Minister Witte voorstander van individuele vrijheid Puistjes D.D.D. &ck cfe Moorman :kd^efisini vm di&taffiafr 1 Duitse jongeren distanciëren zich met nadruk van neo-nazi's Mgr. Fulton Sheen populaire televisie-figuur N/£UW! Maty HENGELAARS LIEF EN LEED Voorns hadden zin in 't bijten H' Taakverbreding DE GEHEIMHOUDINGSPLICHT VOOR JOURNALISTEN Plannen nieuwe Lufthansa HUNTER HUNTER EXTRA MUD Congres Kath. Instituut voor Volkshuisvesting Vier weken geëist tegen redacteur Wegens beledigende artikelen NA DE AFFAIRE-RAMCKE van democratie KRUISTOCHT VAN LIEFDE EN GOEDHEID Stichter van „Liictor et Emergo" overleden 'n pure Virginia in schuifdoos naast de bekende in cupverpakking Nederlands rapport over N.-Guinea SJAREL STAAT ZIJN MANNETJE VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 PAGINA 5 Het warmste op m'n bed na: een haard-kachel van de Bedrijfspsychologen te Utrecht bijeen Positie van de chef uitgehold Elisabeth Alberdingk Thijm overleden Alleen dit k«m bananenop de 4e echte PYPpes S.A.S. maakt eerste proef vlucht over Poolroute Bestrijding kinderverlam ming in Denemarken van staatswege Liturgische weekkalender Examens MARKTBERICHTEN Gisteren is in Arnhem in „Musis Sa crum" een congres gehouden van het Katholiek Instituut voor Volkshuisves ting te Utrecht. De voorzitter Jac. Al ders kon o.a verwelkomen ir. H. B. J. Witte, minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, de directeur-generarl van Volkshuisvesting dr. ir. Z. Y. van der Meer, vertegenwoordigers van wo ningbouwverenigingen en de vakbewe ging. In zijn openingswoord zei de heer Alders o m.: „dat er tegenwoordig dik wijls een klacht is van de woningbouw verenigingen over een lawine van over beids voorschriften De overheid ant woordt hier dan opmethetverweer.dat de activiteit en het verantwoordelijk heidsbesef van de woningbouwvereni gingen dermate te wensen overlaten, dat een sterk ingrijpen van de overheid vaak noodzakelijk is." geneesmiddel tegen huidaandoeningen Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest Wegens eenvoudige belediging in ar tikelen, gepubliceerd in het voormalige Socialistische Weekblad voor Vrijheid en Cultuur ,,De Vlam", heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank Donderdagmiddag tegen de 44-jarige Amsterdamse en voormalige redacteur van „De Vlam" F Keen gevangenis straf geëist van. vier weken. Hem was ten laste gelegd, dat hij in zijn artikelen J. Fabius zou hebben be ledigd, een 64-jarige journalist uit Den Haag, die tegen hem een klacht had in gediend wegens het door verdachte ge schreven artikel, getiteld „Westerling, de redactie blaast verzamelen en voorts wegens belediging van het 64-jarige lid van de Raad van State J. W. Meijer Ranneft in een artikel, getiteld „Wes- terling's arrestatie, een justitiële kome die?" De beide zich beledigd gevoelende personen werden als getuigen gehoord. De heer Fabius, hoofdredacteur van de ..Nieuwsbrief", verklaarde, dat hij zich in zijn eer en goede naam gevoelde aan gerand. Verdachte stelde daar tegen over, dat hij slechts had willen ageren tegen de „Nieuwsbrief", doch niet het opzet had gehad de heer Fabius in per soon te treffen. Wat de heer Meijer Ranneft aanging, deze eiste bovendien een schadevergoe ding van f 150. De officier van justitie achtte in bei de gevallen eenvoudige belediging be wezen. Gezien het feit, dat verdachte ter zit ting had opgemerkt, dezelfde beledi gende termen in de toekomst opnieuw te zullen bezigen, indien daartoe aanlei ding was, achtte de officier een voor waardelijke gevangenisstraf niet vol doende, weshalve hij .tot zijn eis van Vier weken kwam. Uitspraak Donderdag 13 November. Het West-Duitse ministerie van Ver keer heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat er bin nenkort een luchtvaartmaatschappij in de bondsrepubliek zal worden opgericht, die haar werkzaamheden zal beginnen, zodra het verdrag van Bonn zal zijn geratificeerd. De minister van Verkeer heeft gisteren besprekingen gevoerd met Vertegenwoordigers