Gebed gevraagd voor het Apostolaat van de St. Willibrordus-vereniging Eerste taak: het werk van Sint Willibrord voortzetten Ondergang motortrawler Alkmaar IJ M 31 Raad voor de Scheepvaart stelde ondersoek in LAXEERAKKERTJES Alle Nato-leden hebben gelijk recht verdediging van grondgebied °P vlugger beter en rDe eenzame v.. Reiziger Louis Armstrong in Amsterdam Offer gevraagd Winkelsluitingswet en de automaat Benoemingen bij de R.K. Universiteit legercorps Opbouw in Nederland van van drie divisies J Meer show dan echte jazz-kunst MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 Herderlijk schrijven van Nederlandse bisschoppen Principiële boete geëist Wielrijder door trein gegrepen en gedood Jongetje uit trein gevallen en gedood Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken BENOEMINGEN maar 's Zondags of 's Maandags... Minister Staf over verdediging van het Westen lllll Zeer grote doos 28 ct door ANTONIA WHITE Hemelberghweek Actie voor Hemelbergh- loterij De heer N. Neher weer thuis Een drummer als een stoommachine In de kerken van ons land is Zondag het volgend herderlijk schrijven Voorgelezen: De Aartsbisschop-Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen, Zaligheid in de Heer. Dierbare Gelovigen, Aanstaande Vrijdag vieren wij weer het feest van de H. Willibrordus, de eerste Bisschop van Utrecht en de apostel van Nederland. Al was in ons vader land reeds voor de komst van de H. Willibrordus het evangelie gepredikt door grote mannen, zoals de H. Servatius, het was door de gunstige tijdsomstandig heden, dat de H. Willibrordus door Gods Voorzienigheid de gelegenheid kreeg om in grote delen van ons land het katholieke geloof te prediken, zodat hij bij traditie de ere-naam verw/ierf van apostel van Nederland. Door zijn zegenrijke arbeid heeft hij de Kerk van Christus in Nederland mogen planten. Wij ver eren hem dan ook als de eerste patroon van de Nederlandse kerkprovincie. dat zovelen Christus en Zijn heilige Kerk niet kennen en zovele anderen, die Hem wel hebben leren kennen in de Katholieke Kerk Christus vergeten en de Kerk de rug toe keren. Het zal onze taak zijn, Beminde Gelovigen, om het geloof, dat St. Willibrord in ons vaderland ge bracht heeft, verder uit te breiden eu de Kerk, die de H. Willibrord luier heeft gesticht, te handhaven en te doen groeien. Met grote vreugde mogen wij constateren, dat ieder jaar duizenden mensen, die de waarheid zoeken, de weg vin den naar de Katholieke Kerk. Maar van de andere kant moeten wij met grote droefheid vaststellen, dat zo- velen in Nederland vijandig of on verschillig staan tegenover de Ka tholieke Kerk. In het algemeen mogen Wij spreken van een bloeiend katholiek leven onder onze gelovigen. Maar daarnaast mogen wij niet de ogen sluiten voor het feit, dat vooral in de grote steden belang rijke groepen van degenen, die althans door hun H. Doopsel tot de Katholieke Kerk behoren, onverschillig staan te genover het geloof en nauwelijks meer tot de Kerk gerekend kunnen worden. Goddank zijn over het algemeen onze kerken 's Zondags nog overvol; maar dat mag ons niet doen vergeten, dat er in de volkrijke steden velen zijn, die hun godsdienstplichten niet alleen verwaarlozen, maar nauwelijks meer zich bewust zijn, dat zij katholiek zijn. Daarnaast neemt het aantal onker- kelijken in Nederland steeds meer toe. Er zijn hele streken in ons vaderland, waar de naam van Christus bijna on bekend geworden is. Er komen in ons land, dat f°ch graag de naam van een christelijk volk wil blijven voeren, steeds meer mensen, voor wie God niets meer betekent, die nauwelijks van Hem hebben gehoord en aan wie de naam van Christus niets meer zegt. Het feest van St. Willibrordus zal Voor ons een welkome gelegenheid zijn om God te danken voor de genade van het H. Geloof. Wij willen God dankbaar zijn, dat Hij ons door het H. Doopsel heeft opgenomen in de Katholieke Kerk. Wij zijn God dankbaar, dat Hij ons door de Kerk deelachtig maakt aan de verlossing, die Christus ons heeft gebracht. Wij danken God voor de ge nademiddelen, die Christus ons in de Kerk ter beschikking stelt, die geheel °ns leven begeleiden, en die ons hei- Pen om als goede katholieken te leven naar Gods bedoelingen. Wij danken God Voor de leiding, die de Kerk aan ons leven geeft door de prediking van de ■Waarheid. En wij willen dankbaar luis teren naar de richtlijnen, die de Kerk d i. de Paus en de Bisschoppen ons Voorhouden: want het is door de Bis schoppen, die het