„Prettige in Den besprekingen Haag gevoerd V°rtrouw en in een spoedige hervatting van overleg BONN blijft aandringen op snelle ratificatie van verdrag Pater Kammerer O.F.M. niet vermoord Dragers hebben onjuiste verklaringen afgelegd Tussen neus en v. Koers bepalen Tot hoofd en hart woensdag 29 October 1952 76ste JAARGANG No. 25519 MINISTER MUKARTO Bil ZIJN VERTREK VAN SCHIPHOL Allerzielen-aflaat Nog geen definitieve afspraken Prins Bernhard in Mexico Gevangenisoproer in de V.S. Vorming Europese Defensie Gemeenschap Ondanks mislukking Saar-overleg Onregelmatigheden in legeskas Duo-passagier bij botsing gedood Dood op straat aangetroffen öee MORRIS êejmycu iiyf weer J Ook dr. Marga Klompé vertrokken Verboden Duitse partij in nieuwe gedaante GEEN VERGIFTIGING IN JISP JONGEN ONDER VRACHTAUTO Op slag gedood Krantenbezorger bij aanrijding gedood Beperking gevraagd van Am. tarwe-invoer Als represaille tegen de kaasrestricties Verkiezingen in Polen volgens plan verlopen GEZOND OP MISSIEPOST TERUGGEKEERD Commies gearresteerd Bestuurder van motor ernstig gewond Hartverlamming de oorzaak WINDJACKETS-SWEATERS Twee Nederlanders gesneuveld Minderjarig meisje verdwenen Ouders naar Afrika vertrokken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 215+4 De volle aflaat toties quoties voor de gelovige zielen kan dit jaar ver diend worden van Zondag 2 November 12 uur 's middags tot 3 November twaalf uur 's nachts. Degenen, die op 2 of 3 November niet in de gelegenheid zjjn deze aflaat te verdienen, kunnen dit nog doen vanaf Zaterdag 8 November 12 uur "s middags tot Zondag 9 November twaalf uur 's nachts. (Van onze speciale verslaggever) zjjn vertrek van Schiphol naar de algemene vergadering van de Verenigde a'ics te New York, heeft Z. Exc. Mukarto, minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, verklaard, dat zowel de Indonesische als de Nederlandse regering het voornemen koesteren de afgebroken onderhandelingen over de verhouding 'Ussen beide landen en de kwestie-Nieuw-Guinea spoedig te hervatten. De heer Mukarto, die vergezeld was van de pl.v. Hoge Commissaris van Indonesië in ons 'and, de heer Susanto, zeide „zeer prettige" besprekingen met zjjn Nederlandse ambtgenoot, mr. L. M. Beyen, te hebben gevoerd. „We hebben over vele proble men en situaties gepraat en we hebben elkaar begrepen", aldus de heer Mukarto. Lot definitieve afspraken is het evenwel nog niet gekomen. Daarvoor stonden de gesprekken, die ook door enkele ambtenaren werden bijgewoond, te veel in "et teken van „oriëntering op eikaars veld", zoals de Indonesische minister het h'tdrukte. Op vragen, die de Nederlandse rege- 'lng t.a.v. de te hervatten besprekingen heeft gesteld, is nog geen antwoord ge- Seven. Het Indonesische kabinet heeft heze zaak nog in beschouwing, aldus he heer Mukarto, die zich ook over de kwestie rondom de Nederlandse mili- ail"e missie in Indonesië enigszins vaag uitliet. „Ik apprecieer het werk van heze missie" verklaarde de minister, om er echter onmiddellijk op te laten vol- ®eh :„we zullen de kwesties op prettige "tfze bespreken en oplosssen". Tenslotte gaf minister Mukarto als zijn hening, dat de belangstelling, waarvan 41Jn Nederlandse ambtgenoot blijk had Segeven, kan leiden tot wederzijdse overeenstemming op velerlei gebieden. Naar de mening van de Indonesische hhnister van Buitenlandse Zaken, Mu karto, is een ontbinding van het Unie- tetuut en een algehele herziening van hc R.T.C.