van de industrie en de bankwereld. De regering hoopt, dat het particuliere bedrijfsleven het beno digde kaDitaal voor de oprichting van de nieuwe Lufthansa beschikbaar zal willen stellen. De West-Duitse minister van Trans port,. dr. H. Seebohn, heeft meegedeeld, dat de maatschappij zal beginnen met 15 twee-motorige toestellen voor Euro pese routes en 15 viermotorige voor trans-Atlantische en andere routes over lange afstand. Nederlandse, Amerikaan se, Britse en Franse maatschappijen Wedijveren met elkaar om de grote Duit se opdracht voor de toestellen te krijgen. Advertentie De heer Alders stelde daar tegenover dat het merendeel der woningbouwver enigingen blaakt van levenslust. Spr richtte tot de minister tic vermaning en de oproep om het keurslijf te verbreken waarin de woningbouwcorporatie is ge perst. Daarna was het woord aan minister Witte. Hij schetste de betekenis van een instituut als het K.I.V. Dat de overheid vaak gedwongen wordt sterk regelend in te grijpen, is meer een ge volg van de omstandigheden. De minister verklaarde zich een voor stander van de individuele vrijheid. Juist waar de individuen samenkomen tot een concentratie van krachten, vor men zij een goede tegenspeler van de overheid. Dit geldt in het bijzonder voor het gebied van de volkshuisves ting. Hier is voor de woningbouwver eniging een aparte taak weggelegd. De minister merkte op, dat wij leven in een overgangstijd naar een uiteinde lijk evenwicht tussen individu en maatschappij. Wat betreft de „cri de coeur" van de voorzitter over het keurs lijf van de woningbouwverenigingen zei de minister, dat hij op dit ogenblik zeker geen uitspraak kon doen. Hij vestigde de aandacht op de moeilijkheid van de financiële onafhankelijkheid, eer van de eerste voorwaarden voor een juiste werkzaamheid van een woning bouwvereniging. Op de vraag hoe die moeilijkheid in deze arme tijd moet worden opgelost, kan niet direct oen antwoord worden gegeven. Met grote vreugde had de minister vernomen dat men zich niet zal beperken tot een eng standpunt inzake de volkshuisvesting, maar dit probleem in zijn geheel zal bezien. In Esplanade te Utrecht heeft Donder dag de Nederlandse Vereniging voor Bedrijfspsychologie onder voorzitter schap van de heer D. W. Walkate een vergadering gehouden, waarop de ver schillende prae-adviezen door de schrij vers mondeling werden toegelicht. Dr. ir. M. G. Ydo te Amsterdam merk te op, dat de chef in discrediet is ge raakt. Zijn positie is uitgehold en ver zwakt, veelal als gevolg van gebrek aan vertrouwen. Z.i. moet iedere werker slechts één chef hebben en iedere chef moet weten wie tot zijn ondergeschikten behoren. Voorts bedenke men, dat de autoriteit van de chef eigenlijk alleen drijft op de kans, dat de ondergeschikte zal doen, wat hem wordt opgedragen. De basis ervoor moet het vertrouwen zijn. Een chef behoeft dus niet zo erg knap te zijn. Desondanks merkte spreker op dat het nodig is, dat de bazen worden opgeleid. Ze moeten niet maar zo ineens van arbeider baas worden. Ir. G. Leverland sprak over „overleg- problemen tengevolge van de organisa tievorm". Hij wees er op, dat men voor overleg het ideale gezelschap nodig heeft. Er moeten niet te weinig, maar ook niet te veel mensen aan deelnemen. Hij vroeg zich af of de toekomstige onder nemingsraden hieraan zullen voldoen. Een onderneming van 6000 man perso neel zal een ondernemingsraad van ca. 21 mensen moeten hebben, met zoiets als 14 arbeiders en 6 beambten. Te Vlierbeek bij Leuven is op 89- jarige leeftijd overleden Elisabeth Al berdingk Thijm, dochter van de Leu vense professor Alberdingk Thijm en nicht van de Nederlandse schrijver Lodewijk van Deyssel. De vader van Elisabeth was een broeder van Lode wijk van Deyssels vader, J. A. Alber dingk Thijm. Advertentie Alleen echi mét blauw etiket op iedere kam 61. Terwijl de vlammen gretig langs binten en steunbalken oplaaien, en het vuur zich met grote snelheid verspreidt, leidt Eric zijn mannen naar buiten. Elk draagt een zak met