TAMMER f I Landbouwwinterschool te Voorhout jaar 2 d MENDELLYCEUM AANBESTEED Verschil tussen hoogste en laagste inschrijving162.746 Broeder Hyacinthus en de heer A. Yerkley in het zilver Orgelbespeling in Teylers Museum MODERN MUZIEKWERK VOOR HET 31-TOONS-ORGEL HERINGA WUTHRICH Kant en klaar 52 cent a rvi r\ r\i X'MHf peril Exclusieve Stoffen MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 fAGINA 2 KENNEMERDUINEN Provinciale bijdrage zal op 12.500 gesteld worden Filmavonden Herwonnen Levenskracht MORGEN, 4 NOVEMBER JUBILEERT TAMMER Hongaars Strijkkwartet bij Muzen Forum AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR RECTOR A. C. SCHAPER Benoemd tot pastoor te Nieuw-Vennep M.T.S. HAARLEM Corps van leerlingen en oud-leerlingen Beverwijk verhoogt subsidie H.O.V Klaverjasavond bij H.B.C. Culturele evenementen in Zandvoort Goed werk van ,,'t Helm" Drinkwatervoorziening van Texel MAR IA-MOZAïEK VAN ANT. MOLKENBOER ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het diner Weinig succes voor de kath. volleybalclubs BILJARTEN Finale 4e klas District Haarlem Weer emigranten naar Australië PROVINCIE SUBSIDIEERT Najaarsrit zwemclub Haarlem HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Waterstanden WASSERIJ DUYN Beurs van Amsterdam 8 lto-, Beurs van New Vork Kleding en Woning Floraplein 1 hoek Hazepaterslaan HAARLEM Prof. G. Holt heeft hedenmorgen in „De Leeuwerik" aanbesteed het bouwen van het Mendellyceum der paters Au gustijnen, dat aan de Orionweg te Haar lem zal verrijzen. Er waren 37 inschrij vingen uit het gehele land, waarbij de hoogste een bedrag beliep van f 818.000 en de laagste van f 655.354, de firma M. van der Bent te Wassenaar. De meeste inzendingen zweefden tussen de zeven en acht ton. Terwille van de be langrijkheid van de aanbesteding laten wjj hieronder alle cijfers volgen. N.V. Albas, Den Haag f 742.800; Van Zoals bekend heeft de stichting Het Nationale Park De Kennemerduinen dit jaar een groter verlies geleden dan verwacht mocht worden, zodat de pro vincie en de gemeenten Amsterdam en Haarlem hun bijdrage moeten verho gen. De Haarlemse raad heeft daartoe besloten en thans wordt ook Provin ciale Staten voorgesteld de bijdrage in het exploitatietekort van f 5000 op f 12.500 te brengen. Het tekort op de exploitatie in 1953 wordt geraamd op ongeveer f 50.000. De raad van bestuur meent te mogen aannemen, dat het aantal bezoekers zich het volgend jaar ook nog wel in stijgende lijn zal bewegen, daar de toenemende bekendheid van dit na tuurreservaat daartoe aanleiding geeft De inkomsten zijn echter zeer afhanke lijk van onbekende factoren, waarbij vooral de weersomstandigheden een grote rol spelen. Waar de Stichting thans bijna niet meer over eigen geld middelen beschikt het aanloopkapi taal van f 100 000.is grotendeels aan uitgevoerde werken besteed moeten maatregelen getroffen worden om te voorkomen, dat er liquiditeitsmoeilijk heden ontstaan. Als gevolg van een en ander zal de jaarlijkse bijdrage ook voor volgende jaren verhoogd moeten worden. Rossum, Utrecht f 719.000; Bouwondern. Reehuis, Wierden f 747.685; Gebrs. Struyks, Utrecht f 701.700; Aann. Mij. N.-Holland. Haarlem f 692.900; fa. Co- belens en Zn., Haarlem f 748.000; Philips Bouwbedrijf f 717.000; F. Philips. Haarlem f 726.755; M. Ebbing, Haarlem f 743.200; H. J. G. Klein Schiphorst. Haarlem f 763.000; fa. de Lange en v. d. Plas. Oegstgeest f 708.200: Jan Bot man en Vekelman. Wervershoef f 818.000; fa. P. Meijer, Velsen f 741.700; Brerero- de. Utrecht f 765.000; A. de Wilde, Gouda f 749.800; P. Sprengers, Haarlem f 693.000: G. B. van Hoek, Delft f753.800: Siemerink. Wierden f 796.900; fa. J. Derksen, Enschedé f 749.200; fa. Kroese en Zn.. Enschedé f 750.200; H. Ribbe- rink, Soest f 702.500: E. Schuit. Hille- gom f 760.000; J. Seijsener. Hillegom f 690.197; B. Thunissen, Heemstede f 728.700; H. J. Verkroost, Velsen f 804.000; Zwager en