werk van St. Willi brordus in Nederland voortzetten, dat Gods Voorzienigheid de gelovigen van ons vaderland wil leiden naar de he mel. Wanneer wij dankbaar zijn voor de onschatbaar genade van ons heilig Ka tholiek geloof, Beminde Gelovigen, dan zullen wij gaarne ook anderen daaraan deelachtig willen maken. Want het dierbaarste, dat wij zelf bezitten, zullen wij ook gaarne gunnen aan an deren. Wie zijn geloof lief heeft en de Kerk bemint, zal noodzakelijk meele ven met de lotgevallen van de Kerk. Hij zal verheugd zijn om de groei en bloei van de Katholieke Kerk; en het zal hem aan het hart gaan als hij moet zien, hoe de Kerk schade lijdt of ach teruit gaat. Wie dankbaar is voor zijn katholiek geloof, zal een apostelziel in zich dragen. Want hij zal graag alle mensen voor Christus willen winnen. En het zal hem pijn doen als hij ziet, Op 15 Januari van dit jaar is de Ned. dssersvloot door een grote ramp ge troffen. Op 59 graden 10 min. N.B. .en 3 graden 10 min. O.L. woedde een hevige orkaan, terwijl zich daar verschillende Nederlandse vissersschepen bevonden. Van deze schepen is de motortrawler Alkmaar IJM 31 met man en muis ver gaan. Maandagmorgen heeft de Raad Voor de Scheepvaart in Amsterdam een onderzoek ingesteld naar de oorzaak Van deze ramp, waarbij de inspecteur- generaal van de scheepvaartinspectie, de heer J. Metz als zijn mening gaf, dat het vergaan van de Alkmaar op de eerste plaats geweten moet worden aan de ongekende kracht van de elementen. He vraag stellend, waarom van de Ne derlandse vissersschepen alleen de Alk- hiaar ten onder is gegaan, terwijl de andere schepeil ook deze orkaan het< hoofd konden bieden, meende hij de conclusie te moeten trekken, dat een Mayersteven bij zeer zwaar weer voor de visserij geen aanbeveling verdient. Als getuigen bij dit onderzoek werden gehoord schipper E. de Groot, die vroe ger op de Alkmaar gevaren heeft, schip- Per L. Gravemaker, die met de stoom trawler Vikingbank IJM 183 in dezelfde orkaan zat, en de heer Schagen, die de rederij Petten vertegenwoordigde. De patste verklaarde dat de Alkmaar, na klachten van de opvarenden, was terug gebracht in de oorspronkelijke staat, V'aarin hij in 1933 was gebouwd. Schip per Koeman, die 23 maanden op de Alk- blaar gevaren heeft en met het schip ten onder ging, verklaarde na de verbou wing zeer tevreden te zijn. De beide ^hippers hadden nog nooit in hun leven 'bik zwaar weer meegemaakt. He inspecteur van de scheepvaart inspectie ging nog eens na, wat er in de gaafste uren voor de ramp gebeurd is. P 14 Januari verliet de Alkmaar met goed weer Stavanger, waar een repara- be aan de winch was uitgevoerd. Er toen al een weerbericht van Nordeich-radio uitgegaan, waarin ge waarschuwd werd voor harde storm met v'uidkracht 12. In de loop van de hon denwacht dat was dus 15 Januari, r'.oi'd het weer slechter en moest de isserij gestaakt worden. Om 10 uur ??eft schipper Gravemaker van de Vi- Ani'bank zijn zwager en collega van de gtkmaar nog aan de telefoon gehad, gesprek werd plotseling afgebroken, e storm groeide aan tot een orkaan en oet een exceptionele hevigheid hebben senad. v Jo be loop van de achtermiddag, toen soh Weer wat beter werd, gingen de Waelkaar praaien. De Alkmaar -S de enige, die geen antwoord gaf. v ^cYPeSd bij het feit, dat schipper Hoo TT van de stoomtrawler „De tei. *Im. 73 vaten, manden, een roos- PisrUtr6*;!1 baringschuif, alles van ty- Ven °Ilandse makelij, had zien drij- he+eeks 12 uur, gaf .grond aan der ®rmoedcn, dat de Alkmaar ten on- gezrJL* Zljb gegaan. Er werd direct Berrien 00k de hele volgende dag Zonder resu^teat0"118611 v00rtgezet' doch Weltt het ,een zeer zware storm ge- af ■?°ft<zijn, leidt de heer J. Metz daat„ feit' dat de schepen direct het appel blelden. Zij waren door leen tF VaF de naald gekropen en al be? d^ Alkmaar ontbrak op het ap- Plaats VG1'gaan moet op de eerste geweten worden aan de woe dende elementen en er is geen reden om te twijfelen aan een juist hande len van schipper en bemanning. De Alkmaar was, ter bevordering van de visserij, zo getraind, dat hij iets achterover lag. Het gevolg was, dat 't juist bij een Mayersteven moeilijker was hem met de kop In de wind te houden. Daarom achtte de heer Metz een Mayersteven bij zeer zwaar weer geen aanbeveling voor de visserij. Of de ballasttank gevuld was, staat niet vast, maar de heer J. Metz achtte het niettemin gewenst aaar aanleiding hiervan op te merken, dat de kapiteins zich niet alleen rekenschap