-overeenkomsten als resultaat van de aanstaande Nederlands-Indone- Slsche besprekingen heel goed mogelijk, ook indien met betrekking tot het pro bleem van Nieuw-Guinea geen overeen stemming wordt bereikt. Het is nu een- tn.aal van belang, dat er nieuwe finan ciële en economische overeenkomsten tot stand komen, Wel zal Indonesië eisen, hat de kwestie Irian mede op de agenda Voor deze besprekingen wordt geplaatst „h bij de discussies zal het er van uit ban, dat Indonesië de souvereiniteit °Ver dit gebied bezit. Volgens de per- s°Onlijke visie van de minister is er echter geen grond voor de veronderstel- 'hg, dat een impasse omtrent Nieuw- Guinea tevens een impasse omtrent de ^■T.C.-overeenkomsten tengevolge zou boeten hebben. Uiteraard moet in hoge n-iate worden betreurd, dat in een derge lijk geval Nieuw-Guinea een twistpunt lussen Indonesië en Nederland zal blij den, geschikt om de betrekkingen tussen heide landen te bemoeilijken. Aldus de h'itiister in een gesprek, dat de Nw. Rot- erdamse Crt. dezer dagen met hem had. Het standpunt van de Indonesische legering tegenover de buitenlandse in vesteringen in Indonesië zal, aldus Mukarto, nog nader in details gepreci seerd, worden in een officiële regerings verklaring. Er zal voor gewaakt worden, hat de te stellen voorwaarden voor het "üitenlandse kapitaal voldoende aan lokkelijk zijn. Uit de recente verklaring van premier Wilopo is trouwens al ge bleken, dat het Indonesische standpunt len aanzien van de buitenlandse investe- Üngen welwillend is. Met hetzelfde toestel, als waarmee de 'eden van de Indonesische delegatie naar he algemene vergadering van de V.N. Oisden, vertrok ook dr. Marga Klompé, Tweede Kamer-lid, voor de vijfde maal Precies op de vastgestelde tijd (18.50 "ur Nederlandse tijd Dinsdagavond) is bet K.L.M.-vliegtuig „Prinses Wilhelmi- ha" met aan boord Prins Bernhard en a,jn gezelschap, te Monterey in Mexico aangekomen. Na een verblijf van 24 uur 'n Monterey zal men doorvliegen naar he stad Mexico, het einddoel van de reis. Nederlands vertegenwoordigster bij de V.N. en afgevaardigde van ons land m de Europese Assemblee. Dr. Klompé was door ziekte verhinderd eerder naar New York te gaan. Nu ze voor haar vierde reis naar de V.S. stond, uitte ze welis waar enige bezwaren tegen „het „la waaierige land", maar toonde zich toch bij voorbaat verheugd over al het werk, dat haar te wachten stond. Mej. Klompé treedt in de politieke commissie ad hoe op en verwacht zich vooral met politieke vraagstukken uit het Midden-Oosten te moeten bezighouden. Zij had gisteravond op Schiphol één speciale wens: „ik hoop van harte, dat de vergadering vóór Kerstmis afgelopen is". In ieder geval moet dr. Klompé in Januari op de bij eenkomst van de Assemblee aanwezig zijn. Al met al had de „Olivier van Noort" van de K.L.M., die even na elf uur startte, een bijzonder illuster en geva rieerd gezelschap aan boord: diploma ten, oud-minister Lieftinck, mgr. G. M. F. van Velsen O.P., missiebisschop van Kroonstad, en tenslotte nog enkele mili tairen, die onderling varieerden van of- fibier der Nederlandse Marine Lucht vaartdienst tot Amerikaanse ,jJet Figh ter" Tien gevaarlijke krankzinnige misda digers, gewapend met slagersmessen hebben zich gisteren in de keuken verschanst van de Menard gevangenis van Chester in de Amerikaanse staat Illinois. Zij houden drie bewakers als gijzelaars gevangen. Bij deze nieuwe uit braak hebben in totaal 300 gevangenen de keuken bestormd. De bewakers zijn er echter in geslaagd allen, behalve het bovengenoemde tiental, te bewegen naar hun eigen cellen terug te keren. De derde voorzitter van