de schatten die Kara ophoopte in de burcht, die thans door het laaiende vuur wordt aangevreten. Dikke rookiooïlcen trekken door de gangen. De mannen hoesten. In de verte storten enkele zware balken neer. Dan werpt de Noorman de deur open en zij staan op de binnenplaats. Naar de boten!" beveelt hij kort. En terwijl het vuur omhoog tast en verdieping na verdieping overmeestert, terwijl de zware rookwolken opwervelen en het licht van de opkomende zon trachten te verduisteren, roeien de mannen langzaam weg in de kleine boten, die Kara eenmaal gebruikte om haar handlangers op roof uit te zenden. Het zonlicht is sterker gewor den als zij de oever bereiken. Zwijgend staan zij enige tijd naar de burcht te kijken die nu steeds sneller door de vlammen verteerd wordt. Orm snuift en rukt misnoegd aan zijn snor. „Bij ons in Noorwegen zeggen ze dat vuur boze geesten verjaagt," gromt hij met sombere voldoening. „Nu, het zal hier tijd worden! En verder zal ik blij zijn als ik weer een behoorlijk schip onder mij voel. Al dat land deugt niet let op mijn woorden! En het landvolk evenmin! Als ik nog aan die heks denk, krijg ik haaienvel „Zij was zeer schoon prevelt Halfra. „Zij had een schoon gelaat, maar haar hart was zwart," zegt de Noorman effen. „En het is altijd het hart, dat de doorslag geeft, Halfra." Hij kijkt zijn makker een ogenblik aan. „Kom, laat ons naar het strand gaan." Maar als zijn mannen verder trekken, blijft hij zelf een ogenblik achter. Eenzaam staat hij aan de oever van het duistere ven en staart roerloos naar de burcht, die thans een laaiende vuurzee is geworden. Dan ziet hij hoe de beide torens beginnen te wankelen. Een dof gerommel stiigt op uit de vlammen. En terwijl de vonken hoog opspatten, storten de muren van Kara's burcht langzaam ineen. „Zo is uw einde, vrouwe," mompelt hij. „Ce gaat onder met het huis van ver dorvenheid, dat ge zelf oprichtte. De rook stijgt op, het vuur dooft, en niemand zal uw naam ooit meer noemen. Kwaad gaat in kwaad ten onder... Ik trek verder en gij blijft hier achter." Onder de bomen vermengen de laatste rookwolken zich met de ochtendnevel al hij zich langzaam omwendt. I listische Reichs Partij" verboden is, en )n VVOPSlt vnnr npnoiirl dat de afgevaardigden van deze partij, VAp dCIll VUUi UC11UUU te Bonn hun mandaat ontnomen is. Zij (Van onze Haagse redacteur) Duitse jongeren, in Den Haag ver blijvend voor het Europees Jeugdforum, hebben, geschrokken van de reactie in de Nederlandse pers op het optreden van generaal Ramcke, gisteren een pers conferentie belegd om met nadruk te verklaren, dat zij op wacht staan voor het behoud van de democratie in de Bondsrepubliek. De sprekers uit jongerengroeperin- gen van de politieke partyen in de re gering Adenauer wezen erop, dat Ramcke niet meer in het openbaar mag optreden, dat de neo-nazistische „Sozia- De Amerikanen gaan vaak door voor nieuwlichters. Mis schien zijn ze dat ook wel. Een jong volk stapt graag over allerhande conventionele bijkomstigheden heenOp reli gieus gebied leveren de Verenigde Staten dingen, die het waardige Europa de haren te berge doen rijzen. En toch.... toch hebben die dingen vaak een onweerstaanbare charme. De Amerikaansetelevisie. The Dumont Network, is onlangs met een programma gestart, dat zelfs in Amerika de aandacht trok door zijn originaliteit en zijn minachting voor de ongeschreven wetten van de televisie. Het Dumont Network bracht een half uurtje zonder orkest, zon der script met als decor de werkkamer van een geestelijke. En in dit „vertrek" hield mgr. Fulton J. Sheen een preek. deelden overigens mede, dat de finan ciering van deze partij vaak van de Sovjet-zone uit geschiedt. Gevraagd werd aan het buitenland niet té veel waarde te hechten aan de neo-nazistische activiteiten; deze vin den namelijk in West-Duitsland minder weerklank dan in het buitenland wordt gemeend. Men distanciëerde er zich met grote nadruk van. Wij hebben, zo zeiden de sprekers, die verklaarden geen lid van de nazi partij te zijn