Dijkman, Haarlem f 722.417; De Haan en Reek, Alkmaar f 783.000; fa. W. de Vries, Haarlem f 747.200; fa. M. v. d. Bent. Wassenaar f 655.254; A. van Farik, Haarlem f 755.000; fa. Gebrs. v. d. Putten. Heem stede f v. d. Aardweg, Haarlem f 733.500; K. J. de Winter, Rotterdam f 800.000; A. Faas, Amsterdam f784.000; N. V. Nelis, Haarlem f 720.680: N. Worps Amsterdam f 773.000: Nationaal Bouw bedrijf. Den Haag f766.990. De gunning is aangehouden. Ongecorrigeerd) Honderden vrienden van „Herwonnen Levenskracht" hebben reeds lang uit gezien naar de nieuwe film van Kees Strcoband. De première heeft een zeer gunstige pers gehad. Het plaatselijk comité Haarlem van „Herwonnen Le venskracht" heeft het voorrecht als een der eerste deze film te vertonen voor zijn volijverige medewerkers die zich deze zomer zo verdienstelijk gemaakt hebben bij de huis-aan-huis collecte en speld jesdagen. De voorstelling vindt plaats op Dinsdag 4 November en voor genodigden Woensdag 5 November, des avonds om acht uur in gebouw St. Ba- vo. Advertentie 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor 20 jaar TAMMER voor één jaar TAMMER voor Radio Stofzuigers Koelkasten Wasmachines Electrische apparaten Verlichting Service en Televisie Thans kunt U prettig bij ons de etalages bekijken, wij hebben een grote luifel om het gehele pand laten aanbrengen. Dus bedenkt het vandaag en onthoudt het voor morgen, laat TAMMER Uw Radio, Electrische Apparaten en Televisie voortaan verzorgen. KLEVERLAAN 176—178 (tegenover het Sportveld) HAARLEM TELEFOON 14753 Mogen wij op een bezoek van U rekenen....? In Domi te Overveen opende de ver eniging Muzen Forum haar zevende seizoen met het optreden van het be roemde Hongaars Strijkkwartet. Aan het optreden van dit ensemble bewaren wij reeds vele schone herinneringen. Ook ditmaal konden wy weer genieten van musiceren van de hoogste orde. Het gezelschap, dat de laatste tijd in Amerika verbleef, maakt momenteel een Europees tournée, waarin Holland goed bedacht wordt De vier kunste naars Szekely. Moskowski, Halleux en Palotai vormen een schier volmaakte epnheid, waaraan de overigens heus niet volmaakte acoustiek van Domi blijkbaar weinig afbreuk kon doen. Na even tasten en instellen op deze omstandigheden in Beethoven's e moll kwartet °pus 59 no. 2 (één van de z g. Russische quartetten) was vooral het tweede deel, het Adagia^ een verruk king om naar te luisteren. Ook het Allegretto, met in het middendeel een Russische volksmelodie, die we ook in Moussorgsky's opera Boris Godoenow aantreffen, een voortreffelijk ensemble- spel, dat qua virtuositeit culmineerde in het zigeunerachtige Presto der fi nale. Dat het Hongaars Strijkkwartet een vurig pleidooi hield voor Kodaly in diens prachtige tweede strijkkwar tet, behoeft geen betoog. Het werk, met zijn typisch Hongaars karakter, demon streert een uiterst persoonlijk accent, vol met verrassende vondsten, dat zelfs bij het eerste aanhoren uitermate aan grijpt. De vertolking was in één woord meesterlijk. Van waarlijk virtuoze al lure werd het spel in het tot slot ge speelde „Leeuwerikenkwartet" van Joseph Haydn. Welk een voorrecht om deze onbekommerade, pure muziek zó te kunnen spelen. Na zulk musiceren past het niet zich met toch te kort schietende wdorden hierover te uiten. Wederkerig betekende het voor de luisteraar een voorrecht hiernaar te mogen luisteren. Muzen Forum heeft haar seizoen hiermede op de meest gelukkige wijze geopend. JAN LAARVELD Advertentie Voor veilig rflden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 In de vacature, ontstaan door het overlijden van pastoor HWennen, heeft mg.J. P. Huibers tot pastoor van de parochie van O.L. Vr. Onb. Ontvan gen te Nieuw-Vennep benoemd rector A C. Schaper uit Amsterdam- Rector Schaper werd 13 November 19U3 te f -ommeme geboren en priester gewijd op 2 Juni 1928. Hij was achter eenvolgens kapelaan in Noord-Zijpe. Rotterdam (H Elisabeth), Den Haag (H. Antonius Abt), waarna zijn benoe ming volgde tot rector van het Pius- gesticht in Amsterdam. In deze functie gaf hij o m. godsdienstlessen Op katho lieke middelbare scholen Het Corps van Leerlingen der M.T.S. te Haarlem heeft met de Vereniging van Afgestudeerden dezer school een fusie aangegaan. De naam van het voormalige Corps is hierbij veranderd in; „Corps van Leerlingen en Oud-Leerlingen der M.T.S. te Haarlem". Over dit Corps is thans een hoofd bestuur aangesteld, dat als volgt is sa mengesteld: Voorzitter, J. J. Taat; vice- vooratter. J. Kostelijk; le secretaris, R. van der Werf; 2e secetaris, J. C. Deel- der; penningmeester, J. H. Seiler; com missarissen,, J. Dingemans en J. de Jong. Onder dit hoofdbestuur staan de bei de afdelingsbesturen welke zijn aange steld over de afdeling „afgestudeerden" en de afdeling „leerlingen". Gehoopt wordt dat door deze fusie en met dit nieuwe Corps de band tussen hen, die reeds meerdere jaren in de maatschap pij gestaan hebben en de leerlingen die nog gevormd moeten worden, sterk ver groot zal worden. B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor het subsidie aan de H.O.V., m verband met de maatregelen een Pro vinciaal Orkest te vormen, voor het boekjaar 1 October 19521953 te brengen op t 4.025.Hierbij wordt aangenomen, dat het orkest In Beverwijk vier sym- phonie-concerten zal geven. Dit bedrag ligt ongeveer f 2.800 hoger dan hetwelk tot dusver door Beverwijk jaarlijks ten behoeve van de H.O.V. en de door haar ter plaatse gegeven concerten is bijgedra gen. De afd. voetbal van de R.K.S.V. H.3.C organiseert op ie Maandagen 3, 10 en 7 November in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heerenweg te Heemstede klaverjas- wedstrijden. De termijn van inschrijving sluit Maandagavond 3 November om 8 uur Het inschrijfgeld bedraagt 0.50 per per soon. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" heeft een initiatief genomen dat, bij welslagen, van grote betekenis voor het culturele leven van Zandvoort zal zijn. In de komende wintermaanden zal een serie van vijf voorstellingen en uitvoeringen worden gegeven en wei op de Donderdagavonden. Op 11 Dec. zal optreden de beroemde Indische dan ser Indra Kamadjojo met zijn gezel schap; op 15 Januari 1953 zullen Anneke van der Graaf, sopraan, en John van Kesteren, tenor, een opera-concert ge ven; op 12 Februari 1953 zal worden vertoond de film; „Het laatste rendez vous"; op 5 Maart concerteert de pianist Iskar Aribo met muziek van Chopin e.a. en op 9 April 1953 zal de voordracht kunstenares, Nel Oosthout, voordragen het drama „Jeanne d'Arc" van G. B. Shaw. Een programma dus, dat „elck wat wils" biedt. Gezien de hoge kosten, kan dit plan alleen doorgaan indien men verzekerd is van voldoende belangstel ling ,,'t Helm" stelt daarom kunst-abon nementen- verkrijgbaar voor de gehele serie voorstellingen. Dè medewerking van de Zandvoortse verenigingen is ingeroepen met de attractie, dat voor collectief genomen abonnementen een belangrijke reductie wordt verleend. Advertentie Een man, die op dieet moest leven daar hfj een „buikje" had gekregen, was toch reuze blij toen de dokter hem zei: ,,'n Tip van Bootz mogen ze U blijven geven". Inz. Hr. B. J. M. N„ A'dam, ontv. 1 fl. Tip l fl. Bootz' Apricot Brandy. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben op de kapitaalsbegroting van het provinciaal waterleidingbedrijf dienst 1953 een bedrag van f 2.300.000.