aardigste uitstapjes, die men vanuit Man chester maken kan, leidt naar Little Moreton Hall, een landhuis, dat in de tijd van koningin Elizabeth de Eerste gebouwd is. Het bouwwerk wordt beheerd door de „National Trust", een vereniging, die in Engeland, Wales en Noord-Ierland tal van buitenplaatsen verworven en vervolgens voor het publiek opengesteld heeft. Nu de zware belasting, ook in Groot-Brittannië, het voortbestaan van steeds meer omvangrijke huizen bedreigt, ligt aaar voor de „National Trust" een belangrijke taak. Toen de zer dagen te Londen de jaarvergadering van dit genoot schap werd gehouden, kon bekend gemaakt worden, dat een belangrijk historisch gebouw ten geschenke was ont vangen, terwijl tevens mededeling werd gedaan van een formidabele gift in geld: iemand, die onbekend wenste te blijven, had een bedrag van niet minder dan 70.000, dus ruim driekwart millioen gulden, ter beschikking gesteld „voor het behoud van fraaie en historische huizen". Little Moreton Hall is ongetwijfeld zo'n bijzonder fraai en historisch huis, maar het bouwwerk maakt bij nadere beschouwing een goed onderhouden in druk, dus zal de gift van de royale do nor beter aan andere bezittingen van de „National Trust" besteed zijn. Het buitengoed ligt nog geen veer tig kilometer ten Zuiden van Man chester, dicht bij het plaatsje Con- gleton; maar al is de afstand kort, de reis er naar toe is, althans in deze tijd van het jaar, buiten het touris- tenseizoen, niet zo eenvoudig. Een zekere gids voor Engeland vermeldt dat er het hele jaar door een bus verbinding bestaat, hetgeen niet on juist is. Maar nu, in October, mag men twee keer overstappen, met gerui me wachttijden; enhet verdient vooral aanbeveling de dienstrege lingen goed te bestuderen omdat één der bussen slechts om de twee uur rijdt. Maar al die moeite wordt ruim schoots beloond, want „Little More ton Hall" is een wonderlijk mooi huis, dat men met recht sprookjesachtig zou kunnen noemen, als dit adjectief niet tot een gemeenplaats was gewor den. Intussen is men van Lancashire De onwezenlijke indruk, die „Litlle Moreton Hall" uil de verte maakt, wordt van dichtbij nog versterkt door het spiegelbeeld van de voorgevel in de omringende gracht. Het binnenplein van „Little Moreton Hall" met de prachtige Tudor-gevels, d'ie in 1559 gebouwd werden. in het graafschap Cheshire terecht gekomen. Het is net alsof het hele huis is op gebouwd uit reusachtige speelkaarten. Het bouwsel maakt geen erg solide indruk. Een van de dakranden vertoont zelfs een enigszins golvende lijn, en de bovenste verdieping is hier en daar verzakt. Maar voor instorten behoeft men niet bevreesd te zijn, zo wordt u door de huisbewaarder verzekerd. Little Moreton Hall ligt ongeveer honderd meter verwijderd van de vrij drukke weg die Congleton met New- castle-under-Lyme verbindt; het huis is aan alle zijden omgeven met weilan den. Het zou in een soortgelijk Noord- Hollands landschap niet misstaan. De zwart-wit figuren waarmee alle bui tenwanden versierd zijn vormen een bijzonder mooi contrast met het omrin gende groene landschap. .De onwezen lijke indruk die het gebouw maakt wordt nog versterkt door het scherpe spiegelbeeld dat men in het heldere water van de omringende gracht op merkt, vooral als die weerkaatsing door regen en wind in beroering wordt gebracht. Tal van in kleine ruiten on derverdeelde vensters laten het licht binnen. Little Moreton Hall is gebouwd rond een binnenplein en daar treft men op een der gevels de volgende woorden aan: „God is Al in Al Thing: This windous whire made by William Moreton in the yeare of Oure Lorde MDLIX", waaruit men heeft geconcludeerd dat het hele huis in 1559 