moeten ge ven van de stabiliteit van hun schip, maar zich ook bewust moeten zijn van de wijze, waarop deze kan worden ver groot. Bij de aanvang van het onderzoek heeft de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr. H. Dirkzwager, met een kort woord de omgekomen beman ning van de Alkmaar en hun nagelaten betrekkingen herdacht. Hjj noemde het een enorme ramp, waarvan de omstan digheden nooit ten volle achterhaald kunnen worden. Dit onderzoek is een pogen om althans zo veel mogelijk te achterhalen met de bedoeling daaruit, ten voordele van de scheepvaart, lering te trekken. De Raad voor de Scheep vaart zal schriftelijk uitspraak doen. Ook ten opzichte van deze mensen heeft de Kerk een taak te vervullen. En zoals wij missionarissen uitzenden naar verre landen om er Christus te prediken, zo zullen wij in ons eigen vaderland aan deze mensen het katho lieke geloof moeten prediken op alle manieren, die ons daartoe ter beschik king staan. De opdracht van Christus: Gaat en onderwijst alle volkeren, geldt op de eerste plaats het eigen volk. Het zal een apostolische taak van de Keik zijn om te trachten ook deze mensen voor Christus te winnen. Daarenboven zijn er nog onze afge scheiden broeders, die wel in Christus geloven, maar zich afzijdig houden van de Kerk, die wij als de ware Kerk van Christus erkennen. Als een liefdevoile Moeder zal de Kerk moeten trachten ook hen te winnen. De apostolische ar beid van de Kerk zal ook gericht moe ten zijn op hen. Ook zij zijn gesproten uit het Evangelie, dat de H. Willibrord hier gepredikt heeft, maar door onge lukkige omstandigheden leven zij ge scheiden van de Kerk, die het Hoofd en de Moeder van alle kerken is. Het verlangen naar terugkeer naar de een heid van de schaapstal van Christus is allerwege aan het groeien. De Kerk van St. Willibrord zal voor dit streven moeten open staan en zij zal haar apos tolische taak ten opzichte van deze af gescheiden broeders moeten vervullen. In de laatste jaren heeft dit binnen landse apostolaat een nieuwe vorm ge kregen in het werk van de St. Willi- brordusvereniging, die in haar aposto laat zo effectief gesteund wordt door de onderzoekingen naar de kerkelijke en godsdienstige situatie van ons land, zo als die geschieden door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Dit bin nenlandse apostolaat tot herwinning en herkerstening van het niet-Hatholieke deel van ons volk verdlient de aan dacht van alle gelovigen. Vergeten we vooral niet om op de feestdag van St Willibrord en op de aanstaande Zon dag, de St. Willibrord-Zondag, voor dit binnenlands apostolaat te bidden. Wij willen God vragen, dat Hij op de voor spraak van St. Willibrord dit aposto lisch werk heel bijzonder mag zege nen, opdat het evangelie, dat St. Wil librord hier gepredikt heeft, steeds meer in ons volk mag doordringen. Vergeten we echter vooral niet, Be minde Gelovigen, dat de beste ma nier, om onze Kerk en ons geloof be kend en bemind te maken bij de ande ren, is ons eigen voorbeeldig deugd zaam leven. Naar het woord van de H. Petrus moet gij een voorbeeldig le ven leiden, opdat zij omwille van Uw goede werken God gaan verheerlijken (I Petrus 2, 12). Een levend geloof, dat zich uit in een deugdzaam leven is het beste apostolaat. Daarnaast, Beminde Gelovigen, ver dient dit binnenlands apostolaat, dat de St. Willibrord-vereniging in Nederland verricht, ook Uw financiële steun. Er wordt zoveel gearbeid op dit terrein en daarom is er zoveel nodig. Wij kennen Uw grote milddadigheid ten opzichte van de buitenlandse missie. Nooit wordt er tevergeefs een beroep gedaan op Uw apostolische geest. Niet alleen door Uw gebed, maar ook door Uw geldelijke steun werkt gij altijd gaarne mee aan de uitbreiding van de Kerk in de verre missielanden. Wij twijfelen daarom niet of gij zult ook voor dit binnénlandse missiewerk gaarne Uw offer willen ge ven. Want wie zou niet graag het chris telijk karakter van ons volk zo onge schonden mogelijk willen bewaren. Wanneer wij voor het geslacht, dat na ons komt, een volk willen behouden, dat Christus kent, dan wordt het hoog tijd, dat wij alles in het werk stellen om tegen het ongeloof en de onkerke lijkheid een dam op te werpen. Dan moeten wij ons katholiek geloof predi ken aan iedereen, die het horen wil. Daarom, Beminde Gelovigen, schrijven Wij met vertrouwen voor, dat op aanstaande Zondag, de St. Willibrord-Zondag, in alle kerken van de Nederlandse Kerkprovincie voor dit binnenlands