geweest, de les van Wei- mar geleerd. Een spreker uit de C.D.U. zei, dat Duitsland een grotere schuld op zich geladen heeft dan deze genera tie kan goedmaken. „Ik begrijp de ge voelens van het buitenland, en erken, dat er in de Duitser nog iets van Hitler aanwezig is, maar ik vraag om begrip en steun voor de positieve krachten in de Bondsrepubliek- Op de persconferentie is ook gespro ken over de terugroeping van de West- Duitse ambassadeur in ons land, dr Karl du Mont. De heer Waiblinger (Freie Democra tische Partei) zei, dat het feit, dat de heer Du Mont de pensioengrens had overschreden, Bonn noodzaakte hem terug te roepen. In de discussie werd verduidelijkt, dat dr. Du Mont, zoals bekend, een andere leeftijd had opgege ven, dan hij in werkelijkheid had. Gevraagd werd waarom, nu Bonn heeft gezegd, dat het over weinig erva ren mensen met een vlekkeloos politiek verleden beschikt voor de buitenlandse dienst, men deze fout niet intern had kunnen regelen en een goede figuur als dr. du Mont had kunnen handhaven. De heer Waiblinger zei, dat men zulks op technisch juridische gronden niet kon doen. Zou er voor dr. Du Mont een uit zondering worden gemaakt, dan zouden zich anderen, die men liever niet meer handhaaft, daarop ook beroepen. Donderdag is te Nijmegen op 67-jari- ge leeftijd overleden de heer A. H. Jan sen, die in 1922 in Nijmegen zijn reclas- seringsarbeid aanving. Hij was stichter van het R.K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" aan de Muchterstraat te Nij megen, waar in de loop der jaren hon derden mannen uit heel Nederland wer den opgenomen, deels op advies van de justitie. De Scandinavische luchtvaartmij SAS zal op 10 November over de Pool route een proefvlucht maken van Los Angeles naar Europa. Het zal de eerste van twee proefvluchten zijn, welke on dernomen worden om ervaring op te doen voor de regelmatige luchtdienst, welke de SAS spoedig hoopt te openen. Het vliegtuig, dat de tocht zal maken, een DC-6b, zal via Edmonton en de nieuwe luchtbasis Thule op Groenland naar Kopenhage vliegen. De SAS acht het niet uitgesloten dat deze luchtlijn de eerste werkelijke verkeersdienst rond de wereldbol zal worden- De route zou dan lopen van Europa, over Thule, Tokio, India en het Nabije Oos ten terug naar Europa. Advertentie Is de minister voornemens, zo vragen Vele Tweede-Kamerleden, in het voorlo pig verslag over de begroting van Justitie, de totstandkoming van een wettelijke ge heimhoudingsplicht voor journalisten te bevorderen, in overeenstemming met het door een commissie van de organisatie der v- N. voor de vrijheid van informatie ver vaardigd ontwerp van een internationale Erecode? Andere leden vreesden, dat het vastleg den van een zo algemeen geformuleerd be roepsgeheim het onderzoek naar gevallen Van schending van de plicht tot geheim houding door anderen dan journalisten, speciaal door ambtenaren, ernstig zou be moeilijken. Hiertegen werd door weer andere leden Aangevoerd, dat weliswaar ingevolge de huidige rechtspraak, welke het bestaan van ®en beroepsgeheim voor de journalisten met erkent, de journalist bij een straf- rechtelijk onderzoek verplicht is de naam ^an zijn zegsman te noemen, doch dat daar- au in de praktijk niets terechtkomt, om- j.at alle journalisten het noemen van zegs- sr^?en als in strijd met hun erecode be- d houwen. Een recent geval heeft geleerd, 055 ?ok gijzeling geen deugdelijk middel is m Journalisten tot spreken te krijgen. Hit laatste gaf de leden aanleiding er 9'J1 J?e gevolgen van de kinderverlam ming die het afgelof heeft gemaakt. mino j- 6CVU1scn van ae Kinaerveriam- fer. u ie.