Taak verbreding Allerheiligen— Allerzielen Pater Kammerer eregast van de Ndani's ,.Asi es Holanda5 Oefening in het opsporen van gezonken onderzeeboot Egypte blijft een monarchie 1945 Tot hoold en hart Gouvernementsambtenaar trachtte met hem in contact te komen Beste Nederlandse propaganda na Mexicanen verbaasd over de energie en de vastbeslotenheid van onze landgenoten Regering dementeert geruchten 'ee MORRIS iejrnycu &njt Het weer VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 o 76ste JAARCANC No. 25521 I FALCON MANTELS-JASSEN Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers Graaf van Bylandt naar Djakarta Zaterdag, 1 November, Allerheiligen, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. ,Utsj"-klets „Zwaardvis" spoedig gevonden Hoge Raad beslist WESTERLING IS NEDERLANDER Willem Barendss vertrekt naar Zuidpoolgebied Uitvinder van straal motor in Delft Tijdens feestmaaltijd overleden Kinderverlamming met dodelijke afloop HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWCH/ rn DCC NATIONALE producten EnnCv VAN WERELDNAAM Verlang dii merk van Uw handelaar Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van een bijzondere medewerker) Opnieuw heeft de K.A.B. zich be zonnen op de wezenlijke gronden van haar zijn en van haar taak. Vier prominenten, van wie drie uit eigen kring, hebben zowel de theoretische grond als de practische vormen van de algemene activiteit van de K.A.B. in een scherp voetlicht geplaatst. Beperkte zich de eerste dag van dit tweedaagse con gres tot een beschouwing van de theo retische gronden en dit is figuren als dr. Olierook toevertrouwd het meest spectaculaire was zonder twijfel de tweede dag. Daar stond een jong Je zuïet, doctor van onze Tilburgse Econo mische Hogeschool, maar overigens nog theologant, voor een verzameling arbei dersleiders, van wie de meesten een mensenleeftijd in functie zijn. die stuk voor stuk geboeid luisterden. Daar luis terde een minister toe, gefascineerd door een zo verbluffende beheersing van de te behandelen stof, dat hij niet aarzelde te verklaren, dat hij, die als K.A.B. - voorzitter nog het congres mede had voorbereid, met meer dan gewone be langstelling kennis nam van de in deze inleiding gestelde problemen, maar voor al ook van de oplossingen, die dr. Kuv- laars aan de hand durfde te doen. Een zelfde verklaring gold het glasheldere betoog, wel haast het hartstochtelijke beroep, hetwelk de economisch adviseur van de K.A.B. drs. Bogaars richtte tot het Nederlandse bedrijfsleven om de ar beiders een kans te geven hun verant woordelijkheidszin vorm te doen krijgen door het daaraan verbinden van de juiste sociale en economische prikkels. Beide betogen vulden elkander aan, waardoor van een logisch geheel kon worden gesproken. Eigenlijk is het jammer, dat zulk een congres slechts kan worden bezocht door enkele honderden gesalarieerde bestuur ders. Zeker, daar waren ook enkele tientallen afdelingsfunctionarissen, maar dit is toch een zo geringe representatie van het afdelingskader, dat daarin prac- tisch geen enkele zekerheid is gelegen, dat het gesprokene ook gemeengoed zal gaan worden van de meer dan 330.000 K.A.B.-leden. Deze garantie wordt ook niet gevonden in de toezegging van de congresvoorzitter, dat een verslagboek zal verschijnen. Het meesterlijk betoog van dr. Olierook zal zeker geen massa- lectuur worden, evenmin als de voor treffelijke beschouwing van drs. Ar nolds. Weliswaar stonden de inleidingen van dr. Kuvlaars en drs. Bogaars veel dichter bij de werkelijkheid van het leven en was hun beider voordracht bo vendien in zodanig populaire vorm ge houden, dat zij niet onwaarschijnlijk voor een groot deel van de arbeiders te genieten zijn, toch waarschuwt ons de ervaring, dat deze verslagboeken het veelal niet verder brengen dan een me dedeling op de bestuursvergadering en van tijd tot tijd een citaat in het ope ningswoord van de voorzitter. Is de K.A.B.