apostolaats- werk een collecte zal worden ge houden, en Wij bevelen die gaarne in Uw milde vrijgevigheid aan. Moge Uw geldelijke gave een dank offer zijn aan God voor de genade van het heilig geloof ter ere van St. Willibrord, de apostel van Ne derland. En zal dit Ons gezamenlijk herder lijk schrijven in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie behorende kerken en kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op Zondag 2 November onder alle vastgestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, 5 October 1952. t Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch- t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda. Overtreding van de op 1 October in werking getreder Winkelsluitingswet 1951 door verkoop uit een automaat na sluitingstijd was de 38-jarige banket bakker G. van der S. uit Rotterdam, die voor de economische strafkamer te Rotterdam terecht heeft gestaan, ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding, die in deze principiële zaak tegen de banketbak ker was uitgebracht, zou hij zijn in richting voor het verkopen van banket waren na sluitingstijd geopend hebben gehad, omdat aan zijn deur een ver koopautomaat was bevestigd, die van de winkel uit bijgevuld kon worden. De Officier van Justitie was van oor deel dat automaten, die van de winkel uit bijgevuld kunnen worden, na slui tingstijd niet meer gebezigd mogen worden. Hij meende, dat overtreding van de Winkelsluitingswet 1951 vast stond en eiste, gezien het principiële van deze kwestie, een geldboete van twee gulden, sübs. een dag hechtenis. Mr. W. Noordijk was van oordeel, dat de wetgever er niet in geslaagd is ver koop door middel van automaten te re gelen. Op grond van een jurisprudentie meende pleiter, dat er geen sprake van is, dat zijn cliënt zijn winkel voor het publiek geopend heeft gehad. Hoe kan het open zijn van een win kel gebaseerd zijn op het hebben van een automaat? zo vroeg pleiter zich af. Uitspraak 13 November. Op de onbewaakte overweg bij Loe- nersloot is de 64-jarige G. H. uit Vin- keveen, die per rijwiel passeerde, door een trein uit de richting Amsterdam ge grepen en op slag gedood. Waarschijn lijk heeft de man de trein niet zien aankomen. Op het perron te Echt (L.) is een jon getje van vier jaar, afkomstig uit Melik- Herkenbosch, uit een sneltrein gevallen en op slag gedood. Hij werd tussen de wagon en het perron vermorzeld. Het jongetje had op het balcon gestaan van de trein, die deuren had welke naar bui ten openklappen. De vader van het kind bevond zich ook in de trein. Advertentie Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft met ingang van 1 Janu ari bevorderd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte en bij het missiologisch instituut der R.K. Universiteit te Nij megen met als leeropdracht: leer en in stellingen van de Islam en Arabisch, dr. J. J. A. Houben S.J. In 1948 werd dr. Houben reeds aange steld als docent aan het missiologisch instituut der R.K. Universiteit met leer opdracht philosophie en theologie van de Islam. Prof. Houben maakt thans een studiereis naar Egypte, Irak, Pakistan, India, Java en de Libanon ter nadere bestudering van de hedendaagse stro mingen in de Islamcultuur. Het bestuur van de St. Radboudstich- ting heeft voor het geven van onder wijs in de practische heilpaedagogiek en in de kinderpsychiatrie voor de heil- paedagogische opleiding aan de R.K. Universiteit benoemde zuster Gaudia Frije, adjunct-directrice van het paeda- gogisch instituut te Nijmegen en de heer J. J. Prick, zenuwarts te Nijmegen. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Dordrecht (O. L. Vrouw-Nieuwe parochie), de weleerw. heer W. P. M. Haring; tot pas toor te Nieuw-Vennep, de weleerw. heer A. C. Schaaper, die rector was te Amsterdam (Pius-Gesticht). Advertentie Het is, aldus deelt de minister van Oorlog in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede, naar zijn weten in de NATO geen vraag geweest, of alle aan de Europese verdediging deelnemende NATO-landen een gelijk recht op ver dediging zouden hebben. Hij is het er mede eens, dat op zichzelf dit recht op verdediging niet voldoende is, maar dat men zal dienen te weten hoe deze ver dediging zal worden gevoerd. Reeds meermalen heeft de regering kenbaar ge maakt, dat de verdediging van West-Europa in zeer belangrijke mate zal worden beïnvloed door het deelnemen van Duitsland. De regering heeft reeds bij herhaling te kennen gegeven, dat een inschakeling van Duitsland bij de verdediging van het Westen noodzakelijk is. Dit zal kunnen geschieden in het E.D.G.