de onlangs verboden „Socialistische Rljkspartij", Krüger, heeft Maandag verklaard, dat leiders van de partij van plan zijn om hun krachten te wijden aan een nieuwe „Nationale Concentratie". Deze bewe ging, die spoedig zou worden opgericht, zou alle kleine rechtse partijen in zich moeten opnemen. Krüger zeide dat de beweging ook zou trachten de steun te krijgen van de rechtervleugel van de „Vrije Demo cratische Partij" en de „Duitse Partij", welke laatste tezamen met de „Christe- lijk-Democratische Unie" de huidige re geringscoalitie vormen. Het Hof voor Grondwetszaken heeft de vorming van een nieuwe partij, die de S.R.P. vervangt, uitdrukkelijk ver- Doden, maar het is voormalige leiders van de S. R. P. wel toegestaan bestuurs functies aan te nemen in andere par tijen, die de grondwet niet schenden. Het onderzoek van dr. Hulst uit Leiden, die vorige week op verzoek van de Offi cier van Justitie sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot van de drie maan den geleden overleden Jisper veehouder D. G., heeft uitgewezen dat de veehouder een natuurlijke dood is gestorven. De man leed aan een maagkwaal en inwendige bloedingen hadden de dood ten gevolge. Het gebouw van de Verenigde Naties te New York, dat bij de opening van de zevende zitting officieel in gebruik is genomen, heeft keurig ingerichte verga derzalen. Men treft er alle comfort aan. Toch blijken de architecten 'iets te zijn ver. geten.... Een' kijkje in de kamer van de stenografen onthult die vergeetachtig heid. Overal ziet men mantels en jassen hangen: een slordig gezicht in een nette kamer. Dat komt echter, doordat men heeft verzuimd kleerkasten te maken! 0 In Leeuwarden is een twaalfjarige jongen onder een met zand geladen vrachtauto geraakt, waarbij hij onmid dellijk werd gedood. De knaap stond met. zijn fiets langs de kant van de weg te kijken. Op het ogenblik dat de vrachtauto passeerde, is hij opgestapt, of uitgegleden, en met zijn hoofd ondei de achterwielen terecht gekomen. De bezorger van „De Volkskrant" te Wagenberg, de hèer J. Brenters, is hedenochtend te Hooge Zwaluwe, bij het rondbrengen van de krant, toen hij per fiets de rijweg Hooge-Lage Zwaluwe overstak, aangereden door een luxe wagen, bestuurd door de heer Van G. uit Lage Zwaluwe. B. werd ruim 20 meter meegesleurd en bleef zwaar ge wond liggen. Na een kwartier overleed hij tengevolge van zijn verwondingen. Van officiële Nederlandse zijde wordt over het standpunt der Nederlandse de legatie op de bijeenkomst te Genève nog medegedeeld, dat de Nederlandse delegatie een verklaring heeft afge legd, waarin medegedeeld wordt, dat het als een ernstige onrechtvaardigheid wordt gevoeld, dat Nederland verhin derd wordt om het aandeel te verwer ven, dat op grond van voor-oorlogse prestaties mocht worden verwacht, in een zich uitbreidende markt voor kaas in de V.S. en om een poging te doen cm de Nederlandse boter op de mark ten te verkopen. Dit vindt plaats in een tijd, waarin Nederland krachtig streeft om door regelmatig toenemen de exporten zijn credietwaardigheid te bereiken, op een ogenblik, waarop zijn door de vijand verwoeste productieca paciteit is hersteld. Bijna iedereen heeft tijdens de „natio nale verkiezingen" in Polen gestemd en vrijwel iedereen heeft gestemd op de ccmdidaten van het door de communis ten beheerste Nationale Front, aldus heeft radio Moskou gisteravond mee gedeeld. De eindcijfers geven aan dat 95,03% van de kiezers 15.495.815 hun stem uitbrachten. Het aantal geldige stemmen bedroey 15.491.700 of ruim 99 97%. Voor het Nationale Front stem de 99.97%. AdenauS de onbcvrc(Ii8cnde ontwikkeling van dc Saarkwestie hebben Kanselier en zijn kabinet gisteren besloten aan te dringen op snelle ratificatie van u u" qag conventies van Bonn en het E.D.G.