is gebouwd; behoudens de bovenverdieping die er ongeveer 'n halve eeuw later opgezet is, zonder dat blijkbaar voldoende overwogen was of de funda menten en de benedenmuren die extra belasting wel konden hebben. Maar het topzware gebouw heeft de eeuwen ge trotseerd. Het is opgebouwd uit houten balken met daartussen bepleisterde latten. Diagonalen en bladmotieven sie ren de rechthoekige vlakken waarin de buitenmuren verdeeld zijn. Men be schouwt het huis als een van de mooiste voorbeelden van het zestiende eeuwse „half-timber work". Een techniek die vooral werd toegepast in streken waar men gemakkelijker over hout dan over baksteen kon beschikken- Bij nauwkeu rige beschouwing is de invloed van de Italiaanse Renaissance aan tal van de tails merkbaar, hoewel het geheel toch dichter bij de Engelse laat-Middeleeuwse bouwstijl staat. De eerste sporen van de opkomende Renaissance ziet men bij voorbeeld in het houtsnijwerk waarmee de ingang versierd is. De keuken heeft een vier meter bre de en twee meter diepe open haard, waarvan indertijd dan ook geschreven is dat zij groot genoeg was „om er een os in te braden". Nog worden er in Little Moreton Hall, waarvan nu een gedeelte is ingericht als restaurant, 's zomers wel grote partijen gegeven, maar het huidige magere Engelse vleesrantsoen laat het opdienen van gebraden ossen niet meer toe, hetgeen overigens aan de populariteit van dit betoverend mooie bouwwerk geen af breuk doet. De bewoners van Manchester mogen zich gelukkig prijzen een zo prachtig historisch huis in de nabijheid te heb ben. Advertentie (Van een bijzondere medewerker) In de kleine bestuurskamer van het Maltezerridderhuis te Utrecht hebben wij gelegenheid gehad, Z. Exc. Mgr. Michael Keller van Münster enkele ogenblikken te spreken, nadat hij zijn lezing over internationale samenwerking op de jaar vergadering van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing gehou den had. Mgr. Keller, die nu voor de tweede maai na de oorlog naar Nederland kwam, onderstreepte nog eens de waarde, die deze bezoeken ook voor Zijne Ex cellentie persoonlijk hadden, want op velerlei gebied heeft Nederland ervaringen opgedaan en veel kunnen realiseren, wat voor het Duitse katholicisme, dat zo lang van de buitenwereld afgesneden was, nu nog zeer waardevol is. Wij informeerden naar de belangrijkste problemen, waarmee zich de Kerk in Duitsland en vooral dan in het diocees van Münster, geconfronteerd ziet. De tijd na de oorlog was natuurlijk gekenmerkt, zo zette de Bisschop uiteen, door een grote materiële schade. In zijn diocees waren niet minder dan 180 kerken geheel of gedeeltelijk vernield. Met enorme inspanning mocht het gelukken, tot nu toe, op 15 na, alle kerken weer te herstellen. Zelfs de grote kathedraal van de stad Münster zelf, die in de oorlog bijna geheel vernield werd slechts de buiten muren bleven staan zal na bijna acht jaar eind 1953, of op zijn laatst 1954, hersteld zijn. En de priesters? Zeker, niet alleen kerken werden in de oorlog vernield, ook priesters sneuvelden, aan het front, bij de bombardementen, in de concen tratie-kampen. En ook de opleiding van priesters gedurende het nazi-régime liep terug en hield tenslotte geheel op. Daar door begon men na 1945 met een tekort van bijna 400 priesters. Hoewel het aan tal priesterroepingen nu weer relatief normaal is, blijft het onvoldoende door de stroom van vluchtelingen, die ook het diocees Münster binnendrong. Daardoor vormt dit een kwestie, die zorgwekkend Maar is dit het moeilijkste probleem, waarmee de Kerk in het diocees Mün ster te kampen heeft? Mgr. Keller ont neemt ons meteen deze illusie. Er zijn nog heel wat moeilijkheden over. Een