-verband, maar de regering zou ook zeker bereid zijn in het verband van de NATO een medewerking met Duitsland te aanvaarden. Iedere mogelijke oplossing dient te worden gezocht om West-Duitsland bij de voorberei ding van de verdediging te betrekken. Op dit ogenblik kunnen geen verdere stappen worden gedaan en mag worden verwacht, dat spoedige aanvaarding van de E.D.G. ook bij de overige deelnemende landen als noodzakelijk wordt gevoeld. Na het in werking treden van de NATO werd getracht te komen tot een versnelling in de legeropbouw, welk streven zijn uitdrukking vond in het tot uitvoering brengen van de in December 1950 aangegane verplichtin gen, het z,g, Legerplan 1952. Dit plan omvatte de opbouw van 5 infanterie divisies waarvan één paraat, welke in 1954 gereed moesten zijn. Bij nadere uitwerking van dit plan bleek, dat het slechts mogelijk zou zijn voor drie van deze divisies legercorps troepen, en dan nog van zeer beperkte omvang, te vormen. Het, ter voldoening aan deze ver plichting, ontworpen legerplan voorzag in de opbouw van complete gevechts eenheden, welke, na een tijdperk van opleiding, gedurende enige tijd als parate troepen beschikbaar bleven om daarna met groot verlof te vertrekken en te worden vervangen door andere nieuw opgeleide eenheden. Aldus zouden, van 1953 of, steeds drie parate regimentsgevechtsgroepen (der halve de waarde van één divisie) be schikbaar zijn, terwijl de overige reeds geoefende en met groot verlof zijnde divisies in geval van mobilisa tie zouden worden opgeroepen. Bij het met Shape gevoerde over leg is gebleken, dat de aanvankelijk in uitzicht genomen legercorpstroepen te zwak zijn en aanzienlijk versterking behoeven, zomede dat de operatieve waarde van niet in legerkorpsverband opgenomen divisies welke de ver- eischte gevechts- en logistieke onder steuning missen onvoldoende wordt geacht. In gemeenschappelijk overleg is een oplossing gekozen, welke naast een versnelde opbouw van de luchtdoelartil lerie per 1 October 1954 zal lei den tot de opbouw van een legerkorps van drie divisies, n.l. een parate divisie en twee mobilisabele divisies en de vol ledige daarbij behorende legerkorpstroe pen (deels paraat, deels mobilisabel). Aanvullingssysteem De parate divisie komt voort uit de lichtingsploegen 1952-1, 1952-11, en 1952- III, welke nog volgens het huidige sys teem opgeroepen, opgeleid en paraat worden. Teneinde in 1953 en 1954 steeds te kun nen beschikken over twee mobilisabele divisies (dus in totaal over drie divi sies) blijft de uit de lichtingsploegen 1950-11, 1951-1 en 1951-11 gevormde divi sie (de 3e divisie) onaangetast. De mobi lisabele eerste twee divisies worden evenwel zodanig benut, dat hieruit wordt Advertentie Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-,middel- en lichtbruin, oxblood en wit. Vertaald door W. HOFSTKA 48 „Och, ik heb enkel maar met wat bladen gesjouwd en boodschappen ge daan dat is iets wat iedereen kan." „Ja, maar je ging zo handig en rustig je gang. Ik geloof dat ik het gekraak van een verpleegstersschort nooit meer zal kunnen horen. Ik werd er bijna dol van toen ik zo doodziek was. Je weet hoe gevoelig ik al ben als ik niets mankeer." „Ja. „Je kunt niet begrijpen hoe 'n verschil het maakt als er iemand voor je zorgt, die van je houdt en niet iemand die er nu eenmaal voor betaald wordt. Ik ge loof heus, dat je veel van je dwaze moe dertje houdt, is het niet? Als ik me o zo zwak en moe voelde dan was ik wel eens geneigd om niet meer voor mijn herstel te vechten. Maar dan zei ik tegen mezelf: „Clara is er nog. Denk aan haar en wees dapper. Je bent er toch blij om, dat ik zo deed, schat?" „Natuurlijk", zei Clara en begon reso luut verder te pakken. „Zal ik twee paar wandelschoenen inpakken?" „Eén paar is meer dan genoeg. Zoveel zal ik van het jaar niet wandelen. Je hebt er geen idee van wat het is zon der moeder achter te blijven. Ik weet dat maar al te goed." „Eén paar dan maar", zei Clara zake lijk. „Het voornaamste is dat U nu be ter bent. U moet oppassen dat U niet weer ziek wordt." „Het doet me goed je dat te horen zeggen. Ik dacht soms heus dat je al- leen maar om je vader gaf, maar ik ge loof nu werkelijk, dat we alle twee een plaatsje in je hart hebben." „Dat is zo", zei Clara. „Net zo zeker als er in deze koffer geen plaats meer is voor de kleinste speld", voegde ze er met een opgewekte