-leiding er derhalve van over tuigd, dat de aangenomen resolutie een stuk geestelijk bezit moet gaan worden van de arbeiders en wel zodanig, dat dit geestelijk bezit inzicht vooronderstelt in de theoretische en practische overwe gingen, die tot de resolutie hebben ge leid, dan zal naar andere middelen dan alleen het gedrukte woord moeten wor den gegrepen. Wij aarzelen bijna om het neer te schrijven, maar hier zal het mid del, hetwelk dr. Kuylaars zelf aangaf, de beïnvloeding via cellen, moeten wor den aangegrepen. Het Credo-Pugnowerk immers, de Piusclubs. apostolaatsgroe- pen, studiekringen of hoe men het ver der ook noemt, dit alles is reeds enkele tientallen jaren oud en, zijn we wel ge oriënteerd. dan is men in het algemeen in K.A.B.-kringen niet enthousiast over het diepere resultaat van dit werk. Al jaren speurt men naar nieuwe metho den, nieuwe vormen, nieuwe activiteits- injecties. maar het resultaat blijft be neden de verwachting. Wij hebben ons vaak afgevraagd of het uitblijven van resultaat niet te wijten is aan een ze kere bévriezing van het werkplan ener zijds, anderzijds aan een belangenbehar- tigingsmethode. waarbij de eerste geïnte resseerde. de arbeider, practisch niet wordt betrokken. (Vervolg op pag. 5) fttiDCAii tucnrcrn. at r ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. i—cses uiciiufc ui adi cucruc rniiDAUT NitUWt nAAnLcMolnt LUUIfANl Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Ill HM IV MM MM ■BBHIV M Voor klachten over de bezorging na 5.30 Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. Op de eerste dagen van November vieren wij het hoogfeest van onze bovennatuurlijke eenheid en saam horigheid. Zo moeten wij de feestdagen v.an alle Heiligen en van de gelovige zielen beschouwen, willen wij daaraan plaats geven, die zij volgens de be doeling van de H. Kerk in ons geestelijk leven hebben, in te nemen. Beide dagen immers plaatsen een van de mooiste en troostrijkste geloofspunten van het Ka tholicisme in het middelpunt van onze aandacht: het dogma n.l. van de Ge meenschap der Heiligen. Allerheiligen en Allerzielen hebben Inderdaad een heel bijzondere betekenis voor ons. Hoe groot die is, blijkt toch J^cl uit het feit, dat de H. Kerk Aller heiligen gelijk gesteld heeft met Kerst mis, Christus' Hemelvaart en de Ten Hemelopneming van O. L. V. in zoverre, dat deze vier dagen de enige zijn in het Kerkelijk jaar, die als Zondag moeten gorden gevierd. Zo belangrijk acht de H. Kerk dit geloofspunt, dat zij ons niet alleen herhaaldelijk in haar gebeden daaraan herinnert, maar er zelfs een •Parte feestdag aan heeft gewijd. Wij zijn allen één in Christus. Wij zijn allen leden van één Lichaam. Daar gaat het om! Op deze eenheid hebben, alle eeuwen door, de Kerkvaders en ker kelijke schrijvers de sterkste nadruk Belegd. Omdat ons hele zijn en heel onze levenswijze daarvan afhangt. God heeft hhmers het mensdom als een eenheid Beschapen. Samen moet de hele mens heid streven naar haar gemeenschappe lijk doel: God. Dat is altijd de leer Seweest van de Katholieke Kerk. Ein delijk, na eeuwen van verscheurdheid en naast-elkaar-leven is het besef door gedrongen, dat de wereld zonder eenheid Noodzakelijk te gronde moet gaan. En daarom is op het ogenblik op alle ge bieden van het leven het streven van de mens op eenheid en samenwerking gericht. Zeker, velen trachten dit nog steeds zonder God te bereiken. Men doet het zelfs soms voorkomen, alsof