- geplaatst voor de watervoorziening van Texel. Het plan omvat de voorziening van het gehele eiland. Het aantal voor aansluiting in aanmerking komende per celen bedraagt 2000, waarvan 1400 in de dorpskernen en 600 boerderijen en an dere vrijstaande huizen. Er wordt voor- iopig gerekend op een watergebruik van 250.000 kubieke meter per jaar. De capaciteit van de duinwaterbron nen zal duizend kubieke meter per dag bedragen, zodat er een reserve voor het toekomstig groot-verbruik aanwezig is. Voor het watertransport zal 82.600 meter hoofdleiding gelegd worden. Met de ex- oloitatie zal een bedrag gemoeid zijn van naar raming f160.000 per iaar. Het exploitatietekort wordt op f 125.000 ge schat, waartoe het Rijk een bijdrage zal moeten verlenen. De drinkwatervoorziening van mens en dier op het eiland is in een zodanig stadium gekomen, aldus delen Gedepu teerde Staten mede, dat het dringend noodzakelijk is er maatregelen te treffen. In het atelier van Anton Molkenboer hebben wij het mozïek-paneel bezichtigd dat hij heeft vervaardigd voor de kerk in Monnikendam: een Maria-hulde uit dankbaarheid voor het feit dat deze kerk gedurende de oorlog gespaard is. De inmiddels 81-jarige kunstenaar heeft nog een bewonderenswaardige vitaliteit, werkt nog dagelijks aan zijn opdrachten en probeert voortdurend nieuw te zijn, zichzelf niet te herhalen. Wij zagen o.a. een monumentale doopvont, uitwendig rondom belegd met het kleurige mate riaal op een bijzonder opmerkelijke wijze die de boeiende beweeglijkheid van de voorstelling ondersteunt. Het werkstuk tot welks bezichtiging wij uitgenodigd waren is een vrije copie naar de ikoon van Maria Altijddurende Bijstand dat voorheen een spel geweest is voor het opbouwen van zijn vlakken in genuanceerde kleurtjes. We bemerken er een hevig verlangen naar kleur in, wat Molkenboer verleid heeft om de ver- king van het materiaal te verhogen door toevoeging van verf. Het is voor ons opnieuw het getuigenis van een mens die zich ondanks zijn leeftijd niet „arri vé" voelt, steeds nog bereid is door te gaan en te reiken naar de idealen waar van hij vervuld is. L. T. Het kinderkoor „De Nachtegalen" te Haarlem voor het eerst in uniform, niet de leidsters Cis en Mi a Kampmeyer. Het koor zal op 5 November een uitvoering geven ten bate van de t..b.c.-bestrijding. Advertentie HAAKLEM FILMS Rembrandt: „Verboden te kussen" (Too Young to kiss). June Allison, Van Johnson. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zondige grenzen" (Siin- dige grenzen). Dieter Borsche, Inge Egger. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „De avonturen van Casanqva", Italiaanse film. Vittorio Gassmann. Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zijn allen moordenaars" (Nous sommes tous des assassins). Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dins dag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Kassa van 103 en na 6 uur. Lido-Theater: „De mensen zullen welzeg gen" (People will talk). Gary Gant, Gene Crain. Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoeve". Tove Maes. Toegang alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro". Toegang 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va-theater: Maandag 3 Nov.: „The Song of the Islands", Betty Grable, Joan Oakie. Tijden 2.30 en 8.15 uur. Maandag 3 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie": „De koopman van Venetië" (ber.), aanvang 8 uur. Dinsdag 4 November Minerva-Theater, 8.15 uur: Jan Musch: „De vrek". Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie": De koopman van Venetië (ber.), aanvang 8 uur. Herhaaldelijk worden er bespelingen gegeven op het orgel in het Teyler-mu- seum, dat gestemd is volgens het z.g. middentoon-systeem volgens de Neder landse 17e-eeuwse natuurkundige Chris- tiaan Huygens. Deze stemming benadert bijnta geheel die van de tijd Vóór en nog gedeelteijk die van Bach. Bij elke bespeling viel het op, dat werken van Sweelinck, zijn tijdgenoten en uit de eerste Bach-periode zo opval lend rein klinken, er een weldadige rust van uitgaat. Hoe kan het anders, want die componisten hebben hun gees tesproducten in die natuurlijke, reine stemming gedacht. Om praktische redenen, in hoofdzaak ter wille van het onbeperkt moduleren, heeft men voor de klavierinstrumenten een gelijkzwevende stemming uitgevon den, waarop langzamerhand alle compo nisten zich instelden. Professor Fokker bewees nu