grijns aan toe. Ze sloot het deksel en ging er op zitten. „Pas op schat. Je drukt hem uit zijn verband. Je bent zo'n dikzak. Ik was zo slank als een den op jouw leeftijd. Een veel te zwak poppetje natuurlijk. Ze wa ren wel eens bang dat ik t.b. had." „Ik ben zo gezond als een vis, net als de Batchelors", zei Clara, „vreselijk on interessant." Ze schreef heel nauwkeu rig een label. „Nu enkel nog uw kleine handkoffertje." „Je pakt heel goed, lieverd. Ik ver wonder er me altijd over, want je bent eigenlijk 'n grote sloddervos. Ze hebben het je zeker op kostschool zo precies ge leerd." „Mère Damaris het hoofd van de Lingerie was een draak. Haar alziend oog zal mij tenminste geen koffers meer zien pakken." „In sommige opzichten speet het je misschien toch wel dat je er weg moest. „Och, het moest vroeger of later toch gebeuren." „Je geeft mij er natuurlijk een beetje de schuld van. Ik wilde anders heus niet ziek worden." „Natuurlijk niet." „Mam, mag het raam misschien open? 't Is hier zo warm." „Kind, de ramen staan open. Alle twee. Kom hier, en geef moeder maar een zoen, en vertel haar hoe 'n mede lijden je met haar hebt, omdat ze zo ziek geweest is," „Ik dacht dat U misschien wat Eau- de-Cologne op Uw voorhoofd wilde heb ben", zei Clara vlug. „,'t Is veel te warm om te praten." Ze bette haar moeders slapen, als hoopte ze, dat de Eau-de-Cologne haar ongevoeliger voor emoties zou maken. Ze was zich er van bewust, dat ze niet hartelijk deed en dat haar moeder best aanspraak kon maken op een beetje medeleven na al die ellende. Maar ze voelde zich wrevelig. Toen ze met hun drieën in de taxi zaten en ze haar va ders stralende gezicht onder zijn oude panama zag, verdween echter haar vij andige stemming. Haar moeder zag er wel moe, maar opgewekt uit, en neurie de voor zich heen. Clara grijnsde bijna zusterlijk tegen haar. De oude betove ring begon te werken. Tegen dat ze bij Victoria Station kwamen, waren ze ge drieën volkomen in hun grote vacantie- rol. Op het station ging het net als alle andere jaren. Claude kocht het zomer nummer van Punch voor Clara, de „Ware Geschiedenissen'' voor Isabel en de laatste Philips Oppenheim voor zich zelf. Ze dineerden in het restaurant met de paars, wit en groene tegels en maak ten hun oude flauwe grapjes over de suffragette-kleuren. Claude bestelde een fles Rijnwijn en Clara vroeg om cider in plaats van gingerale, want ze voelde zich een stuk ouder dan vorig jaar. „Alweer een jaar dichter bij ons doel" zei Claude. Hij hief zijn glas naar Isabel. Het was een dierbare wens van hem Paget's Fold met een paar vertrekken uit te breiden en er een halve hectare land bij te kopen, om er zich op zijn zestigste jaar te kunnen terugtrekken. De familie van zijn moeder had het ge presteerd om in de laatste tweehonderd jaar een veertig her en der liggende stukjes grond bij elkaar te krijgen, plus een stuk of zes daglonershuisjes. Tijdens dit diner sprak hij altijd imponerend over „de pachters". „Haywood zeurt mijn kop gek om een nieuwe put", zei hij dan met een grimas, die niemand verkeerd kon uitleggen. „Ik zal er wel niet van buiten kunnen om iets voor die ouwe schurk te doen", of: „Het gaat me vreselijk aan 't hart, dat Cruttenden de Six Berries heeft omge ploegd. Als ik er maar een vermoeden van had gehad, dat hij zo idioot zou zijn, dan had ik een clausule laten opnemen in zijn pachtcontract. Het was een van de beste weilanden in West Sussex, als ik John Hoadley geloven mag." Clara noch haar moeder hadden de moed hem te weerstaan als hij in zo'n landheer-achtige stemming was. Zelfs Isabel kon het niet over zich verkrijgen hem een verwijt te maken, wanneer hij veel meer aan reparaties, flessen port en tabak voor zijn „pachters" uitgaf dan de geringe opbrengst van de bezitting eigenlijk toeliet. Ze vergaten hun eigen kleine ruzietjes en speelden met hem mee, als volwassenen met een kind. „De oude landjonker Batchelor", zei Clara. „Houd hem in de gaten, moeder. Nog even, en hij kauwt op strootjes en spreekt over „die luizige pachters." „Denk je, dat hij ooit zijn Grieks en Latijn zal kunnen vergeten, Clara? Of de stuipen, die hij die stakkers van leer lingen op het lijf joeg?" „Een paar verzen van de Georgica zuilen er wel blijven hangen. Die zal hij dan voor zich uit mompelen met een slepend Sussex-accent als hij de rug van een varken krabt." Wordt vervolgd). gevormd één mobilisabele divisie, terwijl de resterende onderdelen gebruikt wor den als