dit streven naar eenheid een vondst is van de mens zelf! Maar daartegenover staat de aloude Overtuiging van de R.K. Kerk. dat deze «enheid van God gegeven is. Eenheid is het werk van God, verscheurdheid, ver deeldheid is mensenwerk! Nu mogen wij wel met zekerheid aan nemen, dat de mens alléén nooit in staat Zal zijn deze eenheid te bewerkstelligen °P louter menselijke gronden. Welke motieven men ook daarvoor wil aanha ken, zolang deze zuiver menselijk zijn tullen zij steeds aan veranderlijkheid en onbestendigheid onderhevig zijn. Boven dien is het ondenkbaar, dat alle mensen Ooit zover zullen komen, dat zij uit overtuiging al hun werkzaamheid op één gemeenschappelijk doel zullen richten. Daarvoor is het eigenbelang te sterk. Wanneer wij dat willen bereiken, dan Dellen wij een beweegreden moeten hebben, die boven tijd, plaats en de af- tonderliike mens uitgaat, een beweeg reden, die in eeuwige onveranderlijkheid hoog boven al het tijdelijke uitsteekt, 'o'n motief kan ons alleen door de eeuwig-onveranderlijke God geschonken borden. In bovennatuurlijke zin heeft God ons die eenheid geschonken in de Rooms Katholieke Kerk, die het Mystieke Lichaam van Christus is, waardoor alle 'eden van die Kerk één grote bovenna tuurlijke levensgemeenschap uitmaken. Nit kracht van die levensgemeenschap delen wij allen gezamenlijk in het éne genade-leven, dat van Christus uitgaat, Die immers het Hoofd is van dat éne bichaam. Zo sterk werkt die eenheid, dat wij allen als ledematen van dat Lichaam elkaar zonder ophouden beïnvloeden door deel te hebben aan elkanders ver diensten of te lijden door elkanders te korten. Ten goede zowel als ten kwade is er voortdurend een wisselwerking tussen de verschillende ledematen van dat Lichaam. Wie leeft, zoals Christus dat van ons verlangt, vergroot daardoor de genadeschat, die allen ten goede komt; maar evenzeer houdt elke onver- Schilligheid en zonde de groei van de Benade tegen, zodat allen ook daarvan de weerslag ondervinden. Wie dit goed beseft, zal onvermijdelijk zijn eigen, strikt persoonlijke verantwoordelijkheid WJor Gods heilsplannen met de wereld duidelijk gaan begrijpen. Daarom is het feest van Allerheiligen van zo groot be hang, omdat het ons dwingt ons reken schap te geven van de houding, die wij tegenover deze diep ingrijpende waar- beid aannemen. Zouden wij allen de moed kunnen op brengen vanuit deze overtuiging ons leven in te richten, dan bezitten wij daarin een kracht, die volkomen on weerstaanbaar is. Het is echter van we zenlijk belang, dat wij goed begrijpen, dat deze genade-eenheid zich niet be- Perkt tot de leden van Gods Kerk op Zarde, de strijdende Kerk. Ook de leden der zegepralende Kerk. de heiligen in d.e hemel, en die der lijdende Kerk, de zielen in het vagevuur, behoren, even Soed als wij, tot Christus' Mystieke f-uchaam. En tussen deze drie Kerken bestaat een onophoudelijk contact, een Voortdurende wisselwerking, waardoor ver en weer de eenheid tot een vrucht- are werkgemeenschap kan worden ont takeld. Hoe sterker daarom het con- act wordt tussen de leden dezer Ker ken dig in wezen één zijn hoe ,rachtiger Gods genade in. de wereld *an werken. der-f het bovenstaande zal nu wel dui- de zim. hoe gewichtig het is, dat wij v:mogelijkheden, die in dit geloofspunt •"scholen liggén, diep beseffen, te Heiligen in de hemel, onder wie einrfKrstaan zÜn allen, die hun eeuwige bestemming reeds hebben bereikt, om ln volle werkelijkheid naast ons on met hun gebed Gods bijstand voor ei, „Je verkrijgen. Zij weten en zien on- bovoS veel duidelijker dan wij wat de Mvsr b.btuufHjke eenheid van Christus' hip+J1 bichaam betekent. Zij wensen tus' ver dan dat alle mensen Chris- Hn