dat ge noemd moduleren ook mogelijk is in de oude, reine stemming, mits er in het or gel meer pijpen en als gevolg daarvan op de klavieren meer toetsen worden geplaatst. Dit per octaaf 31 inplaats van 12. De aanwending van een dusdanig or gel brengt een geheel andere instelling op stemming en speelmogelijkheid met zich mede, zowel voor componist als voor vertolker. De meeste organisten hebben tot nu toe een hulpspeeltafel met oude klavierindeling benut, waar op werken met een beperkt aantal mo- dulatorische overgangen kunnen worden gespeeld. Een nieuw modern orgelwerk van Henk Badings, een der grootste, he dendaagse componisten, eist echter spel op het door Prof. Fokker ontworpen nieuwe klavier. Henk Badings had reeds sinds lang studie gemaakt van Huygens' midden toonstemming en zelfs al een klavier indeling voor een nieuw orgel ontwor pen. Deze indeling verschilt met die van Prof. Fokker, de klank blijft natuur lijk gelijk. De eerste Badings-compositie in de Huygens-stemming werd nu Zon dag j.l. uitgevoerd op een bespeling door de jonge kunstenaar Anton de Beer.. Het is een „Praeludium et. Fuga", zeer modern van klankbeeld en toch passend, wellicht beter gezegd, juist passend in de reine stemming, in zijn geheel gede gen van vorm: expositie, ontwikkeling en stretto en wat nog meer zegt: muzi kaal en hogst boeiend van inhoud. Op- Op spontane wijze hebben broeders, leraren, leerlingen en oud-leerlingen het zilveren feest van de R. K. Landbouw winterschool te Voorhout gevierd. De dag werd begonnen met een plechtige hoogmis, opgedragen door rector Regeer van de B.N.S. en de beide kapelaans der parochie de weleerw. heren J. Kerst- holt en De Rijk. Aanwezig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Kesper en echtgenote, burgemeester, De Graaff en echtgenote, de gemeente secretaris de heer v. d. Aardweg, de wethouders v. d. Nouland en Deutekom, op één na alle raadsleden, en alle leraren, oud-leraren, leerlingen en oud-leerlin gen, en vele genodigden. De gezangen werd uitgevoerd door het bekende Haag se Matrozenkoor onder leiding van de heer Th. v. Elferen. Na de heer H. Mis was er koffietafel, waaraan spoedig de juiste stemming heerste. Om 11 uur begon de officiële herdenking in de grote aula van de B.N.S. die tot in de uiterste hoeken was gevuld. Burgemeester De Graaff als voorzitter van het feestcomité was de eerste die het woord nam. Welkom werd speciaal geheten de oprichter oüd-deken Bors- boom uit Noordwij k, de heer Kamp- schöer, directeur der L.T.B rector v. d. Hoogte voorzitter van de onderwijsin richting, de heer A. J. Verkley uit Sas- -enheim. die heden 25 jaar lid is van de Raad van Toezicht. Spreker deelde mede dat van de economische instellingen vele giften waren binnen gekomen voor de te bouwen machinehal. Namens de Raad van Toezicht hiervoor hartelijk dank. Mr. Kesper hield een toespraak, waar in hij verklaarde, dat dergelijke bezoe ken lang niet de minst prettige zijn van zijn representatieve taak. Als wij de provincie in gaan zijn het juist derge lijke gelegenheden die ons prettig stem men, en die wij zeer gaarne mee maken. Vanmorgen in de Mis zagen wij een be wijs van ootmoedige dankbaarheid. Nu is de wereldlijke feestviering begonnen. Ik weet zeker dat wij bij onze thuis komst zullen zeggen, er van overtuigd te zijn uit eigen aanschouwing, dat er in dit kleine Voorhout „iets leeft". Wij waren geïmponeerd door een rondgang voor dit mooie huis. Weest allen er van overtuigd dat deze instelling die nu ju bileert voor onze provincie onmisbaar is. In zeer grote kring, niet het minst bij het Provinciaal bestuur, ondervindt deze instelling zeer grote waardering. Daarom van harte proficiat met dit feest en nog veel succes in de toekomst. Inmiddels was Monseigneur Huibers door Vader-Overste de zaal binnengeleid, en door de burgemeester met, zoals hij zeide, kinderlijke dankbaarheid welkom geheten wat met een daverend