legerkorpstroepen. De genoemde parate divisie zal in Juni 1953 zodanig worden gegroepeerd, dat overgegaan kan worden tcct het door Shape aanbevo len zgn. „aanvullingssysteem". Dit systeem beoogt de aanvulling van de bij de parate divisie en de pa rate legerkorpstroepen ontstane te korten als gevolg van het vertrek met groot verlof, door het periodiek instromen van een hoeveelheid nog in onderdeelsverband gebrachte re- cruten uit depots, waarin de stamre- gimenten als instructie-eenheden uit traditieoverwegingen zijn onderge bracht. Het percentage recruten, zijnde de laatste ingestroomde ploeg opgeleide recruten in de parate troe pen. mag in het algemeen 15 niet overschrijden. Voor het gros zal het 12,5 bedragen. Dit stelsel biedt het voordeel, dat alle eenheden der parate troepen niet alleen steeds op de gewenste sterkte doch te vens doorlopend op een gelijk peil van geoefendheid zijn. De minister is van oordeel dat, nu medio 1953 de legerop bouw zo ver is gevorderd, dat toepas sing van dit stelsel mogelijk is, tot de invoering daarvan behoort te worden overgegaan. De per 1 October j.l. in werkelijke dienst zijnde militairen, waren als volgt over de onderdelen der strijdkrachten verdeeld: beroepspers dienstpl. Totaal: Marine Landm. Luchtm. 15.452 16.350 6.680 6.810 58.307 10.146 22.235 74.657 16.826 Gelet op de totaal beschikbare man kracht en de aan die mankracht op te dragen taken kan vermindering van de eerste oefeningstijd momenteel niet in overweging v/orden genomen. In verband met de tot stand te komen E-D.G. werd overeenstemming bereikt om een minimum diensttijd van 18 maanden aan te houden. Dit minimum is echter niet voldoende om Nederland te doen voldoen aan de aangegane in ternationale verplichtingen. De sterkte van de wenselijk geachte parate een heden is zodanig, dat aan een eerste oefening van 20 maanden dient te wor den vastgehouden. In de internationale besprekingen neemi de regering het standpunt in dat na een periode van overgang een gelijke duur van de eerste oefening van de deelnemende landen zal moeten worden aangehouden. Vliegtuigongelukken Ten antwoord op de vraag van zeer veel Tweede Kamerleden hoe de verhouding van het aantal onge lukken bij de luchtstrijdkrachten tot dat in andere landen ligt. diene, dat vergelijking met het buitenland heeft uitgewezen, dat gerekend naar een gelijk aantal vlieguren de ongevallencurve bij de Neder landse luchtmacht niét ongunstiger ls dan bijvoorbeeld die bij de Engelse en Belgische luchtmacht. Desondanks acht ook minister Staf het aantal vliegongevallen, dat zich in de loop van dit jaar heeft voor gedaan, hoog. Hij heeft aan de Supreme Allied Com mander Europe verzocht een interna tionale commissie te benoemen tenein de hem te adviseren omtrent maatrege len, welke er toe kunnen leiden dat ongelukken zouden kunnen worden voorkomen. Deze ommissie van deskundigen heeft hier te lande een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat hoewel geen andere directe oorza ken voor de vliegongevallen konden worden aangewezen, dan die welke bij het nationale onderzoek reeds waren gebleken, het aantal vliegongevallen indirect ongunstig zou kunnen worden beïnvloed door de te korte diensttijd van de vliegers. Met betrekking tot de productie van straaljagers kan worden medegedeeld, dat het inderdaad noodzakelijk is, over te gaan p een moderner type. Van het invoeren van een overgangs- Jet-lesvliegtuig (S. 14) waartoe Neder land als eerste het voornemen heeft over te gaan. is een verhoging van de veiligheid van de vliegeropleiding te verwachten. De minister kan de verzekering geven, dat de vliegeigenschappen van de in gebruik zijnde Gloster-Meteor-toe- stellen aan hoge eisen voldoen De minister kan niet instemmen met de vrij algemeen naar voren gebrachte mening, dat een gelijkschakeling van de drie krijgsmachtonderdelen tot uitdruk king dient te worden gebracht ir de op richting van een* staatssecretariaat voor de luchtmacht. Wapenleveranties Er is met betrekking tot de wapen leveranties geen sprake van achterstel ling van Nederland bij andere landen- De tot dusverre in Nederland in het kader van de eigenlijke offshore procu rements geplaatste bestellingen bedra gen naar schatting ongeveer 36.000.000 dollars. Ten behoeve van de beroepsmili tairen an de Koninklijke Land macht en de Luchtmacht zal verbe tering vorden gebracht in de toe passing van de regeling met be trekking tot de geneesku-iiige ver zorging van de gezinnen, terwijl