znb,UWe volgelingen zullen worden, on, Puder ophouden zijn zij bereid voor hun v ste te spreken bij God, als wij ons v°orsPraak maar inroepen, als wij ïiikriiiÜ?r bewust zijn van de ontzaglijke Belfdo er saamhorigheid. Op de- ons +„tV1J7G kunnen wij, hier op aarde, Voor rip .v?orsPlekers maken bij God de einp ziel?n het vagevuur, voor wie eh dip van verdiensten voorbij is. afhantJi°^r un bevrijding geheel en al bjden r> Zljn van ons gebed en mede- Soerip' 7;e offers, ons gebed en onze door J -er zijn de middelen, waar- vrurhrI1J ,onze saamhorigheid met hen genten kunnen doen dragen. ^erkz!Lge?ad,e kent geen grenzen, haar Er is aamheid is absoluut onbeperkt, die boS 2r een voorwaarde: wij moeten Verw-i i® aan het werk zetten! De rkelijkmg van Gods heilsplannen Mr. W. F. L. graaf vaD Bylandt legt 1 November zijn functie als gezant te Rome neer. Graaf van Bylandt zal niet later dan 15 November hier te lande aankomen en stelt zich voor 15 Decem ber zijn functie als H. C. te Djakarta te aanvaarden. Advertentie In aansluiting op het verheugende be richt, dat de dood gewaande pater Mi chael Kammerer veilig en wel in de missiestatie Enarotali op Centraal Nieuw Guinea is teruggekomen, brengt het K. N. P. thans enige bijzonderheden over de verhoren, waaraan de goeroe Martinus en de dragers werden onder worpen. Deze verhoren, alsmede mede delingen van een zendelingsgoeroe, wa ren aanleiding tot twijfel aan de dood van de missionaris. Dit feit werd ech ter strikt geheim gehouden, ook voor de ouders van pater Kammerer om pijn lijke spanningen en mogelijke latere te leurstellingen te voorkomen. 22 October bracht de luchtpost van Nieuw-Guinea het verslag van nieuwe verhoren. Een Papoea, die een bezoek aan de Ilagavalei had gebracht, kwam terug met het bericht, dat de pater daar nog in leven was. Langs een omweg kwam dit bericht ter kennis van de autoriteiten aan de Wisselmeren, die nu de goeroe en de dragers opnieuw aan een scherp verhoor onderwierpen. Daar uit bleek nu, dat zij bij het eerste ver hoor in September niet de waarheid hadden gesproken. De goeroe en de dra ger, die het langst in de nabijheid van pater Kammerer waren gebleven, maar zich tenslotte ook verwijderden, hadden op een afstand allen gezien, hoe de Ndani's, deels met speren gewapend, pater Kammerer omsingelden, zodat zij pater Kammerer zelf niet meer konden zien. De Ndani's hadden hun speren wel op en neer bewogen, maar niemand had eigenlijk gezien, dat men pater Kam merer ook had gestoken. De goeroe en de drager voegden zich daarna bij de andere dragers en spraken toen af, dat zij naar de Wisselmeren zouden terug gaan en dat daar alleen het woord zou worden gevoerd door de goeroe en de drager, die het langst in de buurt van pater Kammerer waren gebleven. Zij zouden vertellen, dat men pater Kam merer had gedood (en verbrand). Op die manier dachten zij zich veilig te stellen tegen straf of moeilijkheden met de autoriteiten aan de Wisselmeren. Een inlander, die 12 September 1952 uit de Ilagavallei terugkeerde, deelde tijdens een gesprek met gouverne mentsambtenaren en paters mede, dat „toen de Ndani's in de morgen van de 28ste Augustus om ongeveer iO uur de groep van pastoor Kammerer naderden, de dragers van de pastoor de vlucht namen. De Ndani's zouden vervolgens de kleding van de pastoor hebben stukgesneden met een bam boemes en hem zo van zijn kleding hebben ontdaan. Vervolgens zouden zij de pastoor van Ndani-kleding een z.g. koteka, wupi, draagnet etc. PRINS BERNHARD bezoekt hebben voorzien, zeggende: „Je moet je net zo kleden als wij." Daarop zou den zij de pastoor in een van hun hui zen hebben opgenomen, waar hij de beste plaats kreeg