applaus werd begroet. Monseigneur kreeg direct het woord. „Het is mij werkelijk een grote vreug de en behoefte aldus Monseigneur lieden het woord tot u te mogen richten, en u van harte geluk te wensen met dit mooie feest. Ik ben blij, in dit huis, waar ik zelf ook mijn jeugd heb doorgebracht, zoveel leerlingen en oud-leerlingen bij een te zien. Verheugd én dankbaar ben ik dat er zo'n mooie instelling in ons Bisdom is omdat dit van zo'n groot belang is voor Kerk en Maatschappij. Want deze school mag zich steeds in een goede naam verheu gen, omdat de opleiding hier veilig is, hetgeen nut af werpt voor het gehele ieven. Want hier wordt niet alleen de technische kant bekeken, maar ook ka rakters worden hier gevormd, en wordt geleerd dat wij zo werken, niet alleen voor het tijdelijke maar ook voor het geestelijke". De bisschop ging vervolgens nader in op de karaktervorming en Legde er de nadruk op te zorgen dat de Christelijke Beginselen steeds overal doordringen om te besluiten met de goede raad steeds ijverig en volmondig te zijn in het werk, om zo een goede kern te zijn voor het De R. K. Tuinbouwschool te Voorhout heeft Zaterdag haar zilveren jubileum gevierd. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft door zijn tegenwoordigheid de feestelijkheden luister bijgezet. Bij zijn vertrek heeft de hele school hem uitgeleide gedaan. gehele volk. Ik wens dat uw werk onder de zegen van God mag gedijen. Nadat allen neerknielden gaf de Bis schop allen zijn Bisschoppelijke Zegen. Hierna werden verschillende autoritei ten aan Monseigneur voorgesteld. De directeur der school, ir Jacobs, gaf vervolgens een overzicht over de afge lopen 25 jaar, en daarbij bleek wel, wat voor moeilijkheden er te overwinnen waren, en voor welke debacle de school ooit is blootgesteld geweest, vooral in het jaar 1935, toen er geen enkele leer ling meer stond ingeschreven. Maar datzelfde najaar brak het zonnetje weer door en melden zich 34 leerlingen. De moeilijkheden met de bezetters kwamen ter sprake. Vervolgens de splitsing der school met een school in Hoorn, om te constateren dat op heden de school goed is ingeburgerd. Spreker bracht hulde aan alle leraren en dank voor hun steun en medewerking. Dank aan de Com missie van Toezicht en Schoolbestuur en aan de Broederscon^regétie. Extra woor den van hulde aan de beide jubilaris sen Broeder Hyacinthus als amanuensis, en de heer A. J. Verkley als lid van de Raad van Toezicht. Voor de feestredenaar pastoor C'eo- phas uit Amsterdam was het moeilijk om niet in herhaling te treden. Maar, aldus spreker, als wij spreken over het wel en wee der school, kunnen wij ir. Jacobs, hoewel nog geen jubilaris, niet vergeten. Hij is één met de school. Zijn benoeming memorerend, juist óp het moment dat het bestaan der school aan een zijden draad hing, zal spreker met vergeten. Vast staat dat van dat mo ment de school weer tot grote bloei is gekomen. Daarvoor alle hulde. Vervol gens liet spreker uitkomen wat de be langen dezer school zijn voor de boe renstand, en hoe men zich tegenwoor dig wetenschappelijk moet scholen, om uit de arbeid te halen wat er in zit. Het is dan ook met grote blijdschap dat wij vandaag dit jubileum mogen herdenken. Deze school is een centrum van wetenschap en cultuur voor onze boeren. Het is vandaag een luisterrijke dag, een dag van dank aan God. Na deze gloedvolle rede, verlieten allen de zaal en werden Monseigneur en de commissaris mr. Kesper uitgeleide ge daan. Aan het diner, waar een echte gezel lige stemming heerste, werden ook de nodige speeches afgestoken. Als eerste kreeg het woord de heer v. Veen als vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw. Hij richtte zich speciaal tot de leerlingen en oud-leerlingen en bracht de directeur en leraren1 de ge lukwensen over van het ministerie. De heer Kampschöer, voorzitter der L.T.B., sprak een algemeen woord en liet uit komen dat als er een machinehal