- afgelopen jaar. veel slachtof- DenenmrkenSemaakt' t<? bestrijden' is in Van vifrKen van staatswege een bedrag besrhiPki en een half mUIioen kronen ter met j^kinS gesteld' De bedoeling Is om lilden g de bedlegerige patiënten die gelHt verlammingen zo spoedig mo- in 'fi„ h nodige nabehandeling te geven tra V daarVoor bestemde revalidatie-cen- snejle spoedig ingrijpen verwacht men «big daarnu ®rln!' Een zakel«ke overwe ging \s' dat met latere hulpverle- 8emoeid £jn k VeeI grotere uitgaven op te wijzen, dat men van een journalist mag eisen, dat hij gegevens, waarvan hy weet Of moet begrijpen, dat ze hem alleen kunnen worden verschaft, omdat een an der zijn plicht tot geheimhouding ge schonden heeft, niet publiceert. Doet hij dit toch, dan ware het in strijd met het al gemeen belang hem het recht tot geheim houding te geven, ja zelfs de plicht daartoe op te leggen en hem daardoor te ver plichten het onderzoek te bemoeilijken. ZONDAG 2 November: 22ste Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 Allerheiligen: Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: Allerzielen: drie H.H. Mis sen v. d. dag; prefatie V. d. Overledenen; zwart. DINSDAG: H. Carolus, bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 Allerheiligen; 3 H.H. Vitalis enz.; Credo; gewone prefatie; wit. WOENSDAG: Mis v. Allerheiligen; 2 tot de H. Geest; 3 voor Kerk of Paus; Credo; gewone prefatie; wit. Den Bosch: H. Odrada, maagd; Mis Dilexisti; 2 Allerheili gen; Credo; gewone prefatie; wit. Bre da, Roermond: H.H. Reliquieën in de ker ken v. h. bisdom bewaard; eigen Mis; 2 Allerheiligen; Credo; gewone prefatie; rood DONDERDAG: Mis v. Allerheiligen; 2 tot de H. Geest; 3 voor Kerk of Paus; Credo; gewone prefatie; wit. VRIJDAG; H. Willibrord, bisschop, belij der; eigen Mis; Credo; gewone prefatie: wit. Eerste Vrijdag v. d. maand: plech tige votiefmis ter ere v, h. H. Hart; Mis v. d. H. Willibrord; onder eerste conclu sie gebed v. h. H. Hart; Credo; prefatie v. h. H. Hart; laatste evangelie v. h. II. Hart; wit. ZATERDAG: Octaafdag v. Allerheiligen; Mis v. h. feest; 2 H. Willibrord; 3 H.H. vier Gekroond'en; Credo; gewone prefatie; wit. ZONDAG 9 November: Kerkwijding v. d. Basiliek van de Allerheiligste Verlosser (23ste Zondag na Pinksteren); Mis Terri- bilis; 2 gebed v. d. Zondag; (in gelezen Missen 3 H. Theodorus); Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. Zondag; wit. De bisschop zet de ethische beginselen der Katholieke Kerk uiteen en blijkens de 8500 brieven die tot nu toe op deze uitzending zijn binnengekomen, wordt dit program door zeer velen, ook niet-katho- lieken beluisterd en bekeken. Mgr. Sheen is een groot redenaar. Hij spreekt een eenvoudige, maar levendig-dynamische taal. Het meest expressief zijn misschien nog zijn diepliggende ogen. waarmee hij zijn gehoor aan zich bindt. „De mens onderscheidt zich van het dier door zijn lachen", zegt Mgr. Sheen en vertelt hoe Adam, toen hij eens met zijn beide zoons Kain en Abel langs het Paradijs wandelde, opmerkte; „Kijk jon gens, daar heeft jullie moe ons nou het huis uit gegeten". Dan glinsteren zijn ogen. Maar ook zichzelf ontziet hij niet in zijn spot. Mgr. Sheen preekt de kruistocht van de Liefde en de goedheid. Op zijn eigen manier vertelt hij hoe God zich telkens weer en overal openbaart in zijn schep ping en hij spoort zijn luisteraars aan Hem lief te hebben en eens na te denken over de zin van ons bestaan. Het Dumont Network heeft dit televisieprogramma gebracht onder de titel „Het leven is waard om geleefd te worden". „De Indonesische delegatie elke delegatie trouwens - heeft het recht alle verstrekte inlichtingen, ongeacht het karakter, aan een bespreking te onderwerpen", aldus heeft de Indonesi sche afgevaardiigde in de beheerscom missie van de algemene vergadering van de V. N., mr. Sastroamidjojo ver klaard. Mr. Sastroamidjojo legde deze verklaring af in antwoord op een op merking van de Nederlandse delegatie van enkele dagen geleden, dat de po litieke inlichtingen, die de Nederland se regering over Nieuw-Guinea heeft verstrekt, slechts dienen voor interne voorlichting en daarom niet in discus sie kunnen worden gebracht. De Indonesische afgevaardigde zei, dat het recht om alle inlichtingen te bespreken nog dringender werd „in dien die inlichtingen van een dergelijk betwistbaar karakter zijn als de kwestie van de souvereiniteit van een omstreden gebied." raadzaam