-verdrag door de West-Duitse Bonds- kabin t besluit is na een overleg van twee dagen genomen op een normale Ken m ,sv®rgaderinK' waarop de Kanselier verslag uitbracht over zijn besprekin- Ujt j e. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Erich" nn a"twoord van de regering op de eis van de leider van de Socialisten, Saari™ enhauer, dat West-Duitsiand buiten dc E.D.G, moet blijven zo lang de aarkwestie niet opgelost is. 'rVde Gnwinf ^kringen te Bonn ziet men besprekin«il 66 onderbreking van de ^anoentr! ov®r de Saar een nieuwe die te n w dle krir|gen in Frankrijk, heeft h„ verdragen zijn gekeerd. Zo n>tmg L^?dlGnst der Liberale Partij bepaald?6^6" a,an haar arSwaam dat ken a d Franse kringen door het stok- Ping va„^""besprekingen een verwer end*» E.D.G.-verdrag door de Hondsdag hebben willen provo ceren. „Men is er kennelijk op uit het Duitse volk in een val te laten lopen", zo verklaart de leiding der Liberale Partij. Zij voegt er echter aan toe: „Europa zal wat ons betreft niet boeten voor de zon den van nationale zelfzucht die aan de Saar worden begaan". Men rekent er in Bonn nu op, dat op zijn laatst in December de zo om streden verkiezingen voor een nieuwe Landdag in Saarbrücken zullen wol den gehouden. De pro-Duitse partijen zullen daarbij niet worden toegelaten. Berichten als zou men van Duitse zijde dc Saarlanders adviseren hun aanhan kelijkheid aan de Bondsrepubliek te demonstreren door blanco te stemmen, zijn gisteren in Bonn ten sterkste tegengesproken. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat de Duits-Franse besprekingen over het Saargebied hervat zullen worden. De regering heeft echter geen nieuwe plan nen dienaangaande. Gevraagd naar de mogelijkheid van Amerikaanse of Britse bemiddeling in het Saargeschil, merkte deze zegsman op, dat door geen van beide landen hiertoe een aanbod gedaan was. Intussen is de premier van het Saar gebied, Johannes Hoffmann, gisteren in Parijs teruggekeerd voor een nadere be spreking met de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder aldaar verklaarde, dat er „absoluut geen betekenis" gehecht moest worden aan het onderhoud en dat Hoffmann slechts gekomen was om van Schuman de laat ste ontwikkelingen in de besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over het Saargebied te vernemen. De leider van de socialistische oppositie in Saarland, Richard Kirii, woont de besprekingen bij. De Apostolische Vicaris van Zanzi bar heeft de katholieken van zijn diocees gewaarschuwd, dat hét lid maatschap van de Mau-Mau hen bui ten de Kerk plaatst, aldus meldt As sociated Press uit Rome. Van Vaticaanse zijde zou hierbij zijn aangetekend, dat. de leden van de Mau-Mau verplicht worden hun ro zenkransen en medailles weg te gooien en Christus te verloochenen. De missionarissen in Kenya houden dagen van terugkeer en boetedoe ning voor de Christenen, die tot de Mau-Mau zijn toegetreden. Het Provincialaat van de Paters Fran ciscanen te Weert ontving hedenmorgen een telegram uit het gebied der Wissel meren in Nieuw-Guinea, waarin wordt gemeld dat pater Michaël Kammerer O.F.M., die 28 Augustus door de Papoea- stam der Ndani's in de Ilagavallei ge dood zou zijn, gezond en wel op zijn missiebasis Enarotali is teruggekeerd. Gebleken is daarbij dat de verklaringen welke de