ernstige crisis in relaties tussen Kerk en overheid is ontstaan door de schoolstrijd in Neder-Saksen, dat voor een gedeelte tot het diocees Münster behoort. De sociaaldemocratische mi nister van Onderwijs, Vogt, is een doctrinaire socialist, die geen begrip toont voor de wensen van de ouders. Als wij vragen of de katholieke ouders hun stem ook hebben laten horen, ver telt ons mgr. Keller van de demon straties in Cloppenburg (Oldenburg) die kort geleden hebben plaats gehad en waaraan 30.000 katholieken hebben deel genomen. De stemming onder de katholieken doet aan de kerkstrijd in de Nazi-tijd denken. Op onze desbetreffende vraag vertelt ons mgr. Keller nog iets over het werk van de katholieke organisaties in zijn diocees. Enkele nieuwe initiatieven heb ben daarbij zijn bijzondere belangstel ling. Z. Exc. vermeldt allereerst het nieuw opgerichte Sociale Instituut van het diocees Münster, dat nu cursussen organiseert voor personen, die in de maat schappelijke practijk staan, voor func tionarissen van de verschillende organi saties, maar ook voor werkgevers en Een aantal exemplaren van het Amerikaanse weekblad „Time" is deze week uitgegeven, met een om slag, gedateerd 10 November, dat onder de kop „uitslag der verkiezin gen" de portretten van gouverneur Stevenson en senator Sparkman als de nieuwe president en vice-presi dent te zien gaf. De vergissing was des te 'vermakelijkeromdat „Time" krachtig de candidatuur van gene raal Eisenhower steunt. De fout is ontstaan, doordat van tevoren reeds, gewoonte getrouv). twee millioen omslagen voor het verkiezingsnummer gereed waren gemaakt, waarvan de ene helft de overwinning van de Republikeinse candidaten, generaal Eisenhower en senator Nixon, en de andere helft de overwinning van de Democrati sche candidaten bekend maakt. Op de binderij waren nu enige honder den exemplaren van het nummer van deze week per ongeluk van de omslag van laatstgenoemde partij voorzien. Aaverten tie Vertaald door J. W. HOFSTRA 44 „Ik heb anders mijn best wel gedaan om je tot een afspraakje over te halen", Nicole glimlachte een beetje boosaardig. „Ik mag aannemen, dat je moeder beter, is, nu je vader en jij samen hier zijn." „O ja, ze is een heel stuk opgeknapt." Clara voelde zichzelf blozen. „Ik zou anders geneigd zijn te den ken, dat je me uit de weg ging", zei Nicole en ze gaf Clara een por met haar waaier. „Er is nu niet veel meer aan te doen. Ik heb nauwelijks tijd om adem te halen sinds Maman het in haar hoofd kreeg mij de nabloei van het sei zoen te laten meemaken. Ik vermoed, dat ze gedacht heeft, dat dit mijn laatste kans zou zijn voor het geval er oorlog komt." „Oorlog. Zou er oorlog komen?" „Je doet net, of je er nog niet van ge hoord hebt. Bereiken jou soms geen ge ruchten in je ivoren toren?" Clara kreeg in de verte haar vader in het oog, die door al die mensen heen bij haar trachtte te komen. Nicole volgde haar blik. „Is dat je Papa? Die blonde daar met die snor? Gut, wat lijken jullie bespotte lijk veel op elkaar!" „Vind je?" zei Clara tam. „Ma chère, je hebt me maar wat op de mouw gespeld. Ik verwachtte een tyran te zien met dreigend vooruitste kende wenkbrauwen. Hij is een soort kruising tussen een cherubijn en een van de latere Romeinse keizers, de zacht- zinnigere. De kin is inderdaad een beetje heersend. Ik sta er op, aan hem voorge steld te worden." Hij was vlakbij gekomen toen tot Clara's opluchting een majestueuze dame zich door de menigte een weg gebaand had tot Nicole. „O, Nicole, eindelijk heb ik je dan ge vonden. Ik moest je zoeken van je moe der. Het geeft eigenlijk geen pas, zelfs in Londen niet, dat twee jonge meisjes hier alleen rondwandelen." Ze