nodig is deze er moet komen, omdat deze school een parel is aan de kroon van het onderwijs. Deze parel schittert wel buitengewoon in de persoon van de jubilaris broeder Hyacinthus. In een geestig speechje zette hij de jubilaris een bloem op zijn hoed, en liet deze gelukwens vergezeld gaan van de aan oieding van een gemakkelijke stoei en een fraai brevier. De leerling Theo Knook sloot zich namens alle leerlingen bij het gespro kene aan, en had alleen woorden van grote waardering en oprechte dankbaar heid De heer Verhoeven beklemtoonde als oud-leraar de steeds prettige omgang I van de ieraren onderling. Hij was spe ciaal steeds getroffen door de opvoeding die van deze school uitgaat. Namens de oud-leerlingen bracht de heer Blom de gelukwensen over. Aan broeder Hyacinthus overhandigde hij een fraai polshorloge. Ook de Handelsraad der L.T.B. liet zich niet onbetuigd. De voorzitter, de heer Schreinemakers, overhandigde aan rec tor v. d. Hoogte namens het Assurantie kantoor, Boekhoudcursus en het in- en verkoopkantoor van deze instelling een cheque ten bedrage van 1200 te be steden voor de bouw van de machinehal. Wethouder v. d. Nouland sprak na mens de gemeente gevoelens van op recht medeleven uit, terwijl tot slot de heer v. Son als vertegenwoordiger der L.T.J. de beste wensen overbracht. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen en verzamelden allen zich in de aula om te genieten van het blijspel „De Voetbalpool" opgevoerd door de Speelgroep Phoenix. Het oorverdovend applaus en de dave rende ovaties aan deze artisten gebracht, waren wel 't ondubbelzinnig bewijs dat hier iets bijzonders werd geboden. Aan de dames artisten werden na afloop fraaie bouquetten anjers aangeboden. vallend was de grote belangstelling voor deze uitvoering en de intense spanning,, waarmede het werk werd aangehoord. Deze uitvoering zou niet mogelijk zijn geweest, indien niet organist De Beer zich met veel opoffering en langdurige studie de zeer ingewikkelde klavierin deling had eigen gemaakt. Een enkele, lchte weifeling zij hem gaarne vergeven Zijn nieuw-technisch spel verwekte, niet het minst bij de componist, grote bewondering. Het zal bij componist en organist wel niet bij dit ene werk blij ven! Anton de Beer leidde Badings's com positie in met enige kleine werken vgn de oude toondichters: Pérotin le Grand. Obrecht, Frescobaldi en Couperin, die voor velen in deze stemming wellicht een openbaring waren'. OL. KOOP Op de laatste speeldag hebben de R.K. volleybalclubs weinig succes kunnen boeken. Bij de dames wisten Velox 2 en Leonidas het in de tweede klasse tot ge lijke spelen te brengen, maar in de der de klasse noteerden we niets anders dan nederlagen. HBC 4 vqrloor van Ramp laan 2 met 31, HBC 5 met 40 van Spaarnestad en Leonidas 2 met 31 van Die Raeckse 4. Bij de Heren kon alleen HBC in 2B van Boru winnen met 40, maar nederlagen kregen de beide ploe gen van Velox te incasseren. Het eerste met 31 van HVS 3 en het tweede met 40 van PWN. De uitslagen waren: Dames: 2e klas: Die Raeckse 2BGV 04, RamplaanOVRA 13, Velox 2 Rap 2 2—2. 3A: Die Raeckse 3Leonidas 22. 3B: MSOOVRA 2 40, Die Raeckse 4 Leonidas 2 31, HBC 4Ramplaan 5 13, HBC 5Spaarnestad 04. Heren: le klas: CIOSDie Raeckse 13, BrandweerVCR 13. 2A: CIOS 2—MSO 0—3, Velox—HVS 3 1—3, PSCB —OVRA 2—2. 2B: PWN—Velox 2 4—0, Rap 2—CIOS 3 2—2, HBC—Boru 4—0. 3A: Brandweer 3OVRA 2 4—0. Programma Woensdag 5 November: Dames: le klas: Die RaeckseVelox, RAP—PWN, PSVHPSVH 2. 3A: Die Raeckse 3—HBC 2, PSVH 3—HBC 3, Velox 3—GIOS. Heren: le klas: HVS—CIOS, Die RaeckseOSS. 2A: HVS 3—VCR 2, Rap—PSCB, Ve lox—MSO. 2B: CIOS 3—HVS 4, HBC—PWN, BGVBoru. 3A: Erandweer 3Stampers. 