acht dragers, zogenaamde oog getuigen van de moord, tegenover de assistent-resident en paters hebben af gelegd, vals zijn geweest. Reeds twee weken geleden, zo wordt aan het K.N.P. medegedeeld, ontvingen de Paters Franciscanen in Nieuw-Guinea mondelinge mededelingen dat pater Kammerer nog in leven zou zijn. Deze boodschap werd overgebracht door een Papoea uit de Ilagavallei, die verklaarde Bij een controle van het Centraal Bureau voor verificaties en financiële adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten op het gemeentehuis te Den Ham, zijn onregelmatigheden ontdekt in de legerkas. In verband hiermede is de 55-jarige commies D. J. M., die ruim 30 jaar in dienst van de gemeente is, gearresteerd en in Almelo in arrest gesteld. Hij is in zijn functie van commissie ter secretarie en ambte naar van de burgerlijke stand geschorst. De onregelmatigheden moeten sinds geruime tijd zijn gepleegd. Op dat mo ment van de controle heeft M. ge tracht bij verschillende bekenden in de omgeving geld te lenen. Dit werd even wel ontdekt. Om welke bedragen het gaat, wordt op het ogenblik door de Justitie nagegaan. Interessant gesprek „Mijnheer Malik, ik zou u graag eens iets willen vragen". Deze vraag stel de enkele dagen geleden de Russische luitenant Mikhail Koriakov, die in 1946 uit de Sovjet-ambas sade te Parijs is gevlucht en thans in New York ver blijft, aan de afgevaardig de der Sovjet-Unie. Koriakov bezoekt van tijd tot tijd de boekhan del Four Continents te New York waar ook veel Rus sische literatuur wordt verkocht. Bij een zijner bezoeken ontdekte hij, juist bij het verlaten van de winkel, de breed-gè- schouderde Malik, in ge zelschap van zijn korte, plompe vrouw. Hem zien de dacht Mikhail: „O broeder, jou waardigheids bekleder van Stalin, zou ik wel eens iets willen vragen". En hij richtte zijn vraag tot Malik „Hoe weet u, wie ik ben?" antwoordde hij. „O, iedereen hier weet wie u bent en daarom juist wilde ik u vragen „Gewoonlijk weiger ik vragen te beantwoorden", viel Malik hem bruut in de rede. Beleefd maar beslist hernam Mikhail het woord en zeide: ,Ja, natuurlijk, maar Wie ben je dan?" Ge- deze vraag betreft mij per- prikkeld vroeg Malik dat. Ik ben een Rus. Nu woon ik hier" zeide Mik- soonlijk". „Nu, als het persoonlijk is. vooruit dan maar". En inderdaad had Mik hail een vraag, die voor hem persoonlijk als lite rator van groot belang is: het probleem van de cul turele betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Vrije Wereld. „Het is voor mij altijd een moeilijkheid geweest", zo zeide Mikhail, „waar om er in Rusland geen in ternationale boekwinkels zijn. waar ze allerlei Fran se, Engelse en Amerikaan se boeken verkopen". „Nu", zeide Malik, „op die vraag kan ik u geen antwoord geven. Ik ben zelf niet in de boeken branche. wat kan ik er dan aan doen?'> Hij schudde met zijn schouders. „Ik ben vier jaar nauwelijks in Rus land geweest", voegde hij er aan toe „Misschien zijn er op hei ogenblik wel zulke boekwinkels in Mos kou". O, in het. geheel niet", antwoordde Mikhail. „Ik kom zelf uit Moskou". „Wanneer was u voor het laatst in Moskou?" „In Maart 1944", ant woordde Mikhail. hail. „Als je een Rus bent, moet je weten, dat er in Moskou een internationale boekwinkel is op de hoek van de Pushkinstraat en de Gorkistraat". „H'm", zeide Mikhail, „toen ik voor de oorlog in Moskou studeerde, was het enige Franse boek, dat ik in die winkel kon krij gen, „De zoon van het Volk" van de Franse com munistenleider Maurice Thorez". „Dat is een erg goed