vatte Nicole bij de arm na een ijzige blik op Clara te hebben geworpen. „Kom nu mee, meisje." Nicole haalde haar schouders op: „Goed, tante." „Maar laat mij eerst een heel goede vriendin van de kostschool aan U voor stellen: Clara Batchelor. Clara, dit is Madame la Marquise de Veuillaume Grandpré." De tante boog koel het hoofd: „Made moiselle." i „Nooit van die naam gehoord", fluis terde ze hoorbaar tegen haar nicht. „Au revoir. Ik zal je uit Frankrijk schrijven", zei Nicole. Ze keek. nog eens om en trok een ge zicht, nog eens wuivend met haar waai er toen ze onder geleide wegliep. „Au revoir, Nicole." Zuchtend, half van opluchting, en half van verdriet, zag Clara Nicole's rose jurk in de menigte verdwijnen. Toen ze op keek, zag ze haar vader met een stra lend gezicht naast haar staan. „Allerliefst van je vriendin om naar je uit te kijken. Ik zag jullie wel, maar ik wilde niet storen." „Hè, waarom niet Pap", zei Clara „Nicole zei net, dat ze zo graag kennis met U wilde maken," Terwijl ze kleine teugjes nam van de limonade die hij gehaald had, ratelde ze bijna aan een stuk door, om voor zich zelf haar laffe houding te zijnen opzich te goed te maken. „Ze heeft het wel een paar maal gezegd. Ze pikte U er ook on middellijk uit. Ze zei, dat we als twee druppels water op elkaar lijken." Hij toonde onverholen zijn genoegen hierover. „Nou, nou, meiske, dat is voor jou niet zo vleiend, hoewel het voor mij niet zo'n gek compliment is.4' „O, ja, ze zei ook nog, dat U op een Romeinse keizer leek." „Zo. Dat zou niet op jou kunnen slaan, maar ik zal het maar in mijn voordeel uitleggen. Ik krijg er haast spijt van dat ik er toch maar niet bij ben komen staan. Ik zou dat charmante jonge ding best hebben willen leren kennen. Het deed me bijzonder veel plezier jullie zo samen te zien. Heb je iets afgesproken voor de volgende pauze? Misschien kan ik dan.... „Nee, ze gaan na deze acte weg. Jam mer hè?" Ze voegde er een leugentje aan toe. „Nicole was er reuze kwaad om. Maar ze moet naar een dansfuif op de een of andere ambassade." „Noblesse oblige, 't Is anders heel wat, als je daarvoor de laatste acte van de Tannhauser moet missen. Maar mis schien heeft ze die al vaker gehoord. Je hebt me toch verteld, dat ze zo muzikaal was?" „O. ja. Geweldig." „En wie was die nogal overweldigende werknemers. Daarnaast is een eigen ka tholiek centrum voor boeren geschapen, te Fleckenhorst, een soort volkshoge- samenkomsten voor katholieke boeren school waar doorlopend cursussen en samenkomsten voor katholieke boeren georganiseerd worden. Op het gebied van de arbeidersbe volking is het werk van de Kajotters te vermelden, die zich zeer goed ontwik kelen. Sinds een jaar bezit het diocees Münster het enige opleidingscentrum voor katholieke arbeiders in Noord- West-Duitsland te Haltem, niet ver van de Nederlandse grens. Mgr. Keller zou het zeer toejuichen, als er meer regel matig uitwisselingen en samenkomsten van Nederlandse en Duitse katholieke arbeiders tot stand zouden komen. Want, zoals mgr. Keller reeds in zijn lezing had aangetoond, een nauwere samenwerking tussen de katholieken van verschillende landen en dus ook van Nederlandse en Duitse katholieken is van de grootste betekenis. Dit bewijzen ook de internationale katholieke studenten dagen, die ieder jaar op Burg Gemen bij Münster gehouden worden en waar katholieke studenten uit een steeds groter aantal landen bij elkaar komen vanzelfsprekend ook uit Nederland. Advertentie Waarom moet die voor malige S.S.