geacht de schep- soort van geldpest zou je het netten niet thuis te laten, ook kunnen noemen, want me- et was ver, het was koud en het was nat Maar het was ten volle de moeite waard. Dubbel en dwars zelfs. Want wij, van huis uit toch waarlijk geen witvissers, wij hadden met ons tweetjes tachtig beste voorns. En er waren knapen van heb-ik-jou-daar bij. Zo van tegen het pond. S jar el en ik hadden ons laten overhalen om, met een „vlo op de weg", mee te gaan naar de omstreken van Me- demblik. Waar het volgens de autobezitter goed hengelen moest zijn. En hij kon het weten, want hij is van beroep vertegenwoordiger en dus da gelijks bij de weg. Zo rijdt hij dan natuurlijk wel eens over een weg. waarlangs een wa tertje loopt. Wil het toeval, dat het juist tegen de middag is en hij toch niet bij een klant kan aankomen, dan peuzelt hij daar zijn boter hammetje op. Met een oog in een krant en het andere langs het water. Ontdekt hij op deze manier een henge laar, dan duurt het slechts weinige happen meer en hij gaat zijn licht opsteken en passeert met zo'n visser de tijd van de dag. Het zal u duidelijk zijn, dat hij aldus vragende en pratende, heel wat te weten kan komen in verband met goede viswater- tjes. Toen hij ons het signaal dan ook had gegeven voor het Noordhollandse, besloten wij hem op zijn woord te ge loven. Dat konden wij veilig doen, omdat hij uiteindelijk zelf meeging. Had hij ons te grazen willen nemen, och, ons pleizier was zo groot ge weest als het zijne. Maar wij waren te achterdochtig ge weest. Het bleek inderdaad puik water. Aan de hand van wat ons was verteld, hadden wij het al betrof het hier slechts voorn. En ik kan u zeggen, dat het geen overbodige maatregel genoemd kon wor den. Want die vis daar, wa ren het dan stevige witvissen, het waren toch ook weer geen monsters van vele pon den zwaar. Maar ze vochten zoals het behoort. Men zou geneigd zijn op te merken: „Alsof hun leven ervan af hing"Daar wij op voorn welhaast nimmer dikker vis sen dan 16/100 nylon, was het schepnet absoluut nood zakelijk om de vis uit het neer had zich fijn een doosje met maden aangeschaft. Ze ker vanwege het „echte" van zo'n verre vistocht. Hij voel de zich kennelijk helemaal uit! En toch kon je niet zeg gen, dat ze het daar. nu beter aan deden dan aan mijn deeg je. Jansen, van de auto, viste met rood deeg en met de pluim. En het bleef lood om oud ijzer. Het maakte alle maal niets uit. De voorns schenen trek te hebben en zij waren daarbij niet van het verwende type. Slechts dit water te tillen. Hetgeen pas mogelijk was na een span nende strijd, die soms vele minuten duurde. Naar mijn idee was het ter plaatse wel het mooiste, om dat het water er stroomde. Dit is wellicht wel wat sterk uitgedrukt, maar „trek" was toch weer niet het juiste woord. Wij hadden ons voer wat zwaarder gemaakt dan anders wel eens het geval is. Het moest blijven liggen en zeker niet allemaal door de stroom worden meegevoerd. Wat oud brood en scherp- zand, vermengd met zemelen. Het bleek ideaal te wezen, want hoewel de hoofdzaak netjes bleef liggen, werden er losse zemeltjes meege voerd door de stroom, wat een keurig pad maakte voor de vis naar het aas. Sjarel had het daarom al helemaal goed bekeken. Wat wordt dat jong een uitgekookte henge laar, hij wierp zijn voer een paar meter boven zijn stok- onderscheid dacht ik te kun nen bespeuren, namelijk, dat de pluim aanleiding gaf tot een keertje vaker misslaan. En daarmee kom je niet aan je trekken. Reden waarom Jansen er maar van afstapte. Het was een goed besluit, want ook hij had een aardig netje met witvis, ongerekend de kleinere, altijd nog ruim schoots de maat er over, die er weer in gingen. Om wat te groeien voor het volgend jaar. Wij hengelaars hebben een vooruitziende blik, dat zal u duidelijk zijn. Om nu eens even op dat vissen terug te komen; ik vertelde u reeds, dat er een stroompje stond. Netjes en rustig, maar genoeg om le ven in het water te houden. Hield ik vroeger mi.in tuigje wel eens