boek, niet?", vroeg Malik. „Daar ben ik niet zeker van. Maar als Thorez een ander boek had geschre ven over het feit, hoe hij van Frankrijk, via het Duitse leger, ontsnapt is, zou dat een zeer interes sant boek zijn". Op dat ogenblik snauw de Malik: „Ik wens niet langer met u te praten!" „In orde", zeide Mik hail, en wandelde de straat op. tevreden over het feit, dat hij voor de eerste keer in zijn leven kon vertellen, wat hij een Sovjet-grootheid precies had gezegd. In het Museum van Wetenschappen en Industrie te Chicago staat dit reuzenhart tentoongesteld. Het is het grootste model ooit van een hart vervaardigd het is bijna vijf meter hoog en het kostte de ontwerpers en makers twee jaar om het te doen functionneren als een „mensen"-hart. Nu staat het dus éindelijk op die tentoonstelling en bezoekers krijgen, daar het hart uitstekend werkt, een goed beeld van de werking van een menselijk hart door de lichteffecten, de „echte" kleuren, en het kloppen, dat men dit hart hoort doen. dat hij de missionaris gezien had. Dit was reden om de acht dragers, die de missionaris op het laatste ogenblik had den vergezeld, opnieuw aan een verhooi te onderwerpen. Bij die gelegenheid bleek reeds, dat de dragers in hun verklaringen veel minder positief waren dan bij het eerste verhoor. Terwijl zij aanvankelijk met de meeste stellig heid volhielden zich op het ogen blik van de aanval onder de om standers te hebben bevonden, ver klaarden zij nu reeds vóór de aan val de vlucht te hebben genomen. Wel blijven de dragers bij bun verklaring, dat de Ndani's met spe ren op de pater zijn toegekomen. Dat pater Kammerer's lichaam later zou zijn verbrand, hadden de dragers afgeleid uit het feit. dat zij de volgende dag op de bewuste plaats rookwolken hadden waargenomen. Deze rook zou dan afkomstig geweest zijn van de lijk verbranding, die tot de traditie van de Ndani's behoort. Omtrent deze rook wolken zeggen de inlanders nu, dat het ook wel gewone wolken geweest kun nen zijn. Het onderzoek naar de ware toedracht van de gebeurtenissen is in volle gang. B;j een botsing op de Ootmarsumse straat te Almelo tussen een autobus van de stadsdienst en een motorrijwiel is de 25-jarige E. B., uit Vasse. die op de duo van de motor zat, - op slag ge dood. De bestuurder van de motor, de 25-jarige B. J. H., uit Tubbergen, werd ernstig gewond. Beide jongemannen waren op weg naar een cursus aan de ambachtsschool te Almelo en kwamen in botsing met de bus op het moment dat deze draaide op de weg. „rDe 60-jarige H. H. uit Well werd Maandagmiddag door voorbijgangers od de Binnenweg op de Kamp te Well dood aangetroffen. Verwondingen in de hals wekten de schijn als zou hier misdrijf in het spel zijn. Het stoffelijk overschot werd door de politie in beslag genomen Dinsdagmiddag werd door dr. Hulst sectie verricht in het St. Elisabeth Zie kenhuis te Venray. Als doodsoorzaak stelde deze deskundige hartverlamming vast, zodat misdrijf uitgesloten is. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige Westelijke wind. Opnieuw iets lagere tempera turen. Zon: 7.31—17.15. Maan: 15.52—4.12. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 October in Korea gesneuveld zijn: de soldaat eerste klasse F. W. Fama, legernummer 310824101, geboren op 24 Augustus 1931. Hij was gehuwd en af komstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste regiment genietroepen. de soldaat J. W. Gorel. legernummer 261027224, geboren op 27 October 1926. Hij was gehuwd en afkomstig uit Dene kamp. Hij behoorde tot het regiment aan- en afvoertroepen. Zij rusten in vrede. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem, ver zoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en overbrenging naar Haar lem van de minderjarige Martina Meers hoek, geboren te Leiden 26 Aug. 1934, aangezien haar ouders gistermiddag per schip naar Afrika zijn vertrokken. Voor noemd meisje was bij kennissen te Haarlem ondergebracht, vanwaar zij op 27 October is vertrokken en sindsdien nog niet teruggekeerd is. Wie zichzelf niet kan leiden, kan ook anderen niet tot leidsman zijn „Wat wil je worden?" is een vraag, die maar door heel weinig elf a twaalf jarige scholieren beslist beantwoord kan worden. Niemand, jdie zich daar over verbaast. Over zulk een belangrijke levenskwestie maakt de jeugdige wereld reiziger zich nog geen zorgen. Ook de ouders behoeven dat gebrek aan toe- komstzorg niet te zwaar op te vatten. Maar. zoals we in ons vorig artikel trachtten duidelijk te maken, wanneer de kinderen hun zesde leerjaar begon nen zijn, wordt het langzamerhand tijd. dat in ieder geval de ouders een beetje aandacht aan die koersbepaling gaan schenken. Aan het eind van de zesde klas immers staan ze voor de beslissing: welke kant gaan mijn kinderen nu uit. Als we in het kort nog even mogen resumeren, krijgen we de volgende mo gelijkheden: De beste leerlingen gaan naar het hoger onderwijs, te weten: Gymnasium. Lyceum, drie of vijfjarige H.B.S. De goede leerlingen beproeven hun geluk op drie- of vierjarige ULO-scholen. De leerlingen, die laten we zeggen, niet verder studeren, kunnen op de verschil lende nijverheidsscholen geplaatst wor den, terwijl zij, die daarvoor nog te jong zijn, of geen ambitie hebben, op het V.G.L.O. zijn aangewezen. Natuurlijk is onze verdeling van leer lingen over de verschillende schooltypen geen bindende maatstafheel goede leer krachten kunnen ook naar ULO-scholen gaan, of een ambacht ambiëren. Wij ge ven hier slechts een globaal overzicht van de mogelijkheden. Natuurlijk zullen vele ouders vóór zij de koers voor hun kinderen bepalen, nog even verder de toekomst inkijken en zich afvragen: Waar leiden al die mogelijk heden heen? Welke doelen kunnen via deze verschillende scholen bereikt wor den? Wij willen, aan de hand van het Scholenboekje van de Gemeente Am sterdam hier een beknopt antwoord op geven. Voor de leerlingen, die Gym. of H.B.S. diploma A of B halen, staan zoveel we gen open, dat het ondoenlijk is, die hier alle weer te geven. Iedereen weet, dat Gym A en B en H.B.S. B de poorten tot de universitaire studies openen. Wat nodig is voor de verschillende facultei ten, voor Technische Hogeschool en Landbouwhogeschool kunnen belang hebbenden t z.t. makkelijk te weten ko men. Dieper hierop ingaan heeft voor ons thans weinig waarde. Wel willen we nog even wijzen op het belang van een diploma drie-jarige H.B.S. Bezitters hiervan kunnen op de eerste plaats over gaan naar een vijf-jarige H.B.S. Zij kun nen echter met hun diploma ook terecht op een Middelbaar Technische School, op een kweekschool voor onderwijzers en voor de zeevaart: het geeft vervol gens toegang tot cursussen voor analis ten, apothekers-assistenten, verpleegsters enz. Uit deze kleine opsomming blijkt, dat het diploma drie-jarige H.B.S. al vele goede perspectieven opent. Wat hebben we vervolgens aan het Ulo-diploma? We mogen als bekend veronderstellen, dat voor vele kantoorbetvekkingen het Ulo-diploma vereist is. Voor meisjes geeft het toegang tot de vormschool voor onderwijzeres aan voorbereidende scholen, terwijl op kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen Ulo- diplomabezitters in de eerste klas ge plaatst kunnen worden. Wie dus na de zesde klas Ulo gaat volgen, weet, dat dit ook de voorbereiding kan zijn voor on derwijzersstudie. Wat het nijverheids onderwijs betreft, moeten we hier vol staan met de mededeling, dat na vol brachte leertijd tal van wegen open staan om zich verder in vak of techniek te bekwamen. Het V.G.L.O. tenslotte biedt natuur lijk niet zoveel mogelijkheden, omdat de volgers van dit onderwijs zich meestal niet op verdere studie kunnen of willen toeleggen. Vooral voor vele meisjes echter is dit V.G.L.O.. in de vorm van huishoudscholen een prach tige inleiding voor het maatschappelijk leven. In ieder geval zorgt het V.G.L.O. voor hen, die geen verder onderwijs zullen volgen, dat zij met een afgerond geheel van kennis de maatschappij kunnen in gaan. De V.G.L.O. geeft vooral prac- tisch onderwijs: er wordt veel aan handenarbeid gedaan, de meisjes krij gen handwerkles en huishoudonderwijs; de vakken rekenen en taal zijn afge stemd op de praktijk van het dagelijk se leven. Ziehier in algemene trekken wat de verschillende schoolopleidingen te bieden hebben. Het is zeker de moeite waard, hierover bijtijds zijn gedachten te laten gaan. Het is zeker aan te bevelen, daarover thuis. Ouders met kinderen te spreken en het is, we zouden willen zeggen, noodzakelijk, dat Ouders en leerkrachten hierover van gedachten wisselen. We hebben bij de bespreking van de verschillende scholen, met opzet één inrichting van onderwijs niet genoemd. Wij bedoelen: de geesielijke opleiding. Deze eist wel de bijzondere aan dacht van alle katholieke ouders, .die zich mogen verheugen over zoon of zonen, die behoorlijk studeren kunnen. Uit de zesde klas kunnen de jongens, via een examen, tot de seminaria toe gelaten worden. De koersbepaling tot dit doel is wel een van de moeilijkste en soms ook gevaarlijkste. Wij achten het namelijk zeer verkeerd de jongens van jongs af aan in die rich ting te dwingen. En dan verstaan wij onder dwingen ook het voortdurend laten merken, dat vader en (of) moeder het toch zo heel erg heerlijk zouden vin den, als hun zoon priester zou worden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat ge voelige kinderen, alleen al terwille van hun ouders naar het seminarie zouden gaan. Ieder ouder, die in zijn hart het verlangen koestert, dat een van zijn kin deren priester zal worden, weet, dat hij hier niets beters doen kan dan bidden! Natuurlijk kunnen de ouders als stille medewerkers fungeren: zij kunnen hun jongens in contact met geestelijken bren gen: hoe vaak zien we niet, dat een Heeroom in de familie een priesterstu dent kweekt. De ouders kunnen wat lectuur over missie en missiehuizen op de boekenplank laten slingeren. Zij kun nen vooral met grote eerbied over de taak van de priesters spreken en zo on gemerkt de liefde voor dit verheven ambt in de kinderen opwekken. Roeping voor priester moet in het jongenshart groeien. Aan de andere kant moeten de ouders ook weten, dat onder roeping ook begrepen is. de aanwezigheid van de nodige capaciteiten om de studies te kunnen volgen. Dwang bij deze koersbepaling is uit den boze. Waar echter het aantal roe pingen onder de Nederlandse jeugd ge rust wat groter kan zijn, meenden wij onze bespreking over de koers, die de zesdeklassers zullen volgent niet te mo gen beëindigen, zonder even heel spe ciaal de aandacht der ouders op de rich ting-seminarie gevestigd te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1