-generaal die Zondag in Verden weer zulk een ferme redevoering heeft gehouden nu precies Ramcke heten. Spreekt u het eens goed uit; Ramcke. Daar zit iets van rammen in en van rimram en ook van gewoon ram. Zou de naam toch een voorteken zijn? En dan ex-generaal Gille. Laat die man nou ineens „de betekenis van een rechtsstaat en die van de vrij heid van de enkeling" kunnen „waarde ren". Sinds hij zelf in de gevangenis heeft gezéten, uiteraard. „De ervaringen uit het verleden zijn niet zonder meer aan ons voorbijgegaan", zegt hij. „Nu. meneer Ramcke en meneer Gille: aan ons óók niet helemaaL In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de minister van So ciale Zaken, houdende een werktijdrege ling voor ondernemingen, waarin op Zaterdag 27 December geen arbeid wordt verricht. Aan hoofden van ondernemingen wordt vergunning gegeven Zaterdag 27 December, volgende dus op beide Kerst dagen, het personeel vrijaf te geven en de verloren gegane vijf en een half uur werktijd in te doen halen over de pe riode van 1 Januari 1952 tot en met 15 Januari 1953 tot een maximum van één uur per dag. De vergunning geldt voor arbeiders of werknemers van 16 jaar en ouder. Bij K.B. is thans, zoals verwacht werd. ir. L. A, H. Peters, oud-minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, met ingang van 16 November benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. Onder grote belangstelling uit luchtvaart kringen is Maandag de luchtvaartpio nier, instructeur en sportvlieger, op de al gemene begraafplaats te Rijswijk begraven. Talrijke bloemstukken en vele vrienden ge tuigden van de dank en waardering voor hetgeen Willem van Graft als sportvlieger en als instructeur bij de Nationale Lucht- vaartschool voor de luchtvaart heeft ge daan. In de aula van de begraafplaats bracht de heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart deze gevoelens onder woorden. Willem van Graft, zo zei hij, is een middelpunt ge weest van de sportvliegerij en van de luchtvaart in ons land, ten koste van grote persoonlijke offers heeft hij de luchtvaart gediend. Hij heeft ons volk nader tot de luchtvaart gebracht. Namens de K.L.M. bracht de oud-onderdirecteur, kolonel (b. d.) W. C. J. Versteegh, de overledene, die hij in 1920 heeft geëxamineerd voor het vliegbrevet, hulde, omdat hij de vlie gerij populair bij ons volk heeft gemaakt. Een inwoner van Rijswijk heeft aan het Koningin Wilhelminafonds een drietal populieren geschonken om het hout er van te gebruiken voor de aan maak van de KWF-lucifers, een merk, dat blijvend gevoerd zal worden. Zo als bekend komt een deel van de ver koopsprijs dezer lucifers ten goede aan het fonds ter bestrijding van de kanker. maar toch bijzonder indrukwekkende da me, aan wie ze je voorstelde? Toch niet de Comtesse de Savigny, wel?" „Nee, een tante van haar. De mar kiezin vano. het spijt me, ik ben haar naam vergeten." „Kind toch, je licht een tip van de sluier van een betoverde wereld voor me op", zei hij toen ze terug gingen naar hun plaatsen. Clara deed goedig een extra poging om hem terwille te zijn en zei, terwijl ze haar hand op zijn mouw legde: „En wie bracht me in Covent Garden?" „Ik verbeeld me niets, kind. Maar toen ik je zoeven met je vriendin zag praten, voelde ik me toch wel trots." De tweede acte was bedorven voor Clara. Hoezeer ze ook haar best deed om er niet aan te denken, ze bleef zich van Nicole's aanwezigheid bewust. Een deel van haar deelde nog haar vaders onvoor waardelijke bewondering; maar een ander deel kon zich Nicole's lichtelijk geamuseerde afkeer goed indenken. Meer dan eens dwaalden haar ogen van het toneel door de grote duistere zaal naar een zekere loge. Pas toen de lich ten weer op gingen en ze constateerde, dat deze al leeg was, kon ze weer vol ledig van alles genieten. Tijdens de der de acte stak ze berouwvol haar arm in die