3B: Die Raeckse 2Rap 4," Ramplaan 2HBC, LeonidasSportief. De uitslagen finale 4e klas district Haarlem K.N.N.B. van Donderdagavond luiden als volgt; K. Hondong 75 46 6 1.63 A. Pekel 63 46 6 1.36 F. Harting 75 39 10 1.92 F. van Kempen 57 39 13 1.46 J. Gerritsma 38 27 6 1.41 A. Pekel 75 27 12 2.40 J. v. d. Kroft 75 43 8 1.74 D. Schoenmaker 59 43 10 1.37 C. de Bruin 45 27 9 1.66 J. Gerritsma 75 27 9 2.77 De Australische regering heeft goedge vonden, dat een aantal van hen, wier emi gratie in Augustus voor korte tijd werd uitgesteld, thans vertrekt. Deze emigranten zullen aan boord van de „Fairsea die af vaart op 29 November, emigreren. Het Australisch-Nederlandse emigratieprogram ma voor 1953 zal midden November defi nitief worden vastgesteld. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor jaarlijks een subsidie van f 10.000.te verlenen aan het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam in de kosten van uitbreiding van het instru mentarium, benodigd voor het weten schappelijk kankeronderzoek en bo vendien een subsidie van f 10.000.— aan het Koningin Wilhelminafonds. Verder wordt voorgesteld aan de Stichting Noordholland voor Maat schappelijk Werk een bijdrage te geven van f 25.000— vRor het jaar 1953 in overeenstemming met een opzet met het Rijk. De Staten wordt verder gevraagd toe te staan, dat een gedeelte van het sub sidie van f 8500.voor de Commissie van Kinderhygiëne in Noordholland niet zal worden besteed voor de op richting van consultatiebureaux voor kleuters, maar voor doeleinden, welke in het belang van de kinderhygiëne noodzakelijk worden geacht. Ook de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland heeft de hulp van de provincie nodig, te meer daar zij in een grotere behoefte blijkt te voorzien en haar werk jaar lijks in omvang blijft toenemen. Voor gesteld wordt een subsidie van f 65 009 te verlenen, mits het Rijk f 90.000.— bijdraagt en de gemeenten er f 125.000 bijvoegen. Door zwemclub Haarlem is Zaterdag middag een najaarsrit voor auto's ge houden. Bijna dertig wagens versche nen aan de start, voor Stoop's bad, om een rally te rijden die werkelijk zeer zwaar was. Er was dan ook niet één équipe die het parcours volbracht zon der strafpunten te boeken. Het équipe Van GennipKokkelkoren werd met 34 strafpunten winnaar en volgen dan: het équipe Thunnissen 83 punten; Gel- singv. d. Lit 89 punten; VoogdOoa- terhof 93 punten en v. d. BurgBoeree 102 strafpunten. De heren v. d. Vossen en Th. Hölsken, de organisatoren van deze rally, hadden wel eer van hun werk. GEBOREN: L. van Gameren en I. van Laon, z. D. F. Wesseling en M. N. Koch, z. P. Rusman en J. Jansen, z. J M. G. van den Putten en M. A. H. Mok, d. ONDERTROUWD: N. P. Renning en W L. M. van Looij H. de Jonge en J. B. M. A Zedtwitzova W. Otte en M. F. Langley. GEHUWD: H. J Sommer en M. van Rooijen J. A. Wurtz en M. E. Hen driks. OVERLEDEN: J. C. Dirks, .82 j. J. M. Visser, 58 j. Wed. H. Dijkstra Diikstra, 91 j. Wed. A. Poortermans— Gieidanus, 96 j. R. Stierman, 61 j. Maandag 3 November Hoog water: 4.06 u. en 16.22 u. Laag water: 12.11 u. Dinsdag 4 November Hoog water: 5.30 u. en 17.46 u. Laag water: 0.32 u. en 12.47 u. Advertentie •iamstkri>amsevaart20 tbuUQ)) 1 (Ntet-otticiaie 3 Vorig Opening slot 3/11 3% N ederl. 1948 30% 3% pet Nea i960 92 3-3% Nederland 1947 92% 92}} 3 Ned 62-64 del tac 93% Inschr GrthK 48 3 pet 92}} Ned Handel Mn eert 141 A.K.U 148 Van Berkels Patent 91% Cal ve-Delft eert 112 Van Geldet 141% Kon Hoogovens eert. 148% Unilever cert 169% 11 V/4 Ned. Kahel 194% Philips 147% 148% Kon Petroleum 304 307 „Amsterdam' Rubber 71% Holl Amerika H1n 142% Kon N Stoomb. Mfl. 133% 133 Yz Ned Scheep» Unie 120% 120% H.V.A 82 Dell Mij eert. 61% 61% 30/10 81/10 Anaconda Copper 38% 39% BeUilenern Stee) 48% 49 Chrysler Corp. 82 84% General Electric 61% - 62% General Motors 59% 60% Hudson Motors 15% 16 Kennecott Copper 70 71% Montgomery Ward 57% 59% North American Can 22% 22% Kadio Corp 26% 26% Republic Steel 38% 39% Shell Oil 69% 71 Southern Pacific 40% 41 Southern Railway 67% 70 1'ldewatei 18% 19% U S Steel 38% 39 voor BINNENHUISARCHITECTUUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2