strak, zodat na een ogenblik de dobber scheef komt te staan, en wachtte ik dan op een tukje, ik heb on dervonden, dat het geen kwaad kan, eens een andere kie te water, bovenstrooms tactiek (of is het techniek) welteverstaan. Hij zat op die manier met zijn aasje in een soortement van Kalverstraat te hengelen. Waar hij ze van daan had gehaald weet ik toe te passen. Deze keer scheelde het in ieder geval minstens de helft. Direct na het inleggen gaf ik een eindje mee om dan te stoppen, zodat niet, maar hij heeft bepaald de pen allengs een schuinere een zwak ogenblik gehad, een stand in het water begon aan te nemen. Om vervolgens weer wat „slack" te geven, daarna weer af te stoppen, enzovoort, tot je weer op nieuw moest inleggén, daar je dan aan het eind van de „zwem" was gekomen. Op deze manier vis je de haak met het aas voor het tuigje met het lood aan. De vis, die als het ware de reuk van het voer heeft gevolgd en tegen de stroom in naar de plaats van oorsprong gaat zoeken, komt dan dat aas tegen. Zon der eerst misschien ver schrikt te zijn geworden door het tuigje. En zonder daarbij het toch wel verwonderlijke geval te kunnen meemaken, dat een lekker hapje eten zo maar als behekst midden in de stroom blijft hangen, en dat nog wel zonder dat het pootjes heeft om mee te zwemmen. Veel goed zal het niet altijd kunnen doen, doch kwaad kan het nooit. En dat. geachte hengelaar, is van groot belang. Want met onze nog altijd beperkte kennis omtrent de vissen en hun ge woonten, zijn de succesvolste hengelaars zij, die de slechte gewoonten van andere henge laars buiten beschouwing la ten en ze niet toepassen. Met als gevolg, dat wij het per fecte zoveel mogelijk benade ren, door onze keus te maken uit enkel en alleen goede en nuttige vis-methoden. Wat niet meevalt. Want juist dan, als wij ge vaar lopen een weinig ver waand te gaan rondkijken met een gezicht van „nou wat heb ik je gezegd", dan blijkt op de eerstvolgende visdag, dat wij er weer eens hele maal naast waren en er nog niet zo heel veel van weten. Al ware het slechts omdat wij, met onze beoerkte ver standelijke begrippen, een stuk of wat factoren geheel en al buiten de circulatie hadden gelaten. Wat de vis uiteraard nooit doet. En lekker niet beet. On danks.... en daar sta je dan met je voorspellingen en je mond vol tanden. En je net vol gaten. JAN DE HENGELAAR (Vervolg van pag. 1) Tch durven wij na dit congres het aan, tegen de arbeiders te zeggen: daar waar ge ogenschijnlijk voor een muur stond, hebben vooral Dr. Kuy- laars een Drs. Bogaars U geholpen over die muur te kijken. En juist daarachter straalt de zon van het mensenmogelijke geluk zoals Dr. Olierook en Drs. Arnolds U schilderden. Misschien spreken wij nu nog voor U in raadselen. Duidelijker dan. Het werkprogram van onze vak centrales, dus ook van de KA..B., werd voor een niet onbelangrijk deel be paald door de gedachte van sociale ze kerheid en medezeggenschap als aan vankelijk maatschappelijk eindideaal. Toch stond het voor ons vast: daarin al leen lag niet, kón niet liggen dé oplos sing voor het steeds luider schreeuwen de vraagstuk van de bevrediging, die de mens heeft te vinden in het leven. Heel scherp en klaar heeft Dr. Kuylaars het probleem van de levensvreugde, die in de arbeid te vinden moet zijn, gesteld. Moet zijn; voor 'n mens toch is arbei den zo normaal als voor een vogel het vliegen, als voor een vis het zwemmen. Zou de arbeid derhalve een bron van onlust, van. onvrede, van ongeluk zijn, althans per se, dan zag het er inderdaad hopeloos uit. Omdat de arbeid zo met de natuur aan de mens verweven is en om dat het streven naar geluk eveneens een deel van de menselijke natuur vormt, mogen wij stellen, dat in de arbeid het ondermaanse mensengeluk een bereik baar goed moet zijn. Wanneer zulks in feite een onmogelijkheid schijnt, dan ligt dat derhalve niet aan de arbeid zelf, maar aan de arbeidsomstandighe den en vaak aan de arbeidssystemen. „De mens bedient de machine", achtte Dr. Kuylaars en merkwaardige