van haar vader en hij drukte die zachtjes. Ze keek een paar maal van opzij naar hem, bang dat ze hun bond genootschap geschonden zou hebben, maar elke keer beantwoordde hij haar blik onmiddellijk en in het donker zag ze dat zijn ogen een uitdrukking van plechtige verrukking hadden. Gelukkig moest hij ook lachen toen de bloeiende tak, die op Tannhauser's dikke buik ge legd werd, op en neer begon te wiebelen als een wip. (Wordt vervolgd). ver het algemeen bespreken wij met u iedere plant afzonderlijk, om u een juist advies te geven, zodat u dus een goed overzicht krijgt van de mogelijkheden, die iedere plant biedt. Deze week willen wij echter een combinatie van planten met u bespre ken. maar dan niet om de inhoud van de schaal onder de loupe te nemen, maar om de voor- en nadelen van der gelijke combinaties te overwegen. De laatste jaren zien wij deze plan tencombinaties steeds meer. Niet alleen de verschillende modellen bakjes en schalen met vetplanten en cactussen, maar ook de grotere of kleinere aarde werkschalen, gevuld met alle mogelijke soorten groene en bloeiende kamer planten. Deze plantencombinaties zijn voor versiering van vensterbank, étalage, kantoor, lunchroom, restaurant, hall, enz., zeer practisch gebleken. Zij nemen im mers lang niet zo veel plaats in als d» hoeveelheid planten apart zou innemen. Overigens kan men, door het groeps gewijs opstellen van verschillende soor ten planten en door hiertussen enkele rotsstenen of houtslronken te plaatsen, een buitengewoon decoratief geheel verkrijgen. Dergelijke plantenbakken verhogen het cachet van het interieur en de rommelige indruk, die vaak de grote en kleine potten van een planten- verzameling maken, wordt hierdoor ondervangen. Maar nu komt de verzorging van de verschillende planten, die met elkaar in hetzelfde grondmengsel staan. Er zijn planten bij, die weinig en andere, die veel water nodig hebben. Een bloemenwinkelier houdt bij het be planten der schalen meestal rekening met de aard der planten en zet dus bij voorkeur geen planten bij elkaar, die een sterk uiteenlopende verzorging no dig hebben. Maar om een combinatie zo decora tief mogelijk te maken, is het vaak niet te vermijden, dat een plant, die maar matig vochtig behoeft te worden gehouden, verzeild raakt in een gezel schap van hartstochtelijke drinkers. Als wij dan hieraan geen aandacht besteden, zal die matige drinker na enige tijd laten blijken, dat het verdere gezelschap hem niet aanstaat Hij gaat dan treuren, laat de bladeren hangen of vallen en sterft af, zodat wij dan een hiaat krijgen in onze plantenbak. Op de afbeelding ziet u b.v. een Sansevieria staan tussen planten. die goed vochtig moeten worden gehouden. Gedurende de warme zomermaanden zal die Sansevieria niet zo'n erge last hebben van het vele vocht, omdat de hoeveelheid andere planten dan erg gulzig is. In de wintermaanden wordt het vocht evenwel niet zo snel ver werkt en dan zal hij, die in die maan den practisch geen vocht nodig heeft, er last van krijgen. Om nu zo goed mogelijk aan de wensen van die enkeling te beant woorden, blijven wij met water ge ven zo ver moge lijk er van vandaan; wij geven dus geen water in de directe omgeving van de plant. Uit onze bespre kingen weet u wel ke planten maar zeer weinig vocht nodig hebben en daarom moet u bij de verzorging van plantencombinaties dergelijke planten steeds ontken door bovengenoemde wenk toe te pas sen. Geef vooral d« plantencombinaties iedere dag de hoe veelheid vocht, die zij voor één dag nodig hebben; dus niet een of twee keer in de week de aarde kletsnat ma ken om er van af te zijn voor een paar dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3