toegewezen. De conclusie van de heer van Em merik, ambtenaar van het Gouvernement aan de Wisselmeren, was deze, dat, hoe wel men toch het ergste moest vrezen, er een kleine kans bestond, dat pater Kammerer nog in leven was. Het gou vernement besloot daarop meer mensen naar de Ilagavallei te zenden, om ter plaatse zekerheid te krijgen. Enige Pa poea's werden daartoe bereid gevonden. Ook werd besloten te beproeven per vliegtuig waarnemingen te doen, levens middelen te dropper. en een code aan te geven voor pater Kammerer, als liij nog in leven mocht zijn. Dit laatste is inderdaad enige malen beproefd, maar kon vanwege het slechte weer geen doorgang vinden. „TJtsj", klets. „Omong Kosong" en een schouder ophalen waren het commen taar van drager Jonas Peke op de vraag van Pater Boersma, toen deze hem on dervroeg op de Ndani's op 27 Augustus gezegd hadden, dat pater Kammerer met zijn dragers terug moest naar Enarotali. Op 28 Augustus vertrokken pater Kammerer en zijn dragers, ver gezeld van twee Ndani's, weer terug naar Enarotali. Tijdens de pauze, ongeveer in de ochtend, gaven de Ndani's suikerriet. Dit laatste evenwel gebeurt, zo is de ondervinding in Nieuw- Guinea, alleen onder vrienden. Jonas Peke verklaarde in het tweede verhoor voorts letterlijk: Daarna op stap met pater Kammerer en Jonas Peke en Pontianus Diiai ach teraan. Toen kwamen drie Ndani's aan, daarna tien en toen twintig (ongeveer). Zij kwamen onder het roepen van yu-yu, maar volgens Jonas geen oor- logsgeschreeuw. Er waren bij de groep ongeveer 510 speren. Toen deze aan kwamen waren de andere dragers voor op niet meer te zien. Die bij de pas toor waren, hebben toen hun blikken neergezet, hun agia's (draagnetten) weggegooid en zijn er van door gegaan. De pastoor riep hun de aia's weer op te rapen en terug te komen, maar zij gingen door. De pastoor heeft iets ge roepen, maar ze weten 'niet wat; ze zaten reeds in de struiken. De anderen heeft hij later gehoord - hebben het yu-yu ook gehoord, heb ben hun blikken en agia's achtergela ten en zijn gevlucht. 's Avonds kwamen deze twee in Be- kodide aan, waar de andere zeven al om zes uur waren aangekomen. De vol gende morgen hebben ze werkelijk van uit de hoogte iets wits gezien in het dal, maar ze waren in twijfel of het rook of een wolk was. Jonas Mote en de goeroe hebben tegen hen gezegd in Enarotali hun mond te houden. Zij tweeën zouden het woord voeren en het verhaal vertellen. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Dank zij het vakmanschap van het personeel en de kwaliteit van de sche pen zijn er tot dusverre bij de Onder- zeebootdienst van de Koninklijke Ma rine geen ernstige ongelukken voorge komen. Een onderzeeboot blijft echter een relatief gevaarlijk schip. Men denke slechts aan recente onderzeebootrampen bij de Engelse en Franse marine. Om op dergelijke ongelukken voorbereid te zijn is er Donderdag in de „Roompot", een vaargeul in de Ooster-Schelde tus sen Schouwen en Noord-Beveland. voor de eerste maal een oefening gehouden in het redden van de bemanning van een verloren onderzeeboot. Enige honderden marinemensen en verscheidene schepen hebben aan deze oefening deelgenomen, o.a. Se torpedobootjager „Evertsen", het opnemingsvaartuig „Luymes", de sleep boot „Hercules", twee onderzeeboten, de „Zwaardvis" en de O 21, flottielje mij nenvegers en enkele hulp vaartuigen. De schepen waren voor deze oefening in de Roompot geconcentreerd. Zij kwa men in actie, toen de commandant van de oefening, tevens de commandant van Te veel doet vaak meer kwaad dan te weinig Aan boord van één der schepen staat een duiker gereed om af te dalen en de positie van de „vergane" onderzee boot te bepalen. de „Evertsen", kapitein-luit. A. P. Fer- werda, Donderdagmorgen na het voor alarm, om acht uur radiografisch de boodschap „Maboo II" ontving, het teken om onmiddellijk op te stomen naar de plek, waar de onderzeeër volgens eigen melding is ondergedoken. Terstond kwamen alle schepen in ac tie. Met hun „asdic" ingeschakeld, het apparaat, waarmee men door het uit zenden van geluidstrillingen onder wa ter een duikboot kan localiseren. waaier den zij uit over de zeven mijl lange strook, waarin de gezonken onderzee boot zich moest bevinden. De bergings- vloot had geluk. Om 8.14 uur ontdekte de „Queen Wilhelmina" een olievlek. Het „Asdic"-apparaat werd hierop ge richt en dadelijk hoorde men aan de terugkaatsing van de geluidstrillingen, dat zich onder die olievlek iets groots moest bevinden. Aangezien het water ter plaatse niet dieper was dan 20 m., was het moeilijk om op grond van de echo te concluderen, dat de onderzeeër (de „Zwaardvis") daar inderdaad lag. Boven de aangegeven plaats werd toen een boei met een zwart-geel geblokte vlag uitgezet en er werden handgrana ten in het water gegooid als een sein voor de bemanning van de „Zwaardvis", dat zij als zij via het noodluik zouden ontsnappen, door hulpschepen zouden worden opgepikt. Het water was echter te koud voor deze ontsnappingspoging en de „Zwaardvis" volstond met te be danken voor de attentie door een rook- kaars te lanceren. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toenemende wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid- West. Iets zachter. ZATERDAG: Zon: 7.35—17.11. Maan: 16.25—7.05. ZONDAG: Zon: 7.37—17.10. Maan: 16.43—8.32. MAANDAG: Zon: 7.38—17.08. Maan: 17.19—9.56. Zoals bekend is had Westerling aan de Hoge Raad der Nederlanden verzocht uit te maken of hij het Nederlanderschap bezit. Dit verzoek deed hij op grond van het feit, dat Indonesië uitlevering van Westerling aan de Nederlandse regering heeft verzocht. Evenals de advocaat-generaal prof. mr, Langemeijer is thans ook de Hoge Raad tot de conclusie gekomen, dat Westerling de Nederlandse nationaliteit bezit. Westerling zal dus niet kunnen wor den uitgeleverd. De „Willem Barendsz" zal Zaterdag 1 November, des morgens om 8 uur, uit de Amsterdamse haven vertrekken om wederom zijn reis naar de Zuidelijke IJszee te aanvaarden. Het is de zevende maal na de oorlog, dat deze Nederlandse walvisvaarder aan de internationale jacht op walvissen gaat deelnemen. Evenals verleden jaar zal het vaartuig eerst koers zetten naar Cu rasao, alwaar bunkerolie zal worden in genomen. Vandaar gaat de reis naar Kaapstad om dan, samen met de 12 ja gers, op te stomen in de richting van het vangstgebied. Prins Bernhard heeft Donderdag in gezelschap van president Miguel Aleman de tentoonstelling van Nederlandse producten te Mexico City bezocht. President Aleman opende de tentoonstelling „Asi es Holanda" (Zo is Holland) om twaalf uur plaatselijke tijd. Zij wordt beschouwd als de beste Nederlandse propaganda sedert 1945 en trekt een geweldige belangstelling van de .zijde der Mexicanen, die verbaasd schijnen te zijn over de vastbeslotenheid en energie van onze landge noten ten aanzien van de exportcampagne. De tentoonstelling wordt op een goed tijdstip gehouden daar de nieuwe pre sidentsperiode 1 December begint. Dit zal de herleving van de Mexicaanse handel betekenen, die thans practisch stilstaat, omdat het initiatief voor be langrijke Mexicaanse transacties bij de regering berust en de wisseling van president om de zes jaar een stilstand in de handel veroorzaakt. Men verkrijgt hier een goed beeld van de Nederlandse exportproducten en transportmiddelen. Verwacht wordt dat de meeste producten die thans