typering van een foutief systeem. Hij bepleitte propagering van de gedachte: „De mens bedient zich van de machine". En merk waardig sloot Drs. Bogaars zich hierbij aan met recente ervaringen uit Ameri ka. waar men in verschillende grootbe drijven is gaan inzien dat de erkenning van de menselijke factor in de arbeid uiteindelijk ook tot betere economische resultaten voert. Daar waar de lopende band werd afgeschaft en de arbeiders volledig werden geïnteresseerd bij da bedrijfsuitkomsten, bleken uiteindelijk de bedrijfsresultaten voor ondernemers, kapitaalverschaffers en arbeiders de beste. Populair maken van deze mentaal zo andere instelling, zowel bij de arbeiders als bij de ondernemers, zal tot nieuwe programmapunten voeren die onze soci ale organisaties van beide maatschappe lijke groepen over de verstarringsmuur van het moment heen helpen. Die nieuw enthousiasme kunnen brengen onder een arbeidersmassa, die lusteloos dreigt te worden. Wij spreken gaarne de hoop uit, dat het de K.A.B. moge gelukken de juiste methode te vinden er haar 330.000 leden van te overtuigen, dat hier een werkgebied ligt, hetwelk door de actu ele noodzaak, om aandacht te schenken aan problemen als de sociale zekerheid, nog te weinig werd betreden. 's-GRAVENHAGE Examen wis kunde L.O. F. Hoekstra te Buitenpost en T- Hegemond te Amsterdam. UTRECHT Doet. ex. pharmacie: G. J, P M. Hundscheid (cum laude), Heer len;'doet. plantk. mevr. J. Florschuetz- de Waard, Utrecht; P. Stoutjesdük, Maartensdijk; cand. wis- en nat. K. Th. J. L. J. Postmes, Utrecht; W- Punt, Utrecht; aanv. examen art. 135 h-o.; Pater N. H- Verdonk, Utrecht; G. F. M. Versteggh, Utrecht; cand. rechten: C. Fjeck, Utrecht; M. R. Mok, Utrecht; doet. Indisch recht: G. Hinnen, Almelo en J. Rozendaal, Utrecht. ROTTERDAM Econ. wetensch. me). M. Kluijtmans, H. Kros en L. Cohen, Rot terdam. DELFT Prop, natuurk. ing.: P. Six, Amsterdam; Cand. natuurk. ing.: C. van Baal, Rotterdam; P. Barten, Amsterdam; J Dekker, Rotterdam; J. Dijt, 's-Graven hage; F. v. Groningen. Deventer; D. de Haan, Apeldoorn; A. Hoogenboom, Utrecht; R Keuning, 's-Gravenhage; J. Kramer, Bussum G. de Kruiif, Eindhoven; E. Kunst, Amsterdam; W. Nienhuis, Eindroven; A. Pompe, Utrecht; J. Sens, Heerlen; P. Stam, Nieuw-Lekkeriand; J. Zomerdijk, Delft; Ing. ex. vliegtuigbouwkundig ing.: G. Bakker, Oud-Beijerland; D. van der Peul, Amsterdam; Ing. ex. natuurk. ing.: S. v. d. Broek, Delft; H. van Dantzig, Delft; A Harmens, Amsterdam; H. Kouwenhoven, Wageningen; H. Merk, Vlissingen; S. de Meij, Rotterdam; C. Moens, 's-Gravenhage; D van Ooijen, Middelburg; O. Rademaker, Delft; K. Reinsma, Arum; A. v. Steenber gen, Vlaardingen; J. v. d. Ster, Vlaar- dingen; F. Theunissen, Amsterdam; H. Voorrips, Rotterdam; H. Zijlstra, Deventer. GROENTEN- EN FRUITMARKTEN VAN 2431 OCT. De vraag naar bloemkool verminderde sterk, met als gevolg een prijs val van 20 tot 30 et. per stuk tot 1# 30 cent voor exportkwaliteit a. Rode kool f 5.90—12.60, gele en groene Savoye kool tegen resp. f 6.107.80 en 6.40 8.70 en witte kool tegen 4.205.90 de 100 kg. Breekpeen f 16.80—18.20 de 100 kg. Bos- en waspeen brachten 10—18 ct. per bos/ kg. op, witlof bleef vrij stabiel nl. 6284 cent per kg. Voor andijvie werd 1425 ct. per kg. en voor kassla 1027 per krop be taald. Uien deden onveranderd 1523 ct., knolselderij 1217 ct. en prei 918 ct. per kg. Kroten voor export f 12.6014.de 100 kg De prijzen voor de tomaten a en b sorteringen daalden tot resp. 3560 ct. en 3450 ct. per kg. De noteringen voor ge schoonde spruiten liepen terug op 5065 ct. en de ongeschoonde op 2339 ct. per kg. De afzet van het kasfruit en van de ap pelen en peren was iets gunstiger, de eli te-rassen bleven over het algemeen prijs houdend. Druiven: Alicante, Gros Maroc en Gros Colman werden tegen f 1.13121 aan gekocht. Daar Zweden per 1 November zijn gren zen voor Nederlandse peren openstelt, zijn grote hoeveelheden deze week uit de koelhuizen geruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5