de minister overweegt de toekenning van detacher: .gstoelagen aan ge huwde militairen, die in Nederland niet ter standplaats van het gezin hun werkzaamheden verrichten. Het ligt inderdaad in het voornemen de staf commandant strijdkrachten te velde naar Apeldoorn over te brengen, waardoor deze commandan meer dan tot dusverre temidden van de onder zijn bevelen gestelde onderdelen is ge legerd en bovendien meer in de nabij heid van het vermoedelijke operatie terrein. Tenslotte deelt minister Staf mede, dat, hoewel het onderzoek nog niet is beëindigd, de aan het Rijk toegebrachte schade tengevolge van geconstateerde onregelmatigheden bij de Luchtmacht reeds nu benaderend kan worden vast gesteld op ongeveer i 190000. Zondag kwamen ongeveer 500 kajot- tersleiders in de grote plaatsen van het aartsbisdom bijeen als inzet van de „Hemelberghweek", die van 1 tot 9 No vember zal worden gehouden. Het doel van deze actie is om in alle plaatsen de grote Hemelberghloterij t.b.v. het K.A.J.-centrum „De Hemel bergh" te activeren. „De Hemelbergh' is op initiatief van de K.A..J. in het aartsbisdom in 1950 in gebruik gesteld en dient enerzijds als cursus- en vor mingscentrum van de K.A.J., anderzijds als vacantiecentrum voor de gehele Ka tholieke jeugd in Nederland. De vacantiebesteding van jongens en meisjes in Katholieke geest zal vooral op de Veluwe. waar de Hemelbergh ge legen is, gewaarborgd moeten zijn. Juist deze streek van het land trekt iedere zomer duizenden toeristen, onder wie zeer veel jeugdigen. „De Hemelbergh" blijkt in dit opzicht in een grote behoefte te voorzien, ge zien de overbezetting in de zomermaan den. Voor dit ideaal zullen de Kajotters in het aartsbisdom zich inzetten door overal in grootscheepse acties deze lo terij, waarvan de opbrengst voor de afbouw van dit buitencentrum bestemd is, ingang te doen vinden. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, die tengevolge van een auto-ongeval sinds 20 October in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage werd verpleegd, heeft deze inrichting verlaten. Vooralsnog is hem thuis vol strekte .rust voorgeschreven. De toestand van professor ir. G. H. Bast, die nog in het ziekenhuis vertoeft, is zeer goed vooruitgaande. Nog geen half uur nadat Louis Arm strong met zijn vijf .stars" het podium betreden had was de duizendkoppige me nigte, die het Concertgebouw Zondagavond te Amsterdam tot in alle hoeken en gaten opvulde, in een staat van wilde opwin ding gebracht. Nog een half uur later wa ren onze oren en zinnen afgestompt van het onophoudelijk gedruis en gekwetter dat deze zes mensen deden opstijgen, en tot het einde toe is er geen respijt ge weest van snerpend fortissimo-lawaai, dat de verduisterde zaal doorzinderde. Er hing zoveel rook dat de blauwe costumes van de artisten nauwelijks te zien waren. Wij waren gekomen met het verlangen om de Armstrong te herkennen, die wij eens bewonderd hebben, de bijna ge niale, virtuoze trompettist en vindingrij ke, innig muzikale improvisator, wiens intonaties op zijn instrument volstrekt uniek waren. Duke Ellington heeft con cessies aan zijn publiek gedaan maar is toch nog steeds zichzelf gebleven; Arm strong is echter in zijn concessies ten on der gegaan. Waar hij zijn talloze jonge bewonderaar» deze avond in Amsterdam op vergast heeft is „show" van de kwalijkste en ordinairste soort, humbug waarmee men veel geld verdient, maar die met de serieuze jazz- kunst niets meer te maken heeft. Armstrong is nu 52 jaar en nog altijd een formidabel musicus, in die zin dat hij zijn stijl zelf bepaalt en, als hij wil, zijn luisteraars tot de bodem omroert. Maar kennelijk wil hij dat niet meer. De tijd van zijn Savoy Blues met de Hot Five schijnt voorgoed voorbij. Zijn „vocals" zijn schorre grollen geworden; wat de corpu lente Velma Middleton zingt is het aanho ren niet waard. Fascinerend is nog de drummer Coz Cole, die op zijn apparatuur (die er uitziet als een kookinstallatie van een ziekenhuis) een 5 minuten solo geeft die aan een stoommachine van duizenden P.K. doet denken. Maar ook deze opwin ding gaat in een ommezien voorbij, en aan het eind komt een leegte, die niet eens melancholiek is (zoals na de muziek van .Ellington). En de wild klappende en flui tende jongelieden, die een verre reis voor dit concert hebben overgehad, beseffen niet eens hoezeer hun. eigen ideaal van originele jazz-kunst om hals is gebracht. v. E.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3