wor-> den tentoongesteld zullen worden ver kocht na de sluiting. Nederland heeft hier een goede naam gekregen wegens de kwaliteit van zijn producten en er is in geheel Latijns-Amerika een nei- ging waar te nemen om een halt toe te roepen aan de Amerikaanse invloed. De Prins deelde ons mee, dat, in dien de tentoonstelling een succes zal blijken te zijn, er meer zullen worden georganiseerd in andere landen. Het succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate waarin de Nederlandse industrie aan eventuele orders gevolg kan geven. Voor de openingsplechtigheid had Prins Bernhard een krans gelegd op het gedenkteken voor Mexico's onaf hankelijkheid. Gistermiddag heeft hij de Neder landse kolonie op de legatie ontvangen en des avonds was hij de gast op een typisch Mexicaans feest in het Gebouw voor Schone Kunsten. De Prins heeft ook een bezoek ge bracht aan een groot industrieel cen trum in Noord-Mexico. De Mexicanen zien hierin een teken, dat Nederland, hoewel het voornamelijk belangstelling heeft voor de export, niet blind is voor de mogelijkheden van de Mexicaanse industrie. Wereldberoemd zijn de heiligenfi guren van apostelen, maagden, mar telaren en koningen, die in rijen de ingangen van de kathedraal van Chartres flankeren. Deze groep bo ven het Zuiderportaal is in de der tiende eeuw gebouwd. (Foto Hans Sibbelee) communiqué wordt Verklaard, dat deze „valse geruchten" verspreid worden door „de vijanden van Egypte om de Egyp tische economie te schaden en het vertrouwen van het buitenland in de Egyptische stabiliteit te ondermijnen". Intussen heeft de beheerder yan de goederen van ex-koning Faroek, Hoes sein Fahmy, de schulden van de vorst tot dusver geschat op het drievoudige van de waarde van zijn bezit in Egypte Het merendeel van deze schuld werd gevormd door niet-voldane inkomsten belasting. Vorderingen van buitenlandse schuldeisers zullen met de meeste nauw keurigheid onderzocht worden, opdat geen enkel bedrag langs omwegen aan de ex-koning ten goede zal komen. De uitvinder van de straalmotor, Frank Whittle, heeft gisteren een oriënterend bezoek gebracht aan het laboratorium van de Koninklijke Shell aan de Broekmolenweg te Delft. Over de feestelijkheid van de eerste steenlegging voor het nieuwe hoofd kantoor van de Eerste Nederlandse, die gistermorgen in Den Haag geschiedde, is een zware schaduw gevallen. Tijdens de lunch, welke na afloop van deze steenlegging werd gehouden en waar aan de directie en de architecten van het nieuwe gebouw aanzaten, is ir, H. de Groot plotseling overleden. In de Haarlemmermeer heeft zich een geval van kinderverlamming met dode lijke afloop voorgedaan. Nadat bij mevr. M. Alkemade uit Hoofddorp kinderver lamming was geconstateerd, werd de patiënte naar Haarlem overgebracht. Omdat bleek dat hier geen hulp gebo den kon worden, vervoerde men haar naar Leiden, waar men hoopte dat de ijzeren long redding kon brengen. Alle hoop is echter ijdel gebleken, want mevr. A. is spoedig daarna overleden. De Egyptische regering heeft gisteren een officieel dementi gepubliceerd aan gaande berichten, dat zij bezig zou zijn de republiek uit te roepen en dat zij de grondwetten van buitenlandse republie ken zou bestuderen ten einde de Egyp tische grondwet daarmee in overeen stemming te brengen. In het regerings met de mensheid is afhankelijk van onze medewerking. Voor deze ontzagwekkende verant woordelijkheid, waarvoor wij eens ter verantwoording zullen worden geroe pen, plaatst ons het hoogfeest van de Gemeenschap der Heiligen. Is het niet meer dan de moeite waard ons af te vragen, hoe wij tot nu toe hiertegen over hebben gestaan?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1